9:35 Te warystory są prawdopodobnie na 275V przemiennego lub 350V stałego, nie 127V. Zakładając że w sieci może być 253V AC to jest margines 20V do zadziałania warystora. Poza tym jak zwykle przyjemnie się oglądało.
Fajnie, że cały czas masz chęć się rozwijać i uczyć. To już nie jestem elektronika lat 90, że wszystko podobne. Tylko trzeb a było znać podstawowe zasady.
7:00 Są dwa niezależne obwody po to by w razie braku 1 fazy można było używać polowy kuchenki. Display (procek) jest zasilany równolegle z obu, wiec zawsze działa, error się wyświetlał by użytkownik wiedział, ze połowa kuchenki nie działa.
Instalacja domowa do sprawdzenia przez elektryka, raczej pomiędzy licznikami a słupem (BeeMy do sprawdzenia, skrzynka przy płocie itp) Na 99 % gdzieś przy bezpiecznikach głównych lub rozdzielni zniknął neutral. Albo jest brak kontaktu przez niedokręcenie, albo coś się powoli smaży, albo przyrdzewiało, albo coś jest źle podłączone. Pojawiło się obciązenie przy pracy kuchenki i spwarki tak duże, że ujawnił się problem, "odłączyło" neutral, poszło międzyfazowe 400 V na 230V i usmażyło warystory. Taka teoria spiskowa :)
Kiedy miakem jedną fazę, bo gdzieś tam drzewo się złamało i zwarło dwie, to pół kuchenki mi chodziło. To Bosh ze espolnym sterowaniem, z wybieraniem palnika. Też zasilany na 2 fazy. Widocznie sterowanie jest zasilane tylko z 1 z nich i akurat dobrze trafiło. Ps. Kiedyś zrobilo mi się zwarcie i nie wybiło ani zabezpieczenie na obwodzie, ani zalicznikowe główne 25A, tylko przepaliło topikowe zabezpieczenie przedlicznikowe 32A. Juz 2x tak miałem, z 2 różnych obwodów, raz 3-fazowego, raz 1-fazowego, ale zawsze tylko tak się działo w przypadku pelnego zwarcia. Jak podłączyłem kiedyś jednoczesnie spawarkę i plazmę, to tylko mi wybiło w pewnym momencie (nie od razu, tylko podczas pracy) z powodu przeciążenia z 2 obwodów główny bezpiecznik 20A na warsztacie, ale dalszych ani domowych nie ruszyło.
Ciekawy przypadek 🙂 Dziękuję za wiedzę bo znalazłem ostatnio podobną i już wiem jak sprawdzić nie zaciemniając wszystkich piwnic w bloku 😉 Pozdro Fabi 🤜🤛
Zaciekawiłeś.. poszła subskrybcja. Wymieniasz spalone gimele, mierzysz czy ma zwarcie na tranzystorach. Podłączasz przez żarówkę i sprawdzasz. Przy tranzystorach lecą bezpieczniki w pionie, totalna zwiera. Czasem mostek leci. Gorzej przy robaczkach. Z zamarznięciem wody tak samo pomyślałem ;-) Fuksło Ci się jak mi z Amicą dla syna. Pozostałe jakie mam - 5 sztuk ;-P czekają na naprawę...
Hej ja też byłem taki mądry szybko szybko, uwaliłem płytę podczas testów (poszedł tranzystor) , też podłączyłem ją na gównianym przedłużaczu na którym chodził jeszcze farelek bo było zimno, podłączyłem płytę zaczęła grzać mówię odłączę farelek bo to za dużo jak tylko odłączyłem płyta powiedziała papa :) Płyta to jest układ rezonansowy i musi mieć od razu sztywne zasilanie z 3F-2F i płyty nie są odporne na skoki napięcia, a tym bardziej jak jest teraz 260V na fazie, na przyszłość nie testuj tak płyty na żarówce bo możesz jeszcze większych szkód narobić.
Rozumiem że spawarka na 3 Fazy i kuchenka na 230 dużej mocy Płyta jest indukcyjna nagłe momentalne odłączenie jej od zasilania (rozumiem że dwa liczniki ale Jedno zasilanie domu ) spowodowało w kuchence gwałtowny bardzo krótkotrwały lecz bardzo duży skok napięcia wstecznego które to spowodowało uszkodzenie kuchenki i wyrzucenie następnych zabezpieczeń
Nie wiem czy spawarka nie wygenrowała tego przepięcia. Dwa to nie wiemy jaka jest instalacja w tym domu. Może jakieś napięcie poszło po neutralu. Trochę zgaduję, bo faktycznie przy prawidłowym podłączeniu obwodów w licznikach to nie powinno mieć miejsca. Ja tam bym się jeszcze dla pewności przyjrzał tej elektryce, czy ktoś tam aby nie wpiął się gdzieś w dziwny sposób. Przy następnym spawaniu szlag trafi TV albo coś droższego.
@@grzegorzw5042 To co powiedział Fabi jest wstanie tak zadziałać i narobić szkód jak to miało miejsce nie potrzeba fotowoltaiki ani innych przyłaczy gwałtowne zdławienie dwóch faz do zera na krótki czas może spowodować skok pomiędzy Zerem a działająca fazą skok do 750V a nawet więcej na mniej niż sekundę lecz to wystarczy na zabicie warystorów
@@grzegorzw5042 Powiedz to napięciu przyłącze do domu z WLZ jest jedno z rozdziałem na 2 liczniki , a prąd nie patrzy na to czy to przed licznikiem czy za
1:03 Piotruś pewnie ma założony FR 4 polowy zamiast dedykowanego 3F+N co jest czestym błędem, że względu na opóźnienie w rozłączaniu stykow, w 3F+N ten problem nie występuje bo N jest wyłączany jako ostatni i włączany jako pierwszy, co się stanie po chwilowym zaniku N w instalacji 3F chyba nie trzeba tłumaczyć, pozdrawiam
Topikowe wkładki sa z zasady selektywne więc prund tam dlugo płynął xD ale wykonanie lepiej niz amica na moj gust. Warystor 14mm mogli dac wieksze. Najlepsza faza to faza L4 a prund wywala najczesciej gdy zalacza "palnik" bo jak igbt jest uwalone to tak o nie sprawdzisz bo przekazniki odlaczaja zasilanie :-)
Na 3 fazy nie. L3 jest nie podłączona do niczego. Podłączając 2 fazy można gotować na "boost" na wszystkich polach. Przy zmostkowaniu L1 i L2 może na maxa nie pójść jednocześnie na wszystkich polach.
Odnośnie nieprzepalonych bezpieczników to są różne szkoły (warystor przed lub za bezpiecznikiem), ale czasami w sprzęcie na rynek konsumencki warystory stosuję się przed bezpiecznikami ze względu na testy Surge, Burst itp. W przypadku gdy warystor jest, za bezpiecznikiem podczas testów bezpieczniki przepalają się i test taki jest niezaliczony, przez co urządzenia nie można certyfikować na rynek konsumencki. W normalnych warunkach pracy warystory powinny przyjąć energię przepięcia i rozproszyć ją bez uszkodzenia się (tutaj ciężko ocenić czy było to zwykłe przepięcie). Nie wiem jak było w kuchence, którą przedstawiasz, może warystory były pierwsze w kolejce. Pozdrowionka.
Zastanawiam się czy udało by się z tak przerobić taką indukcję żeby grzać śruby w samochodach. Zamiast oryginalnego pola grzejnego wpiąć takie jak w indukcjach do motoryzacji i powinno dać radę. Większość płyt pracuje na jednej fazie. Moc jednego pola grzejnego 2,3kw powinna wystarczyć.
Siemka Fabi 👊😃 zawsze się zastanawiałem jak taka płyta indukcyjna wygląda od środka,teraz już wiem, trochę taka konsola DJa 😅😁🎧🎛️👍 działa? działa 💪💪💪 pozdro Fabi 🤜🤛😃👍
Zgodnie z prawem Merfiego (nie chce mi się kombinować po angielsku) w razie awarii zabezpieczany przez bezpiecznik drogi element spali się pierwszy zabezpieczając w ten sposób bezpiecznik.
Czy ta kuchenka miała swoje własne zabezpieczenie w instalacji elektrycznej? Jeśli nie, to nie byłoby to dziwne, że zadziałało zabezpieczenie w instalacji, bo już płynął wcześniej przez nie jakiś prąd. Z jakiegoś powodu brakuje informacji o poborze prądu przez tą kuchenkę, jest 3000W, ale nie wiadomo jaki współczynnik mocy. 127V? To one są połączone w szeregu? Możliwe, że spawarka spowodował duży pobór prądu, a gdy zabezpieczenie ją odłączyło, to wzrosło chwilowo napięcie w sieci z powodu indukcyjności sieci, możliwe, że te warystory i tak by się niedługo uszkodziły, albo pracowały na granicy, bo napięcie wyższe w sieci od fotowoltaiki na przykład. Wydaje mi się, że te 3000W to na wszystkie "palniki" obciążone na 100%, choć należałoby przestudiować instrukcję. Często takie płyty pozwalają wybrać moc palnika, więc wodę zagotować byś mógł. Płyta indukcyjna powinna być w teorii sprawna jeśli warystory spełniły swoją rolę. Mógłby by tam być bezpiecznik 20A, a nie 25A. Wtedy może by one zadziałały, a nie nadprądowe.
Kuchnia zabezpieczona osobno "esami". A co do teorii różnych, widziałeś ile indukcyjności jest na tej płycie filtracyjno zabezpieczającej? Jak coś gwałtownie "pociągnęło" prąd od strony wejścia... Czy nie mogło by tam się coś wyindukować? Ciekawe...
1:30 - a tak na serio to układ Gretza okazało się że wcześniej został wymyślony przez Pollaka :) - Pollak był polakiem z dolnego śląska - tego się nie da podważyć bo przecież niemiec we Wrocławiu nie nazywałby się Pollak :)
Słaby styk lub za mały przekrój przewodu neutralnego musiała to być spawarka trójfazowa a kuchenka na 230V ujawniły się słabości poprzez duże obciażenia i wzrost rezystancji na N. To tak jakbyś N podłaczył przez rezystor wówczas nastąpi wzrost napiecia między L a N.
25A na fazie to troche przy duzo, takie plyty nie powinny pobierac wiecej niz 20A na faze, nie wiem o jakiej mocy calkowitej jest plyta ale najmocniejsze maja jakies 7.5 kw wiec po 2.5 kw na faze ( w przypadku 3faz). Jednak trzeba przyjac ze to udawana 3faza, a dziala na 2 fazach to moze jeść wiecej mocy na faze.Hmm spokojnie na bezpiecznikach 20A powinno byc to zabezpieczane :) ale nie w plycie a zewnetrznie
Ja tam myślę że to cały czas naprawa elektrosamochodowa tylko pod przykrywką :) - w samochodzie ostatnio naprawiał licznik to tutaj też licznik wywalił zabezpieczenie - w samochodzie wcześniej w ECU wymieniał kondensator to w laptopie też kondensator miał zwarcie :)
@@Fabi.... Więc nie ma tu żadnego przypadku. Wyrzucenie zabezpieczenia na fazie zasilania spawarki indukuje na uzwojeniu wsteczną SEM a że spawarka nadal jest podpięta poprzez przewód neutralny na którym nie ma żadnych zabezpieczeń to na tym przewodzie pojawia się napięcie znacząco różne od zera i w tym momencie wywala urządzenia na fazie ze skrajnie różnym potencjałem, czasami nawet u sąsiada jeśli np. mieszkają w bloku gdzie mają wspólny neutral a różne fazy zasilania
Ten film nic nie wnosi. Zapewne uszkodzenie jest od strony tranzystorów IGBT które sterują cewkami indukcyjnymi. Są dwa niezależne panele. Każdy działa na oddzielnej fazie lub po zamostkowaniu na jednej. Dla tego po pomiarach, na lewej stronie miałeś odczyt w M ohm. A po prawej brak przejścia. Wygląda na to że do naprawy jest prawa strona, lewa powinna działać. Fakt warystora do wymiany.
twoje wiadomosci o elektryce sa znikome,bo to akurat nie ma zadnego wplywu , zwarcie w ukladzie powstalo poprzez podniesienie napiecia przez kondesatory ,co spowodowalo zwarcie warystorow, warystory musza byc , bo zniszczysz plyte
Miała być subskrypcja, bo kanał wydawał się ciekawy, ale nie będzie. Kolejny, który kaleczy. Bezpieczniki "poszły"? Serio? To je goń, może daleko nie odeszły.
Wiara tu nie ma nic do rzeczy. Bezpiecznik nie zareaguje na milisekundowe przepięcie o amplitudzie rzędu kV. Nic dziwnego, że bezpieczniki są całe. Normalne, w porządnie zaprojektowanych urządzeniu nic by się nie wydarzyło. Z drugiej strony nie rozumiem zdziwienia, że bezpieczniki są sprawne w urządzeniu, które pobiera bez mała 10 kW mają wartość 20 A. Te bezpieczniki służą do odłączenia płyty od sieci energetycznej, gdy w płycie powstanie zwarcie a nie gdy spawarka wyzwoli bezpieczniki w rozdzielnicy. Skoro zwarcie nie powstało, to nic dziwnego, że są sprawne. Nie ma żadnego związku między wybiciem bezpieczników w rozdzielnicy budynkowej z powodu przetężenia wywołanego spawarką z bezpiecznikami w płycie indukcyjnej włączonej do tego samego obwodu. Brak ciągu przyczynowo-skutkowego. Jak urządzenie może się zepsuć od wyłączenia zasilania? Bo zadziałanie bezpiecznika w rozdzielnicy to de facto wyłączenie zasilania! To świadczy o wyjątkowej tandetności tych urządzeń. Szmelc, omijać z daleka takie urządzenia! Każdy już wie jakich urządzeń nie kupować.
9:35 Te warystory są prawdopodobnie na 275V przemiennego lub 350V stałego, nie 127V. Zakładając że w sieci może być 253V AC to jest margines 20V do zadziałania warystora. Poza tym jak zwykle przyjemnie się oglądało.
9:32 faktycznie, przejęzyczyłem się 😅 Miało być 275, nie wiem skąd mi się wzięło 127 🤔
Fajnie, że cały czas masz chęć się rozwijać i uczyć. To już nie jestem elektronika lat 90, że wszystko podobne. Tylko trzeb a było znać podstawowe zasady.
7:00 Są dwa niezależne obwody po to by w razie braku 1 fazy można było używać polowy kuchenki. Display (procek) jest zasilany równolegle z obu, wiec zawsze działa, error się wyświetlał by użytkownik wiedział, ze połowa kuchenki nie działa.
Instalacja domowa do sprawdzenia przez elektryka, raczej pomiędzy licznikami a słupem (BeeMy do sprawdzenia, skrzynka przy płocie itp) Na 99 % gdzieś przy bezpiecznikach głównych lub rozdzielni zniknął neutral. Albo jest brak kontaktu przez niedokręcenie, albo coś się powoli smaży, albo przyrdzewiało, albo coś jest źle podłączone. Pojawiło się obciązenie przy pracy kuchenki i spwarki tak duże, że ujawnił się problem, "odłączyło" neutral, poszło międzyfazowe 400 V na 230V i usmażyło warystory. Taka teoria spiskowa :)
Moja teoria też do tego dążyła, ale nie wiem, okaże się :)
To samo mi do głowy przyszło, tym bardziej że na tabliczce od płyty jest napisane "input 230v", przewód N do sprawdzenia!
Skoro jest podpięta kuchenka do dwóch faz i jak rozumiem do neutralnego ? To dlaczego ją zepsuło, skoro była przystosowana do zasilania na 2 fazy ?
Skoro jest podpięta kuchenka do dwóch faz i jak rozumiem do neutralnego ? To dlaczego ją zepsuło, skoro była przystosowana do zasilania na 2 fazy ?
Skoro jest podpięta kuchenka do dwóch faz i jak rozumiem do neutralnego ? To dlaczego ją zepsuło, skoro była przystosowana do zasilania na 2 fazy ?
Siemka dobrze ze masz takiego Piotrka dzięki niemu możemy zobaczyć co tam w tym siedzi 👌👍😁😁😁pozdrawiam
Siema, dokładnie :D Pozdro :)
@@Fabi.... dzięki 😁😁😁
Indukcja może się przydać 😊😊, rysunek instruktażowy mega😅,
Witam serdecznie przyjemnie się ogląda tak fachowo wytlumaczona robotę pozdrawiam serdecznie miłego dnia 😀😀😀👍👍👍👍👍
Witam, miłego dnia, pozdrawiam :)
I to jest słuszne podejście do budowy...garaż większy od domu🤣. Piękna grafika Fabi😀. Pozdro.
Pozdro :)
On nie był większy, tylko był bliżej 😉
Kiedy miakem jedną fazę, bo gdzieś tam drzewo się złamało i zwarło dwie, to pół kuchenki mi chodziło. To Bosh ze espolnym sterowaniem, z wybieraniem palnika. Też zasilany na 2 fazy. Widocznie sterowanie jest zasilane tylko z 1 z nich i akurat dobrze trafiło.
Ps. Kiedyś zrobilo mi się zwarcie i nie wybiło ani zabezpieczenie na obwodzie, ani zalicznikowe główne 25A, tylko przepaliło topikowe zabezpieczenie przedlicznikowe 32A. Juz 2x tak miałem, z 2 różnych obwodów, raz 3-fazowego, raz 1-fazowego, ale zawsze tylko tak się działo w przypadku pelnego zwarcia. Jak podłączyłem kiedyś jednoczesnie spawarkę i plazmę, to tylko mi wybiło w pewnym momencie (nie od razu, tylko podczas pracy) z powodu przeciążenia z 2 obwodów główny bezpiecznik 20A na warsztacie, ale dalszych ani domowych nie ruszyło.
Podobają mi się twoje filmy. Więcej różnych napraw i wyjaśnień działania i diagnozowania napraw elektroniki.
Ciekawy przypadek 🙂 Dziękuję za wiedzę bo znalazłem ostatnio podobną i już wiem jak sprawdzić nie zaciemniając wszystkich piwnic w bloku 😉 Pozdro Fabi 🤜🤛
Pozdro 👊
Zaciekawiłeś.. poszła subskrybcja. Wymieniasz spalone gimele, mierzysz czy ma zwarcie na tranzystorach. Podłączasz przez żarówkę i sprawdzasz. Przy tranzystorach lecą bezpieczniki w pionie, totalna zwiera. Czasem mostek leci. Gorzej przy robaczkach. Z zamarznięciem wody tak samo pomyślałem ;-)
Fuksło Ci się jak mi z Amicą dla syna. Pozostałe jakie mam - 5 sztuk ;-P czekają na naprawę...
Elegancko się udało. Super naprawa. Stało się jak się spawało, co zrobić. Pozdrawiamy 🤗
Pozdrowionka 👊👍🤗
Hej ja też byłem taki mądry szybko szybko, uwaliłem płytę podczas testów (poszedł tranzystor) , też podłączyłem ją na gównianym przedłużaczu na którym chodził jeszcze farelek bo było zimno, podłączyłem płytę zaczęła grzać mówię odłączę farelek bo to za dużo jak tylko odłączyłem płyta powiedziała papa :)
Płyta to jest układ rezonansowy i musi mieć od razu sztywne zasilanie z 3F-2F i płyty nie są odporne na skoki napięcia, a tym bardziej jak jest teraz 260V na fazie, na przyszłość nie testuj tak płyty na żarówce bo możesz jeszcze większych szkód narobić.
Jak zwykle super
Świetna robota !
Ale żart. No przecież by zamarzala. Och Fabi. Super film i naprawa
Rozumiem że spawarka na 3 Fazy i kuchenka na 230 dużej mocy Płyta jest indukcyjna nagłe momentalne odłączenie jej od zasilania (rozumiem że dwa liczniki ale Jedno zasilanie domu ) spowodowało w kuchence gwałtowny bardzo krótkotrwały lecz bardzo duży skok napięcia wstecznego które to spowodowało uszkodzenie kuchenki i wyrzucenie następnych zabezpieczeń
Nie wiem czy spawarka nie wygenrowała tego przepięcia. Dwa to nie wiemy jaka jest instalacja w tym domu. Może jakieś napięcie poszło po neutralu. Trochę zgaduję, bo faktycznie przy prawidłowym podłączeniu obwodów w licznikach to nie powinno mieć miejsca. Ja tam bym się jeszcze dla pewności przyjrzał tej elektryce, czy ktoś tam aby nie wpiął się gdzieś w dziwny sposób. Przy następnym spawaniu szlag trafi TV albo coś droższego.
Pewno fotowoltaika jest jeszcze...
@@grzegorzw5042 To co powiedział Fabi jest wstanie tak zadziałać i narobić szkód jak to miało miejsce nie potrzeba fotowoltaiki ani innych przyłaczy gwałtowne zdławienie dwóch faz do zera na krótki czas może spowodować skok pomiędzy Zerem a działająca fazą skok do 750V a nawet więcej na mniej niż sekundę lecz to wystarczy na zabicie warystorów
@@m44g5 Tak. Ale to nie powinno mieć moim zdaniem miejsca w przypadku podliczników
@@grzegorzw5042 Powiedz to napięciu przyłącze do domu z WLZ jest jedno z rozdziałem na 2 liczniki , a prąd nie patrzy na to czy to przed licznikiem czy za
Warystory mogą być na 250V prawdopodobnie tyle wystąpiło w sieci chwilowo!
1:03 Piotruś pewnie ma założony FR 4 polowy zamiast dedykowanego 3F+N co jest czestym błędem, że względu na opóźnienie w rozłączaniu stykow, w 3F+N ten problem nie występuje bo N jest wyłączany jako ostatni i włączany jako pierwszy, co się stanie po chwilowym zaniku N w instalacji 3F chyba nie trzeba tłumaczyć, pozdrawiam
Pozdro 👍
Miedź, wszędzie miedź... I do tego sześć atomów złota.... Jedna płyta a można się ustawić na resztę życia 😅. Zdrowia Fabi!!!
Pozdro :)
Topikowe wkładki sa z zasady selektywne więc prund tam dlugo płynął xD ale wykonanie lepiej niz amica na moj gust. Warystor 14mm mogli dac wieksze. Najlepsza faza to faza L4 a prund wywala najczesciej gdy zalacza "palnik" bo jak igbt jest uwalone to tak o nie sprawdzisz bo przekazniki odlaczaja zasilanie :-)
Musisz zapichcic imadlo xD
7:04 Dwa osobne obwody na dwie strony. Jeden zasilacz który można podłączyć pod jedna fazę dwie albo trzy za pomocą zworek i mostków.
Na 3 fazy nie. L3 jest nie podłączona do niczego. Podłączając 2 fazy można gotować na "boost" na wszystkich polach. Przy zmostkowaniu L1 i L2 może na maxa nie pójść jednocześnie na wszystkich polach.
@@BabiniczNaLitwie Mówimy o tej konkretnej płycie czy ogółem o płytach?
@@orzech1406 o boost ogólnie, podłączenie 2 faz maksymalnie to również konkretnie o tej płycie. Przecież autor wyraźnie o tym mówi.
Dlatego że bezpieczniki topikowe mają dłuższy czas za działania, chyba żeby są to szybkie.
Zabezpieczenie WLZ też miało topikowe :)
1:06 to bardzo dziwne przepięcie 🤔🤔🤔 Może licznik na warsztat był podlicznikiem, ale to by oznaczało, że rozdzielnia jest źle połączona....No ciekawe.
Osobny licznik.
Odnośnie nieprzepalonych bezpieczników to są różne szkoły (warystor przed lub za bezpiecznikiem), ale czasami w sprzęcie na rynek konsumencki warystory stosuję się przed bezpiecznikami ze względu na testy Surge, Burst itp. W przypadku gdy warystor jest, za bezpiecznikiem podczas testów bezpieczniki przepalają się i test taki jest niezaliczony, przez co urządzenia nie można certyfikować na rynek konsumencki. W normalnych warunkach pracy warystory powinny przyjąć energię przepięcia i rozproszyć ją bez uszkodzenia się (tutaj ciężko ocenić czy było to zwykłe przepięcie). Nie wiem jak było w kuchence, którą przedstawiasz, może warystory były pierwsze w kolejce. Pozdrowionka.
Warystory za bezpiecznikami, sprawdziłem to, bo to wpadłem na to że mogą być przed, co byłoby niby dziwne, niby nie tak jak piszesz. Pozdro.
No ciekawe dlaczego to strzeliło, hmm 🤔
Schemat rozpierduchy mega 😊😊😊
MasterChef Fabi...pozdrowionka serdeczne 🤗🤗🤗
Pozdro :)
I kolejny ciekawy materiał. Pozdro fabi
Pozdro 👊
Kiedyś podłączyłem cewki odwrotnie, to potem klient miał pretensje, że zamiast wody na kawę, zagotowało mu na herbatę.
:D:D
Mistrz elektro. Pozdro Fabi
Pozdro :)
10:55 - to nie żart to prawda - tak mogłoby się stać, jeśli tylko to nie byłaby kuchenka Pitera (jak we wstępie) a Peltiera!
Zastanawiam się czy udało by się z tak przerobić taką indukcję żeby grzać śruby w samochodach. Zamiast oryginalnego pola grzejnego wpiąć takie jak w indukcjach do motoryzacji i powinno dać radę. Większość płyt pracuje na jednej fazie. Moc jednego pola grzejnego 2,3kw powinna wystarczyć.
Obejrzałem pozdro ze Śląska Fabi mistrzu 👍👊
Pozdro
Siemka Fabi 👊😃 zawsze się zastanawiałem jak taka płyta indukcyjna wygląda od środka,teraz już wiem, trochę taka konsola DJa 😅😁🎧🎛️👍 działa? działa 💪💪💪 pozdro Fabi 🤜🤛😃👍
Siemano, konsola :D
Pozdro:)
Zgodnie z prawem Merfiego (nie chce mi się kombinować po angielsku) w razie awarii zabezpieczany przez bezpiecznik drogi element spali się pierwszy zabezpieczając w ten sposób bezpiecznik.
no i nasuwa się pytanie po co są te bezpieczniki skoro nie zabezpieczyły elektroniki ??
Siema 👊 i pozdro Fabi , jak zwykle doskonała robootaa
Siema, dzięki, pozdro :)
Czy ta kuchenka miała swoje własne zabezpieczenie w instalacji elektrycznej? Jeśli nie, to nie byłoby to dziwne, że zadziałało zabezpieczenie w instalacji, bo już płynął wcześniej przez nie jakiś prąd. Z jakiegoś powodu brakuje informacji o poborze prądu przez tą kuchenkę, jest 3000W, ale nie wiadomo jaki współczynnik mocy.
127V? To one są połączone w szeregu?
Możliwe, że spawarka spowodował duży pobór prądu, a gdy zabezpieczenie ją odłączyło, to wzrosło chwilowo napięcie w sieci z powodu indukcyjności sieci, możliwe, że te warystory i tak by się niedługo uszkodziły, albo pracowały na granicy, bo napięcie wyższe w sieci od fotowoltaiki na przykład. Wydaje mi się, że te 3000W to na wszystkie "palniki" obciążone na 100%, choć należałoby przestudiować instrukcję. Często takie płyty pozwalają wybrać moc palnika, więc wodę zagotować byś mógł. Płyta indukcyjna powinna być w teorii sprawna jeśli warystory spełniły swoją rolę.
Mógłby by tam być bezpiecznik 20A, a nie 25A. Wtedy może by one zadziałały, a nie nadprądowe.
Kuchnia zabezpieczona osobno "esami". A co do teorii różnych, widziałeś ile indukcyjności jest na tej płycie filtracyjno zabezpieczającej? Jak coś gwałtownie "pociągnęło" prąd od strony wejścia... Czy nie mogło by tam się coś wyindukować? Ciekawe...
@@Fabi.... widziałeś ile indukcyjności jest na tej płycie filtracyjno zabezpieczającej? bo to płyta indukcyjna stąd tyle indukcyjności
@@adamith7985 🤪
Jeśli kuchnia była włączona to nie ma sensu naprawy. Jeśli wyłączona to naprawa prosta jak barszcz😉.
1:30 - a tak na serio to układ Gretza okazało się że wcześniej został wymyślony przez Pollaka :) - Pollak był polakiem z dolnego śląska - tego się nie da podważyć bo przecież niemiec we Wrocławiu nie nazywałby się Pollak :)
Hej Fabi , ja wiem jak przerobić zmywarke na odśnieżarkę, ale kuchenkę na lodowe, nie.
Siemka Fabi 👊 łapka leci nr.1 👍😉
Siema :)
Piękna historia komiksowa 😊
Fabi, warystor ma ograniczać produkcję fotowoltaiki ;) hehe
Trzeba było jej nie naprawiać, tylko wysłać do mnie, ja bym naprawił 😂 Pozdrawiam serdecznie, Fabi🤜🤛👊👊👊
Pozdro :D
Ugotujesz jakiś obiad na kanale? Oczywiście na tej kuchence
Słaby styk lub za mały przekrój przewodu neutralnego musiała to być spawarka trójfazowa a kuchenka na 230V ujawniły się słabości poprzez duże obciażenia i wzrost rezystancji na N. To tak jakbyś N podłaczył przez rezystor wówczas nastąpi wzrost napiecia między L a N.
👍
25A na fazie to troche przy duzo, takie plyty nie powinny pobierac wiecej niz 20A na faze, nie wiem o jakiej mocy calkowitej jest plyta ale najmocniejsze maja jakies 7.5 kw wiec po 2.5 kw na faze ( w przypadku 3faz). Jednak trzeba przyjac ze to udawana 3faza, a dziala na 2 fazach to moze jeść wiecej mocy na faze.Hmm spokojnie na bezpiecznikach 20A powinno byc to zabezpieczane :) ale nie w plycie a zewnetrznie
Siema siema Fabi pozdrawiam serdecznie
Siema, pozdro :)
Bedzie film z naprawy zarowki?
Będzie, ale w serii "co się stało, że nie działało".
Rysunek the best haha pozdro.
Pozdro :)
I jak Ty z tego samóchód chcesz zrobić? 🤔
Tak płyty są na 2 fazy, bo 3 faza jest zwykle dla piekarnika przeznaczona.
a to jest jakieś 2 fazowe czy co? :D
....
a no właśnie
2x230V
To na pewno wina indukcji... w przewodach.
Łaaaał, jaki wielki podgrzewacz do PCB 🤪
Drugi Daniel nam rośnie.
Ja tam myślę że to cały czas naprawa elektrosamochodowa tylko pod przykrywką :) - w samochodzie ostatnio naprawiał licznik to tutaj też licznik wywalił zabezpieczenie - w samochodzie wcześniej w ECU wymieniał kondensator to w laptopie też kondensator miał zwarcie :)
Fabi w co drugim odcinku: "Nie robie takich rzeczy, nie naprawiam...".
😅
Na części na OLX 🖐️😁
Pierwszy jes jes 😂😂👍💪
Właśnie miałem pytać co to warystor
Hej Doktorku 😊
Siema.
Niech zgadnę- spawarka transformatorowa
Tak.
@@Fabi.... Więc nie ma tu żadnego przypadku. Wyrzucenie zabezpieczenia na fazie zasilania spawarki indukuje na uzwojeniu wsteczną SEM a że spawarka nadal jest podpięta poprzez przewód neutralny na którym nie ma żadnych zabezpieczeń to na tym przewodzie pojawia się napięcie znacząco różne od zera i w tym momencie wywala urządzenia na fazie ze skrajnie różnym potencjałem, czasami nawet u sąsiada jeśli np. mieszkają w bloku gdzie mają wspólny neutral a różne fazy zasilania
Licznik nie jest zabezpieczeniem przed przepięciem.
Nie jest ale też ma warystory.
Siemka Fabi👍
Siema.
Ten film nic nie wnosi.
Zapewne uszkodzenie jest od strony tranzystorów IGBT które sterują cewkami indukcyjnymi.
Są dwa niezależne panele.
Każdy działa na oddzielnej fazie lub po zamostkowaniu na jednej.
Dla tego po pomiarach, na lewej stronie miałeś odczyt w M ohm.
A po prawej brak przejścia.
Wygląda na to że do naprawy jest prawa strona, lewa powinna działać.
Fakt warystora do wymiany.
Podłączę ją z ciekawości gdzieś i dam znać.
Fabi,mój brat mówił skołowrotek jak był mały
Siemaneczko 😁😁😁
Siema :)
3:05 Nie lepiej nie tluc bo na milion szkielek sie rozwala 😮😮😮
0:15 :) do bajki musowo podkład ribidi ribidu ram pam pa ram ram pam pa ram :)
Fabi Andersen😂
Siemano
Siema
twoje wiadomosci o elektryce sa znikome,bo to akurat nie ma zadnego wplywu , zwarcie w ukladzie powstalo poprzez podniesienie napiecia przez kondesatory ,co spowodowalo zwarcie warystorow, warystory musza byc , bo zniszczysz plyte
Ja się nie znam 😅 Dzięki za wykład 👊👍
Miała być subskrypcja, bo kanał wydawał się ciekawy, ale nie będzie. Kolejny, który kaleczy. Bezpieczniki "poszły"? Serio? To je goń, może daleko nie odeszły.
Dzięki wielkie, pozdro 👊
To nie lotnisko, nie musisz ogłaszać swoich odlotów
Mi to nie przeszkadza, co to wojsko, że był zakaz używania słowa ,,jeden" w efekcie mówiło się ,,rasnaście".
Wiara tu nie ma nic do rzeczy. Bezpiecznik nie zareaguje na milisekundowe przepięcie o amplitudzie rzędu kV. Nic dziwnego, że bezpieczniki są całe. Normalne, w porządnie zaprojektowanych urządzeniu nic by się nie wydarzyło. Z drugiej strony nie rozumiem zdziwienia, że bezpieczniki są sprawne w urządzeniu, które pobiera bez mała 10 kW mają wartość 20 A. Te bezpieczniki służą do odłączenia płyty od sieci energetycznej, gdy w płycie powstanie zwarcie a nie gdy spawarka wyzwoli bezpieczniki w rozdzielnicy. Skoro zwarcie nie powstało, to nic dziwnego, że są sprawne. Nie ma żadnego związku między wybiciem bezpieczników w rozdzielnicy budynkowej z powodu przetężenia wywołanego spawarką z bezpiecznikami w płycie indukcyjnej włączonej do tego samego obwodu. Brak ciągu przyczynowo-skutkowego.
Jak urządzenie może się zepsuć od wyłączenia zasilania? Bo zadziałanie bezpiecznika w rozdzielnicy to de facto wyłączenie zasilania! To świadczy o wyjątkowej tandetności tych urządzeń. Szmelc, omijać z daleka takie urządzenia! Każdy już wie jakich urządzeń nie kupować.
Przecież w płycie było zwarcie, warystory zwarły....
najlepiej to podpinać się do pionow sąsiadow.Wujek Dobra Rada
Exstra schemat ideowy hahahaha