No w końcu znaleźli się Goście, co przedstawili w jasny logiczny sposób o co w tym wszystkim "biega" dla opornych :-) Jestem pracownikiem biurowym nie technicznym i zaufałem teraz już widzę"fachowcom". Było ich 2-ch w okresie 8lat i każdy spieprzył swoją robotę. Szkoda, że tej wiedzy nie miałem wcześniej. No po tych Waszych filmikach to doznałem olśnienia i to bez kursów, czy studiów technicznych :-) Wszystko jest logiczne i znam przyczynę problemów.Wszystko co można było spieprzyć -spieprzyli ! Dobrze tylko że nie dałem namówić się na likwidację obiegu grawitacyjnego w otwartej instalacji z piecem węglowym:-) Teraz właściwie to chyba musiałbym wszystko "zaorać" i od nowa zbudować, ale chyba szybciej ustawa pseudo-antysmogowa zmusi mnie do wymiany pieca. Załamka , jak można tak spieprzyć swoją robotę. Mam czarno na białym-nie powinno być tak że każdy może założyć firmę np instalacyjną, hydrauliczną !
Nareszcie ktoś wyjasnił ze zamontowanie zaworu 4 drogowego nie zabezpiecza powrotu bez montażu pompy na powrocie, a niestety wiekszość schematów pokazuje ze instalacje bedzie w ten sposób działac. Brawo
ważna uwaga ktoś a teraz pytanie na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi i na jakiej podstawie Ty twierdzisz , że bez nie działa ? Jakieś badania ? jakieś studia skończyliście gdzie są badania mechaniki płynów ? Ciekawe czy ten ktoś ma wogóle taki zawór w domu haha
Wideo i dźwięk absolutnie perfekcyjne! Nareszcie coś tak profesjonalnego i porządnego. 99% kanałów w Polsce to na ślepo kupione profesjonalne mikrofony i później sapanie i mlaskanie do nich 😭 Tutaj perfekcyjnie, pochwalcie się czy produkujecie wideo sami czy firma - jaka? Koleś nawet widać że nad dykcją pracował!
Z tą korozją jest tak że u mnie przez 13 lat bez takiego zaworu nic nie skorodowało i piec hulał. A generalnie fajnie wszystko wytłumaczone. Pozdrawiam Adam
Wszystko super tylko dwa pytanka. W którym miejscu w instalacji z zaworem czterodrogowym wpiąć naczynie wyrównawcze? Czy mogę wpiąć zasilanie zasobnika cwu. Z obiegu kotła to w którym miejscu wyjść z powrotem? Cy wpiąć w powrót od grzejników, czy może wpiąć wszystko w obieg kotła ? Tylko gdzie zamontować pompę do cwu. Czy zamontować tylko pompę przewałową
Naczynie wyrównawcze trzeba wpiąć jak najbliżej kotła. Między naczyniem i kotłem nie wolno montować innych elementów instalacji. Jeśli wychodzimy na zasobnik przed zaworem, to także powrót musi wrócić przed zaworem. Pompa na obiegu c.w.u. szybciej naładuje zasobnik niż tylko pompa przewałowa.
Dziękuję za cenne materiały. Proszę o wyjaśnienia jakie będą konsekwencje jeśli nie zamontuje pompy na powrocie ( krótki obieg) do kotła w układzie z zaworem 4d? Serdecznie pozdrawiam.
Pompa gwarantuje cyrkulację czynnika na krótkim obiegu. Przy braku pompy i niewielkich średnicach może wystąpić brak przepływu grawitacyjnego w tym obiegu.
Na wyjściu z buforów do podmieszania wody na układ grzejnikowy lepiej jest założyć zawór czterodrogowy czy 3 drogowy by uzyskać zadaną temperaturę wychodzącą na grzejniki?
@afrisopl Czy zawór 3-drożny jest całkowicie "szczelny" na ustawach skrajnych? Ustalony na 0 czyli jedna z dróg całkowicie zamknięta, a mimo to temp wyższa na wyjściu. Wejście pierwsze 55 stopni, teoretycznie zamknięte. Wejście drugie 25 stopni, teoretycznie całkowicie otwarte. Temp na wyjściu 28.
Zawory ARV nigdy nie są w 100 procentach szczelne. Ich konstrukcja powoduje, że będzie występował minimalny przeciek wewnętrzny. Przy delta p = 100 kPa przeciek wewnętrzny dla zaworów DN15 do DN32 wynosi max 0,2%
Bardzo fajny materiał, dobrze przygotowany merytorycznie ale na litość boską niech Pan tak tego nie deklamuje i mówi spokojnie a nie akcentuje każdy wyraz. Mimo tego wielki szacunek za przekazywaną wiedzę:)
Witam, mam pytanie, problem. Mam bufor ciepła i za nim na zasilaniu ogrzewania podłogowego kolejno pompa obiegowa, zawór trojdrogowy atm 35-60 stopni o kvs 1,6m3/h. Tak to wszystko zamontowal hydraulik i twierdzi że jest dobrze. Jednakże na podstawie tego filmu stwierdzam że popełnił podstawowy błąd, ponieważ najpierw powinien być mieszacz a później pompa, gdyż chcę uzyskać czynnik tylko na ogrzewanie podłogowe. Ponadto kvs 1,6 w moim przypadku też jest za małe, ponieważ ilość rur podłogowego ogrzewania to prawie 900m, a więc kvs powinno wynieść 3,2. Proszę o jakąś wskazówkę, pomoc. Z góry dziękuję
Pompa obiegowa powinna zostać zamontowana za zaworem, nie przed nim. Do instalacji podłogowej o długości 900 mb należy zastosować zawór ATM o kvs 3,2 i najlepiej zakresie temperatur 20-43 czyli np. ATM761.
Bardzo dobra dykcja i widać że facet się zna jeśli nawet czyta materiał, to widać że wie o czym mówi. Tylko że te napisy zasłaniają obraz a obraz jest równie ważny do zrozumienia co komentarz. Jeśli to ma być to bardziej z boku i bez tej czarnej plamy . To zasłania połowę wizji.
Jest Pan wspaniały człowiek super super super grzeczny i Bardzo. Fajnie.super tłumaczy.. wyraźnie i po prostu godne proste. Tłumaczenie. .aby tak w.szkolach dzieciaki. Miały takrednocjrrt tłumaczone to nasze. Dzieciaki z podstawówek. . czy. S
Dzień dobry, zamontowałem zawór ATM na zasilaniu grzejników. Jeżeli na zaworze ustawiona jest najniższa temperatura i pompa obiegowa nie działa układ otwarty zamienia się w układ zamknięty co doprowadziło do przetestowania zaworów bezpieczeństwa:) Czy wymiana zaworu ATM na 3-drogowy zawór ARV zmieni tą sytuację? Mam instalację starego typu, układ otwarty. Zasilanie na grzejniki wychodzi z bufora. Czy w zaworach ARV podobnie jak w zaworach ATM trzeba stosować pułapkę cieplną?
Zawory ARV nie wymagają pułapki cieplnej. W układach otwartych nie montujemy zaworów bezpieczeństwa. Aktualna pozycja zawieradła w zaworze ARV decyduje w jakich proporcjach jest zamkniętych/otwarty dopływ czynnika do danego króćca zaworu.
witam raz jeszcze ,mam pytanie natury technicznej ,czy do kotła w systemie otwartym ,instalacja w miedzi grzejniki bez termostatów można zamontować zawór 3 lub 4 drogowy z sterowaniem ręcznym pokrętłem tak aby obsługiwać kocioł 15kw i 100l wymiennik wody użytkowej i nie mieć problemu z rdzewieniem kotła -dziękuję pozdrawiam Piotr.
Dla takiej instalacji najlepiej zastosować zawór 4-drogowy ze sterowaniem. Bez sterownika zawór nie będzie w stanie pilnować minimalnej temperatury powrotu, co przyczyni się do korozji źródła ciepła.
A co zrobić z zaworem, który już dwukrotnie zatrzymał się w pozycji 10, a do jego zamknięcia trzeba było zdjąć ARM i użyć sporo siły by go odblokować? Przy próbie swobodnego obracania dookoła czuć przycięcia w pozycjach 0, 10 oraz w lustrzanych pozycjach na dole. Instalacja użytkowana pierwszy miesiąc.
Być może do zaworu dostały się zanieczyszczenia, które uniemożliwiają siłownikowi ARM obrót zawieradłem tego zaworu. Należy taki zawór wyczyścić i w razie potrzeby nasmarować.
@@afrisosp.zo.o.3441 zawierało było tak zablokowane, że nawet po zdjęciu siłownika i próbie ręcznego obrotu był problem z obrotem. Czym należy smarować elementy zaworu?
Zawór można wysterować na kilka sposobów. Pod poniższym linkiem znajduje się film, a obok filmu cała playlista o możliwościach sterowania zaworami obrotowymi mieszającymi. th-cam.com/video/yXFDbqaVmpk/w-d-xo.html
Nie zgodzę się że nie da się zrobić zaworu 3-drogowego mając 4-drogowy z zatkanym jednym wyjściem. Ale trzeba wtedy pamiętać że wlot dla rozdzielacza czy wylot dla mieszacza znajduje się na przeciwko zatkanego złącza. Wtedy dostarcza się lub miesza wodę z rur po prawo i lewo. Zatem wtedy będzie działać będzie tak samo tylko będzie miał inny układ wyprowadzeń bo fabryczny 3-drogowy ma że złącza ze z końca idzie na wprost i w prawo czy lewo. Bo jakby użyć głównego złącza obok zatkanego można było by otwierać i zamykać w całości jedno złącze, ale 2 można by tylko zamknąć albo otworzyć zmieszane, można by też odciąć dopływ wody całkowicie i źle mogły by przepływy działać zwłaszcza bez zaworów zwrotnych. Tylko taka konwersja będzie nie kompatybilna prawdopodobnie z siłownikami do automatyzacji. No i jest to jej jedyny feler w sumie poza ryzykiem złego podłączenia i podbitki cen gdyby ktoś nie chciał potem przerabiać instalacji 😅
Mocno podkreślamy, również dla innych widzów - nie da się przerobić zaworu 4-drogowego na zawór 3-drogowy. Zawór 4-drogowy ma całkiem inną budowę zawieradła w stosunku do zaworu 3-drogowego. Zaworów należy zawsze używać zgodnie z ich przeznaczeniem.
Witam. Jeżeli kocioł wyposażony jest fabrycznie w zastaw hydrauliczny z zaworem termostatycznym (ochrona zimnego powrotu) stosujemy zawór 4 drogowy czy 3 drogowy? Instalacja tylko na grzejnikach
Jeśli w instalacji jest zawór do ochrony minimalnej powrotu to kolejny zawór do ochrony (zawór 4-drogowy) jest zbędny. W tej instalacji wystarczy sprzęgło i zawór 3-drogowy.
Bardzo ciekawy film. Proszę o poradę, chciałbym zamontować termostatyczny zawór mieszający ATM 563 1” Kvs 2,5 na wyjściu ze zbiornika buforowego na grzejniki. W celu utrzymania stałej temperatury zasilania grzejników. Czy są przeciwwskazania na zamontowanie zaworu termostatycznego zamiast zaworu trójdrogowego ARV 384 z siłownikiem ACT 343. Różnica w cenie jest bardzo duża.
Zawór ATM ma niewielki współczynnik Kvs, więc może niepotrzebnie dławić przepływ co poskutkuje niedogrzaniem pomieszczeń. Nie polecamy takiego rozwiązania.
Dziękuje za odpowiedz. W filmie „A ty w jaki sposób odbierasz wielkość zaworu do instalacji” pokazujecie nomogram i sposób wyznaczania wsp. Kvs. Moja instalacja ma 9,4 kW i z nomogramu wychodzi mi Kvs= 2,5 m3/h. Zawór ATM 563 ma Kvs 2,5 i taki chciałem zastosować. Ewentualnie przewymiarowac na ATM 763 i Kvs 3,2 m3/h. Czy mój dobór jest prawidłowy? Czy są jeszcze inne czynniki przeciw takiemu rozwiązaniu? Proszę o odpowiedź.
Ten nomogram dotyczy jedynie zaworów ARV i nie można go użyć do innych zaworów. Zawory ATM dobieramy uwzględniając albo długość rur ogrzewania podłogowego albo ilość obsługiwanych jednocześnie baterii czy wylewek.
Mam pytanie. Układ zamknięty, ekogroszek. Jeśli pompa jest zamontowana za zaworem 3D , zawór ustawiony jest na 5 lub 10 % Pompa powinna pobierać wodę z powrotu w 95 lub 90% , ja zaobserwowałem u siebie następujący przypadek. Woda za zaworem mieszającym którędy powinna wracać woda z powrotu ma temperaturę taka jak piec , ale do pewnego momentu kiedy spotyka się z rurami które bezpośrednio wracają z powrotu. Tak jakby woda z pieca zalewała te rury. Temp podłogi i powrotu w kotle po uruchomieniu nie zmienia się. Pompa pracuje a temp bez zmian. Gdy zamknę zawór kulowy który znajduje się przed zaworem 3D po kołku min zauważam, ze woda gorąca z powrotu zostaje wypompowana i nagle robi się chłodniejsza i jest tak jak powinno , pompa pobiera wodę z powrotu. Gdy otworze zawór kulowy który idzie na podłogę który znajduje się przed 3D z powrotem zalewa się gorąca woda mimo ze zawór otwarty jest na 5 lub 10 % a temp w domu bez zmian. Gdy zawór 3D otwarty jest na 25 % nagle zauważam ze pobiera dużo więcej wody z kotła , ale nie miesza się z woda z powrotu . Woda z kotła idzie na instalacje, ale tak jakby tylko wyhamowywał ja zawór, a woda z powrotu nie jest pobierana w ogóle ... jeśli ktoś to zrozumie to proszę o info co może być przyczyna. Instalacja to 2 zawory 3 D , jeden na podłogę a drugi na grzejniki. No i oczywiście jest cwu 220 l i tez jest pompa
Prosimy podesłać dokładny schemat całej instalacji z opisanymi przewodami zasilającymi oraz powrotnymi na adres zwt@afriso.pl - przyjrzymy się sprawie.
Witam mam instalacjie tak jak na schemacie z zaworem 4 drogowym 5/4 i siłownikem wyjscie na zasobnik wody cieplej i grzejniki nowe cienkie rurki system otwarty tylko brak pompki na powrocie bo działa powrót na grawitacji rurki też 5/4cala czy lepiej bedzie zamontować mimo to pompke na powrocie dla lepszego wysterowania tem.powrotu a i jeszcze na powrocie od zasobnika wody nie mam zaworu zwrotnego prosze o podpowiedz
Witam mam zamontowany zawór 4D krótki obieg zrobiony grawitacyjnie z dużym przekrojem rur instalacjia nowa typu otwartego czy jak ustawie ochrone powrotu 50 stopni to bedzie działać poprawnie jak nie ma pompki na powrocie? czy lepiej zamontować pompke też?
To zależy od Pańskich potrzeb związanych z komfortem cieplnym. Jeżeli uważa Pan, że pomieszczenia nie są wystarczająco wygrzane to należy temperaturę wychodzącą na instalację zwiększyć, a jeżeli komfort cieplny jest zachowany to nie musi Pan nic zmieniać.
jeśli chodzi o skale to jest dramat nieczytelna strasznie jesli zawor jest zamontowany wyzej to nie da sie przeczytac otwarcia jesli chodzi o regulacje reczna
Polecamy montaż regulatora zintegrowanego z siłownikiem, np. ACT. Takie rozwiązanie zautomatyzuje nastawę zaworu mieszającego i zabezpieczy przed przegrzewaniem się pomieszczeń - a to przyniesie realne oszczędności. Dodatkowo nie będzie problemu z odczytem wskazań, bo regulator sam ustawi odpowiedni stopień otwarcia.
Gdy chcemy rozdzielić strumień w dwa kierunki pompę montujemy przed zaworem trojdrogowy przełączajacym a gdy chcemy mieszać dwa strumienie temperatury pompę zawsze za zaworem trojdrogowym mieszajacy ?
I jeszcze jedno pytanie. Wielokrotnie spotkałem się z praktyką w instalacji z kotłem stalopalnym i gazowym kondensacyjnym że nie rozdziela się obiegu w kotłowni korzystając ze sprzęgła i grup pompowych ale puszcza się nitkę zasilająca CO do skrzynek z rozdzielaczami od podłógówki a po drodze łapie się drabinki łazienkowe lub inne grzejnikii. W skrzynkach natomiast montuje się pompe z zaworem mieszającym do obniżenia temperatury. Co Państwo myślą o takiej praktyce?
Nie zalecamy takich praktyk. Opisana sytuacja może generować problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym układu i pracą pomp (kotłowej i przy podłogówce).
Mam zamontowany kocioł z 4 drogowym zaworem mieszającym, który właśnie demontuje. Kocioł nie będzie wykorzystany do CWU, tylko i wyłącznie do CO. Czy muszę zamontować 3 drogowy zawór mieszający? czy mogę pozostać ze starym zaworem? Chętnie dorzucę zdjęcie, ale tu się chyba nie da...
✔️Subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl A Wy? Jakie macie doświadczenia z obrotowymi zaworami mieszającymi? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Witam, czy mogę zamontować dwa zawory 4d w instalacji na osobnym zasilaniu z pieca i osobnych powrotach? Jedna nitka z zaworem 4d ma iść na grzejniki, druga z zaworem 4d na podłogówkę. Proszę o wyczerpującą odpowiedź na to pytanie bez propozycji innych rozwiązań. Jest to przeróbka instalacji po błędnym montażu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze - zawór 4-drogowy nie powinien pracować w instalacji podłogowej, bo podnosząc temperaturę powrotu zawór nie pilnuje temperatury wychodzącej na instalację. Po drugie - takie rozwiązanie oznacza przepływ wody z dwóch stron kotła, co może niekorzystnie wpływać na równoważenie hydrauliczne instalacji i rozkład temperatur w kotle. Najlepiej byłoby wyjść na instalację podłogową i grzejnikową jednym króćcem, a drugi wykorzystać na ładowanie zasobnika.
Instalację zrobili mi w tamtym roku tak, że jedna nitka z osobnym zasilaniem i z zaworem 4d wychodzi na grzejniki,a druga osobna wychodzi na bojler i dalej na zaworze temperaturowym na podłogówkę bez żadnego bajpasu czy ochrony kotła, przez co jedną nitką wracała woda z 4d o temp. ok 74 stopnie, a drugą nitką z podłog. woda o temp. 28 stopni i to dopiero wariowało. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie podłog. pilnowałbym temp. za pompą i właśnie ją sterował i dołożył regulator przylgowy za pompą ,żeby w razie zbyt duzej temp. czy awarii zaworu 4d wyłączył pompę od podłog. Przy założeniu drugiego zaw. 4d dwa powroty powinny byc na podobnych temperaturach np 74 i 70 , a to chyba jest bajka w porównaniu do tego co było. Oczywiście liczę się z Pana zdaniem i na pewno wezmę je pod uwagę. Proszę tylko o więcej argumentów na nie.
W takim układzie nie ma wysprzęglenia instalacji. Mamy 2 osobne obiegi o różnych oporach przepływu, zapotrzebowania na ciepło i innych wydajnościach pomp obiegowych. Jedna pompa będzie pchała czynnik grzewczy w przeciwnym kierunku niż druga, co spowoduje klasyczną walkę pomp i podbieranie czynnika grzewczego z jednego obiegu na drugi i na odwrót. W efekcie zakłócona praca pomp będzie wpływać na zawory obrotowe, którym ciężko będzie uzyskać ustawioną temperaturę. Mając na jednym króćcu instalację grzewczą, a na drugim zasobnik, nie mamy aż takiego zaburzenia, ponieważ pompa do ładowania c.w.u. włącza się tylko na chwilę, żeby nagrzać zasobnik. Dlatego klasyczny układ ze sprzęgłem hydraulicznym rozwiąże wszelkie problemy z prawidłowymi przepływami.
To mogą być zanieczyszczenia w instalacji, które blokują zawieradło zaworu. Zawory 4-drogowe można samodzielnie rozkręcać i czyścić, tylko trzeba odciąć tą część instalacji albo opróżnić instalację z wody.
Instalacja złożona odpalona lecz jest problem... dzień, noc i pół dnia cały czas zawór jeździ w prawo i w lewo... jak na powrocie złapie wymaganą temperaturę to zaczyna się uchylać na grzejniki, jak uchyli się na grzejniki to spada powrót i zabawa od nowa... Ile stopni powinna mieć woda na powrocie? Hydraulik mówi 55 / "serwis" kotła twierdzi że 35 wystarczy...
To producent kotła określa minimalną temperaturę powrotu, jaką użytkownik powinien utrzymywać. W zależności od producenta i typu kotła minimalna temperatura zazwyczaj mieści się w przedziale od 45 do 55 stopni.
Czy w przypadku zastosowania zaworu 4 drogowego i 2 pomp. Jednej za zaworem na zasilaniu grzejników, drugiej na powrocie obiegu kotła i zasobnika wody, jest wymagany montaż zaworów zwrotnych ?
Pompa zasobnika nie pracuje ciągle. Pozostałe dwie pompy tłoczą czynnik grzewczy w tym samym kierunku. Więc montaż zaworów zwrotnych nie jest wymagany.
Witam mam piec na ekogroszek i mam zamontowany zawór 4 drogowy i chciałem zamontować siłownik czy mój sterownik st480k obsłuży go bez dodatkowych urządzeń żebym miał stałą tem. Na wej i ustawic tem. Powrotu jaki szukać? Siłownik rury 5/4 cala
Donoszę się do informacji zawartej od 2:30, a co w sytuacji kiedy kocioł jest gazowy kondensacyjny i chcemy żeby możliwe niska była temperatura powrotu dla najwyższej sprawności kotła? Czy nadal potrzebny jest zestaw mieszający?
Mam problem z zaworem 4 drogowym nie wiem co jest grane . Na kotle 68 - 70 stopni zawór 4 drogowy ustawiam np : 60 stopni temperatura za zaworem nie rośnie zawór otwarty na max przez siłownik. Temperatura zaworu dochodzi do 55 stopni.
Problem raczej nie leży po stronie zaworu, a po stronie instalacji. Zawór nie blokuje przepływu i kiedy jest całkowicie otwarty, to cały strumień zasilania jest podawany na instalację.
Tak właśnie chciałbym taki zawór zamontować tylko jakoś obawiam się czy wszyscy fachowcy maj taką wiedzę czy trafię na jakiegoś partacza i zamiast poprawić sobie instalacje to ja spier... I taki to dylemat
Stosując zawory mieszające pompa jest konieczna, żeby uzyskać odpowiedni spadek ciśnienia na zaworze. Zawór jest odpowiedzialny za poprawne mieszanie strumieni. W instalacji grawitacyjnej zawory mieszające nie będą pracowały poprawnie.
Kiedyś grzali grawitacyjnie i kotły wytrzymywały po 20 lat a dziś pompek zaworów tyle że mało który fachowiec się w tym łapie i jest tak że zamontuje to niepoprawnie
Dokładnie i przychodzi taki paprak coś pomyli i mało co nie doszło do tragedii w domu bo nie wiem dokładnie ma przyjść w poniedziałek i to naprawić ale chyba źle pompki podłączył czy coś ze piec pracował a nie oddawał tego ciepla na grzejniki ani na obieg ciepłej wody!Przychodzę w nocy do kotlowni a tam 110 na piecu(piec na ekogroszek z podejnkiem i temperatura zadana 60 °)o co kaman?
@@kamilp.4685 Prawdopodobnie zawory cztero drogowe lub trzydrogowe źle poskładał częsty błąd i wtedy kocioł chodzi w obiegu zamkniętym lub na zaworach zwrotnych coś nie tak się dzieje.
witam , mam pytanie: jak zbudować układ w którym mam 2 źródła ciepła - kocioł gazowy kondensacyjny i turbokominek(z płaszczem) i chciałbym aby każdy z nich był autonomiczny czyli mógł grzać CWU oraz CO . Jestem automatykiem i sterowanie zrobię sam (sterownik PLC) hodzi mi o prawidlowy układ hydrauliczny.
Myślę że umieszczenie zasobnika cwu przed zaworem mieszajacym nie spowoduje powrotu zimnej wody do kotła. Jeżeli na powrocie jest umieszczony czujnik temperatury za powrotem z kotła i cwu to on ureguluje temperaturę. Czy się mylę?
Jeżeli między kotłem a powrotem z zasobnika c.w.u. nie ma zaworu mieszającego, to nie wystąpi żadna regulacja temperatury, ponieważ brak jest elementu wykonawczego. Samo umiejscowienie czujnika nic nam nie daje, bo czujnik tylko odczytuje temperaturę.
Przypuszczam, że dla większości widzów kanału moje pytanie będzie kompletnie idiotyczne, ale nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu. Otóż: po co ustawiać ów zawór czterodrogowy w inny sposób, niż na 100%? Zdaje mi się to być marnowaniem paliwa. Co tracę przy takim ustawieniu lub co zyskuję przy alternatywnych?
Jeśli ustawi Pan zawór 4-drogowy w pełni otwarty, wtedy nie ma Pan kontroli nad temperaturą powracającą do kotła, co może skutkować wystąpieniem korozji niskotemperaturowej.
Czy można dać zawór 4d na grzejniki i ciepły powrót i zawór 3d termostatyczny na podłogowke poddasze i kolejny 3d termostatyczny i na parter.gdzie je wpiąć przed 4d czy za .?
W filmie wyjaśniliśmy, że w instalacji z zaworem 4-drogowym nie ma prawa znaleźć się inny zawór mieszający. Polecamy ten odcinek: th-cam.com/video/7pljus6smWw/w-d-xo.html
Witam, Posiadam sprzeglo 906 Z zaworem 3-drogowym. Problem jest tego typu że zdjete było pokrętło manualne i prawdopodobnie kręcone zaworem bez pokretla, sam zawor kręci się w kolo po założeniu siłownika nie wiem czy zawor jest w odpowiedniej pozycji Czy jest otwarty czy zamknięty . Czy zawor posiada jakiś punkt 0?
Polecamy zapoznać się z tym filmem: th-cam.com/video/3VToutVp6lw/w-d-xo.html - dodatkowo rekomendujemy zastosowanie siłownika ze wbudowanym regulatorem, by utrzymywać zadaną temperaturę: www.afriso.pl/katalog-online/afriso/regulator-stalotemperaturowy-act/produkt/1534310
A co jeśli jest zawór 4 drogowy i pobór na C. W. U jest wybrany przed zaworem a powrót jest łączony ze wszystkimi powrotami wtedy nie ma zimnego powrotu bo się miesza z innym i dochodzi do tego podmieszanie pieca
@@AFRISOpl zaraz zaraz. grawitacja na malym obiegu i zabezpieczenie zaworem atv? i to bedzie dzialac? nie jest tak ze ten zawor wymaga cisnienia pompy? wlasnie jestem po wojnie z instalatorami i sklepami. usilnie mi mowia ze bez pompy nie ma szans.
W filmie pokazaliśmy wyłącznie obrotowe zawory ARV - jeśli są w instalacji, możemy mówić o grawitacji w obiegu kotłowym. Koniecznym warunkiem do prawidłowej pracy zaworu ATV jest montaż pompy kotłowej.
Zawór ARV z siłownikiem i automatyką to nie są jedyne założenia, aby na obiegu kotłowym wystąpiła grawitacja. Warunki są wypisane w minucie 3:07 - jeśli ich nie spełniamy należy zastosować drugą pompę obiegową.
Nie można zastosować w jednej instalacji zaworu 4-drogowego i ATV. Najlepiej zamontować regulator ACT 443. Utrzyma odpowiednią temperaturę powrotu. Polecamy obejrzeć ten odcinek: th-cam.com/video/WabKagNWdPY/w-d-xo.html
witam. mam w domku zainstalowany kociol brotje 2f i caly dom w podlogowce gora i pietro a kociol obsluguje tylko pompa kotlowa. problem polega na tym ze na pietrze mam wrazenie ze pomieszczenia sa niedogrzane a przeplywy po 2l/m i wiecej nie da rady. jakas porada? pozdrawiam
Prawdopodobnie pompa kotłowa ma za małą wydajność i nie jest w stanie obsłużyć instalacji podłogowej na dwóch kondygnacjach. Należałoby taki układ podzielić na 2 osobne obiegi pompowe: parter i piętro. Proponujemy kontakt z wykwalifikowanym instalatorem.
Witam mam instalacje typu otwartego, piec ekogroszek ogrzewa zasobnik ciepłej wody oraz obieg grzejnikowy, dwie pompy jedna na zasobnik druga na obieg grzejnikowy. Mam pytanie co do zaworu jaki wybrać
W takim wypadku może Pan zastosować zawór czterodrożny, lecz najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zestawu BPS 906. Oczywiście proszę nie zapomnieć o zaworze temperaturowym ATV, który zabezpieczy kocioł przed korozją niskotemperaturową - www.afriso.pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps/produkt/9090600
Z uwagi na fakt, że pompa ma większą moc po stronie tłocznej niż ssawnej, powinna być zamontowana na zasilaniu instalacji. Taka konfiguracja podyktowana jest większymi oporami, jakie występują po tej stronie instalacji i które pompa ma za zadanie pokonać.
Zawór 4-drożny stosujemy w instalacji z jednym obiegiem grzewczym zasilanym kotłem na paliwo stałe. Zawór 3-drogowy można zamontować praktycznie w każdej instalacji.
Szwagier ma 3 drogowy na podłogowe ogrzewanie i drugi 4drogowy z silownikiem na ciepłą wodę i kaloryfer kupił piec tesla na pellet bio comfort 12 fll i chyba zbankrutuje bo 5 workow na 2 dni paliwa wciąga przy 80mkw pellet zwazony nastawy według tabeli dom nowy ocieplony 2 poziomowy bez czujnika pokojowego ktos cos doradzi???
Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli ustawimy odpowiednie parametry obu pomp. Pompa na powrocie musi pracować z niższą wydajnością niż pompa na zasilaniu. Ona ma tylko wspomagać proces grawitacji, dlatego też wystarczy jak będzie pracowała na najniższym biegu. Natomiast wydajność pompy na zasilaniu musi być odpowiednio dobrana do wielkości naszej instalacji a dokładniej do jej oporów.
Według nas pompa na powrocie powinna pracować na minimalnej wydajności (na najniższym biegu) przez cały czas. Z kolei pompa na zasilaniu, za zaworem 4-drogowym powinna być tak ustawiona, aby dostarczała odpowiednią ilość ciepła do odbiorników. Pytanie: czy AutoAdapt? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każda instalacja jest inna. W jednej taki układ będzie pracował prawidłowo, a w innej już niekoniecznie. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualnego ustawienia.
@@AFRISOpl . Mam identyczny problem. Kotłownia nowa z zaworem 4D waszej firmy, ale mam problem z temp. na powrocie i spalaniem pieca jest bardzo duże. Średnica rur z krótkiego obiegu pieca 35mm na trójniku odpływ do bojlera pompa CWU i odpływ do zaworu 4D. Za zaworem 4D pompa CO. Gdzie zainstalować dodatkową pompę wspomagającą krótki obieg pieca na odpływie czy zasilaniu pieca ? Tylko co w takim przypadku z pompą CWU bo będą pracować szeregowo ? Zlikwidować ?
Można przełożyć pompę z obiegu c.w.u. na powrót między zaworem ARV a kotłem. Wtedy będziemy mieć jedną pompę, która powinna obsłużyć zasobnik c.w.u. i wspomóc wygrzewanie powrotu kotła.
Korozja występuje w każdej instalacji, niekiedy użytkownik nie jest w stanie jej zauważyć. Dopiero pojawienie się widocznych oznak oznacza, że proces korozji jest zaawansowany i wówczas nic nie możemy zrobić. Dlatego zawsze powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć przed wystąpieniem tego zjawiska.
Jak powinno być ustawione pokretlo aby całkowicie zamknąć wyjście zaznaczone na zdjęciu W zaworze trojdroznym dokładnie chodzi mi o to wyjście w poprzek żeby odciąć zaworem
Ustawienie pokrętła zależy od strony, z której jest zasilanie zaworu 3-drogowego. Przy zasilaniu z lewej strony zamykamy zawór kręcąc w prawo, a przy zasilaniu z prawej zamykamy kręcąc w lewo. W instrukcji widać to na rysunku nr 2 : www.afriso.pl/pobieranie/Instrukcja_obslugi_3_drogowe_obrotowe_zawory_ARV_ProClick_9530110063_4_AFRISO.pdf
@@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź, na państwa stronie w międzyczasie trafiłem na ta instrukcję i tam była ilustracją pokazująca w jakiej pozycji jest zawor względem pokrętła.. pozdrawiam
Trochę zbyt ogólnikowo. Brakuje wstępu, do czego te zawory w ogóle są, co one robią. Bo to jest największy problem dla laików i średnio zorientowanych instalatorów. No i stąd wynikają te błędy. U mnie hydraulik zainstalował zawór 4D w kotle na pellet, który się włącza i wyłącza. Nie przewidział, że właśnie, to włączanie i wyłączenie będzie problematyczne dla zaworu 4D. Bo po właczeniu woda z grzejników i podłogówki ma 30 stopni i będzie wpływała na powrót, przez jakiś czas. Dlatego niezbędny jest zawór temperaturowy i pompa na powrocie tzw. zabezpieczenie powrotu u mnie to 45 stopni, czasem musi być więcej np. w kotłach na holtzgas (55 lub 60 stopni). Zawór 3D ma zmniejszać temperaturę na grzejniki czyli mamy na kotle 65-70 stopni, a na grzejniki chcemy mieć 55 lub 50. Wtedy miesza z powrotem. Do tego niekoniecznie trzeba siłownika, bo bardzo często ta temperatura przez cały sezon się nie zmienia. Zawór 4d dodatkowo podnosi temperaturę powrotu. To się sprawdza w kotłach na ekogroszek, które chodzą 24/7. Na podłogówkach nie ma tematu, zawór ATV załatwia sprawę, a układ sam ustala temperaturę (zestaw pompowy można sterować termostatyczne ustalamy np 30 stopni i tyle jest za zaworem, albo sterownikami elektronicznymi, które są w zaawansowanych kotłach, tutaj są możliwości adaptacyjne, sterownik reaguje na różne czynniki np. atmosferyczne).
Na naszym kanale znajduje się już kilka filmów dotyczących zaworów mieszających, dlatego staramy się nie powielać tych samych informacji w kolejnych filmach. Ma Pan rację, błędy wynikają z niedostatecznej wiedzy, a ponieważ najlepiej uczyć się na błędach, dlatego powstał film na ten temat.
@@AFRISOpl Wiecie co, ja akurat jestem żywym przykładem takiego błędu, który nie został skorygowany. Wiem, że są takie filmy, teraz już rozumiem na czym polegał błąd instalatora. Obecnie zawór 4D trochę podnosi powrót (dubluje pracę ATV) i trochę zmniejsza temperaturę na grzejniki. Teraz przerobienie instalacji nie byłoby takie proste, bo masa rur i zawór poszłyby na śmietnik. Dodatkowo na powrocie z zaworu jest przepona, więc musiałbym ją podpiąć gdzie indziej. Więc, zostanie jak jest. Działa to w miarę, a jak mówi znane porzekadło: Lepsze jest wrogiem dobrego. PS. Mnie chodziło o 45 sekund wstępu plus odniesienie do wspomnianych przez was filmów. Tak żeby nie skakać po 4 filmach żeby wiedzieć. Może stwórzcie na kanale playlisty: Zawory mieszające, druga siłowniki, trzeci zawory termostatyczne i tak dalej, wtedy łatwiej będzie się w tym połapać. Pozdrawiam. Film, jak najbardziej przydatny.
Pamiętaj ze zabezpieczenie kotła węglowego powinno mieć temp 55 st mówię o kotłach stalowych a większość instalacji z zaworami 4 drogowymi jest złe wykonana pamiętajcie ze są zawory 3 i4 drogowe termostatyczne które nie są skomplikowane i pracują wiele lat
@@wiesawmlynczak4579 temperaturę powrotu podają producenci w instrukcji kotłów. Widziałem i 60 stopni na powrocie np. Defro. Zawór temperaturowy ma stałą nastawę. Np. 45 zaczyna się otwierać przy 45 stopniach, w pełni jest otwarty przy 55 stopniach. Ale on się nie nadaje do regulowania temperatury czynnika grzewczego. Do tego są właśnie zawory 3d i 4d. Tak zgadzam się sporo jest instalacji błędnie zaprojektowanych. Ale to wina instalatorów, którzy nie chcą się dokształcać. Nauczył się dwóch systemów i klepie wszędzie tak samo. Problemy wychodzą przy niestandardowych instalacjach.
Chcę grzać tylko wode w lato a tu mi chata lata od teperetury pompy zalozono mi przed zaworem moge podesłać zdjęcia kupilem piec 5 k pelet i chcę tylko wodę zagrzać do kompania boliler 200l
ale bzdura, ja mam na ekogroch i jak pale w zime to na kotle mam max 40 stopni. Jakbym nahajcował na 50 to bym nie wytrzymał. Kocioł ma 10 lat, żadnych przecieków.
Ładnie pan stara się mówić ale dla mnie nic z tego nie wynika. Zawory tej firmy uważam za słabe, ponieważ jeden umarł po 2 latach a drugi po trzech. Od początku w jednym jak i drugim kręcenie marną plastikowa gałką szło bardzo opornie
Może skala jest źle ustawiona. Mimo pozycji 0 zawór w rzeczywistości może być otwarty. Najlepiej zweryfikować podłączenie i ustawienie zawieradła zgodnie z instrukcją: afriso.pl/katalog-online/afriso/3-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-proclick/produkt/1338210
Ale bzdury sta korozją 🤣🤣🤣🤣 mam kocioł 15 lat na ekogroszek i temperatura na kotle 40 stopni powracająca jest 30 stopni i jest ok , jak ustawiłem 65 stopni to 30 %więcej palił kocioł. Bo wiadomo że powierzchnia wewnętrzne kotła chłodniejsza więcej wyłapie ciepła z ognia niż cieplejsza, więc sprawność pieca spada o 30% przy zaworze mieszajacym
Przyjeście domnie a udowodnie wam ze bzdury gadacie jak prawidlowo dziala zawor czterodrogowy i jak duzo mozna zaoszczedzic węgla o czywiscie ze sterownikiem zaworu i komulacji temperatury na piecu
No w końcu znaleźli się Goście, co przedstawili w jasny logiczny sposób o co w tym wszystkim "biega" dla opornych :-) Jestem pracownikiem biurowym nie technicznym i zaufałem teraz już widzę"fachowcom". Było ich 2-ch w okresie 8lat i każdy spieprzył swoją robotę. Szkoda, że tej wiedzy nie miałem wcześniej. No po tych Waszych filmikach to doznałem olśnienia i to bez kursów, czy studiów technicznych :-) Wszystko jest logiczne i znam przyczynę problemów.Wszystko co można było spieprzyć -spieprzyli ! Dobrze tylko że nie dałem namówić się na likwidację obiegu grawitacyjnego w otwartej instalacji z piecem węglowym:-) Teraz właściwie to chyba musiałbym wszystko "zaorać" i od nowa zbudować, ale chyba szybciej ustawa pseudo-antysmogowa zmusi mnie do wymiany pieca. Załamka , jak można tak spieprzyć swoją robotę. Mam czarno na białym-nie powinno być tak że każdy może założyć firmę np instalacyjną, hydrauliczną !
Nareszcie ktoś wyjasnił ze zamontowanie zaworu 4 drogowego nie zabezpiecza powrotu bez montażu pompy na powrocie, a niestety wiekszość schematów pokazuje ze instalacje bedzie w ten sposób działac. Brawo
Jak grawitacyjnie to będzie.
Dziękujemy !
ważna uwaga ktoś a teraz pytanie na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi i na jakiej podstawie Ty twierdzisz , że bez nie działa ? Jakieś badania ? jakieś studia skończyliście gdzie są badania mechaniki płynów ? Ciekawe czy ten ktoś ma wogóle taki zawór w domu haha
@@sylwesters.4048 tylko przy układzie otwartym
Wideo i dźwięk absolutnie perfekcyjne! Nareszcie coś tak profesjonalnego i porządnego. 99% kanałów w Polsce to na ślepo kupione profesjonalne mikrofony i później sapanie i mlaskanie do nich 😭
Tutaj perfekcyjnie, pochwalcie się czy produkujecie wideo sami czy firma - jaka? Koleś nawet widać że nad dykcją pracował!
Dziękujemy! Robimy wszystko sami. I ciągle się rozwijamy :)
Z tą korozją jest tak że u mnie przez 13 lat bez takiego zaworu nic nie skorodowało i piec hulał. A generalnie fajnie wszystko wytłumaczone. Pozdrawiam Adam
Pozdrawiamy również i dziękujemy :)
Wszystko super tylko dwa pytanka. W którym miejscu w instalacji z zaworem czterodrogowym wpiąć naczynie wyrównawcze?
Czy mogę wpiąć zasilanie zasobnika cwu. Z obiegu kotła to w którym miejscu wyjść z powrotem? Cy wpiąć w powrót od grzejników, czy może wpiąć wszystko w obieg kotła ? Tylko gdzie zamontować pompę do cwu. Czy zamontować tylko pompę przewałową
Naczynie wyrównawcze trzeba wpiąć jak najbliżej kotła. Między naczyniem i kotłem nie wolno montować innych elementów instalacji. Jeśli wychodzimy na zasobnik przed zaworem, to także powrót musi wrócić przed zaworem. Pompa na obiegu c.w.u. szybciej naładuje zasobnik niż tylko pompa przewałowa.
Dziękuję za cenne materiały. Proszę o wyjaśnienia jakie będą konsekwencje jeśli nie zamontuje pompy na powrocie ( krótki obieg) do kotła w układzie z zaworem 4d?
Serdecznie pozdrawiam.
Pompa gwarantuje cyrkulację czynnika na krótkim obiegu. Przy braku pompy i niewielkich średnicach może wystąpić brak przepływu grawitacyjnego w tym obiegu.
@@AFRISOpl Dziękuję po raz 2 gi 🙂
Nie ma problemu :)
Na wyjściu z buforów do podmieszania wody na układ grzejnikowy lepiej jest założyć zawór czterodrogowy czy 3 drogowy by uzyskać zadaną temperaturę wychodzącą na grzejniki?
W takiej instalacji należy użyć zaworu 3-drogowego (4-drogowy jest przeznaczony do podnoszenia temperatury powrotu w instalacji bez bufora).
Dziękuję za pomoc.
Nie ma problemu, zapraszamy w razie dodatkowych pytań.
@afrisopl Czy zawór 3-drożny jest całkowicie "szczelny" na ustawach skrajnych?
Ustalony na 0 czyli jedna z dróg całkowicie zamknięta, a mimo to temp wyższa na wyjściu.
Wejście pierwsze 55 stopni, teoretycznie zamknięte. Wejście drugie 25 stopni, teoretycznie całkowicie otwarte. Temp na wyjściu 28.
Zawory ARV nigdy nie są w 100 procentach szczelne. Ich konstrukcja powoduje, że będzie występował minimalny przeciek wewnętrzny. Przy delta p = 100 kPa przeciek wewnętrzny dla zaworów DN15 do DN32 wynosi max 0,2%
Bardzo fajny materiał, dobrze przygotowany merytorycznie ale na litość boską niech Pan tak tego nie deklamuje i mówi spokojnie a nie akcentuje każdy wyraz. Mimo tego wielki szacunek za przekazywaną wiedzę:)
Witam, mam pytanie, problem. Mam bufor ciepła i za nim na zasilaniu ogrzewania podłogowego kolejno pompa obiegowa, zawór trojdrogowy atm 35-60 stopni o kvs 1,6m3/h. Tak to wszystko zamontowal hydraulik i twierdzi że jest dobrze. Jednakże na podstawie tego filmu stwierdzam że popełnił podstawowy błąd, ponieważ najpierw powinien być mieszacz a później pompa, gdyż chcę uzyskać czynnik tylko na ogrzewanie podłogowe. Ponadto kvs 1,6 w moim przypadku też jest za małe, ponieważ ilość rur podłogowego ogrzewania to prawie 900m, a więc kvs powinno wynieść 3,2. Proszę o jakąś wskazówkę, pomoc. Z góry dziękuję
Pompa obiegowa powinna zostać zamontowana za zaworem, nie przed nim. Do instalacji podłogowej o długości 900 mb należy zastosować zawór ATM o kvs 3,2 i najlepiej zakresie temperatur 20-43 czyli np. ATM761.
Bardzo dobra dykcja i widać że facet się zna jeśli nawet czyta materiał, to widać że wie o czym mówi. Tylko że te napisy zasłaniają obraz a obraz jest równie ważny do zrozumienia co komentarz. Jeśli to ma być to bardziej z boku i bez tej czarnej plamy . To zasłania połowę wizji.
Dziękujemy za dobre słowo i sugestię :)
Jest Pan wspaniały człowiek super super super grzeczny i Bardzo. Fajnie.super tłumaczy.. wyraźnie i po prostu godne proste. Tłumaczenie. .aby tak w.szkolach dzieciaki. Miały takrednocjrrt tłumaczone to nasze. Dzieciaki z podstawówek. . czy. S
Zastanawiam się czy przy kotle na paliwa stałe i buforze zawór 4d nie będzie niepotrzebnie mieszał wody w buforze. Nie lepiej dać zawór 3d?
Dzień dobry, zamontowałem zawór ATM na zasilaniu grzejników. Jeżeli na zaworze ustawiona jest najniższa temperatura i pompa obiegowa nie działa układ otwarty zamienia się w układ zamknięty co doprowadziło do przetestowania zaworów bezpieczeństwa:) Czy wymiana zaworu ATM na 3-drogowy zawór ARV zmieni tą sytuację? Mam instalację starego typu, układ otwarty. Zasilanie na grzejniki wychodzi z bufora. Czy w zaworach ARV podobnie jak w zaworach ATM trzeba stosować pułapkę cieplną?
Zawory ARV nie wymagają pułapki cieplnej. W układach otwartych nie montujemy zaworów bezpieczeństwa. Aktualna pozycja zawieradła w zaworze ARV decyduje w jakich proporcjach jest zamkniętych/otwarty dopływ czynnika do danego króćca zaworu.
Witam. Chciałbym zastosować zawór trójdrożny z funkcą rozdzielania czieczy, jaki powinienem zastosować i jaki siłownik do niego. Pozdrawiam
Może Pan zastosować zawór ARV Vario i siłownik ARM 703.
witam raz jeszcze ,mam pytanie natury technicznej ,czy do kotła w systemie otwartym ,instalacja w miedzi grzejniki bez termostatów można zamontować zawór 3 lub 4 drogowy z sterowaniem ręcznym pokrętłem tak aby obsługiwać kocioł 15kw i 100l wymiennik wody użytkowej i nie mieć problemu z rdzewieniem kotła -dziękuję pozdrawiam Piotr.
Dla takiej instalacji najlepiej zastosować zawór 4-drogowy ze sterowaniem. Bez sterownika zawór nie będzie w stanie pilnować minimalnej temperatury powrotu, co przyczyni się do korozji źródła ciepła.
A co zrobić z zaworem, który już dwukrotnie zatrzymał się w pozycji 10, a do jego zamknięcia trzeba było zdjąć ARM i użyć sporo siły by go odblokować? Przy próbie swobodnego obracania dookoła czuć przycięcia w pozycjach 0, 10 oraz w lustrzanych pozycjach na dole. Instalacja użytkowana pierwszy miesiąc.
Być może do zaworu dostały się zanieczyszczenia, które uniemożliwiają siłownikowi ARM obrót zawieradłem tego zaworu. Należy taki zawór wyczyścić i w razie potrzeby nasmarować.
@@afrisosp.zo.o.3441 zawierało było tak zablokowane, że nawet po zdjęciu siłownika i próbie ręcznego obrotu był problem z obrotem. Czym należy smarować elementy zaworu?
@@adamx8541 Tak, zalecamy, aby zawór po wyczyszczeniu również nasmarować np. wazeliną techniczną.
Czym wystartować ten zawór skoro ma pilnować temperatury powrotu czy t na podlogowke?
Czujnik T ?
Zawór można wysterować na kilka sposobów. Pod poniższym linkiem znajduje się film, a obok filmu cała playlista o możliwościach sterowania zaworami obrotowymi mieszającymi. th-cam.com/video/yXFDbqaVmpk/w-d-xo.html
Nie zgodzę się że nie da się zrobić zaworu 3-drogowego mając 4-drogowy z zatkanym jednym wyjściem. Ale trzeba wtedy pamiętać że wlot dla rozdzielacza czy wylot dla mieszacza znajduje się na przeciwko zatkanego złącza. Wtedy dostarcza się lub miesza wodę z rur po prawo i lewo. Zatem wtedy będzie działać będzie tak samo tylko będzie miał inny układ wyprowadzeń bo fabryczny 3-drogowy ma że złącza ze z końca idzie na wprost i w prawo czy lewo. Bo jakby użyć głównego złącza obok zatkanego można było by otwierać i zamykać w całości jedno złącze, ale 2 można by tylko zamknąć albo otworzyć zmieszane, można by też odciąć dopływ wody całkowicie i źle mogły by przepływy działać zwłaszcza bez zaworów zwrotnych.
Tylko taka konwersja będzie nie kompatybilna prawdopodobnie z siłownikami do automatyzacji. No i jest to jej jedyny feler w sumie poza ryzykiem złego podłączenia i podbitki cen gdyby ktoś nie chciał potem przerabiać instalacji 😅
Mocno podkreślamy, również dla innych widzów - nie da się przerobić zaworu 4-drogowego na zawór 3-drogowy. Zawór 4-drogowy ma całkiem inną budowę zawieradła w stosunku do zaworu 3-drogowego. Zaworów należy zawsze używać zgodnie z ich przeznaczeniem.
Witam. Jeżeli kocioł wyposażony jest fabrycznie w zastaw hydrauliczny z zaworem termostatycznym (ochrona zimnego powrotu) stosujemy zawór 4 drogowy czy 3 drogowy? Instalacja tylko na grzejnikach
Jeśli w instalacji jest zawór do ochrony minimalnej powrotu to kolejny zawór do ochrony (zawór 4-drogowy) jest zbędny. W tej instalacji wystarczy sprzęgło i zawór 3-drogowy.
Bardzo ciekawy film. Proszę o poradę, chciałbym zamontować termostatyczny zawór mieszający ATM 563 1” Kvs 2,5 na wyjściu ze zbiornika buforowego na grzejniki. W celu utrzymania stałej temperatury zasilania grzejników. Czy są przeciwwskazania na zamontowanie zaworu termostatycznego zamiast zaworu trójdrogowego ARV 384 z siłownikiem ACT 343. Różnica w cenie jest bardzo duża.
Zawór ATM ma niewielki współczynnik Kvs, więc może niepotrzebnie dławić przepływ co poskutkuje niedogrzaniem pomieszczeń. Nie polecamy takiego rozwiązania.
Dziękuje za odpowiedz. W filmie „A ty w jaki sposób odbierasz wielkość zaworu do instalacji” pokazujecie nomogram i sposób wyznaczania wsp. Kvs. Moja instalacja ma 9,4 kW i z nomogramu wychodzi mi Kvs= 2,5 m3/h. Zawór ATM 563 ma Kvs 2,5 i taki chciałem zastosować. Ewentualnie przewymiarowac na ATM 763 i Kvs 3,2 m3/h. Czy mój dobór jest prawidłowy? Czy są jeszcze inne czynniki przeciw takiemu rozwiązaniu? Proszę o odpowiedź.
Ten nomogram dotyczy jedynie zaworów ARV i nie można go użyć do innych zaworów. Zawory ATM dobieramy uwzględniając albo długość rur ogrzewania podłogowego albo ilość obsługiwanych jednocześnie baterii czy wylewek.
Mam pytanie. Układ zamknięty, ekogroszek. Jeśli pompa jest zamontowana za zaworem 3D , zawór ustawiony jest na 5 lub 10 % Pompa powinna pobierać wodę z powrotu w 95 lub 90% , ja zaobserwowałem u siebie następujący przypadek. Woda za zaworem mieszającym którędy powinna wracać woda z powrotu ma temperaturę taka jak piec , ale do pewnego momentu kiedy spotyka się z rurami które bezpośrednio wracają z powrotu. Tak jakby woda z pieca zalewała te rury. Temp podłogi i powrotu w kotle po uruchomieniu nie zmienia się. Pompa pracuje a temp bez zmian. Gdy zamknę zawór kulowy który znajduje się przed zaworem 3D po kołku min zauważam, ze woda gorąca z powrotu zostaje wypompowana i nagle robi się chłodniejsza i jest tak jak powinno , pompa pobiera wodę z powrotu. Gdy otworze zawór kulowy który idzie na podłogę który znajduje się przed 3D z powrotem zalewa się gorąca woda mimo ze zawór otwarty jest na 5 lub 10 % a temp w domu bez zmian. Gdy zawór 3D otwarty jest na 25 % nagle zauważam ze pobiera dużo więcej wody z kotła , ale nie miesza się z woda z powrotu . Woda z kotła idzie na instalacje, ale tak jakby tylko wyhamowywał ja zawór, a woda z powrotu nie jest pobierana w ogóle ... jeśli ktoś to zrozumie to proszę o info co może być przyczyna. Instalacja to 2 zawory 3 D , jeden na podłogę a drugi na grzejniki. No i oczywiście jest cwu 220 l i tez jest pompa
Prosimy podesłać dokładny schemat całej instalacji z opisanymi przewodami zasilającymi oraz powrotnymi na adres zwt@afriso.pl - przyjrzymy się sprawie.
Witam mam instalacjie tak jak na schemacie z zaworem 4 drogowym 5/4 i siłownikem wyjscie na zasobnik wody cieplej i grzejniki nowe cienkie rurki system otwarty tylko brak pompki na powrocie bo działa powrót na grawitacji rurki też 5/4cala czy lepiej bedzie zamontować mimo to pompke na powrocie dla lepszego wysterowania tem.powrotu a i jeszcze na powrocie od zasobnika wody nie mam zaworu zwrotnego prosze o podpowiedz
Witam mam zamontowany zawór 4D krótki obieg zrobiony grawitacyjnie z dużym przekrojem rur instalacjia nowa typu otwartego czy jak ustawie ochrone powrotu 50 stopni to bedzie działać poprawnie jak nie ma pompki na powrocie? czy lepiej zamontować pompke też?
Przy dużych średnicach rur wystąpi obieg grawitacyjny, który zapewni ochronę powrotu.
Jaka powinna byc ustawiona temperatura otwierania zaworu na instalację u mnie mam 40°C zostawic tak czy zwiększyć??
To zależy od Pańskich potrzeb związanych z komfortem cieplnym. Jeżeli uważa Pan, że pomieszczenia nie są wystarczająco wygrzane to należy temperaturę wychodzącą na instalację zwiększyć, a jeżeli komfort cieplny jest zachowany to nie musi Pan nic zmieniać.
@@AFRISOpl Super dziękuję za informację🙂
Witam ,po zamontowaniu waszego sprzęgła z dwoma zaworami mieszającymi trojdrogowymi skala wyszła do góry nogami ,jak ją zmienić?
Jest możliwość obrotu skali. Zostało to pokazane na naszym filmie: th-cam.com/video/sIxHDz6iuCU/w-d-xo.html
Witam pana Mam centralne grawitacyjne czy mogę założyć ten zawór Afriso żeby na piecu była wysoka temperatura a grzejniki żeby chodziły na grawitacji
Zawór 4-drogowy do poprawnej pracy potrzebuje pompy obiegowej. Bez pompy instalacja nie będzie działać prawidłowo.
jeśli chodzi o skale to jest dramat nieczytelna strasznie jesli zawor jest zamontowany wyzej to nie da sie przeczytac otwarcia jesli chodzi o regulacje reczna
Polecamy montaż regulatora zintegrowanego z siłownikiem, np. ACT. Takie rozwiązanie zautomatyzuje nastawę zaworu mieszającego i zabezpieczy przed przegrzewaniem się pomieszczeń - a to przyniesie realne oszczędności. Dodatkowo nie będzie problemu z odczytem wskazań, bo regulator sam ustawi odpowiedni stopień otwarcia.
Gdy chcemy rozdzielić strumień w dwa kierunki pompę montujemy przed zaworem trojdrogowy przełączajacym a gdy chcemy mieszać dwa strumienie temperatury pompę zawsze za zaworem trojdrogowym mieszajacy ?
Dokładnie tak jak Pan opisał.
I jeszcze jedno pytanie. Wielokrotnie spotkałem się z praktyką w instalacji z kotłem stalopalnym i gazowym kondensacyjnym że nie rozdziela się obiegu w kotłowni korzystając ze sprzęgła i grup pompowych ale puszcza się nitkę zasilająca CO do skrzynek z rozdzielaczami od podłógówki a po drodze łapie się drabinki łazienkowe lub inne grzejnikii. W skrzynkach natomiast montuje się pompe z zaworem mieszającym do obniżenia temperatury.
Co Państwo myślą o takiej praktyce?
Nie zalecamy takich praktyk. Opisana sytuacja może generować problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym układu i pracą pomp (kotłowej i przy podłogówce).
@@AFRISOpl dziękuję.
Polecamy się!
Mam zamontowany kocioł z 4 drogowym zaworem mieszającym, który właśnie demontuje. Kocioł nie będzie wykorzystany do CWU, tylko i wyłącznie do CO. Czy muszę zamontować 3 drogowy zawór mieszający? czy mogę pozostać ze starym zaworem? Chętnie dorzucę zdjęcie, ale tu się chyba nie da...
Jeżeli mamy jeden obieg i kocioł stałopalny to zawór 4-drogowy nadal może pracować w tej instalacji.
@@AFRISOpl Montuje Kocioł elektryczny. Mam 1 wyjście, które potem dzieli się na podłogówkę i grzejniki (łazienka), które będą odłączone.
Mamy odpowiednie rozwiązanie dla 2 obiegów grzewczych: th-cam.com/video/l36u7o8g6II/w-d-xo.html
✔️Subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl
A Wy? Jakie macie doświadczenia z obrotowymi zaworami mieszającymi? Podzielcie się z nami w komentarzach!
Zrobcie tez odcinek z zaworami stalotemperaturowymi czy jak je tam zwal. Np do ochrony powrotu .
Zapraszamy do obejrzenia odcinków : th-cam.com/video/Slvdi6MM7z4/w-d-xo.html oraz th-cam.com/video/XuZKOt06hXI/w-d-xo.html
Stosuje te zawory od zawsze są bardzo solidne
Witam, czy mogę zamontować dwa zawory 4d w instalacji na osobnym zasilaniu z pieca i osobnych powrotach? Jedna nitka z zaworem 4d ma iść na grzejniki, druga z zaworem 4d na podłogówkę. Proszę o wyczerpującą odpowiedź na to pytanie bez propozycji innych rozwiązań. Jest to przeróbka instalacji po błędnym montażu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Nie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze - zawór 4-drogowy nie powinien pracować w instalacji podłogowej, bo podnosząc temperaturę powrotu zawór nie pilnuje temperatury wychodzącej na instalację. Po drugie - takie rozwiązanie oznacza przepływ wody z dwóch stron kotła, co może niekorzystnie wpływać na równoważenie hydrauliczne instalacji i rozkład temperatur w kotle. Najlepiej byłoby wyjść na instalację podłogową i grzejnikową jednym króćcem, a drugi wykorzystać na ładowanie zasobnika.
Instalację zrobili mi w tamtym roku tak, że jedna nitka z osobnym zasilaniem i z zaworem 4d wychodzi na grzejniki,a druga osobna wychodzi na bojler i dalej na zaworze temperaturowym na podłogówkę bez żadnego bajpasu czy ochrony kotła, przez co jedną nitką wracała woda z 4d o temp. ok 74 stopnie, a drugą nitką z podłog. woda o temp. 28 stopni i to dopiero wariowało. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie podłog. pilnowałbym temp. za pompą i właśnie ją sterował i dołożył regulator przylgowy za pompą ,żeby w razie zbyt duzej temp. czy awarii zaworu 4d wyłączył pompę od podłog. Przy założeniu drugiego zaw. 4d dwa powroty powinny byc na podobnych temperaturach np 74 i 70 , a to chyba jest bajka w porównaniu do tego co było. Oczywiście liczę się z Pana zdaniem i na pewno wezmę je pod uwagę. Proszę tylko o więcej argumentów na nie.
W takim układzie nie ma wysprzęglenia instalacji. Mamy 2 osobne obiegi o różnych oporach przepływu, zapotrzebowania na ciepło i innych wydajnościach pomp obiegowych. Jedna pompa będzie pchała czynnik grzewczy w przeciwnym kierunku niż druga, co spowoduje klasyczną walkę pomp i podbieranie czynnika grzewczego z jednego obiegu na drugi i na odwrót. W efekcie zakłócona praca pomp będzie wpływać na zawory obrotowe, którym ciężko będzie uzyskać ustawioną temperaturę. Mając na jednym króćcu instalację grzewczą, a na drugim zasobnik, nie mamy aż takiego zaburzenia, ponieważ pompa do ładowania c.w.u. włącza się tylko na chwilę, żeby nagrzać zasobnik. Dlatego klasyczny układ ze sprzęgłem hydraulicznym rozwiąże wszelkie problemy z prawidłowymi przepływami.
Czy jeśli nie będzie zadanej temperatury na instalację to sterownik wyłączy pompę obiegową ?
Jeśli regulator nie osiąga zadanej temperatury to zawór otwiera się od strony źródła i pompa dalej pracuje.
Cześć. Nie wiem czemu ale od jakiegoś czasu nie mogę przestawic zawór np z 5 na 7 ogólnie przekręcić go. Co może być nie tak? Zawór 4 drogowy.
To mogą być zanieczyszczenia w instalacji, które blokują zawieradło zaworu. Zawory 4-drogowe można samodzielnie rozkręcać i czyścić, tylko trzeba odciąć tą część instalacji albo opróżnić instalację z wody.
Instalacja złożona odpalona lecz jest problem... dzień, noc i pół dnia cały czas zawór jeździ w prawo i w lewo... jak na powrocie złapie wymaganą temperaturę to zaczyna się uchylać na grzejniki, jak uchyli się na grzejniki to spada powrót i zabawa od nowa... Ile stopni powinna mieć woda na powrocie? Hydraulik mówi 55 / "serwis" kotła twierdzi że 35 wystarczy...
To producent kotła określa minimalną temperaturę powrotu, jaką użytkownik powinien utrzymywać. W zależności od producenta i typu kotła minimalna temperatura zazwyczaj mieści się w przedziale od 45 do 55 stopni.
@@AFRISOpl temperatura powrotu powinna być zależna od zastosowanego paliwa co jest powiązane z punktem kondensacji..
Czy w przypadku zastosowania zaworu 4 drogowego i 2 pomp. Jednej za zaworem na zasilaniu grzejników, drugiej na powrocie obiegu kotła i zasobnika wody, jest wymagany montaż zaworów zwrotnych ?
Pompa zasobnika nie pracuje ciągle. Pozostałe dwie pompy tłoczą czynnik grzewczy w tym samym kierunku. Więc montaż zaworów zwrotnych nie jest wymagany.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Polecamy się :)
Witam mam piec na ekogroszek i mam zamontowany zawór 4 drogowy i chciałem zamontować siłownik czy mój sterownik st480k obsłuży go bez dodatkowych urządzeń żebym miał stałą tem. Na wej i ustawic tem. Powrotu jaki szukać? Siłownik rury 5/4 cala
Tak, sterownik st480k ma możliwość sterowania siłownikiem 3-punktowym.
Donoszę się do informacji zawartej od 2:30, a co w sytuacji kiedy kocioł jest gazowy kondensacyjny i chcemy żeby możliwe niska była temperatura powrotu dla najwyższej sprawności kotła? Czy nadal potrzebny jest zestaw mieszający?
Fragment 2:30 dotyczy zaworu 4-drogowego, którego zastosowanie w instalacji z kotłem gazowym jest kompletnie nieuzasadnione.
Mam problem z zaworem 4 drogowym nie wiem co jest grane . Na kotle 68 - 70 stopni zawór 4 drogowy ustawiam np : 60 stopni temperatura za zaworem nie rośnie zawór otwarty na max przez siłownik. Temperatura zaworu dochodzi do 55 stopni.
Problem raczej nie leży po stronie zaworu, a po stronie instalacji. Zawór nie blokuje przepływu i kiedy jest całkowicie otwarty, to cały strumień zasilania jest podawany na instalację.
Tak właśnie chciałbym taki zawór zamontować tylko jakoś obawiam się czy wszyscy fachowcy maj taką wiedzę czy trafię na jakiegoś partacza i zamiast poprawić sobie instalacje to ja spier... I taki to dylemat
Dlaczego w otwartej instalacji grawitacyjnej (3:10) musi być pompa obiegowa skoro przed modernizacją ogrzewanie działało bez niej...?
Stosując zawory mieszające pompa jest konieczna, żeby uzyskać odpowiedni spadek ciśnienia na zaworze. Zawór jest odpowiedzialny za poprawne mieszanie strumieni. W instalacji grawitacyjnej zawory mieszające nie będą pracowały poprawnie.
Kiedyś grzali grawitacyjnie i kotły wytrzymywały po 20 lat a dziś pompek zaworów tyle że mało który fachowiec się w tym łapie i jest tak że zamontuje to niepoprawnie
Kiedyś to i ludzie chodzili za potrzebą do wychodka.
Dokładnie i przychodzi taki paprak coś pomyli i mało co nie doszło do tragedii w domu bo nie wiem dokładnie ma przyjść w poniedziałek i to naprawić ale chyba źle pompki podłączył czy coś ze piec pracował a nie oddawał tego ciepla na grzejniki ani na obieg ciepłej wody!Przychodzę w nocy do kotlowni a tam 110 na piecu(piec na ekogroszek z podejnkiem i temperatura zadana 60 °)o co kaman?
@@kamilp.4685 Prawdopodobnie zawory cztero drogowe lub trzydrogowe źle poskładał częsty błąd i wtedy kocioł chodzi w obiegu zamkniętym lub na zaworach zwrotnych coś nie tak się dzieje.
@@kamilp.4685 to nie rozpalał kotła zaraz po montażu, że dopiero w nocy zauważyłeś awarię?
Kiedyś to pamiętam jak ojciec kupował 5 ton węgla i 5 wozów drzewa takie to były instalacje
witam , mam pytanie: jak zbudować układ w którym mam 2 źródła ciepła - kocioł gazowy kondensacyjny i turbokominek(z płaszczem) i chciałbym aby każdy z nich był autonomiczny czyli mógł grzać CWU oraz CO . Jestem automatykiem i sterowanie zrobię sam (sterownik PLC) hodzi mi o prawidlowy układ hydrauliczny.
Najlepiej zapoznać się z naszym ostatnim filmem poradnikowym: th-cam.com/video/QZLm5FEA60U/w-d-xo.html, gdzie zostało to dokładnie wytłumaczone.
Myślę że umieszczenie zasobnika cwu przed zaworem mieszajacym nie spowoduje powrotu zimnej wody do kotła. Jeżeli na powrocie jest umieszczony czujnik temperatury za powrotem z kotła i cwu to on ureguluje temperaturę. Czy się mylę?
Jeżeli między kotłem a powrotem z zasobnika c.w.u. nie ma zaworu mieszającego, to nie wystąpi żadna regulacja temperatury, ponieważ brak jest elementu wykonawczego. Samo umiejscowienie czujnika nic nam nie daje, bo czujnik tylko odczytuje temperaturę.
Przypuszczam, że dla większości widzów kanału moje pytanie będzie kompletnie idiotyczne, ale nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu. Otóż: po co ustawiać ów zawór czterodrogowy w inny sposób, niż na 100%? Zdaje mi się to być marnowaniem paliwa. Co tracę przy takim ustawieniu lub co zyskuję przy alternatywnych?
Jeśli ustawi Pan zawór 4-drogowy w pełni otwarty, wtedy nie ma Pan kontroli nad temperaturą powracającą do kotła, co może skutkować wystąpieniem korozji niskotemperaturowej.
@@AFRISOpl wszystko jasne, dziękuję :)
Czy można te zawary używać w klimatyzacji przy podłączeniu klimakonwektora ?
Można zastosować zawory obrotowe ARV w instalacji z klimakonwektorami.
Czy można dać zawór 4d na grzejniki i ciepły powrót i zawór 3d termostatyczny na podłogowke poddasze i kolejny 3d termostatyczny i na parter.gdzie je wpiąć przed 4d czy za .?
W filmie wyjaśniliśmy, że w instalacji z zaworem 4-drogowym nie ma prawa znaleźć się inny zawór mieszający. Polecamy ten odcinek: th-cam.com/video/7pljus6smWw/w-d-xo.html
Witam, Posiadam sprzeglo 906 Z zaworem 3-drogowym.
Problem jest tego typu że zdjete było pokrętło manualne i prawdopodobnie kręcone zaworem bez pokretla, sam zawor kręci się w kolo po założeniu siłownika nie wiem czy zawor jest w odpowiedniej pozycji
Czy jest otwarty czy zamknięty .
Czy zawor posiada jakiś punkt 0?
Polecamy zapoznać się z tym filmem: th-cam.com/video/3VToutVp6lw/w-d-xo.html - dodatkowo rekomendujemy zastosowanie siłownika ze wbudowanym regulatorem, by utrzymywać zadaną temperaturę: www.afriso.pl/katalog-online/afriso/regulator-stalotemperaturowy-act/produkt/1534310
A co jeśli jest zawór 4 drogowy i pobór na C. W. U jest wybrany przed zaworem a powrót jest łączony ze wszystkimi powrotami wtedy nie ma zimnego powrotu bo się miesza z innym i dochodzi do tego podmieszanie pieca
Jeżeli zasobnik jest mały (do 200 l), a źródło ciepła ma moc przynajmniej 20 kW, to możemy wpiąć się przed zaworem mieszającym.
to wiele wyjaśnia ,dzięki :-)
Cieszymy się, że pomogliśmy :)
@@AFRISOpl zaraz zaraz. grawitacja na malym obiegu i zabezpieczenie zaworem atv? i to bedzie dzialac? nie jest tak ze ten zawor wymaga cisnienia pompy? wlasnie jestem po wojnie z instalatorami i sklepami. usilnie mi mowia ze bez pompy nie ma szans.
W filmie pokazaliśmy wyłącznie obrotowe zawory ARV - jeśli są w instalacji, możemy mówić o grawitacji w obiegu kotłowym. Koniecznym warunkiem do prawidłowej pracy zaworu ATV jest montaż pompy kotłowej.
@@AFRISOpl czyli od was komplet arv tzn tylko obrotowy i silownik i sterownik zabezpieczy grawitacyjnie kociol? thx
Zawór ARV z siłownikiem i automatyką to nie są jedyne założenia, aby na obiegu kotłowym wystąpiła grawitacja. Warunki są wypisane w minucie 3:07 - jeśli ich nie spełniamy należy zastosować drugą pompę obiegową.
Hej afriso, czy posiadając układ zamknięty, zawór 4D i mając zimny powrót czy wystarczy pompa kotłowa, czy musi byc pompa i zawór atv ?
Nie można zastosować w jednej instalacji zaworu 4-drogowego i ATV. Najlepiej zamontować regulator ACT 443. Utrzyma odpowiednią temperaturę powrotu. Polecamy obejrzeć ten odcinek: th-cam.com/video/WabKagNWdPY/w-d-xo.html
witam. mam w domku zainstalowany kociol brotje 2f i caly dom w podlogowce gora i pietro a kociol obsluguje tylko pompa kotlowa. problem polega na tym ze na pietrze mam wrazenie ze pomieszczenia sa niedogrzane a przeplywy po 2l/m i wiecej nie da rady. jakas porada? pozdrawiam
Prawdopodobnie pompa kotłowa ma za małą wydajność i nie jest w stanie obsłużyć instalacji podłogowej na dwóch kondygnacjach. Należałoby taki układ podzielić na 2 osobne obiegi pompowe: parter i piętro. Proponujemy kontakt z wykwalifikowanym instalatorem.
Witam mam instalacje typu otwartego, piec ekogroszek ogrzewa zasobnik ciepłej wody oraz obieg grzejnikowy, dwie pompy jedna na zasobnik druga na obieg grzejnikowy. Mam pytanie co do zaworu jaki wybrać
W takim wypadku może Pan zastosować zawór czterodrożny, lecz najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zestawu BPS 906. Oczywiście proszę nie zapomnieć o zaworze temperaturowym ATV, który zabezpieczy kocioł przed korozją niskotemperaturową - www.afriso.pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps/produkt/9090600
Pytanie,gdzie zakładamy pompę ma powrocie za zaworem 4d czy przed zaworem.
Z uwagi na fakt, że pompa ma większą moc po stronie tłocznej niż ssawnej, powinna być zamontowana na zasilaniu instalacji. Taka konfiguracja podyktowana jest większymi oporami, jakie występują po tej stronie instalacji i które pompa ma za zadanie pokonać.
Jaka różnica jest między 3droznym, a 4droznym?
Zawór 4-drożny stosujemy w instalacji z jednym obiegiem grzewczym zasilanym kotłem na paliwo stałe. Zawór 3-drogowy można zamontować praktycznie w każdej instalacji.
Szwagier ma 3 drogowy na podłogowe ogrzewanie i drugi 4drogowy z silownikiem na ciepłą wodę i kaloryfer kupił piec tesla na pellet bio comfort 12 fll i chyba zbankrutuje bo 5 workow na 2 dni paliwa wciąga przy 80mkw pellet zwazony nastawy według tabeli dom nowy ocieplony 2 poziomowy bez czujnika pokojowego ktos cos doradzi???
Nie polecamy montowania w jednej instalacji zaworu 4- i 3-drogowego. Może to się skończyć brakiem odpowiedniego równoważenia hydraulicznego.
I co było skopane w instalacji? Czy ktoś pellet wynosił.
Witam serdecznie czy mozna i Was odbyć szkolenia i uzyskać certyfikat do montażu kotłów
Taki certyfikat mogą wystawić tylko producenci kotłów po uprzednim szkoleniu.
oni tylko armatura, nie produkują kotłów
Witam, czy przy zaworze 4 drogowym, pompa na powrocie(kotłowa) nie będzie zabierać wody pompie Co? Bo pompy tak naprawdę będą chodzić jednocześnie.
Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli ustawimy odpowiednie parametry obu pomp. Pompa na powrocie musi pracować z niższą wydajnością niż pompa na zasilaniu. Ona ma tylko wspomagać proces grawitacji, dlatego też wystarczy jak będzie pracowała na najniższym biegu. Natomiast wydajność pompy na zasilaniu musi być odpowiednio dobrana do wielkości naszej instalacji a dokładniej do jej oporów.
@@AFRISOpl A czy sprawdzi się funkcja auto adapt w obu pompach czy np pompa c.o automat a kotlowa 1?
Według nas pompa na powrocie powinna pracować na minimalnej wydajności (na najniższym biegu) przez cały czas. Z kolei pompa na zasilaniu, za zaworem 4-drogowym powinna być tak ustawiona, aby dostarczała odpowiednią ilość ciepła do odbiorników. Pytanie: czy AutoAdapt? Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każda instalacja jest inna. W jednej taki układ będzie pracował prawidłowo, a w innej już niekoniecznie. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualnego ustawienia.
@@AFRISOpl . Mam identyczny problem. Kotłownia nowa z zaworem 4D waszej firmy, ale mam problem z temp. na powrocie i spalaniem pieca jest bardzo duże. Średnica rur z krótkiego obiegu pieca 35mm na trójniku odpływ do bojlera pompa CWU i odpływ do zaworu 4D. Za zaworem 4D pompa CO. Gdzie zainstalować dodatkową pompę wspomagającą krótki obieg pieca na odpływie czy zasilaniu pieca ? Tylko co w takim przypadku z pompą CWU bo będą pracować szeregowo ? Zlikwidować ?
Można przełożyć pompę z obiegu c.w.u. na powrót między zaworem ARV a kotłem. Wtedy będziemy mieć jedną pompę, która powinna obsłużyć zasobnik c.w.u. i wspomóc wygrzewanie powrotu kotła.
czy korozja niskotemperaturowa jest częsta i grozna czy to jest " zagrozenie hipotetyczne " ??
Korozja występuje w każdej instalacji, niekiedy użytkownik nie jest w stanie jej zauważyć. Dopiero pojawienie się widocznych oznak oznacza, że proces korozji jest zaawansowany i wówczas nic nie możemy zrobić. Dlatego zawsze powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć przed wystąpieniem tego zjawiska.
czy moge taki zawor zastosowac do instalacji napelniania jakuzzy zeby mieszal wode?
Proszę podesłać schemat tej instalacji na nasz adres: zwt@afriso.pl, sprawdzimy.
Jak powinno być ustawione pokretlo aby całkowicie zamknąć wyjście zaznaczone na zdjęciu W zaworze trojdroznym dokładnie chodzi mi o to wyjście w poprzek żeby odciąć zaworem
Ustawienie pokrętła zależy od strony, z której jest zasilanie zaworu 3-drogowego. Przy zasilaniu z lewej strony zamykamy zawór kręcąc w prawo, a przy zasilaniu z prawej zamykamy kręcąc w lewo. W instrukcji widać to na rysunku nr 2 : www.afriso.pl/pobieranie/Instrukcja_obslugi_3_drogowe_obrotowe_zawory_ARV_ProClick_9530110063_4_AFRISO.pdf
@@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź, na państwa stronie w międzyczasie trafiłem na ta instrukcję i tam była ilustracją pokazująca w jakiej pozycji jest zawor względem pokrętła.. pozdrawiam
Pozdrawiamy, w razie pytań zapraszamy.
Trochę zbyt ogólnikowo. Brakuje wstępu, do czego te zawory w ogóle są, co one robią. Bo to jest największy problem dla laików i średnio zorientowanych instalatorów. No i stąd wynikają te błędy. U mnie hydraulik zainstalował zawór 4D w kotle na pellet, który się włącza i wyłącza. Nie przewidział, że właśnie, to włączanie i wyłączenie będzie problematyczne dla zaworu 4D. Bo po właczeniu woda z grzejników i podłogówki ma 30 stopni i będzie wpływała na powrót, przez jakiś czas. Dlatego niezbędny jest zawór temperaturowy i pompa na powrocie tzw. zabezpieczenie powrotu u mnie to 45 stopni, czasem musi być więcej np. w kotłach na holtzgas (55 lub 60 stopni). Zawór 3D ma zmniejszać temperaturę na grzejniki czyli mamy na kotle 65-70 stopni, a na grzejniki chcemy mieć 55 lub 50. Wtedy miesza z powrotem. Do tego niekoniecznie trzeba siłownika, bo bardzo często ta temperatura przez cały sezon się nie zmienia. Zawór 4d dodatkowo podnosi temperaturę powrotu. To się sprawdza w kotłach na ekogroszek, które chodzą 24/7. Na podłogówkach nie ma tematu, zawór ATV załatwia sprawę, a układ sam ustala temperaturę (zestaw pompowy można sterować termostatyczne ustalamy np 30 stopni i tyle jest za zaworem, albo sterownikami elektronicznymi, które są w zaawansowanych kotłach, tutaj są możliwości adaptacyjne, sterownik reaguje na różne czynniki np. atmosferyczne).
Na naszym kanale znajduje się już kilka filmów dotyczących zaworów mieszających, dlatego staramy się nie powielać tych samych informacji w kolejnych filmach. Ma Pan rację, błędy wynikają z niedostatecznej wiedzy, a ponieważ najlepiej uczyć się na błędach, dlatego powstał film na ten temat.
@@AFRISOpl Wiecie co, ja akurat jestem żywym przykładem takiego błędu, który nie został skorygowany. Wiem, że są takie filmy, teraz już rozumiem na czym polegał błąd instalatora. Obecnie zawór 4D trochę podnosi powrót (dubluje pracę ATV) i trochę zmniejsza temperaturę na grzejniki. Teraz przerobienie instalacji nie byłoby takie proste, bo masa rur i zawór poszłyby na śmietnik. Dodatkowo na powrocie z zaworu jest przepona, więc musiałbym ją podpiąć gdzie indziej. Więc, zostanie jak jest. Działa to w miarę, a jak mówi znane porzekadło: Lepsze jest wrogiem dobrego. PS. Mnie chodziło o 45 sekund wstępu plus odniesienie do wspomnianych przez was filmów. Tak żeby nie skakać po 4 filmach żeby wiedzieć. Może stwórzcie na kanale playlisty: Zawory mieszające, druga siłowniki, trzeci zawory termostatyczne i tak dalej, wtedy łatwiej będzie się w tym połapać. Pozdrawiam. Film, jak najbardziej przydatny.
Dziękujemy za opinię. Cieszymy się, że film okazał się przydatny. Będziemy zastanawiać się nad stworzeniem nowych playlist. Pozdrawiamy!
Pamiętaj ze zabezpieczenie kotła węglowego powinno mieć temp 55 st mówię o kotłach stalowych a większość instalacji z zaworami 4 drogowymi jest złe wykonana pamiętajcie ze są zawory 3 i4 drogowe termostatyczne które nie są skomplikowane i pracują wiele lat
@@wiesawmlynczak4579 temperaturę powrotu podają producenci w instrukcji kotłów. Widziałem i 60 stopni na powrocie np. Defro. Zawór temperaturowy ma stałą nastawę. Np. 45 zaczyna się otwierać przy 45 stopniach, w pełni jest otwarty przy 55 stopniach. Ale on się nie nadaje do regulowania temperatury czynnika grzewczego. Do tego są właśnie zawory 3d i 4d. Tak zgadzam się sporo jest instalacji błędnie zaprojektowanych. Ale to wina instalatorów, którzy nie chcą się dokształcać. Nauczył się dwóch systemów i klepie wszędzie tak samo. Problemy wychodzą przy niestandardowych instalacjach.
Proszę pana o porównanie zaworu czterodrogowego afrizo z danfosem (dzień do nocy) proszę sprawdzić budowę
Z zasady na kanale nie porównujemy naszych urządzeń z produktami innych firm.
Mój trzydrogowy nie działa od początku dwie pompy jedna na bojler druga na układ pompa przed zaworem
I teraz wiem że powinno u mnie działać grawitacyjnie, bez pompy na powrocie - rura 5/4 (maly obieg)
Chcę grzać tylko wode w lato a tu mi chata lata od teperetury pompy zalozono mi przed zaworem moge podesłać zdjęcia kupilem piec 5 k pelet i chcę tylko wodę zagrzać do kompania boliler 200l
Wszystko ładnie pięknie ale nie po to ktoś kupuje zawór 4 drogowy mieszający by go wyrzucić i kupić zestaw mieszający BPS
Dobry odcinek 👍
Dziękujemy :)
ale bzdura, ja mam na ekogroch i jak pale w zime to na kotle mam max 40 stopni.
Jakbym nahajcował na 50 to bym nie wytrzymał. Kocioł ma 10 lat, żadnych przecieków.
Wydajemi się że zbyt niska temperatura na kotle
@@grzegorzpiekut355 65 mógłby mieć, ale leserowi się nie chce.
Zawór 4d nie jest wstanie zabezpieczyć powrotu bez pompy przewalowej.nawet przy rurach 1,1/4 cala przy układzie otwartym
Wszystko zależy od budowy i sterowania danej instalacji. W większości przypadków taki układ się sprawdza.
Jak najbardziej jest. Ja mam taką instalację.
Potwierdzam u mnie się sprawdza
Ładnie pan stara się mówić ale dla mnie nic z tego nie wynika. Zawory tej firmy uważam za słabe, ponieważ jeden umarł po 2 latach a drugi po trzech. Od początku w jednym jak i drugim kręcenie marną plastikowa gałką szło bardzo opornie
Nic się z tego nie dowiedziałem ..
CO JEST NIE TAT Z ZAWOREM 3 DROGOWYM JAK USTAWIAM GO NA 0 TO GRZEJE
Może skala jest źle ustawiona. Mimo pozycji 0 zawór w rzeczywistości może być otwarty. Najlepiej zweryfikować podłączenie i ustawienie zawieradła zgodnie z instrukcją: afriso.pl/katalog-online/afriso/3-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-proclick/produkt/1338210
@@AFRISOpl BARDZO DZIĘKUJĘ POZDRAWIAM SERDECZNIE
Szukam złotej rączki z małopolskie
zamontowałem i do d..y oszczednosci na ekogroszku ale temperatury za niskie,poprostu zimno.
ile zestawik BPS? haha pewnie min. 1000€
750 pln na allegro
@@marcin-110 zgadza się, po tyle kupowałem.
nic nie zrozumiałem
Zawór mieszający to jest to samo g....wno co zawór w aucie co cofa spaliny spowrotem do silnika🤣
Ale bzdury sta korozją 🤣🤣🤣🤣 mam kocioł 15 lat na ekogroszek i temperatura na kotle 40 stopni powracająca jest 30 stopni i jest ok , jak ustawiłem 65 stopni to 30 %więcej palił kocioł. Bo wiadomo że powierzchnia wewnętrzne kotła chłodniejsza więcej wyłapie ciepła z ognia niż cieplejsza, więc sprawność pieca spada o 30% przy zaworze mieszajacym
Wyczyść ten piec porządnie to znajdziesz korozję.
Przyjeście domnie a udowodnie wam ze bzdury gadacie jak prawidlowo dziala zawor czterodrogowy i jak duzo mozna zaoszczedzic węgla o czywiscie ze sterownikiem zaworu i komulacji temperatury na piecu
Arkadiusz Walczak haha chyba nie zrozumiałeś odcinka :)