A GREAT Pi4B cases test

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 176

  • @kamilstachowski9733
    @kamilstachowski9733 3 ปีที่แล้ว +24

    Mimo że fikm długi to się ogląda go "od deski do deski". W skrócie mówiąc odwaliłeś kawał dobrej roboty :)

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +3

      Dzięki ! film długi (też mnie zaskoczyło to 45minut), ale zawartości tyle że krócej nie chciało wyjść.
      Dobrze że YT wprowadziło rozdziały, dzięki temu łatwo znaleźć kawałek który konkretnie interesuje :)

  • @erpepl
    @erpepl 3 ปีที่แล้ว +4

    Zdecydowanie najbardziej rozbudowany test obudów, jaki widziałem na yt. Szacun za ilość wykonanej pracy! Zdecydowanie ilość like'ów/wyświetleń powinna być większa!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      dzięki, starałem się aby porównanie było maksymalnie wiarygodne - na ile pozwala środowisko testowe w postaci mieszkania ;)

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction 3 ปีที่แล้ว +11

    👍🍺 Naprawdę napracowałeś się nad tym filmem. Chyba to jedyne tego typu porównanie na TH-cam. Mocno trzymam kciuki, by film zdobył dużą popularność i pomógł w szybkim rozwoju kanału! Zresztą widać już teraz, ze spotkał się z dużym zainteresowaniem! Dobra robota!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki !
      Wymęczył mnie ten film niemiłosiernie, nie dość że przebił wielokrotnie czas jaki sobie na niego założyłem, to w trakcie przygotowywania zrozumiałem dlaczego w innych tego typu filmach nie ma kompletu danych (np szybkości transmisji wifi na obu pasmach), lub w ogóle ograniczają się one do "w mojej opinii to..."
      Ale z efektu jestem zadowolony i jak widać widzowie też - no i o to chodziło :)

    • @ITGuyinaction
      @ITGuyinaction 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Niestety ciężko zrobić dobry wartościowy film. Dlatego na YT mamy wiele po łebkach, na szybko i zrobionych niskim kosztem. Dużo łatwiej pogadać przed kamerą kilkadziesiąt minut o tym, co się komuś tam wydaje, niż solidnie przetestować sprzęt i w jasno oraz precyzyjnie określonych warunkach. Dlatego tym większy szacunek, że podjąłeś temat i tak solidnie go przygotowałeś. Domyślam się, że nakład pracy mógł Cię zaskoczyć. Nawet mój ostatni film, choć dużo krótszy i prostszy od Twojego, miał być filmem na szybko na jeden, maks dwa weekendy, a zeszło mi zdecydowanie więcej niż się spodziewałem. Jak mawiają Francuzi c'est la vie... :).

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      pozostaje wierzyć że dobry materiał obroni się sam jakością, byleby tylko nie wpaść w pułapkę niekończących się poprawek - co mi się często zdarza ;)

    • @ITGuyinaction
      @ITGuyinaction 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Znam ten ból. Miejmy nadzieję, że ten film przyniesie Twojemu kanałowi znaczący wzrost oglądalności!

  • @lajosz1
    @lajosz1 2 ปีที่แล้ว +1

    Film ma już ponad rok i .... nadal uważam go za jeden z najlepszych jeśli chodzi o test obudów do RPI.
    Naprawdę *KAWAŁ DOBREJ ROBOTY*
    Wszystko po kolei, z detalami i to detalami naprawdę potrzebnymi, a materiał w bardzo dobrej jakości wideo + linki w opisie z opisem co i jak.
    Do tego nienachalny, spokojny, ale konkretny głos .... bez (jak to się niektórym zdarza) irytującej modulacji .
    Sam przekaz, czyli już sam głos powoduje, że ogląda się to wszystko świetnie.
    No i przede wszystkim ... nie ma tu popisów tzw. "elokwencji technicznej" , czyli nadmiernego operowania technicznym żargonem.
    Generalnie, *BARDZO DOBRY* materiał .... dla ludzi, a nie tylko dla tych którzy wiedzą co i jak.
    To ten film spowodował, że zacząłem oglądać inne filmy spod znaku tata.geek.
    ... i .... wszystkie są ... ZNAKOMITE .... naprawdę, wszystko podane w przystępnej formie i jak dla mnie, spokojnie te wszystkie filmy mogą konkurować z profesjonalnymi firmami produkującymi filmy szkoleniowe czy instruktażowe, a że obracam się w branży reklamowej i czasami mam styczność z tego typu produkcjami, to wydaje mi się, że wiem co piszę.
    =============
    Napisałem komentarz po roku od ukazania się filmu, bo ...... wcześniej nie wiedziałem nawet co to Raspberry Pi, ale ..... właśnie kupiłem sobie Raspberry Pi 4B i .... jako "młody" w tym względzie, oglądam wszelkie materiały mogące pomóc lub poszerzyć wiedzę na ten temat i ... te Twoje filmy są naprawdę ..... BARDZO DOBRE pod każdym względem.
    Raspberry Pi kupiłem właściwie tylko do jednego zastosowania, a mianowicie do blokowania (par excellence) reklam :)
    Dosłownie wczoraj przyszła paczka.
    Sprzęt używany, ale ... cena było okazyjna za Raspberry Pi 4B 8gb, więc .... kupiłem i bardzo możliwe, że oprócz w/w zastosowania, jeszcze będę się bawił w np. tzw. inteligentny dom czy inne takie :)
    Tak sobie pomyślałem, że zapewne nie jestem jedyny który kupił malinkę do czegoś tam (tu bloker reklam) i .... po wykorzystaniu do określonego celu może nie być wykorzystywana do niczego.
    Może pokusiłbyś się o zrobienie filmu dla kompletnych "lajkoników" (jak np. ja teraz) gdzie króciutko pokazane byłyby zastosowania (a jest ich sporo) do których można wykorzystać Raspberry Pi ?
    Oczywiście wiem, że takich filmów jest mnóstwo (Twoje też) , ale .... jakoś nie znalazłem takiego który pokazywałby ogromne możliwości tego maleństwa, tak żeby zachęcić tych co kupili i tych co mają zamiar kupić, ale wahają się, bo nie za bardzo wiedzą do czego jeszcze może się to przydać + np. podpowiedzieć, jakie akcesoria mają sens.
    Oczywiście to Twój kanał i prowadzisz go po swojemu, więc to tylko taka luźna sugestia :)
    Kończąc, pozdrawiam i mam nadzieję że nie zanudziłem tym komentarzem :)

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Kurcze, nie mam bladego pojęcia jakim cudem udało mi się nie zauważyć takiego komentarza... no i wyszło że zlałem temat :/
      Dzięki wielkie za tak miłe słowa, to właśnie takie komentarze powodują że chce się robić dalej to co robię :)
      Raspberry Pi to wspaniały gadżet który w pewnym sensie bardzo ułatwił zabawę w automatykę domową czy serwery nowej grupie odbiorców, w naprawdę cywilizowany sposób.
      Cieszę się że moje filmy spełniają swoją rolę i zachęcają do zabawy z sprzętem.
      Bardzo żałuję że aktualna sytuacja na świecie spowodowała że na ten moment Raspberry Pi jest praktycznie nie do kupienia, bo raz że jestem ultra-fanem malin, a dwa że trzęsie to trochę podwalinami mojego kanału. Stąd też lekkie przesunięcie tematyki z malin w stronę rozwiązań albo terminalowych (aktualna seria filmów) albo uniwersalnych - do realizacji na każdym komputerze (to w dalszej kolejności).
      Niestety tworzenie treści pod sprzęt który jest niedostępny ograniczy mi widownię, a to w efekcie będzie to szkodą dla kanału.
      Tematów pod RPi mam mnóstwo zapisanych na liście, niektóre nawet rozgrzebane, także jak sytuacja się poprawi, na pewno wrócą.
      Co do podpowiedzi co można na zrobić z malinką - no tutaj to tylko wyobraźnia ogranicza (i trochę możliwości sprzętowe).
      Na pewno świetnym akcesorium jest kamera RPi HQ Camera, dzięki możliwości wykorzystania różnych obiektywów. Jeśli masz Raspberry Pi z złączem CSI (czyli każde "B" i Zero) a do tego kręci cię fotografia czy filmowanie - warto RPI HQ Cam kupić.
      Fajne projekty można robić na malinkach Zero - np zasilane słońcem czy z powerbanku niezależne jednostki realizujące różne funkcje - czy to monitoringu czy kolekcjonowania danych.
      Moje dzieci doceniają dwa serwery Minecrafta postawione na malinach.
      Można naprawdę wiele, ale tworzenie teraz takiego materiału będzie wyglądało jak lizanie lodów przez szybę lodziarni...
      Ale jeśli masz jakieś własne pytania czy przemyślenia - zapraszam do maila - staram się odpowiadać w miarę regularnie.
      Jeszcze raz przepraszam za to że wyglądało jakbym olał komentarz i dzięki za dobre słowo :)

    • @lajosz1
      @lajosz1 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek
      Dziękuję za odpowiedź.
      Piszesz, cyt: _Niestety tworzenie treści pod sprzęt który jest niedostępny ograniczy mi widownię_
      No więc właśnie .... chyba ta widownia i tak się znajdzie, bo (jak z kolei pisałem ja) na pewno istnieje spora rzesza właścicieli RPI, którzy JUŻ MAJĄ malinkę, a mają, bo kupili (jak np. ja) do jednego celu .... np. sterowanie .... czymś ... roletami ? czy inne takie, bo okazało się, że zakup malinki (wtedy kiedy były i kosztowały sensowne pieniądze) ma znacznie większy sens niż zakup np. sterownika do w/w rolet, bo najzwyczajniej w świecie malinka była tańsza + bardziej ... że się tak wyrażę .... uniwersalna.
      Dlatego uważam, że istnieje całkiem spora rzesza osób którzy JUŻ MAJĄ malinkę i możliwe że zastosowali by ją do czegoś więcej niż tylko jednostkowe zastosowania, ale ...... filmy w necie (tu na YT) są delikatnie pisząc .... zrobione przez "uczonych w piśmie" dla "uczonych w piśmie" , a jak wiadomo, ludziom którzy wiedzą co z tym robić NIE POTRZEBNE są tutoriale, natomiast tym którzy nie wiedzą, takie tutoriale (z mnóstwem Linux-owych "zaklęć magicznych" ) też nic nie dają, bo i tak się pogubią + (co jest znacznie gorsze) zniechęcą do dalszej zabawy ze swoją ... (bez skojarzeń proszę :) ... malinką :)
      Twoje filmy są ... jak pisałem wcześniej .... dość dobrze przyswajalne przez laików, a przynajmniej dla mnie takie są, a nie miałem dotąd NIGDY WCZEŚNIEJ do czynienia z tym sprzętem, a z Linuxem miałem do czynienia w ten sposób, że wiem iż takie coś w ogóle istnieje i raz kiedyś (z ciekawości) zainstalowałem na zwykłym PC jakiegoś tam Linuxa.
      Dlatego sądzę, że nadal (moim zdaniem) jest sens tworzenia takich filmów, nawet jeśli grono odbiorców będzie ograniczone do już istniejącej grupy posiadaczy malinki.
      Oczywiście .... niezmiennie twierdzę, że to Twój kanał i robisz na nim co chcesz :)
      Pozdrawiam
      ============
      Tak na marginesie, to nie ma za co przepraszać, w sensie że "olałeś" mój poprzedni komentarz.
      NIGDY nie obrażam się (czy inny foch) na to że ktoś nie przeczytał lub nie odpowiedział na mój komentarz, bo to (przynajmniej dla mnie) OCZYWISTE, że NIKT NIE MA JAKIEGOKOLWIEK OBOWIĄZKU czytania lub odpowiadania na komentarze.
      Inaczej pisząc, jeśli ktoś uzna że odpowie na moje komentarze, to .... MIŁO, a jeśli nie, to ..... OK ... nic się przecież nie dzieje :)
      Każdy z nas ma przecież swoje realne życie, a nie siedzi nosem w monitorze i (nomen-omen) monitoruje ruch na swoim kanale i gdzie tam jeszcze się udziela :)
      Sam udzielam się w zupełnie innej branży, gdzie mnóstwo ludzi na forum dotyczącym tej branży zadaje mi mnóstwo pytań, czy komentuje to co napisałem i ..... musiałbym nic innego nie robić tylko "zawodowo" zajmować się korespondencją :)))

  • @mario-sz
    @mario-sz 3 ปีที่แล้ว +4

    HEJ! No długi film, ale cieszyłem się z każdej oglądanej minuty. Rzeczywiście niezwykłe, że taki tani pasywny radiator dał radę. Ja jestem bardzo zadowolony z 52Pi Rack. Zawiodłem się troszkę na Poly+ bo po cichu chciałem go kupić. Dzięki za film!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Hej, dzięki za dobre słowo, starałem się jak zawsze :)
      Poly+ ma takie wyniki dlatego że jest bardzo obudowana tą środkową warstwą plastiku. Do tego całkiem spory radiator też jest obudowany szczelnie i nie ma jak odprowadzać ciepła na zewnątrz.
      Z drugiej strony trzeba pamiętać że to było 15minut obciążenia 100%, - taka dość hardcore'owa sytuacja która raczej nieczęsto ma miejsce w praktyce.
      Ciekawe jak z żywotnością tego wentylatorka Argon Mini Fan - tego już nie miałem jak sprawdzić...

  • @patrykdz
    @patrykdz 3 ปีที่แล้ว +3

    Super rzetelnie wykonane porównanie. Dziękuję za tą porcję wiedzy!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuje za dobre słowo, cieszę się że efekt się podoba, Pozdrawiam :)

  • @dandare2921
    @dandare2921 3 ปีที่แล้ว +3

    Wzorowy materiał, posiadam obudowę aeon w rewizji 1 i daje radę :) dzięki za recenzję :)

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      dzięki za dobre słowo :)

  • @ryekorodynator
    @ryekorodynator 2 ปีที่แล้ว +1

    Film petarda. Zanim go obejrzałem dokonałem już zakupu malinki Pi 4 i wybrałem obudowę pasywną jak ją nazwałeś heatsink t.j. zwycięzce Twojego testu. Widzę, że dokonałem dobrego wyboru. Nie chciałem wersji z wentylatorami ale teoretycznie zawsze mogę dorzucić i doczepić do obecnej obudowy nie uszczuplając przy tym powierzchni radiatora. Pozdrawiam.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      dzięki. ta obudowa która kupiłeś to jest po prostu hit. dowód na to że da się zrobić coś funkcjonalnego, estetycznego i do tego nie za miliony. udanej zabawy z RPi !

  • @CiekawskiKot
    @CiekawskiKot 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetny poradnik, dzięki, właśnie tego potrzebowałem. Dopiero co zamówiłem Pi 4B, a już miałem brać z tą ładną, oficjalną obudową. W takim razie skuszę się na Ice Tower (w wersji low, by móc to wsadzić w jakąś większą obudowę). Pozdrawiam.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki, cieszę się że mogłem pomóc w wyborze, właśnie po to ten materiał tworzyłem :)
      Miłej i owocnej zabawy z RPi !

  • @adminwset
    @adminwset 2 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, po obejrzeniu Twojego materiału zakupiłem Argon
    One V2. Kompletnie zero problemów wszystko ładnie spasowane, temp cały czas w okolicach 38C-43C stopni bez OC - przed wymianą obudowy miałem około 55-60C. Pozdrawiam!

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      hej, cieszę się że materiał pomógł :)
      co do spasowania mojego egzemplarza - zakładam że to jednostkowy problem - bo nie spotkałem podobnych historii nigdzie w Internecie, spokojnie można obudowy Argon brać :)

    • @adminwset
      @adminwset 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Dokładnie i co ważne serio nic nie słychać. Nie powiedziałbym, że tam jest jakiś wentylatorek a jak widać robi robotę na maxa :-) Jeszcze raz dzięki za super materiał!

  • @awesomewhitelynx
    @awesomewhitelynx 2 ปีที่แล้ว +1

    Super film, zrobiłeś kawał dobrej roboty. Wierzyć się nie chce, że tak mało łapek w górę.
    Bardzo się zawiodłem na wyniku oficialnej obudowy Raspberry z wentylatorem - od kilku tygodni taki zestaw pracuje w moim domu jako serwer i dźwięk faktycznie potrafi denerwować, choć liczyłem, że przynajmniej chłodzi jak trzeba. :(
    Dobrze wiedzieć, że pasywne chłodzenie może działać tak dobrze. Dla Pi Zero 2 W używam obudowy Flirc i robi robotę, ale z drugiej strony tej maliny nie używam pod takim obciążeniem. Po obejrzeniu Twojego materiału chyba się zdecyduję na Argon Neo dla Pi 4B.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      cieszę się że materiał trafił w potrzeby :)
      łapki, suby i widzowie wciąż przybywają więc jest ok :)
      Argon Neo to dobry wybór - o ile Raspberry nie będzie podkręcone.
      powiem ci że serce mnie bolało kiedy kupowałem te gorsze obudowy - bo wiedziałem że są słabe, no ale żeby test był użyteczny, trzeba było trochę tego potestować... zrobiłem to żeby inni nie musieli ;)

  • @Lukas_op
    @Lukas_op 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki wielkie, na wszystkie moje pytania znalazłem odpowiedz na Pana kanale. Świetna robota.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      Cieszę się że mogłem pomóc, będą kolejne ciekawe materiały na kanale :)

  • @jacek1983polska
    @jacek1983polska 2 ปีที่แล้ว +2

    swietny test!! dobra robota

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      dzięki :)
      będzie więcej ciekawych materiałów o RPi (i nie tylko) - zapraszam częściej :)

  • @MrTadzislaw
    @MrTadzislaw 3 ปีที่แล้ว +2

    Dobra metodyka i solidny kawał roboty

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      dzięki :)
      laborki na polibudzie jednak do czegoś się przydały ;)

  • @ark_tech
    @ark_tech 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny test. Mam malinkę + dac uruchomiłem streamer audio. Mam pi4 ubrane w heatsink bez wentylatorów. Wytestowałem ten radiator obudowę ma ok 45 stopni na zewnątrz, więc jest ok. Szukam obudowy do kpl. Pi4 + hifiberry są ale nie zapewniają żadnego chłodzenia poza otworami wentylacyjnymi, można jedynie dołożyć mikro radiatorki ale dzięki Twojemu testowi wiem, że to za mało. Będę kombinował sam obudowę a wewnątrz będzie malina obuta w heatsink 😉 a dac będzie obok a nie na gorącej malinie

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      właśnie to jest niefajne że na malinkę + hifiberry (i podobne) dobrych rozwiązań chłodzenia niestety nie ma.
      jedyne co mi przychodzi do głowy to obudowa-radiator, a DAC podpięty przez przedłużkę gpio, na jakichś dystansach. tyle że to okropnie będzie wyglądać...

  • @blackIwaterIpark
    @blackIwaterIpark 3 ปีที่แล้ว +1

    Podsumuję: mega merytoryczny i wyczerpujący temat materiał. Co za tym idzie: łapka w górę i subskrypcja dla Ciebie. Pozdrawiam. 😊 👍

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      dzięki wielkie, cieszę się że materiał trafia w potrzeby, dzięki za subika i zapraszam do nowych filmów - kolejny dziś/jutro wjedzie :)

  • @ScratchSPWZ
    @ScratchSPWZ 3 ปีที่แล้ว +2

    Fajnie i jak zwykle profeska, nie mam RP 4, a moja 400 nie potrzebuje takich wynalazków :)

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Ten kawał blachy jaki zastosowali w Pi400 jest po prostu imponujący. Radzi sobie świetnie nawet po podkręceniu do 2.1GHz.
      Dzięki za dobre słowo - nie poznałem za pierwszym razem po zmianie nicka i awatarka ;)

    • @ScratchSPWZ
      @ScratchSPWZ 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Ja RP 400 podkręciłem i temperaturą nie ma większych problemów. No ale 400 ma całkiem inne zastosowania niż normalna malina, dla mnie to przede wszystkim desktop do nauki programowania i jako media center pod TV średnio się nadaje :)

  • @amused_harry
    @amused_harry ปีที่แล้ว +1

    Nie ma co gadać, bardzo konkretny film. Łapka!

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      Dzięki! :)

  • @irekmaster187
    @irekmaster187 3 ปีที่แล้ว +1

    kawał rewelacyjnej roboty!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki, mam nadzieję że się materiał przyda w praktyce ;)

  • @marekgraczyk3647
    @marekgraczyk3647 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak ktoś się na tym zna to zawsze postawi na kawał blachy + wentylator a nie jakieś plastiki. Malinę posiadam od roku i pierwsze co to był mój zakup Heatsink Case Active. Szkoda tylko że nie ma możliwości sterowania tymi wentylatorami. Bardzo przydatny film dla początkujących Maliniarzy ;p

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      dzięki za miłe słowa :)
      teoretycznie można by tranzystorem wysterować takie wentylatorki, przy odrobinie pracy lutownicą i krótkim programie który sprawdza temperaturę i w zależności od wyniku puszcza wysoki stan na pin GPIO - dałoby radę to zrobić :)

    • @marekgraczyk3647
      @marekgraczyk3647 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek No można by i tak ale dźwięk jest prawie niesłyszalny wiec po co kombinować :)

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Też tak uważam :)

  • @jacekhajnrych6937
    @jacekhajnrych6937 3 ปีที่แล้ว +2

    Rzetelny test! Dzięki!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki za dobrą ocenę, cieszę się że materiał trafił w gusta:)

  • @ziomalZparafii
    @ziomalZparafii 2 ปีที่แล้ว +2

    Dobrze widzieć, że najsensowniejsza (teoretycznie) obudowa na rynku, ten heat sink case, dobrze wypadł. Jest bezgłośna i nie ogranicza dostępu do gpio, a kosztuje jakieś 35zł. Zupełnie nie rozumiem obudów blokujących gpio, czyli jednego z kluczowych powodów kupowania RPi. Dzięki za potwierdzenie sensowności przyszłego zakupu (nadal jadę na RPi 1 póki co)

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +2

      Heatsink jest super. Dla mnie obudowa idealna.
      co do blokowania GPIO - generalnie to wada (podobnie jak brak dostępu do CSI/DSI) ale jest sporo projektów gdzie to nie jest potrzebne.
      Sam używam jednej maliny w Flirc'u jako odtwarzacza a druga pracuje jako serwer minecrafta dla mojej młodzieży - w obu tych przypadkach GPIO nie jest potrzebne.
      Najważniejsze że jest taki wybór obudów, że każdy znajdzie odpowiednie dla swoich potrzeb :)

  • @luk318
    @luk318 9 หลายเดือนก่อน

    Wentylator w zamkniętej obudowie. No kurde geniusze z raspberry foundation.

    • @tatageek
      @tatageek  8 หลายเดือนก่อน

      na szczęście poprawili tego babola w nowej obudowie dla RPi5.

  • @ManiekGSF
    @ManiekGSF 2 ปีที่แล้ว +1

    Tego szukałem dzięki mistrzu !!!

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Cieszę się że mogłem pomóc :)

  • @ozymet
    @ozymet 2 ปีที่แล้ว +1

    świetny materiał, dziękuję

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      dzięki za obejrzenie, cieszę się że się podobało :)

  • @goakcesoriapl
    @goakcesoriapl 3 ปีที่แล้ว +1

    Super bardzo merytoryczny test.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki, starałem się w miarę domowych możliwości jak najbardziej przyłożyć do tematu.
      Trwało to wieki, zaskoczyło mnie nie raz - ale wyszło tak jak planowałem :)

  • @AdamPomykala
    @AdamPomykala 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję i Pozdrawiam.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuje za obejrzenie i Pozdrawiam :)

  • @adamjerzyporebski7044
    @adamjerzyporebski7044 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam, film bardzo ciekawy, zawsze myślałem, że moje malinki (4x4 i 4x8) się przejrzewają, ale widać byłem w błędzie co mnie cieszy. Wadą, w moim przypadku, posiadam obudowy ArgonOne M.2 z dyskiem SSD jest padający wentylator. Po miesiącu ciągłej pracy nadaje się wyłącznie na śmietnik, hałasując coraz gorzej. Mój stacjonarny komputer jest zachowuje się lepiej....
    Ale jeszcze raz, naprawdę kawał dobrej roboty - jak się kiedyś mawiało.
    Adam

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      dzięki za dobre słowo :)
      Po tym jak moje 4B 4gb przeżyło te testy i wciąż ma się dobrze wierzę w to że naprawdę ciężko jest usmażyć malinę.
      To co się działo po premierze - to była tragedia, bez obciążenia Pi4 potrafiło nagrzać się do prawie 70stopni.
      Co do trwałości wentylatorów - tego nie byłem w stanie sprawdzić, dlatego nie wspomniałem o tym w filmie - ale jeśli twoja Argon One po miesiącu zaczyna wariować - to to by podchodziło pod dobry powód na reklamację.

  • @PaffcioStudio
    @PaffcioStudio 2 ปีที่แล้ว +1

    Żeby jeszcze była jakaś obudowa która pomieści chłodzenie Tower to byłoby mega. Nic więcej nie można chcieć :)

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      jest taka obudowa gotowa do kupienia - szukaj pod hasłem "GeeekPi Raspberry Pi Mini Tower"
      widziałem też że podobny projekt dość często jest realizowany hobbystycznie na drukarkach 3d, także opcje są :)

  • @zwykly3241
    @zwykly3241 3 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki ! Cieszę się że się podoba :)

  • @SitaRTNT
    @SitaRTNT 3 ปีที่แล้ว +2

    Dobrą alternatywą dla heat sinka aktywnego jest kupno wersji pasywnej + duży wentylator PC (podłączony pod 5 V kręci się po prostu wolniej). Nie podkręcone Raspberry w idle ma max 5°C powyżej temperatury pokojowej, a na 2 GHz pod obciążeniem nie przekracza 45°C i jest niesłyszalne. Jedyny minus, że jeśli ma to jakoś wyglądać, to trzeba sobie wydrukować uchwyty na drukarce 3D.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +2

      to dobre rozwiązanie - ale faktycznie może być mało estetyczne.
      jeśli koszty się nie liczą - to Rack Tower Pro może pomieścić kilka malin i/lub dysków do nich - tylko ta cena :/
      botland.com.pl/obudowy-do-raspberry-pi-4b/18309-obudowa-do-raspberry-pi-i-jetson-nano-z-wentylatorami-rgb-do-budowy-klastra-i-nas-4-warstwy-rack-tower-pro-5903351247238.html

  • @adamgromada2537
    @adamgromada2537 3 ปีที่แล้ว +1

    Ooooo nowy odcinek

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      a jak ja się cieszę że udało się go skończyć ;)
      dzięki że oglądasz :)

  • @defcior
    @defcior 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny film, widać że się postarałeś! I przy okazji zapytam, w jakim programie robisz wykresy?

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      dzięki, faktycznie miałem wewnętrzną potrzebę przygotować to możliwie rzetelnie (jak na warunki które posiadam ;) )
      wykresy temperatury są wygenerowane przez ten skrypt testujący (stressberry), reszta klasycznie w Excelu

    • @defcior
      @defcior 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Ok, dzięki za odpowiedź! :)

  • @grzechugrek3147
    @grzechugrek3147 2 ปีที่แล้ว

    Jak dla mnie to ten Heatsink Case z wiatraczkami wydaje mi się najsensowniejszy i pewnie jego bym wybrał. Ale trzeba byłoby czegoś dodatkowego, jakiś sposób, co zniwelowałoby jego wadę i ochroniło by całe Raspberry przed pechowymi wypadkami.
    Tak sobie jeszcze myślę, że skoro ta obudowa jest cała z aluminium i sama w sobie jest radiatorem, to można by ją postawić ma jakiejś metalowej powierzchni, co mogłoby jeszcze dodatkowo pomóc w chłodzeniu. Np przymocować od spodu do jakiegoś dużego radiatora, w dodatku po uprzednim nałożeniu pasty termicznej.
    Fajny filmik btw.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki za miłe słowo :)
      Co do pechowych wypadków - wystarczy że malinka będzie leżała poza zasięgiem rąk i z daleka od kwiatków które podlewasz - nic nie powinno się stać.
      zawsze można te piny GPIO zwykła taśmą klejącą przykryć - wymiany ciepła to nie pogorszy a będzie bezpieczniej.
      Pomysł z "podłączeniem" pod większy radiator - jak najbardziej ok - tylko lepiej górną część - tą która dotyka procesora. Dolna gorzej ciepło odbiera. Przez jakiś termopad czy pastę można dalej ciepło wysyłać :)

  • @Konsol_lovo
    @Konsol_lovo 4 วันที่ผ่านมา +1

    Cześć :) na jednym z twoich filmów widziałem że masz oryginalną obudowę ale z dziurkami( prawdopodobnie wiertarka) pytanie czy one coś dały? Sam myślę aby to zrobić + wentylatorek…

    • @tatageek
      @tatageek  4 วันที่ผ่านมา +1

      Sam wierciłem te otwory i szczerze mówiąc poprawa była w zakresie błędu pomiarowego. Oryginalna obudowa do Pi4 to nieporozumienie a ten mały opcjonalny wentylatorek do oryginalne obudowy to mega nieśmieszny żart.
      Zdecydowanie lepiej kupić albo obudowę-radiator, albo coś od Argona jeśli ma być pełną obudową.

    • @Konsol_lovo
      @Konsol_lovo 4 วันที่ผ่านมา

      @@tatageek dzięki 🙏 tak też zrobię.

  • @rudyjelen1534
    @rudyjelen1534 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję!

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      Nie ma sprawy :)

  • @Marsyl
    @Marsyl 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajne porównanie, używam tego full aluminiowego z dwoma wiatrakami.
    Chciałem zmienić tą obudowę ale po obejrzeniu zostanie 😊
    (Raspberry pracuje jako farma, jakby komuś to było potrzebne to jest trochę u mnie tego, jak co i czemu)

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      ta obudowa jest po prostu idealna, nie dość że tania i wydajnie chłodzi to jeszcze te wentylatorki są ciche... jedyny potencjalny powód żeby ją zmienić to tylko zużycie tych wentylatorów - jeśli zaczęłyby wyć.
      poza tym to ona nie ma wad :)

    • @Marsyl
      @Marsyl 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek no w weekend zjeżdżam to postaram się coś nagrać, jakbyś robił filmik z zastosowaniami to chętnie użyczę kawałka materiału.
      Będę wszystko pokazywał oprócz temperatur (bez problemu możesz złapać ten radiator i jest chlodny) a malinka mi bez przerwy pracuje coś koło 2 miesięcy

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      chętnie obejrzę twoje filmy, suba zostawiłem żeby nie zapomnieć ;)

    • @Marsyl
      @Marsyl 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek niestety zbyt dużo tego nie ma aktualnie, zapraszam i czuje się w pewnym stopniu zaszczycony 😊😁

  • @Rupercik85
    @Rupercik85 3 ปีที่แล้ว +2

    Moglbyś zrobić krótki poradnik jak dodać przycisk power metodą "na janusza".

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      zapisane na liście to-do :)

  • @marcin.kuskiewicz
    @marcin.kuskiewicz 3 ปีที่แล้ว +1

    Ice Towera udało mi się wpakować do oficjalnej obudowy Raspberry Pi 3 (oczywiście w środku jest trzecia malinka) z wyjętym górnym okienkiem (brakuje mi go w nowej obudowie). Wentylator jest podłączony do 3.3V bo obudowa zasłania zewnętrzne piny. Mimo to malinka działa stabilnie całą dobę w bardzo ciepłym miejscu

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      ta oficjalna obudowa do Pi3 była zdecydowanie lepsza niż to co pokazali przy okazji Pi4 - to okienko zdecydowanie robiło robotę.
      A samo Ice Tower dość często ludziska w internetach umieszczają w drukowanych obudowach - takich mini-mini-tower - fajnie to wygląda i dobrze działa :)

  • @adamgromada2537
    @adamgromada2537 3 ปีที่แล้ว +1

    Argon one + bardo ładna obudowa. Ps muszę kupić w końcu ten dysk SSD m2

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Ładna i funkcjonalna - zwłaszcza w wersji M.2, mam tylko nadzieję że moja historia z niedopasowaniem to jakiś ekstremalny pech i pozostałe są dokładniej spasowane ;)

  • @78lancellot
    @78lancellot 3 ปีที่แล้ว

    Od roku mam zestaw pi 4b z tym chińskim noname radiatorem bez wiatraczków. Uważam że był to dobry wybór nawet po obejrzeniu tego filmu.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      Ta obudowa w wersji bez wentylatorów też jest bardzo dobrą opcją :)

  • @Rupercik85
    @Rupercik85 3 ปีที่แล้ว +1

    U mnie Heatsink nie radzi sobie z łącznością Bluetooth z dualshock-iem z ps4 na odległości powyżej 3m. Świetny film tato. Pozdrawiam.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      A zmiana ułożenia obudowy nie pomaga ?
      Dzięki za dobre słowo :)

    • @elmo0000000
      @elmo0000000 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Nie mój koment ale odpowiem, Nie pomaga - mam to samo z padami z PS3. Bez heatsink case zasięg zmienia sie prawie 2krotnie. Super kanał o pi4 Pozdrawiam

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      @@elmo0000000 dzięki, staram się tworzyć możliwie mocne merytorycznie materiały :)

  • @oliwierstraczewski5442
    @oliwierstraczewski5442 ปีที่แล้ว +1

    Witam
    Mam pytanie:
    Którą obudowę do malinki wybrałby pan do budowy przenośnego komputera w walizce?
    Bo na każdym filmie mówią o innej obudowie lub innym wentylatorze

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      ciężka sprawa z tą walizką bo wymiana powietrza musi być.
      prędzej czy później w zamkniętej, małej przestrzeni będzie za ciepło.
      ale jeśli np jeden bok heatsink case byłby na zewnątrz, to przy niepodkręconym Pi4B powinno być ok o ile nie będzie cały czas na 100% obciążenia procesora chodził.

  • @Mruczek123
    @Mruczek123 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Niestety nie znalazłem na Twojej liście obudowy, którą zakupiłem jakiś czas temu, a jest ona nie tylko tania, ale i użyteczna. Jest wykonana z czarnego, gładkiego plastyku a góra z przeźroczystego plexi jest otwieralna na zawiasie (łatwy dostęp do elementów na płytce) oraz posiada okrągłe wycięcie dla zamontowania wentylatorka, nad procesorem z trzema przewodami, co jak sam wyjaśniałeś, pozwala na ustawienie temperatury jego włączenia się. Obudowa daje się rozmontować, ponieważ jest zmontowana na śrubkach. Oczywiście są też wycięcia dla podłączenia taśmy do gniazd Display, Camera oraz GPIO. Szkoda, że brak możliwości załączenia fotki do mojego komentarza. Pozdrawiam

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Wydaje mi się że chodzi o tę obudowę:
      botland.com.pl/obudowy-do-raspberry-pi-4b/14776-obudowa-raspberry-pi-4b-z-wentylatorem-czarna.html
      Jeśli tak, to także ją kupiłem, ale niestety spadła mi z biurka (na parkiet) i po prostu się połamała. Czarna ścianka rozpadła się całkowicie.
      Moja wersja ma(miała) wentylator 2pin (czyli stale włączony).
      Chłodził dość skutecznie ale niestety jest on *bardzo* głośny, powiedziałbym *nieznośnie* głośny - bez możliwości wyłączenia.
      Oczywiście dostęp do złącz jest na plus, ale ostatecznie przez ten wentylator nie byłem z niej zadowolony.
      Niestety nie miałem jak jej rzetelnie przetestować, więc ostatecznie wyleciała z zestawienia.
      Ale jeśli będzie w niej wentylator sterowany przez system - to jest ona warta uwagi.

    • @Mruczek123
      @Mruczek123 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek tak! Dokładnie o tej pisałem, z tym że trójprzewodowy wentylatorek dokupiłem później, zamiennie. To był koszt chyba 24 zł. Ustawiłem temp. włączenia na 70 st.C, ale jeszcze nigdy mi się nie włączył.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      W tej konfiguracji z wentylatorem sterowanym przez system będzie dobrym wyborem.
      Do testów brałem gotowe konstrukcje, niewymagające kompletowania części samodzielnie, stąd takiego wariantu nie przewidywałem :)
      Kultura pracy samego Raspberry Pi też wzrosła, i nie nagrzewa się ono tak jak kiedyś.

  • @Marcin2824
    @Marcin2824 2 ปีที่แล้ว +1

    Film troche za bardzo rozciągnięty. Można by te informacje przekazac w sposob bardziej zwiezly. Tym nie mniej wiedza jaką przekazuje autor jest bardzo wartościowa (dla nas hobbystów RaPi). Osobiście kupiłem heatsinka przed obejrzeniem filmu i dobrze wybrałem na pasywke w skrzyni w scianie jest gites.
    Do heatsinka dodaja zabawną gąbeczkę, z której można wyciąć pasek na GPIO i go na nie nabić. Ryzyko zwarć znika :)

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      dzięki za dobre słowo, wierz mi że to jest skrócona wersja filmu ;)
      lubię gadać :)

  • @macpaul72
    @macpaul72 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, bardzo fajny film. Konkretnie i na temat. Czy możesz zrobić film o VPN na RPi?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      hej, dzięki.
      mam taki film w planach, ale nie potrafię na razie określić kiedy się pojawi :/

  • @italtapl
    @italtapl 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał. Czy flirc da radę do retro gamingu? Włącznie z graniem w PSP czy PSX.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki :)
      zadałeś dobre pytanie - wydawało mi się że *tak* ale żeby mieć pewność to sprawdziłem wczoraj taką konfigurację:
      Pi4B podkręcone do 2000MHz (przy 2147MHz obraz z grami nie wstawał), zamknięte w Flircu, na karcie SD wypalony Damaso Nostalgia Trip 128GB (bardzo stary obraz sprzed półtora roku - jest kilkadziesiąt gier na PSX i kilkanascie na PSP - ale jakiegoś dużego wyboru nie ma). Ustawienia standardowe, nic nie zmieniałem.
      odpaliłem kilka gier, a zdalnie przez SSH miałem uruchomione *htop* do podglądu zużycia wszystkich rdzeni procka i co kilka sekund zczytywałem temperaturę poleceniem *vcgencmd* *measure_temp*
      No i okazało się że każda z gier które uruchomiłem wykorzystywały max 50%-60% wszystkich rdzeni, ale to raczej rzadka sytuacja i większość czasu było grubo poniżej 50%.
      Maksymalna temperatura na procesorze jaką udało mi się złapać to 65C. Obudowa dość mocno nagrzana (zdjąłem już te taśmy czarne więc nie mogłem wiarygodnie sprawdzić temperatury, ale było na pewno ponad 50C na ściankach)
      W sumie grałem w różne gry ok 30 minut non-stop.
      Ograłem Gran Turismo 2, Tekkena 3, Crasha 3 na PSX, Castlevanię na PSP, Dead or Alive 2 na Naomi, Dolphin Blue na AtomisWave.
      Mała szansa jest (w sumie to chyba żadna) że jakikolwiek emulator zacznie ciągnąć po 100% z każdego rdzenia ponad 10 minut nonstop.
      Także podsumowując ten przydługawy wywód - tak, w mojej ocenie, Flirc do retroemulacji się nada :)

    • @italtapl
      @italtapl 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chętnie bym obejrzał materiał o obudowach mobilnych. Jak GPI.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      jest już na kanale film o WaveShare GameHAT - to taka obudowa/wyświetlacz/kontroler do Pi3B, polecam zobaczyć.
      W najbliższej przyszłości planuję film o konsolce retro do samodzielnego montażu Odroid Go Advance - mam ją kupioną i czeka na film.
      Co do obudowy GPI - chętnie bym ją nagrał, ale najpierw pilniejsze tematy, które mogą mi się zdezaktualizować (jak wspomniany Odroid) - w wolnej chwili kupię GPI i chętnie nagram :)

    • @italtapl
      @italtapl 3 ปีที่แล้ว +1

      Ostatecznie postanowiłem iść w GPI case z rasp 0 i nespi 4 z bootowaniem z terabajtowego obrazu z arcade punks. Teraz muszę wymyślić jak ściągnąć 600 GB archiwum, rozpakować go do terabajta i wypalić na dysku.

    • @italtapl
      @italtapl 3 ปีที่แล้ว +1

      No i Sinden light gun

  • @bery7028
    @bery7028 2 ปีที่แล้ว

    Witam jestem totalnym laikiem i kupilem malinke rasp 4 z aktywna obudowa heatsink.O co chodzi ze zwarciem pinow gpio i jakie warunki musza zajsc zeby doszlo do zwarcia?

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Hej, chodzi o to że ta obudowa nie zasłania listwy GPIO i możliwe jest zwarcie kiedy coś wpadnie na malinkę, lub jakaś ciecz się rozleje.
      Sama obudowa *nie* grozi zwarciem.
      Trzeba po prostu trzymać Raspberry w takiej obudowie w miejscu gdzie nic na nie nie spadnie/przewróci się itp.

    • @bery7028
      @bery7028 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek rozumiem dzieki wielkie!

  • @TechKacpero2115
    @TechKacpero2115 3 ปีที่แล้ว

    Hej. Tak z ciekawości chciałem zapytać, jak ten kanał wygląda pod wzg statystyk ? chodzi mi o ilość godzin oglądania i wyświetleń w ciągu ostatnich 28dni. Zauważyłeś może coś takiego że statystyki znacząco spadły w ciàgu ostatnich kilkunastu dni ? wiele kanałów w tym mój ma ostatnio taki problem, tak jakby yt robił coś z algorytmem, przez co ostatnio wiele kanałów ma po prostu RIP.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      hej, ciężko mi na to odpowiedzieć, bo miałem w ostatnim miesiącu premierę najdłuższego do tej pory mojego filmu, który sam jeden nabił mi kilkukrotnie więcej godzin niż cała reszta w tym czasie.
      natomiast faktycznie *trochę* spadły mi wyświetlenia.
      normalnie bez żadnej premiery mam 600-700 wyświetleń na 48h, a ostatni miesiąc (pomijając dni premier) mam 500-600 wyświetleń/48h.
      spadła mi też trochę liczba nowych subów/dzień, pomimo dwóch premier filmów.
      algorytm promowania filmów ewoluuje cały czas, ale myślę że aktualnie ważne są reklamy w filmach. odkąd mam 1k subów (4k godzin miałem już wcześniej) - włączyłem monetyzacje na kilku filmach i widzę że te filmy gdzie nie ma monetyzacji gorzej się odtwarzają.
      tak jakby YT promował te filmy na których może zarobić.
      generalnie nie chciałem włączać reklam, bo i tak teraz nic na tym nie zarobię (przez miesiąc uzbierałem 12zł, a wypłata od 300 ;) ), ale chyba będzie to konieczne, bo ta teoria o gorszych wynikach filmów bez reklam to tak trochę mi się sprawdza.

    • @TechKacpero2115
      @TechKacpero2115 3 ปีที่แล้ว

      @@tatageek w takim razie wychodzi na to że jednak są tu dobre wyniki, ale faktycznie proponuję włączyć reklamy bo niestety Yt tak działa, choć szczerze oglądałem ponad połowę filmów tutaj i w żadnym jeszcze nie spotkałem się z reklamą, po prostu lepiej dac ich więcej bo i tak nie wszystkie zawsze sie wyświetlają

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      @@TechKacpero2115 reklamy mam dopiero w kilku filmach włączone, muszę przeklikać resztę :)

  • @Kuero2137
    @Kuero2137 3 ปีที่แล้ว +1

    gdzie została zakupiona obudowa HeatSink?

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      wszystkie obudowy pokazane w teście kupiłem w Botlandzie :)

  • @xONx
    @xONx 2 ปีที่แล้ว +1

    Szczoda że w ramach ciekawostki nie zrobiłeś chłodzenia DIY, np z chłodzenia od chipsetów (wyższy radiator).

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Chciałem, ale okazało się że nie mam pod ręką żadnego, a nie chciałem bardziej opóźnić ukonczenia filmu.

    • @xONx
      @xONx 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek to może przy okazji zrobisz taki test?

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      Tak mi się wydaje że sam radiator Ice Tower bije na łeb i szyje dowolny inny radiator z odzysku.
      Jest tam miedziany ciepłowód i potężna powierzchnia wymiany ciepła - także wątpię aby jakikolwiek klocek z aluminium był w stanie być lepszy. Na razie takiego testu nie przewiduję, mam sporo innych zaległych tematów do realizacji :)

    • @xONx
      @xONx 2 ปีที่แล้ว

      @@tatageek gdzieś na TH-cam widziałem na jakimś angielskim kanale podobny test z chłodzeniem -> różne radiatory i wentylatory.
      Zawsze jestem jednak ciekaw testów na polskich kanałach.

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว

      To powiem tak, jak ogarne grubsze tematy i będę szukał tematu do realizacji - to już mam ;)

  • @Fludziunaodludziu
    @Fludziunaodludziu ปีที่แล้ว +1

    Którą z tych obudów wybrałbyś do malinki, na której ma hulać tylko HA?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Jeśli RPi nie będzie podkręcane to spokojnie wystarczy ta pasywna obudowa-radiator (heat sink case).
      Mam w takiej obudowie Pi4 z serwerem minecrafta dla mojej młodzieży i w trakcie grania pomimo dużego obciążenia procesora nic się nie przegrzewa.
      Jeśli planujesz podkręcić - to wersja z wentylatorami będzie ok.

    • @Fludziunaodludziu
      @Fludziunaodludziu ปีที่แล้ว

      @@tatageek ma być na niej wyłącznie home assistant, bez żadnego podkręcania. Także praktycznie znikome obciążenie chyba będzie, poza ciągłą pracą 24h/7d

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      No to spokojnie taki heat-sink case da radę.

  • @AdrianuX1985
    @AdrianuX1985 3 ปีที่แล้ว

    Jak wyglądają temperatury w obudowie "Argon Poly+ Vented" z radiatorem bez wentylatora?
    Obudowa za 19 PLN-ów w botland.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      zrobiłem właśnie test obudowy Poly+ bez radiatora i z radiatorem naklejonym na procesor i generalnie wyniki są praktycznie identyczne z oficjalną obudową (tą biało-czerwoną).
      Zaleta tego że obudowa ma otwory wentylacyjne jest niweczona przez środkowy element obudowy, który szczelnie osłania płytkę RPi, utrudniając wymianę powietrza.
      Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda na wykresie w porównaniu do oficjalnej obudowy, to pod tym linkiem jest obrazek imgur.com/a/8Ughugw

  • @zibik7140
    @zibik7140 3 ปีที่แล้ว +1

    przez Ciebie kupiłem pierwszą malinę (4B 8GBram) zastanawiam się teraz co z nią zrobić.
    Retro konsola?
    Android TV?
    Jak mogę sprawdzić czy moja Pi4 jest w pełni sprawna, wydaje mi się że działa opornie pod raspberryOS, aplikacje zamulają, YT też się haczy.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      zacząłbym od instalacji świeżego Raspberry Pi OS na jakiejś pewnej karcie SD (nowy sandisk ultra z jakiegoś marketu RTV będzie ok).
      po instalacji koniecznie aktualizacja systemu
      sudo apt update
      sudo apt full-upgrade -y
      restart i powinno być ok.
      teraz pytanie jak co dokładnie oznacza zamulanie aplikacji (jakie i co się dzieje konkretnie) i yt (zanim przeglądarka zbuforuje film na youtube to potrafi zwisnąć na chwilę).
      generalnie każde pierwsze uruchomienie dowolnej aplikacji trwa trochę dłużej niż każde następne - a na RPi widać to wyraźniej niż na normalnym PC. Do pewnego stopnia trzeba się z tym pogodzić, ale na pewno nie uniemożliwia to pracy.
      natomiast co do pomysłu co z nią zrobić - pytanie czego potrzebujesz.
      o retrokonsolce już wspomniałeś, androidTV można też postawić ale z tego co wiem wymaga to małych akrobacji (do przejścia z samouczkami z internetu).
      możesz zrobić sobie mediaPC (libreelec/kodi), możesz zrobić sobie mały serwerek do nauki/zabawy (WWW albo NAS).
      można postawić Pi-Hole do blokowania reklam, można pobawić się w mały monitoring (motion eye os).
      można też zrobić mały komputerek do odtwarzania audio (volumio)
      można podejść do tematu smart home (homeassistant / domoticz)
      pytanie co cię kręci ;)

    • @zibik7140
      @zibik7140 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek tak jak pisałem przez ciebie wszedłem w posiadanie RPi. Na pewno muszę kupić kartę 128gb pod retro konsole.
      Testowałem na szybkiej karcie kilka OSów, twister bardzo fajny.
      Zastanawiam się czy nie zainwestować w dysk SSD (albo m.2) pod system.
      No i chyba póki tylko jedna malina w domu jest to będzie trzeba przygotować kilka kart, 32gb pod system czy centrum multimedialne wystarcza.
      Szkoda że tak mało jest na polskim YT informacji o raspberry.
      Twój kanał jest naprawdę pomocny, sporo wiedzy i to od a do z (np o retro graniu)
      BRAWO TY

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Dysk SSD to dobry pomysł, ale nie kupuj w ciemno.
      jeśli chodzi o SSD SATA, to ważny jest interfejs USB-SATA, niektóre działają wolniej niż w przypadku karty SD. Ja używam dwóch sztuk Unitek Y-3257, o której opowiadałem w filmie th-cam.com/video/HLhnvENmV2Q/w-d-xo.html
      Są w porządku i pracują szybko. Miałem komentarze że komuś się ta obudowa dość szybko popsuła, ale moje egzemplarze chodzą już pół roku bez żadnego problemu.
      Co do dysków m.2 to ja nie mam własnych doświadczeń, ale trafiłem na informację że np w obudowie Argon One M.2 dyski nvme sprawiają problemy.
      Po prostu zanim kupisz coś konkretnego, poszukaj w Internecie czy ktoś już wcześniej nie miał z tym modelem problemu.
      Na pewno przejście z karty SD na dysk SSD dodaj wigoru malinie.
      Są nawet na arcade punks obrazy o rozmiarze 1TB - dedykowane na dyski SSD, pełne gier.
      Jeśli interesuje cię emulator konsol i mediaPC w jednym, to niektóre systemy emulacyjne mają wbudowane KODI, więc dwie funkcje załatwisz jedną malinką.
      A jeśli akurat trafisz na taki który KODI nie ma to można zawsze zamknąć system i włożyć do czytnika kart kartę microSD z LibreElec zainstalowanym i sprawa załatwiona :)
      Filmów o Raspberry Pi będę robił więcej, bo temat faktycznie chwycił, a statystyki odtworzeń mi to potwierdzają :)
      Pozdrawiam i miłej zabawy z Pi życzę :)

    • @robertukaszewski4450
      @robertukaszewski4450 3 ปีที่แล้ว +2

      @@tatageek dyski ssd w agron one tylko m.2 na kluczu B lub B+M. Z dyskami NVMe to niestety nie działa. Nie wiem jak przejsciówki USB z m.2 NVMe - ale argon One jak pisałem....

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      fajnie że napisałeś bo ja osobiście nie mam doświadczeń w tym temacie, dzięki :)

  • @LeszczAmiga
    @LeszczAmiga ปีที่แล้ว +1

    Spotkałeś się z DeskPi Pro?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      widziałem testy ale w rękach nie miałem.
      wydaje się być bardzo dobrą obudową, ale cena w mojej opinii zbyt wysoka - wyższa niż cena samej maliny.

  • @Cyklonus
    @Cyklonus 2 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @quantumdoll
    @quantumdoll 3 ปีที่แล้ว +1

    te Heatsinki to jakieś konkretne, bo widzę, że ich jest kilka różnych firm.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      ja swoje kupowałem w botlandzie, ale generalnie każdy który będzie zbierał ciepło z cpu i ram będzie dobry.

  • @PetrusVox
    @PetrusVox 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam heatsink pasywny . Chciałbym dołożyć do tego kartę HiFi Berry albo coś podobnego na I2C . Ma ktoś pomysł jak to zrobić, jakie akcesoria można by zastosować by to miało ręce i nogi. Nie mam niestety dostępu do drukarki 3D bo do by pewnie dało możliwość skonstruowania jakiegoś stojaka. Będę wdzięczny ,za jakieś sugestie. Ewentualnie może ktoś doradzi jakiś rozsądny DAC na USB (w rozsądnych pieniądzach.). Projekt ma działać pod Volumio.

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      samo HiFiBerry podłącza się przez listwę GPIO, wiec w sumie na przedłużce jakiejś można by podpiąć moduł do maliny zamkniętej w obudowie - przy czym to średnio będzie wyglądać.
      Obudowy dedykowane pod taki zestaw to zwykłe pudełka, z odpowiednimi otworami, ale ani to wydajnie chłodzi, ani nie wygląda na tyle dobrze żeby stało na widoku.
      Jest też obudowa Argon One HiFi, z własnym DACem, aktualnie w botlandzie promocja jest z 435pln na 280pln (obudowa + DAC, bez maliny) - nie wiem jak to się sprawuje, trzeba by poszukać jakichś testów od użytkowników.
      Planujesz to w jakimś widocznym miejscu ustawić czy schować za szafą ? bo może na starej taśmie ATA (do dysków) podpiąć to po prostu, na dystansach przykleić do obudowy którą już masz i tyle ?

  • @3dhYT
    @3dhYT 2 ปีที่แล้ว +1

    Mam tę chińską obudowę. Wersję bez wentylatorów. Nie cierpię wentylatorów 😏

    • @tatageek
      @tatageek  2 ปีที่แล้ว +1

      dla mnie wentylator to wizja zabrudzonego/zajechanego łożyska i terkotania tym wywołanego. prędzej czy później każdy tak kończy ;)

  • @planetabimbru3602
    @planetabimbru3602 3 ปีที่แล้ว +1

    a gdzie test wentylatora nactua?

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      to był test obudów, a wentylator jest ... wentylatorem ;)
      Noctua robi fajne wentylatory, ale to za mało na test obudów :)

    • @planetabimbru3602
      @planetabimbru3602 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek Nie no wiem ale jakoś tak zawsze raspberry mi się kojarzy z icetower z zamontowanym wentylatorem od noctua'y

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      W sumie to ja widziałem tylko u Stilgara noctuę podpiętą pod icetower, Poza nim każdy film na yt na jaki natrafiłem pokazywał ten odpustowy wentylator z diodami - pewnie inne filmy oglądamy ;)
      Ale tak szczerze mówiąc to ice tower jest tak wydajny na standardowym wentylatorze że osobiście nie widzę sensu zmiany na inny. W codziennym użytkowaniu też nie przeszkadza jego szum, więc u mnie zostaje tak jak jest :)

  • @Motywato_z_tiktoka
    @Motywato_z_tiktoka 3 ปีที่แล้ว +1

    Nie klikaj w to co zostało napisane na dole to jest atak hakerski!!!

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      usunąłem już ten trefny komentarz, dziwne, bo youtube dość skutecznie filtruje takie próby...

    • @Motywato_z_tiktoka
      @Motywato_z_tiktoka 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek no to dobrze. Bo w najlepszym przypadku przeniesie kogoś na strona 18+ a w najgorszym pobierze wirusa. Ogólnie temat filmu bardzo ciekawy na pewno potem zobaczę cały bo teraz nie mam czasu.

  • @Adam130694
    @Adam130694 3 ปีที่แล้ว +2

    Już chyba 5 film z kolei gdzie mówisz "włancza". Jak na tak wysoki poziom merytoryczny filmów wydaje mi się, że nie wypada aż tak kaleczyć polskiego...
    PS: Szkoda że w tej przejściówce w argonie nie zastosowali pełnego HDMI :(

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      Argon One pokazany w materiale to stara wersja, już niedostępna, nowsza (V2, a także wersja M.2 z wbudowanym interfejsem USB-M.2 do podłączenia dysku SSD) ma dwa pełnowymiarowe HDMI zamiast microHDMI, cena została ta sama.
      Natomiast jeśli chodzi o moją wymowę - poza chęcią zrobienia czegoś użytecznego to nagrywanie podkładu audio pod filmy traktuje jako możliwość pracy nad moją dykcją, bo wierz mi było nad czym pracować. Sporo już mam za sobą, a jak widać trochę jeszcze przede mną... Progres jest i z tego się cieszę :)

  • @tenodgosnika9635
    @tenodgosnika9635 3 ปีที่แล้ว +1

    Korzystam z 3 bo niestety pi 3 : 170 zł pi4: 400 zł ja : no chyba nie

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      ale podstawowe RPi 4B (2gb ramu) kosztuje 188zł (np w botlandzie).
      od zawsze każda nowa malina (wersje B) kosztuje tyle samo co poprzednia (pomijając rozbudowane o ram wersje Pi4B i Pi400, które wcześniej po prostu nie występowały).
      Jest prawie pewne że Pi5B w podstawowej wersji też będzie kosztowało ok 180-190zł :)

    • @tenodgosnika9635
      @tenodgosnika9635 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek ta wiem ale wsumie to jej nie mam kolega miał i no ale bawienie się w obudowy za 150 zł. a znikoma ruznica wydajności edit : znaczy pożyczyłem na 2 mięs ale muszę mu oddać 😎

    • @tenodgosnika9635
      @tenodgosnika9635 3 ปีที่แล้ว

      @@tatageek chyba że kupię kosiarkę do chłodzenie

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว

      dlatego dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest obudowa-radiator za te około 30zł. cena niewielka, a wydajność chłodzenia bardzo dobra.
      inna sprawa czy potrzebujesz podkręcać malinę. podkręcone Pi4 naprawdę dostaje kopa, ale do klikania w internetach to jest po prostu niepotrzebne.
      podkręcałem Pi4 do zabaw w modelowanie 3d (tinkercad/blender) a drugą podkręconą Pi4B mam postawioną jako serwer Minecrafta i też widać różnicę po podkręceniu. Serwer MC siedzi w tej taniej obudowie za 30 zl :)

  • @AdrianuX1985
    @AdrianuX1985 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardziej wydajna alternatywa chłodzenia "Ice Tower" czyli do zadań ekstremalnych:
    th-cam.com/video/O6O_hcckXrg/w-d-xo.html

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      widziałem te konstrukcje Klementsa, zrobił też "klaster" 8 malin, też chłodzony cieczą... imponujące ale to taka sztuka dla sztuki :)

    • @AdrianuX1985
      @AdrianuX1985 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek
      Tak ten klaster wygląda epicko.
      Nawet przydatny do klastra Kubernetes.
      Nie zauważyłem tylko, aby podał wartość zużycia energii klastra w trybie "IDLE" oraz stresie.
      Głównym problemem jest cena.
      To jakieś nieporozumienie gdy porównamy ceny RPi 4B w PL oraz US.
      W biedniejszym kraju jest około od 40 do 50 procent drożej. :-/
      Gdzie jest ta idea taniego komputera dla mas?

    • @tatageek
      @tatageek  3 ปีที่แล้ว +1

      zużycie energii dla Pi4 mogę sprawdzić i podam ci w komentarzu za kilka dni.
      Jako ciekawostka - Pi ZeroW w idle'u pobiera 0.6W a przy obciążeniu 100% 1.4W.
      Co do cen - pomimo różnic w cenie pomiędzy nami a "resztą świata" to malina wciąż ma bardzo atrakcyjną cenę jak na możliwości jakie oferuje :)
      wiadomo, robiąc klaster z np 8 jednostek, cena idzie 8x w górę, no ale to już też kawał sprzętu jest :)