Я киянка і раніше, коли до мене приїжджали друзі з інших міст та сіл, я водила їх визначними місцями Києва і цитувала булгакова. Тепер буду читати Куліша, не хочу щоб рідне місто асоціювалося з жалюгідними імперіями. Дякую за просвіту!
З мого світогляду оце «бєлой акації гроздья» йшло найдовше і найболючіша. Булгаківські фантоми якось міцно вʼїлись в київський брук. Дякую за цей випуск: аргументовано, ґрунтовно і дуже цікаво. Ви крутезні!
Дякую за це цікаве та дуже АКТУАЛЬНЕ відео! Зараз Андрій Бауместер уводить в оману людей, розповідаючи про Булгакова та популяризуючи "руській мир", а це відео є гарним ляпасом проти його брехні.
Та весь канал Баумастера, це така собі оаза ватних малоросів і совкодрочерів, які безперервно скиглять з приводу втрати застійно - рєжнєвського раю. Навіть гидко згадувати про нього.
Я живу в Бучі, недалеко від місця дачі Булгакова, там прямо зробили меморіал(??!!), хоча в нас дачі багатьох видатних людей тут були.. Читали "Майстра"в школі, сподобався, але ніколи не відносила його до нашої культурної спадщини, читали суто як зарубіжну літературу. Була і в музеї на Узвозі, там теж таку увагу йому приділили.. пам'ятник поставили (!!??) Хоча там жило багато інших видатних людей.. питання в чому: чому ж тоді ми самі робимо з таких людей собі ікон?!
Московити свідомо облаштовували наше життя всім "великорусским", позначаючи таким чином все українське як мрсковитське і монументальна пропаганда стала у нагоді для цього.. Все це нав'язувало теорію сталіністів "адин народ". От сьогодні і маємо завдання спекатися всього мокшанського. Але це завдання для кожного з українців, бо тільки так можна відродити національну свідомість.
@@lilasolt1258Свого часу - так. А потім (уже після 1991 р.) з телеящика полинули всілякі "старые песни о главном" - і туга за імперією (байдуже, царською чи більшовицькою). І - ось результат. Бабусі з іконами в Сімферополі, Донецьку і Луганську, за спинами яких стояли зелені чоловічки, - це теж наслідок тих "старых песен о главном".
Булгаков мені добряче мізки промив😢 читала і "майстра", і "собаче серце", і "Івана Васильовича", і господи прости "Білу гвардію". Для мене сьогодні стала відкриттям ваша теза про оцю підміну особистості справжнього диктатора, на такого собі "свого хлопця, зі своїми приколами, але в цілому непоганого" -- і як я не помічала цього раніше? До" білої гвардії" я вже підходила більш-менш загартованою і тому отримувала задоволення від сцен, де білогвардійці від безсилля рвуть з себе погони і втікають від Петлюрівців, а вони то наздоганяють! З творчості Миколи Куліша читала тільки п'єсу "Мина Мазайло" в школі, але знайома зі змістом інших п'єс, через те, що читала праці про театр Курбаса. Обов'язково читатиму ще в повному обсязі. Дякую вам за працю!
Мала щастя народитися на Галичині, яка змалку правила любов до українського. В школі читала московських авторів, однак ніколи ними не захоплювалася. Моя мама збирала українських авторів, яких ми читали і шанували. Булгаков, достоєвскій, толстой для мене московити. А я , наприклад, більше любила Бальзака, Гюго, Драйзера.
Дякую ! Як завжди переконливо і спонукально до аналізу. Я була зачаровна " Майстром і Маргаритою" ; " З Білої гвардії " любила цитату про абажур, та не могла пробачити зневаги до української мови . Спочатку мою залюбленість в " Майстра .." розвіяв Биков і остаточно флер магії зник 22 лютого. За красивими словами і таємничими образами ховалися ненависть, підлість і безсилля. Заново пізнаю те, що читала .
Яке ваше діло до людей,які дійсно цінують справжні таланти,а не якою мовою написані талановиті твори.Я читаю Лескова, Купріна, мого дуже шанованого Чехова,Пушкіна,і ці люди, не винні,що йде війна,що допомогу крадуть безсовісно в Україні,ті,хто говорить на українській мові, і звеличення однієї мови і є нацизм, і у всьому світі вже люди сміються над українцями,які виїхали в Європу,і замотпвшись в ' прапор України
І прапор України їм потрібен,тільки для того,щоб клянчити допомогу,а в Україну їх тільки в страшному сні і можна вигнати. Немає поганих націй,нема поганих мов,є Люди і є Ублюдки
Дякую за цю бесіду! Як завжди професійно, цікаво й сучасно! Я читала всі п'єси М. Куліша і прекрасну книгу Наталі Кузякіної ,,Траєкторії доль,,. Важко сказати яку його п'єсу я люблю найбільше. Вони всі улюблені, геніальні, гострі і сучасні. Напевно все ж таки пальму першості віддаю п'єсам ,,Мина Мазайло,, і ,,Народний Малахій,,. М. Куліша вважаю генієм! Щодо булгакова...,,Білу гвардію,, починала читати безліч разів і...кидала...не могла продовжувати...звичайно зміст її я знаю але цей твір та й інші (,,Я вбив,, наприклад) викликають тільки огиду...Музею не місце в Києві!
Продовжуйте робити цю дуже корисну справу -- розвінчувати міфи про "вищість" російської культури, показуйте зверхність і імперскість її творців і носіїв. Чим більше знаєш, тим більше переконуєшся, що українська інтелігенція минулого мала гострий талановитий розум, бачила й розуміла усі махінації своїх сусідів, їхню підступність і майже відкриту зневагу. Треба вивчати усі способи протистояння ворогу, які виробили покоління наших предків.
Дякую за цікавий випуск. Із творів Миколи Куліша читала "97" та "Мина Мазайло". Остання п'єса є улюбленим твором. Коли читала цей твір вперше, вразила тьотя Мотя, але найбільше Дядько Тарас із Києва та його слова про україніцацію,де він каже про те, що остання проводиться для того, щоб виявити проукраїнське населення, а потім його знищити. Це виглядає як своєрідне пророцтво майбутніх кривавих подій 30 років. І ще, після прослуховування Ваших лекцій і розмов, Дядько Тарас асоціюється зі "старою громадою" Києва.
Всім читачам і слухачам цього прекрасного діялогу ще раз раджу прочитати книжку Еви Томпсон "Трубадури імперії" і подивитися десятки відео на Ютубі, у яких не лише українці, але й самі московити розвінчують безліч мітів москвинячої імперії та її толстоєвскіх і булґакових...
Дякую за випуск! Ви чудові! Лікуєте від стереотипів про українську літературу, набутих у школі. Куліша не читала, Булгакова читала - показово, чи не так 😐 Наразі поки більше з теорією літератури знайомлюся, у тому числі за Вашими книжками, Віра Павлівно. З художки почала Винниченко "Записки кирпатого Мефістофеля" (читаю вголос собі та хлопцю 😊)
Дякую за розповідь. П'єса "Мина Мазайло" - найулюбленіша українська п'єса. Її можна на цитати розібрати: "Улю, давайте я вас українізую!" - Невже, ти, Мокій, не руська людина? - Я - українець!", "Скоро скажемо всім мазєніним "Гол!" та інші. "Дні Турбіних" після вашої розповіді видаються історією маргіналів, одразу скажу, що самої п'єси не бачила ні в якому вигляді. Але пару років тому здибала цікавий факт: у якійсь серединній версії "Майстра й Маргарити" уся ця варіятивна гоп-компанія нечистої сили палить москву. Повністю... Уявляю собі як злякався автор, того що написав, якщо він підлабузнювався до влади.
Я воспитанна в русской семье русскими родителями и на русской культуре. Украина стала моей родной страной и землёй. Я пртщнаю талант Булгакова как писателями, но при этом прищнаю что действительно он был украинофобом. Это надо признавать.
Цікаво, що коли я поступав на театральний факультет ХНУМ (2021), то в списку літератури одночасно були п'єси «Мина Мазайло» і «Дні Турбіних». Мене це дуже насмішило.
Пʼєса «Мина Мазайло» Куліша моя улюблена, як і «Ревізор» Гоголя. Щодо булгакова , я вважаю треба музей цього ненависника всього українського давно ліквідувати і забути, його твори викинути з нашого інфопростору, як і всю іншу московську літературу. До речі, чула чудову ідею замість музею булгакова зробити музей Кошиці. Пані Віро, пане Ростиславе велика вам подяка за цю працю у відновленні справедливости і статусу української літератури. Яка ваша думка , щодо повернення в повному обсязі українського правопису 1928 року і прибрати подвійність Афіни і Атени, закінчення на -сті і -сти в родовому відмінку.
Дякую 💐 І уявіть молоду людину з росії,/України, яка читає твори Булгакова... Польські діти щось своє таке читають, угорські своє... І є ще в нас досить талановитих вчительок-булгаковок, які йдуть суворо за його духом і буквою. І не-вчительок. Дивіться, як послідовно все таке вилазить із нор, до того ж агресивно вилазить. І місто, і город наші) Чи був Київ білогвардійський? Так, частково міг бути. Роблю висновок із сучасної ситуації, з читаних спогадів Старицької-Черняхівської, їхніх сліз через насмішки з української, з фактів муравйовщини. Бо немає, мабуть, страшнішого за фанатика-провінціала. Чому ми маємо щось доводити на своїй землі і чому нашим ворогам вдається пропаганда?!! Булгаков втілив зло як позитивну необхідність, тоді як Гоголь писав про малість зла, коли б лиш людина це бачила.
Дякуємо щиро!!! Українофоби «однокашники» по Київській гімназії Булгаков та Паустовський були непорядними по відношенню до рідних. Булгаков залишив без грошей, житла та кусня хлібу першу дружину, яка рятувала його життя неодноразово. Паустовського зовсім не хвилювала доля його матері та єдиної сліпої сестри під час війни проти більшовистськоі та білогвардійської навали на Україну - його брати загинули, батько помер.
Погоджуюсь. Про ставлення Булгакова до першої дружини знають багато, а про Паустовського -- менше. Чудові описи природи, але мене найбільше цікавила трагічна доля його матері і сестри, про яких він пише побіжно, скупо. Про загиблих братів також пише мало, але на те могли бути політичні причини, проте не розказати докладніше про матір і сестру ніяких причин не було. Сам він без кінця мандрував, шукав пригод, крутився серед одеської письменницької братії, набирався життєвого матеріалу для майбутніх творів, а мати й напівсліпа сестра гибіли невідомо де. Пам'ятаю, як вони прийшли до нього в місто за порятунком напівроззуті серед зими, і їх прийняли за жебрачок. Він пише. що сестра померла за рік після матері, але згідно з Вікіпедією -- десь черед три роки. Як вона жила увесь цей час?
Дякую. "Патетична соната" Куліша і "Золотий гомін" Тичини - художній зріз української революції. І це найбільш показові твори, що деконструюють "булгаківський міф" стосовно Києва.
Наразі вимушена знати булгакова. Проте, вважаю це насаджування меншим злом для світогляду людей, аніж коли вони самі знаходили його творчість і з радістю сприймали його ідеї. Дуже вдячна за вашу роботу, з вами я ще не збожеволіла
З аналізу творів Булгакова стає зрозуміло чому в Києві така вкорінена московитська мова. Це ж культивувалось всіма поколіннями пошановувачів отого чванливого зайди.
дякую ! дуже цікаво і переконливо ... ! але Булгаков залишився для мене великим і непересічним письменником, хоч він і українофоб... що прикро... пёєси пана Куліша не читала, але обовёязково надоложу цю прогалину... як і багато інших ... особливо з 20 - 30 років України... а вам, шановні, наснаги і успіху! і ще раз - дуже вам вдячна!!!!!
Дякую за цікаву і корисну розмову. На мою думку, замовчення або викреслення таких явищ, як Булгаков, не є продуктивним. Навпаки, треба саме музей Булгакова перетворити на музей українофобства і російського шовінізму.
Я пам'ятаю Ларіосика-Сергія Іванова з совєцького фільму. Кузен із Житомира. Такий милий. І в музеї Булгакова я була 30 років тому. Але мої мізки провітрились дуже швидко.
Дуже цікава розмова! (Хоча я взагалі не розумію порівняння Воланда і Волдеморта. Ці персонажі зовсім не схожі і абсолютно не хочуть цього самого...). "Майстер і Маргарита" - довго це була моя улюблена книга. Я перечитувала її повністю або частково майже кожного року, або і частіше. Але з 2022 року я вже не поверталася до неї. З одного боку, я трохи сумую - у мене зараз немає улюбленої книги... Люблю багато, але улюбленї, поки що, на це місце не знайшла... Але не маю бажання читати Булгакова і не знаю, чи це колись зміниться. (А «Білу гвардію» я ніколи не читала і взагалі нічого про неї не знала, вона не є популярна в Польщі, на відміну від "Майстра").
Розумію, може це не зовсім по темі, але було б цікаво послухати про Сержа Лифаря. Він написав спогади, зокрема про Київ і своє дитинство в Україні. Бо побутує думка, зокрема про це писав нещодавно Кіпіані, що Лифар - це як Булгаков, факт народження на території України - не є підтвердженням самого українства як внутрішньої філософії.
Музеям цим справді не місце в Україні, я зробила багато на антибулгаковському фронті; вірю, що музей ми таки закриємо врешті. Або шануємо Петлюру й Куліша, або Булгакова. Інакше просто не вийде.
А що як перетворити їх в антимузеї цих особистостей - як раз в експозиції та на екскурсіях розповідати про їх українофобство, зняти з п'єдесталів... Хоча ні, навіть так забагато місця та уваги, які краще було б віддати нашим творцям
@@ann16492 По-перше, в цих постатях немає нічого унікального, звичайнісінькі російські шовіністи, що, так сталося, народилися в Україні. По-друге, це все-одно збереження памʼяті про них за рахунок українців.
Був у тому музеї у 2019-му....Вражений зневажливим ставленням до України та всього українського екскурсовода - дуже немолодої вже жінки (чомусь подумалося, що вона могла б ще у НКВС служити)...
Пропоную всім висококультурним населянам, вранці на сніданок, на обід і на вечерю їсти твори Булгакова, Достоєвського, тощо. Нічого чіпати хліб, масло , тощо, вирощене руками " низькопробних" селян.
"Ви скорчите кисло пику, коли повідомлю вас, що предок мій споконвіку хліб сіяв і свині пас. Щоб жерли ви булки й сало, віками пер соху-плуг... Хіба для історії мало оцих видатних заслуг?" (Василь Симоненко, "Мій родовід").
З Куліша: «Мина Мазайло», «Народний Малахій» та «Маклена Ґраса», а от чи читала «Патетичну сонату» - не памʼятаю. Треба надолужити. Памʼятаю, наскільки мене вразив Куліш ще у старших класах школи. З Булгакова: «Майстра і Маргариту», «Рокові яйця» і « Собаче серце». «Білу гвардію» не читала і кіно «Дні Турбіних» не дивилася, можливо, саме тому на початку нового витка дискусії його украінофобність не була мені одразу очевидною.
В часи заборон і моди читав Булгакова все, що видавалось... Ходив з екскурсією місцями "Білої гвардії" знаменитої Олени Рахліної......Зараз пробував перечитати "Білу гвардію".. Не можливо! Набір якоїсь нездорової фантазії.. зі злобою(жаба певно давила все життя!).....Як таке могло подобатись і бути "моднім" ?!
хотів би задати питання: як варто ставитися до книжок едуарда лимонова, дія яких розгортається у харкові? наприклад, «підліток савенко». чи краще видмовитися, як від булгакова, через його українофобію, або скоріше ставитися, як до творів гоголя про україну?
Так, киянам поки що не вдалося відправити у забуття музей та ім'я ярого українофоба Булгакова, але ми за це візьмемося більш активніше і очистимо знаний у всьому світі Андріївський узвіз від вялікороса Булгакова. В свій час відстояли перейменування пр.Мацковский у пр. Степана Бандери, а проспект ката українців і автора ідеї "чернопиджачников" Ватутіна сьогодні названо на честь Шухевича. Переборемо завзятих прихильників "вяликой русской культурки".
Іноді видатні твори починають жити своїм життям і стають ніби "перевертнями" того, що хотів сказати автор. Особисто для мене "Майстер і Маргарита" це роман про протест і самопожертву, про незгасні цінності. Все інше - це декорація.
Проблема відмови від Булгакова для мого покоління,що все таки він дуже талановитий письменник і в часи радянщини сприймався як майже дисидент. І екранізація Басова досить успішна. Але прийшов час ідентифікувати кожного
Відмови не буде, буде підігрівання інтересу і розкол. Я за правду, нічого кращого немає! Про Булгакова треба говорити правду: все те, що було сказано у цій розмові, і не заперечувати його письменницького таланту. Це набагато складніше, ніж просто закрити музей і робити вигляд, ніби ніякого Булгакова не існує. Не треба ховати і замовчувати зло, його треба розвінчувати і розбирати усі його підлі прийоми! І особливо необхідно наголошувати на тому, що найнебезпечнішим є талант на службі у зла.
А я думала до дорослого віку, що Бандера й Петлюра луже погані, а Дні турбіних і Біла гвардія дуже хороші, - не читала й не хочу, просто така аксіома. Важко розвернути мозок на протилежне... Майстер у школі зовсім не подобався, скорочено читала, а от спектакль оригінальний, дворівневий, зверху ляльки, знизу люди, сподобався, двічі дивилася, хотіла щорічною традицією зробити, а з війною його відмінили. Як не Воландеморт?! Ніколи не приходило в голову порівнювати з Воландом, це ж різні країни й часи... а обидва літуни, виходить! Дякую, що відкрили очі, страшенно сумно усвідомити таке перекручення. Івана Васильовича дивилася в дитинстві, погано пам'ятаю, але мені ніколи щиро не подобалися такого типу фільми, хоча вважалося, що це дуже смішно, дуже добре. Вразила неправильна назва Харкова рідного...😮 ні, направду тут ще багато цілих, неушкоджених місць, особливо в приватному секторі. Була в Києві в жовтні, потрапила в ресторан За двома зайцями, там фільм за стійкою постійно крутять, а виявляється, він не правильний, аж розхотілось повертатися туди, хоча деталі інтер'єру та подача десертів приємно вразили
Немає вини Михайла Булгакова ні в чому, він талант і пророк, і немає чого паскудити його світле ім’я. Вам до Булгакова, як до Китаю, знаєте яким способом!!!!!
Хай буде ваш булгаков, тільки на росії, нам він не потрібен, у нас багато талановитих українських письменників, про яких ми мало знаємо, тому що москальска культурна експансія забила наші голови тим булгаковим
Він пророк єдиної-нєдєлімої, пророк тих, що перестрашено співали "боже-царя-храні" під гул потужного петлюрівського "Слава!" в уенерівському Києві. Дуже вірю, що й цього разу його огидні шовіністичні пророцтва не збудуться, що Київ був і буде українським!
@@ageyevavira9147 немає про що з вами говорити. Навіщо ви читали Булгакова? Не для таких як ви писав талановитий письменник, дійсно Майстер і пророк, читайте краще Мар'яна Безуглу, чула,що вона стала "письменницею ',вона якраз для таких як ви,"творить".
@@tatianafomina3019Дуже складно вести дискусію із тупою людиною,якою є ви,пані,що ви мелете про комплекс самовартості?! Михайло Булгаков- талановитий письменник, якого ваші курячі мізки ніколи не зрозуміють, не лізьте туди,де ви ні бум бум... І що ви патякаєте,про нації,?! Ви ,і такі,як ви клянчите допомогу у всьому світі ,де ніхто не розділяє людей на нації,в уряді Америки працюють і люди з темною шкірою,і люди з Азії, індуси,а ви показуєте себе нацисткою! Коли до вас дебілів дійде,що на нашій планеті,створеній Богом,для всіх ,є тільки дві нації: Люди і тупоголові ублюдки,такі,як ви!
@@shaleniavtorky я перечитував багато його творів і по декілька разів. Так він білий офіцер і хотів їм бути це його життєвий вибір. Від цього він не стає поганим письменником. Так будь якого письменника можна притягнути до оспівування орків. Шевченка, Франка або Лесю Українку. Треба не згадувати як було а робити зараз щось цікаве щоб молодь хотіла читати!!
@@ВасилийВас-й1ьБулґаков талановитий письменник, але як людина, вибачте, гівнюк, зокрема, у ставленні до своїх дружин. Ну, і москСвинський шовініст, звичайно. Маю про це багато рідкісних матеріялів, які колись видам книжкою. Вам раджу полікуватися дослідженням Еви Томпсон "Трубадури імперії" - книжку недавно перевидали, здається...
@@ВасилийВас-й1ьШевченко, Франко і Леся Українка не дозволяли собі паплюжити мову народу, серед якого жили. Шевченко міг захоплюватися музикою Глінки або оповіданнями Салтикова-Щедріна (до речі, гостро актуальними й нині), але при цьому не знущався зі слів "кіт", "молочарня" або "дитячий притулок", як це робив Булгаков.
все так, але...а ЩО робили оці жіночка та чоловік при СРСР ???? Виходили на демонстрації? Писали щось погане про Сталіна та СРСР ? ДЕ вони були ТОДІ і що робили? А тепер включіть мозок та згадайте КОЛИ жив та писав Булгаков. Хто тоді керував країною?
Я киянка і раніше, коли до мене приїжджали друзі з інших міст та сіл, я водила їх визначними місцями Києва і цитувала булгакова. Тепер буду читати Куліша, не хочу щоб рідне місто асоціювалося з жалюгідними імперіями. Дякую за просвіту!
Дякую за вашу політичну позицію.
Респект вам.
Як нам цього не вистачало. Аргументовано, інтелектуально, беземоційно заперечити цю рашистську культуру.
Дякую.
З мого світогляду оце «бєлой акації гроздья» йшло найдовше і найболючіша. Булгаківські фантоми якось міцно вʼїлись в київський брук. Дякую за цей випуск: аргументовано, ґрунтовно і дуже цікаво. Ви крутезні!
Це не музей Булгакова, це музей білої гвардії! Треба називати речі своїми іменами!
Біла гвардія воювала проти УНР...
Дякую за це цікаве та дуже АКТУАЛЬНЕ відео!
Зараз Андрій Бауместер уводить в оману людей, розповідаючи про Булгакова та популяризуючи "руській мир", а це відео є гарним ляпасом проти його брехні.
Та весь канал Баумастера, це така собі оаза ватних малоросів і совкодрочерів, які безперервно скиглять з приводу втрати застійно - рєжнєвського раю. Навіть гидко згадувати про нього.
Теж про це згадала. Йому було б корисно переглянути це відео. Хоча навряд чи зворотній шлях ще відкритий для нього
Дякую за вашу працю. Слава Україні. Слава ЗС України.
Я живу в Бучі, недалеко від місця дачі Булгакова, там прямо зробили меморіал(??!!), хоча в нас дачі багатьох видатних людей тут були.. Читали "Майстра"в школі, сподобався, але ніколи не відносила його до нашої культурної спадщини, читали суто як зарубіжну літературу. Була і в музеї на Узвозі, там теж таку увагу йому приділили.. пам'ятник поставили (!!??) Хоча там жило багато інших видатних людей.. питання в чому: чому ж тоді ми самі робимо з таких людей собі ікон?!
Московити свідомо облаштовували наше життя всім "великорусским", позначаючи таким чином все українське як мрсковитське і монументальна пропаганда стала у нагоді для цього.. Все це нав'язувало теорію сталіністів "адин народ". От сьогодні і маємо завдання спекатися всього мокшанського. Але це завдання для кожного з українців, бо тільки так можна відродити національну свідомість.
Ми дали забрати наше у нас. Порожнє місце заповнили московитським. Русифікація
Треба змінювати ставлення до Булгакова. Він якщо і потрібен для чогось, то лише для того, щоб довести до людей його українофобство...
@@elenaacer362Не ми дали забрати, а в нас вирвали тортурами, розстрілами, страхами.Це було виживання.😢
@@lilasolt1258Свого часу - так. А потім (уже після 1991 р.) з телеящика полинули всілякі "старые песни о главном" - і туга за імперією (байдуже, царською чи більшовицькою). І - ось результат. Бабусі з іконами в Сімферополі, Донецьку і Луганську, за спинами яких стояли зелені чоловічки, - це теж наслідок тих "старых песен о главном".
Булгаков мені добряче мізки промив😢 читала і "майстра", і "собаче серце", і "Івана Васильовича", і господи прости "Білу гвардію". Для мене сьогодні стала відкриттям ваша теза про оцю підміну особистості справжнього диктатора, на такого собі "свого хлопця, зі своїми приколами, але в цілому непоганого" -- і як я не помічала цього раніше? До" білої гвардії" я вже підходила більш-менш загартованою і тому отримувала задоволення від сцен, де білогвардійці від безсилля рвуть з себе погони і втікають від Петлюрівців, а вони то наздоганяють!
З творчості Миколи Куліша читала тільки п'єсу "Мина Мазайло" в школі, але знайома зі змістом інших п'єс, через те, що читала праці про театр Курбаса. Обов'язково читатиму ще в повному обсязі.
Дякую вам за працю!
Величезна подяка авторам за безцінну працю на ниві просвітництва в боротьбі з імперським злом!!!
Мала щастя народитися на Галичині, яка змалку правила любов до українського. В школі читала московських авторів, однак ніколи ними не захоплювалася. Моя мама збирала українських авторів, яких ми читали і шанували. Булгаков, достоєвскій, толстой для мене московити. А я , наприклад, більше любила Бальзака, Гюго, Драйзера.
Дякую ! Як завжди переконливо і спонукально до аналізу. Я була зачаровна " Майстром і Маргаритою" ; " З Білої гвардії " любила цитату про абажур, та не могла пробачити зневаги до української мови . Спочатку мою залюбленість в " Майстра .." розвіяв Биков і остаточно флер магії зник 22 лютого. За красивими словами і таємничими образами ховалися ненависть, підлість і безсилля. Заново пізнаю те, що читала .
Народжене повзати- літати не зможе, це я про вас. Царство Небесне Майстру і благородній людині- Михайлу Булгакову.
@@gideonvin4390 Ви, я так розумію, літаєте?))) Щасливого польоту!
@@ІринаГеляс-л7д я ціную талант людини,а не пліткую про нього А ви вже прилетіли!
Яке ваше діло до людей,які дійсно цінують справжні таланти,а не якою мовою написані талановиті твори.Я читаю Лескова, Купріна, мого дуже шанованого Чехова,Пушкіна,і ці люди, не винні,що йде війна,що допомогу крадуть безсовісно в Україні,ті,хто говорить на українській мові, і звеличення однієї мови і є нацизм, і у всьому світі вже люди сміються над українцями,які виїхали в Європу,і замотпвшись в ' прапор України
І прапор України їм потрібен,тільки для того,щоб клянчити допомогу,а в Україну їх тільки в страшному сні і можна вигнати. Немає поганих націй,нема поганих мов,є Люди і є Ублюдки
Дякую за цю бесіду! Як завжди професійно, цікаво й сучасно! Я читала всі п'єси М. Куліша і прекрасну книгу Наталі Кузякіної ,,Траєкторії доль,,. Важко сказати яку його п'єсу я люблю найбільше. Вони всі улюблені, геніальні, гострі і сучасні. Напевно все ж таки пальму першості віддаю п'єсам ,,Мина Мазайло,, і ,,Народний Малахій,,. М. Куліша вважаю генієм!
Щодо булгакова...,,Білу гвардію,, починала читати безліч разів і...кидала...не могла продовжувати...звичайно зміст її я знаю але цей твір та й інші (,,Я вбив,, наприклад) викликають тільки огиду...Музею не місце в Києві!
Продовжуйте робити цю дуже корисну справу -- розвінчувати міфи про "вищість" російської культури, показуйте зверхність і імперскість її творців і носіїв. Чим більше знаєш, тим більше переконуєшся, що українська інтелігенція минулого мала гострий талановитий розум, бачила й розуміла усі махінації своїх сусідів, їхню підступність і майже відкриту зневагу. Треба вивчати усі способи протистояння ворогу, які виробили покоління наших предків.
Дякую за цікавий випуск. Із творів Миколи Куліша читала "97" та "Мина Мазайло". Остання п'єса є улюбленим твором. Коли читала цей твір вперше, вразила тьотя Мотя, але найбільше Дядько Тарас із Києва та його слова про україніцацію,де він каже про те, що остання проводиться для того, щоб виявити проукраїнське населення, а потім його знищити. Це виглядає як своєрідне пророцтво майбутніх кривавих подій 30 років. І ще, після прослуховування Ваших лекцій і розмов, Дядько Тарас асоціюється зі "старою громадою" Києва.
Всім читачам і слухачам цього прекрасного діялогу ще раз раджу прочитати книжку Еви Томпсон "Трубадури імперії" і подивитися десятки відео на Ютубі, у яких не лише українці, але й самі московити розвінчують безліч мітів москвинячої імперії та її толстоєвскіх і булґакових...
Дякую за цікаві розмови і просвітництво. Нажаль в мене є повна збірка Булгакова, і жодної книжки Куліша. Руський мір промивав нам мізки дуже довго.
Отож
Купіть збірник Лесі Українки, почитайте "Бояриню", вам багато чого відкриється.. як і мені
Дякую за випуск!
Ви чудові! Лікуєте від стереотипів про українську літературу, набутих у школі.
Куліша не читала, Булгакова читала - показово, чи не так 😐
Наразі поки більше з теорією літератури знайомлюся, у тому числі за Вашими книжками, Віра Павлівно.
З художки почала Винниченко "Записки кирпатого Мефістофеля" (читаю вголос собі та хлопцю 😊)
Дякую за просвітництво. Продовжуйте розвінчувати імперські міфи.
Дякую за розповідь. П'єса "Мина Мазайло" - найулюбленіша українська п'єса. Її можна на цитати розібрати: "Улю, давайте я вас українізую!" - Невже, ти, Мокій, не руська людина? - Я - українець!", "Скоро скажемо всім мазєніним "Гол!" та інші. "Дні Турбіних" після вашої розповіді видаються історією маргіналів, одразу скажу, що самої п'єси не бачила ні в якому вигляді. Але пару років тому здибала цікавий факт: у якійсь серединній версії "Майстра й Маргарити" уся ця варіятивна гоп-компанія нечистої сили палить москву. Повністю... Уявляю собі як злякався автор, того що написав, якщо він підлабузнювався до влади.
Dear Vira and Rostyslav, greetings from Toronto! Thanks a lot for the amazing topic today, huge fan of Vira’s work here. Sincerely, Ksenia
Я воспитанна в русской семье русскими родителями и на русской культуре. Украина стала моей родной страной и землёй. Я пртщнаю талант Булгакова как писателями, но при этом прищнаю что действительно он был украинофобом. Это надо признавать.
Цікаво, що коли я поступав на театральний факультет ХНУМ (2021), то в списку літератури одночасно були п'єси «Мина Мазайло» і «Дні Турбіних». Мене це дуже насмішило.
Пʼєса «Мина Мазайло» Куліша моя улюблена, як і «Ревізор» Гоголя. Щодо булгакова , я вважаю треба музей цього ненависника всього українського давно ліквідувати і забути, його твори викинути з нашого інфопростору, як і всю іншу московську літературу. До речі, чула чудову ідею замість музею булгакова зробити музей Кошиці. Пані Віро, пане Ростиславе велика вам подяка за цю працю у відновленні справедливости і статусу української літератури. Яка ваша думка , щодо повернення в повному обсязі українського правопису 1928 року і прибрати подвійність Афіни і Атени, закінчення на -сті і -сти в родовому відмінку.
Два мої найулюбленіших науковця! Дякую дуже що ви робите цей канал і відео! Надзвичайно цікаво
Дуже дякую за випуск! За надзвичайно цікаву розмову! Сил та натхнення!
Дякую за цей випуск!
Харків 💛💙
Щиро дякую за літературне апостольство!!
Прочитала Мина Мазайла і Народний малахій, зараз читаю Маклену Грасу, а на черзі Патетична соната
Дякую 💐
І уявіть молоду людину з росії,/України, яка читає твори Булгакова... Польські діти щось своє таке читають, угорські своє...
І є ще в нас досить талановитих вчительок-булгаковок, які йдуть суворо за його духом і буквою. І не-вчительок. Дивіться, як послідовно все таке вилазить із нор, до того ж агресивно вилазить. І місто, і город наші)
Чи був Київ білогвардійський? Так, частково міг бути. Роблю висновок із сучасної ситуації, з читаних спогадів Старицької-Черняхівської, їхніх сліз через насмішки з української, з фактів муравйовщини. Бо немає, мабуть, страшнішого за фанатика-провінціала. Чому ми маємо щось доводити на своїй землі і чому нашим ворогам вдається пропаганда?!!
Булгаков втілив зло як позитивну необхідність, тоді як Гоголь писав про малість зла, коли б лиш людина це бачила.
Дякую за чергову цікавезну розповідь!
Дякуємо щиро!!! Українофоби «однокашники» по Київській гімназії Булгаков та Паустовський були непорядними по відношенню до рідних. Булгаков залишив без грошей, житла та кусня хлібу першу дружину, яка рятувала його життя неодноразово. Паустовського зовсім не хвилювала доля його матері та єдиної сліпої сестри під час війни проти більшовистськоі та білогвардійської навали на Україну - його брати загинули, батько помер.
Погоджуюсь. Про ставлення Булгакова до першої дружини знають багато, а про Паустовського -- менше. Чудові описи природи, але мене найбільше цікавила трагічна доля його матері і сестри, про яких він пише побіжно, скупо. Про загиблих братів також пише мало, але на те могли бути політичні причини, проте не розказати докладніше про матір і сестру ніяких причин не було. Сам він без кінця мандрував, шукав пригод, крутився серед одеської письменницької братії, набирався життєвого матеріалу для майбутніх творів, а мати й напівсліпа сестра гибіли невідомо де. Пам'ятаю, як вони прийшли до нього в місто за порятунком напівроззуті серед зими, і їх прийняли за жебрачок. Він пише. що сестра померла за рік після матері, але згідно з Вікіпедією -- десь черед три роки. Як вона жила увесь цей час?
Можу вас слухати безкінечно. Дякую.
Років двадцять тому любила Булгакова, потім розчарувалася, прочитала всі п'єси Куліша, найулюбленіша Мина Мазайло.
Супер цікаво. Дякую за аналіз. Мій улюблений канал
Дякую❤
Музеї українофобів булгакова і паустовського в Україні - це ганьба. Громадськість повинна дотиснути питання їх закриття.
Велика подяка за роботу і просвітництво!
Дякую. "Патетична соната" Куліша і "Золотий гомін" Тичини - художній зріз української революції. І це найбільш показові твори, що деконструюють "булгаківський міф" стосовно Києва.
Дякую за вашу роботу, вийшло гарне відео
Надзвичайно цікаво. Щиро дякую вам за корисну працю.
Щира вдячність за цікаві, зрозумілі і структуровані випуски, за Вашу просвітницьку діяльність ❤️
Дякую за просвітництво!
Дякую Вам за надважливу просвітницьку роботу! Ми повинні відкрити світу наших геніальних митців. Все буде Україна!💙💛
Дякую за вашу працю. З вами взнаю про нашу культуру багато
Наразі вимушена знати булгакова. Проте, вважаю це насаджування меншим злом для світогляду людей, аніж коли вони самі знаходили його творчість і з радістю сприймали його ідеї. Дуже вдячна за вашу роботу, з вами я ще не збожеволіла
Дякую безмежно, дуже цікаво! І важливо знати про це зараз
Дякую за цікаве співставлення цих авторів
Дуже дякую за цікавий випуск! Ваша праця безцінна!
Як завжди завжди, смачно вас слухати. Дякую.
Дякую, приємно полухати. Чудово викладено та аргументовано
Не сприймала Булгакова, тепер розумію що так ломало в його творах.Незнання історії закриває очі на все буття....
З аналізу творів Булгакова стає зрозуміло чому в Києві така вкорінена московитська мова. Це ж культивувалось всіма поколіннями пошановувачів отого чванливого зайди.
дякую ! дуже цікаво і переконливо ... ! але Булгаков залишився для мене великим і непересічним письменником, хоч він і українофоб... що прикро... пёєси пана Куліша не читала, але обовёязково надоложу цю прогалину... як і багато інших ... особливо з 20 - 30 років України... а вам, шановні, наснаги і успіху! і ще раз - дуже вам вдячна!!!!!
Люблю Мокія Мазайла і взагалі пьеса Мина Мазайло моя улюблена, хоча й Маклену Грасу поважаю.
я після рекомендації крапки крапки)) неймовірні розбори! дякую!
❤️❤️❤️
Читайте книгу пані Віри "За лаштунками імперії". Тоді в будь-якої притомної людини, що любить Україну, не виникне жодного питання щодо булгакова.
Дякую за випуск!
Дякую!
Щиро дякую, з мене вподобайка і комент.
Дякую за цікаву і корисну розмову. На мою думку, замовчення або викреслення таких явищ, як Булгаков, не є продуктивним. Навпаки, треба саме музей Булгакова перетворити на музей українофобства і російського шовінізму.
Ви прекрасні. Дякую за роботу❤
Дякую за вашу працю
Дякую за матеріал. Пізнавально і цікаво .😮
Дякую вам за просвітницьку роботу!!!
Як приємно слухати.
чудове відео! дякую
Я пам'ятаю Ларіосика-Сергія Іванова з совєцького фільму. Кузен із Житомира. Такий милий. І в музеї Булгакова я була 30 років тому.
Але мої мізки провітрились дуже швидко.
Вітаю! Дякую! Дуже цікаво ❤
Щось після слів про неметену церкву мене аж на сльози пробило.
Намагалась читати/дивитись турбіних в кінці 80,потім в 90 .... Було геть нецікаво і не полишало відчуття штучності захоплення цим твором у інших....
Дякую
💙💛💙💛 Дякую за правду!!!
Дуже цікава розмова! (Хоча я взагалі не розумію порівняння Воланда і Волдеморта. Ці персонажі зовсім не схожі і абсолютно не хочуть цього самого...).
"Майстер і Маргарита" - довго це була моя улюблена книга. Я перечитувала її повністю або частково майже кожного року, або і частіше.
Але з 2022 року я вже не поверталася до неї. З одного боку, я трохи сумую - у мене зараз немає улюбленої книги... Люблю багато, але улюбленї, поки що, на це місце не знайшла...
Але не маю бажання читати Булгакова і не знаю, чи це колись зміниться.
(А «Білу гвардію» я ніколи не читала і взагалі нічого про неї не знала, вона не є популярна в Польщі, на відміну від "Майстра").
Красно дякую за чудову розмову. Але в мене питання: що Ви можете сказати про ентузіаста створення музея Булгакова - Віктора Некрасова?
Розумію, може це не зовсім по темі, але було б цікаво послухати про Сержа Лифаря. Він написав спогади, зокрема про Київ і своє дитинство в Україні. Бо побутує думка, зокрема про це писав нещодавно Кіпіані, що Лифар - це як Булгаков, факт народження на території України - не є підтвердженням самого українства як внутрішньої філософії.
Так, підтримую, дуже ним цікавлюся!
Музеям Булгакова та Паустовського не місце в Україні. Сумно, що Київ та Одеса продовжують виділяти на це гроші
Музеям цим справді не місце в Україні, я зробила багато на антибулгаковському фронті; вірю, що музей ми таки закриємо врешті. Або шануємо Петлюру й Куліша, або Булгакова. Інакше просто не вийде.
А що як перетворити їх в антимузеї цих особистостей - як раз в експозиції та на екскурсіях розповідати про їх українофобство, зняти з п'єдесталів...
Хоча ні, навіть так забагато місця та уваги, які краще було б віддати нашим творцям
@@ann16492 По-перше, в цих постатях немає нічого унікального, звичайнісінькі російські шовіністи, що, так сталося, народилися в Україні. По-друге, це все-одно збереження памʼяті про них за рахунок українців.
Був у тому музеї у 2019-му....Вражений зневажливим ставленням до України та всього українського екскурсовода - дуже немолодої вже жінки (чомусь подумалося, що вона могла б ще у НКВС служити)...
😅😅😅
Немає клятви Гипократп) чудові Спікери, дякую
Дуже цікаво! Що можна почитати о Києву від ивашкевича?
Все так: музей долучався до заколисування. Час просинатися... і взагалі згадати нарешті про розстріляне відродження.
Ростиславе, як можна до вас на літературну екскурсію попасти?
Літературні екскурсії по Байковому (якщо ви про них) Ростислав робив для The Ukrainians. Можливо, спробуйте сконтактувати з ними?
Читала лише "Мину Мазайла", на свій сором. (Бо Булгакова значно більше😢).
Пропоную всім висококультурним населянам, вранці на сніданок, на обід і на вечерю їсти твори Булгакова, Достоєвського, тощо. Нічого чіпати хліб, масло , тощо, вирощене руками " низькопробних" селян.
"Ви скорчите кисло пику, коли повідомлю вас, що предок мій споконвіку хліб сіяв і свині пас. Щоб жерли ви булки й сало, віками пер соху-плуг... Хіба для історії мало оцих видатних заслуг?" (Василь Симоненко, "Мій родовід").
З Куліша: «Мина Мазайло», «Народний Малахій» та «Маклена Ґраса», а от чи читала «Патетичну сонату» - не памʼятаю. Треба надолужити. Памʼятаю, наскільки мене вразив Куліш ще у старших класах школи. З Булгакова: «Майстра і Маргариту», «Рокові яйця» і « Собаче серце». «Білу гвардію» не читала і кіно «Дні Турбіних» не дивилася, можливо, саме тому на початку нового витка дискусії його украінофобність не була мені одразу очевидною.
В часи заборон і моди читав Булгакова все, що видавалось... Ходив з екскурсією місцями "Білої гвардії" знаменитої Олени Рахліної......Зараз пробував перечитати "Білу гвардію".. Не можливо! Набір якоїсь нездорової фантазії.. зі злобою(жаба певно давила все життя!).....Як таке могло подобатись і бути "моднім" ?!
💙💛💙💛💙💛💙💛💙💛💙💛💙💛
Булгакова - на помийку. В прямому сенсі. Завтра винесу книжки.
хотів би задати питання: як варто ставитися до книжок едуарда лимонова, дія яких розгортається у харкові? наприклад, «підліток савенко». чи краще видмовитися, як від булгакова, через його українофобію, або скоріше ставитися, як до творів гоголя про україну?
Ну, до Гоголя йому - як до неба. Думаю, нам читати його не варто, є безліч кращих зарубіжних авторів. А про Харків - прегарні спогади Юрія Шевельова.
@@ageyevavira9147дякую за відповідь!
Так, киянам поки що не вдалося відправити у забуття музей та ім'я ярого українофоба Булгакова, але ми за це візьмемося більш активніше і очистимо знаний у всьому світі Андріївський узвіз від вялікороса Булгакова. В свій час відстояли перейменування пр.Мацковский у пр. Степана Бандери, а проспект ката українців і автора ідеї "чернопиджачников" Ватутіна сьогодні названо на честь Шухевича. Переборемо завзятих прихильників "вяликой русской культурки".
Іноді видатні твори починають жити своїм життям і стають ніби "перевертнями" того, що хотів сказати автор. Особисто для мене "Майстер і Маргарита" це роман про протест і самопожертву, про незгасні цінності. Все інше - це декорація.
«Любов» до Булгакова чи Паустовського - маркер для українців - хто є хто.
Проблема відмови від Булгакова для мого покоління,що все таки він дуже талановитий письменник і в часи радянщини сприймався як майже дисидент. І екранізація Басова досить успішна. Але прийшов час ідентифікувати кожного
Відмови не буде, буде підігрівання інтересу і розкол. Я за правду, нічого кращого немає! Про Булгакова треба говорити правду: все те, що було сказано у цій розмові, і не заперечувати його письменницького таланту. Це набагато складніше, ніж просто закрити музей і робити вигляд, ніби ніякого Булгакова не існує. Не треба ховати і замовчувати зло, його треба розвінчувати і розбирати усі його підлі прийоми! І особливо необхідно наголошувати на тому, що найнебезпечнішим є талант на службі у зла.
А я думала до дорослого віку, що Бандера й Петлюра луже погані, а Дні турбіних і Біла гвардія дуже хороші, - не читала й не хочу, просто така аксіома. Важко розвернути мозок на протилежне... Майстер у школі зовсім не подобався, скорочено читала, а от спектакль оригінальний, дворівневий, зверху ляльки, знизу люди, сподобався, двічі дивилася, хотіла щорічною традицією зробити, а з війною його відмінили. Як не Воландеморт?! Ніколи не приходило в голову порівнювати з Воландом, це ж різні країни й часи... а обидва літуни, виходить! Дякую, що відкрили очі, страшенно сумно усвідомити таке перекручення. Івана Васильовича дивилася в дитинстві, погано пам'ятаю, але мені ніколи щиро не подобалися такого типу фільми, хоча вважалося, що це дуже смішно, дуже добре. Вразила неправильна назва Харкова рідного...😮 ні, направду тут ще багато цілих, неушкоджених місць, особливо в приватному секторі. Була в Києві в жовтні, потрапила в ресторан За двома зайцями, там фільм за стійкою постійно крутять, а виявляється, він не правильний, аж розхотілось повертатися туди, хоча деталі інтер'єру та подача десертів приємно вразили
Не хочу захищати Булгакова,але у певні періоди життя він був наркозалежним.
То як й же це захист...
Немає вини Михайла Булгакова ні в чому, він талант і пророк, і немає чого паскудити його світле ім’я. Вам до Булгакова, як до Китаю, знаєте яким способом!!!!!
Хай буде ваш булгаков, тільки на росії, нам він не потрібен, у нас багато талановитих українських письменників, про яких ми мало знаємо, тому що москальска культурна експансія забила наші голови тим булгаковим
Він пророк єдиної-нєдєлімої, пророк тих, що перестрашено співали "боже-царя-храні" під гул потужного петлюрівського "Слава!" в уенерівському Києві. Дуже вірю, що й цього разу його огидні шовіністичні пророцтва не збудуться, що Київ був і буде українським!
@@ageyevavira9147 немає про що з вами говорити. Навіщо ви читали Булгакова? Не для таких як ви писав талановитий письменник, дійсно Майстер і пророк, читайте краще Мар'яна Безуглу, чула,що вона стала "письменницею ',вона якраз для таких як ви,"творить".
Так, вини немає, що українофоб і ненавидів Київ, а у вас комплекс меншовартості. Погано, що булгакова ви захищаєте, а свою націю - ні
@@tatianafomina3019Дуже складно вести дискусію із тупою людиною,якою є ви,пані,що ви мелете про комплекс самовартості?! Михайло Булгаков- талановитий письменник, якого ваші курячі мізки ніколи не зрозуміють, не лізьте туди,де ви ні бум бум... І що ви патякаєте,про нації,?! Ви ,і такі,як ви клянчите допомогу у всьому світі ,де ніхто не розділяє людей на нації,в уряді Америки працюють і люди з темною шкірою,і люди з Азії, індуси,а ви показуєте себе нацисткою! Коли до вас дебілів дійде,що на нашій планеті,створеній Богом,для всіх ,є тільки дві нації: Люди і тупоголові ублюдки,такі,як ви!
Чуш! Жодного разу читаючи Булгакова не уявив орків чи щось з ними звʼязано. Це схоже на заздрість на невміння писати як Булгаков
Це схоже на глибоко вкорінене колоніальне мислення. Вам варто перечитати Булгакова ще раз.
@@shaleniavtorky я перечитував багато його творів і по декілька разів. Так він білий офіцер і хотів їм бути це його життєвий вибір. Від цього він не стає поганим письменником. Так будь якого письменника можна притягнути до оспівування орків. Шевченка, Франка або Лесю Українку. Треба не згадувати як було а робити зараз щось цікаве щоб молодь хотіла читати!!
@@ВасилийВас-й1ьБулґаков талановитий письменник, але як людина, вибачте, гівнюк, зокрема, у ставленні до своїх дружин. Ну, і москСвинський шовініст, звичайно. Маю про це багато рідкісних матеріялів, які колись видам книжкою. Вам раджу полікуватися дослідженням Еви Томпсон "Трубадури імперії" - книжку недавно перевидали, здається...
@@ВасилийВас-й1ьШевченко, Франко і Леся Українка не дозволяли собі паплюжити мову народу, серед якого жили. Шевченко міг захоплюватися музикою Глінки або оповіданнями Салтикова-Щедріна (до речі, гостро актуальними й нині), але при цьому не знущався зі слів "кіт", "молочарня" або "дитячий притулок", як це робив Булгаков.
Га?! Який жах😢 у школі такого не говорили, прикро @@ВолодимирПанченко-г1ю
А що ви,написали крім критики.
@@ПокателюкСергій а що ще мають писати науковці?
все так, але...а ЩО робили оці жіночка та чоловік при СРСР ???? Виходили на демонстрації? Писали щось погане про Сталіна та СРСР ? ДЕ вони були ТОДІ і що робили? А тепер включіть мозок та згадайте КОЛИ жив та писав Булгаков. Хто тоді керував країною?
От саме на догоду тому, хто керував тоді країною, і було написано "Батум".
Дякую
Дякую
Дякую