Co przyciąga ćmy do światła?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 4

  • @czarno-widzka9285
    @czarno-widzka9285 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny film, miły głos, spokojna narracja i poczucie humoru zdecydowanie przyciąga. Dodatkowy plus dla mnie to rzetelność przekazywanych informacji(naukowcy do końca nie wiedzą.. ) - taki mój konik ostatnio...
    Czekam na kolejny odcinek!

    • @Nibywiesz
      @Nibywiesz  ปีที่แล้ว +1

      Niecodziennie spotykam się z komentarzem pełnym przemyśleń z tak różnych obszarów 😃

  • @HubertJarechowicz
    @HubertJarechowicz ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy materiał! Bede czekał na kolejne

  • @Rysiek_0.7_na_raz
    @Rysiek_0.7_na_raz 8 หลายเดือนก่อน

    Mniej więcej samo bylo napisane w Focus kilka dni temu:
    "Ćmy nie lgną do światła, po prostu są zagubione
    Ćmy i inne nocne owady latające ewoluowały w taki sposób, by kierować swoją grzbietową część w stronę najjaśniejszego miejsca - przez setki milionów lat było nim niebo. Ta sztuczka mówiła owadom, gdzie jest góra i zapewniała, że latają poziomo.
    Zatem w przypadku konkurencyjnego źródła światła, ćmy, chrząszcze i inne owady wpadają w nieregularną spiralę ciągłej korekty kursu. Nie jest to zjawisko pożądane, choć z naszej perspektywy wygląda, jakby owady były w magiczny sposób “zauroczone” i “przyciągane” przez to światło.
    Zespół dr Sama Fabiana uchwycił tory lotu owadów wokół źródeł światła, korzystając z wysokiej rozdzielczości technik nagrywania w podczerwieni. Z materiału filmowego nagranego na Kostaryce wynika, że ćmy i ważki raz po raz odwracają się grzbietami do sztucznego światła, zaburzając swoją trajektorię lotu.
    Dr Sam Fabian mówi:
    - Jeśli światło znajdzie się nad nimi, mogą zacząć je okrążać, ale jeśli jest za nimi, zaczną przechylać się do tyłu, co może spowodować, że będą wirować, aż utkną w martwym punkcie. To naprawdę sugeruje, że ćma nie wie, gdzie ma lecieć.
    Badanie sugeruje, że sztuczne źródło światła wcale nie przyciąga owadów w ciemności, ale działa jak siatka i po prostu “więzi” te, które nad nim przelatują.
    Naukowcy od dawna ostrzegali, że zanieczyszczenie światłem jest główną siłą napędową dramatycznego spadku populacji owadów. Ćmy i inne owady uwięzione wokół lamp stają się łatwym łupem dla nietoperzy, ale oświetlenie może również zwieść je, przez co myślą, że jest dzień, co powoduje, że idą spać i zapominają o nocnym karmieniu."