Констативен нотариален акт за Придобиване на имот по давност | АДВОКАСТ - Епизод 26

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 มิ.ย. 2024
  • Адв. Росен Рашков и адв. Ралица Тодорова в допълнителен епизод към темата за придобиването на имот по давност, разглеждат един от способите за позоваване на придобивна давност - констативен нотариален акт с обстоятелствена проверка и разпит на свидетели.
    0:00 - Констативен нотариален акт
    1:54 - Какво представлява самото производство?
    11:52 - Решаващата функция на нотариуса
    19:00 - Древен Рим и придобиването по давност
    21:02 - Заключение
    ---------------------------------------------------------------
    АДВОКАСТ е подкаст, в който адвокати и техните гости обсъждат актуални правни теми и обществени въпроси.
    Ако харесвате съдържанието на АДВОКАСТ, може да:
    👉 Прочетете повече на: advocast.bg/
    👉 Последвате АДВОКАСТ в ТикТок: / advocast_bg
    👉 Последвате АДВОКАСТ в Инстаграм: / advocast_bg
    👉 Подкрепите АДВОКАСТ в Patreon: / advocast
    👉 Можете да се свържете с екипа ни на 0888 30 82 82

ความคิดเห็น • 26

  • @FPV420.
    @FPV420. 4 หลายเดือนก่อน +1

    Много полезно и качествено видео. Браво, супер сте!

  • @yavortashev
    @yavortashev 4 หลายเดือนก่อน +2

    Здравейте, колеги! Поздравявам Ви за инициативата и старанието! Тъй като гледах и предходния клип, бих отправил две предложения: 1. Винаги се старайте езикът да е максимално разбираем за непрофесионалисти - дори това да е с цената на леки негативни реакции от колеги. 2. Препоръчвам Ви в бъдеще, когато решите да разнообразите с диаграми или схеми, да направите отделно видео за периодите, през които тече давност и от кои дати до кои дати колко дни са изтекли (включително относно начина на броене на срокове). Поздрави и успех!

  • @xasanadem9754
    @xasanadem9754 4 หลายเดือนก่อน +1

    супер сте!

  • @nikolaykirilov3239
    @nikolaykirilov3239 4 วันที่ผ่านมา

    Здравейте! Имам въпрос. Възможно ли е придобиване на част от недвижим имот по давност? Ситуацията е следната: Къщата е на две приятелски семейства, съпругът на едното семейство почива, съответно дъщеря му получава 1/4 от къщата, а жена му 3/4. Последната не е обитавала имота от повече от 10 години, а дъщерята редовно прекарва седмици в имота. Не е правена документална делба между двете семейства, но практически къщата е разделена на половина. При така стеклите се обстоятелства, възможно ли е дъщерята с 1/4 да придобие по давност 3/4 на майка си? Благодаря предварително! Правите страхотно и много информативно съдържание!

  • @user-iz7vt3nc8l
    @user-iz7vt3nc8l หลายเดือนก่อน

    Няма проблем кадастъра издава без проблем скица!

  • @user-iz7vt3nc8l
    @user-iz7vt3nc8l หลายเดือนก่อน +1

    Нищо не може да ги спре, въпреки,че имаме нотариален акт за имота. Лицето се снабди с всички документи!

    • @bobibobi9692
      @bobibobi9692 26 วันที่ผ่านมา

      Здравейте ние сме 8 наследници на земеделска земя със истински Нотарялен Акт и обща скица за имота които е неразделен. Въпреки това двама от наследниците си правят Констативни нотарялни Актове на част от местото Как стават тия Работи като има общ Истински Нотарялен Акт.

  • @sofiailieva1346
    @sofiailieva1346 3 หลายเดือนก่อน

    Един собственик на имот когато не е обитавал собствен стая си 10 Г, А си е плащал данаците за собствеността може ли да му отнемат собствеността независимо от близки или чужди хора.

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk หลายเดือนก่อน

      Абе ако спи, видейки че някой друг му накърнява собственоста, може след 5 или 10 години, зависи от добронамереноста на владетеля.

  • @theMatchless8
    @theMatchless8 4 หลายเดือนก่อน

    Ако населеното място, в което е имотът, има КККР, няма проблем с нежеланието да се издаде скица, тъй като самите нотариуси си я издават със съответните им права за това... Второ - също мисля, че възможността за давностно придобиване на пустеещи имоти е ПОЛЕЗНА! Не одобрявам, обаче, че е възможно и за държавни и общински частни да я има възможността - там ще се злоупотреби! Би ли могло, за да се противодейства на такива измами, съдът да приема за доказателство сателитни изображения от Гугъл Ърт, които ги има и за години назад!? Имат си дати... При даден ПИ би могло да се види, дали е "стопанисван" или лъжат... Би ли приел съда подобни доказателства? Те могат да се ползват и за незаконно строителство, а и за последващ контрол, че някой хотел е "добавил" още застрояване за сметка на мин.озеленена площ, а по ПУП му е била 50%, примерно!?

  • @bobibobi9692
    @bobibobi9692 26 วันที่ผ่านมา

    Здравейте ние сме 8 наследници на земеделска земя със истински Нотарялен Акт и обща скица за имота които е неразделен. Въпреки това двама от наследниците си правят Констативни нотарялни Актове на част от местото Как стават тия Работи като има общ Истински Нотарялен Акт.

  • @bsorokin
    @bsorokin 4 หลายเดือนก่อน +1

    Чудно ми е дали си давате сметка каква вълна на измами и престъпления отпушвате с разясненията си за придобивната давност ?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 หลายเดือนก่อน +1

      Наистина ли мислите, че с разясняване на права (и то ясно дефинирани в закон) се "отпушват" престъпления? Всъщност - не. Видеото е превенция точно срещу такива. Ако сте го гледали цялото, ще видите съвсем ясното послание - НЕ го правете, ако не сте владели наистина и не ползвайте лъжливи свидетели, защото всички носите наказателна отговорност(до 5г. лишаване от свобода).

    • @bsorokin
      @bsorokin 4 หลายเดือนก่อน

      @@advocast_bg : Да, наистина го мисля и съм сигурен, че това ще са последствията. А дрън дрън щуротиите за наказателната отговорност......

    • @bsorokin
      @bsorokin 4 หลายเดือนก่อน

      @@advocast_bg : ...и "разразилата се буря от въпроси" недвусмислено го показва.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 หลายเดือนก่อน +1

      @bsorokin : Е, ние пък мислим, че ефектът ще е положителен. Колкото повече хора го гледат - по-добре. Повечето ще се сетят да си проверят и потърсят забравените имоти и ще си защитят правата. Този способ за придобиване на право на собственост съществува още в римското право - 4-5 век пр.н.е. Пренесен и наличен е в почти всички съвременни правни системи. Сега действащият Закон за собствеността е от 1951г. КНА с обстоятелствена проверка пък е наличен способ за проверка на такава давност и в стария ГПК от 1951г. И никъде не е довел до "вълни от измами и престъпления". А и ние това с "щуротиите" сме го гледали стотици пъти - в съдебна зала. На хората винаги им се струва невъзможно. Докато не ги осъдят.

    • @noname-yt7sk
      @noname-yt7sk หลายเดือนก่อน

      ​@@bsorokinАбе отвори Закона за собственоста...там си ги пише нещата...просто четенето помага..

  • @noname-yt7sk
    @noname-yt7sk 2 หลายเดือนก่อน

    То си пише...КОНСТАТИВЕН НА...т.е. констаТИРА...а не констиТУИРА...игра на думи 😉