Pani Psychiatrzyni 17: Czego Ty się znowu boisz?! Nerwica okiem psychiatry.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2024
  • Co wspólnego ma ze sobą homofobia i lęk przed pająkami? 🌈🕷
    Czy ból w klatce piersiowej może wyleczyć psychiatra? 🧠👩🏽‍⚕️
    Czy strach to to sam co lęk? 😱🙀
    Na te i inne pytania dotyczące zaburzeń lękowych (nerwic) odpowiadam w 17 odcinku podkastu Pani Psychiatrzyni
    #nerwica #ocd #ptsd #psychiatria #psychologia #zaburzenialękowe #paniki #napadypaniki #gad
    -----------------------------------------------------------------------------
    mój instagram: @oh_padi
    Moje odcinki znajdziesz na TH-cam, Spotify i EmpikGo :)

ความคิดเห็น • 10

  • @user-us3jf5kj1p
    @user-us3jf5kj1p 3 หลายเดือนก่อน

    Mamy 21 wiek a psychiatrzy nadal przepisują leki na zasadzie - może pomoże. Oczywiście przez pierwsze 2 tygodnie brania lekow będzie gorzej . Jak to możliwe że nie mogą dopasować leków do objawów . Czy kardiolog też robi doświadczenia na pacjentach?

  • @marcelweber7010
    @marcelweber7010 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajnie i klarownie nakreślony temat. Zastanawia mnie, skoro na rozwój zaburzeń lękowych wpływ ma głównie genetyka to jaki wpływ ma stres matki w ciąży oraz traumy z pierwszych lat życia. Czy można powiedzieć, że osoba która nie ma "genu nerwicy" jest bardziej odporna na stresory w dzieciństwie?
    Pozdrawiam :)

    • @panipsychiatrzyni6821
      @panipsychiatrzyni6821  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za komentarz :)
      Co do ciąży - silny stres w czasie ciąży wiąże się ze zmienionym wydzielaniem hormonów i mobilizacją układu immunologicznego. Może mieć to wpływ na dynamicznie rozwijający się mózg płodu, to z kolei może predysponować do rozwoju zaburzeń psychicznych w przyszłości, w tym także zaburzeń lękowych.
      Trauma wczesnodziecięca zdecydowanie może być czynnikiem generującym uciążliwe zaburzenia lękowe w dalszych latach życia, pierwsze lata życia to czas w którym rozwija się układ nerwowy, kształtują się cechy osobowości. Nie mniej trauma przeżyta na każdym etapie życia pozostawia jakiś ślad.
      Co do ostatniej poruszonej kwestii - z przekonaniem odpowiadam, że osoba która nie ma ''genu nerwicy" jest bardziej odporna na stresory, czy to w dzieciństwie, czy to w dorosłym życiu.
      Również pozdrawiam!

    • @marcelweber7010
      @marcelweber7010 3 ปีที่แล้ว

      @@panipsychiatrzyni6821 bardzo dziękuję za odpowiedź :)

  • @dariak.1527
    @dariak.1527 3 ปีที่แล้ว

    Zastanawiam się czy z takich zaburzeń lękowych np. po traumie, możliwe jest, że pacjent sam pracując nad sobą wróci do równowagi?
    P.S. Bardzo ciekawy odcinek. Pozdrawiam.

    • @panipsychiatrzyni6821
      @panipsychiatrzyni6821  3 ปีที่แล้ว +3

      Dziękuję ❤️ myślę że da się samemu poradzić z trudnymi doświadczeniami i wrócić do równowagi. Czasami bardzo pomocni okazują się członkowie rodziny i przyjaciele, jeżeli potrafią mądrze wspierać i towarzyszyć. Ale nie jest to uniwersalna zasada. Ja raczej wolę dmuchać na zimne i zalecić o jedną wizytę u specjalisty za dużo niż za mało. Szczególnie że czasami w powierzchownym kontakcie ktoś nie sprawia wrażenia poruszonego trudną sytuacją, a w jego głowie toczy się walka o przetrwanie. Pozdrawiam!

    • @dariak.1527
      @dariak.1527 3 ปีที่แล้ว

      @@panipsychiatrzyni6821 też jestem zwolennikiem zasady "lepiej za dużo niż za mało", ale ciekawił mnie ten temat ponieważ leczenie u psychiatry dalej jeszcze jest wielkim tabu i czasem człowiek, który potrzebuje pomocy nie ma możliwości z takiej skorzystać.
      Z drugiej strony zastanawiałam się ostatnio czy w dziedzinie psychiatrii istnieje coś takiego jak profilaktyka. Chodzi mi o to, że regularnie robię badania np. morfologie i konsultuje wynik z moim lekarzem, żeby sprawdzić czy nie ma odchyleń od normy. Dlatego ciekawi mnie czy do lekarza psychiatry idzie się z konkretnym objawem, czy dobrze by było raz na jakiś czas umówić wizytę, żeby się upewnić, że wszystko jest w porządku?

    • @panipsychiatrzyni6821
      @panipsychiatrzyni6821  3 ปีที่แล้ว +2

      @@dariak.1527 korzystanie z usług poradni zdrowia psychicznego rzeczywiście pozostaje dla wieku osób tematem tabu, zupełnie niepotrzebnie. Co do dostępności - w mniejszych miejscowościach na pewno jest trudniej ale coraz więcej poradni, także tych działających w ramach NFZ, udziela porad telefonicznych. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania więc wystarczy się po prostu zapiać.
      Co do profilaktyki - trzeba o swoje zdrowie psychiczne dbać. Utrzymywać zdrową równowagę między pracą a odpoczynkiem, wysypiać się, uprawiać sport, spotykać się z ludźmi, rozwijać swoje pasje. Nie ma konieczności profilaktycznego chodzenia do psychiatry, ale warto jest korzystać z pomocy psychologicznej i psychoterapii na różnych etapach swojego życia. Nawet zdrowemu, szczęśliwemu człowiekowi praca z terapeutą może pomóc pełniej korzystać z życia :)

  • @angelaclark111
    @angelaclark111 ปีที่แล้ว

    co pani uwaza o prawie przyciagania i prawie zalozenia? wierzy pani, ze mysli kreuja nasze zycie?

  • @muhammadmidrahu2260
    @muhammadmidrahu2260 2 ปีที่แล้ว

    Zdrowia dla normalnych!
    th-cam.com/video/zKUFZwHSg70/w-d-xo.html