Wyspa Sobieszewska ma jeszcze jedno szczęście w ostatnim czasie.. związane z powstaniem kanału "Stary Ziomek i Morze", który tak ładnie o niej opowiada, rozsławia i nie pozwala jej zapomnieć
Wyspa Sobieszewska zawsze zostanie w mojej pamieci jako miejsce wypoczynku i domow wczasowych. Wspominam ja milo gdyz w latach 1969 do 1971 bylem ratownikiem na plazy w Sobieszewie. Dwa lata temu bedac w Polsce, w Gdansku pojechalem z zona i synem aby im pokazac plaze. Bylo to 31 sierpnia i ratownicy zamykali plaze, dalem im wiec zdjecie radownikow z 1970 roku, obiecali powiesic to zdjecie w "budzie". Podrowienia ze Stanow dla ratownikow w Sobieszewie.
Obecnie, niedaleko promu na Wiśle, o którym notabene zrealizowaliśmy niedawno film, a do obejrzenia, którego serdecznie Pana zapraszamy, znajduje się baza SAR (Search and Rescue). Niebawem opowiemy o tym ludziach pracujących w tym miejscu. Zachęcamy do subskrypcji kanału.
Chłopie Tobie powinno placić miasto za promocję. Od 3 lat nie byłem w trójmiescie (namowiłeś mnie) i w to lato muszę jechać na wyspę, żeby zobaczyć to co opisujesz. Genialne robisz filmy.
Dzięki! To musisz wjechać do Gdańska od strony Mikoszewa i promu!:) Taki wjazd na pełnym wypasie. Oczywiście krzyczeć przy tym, że jesteś od "Ziomków"!:)
Przez Wyspę Sobieszewską prowadziła kiedyś kolej wąskotorowa, w Przegalinie był nawet prom kolejowy. Obecnie można jeszcze dostrzec resztki przystani promowych, fragment toru w Przegalinie i most po drugiej stronie, na "stałym lądzie".
Byłem na tej wyspie na urlopie , w lutym 2020go roku. W hotelu Orle, blisko morza . Ładne okolice. Pieszy doszłem do ujścia Wisły do morza, powrót przez plażę. Jednego dnia autobusem do Gdańska na cały dzień miasto pozwiedzać.
Można też dodać, że na końcu ulicy Sobieszewskiej znajdował się 23 Dywizjon Ogniowy Artylerii Rakietowe WOPK, sformowany w 1963 roku , a rozformowany w 1999.
Zawsze popatruję (nawet kilka razy) Wasze filmiki i dzielę je wszystkim, którzy żadko do swoich dziecinnych stron mogą przyjeżdżać. Są wspaniałe. 🎉WIELKIE DZIĘKI 🙏
Dziękuję 😊cieszę się że mogłam znów zobaczyć to przepiękne miejsce byłam kilka lat temu w sanatorium Teraz mogłam dowiedzieć się o ciekawej historii tej Wyspy 🤗💌
Dziękujemy za ten komentarz, czy podczas pobytu w sanatorium przeprawiała się Pani promem do Mikoszewa? Polecamy obejrzeć film poświęcony przeprawie ze Świbna do Mikoszewa oraz cykl poświęcony wyspie, w tym historię powstania Wyspy Sobieszewskiej. Z pewnością się Pani spodoba.
@@StaryZiomek Dziękuję bardzo za miłą odpowiedź😃 Byłam w kwietniu pogoda w kratkę i tylko płynęłam stateczkiem wycieczkowym do Gdańska A na Wyspie byłam w restauracji rybnej gdzie była wędzarnia ryb Duża drewniana zabudowa Stacja meterologiczna akurat była zamknięta Wszystko na jednej długiej ulicy Znalazłam w lesie ciekawe miejsce chyba dawny ośrodek wypoczynkowy częściowo zdewastowany może coś o nim Wiecie? Cieszę się że jest Wasz program i życzę powodzenia 🤗
Piękne miejsce, które czeka na poważne inwestycje. Trzeba wysłać mądrych ludzi np. Na Chorwację niech zobaczą jak organizować wypoczynek nad morzem. Jeżeli nie zainwestują w parkingi dojścia do plaż toalety, prysznice, restauracje na plaży to się bardzo zdziwią jak zabraknie turystów. Ja przyjadę bo dla mnie są ważne ścieżki rowerowe.
Za każdym razem robisz mi ogromną niespodziankę i zarazem ogromną radość, Twoim filmem. Dziękuje Ci serdecznie. Obejrzałam go dopiero raz. Ale żeby się dokładnie nasycić, muszę go obejrzeć jeszcze kilka razy. Serdeczności. I już się cieszę na następne filmy.
Byłam 2 easy na Wyspie Sobieszewskiej w czasach mostu pontonowego. Piękne miejsce. Z przyjemnością Obejrzałam ten filmik I historię wyspy. Pozdrawiam, Ewa
O rany wspomnienie wróciły, Moja rodzina mieszka w Przegalinie ,pierwszy dom za druga nowa śluza . Spędzałem tam co roku wakacje u Dziadków ,wspaniałe czasy lat 80 . I przez ten film odwiedzę Moje kuzynostwo po latach jak będę w kraju.
Dziękujemy:) I mogę tylko zaprosić do innych naszych filmów o Wyspie Sobieszewskiej oraz Gdańsku. Zwłaszcza polecam ten o przeprawie promowej! Pozdrawiam:)
Zrobiłeś mi wspaniały prezent w tym filmem. Basia poniedziałku będę w Stegnie i będę częstym gościem na wyspie sobieszewskiej. To jest jedno z moich miejsc na ziemi do których lubię wracać 🤜🤛
Witam Was pięknie 🎩 Po prostu wspaniale spędzony czas przy fascynującym i pouczającym filmie ! BRAWA DLA WAS 🔝🔝👏👏👏👏👏 Pięknie Dziękuje i serdecznie Was pozdrawiam / dobranoc ✨💫✨✨
Jak Pan zaczynasz narrację tym swoim głosem ,to tak jakbyś Pan Panie Kamilu zapowiadał walkę o mistrzostwo świata w boksie w wadze ciężkiej.Super i trochę więcej tych wesołych wstawek,jak kiedyś !
Przepraszam, nie zauważyłam, to chyba z wrażenia, każdy Wasz film jest ciekawy a ten wprowadził mnie też w świat wspomnień.Dziekuje za każdy film, pozdrawiam
Na "wyspę skarbów" dotarłem promem w Sobieszewie w 1960 roku. Zamieszkaliśmy w Swibnie u Państwa Królików, w wynajetym pokoju na dwa miesiące wakacji. Do morza byl kawałek drogi przez piekny las, szerokie wydmy wprost ma szeroką dziką plaże, na ktorej może było z 10 graj dołów. Na plaży był wrak niewielkiej jednostki, wspaniałe miejsce do zabawy. W lesie i na wydmach saperzy coś rozminowywali albo czegoś poszukiwali. Nas osyrzegano by znalezinego żelastwa nie zbierać i dotykać tylko powiadamiać rodzicow. Ale kto by tam słuchał, jeszcze na wakacjach. Niemieckich hełmów to mieliśmy coś na pół plutonu ukrytych w lesie dwie parabelki i karabin maszynowy. Zabawa byla przednia. Była też masa różnych pocisków karabinowych, do dzialek p.lot Wieczorami przy kartach, dorośli opowiadali, że zimą 45 na wyspie ukrywali się gdańszczanie i mieszkancy Prrus przed Rosjanami. Stąd w lesie ziemianki, wielkie gwozdzie powbijane w drzewa i zapewne wiele w ziemi ukrytych rzeczy. Działało to na wyobraźnię. No i szukaliśmy tych skarbów. Wspaniałe wakacje, ktore, co roku do 66 tam spędzałem.
Lubię Twój kanał za to jak dzielisz się swoją wiedzą na temat tego pięknego i zaskakującego nadmotławskiego grodu . Dzięki Tobie uzupełniam swoją wiedzę . A teraz nie żałuje , że mam wstępną rezerwację pobytu właśnie na Wyspie Sobieszewskiej, w miejscu jak cały Gdańsk równie pełnym historii... Nie kochać Gdańska może tylko ten , co nic nie wie o tym prastarym grodzie, tylko ten , kto zachwyca się Długim Targiem , Fontanną Neptuna i niczym więcej , A Gdańsk jest miastem pełnym historii , różnych ciekawostek i przepięknego ukształtowania terenu. To miasto jest jak mapa Polski w skrócie .
Dziękujemy bardzo:) Staramy się jak możemy, ale nie jest to najprostsze zadanie:) Co do Wyspy to gorąco polecam wybrać się do Zagrody Gburskiej w Przegalinie i Chaty na Wyspie. Budynki jeszcze w budowie, ale można się na nie pogapić zwłaszcza, że niedługo pojawi się nasz film o tych miejscach. Polecam oczywiście przeprawę promową i nawet nie chodzi o samo korzystanie z niej, ale usiąść sobie na ławeczce i cieszenie się tym miejscem. Również zachęcam do spaceru o świcie wzdłuż przekopu, gdyż jest to bardzo ciekawe doświadczenie:) No i koniecznie rowerem wokół Wyspy:)
12:22 - 12:30 zauważyłem tory. Już miałem pytać skąd tam kolej, ale przyjrzałem się dokładniej i już wiem. To nie Wyspa Sobieszewska a pętla tramwajowa Stogi Plaża z kawałkiem infrastruktury turystycznej przy plaży,
Tak są wąsko torowki nawet do Sztutchofu i były z Kaldowa na Nowy Dwór ale wąsko torowki sa odnawiane w mej pracy w stoczni byli którzy dojrzali do Kaldowa na kolej do Gdańsk politechnika znam od lat a na zdjęciach pokazano pociągi szeroko torowe a prom poprzeczny który linowy od Tczewa urwane liny i w sztormie wypłynął na Morze
Czy w Sobieszewie nie było ośrodka dla internowanych ? Jak byłem latem na urlopie w 1980 - tym to w jednym z wojskowych ośrodków wypoczynkowych trwał remont polegający na budowie ogrodzenia i nowych wartowni. Pamiętam ten most pontonowy. Kierowcy autobusów przed wjazdem na niego wypraszali pasażerów i za mostem można było wsiąść ponownie tylko że kawałek dalej był już przystanek końcowy. Ale ładnie tam było tylko do plaży daleko.
Bardzo swietnie zrobione dzięki prosze o więcej ale co z tą pani ze ludzie na wyspie śrut jedli to przebiegła troszke bo o takim czym to nieslyszalem pizdrawiam wszystkich sory za ortografie bo mi ta pani ją wymiotla niech fermentu nie sieje nikt tu śrutu dla świń nie jadł
A bierze Pani pod uwagę że ta osoba, która opowiada te historię mówi o swoich doświadczeniach, a nie wszystkich mieszkańców Wyspy? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za docenienie 🙂
@@StaryZiomek materjal 100% klasa ja nie z cenzury ale śrutu nie jadł tu nikt wytnij ziomek 😀nieobchodzi mnie pozdrawiam ekipe i ciebie nic do pani Sabiny i tak oskar uszanowanie pan
Teraz wiele się zmieniło:) Wybór jest bardzo duży:) Polecamy odwiedzić to miejsce jeszcze raz i spojrzeć na nie przez pryzmat dzieciństwa i naszych filmów:) Pozdrawiam serdecznie:)
@@StaryZiomek Bazujemy w Jazowej ale jeden dzień (chyba ostatni albo przedostatni) przewizujemy na Ujście Wisły i Wyspę. czyli... 27 albo najpewniej 28 lipca
Ciekawostka: wojskowy most pontonowy to tzw most Bailey’a czyli konstrukcja opracowana w Wielkiej Brytanii dla wojska w czasie II Wojny Światowej,i z uwagi na bardzo dobrą konstrukcję i prostotę montażu, masowo produkowana także w USA skąd trafiła do WP, via Atlantyk i ZSRR. Pierwsze zastosowanie miał w 1943 roku w czasie walk na półwyspie Apeninskim. Jak widać, jeszcze po 50 latach spełniał swoje zadanie… Druga ciekawostka: starzy sobieszanie nie gadają zbyt wiele o okresie powojennym, ale jeszcze niejedną tajemnicą mogą zaskoczyć rozmówcę, któremu zaufają… A w tej ziemi tkwi ich jeszcze mnóstwo.
Obecne tereny na wschodnim brzegu jeziora Druzno, na wysokości wsi Janów, kilka kilometrów na południe od Elbląga. Aby lepiej ten temat poznać polecam pierw odwiedzić muzeum archeologiczne w Elblągu.
Przyjeżdżam tu od kilku lat. Niestety ostro rozwija się betonoza. „Nowoczesne” osiedla, paczkomaty, mnóstwo samochodów i ludzi. Traci klimat i Wyspa i mierzeja.
Taki jest urok rozwoju danego miejsca. Nie przesadzałbym jednak z tą betonozą, gdyż nie jest jeszcze tak rozwinięta na Wyspie. Oczywiście, jeżeli się przebywa tylko w centrum to może i tak jest, ale Wyspa to ogromny teren z wieloma ciekawymi miejscami. I nie ważne gdzie się pojedzie w miejsce turystyczne w wakacje to będzie ogrom samochodów. Proszę tu przyjechać wczesną wiosną lub przełom września/października i gwarantuje duże ilości spokoju:)
@@StaryZiomek W październiku to i na rynku w Krakowie można zaznać spokoju. Bywałem na Wyspie jeszcze za czasów mostu pontonowego i wtedy był spokój też w lipcu i sierpniu. Stare domy, sklepy i pensjonaty, pamiętające PRL. Brak wzmianek i mało ofert noclegów w necie. Plaże i miejsca parkingowe były puste. To zaledwie kilka lat temu. Wolałem tamtą Wyspę. Dziś spokoju w tym miejscu trzeba się mocno naszukać.
Wszystko sie zgadza. Ten fragment to wizualnie nawiązanie do tego co jest mówione, czyli żal, że na Stogach nie może być tak jak na Wyspie, czyli bez zajmowania plaż.
23 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej wchodzący w skład 4 Brygady Artylerii Obrony Powietrznej Kraju. Lokalizacja dywizjonu pomiędzy Sobieszewem a Górkami Wschodnimi, ulicą Sobieszewską jakieś tysiąc metrów w stronę brzegu od ulicy Nadwiślańskiej. Po rozformowaniu w byłych koszarach funkcjonował jeszcze przez kilka lat fajny ośrodek wypoczynkowy, ale ktoś podjął decyzję o wymówieniu dzierżawy i wszystko wyburzono jakieś 4 lub 5 lat temu. Obecnie pozostały tylko ślady po stanowiskach ogniowych, a w schronie dowodzenia i kierowania jest stworzone zimowisko nietoperzy. Oczywiście wstęp tam jest niemożliwy, w wejściu głównym zamontowano bardzo masywną kratę z informacjami nt schronu i nietoperzy, a zapasowe wyjście awaryjne zasypano, zamurowano i starannie ukryto żeby nie kusiło do włażenia. Kto zdążył ten zwiedził, ale wszystkie pomieszczenia starannie wyczyścili do tego czasu złomiarze. Jako ciekawostka na drogach dojazdowych do stanowisk ogniowych zachowało się jeszcze oryginalne „utwardzenie” podłoża składające się z tysięcy gumowych kół (do złudzenia podobne do rowerowych opon, ale pełne) zachodzących łuskowato na siebie, dzięki czemu pojazdy nie kopały się w niezwykle sypkim piasku znajdującym się tuż pod leśną darnią. Czemu nie Jumbo lub trelinka? Bo nie zdałyby egzaminu na takim niestabilnym podłożu.
Nie wiem co do końca ma pan na myśli, ale kolej wąskotorowa była na Wyspie Sobieszewskiej, a dokładnie w rejonie Przegaliny i Świbna. Była kiedyś nawet przeprawa promowa dla tej kolei do Mikoszewa. Dziś pozostał tylko fragment torów na jezdni i jest to już chyba w Przegalinie.
Wyspa Sobieszewska ma jeszcze jedno szczęście w ostatnim czasie.. związane z powstaniem kanału "Stary Ziomek i Morze", który tak ładnie o niej opowiada, rozsławia i nie pozwala jej zapomnieć
Dziękujemy:) Niezmiernie nam miło, że tak uważasz:)
Wyspa Sobieszewska zawsze zostanie w mojej pamieci jako miejsce wypoczynku i domow wczasowych. Wspominam ja milo gdyz w latach 1969 do 1971 bylem ratownikiem na plazy w Sobieszewie. Dwa lata temu bedac w Polsce, w Gdansku pojechalem z zona i synem aby im pokazac plaze. Bylo to 31 sierpnia i ratownicy zamykali plaze, dalem im wiec zdjecie radownikow z 1970 roku, obiecali powiesic to zdjecie w "budzie". Podrowienia ze Stanow dla ratownikow w Sobieszewie.
Obecnie, niedaleko promu na Wiśle, o którym notabene zrealizowaliśmy niedawno film, a do obejrzenia, którego serdecznie Pana zapraszamy, znajduje się baza SAR (Search and Rescue). Niebawem opowiemy o tym ludziach pracujących w tym miejscu. Zachęcamy do subskrypcji kanału.
Pięknie pokazana i opowiedziana historia Wyspy Sobieszewskiej , Dziękuję
KINGGGG THE KINGGGG-WYSPA SOBIESZEWSKA,PARADISSSS.👋👋👋👋
Chłopie Tobie powinno placić miasto za promocję. Od 3 lat nie byłem w trójmiescie (namowiłeś mnie) i w to lato muszę jechać na wyspę, żeby zobaczyć to co opisujesz. Genialne robisz filmy.
Dzięki! To musisz wjechać do Gdańska od strony Mikoszewa i promu!:) Taki wjazd na pełnym wypasie. Oczywiście krzyczeć przy tym, że jesteś od "Ziomków"!:)
Przez Wyspę Sobieszewską prowadziła kiedyś kolej wąskotorowa, w Przegalinie był nawet prom kolejowy. Obecnie można jeszcze dostrzec resztki przystani promowych, fragment toru w Przegalinie i most po drugiej stronie, na "stałym lądzie".
Tam jest cudnie 😘😘😘 .
Oczywiście! Dlatego też powstało tam tyle naszych filmów:)
Jak fajnie dowiedzieć się ciekawych szczegółów o swoim mieście ! Pozdrawiam!
Bardzo miło:) Zapraszamy do innych filmów, gdzie wiedzy i kadrów jest znacznie więcej:)
Świetny materiał.
Dziękujemy za uznanie!:)
Kamil maprawdę dzięki wielkie za Twoją-Waszą pracę. Bardzo dużo można się dowiedzieć o Naszym kochanym Gdańsku.
Byłem na tej wyspie na urlopie , w lutym 2020go roku. W hotelu Orle, blisko morza . Ładne okolice. Pieszy doszłem do ujścia Wisły do morza, powrót przez plażę. Jednego dnia autobusem do Gdańska na cały dzień miasto pozwiedzać.
Można też dodać, że na końcu ulicy Sobieszewskiej znajdował się 23 Dywizjon Ogniowy Artylerii Rakietowe WOPK, sformowany w 1963 roku , a rozformowany w 1999.
A tym nawet nie pomyślelismy piszać scenariusz, ale kiedyś może o tym uda się napomknąć:)
To były czasy...🙂
Świetna robota ! Podziwiam, wysyłam znajomym żeby pooglądali Twoje piękne ujęcia.
I to jest bardzo fajny komentarz! Nie dość, że się podobało to jeszcze "infekujesz" naszymi filmami cały świat! Pozdrawiamy!:)
Super więcej takich filmów pozdrawiam
Staramy się jak możemy i robimy co się da:) Dzięki wielkie!:)
Za tydzień wakacje..... I ponownie Świbno..... dziękuję że dzięki wam coś więcej będę wiedział 😊
No to koniecznie trzeba wybrać się na prom i pozdrowić od nas załogę!:)
@@StaryZiomek i tak będzie 😊
Zawsze popatruję (nawet kilka razy) Wasze filmiki i dzielę je wszystkim, którzy żadko do swoich dziecinnych stron mogą przyjeżdżać. Są wspaniałe. 🎉WIELKIE DZIĘKI 🙏
Zapraszamy Ciebie do naszej grupy na Facebooku "Ziomki i Pomorzanie"
Piękny materiał.
Tego było mi trzeba!
Dziękujemy i na zdrowie!:)
Niechaj Ci się darzy 😃👍
Oby!:) Dzięki!:)
Gratulacje.Fajny film.Moje wakacje od chyba 40 lat -Świbno❤
Dobra robota 👍
Robisz wspaniałe 👍 filmy . Pozdrawiam .
Dziękujemy bardzo!:) To wielce budujące!
Za Topsiadłe jeszcze bardziej szanuje...teraz to dozywotnio😉🔥
Dziękuję 😊cieszę się że mogłam znów zobaczyć to przepiękne miejsce byłam kilka lat temu w sanatorium Teraz mogłam dowiedzieć się o ciekawej historii tej Wyspy 🤗💌
Dziękujemy za ten komentarz, czy podczas pobytu w sanatorium przeprawiała się Pani promem do Mikoszewa? Polecamy obejrzeć film poświęcony przeprawie ze Świbna do Mikoszewa oraz cykl poświęcony wyspie, w tym historię powstania Wyspy Sobieszewskiej. Z pewnością się Pani spodoba.
@@StaryZiomek Dziękuję bardzo za miłą odpowiedź😃 Byłam w kwietniu pogoda w kratkę i tylko płynęłam stateczkiem wycieczkowym do Gdańska A na Wyspie byłam w restauracji rybnej gdzie była wędzarnia ryb Duża drewniana zabudowa Stacja meterologiczna akurat była zamknięta Wszystko na jednej długiej ulicy Znalazłam w lesie ciekawe miejsce chyba dawny ośrodek wypoczynkowy częściowo zdewastowany może coś o nim Wiecie? Cieszę się że jest Wasz program i życzę powodzenia 🤗
Jeszcze raz dziękujemy.
Wspomnienia wracają....
jak zawsze niezwykłe video!
Piękne miejsce, które czeka na poważne inwestycje. Trzeba wysłać mądrych ludzi np. Na Chorwację niech zobaczą jak organizować wypoczynek nad morzem. Jeżeli nie zainwestują w parkingi dojścia do plaż toalety, prysznice, restauracje na plaży to się bardzo zdziwią jak zabraknie turystów. Ja przyjadę bo dla mnie są ważne ścieżki rowerowe.
Za każdym razem robisz mi ogromną niespodziankę i zarazem ogromną radość, Twoim filmem. Dziękuje Ci serdecznie.
Obejrzałam go dopiero raz. Ale żeby się dokładnie nasycić, muszę go obejrzeć jeszcze kilka razy.
Serdeczności. I już się cieszę na następne filmy.
Dziękujemy bardzo, ale na więcej trzeba poczekać:) Zawsze można obejrzeć jeszcze raz i namawiać familię do oglądania;)
Byłam 2 easy na Wyspie Sobieszewskiej w czasach mostu pontonowego. Piękne miejsce. Z przyjemnością Obejrzałam ten filmik I historię wyspy. Pozdrawiam, Ewa
To zachęcamy do obejrzenia innych filmów, które zrobiliśmy o tym miejscu, a zwłaszcza do "Ostatniej przeprawy promowej":). Pozdrawiamy:)
Ciekawie są zrobione Wasze filmy i z ogromną przyjemnością je oglądam.
Jak ktos tam raz pojedzie, przepadl. Milosc od pierwszego wejrzenia panie ❤
O rany wspomnienie wróciły, Moja rodzina mieszka w Przegalinie ,pierwszy dom za druga nowa śluza . Spędzałem tam co roku wakacje u Dziadków ,wspaniałe czasy lat 80 . I przez ten film odwiedzę Moje kuzynostwo po latach jak będę w kraju.
Dziękujemy:) I mogę tylko zaprosić do innych naszych filmów o Wyspie Sobieszewskiej oraz Gdańsku. Zwłaszcza polecam ten o przeprawie promowej! Pozdrawiam:)
Świetny materiał. Czekam na kolejne dzielnice...
Będą! Dzięki!:)
To moja wakacyjna ostoja i drugi dom, dziękuję za film!
Zrobiłeś mi wspaniały prezent w tym filmem. Basia poniedziałku będę w Stegnie i będę częstym gościem na wyspie sobieszewskiej. To jest jedno z moich miejsc na ziemi do których lubię wracać 🤜🤛
Dziękuję!Że Stegny na Wyspę jedynie promem;)
Witam Was pięknie 🎩 Po prostu wspaniale spędzony czas przy fascynującym i pouczającym filmie ! BRAWA DLA WAS 🔝🔝👏👏👏👏👏 Pięknie Dziękuje i serdecznie Was pozdrawiam / dobranoc ✨💫✨✨
Dziękujemy bardzo za pozytywny odbiór!:) Zresztą na Ciebie zawsze możemy liczyć!:) Serdeczności!
Świetny film!
Dziękujemy panie Łukaszu!:)
Jak Pan zaczynasz narrację tym swoim głosem ,to tak jakbyś Pan Panie Kamilu zapowiadał walkę o mistrzostwo świata w boksie w wadze ciężkiej.Super i trochę więcej tych wesołych wstawek,jak kiedyś !
Wstawki zależą od weny:) I jednym się podobają a innym niekoniecznie:D Dzięki za dobre słowo!:)
@@StaryZiomek Na weselu też zawsze jest tak,że żarcie nie wszystkim smakuje,jakbyś się nie postarał....Ot Polska właśnie...
Super opowiedziane, czekam na więcej ciekawych rzeczy:) tak mało czasem się wie o Polsce
Potwierdzamy!Skąd do nas piszesz?
@@StaryZiomek Poznań, miasto wieczne w remontach 😁
O! Widzimy,że nie na darmo mówią, Poznań miasto doznań :)
WYSPA SOBIESZEWSKA TO WSPOMNIENIA MOJEJ MŁODOŚCI Z CZASÓW PIERWSZEJ CYTRYNADY ... W FOLIOWYCH WORECZKACH Z CYTRYNKĄ , MNIAM ,MIAM , :)
Świetna robota!
Jak zawsze super 😀😀😀😀😀😀😀
Jak zawsze dzięki za pozytywny odbiór:)
Przepraszam, nie zauważyłam, to chyba z wrażenia, każdy Wasz film jest ciekawy a ten wprowadził mnie też w świat wspomnień.Dziekuje za każdy film, pozdrawiam
Nie ma za co przepraszać, a my dziękujęmy za komentarz i pozytywny odbiór:) Pozdrawiam:)
Rewelacja.
Dzięki ziomeczku!:)
Na "wyspę skarbów" dotarłem promem w Sobieszewie w 1960 roku. Zamieszkaliśmy w Swibnie u Państwa Królików, w wynajetym pokoju na dwa miesiące wakacji. Do morza byl kawałek drogi przez piekny las, szerokie wydmy wprost ma szeroką dziką plaże, na ktorej może było z 10 graj dołów. Na plaży był wrak niewielkiej jednostki, wspaniałe miejsce do zabawy. W lesie i na wydmach saperzy coś rozminowywali albo czegoś poszukiwali. Nas osyrzegano by znalezinego żelastwa nie zbierać i dotykać tylko powiadamiać rodzicow.
Ale kto by tam słuchał, jeszcze na wakacjach. Niemieckich hełmów to mieliśmy coś na pół plutonu ukrytych w lesie dwie parabelki i karabin maszynowy. Zabawa byla przednia. Była też masa różnych pocisków karabinowych, do dzialek p.lot
Wieczorami przy kartach, dorośli opowiadali, że zimą 45 na wyspie ukrywali się gdańszczanie i mieszkancy Prrus przed Rosjanami. Stąd w lesie ziemianki, wielkie gwozdzie powbijane w drzewa i zapewne wiele w ziemi ukrytych rzeczy. Działało to na wyobraźnię. No i szukaliśmy tych skarbów. Wspaniałe wakacje, ktore, co roku do 66 tam spędzałem.
Urodziłam się w Sobieszewo Kocham to miasto ❤️🇵🇱
Jak zawsze świetnie opowiadasz :)
Piecki-Migowo / Jaśkowa dolina / Jasień
Czekamy na Twój film ❤️
Dzięki. 🎉❤🎉
Witam! Wyspa Sobieszewska była objęta czasowo przez HARCERZY z okazji 100 lecie Niepodległości. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko 💖
I historia ma się powtórzyć w 2027:)
Ciekawa opowieść, wszystkiego dobrego!
Wyspa jest Super🔥♥
Klasa sama w sobie, oglądam każdy odcinek :)
Spoko
nice.
Lubię Twój kanał za to jak dzielisz się swoją wiedzą na temat tego pięknego i zaskakującego nadmotławskiego grodu . Dzięki Tobie uzupełniam swoją wiedzę . A teraz nie żałuje , że mam wstępną rezerwację pobytu właśnie na Wyspie Sobieszewskiej, w miejscu jak cały Gdańsk równie pełnym historii... Nie kochać Gdańska może tylko ten , co nic nie wie o tym prastarym grodzie, tylko ten , kto zachwyca się Długim Targiem , Fontanną Neptuna i niczym więcej , A Gdańsk jest miastem pełnym historii , różnych ciekawostek i przepięknego ukształtowania terenu. To miasto jest jak mapa Polski w skrócie .
Dziękujemy bardzo:) Staramy się jak możemy, ale nie jest to najprostsze zadanie:) Co do Wyspy to gorąco polecam wybrać się do Zagrody Gburskiej w Przegalinie i Chaty na Wyspie. Budynki jeszcze w budowie, ale można się na nie pogapić zwłaszcza, że niedługo pojawi się nasz film o tych miejscach. Polecam oczywiście przeprawę promową i nawet nie chodzi o samo korzystanie z niej, ale usiąść sobie na ławeczce i cieszenie się tym miejscem. Również zachęcam do spaceru o świcie wzdłuż przekopu, gdyż jest to bardzo ciekawe doświadczenie:) No i koniecznie rowerem wokół Wyspy:)
@@StaryZiomek Dziękuje za podpowiedzi , jak nie zdążę w tym roku to jeśli dożyje przyszłego odwiedzę Wyspę Sobieszewską ponownie..
12:22 - 12:30 zauważyłem tory. Już miałem pytać skąd tam kolej, ale przyjrzałem się dokładniej i już wiem. To nie Wyspa Sobieszewska a pętla tramwajowa Stogi Plaża z kawałkiem infrastruktury turystycznej przy plaży,
A w tle rozbudowa portu i nawiązanie to faktu, że Wyspa Portowa to miejsce przemysłowe. Niestety..
Latam tam na kąpiele.
Zeszły rok był pierwszym od jakichś 15 lat, kiedy nie pojechałem do Sobieszewa. Patodeweloperka zniszczyła magię tego miejsca.
A gdzie wg Ciebie obecnie jest takowa patodewloperka? W sensie dokładny adres, bo z ciekawości z chęcią bym zobaczył te miejsca. Pozdrawiam.
Tak są wąsko torowki nawet do Sztutchofu i były z Kaldowa na Nowy Dwór ale wąsko torowki sa odnawiane w mej pracy w stoczni byli którzy dojrzali do Kaldowa na kolej do Gdańsk politechnika znam od lat a na zdjęciach pokazano pociągi szeroko torowe a prom poprzeczny który linowy od Tczewa urwane liny i w sztormie wypłynął na Morze
polecam
Czy w Sobieszewie nie było ośrodka dla internowanych ? Jak byłem latem na urlopie w 1980 - tym to w jednym z wojskowych ośrodków wypoczynkowych trwał remont polegający na budowie ogrodzenia i nowych wartowni.
Pamiętam ten most pontonowy. Kierowcy autobusów przed wjazdem na niego wypraszali pasażerów i za mostem można było wsiąść ponownie tylko że kawałek dalej był już przystanek końcowy. Ale ładnie tam było tylko do plaży daleko.
Nie było.
👌👍 🖐
material przedstawiony dobrze ale muzyka niepotrzebna, przeszkadza w sluchaniu.
Ooooooo, czekam na materiał o dworku myśliwskim ;)
Ten materiał jednak powstanie wtedy, gdy dowiemy się do kogo należy to miejsce i ten ktoś zezwoli nam na użycie kamer🙂
niebywale urocze miejsce i piekny material. dzieki.
Bardzo swietnie zrobione dzięki prosze o więcej ale co z tą pani ze ludzie na wyspie śrut jedli to przebiegła troszke bo o takim czym to nieslyszalem pizdrawiam wszystkich sory za ortografie bo mi ta pani ją wymiotla niech fermentu nie sieje nikt tu śrutu dla świń nie jadł
A bierze Pani pod uwagę że ta osoba, która opowiada te historię mówi o swoich doświadczeniach, a nie wszystkich mieszkańców Wyspy? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za docenienie 🙂
@@StaryZiomek materjal 100% klasa ja nie z cenzury ale śrutu nie jadł tu nikt wytnij ziomek 😀nieobchodzi mnie pozdrawiam ekipe i ciebie nic do pani Sabiny i tak oskar uszanowanie pan
Byłem tam dwa razy jako dziecko na wczasach z rodzicami. To był 1975 i 1976. Mieszkaliśmy w takich bardzo prymitywnych domkach kempingowych.
Teraz wiele się zmieniło:) Wybór jest bardzo duży:) Polecamy odwiedzić to miejsce jeszcze raz i spojrzeć na nie przez pryzmat dzieciństwa i naszych filmów:) Pozdrawiam serdecznie:)
Nasz finał podróży POLSKA NA PRZEŁAJ IV. Może będziesz tam w okolicach 27-28 lipca
Dajcie znać gdzie będziecie się zatrzymywać.Z chęcią pokażemy Wam miejsca i ludzi, którzy związani są z Wyspą
@@StaryZiomek Bazujemy w Jazowej ale jeden dzień (chyba ostatni albo przedostatni) przewizujemy na Ujście Wisły i Wyspę. czyli... 27 albo najpewniej 28 lipca
Ciekawostka: wojskowy most pontonowy to tzw most Bailey’a czyli konstrukcja opracowana w Wielkiej Brytanii dla wojska w czasie II Wojny Światowej,i z uwagi na bardzo dobrą konstrukcję i prostotę montażu, masowo produkowana także w USA skąd trafiła do WP, via Atlantyk i ZSRR. Pierwsze zastosowanie miał w 1943 roku w czasie walk na półwyspie Apeninskim. Jak widać, jeszcze po 50 latach spełniał swoje zadanie… Druga ciekawostka: starzy sobieszanie nie gadają zbyt wiele o okresie powojennym, ale jeszcze niejedną tajemnicą mogą zaskoczyć rozmówcę, któremu zaufają… A w tej ziemi tkwi ich jeszcze mnóstwo.
1:50 A gdzie było to Truso ?
Obecne tereny na wschodnim brzegu jeziora Druzno, na wysokości wsi Janów, kilka kilometrów na południe od Elbląga. Aby lepiej ten temat poznać polecam pierw odwiedzić muzeum archeologiczne w Elblągu.
Teraz jest najgorszy most. Brzydki. I nowe osiedla dla bogaczy rzadowych politykow to skandal.
W 74 roku uratowałem tonących żeglarzy ja jachtem zabytkiem z 36 roku wracałem z Jastarni
Przyjeżdżam tu od kilku lat. Niestety ostro rozwija się betonoza. „Nowoczesne” osiedla, paczkomaty, mnóstwo samochodów i ludzi. Traci klimat i Wyspa i mierzeja.
Taki jest urok rozwoju danego miejsca. Nie przesadzałbym jednak z tą betonozą, gdyż nie jest jeszcze tak rozwinięta na Wyspie. Oczywiście, jeżeli się przebywa tylko w centrum to może i tak jest, ale Wyspa to ogromny teren z wieloma ciekawymi miejscami. I nie ważne gdzie się pojedzie w miejsce turystyczne w wakacje to będzie ogrom samochodów. Proszę tu przyjechać wczesną wiosną lub przełom września/października i gwarantuje duże ilości spokoju:)
@@StaryZiomek W październiku to i na rynku w Krakowie można zaznać spokoju. Bywałem na Wyspie jeszcze za czasów mostu pontonowego i wtedy był spokój też w lipcu i sierpniu. Stare domy, sklepy i pensjonaty, pamiętające PRL. Brak wzmianek i mało ofert noclegów w necie. Plaże i miejsca parkingowe były puste. To zaledwie kilka lat temu. Wolałem tamtą Wyspę. Dziś spokoju w tym miejscu trzeba się mocno naszukać.
Znam doskonale od wyspę od 71 roku tam szkoliłem żeglarstwo Polski Klub Morski Przegalina służą wysepka
elegancko, ale w 12:24 to chyba nie sobieszewo
Wszystko sie zgadza. Ten fragment to wizualnie nawiązanie do tego co jest mówione, czyli żal, że na Stogach nie może być tak jak na Wyspie, czyli bez zajmowania plaż.
Chetnie bym się dowiedzial gdzie była jednostka wojskowa na Wyspie. Kolega tam służył.
23 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej wchodzący w skład 4 Brygady Artylerii Obrony Powietrznej Kraju. Lokalizacja dywizjonu pomiędzy Sobieszewem a Górkami Wschodnimi, ulicą Sobieszewską jakieś tysiąc metrów w stronę brzegu od ulicy Nadwiślańskiej. Po rozformowaniu w byłych koszarach funkcjonował jeszcze przez kilka lat fajny ośrodek wypoczynkowy, ale ktoś podjął decyzję o wymówieniu dzierżawy i wszystko wyburzono jakieś 4 lub 5 lat temu. Obecnie pozostały tylko ślady po stanowiskach ogniowych, a w schronie dowodzenia i kierowania jest stworzone zimowisko nietoperzy. Oczywiście wstęp tam jest niemożliwy, w wejściu głównym zamontowano bardzo masywną kratę z informacjami nt schronu i nietoperzy, a zapasowe wyjście awaryjne zasypano, zamurowano i starannie ukryto żeby nie kusiło do włażenia. Kto zdążył ten zwiedził, ale wszystkie pomieszczenia starannie wyczyścili do tego czasu złomiarze. Jako ciekawostka na drogach dojazdowych do stanowisk ogniowych zachowało się jeszcze oryginalne „utwardzenie” podłoża składające się z tysięcy gumowych kół (do złudzenia podobne do rowerowych opon, ale pełne) zachodzących łuskowato na siebie, dzięki czemu pojazdy nie kopały się w niezwykle sypkim piasku znajdującym się tuż pod leśną darnią. Czemu nie Jumbo lub trelinka? Bo nie zdałyby egzaminu na takim niestabilnym podłożu.
21:06 21:06
Film tyle nie trwa;)
Toć zdjęcia uciekinierów Niemców koleją? Nigdy nie widziałem na wyspie torów
Nie wiem co do końca ma pan na myśli, ale kolej wąskotorowa była na Wyspie Sobieszewskiej, a dokładnie w rejonie Przegaliny i Świbna. Była kiedyś nawet przeprawa promowa dla tej kolei do Mikoszewa. Dziś pozostał tylko fragment torów na jezdni i jest to już chyba w Przegalinie.
Toć bogaci motorówkami skuterami ganiają foki filmy na TH-cam