Stanisław Brzoska - ostatni powstaniec styczniowy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ย. 2024
  • Biografia ks. Stanisława Brzoski i jego powstańczych zmagań, arcydzieła malarstwa, teksty źródłowe.

ความคิดเห็น • 28

  • @malgorzatajaneczek8470
    @malgorzatajaneczek8470 9 หลายเดือนก่อน +23

    Trzeba pamiętać takich ludzi. Szkoda, że nie uczymy się o nim w szkole.

    • @anulka439
      @anulka439 9 หลายเดือนก่อน +8

      Współczuję Pani oraz ludziom w Pani wieku, bo za moich młodych lat uczyłem się o Księdzu Brzósce zarówno w podstawówce, jak i potem w liceum, mimo że były to czasy Komuny! 😊🙋

    • @jacekkrasnodebski5858
      @jacekkrasnodebski5858 8 หลายเดือนก่อน

      @@anulka439 Szanowna Pani Anno, mam bardzo krytyczny stosunek do Powstania Styczniowego. Uważam je za największą głupotę ale mam szacunek do powstańców. To u mojego agnata Krasnodębskiego i jego teścia w Krasnodębach Sypytkach ukrywał się ksiądz Brzóska i jego adiutant Wilczyński. Pamięć o tych wydarzeniach w naszym środowisku szlachty podlaskiej istnieje do dzisiaj. To jest moja i nasz .....polska ......historia. Ksiądz Brzóska chrzcił i dawał śluby moim przodkom w Sokołowie Podlaskim.

    • @bogstepni4819
      @bogstepni4819 8 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@anulka439dokładnie, potwierdzam o tym osobiście uczył nas prof historii, ale to było za komuny i wtedy nikt historii nie fałszował. A teraz zafałszowaną wiedzę przekazują młodzieży, z tego kretyńskiego
      podręczniku HiT.

    • @homo_faber_et_artifex
      @homo_faber_et_artifex 8 หลายเดือนก่อน

      W szkole obowiązuje lewacki marksizm.

  • @jotwil
    @jotwil 8 หลายเดือนก่อน +9

    Jest także w Łodzi ulica Jego imienia. Mama powiedziała mi, że to powstaniec z 1863 roku. W szkole nic nie mówiono o nim choć stała całkiem niedaleko od tej ulicy. To były czasy komunistyczne. Dziś, aby o księdzu Brzósce usłyszeć w szkole szanse są zapewne jeszcze mniejsze. Dobrze, że pojawił się w tym filmie i dobrze, że jest film "Powstaniec 1863". Pamięć i wdzięczność jesteśmy winni naszym bohaterom.

    • @krupczatka1508
      @krupczatka1508 8 หลายเดือนก่อน +5

      potrzeba więcej takich filmów 😊 tym bardziej że chcą ograniczać dziś w szkole historie😢😢😢młodzi nic nie będą wiedzieć😢😢😢

    • @monikalipinska
      @monikalipinska 8 หลายเดือนก่อน +1

      U mnie w szkole o nim mówiono i był w podręczniku do historii. I to też były czasy komunistyczne - lata 80-te.

  • @IzaNiunia-gx2lf
    @IzaNiunia-gx2lf 9 หลายเดือนก่อน +12

    Dzięki za materiał na temat jednego z najmniej znanych bohaterów. Dla mnie jest on szczególnie ważny, ponieważ działał w moich rodzinnych stronach.

  • @grzegorzkowalski8413
    @grzegorzkowalski8413 9 หลายเดือนก่อน +8

    Bardzo się cieszę, że Pan w swoim cyklu " Zapomnieni bohaterowie" opowiadał o jednym z najwybitniejszych dowódców powstania styczniowego. Chcę trochę uzupełnić opowiadanie Pana o ostatnim okresie działalności oddziału ks. Brzóski. W sierpniu 1864 roku został połączony z 30-osobowym oddziałem podporucznika Pawła Ługowskiego, który przyszedł na Błota Jackie z Lasów Seroczyńskich.Od sierpnia do października tego roku Ługowski jako zastępca księdza prowadził działalność bojową zjednoczonej "partii ". Kiedy na początku października wojsko rosyjskie wytropiło powstańców, została przyjęta decyzja o rozproszeniu oddziału. Wtedy Paweł Ługowski większość ludzi wyprowadził z powrotem do Lasów Seroczyńskich. Za parę dni powrócił do pozostałych powstańców księdza Brzóski i w nocy zostawili kryjówkę na Błotach.

  • @grzegorzkowalski8413
    @grzegorzkowalski8413 9 หลายเดือนก่อน +16

    Niestety, za kilka dni prawie wszyscy powstańcy zostali zabici lub schwytani. Pawła Ługowskiego sąd rosyjski skazał na 20 lat katorgi. Do końca życia (zmarł w 1907 r. w Usolju na Syberii) nie powrócił do Ojczyzny... Jeszcze jeden zapomniany bohater powstania styczniowego. Byc może Pan nakręci film o Pawle Ługowskim? Mam informację i dokumenty archiwalne. Pozdrawiam :-)

  • @krzysztofrak3183
    @krzysztofrak3183 8 หลายเดือนก่อน +2

    Cześć i chwała Bohaterom.

  • @KAR-MOTGT
    @KAR-MOTGT 8 หลายเดือนก่อน +7

    Miejscowość Sypytki a dokladniej obecnie Krasnodeby Sypytki, znajduja sie tu 2 miejsca upamietnienia (jedno w miejscu domu gdzie sie ukrywal , drugie w miejscu pojmania) w Sokolowie Podlaskim oczywiscie tablica pamiatkowa w obecnym kosciele parafialnym NMP oraz pomnik w miejscu stracenia. (Na bloku nieopodal jest piekny mural poswiecony Ks Brzósce i adiutantowi Wilczyńskiemu, i ulica im Wilczyńskiego oraz szkola imienia gen.ks. Brzóski. W Przywózkach nieopodal jest ulica jego imienia. W miejscowosci Żanecin (droga miedzy Sypytkami a Sokołowem nosi jego imie od wielu lat, pozdrawia jej mieszkaniec, i dziękuje za podjecie tematyki 👌

  • @poloniek973
    @poloniek973 2 หลายเดือนก่อน

    KSIĄDZ Stanisław Brzóska, warto to podkreślić na miniatuece i w tytule. Był on przede wszystkim kapelanem a potem dowódcą.

  • @PawelMaleski
    @PawelMaleski 5 หลายเดือนก่อน +2

    Bóg honor ojcYzna

  • @LeFlaneor
    @LeFlaneor 9 หลายเดือนก่อน +3

    Natrafiłem gdzieś na wzmiankę o tym, że k.Brzóska ukrywał się u Pierre Levittoux - ojca Karola Levittoux. Szkoda, że nie padła o tym wzmianka
    PS. Czy odcinek zainspirowany nadchodzącą premierą?

  • @Gabriel-re3le
    @Gabriel-re3le 8 หลายเดือนก่อน

    Fajny i ciekawy filmik , pozdrawiam !

    • @Barzanin
      @Barzanin  8 หลายเดือนก่อน

      Dobrej nocy!

  • @grzegorzrybak6902
    @grzegorzrybak6902 8 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo proszę o podanie źródła cytowanego fragmentu kazania.

  • @rokersrokerski7271
    @rokersrokerski7271 3 หลายเดือนก่อน +1

    Zdjęcie tytułowe bardzo przypomina ówczesne zdjęcia Nawahów, Dakotów, Apaczów, którzy w tym samym czasie, w oddalonej tysiące kilometrów Ameryce też zbrojnie przeciwstawili się eksterminacji swoich narodów.

  • @Gabriel-re3le
    @Gabriel-re3le 8 หลายเดือนก่อน

    Chwała bohaterom

  • @homo_faber_et_artifex
    @homo_faber_et_artifex 8 หลายเดือนก่อน +1

    Co na to niejaki siekielski?

  • @alicjaw3016
    @alicjaw3016 8 หลายเดือนก่อน +4

    To powstanie to była największa tragedia dla Narodu Polskiego i zostało wywołane niepotrzebnie, w interesie Prus i z inspiracji Anglii. A represje popowstaniowe? odbieranie majątków Polakom, zdejmowanie szlachectwa, zsyłki, więzienia.
    I komu to powstanie się przysłużyło? 😢 niech sobie słuchacze sami odpowiedzą, jeżeli oczywiście znają trochę więcej historii niż tylko z tego filmiku.

    • @julekpiotrowski8856
      @julekpiotrowski8856 8 หลายเดือนก่อน +6

      Może jeszcze napisze pani, że Powstanie Styczniowe to był bunt przeciwko prawowitej władzy cara?
      Bo takie zdanie spotyka się do dzisiaj w okolicach Kałuszyna (miasta, w którym doniesiono rosyjskim okupantom o miejscu stacjonowania ks.generała).
      W tych okolicach do dzisiaj spotyka się opinie, że car był dobry, bo ziemię dał, że Polska powinna być blisko Rosji, a nie Zachodu.
      Te okolice to największy odsetek głosujących w referendum akcesyjnym przeciwko wejściu Polski do Unii Europejskiej.
      Powstanie Styczniowe upadło w dużej mierze przez prorosyjską postawę mas chłopskich przekupionych przez cara. Rosyjski okupant infiltrował wiele oddziałów powstańczych instalując w nich swoich szpicli, Polaków, żeby nie było, nie rosjan.
      Dla mnie Powstanie Styczniowe 1863 to świętość.
      Polecam film Powstaniec 1863, który właśnie wszedł na ekrany, a dla przypomnienia film "Szwadron", który ukazuje nie tylko bestialstwo, ale i niski poziom kultury, jaki prezentowali rosyjscy okupanci, rosyjskie żołdactwo.

    • @grzegorzrybak6902
      @grzegorzrybak6902 8 หลายเดือนก่อน

      Przysłużyło się zdecydowanej większości, jaką stanowili chłopi.

  • @jangozdzik8530
    @jangozdzik8530 5 หลายเดือนก่อน +1

    Komuch katolicki zguba Polski