#ЗУЕС

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 44

  • @marianaparvanova9547
    @marianaparvanova9547 24 วันที่ผ่านมา

    Нашия вход сме в режим на етажна собственост,но има живущи ,които отказват да плащат месечните такси и за текущи ремонти,което обременява финансово всички коректни собственици.Отказват да плащат и за наложащ за ремонт покрив,а домоуправителя е безсилен ,заявявайки,че в случай ,че парите за ремонт на покрева не бъдат събрани в определен срок,ремонт на покрива няма да има.Това ощетяват основно нас живущите на последните етажи при които от години имаме течове.Проф.домоуправител е разпределил сумата според ид.части ,но някои плащаме през Изипей и ако платим за ремонт на покрива и той не се осъществи ,по какъв начин ЕС ще ни върне дадените от нас пари за ремонт.Ще ни бъдат ли върнати теци пари и как.А как стои въпроса с длъжниците,защото в един момент несъбраните пари се разпределят солидарно м/у всички нас.

  • @venetavladimirova6708
    @venetavladimirova6708 9 หลายเดือนก่อน +3

    Тук закона е в защита на етажната собственност . Пример фирмата изпълняваща служебен домоуправител начислява такса на аб солютно всички апартаменти включително и на необитаемите собствени апартаменти и естественно не могат да ги съберат . При прекратяване на договорът с фирмата тя си уддържа натрупаните несъбрани суми от касовата наличност което ощетява етажната собственост от големи суми. Тези собственници отказват да плащат тази такса защото не живеят в тези жилища. Такъв е случаят с нашата етажна собственост.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน

      До промените през 2023 г. разходи за управление и поддържане не се дължаха от собственици, които не обитават самостоятелните си обекти повече от 30 дни в рамките на една календарна година. Съответно тези "такси" не е следвало да бъдат начислявани и събирани, тъй като не са дължими.

  • @ТодорБорисов-с4р
    @ТодорБорисов-с4р 3 วันที่ผ่านมา

    11:10 Ако ОС реши да събира таксите поравно на самостоятелен обект и има необитаем обект. Според Чл. 51. (1) той трябва да плаща, като разходите за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател. Как точно трябва да се процедира. Да се изчислят колко биха били разходите за живущ и той да плаща по Чл. 51 (8) т.1. поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства, а всички останали по Чл. 51 (8) т.3 поравно на самостоятелен обект или трябва и необитаемият обект да плаща, колкото всички останали (Чл. 51 (8) т.3).

  • @veronica2764
    @veronica2764 6 หลายเดือนก่อน +1

    Въпрос: лице с ТЕЛК плаща ли пълната месечна такса по ЗУЕС?

  • @tpetkova7934
    @tpetkova7934 9 หลายเดือนก่อน +1

    Благодаря за трудът ви. Но мисля, че трябва да започнете с дефиниция що е то такса вход и какво влиза в нея. Това е изключително важно в случай на корупция в самия упр. съвет. има места където според пякои тази такса се обсъжда по следния начин: в днешно време тази сума е едно нищо затова да се увеличи двойно. Иначе законът е ясен ме тази такса има за зил да покрие изброени и рутинни месечви разподи. И това е само малка стъпка как отптази такса се присвоява, краде елжемесечно. Отчет? Няма такъв не е познат в тази среда.

    • @plto4ka
      @plto4ka 9 หลายเดือนก่อน

      Моля, не бързайте и редактирайте преди публикуване. Толкова много правописни грешки...!!!
      Напълно съм съгласен с тезата Ви!

  • @margaritakostova2685
    @margaritakostova2685 9 หลายเดือนก่อน

    Здравейте , До 31.12.2023 г. близо 3 години заплащах такса колкото ми се каже от домоуправителя , без да живея там .Не съм знаела че мога и да не заплащам . Дори ми бе казано че от март до октомври се заплаща и за подръжка на озеленяването пред блока. Апартамента е нов , закупен от строителя -65 квадрата. За тези три години , боядисахме , поставихме паркет , направихме банята , и обзаведахме апартамента . Не се е работило повече от 30 дни в годината .Въпроса ми е - мога ли по някакъв начин да си изискам надвземените средства ?.

  • @Zuzy.4903
    @Zuzy.4903 9 หลายเดือนก่อน +2

    Аз живея на първи етаж. Обаче съседите гласуваха такса ,,асансьор,, за всички. И след като блока е на 7 етажа и те са мнозинство изнудват живущите на първи и втори етажда им плащат разходите не само за ползване на асансьора но и за ремонт. Какво да се направи?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน +3

      Чл. 51 ЗУЕС предвижда, че разходите за управление и поддържане се заплащат от всички поравно, независимо от етажа, на който живеят. Такъв разход е и поддръжката на асансьора. Същото се отнася и за ремонта.

    • @veraalexieva7375
      @veraalexieva7375 9 หลายเดือนก่อน +2

      Правилно е да заплащате само за ремонт (не за ползване). Също трябва да плащате за ремонт на покрива (макар че на вас не ви тече). Ремонтът на входната врата, на дограмата по стълбището също се заплаща от всички !

    • @nenonenov-h8z
      @nenonenov-h8z 2 หลายเดือนก่อน

      ВСЕ ЕДНО ДА НЕ ПАЗАРИШ ОТ МАГАЗИНА НО ДА ПЛАЩАШ. 😂😂😂 😅

    • @todorborisov3905
      @todorborisov3905 11 วันที่ผ่านมา

      @@advocast_bg Има ли някакъв законен начин, хората от първия етаж да не плащат абонамент на асансьор и какъв вид и % е необходимо за това ? Може ли да се приложи чл.17. (2) т.4 ? Ако по някакъв начин след време част от собствениците решат, че отново искат 1 етаж да плащат абонамент на асансьор , какво мнозинство е необходимо ?

  • @DidiNaidenova-fk5zo
    @DidiNaidenova-fk5zo หลายเดือนก่อน

    2016г.избрахме нов дом съвет от 3 души управител касиер и контрольор.До ден днешен аз като сопсвеник и контрольор нямам право на достъп на отчитане на касиер и документация и информация.
    Управителката и касиерката не си плащат таксите.Домоупрвителката определя еднолично кои да не плаща такси.
    Обръщам си многократно към прокуратурата РПУ_МВР и съд няма никакъв резултат.
    Правия виновен виновния прав
    19:13нямаме вътрешен ред и не се спазва ЗУЕС.касиерката не се е отчитала 8 години.не се дава да се избере нов дом съвет само заплахи и обиди.

  • @ЙорданкаГеоргиева-з4ю
    @ЙорданкаГеоргиева-з4ю หลายเดือนก่อน

    Едвам говорите , не сте убедителни,.Моля това предаване да се осъществи по БНТ , защото много граждани нямат Интернет и започват да се манипулират собствениците!!

  • @ТодорБорисов-с4р
    @ТодорБорисов-с4р 3 วันที่ผ่านมา

    Законно ли е касиерът и управителя да са един и същ човек?

  • @marinailiev7561
    @marinailiev7561 9 หลายเดือนก่อน

    Благодаря за полезната информация! Собственик съм на жилище в София, което придобих в груб строеж. Сградата е готова и се експлоатира от другите собственици, моето жилище не. Председателят на етажната собственост твърди, че трябва да плащам пълните такси за него.Бих искала да знам къде е публикуван новото изменение на законът и кога е влязъл в сила. Трябва ли да плащам пълната сума за подръжка според Вас? На общото събрание на ЕС е гласувано решение за плащане изцяло на сумата
    за подържане и имота, като в случая е меродавен ЗУЕС , а не решение на общото събрание. Смятате ли, че съм права? Предварително благодаря.

    • @miroslavsirakov8780
      @miroslavsirakov8780 7 หลายเดือนก่อน +1

      Правете разлика между таксата "домоуправител" и режийните !
      Едното е възнаграждение за управляващия етажната собственост, другото е почистване, осветление, абонамент асансьор, ток асансьор и пр. консумативи.
      Таксата "домоуправител" се заплаща колкото е гласувано на ОС да се плаща. Останалото - преди редакциите беше възможно необитаващите да плащат наполовина или да не плащат или да плащат за един живущ, по решение на ОС. Вече се заплаща за минимум един живущ. И Фонд Ремонт и обновление - по идеални части !

  • @plto4ka
    @plto4ka 9 หลายเดือนก่อน

    Здравейте!
    Във ваше лице, открих невероятен помощник.
    Имам предложение.
    В края на видеото правете нещо, като обобщение. Например...!
    В днешния случай...!
    1. Месечна вноска към днешна дата трябва да е .... лв, минимум.
    Това ще улесни много нас, зрителите.
    И така за останалите въпроси, разгледани във видеото.
    Докато изгледах цялото, вече забравих началото.
    Още веднъж благодарност за това, което правите.

  • @plamennekoisi8401
    @plamennekoisi8401 9 หลายเดือนก่อน

    Наемателите какво плащат (по закон!) от общите разходи? Редно ли е таксата Вход да включва и сумите за ремонт на асансьора? Те отнасят ли се за наемателите или са само за собствениците? Кой е задължен да обясни (и по какъв начин?) как е формирана таксата Вход ?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน

      Разходите за ремонт се разпределят между собствениците т.е. същите не се заплащат от наематели. Що се отнася до асансьора, в месечните такси се включва неговата абонаментна поддръжка.

  • @ElenaYaneva
    @ElenaYaneva 8 หลายเดือนก่อน +2

    Не е ли нормално таксата за управление да се определя на апартамент, защото управителят не управлява хора, а обекти?
    Освен това процентът идеални части означава ли, че по-големият апартамент отваря повече работа за управление от по-малките? Не следва ли таксите за управление да са отделен фонд и да се разпределят на обект?

  • @Диана-б4ы
    @Диана-б4ы 4 หลายเดือนก่อน

    Здравейте.
    Имам въпрос: Лице което притежава гаражна клетка, която се намира на партер, но няма жилищен имот в сградата, дължи ли такса поддръжка и ремонт за входа?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  3 หลายเดือนก่อน

      Зависи от това как са обособени етажните собствености - какви входове има, собствениците на гаражни клетки имат ли достъп до жилищните части, участват ли те в вземането на решения на ОС и т.н.

  • @VALBOspace
    @VALBOspace 7 หลายเดือนก่อน +1

    Ако даден собственик не живее/обитава имота повече от 30 дни, според вас дали когато отново иска да обитава имота си ще очаква да е чисто, асансьорът да работи, тревата пред блока да е зелена? Мисля, че ако си отговорите на този въпрос, ще можете да си обясните и защо промените в закона са в посока да се заплаща такса за входа дори и да не се обитава имота. Друго обяснение е, че при нови сгради, в които все още има малко живущи, практически е невъзможно само те да покриват разходите на сградата тъй като те стават търде високи,, докато тези, които са собственици, но не обитават все още да са освободени.

  • @danailgenchev1420
    @danailgenchev1420 5 หลายเดือนก่อน

    Къде можем да зададем въпрос относно завещание ?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  4 หลายเดือนก่อน

      Здравейте! Може да пишете на нашия имейл - law@rashkov.eu

  • @Slava-zz1ip
    @Slava-zz1ip 9 หลายเดือนก่อน +1

    Относно разпределението на месечните такси ....не е ясно какво точно ще плащат собствениците на необитаеми жилища.Например таксата за абонаментно обслужване на асансьора.Ако те плащат за един,но така или иначе не ползват,какво става с живущите на първи и втори етаж,които са абсолютно против да бъдат включвани в разпределението на този разход? А този разход в много случаи вече е най- голямото перо от месечните разходи(128 лв за 8 етажен вход).Бихте ли разяснили?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน +2

      Здравейте! Разходите за поддържане на общите части, какъвто разход е и този за абонаментно поддържане на асансьора, се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства *независимо от етажа, на който живеят*. Въпросът е уреден в чл. 51, ал. и §1, т. 11а от Допълнителните разпоредби на ЗУЕС.
      Накратко този разход следва да се заплаща и от живущите на първия етаж.

    • @ТодорБорисов-с4р
      @ТодорБорисов-с4р 3 วันที่ผ่านมา

      @@advocast_bg Има ли законен начин хората от първия етаж да не плащат. Например Чл. 17. (1) т4

  • @MariaKoleva-l4n
    @MariaKoleva-l4n 8 หลายเดือนก่อน

    Здравейте,в нова сграда с паркоместа в сутерена , двама господа си купуват две съседни паркоместа,които обединяват в един общ гараж, затворен от всички страни. Имат по 12 кв.м. площ по нотариален акт,а те са усвоили още 20 кв.м. от стоящите зад тяхните две ПМ общи площи.Така се сдобиват с площ за 4 паркоместа,а са закупили 2 такива. При въпрос защо са си позволили това получихме отговор от тези господа,че там е трябвало да има стена под рампата,но те помолили строителната фирма да не поставя там стена и за това сега го усвояват.Въпросът ми е имала такава възможност за усвояване на общи части?Искам да уточня,че тези господа нямат друга собственост в сградата освен тези две ПМ . Предварително благодаря за отговора!

  • @borisivanov4929
    @borisivanov4929 9 หลายเดือนก่อน

    Не казахте пари ,за какво ще дава собственика който не живее в апартамента от години ?

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน

      След 31.12.2023 г. за самостоятелните обекти, които не се обитават повече от 30 дни в рамките на една календарна година, се дължат разходи за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател. Под разходи за поддържане ЗУЕС разбира тези за електрическа енергия, вода, отопление, почистване, абонаментно обслужване на асансьор и други разноски, необходими за поддържането на общите части на сградата. Тези за управление представляват възнаграждение на управител.

    • @borisivanov4929
      @borisivanov4929 9 หลายเดือนก่อน

      Как да ги давам тези пари след като цяла година не съм в апартамента и живея на другия край на България и не мога да идвам всеки месец да им давам парите? @@advocast_bg

  • @nikolaystoilov12
    @nikolaystoilov12 9 หลายเดือนก่อน

    Здравейте, благодаря за разясненията и информираността, която осъществявате.
    Бих искал да попитам следното:
    В апартамент моя собственост не се живее и не се обитава, но ми събират месечна такса като за постоянно присъстващ.
    Мога ли да изискам от домоуправителя съответния протокола за гласувания вътрешен ред и принципа на определяне на месечни такси, за да проверя дали е приет варианта " На апартамент" за събиране на такси. Тъй като от споделената информация от Вас разбирам, че има няколко варианта за изчисляването на тази такса.
    В случая на избран вариант "На апартамент" собствениците на домашни любимци подлежащи на извеждане задължени ли са да плащат допълнително?
    Благодаря, за отделеното време.

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  9 หลายเดือนก่อน

      На първо място, като етажен собственик имате право да изискате съответните протоколи, за да сте информиран за взетите от ОС решения.
      Важно е да се отбележи, че в сегашната редакция на закона, за самостоятелен обект, в който се пребивава не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, се заплащат разходите за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен ЗА ЕДИН собственик, ползвател или обитател.
      Преди промяната (влязла в сила на 31.12.2024 г.) за тези апаратаменти не се заплащаха разходи за управление и поддържане.

    • @veronica2764
      @veronica2764 6 หลายเดือนก่อน

      @@advocast_bg Ако ЕС е гласувала на ОС всички апартаменти да плащат по равно, независимо от закона, тогава жилище което не се обитава трябва ли да плаща пълната вноска?

  • @miroslavsirakov8780
    @miroslavsirakov8780 7 หลายเดือนก่อน

    Професионалните домоуправители си печелят от своята такса "домоуправител" отделна от режийните така или иначе и тя се начислява на всеки самостоятелен обект така или иначе независимо от това дали самостоятелният обект се обитава. Затова не личи да има лобизъм в редакцията гласяща, че необитаемия апартамент плаща като за един.
    Дали е правилно необитаващия да плаща като за обитаващ ? Мнението ми се дели на две:
    От една страна не ползваш - не плащаш, непито, неплатено. От друга страна - не ползваш, ама като се прибереш ще искаш да ти е чисто и да ти работи асансьора...

    • @advocast_bg
      @advocast_bg  7 หลายเดือนก่อน

      Действително в много етажни собствености т.нар. "такса професионален домоуправител" да беше начислявана "на апартамент". Този начин на разпределяне обаче не беше законосъобразен преди промените в ЗУЕС от септември 2023 г.

    • @miroslavsirakov8780
      @miroslavsirakov8780 7 หลายเดือนก่อน

      @@advocast_bg Възнаграждението на управителния съвет (управител) и съответно външният такъв е нещо отделно от режийните и е такова, каквото е гласувано на ОС. И преди промените и след.

  • @МарияЛашева-у7з
    @МарияЛашева-у7з 2 หลายเดือนก่อน

    Такси за отдаване под наем на хотелски принцип