Az adókedvezménnyel tényleg sokan nem foglalkoznak , annyira alacsony . Viszont ami még kimaradt - Gyermeknevelési szabadság után (22hó) és ha elkezd dolgozni az anya akár 8,akar 4 órás munkaidőben igényelhető egy stimulens összeg havi szinten ami fizetés mellé jön amíg a gyerek 3 éves lesz ( 650lej /hó ) plusz létezik egyszeri gyereknevelesi összeg születés után , de polgármesteri hivatal által megszabott . Például Marosvásárhelyen élők esetében 2022ben 1000 lej volt egy egyszeri összeg , azóta nőtt . 😊 Így kiegészítés képpen írom , két gyerekes anyuka , Marosvásárhelyen elő .
S a pénzbeli dolgok mellett, számít a környezet , az hogy a család közel van , nyugodtabbak az emberek mert egyszerűbbek, finom házi készítésű ételeket ,italokat és süteményeket találunk minden rokonnál, megtermeljuk a saját húst, tojást és zöldséget , gyomolcsot, amit nem veszünk a szomszédból , persze van nehézség elég is ezek mellett . De mégis jobb itt 😊
Nagyon érdekes volt ez a videó. A minimálnyugdíj, ill. a szabadnapok száma (szabadság, ill. ünnepnap stb. együttes összege), valamint az álláskeresési járadék ill. annak folyósítási ideje szintén érdekes lett volna, ill. ha az egészségügynek van valami hatékonysági mutatója, az ugyancsak érdekes lenne. Arról nem is beszélve, miként alakultak mostanában. Az éves és pl. ötéves pénzromlás értéke szerintem nagyon fontos lett volna, de lehet, hogy csak az én figyelmemet kerülte el.
Minek, Romaniaban kb 4,8 milonyi ember dolgozik a versenyszférában , az Mo 4.6 hoz képest. 1,3 mil ember allami alkalmazott, míg kb 5 miliő nem dolgozik vagy beteg nyugdíjas/ speciális nyugdíjas. Egészségügyi statisztikák nem léteznek, has öl írogatnak jelenthetnek be dolgokat ahogy epp jol esik. Mindez Covid alatt derült ki , mikor lebuktak hogy nincs regiszter, emiatt nem tudjak meg azt sem megmondani epp hány rákos betegtol tagadjak meg a kezelést. Kb minden statisztika ilyen Romaniaban, igazából senki nem tudja mi a valós helyzet, meg azt se hogy hányan élnek az országban - papíron 19 mil, valóságban 15 milre becsulik. Mivel nincs lakcím nyilvántartás, sem tb nyilvántartás nincsenek adataik, es nem is fontos hogy legyen mivel a magasabb szám jobb hisz népesség aranyosan számolják az EUs pénzeket.
Magyar szempontból indokolatlan Bukaresthez hasonlítani Budapestet, ha valaki itt él valszeg Erdélyben fog, de hogy Bukarestben, az elég valószínűtlen. Kolozsvárt vagy bármelyik nagy Erdélyi várost érdemesebb lett volna nézni. Rákerestem s igazából a Magyarországról listázott városok mindegyike jobban teljesít a romániaiaknál levegő terén.
Nagyon köszönöm a videót, nagyon jó lett! Külön köszönöm, hogy a nettó fizetéseket hasonlítottad össze. 👌 A következő lehetne Ausztria, lássuk hová jutunk 2030-ra.. 😁😎
Köszönöm 😊 hálás vagyok, engem bármelyik másik szomszédos ország is érdekelne, de ha lehet választani akkor Ausztria, kíváncsi vagyok ott mennyivel jobb.
Szia! Amikor Ausztria lesz soron, ha hasznát veszed, szívesen segítek gyakorlati dolgokkal. Egy éve lakunk itt és két gyerekem van (2 és 5 évesek), ezért bőséges tapasztalatom van Magyarországról is, hogy lássam a különbségeket.
@@nagyeszter92 köszönöm Eszter, lehet, hogy élnék is majd ezzel a felajánlással! Írnál esetleg egy emailt vagy insta üzenetet, hogy el tudjalak majd érni, ha aktuális lesz?
Remek és tökre hasznos ez a kis sorozatod, csak annyi észrevételem volna,hogy nagyobb területű országok esetében (sajnos Románia is pld) érdemes lenne a meglehetősen eltérő fejlettségi szintű régiókat valamelyest különválasztani, bár akkor meg az országos átlag nehézkesen számítható ki és sántíthat is. Szóval nem könnyű feladatba vágtad a fejszédet😏 Szlovéniát+Horvátországot szeretném majd kérni🇸🇮 🇭🇺 🇭🇷
A mi házasságunk hasonló volt min a tiétek, már ami a nemzetiségeinket illeti..:) Én Magyarországon született magyar állampolgár a feleségem pedig Romániában született román állampolgár, én magyar, a feleségem félig székely félig szász nemzetiségű. A fiunk 2009-ben született és még abban az évben bementünk vele a Csíkszeredai konzulátusra az állampolgárság és az állami bejelentés miatt. Erre azért volt szükség mert vagy az egyik, vagy a másik ország juttatásait vehettük igénybe aszerint hogy melyikre regisztráljuk, és addig amíg ezt nem tesszük nem kaptunk semmit. Már akkor is jelentősen nagyobb volt a román állami gyermektámogatás egészében nézve, ráadásul a román állampolgársága alanyi jogon már meg is volt, a magyart akkor még "intézni" kellett volna, de az utóbbi figyelmen kívül hagyásával is a románt választottuk. A pénzt bankszámkára lehetett kérni, mi úgy döntöttünk hogy nyitunk a kicsi nevére egy olyan számlát amihez 18 éves korában férhet majd hozzá és arra kértük a pénzt, szerencsére akkor úgy álltunk hogy nem volt rá szükségünk. Természetesen megkapta visszamenőleg a kimaradt 1 évet is, azért kellett ennyi idő mert előbb Magyarországon be kellett jelenteni az ellátásról való lemondást, és mikor azt visszaigazolták onnantól lehetett bejelenteni a románba. Mi tápszert és pelenkát is kaptunk havi rendszerességgel, nem tudom biztosan hogy ez mindenkinek járt de emlékeim szerint igen. Illetve az önkormányzat is adott valamilyen egyszeri juttatást. A gyermektámogatáson kívül akkor papíron Magyarországon sokkal jobb volt az élet csak az anyagiakat figyelembe véve de ez a különbség nagyon gyorsan, talán 10, max. 12 év alatt eltűnt, mára pedig jóval nagyobb az előny ott, főleg ha az országrészeket, pláne a városokat vizsgáljuk. Az Erdélyi és Olténiai, Bánsági és Bihari-Szilágyi városokat nézve régen elkerültek minket, a vidék és főként Moldova húzta és húzza le most is a statisztikákat.Sajnos elváltunk és én visszaköltöztem Magyarországra, de az elmúlt pár évben történtek miatt nagyon úgy néz ki hogy megfogadom orbán tanácsát és költözök vissza, ezúttal talán végleg. Nekem aki több mint tíz évet éltem ott a családommal, éltem a mindennapokat, nekem nem kérdés hogy hol jobb az élet. Hangsúlyozom hogy nem Romániára mint az egész országra, hanem konkrétan arra a régiójára vonatkozik ez nálam.
szóval te aszerint választasz hazát, hogy éppen hol vastagabb a fizetési boríték? És titeket támogattunk korábban? Elhányom magamat! Mi magyarok ostoba nép vagyunk, elhittük a román határ túloldaláról jövő sírást-rívást! Most hogy nekünk kicsit szarabb, rögtön eltakarodsz? Rendben! Légy román! Beszéld a szép nyelvüket! Illik hozzád!
Hat nem tudom, en epp az egyik legfejlettebb régióból származom Nagyváradról. En azon keves emberek köze tartozom akik nem panel en hanem a központi kertváros es a főutca környéken nőttem fel, apukám ma is ott el es mivel egyedül maradt gyakran járunk felváltva haza. 80 százaléka az embereknek felújítatlan panelekben el ( külsőre szigetelésére gondolok) a víz es gaz ellátás meg építés alatt, rengeteg a magas feszültségu vezetek lakott területen , kábelek mindenhol. Mivel folyamatos a munka 2 évente feltörik az aszfaltot városszerte hol egyik hol másik közmű miatt. Parkok, játszóterek a város régi negyedévben nincsenek, évek óta építési terület mindegyik, a közvilágítás oly gyatra hogy sok helyen szinte korom sötétben mászkálnak az emberek évekig a munka területeken mert nincs kiépített gyalogos hely. Lakó tulajdonosnál meg mindig gyakori az osztott udvaron ingatlanok száma amik epp emiatt nincsenek a belvárosokban felújítva. Az igazsag az , hogy sokan vásárolnak házakat határmenti kis magyar falvakban mert olyan rossz az infrastruktúra Váradon a megfizetheto helyeken, hogy inkább ingáznak. Adok tekintetében is jobban járnak hisz a biztosítások tol, az ingatlanadó ig minden olcsóbb Magyarországon vagy nincs. Egy fiatal házaspárnak akik gyermeket vállalnak sokkal egyszerűbb Magyarországon elindulni, mint Romaniaban ha felhasználja a családoknak karó támogatásokat Csoktol a babakotvenyig. Nyugdíjasként meg elég annyit elmondani, hogy nincs gyógyszertámogatás Igy általános betegsegeknel is mint magas vérnyomás, vízhajtó, vitaminok többszörös arat fizetnek magyarhoz kepest. Az éves oltások tol a vitaminok ig mindent innen viszünk, es mivel a rezsi nagyon magas télen bizony szeretem ha 2 hónapra apukám mint lezár es itt Pesten van velünk az ünnepek kornyeken. En nem latom azt a nagy joletet bevallom, pedig tenyleg sokat járunk amióta édesapám megözvegyült es a baráti korom fele áttelepült másik fele maradt igy gyakran hasonlítjuk össze a körülményeket. Lehet Székelyföld egy kocsit jobb, de Varad , Kolozsvar es Temesvar felemas. Nehez azt mondanom hogy milyen OK amikor forgalmi kell a vizet mert időről időre szét mennek az új csövek, vagy amikor a barátaim panaszkodnak hogy nincs sportolási lehetőség a gyerekeknek mert 28 évig tart egy uszoda felújítás es ha meg is nyitják nincs gyermek oktatás egy Debrecen lakosságú városban. Gyakran taglaljuk az öcsémmel, hogy mennyire mas körülményei vannak egy magyar gyermeknek egy hasonló nagyvárosban Mo-n mint a fejlett Erdelyben vagy Parciumban. Meg egy olyan pici elővárosi is mint Törökbálint vagy Budakeszi jobb infrastruktúrával rendelkezik mint pl Varad. A külcsín mögött Romaniaban sokszor a lényeg veszik el, ami a minőségi élethez kell. BMW-k es Porsche-k viszont vannak, ha mas nincs is.
Sajnos egy ilyen összehasonlítás nem igazán jó, ha azt kérdezed, hogy hol jobb az élet. Szerinted hány magyar készít turisztikai vlog-ot Bukarestről és hány román Budapestről? :) Szerinted mennyi román hagyta el Romániát a jobb boldogulás reményében és mennyi magyar Magyarországot? Romániában a korrupció majdnem Ukrajna szintjén van. Ha kijöttél friss diplomával és elmész egy céghez interjúra, a HR osztályon 100 Eurót kell befizetned minimum. Olyan korrupt az ország, hogy mész az új autópályán Nagyszeben felé, mert azt írja mindenki, hogy átadták. Igaz korlát nincs az út oldalán, de van forgalom. Aztán amikor jelzi a GPS, hogy mindjárt jön a benzinkút, akkor az fogad téged, hogy van két konténer, de benzin sehol. Majd marasztalnak fél órát és jön egy tanker kamion és onnét kapsz benzint kétszeres áron... Ami még érdekes, hogy a rezsiköltségek jóval magasabbak Romániában, ott nincs rezsicsökkentés: Áram: (MO) ~40 Ft/kWh, (RO) ~56,2 Ft/kWh; Földgáz: (MO) kb. 120 Ft/m³, (RO) ~700 Ft/m³; Víz: (MO) ~250-400 Ft/m³, (RO) ~320-480 Ft/m³
Erdélyi vagyok és csak annyit, hogy nagyon nehéz itt, nincsenek munkahelyek és korrupt az ország!akinek van annak van akinek még nincs annak nem is lesz,a kaja méreg drága a bér úgyszintén!ha kisebbségi magyar ként élsz büdös magyar vagy! és azt mondják takarodj!ha szülés után próbálsz munkahelyet keresni lehetőség sincs arra,hogy a gyereknek a programjához megfelelő programu munkahelyet találj!ha nincs ki vigyázzon a gyerekekre akkor megint bajban vagy! reggeltől estig kell nyomd a melót,mert nincs munkahely amit a gyerek programjához tudnál igazítani!
Nagyon sok magyar hagyta, hagyja el Magyarországot is. Én is régóta élek külföldön. Évente 1 hetet vagyok otthon, de a korrupció mindig betalál. Most pl jogsi újításnál az államilag meghatározott dupláját kérte a háziorvos. Már szóvá sem teszem az ilyet, mert nekem még úgyis csak aprópénz.
Annyira azért ne túlozzunk. 2023-ban Magyarország volt a legkorruptabb az EU-ban a korrupciós index alapján 😅 Románia nem csak Magyarországnál, de még Bulgáriánál is jobb helyezést ért el. Soha nem hallottam, hogy pénzt kéne fizetni HR-eseknek, pedig eddig minden helyen ahol dolgoztam teljesen ismeretlenül mentem oda, és semmi ilyet nem tapasztaltam. Igen van korrupció, de ne felejtsük el, hogy komoly megtorlás is, rengeteg más nyugati országgal ellentétben a románok könyörtelenül bebörtönzik a gazdasági és politikai elitjüket, ha kiderül a csalás. A hálapénz intézményét is annyira büntetik az orvosoknál, hogy nem tudom ki az aki manapság megkockáztatja. Nem olyan rossz hely ez. Vannak problémák, de aki akar az nagyon is jól meg tud itt élni.
@@k11zoltan Kedves Zoltán! Azt azért ugye tudja, hogy kb. ezer ember a különbség, az országot elhagyó és visszatérők között? 2023-ban 33700, míg a visszatérők 32200-an voltak. 2020-ban (valószínűleg a COVID miatt) többen jöttek vissza, mint amennyien elhagyták az országot. Én 53 éve élek Budapesten és még egyszer sem találkoztam korrupcióval. Az élet már csak ilyen.
@@dianakurucz5039 Kedves Diána! Sajnálom, pedig Erdély nagyon szép, de ez kevés a boldogsághoz. Reméljük azért valamennyivel jobb lesz a helyzet, ha már keleti szomszédunk sem lesz a schengeni övezetben.
Jó majd éjszaka hozzákezdek átolvasni a könyvajánlásod! De nem gondoltam azt, hogy könyvet ajánlsz fel!! Így tovább Karen! "Algéria, az Apaföldem" Hát több ezer kilométerről jól idekerült az Algér kislány Szlovákiába és ahogy nevelkedett mégis húzott a Magyar oldalhoz!! Nem is értem komolyan ezt!!?😐
Kedves Gábor, Karen nem Algériából került Szlovákiába, ő Felvidéken született. Az apja algír (valószínűleg Szlovákiában volt egykor diák, vagy ott dolgozott tanárként vagy idegenmunkásként stb), az anyja pedig felvidéki magyar. A kettejük kapcsolatából született Karen aki elmondása szerint tizennyolc éves koráig Felvidéken élt és járt - nagy valószínűséggel - magyar tannyelvű iskolába. A családban magyarul és arabul egyaránt beszéltek/beszélnek, szlovákul pedig azért tud, mert az a hivatalos nyelv Szlovákiában. Karen nem "húzott a Magyar oldalhoz", ő egyszerre magyar és algír. Az anyanyelve magyar, az "apanyelve" pedig arab. Ha a fentiekben valami nem stimmel akkor Karen majd biztosan mindnyájunkat kiigazít. Szép jó estét.
@@monikahartill1922 Hát húzott mert ide települt!! Mit jelent az " Apaföldem"? Mi egy ilyen hölgy részére az anyaföld, vagy apaföld hihetetlen!!? "Itt születtem az apa földem meg Algéria" Ezt komolyan nem nem tudom hová tenni!! Hogy lehet egy lány magyar és Algir?!! Meg szlovák meg... Istenem!! 😄😄
Ez a magas átlagos román nyugdíj a sok "speciális" nyugdíjnak köszönhető mert sok bíró,igazgatónak 100.000 lejes nyugdíja van , sok átlagos popor 20-30 év utan örvend a minimál nyugdíjank 1300 lejnek.
csak annyit a magyar munkanélküliségröl a kormány játszik az adatokkal, mert ha bemész a munka nélküli hivatalba onnantol nem munkanélküli hanem álláskereső vagy, jelenleg 222,8 ezer álláskereső akiki nincsenek benne a statisztikában
Romániában minden megyében sehol sincsenek ugyan azok az adatok ! Ugyan nem hivatalos,de minden más törvényeket csinálnak az adott megye vezetői...Egyszóval az általad számolt,szorzót eredmények nem országosan érvényes! Például arad megye a nettó bér 2400-2800,lej...
Nálunk Svédországban a gyerek 1 évesen kezdte az ovit. Először ketelkedtünk hogy jó lesz-e, de igen. Abszolút jó. Mindenhol ezt kéne bevezetni most így látom. Jól érzi magát mert gyerekek között van, az 1 és 2 evesek együtt igy sokat tanulnak a kicsik. 2 éves korára szobatiszta lett mert az oviban megtanulta. Anyanyelve a svéd lett mert az oviban nagyon hamar megtanulta a nyelvet. Illetve a gyerekek fele csak angolul (szüleik is) beszelnek így az angolt is anyanyelvi szinten. A magyar az már neccesebb volt, 4 evesen kezte csak gagyogni de most 5 evesen már beszéli. A saját kérésér csak delutan 16:30-kor van felvéve mert imád ott lenni. Még így is ott akarna lenni de hát akkor meg már tenyleg alig látnák, reggel 6:30 óta ott van. Amúgy 4 évesen már tudta az ABC-t most 5 évesen már ír és olvas, most az összeadást tanulják. Le a kalappal nagyon elégedett vagyok. Hirtelen csak ennyi jutott eszembe arról amit mondtál 2:30-nál hogy valakinél már 1 évesen intézménybe kell adni a gyereket. 😅
A svéd ovihoz sosem lesz elég intelligens a magyar környezet. Ott tudomásul veszik, hogy a gyerekek minden légúti betegségen átesnek, ameddig nem lázasak, addig nem kell otthon maradniuk. Minden nap kint vannak, télen is, amennyit csak lehet, és nem egy szobában kushadnak egész nap. Bárki lehet óvónő, csak tudjon svédül és szeresse a gyerekeket. Itthon ha elköhinti magát a gyerek, azonnal haza kell vinni az oviból, és csak orvosi igazolással mehet újra oda. Minden gyerekhez értő óvónőre jut vagy öt, aki a gyerekeket utálja a legjobban a világon na meg a hatodik óvónőt, akivel a mondatot kezdtem. Rémálom baz+.
th-cam.com/video/VP_xIyRPSEE/w-d-xo.html - A videó 34-ik percétől látható ahogy fémekről, kábelekről (jelentős része lopott) égetik le a műanyag borítást. Ezek a nemes műveletek veszik körbe egész Bukarestet. Nem csoda, hogy olyan a levegő minősége, amilyen....
Rumania egy gettó. Az egyszerű, tisztességes adófizető állampolgárok/munkavállalók számára. A rumany államnak nem lenne szabad hogy letezzen! A román emberek nagyrésze jó fej, barátságos. De az életminőség egyáltalán nem jó. Sem pénz sem szabadidő. Maga az ország gyönyörű. (Legalábbis Erdély, Bánát, Párcium)
szia, lehet hogy nagyon furán fog hangzani meg egyáltalán nem illik ide de nem te voltál az a lány aki úgy 5-6 évvel ezelőtt a Gellért-hegynél sétáltatott egy ilyen fekete puli szerű kutyát? (azért írom hogy szerű mert a szőre a szemébe lógott) és emlékszem hogy eleinte még nem is mertünk odamenni hogy megkérdezzük hogy megsimogassuk-e mert nem tudtuk hogy beszélsz-e magyarul de végül összeszedtük a bátorságot és odamentünk és megengedted hogy megsimogassuk, nagyon kedves voltál, ha tényleg te voltál! (ja és ha valami olyat írtam ami így személyesebb akkor írj és kitörlöm)
Hát bakker összességében lehetséges hogy tényleg jobb már Romániában élni egy fontos dolog kimaradt hogy Romániában általában alacsonyabbak az árak a boltokban!
Csak az a szomorú, hogy 20 éve még utcahosszal vertük ezt a Romániát minden mutatóban, aztán 14 év Fidesz-kormányzás után teljesen utolértek minket, szinte egyforma a két ország, kicsivel már sok tekintetben jobb is Románia, és a helyzet az, hogy a fejlődési ütemeket nézve nagyon gyorsan elkezdenek minket lehagyni. Pár év múlva már messze járnak, és ez látszik azon is, mennyit fejlődtek a városok Erdélyben... Meglepő volt például számomra, milyen sok elektromos buszt láttam egy olyan viszonylag kis városban is, mint Marosvásárhely... Az autópályák is épülnek ki szépen, bár azok nálunk is, csak ott nem lopnak vele, hanem célja is van a fejlesztéseknek. A vasutat viszont sokkal jobban fejlesztik. És akkor nem beszéltünk az egészségügyről, ami nálunk totális putri, ha az államit nézzük. Ott se sokkal jobb, de azért Bukarest már mindenképpen ráver ebben Budapestre, Numbeo adatai szerint is.
"Az autópályák is épülnek ki szépen, bár azok nálunk is, csak ott nem lopnak vele, " Te nem tudod milyen világon élsz , legalább annyit lopnak mint M.o. on , megtervezték a Ploiesti - Brassó pályát , kifizették a terveket legalább 2x s pálya sehol , SZékelyföldet egyik sem érinti , 34 év alatt nem építettek annyi pályát mint amennyi van M.o. on , talán egyharmadánál tartanak összkilométerben . Azonkívűl vedd figyelembe az országok méretét és altalaj kincsek szempontjából adódó lehetőségeket is ... Ha nem ismered konkrétan a helyzetet máskor jobb ha hallgatsz .
Nem lopnak az autópályákon - hat mesélhet ék hány autópálya épült meg pontosan 34 év alatt úgy hogy gyakorlatilag azonnal elkezdtek épülni ;-) kb 10 évente loptak el a teljes összeget es írtak ki új pályázatot új büdzsével pl erdelyben. Az egészségügy - csak a Covid alatt több ember halt meg kórházi tűzben mint ahány katona a 2 VH ota. A városok is csak annyira tudnak fejlődni amennyi uniós pénzt le tudnak húzni, országonként változik hogy mire húzzák le az önkormányzatok, mivel ez önkormányzati munka semmi köze a buszoknak a kormányhoz, Marosvásárhelyen egy jo RMDSZ-s polgi mester van, újra is választottak.nagyon mas a helyzet régiónként es városonként. Ami biztos vagy uniós forrásokbol vagy magyar pályázatokból fejlődünk. A bukaresti kormány nem sok lehetőséget biztosít fejlődésre.ami van az tenyleg a helyi polgikon múlik. Azt is erdemes megfigyelni, hogy meg mindig jelentős katolikus / református vagyon ban per alatt amelyeket használunk intézményeink felújítására, iskolák, óvodák létesítésére, magyar kormany segítséggel. Nagyon sok minden nem ugy nézne ki sok helyen ha csak Bukaresti költségvetésből kene ezeket a városokat fejleszteni. Ha legkozelebb arra jársz kerd meg hogy mutassak meg neked a roman állam altal fenntartott épületeket pl iskola, egyetem. Rögtön érted a különbséget.
1 Román lej 80 forint! Hihetetlen! 1000 Ukrán hrivnyáért több mint 9 ezret kell fizetni forintban!! Jó kis súlya van úgy kb. Évek óta a magyar forintnak! Már megkérdezem a kommenteseket ki tudja azt, hogy a magyar 1 forintért melyik állam fizet többet?! Karentől nem kérdezek semmit úgy sem válaszol semmire a kommenteseknek!!😄😄😄
Teljesen lényegtelen mennyi lej egy forint. Ez az árfolyam csak egy átváltási érték. Ilyen alapon a japán jen miatt a japók lenn3nek a lesajnált csórók, persze tudjuk h ez nem ig van
@@KodajAndras Miért a japók mennyit fizetnek egy magyar forintért? "Átváltásiérték!" Úgy kb. tudjuk, hogy az egész világon a magyar forint a legértéktelenebb pénznem! Mi a faszról beszélsz Te, hogy teljesen lényegtelen!?
Nyilván válaszolnia kéne mind az x ezernek azonnal, aközben meg majd a férje megszüli helyette a második gyereküket is, meg főz meg kimos meg dolgozik a munkahelyén. Ez nem egy ismerkedési oldal, szerintem eltévedtél.
@@prompt4196 Nem tévedtem el hülye gyerek ha már van időm arra, hogy videót töltök fel akkor valamilyen szinten lereagálom!! Ezt nem feltétlen kell összehasonlítani azzal, hogy a lereagálás párválasztást jelent!!😁😁
Valóban ritkán válaszolok írásban, videóban viszont rendszeresen reagálok, mint pl most is ☺️ korlátozott időt tudok képernyő előtt tölteni, azt viszont igyekszem hatékonyan beosztani, remélem ez így megérthető ☺️
Melyik országgal legyen a következő összehasonlító videó? ☺
Spanyolországgal pls!
Szerintem érdekes lenne japán országgal is az összehasonlítás. ❤❤❤
Magyar VS Lengyelország
Magyar vs Ausztria
Németország
Nagyon jó lett a videó te vagy a kedvencem így tovább soha ne hagyd abba a videózást várom a következő részt kellemes pihenést kívánok nektek❤😊☺️🤗
Az adókedvezménnyel tényleg sokan nem foglalkoznak , annyira alacsony . Viszont ami még kimaradt - Gyermeknevelési szabadság után (22hó) és ha elkezd dolgozni az anya akár 8,akar 4 órás munkaidőben igényelhető egy stimulens összeg havi szinten ami fizetés mellé jön amíg a gyerek 3 éves lesz ( 650lej /hó ) plusz létezik egyszeri gyereknevelesi összeg születés után , de polgármesteri hivatal által megszabott . Például Marosvásárhelyen élők esetében 2022ben 1000 lej volt egy egyszeri összeg , azóta nőtt . 😊 Így kiegészítés képpen írom , két gyerekes anyuka , Marosvásárhelyen elő .
S a pénzbeli dolgok mellett, számít a környezet , az hogy a család közel van , nyugodtabbak az emberek mert egyszerűbbek, finom házi készítésű ételeket ,italokat és süteményeket találunk minden rokonnál, megtermeljuk a saját húst, tojást és zöldséget , gyomolcsot, amit nem veszünk a szomszédból , persze van nehézség elég is ezek mellett . De mégis jobb itt 😊
@@GaborUjfalviOrsi köszönöm a kiegészítést Orsi!
Nagyon érdekes volt ez a videó. A minimálnyugdíj, ill. a szabadnapok száma (szabadság, ill. ünnepnap stb. együttes összege), valamint az álláskeresési járadék ill. annak folyósítási ideje szintén érdekes lett volna, ill. ha az egészségügynek van valami hatékonysági mutatója, az ugyancsak érdekes lenne. Arról nem is beszélve, miként alakultak mostanában. Az éves és pl. ötéves pénzromlás értéke szerintem nagyon fontos lett volna, de lehet, hogy csak az én figyelmemet kerülte el.
Minek, Romaniaban kb 4,8 milonyi ember dolgozik a versenyszférában , az Mo 4.6 hoz képest. 1,3 mil ember allami alkalmazott, míg kb 5 miliő nem dolgozik vagy beteg nyugdíjas/ speciális nyugdíjas. Egészségügyi statisztikák nem léteznek, has öl írogatnak jelenthetnek be dolgokat ahogy epp jol esik. Mindez Covid alatt derült ki , mikor lebuktak hogy nincs regiszter, emiatt nem tudjak meg azt sem megmondani epp hány rákos betegtol tagadjak meg a kezelést. Kb minden statisztika ilyen Romaniaban, igazából senki nem tudja mi a valós helyzet, meg azt se hogy hányan élnek az országban - papíron 19 mil, valóságban 15 milre becsulik. Mivel nincs lakcím nyilvántartás, sem tb nyilvántartás nincsenek adataik, es nem is fontos hogy legyen mivel a magasabb szám jobb hisz népesség aranyosan számolják az EUs pénzeket.
Magyar szempontból indokolatlan Bukaresthez hasonlítani Budapestet, ha valaki itt él valszeg Erdélyben fog, de hogy Bukarestben, az elég valószínűtlen. Kolozsvárt vagy bármelyik nagy Erdélyi várost érdemesebb lett volna nézni.
Rákerestem s igazából a Magyarországról listázott városok mindegyike jobban teljesít a romániaiaknál levegő terén.
Nagyon jó a videó! Köszönjük!
Okos egy nő vagy Karen ezt el kell ismernem!
Nagyon köszönöm a videót, nagyon jó lett! Külön köszönöm, hogy a nettó fizetéseket hasonlítottad össze. 👌 A következő lehetne Ausztria, lássuk hová jutunk 2030-ra.. 😁😎
danke ,igen legy Ausztria az az Östreich!--_______----------______________---------------______________
Can You put Englih Subtitles? Köszönöm
Figyelembe kellene venni az összehasonlításnál az országok méretét , lakosságát , GDP , egy főre eső GDP , altalaj kincsek , autópályák összhossza stb
Köszönöm 😊 hálás vagyok, engem bármelyik másik szomszédos ország is érdekelne, de ha lehet választani akkor Ausztria, kíváncsi vagyok ott mennyivel jobb.
Szia! Amikor Ausztria lesz soron, ha hasznát veszed, szívesen segítek gyakorlati dolgokkal. Egy éve lakunk itt és két gyerekem van (2 és 5 évesek), ezért bőséges tapasztalatom van Magyarországról is, hogy lássam a különbségeket.
@@nagyeszter92 köszönöm Eszter, lehet, hogy élnék is majd ezzel a felajánlással! Írnál esetleg egy emailt vagy insta üzenetet, hogy el tudjalak majd érni, ha aktuális lesz?
Hu ezzel egy akkora ötletet adtál ..... 🎉🎉🎉
Magyar - Magyar 40 éve, 20éve és ma! Köszi!🤔
Esetleg élelmiszerek, fogyasztási cikkek, lakás-lakhatás-rezsi tekintetében is.
Még egy érdekesség: helyi sajátosságok miatt ott vekonyabb a zokni talpa
Remek és tökre hasznos ez a kis sorozatod, csak annyi észrevételem volna,hogy nagyobb területű országok esetében (sajnos Románia is pld) érdemes lenne a meglehetősen eltérő fejlettségi szintű régiókat valamelyest különválasztani, bár akkor meg az országos átlag nehézkesen számítható ki és sántíthat is. Szóval nem könnyű feladatba vágtad a fejszédet😏 Szlovéniát+Horvátországot szeretném majd kérni🇸🇮 🇭🇺 🇭🇷
bruttó-nettó
a magyar adóék inkább 48%, érdemes a munkáltató által fizetendőket járulékokat is megnézni
A mi házasságunk hasonló volt min a tiétek, már ami a nemzetiségeinket illeti..:) Én Magyarországon született magyar állampolgár a feleségem pedig Romániában született román állampolgár, én magyar, a feleségem félig székely félig szász nemzetiségű. A fiunk 2009-ben született és még abban az évben bementünk vele a Csíkszeredai konzulátusra az állampolgárság és az állami bejelentés miatt. Erre azért volt szükség mert vagy az egyik, vagy a másik ország juttatásait vehettük igénybe aszerint hogy melyikre regisztráljuk, és addig amíg ezt nem tesszük nem kaptunk semmit. Már akkor is jelentősen nagyobb volt a román állami gyermektámogatás egészében nézve, ráadásul a román állampolgársága alanyi jogon már meg is volt, a magyart akkor még "intézni" kellett volna, de az utóbbi figyelmen kívül hagyásával is a románt választottuk. A pénzt bankszámkára lehetett kérni, mi úgy döntöttünk hogy nyitunk a kicsi nevére egy olyan számlát amihez 18 éves korában férhet majd hozzá és arra kértük a pénzt, szerencsére akkor úgy álltunk hogy nem volt rá szükségünk. Természetesen megkapta visszamenőleg a kimaradt 1 évet is, azért kellett ennyi idő mert előbb Magyarországon be kellett jelenteni az ellátásról való lemondást, és mikor azt visszaigazolták onnantól lehetett bejelenteni a románba. Mi tápszert és pelenkát is kaptunk havi rendszerességgel, nem tudom biztosan hogy ez mindenkinek járt de emlékeim szerint igen. Illetve az önkormányzat is adott valamilyen egyszeri juttatást. A gyermektámogatáson kívül akkor papíron Magyarországon sokkal jobb volt az élet csak az anyagiakat figyelembe véve de ez a különbség nagyon gyorsan, talán 10, max. 12 év alatt eltűnt, mára pedig jóval nagyobb az előny ott, főleg ha az országrészeket, pláne a városokat vizsgáljuk. Az Erdélyi és Olténiai, Bánsági és Bihari-Szilágyi városokat nézve régen elkerültek minket, a vidék és főként Moldova húzta és húzza le most is a statisztikákat.Sajnos elváltunk és én visszaköltöztem Magyarországra, de az elmúlt pár évben történtek miatt nagyon úgy néz ki hogy megfogadom orbán tanácsát és költözök vissza, ezúttal talán végleg. Nekem aki több mint tíz évet éltem ott a családommal, éltem a mindennapokat, nekem nem kérdés hogy hol jobb az élet. Hangsúlyozom hogy nem Romániára mint az egész országra, hanem konkrétan arra a régiójára vonatkozik ez nálam.
szóval te aszerint választasz hazát, hogy éppen hol vastagabb a fizetési boríték? És titeket támogattunk korábban? Elhányom magamat! Mi magyarok ostoba nép vagyunk, elhittük a román határ túloldaláról jövő sírást-rívást! Most hogy nekünk kicsit szarabb, rögtön eltakarodsz? Rendben! Légy román! Beszéld a szép nyelvüket! Illik hozzád!
Hat nem tudom, en epp az egyik legfejlettebb régióból származom Nagyváradról. En azon keves emberek köze tartozom akik nem panel en hanem a központi kertváros es a főutca környéken nőttem fel, apukám ma is ott el es mivel egyedül maradt gyakran járunk felváltva haza. 80 százaléka az embereknek felújítatlan panelekben el ( külsőre szigetelésére gondolok) a víz es gaz ellátás meg építés alatt, rengeteg a magas feszültségu vezetek lakott területen , kábelek mindenhol. Mivel folyamatos a munka 2 évente feltörik az aszfaltot városszerte hol egyik hol másik közmű miatt. Parkok, játszóterek a város régi negyedévben nincsenek, évek óta építési terület mindegyik, a közvilágítás oly gyatra hogy sok helyen szinte korom sötétben mászkálnak az emberek évekig a munka területeken mert nincs kiépített gyalogos hely. Lakó tulajdonosnál meg mindig gyakori az osztott udvaron ingatlanok száma amik epp emiatt nincsenek a belvárosokban felújítva. Az igazsag az , hogy sokan vásárolnak házakat határmenti kis magyar falvakban mert olyan rossz az infrastruktúra Váradon a megfizetheto helyeken, hogy inkább ingáznak. Adok tekintetében is jobban járnak hisz a biztosítások tol, az ingatlanadó ig minden olcsóbb Magyarországon vagy nincs. Egy fiatal házaspárnak akik gyermeket vállalnak sokkal egyszerűbb Magyarországon elindulni, mint Romaniaban ha felhasználja a családoknak karó támogatásokat Csoktol a babakotvenyig. Nyugdíjasként meg elég annyit elmondani, hogy nincs gyógyszertámogatás Igy általános betegsegeknel is mint magas vérnyomás, vízhajtó, vitaminok többszörös arat fizetnek magyarhoz kepest. Az éves oltások tol a vitaminok ig mindent innen viszünk, es mivel a rezsi nagyon magas télen bizony szeretem ha 2 hónapra apukám mint lezár es itt Pesten van velünk az ünnepek kornyeken. En nem latom azt a nagy joletet bevallom, pedig tenyleg sokat járunk amióta édesapám megözvegyült es a baráti korom fele áttelepült másik fele maradt igy gyakran hasonlítjuk össze a körülményeket. Lehet Székelyföld egy kocsit jobb, de Varad , Kolozsvar es Temesvar felemas. Nehez azt mondanom hogy milyen OK amikor forgalmi kell a vizet mert időről időre szét mennek az új csövek, vagy amikor a barátaim panaszkodnak hogy nincs sportolási lehetőség a gyerekeknek mert 28 évig tart egy uszoda felújítás es ha meg is nyitják nincs gyermek oktatás egy Debrecen lakosságú városban. Gyakran taglaljuk az öcsémmel, hogy mennyire mas körülményei vannak egy magyar gyermeknek egy hasonló nagyvárosban Mo-n mint a fejlett Erdelyben vagy Parciumban. Meg egy olyan pici elővárosi is mint Törökbálint vagy Budakeszi jobb infrastruktúrával rendelkezik mint pl Varad. A külcsín mögött Romaniaban sokszor a lényeg veszik el, ami a minőségi élethez kell. BMW-k es Porsche-k viszont vannak, ha mas nincs is.
Sajnos egy ilyen összehasonlítás nem igazán jó, ha azt kérdezed, hogy hol jobb az élet. Szerinted hány magyar készít turisztikai vlog-ot Bukarestről és hány román Budapestről? :) Szerinted mennyi román hagyta el Romániát a jobb boldogulás reményében és mennyi magyar Magyarországot? Romániában a korrupció majdnem Ukrajna szintjén van. Ha kijöttél friss diplomával és elmész egy céghez interjúra, a HR osztályon 100 Eurót kell befizetned minimum. Olyan korrupt az ország, hogy mész az új autópályán Nagyszeben felé, mert azt írja mindenki, hogy átadták. Igaz korlát nincs az út oldalán, de van forgalom. Aztán amikor jelzi a GPS, hogy mindjárt jön a benzinkút, akkor az fogad téged, hogy van két konténer, de benzin sehol. Majd marasztalnak fél órát és jön egy tanker kamion és onnét kapsz benzint kétszeres áron... Ami még érdekes, hogy a rezsiköltségek jóval magasabbak Romániában, ott nincs rezsicsökkentés: Áram: (MO) ~40 Ft/kWh, (RO) ~56,2 Ft/kWh; Földgáz: (MO) kb. 120 Ft/m³, (RO) ~700 Ft/m³; Víz: (MO) ~250-400 Ft/m³, (RO) ~320-480 Ft/m³
Erdélyi vagyok és csak annyit, hogy nagyon nehéz itt, nincsenek munkahelyek és korrupt az ország!akinek van annak van akinek még nincs annak nem is lesz,a kaja méreg drága a bér úgyszintén!ha kisebbségi magyar ként élsz büdös magyar vagy! és azt mondják takarodj!ha szülés után próbálsz munkahelyet keresni lehetőség sincs arra,hogy a gyereknek a programjához megfelelő programu munkahelyet találj!ha nincs ki vigyázzon a gyerekekre akkor megint bajban vagy! reggeltől estig kell nyomd a melót,mert nincs munkahely amit a gyerek programjához tudnál igazítani!
Nagyon sok magyar hagyta, hagyja el Magyarországot is.
Én is régóta élek külföldön.
Évente 1 hetet vagyok otthon, de a korrupció mindig betalál.
Most pl jogsi újításnál az államilag meghatározott dupláját kérte a háziorvos.
Már szóvá sem teszem az ilyet, mert nekem még úgyis csak aprópénz.
Annyira azért ne túlozzunk. 2023-ban Magyarország volt a legkorruptabb az EU-ban a korrupciós index alapján 😅 Románia nem csak Magyarországnál, de még Bulgáriánál is jobb helyezést ért el. Soha nem hallottam, hogy pénzt kéne fizetni HR-eseknek, pedig eddig minden helyen ahol dolgoztam teljesen ismeretlenül mentem oda, és semmi ilyet nem tapasztaltam. Igen van korrupció, de ne felejtsük el, hogy komoly megtorlás is, rengeteg más nyugati országgal ellentétben a románok könyörtelenül bebörtönzik a gazdasági és politikai elitjüket, ha kiderül a csalás. A hálapénz intézményét is annyira büntetik az orvosoknál, hogy nem tudom ki az aki manapság megkockáztatja. Nem olyan rossz hely ez. Vannak problémák, de aki akar az nagyon is jól meg tud itt élni.
@@k11zoltan Kedves Zoltán! Azt azért ugye tudja, hogy kb. ezer ember a különbség, az országot elhagyó és visszatérők között? 2023-ban 33700, míg a visszatérők 32200-an voltak. 2020-ban (valószínűleg a COVID miatt) többen jöttek vissza, mint amennyien elhagyták az országot. Én 53 éve élek Budapesten és még egyszer sem találkoztam korrupcióval. Az élet már csak ilyen.
@@dianakurucz5039 Kedves Diána! Sajnálom, pedig Erdély nagyon szép, de ez kevés a boldogsághoz. Reméljük azért valamennyivel jobb lesz a helyzet, ha már keleti szomszédunk sem lesz a schengeni övezetben.
👌👌👌
Jó majd éjszaka hozzákezdek átolvasni a könyvajánlásod! De nem gondoltam azt, hogy könyvet ajánlsz fel!! Így tovább Karen! "Algéria, az Apaföldem" Hát több ezer kilométerről jól idekerült az Algér kislány Szlovákiába és ahogy nevelkedett mégis húzott a Magyar oldalhoz!! Nem is értem komolyan ezt!!?😐
Kedves Gábor, Karen nem Algériából került Szlovákiába, ő Felvidéken született. Az apja algír (valószínűleg Szlovákiában volt egykor diák, vagy ott dolgozott tanárként vagy idegenmunkásként stb), az anyja pedig felvidéki magyar. A kettejük kapcsolatából született Karen aki elmondása szerint tizennyolc éves koráig Felvidéken élt és járt - nagy valószínűséggel - magyar tannyelvű iskolába. A családban magyarul és arabul egyaránt beszéltek/beszélnek, szlovákul pedig azért tud, mert az a hivatalos nyelv Szlovákiában. Karen nem "húzott a Magyar oldalhoz", ő egyszerre magyar és algír. Az anyanyelve magyar, az "apanyelve" pedig arab. Ha a fentiekben valami nem stimmel akkor Karen majd biztosan mindnyájunkat kiigazít. Szép jó estét.
@@monikahartill1922 teljeskörű az összefoglalásod Mónika! ☺️
@@monikahartill1922 Hát húzott mert ide települt!! Mit jelent az " Apaföldem"? Mi egy ilyen hölgy részére az anyaföld, vagy apaföld hihetetlen!!? "Itt születtem az apa földem meg Algéria" Ezt komolyan nem nem tudom hová tenni!! Hogy lehet egy lány magyar és Algir?!! Meg szlovák meg... Istenem!! 😄😄
Jobban, meg kiástak valami ősi dák időgépet valami barlangból.
Ez a magas átlagos román nyugdíj a sok "speciális" nyugdíjnak köszönhető mert sok bíró,igazgatónak 100.000 lejes nyugdíja van , sok átlagos popor 20-30 év utan örvend a minimál nyugdíjank 1300 lejnek.
csak annyit a magyar munkanélküliségröl a kormány játszik az adatokkal, mert ha bemész a munka nélküli hivatalba onnantol nem munkanélküli hanem álláskereső vagy, jelenleg 222,8 ezer álláskereső akiki nincsenek benne a statisztikában
Romániában minden megyében sehol sincsenek ugyan azok az adatok ! Ugyan nem hivatalos,de minden más törvényeket csinálnak az adott megye vezetői...Egyszóval az általad számolt,szorzót eredmények nem országosan érvényes! Például arad megye a nettó bér 2400-2800,lej...
Nálunk Svédországban a gyerek 1 évesen kezdte az ovit. Először ketelkedtünk hogy jó lesz-e, de igen. Abszolút jó. Mindenhol ezt kéne bevezetni most így látom. Jól érzi magát mert gyerekek között van, az 1 és 2 evesek együtt igy sokat tanulnak a kicsik. 2 éves korára szobatiszta lett mert az oviban megtanulta. Anyanyelve a svéd lett mert az oviban nagyon hamar megtanulta a nyelvet. Illetve a gyerekek fele csak angolul (szüleik is) beszelnek így az angolt is anyanyelvi szinten. A magyar az már neccesebb volt, 4 evesen kezte csak gagyogni de most 5 evesen már beszéli. A saját kérésér csak delutan 16:30-kor van felvéve mert imád ott lenni. Még így is ott akarna lenni de hát akkor meg már tenyleg alig látnák, reggel 6:30 óta ott van. Amúgy 4 évesen már tudta az ABC-t most 5 évesen már ír és olvas, most az összeadást tanulják. Le a kalappal nagyon elégedett vagyok. Hirtelen csak ennyi jutott eszembe arról amit mondtál 2:30-nál hogy valakinél már 1 évesen intézménybe kell adni a gyereket. 😅
A svéd ovihoz sosem lesz elég intelligens a magyar környezet. Ott tudomásul veszik, hogy a gyerekek minden légúti betegségen átesnek, ameddig nem lázasak, addig nem kell otthon maradniuk. Minden nap kint vannak, télen is, amennyit csak lehet, és nem egy szobában kushadnak egész nap. Bárki lehet óvónő, csak tudjon svédül és szeresse a gyerekeket.
Itthon ha elköhinti magát a gyerek, azonnal haza kell vinni az oviból, és csak orvosi igazolással mehet újra oda. Minden gyerekhez értő óvónőre jut vagy öt, aki a gyerekeket utálja a legjobban a világon na meg a hatodik óvónőt, akivel a mondatot kezdtem. Rémálom baz+.
th-cam.com/video/VP_xIyRPSEE/w-d-xo.html - A videó 34-ik percétől látható ahogy fémekről, kábelekről (jelentős része lopott) égetik le a műanyag borítást. Ezek a nemes műveletek veszik körbe egész Bukarestet. Nem csoda, hogy olyan a levegő minősége, amilyen....
Ez vmi új? 18év utàn mi nem kaptunk családi pótlékot(nappali egyetemi halllgatók a gyerekek(vagyis már csak az egyik). Nem járt 20 èves korig!
Rumania egy gettó.
Az egyszerű, tisztességes adófizető állampolgárok/munkavállalók számára.
A rumany államnak nem lenne szabad hogy letezzen!
A román emberek nagyrésze jó fej, barátságos.
De az életminőség egyáltalán nem jó. Sem pénz sem szabadidő.
Maga az ország gyönyörű. (Legalábbis Erdély, Bánát, Párcium)
Hivatalosan is 3 millióan élnek nálunk nyomorban ami a valóságban jóval több,szóval itt se sokkal jobb a helyzet..
No, no, menj csak el Borsod vagy Szabolcs megye kisebb falvaiba!
@@gachibass3639 A hàrom milliobol rengeteg aki azèrt èl nyomorban mert nem dolgozik ès jol èrzi magàt a putriban !!
mo áfa tojás-sertéshús-csirke--fehér kenyér-..5 %
szóval a háború megkezdődött
minden Ország jó ki hol élne én svájc vagy canada
Spanyolország Andalusia tartomány VS Magyarország érdekelne. Köszönöm a videót.
szia, lehet hogy nagyon furán fog hangzani meg egyáltalán nem illik ide de nem te voltál az a lány aki úgy 5-6 évvel ezelőtt a Gellért-hegynél sétáltatott egy ilyen fekete puli szerű kutyát? (azért írom hogy szerű mert a szőre a szemébe lógott) és emlékszem hogy eleinte még nem is mertünk odamenni hogy megkérdezzük hogy megsimogassuk-e mert nem tudtuk hogy beszélsz-e magyarul de végül összeszedtük a bátorságot és odamentünk és megengedted hogy megsimogassuk, nagyon kedves voltál, ha tényleg te voltál!
(ja és ha valami olyat írtam ami így személyesebb akkor írj és kitörlöm)
Pénz legyen a többi csak mese
Jóval túl a nyolcvanon, ennyire alávaló vélemény ritkán olvasható!
@BélaSzabó-i4b miért alávaló? Pénz nélkül mit csinálsz?
The First.
Köszönöm szépen. Én pont azon gondolkozok,hogy romániában vagy magyarban akarok-e élni. Nagyon nehéz dönteni érthető okok miatt.
Hát bakker összességében lehetséges hogy tényleg jobb már Romániában élni egy fontos dolog kimaradt hogy Romániában általában alacsonyabbak az árak a boltokban!
@@gerrardsteven2135 😁😁😁
El vagy te varázsolva...
Csak az a szomorú, hogy 20 éve még utcahosszal vertük ezt a Romániát minden mutatóban, aztán 14 év Fidesz-kormányzás után teljesen utolértek minket, szinte egyforma a két ország, kicsivel már sok tekintetben jobb is Románia, és a helyzet az, hogy a fejlődési ütemeket nézve nagyon gyorsan elkezdenek minket lehagyni. Pár év múlva már messze járnak, és ez látszik azon is, mennyit fejlődtek a városok Erdélyben... Meglepő volt például számomra, milyen sok elektromos buszt láttam egy olyan viszonylag kis városban is, mint Marosvásárhely...
Az autópályák is épülnek ki szépen, bár azok nálunk is, csak ott nem lopnak vele, hanem célja is van a fejlesztéseknek. A vasutat viszont sokkal jobban fejlesztik. És akkor nem beszéltünk az egészségügyről, ami nálunk totális putri, ha az államit nézzük. Ott se sokkal jobb, de azért Bukarest már mindenképpen ráver ebben Budapestre, Numbeo adatai szerint is.
"Az autópályák is épülnek ki szépen, bár azok nálunk is, csak ott nem lopnak vele, " Te nem tudod milyen világon élsz , legalább annyit lopnak mint M.o. on , megtervezték a Ploiesti - Brassó pályát , kifizették a terveket legalább 2x s pálya sehol , SZékelyföldet egyik sem érinti , 34 év alatt nem építettek annyi pályát mint amennyi van M.o. on , talán egyharmadánál tartanak összkilométerben . Azonkívűl vedd figyelembe az országok méretét és altalaj kincsek szempontjából adódó lehetőségeket is ... Ha nem ismered konkrétan a helyzetet máskor jobb ha hallgatsz .
Nem lopnak az autópályákon - hat mesélhet ék hány autópálya épült meg pontosan 34 év alatt úgy hogy gyakorlatilag azonnal elkezdtek épülni ;-) kb 10 évente loptak el a teljes összeget es írtak ki új pályázatot új büdzsével pl erdelyben. Az egészségügy - csak a Covid alatt több ember halt meg kórházi tűzben mint ahány katona a 2 VH ota. A városok is csak annyira tudnak fejlődni amennyi uniós pénzt le tudnak húzni, országonként változik hogy mire húzzák le az önkormányzatok, mivel ez önkormányzati munka semmi köze a buszoknak a kormányhoz, Marosvásárhelyen egy jo RMDSZ-s polgi mester van, újra is választottak.nagyon mas a helyzet régiónként es városonként. Ami biztos vagy uniós forrásokbol vagy magyar pályázatokból fejlődünk. A bukaresti kormány nem sok lehetőséget biztosít fejlődésre.ami van az tenyleg a helyi polgikon múlik. Azt is erdemes megfigyelni, hogy meg mindig jelentős katolikus / református vagyon ban per alatt amelyeket használunk intézményeink felújítására, iskolák, óvodák létesítésére, magyar kormany segítséggel. Nagyon sok minden nem ugy nézne ki sok helyen ha csak Bukaresti költségvetésből kene ezeket a városokat fejleszteni. Ha legkozelebb arra jársz kerd meg hogy mutassak meg neked a roman állam altal fenntartott épületeket pl iskola, egyetem. Rögtön érted a különbséget.
1 Román lej 80 forint! Hihetetlen! 1000 Ukrán hrivnyáért több mint 9 ezret kell fizetni forintban!! Jó kis súlya van úgy kb. Évek óta a magyar forintnak! Már megkérdezem a kommenteseket ki tudja azt, hogy a magyar 1 forintért melyik állam fizet többet?! Karentől nem kérdezek semmit úgy sem válaszol semmire a kommenteseknek!!😄😄😄
Teljesen lényegtelen mennyi lej egy forint. Ez az árfolyam csak egy átváltási érték. Ilyen alapon a japán jen miatt a japók lenn3nek a lesajnált csórók, persze tudjuk h ez nem ig van
@@KodajAndras Miért a japók mennyit fizetnek egy magyar forintért? "Átváltásiérték!" Úgy kb. tudjuk, hogy az egész világon a magyar forint a legértéktelenebb pénznem! Mi a faszról beszélsz Te, hogy teljesen lényegtelen!?
Nyilván válaszolnia kéne mind az x ezernek azonnal, aközben meg majd a férje megszüli helyette a második gyereküket is, meg főz meg kimos meg dolgozik a munkahelyén. Ez nem egy ismerkedési oldal, szerintem eltévedtél.
@@prompt4196 Nem tévedtem el hülye gyerek ha már van időm arra, hogy videót töltök fel akkor valamilyen szinten lereagálom!! Ezt nem feltétlen kell összehasonlítani azzal, hogy a lereagálás párválasztást jelent!!😁😁
Valóban ritkán válaszolok írásban, videóban viszont rendszeresen reagálok, mint pl most is ☺️ korlátozott időt tudok képernyő előtt tölteni, azt viszont igyekszem hatékonyan beosztani, remélem ez így megérthető ☺️
Nem ér a Lei 70 Ft- t sem. Nagyon rossz a román fizetőeszköz mögött a vásárlóerő.
Hát a fo(s)rinthoz képest elég stabilnak tűnik az euróhoz viszonyítva azért
Ez úgy ahogy van butaság. A lej évek óta stabilabb a forintnál az euróhoz képest.
@@gyurcsanyorban255 lol, z egész román gazdaság egy időzített katasztrófa, nincsenek stabil alapjai, a hitelfelvétel hajtja. Amig adnak nekik
😂😂😂🤡