jak zmniejszyć napięcie zmienne na transformatorze

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 เม.ย. 2020
  • Wykorzystując odpowiednio dobrane wartości elementów typu "C" i odpowiedni przełącznik - uzyskamy dowolne napięcie wyjściowe . Zmianę wartości napięcia wykorzystamy do rozjaśniania i ściemniania lampy Led bez konieczności stosowania jakichkolwiek układów elektronicznych / 6 klasa szkoły podstawowej .
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 37

  • @mixu813
    @mixu813 4 ปีที่แล้ว

    Proste i przydatne do wielu zastosowań, cieszę się że od wiele lat temu trafiłem na ten kanał przypadkiem i tak zostałem pozdrawiam

  • @acdega263
    @acdega263 4 ปีที่แล้ว

    Super prosty sposób i skuteczny. Tak lubię.

  • @Cien_Swiatla
    @Cien_Swiatla 4 ปีที่แล้ว

    ciekawy pomysl

  • @dominikbadura9501
    @dominikbadura9501 4 ปีที่แล้ว

    Można podłączyć tak kilka lampek równolegle zakładając wystarczającą "wydajność" prądową transformatora?

  • @micha3502
    @micha3502 4 ปีที่แล้ว

    Domyślam się że na kondensatorze powietrznym było by z regulacją ? :)

  • @ilfilmsofficialchannel8085
    @ilfilmsofficialchannel8085 ปีที่แล้ว

    Super wideo a jesteś wstanie zrobić wytłumaczyć jak z transformatora jakie siedzą w radiach z układem stabilizującym zrobić by z 14,55v było 5v, potrzebuje mieć zbudowany zasilacz 5v ładowarkę do radioodbiornika Tecsun, impulsowe jak ładowarka smartphone wysyła zakłócenia i zamiast słuchać w radio są burczenia trzaski, a nie można już takiego transformatorowego zasilacza kupić..

  • @wowmastermontezuma2136
    @wowmastermontezuma2136 4 ปีที่แล้ว

    Krótko,zwięźle i tanio.Super.
    Pozdrawiam.
    P.S. Chyba płatny kanał jeszcze nie ruszył.A może tak a ja o tym nie wiem.Proszę o info.

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976 2 ปีที่แล้ว

    Gratuluję zastosowania elektrolitów do prądu przemiennego. Widać autorowi nigdy jeszcze żaden nie wybuchł ;-)

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  2 ปีที่แล้ว

      Tak, są do prądu stałego, ale diody LED, tak jak zwykłe diody prostownicze prostują napięcie jednopolówko, więc nie da się by kondensator miał przez chwilę odwróconą biegunowość :-).🤣😍😁

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 2 หลายเดือนก่อน

    Szanowny Panie Mirosławie
    Walczę z włączeniem poszczególnych lamp przez kondensator od dobrego miesiąca. Ściemniać umiem, to juz jakis sukces. Ale co do włączania np 1 z 3 żarówek nie mam pomysłu. Czy ja kondensatorem wpietym szeregowo z odbiornikami które są polaczone równolegle mam manipulować przepływem prądu i przez obliczanie reaktancji odpowiednio ten prad sie zmniejsza osiągając tym samym wartosc która moze mi rozświetlić tylko jedną lampę? Pozdrawiam

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  2 หลายเดือนก่อน

      Wiadomość z linkiem do filmu na kanale 1
      pozdrawiam

  • @67dareczek
    @67dareczek 4 ปีที่แล้ว

    Na elektronice się nie. Znam ale gdzie ma iść minus a gdzie plus tych kondensatorów czy może jest to obojętne

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  4 ปีที่แล้ว +1

      Witaj - w tym przypadku jest to bez znaczenia / nic się nie grzeje - przy większych obciążeniach - można zrobić "bipolarne" (dwukierunkowe ) też bez znaczenia !! - polega to na tym ze taki kondensator składa się z 2 kondensatorów połączonych z sobą plusami lub minusami / bez znaczenia - można go wtedy stosować przy sygnałach audio bez przestrzegania polaryzacji , bo i tak ma dwa plusy lub minusy . W rozwiązaniu z lampą Led zastosowałem zwykłe elektrolity ( plus kondensatora 10uF połączyłem z plusem kondensatora 1uF / ale można odwrotnie / bez znaczenia) Zestaw ma małe wymiary , ale można zastosować tak zwane "rozruchowe" itp ........ od kosiarek np .takie o długości 10 cm i spróbować je upchnąć w obudowie . Cały nowoczesny świat , w AGD stosuje w tej chwili rozwiązania z kondensatorami .A tak na "marginesie " - taka lampa Led ma swoje tajemnice - Trzeba poczytać a będzie wiadomo czemu to działa bezproblemowo.

  • @robertdodo3572
    @robertdodo3572 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Mirku, a czy te elektrolity się nie uszkodzą z powodu płynącego przez nich prądu przemiennego? Bo zawsze, przynajmniej mnie uczono, że elektrolity są przeznaczone do prądu stałego. Pozdrawiam.

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 4 ปีที่แล้ว +1

      Tak, są do prądu stałęgo, ale dioday LED, tak jak zwykłe diody prostownicze prostują napięcie jednopołówkowo, więc nie da się by kondensator miał przez chwilę odwróconą biegunowość :-).

  • @stoczwarty
    @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว +1

    No, wiedziałem, ale jednak mnie zaskoczyłeś użyciem elektrolitów :)

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  4 ปีที่แล้ว +4

      Witaj dużo ciekawsza jest wersja liniowa na jednym elemencie .Dawno temu na "starym mieście" , był Rosjanin - miał zakład naprawiający odbiorniki radiowe. Pokazywał nam jak na przerobionych żarówkach oświetleniowych na 220 V zbudować 0,5 W nadajnik AM -
      wtedy to "science fiction" Teraz już nie ma takich NAUCZYCIELI .......... niestety - no i czym więcej pokazujesz co wiesz - tym bardziej będziesz tępiony.
      pozdrawiam Mirek.

    • @robertdodo3572
      @robertdodo3572 4 ปีที่แล้ว

      @@Videoelektroporadnik Panie Mirku czy chodzi o żarówkę napełnioną wodą? Kiedyś coś takiego robiłem, tylko nie za bardzo pamiętam do czego miało to służyć. Pewnie jako antena. Ale to było ponad 30 lat temu. Pozdrawiam.

    • @Cien_Swiatla
      @Cien_Swiatla 4 ปีที่แล้ว

      @@Videoelektroporadnik to moze pokaze Pan to w jednym ze swoich filmikow?

    • @robertdodo3572
      @robertdodo3572 4 ปีที่แล้ว

      @@Videoelektroporadnik Panie Mirku, a czy przypadkiem nie chodzi Panu o element regulujący obroty wkrętarki? Pokazywał Pan to kiedyś w jakimś filmiku.

    • @stoczwarty
      @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว +2

      @@Videoelektroporadnik Ja tam myśl,e, że trzeba robić woje jak się chce i nie przejmować się hejterami :)

  • @jakubgarstecki9963
    @jakubgarstecki9963 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo eleganckie i proste rozwiązanie!
    Czy pojemności kondensatorów można zmieniać i uzyskiwać różne inne poziomy święcenia? Czy jest jakaś zasada, że jeden musi być o 10-krotnie mniejszej pojemności?
    Pozdrawiam
    JG

    • @Electester
      @Electester 4 ปีที่แล้ว

      Zmieniając pojemność kondensatora zmienia się jego zawadę w obwodzie - czyli zmienia się w ten sposób napięcie na odbiorniku - podobnie jak ze stosowaniem rezystorów. Poczytaj o prawie Ohma i reaktancji pojemnościowej - matematykę pozostawiam Tobie.

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  4 ปีที่แล้ว

      Tak - np zamiast 10uf , użyć można 4,7uf - co poskutkuje zmianą świecenia lampy. Kondensatory mogą być dowolnej wartości w zależności od potrzeb .Zasada 10 cio ..krotności czy inna nie obowiązuje.

  • @Electester
    @Electester 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam pewne uwagi:
    1) Tytuł filmu jest mylący - bo zmienia się napięcie na odbiorniku a nie napięcie na transformatorze - po prostu wytraca się na reaktancjach część napięcia.
    2) Kondensatory elektrolityczne w takim zastosowaniu to nie jest najlepszy pomysł - oczywiście będzie działać z braku laku, ale lepiej użyć innych kondensatorów - poliestrowych czy ceramicznych - są stabilniejsze.
    3) Film mógłby trwać przynajmniej o połowę krócej - wszystko można było zrobić na jednym rysunku a zwory podpisać 1,2,3 i wyjaśnić dla każdego przypadku co się dzieje.

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  4 ปีที่แล้ว

      No dobrze - ciągle nie zadowoleni - ale zgadzam się , jaki tytuł proponujesz ? .A teraz nam pokarz jak na jednym elemencie wykonać płynną regulację napięcia zmiennego od 6- 12 V czyli ścienianie TEJ lampy 5W/12 V od 0 jasności do pełnej i nic nie możne się grzać !(oczywiście żadne potencjometry czy przeróbki nie wchodzą w grę !) - ciekaw jestem jakiego elementu byś użył - ja w jednym z filmów już to pokazywałem - tylko kilka osób zwróciło na to uwagę .
      Pozdrawiam Mirek

    • @Kardor
      @Kardor 4 ปีที่แล้ว +4

      @@Videoelektroporadnik Moim zdaniem Pana filmy przekazują wszystko dokładniej i to "wchodzi w głowę" zamiast być sztywnym poradnikiem bez ani jednego "yyyy". Takie luźne poradniki są dobre i dlatego cieszę się że trafiłem na kanały

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 4 ปีที่แล้ว +1

      Pan Mirek nie dopisał, że diody LED tak jak zwykłe diody prostownicze wyprostuje napięcie jednopołówkowo, więc nie ma możliwości zasilenia kondensatora złą biegunowością. A jak działają kondensatory w takich impulsowych układach z sygnałem składającym się z jednej połówki widać doskonale w niektórych układach analogowych.

  • @EnduroRocket
    @EnduroRocket 4 ปีที่แล้ว

    siema jaktam motorynka :DD

  • @pjanpkowalski3686
    @pjanpkowalski3686 2 ปีที่แล้ว

    Jeśli 230 V to i prąd Przemienny bym chciał...

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  2 ปีที่แล้ว

      Prąd zmienny to taki prąd elektryczny, którego wartość natężenia jest funkcją czasu. Prąd zmienny jest pojęciem, którym można opisać każdy rodzaj prądu - nawet prąd stały jest bowiem funkcją czasu.
      jeśli do prądu przemiennego dodamy składową stałą (tzw. offset) to przy pewnej wartości offsetu z prądu przemiennego zrobi się nam prąd zmienny .

    • @pjanpkowalski3686
      @pjanpkowalski3686 2 ปีที่แล้ว

      @@Videoelektroporadnik To super ale w sieci jest przemienny. Mimo całego Twojego wywodu.

  • @alex-du5ox
    @alex-du5ox 2 ปีที่แล้ว

    Elektrolitów nie wolno stosować na zmienne

    • @Videoelektroporadnik
      @Videoelektroporadnik  2 ปีที่แล้ว

      Jakie zmienne ??? - przecież tam jest dioda ?? - proponuję podłączyć oscyloskop.
      Przedstawiony układ działa od 12 lat / co prawda kondensatory są od "OBCYCH" th-cam.com/video/1t-YfQb8DdA/w-d-xo.html

  • @andrzejwilimajtys8285
    @andrzejwilimajtys8285 4 ปีที่แล้ว +1

    Naucz się rysować schematy i od kiedy stosuje się kondensatory elektrolityczne w napięciu zmiennym nie pokazuj takich głupot

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 4 ปีที่แล้ว +10

      Lampy Led to są. Mają takie coś jak obszar zaporowy, wyprostuje napięcie jednopołówkowo. Czas wrócić do książek i trochę poczytać, albo zobaczyć przebieg na oscyloskopie. W tym wypadku nie został podłączony kondensator wbrew swojej biegunowości. Jak nie rozumiesz schematu i musisz mieć na bloku technicznym z opisami, to nie problem autora filmu, a Twój, w dodatku film jest kierowany do szerszej widowni, a prosty schemat dużo takim pomaga, a dobrzy inżynierowie zrozumieją, że to jest ciekawostka dla młodych nie znających schematów. Czas wyjąć kołeczek z pupki, otworzyli lasy, parki leć się przewietrzyć, albo zdejmij ciężar z krzyża za 2 stówki u jakiejś blondi. Powodzenia w nauce.

    • @karolkarpinski6481
      @karolkarpinski6481 2 ปีที่แล้ว

      @@kernelirq9246 jesteś głupi jak but z lewej nogi :) masz zero pojęcia i się wypowiadasz... rozbierz se taką żarówke led wtedy pogadamy nieuku... Kondensator owszem podziała ale śa to dla niego szkodliwe warunki pracy, jesli chcesz stosowac elektrolity, powinno się laczyć 2 w szeregu przeciwstawnie biegunami.