@@SierraEcho Może być ciężko bo nawet do typowych radiotelefonów posiadających filtry jest potrzebny duplexer zewnętrzny a co dopiero takie sdr-ki jak bao Można spróbować zrobić RPT crossband ale też istnieje możliwość że będą się wzajemnie ogłuszać.
Ludzie, już ta gadka o konieczności posiadania licencji staje się nudna jak flaki z olejem. I tak część zainteresowanych będzie przestrzegać przepisów a część nie, zupełnie jak z posiadaniem karty wędkarskiej żeby łowić ryby. W razie godziny "W" nikt nie będzie myślał o licencji .
@@fumator708 Puki nie ma godziny "W" wszelka papierologia nadal obowiązuje i przypominanie o tym to bardzo dobry nawyk. Niestety ceny tych sprzętów są takie a nie inne, więc niewiedzących "po co, do czego i na co" Baofenga kupili jest cała masa. Nawet do pogawędek, bekania i klikania, najlepiej na przemienniku, kolejka unlis'ów lubi się ustawić...
@@Szemkel To prawda, tacy zawsze będą ale zakładam że wasz przekaz jest skierowany do pasjonatów a im powtarzać nie trzeba. Myślę że ludzie interesujący się krótkofalarstwem reprezentują jednak pewien poziom tak intelektualny jak i moralny więc łamanie prawa z ich strony nie powinno grozić. No, chyba że jestem naiwny....:-))
@@fumator708 Filmy tego typu to są naprawdę podstawy i myślę, że w większości, wiedzę czerpią z niego ludzie zaczynający swoją przygodę z krótkofalarstwem. Poczytaj sobie komentarze pod innymi filmami tego typu, większość jednak myśli, że to takie CB i można sobie "pogadać". Wychodzę z założenia, że jeśli przekazywać wiedzę to pełną, bo co ci z informacji, jak zaprogramować przemiennik skoro nie wiesz, że by na nim prowadzić łączność, potrzebujesz egzaminu, pozwolenia etc.
Filmik super pozdrawiam 73 a tak jak w komentarzach poniżej z tą przy pominajką o licencji można sobie darować. Ja rozumiem że licencja jest przydatna ale z doświadczenia się wie że i tak większość ludzi ma to w czarnej stronie mocy. Baza pytań do nauczenia jest za duża żeby prowadzić konwersacje w ww pasmach 2/70. W głowie się kiełbasi już po 20 a jest ponad 130.
No super PIKA. No i co dalej? Co z tym dalej zrobić? Takie PIKAnie to zabawka mojego syna za 5 zł też robi. Co możemy osiągnąć z tym przemiennikiem, no i chciałbym to zobaczyć?
Pozdrowienia dla syna :) Z przemienników mogą korzystać krótkofalowcy. Trzeba zdać egzamin i wystąpić o pozwolenie radiowe. Wtedy droga o przemiennika będzie otwarta.
@@piotradamczak317 Jeśli poprzez "pikanie" rozumiesz uruchomienie przemiennika, to niestety - ale potrzeba do tego egzaminu, a dokładnie - pozwolenia radiowego, które można dostać dopiero po zdaniu egzaminu. Nadawanie bez pozwolenia radiowego jest w Polsce przestępstwem. Natomiast jest chodzi o pytanie - co się dalej dzieje, to odpowiedź jest w filmie. Przemiennik pozwala na normalną rozmowę między osobami, które bezpośrednio nie mogłyby się połączyć.
Robię wszystko jak w filmie ale po przejściu w tryb kanałów nie zapisuje mi offsetu. Kod ctcs i częstotliwości zapisane są poprawnie. Ktoś miał tak samo?
Proszę o pomoc. Gdy zapisuję do pamięci, nie jest zapisywany ustawiony wcześniej offset, wyświetlane są zera, może ktoś wie o co tu chodzi. Dziękuję za pomoc.
Na str przemienniki w rubryce gdzie jest wartość otwarcia są inne znaki takie jak DMR, b.d. , nośną , Hytera RD985 UHF, aktywacja CC1. Co to znaczy ? co mam wpisać widząc takie wartości? by było jakąś fonię słychać? na razie słyszę tylko buczenie . Jak sprawdzić czy przemiennik jest dla nassłyszalny?
Nie mam licencji, a przemienniki mam zaprogramowane. Oczywiście nimi się nie bawię. To tak na wszelki wypadek. Jak gaśnica na ścianie. Nie używa się jej, ale powinna być pod ręką gdyby była jednak potrzebna.
Sierra Echo mam pytanie, jak zdać egzamin na krotkofalowca, gdzie się nauczyć wszytkiego, jak przygotować się do egzaminu? czy możesz taki film nakręcić? dziekuje
Jeśli do słuchania - polecam RTL-SDR do komputera, świetny odbiornik, na którym można słuchać praktycznie wszystkiego (będzie o nim odcinek) lub ręczny skaner (też będzie odcinek o skanerach ;).
@@SierraEcho oby jak najszybciej bo planuje kupić RTL-SDR. Fajne i treściwe odcinki. Jakie złącze potrzebuje do anteny zewnętrznej do baofenfa uv-82 ?. Chodzi mi o to które przykręcam w miejsce anteny.
Chciałem zapytać bo technicznie jestem słaby w radiach. Czy po tym zaprogramowaniu to radio(jedno urządzenie) służy za przemiennik? Czy potrzebuje mieć jeszcze jedno?
@@88Danio dziękuję za dobre słowo. Byłem już w wielu miejscach na świecie i rozmawiałem z niezliczoną ilością ludzi, powiem szczerze w Polakach nie lubię tego że na pytanie odpowiadają poniżając innych. Ja cię tak nie potraktuję ale wiedz że karma wraca. Pozdrawiam :)
@@Okiem.dyslektyka A masz te papiery? Zdałeś egzamin? Chyba wiedziałbyś wtedy co jest przemiennikiem a co nie. No chyba że masz pozwolenie radiowe i Ci się zapomniało. Tu nie ma poniżania, chodzi o faktyczne uprawnienia.
Hej mam icom ic-r6 w pobliżu Przemiennik Nowa Ruda Słupiec SR6NR (ECHOLINK +fm) 439,425 MHz aktualnie CTCSS (94.8Hz) jak ustawić tego ICOMA ŻEBY POSŁUCHAĆ?
@@SierraEcho Czyli nic więcej nie muszę ustawiać .Żadnych trybów duplex . Dziękuję .Już wiem bo duplex to jest używany do nadawania i odbioru na różnych częstotliwościach . Pozdrawiam serdecznie
@@SierraEcho Nie! - bo z chwilą kiedy ustawię 438 i kliknę strzałką radio wraca do cz. wcześniej ustawionej, niczego "do góry" popchnąć strzałką nie można!
@@Galileon1 W takim razie masz zakres ustawiony do 438 MHz. Podłącz pod Chirpa i zmień zakres - tu masz turorial th-cam.com/video/joS6Cl--EOw/w-d-xo.html
Tak z ciekawości jak ktoś może sprawdzić że ktoś nadaje bez pozwolenia( Każdy mówi że nie wolno-Ale przeciez niema jakiejś lokalizacji ani danych osoby która kupiła i korzysta z takiego boafenga i nadaje.)zwłaszcza na częstotliwościach pmr.
To super.Bo często słyszę że jak niema anteny na dachu a zwłaszcza jak rozmawia się w samochodzie na trasie to niema szans na zlokalizowanie( ponieważ szybko można wyłączyć krótkofalówkę).Czekam z niecierpliwością
A po co ci to wiedzieć? Żyjesz z pracy konfidenta czy takie hobby? Już jeden taki był co pisał donosy że ludzie podsłuchują pogotowie i musieli przejść na cyfrówkę . A może to ty jesteś tylko tu pod innym nickiem dopytujesz?! Tego zasrańca to już na każdym forum opluwają i musi co chwilę nowe profile zakładać. Co ci ktoś przeszkadza że sobie na pmr pogada? Ja mam licencję, a jakoś dupa mnie nie szczypie że musiałem zdać egzamin i trochę funduszy zainwestować.
@@SierraEcho Ja bym proponował nie robić takich odcinków bo nie którzy obejrzą jako ciekawostkę ale są tacy co tylko narobią innym problemów, nawet tym z licencją bo w Polsce oskarża się ludzi na podstawie pomówień, a potem tłumaczyć się muszą i pozwolenia okazywać bo jakiś stary UB'ek albo konfident z zamiłowania podpier.. wszystkich u których radio zobaczy albo antenę na dachu.
@@krol9291 Na UV-82 musisz ustawić taką częstotliwość jaka jest zaprogramowana w BF-888S. To radio programuje się z komputera, więc jak ściągniesz zawartość pamięci do komputera będziesz wiedział, jakie częstotliwości są zaprogramowane. Pamiętaj, że używanie tych Baofengów bez pozwolenia radiowego jest zgodnie z polskim prawem - przestępstwem.
@@SierraEcho czytałem trochę że są jakieś częstotliwości PMR co się zaczynają od 446MHz i tak że w baofeng bf-888s jest częstotliwość jako 1 kanał 446.00625 i ustawiam w uv 82 i nic się nie dzieję
Ciężko zgadnąć, jakie częstotliwości ktoś zaprogramował w tym B-888 ponieważ nie ma on wyświetlacza. Trzeba podłączyć do komputera i sprawdzić. Do nadawania na PMR te radia zgodnie z prawem też nie mogą być używane.
Chyba mimo wszystko łatwiej idzie CHIRP'em 🤔 dodatkowy plus to możliwość dodania nazwy która będzie nam się wyświetlała na Baofengu. Tak czy inaczej dobra robota 73
@@SierraEcho można dodatkowo zblokować nadawanie na wybranych kanałach. Bardzo fajna funkcja 🙂 Co do anteny GP również wzorowałem się na Twoim filmie ( oczywiście jest subik 😁) z tym że w moim wypadku konstrukcje opierałem na antenie horizon maxi 2.4GHz ( posiadała mocowanie do montażu przeciwwag, gniazdo N oraz promiennik jest osłonięty)
@@VVOLFGANG777 Na analogowym radiu tylko FM. Echolink też, bo działa w analogu, jest to tylko system współpracy przemienników. Natomiast C4FM/Fusion, DSTAR/DV, DMR na analogu będą słyszalne jako niezrozumiałe "burczenie".
"Z przemienników moga korzystać wylacznie licencjonowani krotkofalowcy" - gowno prawda :) Uważam ze niepotrzebnie stracilem czas i pieniądze na papierologie Moja radiowa ekipa liczy sobie 11 osób, kwity mam ja i 1 kolega 😂 reszta, w tym najbardziej doświadczony (ponad 20 lat w temacie) smieje sie z nas. To sa martwe przepisy jak z paleniem w miejscu publicznym - oczywiście nielegalne, i kazdy ma to w dupie.
Jak ktoś posiada licencję, to wie jak zaprogramować tak proste urządzenie jak baofeng. Piraci natomiast na pewno są bardzo wdzięczni za rozjaśnienie tematu. Więcej trolli na przemiennikach, dziękujemy!
Witam dzięki rozjaśniło się i powiększyło wiedzę o przemiennikach! Dzięki bardzo! Szacun za taką wiedzę! Pozdrawiam!
Dzięki :)
Właśnie takich filmów trzeba 👌 fajny i tematyczne filmy. Pozdrawiam
Fajny i przydatny film!
Dziękuję bardzo za informację 😊
Fajnie że dodałeś 👍🏻. Myślałem też o filmie, w którym jest instrukcja jak z baofenga zrobić przemiennik.
W najprostszej wersji potrzebne są 2 Baofengi z antenami. W sumie fajny pomysł, może zrobię takie coś na próbę ;)
@@SierraEcho Mobilny przemiennik.
@@SierraEcho Może być ciężko bo nawet do typowych radiotelefonów posiadających filtry jest potrzebny duplexer zewnętrzny a co dopiero takie sdr-ki jak bao
Można spróbować zrobić RPT crossband ale też istnieje możliwość że będą się wzajemnie ogłuszać.
Świetny film.
Dzięki :)
👍 bardzo dobrze że wspomniałeś o licencji która uprawnia do korzystania z przemienników.
Ludzie, już ta gadka o konieczności posiadania licencji staje się nudna jak flaki z olejem. I tak część zainteresowanych będzie przestrzegać przepisów a część nie, zupełnie jak z posiadaniem karty wędkarskiej żeby łowić ryby. W razie godziny "W" nikt nie będzie myślał o licencji .
To prawda, ludzie też jeżdżą bez prawa jazdy ;) Uważam jednak, że o konieczności posiadania licencji warto wspominać.
@@fumator708 Puki nie ma godziny "W" wszelka papierologia nadal obowiązuje i przypominanie o tym to bardzo dobry nawyk. Niestety ceny tych sprzętów są takie a nie inne, więc niewiedzących "po co, do czego i na co" Baofenga kupili jest cała masa. Nawet do pogawędek, bekania i klikania, najlepiej na przemienniku, kolejka unlis'ów lubi się ustawić...
@@Szemkel To prawda, tacy zawsze będą ale zakładam że wasz przekaz jest skierowany do pasjonatów a im powtarzać nie trzeba. Myślę że ludzie interesujący się krótkofalarstwem reprezentują jednak pewien poziom tak intelektualny jak i moralny więc łamanie prawa z ich strony nie powinno grozić. No, chyba że jestem naiwny....:-))
@@fumator708 Filmy tego typu to są naprawdę podstawy i myślę, że w większości, wiedzę czerpią z niego ludzie zaczynający swoją przygodę z krótkofalarstwem. Poczytaj sobie komentarze pod innymi filmami tego typu, większość jednak myśli, że to takie CB i można sobie "pogadać". Wychodzę z założenia, że jeśli przekazywać wiedzę to pełną, bo co ci z informacji, jak zaprogramować przemiennik skoro nie wiesz, że by na nim prowadzić łączność, potrzebujesz egzaminu, pozwolenia etc.
Дякую за відео. Файне роз'яснення.
Filmik super pozdrawiam 73 a tak jak w komentarzach poniżej z tą przy pominajką o licencji można sobie darować. Ja rozumiem że licencja jest przydatna ale z doświadczenia się wie że i tak większość ludzi ma to w czarnej stronie mocy. Baza pytań do nauczenia jest za duża żeby prowadzić konwersacje w ww pasmach 2/70. W głowie się kiełbasi już po 20 a jest ponad 130.
Mam takie pytanie nie wie pan jaka jest częstotliwość Bukowina Tatrzańska na pierwszej pozycji i drugiej?
co to jest przemiennik i do czego sluzy?
No super PIKA. No i co dalej? Co z tym dalej zrobić? Takie PIKAnie to zabawka mojego syna za 5 zł też robi. Co możemy osiągnąć z tym przemiennikiem, no i chciałbym to zobaczyć?
Pozdrowienia dla syna :) Z przemienników mogą korzystać krótkofalowcy. Trzeba zdać egzamin i wystąpić o pozwolenie radiowe. Wtedy droga o przemiennika będzie otwarta.
@@SierraEcho Do samego pikania nie potrzeba egzaminu.
Ale co dalej? Za pika i co się z tym dalej dzieje?
@@piotradamczak317 Jeśli poprzez "pikanie" rozumiesz uruchomienie przemiennika, to niestety - ale potrzeba do tego egzaminu, a dokładnie - pozwolenia radiowego, które można dostać dopiero po zdaniu egzaminu. Nadawanie bez pozwolenia radiowego jest w Polsce przestępstwem. Natomiast jest chodzi o pytanie - co się dalej dzieje, to odpowiedź jest w filmie. Przemiennik pozwala na normalną rozmowę między osobami, które bezpośrednio nie mogłyby się połączyć.
@@SierraEcho OK. A można zrobić taki filmik jak to działa w praktyce?
OK. Zrobię
Witam jakie radio do nasluchu np. psp i lpr quasang czy baofeng 21 v2
U mnie na górnym śląsku słyszę na pmrce na kanale 15 ludzi z czerska i dobrego miasta, coś tam właśnie gadają o przemiennnikach 😆
Robię wszystko jak w filmie ale po przejściu w tryb kanałów nie zapisuje mi offsetu. Kod ctcs i częstotliwości zapisane są poprawnie. Ktoś miał tak samo?
Proszę o pomoc. Gdy zapisuję do pamięci, nie jest zapisywany ustawiony wcześniej offset, wyświetlane są zera, może ktoś wie o co tu chodzi. Dziękuję za pomoc.
Czy można za pomocą przemienników i baofengów zrobić łączność na ok360 km
Oczywiście
dlaczego 600 a ni9e np. 1000 ? moze bys wyjasnił ???
Na str przemienniki w rubryce gdzie jest wartość otwarcia są inne znaki takie jak DMR, b.d. , nośną , Hytera RD985 UHF, aktywacja CC1. Co to znaczy ? co mam wpisać widząc takie wartości? by było jakąś fonię słychać? na razie słyszę tylko buczenie . Jak sprawdzić czy przemiennik jest dla nassłyszalny?
musisz mieć radio cyfrowe obsługujące standard DMR
Nie mam licencji, a przemienniki mam zaprogramowane. Oczywiście nimi się nie bawię. To tak na wszelki wypadek. Jak gaśnica na ścianie. Nie używa się jej, ale powinna być pod ręką gdyby była jednak potrzebna.
Wiem o co chodzi :)
@@SierraEcho Często nasłuchuje, ale w mojej okolicy , przemienniki są głuche , jak pień. Prawie nikt na nich nie rozmawia.
@@MrMarek41 nie ma co się dziwić skoro nadawanie jest dostępne tylko dla wybranych a że jest ich zaledwie garstka to i nie ma co posłuchać :)
@@bbart79dokładnie, juz dawno powinno się uwolnić pewne pasma dla szerszego ogółu lub wprowadzić egzaminy, krótkofalarskie online
Mam podobnie, czasami słucham transmisji. 😊
Witam mam pytanie jaka ustawić moc do przemiennika w programie chirp ?
Low/High
Sierra Echo mam pytanie, jak zdać egzamin na krotkofalowca, gdzie się nauczyć wszytkiego, jak przygotować się do egzaminu? czy możesz taki film nakręcić? dziekuje
Jest taki film - th-cam.com/video/biO8y8Z5o8E/w-d-xo.html
A jak nie mogę wpisać z palca?
czesc mam pytanie chce kupic radio jakie polecasz ?nie mam licencji .pozdrawiam
Jeśli do słuchania - polecam RTL-SDR do komputera, świetny odbiornik, na którym można słuchać praktycznie wszystkiego (będzie o nim odcinek) lub ręczny skaner (też będzie odcinek o skanerach ;).
@@SierraEcho oby jak najszybciej bo planuje kupić RTL-SDR. Fajne i treściwe odcinki. Jakie złącze potrzebuje do anteny zewnętrznej do baofenfa uv-82 ?. Chodzi mi o to które przykręcam w miejsce anteny.
@@lysysdk Złącze sma/f ma antena Baofenga, więc wszystko z takim złączem wkręcisz w to radio.
@@Szemkel - wydaje mi się, że SMA -tylko nie wiem który, męski czy żeński?
@@mareksapiko1875 Literówka mi sie wkradła, jasne że SMA a konkretnie SMA-F
Chciałem zapytać bo technicznie jestem słaby w radiach. Czy po tym zaprogramowaniu to radio(jedno urządzenie) służy za przemiennik? Czy potrzebuje mieć jeszcze jedno?
Będąc tak słabym w radiach (nie tylko technicznie) raczej nie masz papierów na używanie Baofenga...
@@88Danio dziękuję za dobre słowo. Byłem już w wielu miejscach na świecie i rozmawiałem z niezliczoną ilością ludzi, powiem szczerze w Polakach nie lubię tego że na pytanie odpowiadają poniżając innych. Ja cię tak nie potraktuję ale wiedz że karma wraca. Pozdrawiam :)
@@Okiem.dyslektyka A masz te papiery? Zdałeś egzamin? Chyba wiedziałbyś wtedy co jest przemiennikiem a co nie. No chyba że masz pozwolenie radiowe i Ci się zapomniało. Tu nie ma poniżania, chodzi o faktyczne uprawnienia.
Hej mam icom ic-r6 w pobliżu Przemiennik Nowa Ruda Słupiec SR6NR (ECHOLINK +fm) 439,425 MHz aktualnie CTCSS (94.8Hz) jak ustawić tego ICOMA ŻEBY POSŁUCHAĆ?
Wystarczy, że wpiszesz częstotliwość 439,425 MHz
@@SierraEcho Czyli nic więcej nie muszę ustawiać .Żadnych trybów duplex . Dziękuję .Już wiem bo duplex to jest używany do nadawania i odbioru na różnych częstotliwościach . Pozdrawiam serdecznie
@@qutodiamum Do nasłuchu nie potrzeba niczego oprócz częstotliwości przemiennika (wyjściowej).
@@SierraEcho Dziękuję . Jaki to model Baofenga?
Zagwozdkę mam: na Baofengu UV-5R nie sposób wprowadzić częst. 439,itd - nie podaję dalszych kHz już 9 nie wchodzi na wyświetlaczu? Wie ktoś czemu?
A jak wprowadzisz np. 438 MHz i dalej klikasz strzałką do góry to da się przejść powyżej 439 MHz?
@@SierraEcho Nie! - bo z chwilą kiedy ustawię 438 i kliknę strzałką radio wraca do cz. wcześniej ustawionej, niczego "do góry" popchnąć strzałką nie można!
@@Galileon1 W takim razie masz zakres ustawiony do 438 MHz. Podłącz pod Chirpa i zmień zakres - tu masz turorial th-cam.com/video/joS6Cl--EOw/w-d-xo.html
Nie wiem co robię źle wszystkie ustawienia mam poprawne nawet pojechałem pod przemiennik i nadal nie mogę go otworzyć
Tak z ciekawości jak ktoś może sprawdzić że ktoś nadaje bez pozwolenia( Każdy mówi że nie wolno-Ale przeciez niema jakiejś lokalizacji ani danych osoby która kupiła i korzysta z takiego boafenga i nadaje.)zwłaszcza na częstotliwościach pmr.
Taką osobę bardzo łatwo namierzyć, będzie o tym odcinek :)
To super.Bo często słyszę że jak niema anteny na dachu a zwłaszcza jak rozmawia się w samochodzie na trasie to niema szans na zlokalizowanie( ponieważ szybko można wyłączyć krótkofalówkę).Czekam z niecierpliwością
Na wszystko są sposoby ;)
A po co ci to wiedzieć? Żyjesz z pracy konfidenta czy takie hobby? Już jeden taki był co pisał donosy że ludzie podsłuchują pogotowie i musieli przejść na cyfrówkę . A może to ty jesteś tylko tu pod innym nickiem dopytujesz?! Tego zasrańca to już na każdym forum opluwają i musi co chwilę nowe profile zakładać. Co ci ktoś przeszkadza że sobie na pmr pogada? Ja mam licencję, a jakoś dupa mnie nie szczypie że musiałem zdać egzamin i trochę funduszy zainwestować.
@@SierraEcho Ja bym proponował nie robić takich odcinków bo nie którzy obejrzą jako ciekawostkę ale są tacy co tylko narobią innym problemów, nawet tym z licencją bo w Polsce oskarża się ludzi na podstawie pomówień, a potem tłumaczyć się muszą i pozwolenia okazywać bo jakiś stary UB'ek albo konfident z zamiłowania podpier.. wszystkich u których radio zobaczy albo antenę na dachu.
Witam jak połączyć baofeng uv 82 z baofeng bf-888s mógł byś wytłumaczyć jak połączyć
Nie bardzo rozumiem o co chodzi? O jakie połączenie?
@@SierraEcho chodzi mi jaką częstotliwość ustawić w baofeng uv 82 żeby odbierał sygnał na baofeng bf-888s trzeba jakoś podłączać pod komputer?
@@krol9291 Na UV-82 musisz ustawić taką częstotliwość jaka jest zaprogramowana w BF-888S. To radio programuje się z komputera, więc jak ściągniesz zawartość pamięci do komputera będziesz wiedział, jakie częstotliwości są zaprogramowane.
Pamiętaj, że używanie tych Baofengów bez pozwolenia radiowego jest zgodnie z polskim prawem - przestępstwem.
@@SierraEcho czytałem trochę że są jakieś częstotliwości PMR co się zaczynają od 446MHz i tak że w baofeng bf-888s jest częstotliwość jako 1 kanał 446.00625 i ustawiam w uv 82 i nic się nie dzieję
Ciężko zgadnąć, jakie częstotliwości ktoś zaprogramował w tym B-888 ponieważ nie ma on wyświetlacza. Trzeba podłączyć do komputera i sprawdzić. Do nadawania na PMR te radia zgodnie z prawem też nie mogą być używane.
Jaką antenę zewnętrzną polecasz do Baofenga ? Interesuje mnie nasłuch służb typu straż
Do nasłuchu nada się nawet dipol z 2 kawałków drutu o długości pół metra. Jeśli chcesz coś fabrycznego, to ludzie chwalą sobie X-30.
Do czego służy przemiennik. Co daje jego zaprogramowanie
W tym filmie jest opis działania przemiennika - th-cam.com/video/wG8ktoTjU8E/w-d-xo.html
Z przemienników mogą korzystać WYŁĄCZNIE krótkofalowcy.
Pytanie. Czy programując radio bez anteny nie uwalimy końcówki radia. ??
Końcówkę mocy można uszkodzić tylko nadając bez anteny.
Ok
żaden nadajnik nie obsługuje 145,625 co to za ściema?
Chyba mimo wszystko łatwiej idzie CHIRP'em 🤔 dodatkowy plus to możliwość dodania nazwy która będzie nam się wyświetlała na Baofengu.
Tak czy inaczej dobra robota 73
Zdecydowanie łatwiej Chirpem. Nie zawsze jednak mamy komputer i kabel pod ręką ;) Dzięki za dobre słowo. 73 :)
@@VVOLFGANG777 Wszystko oprócz nazwy kanału pamięci można zaprogramować z klawiatury.
@@SierraEcho można dodatkowo zblokować nadawanie na wybranych kanałach. Bardzo fajna funkcja 🙂
Co do anteny GP również wzorowałem się na Twoim filmie ( oczywiście jest subik 😁) z tym że w moim wypadku konstrukcje opierałem na antenie horizon maxi 2.4GHz ( posiadała mocowanie do montażu przeciwwag, gniazdo N oraz promiennik jest osłonięty)
@@VVOLFGANG777 Nie otworzysz przemiennika DMR z radia analogowego.
@@VVOLFGANG777 Na analogowym radiu tylko FM. Echolink też, bo działa w analogu, jest to tylko system współpracy przemienników. Natomiast C4FM/Fusion, DSTAR/DV, DMR na analogu będą słyszalne jako niezrozumiałe "burczenie".
Jak będzie konflikt!każdy będzie miał to w czterech literach.tee wasze bandy fm i am
"Z przemienników moga korzystać wylacznie licencjonowani krotkofalowcy" - gowno prawda :)
Uważam ze niepotrzebnie stracilem czas i pieniądze na papierologie
Moja radiowa ekipa liczy sobie 11 osób, kwity mam ja i 1 kolega 😂 reszta, w tym najbardziej doświadczony (ponad 20 lat w temacie) smieje sie z nas. To sa martwe przepisy jak z paleniem w miejscu publicznym - oczywiście nielegalne, i kazdy ma to w dupie.
Nie masz się czym chwalić moim zdaniem
zaraz będą licencje na oddychanie. Nie masz i nie płacisz za licencję żeby oddychać?! Zdychasz!
Zawsze możesz statki z zapałek kleić, nikt nie każe ci się w licencje bawić... To hobby, nie żaden przymus😉
Ryby w rzece też możesz łowić bez karty, do czasu kiedy Ciebie złowią.
To też tylko hobby! 😁😁😁
Jak ktoś posiada licencję, to wie jak zaprogramować tak proste urządzenie jak baofeng. Piraci natomiast na pewno są bardzo wdzięczni za rozjaśnienie tematu. Więcej trolli na przemiennikach, dziękujemy!
😮😮j😮😮j😮hj😮
te radio jest kiepsie