Nízká hmotnost je nesmysl, protože ultralight duše jsou na ježdění nepoužitelné. Pak máš super o par gramů lehčí kolo, ale každých sto km lepíš defekt. Šikovně říznout plášť tak že z něj vyleze duše sice jde, ale určitě je to o dost složitější, než najet na trn, o kterém se s bezdušákem ani nedozvím, zatím co s duší musím lepit a i když se plášť řízne, tak není problém dát do něj duši a dojet domů. Že to lze nafouknou čímkoliv, je sice fakt, ale proč bych v lese hledal komresor, když tam můžu dát duši úplně stejně jako bych měl defekt na kole s duší. Takže i bezdušák lze v případě defektu nafouknout čímkoliv. Ten postup co je popsaný ve videu, v případě defektu kola s duší asi nikdo podnikat v lese nebude. Konec konců je to tam i řečeno. Mám bezdušový systém už asi na sedmém kole a u nejhoršího jsem musel dofukovat tak jednou za tři dny, aktuálně tak jednou za dva týdny. Cena? Dobré věci jsou většinou dražší. To už tak někdy bývá. Vyšší odolnost proti průrazu je u bezdušáku fakt i bez vložky, protože plášť jde cvaknout daleko hůř než duše.. Nižší tlak vozit lze, ale je jasné že musí být takový, aby se mi to v zatáčce nevyzulo. TAKŽE JÁ BUDU FREE COOOL a IN :) Přece jen žiju v 21 století. Bezdušáky jsou zbytečné pro lidi co jezdí na kole jednou za dva týdny a neumí se o ně postarat sami. Tam je to pak o jednoduchosti a o tom, že se o to nemusí nijak starat. Já dám přednost nižšímu tření, ono to fakt citelné líp jede. lepším jízdním vlastnostem a méně problémům s defekty na cestě. NAVÍC S LEHČÍM KOLEM, než kdyby tam byly duše.
Hezké video. Škoda, že byla řeč jen o MTB, co bezduše na silniční kolo? Je to několik týdnů, co jsem přešel na bezdušový systém na silničním kole a mohu potvrdit, že zmiňovaný nižší valivý odpor je znát až neskutečně. Vůbec jsem nečekal tak velký rozdíl oproti duši. Navíc možnost nižšího tlaku a s tím spojeno výrazné zvýšení komfortu. Šel jsem do toho hlavně z důvodu minimalizovat riziko defektu, ale že budou i ostatní pozitiva tak velká, jsem nečekal. Jinak souhlasím s tím, že stálost tlaku v kolech je nižší. Musím častěji dofukovat. Díky za případné vyjádření :-)
Ahoj, používáš vložku do pláště? Pořídil jsem věci na Tubeless, ale vložku nemám, tak nevim, jestli mám raději pořídit. Doufal jsem, že ušetřim na hmotnosti. Bike je gravel...
Konečně pořádné video s porovnáním obou systémů. Pro mě jako cykloturistu s ročním nájezdem cca 3000 km jedině duši a kvalitní plášť. Používám Schwalbe Mondial EVO a nevím, co je defekt.
Osobně jsem měl na bezduši rocket ron od schwalbe a děs běs, teď už skoro 3/4 roku jezdím vittoria tires a to mezcal 2,25'' g+ s graphenem a asi kluci nekecaj odolnost pláště je neprekonatelna, vzorel v podstatě jako nový, jezdím převážně les koreny a sjezd krusne hory ostre šutry a drží zatím defekt nula, mléko sem od výměny nedoleval, ale už se na to chystám, na prednim kole je lehká netesnost a dofukuji kazdy tyden, ale do ted sem dofukoval jednou za mesic, a valivy odpor je rozhodne poznat, zkuste kvalitni spojeni bezdise a plaste a zpet to nevymenite, řeknu to takhle temhle plastum mam takovou duveru ze dusi nevozim.jen co2 a knoty z houbicky na nadobi a ty fungujou dobře :D ozkouseno na tech schwalbe 🙏
Super video, jen mi tam chybí informace, že i duše se dají koupit s mlékem uvnitř a menší defekty se tak vyřeší jak u bezdušáků. Já jsem začínal už s UST systémem (XC), ale vrátil jsem se k duším.
Ja som vahal ci ist do bezdusoveho systemu ale zostal som pri dusovom a pouzil som len kvalitne plaste a duse a jazdim dost a musim zaklopat ze defekt som nemal ani nepamatam. Mozno len davam dobry pozor alebo mam stastie :)
Když má člověk problémy nahodit plášt s normální pumpičkou a nemá kompresor, nebo se vyskytuje v polních podmínkách, tak se dá vždy použít co2 pumpička (dá se sehnat do tří stovek). Navíc v polních podmínkách se TR plášť nikdy znovu nafukovat nemusí: vždy stací dofukovat a ucpat díru a když už člověk rozřízne plášť, tak tam dá duši a neřeší těsnění pláště. TR pláště se liší od normálních plášťů jen tím, že používají lépe těsnící gumu na patce v praxi rozdíl 2-4g na plášť. Zbytek pláště je stejný (boky, vzorek). To je taky důvod proč se u lepších plášťů prakticky přestaly vyrábět verze bez TR. TR má hl. výhody: vyšší přilnavost pláštů (absence duše + nižší tlak), jednoznačně nižší váha díky absenci duše (navíc u rotačních těles se váha násobí, protože má těleso tendenci setrvat v rotaci a na původním místě: např. u závodních automobilů se násobí deseti: to znamená, že kola o hmotnosti 30kg se počítají do celkové váhy automobilu jako 300kg. U jízdních kol je tento násobek samozřejmě nižší díky nižším otáčkám, ale i tak je z tohoto důvodu váha kol na jízdním kole důležitá), jako další plus je tu prakticky vymizení defektů z vašeho života a nižší valivý odpor. TR nevýhody: nutná údržba, cena nákupu a provozu. Shrnu to: Pro rekreační uživatele je praktičtější i nadále používat duše, ale pro náročnější uživatele se rozhodně více hodí TR řešení. Všechny další informace už řekli lidé předemnou.
Se vším souhlasím. Akorát, že se u závodních automobilů se hmotnost rotačních součástí násobí deseti mi přijde z fyzikálního hlediska dost zjednodušené a v řadě případů mimo. Mohl byste uvést zdroj této informace protože by mně to docela zajímalo.
@@istvaniriel6559 Samozřejmě se jedná o velmi zjednodušenou a hlavně fyzikálně nesprávnou verzi. Jde v základu o to, že pokud chcete zatočit s autem, které má velmi těžká kola, půjde to špatně hl. ve vyskokých rychlostech. Zatím co auto se stejnou celkovou hmotností a lehkými disky, plášti, převodovkou atd. bude ve velkých rychlostech v zatáčkách rychlejší.
@@istvaniriel6559 Zdroj: Několik let jsem s auty závodil.. Ale nejde o přesný výpočet spíš o odhad vyvozený z pocitu při jízdě v zatáčkách. Proto Jestli se u auta rozhodujete mezi tuhými a lehkými zavodními disky za 140 tisíc nebo o odlehčení auta jinde v podobné ceně (karbonové díly) berte disky. Násobek deseti není nic přesného a nedá se to aplikovat na všechny rotující části.
Nie je to tak ako píšete hmotnosť v podstate rovnaká ak neberieme v úvahu 30-50gramov podľa typu duše co je pre amatéra povedzme si pravdu úplne nepodstatný rozdiel ak dám vložku bezdusak je ťažší. S tou rotacnou hmotnosťou je to zase len blabol a mytus ničím nepodlozeny. Podstatná z hľadiska vynaloženej energie je hmotnosť celku
První 3 sekundy dobrý, potom tam jsou už jen zkreslené, nepravdivé, nebo jen teoretické info. Kdo jezdí bezduše tak zná realitu: v praxi žádné defekty, úplně jiný pocit z jízdy v terénu, výměna tmelu jednou za půl roku, žádná náhradní duše v batohu, pokles tlaku v pneu cca 0,2 bar za měsíc a bonus nižší váha od 50 do 100g na každé kolo (osobně převáženo u 6 různých kol).
@@KapitanPisoar1 Na duších jsem měl defekt 3krát týdně, teď nic. Možná placebo efekt, ale mám lepší časy (enduro závody, tréningy). Jde hl o to že jdu s tlaky o 0,3 bar dolů a to už má vliv.
dokoukal jsi to? pust si cas 12:00 a dal. "Kdo jezdi hodne a rychle z kopce, pro toho maji bezduse smysl a bude prakticky bez defektu" jinak pouzivas ty vlozky do plaste nebo to jde i bez?
@@roenick371 smysl to ma pro kazdeho kdo na kole najezdi tolik aby jednou do roka menil plaste… bavim se i o silnicnich kolech. Pokud nejezdis extremni dh (kameny, 7m+ skoky) tak vlozky nepotrebujes, nez bys znicil rafek tak bys davno riznul dusi (nizsi tlaky se daji jezdit i bez vlozky. S dusi nelze protoze se rizne) to ze se plast zuje jakoze zuje se mi u bezduse jeste nestalo, trochu ufoukne po 6m skoku a nasledne zatacce bez vlozky ano ale nic co je popisovano ve videu, to jsou pripady 8+ let stare z doby kdy se vyrobci jeste neschodli na tolerancich, nebo pri pouziti ráfků, ktere na to nejsou urcene
Dal jsem tubolito, 3x se rozlepila ve spoji ,bez diskuzí byly vyměněny, nová serie už drží , váží 80g a necvaknul jsem ji ani při tlaku 1,5bar, píchnul jsem jednou nějaký hřebík a dojel sem na tom ještě 32km a druhý den jsem samolepící záplatu a za 5min pokračoval v jízdě., kdykoli chci přezout nemusím se trápit s bezduší mlíkem, atd... Proříznul jsem z boku plášť 3cm a dojel jsem s duší, která se nevyboulela, jako klasická duše a držela tvar. všimnul jsem si toho na hřebenu Jeseníků a dojel sem 17km v tomto stavu po kamení domů. Podle mne je to asi nejlepší varianta co se dá pro normálního jezdce vymyslet.
Velmi objektivně řečeno a nechci to rozporovat ale ohledně finanční náročnosti záleží kde jezdite - já v Řecku a rostou nám tu tzv "catheads rostliny a nemít tubeless tak bych měnil duši doslova každý den, a denně 6 EUro to me mliko vyjde podstatně levněji :)
6:00 valivy odpor mozno nie, ale co odpor rotujuceho mlieka? Neviem ci sa mi to len zda, ale obcas mam pocit, ako by sa cely bicykel pri istych rychlostiach pohupova , podobny efekt ako ked je nevyvazene koleso a hadze ho .... ma niekto podobny probelm? ako to riesit ? je to dost neprijemne , ako vravim, hlavne pri vyssich rýchlostiach
Bezduše - je to sice dražší, těžší, plné mlíka, zato sebou stejně musíte vozit tak jako tak duši a knoty. Takže kromě sjezdů a velmi náročného terénu nahovno.
potřeboval bych poradit nevím jestli jezdit bez duše nebo s duší , jezdím na kole přes léto skoro každý den , traily , lesní cesty , silnice , polní cesty ????
Dekuji za video, jezdim na cyklokrosce kazdy vsedni den do serpentin a zpet vetsinou s batohem a nakladem kolem 2kg takze mi debata o nejakych par set gramu prijde uplne zbytecna. Nez jsem videl video tak jsem o bezdusich vedel lautr ... . Vzal jsem si z toho ze duse neni stale odepsana, ja jezdim pres rozbitou silnici na dusi a s plastemi Mud Wrestler (puvodne dany vyrobcem Dema - Scud 9 - urceni pro blativy teren) takze valivy odpor je jasny. Nicmene, kdybych se bal maknout porizoval bych elekro-neco. V kazdem pripade si myslim ze je dobre zkusit mit obe varianty, proste pripravene kola tak aby se daly rychle vymenit podle terenu. Mam v planu koupit komplet napr. komplet zadni kolo tj. kolo zapletene s kazetou, brzd. kotoucem, silnicnim plastem, jak dusovym tak s bezdusovym provedenim a presvedcit se na vlastni ... Chapu ze kazdy muze mit +- jine zkusenosti a kazdy muze pouzivat jine kvalitativni soucastky a byt zaslepen prave v tom. V roce jsem pichnul cca 4x zalepeni slozite neni, nez jsem se docetl ze prefoukavam dusi misto max 5bar jsem foukal 8bar a pak jsem citil ze lepeny flek mi tam pak jaksi dela neplechu kolo nadskakuje ,,,
Jazdím enduro pre dušiach som sekal každy druhý výjazd. Takže jednoznačne bezduše. Nove rafiky napr DT swiss nahodím plášť aj malou pumpou. Fúkam raz za mesiac. Hmotnosť je diskutabilná. Treba priamo porovnat na nejakom kolese. 1l tmelu stojí 500 czk resp 20eur a vydrží 3 roky
@@jogesvar Na Enduro? To zalezi co si pod tim pojmem predstavujes, dneska jezdi "enduro" kazdy kdo vjede do lesa :D Ja mam 95kg a na 2.5" DHR2 jsem jezdil 25 PSI ve predu a 30 PSI vzadu, ale to jsem si sam odzkousel. Na plus plasti a se svou vahou muzes klidne pro zacatek dat o 5 PSI mi ve predu/vzadu a zkouset, kam az se dostanes....
Díky, díky, 1000x díky!! Přesné a jasné vysvětlení, které se mi potvrdilo, že turista a bezduše spolu nesmí být kamarádi!! Jenom v čem nemám jasno, když budu přecházet na klasické pláště a duše, jestli u horského kola s bezdušovými plášti (originál z výroby) se bude muset měnit i ráfek? Bezdušáky jsou sjeté (ne mnou, bazar) a protože pro turistické ježdění tenhle systém nechci, musím vyhodit i ráfky?
Vždycky se musím divit čím to je, že defekt jsem u sebe nezažil od dětství. Jezdil jsem lesní traily na freeride biku, silniční každodenní cyklistiku ve městě, občasné víkendovky na silničce a dobrých 15 let nic. U auta ale naopak:D
Začínám mít problém sehnat kvalitní rychlý lehký kevlarový plášť, který není TL-R abych se dostal na váhu cca 560g (29x2,25) Naposled jsem koupil Schwalbe Racing Ralph 2018 speed addix váženo 554g + duše 150g (extra light) popř 205g = 700-750g s duší. Aktuální Racing Ralph 2019 speed addix TL-R cca 670g + mlíko = cca 750g.... TAkže skoro plichta. Asi je čas přejít na bezduše
Moje zkušenost s bezdušemi skončila, když jsem škrtnul bokem pláště o terénní rýhu, patka se odlepila a kolo bylo během pár sekund prázdné. Prý se musí patka přilepit vteřinovým lepidlem. Vrátil jsem se k duším. Mlíko váží víc než UL duše. Pokud nejezdíte příliš agresivně, dá se i terénní plášť s duší vozit hodně měkký kolem 1,7. Kevlarové pláště jsou všechny tubeless stejně jako ráfky. Řešení je na vás.
@Daniel Vítek Ve větě bezdušový systém se píše tvrdé Y. Jaký - bezdyšovÝ. Ale jinak v pohodě. Jen mě občas, při čtení reakcí na určitá videa, nebo článek, zarazí, že někdo dělá hrubky ve slovech a jaké se píše písmeno I, popřípadě Y na konci.
Dobrý den, jezdím na kole asi 1500-2000 km za sezónu náročnějším jako terénem-kořeny, schody, kameny téměř každý týden jsem spravoval duši myslíte si že přejít na bezduše by mohlo být hrešení??
bezduše je sice patlárna, ale když vše funguje a naučiš se s tím jezdit .... tak na závody nechceš nic jinýho :D ale jakmile se to začne kazit tak se z toho posereš :D
Osobně bych viděl bezduše spíš až pro závodní použití, než běžný ježdění a tím nechci říct, že jen pro profíky. Určitě to využije využije i hobby závodník. Co se týče běžného ježdění, preferuji duše s výjimkou zadního kola na trialáku, ale tam je asi jasný proč, ačkoliv jsem na něm roky vozil sjezdový pláště a duše a těch defektů nebylo nějak přehršle. Jinak video super, některý ty výhody a nevýhody by mě nenapadly.
nedávno jsem jezdil na pláštích o šířce 2,5 a foukal jsem jen jednu atmosféru a bylo to akorát, ale nejezdím žádné sjezdy takže to bylo v pohodě. Jinak při kvalitním plášti a tmelu a každodením ježdení dofukuju jednou za měsíc zhruba 0,5 Baru.
Tak oprava, až tak objektivní to není - vždyť to je zaměřené VYSLOVENĚ proti bezdusim, systému, bez kterého bych se možná na offroad cyklistiku už úplně vykašlal.
Nahodit na obyč ráfek drátový pláště chce fakt nějaký vzduchojem (natlakovaná petka), to je taky vidět na tom, když plášť vyfouknu, tak mi spadne z patek, ale druhé kolo s TR ráfkem a TR plášti jsem nahodil bez větších problémů jen obyč pumpou ani nebylo třeba moc makat. Prostě záleží, z čeho se bezduš dělá. Největší praktická nevýhoda je to občasný dofukování. Ale ta radost, když se na TL poprvé projedeš a cítíš ten rozdíl, za to prostě stojí. Ani nějaká drahá páska do ráfku není potřeba, stačí stříbrná páska z Lídlu (investice 5kč max na ráfek). Nejezdím žádný masakry, ale nepřijde mi vůbec nutný cpát vložku do pláště, to je tak na nějakej ostrej downhill.
Souhlasím jak jste začal. Že bezdušový systém je cool ale to je asi tak vše. Aby to fungovalo jak potřebujete, jak jste zmínil, musíte to něčím doplnit. Žádné velké výhody v něm nevidím. Poměr cena výkon je také ve prospěch dušového systému. Pokud se jedná o drobné defekty tak i do duše se dá koupit s emulzí proti defektu. Dá se koupit i samotná emulze. Příjde mi to tak trochu jak to často vidím u mnoha cyklistů. Nechci mít světla připevněna na kole jelikož to není cool ale potřebuji je tak je budu vozit po kapsách nebo v batohu. Zrovna tak jako mám brzdušáky ale v batohu si povezu duši co kdyby náhodou. Jenže pořád vezu stejnou váhu ať to mám kdekoliv. V případě bezduší váhu navíc. Používám duše, jezdím hodně a to i v terénu. Defekt je dílem náhody/smůly. Neměl jsem defekt třeba tři roky ale taky se mi stalo že jsem defekt měl třikrát do týdne. Bezdušový systém je nějaký produkt na kterém chtějí firmy vydělat.
Ale pro bezduš lze použít i obyčejné pláště i ráfky, takže hmotnost může být ve výsledku o hodně menší. To záleží na tom, jestli použijeme systém notubes nebo tubeless. (Já třeba mám obyčejný Schwallbe RaRa, myslím že váží do 600g [27,5]. A vše krásně těsní.) A mlíko mám asi půl roku staré a foukám tak 1 za měsíc 😄
To sice jde ale je to docela loterie. Ráfky jsou stejně těžké dušové i bezdušové, lehké pláště ale bývají často problémové - brzy mohou začít propouštět mlíko i tlak přes boky a je s tim násobně víc starostí.
@@novasmtb4295 TR pláště se liší od normálních plášťů jen tím, že používají lépe těsnící gumu na patce v praxi rozdíl 2-4g na plášť. Zbytek pláště je stejný (boky, vzorek). To je taky důvod proč se u lepších plášťů prakticky přestaly vyrábět verze bez TR.
Pavle je škoda, že jako cyklo odborník udavas dost zkreslujících informací. První je ta hmotnost pláště. V tom máš sice pravdu, že teoreticky plast TR je těžší než bez TR. Ale můžeš mi rict, který výrobce dělá své špičkové modely plastu bez TR? Navíc doporučovat nějaké UL pláště a UL duše je nejjednodušší cesta jak se stát mistrem v řešení defektu. Dofukování přes každou vyjížďku je nesmysl. Dobře udělaný systém vydrží v pohodě minimálně měsíc (i na silnici kde mám 6b) Dolevani tmelu záleží asi dle výrobce. Jezdím stan's a dolevam jednou ročně a vyschlý není. A to jezdil v hluboko pod -10. Cena tmelu taky není jinak šílená. Obecně se dá říct cca 50kc jedna dávka. K nahození stačí CO2 bombicka. A co se týče cvaknutí pláště na bezdusich tak jsem se stím nikdy nesetkal ani prakticky, ani teoreticky u dost lidí závodníků v okolí co TR jezdí. Ale viděl jsem naopak koply ráfek přes plast kdy to TR udrželo. Nicméně jako nevýhodu TR si zapomněl uvést ještě nutnost instalace pásky to ráfku. To UST nemělo.
Přesně tak. Já dofukuju jednou za 2-3 týdny a to se vždy pohybuju v nějakym dost úzkym rozmezí cca 0,2 baru (1,4 - 1,6 baru vepředu a 1,7 - 1,9 baru vzadu), stačí dobře těsnící plášť a kvalitní tmel (Notubes, Muc- Off, Orange...). Domácí údržba = nic nebo tam jednou za 2 měsíce tam poslat 20-40ml tmelu skrz ventilek pro klid v duši :) , práce na 5 minut/jeden bicykl. Drtivá většina lidí prořízne o kámen apod. plášť kolikrát? asi tak jednou za 5-10 let? Všechny ostatní defekty jsou s dobrejma bezdušema buď okamžitě opravené nebo to zabere míň než výměna duše. Pěnové vložky do ráků jsou potřeba tak na závodní enduro ježdění apod. kdy se jedzí po ostrých šutrech a kořenech hodně prasáckym stylem. Osobně vložku nepoužívám a ani při relativně nízkym tlaku (vztaženo k 75kg jezdec, +- 5kg výbava a 15kg kolo) a poměrně náročných skalnatých terénech jsem nikdy plášť neprocvaknul. A z okolí jsem o tom také neslyšel, daleko spíš se ohne patka ráfku než že by se prosekl plášť (vesměs všichni jezdíme Maxxis s Exo kordem).
Uplne s vami suhlasim, u mna ziadne defekty, ziadne dofukovanie, dolievanie raz rocne(aj to iba zistim ze tam je toho plno, rovnakej konzistencie a neni nic na stenach zaschnute) a vahovo som nizsie + lepsi grip a na vylety do 1-2h nenosim nic, ani len pumpu, s dusou som mal defekty docela casto aj na obycajnych cestach o prejazde cez les, cez nejaku hustinu s pichliacmi ani nehovorim. Jedine male negativum je u mna spinavy servis(lepkave mlieko) a flaky na plastoch ked bike dlho stoji, vyzera ra to ako keby okolo pobehovali psi a ulavovali si na kolesach.
Líbí se mi videa tohoto směru, za ně palec nahoru ..ALE !! Tohle je první video se kterým nesouhlasím.Z 50% jsou zde polozene udaje dost mylne..Na 2 MTB kolech zaroven za posledních 5 let se mi stalo cca 3x ,ze bych mel na bezdusi defekt...Najzed cca 30 zavodu rocne a 8000km ..Pokud se na dobře odmasteny rafek pouzije kvalitni paska + kvalitni plast a mliko,clovke nemusi pravidelne foukat ani menit mliko..Mam zkušenost s rafky DT,No Tubes,Mavic .Pasky NoTubes ,DT .. Mliko NoTubes a plaste MAxxis,Schwalbe a Mitas…. Mliko třeba 1x za 3 mesice dolit (rocni naklady 600kč) .Dofukuju cca 1x za 2-3 tydny (pokud nemenim tlaky) ..
Naprosty souhlas, já dal bezduše Rubena/Mitas kdy jsem na kole docela jezdil asi 4tkm/rok. Pak jsem to kolo postavil po posledním závodě do garáže, narodilo se mi dítě a od té doby prakticky nejezdím. Tlak v systému k mému naprostému překvapení vydržel prakticky celou zimu. Samozřejmě tlak poklesl, ale plášť na ráfku stále bez problému těsnil. Teď už na kole skoro nejezdim, ale mám furt původní mlíko, původní plášť atp. Překvapilo mě, jak dobře to funguje, plus za celou dobu bez defektu, což se mi při dušovém provedení stávalo 3x do roka, že jsem to někde žvejknul. Snad zase začnu jezdit :D
Pokud mluvíme o váze, tak stačí shlédnout toto vidko: th-cam.com/video/upRFd90wzBE/w-d-xo.html a máme hned jasno, že bezduše jsou lehčí. Záleží na konkrétním plášti, ale většinou by se díra po hřebíku měla v pohodě zalepit.
SterbaBike - a co trebars duse plnene nejakou tekutinou proti drobnym defektom. ako napriklad Slime. Trny a drobne defetky to zalepi - to mam vyskusane. Cize to je podla mna dalsie plus.
@@SKPengineering Lije se tam Slime tmel, nebo prodávaj duše už rovnou naplněné. Ale je to takový polovičatý řešení - vnitřek nejde vyčistit, časem z toho je nefunkční kejde, v případě defektu trvá než se to zacelí a spousta toho tmelu unikne mezi duši a plášť = při výměně to může být podobná drbačka jako u bezduší.
@@novasmtb4295 Ty plněné duše nemají cenu. Známí měl malý defekt a stejně nakonec lepil. Napřed to vypadalo suprově, ale za chvilku to zase teklo. Kolo zadělaný od té srajdy a cena té duše je taky pěkná...
@@Xfantasycz Je to tak, já to jen nechtěl říkat na plnou hubu. :) Kdyby to k něčemu bylo tak by to lidi používali ve většim množství. Dnes jsou stále rozšířenější bezdušáky protože s trochou péče prostě fungujou dobře.
Na 27.5x3.0 jsem pouzival duše z decathlonu za 70kc a fungovali dobře i na enduro ale celkově s dušema jsem často procvakl tak jsem přešel na bezdušáky a spokojenost a vysichání není zas taková tragédie jak se všichni obávaj , dávam 100ml tmelu do 27.5x2.5 pláštu a ani po pul roce mi nevyschly
Moje skusenosti: Duse: defekt defekt defekt defekt Bezduse: presiel som 30 000km a ziaden defekt :D Aj Beskidy MTB Trophy alebo Bike Adventure ak niekto namieta, ze slaby teren :) To ze na bezdusach mam mensi tlak (cize lepsi komfort aj trakciu) a mensi valivy odpor ani nehovoriac. Jazdim Maxxis EXO plaste (Ikon, Aspen, Rekon Race) a rafikov uz bolo viac modelov, ostal som pri karbonovych Nextie . Za mna tubless forever
Jde o to co jezdíš za terén, ale v praxi u XC se jezdí cca 1,9před. 2zad. bar. na trail, enduro 1,8p. 1,9z. bar. A na downhill 1,7p. 1,8z. bar. Je to hodně orientační, ale 1,5 baru jsem ještě neslyšel.
Tady cítím trochu averzi vůči bezduším :-) Začal jsem bezduše jezdit letos a zatím jsem nadšen. Některý popsaný zápory už jsem si taky vyzkoušel, ale pořád převažují klady. Knoty nemám, nevozím. Razím názor, že se o to buď postará tmel, nebo dávám duši.
Záleží na druhu ráfku. Já s tím mám problém, ale v polních podmínkách se dá vždy použít co2 pumpička. Navíc v polních podmínkách nikdy znovu nafukovat nemusím: vždy stací dofukovat a ucpat díru a když už člověk rozřízne plášť, tak tam dá duši a neřeší těsnění pláště.
@@tomas_maz Pláště TubelessReady jsem myslel tak nějak jako samzřejmost, pláště TR bývají tak nějak stejné (problémy s nafouknutím a nasazenim na kraj ráfku), ale ráfky mohou být různé (tvary, šířka, desetiny mm v poloměru) a tak někdy plášť nechce naskočit..
Osobne, po tom co jsem zkusil bezduse, bych se uz k dusim nevratil. Ano, ma to sve nevyhody jako ze kdyz clovek pichne tak je zasrany od mlika, kdyz rizne tak musi dat dusi, misto knotu taham nastrihanou kuchynskou houbicku a vpravim to tam imbusem :) Bezduse mam uz asi 5 let a za tu dobu jsem riznul jenom jednou (nastesti to bylo u potoka, tak jsem se mohl umyt), a resil par defektu prave tou houbickou. Pred tim jsem minimalne jednou mesicne lepil. Takze pokud clovek jezdi hodne, tak by mel o bezdusich vazne uvazovat. A ano, kdyz vim, ze tam mam fouknuto 1,8 a valim to z kopce kde je bordel, tak to musim vzit v potaz (mam 90kg).
No já píchal jako králík, až to bylo neskutečné, samé trny a bordel, dokonce mi skrz plášť prolezl malý kamínek co sypou na cyklostezky, už jsem z toho byl na nervy. Po poradě u nás v cykloprodejně jsem šel do kevlarových plášťů, jsou sice dražší, ale já snad měl za tři roky jen dva defekty, paráda :D
5 ปีที่แล้ว
Ja jezdím bezduše na enduru už 4 rokem. Zatim jen jeden defekt a ten jsem zandal knotama. Za mě rozhodně bezduše.
Co kombinace? Ty jsi nezmínil.....vložka s duší na zadním kole také téměř eliminuje průřez. Respektive jsem na to viděl nějaké videa, ale zatím jsem nezkoušel. Možná i lépe než u bezduše, protože člověk získá hned 3 vrstvy. Máš s timto nějakou zkušenost? Dík. Moc za názor.....sám hledám ideální kombinaci, ale zatím pevný plášť a pevná duše fungují....zatím
Bezdušový systém jsem nasadil asi před 5ti lety poté, co jsem měl defekt asi 4x zasebou během 2 týdnů. Po nasazení jsem zaznamenal asi 4 defekty za dobu co používám mlíko, kdy po proražení unikal pomalu vzduch. Co se týká váhy, tak jsem po náhradě ultralight duše od Specialized a stejných plášťů Fastrek ušetřil 60g (zváženo). Dofukuji cca 1x za měsíc. U těch nevýhod je totiž nutno uvest i frekvenci se kterou se uvedené problémy dostaví, podle mých zkušeností je to cca 5x méně často než u dušového systému. K duši na MTB se už nevrátím. Na silničce to nemá smysl, tam patří galusky...
Toľko bullshitu v 12 minútach... V živote nikdy už nič iné ako bezduše, a to ani na cesťáku. Defekt je tým pádom prakticky neznámy pojem. Hlavnou chybou sú pokusy o všelijaké pochybné "sociálne" riešenia - pokusy donútiť k bezdušovej prevádzke ráfy a plášte, ktoré na to nie sú určené. To ale nespadá do kategórie "zlyhania systému", ale do kategórie "zlyhanie myslenia užívateľa".
Zatím na bezduše nemohu říct žádné velké negativum,kromě toho dofoukavani. Na druhou stranu I duše má své výhody. Momentálně jsem ale pro bezduše a vychází to z osobní zkušenosti.
Rád bych trochu updatnul či doplnil tohle starší video. Tmely- novodobé tmely mohou být v případě průřezu pláště, a nutnosti použití duše na dojezd, docela snadno odstranitelne. Používám Tufo tmel, je ekologicky nezávadný, čili může jít při nejhorším do škarpy, a po krátkém zaschnutí jde perfektně sloupat. Tím pádem od toho nejste absolutně zadrbaní. Bezduše jsem udělal vždy tak, aby na nich šlo hypoteticky jezdit bezmlíka. :) Z dobře zvoleným pláštěm, páskou a ráfkem to tlak drží krásně. Praxe je taková že nechám plášť nastřelený bez mlíka přes noc, a pokud je ráno tvrdý, tak liju tmel. Tufo vydrží 4 měsíce bezproblémů. Doporučuji ale preventivní výměnu. V momentě kdy tlak uniká skrz ráfek, je špatně zvolený typ či šířka pásky ale pokud uniká přes pláš, tak vás pravděpodobně čeká výměna za hustější plášť co to dělat nebude.. Já bych něco takového kole nechtěl... Bezduše super věc, ale na pořádný gumy.. Pokud budete jezdit lehké pláště je riziko velké propustnosti vzduchu skrz stěnu pláště..Ano, tmel to přeci zalepí.. ale už z podstaty tam má být tmel na defekty a ne na nedokonalost plášťu. Do auta či motorky se taky nic standartně nelije.. Tolik za mě k tomu, doplňte, opravte, hlavně ve vší slušnosti a pokoře. Ať to šlape.
S dusi pod 1.5 BAR nemate sanci, okamzite cvaknete. Pokud jedete v terenu s dusi a mate proto poradne nafoukany, tak si zase rozbijete pusu, nebo si poradne maknete :). Doporucuju vyzkouset
@@fisk1092 do lesa idealni. Je to samozrejme individualni, nekdo vozi nizsi, nekdo o trosku vyssi. Ale s dusi a tvrdym kolem te to v terenu slusne vyklepe. A nadres se
Já vozím Conti Crossking Protection TR 29x2,3 v kombinaci s light duší a slovo defekt neznám. Jo, je to těžký, ale projede a přejede to všechno a s mýma 95kg včetně telefonu a klíčů vozím klidně tlaky okolo 1,6-1,7 a no problem. Jsou jako runflaty 😄
Super,díky za info moc moc mi to pomohlo!!!
super video.....zatím nejlepší ,co jsem na toto téma našel.....díky👍
SUPER, Děkuji za informace!
Nízká hmotnost je nesmysl, protože ultralight duše jsou na ježdění nepoužitelné. Pak máš super o par gramů lehčí kolo, ale každých sto km lepíš defekt.
Šikovně říznout plášť tak že z něj vyleze duše sice jde, ale určitě je to o dost složitější, než najet na trn, o kterém se s bezdušákem ani nedozvím, zatím co s duší musím lepit a i když se plášť řízne, tak není problém dát do něj duši a dojet domů.
Že to lze nafouknou čímkoliv, je sice fakt, ale proč bych v lese hledal komresor, když tam můžu dát duši úplně stejně jako bych měl defekt na kole s duší.
Takže i bezdušák lze v případě defektu nafouknout čímkoliv.
Ten postup co je popsaný ve videu, v případě defektu kola s duší asi nikdo podnikat v lese nebude. Konec konců je to tam i řečeno.
Mám bezdušový systém už asi na sedmém kole a u nejhoršího jsem musel dofukovat tak jednou za tři dny, aktuálně tak jednou za dva týdny.
Cena? Dobré věci jsou většinou dražší. To už tak někdy bývá.
Vyšší odolnost proti průrazu je u bezdušáku fakt i bez vložky, protože plášť jde cvaknout daleko hůř než duše..
Nižší tlak vozit lze, ale je jasné že musí být takový, aby se mi to v zatáčce nevyzulo.
TAKŽE JÁ BUDU FREE COOOL a IN :) Přece jen žiju v 21 století.
Bezdušáky jsou zbytečné pro lidi co jezdí na kole jednou za dva týdny a neumí se o ně postarat sami. Tam je to pak o jednoduchosti a o tom, že se o to nemusí nijak starat.
Já dám přednost nižšímu tření, ono to fakt citelné líp jede. lepším jízdním vlastnostem a méně problémům s defekty na cestě. NAVÍC S LEHČÍM KOLEM, než kdyby tam byly duše.
Jezdím hodně, celkem dálky, asfalt a lesní cesty, ne nijak agresivně ... proto zůstanu u klasických duší. Děkuji za video.
hezky shrnuto a vysvětleno.. Díky
Hezké video. Škoda, že byla řeč jen o MTB, co bezduše na silniční kolo? Je to několik týdnů, co jsem přešel na bezdušový systém na silničním kole a mohu potvrdit, že zmiňovaný nižší valivý odpor je znát až neskutečně. Vůbec jsem nečekal tak velký rozdíl oproti duši. Navíc možnost nižšího tlaku a s tím spojeno výrazné zvýšení komfortu. Šel jsem do toho hlavně z důvodu minimalizovat riziko defektu, ale že budou i ostatní pozitiva tak velká, jsem nečekal. Jinak souhlasím s tím, že stálost tlaku v kolech je nižší. Musím častěji dofukovat. Díky za případné vyjádření :-)
Ahoj, používáš vložku do pláště? Pořídil jsem věci na Tubeless, ale vložku nemám, tak nevim, jestli mám raději pořídit. Doufal jsem, že ušetřim na hmotnosti. Bike je gravel...
Konečně pořádné video s porovnáním obou systémů. Pro mě jako cykloturistu s ročním nájezdem cca 3000 km jedině duši a kvalitní plášť. Používám Schwalbe Mondial EVO a nevím, co je defekt.
Nebyl pan Pavel po nějaké kalbě? Přijde mi trochu sešlý.. :D
Presne to som chcel napisat,ale zase na druhej strane dobre nachystany a dozvedel som sa,ze aj ked som TL Ready mlieko do nich nepojde :o)
Jako jednoznačně. :D Ale je to sympatické.
A co třeba možnost, že je po nějakém těžkém dni v práci nebo několika dnech. A pak ještě točí ve svém volnu tyhle super videa.
Osobně jsem měl na bezduši rocket ron od schwalbe a děs běs, teď už skoro 3/4 roku jezdím vittoria tires a to mezcal 2,25'' g+ s graphenem a asi kluci nekecaj odolnost pláště je neprekonatelna, vzorel v podstatě jako nový, jezdím převážně les koreny a sjezd krusne hory ostre šutry a drží zatím defekt nula, mléko sem od výměny nedoleval, ale už se na to chystám, na prednim kole je lehká netesnost a dofukuji kazdy tyden, ale do ted sem dofukoval jednou za mesic, a valivy odpor je rozhodne poznat, zkuste kvalitni spojeni bezdise a plaste a zpet to nevymenite, řeknu to takhle temhle plastum mam takovou duveru ze dusi nevozim.jen co2 a knoty z houbicky na nadobi a ty fungujou dobře :D ozkouseno na tech schwalbe 🙏
Super video, jen mi tam chybí informace, že i duše se dají koupit s mlékem uvnitř a menší defekty se tak vyřeší jak u bezdušáků. Já jsem začínal už s UST systémem (XC), ale vrátil jsem se k duším.
Ja som vahal ci ist do bezdusoveho systemu ale zostal som pri dusovom a pouzil som len kvalitne plaste a duse a jazdim dost a musim zaklopat ze defekt som nemal ani nepamatam. Mozno len davam dobry pozor alebo mam stastie :)
detto
Tak záleží co jezdíš. Pokud asfalt a šotolinu, tak bezduše asi moc smyslu nedávají. Pokud kameny a lesem, tak už se to vyplatí.
Díky za video, pomohlo mi v rozhodnutí, že zůstanu u duše
Takhle podrobně super.Aspoň mám jasno.👍🏻
Když má člověk problémy nahodit plášt s normální pumpičkou a nemá kompresor, nebo se vyskytuje v polních podmínkách, tak se dá vždy použít co2 pumpička (dá se sehnat do tří stovek). Navíc v polních podmínkách se TR plášť nikdy znovu nafukovat nemusí: vždy stací dofukovat a ucpat díru a když už člověk rozřízne plášť, tak tam dá duši a neřeší těsnění pláště.
TR pláště se liší od normálních plášťů jen tím, že používají lépe těsnící gumu na patce v praxi rozdíl 2-4g na plášť. Zbytek pláště je stejný (boky, vzorek). To je taky důvod proč se u lepších plášťů prakticky přestaly vyrábět verze bez TR.
TR má hl. výhody: vyšší přilnavost pláštů (absence duše + nižší tlak), jednoznačně nižší váha díky absenci duše (navíc u rotačních těles se váha násobí, protože má těleso tendenci setrvat v rotaci a na původním místě: např. u závodních automobilů se násobí deseti: to znamená, že kola o hmotnosti 30kg se počítají do celkové váhy automobilu jako 300kg. U jízdních kol je tento násobek samozřejmě nižší díky nižším otáčkám, ale i tak je z tohoto důvodu váha kol na jízdním kole důležitá), jako další plus je tu prakticky vymizení defektů z vašeho života a nižší valivý odpor.
TR nevýhody: nutná údržba, cena nákupu a provozu.
Shrnu to: Pro rekreační uživatele je praktičtější i nadále používat duše, ale pro náročnější uživatele se rozhodně více hodí TR řešení.
Všechny další informace už řekli lidé předemnou.
Ale to video říká to samé
Se vším souhlasím. Akorát, že se u závodních automobilů se hmotnost rotačních součástí násobí deseti mi přijde z fyzikálního hlediska dost zjednodušené a v řadě případů mimo. Mohl byste uvést zdroj této informace protože by mně to docela zajímalo.
@@istvaniriel6559 Samozřejmě se jedná o velmi zjednodušenou a hlavně fyzikálně nesprávnou verzi. Jde v základu o to, že pokud chcete zatočit s autem, které má velmi těžká kola, půjde to špatně hl. ve vyskokých rychlostech. Zatím co auto se stejnou celkovou hmotností a lehkými disky, plášti, převodovkou atd. bude ve velkých rychlostech v zatáčkách rychlejší.
@@istvaniriel6559 Zdroj: Několik let jsem s auty závodil.. Ale nejde o přesný výpočet spíš o odhad vyvozený z pocitu při jízdě v zatáčkách.
Proto Jestli se u auta rozhodujete mezi tuhými a lehkými zavodními disky za 140 tisíc nebo o odlehčení auta jinde v podobné ceně (karbonové díly) berte disky.
Násobek deseti není nic přesného a nedá se to aplikovat na všechny rotující části.
Nie je to tak ako píšete hmotnosť v podstate rovnaká ak neberieme v úvahu 30-50gramov podľa typu duše co je pre amatéra povedzme si pravdu úplne nepodstatný rozdiel ak dám vložku bezdusak je ťažší. S tou rotacnou hmotnosťou je to zase len blabol a mytus ničím nepodlozeny. Podstatná z hľadiska vynaloženej energie je hmotnosť celku
První 3 sekundy dobrý, potom tam jsou už jen zkreslené, nepravdivé, nebo jen teoretické info. Kdo jezdí bezduše tak zná realitu: v praxi žádné defekty, úplně jiný pocit z jízdy v terénu, výměna tmelu jednou za půl roku, žádná náhradní duše v batohu, pokles tlaku v pneu cca 0,2 bar za měsíc a bonus nižší váha od 50 do 100g na každé kolo (osobně převáženo u 6 různých kol).
"Uplne jiny pocit z jizdy" Tomu se rika placebo efekt ;)
@@KapitanPisoar1 Na duších jsem měl defekt 3krát týdně, teď nic.
Možná placebo efekt, ale mám lepší časy (enduro závody, tréningy).
Jde hl o to že jdu s tlaky o 0,3 bar dolů a to už má vliv.
Včera jsem se rozsekal kvůli duši (praskla v zatáče) a dnes jsem objednal bezduše. Zdraví mám jen jedno.
dokoukal jsi to? pust si cas 12:00 a dal. "Kdo jezdi hodne a rychle z kopce, pro toho maji bezduse smysl a bude prakticky bez defektu"
jinak pouzivas ty vlozky do plaste nebo to jde i bez?
@@roenick371 smysl to ma pro kazdeho kdo na kole najezdi tolik aby jednou do roka menil plaste… bavim se i o silnicnich kolech. Pokud nejezdis extremni dh (kameny, 7m+ skoky) tak vlozky nepotrebujes, nez bys znicil rafek tak bys davno riznul dusi (nizsi tlaky se daji jezdit i bez vlozky. S dusi nelze protoze se rizne) to ze se plast zuje jakoze zuje se mi u bezduse jeste nestalo, trochu ufoukne po 6m skoku a nasledne zatacce bez vlozky ano ale nic co je popisovano ve videu, to jsou pripady 8+ let stare z doby kdy se vyrobci jeste neschodli na tolerancich, nebo pri pouziti ráfků, ktere na to nejsou urcene
Dal jsem tubolito, 3x se rozlepila ve spoji ,bez diskuzí byly vyměněny, nová serie už drží , váží 80g a necvaknul jsem ji ani při tlaku 1,5bar, píchnul jsem jednou nějaký hřebík a dojel sem na tom ještě 32km a druhý den jsem samolepící záplatu a za 5min pokračoval v jízdě., kdykoli chci přezout nemusím se trápit s bezduší mlíkem, atd...
Proříznul jsem z boku plášť 3cm a dojel jsem s duší, která se nevyboulela, jako klasická duše a držela tvar. všimnul jsem si toho na hřebenu Jeseníků a dojel sem 17km v tomto stavu po kamení domů.
Podle mne je to asi nejlepší varianta co se dá pro normálního jezdce vymyslet.
Díky za videjko a vlastní zkušenosti...👍
Velmi objektivně řečeno a nechci to rozporovat ale ohledně finanční náročnosti záleží kde jezdite - já v Řecku a rostou nám tu tzv "catheads rostliny a nemít tubeless tak bych měnil duši doslova každý den, a denně 6 EUro to me mliko vyjde podstatně levněji :)
6:00 valivy odpor mozno nie, ale co odpor rotujuceho mlieka? Neviem ci sa mi to len zda, ale obcas mam pocit, ako by sa cely bicykel pri istych rychlostiach pohupova , podobny efekt ako ked je nevyvazene koleso a hadze ho .... ma niekto podobny probelm? ako to riesit ? je to dost neprijemne , ako vravim, hlavne pri vyssich rýchlostiach
Bezduše - je to sice dražší, těžší, plné mlíka, zato sebou stejně musíte vozit tak jako tak duši a knoty. Takže kromě sjezdů a velmi náročného terénu nahovno.
Diky za video.super vysvetleno
zdravím pavle mužu nalejt mleko do duše? pomuže to taky defektu?
potřeboval bych poradit nevím jestli jezdit bez duše nebo s duší , jezdím na kole přes léto skoro každý den , traily , lesní cesty , silnice , polní cesty ????
Dekuji za video, jezdim na cyklokrosce kazdy vsedni den do serpentin a zpet vetsinou s batohem a nakladem kolem 2kg takze mi debata o nejakych par set gramu prijde uplne zbytecna. Nez jsem videl video tak jsem o bezdusich vedel lautr ... . Vzal jsem si z toho ze duse neni stale odepsana, ja jezdim pres rozbitou silnici na dusi a s plastemi Mud Wrestler (puvodne dany vyrobcem Dema - Scud 9 - urceni pro blativy teren) takze valivy odpor je jasny. Nicmene, kdybych se bal maknout porizoval bych elekro-neco. V kazdem pripade si myslim ze je dobre zkusit mit obe varianty, proste pripravene kola tak aby se daly rychle vymenit podle terenu. Mam v planu koupit komplet napr. komplet zadni kolo tj. kolo zapletene s kazetou, brzd. kotoucem, silnicnim plastem, jak dusovym tak s bezdusovym provedenim a presvedcit se na vlastni ... Chapu ze kazdy muze mit +- jine zkusenosti a kazdy muze pouzivat jine kvalitativni soucastky a byt zaslepen prave v tom. V roce jsem pichnul cca 4x zalepeni slozite neni, nez jsem se docetl ze prefoukavam dusi misto max 5bar jsem foukal 8bar a pak jsem citil ze lepeny flek mi tam pak jaksi dela neplechu kolo nadskakuje ,,,
pěkný souhrn, díky :-) Nedávno jsem to dost řešil, nakonec mám bezdušáky a krom občasného dofukování max spoko :-)
Jazdím enduro pre dušiach som sekal každy druhý výjazd. Takže jednoznačne bezduše. Nove rafiky napr DT swiss nahodím plášť aj malou pumpou. Fúkam raz za mesiac. Hmotnosť je diskutabilná. Treba priamo porovnat na nejakom kolese. 1l tmelu stojí 500 czk resp 20eur a vydrží 3 roky
Kdybys foukal spravne tlaky tak nic nesekas ;)
@@KapitanPisoar1 Možná ty 'Správné tlaky' nejsou určené na enduro terén :-)
@@filiporcz3724 Ocividne ne kdyz seka duse, tak ted radsi seka rafky :D
@@KapitanPisoar1 To som zvedavý! Vážim s výbavou 80 kg a jazdím 2,80 Minion DHR. Aký tlak mám fúkať na enduro? :D Predveď sa!
@@jogesvar Na Enduro? To zalezi co si pod tim pojmem predstavujes, dneska jezdi "enduro" kazdy kdo vjede do lesa :D Ja mam 95kg a na 2.5" DHR2 jsem jezdil 25 PSI ve predu a 30 PSI vzadu, ale to jsem si sam odzkousel. Na plus plasti a se svou vahou muzes klidne pro zacatek dat o 5 PSI mi ve predu/vzadu a zkouset, kam az se dostanes....
Díky, díky, 1000x díky!! Přesné a jasné vysvětlení, které se mi potvrdilo, že turista a bezduše spolu nesmí být kamarádi!!
Jenom v čem nemám jasno, když budu přecházet na klasické pláště a duše, jestli u horského kola s bezdušovými plášti (originál z výroby) se bude muset měnit i ráfek? Bezdušáky jsou sjeté (ne mnou, bazar) a protože pro turistické ježdění tenhle systém nechci, musím vyhodit i ráfky?
Vždycky se musím divit čím to je, že defekt jsem u sebe nezažil od dětství. Jezdil jsem lesní traily na freeride biku, silniční každodenní cyklistiku ve městě, občasné víkendovky na silničce a dobrých 15 let nic. U auta ale naopak:D
Začínám mít problém sehnat kvalitní rychlý lehký kevlarový plášť, který není TL-R abych se dostal na váhu cca 560g (29x2,25)
Naposled jsem koupil Schwalbe Racing Ralph 2018 speed addix váženo 554g + duše 150g (extra light) popř 205g = 700-750g s duší.
Aktuální Racing Ralph 2019 speed addix TL-R cca 670g + mlíko = cca 750g.... TAkže skoro plichta. Asi je čas přejít na bezduše
Já jsem věrný duši. :) ;)
Moje zkušenost s bezdušemi skončila, když jsem škrtnul bokem pláště o terénní rýhu, patka se odlepila a kolo bylo během pár sekund prázdné. Prý se musí patka přilepit vteřinovým lepidlem. Vrátil jsem se k duším. Mlíko váží víc než UL duše. Pokud nejezdíte příliš agresivně, dá se i terénní plášť s duší vozit hodně měkký kolem 1,7. Kevlarové pláště jsou všechny tubeless stejně jako ráfky. Řešení je na vás.
Díky za komplexní srovnání. Dost jsem váhal, zda jít do tubeless. Nechám to na příští rok.
glumakowicz bez bezdusa, jede to lip...
Jezdím hodně endura mám bezdušoví systém a sem spokojen dofukuji tak 1 za měsíc.
pjekně
A koľko krát dolievate mlieko?
Než začnu psát nějaký příspěvek, naučím se český jazyk. V případě, že jste Čech a ne přistěhovalec. :-/
@Daniel Vítek Ve větě bezdušový systém se píše tvrdé Y. Jaký - bezdyšovÝ. Ale jinak v pohodě. Jen mě občas, při čtení reakcí na určitá videa, nebo článek, zarazí, že někdo dělá hrubky ve slovech a jaké se píše písmeno I, popřípadě Y na konci.
@Daniel Vítek Je to hodně smutné, ale je tomu tak. Přeji příjemný den
Dobrý den, jezdím na kole asi 1500-2000 km za sezónu náročnějším jako terénem-kořeny, schody, kameny téměř každý týden jsem spravoval duši myslíte si že přejít na bezduše by mohlo být hrešení??
bezduše je sice patlárna, ale když vše funguje a naučiš se s tím jezdit .... tak na závody nechceš nic jinýho :D ale jakmile se to začne kazit tak se z toho posereš :D
Osobně bych viděl bezduše spíš až pro závodní použití, než běžný ježdění a tím nechci říct, že jen pro profíky. Určitě to využije využije i hobby závodník. Co se týče běžného ježdění, preferuji duše s výjimkou zadního kola na trialáku, ale tam je asi jasný proč, ačkoliv jsem na něm roky vozil sjezdový pláště a duše a těch defektů nebylo nějak přehršle. Jinak video super, některý ty výhody a nevýhody by mě nenapadly.
Neslo by nalit tesnici tmel do duse? Vznikl by system ktery by posbiral vyhody obou reseni.
Používám také Schwalbe a jsem naprosto spokojený a jsem taky pro duše
nedávno jsem jezdil na pláštích o šířce 2,5 a foukal jsem jen jednu atmosféru a bylo to akorát, ale nejezdím žádné sjezdy takže to bylo v pohodě. Jinak při kvalitním plášti a tmelu a každodením ježdení dofukuju jednou za měsíc zhruba 0,5 Baru.
Tak oprava, až tak objektivní to není - vždyť to je zaměřené VYSLOVENĚ proti bezdusim, systému, bez kterého bych se možná na offroad cyklistiku už úplně vykašlal.
Nahodit na obyč ráfek drátový pláště chce fakt nějaký vzduchojem (natlakovaná petka), to je taky vidět na tom, když plášť vyfouknu, tak mi spadne z patek, ale druhé kolo s TR ráfkem a TR plášti jsem nahodil bez větších problémů jen obyč pumpou ani nebylo třeba moc makat. Prostě záleží, z čeho se bezduš dělá. Největší praktická nevýhoda je to občasný dofukování. Ale ta radost, když se na TL poprvé projedeš a cítíš ten rozdíl, za to prostě stojí.
Ani nějaká drahá páska do ráfku není potřeba, stačí stříbrná páska z Lídlu (investice 5kč max na ráfek).
Nejezdím žádný masakry, ale nepřijde mi vůbec nutný cpát vložku do pláště, to je tak na nějakej ostrej downhill.
Souhlasím jak jste začal. Že bezdušový systém je cool ale to je asi tak vše. Aby to fungovalo jak potřebujete, jak jste zmínil, musíte to něčím doplnit. Žádné velké výhody v něm nevidím. Poměr cena výkon je také ve prospěch dušového systému. Pokud se jedná o drobné defekty tak i do duše se dá koupit s emulzí proti defektu. Dá se koupit i samotná emulze.
Příjde mi to tak trochu jak to často vidím u mnoha cyklistů. Nechci mít světla připevněna na kole jelikož to není cool ale potřebuji je tak je budu vozit po kapsách nebo v batohu.
Zrovna tak jako mám brzdušáky ale v batohu si povezu duši co kdyby náhodou. Jenže pořád vezu stejnou váhu ať to mám kdekoliv. V případě bezduší váhu navíc. Používám duše, jezdím hodně a to i v terénu. Defekt je dílem náhody/smůly. Neměl jsem defekt třeba tři roky ale taky se mi stalo že jsem defekt měl třikrát do týdne. Bezdušový systém je nějaký produkt na kterém chtějí firmy vydělat.
excelentní!
Ale pro bezduš lze použít i obyčejné pláště i ráfky, takže hmotnost může být ve výsledku o hodně menší. To záleží na tom, jestli použijeme systém notubes nebo tubeless. (Já třeba mám obyčejný Schwallbe RaRa, myslím že váží do 600g [27,5]. A vše krásně těsní.)
A mlíko mám asi půl roku staré a foukám tak 1 za měsíc 😄
To sice jde ale je to docela loterie. Ráfky jsou stejně těžké dušové i bezdušové, lehké pláště ale bývají často problémové - brzy mohou začít propouštět mlíko i tlak přes boky a je s tim násobně víc starostí.
@@novasmtb4295 Tak ten RaRa jsem dříve sjel, než by začal propouštět... Ale asi to u každého může být jinak no
@@novasmtb4295 TR pláště se liší od normálních plášťů jen tím, že používají lépe těsnící gumu na patce v praxi rozdíl 2-4g na plášť. Zbytek pláště je stejný (boky, vzorek). To je taky důvod proč se u lepších plášťů prakticky přestaly vyrábět verze bez TR.
Nebo naopak můžou být bezdušové pláště lehčí, protože si člověk zároveň připlatí za kevlarovou patku místo drátu
Pavle je škoda, že jako cyklo odborník udavas dost zkreslujících informací. První je ta hmotnost pláště. V tom máš sice pravdu, že teoreticky plast TR je těžší než bez TR. Ale můžeš mi rict, který výrobce dělá své špičkové modely plastu bez TR?
Navíc doporučovat nějaké UL pláště a UL duše je nejjednodušší cesta jak se stát mistrem v řešení defektu.
Dofukování přes každou vyjížďku je nesmysl. Dobře udělaný systém vydrží v pohodě minimálně měsíc (i na silnici kde mám 6b)
Dolevani tmelu záleží asi dle výrobce. Jezdím stan's a dolevam jednou ročně a vyschlý není. A to jezdil v hluboko pod -10. Cena tmelu taky není jinak šílená. Obecně se dá říct cca 50kc jedna dávka.
K nahození stačí CO2 bombicka.
A co se týče cvaknutí pláště na bezdusich tak jsem se stím nikdy nesetkal ani prakticky, ani teoreticky u dost lidí závodníků v okolí co TR jezdí. Ale viděl jsem naopak koply ráfek přes plast kdy to TR udrželo.
Nicméně jako nevýhodu TR si zapomněl uvést ještě nutnost instalace pásky to ráfku. To UST nemělo.
jojo :D koplej ráfek mám už podruhý :D a TR ani neuchází :D
Přesně tak.
Já dofukuju jednou za 2-3 týdny a to se vždy pohybuju v nějakym dost úzkym rozmezí cca 0,2 baru (1,4 - 1,6 baru vepředu a 1,7 - 1,9 baru vzadu), stačí dobře těsnící plášť a kvalitní tmel (Notubes, Muc- Off, Orange...). Domácí údržba = nic nebo tam jednou za 2 měsíce tam poslat 20-40ml tmelu skrz ventilek pro klid v duši :) , práce na 5 minut/jeden bicykl.
Drtivá většina lidí prořízne o kámen apod. plášť kolikrát? asi tak jednou za 5-10 let? Všechny ostatní defekty jsou s dobrejma bezdušema buď okamžitě opravené nebo to zabere míň než výměna duše.
Pěnové vložky do ráků jsou potřeba tak na závodní enduro ježdění apod. kdy se jedzí po ostrých šutrech a kořenech hodně prasáckym stylem. Osobně vložku nepoužívám a ani při relativně nízkym tlaku (vztaženo k 75kg jezdec, +- 5kg výbava a 15kg kolo) a poměrně náročných skalnatých terénech jsem nikdy plášť neprocvaknul. A z okolí jsem o tom také neslyšel, daleko spíš se ohne patka ráfku než že by se prosekl plášť (vesměs všichni jezdíme Maxxis s Exo kordem).
Uplne s vami suhlasim, u mna ziadne defekty, ziadne dofukovanie, dolievanie raz rocne(aj to iba zistim ze tam je toho plno, rovnakej konzistencie a neni nic na stenach zaschnute) a vahovo som nizsie + lepsi grip a na vylety do 1-2h nenosim nic, ani len pumpu, s dusou som mal defekty docela casto aj na obycajnych cestach o prejazde cez les, cez nejaku hustinu s pichliacmi ani nehovorim. Jedine male negativum je u mna spinavy servis(lepkave mlieko) a flaky na plastoch ked bike dlho stoji, vyzera ra to ako keby okolo pobehovali psi a ulavovali si na kolesach.
Určitě stojí za to vyzkoušet oba systémy a pak se rozhodnout.
Jsi nejlepší! Diky za video ! Jako vždy!
Sem tam jsem defektil, teď v Koutech naprosto OK. Tak uvidim jak to půjde. Možná nasadim bezduše i na štěrkolet :-)
Líbí se mi videa tohoto směru, za ně palec nahoru ..ALE !! Tohle je první video se kterým nesouhlasím.Z 50% jsou zde polozene udaje dost mylne..Na 2 MTB kolech zaroven za posledních 5 let se mi stalo cca 3x ,ze bych mel na bezdusi defekt...Najzed cca 30 zavodu rocne a 8000km ..Pokud se na dobře odmasteny rafek pouzije kvalitni paska + kvalitni plast a mliko,clovke nemusi pravidelne foukat ani menit mliko..Mam zkušenost s rafky DT,No Tubes,Mavic .Pasky NoTubes ,DT .. Mliko NoTubes a plaste MAxxis,Schwalbe a Mitas…. Mliko třeba 1x za 3 mesice dolit (rocni naklady 600kč) .Dofukuju cca 1x za 2-3 tydny (pokud nemenim tlaky) ..
Naprosty souhlas, já dal bezduše Rubena/Mitas kdy jsem na kole docela jezdil asi 4tkm/rok. Pak jsem to kolo postavil po posledním závodě do garáže, narodilo se mi dítě a od té doby prakticky nejezdím. Tlak v systému k mému naprostému překvapení vydržel prakticky celou zimu. Samozřejmě tlak poklesl, ale plášť na ráfku stále bez problému těsnil. Teď už na kole skoro nejezdim, ale mám furt původní mlíko, původní plášť atp.
Překvapilo mě, jak dobře to funguje, plus za celou dobu bez defektu, což se mi při dušovém provedení stávalo 3x do roka, že jsem to někde žvejknul.
Snad zase začnu jezdit :D
Pokud mluvíme o váze, tak stačí shlédnout toto vidko: th-cam.com/video/upRFd90wzBE/w-d-xo.html a máme hned jasno, že bezduše jsou lehčí. Záleží na konkrétním plášti, ale většinou by se díra po hřebíku měla v pohodě zalepit.
Taky záleží na tmelu, hřebík je ok.
Super vide.
Presvedčilo ma, že jedine S DUŠOU.
Na každý defekt
len Modrý Efekt.
(hra v pozadi)
jsem rád, že jsem zůstal u duší a bude to tak nadále :D
To som sa dozvedel same nove zaujimavosti :)
SterbaBike - a co trebars duse plnene nejakou tekutinou proti drobnym defektom. ako napriklad Slime. Trny a drobne defetky to zalepi - to mam vyskusane. Cize to je podla mna dalsie plus.
Martin Valenta: Jo, na tohle jsem vždy myslel, když jsem udělal malou dirku o nějaký trn z nějakého křoví. A co tam prosím tě leješ?
@@SKPengineering Lije se tam Slime tmel, nebo prodávaj duše už rovnou naplněné. Ale je to takový polovičatý řešení - vnitřek nejde vyčistit, časem z toho je nefunkční kejde, v případě defektu trvá než se to zacelí a spousta toho tmelu unikne mezi duši a plášť = při výměně to může být podobná drbačka jako u bezduší.
@@novasmtb4295
Ty plněné duše nemají cenu. Známí měl malý defekt a stejně nakonec lepil. Napřed to vypadalo suprově, ale za chvilku to zase teklo. Kolo zadělaný od té srajdy a cena té duše je taky pěkná...
@@Xfantasycz Je to tak, já to jen nechtěl říkat na plnou hubu. :) Kdyby to k něčemu bylo tak by to lidi používali ve většim množství. Dnes jsou stále rozšířenější bezdušáky protože s trochou péče prostě fungujou dobře.
Já mám bezdušovvé pláště s duší :(
Já to zkusil dvakrát ( Schwalbe a Geax) a dvakrát jsem ho prořízl během jednoho 2x k.o.
Jakmile máš 27,5+ tak tě duše na 100 asi jentak nevyjde. A co třeba používat CO2?
Na 27.5x3.0 jsem pouzival duše z decathlonu za 70kc a fungovali dobře i na enduro ale celkově s dušema jsem často procvakl tak jsem přešel na bezdušáky a spokojenost a vysichání není zas taková tragédie jak se všichni obávaj , dávam 100ml tmelu do 27.5x2.5 pláštu a ani po pul roce mi nevyschly
Moje skusenosti:
Duse: defekt defekt defekt defekt
Bezduse: presiel som 30 000km a ziaden defekt :D Aj Beskidy MTB Trophy alebo Bike Adventure ak niekto namieta, ze slaby teren :)
To ze na bezdusach mam mensi tlak (cize lepsi komfort aj trakciu) a mensi valivy odpor ani nehovoriac.
Jazdim Maxxis EXO plaste (Ikon, Aspen, Rekon Race) a rafikov uz bolo viac modelov, ostal som pri karbonovych Nextie .
Za mna tubless forever
To mi rekni jak mas pri mensi tlaku, mensi valivy odpor?
Tak skoro u všech lepších plastu píšou že je bezdusovy takže ta váha pláště je trochu diskutabilní
Vozim bezduse jem kvuli nizsim tlakum. S dusi jsem nemohl davat 1.5-1,7 bar a melo to horsi prilnavost
Na co tak nízké tlaky
Na jezdeni v terenu, lip drzi
Takze na co vyssi tlaky :)
Jde o to co jezdíš za terén, ale v praxi u XC se jezdí cca 1,9před. 2zad. bar. na trail, enduro 1,8p. 1,9z. bar. A na downhill 1,7p. 1,8z. bar. Je to hodně orientační, ale 1,5 baru jsem ještě neslyšel.
@@petrtomasek459 na 27,5+ 2,8" klidně i méně .....
Mě se za každou sezónu 3x píchne duše zevnitř
Tady cítím trochu averzi vůči bezduším :-) Začal jsem bezduše jezdit letos a zatím jsem nadšen. Některý popsaný zápory už jsem si taky vyzkoušel, ale pořád převažují klady. Knoty nemám, nevozím. Razím názor, že se o to buď postará tmel, nebo dávám duši.
nemám problém nahodit bezduse beznou pumpou
Záleží na druhu ráfku. Já s tím mám problém, ale v polních podmínkách se dá vždy použít co2 pumpička. Navíc v polních podmínkách nikdy znovu nafukovat nemusím: vždy stací dofukovat a ucpat díru a když už člověk rozřízne plášť, tak tam dá duši a neřeší těsnění pláště.
@@petrtomasek459 zalezi i na plasti u maxxisu maji znacku TR
@@tomas_maz Pláště TubelessReady jsem myslel tak nějak jako samzřejmost, pláště TR bývají tak nějak stejné (problémy s nafouknutím a nasazenim na kraj ráfku), ale ráfky mohou být různé (tvary, šířka, desetiny mm v poloměru) a tak někdy plášť nechce naskočit..
Já jezdím i malé tlaky, a defekt jsem neměl opravdu hodně dlouho :D
Ahoj a to vozis duse nebo bezduse, a jake tlaky teda vozis? Kdyz mam duse tak muzu taky jezdit rekneme, 1,5?
Osobne, po tom co jsem zkusil bezduse, bych se uz k dusim nevratil. Ano, ma to sve nevyhody jako ze kdyz clovek pichne tak je zasrany od mlika, kdyz rizne tak musi dat dusi, misto knotu taham nastrihanou kuchynskou houbicku a vpravim to tam imbusem :) Bezduse mam uz asi 5 let a za tu dobu jsem riznul jenom jednou (nastesti to bylo u potoka, tak jsem se mohl umyt), a resil par defektu prave tou houbickou. Pred tim jsem minimalne jednou mesicne lepil. Takze pokud clovek jezdi hodne, tak by mel o bezdusich vazne uvazovat. A ano, kdyz vim, ze tam mam fouknuto 1,8 a valim to z kopce kde je bordel, tak to musim vzit v potaz (mam 90kg).
No já píchal jako králík, až to bylo neskutečné, samé trny a bordel, dokonce mi skrz plášť prolezl malý kamínek co sypou na cyklostezky, už jsem z toho byl na nervy. Po poradě u nás v cykloprodejně jsem šel do kevlarových plášťů, jsou sice dražší, ale já snad měl za tři roky jen dva defekty, paráda :D
Ja jezdím bezduše na enduru už 4 rokem. Zatim jen jeden defekt a ten jsem zandal knotama. Za mě rozhodně bezduše.
Co kombinace? Ty jsi nezmínil.....vložka s duší na zadním kole také téměř eliminuje průřez. Respektive jsem na to viděl nějaké videa, ale zatím jsem nezkoušel. Možná i lépe než u bezduše, protože člověk získá hned 3 vrstvy. Máš s timto nějakou zkušenost? Dík. Moc za názor.....sám hledám ideální kombinaci, ale zatím pevný plášť a pevná duše fungují....zatím
Bezdušový systém jsem nasadil asi před 5ti lety poté, co jsem měl defekt asi 4x zasebou během 2 týdnů. Po nasazení jsem zaznamenal asi 4 defekty za dobu co používám mlíko, kdy po proražení unikal pomalu vzduch. Co se týká váhy, tak jsem po náhradě ultralight duše od Specialized a stejných plášťů Fastrek ušetřil 60g (zváženo). Dofukuji cca 1x za měsíc. U těch nevýhod je totiž nutno uvest i frekvenci se kterou se uvedené problémy dostaví, podle mých zkušeností je to cca 5x méně často než u dušového systému. K duši na MTB se už nevrátím. Na silničce to nemá smysl, tam patří galusky...
Doporučuji zajet si do Finale Ligure na traily s dušema :)
jedině duši!!
Toľko bullshitu v 12 minútach...
V živote nikdy už nič iné ako bezduše, a to ani na cesťáku.
Defekt je tým pádom prakticky neznámy pojem.
Hlavnou chybou sú pokusy o všelijaké pochybné "sociálne" riešenia - pokusy donútiť k bezdušovej prevádzke ráfy a plášte, ktoré na to nie sú určené. To ale nespadá do kategórie "zlyhania systému", ale do kategórie "zlyhanie myslenia užívateľa".
Zatím na bezduše nemohu říct žádné velké negativum,kromě toho dofoukavani. Na druhou stranu I duše má své výhody. Momentálně jsem ale pro bezduše a vychází to z osobní zkušenosti.
Rád bych trochu updatnul či doplnil tohle starší video.
Tmely- novodobé tmely mohou být v případě průřezu pláště, a nutnosti použití duše na dojezd, docela snadno odstranitelne. Používám Tufo tmel, je ekologicky nezávadný, čili může jít při nejhorším do škarpy, a po krátkém zaschnutí jde perfektně sloupat. Tím pádem od toho nejste absolutně zadrbaní. Bezduše jsem udělal vždy tak, aby na nich šlo hypoteticky jezdit bezmlíka. :) Z dobře zvoleným pláštěm, páskou a ráfkem to tlak drží krásně. Praxe je taková že nechám plášť nastřelený bez mlíka přes noc, a pokud je ráno tvrdý, tak liju tmel. Tufo vydrží 4 měsíce bezproblémů. Doporučuji ale preventivní výměnu. V momentě kdy tlak uniká skrz ráfek, je špatně zvolený typ či šířka pásky ale pokud uniká přes pláš, tak vás pravděpodobně čeká výměna za hustější plášť co to dělat nebude.. Já bych něco takového kole nechtěl... Bezduše super věc, ale na pořádný gumy.. Pokud budete jezdit lehké pláště je riziko velké propustnosti vzduchu skrz stěnu pláště..Ano, tmel to přeci zalepí.. ale už z podstaty tam má být tmel na defekty a ne na nedokonalost plášťu. Do auta či motorky se taky nic standartně nelije.. Tolik za mě k tomu, doplňte, opravte, hlavně ve vší slušnosti a pokoře. Ať to šlape.
Jedine plast Kenda a zakladni,2 roky jsem nepichnul.....
Zlatá duše 👍🚴
Je i tmel co nevysycha, po roce jsem ho ještě nedolival..
Q👌🏻
bezduše mě v čase tlak prakticky neztrácí (i po vyschnutí tmelu) a nahazuji normálně dílenskou pumpou bez problému, za mě bezduš OK
Ach boze...
Jezdím 3" pláště a bez duší jsem o kilo lehčí :)))
To by som netvrdil. Tiež jazdím 3,0
duše je zatím nepřekonaná :)
Video bylo jen o pláštích tlustých, ale co pláště tenké (
ja si myslim ze toto video by ste mali rychlo vymazat lebo Pavel o tom nic nevie
S dusi pod 1.5 BAR nemate sanci, okamzite cvaknete. Pokud jedete v terenu s dusi a mate proto poradne nafoukany, tak si zase rozbijete pusu, nebo si poradne maknete :). Doporucuju vyzkouset
K čemu tak nízký tlak
@@fisk1092 do lesa idealni. Je to samozrejme individualni, nekdo vozi nizsi, nekdo o trosku vyssi. Ale s dusi a tvrdym kolem te to v terenu slusne vyklepe. A nadres se
Vozím 1,7 a 1,9 s duší a nepociťuji problém s defekty...
@@jirikaltarek :
To jó, v terénu jedině pěkně podhuštěné, jinak to je o hubu. A o komfortu nemluvě.
Pokud cvakas dusi cvakas i rafek... S vyssim tlakem si maknes samozrejme min, protoze mas mensi valivy odpor...
Při defektu u bezduší osobně doporučuji vozit obyčejné chirurgické rukavice, pak nejsem jak čuně 😁. Na bezduše i rukavice nedám dopustit. 😉
Duše pro všechny, bezduše do koše :-)
Já vozím Conti Crossking Protection TR 29x2,3 v kombinaci s light duší a slovo defekt neznám. Jo, je to těžký, ale projede a přejede to všechno a s mýma 95kg včetně telefonu a klíčů vozím klidně tlaky okolo 1,6-1,7 a no problem. Jsou jako runflaty 😄