Po co jest próchnica?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Próchnica glebowa jest częścią organiczną gleby, która powstaje ze szczątek roślin i zwierząt, rozłożonych przez mikroorganizmy glebowe. Jak powstaje składnik, który stanowi 85 proc. całej substancji organicznej gleby i czy jego działanie na rośliny jest faktycznie ważne? Sprawdź sam!
    Ten film zrobiliśmy my, czyli Fundacja Grunt od Nowa i Techmot Grunt od Nowa, bo chcemy szerzyć wiedzę o regeneracji gleb i dbać o przyszłość naszą i naszej planety. Chcesz wiedzieć więcej?
    🌿 Subskrybuj: / gruntodnowaregenercjag...
    🌿 Facebook: wiedza dla każdego: / fundacjagruntodnowa
    🌿 LinkedIn: współpraca z biznesem: www.linkedin.com/company/86220447
    🌿 Fundacja: gruntodnowa.pl
    🌿 Doradztwo dla rolników: doradcatechmot...
    Doradzamy nie tylko rolnikom, ale też przedsiębiorcom, którym nieobce są wymogi i cele ESG, SDG oraz CSR. Chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Twojej firmie spełniać te założenia?
    Napisz na: biuro@gruntodnowa.pl
    #próchnicaglebowa #substancjeorganiczne #rośliny

ความคิดเห็น • 21

  • @andrzejleszczynski4487
    @andrzejleszczynski4487 3 ปีที่แล้ว +7

    Wreszcie merytoryczny materiał w języku Polskim👍

    • @GruntodnowaRegenercjagleby
      @GruntodnowaRegenercjagleby  3 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa, szykujemy więcej materiałów idących jeszcze głębiej w te tematy. To ogromny materiał, ale bez jego znajomości, będzie coraz trudniej pozostać rentownym i konkurencyjnym gospodarstwem. Powodzenia i wszystkiego dobrego!

  • @Amadeusz-es3rv
    @Amadeusz-es3rv 2 ปีที่แล้ว +3

    Jak się ma pH 6,0 - 7,0, w którym pierwiastki są najefektywniej wykorzystywane, do optymalnego pH dla danej kategorii gleby? Skoro wg. IUNG dla gleby bardzo lekkiej optymalne pH wynosi 5,0 - 5,5, a dla lekkiej 5,5 - 6,0. Dodatkowo zaznacza się, że zbyt wysokie pH jest bardziej szkodliwe niż zbyt niskie, bo przy zbyt wysokim „spala się” próchnica.
    Proszę o Wasze opinie.

  • @qferoki
    @qferoki 2 ปีที่แล้ว

    Szacun.

  • @ack4635
    @ack4635 ปีที่แล้ว

    Brakło w filmie kompleksowego omówienia kierunku przemian w glebie, a warto by było ten temat omówić. Co to jest humifikacja, a co to jest mineralizacja, jak zapewnić aby oba procesy współgrały ze sobą? Może w kolejnym odcinku...

  • @ostoja2004
    @ostoja2004 ปีที่แล้ว +1

    W trzydzieści lat rozpieprzyli to co było naturalne i cała Europa nam zazdrościła , no to teraz z powrotem trzydzieści lat obornik
    w glebę i będzie OK . Powodzenia życzę

  • @_WEGNER_
    @_WEGNER_ ปีที่แล้ว +2

    W grafice porównawczej ilości próchnicy jest błąd, ponieważ z prawej strony suma wynosi 110%

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 ปีที่แล้ว +1

    11:50 w jakim przedziale czasu? czy rok rocznie o 30%? (chodź to mało realne bo pewnie przy większym % próchnicy trudniej osiągać znaczące wzrosty) Ale w siewie bezpośrednim wzrost o 0,3% rocznie może możliwy. Bo tanimi metodami raczej nie możliwe znaczące podniesienie wartości np węglem brunatnym.

  • @bori8779
    @bori8779 3 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @szymonwojas4452
    @szymonwojas4452 ปีที่แล้ว

    Dzien dobry,
    W tym roku dodalem pod krzaki owocowe tak jak maliny, borowki, pozeczki duzo prochnicy i widac ze bede mial zbiory duzo mniejsze niz w poprzednim roku bez prochnicy, wrecz wszystko nie rosnie o co w tym wszystkim chodzi?
    Myslalem ze po dolozeniu prochnicy wszystko bedzie pieknie roslo a tu wogole nic nie bedzie i nadodatek jeszcze wszystko zolknie. Czy mozna prosic o jakies rady???

    • @mceliniak
      @mceliniak ปีที่แล้ว

      Co Pan zrobił konkretnie? Przecież nie ma pruchnicy w workach w sklepie.

    • @bazejskiba7200
      @bazejskiba7200 11 หลายเดือนก่อน

      Dodałeś zbyt świeży materiał zapewne tzn jeszcze nie przerobiony do końca, a taki by się przetworzyć potrzebuje azoy, który pobiera z gleby. Vo zapewne dało odwrotny skutek niż miało dać.

  • @sawomirsobolewski5770
    @sawomirsobolewski5770 3 ปีที่แล้ว

    A humus action i itp

  • @user-mc3eh2pd6q
    @user-mc3eh2pd6q ปีที่แล้ว +1

    Mul w glebie? Jeśli już państwo tłumaczycie grafiki z języka angielskiego to proszę to robić poprawnie. Silt to pył!

  • @mindel24
    @mindel24 3 ปีที่แล้ว

    To troche bajka z tym eksperymentem..🧐

    • @GruntodnowaRegenercjagleby
      @GruntodnowaRegenercjagleby  3 ปีที่แล้ว +2

      Proszę sprawdzić samemu:) To ciekawe, czasem coś wydaje się takie proste, że aż nieprawdziwe. To nie daje oczywiście wyników mierzalnych, laboratoryjnie potwierdzonych poziomów węgla organicznego, jedynie pogląd, że warto się tematem od już zająć jeśli nasza bryłka opada w 15 minut na dno, a na sicie mamy sam piach. Może się też okazać, że wszystko gra, bryłka na sitku elegancka, a na dnie niewiele, czego życzę:) Próchnicy w polskich glebach ubywa z roku na rok, jesteśmy na ponad połowie kraju poniżej progu żyzności. Dlatego chcemy ten temat naświetlić i dać tanie i proste sposoby na jej odbudowę w jak najszybszym możliwie tempie. Wszystkiego dobrego!:)

    • @pawi914
      @pawi914 3 ปีที่แล้ว

      @@GruntodnowaRegenercjagleby każdy mówi że próchnica ubywa, ale ubywa bo? Jakie błędy popelniają rolnicy, brak wapna, obornika, popolonów? Może są jeszcze inne aspekty o których nikt nie wspomina?🤔

    • @GruntodnowaRegenercjagleby
      @GruntodnowaRegenercjagleby  3 ปีที่แล้ว +2

      @@pawi914 dokładnie to co wymieniłeś plus zbyt intensywna uprawa, za dużo przejazdów przez pole, zabicie życia biologicznego (przez nawykową często chemizację i bardzo kwaśny odczyn) oraz czynniki, na które nie mamy wpływu, czyli natura - erozja wodna i powietrzna. Jak ta gleba jest pyłem i skałą, bez struktury i zwartości, to zmiata ją lub zmywa, a woda nie jest infiltrowana w głąb profilu tylko stoi na polu i z czasem odparowuje. Czysta strata, materii organicznej i wody. Regularna dbałość o odczyn (życie biologiczne, czyli to co rozłoży nam pozostałości, obornik, itp. nie jest aktywne w bardzo kwaśnym pH, większa aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces tworzenia próchnicy zaczyna się od pH na poziomie 5, przyspiesza powyżej 5,5.). Zapraszam do kontaktu - adanylczenko@tech-mot.pl - ja i Tomek jesteśmy po to, aby te sprawy omawiać na konkretach, Jesteśmy uparci, nie zatrzymamy się, jak nie znajdziemy rozwiązania na dane pole. Wszystkiego dobrego:)

    • @mirekcich
      @mirekcich 2 ปีที่แล้ว

      @@konrado16 przestań powtarzać jakieś farmazony, że zachód się wycofuje z tego typu uprawy ,przestań być idiotą i zacznij się uczyć!

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 ปีที่แล้ว

      @@pawi914 ubywa, bo zabiegi mechaniczne przyspieszają jej rozkład, mikrokorganizmy glebowe które przetwarzają resztki organiczne giną albo pracują w mało komfortowych warunkach (dla roślin dobre warunki bo dobrze napowietrzona gleba i mało chwastów) więc straty nie są na bieżąco uzupełniane. Spada pojemność kationowa (więc zdolność wiązania K+, Ca2+, Cu2+, Fe3+ etc.) i pojemność wodna, jakiś czas można to ukrywać dorzucając więcej nawozów w mniejszych dawkach a częściej. Ale na dłuższą metę tak się nie da. Rośliny próchnicy nie potrzebują. Wiele roślin znakomicie urośnie jeśli będzie miało dość wody, powietrza i składników mineralnych. Tylko muszą mieć to cały czas. Więc to się sprawdza w np. pomidorach w wełnie, albo innych uprawach hydroponicznych. Ale trudno oczekiwać by pszenicę uprawiać hydroponicznie. Więc trzeba zadbać o podłoże by było pojemne i zasobne, by miało dobrą strukturę i bogate życie biologiczne (ergo by patogeny były utrzymane w ryzach przez inne organizmy oraz by pożyteczne mikroorganizmy chroniły korzenie roślin i produkowały próchnicę). Jeszcze się taki nie narodził który by wszystkim dogodził. Ale odpowiednia ilość resztek organicznych z poplonów, międzyplonów może dużo zmienić. Chyba, że ma się sporo kompostu i/lub obornika to można walić to.