Zasilacz BEZTRANSFORAMTOROWY z 230V - część 01 / Jak się nie dać zabić 230V

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @krystianwaligora8740
    @krystianwaligora8740 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetne tłumaczenie o co chodzi i dlaczego, sam jestem początkujący i rzeczy o których mówisz są bardzo cenne dla początkujących.

  • @jarsulk
    @jarsulk 4 ปีที่แล้ว +39

    230V to wartość skuteczna prądu przemiennego. A maksymalna to 230 × 1.41 = 324V. Ale często w sieci jest 240V.

    • @Automatyk
      @Automatyk 4 ปีที่แล้ว +7

      @Akenes Sapkowski Rozumiem, że podanie wzoru z całką byłoby wystarczające? Wtedy to już nikt by nie wiedział o co chodzi :)

    • @BodzioChomik
      @BodzioChomik 4 ปีที่แล้ว +7

      Można podać całeczkę albo można powiedzieć że dla przebiegu sinusoidalnego napięcie skuteczne wynosi napięcie maksymalne podzielone przez pierwiastek z dwóch. Nie widzę problemu.

    • @marlonkannon9986
      @marlonkannon9986 3 ปีที่แล้ว

      Instablaster

    • @PiotrK2022
      @PiotrK2022 ปีที่แล้ว

      245 się zdarza... To zależy jak blisko jesteś stacji trafo... U mnie np. jest 220-225V. Nie spotkałem się z większym...

  • @jaroslawsobolewski8100
    @jaroslawsobolewski8100 11 หลายเดือนก่อน

    Super , czekam na zasilacze impulsowe - falowniki . Dziękuje i pozdrawiam , łapka w górę.

  • @alex-du5ox
    @alex-du5ox 2 ปีที่แล้ว +3

    Dlaczego tu jest błąd? W sieci w szczycie jest około 325 a nie 230V

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 4 ปีที่แล้ว +1

    9:38 9:41 Mam nadzieję, że się Pan przejęzyczył, bo rysuje Pan przebieg prądu Przemiennego, a mówi Pan o nim "zmienny". Zmienny to może być wtedy, gdy jego wartość rośnie albo maleje, bo zmienia się wtedy tylko jego wartość, natomiast przemienny jest wtedy, gdy to napięcie zmienia się z dodatniego na ujemne itd., czyli "przemienia się" znak tego napięcia, oczywiście zmienia się też wartość napięcia, ale rzeczą najważniejszą jest, że zmienia się on z ujemnego na dodatnie i tak dalej
    Napięcie Zmienne, tak kiedyś dawno temu się mówiło o napięciu przemiennym, ale to już dawno skorygowano

  • @wiesawzawada3012
    @wiesawzawada3012 3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo fajne dla początkujących i nie tylko👍

  • @g3anonim
    @g3anonim 4 ปีที่แล้ว +20

    230V to wartość skuteczna, a nie maksymalna! To jest bardzo duży błąd i wprowadza nieobeznanych z tematem w błędne rozumowanie. Proszę Mirku wyjaśnij tą kwestię w następnym filmiku :)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +2

      Ale w jakie błędne rozumowanie, wyjaśnij może ;) bo ja tu nie widzę żadnego błędu - mówię o 230V w b.dużym uproszczeniu i nie będę wchodził w szczegółowe wyjaśnienia wartości elektrycznych, wzorów itp na tym etapie. To kompletne nieporozumienie i nie tego dotyczy poradnik. Tu skupiamy się na budowie zasilacza i to tylko tyle albo aż tyle.

    • @Zdanio
      @Zdanio 4 ปีที่แล้ว +13

      @@mirekk36 Jeżeli ktoś będzie budował taki zasilacz i stwierdzi, że będzie chciał na wyjściu uzyskać 230V i nie zastosuje żadnej stabilizacji to taka osoba się zdziwi bo kondensator naładuje się do 324V :) Dlatego wydaje mi się, że kolega ma rację i w pewnym kwestiach (jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to tym bardziej) nie powinno być żadnych kompromisów.

    • @g3anonim
      @g3anonim 4 ปีที่แล้ว +3

      @@mirekk36 Chodzi mi tylko o tą kwestię na tym przebiegu napięcia, gdzie zaznaczać 230V jako wartość maksymalną napięcia. Wystarczy wspomnieć że 230V to nie wartość maksymalna napięcia tylko skuteczna, a jak ktoś będzie chciał się więcej dowiedzieć na ten temat to może zapoznać się z filmikami np. RS-elektronika :) zwracam na to uwagę, bo sam byłem kiedyś wprowadzany w błąd właśnie przez podobny rysunek :)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      @@Zdanio To przepraszam ale tu może kolega albo koledzy czegoś bardzo mocno nie zrozumieli. Ktoś będzie chciał uzyskać na wyjściu 230V ? Do czego do układu z mikrokontrolerem ? .... nieee no proszę o powagę ;) Tu chodzi o budowę prostego zasilacza niewielkiej mocy do zasilania prostych układów mikrokontrolerowych i to tylko na niskie napięcia. Nie wiem kto może po takim poradniku wpaść na pomysł budowy zasilacza 230V - to jakiś niestety absurd i tu się kompletnie nie zgodzę z takimi założeniami.Poza tym - warto jak już komuś wspominałem obejrzeć do końca - wtedy może będzie jaśniej.

    • @Zdanio
      @Zdanio 4 ปีที่แล้ว +8

      @Akenes Sapkowski Ale ta seria nazywa się "Jak się nie zabić 230V" :D A to, że w gniazdku jest Umax=324V to jest istotny szczegół ;)

  • @baluk88
    @baluk88 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Mirku mi się podoba i czekam na c.d. :)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję i pozdrawiam ;)

  • @999ADAMANT999
    @999ADAMANT999 4 ปีที่แล้ว +3

    Na zaprezentowanym schemacie, całe bezpieczeństwo tego układu wisi na C1, przy uszkodzeniu/zwarciu na okładzinach pod wpływem przepięcia, zapewni niezapomniana wrażenia konstruktorowi :)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Być może wtedy podejmie taki konstruktor decyzję, że to nie zasilacze dla niego ;) Każdy sam się uczy

  • @piotrk6936
    @piotrk6936 4 ปีที่แล้ว +4

    Trzeba by tu doprecyzować jedną rzecz. Kondensatory tego typu mają dwa parametry napięciowe oznaczane wyraźnie w dokumentacji AC oraz DC. Parametr AC zawsze jest dużo niższy niż DC. A problem polega na tym że na obudowie producent czasem podaje wartość dla DC a czasem dla AC, i jeśli nie jest to wyraźnie zaznaczone (symbolem "~" lub dopiskiem AC) wartość dotyczy DC. I tu jest pułapka, ponieważ stosując kondka na 275V bez wyraźnego oznaczenia że chodzi o AC, taki kondensator jeśli nie od razu, to prędzej czy później zostanie przebity, bo przecież napięcie sieci w szczycie to 230*√2 = 324V! A przecież napięcie jakie się odłoży na rezystorze R2 i układzie zastępczym mostka gretza wraz z zenerką jest niewielkie (prosto licząc jeśli zasilacz ma mieć wydajność 27mA to na R2 odłoży się ok. 2,7V; a na układzie mostka około 1,4V+9,1V = 10,5V więc w sumie około 13V), więc praktycznie całą wartość napięcia szczytowego (324 - 13 = 311V) przyjmuje na siebie kondensator, a wartość 275DC słabo wygląda przy 311V. Dla tego ważne jest by zwracać uwagę na to czy wartość jest podana dla AC czy DC, bo jeśli wartość jest dla AC czyli dla wartości skutecznej napięcia, wartość 275AC jest jak najbardziej OK. Taka mała dygresja ;)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Tak ZDECYDOWANIE jednak kondensator C1 powinien być na większe napięcie czyli 400V i postaram się dodać jakieś napisy informujące o tym w kolejnych częściach poradników a także na dole w opisie pod poradnikiem.

    • @AdamAdam-qr6br
      @AdamAdam-qr6br 4 ปีที่แล้ว +1

      No i ja dorzucę małą dygresję:) 275VAC jest wartością umowną i oznacza się w ten sposób kondensatory "bezpieczne", atestowane czyli takie jakich używa się w filtrach przeciwzakłóceniowych gdzie zwarcie kondensatora oznaczałoby porażenie użytkownika. 275VAC nie oznacza że tylko tyle wytrzymuje kondensator, bo wytrzymuje dużo więcej (1,5kV) i lepiej takich kondensatorów używać zamiast zwykłych. Jeżeli to nie jest filtr przeciwzakłóceniowy tylko jakiś zasilacz beztransformatorowy to można użyć zwykłych kondensatorów na napięcie 630V AC. (400V za mało)

  • @Emiter97
    @Emiter97 4 ปีที่แล้ว +2

    Do dziś byłem przekonany że z 230 na 5 to tylko trafo z mostkiem i stabilizatorem lub jakieś specjalistyczny układ scalony.
    Łapa w górę i jak najbardziej czekam na kolejną część.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję i oczywiście polecam kolejne części, które się wkrótce ukażą ;)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Dlatego właśnie też mówiłem że to zasilacze do niewielkich obciążeń i jak mowa o mikrokontrolerku i np odbiorniku podczerwieni czy jakiejś mało-żrącej prądu radióweczce - to jak w sam raz bywa taki zasilacz.

  • @krzysiekb9045
    @krzysiekb9045 4 ปีที่แล้ว +11

    Nie padło słowo klucz - reaktancja. Bezpieczeństwo użytkowania jest dyskusyjne. Warto zastanowić się nad rozdzieleniem układu z C1 na obywa wejścia mostka graetza.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Reaktancja - no no - to jak ja omawiam jakiś prosty układ z mikrokontrolerem to powinienem też zacząć od omówienia tchnologii pozyskiwania i budowy/struktury wafla krzemowego i technologii nanoszenia na niego półprzewodników metodą matrycową z rozdzielczością 5nm w celu stworzenia tegoż mikrokontrolera ;) Co do układu z C1 to zastanawiać się możesz ale najpierw zbuduj ten układ i później sobie podłączaj, sprawdzaj, testuj prąd itd ... tylko że jeszcze może poczekaj na kolejne poradniki jak zamknę ten temat, wtedy łatwiej ci będzie swoje własne eksperymenty prowadzić, a oczywiście zachęcam do nich .. wtedy zawsze można wiele więcej się nauczyć.

    • @krzysiekb9045
      @krzysiekb9045 4 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Chodzi o jakiekolwiek poprawienie bezpieczeństwa, to info dla tych co nie załapali. Wiadomo separacja nadal znikoma ale można ciut poprawić układ.

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 4 ปีที่แล้ว

      Kolega Krzysiek B ma rację. W 4:00 autor mówi że zamiana L i N nie będzie miała wpływu na działanie układu. Na działanie może i nie, ale na bezpieczeństwo będzie miała wielki wpływ. W układzie przedstawionym na schemacie jedyną rzeczą która zabezpiecza nas przed niebezpiecznym porażeniem (a właściwie jedyną rzeczą która ogranicza prąd rażenia) jest reaktancja kondensatora. Na tamtej linii MUSI być faza. Inaczej film można nazwać "Jak dać się zabić...". Tak więc rozdzielenie kondensatora to świetny pomysł. Jeżeli chodzi o koszty, to nikt z nas nie produkuje takich zasilaczy miliony by patrzeć ja jeden kondensator dodatkowo, prócz tego jeden kondensator 470n a 2 kondensatory 1u nie będą się tak mocno różnić wielkością.
      @Atnel - mirekk36 przy okazji - masz literówkę w tytule filmu :)

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 4 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Masz rację. Niestety tu nie ma tak że "trzeba pilnować", poza tym polaryzacja przewodu fazowego w gniazdku też jest dowolna (można dać z lewej albo z prawej, zgodnie z prawem i normami, wcale nie musi być ona koniecznie z lewej jak to się domorosłym elektrykom wydaje), więc film faktycznie powinien nazywać się "jak dać się zabić 230V". Poza tym patrząc na twórczość Mirka na tym kanale każdy film w którym podłącza coś do sieci powinien się tak nazywać :) A szkoda, będąc jeszcze na elektrodzie często widziałem posty Mirka i nigdy nie posądziłbym go o takie herezje.

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 4 ปีที่แล้ว

      @@MultiKomentator Tak, docelowo powinien tak być stosowany. A teraz patrz na tytuł filmu. Autor ten układ pokazuje jakby był to jakiś magiczny zasilacz, w 100% bezpieczny i prosty w budowie. Ale nie mnie to oceniać, początkowo przyczepiłem się do czego innego.

  • @rmysz
    @rmysz 4 ปีที่แล้ว +2

    Daję łapkę i czekam na więcej filmików dla początkujących.

  • @przemyslawtrzeciak9450
    @przemyslawtrzeciak9450 2 ปีที่แล้ว +1

    Jaka jest sprawność tego zasilacza przy poborze 10mA?

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 3 ปีที่แล้ว +1

    Wystarczyło powiedzieć 75mA/1uF. Szczytowe napięcie w sieci to 320V a kondensator na 275V jest kondensatorem na napięcie zmienne co jest odpowiednikiem kondensatora na 630V. W tego typu zasilaczach należy stosować kondensatory polipropylenowe które są odporne na przebicia. Z czasem tracą swoją pojemność i zasilacz traci moc.

  • @mirekkon1
    @mirekkon1 4 ปีที่แล้ว +1

    2:48 co oznacza iść po najmniejszej linii oporu? ile tych linii jest? jak zmierzyć ten opór, metexem? :))

  • @W.Arc.
    @W.Arc. 4 ปีที่แล้ว +1

    w nawiązainu do tematu, dlaczego w aplikacjach mamy przypadki przepalenia się rezystora R2? Stosujemy 100, 220, 330R. Oczywiscie 1W, Royal. Przepalenienie nie wynika z przebicia, ewidentnie wydzielała się na nim spora moc patrząc po zniszczeniu i zaczernieniu PCB. Cala reszta funkcjonuje OK, straty napięcia na nim ok 3V

  • @PiotrK2022
    @PiotrK2022 ปีที่แล้ว

    @Atnel - mirekk36 No, tak nie do końca, Panie Mirku... Jeżeli chodzi o sieć energetyczną, jest to prąd przemienny, nie zmienny. Zmienny( a) można powiedzieć tylko o fazie tegoż prądu...

  • @waldemarbedolek
    @waldemarbedolek 4 ปีที่แล้ว +1

    ujemne elektrony?

  • @szymonjarek
    @szymonjarek 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy mostek jest konieczny? Czy można zastąpić go jedną diodą prostowniczą - pamiętając o polaryzacji...

  • @TheBytX
    @TheBytX 4 ปีที่แล้ว +5

    Pomimo niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, raczej nie polecałbym tego układu jeżeli chodzi o początki z zasilaczami. Brak izolacji galwanicznej może spowodować pojawienie się niebezpiecznego napięcia na wyjściu, a tutaj nawet z żarówką to narażanie się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, zwłaszcza gdy się nie do końca rozumie działanie układu. m.th-cam.com/video/-n22cqZkxNQ/w-d-xo.html - tutaj jest bardziej szczegółowe opisanie tego układu plus w 10:10 minucie jest wyjaśnione o czym mówie.

    • @TecdivePlTorun
      @TecdivePlTorun 4 ปีที่แล้ว +3

      Koledzy, z całym szacunkiem, ale troszkę się czepiacie. Oczywiście Mirek zastosował kilka uproszczeń i można się przyczepić, że to trochę wprowadza w błąd. Jednak zauważcie proszę, że od początku wspomina, że to jedno z wielu rozwiązań, że wybrane przez niego i że celem jest zasilanie układów z uC upchanych gdzieś w małych przestrzeniach, np. puszce podtynkowej, gdzie z założenia nikt paluchów nie będzie pchał. Oczywiście można habilitować się ze wszystkich możliwych zjawisk zachodzących podczas pracy tego układu tylko nie to jest ideą tego materiału. Proponuję aby każdy, kto posiada wiedzę i chce szerzej omówić temat, nakręcił swój poradnik i się nim pochwalił. Mirku, ludzie, którzy rozumieją Twoje przesłania na pewno nie będą narzekać i będą wdzięczni za Twój trud. Ode mnie zawsze łapka w górę nawet jak temat dobrze znam i tylko z czystej ciekawości oglądam. Na koniec jeszcze raz podkreślę: większość Waszych uwag jest słuszna ale zastanówcie się czy na pewno warto je umieszczać pod tym materiałem.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      @@TecdivePlTorun Bardzo dziękuję za ten komentarz, z którego właśnie przebija się totalnie zdrowy rozsądek. Nie namówisz jednak kolegów na nakręcenie własnego poradnika do czego i ja już zachęcałem, bo wtedy się okazuje a to, że nie ma kolega czasu, a to że nie ma takich narzędzi i części, a to że próbował i mu nie wychodziło, itp itd itp ... Tymczasem gdyby iść tokiem rozumowania tych kolegów, to gdy ja omawiam coś na AVR to powinienem zaczynać od wykładu na temat technologii tworzenia wafla krzemowego z matrycownym nakładaniem półprzewodników o gęstości np 5nm. Bo bez tego rzekomo nikt by nie zrozumiał jak migać diodą LED ;) No totalny bezsens. Ja wskazuję kierunki, pokazuję drogi - czasem może na skróty ale ja wierzę w ludzi - bo ci którzy są chętni się bardzo fajnie dalej douczą. A namowy żeby stosować jakieś drastyczne tablice o niebezpeczeństwach to już istna dziecinada ... To ani nie są poradniki dla dzieci ani też dzieci czy osoby nie rozumiejące chociażby podstaw tych zagadnień, nigdy się za to nie wezmą. Zawsze powtarzam tym kolegom żeby mieli więcej wiary w ludzi ;) no ale to jak grochem o ścianę. A wg niektórych to najlepiej żebym w ogóle nie robił takiego poradnika bo to zbyt niebezpieczne - co już jest kompletnym kuriozum. Pozdrawiam serdecznie.

    • @TecdivePlTorun
      @TecdivePlTorun 4 ปีที่แล้ว

      @@mirekk36 A ja ze swojej strony życzę wytrwałośi i (jeśli już, to tylko naprawdę konstruktywnej) krytyki. Czekam na kolejne materiały. Pozdrawiam

    • @TheBytX
      @TheBytX 4 ปีที่แล้ว +3

      @@mirekk36 Chodzi mi tu tylko o sytuacje gdy woltomierz wskaże użytkownikowi napięcie bezpieczne typu 5V, a jednak dotknięcie tego przewodu skończy się fatalnie. Jedno - dwa zdania przestrogi by wystarczyły. Bo skoro tłumaczy Pan jak się nie dać zabić 230V to zakładam, że dotyczy to raczej tej mniej doświadczonej audiencji ;). To bardzo ważny aspekt bo to oznacza, że pomimo operowania częścią zasilacza z niskim napięciem jest bardzo duże zagrożenie porażeniem śmiertelnym napięciem.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      @@TheBytX Kolega to jest taki bardziej niecierpliwy ;) Te 3 odcinki są już nakręcone i zmontowane, czekają tylko na odsłonę więc nic nie będę poprawiał i ostrzegał. Proponuję za to na spokojnie całość obejrzeć - bo w ostatnim odcinku pokażę w praktyce w czym rzecz i co się może stać w przypadku odwrotnego podłączenia fazy. I nie ważne czy odwrócimy tę fazę czy nie - zawsze, podkreślam zawsze przy takich zabawach jest śmiertelne niebezpieczeństwo. Ale trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek i wiedzieć co się dzieje - zamiast epatować ludźmi co chwilę jakimiś tablicami że ich tu zaraz coś pozabija. Ja mam inne podejście - ludzie wiedzą co robią i nikt na własną rękę nie da się zabić bo tablicy ostrzegawczej nie zobaczył. Ok jak mówiłem proszę poczekać na spokojnie do końca i wtedy ew komentować ok? ;)

  • @pawelzolsztyna9940
    @pawelzolsztyna9940 2 ปีที่แล้ว +1

    A jak działa kondensator

  • @lordvader8931
    @lordvader8931 4 ปีที่แล้ว +2

    Ile mA przy 9V na wyjściu otrzymamy budując układ wg. schematu który zaprezentowałeś ?

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Już w kolejnej części poradnika będą w tym zakresie szczegółowe informacje, więc proszę o jeszcze chwile cierpliwości.

  • @zuczek212
    @zuczek212 4 ปีที่แล้ว +3

    Pkt 1. Pan Mirek ma zawsze rację, Pkt 2. Jeśli Pan Mirek nie ma racji patrz punkt pierwszy. Opowiedzi typu "Nio" mówią wszystko.

  • @marekbystrzewski385
    @marekbystrzewski385 4 ปีที่แล้ว +1

    Poradnik dobry i ciekawy, ale powinien Pan po prostu powiedzieć, że kondensator stanowi "oporność" dla prądu przemiennego, tak samo, jak opornik, tylko, że na kondensatorze nie wydziela się ciepło. Powinien Pan też pokazać spadki napięć na elementach, że na (C1 || R1) +R2 odkłada się prawie całe napięcie sieci (reszta na diodzie Zenera i diodach mostka), że razem z diodą Zenera ten układ jest dzielnikiem napięciowym. Można też było pokazać, jak się liczy taki "opór", byłoby to na pewno ciekawe dla amatorów elektroniki, że odkrywanie tajemnic, itd.. Takie drobne uzupełnienie.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Z całym szacunkiem Panie Marku ale właśnie DOKŁADNIE o tym mówiłem w poradniku, a co do napięć to będzie to w kolejnym odcinku który już jest nagrany i zmontowany - a ukaże się prawdopodobnie dzisiaj. Nie mniej jednak proszę sobie obejrzeć te dwa ale dokładnie bo ciężko mi za każdym razem przypominać każdemu - że mówiłem o tym w poradniku. Ale oczywiście dziękuję za każdą kulturalną uwagę - czasem jednak ktoś wyłapie jakiś błąd - wtedy ja też zawsze chętnie odniosę się do tego w jakimś kolejnym poradniku, Pozdrawiam.

  • @krzysiekstanski
    @krzysiekstanski 4 ปีที่แล้ว

    ileż ja na to czekałem... 👍

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      No to fajnie, że w końcu udało mi się też za to zabrać ;)

  • @jedreo1
    @jedreo1 4 ปีที่แล้ว +1

    Taki mostek wyprostuje napięcie powiedzmy na około 280V. Taka dioda zenera da sobie rade by przebić 271V? Czekam z niecierpliwością na 2 część :)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      W trzeciej pokażę to w praktyce dopiero ;) więc jeszcze troszkę cierpliwości - będzie tym bardziej miłe zaskoczenie, jeśli jeszcze tego nie robiłeś, nie widziałeś.

  • @ozi2277
    @ozi2277 4 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe, fajne, chemy więcej!!
    A jaki prąd można uzyskać z rego typu zasilacza ????

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +3

      Bardzo dobre pytanie i w końcu pytanie a nie pouczenia o tym, że to niebezpieczne ;) Ale spokojnie ozi2277 - wszystko już się okaże w następnej części poradnika - bardzo dokładnie wyjaśnię zagadnienia związane z wydajnością takich zasilaczy. Więc poproszę uprzejmie o jeszcze ciut cierpliwości.

  • @ukaszw7643
    @ukaszw7643 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Mirku ilu watowy powinien być R3?

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      zwykły mały 0,125W wystarczy przy tak dużej rezystancji.

  • @dominikbadura9501
    @dominikbadura9501 4 ปีที่แล้ว +1

    czyli moc takiego zasilacza zależy głównie od zastosowanego mostka G.?

    • @shuashuashua1
      @shuashuashua1 4 ปีที่แล้ว +1

      Zależy głównie od reaktancji kondensatora C1. Nie należy zwiększać tego kondensatora powyżej około 1uF z uwagi na zasadę działania zasilacza reaktancyjnego.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Dominik - poczekaj obejrzyj kolejne części tego poradnika bo masz tam DOKŁADNIE wyjaśnione co od czego zależy w tym wydajność prądowa zasilacza. I oczywiście nie myśl o tych zasilaczach w aspekcie dużych prądów - na wyjściu bo one do tego się nie nadają. Kilkadziesiąt mA .... no 100mA to max, ale lepiej pozostać przy założeniach że wystarczy nam 50mA

    • @dominikbadura9501
      @dominikbadura9501 4 ปีที่แล้ว

      Dzięki

  • @PawelNowak-k7q
    @PawelNowak-k7q ปีที่แล้ว

    Witam rezystor r3 musi być 1W ? Ja robiłem dzisiaj zasilacz i na wejściu dałem rezystor 470ohm i 0.25w i go pali

    • @PawelNowak-k7q
      @PawelNowak-k7q ปีที่แล้ว

      Może mi Pan powiedzieć dlaczego ? Taki prąd udarowy idzie ? I zamiast kondensatora polipropylenowego dałem elektrolityczny 0,47uf na 400v

    • @radekch.5411
      @radekch.5411 ปีที่แล้ว

      Im wieksza rezystancja tym wieksze straty na rezystorze wiec im wiecej omow tym wiecej mocy sie na nim odklada

  • @kenarf3332
    @kenarf3332 3 ปีที่แล้ว +1

    w szycie siinusa mamy przynajmniej 325 V dlatego C=275V sie nie nadaje

  • @michadoegowski173
    @michadoegowski173 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak uzyskać mniejsze zmniejszenie tego napięcia sieciowego? Do 100V Amplitudy, 200Vp-p. Bardzo to jest dla mnie ważne. Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź.

  • @RANDOMfilmsOFFICJAL
    @RANDOMfilmsOFFICJAL 4 ปีที่แล้ว

    Witam Panie Mirku. Bardzo fajny projekt ponieważ chce zbudować zasilacz ale nie chce wydawać pieniedzy na transformator. Mam 2 pytania może głupie ale lubię być pewien, czy prąd jest całkowicie wyprostowany z tego zasilacza i czy wymiana diód z mostku prostowniczego na takie z większym amperażem i wymianą kondensatora na większy mozna uzyskac około 10 amperów. Posiadam ceramiczny kondensator 105 czyli 1 uF, a z tego co czytałem w internecie takie kondensatory wytrzymują chyba około 2Kv więc może sie nadać. Pozdrawiam

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Nie nie nie i jeszcze raz nie ;) proszę nawet nie myśl o większych prądach z takiego zasilacza niż 100mA czyli np max 2 kondensatory 1uF równolegle albo jeden 2uF. Nie jestem w stanie krótko w komentarzu wyjaśnić dlaczego nie - trzeba by było już sięgać do szczegółów i głębszej wiedzy od strony elektrycznej i elektronicznej. Wyraźnie powiedziałem w poradniku, że są to zasilacze na małe prądy i TYLKO na małe prądy tzn obciążenia. Nawet 500mA to już przesada nie mówiąc o 1A z takiego zasilacza. Dla większych prądów niż 100mA stosuje się inne rozwiązania i spokojnie będzie o nich mowa ;) Sam zobaczysz i też będziesz miło zaskoczony - tylko troszkę cierpliwości.

  • @JanKowalski-gq5fc
    @JanKowalski-gq5fc 4 ปีที่แล้ว

    Pozdrowionka 😁

  • @mirekkon1
    @mirekkon1 4 ปีที่แล้ว

    10:21 "siorbanie elektrona" :))))) jak w stand-UP

  • @PajaczekWinniczek
    @PajaczekWinniczek 4 ปีที่แล้ว +2

    @2:46 W momencie gdy elektryk/elektronik (czy osoba pretendująca do takiego miana) mówi że "idzie (nie idzie) po najmniejszej linii oporu" to jest to dla mnie koniec zainteresowania takim rozmówcą (przygotowanym przez niego materiałem). Dalej niż do tego momentu materiału nie ma sensu oglądać.
    Ps. Aaa... ok, teraz zwróciłem uwagę na autora materiału. Toż to Pan moderator/właściciel pewnego forum: "wytykają mi błędy to zbanuję". Tym bardziej nie żałuję że nie oglądałem dalej.

    • @kaktuselektryk8272
      @kaktuselektryk8272 4 ปีที่แล้ว

      Masz rację. Twierdzenie że prąd płynie po najmniejszej linii oporu sprzecza się z prawem ohma. Też to zauważyłem

  • @skmer4704
    @skmer4704 4 ปีที่แล้ว +4

    ta przerwa dłuższa niż na polsacie xD :D

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Nio - tak wyszło jakoś ;)

  • @wiesawkanik8266
    @wiesawkanik8266 2 ปีที่แล้ว

    Mała dygresja, poprawna forma to "Po linii najmniejszego oporu" nie "Po najmniejszej linii oporu".

  • @voyt777
    @voyt777 4 ปีที่แล้ว +1

    Takie prymitywne zasilacze są nagminnie instalowane w tanich latarkach ładowanych z sieci 230V. Zawsze mam lekkie obawy jak coś takiego podłączam do sieci, tym bardziej że ich wykonanie jest zwykle tandetne.

    • @daro0352
      @daro0352 4 ปีที่แล้ว

      A czego się można spodziewać po latarkach które kosztują może 10 zł? Zastosowanie zasilacza impulsowego znacznie podniosłoby koszt takiej latarki a zastosowanie trafo jest niepraktyczne ze względu na gabaryty i też podniosłoby koszt oraz masę latarki.

  • @adamkowalski6854
    @adamkowalski6854 8 หลายเดือนก่อน

    Miał być poradnik dla początkujących, a wyjaśnienie autora po co jest kondensator C1: generuje prąd 50hz - przecież bez kondensatora, z sieci 230V też otrzymamy 50Hz. 2 funkcja: bo gdyby był rezystor zamiast kondensatora, to to i tamto. Wyjaśnienie roli C1 powinno się wytłumaczyć odpowiadając na pytanie: co by było, gdyby C1 był zastąpiony przewodem, a nie rezystorem czy czymś innym.

    • @mirekk36
      @mirekk36  8 หลายเดือนก่อน

      Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś Pan dawał w internecie swoje wyjaśnienia ;)

  • @jarekjarczo7567
    @jarekjarczo7567 3 ปีที่แล้ว

    1n4007 raczej:)

  • @rafi2437
    @rafi2437 4 ปีที่แล้ว

    👍

  • @Atetus94
    @Atetus94 4 ปีที่แล้ว

    Warto

  • @mat34511
    @mat34511 4 ปีที่แล้ว +1

    "Jak się nie dać zabić 230V" a wykres bardzo wprowadza w błąd elektrykadlakazdego.pl/wp-content/uploads/2015/03/230V_2.png

  • @kaczorr164
    @kaczorr164 4 ปีที่แล้ว

    Zasilacze stosowane w suszarkach

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      O proszę - ja z takich wypowiedzi też dowiaduję się m.in jak szeroko są stosowane bo dotychczas spotykałem je zgoła w innych rozwiązaniach, ale widzę że wymieniacie tu sporo właśnie sprzętów AGD ;)

  • @jarosawzyka3286
    @jarosawzyka3286 4 ปีที่แล้ว

    A i owszem, ciekawe, nawet bardzo:-)

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว +1

      Więc zapraszam wkrótce na kolejną część ;)

  • @makrofaguss
    @makrofaguss 4 ปีที่แล้ว +2

    Łooo Panie... Dla mnie 9 V to już wysokie napięcie 😳

  • @grzegorzmital9632
    @grzegorzmital9632 4 ปีที่แล้ว

    Robić filmy każdy może .........
    Jak nie wiesz o co chodzi, to patrz komentarze niżej - nie będę powtarzał.

    • @mirekk36
      @mirekk36  4 ปีที่แล้ว

      Gadać głupoty też każdy może - patrz na komentarze niżej - nie będę powtarzał.