Po kolei z Kuleckim - Odcinek 206 - Czwórka i piątka: Olsztyn, sierpień 2024

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ย. 2024
  • Wakacyjne odwiedziny w Olsztynie stały się okazją do oględzin sieci tramwajowej: skoro pył budowlany już opadł, przyjrzyjmy się najnowszym inwestycjom w grodzie Jakuba.
    .
    Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
    Facebook: / pokoleizkuleckim
    Instagram: / jakubkulecki
    Muzyka: morningwoodblu...
    .
    #pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #olsztyn #tramwaj #solaris #tramino #durmazlar #panorama #mpkolsztyn #olsztynkocham

ความคิดเห็น • 107

  • @Piterro-h5b
    @Piterro-h5b 13 วันที่ผ่านมา +11

    Zazdroszczę Olsztynowi takiego mentora jak Pan Kulecki. Włodarze już powinni szykować do ptzemianowania jakaś zacna ulice. Piękne miasto i ślicznie położone, choć znam Olsztyn pobieżnie głównie z tafli jeziora ukiel. Te tureckie wagony super, estakada gruba na wypasie. Jeśli chodzi o utrudnienia przy budowie linii tramwajowej to Mokotów niezmiennie pozdrawia. A ikarusem kto nie jeździł na przegubie życia nie zna i jest ubogi w doznania historii. Jak zwykle materiał złoto czyste. Dziękuję

    • @harrypotter9853
      @harrypotter9853 12 วันที่ผ่านมา +1

      ...co do Ikarusów święte słowa🤣🤘

  • @transport_bez_cenzury
    @transport_bez_cenzury 12 วันที่ผ่านมา +10

    Dzień dobry.
    Mimo ogromnego szacunku dla Pańskiej pracy włożonej w realizację kolejnych odcinków serii "Po Kolei z Kuleckim", dzisiaj nie mogę zgodzić się z żadnym ze stwierdzeń jakie padły w odcinku, ani w odniesieniu do oceny olsztyńskiej komunikacji sprzed 20 lat, ani tej współczesnej. Nie mogę nawet przyznać racji, gdy słusznie podnosi Pan, że Olsztyn powinien wyzbyć się wielkomiejskiego kompleksu. Absolutna zgoda, tyle tylko, że miasto już stało się ofiarą tego myślenia - czyli udawaną, głośną, pstrokatą, pełną chaosu i megalomanii - udawaną metropolią. Z cukierkowego miasta średniej wielkości z wzorcowym przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej z białym malowaniem zakładowym nawiązującym do historii olsztyńskiej komunikacji, stało się czymś na kształt warszawskiego "mordoru" z włożonym w sam środek jego zimnej i postmodernistycznej architektury - Reszlem (Stare Miasto). Biurowa estetyka małej architektury i taki właśnie design oraz kolorystyka komunikacji miejskiej - może spójne ale nieprzystające do skali i wcześniejszej bajkowej estetyki miasta, dopełniają negatywnego odbioru całości utrzymanej w konwencji centrum handlowego Wola Park. Do kompletu trasy z ekranami akustycznymi, chwastowiska i badylowiska - zamiast wcześniejszych trawników z kwiatowymi rabatami. Gdzie ta wąska wysadzana 150 letnimi drzewami droga wylotowa do Gietrzwałdu? Czy przebudowa Bałtyckiej w perspektywie budowy obwodnicy była konieczna. Wszystko w dzisiejszym tworzy wrażenie przypadkowości i myślenia w perspektywie nawet nie do końca kadencji, ale do kolejnego przecięcia wstęgi przez Grzymowicza ... Ekipa tego czlowieka, zaledwie przez dekadę, z Tybingi, czy Fryburga Bryzgowijskiego zrobiła Konin z tramwajami. No i teraz dwa słowa o nich.
    Cała idea nowych tramwajów olsztyńskich nie wynikała z jakiejś głębszej idei. To niejako skutek uboczny absorpcji środków zewnętrznych na remont ulic. No i powstały. Najpierw na trasie Dworzec - Witosa, omijającej wszystkie generatory ruchu, z kikutami na Kortowo i do centrum, obsługiwanymi z tak kiepską częstotliwością, że nikt z tych odcinków nie korzystał. To był moment gdy w stylu kapitalistycznego biznesu z przełomu XIX i XX wieku, należało całość rozebrać, przeprosić i podać się do dyspozycji prokuratury. W żadnym jednak wypadku nie brnąć w system który mimo kolejnej rozbudowy, nadal jest tylko nieistotnym dodatkiem do komunikacji autobusowej.
    Rozbudowa niefunkcjonalnego układu tras tramwajowych o kolejne 6 km, to swoiste leczenie kaca klinem. Przykład autobusu jadącego zaledwie 5 minut dłużej niż tramwaj chociaż dłuższą trasą to potwierdza bezsens całej koncepcji. jaki Pan podał
    Pierwsze trzy linie kursujące po omijającej wszystko trasie Witosa - Dworzec i dwóch jej protezach do Wysokiej Bramy i Kortowa udowodniły, że są tylko zbędnym dodatkiem do komunikacji autobusowej. Przeskalowane i przeforsowane olsztyńskie tramwaje, nawet po rozbudowie nie będą zdolne odegrać dominującej roli w mobilności miejskiej. Bez zmiany koncepcji obsługi transportowej, nowej planistyki i właściwego pomysłu na tramwaj, tramwaje w Olsztynie omijając skrupulatnie najważniejsze odcinki sieci komunikacyjnej, zawsze będą kosztownym kwiatkiem do kożucha i swoistym wykwitem politycznej fantazji władz samorządowych, a w moim przekonaniu pomnikiem niegospodarności i niekompetencji ekipy Grzymowicza.
    Wspomniał Pan o trolejbusach. Słusznie. Olsztyn z racji na położenie byłby idealnym wprost miejscem dla eksploatacji trolejbusów na dawnych liniach autobusowych 2, 9, 15, 20, 26. Wystarczyło tylko zelektryfikowć ciąg Osiedle Generałów -Wilczyńskiego - Krasickiego - Wyszyńskiego - Piłsudskiego - 1Maja - Partyzantów - Dworzec i odcinki Kortowo - Al. Warszawska - Szrajbera - Pieniężnego - Piłsudskiego oraz Piłsudskiego - Dworcowa - Dworzec - Limanowskiego - Jagiellońska. Na linii 9 i 15 idealnym środkiem byłyby trolejbusy dwuprzegubowe, a na pozostałych - przegubowe. W dni wolne od pracy sieć byłaby wyłączana na odcinku 1 Maja - Partyzantów, linia 20 obsługiwana taborem spalinowym lub bateryjnym, zaś linie 9 i 15 trolejbusami 18. metrowymi zdjętymi z linii 20, rzadziej kursującej w weekendy linii 2 i kursującej tylko w dni powszednie linii 26 . Numeracja linii powinna zostać bez zmian ale nazwa linie autobusowe winna być zastąpiona w opisach terminem linie komunikacyjne. Podział na rodzaj trakcji w warunkach pełnej interoperacyjności byłby kłopotliwy i mylący. Chronologiczna numeracja bez względu na rodzaj trakcji jest nawiasem mówiąc powszechna w miastach średniej wielkości w krajach w wyższą kulturą komunikacyjną (Niemcy, Szwajcaria, Czechy) a w Polsce obecna w Grudziądzu.
    Jeśli jednak Olsztyn miałby mieć tramwaj, to tylko zdolny obsłużyć minimum 70 procent przewozów spośród realizowanych transportem publicznym. Taką rolę odegrałaby jedna linia tramwajowa Dworzec - Partyzantów - Dąbrowszczaków -Piłsudskiego - Plac Jedności Słowiańskiej - Pieniężnego - Szrajbera - Śliwy - Al. Warszawska - Kortowo - Kalinowskiego - Brzeziny - Jaroty - Wilczyńskiego - Pieczewo. Przy tej koncepcji tramwaj na odcinku Śliwy - Pieczewo powinien mieć parametry szybkiego, zaś zespół osiedli Jaroty - Pieczewo w planach rozwoju miasta winien być zredefiniowany jako umiejscowiony wzdłużnie w osi wschód zachód. To implikowałoby zarzucenie dalszego rozwlekania miasta na południe, na rzecz obustronnej zabudowy nowej ulicy biegnącej dalej na wschód od Pieczewa i stanowiącej przedłużenie obecnej ul. Wilczyńskiego. Docelowo tramwaj powinien dotrzeć do rejonu Jeziora Skanda i koloni Szczęsne. To te tereny (a nie dalej na południe) powinny być urbanizowane. Wraz z dalszą suburbanizacją terenów wzdłuż linii do Szczytna, tramwaj mógłby korzystać z podrzędnej linii kolejowej, tworząc nową ofertę przewozową w ruchu lokalnym (kilka stacji) uzupełniającą w trakcie godzinnym kolejowe połączenia regionalne (casus Nordhausen i Karlsruhe)
    O ile trolejbus nie spowodowałby zasadniczych zmian w układzie siatki połączeń np. poza przeniesieniem "dziewiątki" na Piłsudskiego i Dworcową (likwidacja 28), o tyle koncepcja tramwaju zmieniłaby zasadniczo układ komunikacyjny. Oprócz tramwaju linii nr 1, pozostałyby tylko skorygowane linie autobusowe o charakterze uzupełniającym nr 2, 6, 10, 13, 16, 17 i 21. Oczywiście ich funkcja realizowana byłaby w sposób właściwy dla miast średniej wielkości. Byłyby to więc linie układu dośrodkowego, zbiegające się na centralnym przystanku na ul. Szrajbera przy placu Rosevelta. Sposób podróży byłby więc oparty o maksymalnie jedną przesiadkę fakultatywną (dla potoków w relacjach mało popularnych), nie zaś jak przyjęto obecnie w sposób błędny opierając się na modelu wielkomiejskim - na dwóch przesiadkach obligatoryjnych. O ile w dużym mieście model dowozu do szybkiego tramwaju, metra, lub SKM a następnie odwozu do miejsca przeznaczenia ma sens z racji na szybkie przemieszczanie środkiem wyższego rzędu na duży dystans dziesięciu czy kilkunastu kilometrów co kompensuje czas przesiadek a nawet pozwala odnotować zysk, to w realiach 4-5 kilometrów podróży w mieście średniej wielkości dwukrotna przesiadka i to w formie innej niż skomunikowanie, jest źródłem wzrostu łącznego czasu podróży.
    Mówi Pan o perspektywicznym myśleniu w urbanistyce i olsztyńskim transporcie. Otóż nie. Proszę zwrócić uwagę, na chaos słupów, brak linearności, wyesowanie torowisk i jezdni. To są podręcznikowe błędy uderzające nie tylko w estetykę, ale i pogarszające jakość funkcjonowania komunikacji miejskiej. Niby zrozumieli że "zatoki się leczy" (wyjaśniałem na mazurskim profilu transportowym w serii postów "Wyleczyć Kętrzyn z zatok" w czym rzecz), to poesowali buspasy (!). Pomijając bezsens rozbudowy sieci tramwajów w takiej formule, nawet i sama estakada została spieprzona. Zamiast wykonać cały jej przebieg w planie jako łuk o dużym promieniu co z bezkolizyjnym charakterem tego odcinka stwarzałoby możliwość jazdy z prędkością rzędu 60-70 km/h, to zrobiono dwa ciasne łuki plus odcinek prostu bez krzywych przejściowych. Jak rzuciło wagonem przy prędkości 20-30 km/h przy wjeździe na drugi łuk w czasie przejazdu inauguracyjnego, było widać w oficjalnych materiałach usłużnych mediów lokalnych. Pasmo błędów, kompromitacji, a przede wszystkim zmarnowane szanse na dobry transport i zniszczone miasto.
    Jak powinien wyglądać tramwaj w Olsztynie, komunikacja i estetyka miasta? Polecam wycieczkę do bliźniaczo podobnego miasta Schwerin. .
    Pozdrawiam serdecznie ✋
    Marcin Banach

    • @EasyRider-rf5ky
      @EasyRider-rf5ky 12 วันที่ผ่านมา +5

      No to dojebałeś kolego 💪💪💪
      Ale to jest sama prawda o tramwajkach grzyma. Brawa i kurtyna 🎉🎉🎉

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 12 วันที่ผ่านมา +3

      @@transport_bez_cenzury mam dopisać coś o taborze? Było by drugie tyle, albo i więcej.
      ;)

    • @transport_bez_cenzury
      @transport_bez_cenzury 12 วันที่ผ่านมา +3

      @@fifi81pl
      Pewnie że tak. Będzie komplet. Serio.

    • @transport_bez_cenzury
      @transport_bez_cenzury 10 วันที่ผ่านมา +3

      PS.
      Byłbym zapomniał: niefunkcjonalne najnowsze rozwiązanie infrastrukturalne na Piłsudskiego, już dało o sobie znać, gdy zupełnie niedawno, wskutek drobnej kolizji autobusu z samochodem, ruch komunikacji miejskiej na fizycznie separowanej jezdni autobusowo - tramwajowej został całkowicie zablokowany, a komunikacja miejska w całym Olsztynie sparaliżowana. Byli planiści, którzy projektowali Olsztyn i "za Niemca" i za PRL-u, przewracają się w grobach, a Ci którzy żyją - pewnie łapią za głowę ...

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  10 วันที่ผ่านมา +4

      Bardzo dziękuję za ten komentarz, na który czekałem i którego wydźwięku się spodziewałem. Mój przekaz jest czystą opinią i impresją, nieskażoną znajomością tematu. Pański głos, oparty na gruntownej znajomości tematu, tradycyjnie przyjmuję z pokorą.
      Pozdrawiam Pana najserdeczniej!

  • @pit1898
    @pit1898 12 วันที่ผ่านมา +4

    4:20 poprawka, przegubowe Ikarusy miały 16,5 metra czyli mniej niż obecne przegubowce (18metrow), krótszy był również Ikarus 260 czyli odpowiednik dzisiejszej solówki (11 metrów zamiast współczesnych 12)

  • @Nieciej
    @Nieciej 10 วันที่ผ่านมา +7

    Trzycyfrowe numery linii autobusowych to nie megalomania tylko możliwość oddzielenia w przyszłości różnych typów tych linii za pomocą tej pierwszej cyfry. W Warszawie 100 i 200 to obecnie linie zwykłe, ale już 300 i 400 to okresowe (dawniej szczytowe), przy czym 4 z przodu noszą linie przyspieszone - przyspieszone są też 500-tki, które jednak nie są okresowe, a stałe. 700 i 800 to linie podmiejskie, ale codziennie kursują tylko 700-tki... Trzycyfrowe numery to większa czytelność oferty, choć w stolicy to zaczyna ostatnio kuleć i zdarzają się okresowe linie zwykłe z zakresu numerów stałych, "bo tak", bo się tak komuś w ZTM podoba.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  10 วันที่ผ่านมา +2

      Przy olsztyńskiej skali to samo dało się osiągnąć dwiema cyframi. No ale zrobili jak zrobili. Wielu mieszkańcom się to podoba, zwłaszcza, że zachowano stare numery na drugiej i trzeciej pozycji.

  • @witoldstenka2049
    @witoldstenka2049 13 วันที่ผ่านมา +3

    Byłem w Olsztynie w lipcu przy okazji mazurskiego TurKola, jechałem tramwajem - jestem pod dużym wrażeniem (mimo wspomnianych w filmie kontrowersji) sieci i taboru. Chyba nigdzie nie jechałem tak wygodnym i szerokim tramwajem. Brawo Olsztyn! 🤩

  • @pegaz44
    @pegaz44 13 วันที่ผ่านมา +4

    Super wakacyjny odcinek. Rzeczowo przedstawione za i przeciw tramwajów w Olsztynie. Poza tym material zachęcil mnie do wizyty w mieście , w którym , wstyd się przyznać , nigdy nie byłem.

  • @psoras
    @psoras 6 วันที่ผ่านมา +1

    Wczoraj byłem w Olsztynie. Normalnie mieszkam w płaskim jak stół Wrocławiu, więc wkomponowana we wzgórza linia na Pieczewo bardzo przypadła mi do gustu. Mega sympatyczne miasto i przyjaźni ludzie, zwłaszcza starsze panie, które chętnie wdawały się w pogawędki w tramwajach.
    A propos solarisów, mnie zawsze zastanawiało, czemu przy zamawianiu zdecydowano się na tak nietypowy łańcuch kinematyczny z trzema członami na centralnych wózkach samopowrotnych, który powoduje, że tramwaj przy wchodzeniu w zakręt lub wychodzeniu z niego na chwilę w widoczny sposób składa się w zygzak.

  • @cario8222
    @cario8222 11 วันที่ผ่านมา +3

    Gorąco dziękuję za kolejny materiał o Olsztynie, jako Olsztyniak :D

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 13 วันที่ผ่านมา +4

    Pierwsze co pamiętam z Olsztyna, to resztki torowisk tramwajowych - był rok 1968. Ostatnie, to nieoficjalne nazwy akademików WSP - "Tartak" i "Spermochłon".

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  13 วันที่ผ่านมา

      @@maciekszymanski8340 - te nazwy mocno siedziały w świadomości pokoleniowej, że tak powiem :) .

  • @pirogronianus
    @pirogronianus 12 วันที่ผ่านมา +6

    Wydaje mi się, że trzycyfrowe numery linii autobusowych to nie megalomania a sposób na szybkie rozróżnienie po numerze, czy chodzi o autobus czy o tramwaj. We Wrocławiu jest podobnie. Mimo liczby linii raczej nieprzekraczającej 100, mamy nawet numerki zaczynające się od 9 - oznaczają one linie podmiejskie.

    • @amadeosendiulo2137
      @amadeosendiulo2137 12 วันที่ผ่านมา +2

      W Poznaniu tramwaje dzienne są jedno lub dwucyfrowe a autobusy i tramwaje nocne trzy cyfrowe. Linie nocne zaczynają się na 2 a linie autobusowe dzienne miejskie zaczynają się od 1, podmiejskie na inne cyfry, w zależności od obsługiwanego regionu (nocne też mają 2 nie zależnie od tego).
      Jest jeszcze więcej szczegółowych rozróżnień, na przykład króciutkie linie obsługiwane często minibusami zaczynają się od 12 (na przykład linia 121).

    • @heliodorbard
      @heliodorbard 12 วันที่ผ่านมา +2

      W Wawce jest podobnie, tramwaje dwucyfrowe, autobusy trzycyfrowe od 100 w górę i od 600 w górę autobusy nocne. Moim zdaniem to dobra praktyka ułatwiająca życie ludziom nowym w mieście.

  • @krzysztofsz3047
    @krzysztofsz3047 13 วันที่ผ่านมา +2

    Idealna pora na film :D Siadam i oglądam!

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 10 วันที่ผ่านมา +2

    Witamy ciekawie , mocno pozdrawiamy .

  • @Mit_Ari
    @Mit_Ari 12 วันที่ผ่านมา +2

    Jak zwykle ciekawostki. O każdym mieście chciałoby się tego posłuchać ale.. wiem, nierealne logistycznie :) Dzięki.

  • @Szopler
    @Szopler 12 วันที่ผ่านมา +2

    Rozwiązanie z buspasem razem z torowiskiem bardzo mi się podoba - wspólne przystanki to mniej betonozy i połowa wiat przystankowych do postawienia.

    • @artur92k21
      @artur92k21 12 วันที่ผ่านมา

      Tylko trochę mnie zastanawia sensowność puszczania autobusów i tramwajów po jednej trasie. Moim zdaniem tramwaj ma jeździć po bezkolizyjnym torowisku, nie stać w korkach i dowozić w szybkim czasie duża liczbe podróżnych. Do końca nie rozumiem genezy odbudowy tramwajów w tym mieście.

  • @KasperRoo92
    @KasperRoo92 13 วันที่ผ่านมา +3

    Budowa tramwajów ruszała pełną parą w okresie, w którym kończyłem tam studia. Mam ogromny sentyment do tego miasta😊

  • @Marcin-jj2us
    @Marcin-jj2us 13 วันที่ผ่านมา +2

    Olsztyn to bardzo ładne miasto. Czekam na dworzec Główny bo często się tam przesiadam na Elk. Dosc dlugo trwa budowa.

    • @artur92k21
      @artur92k21 12 วันที่ผ่านมา

      Szkoda tylko że kolej w tym województwie nie na tak naprawdę sensu. Sieć kolejowa została pozbawiona sensu po przejściu Kaliningradu przez ZSRR. Wiekszosć linii to trasy typowo lokalne przebiegające przez miejscowości o niewielkiej liczbie ludności. Zamiast budowy wyrabianego dworca, mogli powstawic na rozwoj komunikacji autobusowej. Za kilka lat ich dworzec podzieli los dworca w Częstochowie.

  • @gustavomoreno4025
    @gustavomoreno4025 13 วันที่ผ่านมา +4

    4:17 Ikarus 280 ma 16,5 metra długości.

  • @miktka4667
    @miktka4667 13 วันที่ผ่านมา +3

    Kulecki sam, bez dodatków = gitara odcinek. No chyba że znowu mi ten wyskoczy zaraz bo piszę a jeszcze film trwa. Kibicuje Ci już chyba z 4 lata, dalej - powodzenia!

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 11 วันที่ผ่านมา

      @@miktka4667 A czy ja jestem pomidorową by wszyscy mnie lubili ;)
      PS. Też lubię odcinki solo, bo Jakub ma lepszy głos od mojego.

  • @huluk
    @huluk 13 วันที่ผ่านมา +1

    Panie Jakubie - dzięki za odcinek z naszego miasta, oglądam, później zapewne zedytuję komentarz ;-)

  • @MatiMK
    @MatiMK 12 วันที่ผ่านมา +2

    Ciekawy materiał

  • @andresokol3096
    @andresokol3096 12 วันที่ผ่านมา +2

    Dzień dobry w Olsztynie byłem w 2005 roku latem, nocowałem wtedy w hotelu na stadionie Stomila. Pozdrawiam.

  • @viz12345
    @viz12345 12 วันที่ผ่านมา +6

    "Plac jedności słowiańskiej"... to brzmi jak kiepski żart :)

    • @t3d3d
      @t3d3d 12 วันที่ผ่านมา +1

      brzmi jak rozwiązanie zagadki "jak powiedzieć «ruski mir» nie mówiąc «ruski mir»" 😅

  • @rafadrazyk8390
    @rafadrazyk8390 12 วันที่ผ่านมา +2

    No to przekonałeś mnie do odwiedzenia Olsztyna 😀

  • @Damian_Nor
    @Damian_Nor 8 วันที่ผ่านมา +5

    Gwoli scislosci, to po wojnie od podstawy wybudowano i oddano w 1959 r. do użytku system tramwajowy w Częstochowie.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  5 วันที่ผ่านมา +2

      Dokładnie, dziękuję za sprostowanie. Olsztyn to jedyne miasto, w którym _przywrócono_ funkcjonowanie tramwaju.

  • @kato7611
    @kato7611 12 วันที่ผ่านมา +1

    Ładne, zadbane miasto jak widać na filmie ... Ciekawa i zarazem szczegółowa opowieść...
    Byłem tam na wycieczce w latach 80-tych ubiegłego wieku.... Pozdrawiam.

    • @EasyRider-rf5ky
      @EasyRider-rf5ky 12 วันที่ผ่านมา +1

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    • @kato7611
      @kato7611 12 วันที่ผ่านมา +1

      @@EasyRider-rf5ky Co ci tak wesoło, czegoś sie nawąchałeś ?

  • @Nieciej
    @Nieciej 10 วันที่ผ่านมา +4

    Ikarus 280 miał 16,5 metra, a Ikarus 260 miał ich 11, a nie 12 jak sądzi wiele osób.

    • @Dawid-ls5fw
      @Dawid-ls5fw 10 วันที่ผ่านมา +2

      Dokładnie, autobusami o długości 18 metrów były Ikarusy 282

  • @artur92k21
    @artur92k21 12 วันที่ผ่านมา +4

    Olsztyn w czasie budowy nowej linii tramwajowej strzelił sobie przysłowiowo w kolano wybierając specyficzną szerokość pudel pojazdów. Są bodajże o 10 cm szersze. Teraz bujają się z zakupem nietypowych pojazdów o specyfice której żaden z normalnych producentów nie jest w stanie dostarczyć. Skończyły się czasy kiedy to PESA buduje nietypowe tramwaje pod małe zamówienia. Tureckie tramwaje na pewno nie są źle, jednak za kilkadziesiąt lat kiedy będzie trzeba je modernizować, miasto będzie miało z nimi ogromne problemy.

  • @MaD0MaT
    @MaD0MaT 12 วันที่ผ่านมา +3

    Co do szerokości to tak to jest jak za poważną pracę biorą się kompletni dyletanci. To samo z projektowaniem przebiegu dróg czy torowisk. I to tyczy się całego kraju.

  • @harrypotter9853
    @harrypotter9853 12 วันที่ผ่านมา +3

    Witaj Jakubie...
    Fajna wycieczka krajoznawcza bez ruszania się z domu...
    Co do taboru, to cóż ktoś poprostu nie przewidział... A co do różnic w skrajni, to skoro tabor jest dwukierunkowy i jednym ze standardów jest 2,45 m, to nic prostszego jak dodać w drzwiach progi sięgajace 25mm na stronę poza obrys pudła... Ale to taki oftop dla osób piszących SIWZ do zamówień*...😉
    Pozdr z MMz,...
    *) w sumie nawet jakiś producent tabory taki numer zrobił, ale szczegółów na chwilę obecną niepamiętam...

  • @Grasol
    @Grasol 12 วันที่ผ่านมา +6

    Niestety, głupota polskich miast nie zna granic. Pierwsza nitka tramwaju, która miała połączyć odległe sypialnie, z uniwersytetem oraz centrum miasta - nie połączyła ich. Mimo, że uruchomiono 3 linie. I to jeszcze z problemami w postaci zatramwaju...

  • @piotrpawowski6014
    @piotrpawowski6014 13 วันที่ผ่านมา +5

    Ikarus 280 nie miał 18 metrów tylko 16.5 metra.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  13 วันที่ผ่านมา

      @@piotrpawowski6014 - dziękuję za sprostowanie.

  • @heliodorbard
    @heliodorbard 12 วันที่ผ่านมา +1

    Byłem kiedyś (chyba ~2010r) w Olsztynie. Co prawda przez kilka godzin zaledwie, więc można rzec, że lekko "liznąłem" to miasto. Pracowałem kiedyś z Olsztynianinem, który bardzo sobie na to miasto narzekał. Dziwne to, bo moim zdaniem miasto już wtedy było całkiem nieźle zagospodarowane i zadbane. Oczywiście byłem na dworcu, mającym swój rodowód chyba z czasów gierkowskich, bo architekturę miał dość podobną do np. Centralnego. Ot szkło i aluminiowe ramy. Tak się wtedy budowało. Dworzec zresztą robił bardzo dobre wrażenie mimo tego mało nowoczesnego rysu, również mimo różnych straganów, może mało pięknych, ale przecież gdyby nie były dochodowe, czyli potrzebne podróżnym, to by znikły. Teraz czekam na odcinek, który na pewno powstanie, odcinek o nowym budynku dworca, którego budowa dobiega właśnie końca.

  • @zygmuntzarzecki
    @zygmuntzarzecki 12 วันที่ผ่านมา +2

    4 i 5 daje dziewięć a właściwie to daje 20 :)
    komentarz dla zasięgu

    • @LeszekSlowinski
      @LeszekSlowinski 12 วันที่ผ่านมา +2

      4 i 5 daje 45.

    • @zygmuntzarzecki
      @zygmuntzarzecki 12 วันที่ผ่านมา +3

      @@LeszekSlowinski tys prowda

  • @PrzemyslawSliwinski
    @PrzemyslawSliwinski 12 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuję, panie inżynierze!
    Żeby zatrzeć fatalny PR, który zostawił po sobie na wiele lat safanduła Karwowski, to potrzeba jeszcze co najmniej kilka takich kanałów (a sam serial nadawać tylko po północy ;)!
    PS
    W wakacje wiele miast wygląda, jakby komunikacja (indywidualna i zbiorowa) w nich działała (nawet we Wrocławiu na Zwycięskiej!).

  • @QWACHU
    @QWACHU 12 วันที่ผ่านมา +1

    Zgrupowanie lini autobusowych w numeracji powyżej 100 akurat jest dobrym zabiegiem, nie megalomanią. łatwo jedną numeracją od razu zidentyfikować rodzaj pojazdu, także dokładanie kolejnych linii nie wprowadza chaosu... i jest duuuży zapas dla tramwajów. :)

  • @marianpkp
    @marianpkp 12 วันที่ผ่านมา +1

    Miło się słuchało. Ciekawe ciekawostki. 🤗Mam nadziej, że jeszcze będą jakieś jeszcze twoje filmy z Olsztyna, np o dworcu głównym.

  • @poltrotek2262
    @poltrotek2262 9 วันที่ผ่านมา +1

    w Olsztynie byłem z kolei 5 dni temu

  • @parabelumsq2lkt960
    @parabelumsq2lkt960 10 วันที่ผ่านมา +2

    🙂👍👍👍

  • @les69op
    @les69op 6 วันที่ผ่านมา +1

    Rzeczywiście, nietypowa szerokość taboru jest i będzie problematyczna. Na szczęście jest to wartość większa od tych stosowanych w innych miastach, więc ewentualna korekta tego nietrafionego wyboru jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia, niż gdyby sytuacja była odwrotna. Wystarczy o te kilka centymetrów przysunąć do torowiska krawędzie peronów przystankowych. Niestety wiąże się to z całkowitą wymianą taboru, ale wspomniane 27 wagonów to obiektywnie bardzo mała ilość, więc warto to zrobić przed dalszą rozbudową sieci, kiedy koszty takiej potencjalnej operacji wzrosną.

    • @ldziedziel
      @ldziedziel 4 วันที่ผ่านมา

      Czemu zdecydowano się na taką szerokość?

    • @les69op
      @les69op 3 วันที่ผ่านมา +1

      To już pytanie do decydentów z Olsztyna. Prawdopodobnie w założeniu miało to sprawić, iż tabor będzie pojemniejszy i wygodniejszy dla pasażerów - np. zmieści podwójny rząd siedzeń pozostawiając jednocześnie wygodne przejście. Każdy kto jechał warszawskim Tramicusem (120N), wie jak niewygodny to wagon przy większej ilości pasażerów.

  • @karolkrawczyk937
    @karolkrawczyk937 12 วันที่ผ่านมา +3

    4:17 nie chcę się czepiać, ale te ikarusy były 16,5 metrowe ;) pzdr

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur 13 วันที่ผ่านมา +1

    5 lat spędzonych na studiach, ehhh
    Moje drugie, po Grudziądzu miasto.Wtedy Grudziądz wygrywał z Olsztynem tramwajami 1:0, he he 😊

  • @prk2543
    @prk2543 12 วันที่ผ่านมา +2

    Zmiana nuneracji autobusów nie pachnie megalomanią, rylko porzadkiem.
    Dzieki numeeacji 100+ dla autobusów łatwo rozróżnić, które linie są tramwajowe, a które autobusowe.

    • @EasyRider-rf5ky
      @EasyRider-rf5ky 12 วันที่ผ่านมา

      Bo byś pomylił autobus z tramwajkiem grzymkiem 😂

  • @pawekwiatkowski4858
    @pawekwiatkowski4858 13 วันที่ผ่านมา +2

    Tarnów tez ma swoje Falklandy. Osiedle powstalo na obrzeżach miasta mniej wiecej w czasach wojny o te wyspy

    • @TVholub
      @TVholub 13 วันที่ผ่านมา +1

      Spotkałem tą nazwę w kilku polskich miastach, nawet w byłym województwie olsztyńskim jest kolejny przykład - Kętrzyn (os. Piastowskie).

  • @prezesfirmy9317
    @prezesfirmy9317 13 วันที่ผ่านมา +1

    Super. Dziękuję. Ale jak kocham kolej, tak nienawidzę tramwajów

  • @MIMALECKIPL
    @MIMALECKIPL 12 วันที่ผ่านมา +3

    Niby dostosowali tą sieć, ale ulice nie są dostosowane. Korki są jeszcze większe niż były przed. Niestety jak nie ma się ulic już przystosowanych (i nie mówię o torowisku tylko o szerokości ulicy i miejscu pośrodku aby to torowisko było) to nie powinno się za takie eksperymenta zabierać. A Sybiraków jak straszy tak straszyła, i rodeo w pobliżu skrzyżowania z Jagiellońską nadal jest. Zrobili pół Sybiraków, ale już drugiej połowy nie, bo po co. Lepiej aby kręgosłupy ludzie mieli uszkodzone jadąc busem.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  10 วันที่ผ่านมา +1

      ...no i moje "ulubione" rondo przy Zachodnim wciąż czeka na zmiłowanie.

  • @Daruiusz71
    @Daruiusz71 13 วันที่ผ่านมา +1

    💪👍👍👍

  • @adamrochewicz7993
    @adamrochewicz7993 13 วันที่ผ่านมา +4

    Dlaczego Olsztyn wybrał pojazdy o nietypowej szerokości? I druga rzecz czemu uparto się na tramwaje?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  13 วันที่ผ่านมา +2

      @@adamrochewicz7993 - o, to temat na dłuższą opowieść, która, przeczuwam, pojawi się w komentarzach.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 12 วันที่ผ่านมา

      Bo tworząc pierwszy OPZ na tramwaje kopiowano na potęgę wymagania dla autobusów - i skrajnię drogową wzięto bez większej analizy tematu - niestety.

    • @artur92k21
      @artur92k21 12 วันที่ผ่านมา

      Od samego początku zadaje sobie to pytanie. Moim zdaniem budowa linii od zera nie ma żadnego sensu. Tym bardziej w tak niewielkim Olsztynie.

    • @adamrochewicz7993
      @adamrochewicz7993 12 วันที่ผ่านมา +1

      @@artur92k21 sens może jakiś ma, ale dlaczego opierać to na nietypowym taborze który można kupić jedynie nowy od nielicznych dostawców.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 12 วันที่ผ่านมา

      @@adamrochewicz7993 tu wchodzi Rzeszów - cały na biało - i woła: Zbudujemy Monoraila!

  • @panDyletant
    @panDyletant 12 วันที่ผ่านมา +2

    Ikarusy 280 mierzyły 16,5 metra. Warianty 18-metrowe to modele 293

    • @transport_bez_cenzury
      @transport_bez_cenzury 11 วันที่ผ่านมา +3

      No i pan dyletant się pomylił. Ikarus 293 to trzyczłonowy autobus dwuprzegubowy. Przegubowiec 18 metrowy to Ikarus 283, a liczący również 18 metrów Ikarus 284 to bieda-ikarus 435 (buda serii 200 na podwoziu Ikarusa 435).

    • @Nieciej
      @Nieciej 10 วันที่ผ่านมา

      @@transport_bez_cenzury Odwrotnie - najpierw był Ikarus 284 - jako koncept niskowejściowego autobusu przegubowego z silnikiem umieszczonym na końcu naczepy - oraz ze sterowanym przegubem (Ikarus typu 280, jaki znamy z naszch dróg, miał naczepę na haku kulowym i to był jedyny związek zekcji A z B, a reszta to było tylko opakowanie - bezpieczne przejście dla pasażerów - w 293 zresztą jest podobnie, a ten autobus wciąż istnieje i ma się bardzo dobrze po powrocie do BKV), a dopiero potem zbudowano unowocześnioną "budę" model 435, stanowiącą po prostu inną linię modelową i cenową. Gdyby to był bieda-Ikarus 435, to kupilibyśmy do Warszawy model 284 w większych ilościach, zamiast jedynych 5 sztuk bardzo drogiego modelu 435 - tylko że 284 nie produkowano równolegle z 435.

  • @kos3n
    @kos3n 13 วันที่ผ่านมา +1

    Bardzo dobry odcinek panie Jakubie. A wie pan że w Kętrzynie też jest osiedle Falklandy, też nie ma zbytnio dobrej sławy. Panie Jakubie orientuje się pan kiedy powrócą połączenia kolejowe do Kętrzyna? Bo mieszkając w Kostrzynie nad Odrą trochę daleko mam a kiedyś miałem fajne połączenie przez Szczecin IC„ Rybakiem”bo teraz on mija całkowicie Kętrzyn.Pozdrawiam

    • @t3d3d
      @t3d3d 12 วันที่ผ่านมา +2

      To akurat dosyć proste pytanie. Pociągi do Kętrzyna powrócą, jak się skończy modernizacja i elektryfikacja linii 38 na odcinku Korsze-Ełk. Czyli z tego co znalazłem "około połowy roku 2026".🐌

    • @kos3n
      @kos3n 12 วันที่ผ่านมา +1

      @@t3d3d to jeszcze trochę z Olsztyna autobusem trzeba pojeździć

    • @t3d3d
      @t3d3d 12 วันที่ผ่านมา +1

      @@kos3n Można też dojechać pociągiem do Korsz, a stamtąd jest zastępcza komunikacja autobusowa Polegio, ale trwa to pół godziny dłużej.

  • @amadeosendiulo2137
    @amadeosendiulo2137 12 วันที่ผ่านมา +1

    3:10 I tak powinno się budować, a nie autostrady przez środek jak w USA.

  • @rostilembe
    @rostilembe 12 วันที่ผ่านมา +3

    Dzień dobry. Czyli w Olsztynie na końcu kursu nie ma pętli?

    • @rajfell
      @rajfell 12 วันที่ผ่านมา +2

      No nie

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  10 วันที่ผ่านมา

      Trzymajcie się, nie dajcie się!

    • @rostilembe
      @rostilembe 10 วันที่ผ่านมา

      @@PokoleizKuleckim dziękuję!

  • @andrzejjaszczur6759
    @andrzejjaszczur6759 12 วันที่ผ่านมา +1

    Tramwaje fajne nowe ale pytanie jak częściami zapasowymi przewoźnik ma zapas by zrobić serwis dynamiczny?
    Bo u nas w Łodzi to było tak że mieliśmy magazyny części do konstali że starych zapasów do pesy i modertransa i duewaga a to czego nie mieliśmy a dało się dorobić to dorabialismy bądź regenorowalismy a jak czegoś już nie dało się dorobić w kraju albo zregenerować to po zostawało zamawianie u Hansa klossa z kraju kwitnące go euro i mieliśmy zawsze rezerwę w postaci starych tramwaji typu GT6 i KONSTAL w stanie odstawczym gotowym do wyjazdu w razie potrzebnej rezerwy olsztynskie tramwaje wyglądają mega na tle tego co my mamy w Łodzi pracowałem w MPK od razu mówię nie byłem motorniczym ani kierowcą autobusu tylko pracownikiem zaplecza technicznego brygady sieciowe i torowe a z czasem pogotowie autobusowe i w Łodzi ludzie nie dbają strasznie o nic

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 12 วันที่ผ่านมา +1

      Nie dbają - czyżby klątwa Bogusia Lindy ???

    • @artur92k21
      @artur92k21 12 วันที่ผ่านมา +1

      Tylko że że ściąganiem przez łódź tramwajów było tak, że technicznie były one lepsze od wszelkich konstali i miały być rozwiązaniem przejściowym. Wtedy za bardzo nikt nie myślał że kiedyś będzie trzeba je modernizować czy naprawiać. Miały być jak używane 20 letnie passaty, które pojeżdżą po pierwszej większej awarii.

    • @andrzejjaszczur6759
      @andrzejjaszczur6759 7 วันที่ผ่านมา

      Miało być przejściowo sprowadzalismy GT6N oraz BOGESTRY i DUEWAGI ale rozklekotane szyny pamietajce PRL i ogolna wyjebka serwisowa doprowadziła do tego że nawet kupione nowe PESY stały się szrotami oczywiście że sprowadzane były lepsze pod kontem technicznym ale TO właśnie KONSTAL idealnie nadaje się na stare lodzkie torowiska wystarczy pojechać do Łodzi wsiąść w tramwaj Lini 8 i zobaczy się że syan torowiska to agonia a infrastrukura też wola o pomstę do Boga można sie śmiać ze klątwa lindy ale powiem tak że MPK ma w dupie stan techniczny i czystość taboru wielokrotnie zdarzały się autobusy z walniwtą pneumatyką które na każdym postoju robiły tzw "KIECKA W GÓRĘ I DÓŁ 😂" a firma obecnie przedstawia się jako dogodny pracownik z nowoczesnym taborem i zapleczem technicznym taaaaaaaak ale dla murzyna z Afryki co samochodu na oczy nie widział

  • @bartomiejkoprowski5979
    @bartomiejkoprowski5979 12 วันที่ผ่านมา +1

    Noi Kuba się pomylił z Ikarusem 280 bo to tylko 16.5 metra.
    Hobby to transport szynowy i Lotnictwo
    Autobusy to komunikacja miejska
    Dlatego fotografie

    • @bartomiejkoprowski5979
      @bartomiejkoprowski5979 12 วันที่ผ่านมา +1

      Jeszcze jedno. Druga powojenna sieć w Polsce. Był jeszcze Medalików,, Częstochowa " z lat 50siantych Panie kolego Jakubie

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 13 วันที่ผ่านมา +1

    Dziendoberek!

  • @GourangaPL
    @GourangaPL 13 วันที่ผ่านมา +1

    ulica 11 listopada to drugie najważniejsze miejsce, gdzie trzeba wybudować drugi tor zaraz po linii kolejowej do Helu

  • @adammolenda2153
    @adammolenda2153 13 วันที่ผ่านมา +3

    Panie Kulecki...... Z całym szacunkiem dla Pana ale ( 6.38)to nie jedyna sieć tramwajowa stworzona od podstaw..... Częstochowa to co?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  13 วันที่ผ่านมา +4

      @@adammolenda2153 - o to to. Jedyna odtworzona zatem. Zwracam honor Częstochowie. Dziękuję za sprostowanie.