Astronomia to moja pasja od dziecka (aktualnie kończę 21 lat)traiłam tydzień temu tutaj, pełny profesjonalizm, wszystko piękne i jasno zrozumiale wytłumaczenie. Materiały są starannie dobrane,dopasowane,przejrzyste,czytelne. Aż chce się oglądać,uczyć, interesować. Planuje w niedalekiej przyszłości zakupić teleskop by dzięki waszej wiedzy pogłębiać swoją pasję. Osobiście uważam ze obserwacja nocnego nieba w 4 różnych porach roku,przeróżne zjawiska na niebie to najpiękniejsza pasja i zainteresowanie bez względu na wiek czy płeć. Moje serce i zainteresowanie tym kanałem urzekł oprócz bogatej wiedzy piękna dykcja 🌠💙
Akurat będąc 2 godziny temu na leśnym parkingu przyjrzałem się Orionowi. Teraz obejrzałem ten odcinek i wiem już, że coś co brałem za słabo widoczną galaktykę jest tak naprawdę piękną mgławicą w Orionie. Wow :)
Znowu Petarda! Znakomita kompilacja informacji. Teraz już mamy plan co obserwować w noc zaćmienia księżyca podczas oczekiwania na gwóźdź programu. Dobrze, że podajesz minimalne wymagania do obserwacji.
Świetny materiał! Pełna profeska. Dzięki Tobie po burzliwym okresie fascynacji astronomią w podstawówce wróciłem do tematu. Mam 37 lat i właśnie zakupiłem pierwszy mały teleskop astronomiczny (lata temu miałem do dyspozycji radziecką lunetę). Uważam, że jakość, styl i fachowość Twoich filmów może zarazić dzieci tym cudownym hobby! Szacun i tak trzymać!!!
Dziękuję! O ile tylko pogoda pozwala gapię się na Oriona i wyobrażam sobie te wszystkie cuda, których obserwować nie mogę. Muszę przyznać, że pasja Roberta O'Dell'a, która przyczyniła się do zbadania obszaru wielkiej mgławicy, robi na mnie wciąż wielkie wrażenie. Ten filmik, wizualizacja spenetrowanych dzięki teleskopowi Hubble'a obszarów, zapiera dech po prostu th-cam.com/video/Xd8KPzJP0_U/w-d-xo.html
Bardzo merytoryczny i jednocześnie ciekawy film- ogląda się "jednym tchem", a ja przed chwilą oglądałem po raz trzeci aby cześć informacji zapamiętać na dłużej. Gratuluję Autorowi i pozdrawiam Astro-Amatorów :-)
Dziękuję Sylwek :) Cieszę się że Ci się podoba :) Wiedzy jest tu dużo i ciężko ogarnąć za 1 razem ale na szczęście mamy możliwość ponownego oglądania, przewijania, zatrzymywania i zapamiętywania :D Pozdrówki!
Dziękuję za odcinek :D Kiedyś przeczytałam, że Wielka Mgławica w Orionie przypomina smoka ziejącego ogniem- teraz za każdym razem, jak oglądam zdjęcia tej mgławicy, to go widzę ;)
Koński łeb piękny. Co ciekawe w prawej jego części dopatrzyłem się głowy mojego psa na tych ujęciach :) Na lato może być łabędź. Dobra robota, pozdrawiam :)
Bardzo ekscytująca, międzygwiezdna, kosmiczna podróż i świetnie opracowany dokument . Miałam wrażenie, że jestem tam nie tylko duchem ale i ciałem. Dziękuję Mateuszu 😊👍
Tego mi brakowało. No cóż napisać ze świetny materiał, doskonale opracowany, zobrazowany i wytłumaczony to nic nie napisać :) Obejrzeć raz czy 2 to zdecydowanie za mało, myślę że można do niego wracać wielokrotnie i za każdym razem oglądać z ciekawością. Nie może być inaczej jak 👍
Do wa lo ne na maxa! Nie rozczarowałeś mnie tym filmem, petarda! W sumie poza SH2 264 która wychodzi na długoczasowych fotach wszystko jest i to pięknie subtelnie i z jakim floow :D Brawo! hmm Na wiosnę to Psy Gończe a latem Orzełek ;D Pozdro!
MEGA. Uwielbiam oglądać Twoje filmy. Świetna narracja i temat przedstawiony od ogółu do szczegółu po mistrzowsku. Jesli chodzi o konstelacje, to może Panna - mój znak zodiaku obfitująca w masę galaktyk, jak również 2-ga pod wzgledem powierzchni konstelacja lub Strzelec - bogaty w mgławice. Pozdrawiam i rób dalej to, co robisz bo jest to świetne.
Jak zwykle świetny materiał. Dowiedziałem się sporo czego nie widziałem. Natomiast nie zgodzę się, że Końskie Łeb i Pętla Barnarda są niedostępne dla obserwacji wizualnych. Pętla jest dość łatwa, zwłaszcza najjaśniejsze rejony. "Konik" trudniejszy,wymaga teleskopu powyżej 12", dobrego filtra H-beta, ciemnego nieba. Widziałem go całkiem niedawno. Polecam próbować, jeżeli mamy odpowiedni sprzęt.
No to o koniku mniej więcej tak powiedziałem :) Natomiast co do Pętli to fakt - jaśniejsze rejony które notabene są klasyfikowane jako osobne obiekty LBN faktycznie są dostrzegalne w dobrych warunkach przez odpowiednio duże teleskopy. Mówiąc o niej miałem na myśli ją jako całość :) Może posłużyłem się zbyt dużym skrótem myślowym. Dzięki za komentarz i obejrzenie :)
@@Mateusz_AstroLife Do Pętli nie trzeba dużego teleskopu, a właściwie on przeszkadza, bo ciężko w nim osiągnąć duże pole widzenia. Znam nie jedną osobę i czytałem nie jedną relacje o widoczności Pętli gołym okiem. Jest to diabelnie trudne i rzadko można spotkać tak dobre warunki. Sam takiej okazji nie miałem ale wierzę w te opowiadania, bo już nie raz spotkałem się z rzeczami, których widzieć nie powinienem :-)
@@marcinwarzecha3001 To fajnie :) Dzięki za info ja nigdy nie widziałem i nie słyszałem nigdy żeby ktoś ją widział gołym okiem więc nie mogłem obiecywać gruszek na wierzbie :D Może jest to możliwe ale pewnie w ekstremalnie dobrych warunkach z świetnych miejscówek czyli dostępne dla naprawdę niewielu :)
Odcinek bardzo ciekawy, porządny przegląd najciekawszych obiektów. Czy planuje Pan przegląd wszystkich gwiazdozbiorów na północnej półkuli nieba? Byłoby to bardzo dobre uzupełnienie filmów niebo w miesiącu.
Wracając do gwiazdozbiorów to ciężko wybrać, ale podam w kolejności: Wielka Niedźwiedzica (bo zawiera ciekawe galaktyki), Strzelec i Tarcza (ze względu na mgławice i Drogę Mleczną).
Kilka dni temu było czyste, czarne niebo i pięknie było widać Oriona. Jego pas był nieomal równoległy z dachem domu widzianego w oddali, jakby Orion lądował. ;) Przesyłam Ci Mateuszu wristwatch Oriona : th-cam.com/video/SG3v5pyDCP4/w-d-xo.html Przecież jesteśmy na jego ramieniu, prawda? ;) "czyste czarne niebo"... kurczę, chyba po raz pierwszy udało mi się utworzyć oksymoron. :)
Nie bardzo interesuje mnie astronomia, ale czasem lubię popatrzec na takie nagrania, chocby po to aby mieć jako takie ogulne pojecie. Piekno wszechswiata jest zadziwiajace nawet dla mnie laika. Nazewnictwo i wiekosci astronomiczne sa mi obce i puszczam mimo uszu, ale warto coś niecoś sie dowiedziec o naszej galaktyce.
NGC2186 - chyba o tę gromadkę chodziło Tobie na mapie 20:23, a nie NGC2168. Przy okazji znalazłem też swoją pomyłkę w numeracji jednej z gromad w Orionie. Chmury, chmury, chmury....
Chyba nie bardzo... Ale... to jest chyba pewna wielkość gwiazdy, która da się zaobserwować z pewnej odległości, przyjętej jako stała, (chyba odległość 10 parseków). Wychodziłoby chyba na to, że "jasność absolutna" obserwowana właśnie z odległości 10 parseków - jest jasnością obserwowalną. Jako malarz rozumiem to "graficzne", co nie znaczy, że być może jest to niewłaściwe porównanie. :) Ale... gdybym znalazła się tak blisko jakiejś gwiazdy, że jej tarcza i promienie zajęłyby wszystko dookoła - nie widziałabym jasności, ani kształtu gwiazdy, bo wszystko byłoby jasne. Szczerze mówiąc, nie mając żadnego porównania z jakimkolwiek innym kształtem lub kolorem - nie widziałabym nic - bo zarówno ja, jak i wszystko dookoła mnie, byłoby zalane światłem. Może to o to chodzi, a może zupełnie nie, sorki. :)
Powinno być: "Mgławice zanurzone w pięknym myśliwym"...XD Niby sporo wiem o tym gwiazdozbiorze, gdzie jest co, ale szczena mi opadła od ilości informacji. Co do gwiazdozbioru letniego nieba, była Lutnia, to może teraz Łabędź?
Niesamowita robota, ale... ale... sama nie wiem dokładnie... może za dużo tych informacji w jednym odcinku? Może szkoda, że nie pojawiasz się w czasie trwania filmu ? Na przykład, kiedy wspominasz o jakimś uczonym. Taka postać Autora z uśmiechem, która pojawia się na filmie, to coś jak kontakt ze słuchaczem, taki nieco bliższy. Tak trochę nieśmiało piszę to moje spostrzeżenie, bo ja sama ostatnio nie zrobiłam tak bogatej w treść i starannej pracy.
Dziękuję za sugestię :) 1. Myślę, że informacji jest tyle ile trzeba :) Robiłem wszystko aby film nie trwał 45 minut ale też by nie ślizgnął się po temacie zbyt pobieżnie. To jest po prostu Orion :) Tam jest tyle godnych uwagi rzeczy, że to po prostu trzeba powiedzieć. Materiału jest w tym filmie do rozwinięcia na kilka odcinków różnych. Na szczęście możecie oglądać po kilka razy, różne fragmenty, przewijać, zatrzymywać itp :) 2. Nie jestem zadowolony z jakości mikrofonu krawatowego który posiadam w tej chwili i z tego jak muszę nim nagrywać ;) Sama widzisz jak bardzo różni się jakość dźwięku z początku filmu z reszty. Jak tylko dorwę jakiś lepszy mikroport to będę częściej ale też nie za często :)
@@Mateusz_AstroLife Bardzo dziękuję za dialog. :)) ❤ 😊 O tym, żebyś czasami pojawiał się z uśmiechem na ekranie pomyślałam kiedy na jednym z filmów zobaczyłam Cię, kiedy siedzisz na kanapie z mikrofonem w dłoni i z uśmiechem króciutko o czymś mówisz i potem pojawiają się te niesamowite zdjęcia Kosmosu. Podobało mi się to. I chyba chciałam, aby w trakcie tamtego filmu powtórzyła się Twoja obecność w jakiś sposób. Wiesz, AstroLife... tak sobie myślę (to moje osobiste obserwacje, więc są subiektywne), że tu w Internecie, filmy które przygotowują Autorzy (mam na myśli Autorów takich jak Ty, a nie przypadkowe osoby, które wstawiają coś nie przemyślawszy jakie mogą być skutki) korzystają ze sztuki filmowej. To znaczy - scenariusz, ruchomy obraz, kadrowanie, montaż, dźwięk itp. Ale fajnie byłoby wpleść również elementy teatru, miejsca, gdzie rzecz dzieje się z udziałem Autora-Aktora i Reżysera w jednym. W teatrze są też rekwizyty. Chodzi o większą interakcję z widzem. Wiem, że poszedłeś już tą drogą, bo zaistniałeś już poza Internetem jak Autor i Nauczyciel. Wspaniałe jest również i to, że jest w Twoim programie konkurs fotografii Kosmosu - to po prostu świetny pomysł ! Ale mnie chodzi o Ciebie, o odrobinkę zwiększenia wizualnej obecności Ciebie w Twojej pracy. Być może chodzi o możliwości techniczne? Sam o tym wspomniałeś mówiąc o mikrofonie. :) Gdybym zobaczyła jak wchodzisz w kadr, na którym jest zarysowany Orion i ustawiasz się tak, by zaakcentować ten gwiazdozbiór, to byłoby po prostu super. Autor, aktor, reżyser, nauka, film, teatr i życie - przez krótką chwilę stanowiłyby jedno. To tylko przykład, wiem, że wymagałby on dodatkowej pracy i może sprzętu, ale ja naprawdę piszę Tobie to, co czuję, bo Twoje filmy są potrzebne. Tak po prostu - potrzebne jest nam spojrzeć w niebo, nauczyć się więcej, to może dostrzeżemy, że na Ziemi coś trzeba zmienić? Przepraszam za taki eleborat. Ja także jestem autorem. Ilustracje, rysunki, obrazy. Na zlecenia. Różnie z tym bywa. Ta twarz w kratkę jest dużym obrazem. Właśnie dlatego, że wiem, jak trudno jest być autorem, nie należę do tych, którzy wolą nic nie powiedzieć innemu Autorowi, bo im nie zależy. Każdemu Autorowi życzę, aby wiodło się mu jak najlepiej i aby się rozwijał. Podkreślę jednak, że to są moje subiektywne odczucia, więc mogę się mylić. :) Ale - "błądzić jest rzeczą ludzką". ;) Chciałabym abyś wiedział, że nie upieram się przy swoim, i że wiem iż mogę być w błędzie. :) 💛 💛 💛
Bo tak naprawdę to nie wiemy jak daleko się ona znajduje :) Są różne pomiary i wszystkie wskazują od 400 do 700 ly. Jednak najwięcej źródeł i tych najbardziej astronomicznych wskazuje dystans 640 ly z drobną granicą błędu :)
Napiszcie mi jaki gwiazdozbiór chcielibyście abym omówił w okresie letnim :)
Wielki Pies :)
Moja propozycja to Strzelec ;)
Koziorożec ♑
Herkules.
Oczywiście Kasjo
Astronomia to moja pasja od dziecka (aktualnie kończę 21 lat)traiłam tydzień temu tutaj, pełny profesjonalizm, wszystko piękne i jasno zrozumiale wytłumaczenie. Materiały są starannie dobrane,dopasowane,przejrzyste,czytelne. Aż chce się oglądać,uczyć, interesować. Planuje w niedalekiej przyszłości zakupić teleskop by dzięki waszej wiedzy pogłębiać swoją pasję. Osobiście uważam ze obserwacja nocnego nieba w 4 różnych porach roku,przeróżne zjawiska na niebie to najpiękniejsza pasja i zainteresowanie bez względu na wiek czy płeć. Moje serce i zainteresowanie tym kanałem urzekł oprócz bogatej wiedzy piękna dykcja 🌠💙
Mózg mi prawie rozwaliło od nadmiaru informacji, ale jeszcze ze 2-3 razy obejrzę i ogarnę kuwetę.
Super,dziekuję!
Jutro o piątej rano na być zaćmienie Księżyca.
Nastawiłam budzik. :)
Akurat będąc 2 godziny temu na leśnym parkingu przyjrzałem się Orionowi. Teraz obejrzałem ten odcinek i wiem już, że coś co brałem za słabo widoczną galaktykę jest tak naprawdę piękną mgławicą w Orionie. Wow :)
Ale masz fart, że tak Ci się zbiegło w czasie parę rzeczy, które się łączą! :)
Super! :)
Ależ to się dobrze ogląda :)
Dla zasięgu
Gwiazdozbiór Orion to mój ulubiony zimowy. M42 i trapez w lornetce 20x80 pięknie się spisuje
Znowu Petarda! Znakomita kompilacja informacji. Teraz już mamy plan co obserwować w noc zaćmienia księżyca podczas oczekiwania na gwóźdź programu.
Dobrze, że podajesz minimalne wymagania do obserwacji.
Super film!!!
Będę to powtarzał za każdym razem: Najlepszy astronomiczny kanał i najlepsze materiały. Dzięki za Oriona Mati :)
Dziękuję Mateusz! :)
Film zaciekawił mnie jak zawsze, brawo, oby tak dalej.
Świetny materiał! Pełna profeska. Dzięki Tobie po burzliwym okresie fascynacji astronomią w podstawówce wróciłem do tematu. Mam 37 lat i właśnie zakupiłem pierwszy mały teleskop astronomiczny (lata temu miałem do dyspozycji radziecką lunetę). Uważam, że jakość, styl i fachowość Twoich filmów może zarazić dzieci tym cudownym hobby! Szacun i tak trzymać!!!
Dziękuję! O ile tylko pogoda pozwala gapię się na Oriona i wyobrażam sobie te wszystkie cuda, których obserwować nie mogę. Muszę przyznać, że pasja Roberta O'Dell'a, która przyczyniła się do zbadania obszaru wielkiej mgławicy, robi na mnie wciąż wielkie wrażenie. Ten filmik, wizualizacja spenetrowanych dzięki teleskopowi Hubble'a obszarów, zapiera dech po prostu th-cam.com/video/Xd8KPzJP0_U/w-d-xo.html
nareszcie!
Uwielbiam Twoje filmy^^
:)))))
Obejrzałam z zapartym tchem. Od wczoraj jestem naprawdę szczęśliwą posiadaczką teleskopu. Nie pytajcie jakiego. Cudowny czas nauki przede mną. ❤️
Dobra robota pozdrawiam
Rewelacyjny materiał! Dzięki !!
Uwielbiam Oriona, dzięki! Nawet z okazji premiery odcinka dzisiaj chmury odpuściły ;-)
Wspaniały film, prawdziwa skarbnica wiedzy i zachęta do ponownego przyjrzenia się Orionowi, dziękuję! :)
Wielkie dzięki za pracę muj ulubiony gwiazdozbiur czekam na następne
Super robota!!!
Bardzo ciekawy materiał! :)
Zero łapek w dół ;) bardzo dobry materiał dzieki :)
łapka w górę to leci jeszcze przed ogladaniem, jeden z nielicznych kanałów które tak na mnie działają, oby tak dalej (y)
Popieram Niedźwiedzice :) już wyobrażam sobie opowieść o Polaris
Mateusz, dziękuję za odpowiedzi na Messenger! Tak bardzo angażujesz człowieka jak nikt inny, do patrzenia w niebo!!
Wow!
Bardzo merytoryczny i jednocześnie ciekawy film- ogląda się "jednym tchem", a ja przed chwilą oglądałem po raz trzeci aby cześć informacji zapamiętać na dłużej. Gratuluję Autorowi i pozdrawiam Astro-Amatorów :-)
Dziękuję Sylwek :) Cieszę się że Ci się podoba :) Wiedzy jest tu dużo i ciężko ogarnąć za 1 razem ale na szczęście mamy możliwość ponownego oglądania, przewijania, zatrzymywania i zapamiętywania :D Pozdrówki!
Bardzo przyjemnie się Pana słucha. Kawał wiedzy podany w przystępny i lekkostrawny sposób. Dzięki!
Tyle informacji🙄 nie jestem w stanie tego ogarnąć 😐. Super materiał, bardzo dobry odcinek 👏👏👏
Pozdrawiam 🏴🇵🇱
Super film jak zwykle:)
Kto widział zaćmiony księżyc ja niestety nie bo pogoda nie pozwoliła🙁
Dzięki, oby tak dalej ;)
Świetny materiał
dzięki takim ludziom jak twórcy AstroLife, co raz bardziej chcę wylecieć w kosmos
Super film👌
Orion i Skorpion mogą być widoczni na niebie w tym samym momencie. Na biegunie południowym widać całego skorpiona i fragment Oriona.
Dziękuję za odcinek :D Kiedyś przeczytałam, że Wielka Mgławica w Orionie przypomina smoka ziejącego ogniem- teraz za każdym razem, jak oglądam zdjęcia tej mgławicy, to go widzę ;)
Świetny materiał 😀
Koński łeb piękny. Co ciekawe w prawej jego części dopatrzyłem się głowy mojego psa na tych ujęciach :)
Na lato może być łabędź.
Dobra robota, pozdrawiam :)
Prześwietny film! A co do następnego gwiazdozbioru to bardzo chętnie posłuchałabym o Wielkiej Niedźwiedzicy.
Bardzo ekscytująca, międzygwiezdna, kosmiczna podróż i świetnie opracowany dokument . Miałam wrażenie, że jestem tam nie tylko duchem ale i ciałem. Dziękuję Mateuszu 😊👍
Jeszcze nie widziałem nigdz tak dobrze i z pasją zrobionoego filmu.
Szacunek za Twoją prace i wytrwałość.
Pozdrawiam
Dziękuję Mistrzu! :D
Dzięki za bardzo ciekawy materiał. Subskrybowałem ten kanał dzięki Astrofazie. Fajnie, że kanały się wspierają.
Złoto
... dla zuchwałych. ;)
Wow. Bardzo dziękuję. Fantastyczna wiedza. Gratuluję. Piękne jest to nasze niebo .Życzę wszystkiego co najlepsze.
Świetny film
Pańska praca wykonywana jest bardzo dobrze, dziękuję
Teraz juz nie zdążę, ale w przyszłym roku puszczę sobie na działce ten film i na bieżąco będą patrzył na wszystko o czym jest mowa :D
Tego mi brakowało. No cóż napisać ze świetny materiał, doskonale opracowany, zobrazowany i wytłumaczony to nic nie napisać :) Obejrzeć raz czy 2 to zdecydowanie za mało, myślę że można do niego wracać wielokrotnie i za każdym razem oglądać z ciekawością. Nie może być inaczej jak 👍
Co za film!!! :O
Do wa lo ne na maxa! Nie rozczarowałeś mnie tym filmem, petarda! W sumie poza SH2 264 która wychodzi na długoczasowych fotach wszystko jest i to pięknie subtelnie i z jakim floow :D Brawo! hmm Na wiosnę to Psy Gończe a latem Orzełek ;D Pozdro!
Świetny film! Gratuluję.
super film :) będę teraz wiedział gdzie czego szukać:D
Świetny film🤘
Orion 😍
MEGA.
Uwielbiam oglądać Twoje filmy.
Świetna narracja i temat przedstawiony od ogółu do szczegółu po mistrzowsku.
Jesli chodzi o konstelacje, to może Panna - mój znak zodiaku obfitująca w masę galaktyk, jak również 2-ga pod wzgledem powierzchni konstelacja lub Strzelec - bogaty w mgławice.
Pozdrawiam i rób dalej to, co robisz bo jest to świetne.
Hmmm Panna? A proszę bardzo :D th-cam.com/video/NHDL4YFhRUo/w-d-xo.html
Faktycznie, zapomniało mi się, że to już było...
Więc zobaczę zaraz jeszcze raz!😉
Może strzelec, ciekawe gwiazdy, mglawice, gromady no i sygnał Wow!
Dzięki za film! Pogodnego nieba wszystkim :)
Wielka mgławic Oriona pierwszy obiekt odkryty przeze mnie i to teskopem przez szybę.
Ze 12 lat widziałem tego Oriona na niebie i nie wiedziałem co to jest do momentu zobaczenia tego filmiku.
Jak zwykle świetny materiał. Dowiedziałem się sporo czego nie widziałem.
Natomiast nie zgodzę się, że Końskie Łeb i Pętla Barnarda są niedostępne dla obserwacji wizualnych. Pętla jest dość łatwa, zwłaszcza najjaśniejsze rejony. "Konik" trudniejszy,wymaga teleskopu powyżej 12", dobrego filtra H-beta, ciemnego nieba. Widziałem go całkiem niedawno. Polecam próbować, jeżeli mamy odpowiedni sprzęt.
No to o koniku mniej więcej tak powiedziałem :) Natomiast co do Pętli to fakt - jaśniejsze rejony które notabene są klasyfikowane jako osobne obiekty LBN faktycznie są dostrzegalne w dobrych warunkach przez odpowiednio duże teleskopy. Mówiąc o niej miałem na myśli ją jako całość :) Może posłużyłem się zbyt dużym skrótem myślowym.
Dzięki za komentarz i obejrzenie :)
@@Mateusz_AstroLife Do Pętli nie trzeba dużego teleskopu, a właściwie on przeszkadza, bo ciężko w nim osiągnąć duże pole widzenia. Znam nie jedną osobę i czytałem nie jedną relacje o widoczności Pętli gołym okiem. Jest to diabelnie trudne i rzadko można spotkać tak dobre warunki. Sam takiej okazji nie miałem ale wierzę w te opowiadania, bo już nie raz spotkałem się z rzeczami, których widzieć nie powinienem :-)
@@marcinwarzecha3001 To fajnie :) Dzięki za info ja nigdy nie widziałem i nie słyszałem nigdy żeby ktoś ją widział gołym okiem więc nie mogłem obiecywać gruszek na wierzbie :D Może jest to możliwe ale pewnie w ekstremalnie dobrych warunkach z świetnych miejscówek czyli dostępne dla naprawdę niewielu :)
18:09 Mgławica ngc2023 powinna nazywać się mgławicą FLAMINGA bo pięknie tam widać tego ptaka 😁
Piękne fotografie, bajeczne. Jakby rozsypało po niebie klejnoty. Co za materiał...
bardzo ciekawy film i płynnie zreferowana treść przekazu, Gratuluję!!
Super :)
Świetne te filmiki o gwiazdozbiorach
Naprawdę świetny film! :) muszę w końcu się zebrać, wbrać za miasto i poobserwować mgławice w Orionie. Naprawdę mnie zachęciłeś :)
To moja ulubiona konstelacja.
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku !
Swieta robota. Ty I smartgasm. Super 👍
Zawsze wydawało mi się że Oriona potrafię znaleźć z zamkniętymi oczami. Kopara mi tak opadła że nie wiem gdzie jej szukać. Fantastyczna robota!
Dziękuję! :)
Super film, bardzo ciekawie zaprezentowana wiedza😀
Super 👌 film, dzięki.
Odcinek bardzo ciekawy, porządny przegląd najciekawszych obiektów. Czy planuje Pan przegląd wszystkich gwiazdozbiorów na północnej półkuli nieba? Byłoby to bardzo dobre uzupełnienie filmów niebo w miesiącu.
Naturalnie :) Powolutku zrealizuję całe niebo :)
Wracając do gwiazdozbiorów to ciężko wybrać, ale podam w kolejności: Wielka Niedźwiedzica (bo zawiera ciekawe galaktyki), Strzelec i Tarcza (ze względu na mgławice i Drogę Mleczną).
Kilka dni temu było czyste, czarne niebo i pięknie było widać Oriona.
Jego pas był nieomal równoległy z dachem domu widzianego w oddali, jakby Orion lądował. ;)
Przesyłam Ci Mateuszu wristwatch Oriona : th-cam.com/video/SG3v5pyDCP4/w-d-xo.html
Przecież jesteśmy na jego ramieniu, prawda? ;)
"czyste czarne niebo"... kurczę, chyba po raz pierwszy udało mi się utworzyć oksymoron. :)
Rigel błysnął nam na pożegnanie 😉
Super !
Super film. Dzięki 🤩
Nie bardzo interesuje mnie astronomia, ale czasem lubię popatrzec na takie nagrania, chocby po to aby mieć jako takie ogulne pojecie. Piekno wszechswiata jest zadziwiajace nawet dla mnie laika. Nazewnictwo i wiekosci astronomiczne sa mi obce i puszczam mimo uszu, ale warto coś niecoś sie dowiedziec o naszej galaktyce.
Więcej! :))
Super
Bardzo dobry film
NGC2186 - chyba o tę gromadkę chodziło Tobie na mapie 20:23, a nie NGC2168. Przy okazji znalazłem też swoją pomyłkę w numeracji jednej z gromad w Orionie. Chmury, chmury, chmury....
Dzięki ;D
Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy jasnością absolutną, a obserwowalną?
Zrobię to osobiście :)
th-cam.com/video/dGpfX7TVvMs/w-d-xo.html
Chyba nie bardzo...
Ale... to jest chyba pewna wielkość gwiazdy, która da się zaobserwować z pewnej odległości, przyjętej jako stała, (chyba odległość 10 parseków).
Wychodziłoby chyba na to, że "jasność absolutna" obserwowana właśnie z odległości 10 parseków - jest jasnością obserwowalną.
Jako malarz rozumiem to "graficzne", co nie znaczy, że być może jest to niewłaściwe porównanie. :)
Ale... gdybym znalazła się tak blisko jakiejś gwiazdy, że jej tarcza i promienie zajęłyby wszystko dookoła - nie widziałabym jasności, ani kształtu gwiazdy, bo wszystko byłoby jasne.
Szczerze mówiąc, nie mając żadnego porównania z jakimkolwiek innym kształtem lub kolorem - nie widziałabym nic - bo zarówno ja, jak i wszystko dookoła mnie, byłoby zalane światłem.
Może to o to chodzi, a może zupełnie nie, sorki. :)
Fajnie, dzięki, ja także skorzystam. :)
Dziękuję ❤️
Ja też dziękuję. :)
Popłakałem się, bo kurde, materiał zajebisty, tylko krótki ... :(
Odcinek dopracowany perfekcyjnie jak zawsze
ciekawostka th-cam.com/video/6EADMFb_yCo/w-d-xo.html
A co do konstalacji nieba letniego to chyba Herkules
30 stycznia, czyli już niedługo Niebo w lutym! Czekamy.
Miodzio film 👍
John Herschel wygląda jakby widział dużo. Za dużo. I nie mógł od zobaczyć bo się nie da od zobaczyć . :D
:D
hahaha ! 😃 😃 😃
Pod pasem Oriona są 4 gwiazdy w jednej lini pionowo. Maja swoją nazwe i jak sie nazywa druga gwiazda od dołu ? :)
Powinno być: "Mgławice zanurzone w pięknym myśliwym"...XD
Niby sporo wiem o tym gwiazdozbiorze, gdzie jest co, ale szczena mi opadła od ilości informacji.
Co do gwiazdozbioru letniego nieba, była Lutnia, to może teraz Łabędź?
Niesamowita robota, ale... ale... sama nie wiem dokładnie... może za dużo tych informacji w jednym odcinku? Może szkoda, że nie pojawiasz się w czasie trwania filmu ?
Na przykład, kiedy wspominasz o jakimś uczonym. Taka postać Autora z uśmiechem, która pojawia się na filmie, to coś jak kontakt ze słuchaczem, taki nieco bliższy.
Tak trochę nieśmiało piszę to moje spostrzeżenie, bo ja sama ostatnio nie zrobiłam tak bogatej w treść i starannej pracy.
Dziękuję za sugestię :)
1. Myślę, że informacji jest tyle ile trzeba :) Robiłem wszystko aby film nie trwał 45 minut ale też by nie ślizgnął się po temacie zbyt pobieżnie. To jest po prostu Orion :) Tam jest tyle godnych uwagi rzeczy, że to po prostu trzeba powiedzieć. Materiału jest w tym filmie do rozwinięcia na kilka odcinków różnych. Na szczęście możecie oglądać po kilka razy, różne fragmenty, przewijać, zatrzymywać itp :)
2. Nie jestem zadowolony z jakości mikrofonu krawatowego który posiadam w tej chwili i z tego jak muszę nim nagrywać ;) Sama widzisz jak bardzo różni się jakość dźwięku z początku filmu z reszty. Jak tylko dorwę jakiś lepszy mikroport to będę częściej ale też nie za często :)
@@Mateusz_AstroLife Bardzo dziękuję za dialog. :)) ❤ 😊
O tym, żebyś czasami pojawiał się z uśmiechem na ekranie pomyślałam kiedy na jednym z filmów zobaczyłam Cię, kiedy siedzisz na kanapie z mikrofonem w dłoni i z uśmiechem króciutko o czymś mówisz i potem pojawiają się te niesamowite zdjęcia Kosmosu.
Podobało mi się to. I chyba chciałam, aby w trakcie tamtego filmu powtórzyła się Twoja obecność w jakiś sposób.
Wiesz, AstroLife... tak sobie myślę (to moje osobiste obserwacje, więc są subiektywne), że tu w Internecie, filmy które przygotowują Autorzy (mam na myśli Autorów takich jak Ty, a nie przypadkowe osoby, które wstawiają coś nie przemyślawszy jakie mogą być skutki) korzystają ze sztuki filmowej.
To znaczy - scenariusz, ruchomy obraz, kadrowanie, montaż, dźwięk itp.
Ale fajnie byłoby wpleść również elementy teatru, miejsca, gdzie rzecz dzieje się z udziałem Autora-Aktora i Reżysera w jednym.
W teatrze są też rekwizyty.
Chodzi o większą interakcję z widzem.
Wiem, że poszedłeś już tą drogą, bo zaistniałeś już poza Internetem jak Autor i Nauczyciel.
Wspaniałe jest również i to, że jest w Twoim programie konkurs fotografii Kosmosu - to po prostu świetny pomysł !
Ale mnie chodzi o Ciebie, o odrobinkę zwiększenia wizualnej obecności Ciebie w Twojej pracy.
Być może chodzi o możliwości techniczne? Sam o tym wspomniałeś mówiąc o mikrofonie. :)
Gdybym zobaczyła jak wchodzisz w kadr, na którym jest zarysowany Orion i ustawiasz się tak, by zaakcentować ten gwiazdozbiór, to byłoby po prostu super.
Autor, aktor, reżyser, nauka, film, teatr i życie - przez krótką chwilę stanowiłyby jedno.
To tylko przykład, wiem, że wymagałby on dodatkowej pracy i może sprzętu, ale ja naprawdę piszę Tobie to, co czuję, bo Twoje filmy są potrzebne.
Tak po prostu - potrzebne jest nam spojrzeć w niebo, nauczyć się więcej, to może dostrzeżemy, że na Ziemi coś trzeba zmienić?
Przepraszam za taki eleborat.
Ja także jestem autorem. Ilustracje, rysunki, obrazy. Na zlecenia. Różnie z tym bywa. Ta twarz w kratkę jest dużym obrazem. Właśnie dlatego, że wiem, jak trudno jest być autorem, nie należę do tych, którzy wolą nic nie powiedzieć innemu Autorowi, bo im nie zależy.
Każdemu Autorowi życzę, aby wiodło się mu jak najlepiej i aby się rozwijał.
Podkreślę jednak, że to są moje subiektywne odczucia, więc mogę się mylić. :)
Ale - "błądzić jest rzeczą ludzką". ;)
Chciałabym abyś wiedział, że nie upieram się przy swoim, i że wiem iż mogę być w błędzie. :) 💛 💛 💛
Jeśli za bardzo namieszałam, to przepraszam serdecznie. ❤
@@ewaplanet9016 Nic się nie dzieje :D W wolnej chwili odpiszę
21:39 skąd mapka?
Gwiazdozbiór BARANA
Dzięki
Witam. Dlaczego program Stellarium podaje, że Betelgeza jest oddalona o 498 lś a Ty podajesz 640? Pozdrawiam cieplutko.
Bo tak naprawdę to nie wiemy jak daleko się ona znajduje :) Są różne pomiary i wszystkie wskazują od 400 do 700 ly. Jednak najwięcej źródeł i tych najbardziej astronomicznych wskazuje dystans 640 ly z drobną granicą błędu :)
@@Mateusz_AstroLife Wielkie dzięki ;)
Fajne, ale brakuje informacji jak daleko od siebie są gwiazdy w mgławicach