To jest akurat oczywiste.kolektor zawsze powinien być planowany po każdym zdjęciu bo np po roku się odkształca i jak go zdejmiemy to już nie jest tak równy jak nowy...tylko zawsze tokaze stekaja z tymi kolektorami.a sam akurat frezarki nie posiadam a na tokarce problem trochę go splanować.mimo że jest to realne
Świetna robota i dobry test ! Przyda się ta wiedza odnośnie spawania żeliwa i staliwa . No i muszę przyznać że ta chińska spawarka super sobie poradziła :)
👍dobrze wyszło ... folią aluminiową owinąć po spawaniu i do zagrzanego piekarnika niech delikatnie sobie stygnie . (Nie otwieramy z ciekawości bo się zrobi zakalec 🤣🤣 ) Pozdro.
Ale banały ..Pomieszanie z poplątaniem ..niby gdzieś dzwony dzwonia tylko nie wiadomo gdzie.A to takie proste.Sa dwie metody spawania żeliwa ..1-na zimno-2-na gorąco..Dlaczego tak jest i jaki tu ma wpływ metalurgia ..proszę spytać inż. .Spawalnika ..za dyzo musiałbym tu pisać
Super! Tego właśnie mi brakowało. Mam do pospawania korpus starej tokarki, który jest poklejony jakimś klejem przez poprzedniego właściciela i się trzyma. Zawszę mnie to drażniło i chciałem to pospawać, jednak w żeliwie mam praktycznie zerowe doswiadczenie. Muszę kupić elektrody o których mówisz i spróbować. Dobra robota i wiecej takich ciekawych filmow, które czegoś uczą majster!!! 😉
Cześć. Jak zwykle super, już zamawiam tą 2230 bo mam pęknięte imadło a nie mam tego odłamu, więc zrobię ten kawałek ze stali. Ale zaraz się dowiesz od fachowców że żeliwa i staliwa się nie spawa, tylko napawa ;) . Pozdrowienia dla wszystkich i dzięki za materiał.
Żeliwo zawiera prawie 7% węgla. Staliwo zawiera go około 1 do 1,5 %. Spawanie jest na tyle trudne że te stopy stygną wolno. Spoina stygnie szybko dlatego też w miejscu spoiny następuje pęknięcie. Ja osobiście pomimo użycia elektrod do tych stopów przed spawaniem nagrzewam elementy do temperatury około 500 do 600 stopni selcjusza. Po spawaniu element równomiernie stygnie wraz ze spoiną co zapobiega pękaniu. Stara szkoła spawalnictwa. Można to zrobić w piecu, palenisku lub palnikiem. Oczywiście fazowanie jest jak najbardziej wskazane bo następuje głębszy przetop. Tak jak powiedział autor filmu przy fazowania należy unikać ostrych krawędzi (karbów) bo to naraża materiał na osłabienie.
Właśnie miałem o tym pisać ,wielu spawaczy mi mówiło by ogrzać /nagrzać materiał przed spawaniem elektroda lepiej zapala łuk i podobno ma większą wytrzymałość
@@Panorama360.00 W dużej mierze chodzi tutaj o rozszerzalność metalu pod względem temperatury. Spoina pęka bo stygnie wolniej niż jej obszar dookoła. Dlatego też by ujednolić stygnięcie nagrzewa się albo całość albo palnikiem miejsce spoiny i i kilkanaście milimetrów od niej w obie strony. Stygnięcie następuje powoli i nie ma naprężeń.
Materiał zawiera płatna promocję zabrakło tego na wstępie. Kolektor po takim spawaniu nadaje się na złom. Ważne by jak najwięcej elektrod poszło w ręce garażowych spawaczy
Po pierwsze, równie dobrze żeliwo może zawierać 3% węgla. Po drugie pęknięcia powstają zazwyczaj przez podhartowanie spoiny oraz swc. Częstym zabiegiem jest użycie spoiwa typu 304 lub innych stopów zawierających chrom. Otrzymujemy dzięki temu mieszankę chrom + węgiel = węgliki chromu, a to gwarantuje nam bardzo wysoką twardość. Do tego same tempo chłodzenia powoduje podhartowanie. Nawet stale gatunku s235 osiagaja po 40 hrc w SWC, o czym jest napisana cała książka. Po trzecie, metoda o grzaniu do 500 stopni to jakis wymysl spawaczy, jak trafi sie zeliwo o składzie 2.5% węgla i małej ilości dodatkow stopowych to wyjdzie, jak trafimy na 6% to pęknięcia również będą mogly powstać. Jest metoda zgodna ze sztuką w której grzejemy żeliwo dużo wyżej i spawamy na gorąco - ŻELIWEM. Po czwarte, metoda spawania na zimno ma wiele obostrzeń i trzeba przestrzegać rygoru. Bardziej bym określił te metodę jako napawanie na szczelność. W celu uniknięcia pęknięć w SWC stosuje sie krótkie odcinki i młotkowanie a sam material to zazwyczaj nikiel lub jego stopy z żelazem - nikiel powoduje ze spoiwo ma duże wydłużenie i dobra odporność na pęknięcia.
@@AdamMaszynotwor i szacun za to. Nie dość, że prezentujesz ciekawe i często mało popularne wśród hobbystów narzędzia i materiały, to jeszcze przy okazji sprawdzasz to w boju.
Łapa w górę za świetny materiał Adam :) jedno co mogę podpowiedzieć to lepiej kończyć spoinę na wywierconym otworze, w innym przypadku możemy się tam niedostatecznie wtopić i zostanie osłabione miejsce, które w przyszłości potrafi dać o sobie znać :) a co do szukania pęknięć penetranty by Ci się przydały, nagram odcinek o tej metodzie badań, może będzie przydatny :)
@@AdamMaszynotwor mam małą prośbę czy przy kolejnym filmiku ze spawania dało by się aparat zasłonić na przykład maską spawalniczą bo stasznie po oczach daje ogólnie świetny materiał i fachowo powiedziane co z czym no i czym to spawać za tą spawarke hah straszne. bydle to normalnie łapka w górę 👍
Kolego też spawam, ubieraj się do tych filmów bo szkodliwe promieniowanie UVC wytwarzane podczas roboty deformuje DNA a widzę że jesteś w podkoszulku, czytałem o tym trochę i są to te same promienie które zatrzymuje nasza atmosfera, a super film i dzięki bo mam silnik z pękniętym blokiem to spróbuję go reanimować bo fajne auto z 1934 r. Pozdrawiam George ze Skawiny 👍🇵🇱☺️
Cześć dzięki za troskę oczywiście podczas spawania jestem ubrany w odzież ochronną tutaj nawet momentami widać że jestem W fartuchu skórzanym rozbieram się tylko między stronami bo jednak temperatura daje popalić:)
Mam do naprawy koło zębate talerzowe, które straciło kilka zębów. Czy twoim zdaniem napawanie uszkodzonego fragmentu taką elektrodą i odtworzenie zębów w zakładzie dało by trwały efekt czy raczej nie bardzo? Materiał to na 90 % żeliwo ale całkiem pewien nie jestem. Nowe kosztuje prawie 1300zł i wolał bym przyoszczędzić. Nie miałem do czynienia z tymi elektrodami a podejrzewam że po kontakcie z nimi masz już wyrobioną opinię o jakości spoiny, czy będzie trwałością porównywalne z żeliwem czy raczej sobie odpuścić?
Cześć Adamie, powiedz proszę czy ten kolektor to tylko materiał do pokazu możliwości, czy może wróci do samochodu. Jestem ciekaw czy tak pospawany kolektor będzie trwały?
@@AdamMaszynotwor To super, fajnie by było Jakbyś za jakiś czas zapytał czy nie pękł. Ja kiedyś woziłem kolektory do spawania (niby wyspecjalizowana firma) niestety w pierwszym roku eksploatacji pękały w okolicy spawu. To było dawno, może teraz technologia poszła do przodu i wytrzyma?
Jak nie pękło po spawaniu to trzaśnie przy przykręcaniu do głowicy 😁 bo nie wierzę że po naoawaniu takiej długiej spoiny nie skręciło go trochę a wątpię by powierzenie były wyrównane przed montażem.
No i o to chodziło 😁 Mam głowice pionowa od AVIA FNC 25 z utrąconym kołnierzem i nie mam elementu który Panowie urwali. Ciekawe czy te elektrody dadzą radę.
Mój ojciec spawał sporo żeliwa -i mówi ze ten metal dobrze a w nawet wskazane jest najpierw dobrze ogrzać nap palnikiem i dopiero spawać a po spawaniu przykryć kocem aby stygnał po mału inaczej beda pekniecia - wiem co mówi bo kupę grzejników w życiu pospawał -no ale to stara szkoła z lat 50 /60 -dziś być moze sa jakieś cudne elektrody że taka procedura jest zbędna -pozdr.
Witam.pytanko odnosnie napawania jarzma hamulcowego.stare auto do offroad widze ze jarzmo ma ok 1.5mm wglebienia a wielkosc ok 0.5cm x 0,5cm czyli malutko- tam gdzie chodzi klocek.pisza na forum ze to norma w starych autach i mozna ten mm napawac i potem wyszlifowac. Jaką elektroda to zrobic? Spaw tą elektroda do zeliwa jest chyba #miekki# a tu potrzeba aby byl twardy odporny na tarcie. Prosze o pomoc. Czy dobrze mysle o kwasowce?
Zależy od elementu i technologi .. jest nawet tak jak spawanie na gorąco to wtedy element grzeje się cały czas w kotlince . A np. dla dużych części (jak ten podajnik ślimakowy do pieca co spawałem ) można też na półgorąco. A tu mam elektrody do spawania na zimno.
Ja kupiłem jedną do żeliwa i sie przykleja, moze za slaba spawarka. Potem 2mm do nierdzewki i ladnie trzyma, pęka przy samym spawie dopiero po mocnym waleniu młotkiem. Oczywiscie to spawy próbne bez grzania itp.
Noo...pięknie 😆Super pokaz. Ten chińczyk mnie zaskoczył. Co to Adamie za cudo ? Muszę pomyśleć o nabyciu. Orientujesz się może czy do spawania stali węglowej o twardości 61÷62HRC też mają elektrody . Chodzi o to by po spawaniu otrzymać taką samą twardość i podobne parametry spoiny do otaczajacego materiału. Pytam bo w tej dziedzinie to ze mnie dokładna trąba 😆😉 Pozdrawiam serdecznie
@@AdamMaszynotwor mam do pospawania blok silnika w kombajnie,byl juz raz spawany przez kogos lecz nieudolnie, miejsce gdzie jest pekniety podatne jest na wibracje, czy metoda na zimno cos zdziala czy lepiej jednak na cieplo? dotychczas spawalem tylko nierdzewke, zeliwo inna bajka najpierw mysle sprobowac cos innego ze stopu zeliwa pospawac zobaczyc jak sie bedzie zachowywal material
Może dlatego że castolin jest nastawiony na przemysł i chociaż próbuję wejść w rynek hobbystyczny to jakoś opornie mu to idzie. Tak czy inaczej chciałem zaprezentować tutaj przede wszystkim metodę. Być może ktoś będzie miał coś znacznie bardziej poważnego do spawania niż drzwiczki i wtedy użyję elektrod castolin (chociaż czasem pojawiają się na Allegro na sztuki w ludzkich cenach) a inni którzy będą spawać drzwiczki użyją również nie tanich ale jednak znacznie tańszych elektrod do żeliwa dostępnych na rynku.
@@AdamMaszynotwor Muszę w takim razie poszukiwacz tańszych, może są. Słyszałem, że spawanie żeliwa to nie taka prosta sprawa, więc nawet się nie brałem. Te Twoje elektrodki mnie zachęciły ☺️
Na 200A to już jest ciężki temat można spawać ale spoiny nie mogą być zbyt długie wtedy też zamieniam automat na bezpiecznik topikowy.. mam bezpieczniki 20A
Adam skąd jesteś? Miałbym dla Ciebie temat, co prawda nie związany ze spawaniem, ale z pewną obróbką bloku silnika którą trzeba mega dokładnie wykonać. Pozdrawiam 😉
@@AdamMaszynotwor no i teraz mnie zasmuciłeś, raz że daleko, dwa brak obrabiarki. Szkoda bo jesteś dokładnym w tym co robisz, a takiego człowieka mi trzeba 🙂
Takie fazowanie nie jest dobre co do kolektora bo jak spawasz to ściągasz materiał i jest naprężony.2cpokolenie mam warsztat i statystycznie dłużej chodzi kolektor nie fazowany... To zależy jeszcze od materiału i grubości ale tak czy tak nie jest to do końca dobre i jeszcze to co wyszlifujemy to potem w tym miejscu jest inny materiał co powoduje naprezenia przy rozgrzewaniu i stygnięciu... Najlepiej by było pospawać tym samym stopem co nasz kektor ale takie oczywiste zeczy chyba każdy wie... Bywają kolektory żeliwne co mają fabrycznie spawane flansze i nie pękają tylko są cienkie nie powodują ponoć że w tym miejscu materiał ma trudniej pracować...
@@AdamMaszynotwor U nas będzie miał ze 2 tydnie bo po namowach stwierdzili w końcu że czasem trza coś poszwajsować masywniejszego bo tigiem masochizm i zarazem zapas kawy wycyckać do zera xD
Nowe, chińskie imadła są zrobione z materiału tylko przypominającego żeliwo, spawa się je czymkolwiek i nie pękają Edit. Ale na zwykłej elektrodzie bardzo gazują tak jak by spawać migiem bez gazu i spaw puchnie
@@AdamMaszynotwor jeśli chodzi o spawanie wszystko ok tylko czynności które pokazałeś są niepotrzebne . Ponieważ spaliny wychodzące z komory spalania są pod dużym ciśnieniem i temp sięgającej 450-650 stopni a resztę musisz sam sobie dopowiedzieć
Ja myślę o pospawaniu kolektora w moim outlanderze turbo . Planuję go podgrzać do temperatury pracy około 600 stopni i wtedy spawać bo spawanie metodą na zimno coś mi się nie widzi przy kolektorach wydechowych a bardziej do imadeł i tym podobnych rzeczy.
Tak pospawany kolektor należy splanować bo gdy tego nie wykonamy szybko ponownie pęknie . Pozdrawiam ciekawy odcinek -:)))
To jest akurat oczywiste.kolektor zawsze powinien być planowany po każdym zdjęciu bo np po roku się odkształca i jak go zdejmiemy to już nie jest tak równy jak nowy...tylko zawsze tokaze stekaja z tymi kolektorami.a sam akurat frezarki nie posiadam a na tokarce problem trochę go splanować.mimo że jest to realne
Świetna robota i dobry test ! Przyda się ta wiedza odnośnie spawania żeliwa i staliwa . No i muszę przyznać że ta chińska spawarka super sobie poradziła :)
chyba mi oczy naświetliło ..
super prezentacja możliwość brakuje tylko po roku użytkowania kolektora jego oceny oceny
Dzięki za film Adam i pozdrawiam
👍dobrze wyszło ... folią aluminiową owinąć po spawaniu i do zagrzanego piekarnika niech delikatnie sobie stygnie .
(Nie otwieramy z ciekawości bo się zrobi zakalec 🤣🤣 ) Pozdro.
Jednak wazniejsze jest przy spawaniu kolektora żeby go rozgrzać przed spawaniem inaczej popęka nawet jak będzie sobie stygł w piekarniku.
@@penetrus Nie wiem jak u niego z palnikiem ale to temat rzeka ... kołkowanie itp.
ciekawe co na to żona powie :)
@@bogluto ... folia aluminiowa to nie pozna pomyśli że strusia piecze :)
Ale banały ..Pomieszanie z poplątaniem ..niby gdzieś dzwony dzwonia tylko nie wiadomo gdzie.A to takie proste.Sa dwie metody spawania żeliwa ..1-na zimno-2-na gorąco..Dlaczego tak jest i jaki tu ma wpływ metalurgia ..proszę spytać inż. .Spawalnika ..za dyzo musiałbym tu pisać
Super! Tego właśnie mi brakowało. Mam do pospawania korpus starej tokarki, który jest poklejony jakimś klejem przez poprzedniego właściciela i się trzyma. Zawszę mnie to drażniło i chciałem to pospawać, jednak w żeliwie mam praktycznie zerowe doswiadczenie. Muszę kupić elektrody o których mówisz i spróbować. Dobra robota i wiecej takich ciekawych filmow, które czegoś uczą majster!!! 😉
Cześć. Jak zwykle super, już zamawiam tą 2230 bo mam pęknięte imadło a nie mam tego odłamu, więc zrobię ten kawałek ze stali. Ale zaraz się dowiesz od fachowców że żeliwa i staliwa się nie spawa, tylko napawa ;) . Pozdrowienia dla wszystkich i dzięki za materiał.
Tylko ceny się nie wystrasz, za 1kg niklu(ta elektroda to czysty nikiel) prawie tyle co za srebro - 700 zl brutto, daje jakieś 25 zł szt :)
Siemanko! Już oglądam.
Żeliwo zawiera prawie 7% węgla. Staliwo zawiera go około 1 do 1,5 %. Spawanie jest na tyle trudne że te stopy stygną wolno. Spoina stygnie szybko dlatego też w miejscu spoiny następuje pęknięcie. Ja osobiście pomimo użycia elektrod do tych stopów przed spawaniem nagrzewam elementy do temperatury około 500 do 600 stopni selcjusza. Po spawaniu element równomiernie stygnie wraz ze spoiną co zapobiega pękaniu. Stara szkoła spawalnictwa. Można to zrobić w piecu, palenisku lub palnikiem. Oczywiście fazowanie jest jak najbardziej wskazane bo następuje głębszy przetop. Tak jak powiedział autor filmu przy fazowania należy unikać ostrych krawędzi (karbów) bo to naraża materiał na osłabienie.
Właśnie miałem o tym pisać ,wielu spawaczy mi mówiło by ogrzać /nagrzać materiał przed spawaniem elektroda lepiej zapala łuk i podobno ma większą wytrzymałość
@@AdamMaszynotwor Kiedyś zaglebilem sie w temat elektrod i muszę powiedzieć że temat "rzeka " mnóstwo możliwości
@@Panorama360.00 W dużej mierze chodzi tutaj o rozszerzalność metalu pod względem temperatury. Spoina pęka bo stygnie wolniej niż jej obszar dookoła. Dlatego też by ujednolić stygnięcie nagrzewa się albo całość albo palnikiem miejsce spoiny i i kilkanaście milimetrów od niej w obie strony. Stygnięcie następuje powoli i nie ma naprężeń.
Materiał zawiera płatna promocję zabrakło tego na wstępie. Kolektor po takim spawaniu nadaje się na złom. Ważne by jak najwięcej elektrod poszło w ręce garażowych spawaczy
Po pierwsze, równie dobrze żeliwo może zawierać 3% węgla.
Po drugie pęknięcia powstają zazwyczaj przez podhartowanie spoiny oraz swc. Częstym zabiegiem jest użycie spoiwa typu 304 lub innych stopów zawierających chrom. Otrzymujemy dzięki temu mieszankę chrom + węgiel = węgliki chromu, a to gwarantuje nam bardzo wysoką twardość. Do tego same tempo chłodzenia powoduje podhartowanie. Nawet stale gatunku s235 osiagaja po 40 hrc w SWC, o czym jest napisana cała książka.
Po trzecie, metoda o grzaniu do 500 stopni to jakis wymysl spawaczy, jak trafi sie zeliwo o składzie 2.5% węgla i małej ilości dodatkow stopowych to wyjdzie, jak trafimy na 6% to pęknięcia również będą mogly powstać. Jest metoda zgodna ze sztuką w której grzejemy żeliwo dużo wyżej i spawamy na gorąco - ŻELIWEM.
Po czwarte, metoda spawania na zimno ma wiele obostrzeń i trzeba przestrzegać rygoru. Bardziej bym określił te metodę jako napawanie na szczelność. W celu uniknięcia pęknięć w SWC stosuje sie krótkie odcinki i młotkowanie a sam material to zazwyczaj nikiel lub jego stopy z żelazem - nikiel powoduje ze spoiwo ma duże wydłużenie i dobra odporność na pęknięcia.
Całkiem nieźle wychodzą Ci te materiały z testami sprzętu i narzędzi od partnerów.
@@AdamMaszynotwor i szacun za to. Nie dość, że prezentujesz ciekawe i często mało popularne wśród hobbystów narzędzia i materiały, to jeszcze przy okazji sprawdzasz to w boju.
Dobra metoda jest lutospawanie nigdy nie pęknie po ostygnieciu 😉
Łapa w górę za świetny materiał Adam :) jedno co mogę podpowiedzieć to lepiej kończyć spoinę na wywierconym otworze, w innym przypadku możemy się tam niedostatecznie wtopić i zostanie osłabione miejsce, które w przyszłości potrafi dać o sobie znać :) a co do szukania pęknięć penetranty by Ci się przydały, nagram odcinek o tej metodzie badań, może będzie przydatny :)
Super filmik ładne spawy 👏👍👍
@@AdamMaszynotwor mam małą prośbę czy przy kolejnym filmiku ze spawania dało by się aparat zasłonić na przykład maską spawalniczą bo stasznie po oczach daje ogólnie świetny materiał i fachowo powiedziane co z czym no i czym to spawać za tą spawarke hah straszne. bydle to normalnie łapka w górę 👍
Kolego też spawam, ubieraj się do tych filmów bo szkodliwe promieniowanie UVC wytwarzane podczas roboty deformuje DNA a widzę że jesteś w podkoszulku, czytałem o tym trochę i są to te same promienie które zatrzymuje nasza atmosfera, a super film i dzięki bo mam silnik z pękniętym blokiem to spróbuję go reanimować bo fajne auto z 1934 r.
Pozdrawiam George ze Skawiny 👍🇵🇱☺️
Cześć dzięki za troskę oczywiście podczas spawania jestem ubrany w odzież ochronną tutaj nawet momentami widać że jestem W fartuchu skórzanym rozbieram się tylko między stronami bo jednak temperatura daje popalić:)
Bardzo fajny materiał, choć ja preferuje metodę "na gorąco" raz że spawa się łatwiej a dwa ogranicza pękanie.
Pozdrawiam Michał.
Przydatny film. Dzięki.
W sumie rok temu pospawałem imadło elektrodami esab do żeliwa i nadal daje radę ;)
duże pęknięcie miałeś w tym imadło? grzales palnikiem wstępnie?
Widzę że masz koszulkę dragon ball szacuneczek 😁😁 I bardzo przydatne nagranie 👍👍👍👍👍😃😃😃
Dzięki za pokaz
Super materiał
Jesteś zajebisty 👍
Super film
dobra robota uważaj na testy łamania "ręce oczy " dzięki za wiedze sub łapa pozdrawiam
Mam do naprawy koło zębate talerzowe, które straciło kilka zębów. Czy twoim zdaniem napawanie uszkodzonego fragmentu taką elektrodą i odtworzenie zębów w zakładzie dało by trwały efekt czy raczej nie bardzo? Materiał to na 90 % żeliwo ale całkiem pewien nie jestem. Nowe kosztuje prawie 1300zł i wolał bym przyoszczędzić. Nie miałem do czynienia z tymi elektrodami a podejrzewam że po kontakcie z nimi masz już wyrobioną opinię o jakości spoiny, czy będzie trwałością porównywalne z żeliwem czy raczej sobie odpuścić?
very good video..thanks for your time
Fajnie to wyszło a może coś na temat aluminium w domowych warunkach?
Adam Maszynotwór o właśnie tez ciekawe
O lutowanie by bylo ciekawe nie każdy ma spawarkę a o palnik łatwiej będzie się zaopatrzyć
Cześć Adamie, powiedz proszę czy ten kolektor to tylko materiał do pokazu możliwości, czy może wróci do samochodu. Jestem ciekaw czy tak pospawany kolektor będzie trwały?
@@AdamMaszynotwor To super, fajnie by było Jakbyś za jakiś czas zapytał czy nie pękł. Ja kiedyś woziłem kolektory do spawania (niby wyspecjalizowana firma) niestety w pierwszym roku eksploatacji pękały w okolicy spawu. To było dawno, może teraz technologia poszła do przodu i wytrzyma?
Jak nie pękło po spawaniu to trzaśnie przy przykręcaniu do głowicy 😁 bo nie wierzę że po naoawaniu takiej długiej spoiny nie skręciło go trochę a wątpię by powierzenie były wyrównane przed montażem.
No i o to chodziło 😁 Mam głowice pionowa od AVIA FNC 25 z utrąconym kołnierzem i nie mam elementu który Panowie urwali. Ciekawe czy te elektrody dadzą radę.
Wszystko super ale ile mogą kosztować te elektrody
No właśnie to jest problem bo 1 kg 910 zł cena z lutego
Ja je kupuje od przedstawiciela z Castolina i tyle płacę, i dzięki za test wytrzymałości spoiny, bo zawsze zastanawiałem się ile wytrzyma
@@AdamMaszynotwor podaj stronę na allegro gdzie są te elektrody?
@@AdamMaszynotwor Wszystko Ok ale nie ma właśnie XHD 2230
Szukałem i okrutnie drogie sklep.castolin.pl/pl/c/Elektrody-otulone/55
Mój ojciec spawał sporo żeliwa -i mówi ze ten metal dobrze a w nawet wskazane jest najpierw dobrze ogrzać nap palnikiem i dopiero spawać a po spawaniu przykryć kocem aby stygnał po mału inaczej beda pekniecia - wiem co mówi bo kupę grzejników w życiu pospawał -no ale to stara szkoła z lat 50 /60 -dziś być moze sa jakieś cudne elektrody że taka procedura jest zbędna -pozdr.
nie można nigdzie kupić tych elektrod xhd 2230
Witam.pytanko odnosnie napawania jarzma hamulcowego.stare auto do offroad widze ze jarzmo ma ok 1.5mm wglebienia a wielkosc ok 0.5cm x 0,5cm czyli malutko- tam gdzie chodzi klocek.pisza na forum ze to norma w starych autach i mozna ten mm napawac i potem wyszlifowac. Jaką elektroda to zrobic? Spaw tą elektroda do zeliwa jest chyba #miekki# a tu potrzeba aby byl twardy odporny na tarcie. Prosze o pomoc. Czy dobrze mysle o kwasowce?
Dzieki super
Czy dobrze jest taki żeliwny element rozgrzać przed spawaniem?
Zależy od elementu i technologi .. jest nawet tak jak spawanie na gorąco to wtedy element grzeje się cały czas w kotlince .
A np. dla dużych części (jak ten podajnik ślimakowy do pieca co spawałem ) można też na półgorąco.
A tu mam elektrody do spawania na zimno.
Ja kupiłem jedną do żeliwa i sie przykleja, moze za slaba spawarka. Potem 2mm do nierdzewki i ladnie trzyma, pęka przy samym spawie dopiero po mocnym waleniu młotkiem. Oczywiscie to spawy próbne bez grzania itp.
Ale jaką tą co ja ? Ja spawam słabiutkim Chińczykiem ważna biegunowość i odległość elektrody - omawiałem to na filmie
A co tej IDEA się staneło ? :) Pozdrawiam ...
Noo...pięknie 😆Super pokaz. Ten chińczyk mnie zaskoczył. Co to Adamie za cudo ? Muszę pomyśleć o nabyciu.
Orientujesz się może czy do spawania stali węglowej o twardości 61÷62HRC też mają elektrody . Chodzi o to by po spawaniu otrzymać taką samą twardość i podobne parametry spoiny do otaczajacego materiału.
Pytam bo w tej dziedzinie to ze mnie dokładna trąba 😆😉
Pozdrawiam serdecznie
Są elektrody do napawania Durweld 600 twardość od 57 - 62 HRC
@@AdamMaszynotwor dzieki😆
Myślisz, ze można pospawać żeliwo se stala nierdzewna?
Gdzie kupić takie elektrody, najlepiej internetowo?
najlepiej polować na OLX czy allegro bo inaczej cena powala sklep.castolin.pl/pl/p/CAST-ARC-2-44-5-szt.-3%2C2-mm/243
Nie trzeba przed spawaniem materiału podgrzewać spawające zeliwo?
@@AdamMaszynotwor mam do pospawania blok silnika w kombajnie,byl juz raz spawany przez kogos lecz nieudolnie, miejsce gdzie jest pekniety podatne jest na wibracje, czy metoda na zimno cos zdziala czy lepiej jednak na cieplo? dotychczas spawalem tylko nierdzewke, zeliwo inna bajka najpierw mysle sprobowac cos innego ze stopu zeliwa pospawac zobaczyc jak sie bedzie zachowywal material
Super filmik, tylko czemu to takie drogie?!? W tej cenie kupie nowe drzwiczki. Dzięki Adaś!
Może dlatego że castolin jest nastawiony na przemysł i chociaż próbuję wejść w rynek hobbystyczny to jakoś opornie mu to idzie.
Tak czy inaczej chciałem zaprezentować tutaj przede wszystkim metodę. Być może ktoś będzie miał coś znacznie bardziej poważnego do spawania niż drzwiczki i wtedy użyję elektrod castolin (chociaż czasem pojawiają się na Allegro na sztuki w ludzkich cenach) a inni którzy będą spawać drzwiczki użyją również nie tanich ale jednak znacznie tańszych elektrod do żeliwa dostępnych na rynku.
@@AdamMaszynotwor
Muszę w takim razie poszukiwacz tańszych, może są.
Słyszałem, że spawanie żeliwa to nie taka prosta sprawa, więc nawet się nie brałem. Te Twoje elektrodki mnie zachęciły ☺️
Kleme lepiej zapiąć na kolektorze niż w wylocie.W przypadku zaiskrzenia kolektor może być nieszczelny
Słuszna uwaga. Aczkolwiek tutaj to nie było zbyt groźny bo to jest jakiś element ze złomu tylko na testy. Pozdrawiam 🙂
👍
Thanks for your help.
Here are the result.
instagram.com/p/CFFVExkpAlL/?igshid=zsmkhw7f8ydx
Wstęp to z Pink Floydów czy coś mi się pomieszało? :>
Adam, wiesz jak spawać Vibranium? ;)
@@AdamMaszynotwor , przecież stworzona do rzucania jest! Oszukali mnie? :p
i garazowe bezpieczniki wytrzymaly prad spawarki 120A ? 🤔
Na 200A to już jest ciężki temat można spawać ale spoiny nie mogą być zbyt długie wtedy też zamieniam automat na bezpiecznik topikowy.. mam bezpieczniki 20A
@@AdamMaszynotwor aha, masz wkręcane
Adam skąd jesteś? Miałbym dla Ciebie temat, co prawda nie związany ze spawaniem, ale z pewną obróbką bloku silnika którą trzeba mega dokładnie wykonać. Pozdrawiam 😉
@@AdamMaszynotwor no i teraz mnie zasmuciłeś, raz że daleko, dwa brak obrabiarki. Szkoda bo jesteś dokładnym w tym co robisz, a takiego człowieka mi trzeba 🙂
Ze 3 razy spawałem obudowy termostatów do silnika spalinowego , za radą starych wyjadaczy , elektrodą do spawania stali nierdzewnej.
u mnie w pracy aspiryna nie pomoże :( nawet apap nie pomaga :P
Takie fazowanie nie jest dobre co do kolektora bo jak spawasz to ściągasz materiał i jest naprężony.2cpokolenie mam warsztat i statystycznie dłużej chodzi kolektor nie fazowany... To zależy jeszcze od materiału i grubości ale tak czy tak nie jest to do końca dobre i jeszcze to co wyszlifujemy to potem w tym miejscu jest inny materiał co powoduje naprezenia przy rozgrzewaniu i stygnięciu... Najlepiej by było pospawać tym samym stopem co nasz kektor ale takie oczywiste zeczy chyba każdy wie... Bywają kolektory żeliwne co mają fabrycznie spawane flansze i nie pękają tylko są cienkie nie powodują ponoć że w tym miejscu materiał ma trudniej pracować...
Mój Ideal po dwóch miesiącach wysiadł choc praktycznie go nie używałem
Wy mnie ku... nie straszcie ostatnio w robocie kupilim maga xD
@@AdamMaszynotwor U nas będzie miał ze 2 tydnie bo po namowach stwierdzili w końcu że czasem trza coś poszwajsować masywniejszego bo tigiem masochizm i zarazem zapas kawy wycyckać do zera xD
220 ac dc pfc
Ideal zepsuł się po raz kolejny?? OJJJ ja mam migomat z mma Ideala i zaczynam się już bać.
Nowe, chińskie imadła są zrobione z materiału tylko przypominającego żeliwo, spawa się je czymkolwiek i nie pękają
Edit. Ale na zwykłej elektrodzie bardzo gazują tak jak by spawać migiem bez gazu i spaw puchnie
Nie taki idealny ten ideal ;)
Mój Ideal 2 razy już był na naprawie gwarancyjnej
Praktik tig 202 DC.Po powrocie z serwisu spawa bardzo dobrze
@@ahart7327 Do następnej wizyty :P
Cześć chciałbym nadmienić że nie bez przyczyny kolektory wydechowe są żeliwne. I te metody które pokazujecie są o kant dupy
@@AdamMaszynotwor jeśli chodzi o spawanie wszystko ok tylko czynności które pokazałeś są niepotrzebne . Ponieważ spaliny wychodzące z komory spalania są pod dużym ciśnieniem i temp sięgającej 450-650 stopni a resztę musisz sam sobie dopowiedzieć
Ja myślę o pospawaniu kolektora w moim outlanderze turbo . Planuję go podgrzać do temperatury pracy około 600 stopni i wtedy spawać bo spawanie metodą na zimno coś mi się nie widzi przy kolektorach wydechowych a bardziej do imadeł i tym podobnych rzeczy.
@@roger18sx zamian na kwasowke taką na 4mm