Jak odpowietrzyć instalację ogrzewań wodnych za pomocą odpowietrzników automatycznych? AFRISO

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 51

  • @cichysPL
    @cichysPL 7 ปีที่แล้ว +8

    Pan Kuba bardzo fajnie wyjaśnił temat. Dzięki.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za miły komentarz :)

  • @ashwilliams4989
    @ashwilliams4989 6 ปีที่แล้ว +3

    Taka mała uwaga: odpowietrznik automatyczny Afriso 1/2 cala może czasami się zawiesić/zaciąć. Wystarczy wtedy go rozkręcić na czynniki pierwsze, umyć "wnętrzności" np. starą szczotką do zębów starając się zachować ostrożność, bo to dosyć delikatne ustrojstwo. Polecam użyć chemię świetną robotę robi np. Klee Badezimmer Essig chyba najlepszy środek czyszczący do osadów wapiennych.
    Sprawdzić czy pływak nie zawiesza się o kamień na wewnętrznej ściance korpusu zaworu (lubi się odkładać u góry na linii powietrze-woda 5 mm od O-ringa). Jeśli poczujemy chropowatość to bierzemy drobnoziarnisty papier wodny i na mokro przecieramy powierzchnię styku pływaka z korpusem zaworu. Sam plastikowy pływak też może mieć jakąś niedoskonałość odlewu i warto ją zniwelować tymże drobnym papierem ściernym (u mnie taka była).
    Miałem tak że pływak mi się zawieszał przy spuszczaniu wody z instalacji (remont instalacji CO) i przy napełnianiu pozostawał otwarty nawet kiedy pod pływak podeszła woda. Zalało mi podłogę w okolicach zaworu (odpowietrzenie pionu). Na szczęście po 2gim rozebraniu go zauważyłem minimalny ale jednak osad kamienny na którym zawieszał się pływak w pozycji ciągle otwarte. Tak więc, jeśli nie macie uszkodzonej tej jakby gumowej uszczeleczki znajdującej się na dźwigni z blaszki ze stali neirdzewnej zamykającej otwór odpowietrzający to nie ma konieczności jego wymiany, bo zasadniczo nie ma się w nim co psuć, okresowo wymaga tylko wyczyszczenia z osadów i kamienia. Czasami nadgorliwy instalator może za mocno go wkręcić miażdżąc dolny O-ring, ale i jego mozna kupić za symboliczne 40 groszy.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว +2

      Dziękujemy za Pana uwagi. Na tym przykładzie widać, że jakość wody i medium w instalacji ma zasadniczy wpływ na poprawność pracy odpowietrzników automatycznych. Instalację należy napełniać wodą uzdatnioną lub właściwie przygotowaną mieszaniną wody i glikolu. Należy zapewnić filtrację medium za pomocą odpowiednich filtrów. Zalecane są także odmulacze lub magneto-odmulacze. W przypadku nieszczelności spowodowanej zanieczyszczeniem uszczelnienia mechanizmu odpowietrzającego należy odpowietrznik wykręcić z instalacji. Następnie otworzyć korpus i umyć mechanizm czystą wodą z detergentem. Nie zalecamy konkretnego środka, ale zawsze warto skorzystać z porad innych fachowców. Proszę pamiętać, że odpowietrznik automatyczny w zawór stopowy należy wkręcić ręką bez użycia dodatkowych narzędzi.

    • @chris33661
      @chris33661 2 ปีที่แล้ว

      ,taa,rozkrecic na czynniki pierwsze.Trzeba pamietac,zeby dobrze zabetonowac miejsce odpowietrznika po jego wyjeciu.Inaczej woda z instalacji zaleje nam podlogi.

    • @ashwilliams4989
      @ashwilliams4989 2 ปีที่แล้ว

      @@chris33661 nic podobnego kolego, te odpowietrzniki odkręca się nie z rury CO tylko sam korpus odpowietrznika z czegoś w rodzaju mufy nakręcanej na rurę CO, w tej mufie (jest to naturalnie część odpowietrznika) jest zastawka która otwiera się dopiero po wkręceniu z powrotem korpusu odpowietrznika.
      Mówiąc bardziej obrazowo: odkręcasz korpus odpowietrznika od jego mufy, a nie cały odpowietrznik z mufą od rury inst. CO.
      Wtedy masz dostęp do pływaka, i mechanizmu dźwigni na które pływak naciska zamykając ujście powietrza/wody.
      Kiedy może dojść do zawieszenia się pływaka i tym samym niedomknięcia odpowietrznika? W czasie napełniania instalacji lub podczas uzupełniania wody w instalacji CO. Pływak który nie był zanurzony w wodzie przez określony czas może się "przykleić" ewentualnie intensywnie napełnianie instalacji wzburzy różne stare osady i one podejdą np. pod między pływak na ściankę korpusu odpowietrznika i unieruchomią go w pozycji otwartej wtedy będzie nam górą ciekła woda, albo poderwany napełnianą instesywnie wodą paproch podejdzie nam system dźwigni lub przylgni otworu odpowietrzającego i też zostawi nam go otwartego.
      Oto i cała filozofia. Nie odkręcasz odpowietrznika od rury CO tylko od tej części, która jest na nią nakręcona.

    • @chris33661
      @chris33661 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ashwilliams4989 acha,to zwrot wszystkiego:honoru,rzetelnosci itd.

  • @anankofan9327
    @anankofan9327 3 ปีที่แล้ว

    Witam :) 5:36 ..możesz mi wytłumaczyć jak z koła robiąc elipsę, dało radę uzyskać większy przepływ powietrza przy tej samej powierzchni? Chyba że jeden wymiar zatrzymamy, no to Ok. Ale to jest zwykłe zwiększenie powierzchni. Nie bardzo rozumiem o co w tym kaman. Drugie mam pytanie.. 6:01 ..gdzie można zobaczyć tą animację? Pozdrowił ;)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 ปีที่แล้ว

      Animacja jest w innym filmie: th-cam.com/video/i9-7b0QCmyg/w-d-xo.html
      Polecamy przyjrzeć się nowej generacji naszego odpowietrznika: th-cam.com/video/pOjyxAmOR7w/w-d-xo.html

  • @andriuandy-grand6860
    @andriuandy-grand6860 5 ปีที่แล้ว

    Panie Kuba więcej wiary w SIEBIE :) Wiemy, że mały stres jest a jak Pan wyeliminuje "eeee" to będzie Pełen Profesjonalizm :) aż będzie się z ogromną przyjemnością oglądać i słuchać fajny materiał. Pozdrawiam serdecznie.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy i również pozdrawiamy :)

  • @xxyy8942
    @xxyy8942 2 ปีที่แล้ว

    kapturek powinien byc calkowicie odkrecony czy tylko delikatnie ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      To zależy jakie urządzenie Pan posiada. Obecnie w sprzedaży posiadamy odpowietrzniki PrimoVent z systemem Aquastop gdzie kapturek powinien być cały czas całkowicie dokręcony, nieodkręcony. W starszych odpowietrznikach bez systemu Aquastop (brak uszczelek w kapturku) odpowietrznik powinien być lekko odkręcony.

  • @remibudzynski7301
    @remibudzynski7301 5 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego podczas rozpalania w piecu w kalofyferach są stuki, głośniej jak by ktoś stukal?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Przyczyn hałasów w instalacji centralnego ogrzewania może być wiele, gdyż mogą być one spowodowane nie tylko przepływem wody grzewczej, ale również wibracjami rur czy innych elementów armatury. Najczęściej jednak wywołuje je zapowietrzenie instalacji, zbyt intensywny przepływ wody lub zjawisko kawitacji. Istotne jest więc ustalenie w jakich warunkach pojawiają się hałasy, co ułatwi ustalenie ich przyczyny.

    • @biglightball
      @biglightball 2 ปีที่แล้ว

      Głośne powtarzające się rytmicznie stuki to skutek rozszerzania się elementów metalowych pod wpływem ciepła. Rury są umocowane sztywno w budynku, nawet te biegnące obok ścian, i gdy rozgrzewają się przy rozpalaniu to w miejscach przechodzenia przez strop/ściany powstają naprężenia. Każdy taki stuk to gwałtowne zmniejszone naprężenie, np. minimalne przesunięcie się rury względem ściany. Stuki są rytmiczne bo metal nagrzewany jest i rozszerza się płynnie, miarowo.

  • @wojtekdudek3593
    @wojtekdudek3593 5 ปีที่แล้ว +1

    czy odpowietrznik jest odporny na temeprature typu 80 stopni ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Tak, odpowietrznik automatyczny wytrzymuje temperaturę medium do 110 stopni Celsjusza.

  • @pawelmark2540
    @pawelmark2540 3 ปีที่แล้ว

    itam mam założony nowy kocioł kondensacyjny modernizacja.po zalaniu instalacji kocioł nim zaczął grzać programował się i automatycznie odpowietrzył centralne.dla pewności sam każdy grzejnik sprawdziłem.teraz pytanie grzejniki grzeją całe ale w każdym jest szum .ale jak np odkręce termostat na grzejniku na max na każdym grzejniku to wprawdzie przestaje szumieć jest cisza oco chodzi?co tu zrobić wiadomo gaz drogi a poco grzać pokoje gdzie nas nie ma cały dzień na max

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 ปีที่แล้ว

      Instalacja jest niewyregulowana hydraulicznie. Za duży przepływ na zamykających się zaworach powoduje wzrost ciśnienia, co skutkuje hałasem. Polecamy skontaktować się z instalatorem który wyreguluje układ.

  •  5 ปีที่แล้ว

    Mam problem z odpowietrznikiem drugiej generacji, który zamontowany został na linii zasilającej cwu za pompą wody. Z odpowietrznika zaczyna kapać woda, czy to może świadczyć o uszkodzeniu odpowietrznika? Pracuje w instalacji niecały rok. Hydraulik kazał mi całkowicie zakręcić nakrętkę gdyż do tej pory była cały czas w trakcie pracy odkręcona. Jakieś rady?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Po pierwsze podkreślamy, że odpowietrzniki AFRISO nie są przeznaczone do instalacji ciepłej wody użytkowej (od zasobnika cwu do kranów). W tym przypadku zakładamy, że "linia zasilająca cwu" to przewód zasilający instalacji grzewczej, doprowadzający czynnik z kotła do zasobnika cwu. W takiej sytuacji najprawdopodobniej odpowietrznik jest na tyle blisko pompy, że ciśnienie wywoływane przez pompę za bardzo oddziałuje na pływak. Jeśli tak jest, to prosimy o przesłanie zapytania wraz ze zdjęciami instalacji na e-mail: zwt@afriso.pl oraz podanie numeru kontaktowego.

    •  5 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź. Mam dwa takie odpowietrzniki w układzie kocioł - bojler CWU. Jeden z nich znajduje się tuż za pompą wody, tłoczy wodę z kotła do bojlera. Drugi natomiast znajduje się przed samym bojlerem. Zauważyłem, że z tego drugiego też delikatnie cieknie woda. Rozumiem, że w układzie kocioł - CWU nie powinno być w ogóle takich odpowietrzników?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว

      Odpowietrznika nie stosujemy na instalacji wody wodociągowej, zarówno zimnej jak i podgrzanej w zasobniku (tzw. ciepła woda użytkowa). Instalacja, która wychodzi z kotła i zasila nam wężownicę w zasobniku to instalacja grzewcza, która powinna posiadać odpowietrzenie.

  • @TataBorata
    @TataBorata ปีที่แล้ว

    Czy można nowy korpus założyć na stary zawór stopowy?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Tak można założyć nowy odpowietrznik na stary zawór stopowy.

    • @TataBorata
      @TataBorata ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl a czy ten odpowietrznik nie zaciągnie mi do środka powietrza w przypadku problemów z cofającą się w układzie wodą?

    • @afrisosp.zo.o.3441
      @afrisosp.zo.o.3441 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli tylko pompa obiegowa nie jest zamontowana za blisko odpowietrznika (strona ssąca pompy) oraz nie wytworzymy podciśnienia w instalacji odpowietrznik nie zaciągnie powietrza do środka. Przepływ zwrotny nie ma tu większego znaczenia.

  • @staneckiz2222
    @staneckiz2222 5 ปีที่แล้ว

    Czy wymiana takiego odpowietrznika nie wymaga spuszczenia wody z ukladu bo chcę to zrobić sam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 ปีที่แล้ว +1

      Wymiana odpowietrznika automatycznego nie powinna wymagać spuszczenia czynnika grzewczego z układu. Dlatego zalecamy stosowanie zaworów stopowych. Jeżeli zawory stopowe nie zostały zastosowane, to w przypadku konserwacji lub wymiany odpowietrznika konieczne będzie upuszczenie czynnika.

  • @danielwrotny
    @danielwrotny 6 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego kapturek ma być tylko lekko odkręcony a nie może być całkowicie odkręcony?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 ปีที่แล้ว

      Kapturek ma być lekko odkręcony tzn. 2-3 obroty, w celu poprawnego działania odpowietrznika podczas normalnej pracy instalacji. Po prostu tyle wystarczy. Polecenie "całkowicie odkręć" mogłoby skutkować próbami wykręcenia kapturka na siłę, a podczas prac konserwacyjnych lub montażowych odpowietrznika, zaworek powinien być zakręcony.

    • @mbabicz
      @mbabicz 4 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl W innym filmiku było powiedziane, że kapturek m być zakręcony całkowicie. Jak ma być faktycznie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 ปีที่แล้ว

      Zależy od wersji odpowietrznika. Starsze wersje musiały mieć odkręcony kapturek. Najnowsza generacja odpowietrznika wyposażona w system Aquastop wymaga zakręcenia kapturka - rozpozna go Pan po uszczelkach umieszczonych w tymże kapturku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami technicznymi nowego odpowietrznika: th-cam.com/video/pOjyxAmOR7w/w-d-xo.html

  • @marcinp233
    @marcinp233 4 ปีที่แล้ว +1

    Siema Kuba... po co lezysz na podłodze 😉🤣 pozdro stary👍😉

  • @PROinstal
    @PROinstal 4 ปีที่แล้ว

    Najlepszym sposobem jest seperator powietrza

    • @natanek7
      @natanek7 4 ปีที่แล้ว

      A co to takiego

  • @gregry2794
    @gregry2794 8 ปีที่แล้ว +1

    Pan majster zapomniał o pakułach, które dają o wiele lepszą szczelność od teflonu, który z czasem "puszcza"

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 ปีที่แล้ว +2

      Zarówno zastosowanie teflonu jak i pakuł będzie dobre.
      Najważniejsze jest aby zwrócić uwagę na gwinty, należy pamiętać, że nie wszystkie gwinty łączymy na teflon lub pakuły. Dla przykładu, gwinty typu G należy łączyć na płaskie uszczelki doczołowe.
      Wracając do tematu pakuły vs teflon. Przy pakułach trzeba używać pasty, ponieważ jak jej nie używamy to mogą być potem problemy z ich gniciem.
      Teflon z kolei jest montażem dosyć czystym - nie ma żadnych past i nie przedostaje się on do środka instalacji. Jeżeli dokręcamy coś na teflon i będziemy chcieli "odkręcić" chociaż o milimetr to możemy popsuć uszczelnienie, ale nie powinno jednak dochodzić do samoistnego rozszczelnienia połączenia wykonanego z użyciem teflonu.
      Gwinty można też łączyć nicią uszczelniającą, która jest o tyle fajna, że w odróżnieniu od pakuł jest fabrycznie impregnowana.
      Ogólnie temat uszczelnień to jest materiał na osobny filmik :-)

    • @gregry2794
      @gregry2794 8 ปีที่แล้ว +5

      Zgadza się, jednak często spotykam cieknące połączenia teflonowe, częściej niż pakułowe.
      Może to wynika z nieumiejętnego stosowania teflonu, aczkolwiek sam nie raz stosowałem ten materiał uszczelniający i było ok.
      Jednak pomimo konieczności użycia pasty - lub wg starej szkoły - smaru do pakuł, wybieram pakuły. Wydają mi się pewniejsze. Mogę być mało nowoczesny, ale takie moje zdanie.
      Pozdrawiam

    • @gregry2794
      @gregry2794 8 ปีที่แล้ว +2

      temat uszczelnień jest jak niekończąca się rzeka :)

    • @ashwilliams4989
      @ashwilliams4989 6 ปีที่แล้ว +1

      Smar do pakuł ma tę wadę, że jest wrażliwy na wysokie temperatury. Do pakuł najlepsza jest pasta. Można nawet spawać palnikiem obok niej i nie "popłynie" tak jak smar rozszczelniając nam tym samym połączenie.

    • @RafalFarm
      @RafalFarm 3 ปีที่แล้ว

      @@gregry2794 Ja stosuję pakuły bez żadnych smarów, a na to idzie taśma teflonowa na poślizg.

  • @Matwiej-.-
    @Matwiej-.- 4 ปีที่แล้ว +2

    to bardziej reklama niż pomoc :D

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 4 ปีที่แล้ว

    Popieram odpowietrznik automatyczny z reguły sam sobie radzi z bąbelkami w instalacji

  • @mietek5651
    @mietek5651 7 ปีที่แล้ว +1

    Trzeba zaczac od tego ze pompa powinna pchac wode do kotla,a nie z niego ciagnoc bo to tworzy odgazowywanie sie wody .co za tym idzie ciagle zapowietrzanie sie ukladu.

    • @marcinfelerski1018
      @marcinfelerski1018 7 ปีที่แล้ว

      A jeżeli jest zawòr czwòrdrożny

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 ปีที่แล้ว

      Biorąc pod uwagę rożnorodność układów ogrzewania, często nie ma możliwości zainstalowania pompy na powrocie, co rzeczywiście jest miejscem bardziej odpowiednim dla umiejscowieniu pompy. Natomiast jeśli instalacja ogrzewania jest typu zamkniętego, do jakiego jest przeznaczony automatyczny odpowietrznik, to po odpowietrzeniu instalacji w momencie napełniania, tego zbierającego się powietrza będzie niewiele podczas normalnej pracy instalacji, a umiejscowienie pompy w układzie nie będzie miało większego znaczenia.

  • @bazejprzynoga2169
    @bazejprzynoga2169 5 ปีที่แล้ว

    Ja tu bardziej widzę lokowanie produktu i tajniki.

  • @chris33661
    @chris33661 2 ปีที่แล้ว +1

    Ten film to czysta propaganda i lokowanie produktu.Mialem kiedys odpowietrzacze"automatyczne",dopoki sie nie zatkaly.Teraz mam zwykle i te dzialaja.O roznicy w cenie,czesto az trzydziestokrotnej,nie wspomne.

  • @fazlizogaj6214
    @fazlizogaj6214 7 ปีที่แล้ว

    h