FIRE Pénzügyi szabadság, korai nyugdíj interjú Bognár Balázzsal - Pénzügyi Fitnesz 197

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 27

  • @slaszlo9088
    @slaszlo9088 ปีที่แล้ว +6

    Én nyugdíjasként gazdagabb vagyok mint fiatalon. A tőzsdét befejeztem , most befektetek. ( Ja és van egy bérbeadott ingatlan fele ) Tiszta happy vagyok.

  • @the_real_lajos_toth
    @the_real_lajos_toth ปีที่แล้ว +9

    Nemrég találkoztam a FIRE megnevezéssel, de ettől függetlenül az elv már régóta létezik. Én 20 éve kezdtem (most vagyok 41) és tetemes összeget sikerült így összegyűjteni. Fontos, hogy az elején sokat elvitt az önképzés (egyetemek, tanfolyamok, kevesebb buli vagy tespedés, sok szorgalom), és bátotnak is kellett lenni, megpályázni +30-50%-ot fizető állásokat 4-5 évente. Így exponenciálisan nőtt a bevétel. Elérhető ekkora vagyon alkalmazottként is, de neg kell dolgozni érte. Persze ez csak egyszemélyesen működik ilyen számokkal. 3 gyerek, családi ház (kifizetve!) mellett kevesebb a likvid vagyon, így folytatódik a gyűjtögetés. Szerintem ha plusz 10 évig tudom tartani, esetleg tovább emelni a jelenlegi kb. 50%-os megtakarítási hányadot, akkor 51 eves korra összejön. Persze emellett ésszel kell költeni. Rengeteget lehet spórolni a főzéssel, egyéni sporttal, átgondolt nyaralásokkal, stb.) Ha fiatalon nem szállnak el az igényeid és később is csak szerény mértékben emeled őket, akkor minden fizetésemelés 80%-ban mehet a megtakarításokba. Sok sikert!

    •  ปีที่แล้ว +2

      Köszönjük! Igen, Amerikában már évtizedek óta kiforrt dolog...

    • @attilatoth2942
      @attilatoth2942 ปีที่แล้ว +3

      Már én is kacsingattam a 65-70%-os megtakarítás felé, de az infláció miatt most megint 55% körülre estem vissza, kicsit dühítő.

    • @the_real_lajos_toth
      @the_real_lajos_toth ปีที่แล้ว

      @@attilatoth2942 Én most azzal kísérletezek, hogy rövidtávon a pénz egyik felén állampapírt veszek, hogy némileg csökkentsem az infláció hatását, a másik felén pedig dollárt csipegetek, ahogy halad lefelé, abban bízva, hogy később még emelkedik. Ha pedig nem, akkor ott legalább kisebb az infláció, így ha tovább csökken az értéke a forinttal szemben, akkor is van egy kis biztonsági pufferem mielőtt valós mínuszba kerülnék. Összességében gyűjtögetem a készpénzt, de apránként azért csorgatok ETF-ekbe (S&P követő, MSCI világtőzsde, 3 REIT) és bizony én még 10% kripto-kitettséget is elkezdtem kiépíteni (coin-ok, NFT-k). Szombaton reggel vidáman ébredtem az utóbbi miatt. :-)

    • @kollaristvan941
      @kollaristvan941 ปีที่แล้ว +1

      ​@@attilatoth2942irigylem a problémádat! 😉

  • @kalmanstube
    @kalmanstube ปีที่แล้ว +6

    Nem kellenek bonyolult képletek, nagyon egyszerű ez:
    Hosszútávon azzal kell számolni, hogy a hozamok és az infláció kioltják egymást, tehát elég nominálisan számolni.
    Azzal kell kalkulálni, hogy ha pl. maradunk a videóban elhangzott példánál és évente 5milliót félre tudsz rakni, akkor annyi évig lesz évente 5millió Ft (értékű) költőpénzed, ahány évig ezt félre tudtad rakni.
    Ezért látom esélytelennek a FIRE-t, mert évente (vagy havonta-nézőpont kérdése) a kiadásaimnál jóval nagyobb összeget kellene megtakarítanom.
    Ettől függetlenül nem adom fel. 😉

    • @kimif127
      @kimif127 9 หลายเดือนก่อน

      hello
      hova teszed félre? és csak úgy ott lesz 1 széfben és ennyi havonta beraksz 400 ezret pl?
      de az jövöre nem fog többet érni sajnos az infáció miatt..ezt mindenki tudja ugye
      De ha belerakod pár részvénybe ami többet hoz mint az infláció? mert vannak olyanok
      nézz utána.
      Akkor más a helyzet simán lehet 7-9%-al számolni fixen átlag pl 10 év alatt, ezt az én konzervatív gondolkodásom
      nagyon óvatos megközelítés, inflációt levonva (+ még osztalékot is küld nagyon sok cég amit vissza lehet forgatni a befektetésbe pl )
      számolj utána, szeretnélek meggyőzni
      tudnál mutatni táblázatot ami ellenem szól ?

  • @sandorrecsei9829
    @sandorrecsei9829 ปีที่แล้ว +5

    Szerintem az inflációt is figyelembe kellene venni a gyűjtögetés során.
    Persze ez növeli a fire-höz szükséges időt .

    •  ปีที่แล้ว +2

      Így van

  • @josidemo
    @josidemo ปีที่แล้ว +3

    Mi a baj a cicás avatarokkal? Miért várod el, hogy a világ legnagyobb kémkedő felületén személyes és bizalmas adatokkal lássák el a hatóságokat az emberek? Csak nem kapsz jutalékot a NAV-tól?

  • @arpadnyilas1980
    @arpadnyilas1980 ปีที่แล้ว +6

    Azért én erre a családos dologra kíváncsi lettem volna kifejtve. Mármint a magyar családoknak sajnos azzal is szembe kell néznie, hogy elkezdődött egy átmeneti állapot, amikor is a privát oktatás és privát eü bevezetődik. Tehát egyszerre kell fizetni ezt az államkasszába is meg saját zsebből is. Ezekkel még nehezebb számolni. És nem lepődnék meg, ha mire felnő a most születő generáció addigra az egyetem is fizetős lesz. Harmad részt az idő tényező, a gyerekemre most tudok költeni 20 év mulva nem, ellenben én szeretek goldozni, engem ez inkább a biztonság oldalról érdekel. De akkor is érdekes kérdés, hogy a későbbi nyugdíjam miatt vonjak meg a gyerekemtől dolgokat (félreértés ne essék nem játékra és luxus dolgokra gondolok)?

    •  ปีที่แล้ว +6

      Mindez sok más mellett egyéni kérdéssé teszi ezt az egészet, igazad van. Nekem is volt itt olyan videóm, hogy a generációmnak legalább 5-6-felé kell fizetnie. Az utolsó témánál én azt preferálom, hogy előbb legyen meg az én anyagi boztonságom, minthogy a gyereknek gyűjtsek kezdő lakásra vagy ilyesmire.

    • @Hocke81
      @Hocke81 ปีที่แล้ว +9

      @ Ugye a klaszikus példa az oxigénmaszkal a repülön...elöször magadnak tedd fel,utána tudsz "segiteni" másoknak/gyerekednek stb

    • @zoltantoth5962
      @zoltantoth5962 ปีที่แล้ว

      a családos kemény dió, nagyságrendileg 6x annyi a családunk kiadása (2 szülő, 2 gyerek) mint anno agglegényként, tehát nagyobb bázis kell. A gyerekeknek születésüktől diverzifikált osztalékrészvény portfólió gyűlik külön-külön, meglátjuk mi lesz belőle. Szóval nagyon nehéz viszont a gyerekek annyi boldogságot hoznak ami pénzben aligha mérhető :)

    • @arpadnyilas1980
      @arpadnyilas1980 ปีที่แล้ว

      @ A gyerek építse fel magát, én itt inkább arra gondoltam, hogy fejlesztések, magán órák, hangszerek, orvos stb. Bár a lakás már meg van nekik 16 évesen lehet elköltözni. :P

    • @arpadnyilas1980
      @arpadnyilas1980 ปีที่แล้ว

      @@zoltantoth5962 Igen és most van lehetőség velük lenni én pont most nem akarok dolgozni sokat, de amikor kirepülnek akkor meg majd ráérek sokat dolgozni.

  • @MrSipi1988
    @MrSipi1988 ปีที่แล้ว +3

    Arról megy a beszélgetés, hogy milyen sokáig fogunk élni. Egyre több tanulmány szól a civilizáció összeomlása mellett 10-30 éven belül. Erről is érdemes lenne valami elemzéses videót csinálni.

  • @Daikini0
    @Daikini0 ปีที่แล้ว +1

    16:00-hoz: a tőzsde 10% átlagot hoz dollárban, a forint inflációja 10%, ez igazából nekem azt mondja, hogy Forintban megtakarítani nem igazán (vagy nagyon ésszel) szabad. Keresni kell olyan valutát, amihez képest a forint alulteljesít (USD, EUR)

  • @MilanCrypto
    @MilanCrypto ปีที่แล้ว +3

    18:40 - No offense, de az ilyen kijelentéseket értik nagyon nagyon sokan félre a nulladik lépésnél és ezért bele sem vágnak. Tapasztalatból mondom, hogy a legtöbb ismerősöm nem érti azt, hogy mi a különbség az árfolyamveszteség és a reálérték (vásárlóerő) csökkenés között. Sokan voltak akiknek ugyanezt mondtam, hogy infláció alatt fog kamatozni a pénze, ne tegye az egészet állampapírba. Ezzel mindig csak azt sikerült elérnem, hogy a "veszteség" szó megkongatott egy harangot a fejében és maradt a pénz a bankszámlán.
    A másik, hogy konkrétumok ugyan nem hangzottak el ennek a FIRE mozgalomnak a lényegéről, de ha osztalékfizető részvényekre épül, akkor a brutál erős forint infláció ellen kiváló "hedge" a dollár-forint árfolyamának változása (persze 5-10 éves távlatban, most is épp zuhanunk 340 felé, ha nem csalnak a kalkulációim), másrészről, ha dividend king/champion céget választunk és megnézzük az osztaléknövekedési történetét, akkor érdemes olyanokat választani, akik inflációkövető mértékben emelték az osztalékot.
    Nyilván jó cégek papírjaiba kell beszállni jó értékeltség mellett, de ez már más kérdés. Én ezt azért hozzátettem volna, mert így megmaradt a "háátttt..." szintjén a kérdésre a válasz, hogy hogyan lehet védekezni az infláció ellen hosszútávon.

  • @user-kk8cy3hu4o
    @user-kk8cy3hu4o ปีที่แล้ว

    Stumpf-Bíró Balázzsal is beszélgethetnél kíváncsi vagyok a pénzügyi válságot hogyan képzelitek el.

  • @szacsoka
    @szacsoka ปีที่แล้ว

    25x szorzó azért necces, mert alapesetben igen, 25 évvel számoljon. De, ha 25 évvel korábban akar szabadságot - nem nyugdíjat írtam, ahogy említette -, akkor 50x szorzó kellene, nem?

    • @WiesingerFasten
      @WiesingerFasten 4 หลายเดือนก่อน

      Azért 25x a szorzó, mert a 4%-os alaphozammal "lehet" számolni, tehát az elvárt éves hozam x 25 (4% miatt) kell hogy összegyűljön.
      De technikailag én is kevésnek érzem a 25ös szorzót

  • @zb1065
    @zb1065 ปีที่แล้ว

    FIRE... Fölöslegesen hosszú ez a mozaikszó, bőven elegendő és kifejező lenne egyszerűen a FI.
    Én azért nem bíznám a tőzsdére a nyugdíjas éveimet; mindenképpen alacsonyabb kockázatú befektetést választanék. Mert mi van ha esetleg éveken keresztül stagnál vagy csökken az árfolyam?! Ebben a bolond világban bármi lehetséges... S akkor felélem az alaptőkét? Akkor már csak idő kérdése, hogy mikor fogy el az utolsó cent...

    • @kimif127
      @kimif127 9 หลายเดือนก่อน

      van errő kimutatás hogy 1 válság meddig tart illettve a legnagyobb meddig tartott stb amig viszza nem állt arra az árra az árfolyama pl az amerikai tőzsdének
      volt a covid, kb 40%os minusz, aztn azóta 100%-ot az akkori árhoz képest
      ha levonjuk az inflációkat ,nagyon pesszimistán is de a 10% tiszta hozam meg van
      de kérlek nézegess ilyen videókat, ha érdekel a téma, engem meggyőztek
      amugy milyen alacsony kockázatú a befektetésed megkérdezhetem?
      leírnád számokban ha lehet? garázs,parkolóhely, üzletheyliség ?

    • @zb1065
      @zb1065 9 หลายเดือนก่อน

      @@kimif127
      Persze, így van, némi következtetéseket le lehet vonni a múlt eseményeiből , adataiból, s az is tény, hogy hosszú távon eddig jó befektetésnek bizonyult a tőzsde, ugyanakkor, nyilván, ez még nem garancia a jövőbeli profitabilitásra. Kockázat nélkül viszont nincs profit... 😊
      Jelenleg kizárólag ingatlanban van a megtakarításom és életbiztosításban. A jövőben pedig, ha a körülmények adottak lesznek, kecsegtet a háztáji energiatermelésbe való beruházás, megcélozva az energiafüggetlenségemet. De ez inkább a távolabbi jövő célkitűzése.

  • @laszlorill9748
    @laszlorill9748 3 หลายเดือนก่อน

    A képlet egyszerű. Usa miért emelkedett ekkorát?? 2008 után beindították a pénzverdét és iszonyatos mennyiségű dollárt nyomtak a piacra. Ennek a hozadékát látjuk a piacon. Érdekes , sehol máshol nem emelkedtek ekkorát a piacok. Van még egy hely a világban , ez MO: Itt is megy a pénzverde, remélem érzitek az inflációt is, és a BUX szárnyalását is. OTP ?? Igaz összeomlott Ukrajna , és az Orosz piacok is, mégis duplázott az OTP..