Én kipróbáltam ezt a pc ventilátor, tejfölös vödör és jég "mini klímát"!😀 Nem azt mondom, hogy hú de jó de nem is azt, hogy rossz!🤔 A számítógép előtt ülve például elég jó, mivel fújja az emberre a kellemes hűs levegőt és így jobban viselhető a nagy meleg! De viszont egy szobát lehűteni, na ahhoz kellene vagy 100!😀 Köszi ezt a hasznos videót!👌😉
nekem kútklímám van, nem túl gazdaságos, de a bekerülési költsége 20ezer alatt volt, mert volt amit ingyen kaptam és már volt locsolórendszerem, csövek kellettek meg egy mágnesszelep, amivel elindítom a vízfolyást. kb 4liter per percre állítottam, ezt a kert simán befogadja, vagy a kerti tóból elpárolgott vizet pótolom vele vagy a medencébe folyatom, ha a gyerekek kipancsolják, egyszóval visszakerül a természetbe. ha bent 27-28 fok fölé megy akkor kapcsolom be, pár óra alatt visszahűtök egy nagy nappalit 26 fokra és ott tudom tartani. plusz info a bemenő vizem kb 17-18 fokos a kimenő meg úgy 24-25, vagyis 6 fokot adok le 4 liter per perccel. az energiafelhasználást még lehetne csökkenteni, ha a vizet ugyanolyan mélyre juttatom vissza egy 100wattos szivattyú is felszívja 7 méterről.
Igen ez működő megoldás ráadásul pont hogy régi legkondikkal megy amiket olcsón be lehet szerezni selejtezés után on/off rendszerű amit könnyű atverni a modern klímáknal ez nem megy tucatnyi paramétert néznek a kültérin a sima on/off annyit nem azt át tudod verni nem veszi észre hogy nincs kültéri gáz helyett meg megy kutvizzel is. Van a neten pár ilyen homemade megoldás ami működik. A teljesítmény kisebb lesz mert nem 6 fokos gáz van hanem 16 fokos kutviz de működik
Szia! Láttam olyan megoldást is,amiben kútvizet keringettek egy hűtőradiátorban.Ha ezen keresztül fújjuk a levegőt,elvileg működik.Mit gondolsz szerinted működhet? Egy kissebb szivattyúval és ventillátorral 500W alatt lehet maradni fogyasztásban.Persze csak ahol ez a megoldás kivitelezhető.
Igen, működőképes a dolog, egy hőszivattyúval pedig még hatékonyabb, igaz drágább is. Alap helyzetben, a kút vize 10-14°C ezt keringetve létre lehet hozni egy passzív hűtőrendszert, melyel hűthetjük a házunk levegőjét. Viszont az ilyen jellegű kút fúrása engedélyköteles, illetve kettő is szükséges belőle, egy melyből nyerjük a vizet, egy pedig melybe visszapumpáljuk. Ha esetleg van egy régi ásott kutunk, abbol egy szivattyúval felszívhatjuk a vizet, átvezetjük a radiátoron és utána valamit kezdeni kell a vízzel, visszafolyathatjuk a kútba. A radiátorok mennyiségétől az általuk felvett hőtől, a kút hőfokátót és még egy csomó tényezőtől függ, hogy a kút vize milyen mértékben melegszik fel. Értelem szerűen ha felmelegszik többet nem alkalmas hűtésre. Mondjuk egy szoba esetében nem hinném, hogy számottevő ez a hőmérsékletemelkedés. A másik opció, hogy az "elhasznált" vizet kifolyatjuk valahova. A föld ilyen mennyiséget nem tud elnyelni így marad a szennyvízelvezető. Ezzel egyrészt pazarojuk a vizet, másrész a régi kutak nem folyamatos nagy mennyiségű víz szolgáltatására lettek kialakítva, így előfordulhat, hogy kiapad.
@@reebwalter1 Köszönöm a korrekt választ! Nálunk vidéken nem ritka az elég nagy régi ásott kút,aminek elég nagy a vízhozama is.Egy ideje gondolkozok már rajta,hogy kipróbálom 15-20nm-es szobát szerintem kellemesen le tudna hűteni csak pusztán keringetéssel visszavezetve.
@@reebwalter1 Sajnos a visszafolyatás kevés - egy ügyfelem a vízhűtéses fagylaltgépei hűtővizével sikeresen felfűtötte a gyűrűs kútját 35°C körülre. Csak egy hosszú létra kellett volna és kész a jakuzzi.
én azt szoktam csinálni (klíma híján) hogy késő este mikor már hűvös van kint, kirakom az ablakpárkányra az oszcillátoros ventilátorom lehúzom a szúnyoghálót, és pár órán át úgy hagyom hadd "szívja be" kintről a hűvös levegőt. a hálószobában elég kellemes levegőt lehet így csinálni pár óra alatt, még máshol a házban 26-28 fok van, a hálóban le lehet vinni 23 fokra ami már elviselhető alvásnál.
Míg nem volt klíma en is detto ugyanezt csináltam. Csak néha azon agyaltam, kintről próbáljam a hideget behúzni, vagy forditsam meg es bentről toljam ki a meleget? :)
@@gyurxi551 igen ezen én is vacilláltam, hogy hogyan lenne jobb :D nekem a kintről a hideg levegő beszívása jobbnak tűnt. a nappaliban bukón hagytam az ablakot így lett némi huzat, ahol valamennyi meleg levegő ki tudott menni-cserélődni hidegre. meg hát azért a hűvös beáramló esti levegő kecsegtetőbb volt egy 36 fokos nap után :D
Szia! A napsütötte oldalakon az ablakokra felragaszott egyirányú tükörfólia nekem bejött! Uszkve -7~11°C (Persze a lakás szigetelt) Viszont nem kell lehúzni a redőnyöket, így napközben van valamennyi természetes fény! Köszönjük a videóidat!!! Károly
0:40-nél azt mondod, hogy a Peltier elem hőmérséklet különbségen alapul 1:02-nél azt mondod, hogy egyedüli megoldást a klíma jelent Szerintem a Peltier és a klíma működése ebből a szempontból ugyan az, ahogy ezt részletezed is később. Peltier épp ugyanúgy készít hőmérséklet különbséget mint a klíma vagy bármilyen hőszivattyú. De szerintem bizonyos célokra jó lehet a víz párologtatása, a jégkocka készítés vagy hideg kútvíz keringetése is ahogy mások írták. Mindnek megvannak a sajátosságai. Sőt akár azt is csinálhatja valaki, hogy készít egy nagy dobozt hőszigetelő anyagból, illetve egy rácsos-szivacsos szerkezetű kockát magas fajhőjű anyagból. Éjszakára kiteszi a kockát az udvarra, hagyja lehűlni, majd mikor elkezd melegedni a hőmérséklet beteszi a hőszigetelő dobozba. Amikor a legmelegebb van a lakásban a délutáni órákban, akkor előveszi a dobozból és a szoba közepére rakja.
Tetszenek a videoid. Sok butasagot latni az interneten, es jo, hogy ezek ellensulyozasara vannak ertelmes emberek (pl te), akik "lerantjak a leplet" az ordas nagy kamukrol :) Csak nemreg talaltam a csatornadra, de ugy velem erdemes elejetol a vegeig megneznem az osszes videodat :) Tovabbi jo (sok) video keszitest! Hatalmas Respect!
Én tervezek építeni egy peltieres "split-klímát", leginkább kísérletezésből, és az alkotás örömére. A cél, hogy egy 3-4 légköbméteres kamrában szárítsam a levegőt és az se baj, ha kicsit még hűti is. - Csak emiatt klímát venni egy amúgy viszonylag hűvös helyre, ahol egyébként sem tartózkodunk sokat nem gazdaságos - Csak emiatt párátlanítót venni szintén nem akartam, főleg mert, (ahogyan a videódban is elmondtad a különböző berendezésekről) a párátlanító némileg fűti a levegőt (a ház más részén használunk ilyet) - A meleg oldal radiátorát télen a WC-re beáramló szellőző levegővel hűtöm, nyáron pedig a kiáramlóval Bekerülési (kb 15000 HUF 150 W), üzemeltetési (ez ugyan felfelé nyomja az átlagot a rosszabb hatásfok miatt) és karbantartási költséget tekintve ha minden úgy működne ahogy elgondoltam, akkor klassz lenne :)
A mondandó valóban érdekes. (az kevésbé okoz örömet, hogy ez a tudás a lakosság túlnyomó részének nem teljesen logikus.) Viszont a "jéggelhűtés" területén fontos megnevezni az időpontot. Leszámítva az áram fogyasztást nem mindegy, hogy panelban napi ~12órán keresztül melegíti a betont a nap, ebből egy átlag ember utazással 10 órát nem tölt otthon - dolgozik. Este pedig, ha az ablakot kinyitja, már ömlik be a nyugatra néző ablak párkányáról és a ház faláról a meleg. :) Ilyenkor fűthet bőven a hűtő kifele 1 liter víznyi jégkocka fagyasztásához szükséges hőmenyniséget, ha utána este 6-7-8tóló a még forró lakásban aktív hűtést biztosít majd az előgyártott jégadag. Nagyon nem mingyegy az időbeosztás. :) Érdekes a mondandó, de ezek nagyon dúrván alapok és aki ezeket nem tudja, azokkal kapcsolatban bennem néha felmerül elég sok kérdés. Sebaj. Köszönjük a videót, ez a lényeg. De következőre várjuk a "hogyan építsünk házilag split klímát" c. előadást. :D Csak hogy tudjuk mi a jó megoldás DIY területen. (mert hogy ha valami nem megoldás akkor az kiderül, VAGY placebo és akkor meg tökmindegy, mert az érzet megvan) Egyébként nem balesetmentes, de nem lehetetlen kivitelezni. Annál inkább rohadt sok meló. :)
Szia! Mi a véleményed ezekről az USB-s hordozható "mobilklímákról" például erről: Arctic Air Ultra Mini Klíma vagy az ehhez hasonló kütyükről? Orion is gyárt ilyeneket meg is lepődtem! Válaszodat előre is köszönöm.
Szia. Szerintem ez az Orion nem az az Orion. Valaki gyártat valami középgagyi cuccot kinában, amit aztán a szociban nevelkedett generációnak probál Orion felírattal eladni.
A ventilátor is hűt, méghozzá úgy, hogy a bőrödön lévő izzadságot gyorsabban elpárologtatja a ventilátor szele, az elpárolgó folyadék pedig hőt von el a felületről. Tehát szó szoros értelemben hűt. A légkondi és a hűtő is pont így működik csak szofisztikáltan. A hatást lehet fokozni a bőrödre permetezett vízzel miután fázni is tudsz a 36 fokban is. Persze ezzel növekszik a páratartalom amiáltal növekszik a hőérzet...
Látod EZ A LÉNYEG! Hogy a páratartalom megnövekszik! ÉS EZ BAJ! A klímának pont az az értelme, hogy a mocskos monszunos esős fülledt meleget is kiviszi, és dolgozni, enni, aludni, és a jó közérzethez csakis a párátlan kondícionált levegőben lehet! JA és lehet bohockodni, de csakis a SPLIT klíma a jó megoldás! Esetleg ahol nem lehet fúrkálni ott jó a mobilklíma is de csak a külön megvásárolható rés zárral!
Az alapelvel egyetértek, én a mosást használom erre a célra mivel a száritás hőelvanással jár, miközben szárad a ruhám a rá irányított ventillátor hűti a szobát.
Azert nyaron a 40 fokban muhelyben nagyon jol tud esni egy allo mezei ventillator. Lehet h nem lesz hidegebb a homerseklet a muhelyben de a testhomersekletemet jelentosen csokkenti.
Hello, köszönjük ezt a kis videót nagyon hasznos , láttam egy érdekes videót amit nem teljesen értek, ugyancsak a levegőhűtéséről szól, szeretném ha ezt is megvizsgálnád vagy véleményt mondanál róla előre is köszönöm! A video címe "Revolutionary Air Conditioner!"a csatorna neve pedig" Tech Ingredients", bocsi most láttam meg valki már megelőzöt, várom a videót 😀
Hát első nekifutásra add el az egyiket és vegyél egy másikat, az a legegyszerűbb és legbiztonságosabb. De ha komolyan gondolod, akkor PC hűtés alkatrészekkel megpróbálnék a klíma hőcserélőjére úgymond még egy hőcserélőt ráépíteni. Egyrészt érintkezzen a fémmel is, másrészt mivel a klíma levegőt fúj ezt a kifújt levegőt is használni kell hőátadó közegként. Olyan jó sose lesz mint egy direkt vizesnek tervezett és megépített hőszivattyú, de valami minimális eredményt elérhetsz vele. Másik opció, ha megbontod a klíma vezetékét és az egész hőcserélőt lecseréled egy megfelelően méretezett vizes hőcserélőre. Mindkét esetben kell keringetni a vizet, a klíma vezérlője pedig a levegőt mozgató ventillátort akarja majd forgatni. Ha szerencséd van egy az egybe rá lehet kötni egy vízszivattyút, de itt sokféle villamos/vezérléses probléma lehet.
Megjegyzem, ha esetleg van egy kutad, ahonnan a fincsi 10 °C vizet a házadba egy hűtőegységbe be tudod szivattyúzni, legyen az egyszerű öntöttvas radiátor, vagy autóhűtő ventillátorral, majd valahova pont el tudod helyzni a vizet, az akár működhet is..
Az új, lusta panel csótány hobbym: Melóból hazajövet veszek 5dl jégkását, előkapom az acél keretes függőágyamat a kerékpár tárolóból. (Azért keretes hogy ne érhessen kritika hogy rongálom a fiatal fákat a kötélel.) Kifekszek egy fa alá ringatózni a hideg jégkásával, és ellazulva nézegetem a fejem feletti ágakon kíváncsian csipogó szén cinkéket, és köszöntöm a rajtam vigyorgó arra járó szomszédokat. 40-60perc és sokkal jobb a közérzetem mintha a meleg lakásban dőlök ki.
Panelban kötelező elem a split klíma!. Áprilistól szeptember végéig használtuk. Egyszintes, Kertes házban esetleg meg lehet a klímát, de ma már minden otthonban előbb utóbb kell legyen. És nekem volt mobilklímám is, de csakis SPLIT, SPLIT, SPLIT!!!!!!!!!! Mobilklíma csak akkor, ha MÁS MEGOLDÁS NINCS! Pl műemlé épület, vagy albérlet netán nyaralóba lehet még jó. De AKKRO IS meg kell venni külön a részárót, mert ha kinyitjuk résre az ablakot és még a mobilklíma csöve is fűt, akkor nem ér semmit. CSak ha "átölelem" A MOBILKLÍMÁT! Vagy az ágy elé teszem alváskor. De ahhoz hangos, és a megfázás lehetősége is ott van. SZÓVAL: SPLIT, SPLIT, SPLIT!
@@istvankovacs7810 így van, sőt egy mobilklíma részáróval is problémás, hiszen ha a hőcserélő meleg levegőjét az ablakrésen kifújjuk, akkor a helyére valahol be fog jönni kintről a meleg levegő, hiszen nyomsákülönbség keletkezik. Szóval a mobilklíma is sokkal rosszabb, mint a split. Én régebben láttam mobil-split klímákat, esetleg azzal lehet érdemes próbálkozni, ha nem akarunk tartósan kültérit telepíteni. Egy szó, mint száz, ha a hőleadó egység is a szobán belül van, akkor vesztettünk :)
Végre egy értelmes videó a témában.A másik esetről is csinálhatnál egyet amikor egy virágcserépbe rakott mécsessel akarnak felfűteni egy szobát.Amit itt elmondtál azt egykori tanárom egy mondatban összefoglalta "gyerekek a fizikát nem lehet meg b@szni".
@Balto Balto A kútban 3 fokos víz van, a klíma 10 fokkal nyom hidegebb levegőt, mint ami a szobában van. Napelemem van, kit érdekel a villany? :DDDD Amúgy, ha simán becsövezed a falakat és keringeted benne a pár fokos vizet attól is hűvösebb lesz. Nyilván nem olyan hatékony, mint a split klíma, de jobb, mint egy szobaventillátor.
Nem próbáltam, de a jég, vagy jégakku + ventilátor megoldás nem tűnik rossznak. Igaz, hogy a fagyasztó hőt termel, de az amúgy is megy egész évben és termeli a hőt ettől függetlenül.
Itt az a kulcs, hogy ha teszel bele lefagyasztatlan vizet, akkor a víz lefagyasztása közben több hőt fog termelni, mint amennyit az előállított jéggel el tudsz vonni a hűtendő szobából. Tehát ezzel a módszerrel nettó értelemben csak melegítetted a lakást.
Hát, az egyetlen hatékony klímamegoldás nem így működik. Ott nincs légcsere. A mobil klíma, ahol a keletkezett meleget megkísérlik kivezetni, közel sincs hatásfokban a split megoldásokhoz.
A radiátoros megoldásról: Ha bent meleg van (nyáron), akkor valószínű hogy kint még melegebb van. Így azzal csak jobban befűtünk. Max éjjel lehet jó, ha esetleg kint kicsit csökken a hőmérséklet.
Ezért szükséges a peltier elem, csak egy CPU vízhűtéssel valóben nem működne a dolog. De mivel a szobából elvont hőmennyiség, a külső egység vizét és ezáltal magát az egységet is felmelegíti, magasabb lesz a hőmérséklete, így már tud hőt leadni a külső környezetnek. Ennek ellenére ha kint magas a hőmérséklet, valóban fabatkát sem ér a rendszer, sőt tönkre is fog menni a peltier elem.
Ilyen tekintetben nem gond nekik, viszont ha nincs megfelelően elvezetve a hő a meleg oldalról, folyamatosan egyre melegebb lesz és ez vezet a tönkremenetelhez. A processzorok jellemzően nem haladják meg a 100W hő formájában leadott teljesítményt, ezért a vízhűtés sincs ennél nagyobbra méretezve. Illetve a hűtés tervezésekor a gyártő meghatároz egy hőmérséletet, melyen az adott vízhűtésrendszer le tudja adni a hőt. Legyen mondjuk 100W 25C fokon. Nyáron ha kint 35-40C fok van már közel sem tud leadni ekkora hőmennyiséget, így a hűtőradiátor, a víz és a peltier elem hőmérséklete is az egekbe szökik
@@attila17051 A kérdés nem az volt hogy milyen hatásfoka van egy peltier elemnek egy procira rakva . Hanem h egy vízhűtéses körrel akarjuk a hőt elvezetni, de mivel kint melegebb van, ezért az kint nem leadja a hőt, hanem felveszi.
Az megoldás lehet,hogy egy kompresszor kintről sűrített levegőt nyom a lakásba? Ami ugye a nyomás miatt lehűl,de a lakásban kitágulva hőt vesz fel. Ezzel még oxigénnel is dusítja a lakást.
@@tiborczepper7201 Rosszul írtam . Az Épület külső részén egy kompresszor összesűríti a levegőt,majd azt csőrendszeren keresztűl beengedi a lehűtendő épületbe. Az épületen belül tágulva történik a hűtés és az oxigén is frissítti a belső teret,de nem állítom,hogy ez működik. Lehetséges,hogy hűlyeség az egész.
@@Xbozont Nem hülyeség, csak sajnos nem működne. Nem érdemes kipróbálni. Azt viszont díjazom, hogy próbálod értelmezni a fizikát. Ha kideríted, hogy miért nem működne, közben sokat tanulhatnál. Sok sikert!
A klíma nem nyom ki semmilyen levegőt a szabadba... A kültériben van egy kompresszor és egy nyomás szabályozó csövek és egy vagy több ventilátor. Ezekben a csövekben gáz van(ezt a gázt folyamatosan fejlesztik ugyanis nagyon nagy az üvegházhatása) A beltériből gáz gáz halmazállapotban érkezik meg, majd a kompresszor meleget bocsált ki így a gáznak megváltozik a halmaz állapota és hőmérséklete) ezt átalakítja meleg folyékony gázra utána elérünk a nyomás szabályozóhoz ami nagyobb nyomást csinál a gáznak így az lehűl és gáz halmaz állapotú lesz majd csöveken keresztül elérünk a beltéribe ahol a csöveket fúja a ventilátor ami a beltéribe van így lehűl a levegő viszont a hirtelen hőcsökkenésre a szoba páratartalma lecsapódik a ventilátorok által fújt csövön ezért alatta van egy folyadék gyűjtő ezt a folyadékot szoktuk hívni kondenzvíznek, ezt a vizet általában elszokták vezetni egy lefolyóba vagy kintre a kültéri mellé.... szóval jahh, a klíma nem ilyen egyszerűen működik mint azt hiszed :D Amúgy tetszik amit csinálsz...
Nyáron a fehér külső burkolat is jelenthet akár 2-3 foknyi különbséget egy ideig mert kevesebb hőt vesz fel ezáltal kevésbé is melegszik a ház (tapasztalatból mondom)
Egy valami kimaradt még a videóban ... A szárazjeges verzió ... Ezt Crazy Russian Hacker csatornáján láttam. Ugyanazon elven működik, mint a ventillátor+jég ... Csak itt rögtön 3 bökkenő is van. Egyik az ár ... Egy 10kg-nyi pellet formájú zsákos szárazjég 6000Ft amibe még nincs benne a szállítás, és a szublimáció miatt folyamatosan veszít a súlyából. Másik, az a fránya kémia. Végülis a szárazjég nem más mint szilárd halmazállapotú szén-dioxid gáz. Ami zárt térben felgyűlve életveszélyes is lehet. És legvégül az anyag hőmérséklete. Noha a -75 C fok már meggyőzőnek tűnik, hisz egy ventillátorral keringetve csak kiegyenlítődik a hőmérséklet, és minden f*sza, nem??? Hááát nem!!! Hogy mozgatod a szárazjeget fagyási sérülés nélkül??? Meg legfőképp hol tárolod úgy, hogy a szublimáció folyamatát meg tudd állítani?? Otthoni körülmények közt sehogy.
Kit érdekel a szublimáció? bezárod egy hungarocell bélésű ládába aztán két hónap mire elpárolog, nem arábiában élsz hogy egész évben kelljen klímázni amúgy kurva hatékonyan működik. És rohadt egyszerűen elkerülöd a sérülést ha nem puszta kézzel fogod meg mit gondolsz a szakács saját ujjaival veszi ki az olajból a sült kolbászt?
A volt nyaralónkban nyáron a legnagyobb melegben kb 3 hétig képes volt 20 fok alatt tartani a hőmérsékletet szellőztetés nélkül mivel csak az ajtón ment be levegő ami pont elég a fulladás elkerüléséhez mert nem volt egy új ház es ezért az ajtó szigetelése nem volt túl jó ezért ott jött be a levegő de bent maradt a 18-20 fokos hőmérséklet egész nap 40 fokos hőségben
Csak egy hűtőre illő jukat kell vágni a fallba a hűtőtt belle ileszteni szigetelni a széllét. És ventillätort tenni a hűtő száljära . meg a hőleadó rácsra a hátn kintnre és a kűllső részét még egy deh3r dobozal kőrbe keriteni. Ronda de hatásos.
Egy mai klímának 4 körül van a COP-értéke (hatásfok!), mivel a hűtőszekrény nem erre az evaporációs hőmérsékletre van méretezve (0-+5°C helyett -20--30°C), ezért jó, ha az 1-es COP-t elérné, mielőtt végleg tönkremegy a kompresszorban fellépő magas nyomóoldali nyomás hatására. Ezért sem a hatásfoka, sem az élettartama nam lenne a fenntarthatóság szempontjából megfelelő!
@@peterkalmankiss3056 Az élletartam vallóban problémás. A mellegbőll viszont kőnyebb hőtt elvonni. igy a hatásfok az nem lenne roszabb . Ha kinyitjuk a hűtőt akor a 30 bellűre kerűll csak rővidebb idejig van kitéve neki. 0-5 fokon már lekapcsolja magátt. Szovall kell ellé ipteni egy 18 fokra kalibrált hőmérséglett szabályzót. Élletartamo az viszont pozitivan befolyásolja hogy kisebb hőmérséglett kűlőnbségett kell létrehoznia.
Igen, láttam már. Ez egy valóban működő megoldás. A párologtatással történő léghűtés valós dolog, de úgy véltem megér egy külön videót, így ha minden jól megy, a közeljövőben készül majd egy mely ezt taglalja.
@@Tareszko Munkába napi használatban van evaporációs klíma már 3 éve. Bullshit, elmagyarázom miért. Hidegebbet fúj be mint a kinti levegő úgy 6 fokkal. De fel is párásítja rendesen így összességébe érzetre hűt kb 2 fokot. :D Esetleg úgy ér valamit, ha feltököljük a sebességét mintha szoba ventilátorral fújnánk magunkat de akkor meg huzat van és az is árt. + Akkor már nem mindegy ha veszünk szobaventilátort inkább, csak 30x olcsóbb. Szoktuk azt csinálni, hogy bekapcsoljuk éjszakára akkor délelőtt még kellemes a levegő, de 24 órát hajtva 8 helyett annyi az áram és a víz fogyasztása költségben lassan mint egy normális kompresszoros klímának 8 óra alatt. Összességébe nem ér semmit. Ha nem elég a szobaventilátor akkor kompresszoros inverteres klímát kell venni és nem mobilt! A többi csak sallang.
Itt most nem feltétlen arról van szó, hogy ez micsoda egy tökéletes megoldás, hanem egy újabb színvonalas ismeretterjesztő videó. Sugárhajtóművet sem azért épített, mert ne lenne sokkal egyszerűbb és használhatóbb kereskedelmi forgalomban kaphatót vásárolni. Kísérletezés, ismereterjesztés. Ez így sokkal tartalmasabb volt, mintha meg sem születik a videó, mert bs és stb.
Ezt érdemes átfutni, nem tűnik bonyolultnak, állítólag sokkal hatékonyabb hűtést biztosít mint a bolti klímák. th-cam.com/video/R_g4nT4a28U/w-d-xo.html
Remek videó! Sajnos az emberek nem értik, hogy hideget nem lehet készíteni, csak "szivattyúzni". Sokan még azt se képesek felfogni, hogy egy egyszerű ventilátor nem hűti a szobát.
Lehet hideget készíteni. 1 liter víz amíg elpárolog 2 Megajoule hideget készít. Nyilván minden hideg készítésnek ára van, sokszor pont a szivattyúzás amit említesz.
állandó mágnesek közti eröhatást alaklmazva impulzus meghajtásos elektormotort készitettem, ami a rotor elforditásához szükséges mozgási enerhia 90% át a magnetosztatikus energiából nyeri. A többit, mint gerjesztést küvülröl kell adagolni impulzusokban. Ha érdekel, irj vissza.
@@PaulusdeKenezy Le kell festeni fehérrel a napelemeket, és locsolni, hogy párologtassanak. Meg ablaknyitás helyett, el kéne zárni a fűtést. Mondjuk nem tudom mit terveznek, ha elfogy a gáz. Gondolom a napelem áramával akarnak fűteni, mert az olyan zöld. Fát meg az erdő mellett se tudok nyugodtan ültetni, mert már most mindenhol vezeték van.
Nem beszeltel a vizes klimarol! Nem gaz a hőszállito hanem a furt vagy meg jobb az asott kut vize ami kb 10fokos a felmelegedett vizet vissza vezetik a kutba ami ujra lehul Ehhez egy 500wattos szivattyu boven eleg,de mukodik mert lattam.
Maga a megoldás nagyon egyszerű: A víz párolgását használja. A víz halmazállapot-változásához iszonyatosan sok energiára van szükség, amit a szoba hője biztosít. A rendszer alap esetben elhasználja a benne levő vizet (elpárologtatja), ezt a videó végén látható Kálcium-kloridos rendszerrel szárítja, mivel ez nagyon hidrofil anyag, így gyakorlatilag kivonja a vizet a lehűtött levegőből. Ez némi hőtermeléssel jár, de a párolgáshoz sokkal több energiára van szükség, így maga a rendszer teljes működése során "hőt von el".
Ennél nagyobb "ökörség " a mobilklíma...az igazán a pénztárcagyilkos boltban árult perpetum mobile ...a keletkező hőt egy csövön kifújja a szabadba :-) És ez elég a az emberekenek a mese beszopásához... fel sem merül bennük hogy okés de a kifújjuk miért nem lesz világűri vákuum a szobában : nos azért mert a lehűtött szobába kintről jön be a meleg a vákuum hatására...kb annyit ért mint rövid nyelű péklapáttal híg disznószart csapkodni DDDDDDDDDDDDDD
Az sem mindeggy hogy ha a ventilátor elé vagy mögé rakjuk a jeget. Ha elé rakjuk akkor a meleg levegőt fújunk rá. Ha mögé tesszük,akkor a jég körül szívja el a meleget=kevésbé olvad és a hüssebb levegőt fújja. Ha valaki családi házban lakik,akkor jó estefelé a ház előtt jól fellocsorni hogy a hüssebb levegő jöjjön be az ablakon. 😉
Szia! A klímás rész nagyon érdekelne, egy szavazatom lenne rá! 😉
meg a komment összes likeoloja
Jó volt a videó. Tetszett hogy minden lehetőséget megvizsgáltál és szívesen látnék még ilyen tartalmat.
No végre valaki röviden, érthetően összefoglalta a barkácsmegoldásokat! Most már nem kell hosszasan érvelnem, elég lejátszanom a videót. 😁
Én kipróbáltam ezt a pc ventilátor, tejfölös vödör és jég "mini klímát"!😀 Nem azt mondom, hogy hú de jó de nem is azt, hogy rossz!🤔 A számítógép előtt ülve például elég jó, mivel fújja az emberre a kellemes hűs levegőt és így jobban viselhető a nagy meleg! De viszont egy szobát lehűteni, na ahhoz kellene vagy 100!😀 Köszi ezt a hasznos videót!👌😉
Ha száz ventillátort bekapcsolnál akkor az már egész komolyan elkezdené fűteni a szobát.
nekem kútklímám van, nem túl gazdaságos, de a bekerülési költsége 20ezer alatt volt, mert volt amit ingyen kaptam és már volt locsolórendszerem, csövek kellettek meg egy mágnesszelep, amivel elindítom a vízfolyást. kb 4liter per percre állítottam, ezt a kert simán befogadja, vagy a kerti tóból elpárolgott vizet pótolom vele vagy a medencébe folyatom, ha a gyerekek kipancsolják, egyszóval visszakerül a természetbe. ha bent 27-28 fok fölé megy akkor kapcsolom be, pár óra alatt visszahűtök egy nagy nappalit 26 fokra és ott tudom tartani. plusz info a bemenő vizem kb 17-18 fokos a kimenő meg úgy 24-25, vagyis 6 fokot adok le 4 liter per perccel. az energiafelhasználást még lehetne csökkenteni, ha a vizet ugyanolyan mélyre juttatom vissza egy 100wattos szivattyú is felszívja 7 méterről.
Igen ez működő megoldás ráadásul pont hogy régi legkondikkal megy amiket olcsón be lehet szerezni selejtezés után on/off rendszerű amit könnyű atverni a modern klímáknal ez nem megy tucatnyi paramétert néznek a kültérin a sima on/off annyit nem azt át tudod verni nem veszi észre hogy nincs kültéri gáz helyett meg megy kutvizzel is. Van a neten pár ilyen homemade megoldás ami működik. A teljesítmény kisebb lesz mert nem 6 fokos gáz van hanem 16 fokos kutviz de működik
Egészen pontosan milyen szerkezetbe megy bele a víz?
Köszönöm a videót! Nagyon hasznos volt!
Szia! Láttam olyan megoldást is,amiben kútvizet keringettek egy hűtőradiátorban.Ha ezen keresztül fújjuk a levegőt,elvileg működik.Mit gondolsz szerinted működhet? Egy kissebb szivattyúval és ventillátorral 500W alatt lehet maradni fogyasztásban.Persze csak ahol ez a megoldás kivitelezhető.
Igen, működőképes a dolog, egy hőszivattyúval pedig még hatékonyabb, igaz drágább is. Alap helyzetben, a kút vize 10-14°C ezt keringetve létre lehet hozni egy passzív hűtőrendszert, melyel hűthetjük a házunk levegőjét. Viszont az ilyen jellegű kút fúrása engedélyköteles, illetve kettő is szükséges belőle, egy melyből nyerjük a vizet, egy pedig melybe visszapumpáljuk. Ha esetleg van egy régi ásott kutunk, abbol egy szivattyúval felszívhatjuk a vizet, átvezetjük a radiátoron és utána valamit kezdeni kell a vízzel, visszafolyathatjuk a kútba. A radiátorok mennyiségétől az általuk felvett hőtől, a kút hőfokátót és még egy csomó tényezőtől függ, hogy a kút vize milyen mértékben melegszik fel. Értelem szerűen ha felmelegszik többet nem alkalmas hűtésre. Mondjuk egy szoba esetében nem hinném, hogy számottevő ez a hőmérsékletemelkedés. A másik opció, hogy az "elhasznált" vizet kifolyatjuk valahova. A föld ilyen mennyiséget nem tud elnyelni így marad a szennyvízelvezető. Ezzel egyrészt pazarojuk a vizet, másrész a régi kutak nem folyamatos nagy mennyiségű víz szolgáltatására lettek kialakítva, így előfordulhat, hogy kiapad.
@@reebwalter1 Köszönöm a korrekt választ! Nálunk vidéken nem ritka az elég nagy régi ásott kút,aminek elég nagy a vízhozama is.Egy ideje gondolkozok már rajta,hogy kipróbálom 15-20nm-es szobát szerintem kellemesen le tudna hűteni csak pusztán keringetéssel visszavezetve.
@@reebwalter1 Mi közel 2000 m2 fóliát öntözünk. Elég sok vizet elnyel. Szivattyú van, autóhűtő is akad :-D
@@reebwalter1 Sajnos a visszafolyatás kevés - egy ügyfelem a vízhűtéses fagylaltgépei hűtővizével sikeresen felfűtötte a gyűrűs kútját 35°C körülre. Csak egy hosszú létra kellett volna és kész a jakuzzi.
@@peterkalmankiss3056 Na azt a vizet érdemes medencefűtésre használni. :)
én azt szoktam csinálni (klíma híján) hogy késő este mikor már hűvös van kint, kirakom az ablakpárkányra az oszcillátoros ventilátorom lehúzom a szúnyoghálót, és pár órán át úgy hagyom hadd "szívja be" kintről a hűvös levegőt.
a hálószobában elég kellemes levegőt lehet így csinálni pár óra alatt, még máshol a házban 26-28 fok van, a hálóban le lehet vinni 23 fokra ami már elviselhető alvásnál.
Míg nem volt klíma en is detto ugyanezt csináltam. Csak néha azon agyaltam, kintről próbáljam a hideget behúzni, vagy forditsam meg es bentről toljam ki a meleget? :)
@@gyurxi551 igen ezen én is vacilláltam, hogy hogyan lenne jobb :D
nekem a kintről a hideg levegő beszívása jobbnak tűnt. a nappaliban bukón hagytam az ablakot így lett némi huzat, ahol valamennyi meleg levegő ki tudott menni-cserélődni hidegre.
meg hát azért a hűvös beáramló esti levegő kecsegtetőbb volt egy 36 fokos nap után :D
Szia! A napsütötte oldalakon az ablakokra felragaszott egyirányú tükörfólia nekem bejött! Uszkve -7~11°C (Persze a lakás szigetelt) Viszont nem kell lehúzni a redőnyöket, így napközben van valamennyi természetes fény! Köszönjük a videóidat!!! Károly
0:40-nél azt mondod, hogy a Peltier elem hőmérséklet különbségen alapul
1:02-nél azt mondod, hogy egyedüli megoldást a klíma jelent
Szerintem a Peltier és a klíma működése ebből a szempontból ugyan az, ahogy ezt részletezed is később. Peltier épp ugyanúgy készít hőmérséklet különbséget mint a klíma vagy bármilyen hőszivattyú.
De szerintem bizonyos célokra jó lehet a víz párologtatása, a jégkocka készítés vagy hideg kútvíz keringetése is ahogy mások írták. Mindnek megvannak a sajátosságai.
Sőt akár azt is csinálhatja valaki, hogy készít egy nagy dobozt hőszigetelő anyagból, illetve egy rácsos-szivacsos szerkezetű kockát magas fajhőjű anyagból. Éjszakára kiteszi a kockát az udvarra, hagyja lehűlni, majd mikor elkezd melegedni a hőmérséklet beteszi a hőszigetelő dobozba. Amikor a legmelegebb van a lakásban a délutáni órákban, akkor előveszi a dobozból és a szoba közepére rakja.
Tetszenek a videoid. Sok butasagot latni az interneten, es jo, hogy ezek ellensulyozasara vannak ertelmes emberek (pl te), akik "lerantjak a leplet" az ordas nagy kamukrol :)
Csak nemreg talaltam a csatornadra, de ugy velem erdemes elejetol a vegeig megneznem az osszes videodat :) Tovabbi jo (sok) video keszitest! Hatalmas Respect!
Én tervezek építeni egy peltieres "split-klímát", leginkább kísérletezésből, és az alkotás örömére. A cél, hogy egy 3-4 légköbméteres kamrában szárítsam a levegőt és az se baj, ha kicsit még hűti is.
- Csak emiatt klímát venni egy amúgy viszonylag hűvös helyre, ahol egyébként sem tartózkodunk sokat nem gazdaságos
- Csak emiatt párátlanítót venni szintén nem akartam, főleg mert, (ahogyan a videódban is elmondtad a különböző berendezésekről) a párátlanító némileg fűti a levegőt (a ház más részén használunk ilyet)
- A meleg oldal radiátorát télen a WC-re beáramló szellőző levegővel hűtöm, nyáron pedig a kiáramlóval
Bekerülési (kb 15000 HUF 150 W), üzemeltetési (ez ugyan felfelé nyomja az átlagot a rosszabb hatásfok miatt) és karbantartási költséget tekintve ha minden úgy működne ahogy elgondoltam, akkor klassz lenne :)
Használt mobil klíma vagy ablakklíma 20 ezer forint nagyságrendnél kezdődik. És használhatod utána másra vagy el is adhatod.
A mondandó valóban érdekes. (az kevésbé okoz örömet, hogy ez a tudás a lakosság túlnyomó részének nem teljesen logikus.) Viszont a "jéggelhűtés" területén fontos megnevezni az időpontot. Leszámítva az áram fogyasztást nem mindegy, hogy panelban napi ~12órán keresztül melegíti a betont a nap, ebből egy átlag ember utazással 10 órát nem tölt otthon - dolgozik. Este pedig, ha az ablakot kinyitja, már ömlik be a nyugatra néző ablak párkányáról és a ház faláról a meleg. :) Ilyenkor fűthet bőven a hűtő kifele 1 liter víznyi jégkocka fagyasztásához szükséges hőmenyniséget, ha utána este 6-7-8tóló a még forró lakásban aktív hűtést biztosít majd az előgyártott jégadag. Nagyon nem mingyegy az időbeosztás. :) Érdekes a mondandó, de ezek nagyon dúrván alapok és aki ezeket nem tudja, azokkal kapcsolatban bennem néha felmerül elég sok kérdés. Sebaj. Köszönjük a videót, ez a lényeg. De következőre várjuk a "hogyan építsünk házilag split klímát" c. előadást. :D Csak hogy tudjuk mi a jó megoldás DIY területen. (mert hogy ha valami nem megoldás akkor az kiderül, VAGY placebo és akkor meg tökmindegy, mert az érzet megvan) Egyébként nem balesetmentes, de nem lehetetlen kivitelezni. Annál inkább rohadt sok meló. :)
És ha csak 5 m'2 a mini műhrlyem akkor jó lenne a radiátoros?
Nekem van egy megújuló DIY klíma megoldásom. Kinyitom az ablakot és kereszthuzatot csinálok. Többnyire működik. :D
Igen, ha kint nincs meleg.
@@megyeriek Szerencsés helyen lakunk, a hegyről mindig hűvös levegő jön le. Csak kinyitom az ablakot és a légmozgás miatt is hűsnek érződik. :)
@@megyeriek Ha kint nincs meleg bent sincs szükség klímára.
Szia! Mi a véleményed ezekről az USB-s hordozható "mobilklímákról" például erről: Arctic Air Ultra Mini Klíma vagy az ehhez hasonló kütyükről? Orion is gyárt ilyeneket meg is lepődtem! Válaszodat előre is köszönöm.
Szia. Szerintem ez az Orion nem az az Orion. Valaki gyártat valami középgagyi cuccot kinában, amit aztán a szociban nevelkedett generációnak probál Orion felírattal eladni.
Nagyon jók a videóid!
A ventilátor is hűt, méghozzá úgy, hogy a bőrödön lévő izzadságot gyorsabban elpárologtatja a ventilátor szele, az elpárolgó folyadék pedig hőt von el a felületről. Tehát szó szoros értelemben hűt. A légkondi és a hűtő is pont így működik csak szofisztikáltan. A hatást lehet fokozni a bőrödre permetezett vízzel miután fázni is tudsz a 36 fokban is. Persze ezzel növekszik a páratartalom amiáltal növekszik a hőérzet...
Látod EZ A LÉNYEG! Hogy a páratartalom megnövekszik! ÉS EZ BAJ! A klímának pont az az értelme, hogy a mocskos monszunos esős fülledt meleget is kiviszi, és dolgozni, enni, aludni, és a jó közérzethez csakis a párátlan kondícionált levegőben lehet! JA és lehet bohockodni, de csakis a SPLIT klíma a jó megoldás! Esetleg ahol nem lehet fúrkálni ott jó a mobilklíma is de csak a külön megvásárolható rés zárral!
Éjszaka érdemes a ventillátor(oka)t beállítani az ablak(ok)ba, hogy fújják befelé a hűvösebb levegőt.
@E-Media 2019 menyél a sivatagba mert ott éjszaka akár 2-3 fokra is lehül a levegő és kész is
kész van már a következő rész? :D
Mi a videó végén elhangzott módszerrel tartjuk hűvösen a házat és nagyon pénztárca barát😂
Jó volt!
Az alapelvel egyetértek, én a mosást használom erre a célra mivel a száritás hőelvanással jár, miközben szárad a ruhám a rá irányított ventillátor hűti a szobát.
Azert nyaron a 40 fokban muhelyben nagyon jol tud esni egy allo mezei ventillator. Lehet h nem lesz hidegebb a homerseklet a muhelyben de a testhomersekletemet jelentosen csokkenti.
Hello, köszönjük ezt a kis videót nagyon hasznos , láttam egy érdekes videót amit nem teljesen értek, ugyancsak a levegőhűtéséről szól, szeretném ha ezt is megvizsgálnád vagy véleményt mondanál róla előre is köszönöm! A video címe "Revolutionary Air Conditioner!"a csatorna neve pedig" Tech Ingredients", bocsi most láttam meg valki már megelőzöt, várom a videót 😀
Szia.
Esetleg tudnál olyanról videót készíteni hogy hogy lehet egy klímát (levegő levegő hőszivattyú) levegő viz hőszivattyúvá alakítani.
Hát első nekifutásra add el az egyiket és vegyél egy másikat, az a legegyszerűbb és legbiztonságosabb.
De ha komolyan gondolod, akkor PC hűtés alkatrészekkel megpróbálnék a klíma hőcserélőjére úgymond még egy hőcserélőt ráépíteni. Egyrészt érintkezzen a fémmel is, másrészt mivel a klíma levegőt fúj ezt a kifújt levegőt is használni kell hőátadó közegként.
Olyan jó sose lesz mint egy direkt vizesnek tervezett és megépített hőszivattyú, de valami minimális eredményt elérhetsz vele.
Másik opció, ha megbontod a klíma vezetékét és az egész hőcserélőt lecseréled egy megfelelően méretezett vizes hőcserélőre.
Mindkét esetben kell keringetni a vizet, a klíma vezérlője pedig a levegőt mozgató ventillátort akarja majd forgatni. Ha szerencséd van egy az egybe rá lehet kötni egy vízszivattyút, de itt sokféle villamos/vezérléses probléma lehet.
Megjegyzem, ha esetleg van egy kutad, ahonnan a fincsi 10 °C vizet a házadba egy hűtőegységbe be tudod szivattyúzni, legyen az egyszerű öntöttvas radiátor, vagy autóhűtő ventillátorral, majd valahova pont el tudod helyzni a vizet, az akár működhet is..
Az új, lusta panel csótány hobbym: Melóból hazajövet veszek 5dl jégkását, előkapom az acél keretes függőágyamat a kerékpár tárolóból. (Azért keretes hogy ne érhessen kritika hogy rongálom a fiatal fákat a kötélel.) Kifekszek egy fa alá ringatózni a hideg jégkásával, és ellazulva nézegetem a fejem feletti ágakon kíváncsian csipogó szén cinkéket, és köszöntöm a rajtam vigyorgó arra járó szomszédokat. 40-60perc és sokkal jobb a közérzetem mintha a meleg lakásban dőlök ki.
Panelban kötelező elem a split klíma!. Áprilistól szeptember végéig használtuk. Egyszintes, Kertes házban esetleg meg lehet a klímát, de ma már minden otthonban előbb utóbb kell legyen. És nekem volt mobilklímám is, de csakis SPLIT, SPLIT, SPLIT!!!!!!!!!! Mobilklíma csak akkor, ha MÁS MEGOLDÁS NINCS! Pl műemlé épület, vagy albérlet netán nyaralóba lehet még jó. De AKKRO IS meg kell venni külön a részárót, mert ha kinyitjuk résre az ablakot és még a mobilklíma csöve is fűt, akkor nem ér semmit. CSak ha "átölelem" A MOBILKLÍMÁT! Vagy az ágy elé teszem alváskor. De ahhoz hangos, és a megfázás lehetősége is ott van. SZÓVAL: SPLIT, SPLIT, SPLIT!
@@istvankovacs7810 így van, sőt egy mobilklíma részáróval is problémás, hiszen ha a hőcserélő meleg levegőjét az ablakrésen kifújjuk, akkor a helyére valahol be fog jönni kintről a meleg levegő, hiszen nyomsákülönbség keletkezik. Szóval a mobilklíma is sokkal rosszabb, mint a split. Én régebben láttam mobil-split klímákat, esetleg azzal lehet érdemes próbálkozni, ha nem akarunk tartósan kültérit telepíteni. Egy szó, mint száz, ha a hőleadó egység is a szobán belül van, akkor vesztettünk :)
Ez így van 😀✋
Végre egy értelmes videó a témában.A másik esetről is csinálhatnál egyet amikor egy virágcserépbe rakott mécsessel akarnak felfűteni egy szobát.Amit itt elmondtál azt egykori tanárom egy mondatban összefoglalta "gyerekek a fizikát nem lehet meg b@szni".
Klímám van, de ha valaki mondjuk fan. coil radiátorokkal fűt télen, nyáron meg egy fúrott kút vizét keringeti benne, az elég hatékony lehet, nem?
vízpazarlás,és nem hűt ;)
@@martincsaszar976 Csepegtető rendszeren keresztül locsolom vele a kertet. .DDD Miért nem hűt?
@Balto Balto A kútban 3 fokos víz van, a klíma 10 fokkal nyom hidegebb levegőt, mint ami a szobában van. Napelemem van, kit érdekel a villany? :DDDD Amúgy, ha simán becsövezed a falakat és keringeted benne a pár fokos vizet attól is hűvösebb lesz. Nyilván nem olyan hatékony, mint a split klíma, de jobb, mint egy szobaventillátor.
@@ottmarfaddy3033 nyáron nem igazán 3 fok, inkább 13 fok...
@@voixter Ez csak attól függ, hogy milyen mély a kút. :DDD
A legegyszerűbb léghűtés a frissen mosott ruhával teli szárító alá ventilátort tenni.
A meleg levegő lefelé áramlik?? 🤔
Mi a helyzet a hűtőszekrényes megoldással?
Nem jó semmire
Videót nézd meg
A sárkányfa, hogy viseli a nappali sötétet?
Még bírja :)
Nem próbáltam, de a jég, vagy jégakku + ventilátor megoldás nem tűnik rossznak. Igaz, hogy a fagyasztó hőt termel, de az amúgy is megy egész évben és termeli a hőt ettől függetlenül.
Itt az a kulcs, hogy ha teszel bele lefagyasztatlan vizet, akkor a víz lefagyasztása közben több hőt fog termelni, mint amennyit az előállított jéggel el tudsz vonni a hűtendő szobából. Tehát ezzel a módszerrel nettó értelemben csak melegítetted a lakást.
Hát, az egyetlen hatékony klímamegoldás nem így működik. Ott nincs légcsere. A mobil klíma, ahol a keletkezett meleget megkísérlik kivezetni, közel sincs hatásfokban a split megoldásokhoz.
A radiátoros megoldásról: Ha bent meleg van (nyáron), akkor valószínű hogy kint még melegebb van. Így azzal csak jobban befűtünk. Max éjjel lehet jó, ha esetleg kint kicsit csökken a hőmérséklet.
Ezért szükséges a peltier elem, csak egy CPU vízhűtéssel valóben nem működne a dolog. De mivel a szobából elvont hőmennyiség, a külső egység vizét és ezáltal magát az egységet is felmelegíti, magasabb lesz a hőmérséklete, így már tud hőt leadni a külső környezetnek. Ennek ellenére ha kint magas a hőmérséklet, valóban fabatkát sem ér a rendszer, sőt tönkre is fog menni a peltier elem.
@@reebwalter1 Ezek a peltier ellemek a 90-100 fokos procitt is lehűttik. A hőmérséglett nem gond nekik. A teljesitmènyűkk kicsi rosz hőszigetelésnéll.
Ilyen tekintetben nem gond nekik, viszont ha nincs megfelelően elvezetve a hő a meleg oldalról, folyamatosan egyre melegebb lesz és ez vezet a tönkremenetelhez. A processzorok jellemzően nem haladják meg a 100W hő formájában leadott teljesítményt, ezért a vízhűtés sincs ennél nagyobbra méretezve. Illetve a hűtés tervezésekor a gyártő meghatároz egy hőmérséletet, melyen az adott vízhűtésrendszer le tudja adni a hőt. Legyen mondjuk 100W 25C fokon. Nyáron ha kint 35-40C fok van már közel sem tud leadni ekkora hőmennyiséget, így a hűtőradiátor, a víz és a peltier elem hőmérséklete is az egekbe szökik
@@attila17051 A kérdés nem az volt hogy milyen hatásfoka van egy peltier elemnek egy procira rakva . Hanem h egy vízhűtéses körrel akarjuk a hőt elvezetni, de mivel kint melegebb van, ezért az kint nem leadja a hőt, hanem felveszi.
@@reebwalter1 vannak procik 200 w teljesitményell. A vizhűtést jellemzően azok használják akik huzzák a proccit. Vizhűtés elbir egy peltier ellemell.
Az megoldás lehet,hogy egy kompresszor kintről sűrített levegőt nyom a lakásba? Ami ugye a nyomás miatt lehűl,de a lakásban kitágulva hőt vesz fel. Ezzel még oxigénnel is dusítja a lakást.
A kompresszor a nyomás növelésével nem lehűti, hanem felmelegíti a levegőt.
@@tiborczepper7201 Rosszul írtam . Az Épület külső részén egy kompresszor összesűríti a levegőt,majd azt csőrendszeren keresztűl beengedi a lehűtendő épületbe. Az épületen belül tágulva történik a hűtés és az oxigén is frissítti a belső teret,de nem állítom,hogy ez működik. Lehetséges,hogy hűlyeség az egész.
@@Xbozont Nem hülyeség, csak sajnos nem működne. Nem érdemes kipróbálni. Azt viszont díjazom, hogy próbálod értelmezni a fizikát. Ha kideríted, hogy miért nem működne, közben sokat tanulhatnál. Sok sikert!
A klíma nem nyom ki semmilyen levegőt a szabadba... A kültériben van egy kompresszor és egy nyomás szabályozó csövek és egy vagy több ventilátor. Ezekben a csövekben gáz van(ezt a gázt folyamatosan fejlesztik ugyanis nagyon nagy az üvegházhatása) A beltériből gáz gáz halmazállapotban érkezik meg, majd a kompresszor meleget bocsált ki így a gáznak megváltozik a halmaz állapota és hőmérséklete) ezt átalakítja meleg folyékony gázra utána elérünk a nyomás szabályozóhoz ami nagyobb nyomást csinál a gáznak így az lehűl és gáz halmaz állapotú lesz majd csöveken keresztül elérünk a beltéribe ahol a csöveket fúja a ventilátor ami a beltéribe van így lehűl a levegő viszont a hirtelen hőcsökkenésre a szoba páratartalma lecsapódik a ventilátorok által fújt csövön ezért alatta van egy folyadék gyűjtő ezt a folyadékot szoktuk hívni kondenzvíznek, ezt a vizet általában elszokták vezetni egy lefolyóba vagy kintre a kültéri mellé.... szóval jahh, a klíma nem ilyen egyszerűen működik mint azt hiszed :D Amúgy tetszik amit csinálsz...
Én is sok hasonló videót láttam már, de úgy gondolom sokszor megseledkeznek az energiamegmaradás törvényéről, amit itt szépen ki is fejtettél.
Nyáron a fehér külső burkolat is jelenthet akár 2-3 foknyi különbséget egy ideig mert kevesebb hőt vesz fel ezáltal kevésbé is melegszik a ház (tapasztalatból mondom)
Erre valók a fák. A napsütés el sem jut a házig.
Egy valami kimaradt még a videóban ... A szárazjeges verzió ...
Ezt Crazy Russian Hacker csatornáján láttam. Ugyanazon elven működik, mint a ventillátor+jég ...
Csak itt rögtön 3 bökkenő is van.
Egyik az ár ...
Egy 10kg-nyi pellet formájú zsákos szárazjég 6000Ft amibe még nincs benne a szállítás, és a szublimáció miatt folyamatosan veszít a súlyából.
Másik, az a fránya kémia.
Végülis a szárazjég nem más mint szilárd halmazállapotú szén-dioxid gáz.
Ami zárt térben felgyűlve életveszélyes is lehet.
És legvégül az anyag hőmérséklete.
Noha a -75 C fok már meggyőzőnek tűnik, hisz egy ventillátorral keringetve csak kiegyenlítődik a hőmérséklet, és minden f*sza, nem???
Hááát nem!!!
Hogy mozgatod a szárazjeget fagyási sérülés nélkül??? Meg legfőképp hol tárolod úgy, hogy a szublimáció folyamatát meg tudd állítani??
Otthoni körülmények közt sehogy.
Kit érdekel a szublimáció? bezárod egy hungarocell bélésű ládába aztán két hónap mire elpárolog, nem arábiában élsz hogy egész évben kelljen klímázni
amúgy kurva hatékonyan működik.
És rohadt egyszerűen elkerülöd a sérülést ha nem puszta kézzel fogod meg
mit gondolsz a szakács saját ujjaival veszi ki az olajból a sült kolbászt?
Jó és hasznos!
Szabadenerigia kérdése is terítékre kerülhetne :)
Meg a vízprogramozás és a tűzvarázslás is! ;)
Több videót :D:D:D Bármit... csak jöjjön :D
Legjobb megoldás vályog ház éjjel nyitva az ablak reggel becsuk redőny le és ennyi (úgy ahogy mondtad)
A volt nyaralónkban nyáron a legnagyobb melegben kb 3 hétig képes volt 20 fok alatt tartani a hőmérsékletet szellőztetés nélkül mivel csak az ajtón ment be levegő ami pont elég a fulladás elkerüléséhez mert nem volt egy új ház es ezért az ajtó szigetelése nem volt túl jó ezért ott jött be a levegő de bent maradt a 18-20 fokos hőmérséklet egész nap 40 fokos hőségben
mutass már nekem egy vályogházat a lakótelepeken légyszi XD
Csak egy hűtőre illő jukat kell vágni a fallba a hűtőtt belle ileszteni szigetelni a széllét. És ventillätort tenni a hűtő száljära . meg a hőleadó rácsra a hátn kintnre és a kűllső részét még egy deh3r dobozal kőrbe keriteni. Ronda de hatásos.
Elég ha nyitva hagyod az ajtót :D
Egy mai klímának 4 körül van a COP-értéke (hatásfok!), mivel a hűtőszekrény nem erre az evaporációs hőmérsékletre van méretezve (0-+5°C helyett -20--30°C), ezért jó, ha az 1-es COP-t elérné, mielőtt végleg tönkremegy a kompresszorban fellépő magas nyomóoldali nyomás hatására. Ezért sem a hatásfoka, sem az élettartama nam lenne a fenntarthatóság szempontjából megfelelő!
@@peterkalmankiss3056 Az élletartam vallóban problémás.
A mellegbőll viszont kőnyebb hőtt elvonni. igy a hatásfok az nem lenne roszabb .
Ha kinyitjuk a hűtőt akor a 30 bellűre kerűll csak rővidebb idejig van kitéve neki. 0-5 fokon már lekapcsolja magátt.
Szovall kell ellé ipteni egy 18 fokra kalibrált hőmérséglett szabályzót.
Élletartamo az viszont pozitivan befolyásolja hogy kisebb hőmérséglett kűlőnbségett kell létrehoznia.
Magyarul is le tudnád írni?
@@gaborszabo6406 ige n
Ajánlom figyelmedbe ezt a klímát: th-cam.com/video/R_g4nT4a28U/w-d-xo.html
Igen, láttam már. Ez egy valóban működő megoldás. A párologtatással történő léghűtés valós dolog, de úgy véltem megér egy külön videót, így ha minden jól megy, a közeljövőben készül majd egy mely ezt taglalja.
De párás is a levegő ami ilyen melegben még gyilkosabb...
@@Tareszko Munkába napi használatban van evaporációs klíma már 3 éve. Bullshit, elmagyarázom miért.
Hidegebbet fúj be mint a kinti levegő úgy 6 fokkal. De fel is párásítja rendesen így összességébe érzetre hűt kb 2 fokot. :D
Esetleg úgy ér valamit, ha feltököljük a sebességét mintha szoba ventilátorral fújnánk magunkat de akkor meg huzat van és az is árt. + Akkor már nem mindegy ha veszünk szobaventilátort inkább, csak 30x olcsóbb.
Szoktuk azt csinálni, hogy bekapcsoljuk éjszakára akkor délelőtt még kellemes a levegő, de 24 órát hajtva 8 helyett annyi az áram és a víz fogyasztása költségben lassan mint egy normális kompresszoros klímának 8 óra alatt.
Összességébe nem ér semmit.
Ha nem elég a szobaventilátor akkor kompresszoros inverteres klímát kell venni és nem mobilt! A többi csak sallang.
Itt most nem feltétlen arról van szó, hogy ez micsoda egy tökéletes megoldás, hanem egy újabb színvonalas ismeretterjesztő videó. Sugárhajtóművet sem azért épített, mert ne lenne sokkal egyszerűbb és használhatóbb kereskedelmi forgalomban kaphatót vásárolni. Kísérletezés, ismereterjesztés. Ez így sokkal tartalmasabb volt, mintha meg sem születik a videó, mert bs és stb.
Kipumpálja a meleg levegőt a környezetbe? Ezt azért gondold át újra, szerintem.
Ezt érdemes átfutni, nem tűnik bonyolultnak, állítólag sokkal hatékonyabb hűtést biztosít mint a bolti klímák.
th-cam.com/video/R_g4nT4a28U/w-d-xo.html
Remek videó! Sajnos az emberek nem értik, hogy hideget nem lehet készíteni, csak "szivattyúzni". Sokan még azt se képesek felfogni, hogy egy egyszerű ventilátor nem hűti a szobát.
A hőérzet a lényeg. Ha mozgatja a levegőt valami teljesen más a 30 fokos szoba. Nem hülyék az emberek ezt tudják.
@@DyraCaptain De, az emberek hülyék. Van aki tudja, van aki nem.
Lehet hideget készíteni. 1 liter víz amíg elpárolog 2 Megajoule hideget készít. Nyilván minden hideg készítésnek ára van, sokszor pont a szivattyúzás amit említesz.
állandó mágnesek közti eröhatást alaklmazva impulzus meghajtásos elektormotort készitettem, ami a rotor elforditásához szükséges mozgási enerhia 90% át a magnetosztatikus energiából nyeri. A többit, mint gerjesztést küvülröl kell adagolni impulzusokban. Ha érdekel, irj vissza.
Engem kint is zavar a melegedő klíma.
Ahhoz kellene valami DIY-megoldás. :-D
@@PaulusdeKenezy Le kell festeni fehérrel a napelemeket, és locsolni, hogy párologtassanak. Meg ablaknyitás helyett, el kéne zárni a fűtést. Mondjuk nem tudom mit terveznek, ha elfogy a gáz. Gondolom a napelem áramával akarnak fűteni, mert az olyan zöld. Fát meg az erdő mellett se tudok nyugodtan ültetni, mert már most mindenhol vezeték van.
@@gyulamolnar8971 Nos, ezek kevesebbet érnek, mint a videóban említett negatív példák. ;-)
Ha ho Beszéljél már a jégveremről mi réggen volt. Mik voltak réggen
Nem beszeltel a vizes klimarol!
Nem gaz a hőszállito hanem a furt vagy meg jobb az asott kut vize ami kb 10fokos a felmelegedett vizet vissza vezetik a kutba ami ujra lehul
Ehhez egy 500wattos szivattyu boven eleg,de mukodik mert lattam.
Nem értem, ventilátort nálad nem találtak fel?
Nézd végig újra...
Régi szabály. Hűteni mindig nehezebb mint fűteni.
Elég meleg lehetett, amikor a videót csináltad, mert ugyan írásban kijavítottad magad, de most meg az írást kéne javítani! :D
a sanyo klímám csendben röhög magában :D
Meg majd az áramszolgáltató is amikor kiküldi a számlát hó végén...
Ezt csekkold le:) th-cam.com/video/R_g4nT4a28U/w-d-xo.html
Nem tudom milyen elven működik, de nagyooon érdekes.
Maga a megoldás nagyon egyszerű: A víz párolgását használja. A víz halmazállapot-változásához iszonyatosan sok energiára van szükség, amit a szoba hője biztosít. A rendszer alap esetben elhasználja a benne levő vizet (elpárologtatja), ezt a videó végén látható Kálcium-kloridos rendszerrel szárítja, mivel ez nagyon hidrofil anyag, így gyakorlatilag kivonja a vizet a lehűtött levegőből. Ez némi hőtermeléssel jár, de a párolgáshoz sokkal több energiára van szükség, így maga a rendszer teljes működése során "hőt von el".
Ennél nagyobb "ökörség " a mobilklíma...az igazán a pénztárcagyilkos boltban árult perpetum mobile ...a keletkező hőt egy csövön kifújja a szabadba :-) És ez elég a az emberekenek a mese beszopásához... fel sem merül bennük hogy okés de a kifújjuk miért nem lesz világűri vákuum a szobában : nos azért mert a lehűtött szobába kintről jön be a meleg a vákuum hatására...kb annyit ért mint rövid nyelű péklapáttal híg disznószart csapkodni DDDDDDDDDDDDDD
"cella ablakhoz' XD
Amúgy a jeges megoldás nem rossz, ha a boltban veszem a jeget.
Az sem mindeggy hogy ha a ventilátor elé vagy mögé rakjuk a jeget. Ha elé rakjuk akkor a meleg levegőt fújunk rá. Ha mögé tesszük,akkor a jég körül szívja el a meleget=kevésbé olvad és a hüssebb levegőt fújja. Ha valaki családi házban lakik,akkor jó estefelé a ház előtt jól fellocsorni hogy a hüssebb levegő jöjjön be az ablakon. 😉
Házi klíma
Fogj egy régi fagyasztót, alá valamit ami felfogja a vizet, bele annyi ventilátor ammennyi belefér, és kész