dajcie 2 część materiału z w wnętrza. Jak nie ma dźwięku to tylko trzeba do zmontowanego filmu dograć lektora, który opowie kilka słów o najważniejszych elementach + cenach itd
Dodajcie ten drugi fragment filmu, bez poprawiania, ale dodajcie tylko napisy ;) W takich filmach, gdzie liczy się głównie merytoryka, to wystarczy ;) Pozdrawiam.
Zadna grawitacja Panie budujesz cos takiego a nie masz o tym pojecie . Tu chodzi o energie elektrostatyczna ktora wplywa na wiazania wodorowe. I w fazie odchodzacego ksiezyca nastepuje proces strukturyzacji wody. Mozna powiedziec ze to jest zwiazane z energia elektromagnetyczna tez albo z tak zwanym fotonowym przesylem informacji tzn aura . I energia ziemi w postaci paramagnetyzmu ziemi .
Cześć :)! z miłą chęcią i niecierpliwością czekam na drugą część materiału ze środka tego pięknego domu. Tak, temat drewna księżycowego jest mi już znany od najmłodszych lat - już dziadek mi o tym mówił. Potem poszukałem informacji w internecie i trafiłem na firmę TOMA. Polecam jego książki. Dzięki za materiał !
Tak, księżyc wpływa na życie ogólnie. Pierwszy z brzegu przyklad: pełnia ksiezyca jest co 28 dni. Kobieta ( zdrowa kobieta) też co 28 dni ma te swoje ciężkie dni.
Bardzo ciekawy temat. Oczywiście interesuje mnie dalsza część materiału. Nasuwa mi się kilka pytań, czy taki dom wymaga paro przepuszczalnej izolacji od środka w miejscu zastosowania paneli z warstwowo układanych desek, jak to wygląda w miejscu łączenia różnych ścian, no i jak jest z termomasą? Obecnie raczej staramy się budować super szczelne domy, o czym sam Pan wie :), plus ciężkie materiały by tatermo masa tłumiła wahania temperatury a tu drewno i jak to wygląda w praktyce? Rozumiem że również rekuperacja może w takim domu działać. Co z ogrzewaniem, jakie najlepsze metody, podłogówka czy może coś co musi być bardziej reaktywne na szybsze zmiany temperatur. Jak widać pytania się mnożą, chętnie poznam lepiej ten temat. Dzięki za te i inne informacje i ciekawostki :)
Jakby powiedział że zależy od pełni/nowiu to może to mieć jakiś fizyczny sens. A on powiedział że zmienia się grawitacja( która nie jest zależna od fazy księżyca tylko od tego cz mamy peryhelium-najbliżej ziemi czy aphelium najdalej od ziemi) Jedyny sensowny aspect to powolne suszenie drewna ścinanego w zimie!
Ponoć samo ścięcie drzewa w zimie załatwia sprawę, co jest opisane w literaturze naukowej, co do faz księżyca to raczej ciężko jest to jednoznacznie wykazać. Co by nie mówić jest to zdrowy drewniany dom.
1. [Usunieto] 2. Skoro czas na pozyskanie drewna jest tak krótki w skali roku, to jestem ciekaw jak fabryka jest wstanie zdobyć tyle drewna na masową produkcję. Słyszałem, ze niby jest wykorzystywane drewno z pl. Ciekawe które nadleśnictwo sprzedaje takie drewno. Proszę podać nazwę. 3. Poza tym budownictwo drewniane bez chemii na wielki plus.
Po fazie księżyca łatwo ustalić jego lokalizację ;)Faza księżyca jest bezpośrednio efektem jego lokalizacji względem Ziemi. Więc wpływ księżyca na pływy morskie zależy od jego fazy.
No bo to jest chwyt makirtyto jak fenkszui i inne takie....bogaty zaplaci bo bedzie miał "lepsze" teoretycznie no i inne od reszty plebsu😅. Taka nasza natura.
Czy istnieje jakakolwiek praca naukowa potwierdzającą różnice między drewnem księżycowym a drewnem z tego samego obszaru pozyskanym w innych fazach księżyca?
Z tym księżycem to może trochę chwyt reklamowy aczkolwiek chodzi o pozyskiwanie drewna of grudnia do lutego przy mroźnych zimach gęsto zalesione lasy które przyrosty zimowe i letnie maja podobne i z powodu braku dostępności do wody drewno to staje się niezwykle odporne na rożnego rodzaju czynniki
Generalnie bardziej marketingowiec i tyle. Sporo cech wspólnych dla "normalnego" drewna czy betonu wymienia jako zaletę tylko tego materiału. 1. Równomierne rozłozenie wody przez fazy księżyca to bzdura. Księżyc powoduje pływy wody, ale ta woda jest "luźna" a nie uwięziona między włóknami celulozy. Księżyc zwyczajnie nie ma prawa w jakimś istotnym stopniu wpływać ma wodę w drewnie bo siła "kapilarna" jest znacznie większą niż oddziaływanie księżyca. 2. Ścinanie poza okresem wegetacji wpływa na brak grzyba i odporność na insekty i butwienie. Kolejna bzdura, bo na obecność szkodników, grzyba itd ma wpływ wilgoć i jak drewno będzie mokre to będzie podatne na grzyba i przez zmiękczenie też na szkodniki, bo one trawią celulozę i nie potrzebują obecności soków czy żywicy obecnych w okresie wegetacji. Wręcz żywica jest idealnym konserwantem drewna, to na jej bazie powstają naturalne impregnaty. 3. Suszenie. Ma taki sam efekt jak na standardowe drewno. 4. Utrzymywanie temperatury. Takie samo jak w standardowym drewnie i jest ono niskie. Przecież właśnie domy drewniane mają niską akumulację i szybko się wychładzają przy wietrzeniu oraz jak zabraknie ogrzewania ale za to szybko się nagrzewają oczywiście w porównaniu z ciężkim budownictwem murowanym. 5. Izolacyjność akustyczna. Znowu bzdura. Jest taka sama jak przy zwykłym drewnie (porównujemy oczywiście taki zam przekrój przegrody) i jest ona znacznie gorsza niż w murowanych. 6. Izolacyjność fal elektromagnetycznych. Znowu identyczna że zwykłym drewnem i zarazem dużo gorsza niż ściana murowana i kompletnie nie ma startu do tłumienia cienkiej metalowej siatki np z gęstego zbrojenia które tworzy klatkę faradaya.
Chcialbys miec w domu tylko taką "chemie" jak parafina. Jesli chcesz super ekologiczny dom to tylko strawbale i glina, ale zmartwie Cie niestety: Rolnicy pryskają zboże glifosatem.
@@noho7428 niestety mam pojęcie co składa się na współczesny dom także mój. Przez te kilka minut filmu słyszę jakie super drewno widzimy nie trzeba go impregnować malować i nie pali się i jednocześnie widze to co na każdej budowie a po chwili słyszę ze jednak trzeba impregnować . Szlag mnie trafia jak słyszę takie brednie i widzę naciaganie klientow na kase pod przykrywka rzekomego braku chemii
@@cicholudek Co Ci przeszkadza styrodur z zewnatrz? Albo ogladalismy inny film, albo ja nie widze tam niczego szkodliwego. Masz łączenia na kołki nie klej, wcale nie musisz impregnowac tylko jak ma zostać sciana na zewnatrz bez ocieplenia to wypadaloby ja poolejowac, mozesz uzyc naturalny olej przeciez. Nawet ocieplenie garazu w szkielecie uzyli steico flexa, ktorego ja tez uzywam i jest to swietny material, owiele lepszy niz dziadowska welna mineralna. Technologia od razu widać, ze hest mega przyjazna mieszkańcom, wiec albo nie chcesz tego widziec, albo jestes od konkurencji.
Najlepiej to kupić taki stary dom z bali, takie drzewna zanim zostały święte rosły setki lat w zupełnie innym klimacie miały odpowiednio dużo czasu i tlenu. I jak gospodarzy budował sobie taki dom to wybierał najlepsze drzewa ze swojego lasu bo wiedział, że w tym domu będzie żył do końca i jeszcz dzieci i wnuki będą tam mieszkały, a nie jak teraz byle gówno ściąć żeby komuś szybko sprzedać i zarobić
Myslę, że z czystej ciekawości i kontynuacji druga część jest bardzo mile widziana. Niemniej jednak już po tym materiale można się zorientować, że to technologia za grube miliony, nie dla każdego.
Dziękuję za ciekawy materiał i rzetelną wiedzę z praktyki.Również czekam na dalszą część.Pozdrawiam wszystkich, którzy powodują, że taki materiał powstał.🤝
Dzień dobry, zawsze mnie interesowało drzewo księżycowe. Proszę powiedzieć jak taka technologia respektowana jest w ramach tych ecocertyfikatow wprowadzanych w Uni Europejskiej ? Jaki jest stosunek rządzących do tego typu technologii ? Czy potrzebne będą pompy ciepła fotowoltaiki wraz z tak drogim projektem ?
Gdy księżyc przybywa, pnie drzew się rozszerzają. Gdy księżyc ubywa, na powrót się kurczą. Średnica pnia drzew powiększa się i pomniejsza zgodnie z rytmem przypływów i odpływów - różnica wynosi zaledwie kilka setnych milimetra, niemniej jednak jest mierzalna. Czy ma to aż tak duże znaczenie hmmm
Bardzo ciekawe. Gdzie ten dom bedzie? Slyszalem, ze pierwszy dom byl blisko Puszczy Kampinowskiej, a kilka innych... nie wiem. Zdaje sie na Jurze kolo Czestochowy, inny w Cieszynskim oraz na Dolnym Slasku. A co to znaczy w tytule "WTF"
@@MeWash73 Myślę, że reakcja chemiczna betonu nie jest za dobra dla natury no i musisz cegły pozyskać kopanie, palenie chcąc żyć w zgodzie z naturą nie widzę innej opcji robili nawet badania o tym jak serce bije w jakim domu w drewninym domu o jedno uderzenie na dobę masz więcej, a jak wiemy każdy ma ograniczoną ilość uderzeń serca więc w drewnianym żyjesz dłużej nawet jak to 0,5% życia więcej to myślę że warto bo tego nie dokupimy 😜
O jedno uderzenie więcej, a ile wynosi błąd pomiarowy +-10% ? Ponoć jest to różnicą 3000 uderzeń w pokoju obitego płyta meblową a wykonaną z litego drewna.
Takie drewno można pozyskać tylko w grudniu i styczniu w nowiu przez 3 dni. Czy to się wam opłaca? Nie ma prawa takie drewno chodzić przy zmianach księżyca jeśli że je zetnie w odpowiednim terminie. Więc nie mam pewności co do was.
Budze sie rano z moim zdrowym ksiezycowym domu, cala noc oddychalem polskim powietrzem ktore produkowal somsiad i mimo posiadania kaskady filtow w i przed rekuperacja czasteczki przechodza jak plemnik przez kondoma, wstaje i pije tania kawe rozpuszczalna oraz tanie jedzenie z biedronki, nastepnie szybka godzinna podroz za 20 letnimi dislami polakow i juz moge spokojnie usiasc na zdrowym fotelu z ikea za 500zl na 8h zdrowej pracy przed zdrowym 10letnim ekranem LCD, miedzy praca 20 telefonow z 5g, klima nie czyszczona od 3lat no i stres bo janusz biznesu tez dobrze spal panie tylko drewno ksiezycowe sklejka ;))) juz widze jak janusz biznsu robi sklejke w ekologiczny sposob, tak jak osb bez formaldehydu i odra bez syfu ech to nasze urabianie samych siebie
Kiedyś czytałem artykuł naukowy o badaniach drewna księżycowego i wnioski były takie, że moment ścięcia drewna względem faz ksieżyca NIE MA żadnego znaczenia. Marketing nastawiony na szurów, bo po odpowiednim segregowaniu, składowaniu, suszeniu i impregnacji drewna KAŻDE się nadaje tak samo, księżycowe, słoneczne i gwiezdne 🙂 ps. kiedy foliowa czapeczka zagości w Waszych programach?
Taki dom tani jest. Ale to już absurd. 800 m npm czy 100. To jak uzyskiwanie domu pasywnego. Na poziomie 0.3 a cel to 0.1 nie opłacalne. Ale to tylko dla pewnej grupy ludzi, uboższych. Jak jest forsa to można. Zawsze i wszędzie tak jest
Jak ktos zaplaci wiecej to i drewno będzie z marsa czy plutonowe😂. A tak na poważnie...jak swierk czy sosna nie byl dojony z sokow to i material bedzie lepszy😊 a nie lekki jak styropian
Wszystko ok tylko z doświadczenia by wychodziło że w lesie montuje się dużo rzadziej nadajniki emitujące sygnał do może dlatego jest słabszy zasięg lub nie ma go wcale pokrycie zasięgiem jest kosztowne a firmy telekomunikacyjne dobrze umieją liczyć i tam się mało opłaca 😂😂😂
Filmy są świetne. Ale wstawki muzyczne so o wiele, wiele, wiele za głośne. Nie da się oglądać wieczorem (a wtedy jest dopiero spokój - dzieci śpią), z właściwą głośnością, gdyż nagle "wybucha" zbędnie głośny podkład muzyczny.
no kurna? 1000 euro za m2 stan surowy to duzo? jak 4 tysiace zł deweloper w warszawie stawia, a to nie jest cegłówka żadna, tylko w 2 dni Ci stawiają na miejscu, bo przecież prefabrykowane to, podocinane... pozycz 100 tys, oddam nigdy, to sobie strzele 30m2 chociaz z tego księzyca...
no juz lepiej żeby tego filmu nie publikowął, jak to ma tak wyglądać, nie powiedział że tow cale nie ejst drogie jak zwykły dom, różnica minimalna, a robi aluzje, ze drogie, jakbym stawiał dom to tylko taki teraz, po co inny, no kurna...
Właśnie byłem z rodziną w takim domu z drewna „księżycowego”. Ogólnie bardzo przyjemnie, do tego jest jakoś inaczej, spokojniej? Cena budowy „zabija”, ale w sumie wszystko poszło w górę jak…
no ale to nie musibyc w nocy przecież? No scinają w tych alpach tam, patrz an googlu ile mają drewna na parcelu leżakujacego, z tym, ze ten Thoma mówi, ze do 3 ch lat to leżakuje, a nie 18 miesiecy! Pozatym cena, kurwa, widzielsicie ceny ksoztów od dewelopera ? jest koels nagrywa filmiki cena za dom około 4 tys złotych za m2 wszystkie koszty do surowego, a ten ksiezycowy drewniany? ostatnio jak pytałem to było tysiąc euro za m2, no wiela różnica? że Ci przyjeżdzają i stawiają w 2 dni. bo to prefabrykowane przecież, no o tym nie powiedział, że to w kilka dni powstaje. Szkoda kurwa w ogole o betonie mówic, trzeba zapomnieć kto ma jeszcze ostatnią szarą komórke...
O ile na tym kanale bardzo często są polecane rozwiązania nie koniecznie najlepsze ale sprzedawane przez tą firmę, to informacje na temat drewna księżycowego muszę potwierdzić sam mam jeden z domów z drewna księżycowego ścinanego w zimie właśnie w czasie używającego księżyca dom ma ponad 120 lat zero impregnatów i brak jest oznak starzenia drewna i takie drewno o ile nie podciąga gdzieś ostro woda jest dożywotnie dla kilku pokoleń, w nowym domu też na więźbę mam księżycowe od kilku lat bez impregnacji i też nic się nie dzieje złego a znajomy ma więźbę z tartaku i okazało się że prawdopodobnie były to wiatrołomy ze słowacji wrzucone do wanny z "kolorem" i już po około 10 latach pojawiają się oznaki zepsucia drewna i robaczki trawiące drewno....
Ale lipa.... Jaki koszt? Jak jest wykonane łączenie stolarki ze ścianami. Czym można wykańczać środek? Jak wykończyć łazienkę? Co z wilgocią w łazienkach? Zakładać rekuperację? Jaka wentylacja? Jak są rozłożone media? Czym ogrzewać? Czy da radę wykonać podłogówkę?
@@skogstadskogstad9631 sprawdź sobie info na temat austriaka co buduje domy z drewna księżycowego. Nawet w Polsce jest przedstawicielstwo. I polecam film o nim. Też na necie znajdziesz. A dopiero potem używaj słowa "bzdury"
ale co cie innych domy interesują, co kto robi haha, przecież ta firma działą tam ze 30 lat, jakbyś chciał to stawiać to dwonisz do niemc ai ci stawiają, niemusisz sie na innych oglądac haha
Jedynym Szurem i Inteligentnym inaczej jest Użytkownik który założył ten Kanał. Pozdrawiam ludzi którzy Budują Domy z Drewna Księżycowego. Pozdrawiam Myślących..🙂
@@kselu1 Dziękuję za wyszukanie w Głębi mojej wypowiedzi błędu. Doceniam taką spostrzegawczość 😉 Poprawienie mojego Błędu.. Niech będzie zwieczeniem Twoich Starań. To ChybaTaki Sport Narodowy.. 😊...Pozdrawiam
ja włąśnie jestem po lekturze pdf'ów dopiero po polsku ten pan Thoma propagator wydał to, tam masz duszo czegłóow technicnzych własciwosci podanych z normami jakie spełnia łap: www.thoma.at/cms/wp-content/uploads/2023/11/katalog-elementow-holz100-2023.pdf
Poczekam jak będą sprowadzać z Marsa :) , a... jeszcze jedno, jak nasze kochane kobitki mają "monstrancje" niech ogórków w słoiki nie pchają, na bank się nie udadzą.... ogórki. A te drzewa muszą być ścinane wysoko w górach, powyżej krzyża na Giewoncie... no tak słyszałem. Czyli foliową czapeczkę zdejmujemy razem z butami w sieni.
Super materiał ,czekam na na dokończenie rozmowy i opinie użytkowników 🙂 Ciekawi mnie temat nowoczesnych pieców kaflowych, w linku jest rozmowa z producentem takich pieców ,może pokazałby takie nowoczesne piece th-cam.com/video/Z78MPdHeAIQ/w-d-xo.htmlsi=4lO9Oe-9pl9xbpSU
Ble ble ble, Koszałki,opałki, ale ściema marketingowa. Drzewo o skrętnej strukturze ,niezależnie o jakiej porze roku ścięte, zawsze będzie się skręcać podczas suszenia.
Właśnie, drzewo o SKRĘTNEJ STRUKTURZE, pomijając fakt złego nazewnictwa w twojej wypowiedzi, nie drzewo tylko drewno, i nie skrętnej strukturze tylko ze skretem włókien, to po pierwsze. A po drugie, teoretycznie drewno z idealnie prostymi włóknami podczas procesu suszenia nie wykreci się, odrazu uprzedzam "paczenie się drewna" to nie to samo co "skręt włókien", paczenie sie jest zalezne od owalnej budowy pnia co jest niemozliwe do przeskoczenia, natomiast skret wlokien jest zalezny od budowy i ulozenia włokien pnia, jezeli ułozenie włokien byłoby idealnie proste, włokna byłyby ustawione równolegle do siebie takie drewno nie uległoby skrętowi, natomiast nadal ulegalo by paczeniu się, niestety takie drewno jest bardzo trudno pozyskać, mozna powiedzieć ze jest to niemożliwe mimo tego ze jest to możliwe ale nie chce tu wchodzić w prawdopodobieństwa, statystyki i szanse procentowe na wystąpienie takiego drzewa. Po trzecie na początku filmu pan opisujący owe drewno wspomniał o "starannej selekcji" gdzie eliminuje sie drzewa ze skretem włókien(czyli wybiera sie te o najmniejszym skręcie) aby mieć jak najmniejszy problem z tym zjawiskiem w etapie produkcji desek, czy elementów konstrukcyjnych mebli. Pozdrawiam!
no jasne, nieck ktoś Ci da, ja wchodz ena ten filmik po lekturze pdfa po polsku od tego Thomy i tam jest namair na profesorka co mu te folklory badaniami udowadnił, i opisał naukowo jak to i co to: www.thoma.at/cms/wp-content/uploads/2023/11/katalog-elementow-holz100-2023.pdf
ten siwy brodziarz to dorobkiewicz, jeansy, zadbajcie trochę o oprawę, popatrzcie sobie jak pan Thoma u balda wygląda, typowy niemiecki inżynier który sam pracuje na budowie.
I ten styropian ekologiczny :) :) :) Czysta ekologia i uderzająca dawka wiedzy :) W drewnie komorowo suszonym ginie życie biologiczne bez czarów Panowie :) A na Waszych zdjęciach sęk na sęku :) P.S. Może słaby perkusista ? :) A swoją drogą na ogień reaguje podobnie każde drewno strugane , nie koniecznie wyłącznie "księżycowe" :) I ta sklejka na podbitce :) Mydło i powidło :)
dajcie 2 część materiału z w wnętrza. Jak nie ma dźwięku to tylko trzeba do zmontowanego filmu dograć lektora, który opowie kilka słów o najważniejszych elementach + cenach itd
Cena zależy od fazy księżyca :) To nie są tanie rzeczy.
Dodajcie ten drugi fragment filmu, bez poprawiania, ale dodajcie tylko napisy ;) W takich filmach, gdzie liczy się głównie merytoryka, to wystarczy ;)
Pozdrawiam.
Zadna grawitacja Panie budujesz cos takiego a nie masz o tym pojecie . Tu chodzi o energie elektrostatyczna ktora wplywa na wiazania wodorowe. I w fazie odchodzacego ksiezyca nastepuje proces strukturyzacji wody. Mozna powiedziec ze to jest zwiazane z energia elektromagnetyczna tez albo z tak zwanym fotonowym przesylem informacji tzn aura . I energia ziemi w postaci paramagnetyzmu ziemi .
Bardzo dobrze, że wzięliście także ten temat pod uwagę!😊😊
Cześć :)! z miłą chęcią i niecierpliwością czekam na drugą część materiału ze środka tego pięknego domu. Tak, temat drewna księżycowego jest mi już znany od najmłodszych lat - już dziadek mi o tym mówił. Potem poszukałem informacji w internecie i trafiłem na firmę TOMA. Polecam jego książki. Dzięki za materiał !
Tak, księżyc wpływa na życie ogólnie. Pierwszy z brzegu przyklad: pełnia ksiezyca jest co 28 dni. Kobieta ( zdrowa kobieta) też co 28 dni ma te swoje ciężkie dni.
Kręć kolejną część... bardzo ciekawy materiał... :)
Bardzo ciekawy temat. Oczywiście interesuje mnie dalsza część materiału. Nasuwa mi się kilka pytań, czy taki dom wymaga paro przepuszczalnej izolacji od środka w miejscu zastosowania paneli z warstwowo układanych desek, jak to wygląda w miejscu łączenia różnych ścian, no i jak jest z termomasą? Obecnie raczej staramy się budować super szczelne domy, o czym sam Pan wie :), plus ciężkie materiały by tatermo masa tłumiła wahania temperatury a tu drewno i jak to wygląda w praktyce? Rozumiem że również rekuperacja może w takim domu działać. Co z ogrzewaniem, jakie najlepsze metody, podłogówka czy może coś co musi być bardziej reaktywne na szybsze zmiany temperatur. Jak widać pytania się mnożą, chętnie poznam lepiej ten temat. Dzięki za te i inne informacje i ciekawostki :)
Jakby powiedział że zależy od pełni/nowiu to może to mieć jakiś fizyczny sens. A on powiedział że zmienia się grawitacja( która nie jest zależna od fazy księżyca tylko od tego cz mamy peryhelium-najbliżej ziemi czy aphelium najdalej od ziemi)
Jedyny sensowny aspect to powolne suszenie drewna ścinanego w zimie!
Myślę, że chodziło o rozkład wody w strukturze drzewa w momencie, w którym to ścięcie ma nastąpić, pozdrawiam.
Ponoć samo ścięcie drzewa w zimie załatwia sprawę, co jest opisane w literaturze naukowej, co do faz księżyca to raczej ciężko jest to jednoznacznie wykazać. Co by nie mówić jest to zdrowy drewniany dom.
1. [Usunieto]
2. Skoro czas na pozyskanie drewna jest tak krótki w skali roku, to jestem ciekaw jak fabryka jest wstanie zdobyć tyle drewna na masową produkcję. Słyszałem, ze niby jest wykorzystywane drewno z pl. Ciekawe które nadleśnictwo sprzedaje takie drewno. Proszę podać nazwę.
3. Poza tym budownictwo drewniane bez chemii na wielki plus.
Po fazie księżyca łatwo ustalić jego lokalizację ;)Faza księżyca jest bezpośrednio efektem jego lokalizacji względem Ziemi. Więc wpływ księżyca na pływy morskie zależy od jego fazy.
Fajnie bo izzi ostatnio gdzieś miał film o zdrowym budowaniu i cegłach z konopi 😊
Ciekawy temat jak najbardziej, jedna wada, jak zwykle, wszystko co najlepsze zarezerwowane dla ludzi bogatych.
No bo to jest chwyt makirtyto jak fenkszui i inne takie....bogaty zaplaci bo bedzie miał "lepsze" teoretycznie no i inne od reszty plebsu😅.
Taka nasza natura.
100%racji. Pozdrawam.@@balcerowicz7990
Czy istnieje jakakolwiek praca naukowa potwierdzającą różnice między drewnem księżycowym a drewnem z tego samego obszaru pozyskanym w innych fazach księżyca?
th-cam.com/video/hjW4gGwEdeE/w-d-xo.htmlsi=A1IJjU7IaL2_rTFy
Najlepsze drewno jest podobno przy pełni Ganimedes'a księżyca Jowisza 😉
Istnieje praca naukowa obalająca te rewelacje.
Z tym księżycem to może trochę chwyt reklamowy aczkolwiek chodzi o pozyskiwanie drewna of grudnia do lutego przy mroźnych zimach gęsto zalesione lasy które przyrosty zimowe i letnie maja podobne i z powodu braku dostępności do wody drewno to staje się niezwykle odporne na rożnego rodzaju czynniki
Baldtv, "ksiezycowe drewno". Dasz radę.
Jedną z zalet drewna łączonego w trzech kierunkach, jest efekt praktycznie anizotropowego zachowania się płyty konstrukcyjnej
@1:47 co to za płyta pilśniowa po lewej stronie między belkami drewna?
super :) ! chcemy 2 czesc !!! pozdrowki
Generalnie bardziej marketingowiec i tyle.
Sporo cech wspólnych dla "normalnego" drewna czy betonu wymienia jako zaletę tylko tego materiału.
1. Równomierne rozłozenie wody przez fazy księżyca to bzdura.
Księżyc powoduje pływy wody, ale ta woda jest "luźna" a nie uwięziona między włóknami celulozy.
Księżyc zwyczajnie nie ma prawa w jakimś istotnym stopniu wpływać ma wodę w drewnie bo siła "kapilarna" jest znacznie większą niż oddziaływanie księżyca.
2. Ścinanie poza okresem wegetacji wpływa na brak grzyba i odporność na insekty i butwienie. Kolejna bzdura, bo na obecność szkodników, grzyba itd ma wpływ wilgoć i jak drewno będzie mokre to będzie podatne na grzyba i przez zmiękczenie też na szkodniki, bo one trawią celulozę i nie potrzebują obecności soków czy żywicy obecnych w okresie wegetacji.
Wręcz żywica jest idealnym konserwantem drewna, to na jej bazie powstają naturalne impregnaty.
3. Suszenie. Ma taki sam efekt jak na standardowe drewno.
4. Utrzymywanie temperatury. Takie samo jak w standardowym drewnie i jest ono niskie. Przecież właśnie domy drewniane mają niską akumulację i szybko się wychładzają przy wietrzeniu oraz jak zabraknie ogrzewania ale za to szybko się nagrzewają oczywiście w porównaniu z ciężkim budownictwem murowanym.
5. Izolacyjność akustyczna.
Znowu bzdura. Jest taka sama jak przy zwykłym drewnie (porównujemy oczywiście taki zam przekrój przegrody) i jest ona znacznie gorsza niż w murowanych.
6. Izolacyjność fal elektromagnetycznych. Znowu identyczna że zwykłym drewnem i zarazem dużo gorsza niż ściana murowana i kompletnie nie ma startu do tłumienia cienkiej metalowej siatki np z gęstego zbrojenia które tworzy klatkę faradaya.
8. Odporność na ogień.
Identyczny efekt uzyskuje się w zwykłym drewnie tymi samymi metodami.
Jak to jest zatem, że jedne drzewa próchnieją po ścięciu a inne poprostu usychają?
Liczę na drugą część. Pozdrawiam stały widz.
Izolacją jest "Odpad drzewny polaczony za pomocą parafiny" a parafina to pochodna ropy naftowej? I to wszystko w drewnianym "domu bez chemii"
Chcialbys miec w domu tylko taką "chemie" jak parafina. Jesli chcesz super ekologiczny dom to tylko strawbale i glina, ale zmartwie Cie niestety: Rolnicy pryskają zboże glifosatem.
@@noho7428 niestety mam pojęcie co składa się na współczesny dom także mój. Przez te kilka minut filmu słyszę jakie super drewno widzimy nie trzeba go impregnować malować i nie pali się i jednocześnie widze to co na każdej budowie a po chwili słyszę ze jednak trzeba impregnować . Szlag mnie trafia jak słyszę takie brednie i widzę naciaganie klientow na kase pod przykrywka rzekomego braku chemii
@@cicholudek Co Ci przeszkadza styrodur z zewnatrz? Albo ogladalismy inny film, albo ja nie widze tam niczego szkodliwego. Masz łączenia na kołki nie klej, wcale nie musisz impregnowac tylko jak ma zostać sciana na zewnatrz bez ocieplenia to wypadaloby ja poolejowac, mozesz uzyc naturalny olej przeciez. Nawet ocieplenie garazu w szkielecie uzyli steico flexa, ktorego ja tez uzywam i jest to swietny material, owiele lepszy niz dziadowska welna mineralna. Technologia od razu widać, ze hest mega przyjazna mieszkańcom, wiec albo nie chcesz tego widziec, albo jestes od konkurencji.
@@cicholudek O tym wiedziano już w starożytnym Rzymie. Niestety dzisiaj wielu jest odpornych na wiedzę . Poszukaj informację o inż. Erwin Thoma .
Koniecznie reszta filmu, może trochę zdjęć ze środka, oraz jakie koszty takich materialow.
Najlepiej to kupić taki stary dom z bali, takie drzewna zanim zostały święte rosły setki lat w zupełnie innym klimacie miały odpowiednio dużo czasu i tlenu. I jak gospodarzy budował sobie taki dom to wybierał najlepsze drzewa ze swojego lasu bo wiedział, że w tym domu będzie żył do końca i jeszcz dzieci i wnuki będą tam mieszkały, a nie jak teraz byle gówno ściąć żeby komuś szybko sprzedać i zarobić
Wiekszosc piszacych kometarze mysle ze nadal mieszka z tescismi w bloku z wielkiej plyty. Przydala by sie tu duza tubka masci na bol d…
Thoma Holz ma jedną wadę CENA. Także nie wiem czy bardziej naturalny i lepszy jest cedr syberyjski
2 część bardzo chętnie 👍
Myslę, że z czystej ciekawości i kontynuacji druga część jest bardzo mile widziana. Niemniej jednak już po tym materiale można się zorientować, że to technologia za grube miliony, nie dla każdego.
Dziękuję za ciekawy materiał i rzetelną wiedzę z praktyki.Również czekam na dalszą część.Pozdrawiam wszystkich, którzy powodują, że taki materiał powstał.🤝
Dzień dobry, zawsze mnie interesowało drzewo księżycowe. Proszę powiedzieć jak taka technologia respektowana jest w ramach tych ecocertyfikatow wprowadzanych w Uni Europejskiej ? Jaki jest stosunek rządzących do tego typu technologii ? Czy potrzebne będą pompy ciepła fotowoltaiki wraz z tak drogim projektem ?
Pan mówi o ścianach otwartych dyfuzyjne a cały dól ścian schował za styropianem, mega słabe rozwiązanie.
Gdy księżyc przybywa, pnie drzew się rozszerzają. Gdy księżyc ubywa, na powrót się kurczą. Średnica pnia drzew powiększa się i pomniejsza zgodnie z rytmem przypływów i odpływów - różnica wynosi zaledwie kilka setnych milimetra, niemniej jednak jest mierzalna. Czy ma to aż tak duże znaczenie hmmm
Tych domow sie nie ociepla . Jak juz cos . Maja stac w takim stanie jak je zbudowano bez zadnych termomodernizacji
Bardzo ciekawe. Gdzie ten dom bedzie?
Slyszalem, ze pierwszy dom byl blisko Puszczy Kampinowskiej, a kilka innych... nie wiem.
Zdaje sie na Jurze kolo Czestochowy, inny w Cieszynskim oraz na Dolnym Slasku.
A co to znaczy w tytule "WTF"
Dzięki. Warto by było obejrzeć 2 cześć.
Pozdrawiam z Lęborka.
Chętnie obejrzę część drugą.
Pierwszym który to metodę opracował jest Niemiec który buduję hotele dwu i więcej pięter z tego drewna bo trudno się pali i korniki nie atakują
nie niemiec tylko austryjak niejaki Thoma
Prosimy o 2 część!
obraz styknie +napisy czekam na 2
Proszę o dodanie napisów, lektora lub nakręcenie filmu z opisem wnętrza takiego domu. Czy możecie podać kontakt do wykonawcy, projektanta?
Mają kontakt ale do fundacji ,która lata na księżyc 😂
no w końcu naturalne domy przychodzą do Polski 😊
super alternatywa dla betonu
Po co budować dom z drewna bez chemii skoro owijamy go folią i pianką
A co nie tak z betonem?
@@MeWash73 Myślę, że reakcja chemiczna betonu nie jest za dobra dla natury no i musisz cegły pozyskać
kopanie, palenie
chcąc żyć w zgodzie z naturą nie widzę innej opcji
robili nawet badania o tym jak serce bije w jakim domu
w drewninym domu o jedno uderzenie na dobę masz więcej, a jak wiemy każdy ma ograniczoną ilość uderzeń serca
więc w drewnianym żyjesz dłużej
nawet jak to 0,5% życia więcej to myślę że warto
bo tego nie dokupimy 😜
@@matixe7068 no to chyba krócej żyjesz jak ci serce szybciej bije a masz założony limit...
Amerykańscy naukowcy?
O jedno uderzenie więcej, a ile wynosi błąd pomiarowy +-10% ?
Ponoć jest to różnicą 3000 uderzeń w pokoju obitego płyta meblową a wykonaną z litego drewna.
Takie drewno można pozyskać tylko w grudniu i styczniu w nowiu przez 3 dni. Czy to się wam opłaca?
Nie ma prawa takie drewno chodzić przy zmianach księżyca jeśli że je zetnie w odpowiednim terminie. Więc nie mam pewności co do was.
dajcie jak najszybciej tę drugą część
Budze sie rano z moim zdrowym ksiezycowym domu, cala noc oddychalem polskim powietrzem ktore produkowal somsiad i mimo posiadania kaskady filtow w i przed rekuperacja czasteczki przechodza jak plemnik przez kondoma, wstaje i pije tania kawe rozpuszczalna oraz tanie jedzenie z biedronki, nastepnie szybka godzinna podroz za 20 letnimi dislami polakow i juz moge spokojnie usiasc na zdrowym fotelu z ikea za 500zl na 8h zdrowej pracy przed zdrowym 10letnim ekranem LCD, miedzy praca 20 telefonow z 5g, klima nie czyszczona od 3lat no i stres bo janusz biznesu tez dobrze spal
panie tylko drewno ksiezycowe
sklejka ;))) juz widze jak janusz biznsu robi sklejke w ekologiczny sposob, tak jak osb bez formaldehydu i odra bez syfu
ech to nasze urabianie samych siebie
Chciałbym widzieć charwestera o 12 w nocy przeciekający się między drzewami po omacku szukając odpowiedniej sztuki do ściągnięcia🤣
@@rgieniusz81Niestety trudno będzie go zobaczyć. To drzewo musi ścinać drwal ręczną piłą i siekierą wykonaną wyłącznie ze stali damasceńskiej.
Polecam oglądać z prędkością 1.25 😉
Czekamy Maciek z niecierpliwością na 2 część
BaldTV o tym zrobił materiał. Ale ciekawe coś na rzeczy jest.
Dokładnie już kilka lat temu o tym mówił.
No przecież o tym mówią
Super film, poproszę o drugą część filmu.
Co ty pitolisz o bezpieczeństwie okien drewnianych .Co się miało stać może rozwiniecie temat
A świstak siedział i zawitał w te pierdoleni....
Dawaj druga czesc z napisami!
Kiedyś czytałem artykuł naukowy o badaniach drewna księżycowego i wnioski były takie, że moment ścięcia drewna względem faz ksieżyca NIE MA żadnego znaczenia. Marketing nastawiony na szurów, bo po odpowiednim segregowaniu, składowaniu, suszeniu i impregnacji drewna KAŻDE się nadaje tak samo, księżycowe, słoneczne i gwiezdne 🙂
ps. kiedy foliowa czapeczka zagości w Waszych programach?
audio voodoo też ma swoich zwolennikow. tak samo homeopatia
mógłbyś podesłać to badanie? bardzo jestem ciekaw kto je sponsorował
@@matixe7068 Jak podesłać?
Nie podesle no go nie ma
a jednak uniwersytet bundeswery w monachium potwierdza bardzo wiele różnic i sporo opisanych zalet
Taki dom tani jest. Ale to już absurd. 800 m npm czy 100. To jak uzyskiwanie domu pasywnego. Na poziomie 0.3 a cel to 0.1 nie opłacalne. Ale to tylko dla pewnej grupy ludzi, uboższych. Jak jest forsa to można. Zawsze i wszędzie tak jest
Środek powtórka pls
Czekam na 2 cześć z wnętrza domu
Jak ktos zaplaci wiecej to i drewno będzie z marsa czy plutonowe😂.
A tak na poważnie...jak swierk czy sosna nie byl dojony z sokow to i material bedzie lepszy😊 a nie lekki jak styropian
poprosimy ze środka
300 kilogramów marketingu na 1/cm3.
Ok ale aluminium jest szkodliwe😅
Wiec cos nie tak .
Dokręcaj to pewnie przez zagłuszanie zasięgu
Wszystko ok tylko z doświadczenia by wychodziło że w lesie montuje się dużo rzadziej nadajniki emitujące sygnał do może dlatego jest słabszy zasięg lub nie ma go wcale pokrycie zasięgiem jest kosztowne a firmy telekomunikacyjne dobrze umieją liczyć i tam się mało opłaca 😂😂😂
Bardzo fajnie że w Polsce już jest..😊
Filmy są świetne. Ale wstawki muzyczne so o wiele, wiele, wiele za głośne. Nie da się oglądać wieczorem (a wtedy jest dopiero spokój - dzieci śpią), z właściwą głośnością, gdyż nagle "wybucha" zbędnie głośny podkład muzyczny.
Jaka może być cena drewna księżycowego? Kosmiczna!
no kurna? 1000 euro za m2 stan surowy to duzo? jak 4 tysiace zł deweloper w warszawie stawia, a to nie jest cegłówka żadna, tylko w 2 dni Ci stawiają na miejscu, bo przecież prefabrykowane to, podocinane... pozycz 100 tys, oddam nigdy, to sobie strzele 30m2 chociaz z tego księzyca...
Gościu robiłeś zarąbiste robotę sprzedając się tym pajacom straciłeś mój cały szacunek
no juz lepiej żeby tego filmu nie publikowął, jak to ma tak wyglądać, nie powiedział że tow cale nie ejst drogie jak zwykły dom, różnica minimalna, a robi aluzje, ze drogie, jakbym stawiał dom to tylko taki teraz, po co inny, no kurna...
props za link do BaldTV
Szkoda, że materiał jest niepełny. Chętnie obejrzę dalszą część
Właśnie byłem z rodziną w takim domu z drewna „księżycowego”. Ogólnie bardzo przyjemnie, do tego jest jakoś inaczej, spokojniej? Cena budowy „zabija”, ale w sumie wszystko poszło w górę jak…
Ciekawe gdzie w lesie ścina się drzewa po nocach to taka trochę ściema marketinowa
I jeszcze w zimie.
no ale to nie musibyc w nocy przecież? No scinają w tych alpach tam, patrz an googlu ile mają drewna na parcelu leżakujacego, z tym, ze ten Thoma mówi, ze do 3 ch lat to leżakuje, a nie 18 miesiecy! Pozatym cena, kurwa, widzielsicie ceny ksoztów od dewelopera ? jest koels nagrywa filmiki cena za dom około 4 tys złotych za m2 wszystkie koszty do surowego, a ten ksiezycowy drewniany? ostatnio jak pytałem to było tysiąc euro za m2, no wiela różnica? że Ci przyjeżdzają i stawiają w 2 dni. bo to prefabrykowane przecież, no o tym nie powiedział, że to w kilka dni powstaje. Szkoda kurwa w ogole o betonie mówic, trzeba zapomnieć kto ma jeszcze ostatnią szarą komórke...
Poproszę druga część
O ile na tym kanale bardzo często są polecane rozwiązania nie koniecznie najlepsze ale sprzedawane przez tą firmę, to informacje na temat drewna księżycowego muszę potwierdzić sam mam jeden z domów z drewna księżycowego ścinanego w zimie właśnie w czasie używającego księżyca dom ma ponad 120 lat zero impregnatów i brak jest oznak starzenia drewna i takie drewno o ile nie podciąga gdzieś ostro woda jest dożywotnie dla kilku pokoleń, w nowym domu też na więźbę mam księżycowe od kilku lat bez impregnacji i też nic się nie dzieje złego a znajomy ma więźbę z tartaku i okazało się że prawdopodobnie były to wiatrołomy ze słowacji wrzucone do wanny z "kolorem" i już po około 10 latach pojawiają się oznaki zepsucia drewna i robaczki trawiące drewno....
W jakiej technologii byłby najtańszy dom do 70m2
karton, gips?
Wewnątrz budynku efekt tłumiący fale elektromagnetyczne zaskoczył nawet realizatora.
W każdym razie dziękujemy za reklamę Bald TV ;)
Z taką ceną (od 7 do 20 tysięcy za metr) to te drzewa nie są cięte w Alpach tylko na Marsie :-)
Bóg jest Niesamowity !!!
Ale lipa....
Jaki koszt?
Jak jest wykonane łączenie stolarki ze ścianami.
Czym można wykańczać środek?
Jak wykończyć łazienkę?
Co z wilgocią w łazienkach?
Zakładać rekuperację?
Jaka wentylacja?
Jak są rozłożone media?
Czym ogrzewać?
Czy da radę wykonać podłogówkę?
Co to jest wykańczanie
Ale pytania🤣 spytaj dewelopera
@@kselu1 To są roboty wykończeniowe 😂. Wykańczają człowieka 😀
Podpinam się do pytań.
Zdecydowanie to prawda... Już kilka razy o tym słyszałem i widziałem jak testowali. Ponoć to było już znane w starożytności.
Bzdury.
@@skogstadskogstad9631podasz jakieś szczegóły
@@skogstadskogstad9631 sprawdź sobie info na temat austriaka co buduje domy z drewna księżycowego. Nawet w Polsce jest przedstawicielstwo. I polecam film o nim. Też na necie znajdziesz. A dopiero potem używaj słowa "bzdury"
Tyle lat czekalem az to przyjdzie do polskie
ale co cie innych domy interesują, co kto robi haha, przecież ta firma działą tam ze 30 lat, jakbyś chciał to stawiać to dwonisz do niemc ai ci stawiają, niemusisz sie na innych oglądac haha
Jedynym Szurem i Inteligentnym inaczej jest Użytkownik który założył ten Kanał. Pozdrawiam ludzi którzy Budują
Domy z Drewna
Księżycowego. Pozdrawiam Myślących..🙂
Nie ma drzewa księżycowego. Jest drewno
@@kselu1BRAVO Troll się uaktywnił..Bravo
@@Tadeusz2810 poprawiłeś Głębiu swoje błędy i teraz się czepiasz ludzi którzy ci je wytykali
@@kselu1 Dziękuję za wyszukanie w Głębi mojej wypowiedzi błędu. Doceniam taką spostrzegawczość 😉 Poprawienie mojego Błędu.. Niech będzie zwieczeniem Twoich Starań. To ChybaTaki Sport Narodowy.. 😊...Pozdrawiam
A dlaczego budują z wielkiej litery? Aaaa, bo pewnie budują lepiej niż inni... Niemyślący...
Absolutnie chcemy dużo więcej szczegóły bardzo dokładne zalety ceny
ja włąśnie jestem po lekturze pdf'ów dopiero po polsku ten pan Thoma propagator wydał to, tam masz duszo czegłóow technicnzych własciwosci podanych z normami jakie spełnia łap: www.thoma.at/cms/wp-content/uploads/2023/11/katalog-elementow-holz100-2023.pdf
Szkoda, że nie został pokazany ten dom od środka nawet i bez dźwięku
Jasne,zamowie dr,ewo ksiezycowe ,a dom zrobia z drzewa ,,normalnego,,wmawiajac ,ze to ksiezycowe,...fajny zarobek dla oszustow na rynku.
Chcemy resztę 🎉😊
Poczekam jak będą sprowadzać z Marsa :) , a... jeszcze jedno, jak nasze kochane kobitki mają "monstrancje" niech ogórków w słoiki nie pchają, na bank się nie udadzą.... ogórki. A te drzewa muszą być ścinane wysoko w górach, powyżej krzyża na Giewoncie... no tak słyszałem. Czyli foliową czapeczkę zdejmujemy razem z butami w sieni.
Super materiał ,czekam na na dokończenie rozmowy i opinie użytkowników 🙂 Ciekawi mnie temat nowoczesnych pieców kaflowych, w linku jest rozmowa z producentem takich pieców ,może pokazałby takie nowoczesne piece th-cam.com/video/Z78MPdHeAIQ/w-d-xo.htmlsi=4lO9Oe-9pl9xbpSU
No tak.Drewno księżycowe bez chemii i klejenia oblepione pianką i styropianem...
Styropian to przecież materiał organiczny 😂
Dawaj dalej
Ale podać różnice w cenie to mógłbyś sam, bez tłumaczenia że głos padł.
Ble ble ble, Koszałki,opałki, ale ściema marketingowa. Drzewo o skrętnej strukturze ,niezależnie o jakiej porze roku ścięte, zawsze będzie się skręcać podczas suszenia.
Właśnie, drzewo o SKRĘTNEJ STRUKTURZE, pomijając fakt złego nazewnictwa w twojej wypowiedzi, nie drzewo tylko drewno, i nie skrętnej strukturze tylko ze skretem włókien, to po pierwsze. A po drugie, teoretycznie drewno z idealnie prostymi włóknami podczas procesu suszenia nie wykreci się, odrazu uprzedzam "paczenie się drewna" to nie to samo co "skręt włókien", paczenie sie jest zalezne od owalnej budowy pnia co jest niemozliwe do przeskoczenia, natomiast skret wlokien jest zalezny od budowy i ulozenia włokien pnia, jezeli ułozenie włokien byłoby idealnie proste, włokna byłyby ustawione równolegle do siebie takie drewno nie uległoby skrętowi, natomiast nadal ulegalo by paczeniu się, niestety takie drewno jest bardzo trudno pozyskać, mozna powiedzieć ze jest to niemożliwe mimo tego ze jest to możliwe ale nie chce tu wchodzić w prawdopodobieństwa, statystyki i szanse procentowe na wystąpienie takiego drzewa. Po trzecie na początku filmu pan opisujący owe drewno wspomniał o "starannej selekcji" gdzie eliminuje sie drzewa ze skretem włókien(czyli wybiera sie te o najmniejszym skręcie) aby mieć jak najmniejszy problem z tym zjawiskiem w etapie produkcji desek, czy elementów konstrukcyjnych mebli. Pozdrawiam!
Padła informacja, że kurz z drewna nie wywoła chorób, ale przecież od jakiegoś czasu wiadomo, że pył dębowy może powodować raka.
Haha
wszysko to prawda, tylko koszt postawienia takiej chawiry to bedzie ze 2mln a nie 500k
2:30 skończyłem oglądać. Co ma wspólnego faza księżyca z pływami morskimi i wpływem na drzewa?
Chlop to tak przedsrawia ale nie o to chodzi tak naprawde, na kanale baldtv jest o tym materiał
czekam na druga czesc
Do przodu panowie, w przeszłość!!!😂 Jak inwestor płaci, to, trzeba zrobić!!!
2,2 mln wyświetleń 7 lat temu
w Wenezueli tez o tym drewnie księżycowym wiedzą! th-cam.com/video/-96LxzGfWfQ/w-d-xo.html
Chcę! :)
@EchaLesneTV rozprawiają się z tym tematem. th-cam.com/video/w0NSfyoA6tY/w-d-xo.htmlsi=A-0jCPXXQDeAF817
Drzewo księżycowe to taka homeopatia budownictwa 😂. Poproszę o linki do badań naukowych.
no jasne, nieck ktoś Ci da, ja wchodz ena ten filmik po lekturze pdfa po polsku od tego Thomy i tam jest namair na profesorka co mu te folklory badaniami udowadnił, i opisał naukowo jak to i co to: www.thoma.at/cms/wp-content/uploads/2023/11/katalog-elementow-holz100-2023.pdf
ten siwy brodziarz to dorobkiewicz, jeansy, zadbajcie trochę o oprawę, popatrzcie sobie jak pan Thoma u balda wygląda, typowy niemiecki inżynier który sam pracuje na budowie.
👍
I ten styropian ekologiczny :) :) :) Czysta ekologia i uderzająca dawka wiedzy :) W drewnie komorowo suszonym ginie życie biologiczne bez czarów Panowie :) A na Waszych zdjęciach sęk na sęku :) P.S. Może słaby perkusista ? :) A swoją drogą na ogień reaguje podobnie każde drewno strugane , nie koniecznie wyłącznie "księżycowe" :) I ta sklejka na podbitce :) Mydło i powidło :)
To ile milionów za ten konkretny dom?👀