Właśnie wróciłem z nagrywania materiału o Berlince czyli planowanej w czasach II WŚ przez hitlerowskie Niemcy autostrady z Berlina przez Szczecin do Królewca. Materiału mam tak dużo (na około 1h) że postanowiłem podzielić się z Wami "surówkami" czyli materiałami bez żadnej obórki. Filmy zostały nagrane dziś tj. 17.03.2023 pomiędzy Kołbaskowem a Złocieńcem. Właściwy film z moim głosem oraz całą historią drogi będzie na kanale za ~ 2 tyg.
pytał Pan, ale teraz dopiero o tym pomyślałem. Między Kliniskami, a Chociwlem blisko DOL na poboczu drogi widać wydzielony przeciwny pas ruchu. Wzdłuż którego jest betonowy "murek", a raczej szyna, pozostałości po urządzeniach do budowy drogi
Ocho moje rejony. Najlepsze jest to że z dekadę temu podróż do Szczecina odbywała się jeszcze starą płytową drogą na odcinku Chociwel - Szczecin, w naszych rejonach mówi się na tą drogę Chociwelka.
Kostka brukowa na zjazdach wytrzymała 80 lat, zima, lato, deszcze, ciężarówki i kolein wielkich nie ma. Może głupio zabrzmi , ale drogi są: dobre, lepsze i poniemieckie.
Fajnie, że trochę fragmentów tych poniemieckich betonowych dróg jeszcze się zachowało. Widać, że solidnie to było wykonane. Kawał historii. Pozdrawiam 🙋♂️
@@AutostradyPolska1978 Nie mam doczynienia z budową dróg, ale jako kierowca i miłośnik motoryzacji potrafię docenić jakość wykonania tych dróg tzn. Perfekcyjnie ułożona kostka, równa dylatacja, mosty, wiadukty, systemy odwodnienia i to wszystko budowane w latach 30-tych. Rewelacja 👍
@@krzysztofgrabowski7759 Źle mnie zrozumiałeś, nie zachwycam się stanem tych dróg po których jeszcze kilka lat temu musieliśmy jeździć. Oczywiście, że jeździłem A6 i ,,autostradą" od Wrocławia do Olszyny i z powrotem, teraz A18. To była katastrofa a nie drogi. Zachwycam się natomiast tak jak i Darek, rozwiązaniami i wykonaniem tych dróg budowanych w latach 30-tych.
@@krzysztofgrabowski7759 One miały wadę konstrukcyjną i te płyty betonowe po czasie zaczynały się przemieszczać w pionie, stąd miało się potem wrażenie jazdy po schodach. Generalnie jednak to one był inspiracją dla budowniczych współczesnych autostrad od lat 50.
Pomijając względy zbrodniczej historii nie mogę wyjść z podziwu dla Niemiec z tamtego okresu. To udało im się wybudować w wielu miejscach wyprzedza nasze państwo o dziesiątki lat.
Droga przez którą wybuchła II Wojna Światowa. Podobno był to pretekst Hitlera. Sporo ludzi zginęło przy budowie tej drogi. Gdybyś miał niewolnicza siłę robotniczą i materiały zagrabione od innego państwa to wystarczy dopilnować jakości wykonania.
@@GPi proszę mieć na uwadze że gdy Hitler wraz z nazistami przejmowali władze w Niemczech bezrobotnych było ponad 6 milionów ludzi natomiast gdy zaczynano budować Berlinkę bezrobotnych było ponad milion. Ludzie potrzebowali pracy i sami się jej podejmowali. Takie z reszta były postulaty nazistów gdy ubiegali się o władze że zapewnią swoim obywatelom pracę. To, że ludzi ginęło więcej przy budowie dróg czy czegokolwiek wynikało z mniejszej ilości przepisów BHP.
@@GPi co do grabieży materiałów przypominam że pierwsze podboje terytorialne miały miejsce w roku 1938 a jedyny teren gdzie podjęto jakiekolwiek kroki była Nadrenia, która tak naprawdę była niemiecka.
@@FilczoGaming 123 lata pod zaborami (wybili mnóstwo ludzi, okradali, wywozili na roboty) I Wojna Światowa kolejny etap zniszczenia tego co jeszcze zostało. Okres Międzywojenny to kontynuacji polityki wyzysku Polaków. II Wojna Światowa zniszczenie Polski w 70% grabieże wszystkiego, miliony ludzi zginęło w tym mężczyźni w kwiecie wieku - siła robocza , intelektualna Polski. Po wojnie oddali nas na ponad 50 lat pod but ruski. Po 90 roku nie zrobili lustracji jako jeden z dwóch narodów na świecie po zmianie ustroju. Przyszła demokracja a postkomuna rządzi do dziś i ma się dobrze. A jak nie załapała się na Wiejską to dostali bilety do Brukseli. Dalej nas gnębią i coraz więcej dront wprowadzają. Wszystko pod nadzorem eurokołchozu. To kiedy mieliśmy rozwijać się? I tak POLSKA jest wielka. Nikt nie był tyle razy okupowany w Europie co my. Trzeba czasu aby dogonić takie niemcy pod względem infrastruktury i gospodarczo. Ot to całe dobrodziejstwo zachodu, które uczy nas praworządności i demokracji.
Ciekawostki: na pierwszym kadrze widać zabytkową, obecnie polską, stację benzynową jeszcze z czasów hitlerowskich Niemiec, podobno jest jeszcze tylko jedna zachowana gdzieś w Niemczech w tej formie, a były one standardowe na tej trasie i w tamtych czasach. Również brukowany zjazd z autostrady w Kołbaskowie, pokazany na filmie w 0:34 jest zabytkiem, z tego co wiem (moge się mylić) i może budzić zdziwienie, że pierwszy zjazd w Polsce z tej autostrady po przekroczeniu granicy z Niemcami jest jeszcze brukowany. Kiedyś na tym skrzyżowaniu przy rozjeździe na Chociwel, obecnie nieczynnym, było sporo wypadków. W materiale w 3:27 jest właśnie jednopasmowa część planowanej berlinki, która ciągnie się pod Chociwel, gdzieniegdzie pozostał drugi, wybetonowany pas, czasami jest nawet podjazd pod niewybudowany drugi most nad ciekami i innymi drogami (5:26). Mosty nad i pod 'berlinką' były kiedyś pracami dyplomowymi inżynierów budownictwa z czasów wojny, podobno ktoś spotkał sędziwego Niemca, który fotografował swoją pracę dyplomowa po latach już w Polsce, jak otwarto granice, chciał pewnie utrwalić stan najświeższy dla wnuków (urban legend)
@@AutostradyPolska1978 taka stacja jest jeszcze na a12 w niemczech na zjeździe furstenwalde. Na a4 Legnica też jest przy tej autostradzie mała stacja, ale już inaczej wygląda z góry. Co do samej berlinki to na 4 w okolicach bad hersfeld bardzo fajnie oddaje klimat dawny i troszkę na 5 między kirchheim i giesen.
Berlinka… Pochodze z Chojnic. Odwieczny problem to remont berlinki, na ktorej asfalt zostal polozony na betonowych plytach. Drgania plyt powoduje uszkodzenia asfaltu. Ogolnie miedzy Chojnicami a Czesrkiem jakos to ogarneli, ale miedzy Zblewem a Starogardem jest tragedia. Czekam na calosc materialu. 👍
Łoooo, panie!... Na samym początku widok na legendarną stację benzynową. Tankstelle z 1937 r. przy węźle Stettin-Süd / Kolbitzow. Wtedy w sieci Minol. Po wojnie CPN, a teraz Orlen. Typ "Fürstenwalde" spod ołówka Friedricha Tamma. Troszkę przerobiona (dostała np. dodatkowy daszek), ale to wciąż jest projekt niestarzejący się i nienaganny. Ostatnia z czterech w Polsce. Rozbiorą ją przy modernizacji węzła. :/
@@AutostradyPolska1978 Tak, bliźniaczki są przy węźle Bielawy Wrocławskie. Jest jeszcze stacja przy węźle Legnica, ale skromniejsza, typ "Hanower". Bez dachu-bumerangu. ;)
Te przyczółki to solidna robota, postoją jeszcze 1000lat! Teraz gdy jest s6 ta droga nie miałaby sensu, ale uważam, że powinna być s22 od Gorzowa do Elbląga. Duży ruch i bardzo niebezpieczna droga.
Bardzo sie ciesze ze mlody drogowiec opowiada filmem o sporym kawalku polskiej i niemieckiej historii w zakreesie drgownictwa , powiem szczerze ze cchialbym by chocby w postaci drogi 2+1 zbudowano po starym sladzie Berlinkę ( autostradową) jako dk 20 do okolic Szczecinka z kilkoma korektami przebiegu , tu musial bym wejsc w szczsegoly , ale moze nie dziś. Ja kilka lat temu w tej okolicy bylem z kumpplami na motocyklach i sporo sie ode mnie dowiedzieli bo strescilem im historię dw 142 , a6 i dk 20 byli zaskoczeni ze taki kawal dróg niemcy tu zbudowali a na dzis dzien znaczna czesc tego co niemcy zbudowali jakos Polacy nie chcą dalej zbudować.
Gdyby nie niemcy i 2ga ws to w obecnej polszy nie było by wiele dróg i autostrad, wystarczy przejechać z Katowic do Legnicy przez Opole i Breslał, tzw byłą betonką, gdyby nie adolf to nie było by 94ki i A4😅 Ps, fajny materiał pozdrawiam.
Jazda po drogach brukowanych są uciążliwe, ale nie chciałabym, żeby całkiem zniknęły z kraju. Zwłaszcza, że jak widać trzymają się nieźle. Ciekawe czy żyje jeszcze ktoś, kto pracował przy budowie berlinki (Niemcy, jeńcy wojenni).
I weź powiedz minionkom, że nie liczą się metry a jakość wykonanej nawierzchni. Nie, liczą się metry i *uj jak to wygląda. Dziś nie ma brukarzy, jedynie łapanka spod monopola.
Na kanale Bartosz Bajków są filmy z przejazdu berlinka na odcinku Elbląg- Grzechotki z 1995 roku. Sorry Radek za tą " reklamę" myślę , że się nie pogniewasz a w temacie dróg i tak jesteś bezkonkurencyjny 👍
Moze glupi jestem i koszta duze by byly... ale... czy przynajmniej niektorych mieksc nie mozna byloby zostawic jako elementy zabytkowe, dla przyszlych pokolen, bo wg mnie to naprawde.ciekawe naocznie zobaczyc jak kiedys wygladaly drogi... tu alurat te lacznice z kostki, niektore mieksca moze udalo by sie jakos obejsc i zrobic ciut inaczej wezel.zostawiajac.stare lacznice, podobnie z przynajmniej niektorymi wiaduktami z odpowoednia.adnotacja / znakiem Apropos DK18 tak sobie czasem marze jakby przynajmniej odcinkami np w.srodku zamiast pasa zieleni.zostawili na pamiatke stara jezdnie... wg mnie.ciekawe by to bylo i podczas przejazdu i jako znak.czasu itd... oczywiscie ogrodzic ta.iezdnie barierami z.obu stron i gitara... a przy wezlach... no trudno zwezyc do normalnego przekroju, potem znowu szerzej,.tam i.tak.wezly rzadko byly... szkoda, piekna i mega oryginalna.pamiatka by byla
Właśnie wróciłem z nagrywania materiału o Berlince czyli planowanej w czasach II WŚ przez hitlerowskie Niemcy autostrady z Berlina przez Szczecin do Królewca. Materiału mam tak dużo (na około 1h) że postanowiłem podzielić się z Wami "surówkami" czyli materiałami bez żadnej obórki. Filmy zostały nagrane dziś tj. 17.03.2023 pomiędzy Kołbaskowem a Złocieńcem. Właściwy film z moim głosem oraz całą historią drogi będzie na kanale za ~ 2 tyg.
pytał Pan, ale teraz dopiero o tym pomyślałem. Między Kliniskami, a Chociwlem blisko DOL na poboczu drogi widać wydzielony przeciwny pas ruchu. Wzdłuż którego jest betonowy "murek", a raczej szyna, pozostałości po urządzeniach do budowy drogi
Ocho moje rejony. Najlepsze jest to że z dekadę temu podróż do Szczecina odbywała się jeszcze starą płytową drogą na odcinku Chociwel - Szczecin, w naszych rejonach mówi się na tą drogę Chociwelka.
Kostka brukowa na zjazdach wytrzymała 80 lat, zima, lato, deszcze, ciężarówki i kolein wielkich nie ma. Może głupio zabrzmi , ale drogi są: dobre, lepsze i poniemieckie.
Fajnie, że trochę fragmentów tych poniemieckich betonowych dróg jeszcze się zachowało. Widać, że solidnie to było wykonane. Kawał historii. Pozdrawiam 🙋♂️
Mega wyglądają wiadukty oraz to jak łagodna to miała być droga. Praktycznie nie czuć że się jedzie po łuku
@@AutostradyPolska1978 Nie mam doczynienia z budową dróg, ale jako kierowca i miłośnik motoryzacji potrafię docenić jakość wykonania tych dróg tzn. Perfekcyjnie ułożona kostka, równa dylatacja, mosty, wiadukty, systemy odwodnienia i to wszystko budowane w latach 30-tych. Rewelacja 👍
Jechałeś kiedyś a6? Równe i wytrzymałe? Po deszczu w nocy bezpieczniej się jeździ po drodze osiedlowej. Całe szczęście że to już historia
@@krzysztofgrabowski7759 Źle mnie zrozumiałeś, nie zachwycam się stanem tych dróg po których jeszcze kilka lat temu musieliśmy jeździć. Oczywiście, że jeździłem A6 i ,,autostradą" od Wrocławia do Olszyny i z powrotem, teraz A18. To była katastrofa a nie drogi. Zachwycam się natomiast tak jak i Darek, rozwiązaniami i wykonaniem tych dróg budowanych w latach 30-tych.
@@krzysztofgrabowski7759 One miały wadę konstrukcyjną i te płyty betonowe po czasie zaczynały się przemieszczać w pionie, stąd miało się potem wrażenie jazdy po schodach. Generalnie jednak to one był inspiracją dla budowniczych współczesnych autostrad od lat 50.
Pomijając względy zbrodniczej historii nie mogę wyjść z podziwu dla Niemiec z tamtego okresu. To udało im się wybudować w wielu miejscach wyprzedza nasze państwo o dziesiątki lat.
Droga przez którą wybuchła II Wojna Światowa. Podobno był to pretekst Hitlera. Sporo ludzi zginęło przy budowie tej drogi. Gdybyś miał niewolnicza siłę robotniczą i materiały zagrabione od innego państwa to wystarczy dopilnować jakości wykonania.
@@GPi teraz materiałów jest w bród, ludzi też nie brakuje a jakość jest taka że po 10 latach wszystko nadaje się do kapitalki
@@GPi proszę mieć na uwadze że gdy Hitler wraz z nazistami przejmowali władze w Niemczech bezrobotnych było ponad 6 milionów ludzi natomiast gdy zaczynano budować Berlinkę bezrobotnych było ponad milion. Ludzie potrzebowali pracy i sami się jej podejmowali. Takie z reszta były postulaty nazistów gdy ubiegali się o władze że zapewnią swoim obywatelom pracę. To, że ludzi ginęło więcej przy budowie dróg czy czegokolwiek wynikało z mniejszej ilości przepisów BHP.
@@GPi co do grabieży materiałów przypominam że pierwsze podboje terytorialne miały miejsce w roku 1938 a jedyny teren gdzie podjęto jakiekolwiek kroki była Nadrenia, która tak naprawdę była niemiecka.
@@FilczoGaming 123 lata pod zaborami (wybili mnóstwo ludzi, okradali, wywozili na roboty) I Wojna Światowa kolejny etap zniszczenia tego co jeszcze zostało. Okres Międzywojenny to kontynuacji polityki wyzysku Polaków. II Wojna Światowa zniszczenie Polski w 70% grabieże wszystkiego, miliony ludzi zginęło w tym mężczyźni w kwiecie wieku - siła robocza , intelektualna Polski. Po wojnie oddali nas na ponad 50 lat pod but ruski. Po 90 roku nie zrobili lustracji jako jeden z dwóch narodów na świecie po zmianie ustroju. Przyszła demokracja a postkomuna rządzi do dziś i ma się dobrze. A jak nie załapała się na Wiejską to dostali bilety do Brukseli. Dalej nas gnębią i coraz więcej dront wprowadzają. Wszystko pod nadzorem eurokołchozu. To kiedy mieliśmy rozwijać się? I tak POLSKA jest wielka. Nikt nie był tyle razy okupowany w Europie co my. Trzeba czasu aby dogonić takie niemcy pod względem infrastruktury i gospodarczo. Ot to całe dobrodziejstwo zachodu, które uczy nas praworządności i demokracji.
Ciekawostki: na pierwszym kadrze widać zabytkową, obecnie polską, stację benzynową jeszcze z czasów hitlerowskich Niemiec, podobno jest jeszcze tylko jedna zachowana gdzieś w Niemczech w tej formie, a były one standardowe na tej trasie i w tamtych czasach. Również brukowany zjazd z autostrady w Kołbaskowie, pokazany na filmie w 0:34 jest zabytkiem, z tego co wiem (moge się mylić) i może budzić zdziwienie, że pierwszy zjazd w Polsce z tej autostrady po przekroczeniu granicy z Niemcami jest jeszcze brukowany.
Kiedyś na tym skrzyżowaniu przy rozjeździe na Chociwel, obecnie nieczynnym, było sporo wypadków.
W materiale w 3:27 jest właśnie jednopasmowa część planowanej berlinki, która ciągnie się pod Chociwel, gdzieniegdzie pozostał drugi, wybetonowany pas, czasami jest nawet podjazd pod niewybudowany drugi most nad ciekami i innymi drogami (5:26).
Mosty nad i pod 'berlinką' były kiedyś pracami dyplomowymi inżynierów budownictwa z czasów wojny, podobno ktoś spotkał sędziwego Niemca, który fotografował swoją pracę dyplomowa po latach już w Polsce, jak otwarto granice, chciał pewnie utrwalić stan najświeższy dla wnuków (urban legend)
Co do stacji - wg mnie identyczne są na A4 koło węzła Bielany Wrocławskie. Tak Kołbaskowo jest 1 węzłem. Całość omówię we właściwym filmie
@@AutostradyPolska1978 taka stacja jest jeszcze na a12 w niemczech na zjeździe furstenwalde.
Na a4 Legnica też jest przy tej autostradzie mała stacja, ale już inaczej wygląda z góry.
Co do samej berlinki to na 4 w okolicach bad hersfeld bardzo fajnie oddaje klimat dawny i troszkę na 5 między kirchheim i giesen.
Berlinka…
Pochodze z Chojnic. Odwieczny problem to remont berlinki, na ktorej asfalt zostal polozony na betonowych plytach. Drgania plyt powoduje uszkodzenia asfaltu. Ogolnie miedzy Chojnicami a Czesrkiem jakos to ogarneli, ale miedzy Zblewem a Starogardem jest tragedia.
Czekam na calosc materialu.
👍
Łoooo, panie!... Na samym początku widok na legendarną stację benzynową.
Tankstelle z 1937 r. przy węźle Stettin-Süd / Kolbitzow. Wtedy w sieci Minol. Po wojnie CPN, a teraz Orlen. Typ "Fürstenwalde" spod ołówka Friedricha Tamma. Troszkę przerobiona (dostała np. dodatkowy daszek), ale to wciąż jest projekt niestarzejący się i nienaganny. Ostatnia z czterech w Polsce. Rozbiorą ją przy modernizacji węzła. :/
Oryginalny film jest znacznie dłuższy. Stacja jest jeśli się nie mylę bliźniaczą stacją z tymi na A4 koło Wrocławia.
@@AutostradyPolska1978 Tak, bliźniaczki są przy węźle Bielawy Wrocławskie. Jest jeszcze stacja przy węźle Legnica, ale skromniejsza, typ "Hanower". Bez dachu-bumerangu. ;)
I chyba jedyna w Polsce bezasfaltowa jezdnia należąca do węzła autostradowego.
A to nie jest zabytek? Kiedys slyszalem, ze te na A4 sa... prawda to?
Wieccie czy takei stacje ostały się w Niemczech?
Te przyczółki to solidna robota, postoją jeszcze 1000lat! Teraz gdy jest s6 ta droga nie miałaby sensu, ale uważam, że powinna być s22 od Gorzowa do Elbląga. Duży ruch i bardzo niebezpieczna droga.
Przyczółki są bardzo solidnie wykonane. Nie mogłem się nadziwić stojąc koło nich jak dobrą robotę wykonali robotnicy.
04:38 o tym piszecie? Co tam pierwotnie było?
Fajnie jakbyś nagrał też odcinek o DK 88 dawnej RAB29
Jak mozolne musiało być układanie tej kwadratowej kostki ... ktora przetrwała w dobrym stanie do dziś
Mega wygląda ta kostka
Szkoda, że wtedy jednak nie udało się jej zrobić, nie wiem dłuższej. Teraz może by była coś na wzór a4
super są takie materiały, mógłbym w tle na rzutniku puścić na cały dzień
Myślę że właściwy film o Berlice wyjdzie dość ciekawie
Bardzo sie ciesze ze mlody drogowiec opowiada filmem o sporym kawalku polskiej i niemieckiej historii w zakreesie drgownictwa , powiem szczerze ze cchialbym by chocby w postaci drogi 2+1 zbudowano po starym sladzie Berlinkę ( autostradową) jako dk 20 do okolic Szczecinka z kilkoma korektami przebiegu , tu musial bym wejsc w szczsegoly , ale moze nie dziś. Ja kilka lat temu w tej okolicy bylem z kumpplami na motocyklach i sporo sie ode mnie dowiedzieli bo strescilem im historię dw 142 , a6 i dk 20 byli zaskoczeni ze taki kawal dróg niemcy tu zbudowali a na dzis dzien znaczna czesc tego co niemcy zbudowali jakos Polacy nie chcą dalej zbudować.
Młody ? Podobno mam młody głos ale ja już mam 45 lat 😀
@@AutostradyPolska1978 No Radziu zaskoczyłeś mnie. Myślałem, że jestem starszy od Ciebie a tymczasem 2 lata młodszy jestem :)
@@AutostradyPolska1978 to młody 👍
Bardzo ładna ta surówka. Czekam już na właściwy materiał.
4:07 Pan Staszek i Tomek we własnej osobie 😮
koło Chojnic i Starogardu też są pozostałości więc jakbyś jechał gdzies nad morze możesz obczaić,
Super 👍 czekamy na film 😊
Będzie materiał o Berlince na odcinku Elbląg - granica z obwodem Kaliningradzkim?
Co nie co wspomnę
Ciekawe i niesamowite.
01:27 czy mógłbym poprosić o pinezkę z map google (czy osm) ze wskazaniem gdzie ten fragment się jeszcze znajduje? Z góry bardzo dziękuję 🍻
www.google.pl/maps/@53.4243309,14.7713421,16.81z
Gdyby nie niemcy i 2ga ws to w obecnej polszy nie było by wiele dróg i autostrad, wystarczy przejechać z Katowic do Legnicy przez Opole i Breslał, tzw byłą betonką, gdyby nie adolf to nie było by 94ki i A4😅
Ps, fajny materiał pozdrawiam.
2:15 co oznaczają te strzałki? Często widzę, a nie pasują mi do zakrętów
Żeby dalej już nie wyprzedzać i uciekać na swój pas
@@AutostradyPolska1978 Dziękuję. Nie wpadłbym na to. Faktycznie, ma to sens. One mają umocowanie w ustawie?
@@AlekR3 a jak!
Jazda po drogach brukowanych są uciążliwe, ale nie chciałabym, żeby całkiem zniknęły z kraju. Zwłaszcza, że jak widać trzymają się nieźle.
Ciekawe czy żyje jeszcze ktoś, kto pracował przy budowie berlinki (Niemcy, jeńcy wojenni).
Akurat po tamtej kostce nie jeździ się tak strasznie jak w innych miejscach w Polsce.
I tak szybko, dobre ujęcia
I weź powiedz minionkom, że nie liczą się metry a jakość wykonanej nawierzchni. Nie, liczą się metry i *uj jak to wygląda. Dziś nie ma brukarzy, jedynie łapanka spod monopola.
Piękna kosteczka mozaika
Na kanale Bartosz Bajków są filmy z przejazdu berlinka na odcinku Elbląg- Grzechotki z 1995 roku.
Sorry Radek za tą " reklamę" myślę , że się nie pogniewasz a w temacie dróg i tak jesteś bezkonkurencyjny 👍
Jasne. "poznałem" się wirtualnie z Bartkiem
Kiedy pełny reportaż. Przyznam, sam się kiedyś interesowałem tą trasą...
Myślę że za około 2 tygodnie
Moze glupi jestem i koszta duze by byly... ale... czy przynajmniej niektorych mieksc nie mozna byloby zostawic jako elementy zabytkowe, dla przyszlych pokolen, bo wg mnie to naprawde.ciekawe naocznie zobaczyc jak kiedys wygladaly drogi... tu alurat te lacznice z kostki, niektore mieksca moze udalo by sie jakos obejsc i zrobic ciut inaczej wezel.zostawiajac.stare lacznice, podobnie z przynajmniej niektorymi wiaduktami z odpowoednia.adnotacja / znakiem
Apropos DK18 tak sobie czasem marze jakby przynajmniej odcinkami np w.srodku zamiast pasa zieleni.zostawili na pamiatke stara jezdnie... wg mnie.ciekawe by to bylo i podczas przejazdu i jako znak.czasu itd... oczywiscie ogrodzic ta.iezdnie barierami z.obu stron i gitara... a przy wezlach... no trudno zwezyc do normalnego przekroju, potem znowu szerzej,.tam i.tak.wezly rzadko byly... szkoda, piekna i mega oryginalna.pamiatka by byla
2:04 gdzie to jest?
DOL Kliniska na DW142
Brak poboczy i drzewa przy drogach. Kiedyś to kompletnie inaczej myśleli frycki o "autostradzie "
Przyjrzałem się dziś - rowy też były inaczej projektowane niż dziś.
@@AutostradyPolska1978rozwiniesz myśl z rowami?
@@iba7648 Są miejsca że w ogóle nie ma rowów. Jest płasko co mnie bardzo zdziwiło.
2:40 DOL Kliniska?
Ano niestety..niemieckie tereny
Obiekty klasyka historia