Swieta prawda co do hydraulikow,nie wszyscy ale wiekszosc to partole,ja mialem takiego agenta ze pod koniec instalacji z pasował i powiedział ze nie da rady dokończyc,oczywiscie pieniedzy za prace nie wziąl,ale co z tego nikt nie chciał sie dokonczyć po nim,dobrze ze troche kumaty jestem i szwagier pomógl i teraz wszystko oki:)
Ja właśnie mam podejrzenie, że u mnie zawór 4D nie jest ustawiony w punkt, czyli że przy całkowicie otwartym nadal jest mała szczelina na powrocie i woda cały czas się miesza ( gorąca z zimną z powrotu ) a to skutkuje długim czasem dogrzewania pomieszczenia gdyż temperatura za zaworem cholernie wolno idzie w górę. Jednak nie wiem czy przy 100% otwarcia zaworu jaki wskazuje mi sterownik, to zawór jest nie do końca otwarty czy za daleko już poszedł i również skutkuje to iż woda z powrotu miesza się z gorącą. Jak stwierdzić bez spuszczania wody z obiegi i odkręcania rur w jakiej pozycji jest zawór w stosunku do siłownika ???
Ja też miałem podobnie , odkręciłem siłownik i założyłem pokrętło manualne one działa w zakresie otwarte zamknięte tak ustawiłem zawór na zamkniętym i siłownik też na zamkniętym i działa
Dziękuję za szybką odpowiedź mam wszystko jak na filmie i puści i zamknie puści u zamknie ale zbyt mało żeby dom nagrzać a jak na piecu ustawie mieszac na 55 st to po osiegnieci tdj temperatury włącza się alarm orzegrzanie palnika ooec na pelet slimko plus 16kw😢😢😢
Nie bardzo rozumiem, co ma przegrzanie palnika do temperatury na zaworze. Palniki KIPI raczej bez powodu nie sygnalizują przegrzania palnika, chyba że coś jest zabrudzone (niesprawne). Należy sprawdzić czy napewno woda za zaworem na dom ma zadaną temperature np.50°. W/g mnie coś jest nie wpożądku z czujnikami lub coś utudnia przepływ wody w instalacji. Ciężko na odległość zdiagnozować taką usterke. Spradź prace pompy na powrocie, pod zaworem 4dr.
Palnik pellasx coś musi być z ustawieniami a ja kuźwa nic nie kumam już i pogodowke odłączałem i ustawienia mieszałem i pokojówkę ustawiałem na 23 st to dobije do 21.8 i koniec piec się wyłącza i załącza i tak w koło a domu nie dogrzeje dopiero jak mieszacz dam na ręczne i ustawie na połowę to chwilą i jest ciepło 😢😢😢😢
@@leszekklim5574 w temacie Pellasa nie pomoge. Ewidentnie "coś z czymś" się nie widzi. Termostat pokojowy z piecem, pompa na powrocie nie pracuje, czujniki odkleiły się od rur, słabe przepływy przez grzejniki. (zgaduje, bo ciężko na odległość postawić trafną diagnoze)
@TheBlackwizzards no nie wiem jak będzie ale był fachman na przeglądzie gwarancyjnym nawiercul parę dziurek w palniku ustawień nie zmieniał i powiedział że powinno być ok więc zobacze pozdrawiam serdecznie
A jeśli przełożymy pompkę CO w to miejsce kotłowej na powrót i to nie wystarczy ? Również będzie biła wodę tylko na powrocie a sterował będzie zawór 4d tak jak wcześniej
Cześć.Ja mam podobny problem. Mianowicie był zimny powrót hydraulik dołożył zawor 4D i zawor albo się zamyka do końca i grzeje się sam piec lub otwiera do końca i idzie na grzejniki ale szybko się wychodzę wtedy piec i pompa staje i znów piec musi dobić do temperatury 48st min żeby pompa chodziła i znów grzaly grzejniki. Kominek na pellet zawor 4D Astibi z silownikiem sterownik pokojowy z kominka temperatura żądaną 60st ale żeby piec dobił do 60tki zawor musi być zamknięty wtedy grzejniki nie grzeja jak zaś odwroce bieguny na zaworze to zawor ustawia się w pozycji ciągłej otwartej czujnik zamontowany na powrocie sterownik z czujnikiem Diamond st-20. Już kombinowalem na wszystkie możliwe sposoby bez efektu więc ręcznie mam przymkniety zawor 4D tak żeby temperatura na piecu dobijala do zadanej i jednocześnie szło na grzejniki wtedy wolniej się wychladza temperaturę w kotle i dłużej pompa pcha wodę na grzejniki.
Witam.Rozmawialem z hydraulikiem który u mnie montowal zawor 4D. Dołoży mi pompę na powrocie ok ale mówił że musi zrobić trojnik na zasilaniu przed zaworem 4D i poscic rurkę z zasilania do powrotu .czy to jest dobre rozwiązanie ? Czy wystarczy sama pompa na powrocie? Pozdrawiam.
@@matys310 błędne podejście z tym trójnikiem. Pompa na powrocie pod zaworem 4dr może kręcić w koło. Będzie zasysała pod zaworem chłodną wode i może pchać część zimnej wody do góry do zasilania, do zaworu 4dr. Wystarczy, że zamontuje tylko pompę pod zaworem 4dr na powrocie do pieca. Pompe na 2 bieg w "manualu" i załanczanie pompy np. 48÷49°. Chyba, że popma na dom wychłodzi ci powrót np. do 47°, to wtedy zał. pompy Kotłowej od 47°.
Powrót się nagrzeje kwesta przekrojów rur minimum 6/4. Sterownik pieca z regulatorem i sterownym elektrycznie zaworem to nie takie duże pieniadze. Dodatkową pompę na powrocie można łatwo wysterować tanią elektroniką od jakiej temperatury ma się załączyć i przy jakiej ma się wyłączyć.
Wszystko się zgadza. Jeżeli chodzi o sterowanie dodatkową pompą, to mówiłem o tym w moim poprzednim filmie o zaworze 4dr, jak wstępnie przerabiałem instalacje u mojego Brata, przy "biednym" sterowniku piwca.
@@jarekmay2556 Ale ta pompa na powrocie jest zbędna jeśli użyjemy rury odpowiedniej średnicy. W domowych instalacjach jest to przeważnie 6/4, zawór 4d musi mieć odpowiedni Kvs.
@@tomaszsarnowski4336 z KVS się zgodze. Rura też 6/4 u kolegi a po wsadzeniu pompki spadło zużycie pelletu i dom szybciej się nagrzewa. Wcześniej 2 miesiące po zamontowaniu pieca szukał problemu, dlaczego dom tak długo się nagrzewa i spala dużo pelletu. Nic od tego czasu nie zmienił, tylko zamontował pompe na powrocie. Znaczący spadek zużycia pelletu.
@@jarekmay2556 Bo instalacje są zagadką 😀 Widziałem kilka instalacji na 6/4 i odpowiedni zawór i nie było problemu.Jeszcze ważna jest odległość zaworu od pieca, chyba max 50cm.
Kolego błądzisz. Problem polega na tym że za małe przekroje na małym wstępnym obiegu. Po drugie umiejscowienie czujniku temp. powrotu. Czujnik powrotu daje się zaraz za zaworem cztero drogowym na powrocie do kotła. Słyszałeś o czymś takim jak grawitacja. Rure zasilająca z kotła do zaworu cztero droznego daje sia lekko pod górkę.
Kolego jeżeli można to mam pytanie co do twojego filmu, a mianowicie do pomp. Mam zawor 4d pompa na zasilaniu grzejniki LFP 25/6z i pracuje na 2biegu czyli na 62W Na powrocie kotlowa IBO 25-40/180 z tego co Widzę idzie na 1biegu w 7W Z twojego filmiku wynika że powinna pompować dużo więcej tak? Może puści ja w tryb AUTO?
Witam a co jesli hydraulik zamontował mi na odwrót zawor 4 drożny? Zauważyłem ze zasilanie z pieca jest skierowane tak ze ta płetwa jesy pionowo a nie poziomo a ze nie idzie jej obrócić o 360°to nie wiem .. już dawno zauważyłem cyrki przy ustawianiu temperatury.. jak mu zgłaszałem i mówiłem xe twierdzę ze jest zle to on mówi ze tak ma być jest dobrze i nie ważne jak ten zawor jest zamontowany? Prosze o jakas odpowiedz z gory dzięki
@@patrykgross2349 najprościej jak mogę wytłumaczyć, to musisz zobaczyć do której rury wychodzącej z zaworu 4dr jest zamontowana pompa na dom. Zasada jest taka, że rurka po przeciwnej stronie zaworu 4dr. to powrót do kotła (na którym też powinna być pompą). A rurki boczne to: Ciepła Woda z Kotła a na przeciwko niej (po drugiej stronie zaworu 4dr) rurka powracająca z domu. To czy pompa na dom będzie na górze, czy z boku zaworu 4dr. nie ma znaczenia. Narysuj sobie krzyżyk na kartce i opisz go sobie jak wspomniałem wcześniej. (Najlepiej flamastrem, który będzie przebijał na drugą stronę kartki ), następnie spróbuj ta kartkę obracać tak, żeby schemat pasował do twojej instalacji.
Hej A co przyjacielu wtedy gdy od pieca do zaworu i na powrocie są duże przekroje rur. Grawitacyjnie podczas zamkniętego obiegu będzie śmigała woda? Piec ma przyłącza 5/4 zawór też i żadnego zaniżania przekrojów.
@@arcianzero przekrój 5/4 to może być trochę za mało, żeby to hulało bezproblemowo. Gdzieś miałem tabele średnic minimalnych w instalacji. Jak znajdę to wrzucę.
@@jarekmay2556 A jak to jest z tym zaniżaniem przekrojów. Widzę jak hydraulicy bezpośrednio na piecu z zasilania 5/4 montują redukcje. To samo jest na rozdzielaczach gdzie zasilanie to 1cal a od razu jest redukcja na 3/4. Kiedyś zapytałem instalatora na robocie czemu zaniża przekroje a on powiedział ze pompa i tak pociągnie. A jaki tym masz do tego stosunek ?
Mam kocioł na pellet i w całym domu 100% podłogówki, nie ma żadnej ochrony powrotu, do kotła wraca temp około 26 stopni, zasilaniem podłogówki steruje zawór 3 drogowy z siłownikiem. Czy jakby zamienić ten zawór na 4 drogowy i dołożyć pompę na powrocie to czy przełożyłoby to się na mniejsze zużycie pelletu? Czy jedynie wydłużyłoby żywotność kotła?
@@marcinwojtkowski5596 zawór 4dr bez bajpasa ale z pompką pod zaworem na powrocie. Hydraulicy montują zawór 4dr i bajpasa. To tak jakbyś posłodził herbate, pomieszał a potem znowu posłodził herbate ale już nie mieszał. Jest to dublowanie instalacji, tylko dla tego, żeby nie montować siłownika na Zaworze. Obejrzyj mój ostatni film na kanale.
Witam Pana. Mój piec jest jeszcze na ekogroszek bez wymiennika ciepla i pompy kotłowej ,jest tylko zawór 3d. Moje pytanie czy jest sens zastosowac wymiennik plus pompa czy pozostac tak jak jest.Co pan mysli. Ps.Z góry dziekuje za odpowiedz
@@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź. Według pana jaki układ będzie dobry do pieca na groszek Pytam bo układ jest stary, piec nie trzyma temperatury a chciałbym go jakoś usprawnić . Ewentualnie gdyby pan się zgodził na kontakt prywatnie poza forum to postarał bym się wszystko wytłumaczyć
Witam. Mam zamontowany zawór 4 drogowy bez pompy na powrocie jak opisał Pan w filmie. Zastanawiam się co będzie lepsze wpiąć pompę za zaworem 4 drogowym? Czy może zrobić tzw bypass połączyć zasilanie wychodzące z kotła pompką do powrotu tylko zastanawiam się czy nie będzie zabierało wody z obiegu na zawór 4 drogowy i bojler? Jakie ma Pan zdanie? Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź.
@@imyoursnajper9459 oświeć mnie i błyśnij wiedzą. Przyda się mi i innym użytkownika. Chyba, że napisałeś opinie w której jest brak wiedzy, tylko hejt i poniżenie innej osoby.
@@jarekmay2556 hej posiadam zawór 4 drożny bez pompy kotłowej 100% podłogówka i nie działało to poprawnie piec wariował jak u ciebie wspomagałem się pompą do bojlera co skutkowało podniesieniem temperatury cwu do 60* ( zdało egzamin ) jeden sezon męczyłem się tak montaż pompy na powrocie załatwił sprawę
Witam, mam pytanie dotyczące palenia bez pompy za zaworem 4D. Mam piec defro eko lux 20 KW i palę w pid ale mam właśnie problem z temperaturą powrotu (max 40 stopni) i przypuszczam że wina leży po stronie instalacji. Moje pytanie jest takie czy da się jakoś palić na tej instalacji bez tej pompy żeby ustabilizować palenie. Zastanawiałem się czy jakims rozwiązaniem byłby wyłączenie siłownika 4D i ustawienia go manualnie? Czy to coś da i co wtedy z Pid czy menu musze coś zmienić ?
@@KarolRogóż-m6c ręcznie nie występujesz zaworu 4dr. Pompa pozwoli siłowników szybciej dostosować temperaturę na dom. Przy dużych instalacjach odradzam stosowanie zaworów 4dr. Tylko sprzęgła. Obejrzyj u mnie na kanale film "JAK PODŁACZYC KOCIOŁ PELLETOWY". Film jest w zakładce WIDEO.
@ Poczytam o tym i pogadam z hydraulikiem. Tylko przeróbki chciałbym odłożyć na wiosnę, pytanie jak to ustawić żeby na razie przetrwać zimę i czegoś nie zepsuć?
@KarolRogóż-m6c na taką instalację jak masz teraz niema patentu. Bo albo grzeje aż dom i zimną wodą degraduje ci kocioł, albo robisz pół/na pół. W obydwu sytuacjach duże zużycie opału.
Witam , czy taka pompa ma chodzić caly czas ? Jezeli nie to jaką temperaturę załączania ustawić? Pozdrawiam serdecznie, właśnie planuje założyć taką pompe .
@@marcin327 pompa na się załaczać od temperatury najniższego powrotu. Tzn.: jeżeli ustawisz pompę na załanczania 47° i zauważysz, że po ruszeniu pompy na dom, powrót osiągnął 45°, to pompą powinna załanczać się od 44÷45°, i analogicznie w drugą stronę. Jak pompą będzie chodziła non-stop to szkoda prądu i wychładzania kotła. Zakańczanie Pompy na dom: grzejniki 56÷57°. Moja propozycja.
@jarekmay2556 dzięki piękne za poradę, mam przeróbkę w swojej kotłowni pelletowej, hydraulik źle mi podłączył zawór 4d i nie zamontował pompy przewalowej, twierdził,że nie potrzebna, takich to jeszcze mamy hydraulików. Pozdrawiam
Witam. Czy taką pompę za zaworem 4d w sterowniku należy podpiąć pod pompę powrotu czy pod pompę kotłową? W tej chwili ich funkcję sa przypisane do zaworu 4d ale moge sis mylić.
@@pawezawisza6546 pompą na dom, definiujemy jako pompą CO. Pompa na powrocie, najczęściej w sterowniku jest podpisana jako "pompą kotłowa", ale może też być opisana "kotła przewalowa" "krótkiego obiegu" itd. To jest nie ważne. Istotne, żeby ją podłaczyc w miejsce, gdzie będzie możliwość reguliwać jej temperature załaczania.
@@Gaszkas jeżeli nie możesz ich rozdzielić (tak jak piszesz), to włączasz w/g potrzeby). Ja zalecam, jeżeli same grzejniki są zasilane z zaworu 4dr., żeby pompa na dom startowała od temp. ok. 55÷56°. Podłaczenie dwóch pomp, tak jak ty to chcesz zrobić generuje mały problem, z płynnością ogrzewania domu. Jeżeli nie masz gdzie podłaczyć pompy kotłowej to proponuję kupić najtańszy sterownik do załaczania pompy "śmieciucha" (~120zł/max ), jego czujkę włożyć pod otulinę na górze kotła, lub do rury na górze i podpiać do niego pompę kotłową. Start pompy zrobić od. np. 46°.
Mam do pana pytanie czy lepiej zamontowac pompe kotłową na powrocie z czterodrogowego czy przewałową na bajpasie bezposrednio z zasilania do powrotu sterowaną z sterownika
Musisz się zdecydować, czy zawór 4dr z pompą na powrocie, czy zawór 3dr z bajpasem. To co ty proponujesz jest hybrydą, która zakłóca prace siłownika na zaworze.
Stara instalacją grawitacyjna grzejniki wszystkie nowe z termostatami układ otwarty jestem na etapie wymiany kotła będzie defro eko lux na ekogroszek i właśnie myślę jak to zrobić żeby dobrze dogrzać powrót i mieć możliwość regulacji temperatury na grzejniki myślałem o zaworze 4 drogowym gdzie wyłączę ochronę powrotu i będzie tylko pinował wody na grzejniki a ten bajpas by zajął się powrotem mogę wtedy ustawić powrót na daną temperaturę w sterowniku z histeryzą a gdy instalacją się wygrzeje ta pompa by mogła się wyłącznie i przy grzaniu samego cwu też mogła by chronić powrót, pompa kotłowa musi chodzi cały czas i zawór czterodrogowy czasem walczy między powrotem a co zaobserwowałem to na instalacji u moich rodziców ale to są tylko moje przemyślenia jestem laikiem w tym temacie poprostu pytam aby jaknajlepij zamontować kocioł bo wiem że to ważne aby pracował stabilnie z góry dziękuję za każdą podpowiedź w temacie
Witam, kolego, prosze podpowiedz mi , jak mam sterownik KEY RK- 2006SPGM, z ktorego wychodzi czujnik temperatury , oznaczony za zaworem cztero drogowym, to w ktorym miejscu go przymocować? prosze kontakt na mail, wyślę zdjęcia jak to wyglada, sterownik obsluguje zawór i pompę, ale jest tylko jeden czujnik temperatury
@@DZIADEK75 czujnik temperatury CO montujemy za pompą na dom. Kocioł powinien mieć zamontowany czujnik temp. powrotu. (czasami zamontowany jest w środku kotła, przez producenta)
@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź, może tak być jak piszesz, bo że sterownika KEY RK -2006SPGM, pod tą warstwę ocieplenia pieca , wchodzi jeden kabel z czujnikiem, i dodatkowo na kapilarze takiej aluminiowej też idzie pod to ocieplenie pieca, na tym kablu z czujnikiem który właśnie jest wolny ,jest oznaczenie T za zaworem, czyli temperatura za zaworem, mam zamontowany zawór cztero drogowy bez siłownika ,i trochę to słabo działa ,tak jak pokazujesz w swoich filmach na YT, myślisz że jak założę siłownik i pompę na dogrzanie powrotu, to sytuacja się poprawi?
@DZIADEK75 to żadna pomoc. Czasami mam kilku podopiecznych. Audytuje instalacje i ręce opadają co potrafią wymyślić "fachowcy". Wmawiając inwestorom, że lepiej się nie da a winny jest kocioł albo stare grzejniki.
Jeżeli masz dwa obiegi grzewcze (grzejniki/podłogówka) nie montujemy w jednej instalacji zaworu 3dr i 4dr. Nie będziesz w stanie zapanować nad temperaturą w instalacji a szczególnie nad powrotem. Tylko 2 zawory 3dr i oddzielnie ochrone powrotu. Czy to za sprawą krótkiego obiegu (bajpas), zawory ATV lub sprzęgła
@@jarekmay2556 Witam jestem w trakcie zmiany kotła na instalacji miałem pompę na zasilanie która podawała na bojler, do kolektora na grzejniki i do kolektora na podłogówkę gdzie jest zawór 3d pompa, teraz kupiłem kocioł na pelet 8kw bo domek mały 73m2 i chcę trochę ulepszyć rzeby powrót był ciepły
Witam czy to normalne że mając zawór 4d i pompę na powrocie to zawór otwiera się max 45 stopni puści z 3 min na grzejniki i podłogę następnie zamyka się po powrót spada poniżej 50 i grzeje powrót czy jest taka możliwość żeby to ustawić tak żeby trzymał powrót i w tym czasie grzał c o dłużej niż 3 min
Jeżeli masz priorytet ochrony powrotu to zawór 4dr. najpierw dba o powrót a potem nagrzewa dom. To czy na dom daje 45° czy 50° w początkowej fazie pracy kotła, zależy od ilości wody w kotle oraz od temp. wody, która wraca z domu. Jeżeli masz kocioł z pojemnością wody ~45-50 lit. A w układzie jest 200-250lit to tak się będzie działo. To co opisałeś to normalne zjawisko, im dłużej chodzi piec (czytaj= woda powrotna cieplejsza) tym czas otwarcia na dom dłuższy.
Tylko po co zamykać zawór 4dr ....miałem taki ustawiłem raz na 1,5 z 10 pompa tylko za zaworem 4dr już na dom. Grzanie 230 m2 i zuzycie miałem 2,8t do 3,8t na rok miału. W domu 24-25 parter, poddasze 22-23, piwnica 20-21. Co do recy....kilka blędów było ale nie było aż tak źle. Rtl nie są złe....podstawa to umiejetność wyrównania przepływów wodnych na każdej pętli czto ma rtl czy to ma ona grzejnik czy też podłogówkę itp. przepływy to podstawa
Obecnie grzeję pompą ciepła i mam pv na starych zasadach. I jest git....😊. A piec mam dalej ....może 5 dni w ciągu roku odpalę. Kominek tylko Boże Narodzenie.
@@jedenznich6680 Tak. Jeżeli ci nieda to powinna zapalić ci się kontrolka ograniczonego zaufania. Na YT są kanały z hydraulikami (KarlukHydraulok, Glob Energi Stasiek Migas) którzy nie obawiają się krytyki. Tylko paprak ukrywa swoją robote.
Tu się zgodze , WYMAGANA jest pompa na powrocie do kotła .Nie zgodze się że pompa krótkiego obiegu musi się równoważyć z pompą na instalacje ,gdyż może być słabsza .
@@jarekmay2556 ale czy jest konieczność, z praktycznego punktu, wstawiać do sprzęgła jeszcze zawór termostatyczny na takim niby bajpasie z rur? Bo takowy schemat widziałem na stronach firmy z urządzeniami hydraulicznymi Afriso
@@jarekmay2556bo z kolei widziałem filmik na internecie jak hydraulik wstawia sprzęgła ale bez zaw.termostatycznego. I człowiek głupiej, bo nie wie, ma być ten zaw.term.
@@jacekx66 jeżeli dobrze skonfigurujesz prace pomp to nie musisz montować zaworu termostatycznego. Wejdź na strone KarlukHydraulik, w przedostatnim filmie mówi o tym. (W tytule jest słowo "Sprzęgło")
Czyli mozna dac pompe przewalowa na rurze powrotu z mieszacza 4D? Myslalem ze bede musial to wstawic przed mieszaczem ,a w tej sytuacji wystarczy wyciac kawalek rury i wstawic pompe, dobrze mysle? Nie beda walczyc pompy ze soba? Mam cwu ,co i dojdzie przewalowa ,cwu jest przed mieszaczem a CO bedzie jak u tego kolegi na zdjeciu ,identyczny uklad zasilania i powrotu.
@@jarekmay2556Witam, finalnie hydraulik zrobił połączenie na krótki obieg, wykorzystał dwa wolne wejścia do pieca I wstawił tam pompę. Moje pytanie brzmi gdzie teraz najlepiej przymocować czujnik temperatury powrotu? Bo na tym krótkim obiegu pokazuje tyle co na piecu ,może 2 stopnie mniej, ale jaki to ma wpływ na zawor 4D i pracę całej instalacji? Czy może jednak trochę oszukać zawor i dać czujnik w inne miejsce? Pozdrawiam
@@Emilkaaaaaaa zdjęcie instalacji przy kotle z daleka i paru kontów. Jak możesz to zdejmij siłownik i zrób mi zdjęcie samego zaworu w ustawieniu 50% (połowa przepływu z kotła)
Bardzo dobrze ze dzielisz sie na yt.jestes jedynym autorem filmów ktorego rozumiem bo reszta to o kant dupy.tlumaczysz łopatologicznie przez co kowalski cos rozumie i w chuja go nie zrobia.teraz pytanie dla upewnieni sie.chce wstawic pompe kotlowa o jakims tam przeplywie obojetnie jakim. przed zaworem 4d (miedzy piecem a zaworem)do powrotu przed piecem(zaraz przy piecu polaczone rura pionowa) oczywiscie zawor klapowy na powrot przed nowa pompa kotłowa.
@@tomaszktos8305 możesz założyć zawór (nie zaszkodz). Jak dobrze oglądałeś film, mówiłem że muszą się pompy równoważyć w przepływach (a nawet kotłowa musi mieć trochę większy). Kotłowa załancza się jako pierwsza i jako ostatnia się wyłącza w całym układzie, więc zawsze będzie przepływ w kierunku kotła.
@@jarekmay2556 no tak ale mi o co innego chodzi ciężko mi jest napisać żeby ktoś zrozumiał moja myśl.trzeba bylo to narysować i od razu wiadomo by bylo
Mi tak zrobili instalacje bez pompki dodatkowej 65 na kotle na powrocie 36 na domie 32 i co bym nie zrobił to i tak nic nie da . A instalator się śmieje że pier.... Głupoty
@jarekmay2556 mam zawor 4d pompę kotłowa piec defro gamma2 i wyłączana ochrona powrotu powrót mam na wysokości 65zasilanie powrót 59 i jak spada zasilanie do np 55 to powrót spada do 49 czy to ok
Może na tym zaworze dac 4 pompki a nie dwie za mało ich czym więcej techniki tym więcej problemów 100 czujników, 10 zaworów i 1000 problemow że nie grzeje a rachunki za prąd duże bo piec nie dogrzewa a pompki tłoczą wodę i się biją jedna na zasilaniu druga na powrocie trzecia na grzejniku w łazience czwarta na podłogówce jeszcze po jednej na każdy grzejnik nie jest sztuką namontowac tego co pod ręką tylko modz to zrobić prosto i skutecznie hydraulik to teraz nie hydraulik tylko składacz instalacji bo on już nie potrafi nagwintowac rury tylko pojedzie do sklepu kupi gotowy odcinek kotłownia to już nie jest kotłownia tylko maszynownia
@@andrzejkrawczyk4125 to dobrze, że podjąłeś się tego sam. I że to u ciebie chodzi. Ja staram się pokazywać i o ile mogę, też uczyć, jak zrobić instalacje w sposób prosty i efektywny. Żeby jej sprawność cieplna była na najwyższym poziomie. To co widzę w kotłowniach, to niejednokrotnie "rzeźnia" na rurkach. A inwestorzy zaufali hydraulikowi, płacąc duże pieniądze i walczą z ogrzaniem domu lub dużym spalaniem.
@@andrzejkrawczyk4125 powiem ci jeszcze, w nawiązaniu do filmu, że spotykam się z jedną pompą na zaworze 4dr. z siłownikiem, i zawsze jest problem z efektywnością działania takiej instalacji. A przy tym jest duże zużycie pelletu. Mojemu koledze hydraulik założył zawór 4dr. z jedną pompą, po 2 miesiacach, za moją namową założył drugą i hydraulik oraz kolega silnie się zdziwili, że dom szybciej się nagrzewa i mniej pelletu się spala. Szkolenia i podglądanie lepszych to klucz do sukcesu.
ja mam kopciucha i przerobilem na dolne spalanien opalu idzie o wiele mniej rozpalam raz na dwa dni bo mam podlogowke to mniej schodzi ogrzewnia z buforu Pytanie jestes z zawodu hydraulik
Np. Ci którzy mieszkają w blokach po PGR., ci którzy nie grają w totolotka i mają ograniczone dochody i przy okazji nie przysługują im dopłaty. Mógłbym tak długo podawać przykłady tych w/g ciebie nienormalnych.
Witam, mam pytanie dotyczące palenia bez pompy za zaworem 4D. Mam piec defro eko lux 20 KW i palę w pid ale mam właśnie problem z temperaturą powrotu (max 40 stopni) i przypuszczam że wina leży po stronie instalacji. Moje pytanie jest takie czy da się jakoś palić na tej instalacji bez tej pompy żeby ustabilizować palenie. Zastanawiałem się czy jakims rozwiązaniem byłby wyłączenie siłownika 4D i ustawienia go manualnie? Czy to coś da i co wtedy z Pid czy menu musze coś zmienić ?
Masz rację kolego w tym filmie co pokazałeś. I ja trafiłem na partaka chydraulika ,a wydawał się na konkretnego,stanowczego fachowca.
Swieta prawda co do hydraulikow,nie wszyscy ale wiekszosc to partole,ja mialem takiego agenta ze pod koniec instalacji z pasował i powiedział ze nie da rady dokończyc,oczywiscie pieniedzy za prace nie wziąl,ale co z tego nikt nie chciał sie dokonczyć po nim,dobrze ze troche kumaty jestem i szwagier pomógl i teraz wszystko oki:)
Ja właśnie mam podejrzenie, że u mnie zawór 4D nie jest ustawiony w punkt, czyli że przy całkowicie otwartym nadal jest mała szczelina na powrocie i woda cały czas się miesza ( gorąca z zimną z powrotu ) a to skutkuje długim czasem dogrzewania pomieszczenia gdyż temperatura za zaworem cholernie wolno idzie w górę. Jednak nie wiem czy przy 100% otwarcia zaworu jaki wskazuje mi sterownik, to zawór jest nie do końca otwarty czy za daleko już poszedł i również skutkuje to iż woda z powrotu miesza się z gorącą. Jak stwierdzić bez spuszczania wody z obiegi i odkręcania rur w jakiej pozycji jest zawór w stosunku do siłownika ???
Ja też miałem podobnie , odkręciłem siłownik i założyłem pokrętło manualne one działa w zakresie otwarte zamknięte tak ustawiłem zawór na zamkniętym i siłownik też na zamkniętym i działa
Dziękuję za szybką odpowiedź mam wszystko jak na filmie i puści i zamknie puści u zamknie ale zbyt mało żeby dom nagrzać a jak na piecu ustawie mieszac na 55 st to po osiegnieci tdj temperatury włącza się alarm orzegrzanie palnika ooec na pelet slimko plus 16kw😢😢😢
Nie bardzo rozumiem, co ma przegrzanie palnika do temperatury na zaworze. Palniki KIPI raczej bez powodu nie sygnalizują przegrzania palnika, chyba że coś jest zabrudzone (niesprawne). Należy sprawdzić czy napewno woda za zaworem na dom ma zadaną temperature np.50°. W/g mnie coś jest nie wpożądku z czujnikami lub coś utudnia przepływ wody w instalacji. Ciężko na odległość zdiagnozować taką usterke. Spradź prace pompy na powrocie, pod zaworem 4dr.
Palnik pellasx coś musi być z ustawieniami a ja kuźwa nic nie kumam już i pogodowke odłączałem i ustawienia mieszałem i pokojówkę ustawiałem na 23 st to dobije do 21.8 i koniec piec się wyłącza i załącza i tak w koło a domu nie dogrzeje dopiero jak mieszacz dam na ręczne i ustawie na połowę to chwilą i jest ciepło 😢😢😢😢
@@leszekklim5574 w temacie Pellasa nie pomoge. Ewidentnie "coś z czymś" się nie widzi. Termostat pokojowy z piecem, pompa na powrocie nie pracuje, czujniki odkleiły się od rur, słabe przepływy przez grzejniki. (zgaduje, bo ciężko na odległość postawić trafną diagnoze)
@@leszekklim5574 Rozwiązałęś problem?
@TheBlackwizzards no nie wiem jak będzie ale był fachman na przeglądzie gwarancyjnym nawiercul parę dziurek w palniku ustawień nie zmieniał i powiedział że powinno być ok więc zobacze pozdrawiam serdecznie
A jeśli przełożymy pompkę CO w to miejsce kotłowej na powrót i to nie wystarczy ? Również będzie biła wodę tylko na powrocie a sterował będzie zawór 4d tak jak wcześniej
@@janusz1079 nie zadziała poprawnie. Już się kilku na tej technice przejechało. W/g twojej teorii zawór będzie "rozdzielaczem" a ma być mieszaczem.
Cześć.Ja mam podobny problem. Mianowicie był zimny powrót hydraulik dołożył zawor 4D i zawor albo się zamyka do końca i grzeje się sam piec lub otwiera do końca i idzie na grzejniki ale szybko się wychodzę wtedy piec i pompa staje i znów piec musi dobić do temperatury 48st min żeby pompa chodziła i znów grzaly grzejniki. Kominek na pellet zawor 4D Astibi z silownikiem sterownik pokojowy z kominka temperatura żądaną 60st ale żeby piec dobił do 60tki zawor musi być zamknięty wtedy grzejniki nie grzeja jak zaś odwroce bieguny na zaworze to zawor ustawia się w pozycji ciągłej otwartej czujnik zamontowany na powrocie sterownik z czujnikiem Diamond st-20. Już kombinowalem na wszystkie możliwe sposoby bez efektu więc ręcznie mam przymkniety zawor 4D tak żeby temperatura na piecu dobijala do zadanej i jednocześnie szło na grzejniki wtedy wolniej się wychladza temperaturę w kotle i dłużej pompa pcha wodę na grzejniki.
To wiesz co zrobić, zamontować pompe na powrocie i czujnik od powrotu przy samym piecu na dole.
Witam.Rozmawialem z hydraulikiem który u mnie montowal zawor 4D. Dołoży mi pompę na powrocie ok ale mówił że musi zrobić trojnik na zasilaniu przed zaworem 4D i poscic rurkę z zasilania do powrotu .czy to jest dobre rozwiązanie ? Czy wystarczy sama pompa na powrocie? Pozdrawiam.
@@matys310 błędne podejście z tym trójnikiem. Pompa na powrocie pod zaworem 4dr może kręcić w koło. Będzie zasysała pod zaworem chłodną wode i może pchać część zimnej wody do góry do zasilania, do zaworu 4dr.
Wystarczy, że zamontuje tylko pompę pod zaworem 4dr na powrocie do pieca.
Pompe na 2 bieg w "manualu" i załanczanie pompy np. 48÷49°. Chyba, że popma na dom wychłodzi ci powrót np. do 47°, to wtedy zał. pompy Kotłowej od 47°.
Powrót się nagrzeje kwesta przekrojów rur minimum 6/4. Sterownik pieca z regulatorem i sterownym elektrycznie zaworem to nie takie duże pieniadze. Dodatkową pompę na powrocie można łatwo wysterować tanią elektroniką od jakiej temperatury ma się załączyć i przy jakiej ma się wyłączyć.
Wszystko się zgadza. Jeżeli chodzi o sterowanie dodatkową pompą, to mówiłem o tym w moim poprzednim filmie o zaworze 4dr, jak wstępnie przerabiałem instalacje u mojego Brata, przy "biednym" sterowniku piwca.
@@jarekmay2556
Ale ta pompa na powrocie jest zbędna jeśli użyjemy rury odpowiedniej średnicy. W domowych instalacjach jest to przeważnie 6/4, zawór 4d musi mieć odpowiedni Kvs.
@@tomaszsarnowski4336 z KVS się zgodze. Rura też 6/4 u kolegi a po wsadzeniu pompki spadło zużycie pelletu i dom szybciej się nagrzewa. Wcześniej 2 miesiące po zamontowaniu pieca szukał problemu, dlaczego dom tak długo się nagrzewa i spala dużo pelletu. Nic od tego czasu nie zmienił, tylko zamontował pompe na powrocie. Znaczący spadek zużycia pelletu.
@@jarekmay2556
Bo instalacje są zagadką 😀 Widziałem kilka instalacji na 6/4 i odpowiedni zawór i nie było problemu.Jeszcze ważna jest odległość zaworu od pieca, chyba max 50cm.
Kolego błądzisz. Problem polega na tym że za małe przekroje na małym wstępnym obiegu. Po drugie umiejscowienie czujniku temp. powrotu. Czujnik powrotu daje się zaraz za zaworem cztero drogowym na powrocie do kotła. Słyszałeś o czymś takim jak grawitacja. Rure zasilająca z kotła do zaworu cztero droznego daje sia lekko pod górkę.
Kolego jeżeli można to mam pytanie co do twojego filmu, a mianowicie do pomp.
Mam zawor 4d pompa na zasilaniu grzejniki LFP 25/6z i pracuje na 2biegu czyli na 62W
Na powrocie kotlowa IBO 25-40/180 z tego co Widzę idzie na 1biegu w 7W
Z twojego filmiku wynika że powinna pompować dużo więcej tak?
Może puści ja w tryb AUTO?
Najważniejsze, żeby powrót był ciepły (tak jak ustawiłeś w sterowniku) i żeby siłownik zaworu cały czas korygował temperaturę.
Witam a co jesli hydraulik zamontował mi na odwrót zawor 4 drożny? Zauważyłem ze zasilanie z pieca jest skierowane tak ze ta płetwa jesy pionowo a nie poziomo a ze nie idzie jej obrócić o 360°to nie wiem .. już dawno zauważyłem cyrki przy ustawianiu temperatury.. jak mu zgłaszałem i mówiłem xe twierdzę ze jest zle to on mówi ze tak ma być jest dobrze i nie ważne jak ten zawor jest zamontowany? Prosze o jakas odpowiedz z gory dzięki
@@patrykgross2349 najprościej jak mogę wytłumaczyć, to musisz zobaczyć do której rury wychodzącej z zaworu 4dr jest zamontowana pompa na dom. Zasada jest taka, że rurka po przeciwnej stronie zaworu 4dr. to powrót do kotła (na którym też powinna być pompą). A rurki boczne to: Ciepła Woda z Kotła a na przeciwko niej (po drugiej stronie zaworu 4dr) rurka powracająca z domu.
To czy pompa na dom będzie na górze, czy z boku zaworu 4dr. nie ma znaczenia. Narysuj sobie krzyżyk na kartce i opisz go sobie jak wspomniałem wcześniej. (Najlepiej flamastrem, który będzie przebijał na drugą stronę kartki ), następnie spróbuj ta kartkę obracać tak, żeby schemat pasował do twojej instalacji.
Hej
A co przyjacielu wtedy gdy od pieca do zaworu i na powrocie są duże przekroje rur. Grawitacyjnie podczas zamkniętego obiegu będzie śmigała woda? Piec ma przyłącza 5/4 zawór też i żadnego zaniżania przekrojów.
@@arcianzero przekrój 5/4 to może być trochę za mało, żeby to hulało bezproblemowo. Gdzieś miałem tabele średnic minimalnych w instalacji. Jak znajdę to wrzucę.
@@arcianzero znajazłem tabele ale nie mogę jej tu wrzucić. Rura 5/4 polata ale przy zaworze o tej samej średnicy przyłaczy.
@@arcianzero jak wejdziesz na mój kanał. Masz listwę: Wideo. To przesuń się w prawo i wejdź w zakładkę "Społecznosc" tam wrzuciłem zdjęcie.
@@jarekmay2556 A jak to jest z tym zaniżaniem przekrojów. Widzę jak hydraulicy bezpośrednio na piecu z zasilania 5/4 montują redukcje. To samo jest na rozdzielaczach gdzie zasilanie to 1cal a od razu jest redukcja na 3/4. Kiedyś zapytałem instalatora na robocie czemu zaniża przekroje a on powiedział ze pompa i tak pociągnie. A jaki tym masz do tego stosunek ?
@@jarekmay2556 Dziękuje serdecznie :)
Mam kocioł na pellet i w całym domu 100% podłogówki, nie ma żadnej ochrony powrotu, do kotła wraca temp około 26 stopni, zasilaniem podłogówki steruje zawór 3 drogowy z siłownikiem. Czy jakby zamienić ten zawór na 4 drogowy i dołożyć pompę na powrocie to czy przełożyłoby to się na mniejsze zużycie pelletu? Czy jedynie wydłużyłoby żywotność kotła?
Zostaw zawór 3dr z siłownikiem. Zrób krótki obieg (bajpasa).. Oszczędzisz pellet i żywotność kotła.
A jak jest 4d to bajpas musi być czy nie koniecznie bo u mnie to są dopiero kwiatki
@@marcinwojtkowski5596 zawór 4dr bez bajpasa ale z pompką pod zaworem na powrocie. Hydraulicy montują zawór 4dr i bajpasa. To tak jakbyś posłodził herbate, pomieszał a potem znowu posłodził herbate ale już nie mieszał. Jest to dublowanie instalacji, tylko dla tego, żeby nie montować siłownika na Zaworze. Obejrzyj mój ostatni film na kanale.
Mam pytnie co lepiej zamontowac 4d z pompą na powrocie czy 3d z bajpasem i pompą
Witam Pana. Mój piec jest jeszcze na ekogroszek bez wymiennika ciepla i pompy kotłowej ,jest tylko zawór 3d. Moje pytanie czy jest sens zastosowac wymiennik plus pompa czy pozostac tak jak jest.Co pan mysli.
Ps.Z góry dziekuje za odpowiedz
Jak tak zostawisz, to ta konfiguracja nie jest najlepsza dla kotła. (Korozja niskotemperaturowa)
@@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź. Według pana jaki układ będzie dobry do pieca na groszek Pytam bo układ jest stary, piec nie trzyma temperatury a chciałbym go jakoś usprawnić .
Ewentualnie gdyby pan się zgodził na kontakt prywatnie poza forum to postarał bym się wszystko wytłumaczyć
@@mirekmirek8567 to zależy ile i czy w ogóle chcesz wydawać pieniądze. Najprostsza przeróbka (nie widząc instalacji) to koszt 2-4 tys.
Witam. Mam zamontowany zawór 4 drogowy bez pompy na powrocie jak opisał Pan w filmie. Zastanawiam się co będzie lepsze wpiąć pompę za zaworem 4 drogowym? Czy może zrobić tzw bypass połączyć zasilanie wychodzące z kotła pompką do powrotu tylko zastanawiam się czy nie będzie zabierało wody z obiegu na zawór 4 drogowy i bojler? Jakie ma Pan zdanie? Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź.
@@pawek.6137pompa tylko pod zaworem 4dr (zawór÷kocioł) na powrocie. Bez bypassów. Już to tłumaczyłem, co robi baypass, jakie szkody przy zawoże 4dr.
Dziękuję bardzo za szybką poradę. Pozdrawiam @@jarekmay2556
duzo nauczyc sie musisz na 4 drozny wystarcza jedna pompa tylko w odpowiednim miejscu 😂 poco marnowac energie na 2 pompy i przedrazac instalacje
@@imyoursnajper9459 oświeć mnie i błyśnij wiedzą. Przyda się mi i innym użytkownika. Chyba, że napisałeś opinie w której jest brak wiedzy, tylko hejt i poniżenie innej osoby.
@@jarekmay2556 hej posiadam zawór 4 drożny bez pompy kotłowej 100% podłogówka i nie działało to poprawnie piec wariował jak u ciebie wspomagałem się pompą do bojlera co skutkowało podniesieniem temperatury cwu do 60* ( zdało egzamin ) jeden sezon męczyłem się tak montaż pompy na powrocie załatwił sprawę
Witam mogl bym z tobą sie skontaktować mam defro gamma 20 zawor 4d pompa kotlowa regulator pokojowy
Witam, mam pytanie dotyczące palenia bez pompy za zaworem 4D. Mam piec defro eko lux 20 KW i palę w pid ale mam właśnie problem z temperaturą powrotu (max 40 stopni) i przypuszczam że wina leży po stronie instalacji. Moje pytanie jest takie czy da się jakoś palić na tej instalacji bez tej pompy żeby ustabilizować palenie. Zastanawiałem się czy jakims rozwiązaniem byłby wyłączenie siłownika 4D i ustawienia go manualnie? Czy to coś da i co wtedy z Pid czy menu musze coś zmienić ?
@@KarolRogóż-m6c ręcznie nie występujesz zaworu 4dr. Pompa pozwoli siłowników szybciej dostosować temperaturę na dom. Przy dużych instalacjach odradzam stosowanie zaworów 4dr. Tylko sprzęgła. Obejrzyj u mnie na kanale film "JAK PODŁACZYC KOCIOŁ PELLETOWY". Film jest w zakładce WIDEO.
@ Poczytam o tym i pogadam z hydraulikiem. Tylko przeróbki chciałbym odłożyć na wiosnę, pytanie jak to ustawić żeby na razie przetrwać zimę i czegoś nie zepsuć?
@KarolRogóż-m6c na taką instalację jak masz teraz niema patentu. Bo albo grzeje aż dom i zimną wodą degraduje ci kocioł, albo robisz pół/na pół. W obydwu sytuacjach duże zużycie opału.
@ O co chodzi z tym pół na pół?
@KarolRogóż-m6c "przepustnica" na zaworze 4dr.
Witam , czy taka pompa ma chodzić caly czas ? Jezeli nie to jaką temperaturę załączania ustawić? Pozdrawiam serdecznie, właśnie planuje założyć taką pompe .
@@marcin327 pompa na się załaczać od temperatury najniższego powrotu. Tzn.: jeżeli ustawisz pompę na załanczania 47° i zauważysz, że po ruszeniu pompy na dom, powrót osiągnął 45°, to pompą powinna załanczać się od 44÷45°, i analogicznie w drugą stronę.
Jak pompą będzie chodziła non-stop to szkoda prądu i wychładzania kotła.
Zakańczanie Pompy na dom: grzejniki 56÷57°. Moja propozycja.
@jarekmay2556 dzięki piękne za poradę, mam przeróbkę w swojej kotłowni pelletowej, hydraulik źle mi podłączył zawór 4d i nie zamontował pompy przewalowej, twierdził,że nie potrzebna, takich to jeszcze mamy hydraulików.
Pozdrawiam
Witam. Czy taką pompę za zaworem 4d w sterowniku należy podpiąć pod pompę powrotu czy pod pompę kotłową? W tej chwili ich funkcję sa przypisane do zaworu 4d ale moge sis mylić.
@@pawezawisza6546 pompą na dom, definiujemy jako pompą CO. Pompa na powrocie, najczęściej w sterowniku jest podpisana jako "pompą kotłowa", ale może też być opisana "kotła przewalowa" "krótkiego obiegu" itd. To jest nie ważne. Istotne, żeby ją podłaczyc w miejsce, gdzie będzie możliwość reguliwać jej temperature załaczania.
@@jarekmay2556 Dzięki że pomagasz nawet w święta.
@@jarekmay2556 dzięki za odpowiedź. Twój film to wręcz wypisz wymaluj problem mojej instalacji w kotłowni
Dziękuje za film.
Mam pytanie gdzie podłączamy pompkę na powrocie, w sensie sterowanie? Do kotła czy tylko do prądu a pompka sama się załącza ?
@@Lazar15 do kotła. (jeżeli masz wolne miejsce) i pompą kotłowa powinna załączać się jako pierwsza.
@@jarekmay2556 jesli podlacze pompe CO i kotlowa rownolegle ma to prawo bytu? Nie mam innej mozliwosci a pompe trzeba by dolozyc.
@Gaszkas jeżeli przekaźnik kotła, ma odpowiednie parametry żeby sobie poradzić, to niema przeciwwskazań.
@@jarekmay2556 mocowo poradzi sobie (jesli o tym piszesz) z dwoma pompkami. Trzeba ustawic na minimum 50 stopni wtedy ich start rozumiem?
@@Gaszkas jeżeli nie możesz ich rozdzielić (tak jak piszesz), to włączasz w/g potrzeby). Ja zalecam, jeżeli same grzejniki są zasilane z zaworu 4dr., żeby pompa na dom startowała od temp. ok. 55÷56°.
Podłaczenie dwóch pomp, tak jak ty to chcesz zrobić generuje mały problem, z płynnością ogrzewania domu. Jeżeli nie masz gdzie podłaczyć pompy kotłowej to proponuję kupić najtańszy sterownik do załaczania pompy "śmieciucha" (~120zł/max ), jego czujkę włożyć pod otulinę na górze kotła, lub do rury na górze i podpiać do niego pompę kotłową. Start pompy zrobić od. np. 46°.
Mam do pana pytanie czy lepiej zamontowac pompe kotłową na powrocie z czterodrogowego czy przewałową na bajpasie bezposrednio z zasilania do powrotu sterowaną z sterownika
Musisz się zdecydować, czy zawór 4dr z pompą na powrocie, czy zawór 3dr z bajpasem. To co ty proponujesz jest hybrydą, która zakłóca prace siłownika na zaworze.
Zależy jaką masz instalacje (podłoga/grzejniki) i jaki jest zwał zimnej wody do kotła na powrocie.
Stara instalacją grawitacyjna grzejniki wszystkie nowe z termostatami układ otwarty jestem na etapie wymiany kotła będzie defro eko lux na ekogroszek i właśnie myślę jak to zrobić żeby dobrze dogrzać powrót i mieć możliwość regulacji temperatury na grzejniki myślałem o zaworze 4 drogowym gdzie wyłączę ochronę powrotu i będzie tylko pinował wody na grzejniki a ten bajpas by zajął się powrotem mogę wtedy ustawić powrót na daną temperaturę w sterowniku z histeryzą a gdy instalacją się wygrzeje ta pompa by mogła się wyłącznie i przy grzaniu samego cwu też mogła by chronić powrót, pompa kotłowa musi chodzi cały czas i zawór czterodrogowy czasem walczy między powrotem a co zaobserwowałem to na instalacji u moich rodziców ale to są tylko moje przemyślenia jestem laikiem w tym temacie poprostu pytam aby jaknajlepij zamontować kocioł bo wiem że to ważne aby pracował stabilnie z góry dziękuję za każdą podpowiedź w temacie
Witam, kolego, prosze podpowiedz mi , jak mam sterownik KEY RK- 2006SPGM, z ktorego wychodzi czujnik temperatury , oznaczony za zaworem cztero drogowym, to w ktorym miejscu go przymocować? prosze kontakt na mail, wyślę zdjęcia jak to wyglada, sterownik obsluguje zawór i pompę, ale jest tylko jeden czujnik temperatury
@@DZIADEK75 czujnik temperatury CO montujemy za pompą na dom. Kocioł powinien mieć zamontowany czujnik temp. powrotu. (czasami zamontowany jest w środku kotła, przez producenta)
@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź, może tak być jak piszesz, bo że sterownika KEY RK -2006SPGM, pod tą warstwę ocieplenia pieca , wchodzi jeden kabel z czujnikiem, i dodatkowo na kapilarze takiej aluminiowej też idzie pod to ocieplenie pieca, na tym kablu z czujnikiem który właśnie jest wolny ,jest oznaczenie T za zaworem, czyli temperatura za zaworem, mam zamontowany zawór cztero drogowy bez siłownika ,i trochę to słabo działa ,tak jak pokazujesz w swoich filmach na YT, myślisz że jak założę siłownik i pompę na dogrzanie powrotu, to sytuacja się poprawi?
@@DZIADEK75 poprawi się od razu. Spadnie zużycie i kocioł będzie stabilniej pracował. Inwestycja zwróci się bardzo szybko.
@jarekmay2556 dziękuję ci bardzo kolego za pomoc,
@DZIADEK75 to żadna pomoc. Czasami mam kilku podopiecznych. Audytuje instalacje i ręce opadają co potrafią wymyślić "fachowcy". Wmawiając inwestorom, że lepiej się nie da a winny jest kocioł albo stare grzejniki.
A,co z zaworem mieszającym na podłogówkę,bo na powrocie pokazazuje 22stopnie
Jeżeli masz dwa obiegi grzewcze (grzejniki/podłogówka) nie montujemy w jednej instalacji zaworu 3dr i 4dr. Nie będziesz w stanie zapanować nad temperaturą w instalacji a szczególnie nad powrotem. Tylko 2 zawory 3dr i oddzielnie ochrone powrotu. Czy to za sprawą krótkiego obiegu (bajpas), zawory ATV lub sprzęgła
Takie pytanie a czy jedna pompa nie wystarczyła na powrocie drugą na bojler i powiedzmy trzecia przy kolektorze od podłogówki
@@grzegorzcholewa9261 a dlaczego chcesz montować zawór 4dr, gdy masz podłogówkę?
@@grzegorzcholewa9261 zawór 4dr i podłogówka to bardzo nieefektywne połączenie.
@@jarekmay2556 Witam jestem w trakcie zmiany kotła na instalacji miałem pompę na zasilanie która podawała na bojler, do kolektora na grzejniki i do kolektora na podłogówkę gdzie jest zawór 3d pompa, teraz kupiłem kocioł na pelet 8kw bo domek mały 73m2 i chcę trochę ulepszyć rzeby powrót był ciepły
@@grzegorzcholewa9261
Zdjęcia kotłowni dobrze oświetlone (instalacji) i nowego kotła.
jarek06@onet.pl
@@grzegorzcholewa9261 obejrzyj.
th-cam.com/video/sFQx7gH0-jw/w-d-xo.htmlsi=55dFAT3RT9VYPnxh
Witam czy to normalne że mając zawór 4d i pompę na powrocie to zawór otwiera się max 45 stopni puści z 3 min na grzejniki i podłogę następnie zamyka się po powrót spada poniżej 50 i grzeje powrót czy jest taka możliwość żeby to ustawić tak żeby trzymał powrót i w tym czasie grzał c o dłużej niż 3 min
Jeżeli masz priorytet ochrony powrotu to zawór 4dr. najpierw dba o powrót a potem nagrzewa dom. To czy na dom daje 45° czy 50° w początkowej fazie pracy kotła, zależy od ilości wody w kotle oraz od temp. wody, która wraca z domu. Jeżeli masz kocioł z pojemnością wody ~45-50 lit. A w układzie jest 200-250lit to tak się będzie działo.
To co opisałeś to normalne zjawisko, im dłużej chodzi piec (czytaj= woda powrotna cieplejsza) tym czas otwarcia na dom dłuższy.
A jak myślisz czy sprzęgło hydrauliczne by zmieniło coś z tym żeby kocioł oddawał ciepło dużej na dom i odrazu żeby trzymał powrót
Tylko po co zamykać zawór 4dr ....miałem taki ustawiłem raz na 1,5 z 10 pompa tylko za zaworem 4dr już na dom. Grzanie 230 m2 i zuzycie miałem 2,8t do 3,8t na rok miału. W domu 24-25 parter, poddasze 22-23, piwnica 20-21. Co do recy....kilka blędów było ale nie było aż tak źle. Rtl nie są złe....podstawa to umiejetność wyrównania przepływów wodnych na każdej pętli czto ma rtl czy to ma ona grzejnik czy też podłogówkę itp. przepływy to podstawa
Na piecu było 54, na powrocie min 50
Obecnie grzeję pompą ciepła i mam pv na starych zasadach. I jest git....😊. A piec mam dalej ....może 5 dni w ciągu roku odpalę. Kominek tylko Boże Narodzenie.
Jak sie ustrzec takich hydraulików? Skad wiedziec, ze ten co ma u mnie robic bedzie tym dobrym? Ze dobierze odpowiednie rozwiazania?
Wywiad środowiskowy i kontakt z poprzednim klientem. Po sezonie od zamontowania instalacji u niego.
@@jarekmay2556 poważnie mam prosić o kontakt do poprzednika?
@@jedenznich6680 Tak. Jeżeli ci nieda to powinna zapalić ci się kontrolka ograniczonego zaufania.
Na YT są kanały z hydraulikami (KarlukHydraulok, Glob Energi Stasiek Migas) którzy nie obawiają się krytyki. Tylko paprak ukrywa swoją robote.
Tu się zgodze , WYMAGANA jest pompa na powrocie do kotła .Nie zgodze się że pompa krótkiego obiegu musi się równoważyć z pompą na instalacje ,gdyż może być słabsza .
@@Petenz_oo OK. Możesz mieć rację. Sukcesem będzie, jak hydraulicy zaczną ją montować razem z siłownikiem na zaworze.
@@jarekmay2556 Dokładnie ,bez siłownika to niema sensu
Czy sprzęgło w połączeniu z zaworem termostatycznym to dobre rozwiazanie zamiast zaworu 4d ?
Sprzęgło jest lepsze od zaworu 4dr.
@@jarekmay2556 ale czy jest konieczność, z praktycznego punktu, wstawiać do sprzęgła jeszcze zawór termostatyczny na takim niby bajpasie z rur? Bo takowy schemat widziałem na stronach firmy z urządzeniami hydraulicznymi Afriso
@@jarekmay2556bo z kolei widziałem filmik na internecie jak hydraulik wstawia sprzęgła ale bez zaw.termostatycznego. I człowiek głupiej, bo nie wie, ma być ten zaw.term.
@@jacekx66 jeżeli dobrze skonfigurujesz prace pomp to nie musisz montować zaworu termostatycznego.
Wejdź na strone KarlukHydraulik, w przedostatnim filmie mówi o tym. (W tytule jest słowo "Sprzęgło")
@@jacekx66
th-cam.com/video/BDNZK644thY/w-d-xo.htmlsi=nDQqAkZlHCjZ5216
Czyli mozna dac pompe przewalowa na rurze powrotu z mieszacza 4D? Myslalem ze bede musial to wstawic przed mieszaczem ,a w tej sytuacji wystarczy wyciac kawalek rury i wstawic pompe, dobrze mysle? Nie beda walczyc pompy ze soba? Mam cwu ,co i dojdzie przewalowa ,cwu jest przed mieszaczem a CO bedzie jak u tego kolegi na zdjeciu ,identyczny uklad zasilania i powrotu.
Załóż pod zaworem 4dr pompe, najtańszą do CO. Będzie dobrze. Zaraz poczujesz różnice
@@jarekmay2556Witam, finalnie hydraulik zrobił połączenie na krótki obieg, wykorzystał dwa wolne wejścia do pieca I wstawił tam pompę. Moje pytanie brzmi gdzie teraz najlepiej przymocować czujnik temperatury powrotu? Bo na tym krótkim obiegu pokazuje tyle co na piecu ,może 2 stopnie mniej, ale jaki to ma wpływ na zawor 4D i pracę całej instalacji? Czy może jednak trochę oszukać zawor i dać czujnik w inne miejsce? Pozdrawiam
@@diavoleycnc8971
th-cam.com/users/shortsTAvsEXdCZf4?si=JD-YNc84rteWGHkB
@@jarekmay2556 dzięki, czyli czujnik na rurce powrotu od zaworu 4D ,a nie na rurce krótkiego obiegu:). Pozdrawiam!
@@diavoleycnc8971 na samym dole przy piecu i zaizolować.
Witam mam problem taki ze zawor 4d dopiero przy otwarciu 70% temp na zaworze rosnie to normlane czy powinna wczesnkej to robic
@@Emilkaaaaaaa może być źle założony siłownik na zaworze.
@@jarekmay2556 zakladalem po instrukcji tak jak ma być i nic sie nie zmienia
@@Emilkaaaaaaa pisaliśmy dzisiaj na Grupie. Sprawdź ponownie montaż siłownika.
@@Emilkaaaaaaa zdjęcie instalacji przy kotle z daleka i paru kontów. Jak możesz to zdejmij siłownik i zrób mi zdjęcie samego zaworu w ustawieniu 50% (połowa przepływu z kotła)
@@jarekmay2556 o ktorej grupie mówisz?
A jaka duża pompa na powrocie
Zwykła. Normalna do CO.
Bardzo dobrze ze dzielisz sie na yt.jestes jedynym autorem filmów ktorego rozumiem bo reszta to o kant dupy.tlumaczysz łopatologicznie przez co kowalski cos rozumie i w chuja go nie zrobia.teraz pytanie dla upewnieni sie.chce wstawic pompe kotlowa o jakims tam przeplywie obojetnie jakim. przed zaworem 4d (miedzy piecem a zaworem)do powrotu przed piecem(zaraz przy piecu polaczone rura pionowa) oczywiscie zawor klapowy na powrot przed nowa pompa kotłowa.
Na pompie kotłowej zawór zwrotny nie jest wymogiem.
@@jarekmay2556 no musi być żeby ciśnienie z kotłowej nie poszło w powrót.tak mi się wydaje nawet po twoich filmach wczesniejszych
Sory źle napisałem wcześniej. zawór klapowy na powrocie od zaworu 4d przed trujnikiem z rurą pompy kotłowej
@@tomaszktos8305 możesz założyć zawór (nie zaszkodz). Jak dobrze oglądałeś film, mówiłem że muszą się pompy równoważyć w przepływach (a nawet kotłowa musi mieć trochę większy). Kotłowa załancza się jako pierwsza i jako ostatnia się wyłącza w całym układzie, więc zawsze będzie przepływ w kierunku kotła.
@@jarekmay2556 no tak ale mi o co innego chodzi ciężko mi jest napisać żeby ktoś zrozumiał moja myśl.trzeba bylo to narysować i od razu wiadomo by bylo
Zawór 4D ok ale sprzęgło moim zdaniem lepsze
Też tak twierdze. Osobiście nie jestem zwolennikiem zaworu 4dr.
Mi tak zrobili instalacje bez pompki dodatkowej 65 na kotle na powrocie 36 na domie 32 i co bym nie zrobił to i tak nic nie da . A instalator się śmieje że pier.... Głupoty
Wyłącz ochronę powrotu .
I po 6÷7 latach piec do wymiany. To po co montować zawór 4dr, jak trzeba wyłączyć ochrone powrotu?
@@jarekmay2556
Witam mam zawor 4d oraz pompę kotłowa I ochrone powrotu mam wyłączona niby powrot różnica5÷ 7 stopni powinien wlaczyc ?
@@tomekkolasinski1569 nie rozumiem pytania?
@jarekmay2556 mam zawor 4d pompę kotłowa piec defro gamma2 i wyłączana ochrona powrotu powrót mam na wysokości 65zasilanie powrót 59 i jak spada zasilanie do np 55 to powrót spada do 49 czy to ok
Bo u Ciebie na filmiku jakoś było tak 1 stopień różnicy
Może na tym zaworze dac 4 pompki a nie dwie za mało ich czym więcej techniki tym więcej problemów 100 czujników, 10 zaworów i 1000 problemow że nie grzeje a rachunki za prąd duże bo piec nie dogrzewa a pompki tłoczą wodę i się biją jedna na zasilaniu druga na powrocie trzecia na grzejniku w łazience czwarta na podłogówce jeszcze po jednej na każdy grzejnik nie jest sztuką namontowac tego co pod ręką tylko modz to zrobić prosto i skutecznie hydraulik to teraz nie hydraulik tylko składacz instalacji bo on już nie potrafi nagwintowac rury tylko pojedzie do sklepu kupi gotowy odcinek kotłownia to już nie jest kotłownia tylko maszynownia
@@andrzejkrawczyk4125 twoja wiedza mnie powala. Widać, że teoretyk z ciebie. Życze ci hydraulika starej daty, gdy będziesz zakładał kocioł na pellet.
nie jestem hydraulikiem tylko robilem sam u siebie metoda prob i bledow hydraulike z dwoma buforami i chodzi
@@andrzejkrawczyk4125 to dobrze, że podjąłeś się tego sam. I że to u ciebie chodzi. Ja staram się pokazywać i o ile mogę, też uczyć, jak zrobić instalacje w sposób prosty i efektywny. Żeby jej sprawność cieplna była na najwyższym poziomie. To co widzę w kotłowniach, to niejednokrotnie "rzeźnia" na rurkach. A inwestorzy zaufali hydraulikowi, płacąc duże pieniądze i walczą z ogrzaniem domu lub dużym spalaniem.
@@andrzejkrawczyk4125 powiem ci jeszcze, w nawiązaniu do filmu, że spotykam się z jedną pompą na zaworze 4dr. z siłownikiem, i zawsze jest problem z efektywnością działania takiej instalacji. A przy tym jest duże zużycie pelletu. Mojemu koledze hydraulik założył zawór 4dr. z jedną pompą, po 2 miesiacach, za moją namową założył drugą i hydraulik oraz kolega silnie się zdziwili, że dom szybciej się nagrzewa i mniej pelletu się spala. Szkolenia i podglądanie lepszych to klucz do sukcesu.
ja mam kopciucha i przerobilem na dolne spalanien opalu idzie o wiele mniej rozpalam raz na dwa dni bo mam podlogowke to mniej schodzi ogrzewnia z buforu Pytanie jestes z zawodu hydraulik
Kto normalny w tych czasach zakłada takie wynalazki jak kocioł na pelet. 😂😂😂
Np. Ci którzy mieszkają w blokach po PGR., ci którzy nie grają w totolotka i mają ograniczone dochody i przy okazji nie przysługują im dopłaty. Mógłbym tak długo podawać przykłady tych w/g ciebie nienormalnych.
A to wszystko wyjaśnia po PGR. Kiedyś wszystko państwo dało. Teraz trzeba się wziąść do roboty i stąd ta rozpacz. Pozdrawiam
@@mariuszmarcinek4934 wymagasz diagnosty specjalisty od długich rękawów.
Witam, mam pytanie dotyczące palenia bez pompy za zaworem 4D. Mam piec defro eko lux 20 KW i palę w pid ale mam właśnie problem z temperaturą powrotu (max 40 stopni) i przypuszczam że wina leży po stronie instalacji. Moje pytanie jest takie czy da się jakoś palić na tej instalacji bez tej pompy żeby ustabilizować palenie. Zastanawiałem się czy jakims rozwiązaniem byłby wyłączenie siłownika 4D i ustawienia go manualnie? Czy to coś da i co wtedy z Pid czy menu musze coś zmienić ?