Ja uwielbiam ten projekt, bo on jest jak Miś. Gość kupił foto za równowartość mieszkania, a w zimie i tak prądu nie starcza. Jakie rozwiązanie problemu proponuje? Dokupić więcej paneli:) To jest najbardziej absurdalna rzecz w temacie oze jaką widziałem. Ale za to można się pośmiać:)
@@PompaCiepłaiPV Hej. A słyszałeś o hybrydowych magazynach energii? To połączenie akumulatorów z produkcją wodoru. To jest temat, którym warto się zająć. Są w Polsce firmy, które się tym zajmują. Może nagrałbyś film?
Niezależność to piękna rzecz. Nikt nie może nakazać gaszenia światła, obniżania temperatury i wielu innych rzeczy. A najważniejsze, to uniemożliwianie inwigilacji służbom udającym, że to wszystko dla naszego dobra.
Trzeba bardzo nie lubić zakład energetyczny by iść w całkowity off grid. Lepiej już by było mieć nocna taryfę i przy tańszym prądzie podładować magazyn energii niż spalać drogie paliwo i w jakimś stopniu truć lokalnie. Samo założenie by być Eko i Niezależnym brzmi świetnie. Może kiedyś technologia wodorowa nam w tym pomoże.
mozna w pelni legalnie kupic wiatrak 10kw z pionowa osia obrotu opracowany prawie 30 lat temu na jakiejs szczecinskiej uczelni tylko nie dostali grantu i opylili pomysl chinczykom, wyjscie z wiatraka jest DC 48v, wiec jest w pelni legalny do rozpoczecia pracy potrzebuje wiatru minimum 1m/s wtedy ma 5% efektywnosci przy predkosci wiatru na poziomie 8-10m/s uzyskuje efektywnosc 80% czyli wali 8kw, cena okolo 13000pln +vat plus transport i legitnie przez bezpieczniki podpinasz to w instalacje PV od strony paneli, tez sie zastanawiam nad takim rozwiazanie ale niestety dane meteo dla mojego regionu wskazuja ze z wiatraka uzyskam moze 3kw
Rozumiem, że "niezależność energetyczna" to hobby pewnej grupy osób. Uważam jednak, że większy nacisk powinno się kłaść na niezależność żywnościową i własną produkcję jedzenia. Pasjonaci niezależności energetycznej przygotowują się na koniec świata ale wydaje mi się, że prędzej przeżyją bez prądu niż bez ziemniaków.
@@mufik7300 Nie zauważyłem żeby bohater powyższego filmu czy też autor kanału mieli kilka grządek warzyw czy 5 kur. Nie rozumiem dlaczego uprawa własnych warzyw, ziemniaków czy hodowała kilku kur ma mieć związek z niezależnością energetyczną.
Moze zabraknąć miejsca dla wszystkich. Raczej mąka firma PV z wiatrakiem i biogazownia, jeden zestaw na kilkaset-klika tysięcy domów. Hektar wystarczy.
Każdy ma ukrytą lub jawną fantazję. Jedni zbierają chrust w lesie, i mają nadzieję że leśniczy nie odstrzeli im pół dupy. Inni robią brykiet z kartonów. Jeszcze inni kolekcjonują samochody, znaczki, monety . Takie czasy, aby realizować własne potrzeby.
EKO cwaniak postawił sobie instalację przy samej granicy działki i dziwi się, że sąsiedzi mają pretensje. A co będzie jak sąsiedzi posadzą sobie drzewa (np. paulownie), które zacienią mu instalację? Do kogo będzie miał pretensje? I niech nie pie....y, że przestawienie istniejącej instalacji to koszt 100-200 tyś. Za te pieniądze to można postawić nową od podstaw. A pulpet tylko dolewa oliwy do ognia.
To jak sasiedzi posadza drzewa teraz to Pan od instalacji pojdzie do sadu i sad na 90% wskaze ze drzewa sasiedzi maja usunac, przycinac aby nie powodowaly zaklocen w pracy instalacji
Ten człowiek jest po prostu energetycznym prepersem. Przeznacza nadmiar gotówki na różnego rodzaju instalacje tak jak zwykli prepersi inwestują w podziemne schrony, zapasy jedzenia, broń i amunicję. Ja pragnę jedynie uświadomić wszystkich, którzy chcą się uniezależnić od pomysłów rządu, że jedynym sposobem na to jest wyjazd z kraju. Po C19 przekroczyliśmy granicę, za którą rząd może bezprawnie zrobić z nami co zechce. Skoro można było ludziom zamknąć firmy, zabronić pracy, przemieszczania się i drukować bez końca puste pieniądze - to kto zagwarantuje , że fotowoltaika na starych zasadach będzie jeszcze za rok lub dwa? Nie ma żadnych gwarancji, nie ma żadnych zasad. Jest tylko widzimisię idiotów u władzy.
Fajnie by było dogadać się z sąsiadem i oddawać mu latem nadwyżki energii a zimą gdy brakuje energii od sąsiada z drugiej taryfy podładować magazyn energi.
Zgadza się Piotrze, u Ciebie żel u mnie AGM te same zasady fizyczne. Przy rozłożeniu prądu na ilość baterii naprawdę się dobrze z nimi pracuje. Potwierdzam i również życzę porozumienia z sąsiadami. Pozdro
@@jacek2929 Zastanawia mnie skąd Ty bierzesz takie teorie. Victron nie pracuje bez baterii a jak dokładnie oglądałeś moje materiały, to doskonale na nich widać ile lat ma instalacja. Ale to taki drobny szczegół.
Z tego co pamiętam, to Nadzór Budowlany wszczynał lub wszczął postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. Jeśli można zapytać, jak potoczyła się sprawa w organach Nadzoru Budowlanego, a może postępowanie jest toku?
Sprawa w toku. Jeden organ przeciw drugiemu. Finalnie NSA rozstrzygnie temat ale tylko w zakresie betonowych bloczków, bo zarówno nadzory jak i WSA uznały, że sama instalacja jest całkowicie zgodna z przepisami.
Dzień Dobry. Tak mnie trzy rzeczy zastanawiają (nie znam sprawy, na kanale oglądam po prostu jakiś film co pewien czas). 1. Nie ma jakiś przepisów w jakiej odleglosci od granicy działki mogą być budowane instalacje fotowoltaiczne ? Na pewno chyba przy budynkach jest minimalna odległość 3 m albo chyba 1.5 m jak do iluś metrów ma działka. 2. Bardzo często przy plotach są sadzane jakieś rośliny jak żywoplot, tuje itp z biegiem czasu to zakryje w części jak nie w pełni tych paneli. 3. Tak samo wybuduje sąsiad jedno lub dwu piętrowy domek to jest możliwość że mniej ślońca bedzie padać na panele.
Z punktu widzenia produkcji nie ma to zupełnie żadnego znaczenia. Światło słoneczne nie jest spolaryzowane, więc produkcja jest będzie identyczna zarówno przy ułożeniu pionowym jak i poziomym. Znaczenie ma tutaj inna rzecz. W przypadku trackera liniowego zacienienie wzajemne paneli przy ich przekręceniu maksymalnie odetnie jedną sekcję jeżeli panele są w pionie. Gdyby były w poziomie, to diody bocznikujące odcinałyby cały panel przy wzajemnym zasłonięciu choćby fragmentu panela. Analizowałem to zanim zaprojektowałem ten tracker.
Moim skromnym zdaniem myślenie o byciu off Giedroycia powinno się zaczynać id redukcji potrzeb energetycznych. Finansowo powinno być znacznie taniej i wyjdzie znacznie bliżej 100% niezależności.
Dokładnie tak. Offgrid przy dobowym zużyciu do 3 kWh ma sens. Zapomnijcie o grzaniu prądem ze sprawnością 10% fotovoltaiką. Samochód ładowany w dzień tylko dla nie dojeżdżających do pracy samochodem
@@krzysztofgutowski1910 jeśli bateria i PV radzą sobie od marca donpazdzier ika to resztę dopełni pasywność budynku. I tak w okresach zimowych coś tam wlasnej energii będzie a siłowanie się na 100% niezależności bez użycia agregatu jest nieuzasadnione ekonomicznie i jest mało ekologiczne. To już lepiej agregat gazowy lub kogenerator.
PANIE WALDKU, dlaczego Pan włączył CENZURĘ!!!! pod filmem: """Fotowoltaika - NISZCZY SĄSIADÓW ❗❗❗ ******************************************************* Niedawno zrobiłem materiał z Piotrem z kanału @Eko Niezależny o problemach z sąsiadem """ Komentarze są wyłączone. Więcej informacji Brak komentarzy!!!! Pozdrawiam:)
Rozwiązanie fajne, ale termogenerator elektryczny ma bardzo małą sprawność w stosunku do jego ceny. Robiłem takie eksperymenty i nie spięło się to finansowo. Ale może kiedyś...
Ciekawy jestem czy z perspektywy czasu Pana gospodarz nie zdecydowałby się na kogenerator gazowy na LPG i instalacje około 10-15 KWP. Kogenerator powiedzmy o mocy 6/14. 6 kWh prądu i 14 kWh ciepła z 2 M3 gazu ziemnego lub z 3 litrów propanu. Tak jak zimą trzeba odpalać generator tak samo można odpalać kogenerator. Można mieć butle podziemna na LPG nawet 6500 l. A diesel również trzeba kupić. Instalacja foto dużo mniejsza, brak zeszpecenia działki, brak agregatu. Tylko kogenerator, mała instalacja foto, ewentualnie układ hybrydowy kogeneratorow z pompą ciepła. Niezależność podobna. Pozdrawiam.
@@jacek2929 przecież z magazynu energii, a LPG z butli. A ile prądu potrzebuje do samej pracy taki kogenerator? Przyznam, że się nie orientuję w tym zakresie. Ale chyba rozsądniej w zimie grzać gazem i jako produkt uboczny mieć prąd i to dużo prądu niż spalać ropę w generatorze by zasilić pompę ciepła to ogrzania domu.
@@jacek2929 Tylko, że Eko niezależny chce być off grid, więc prąd musi sam sobie wyprodukować. I są na to różne metody, albo fotowoltaika, albo generator. A zimą wydajność fotowoltaiki jest niska,a chcąc ogrzewać dom pompą ciepła potrzeba dużo prądu. Więc musi być bardzo duża instalacja fotowoltaiczna nadwyraz przewymiarowana na sezon letni i bardzo duży magazyn energii. No i dodatkowo zapas diesla i agregat. Drugim rozwiazaniem jest mniejsza instalacja fotowoltaiczna, mniejszy magazyn energii i kogenerator, oraz zamiast diesla LPG w zbiorniku podziemnym. To się da policzyć. Bo w jednym i drugim wypadku nie ma ucieczki od paliw kopalnych, a tylko od ZE lub sprzedawcy gazu ziemnego. Z tym, że łatwiej jest magazynować na osiedlu domków LPG niż diesel i instalacja fotowoltaiczna nie jest tak wielka. Pozdrawiam
Za 100 tys to na dzień dzisiejszy to sam postawiłbym u siebie 40KWp od zera. Przeniesienie instalacji gdyby to zlecił jakiejś firmie to góra 20-30 tysi by mu wzięła więc o jakich "Eko"niezależny baja.
Znam Pana co robi fajny pięć z silnikiem stirlinga juz jeden taki ma , ale ten projekt ma generować dużo więcej prądu , ale jak się uda będę rozmawiał z tym Panem by zrobił pięć który będzie generował gaz drzewny który można wykorzystać do generatora prądu. Rezultat taki że jeżeli będę chciał w zime troche prądu przepale w piecu wygeneruje prądu naładuje akumulatory i będę miał chwile spokoju
Waldek ja chciałbym żebyś coś wyjaśnił ..mój kumpel który ma fotowoltaikę Właśnie odroczył kupno pompy ciepła?? Dlaczego ??? Ostatnio przeczytał ( nie ogląda YT ) że żywotność Pompy ciepła to 6-8 lat przeliczając koszty dotację. Pobór produ ( założona foto....) to jest problem z opłacalnością ..może zrób coś o tym ..przelicz .. porównaj ..może będzie fajny kanał
Znajdź najstarszą biedronkę/dino/społem w okolicy. Idź spytaj, kiedy wymieniali pompę ciepła. Tak, oprócz klimy, używają pc do grzania wody zbiorniki po 800l.
A paląc w piecach węglem, eko groszkami i innymi świństwami pomyślmy o wszystkich ludziach (także o dzieciach) w okolicy, którzy oddychają SMOGiem, i którzy później leczą się na choroby układu oddechowego i nowotwory. Pomyślmy też o górnikach pracujących pod ziemią, mających pylicę lub ginących rokrocznie w wypadkach w kopalniach. A gdyby teraz powstały potężne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, to Ci wszyscy górnicy znaleźliby bezpieczną i znakomicie płatną pracę przy konserwacji i doglądaniu tych farm. To jest przyszłość.
Rozproszona sieć energetyczna jest nie do uniknięcia w tym stuleciu bo jest ona po prostu lepszym rozwiązaniem niż scentralizowana. Dokładniej - sieć rozproszona będzie działała w tandemie ze scentralizowaną, ale jej znaczenie wzrośnie znacząco.
Panele fotowoltaiczne rozwiną skrzydła jak będzie bunkier betonowy z zestawami baterii używanych z samochodów elektrycznych li-ion, tak to Eko Niezależny zyska prąd na dłużej , zamiast dławić produkcję z paneli.🙂
A tymczasem gaz na giełdzie w Amsterdamie 300 Euro za 1 MWh. Czyli jakieś 1,40 za kWh, albo ok. 15,80zł za 1 m3. Po prostu super to wygląda. Tak więc przy takich cenach to prąd będzie wkrótce najtańszym źródłem ciepła.
@@rghost1647 Proszę patrzeć chłodno i myśleć logicznie. Obecna cena energii, która nawiasem mówiąc już sukcesywnie spada, jest pokłosiem suszy oraz napraw elektrowni jądrowych we Francji. Wyłączono hydroelektrownie a francuskie elektrownie jądrowe ruszą za kilka tygodni. W efekcie ceny jeszcze bardziej spadną a nasi drodzy monopoliści obecnie sprzedają przez interkonektor na maxa prąd, bo produkują taniej. Co do gazu potrzebujemy 20 mld m3 rocznie z czego obecnie dostajemy tylko 13,5mld. Te wyłączenia azotów nie były podyktowane ceną a zwyczajnie brakiem gazu. Nie mamy dalej zakontraktowanych dostaw przez Baltic Pipe i w związku z tym cena gazu raczej nie będzie korzystna. Rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych i wyłoży na to 60mld zł, by pokryć różnicę bo w końcu będziemy mieli rok wyborczy. Dlatego dalej twierdzę że prąd wyjdzie taniej.
th-cam.com/video/5oieiFqurSI/w-d-xo.html nie masz co zrobić z prądem latem, zbuduj taki magazyn. 100 ton piasku to cztery ciężarówki. Jeśli to prawda co jest w tym filmiku to 100 ton piasku zakumuluje 8MW energii którą można wykorzystać zimą.
Fajne że ktoś lubi wydać tyle kasy, być może ma dofinansowanie skoro to projekt badawczy. A wiadomo że duże pieniądze robi się na słomianych inwestycjach.
Słaby ten inteligentny dom, że tyle kabli trzeba, warto by zobaczyć dom Kapitana Turbulencja, wystarczy jedna skrętka na wszystkie obwody :), drukarka 3d mikroprocesory i nie trzeb kilometrów drogich kabli, aby wszystko było 100% zarządzalne zdalnie inteligentne, to juz nie te czasy ESP i Home Asystant daje większe możliwości niż gotowe rozwiązania.
Cześć . Fajny odcinek..! :) Pozdrowionka dla Ciebie Waldku i Piotra.. ! ;) Piotr jedzie na Podhale.. mamy się spodkać.. ;) Zapewne będzie jakiś film ....Tematyka ... jak zabezpieczyć się na zimę.. w off grid... ;) Pozdrowienia ze słonecznej Bukowinki... - Paweł P. Hej !
Ten głupi komentarz wel .Olszewskiego pominę .... masz nadprodukcję więc pomyśł o wytwornicy wodoru i zborniku .... agregat pójdzie w odstawkę ...... może tu jest kierunek ???? Akumulatory OK ale mają swoją granicę niezależnie od tego jakie są .....
Dobry sąsiad to skarb. Mój sąsiad to by wzdłuż płotu posadził tuje i to takie po 3 metry wysokości. A co, nie żałowałby kasy, aby na złość mi zrobić. Także tu tragedii nie ma, bo mimo konfliktu energię robi. Inna sprawa, że miejsca na działce sporo i nie musiał w miedzy tego stawiać, ale cóż, mleko się rozlało.
Ja uwielbiam ten projekt, bo on jest jak Miś. Gość kupił foto za równowartość mieszkania, a w zimie i tak prądu nie starcza. Jakie rozwiązanie problemu proponuje? Dokupić więcej paneli:) To jest najbardziej absurdalna rzecz w temacie oze jaką widziałem. Ale za to można się pośmiać:)
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
@@PompaCiepłaiPV Hej. A słyszałeś o hybrydowych magazynach energii? To połączenie akumulatorów z produkcją wodoru. To jest temat, którym warto się zająć. Są w Polsce firmy, które się tym zajmują. Może nagrałbyś film?
@@michaolszewski9790 Z każdego kwasiaka wydobywa się wodór podczas ładowania. 🤣
@@michaolszewski9790 Węglowodory a gdzie niby ich nie są wszędzie. Przekierowanie nic nie da ale wykorzystanie energii otoczenia tak.
@@PolandRepublicOf 6m instalacja PV przeszkadza sąsiadom ale 15m wiatrak wezmą na klatę. Tak to może się udać
Niezależność to piękna rzecz. Nikt nie może nakazać gaszenia światła, obniżania temperatury i wielu innych rzeczy. A najważniejsze, to uniemożliwianie inwigilacji służbom udającym, że to wszystko dla naszego dobra.
Trzeba bardzo nie lubić zakład energetyczny by iść w całkowity off grid. Lepiej już by było mieć nocna taryfę i przy tańszym prądzie podładować magazyn energii niż spalać drogie paliwo i w jakimś stopniu truć lokalnie. Samo założenie by być Eko i Niezależnym brzmi świetnie. Może kiedyś technologia wodorowa nam w tym pomoże.
A kto lubi ZE
mozna w pelni legalnie kupic wiatrak 10kw z pionowa osia obrotu opracowany prawie 30 lat temu na jakiejs szczecinskiej uczelni tylko nie dostali grantu i opylili pomysl chinczykom, wyjscie z wiatraka jest DC 48v, wiec jest w pelni legalny do rozpoczecia pracy potrzebuje wiatru minimum 1m/s wtedy ma 5% efektywnosci przy predkosci wiatru na poziomie 8-10m/s uzyskuje efektywnosc 80% czyli wali 8kw, cena okolo 13000pln +vat plus transport i legitnie przez bezpieczniki podpinasz to w instalacje PV od strony paneli, tez sie zastanawiam nad takim rozwiazanie ale niestety dane meteo dla mojego regionu wskazuja ze z wiatraka uzyskam moze 3kw
Rozumiem, że "niezależność energetyczna" to hobby pewnej grupy osób.
Uważam jednak, że większy nacisk powinno się kłaść na niezależność żywnościową i własną produkcję jedzenia.
Pasjonaci niezależności energetycznej przygotowują się na koniec świata ale wydaje mi się, że prędzej przeżyją bez prądu niż bez ziemniaków.
Jeszcze się okaże
Musisz mieć las, tartak i psa.
@@McArti0 Tak, trochę mięsa na czarną godzinę się przyda😂
Jasne, ale niezależność żywieniowa jest połączona niezależnością energetyczną
@@mufik7300
Nie zauważyłem żeby bohater powyższego filmu czy też autor kanału mieli kilka grządek warzyw czy 5 kur.
Nie rozumiem dlaczego uprawa własnych warzyw, ziemniaków czy hodowała kilku kur ma mieć związek z niezależnością energetyczną.
2 hektary pola z rzepakiem, agregat diesla ..cena za wszytsko 25tysiecy. Niezależność energetyczna. Z pola ze 3tony rzepaku.
👌
Moze zabraknąć miejsca dla wszystkich. Raczej mąka firma PV z wiatrakiem i biogazownia, jeden zestaw na kilkaset-klika tysięcy domów. Hektar wystarczy.
Każdy ma ukrytą lub jawną fantazję.
Jedni zbierają chrust w lesie, i mają nadzieję że leśniczy nie odstrzeli im pół dupy.
Inni robią brykiet z kartonów.
Jeszcze inni kolekcjonują samochody, znaczki, monety .
Takie czasy, aby realizować własne potrzeby.
Dokładnie.
Trafione w sedno sprawy. Każdy swoje hobby ma.
Na zime to dobry był by silnik samochodowy z odzyskiem ciepla dla ogrzewania. 90% skuteczności
Pozdrawiam.
EKO cwaniak postawił sobie instalację przy samej granicy działki i dziwi się, że sąsiedzi mają pretensje. A co będzie jak sąsiedzi posadzą sobie drzewa (np. paulownie), które zacienią mu instalację? Do kogo będzie miał pretensje? I niech nie pie....y, że przestawienie istniejącej instalacji to koszt 100-200 tyś. Za te pieniądze to można postawić nową od podstaw. A pulpet tylko dolewa oliwy do ognia.
To jak sasiedzi posadza drzewa teraz to Pan od instalacji pojdzie do sadu i sad na 90% wskaze ze drzewa sasiedzi maja usunac, przycinac aby nie powodowaly zaklocen w pracy instalacji
Ten człowiek jest po prostu energetycznym prepersem. Przeznacza nadmiar gotówki na różnego rodzaju instalacje tak jak zwykli prepersi inwestują w podziemne schrony, zapasy jedzenia, broń i amunicję. Ja pragnę jedynie uświadomić wszystkich, którzy chcą się uniezależnić od pomysłów rządu, że jedynym sposobem na to jest wyjazd z kraju. Po C19 przekroczyliśmy granicę, za którą rząd może bezprawnie zrobić z nami co zechce. Skoro można było ludziom zamknąć firmy, zabronić pracy, przemieszczania się i drukować bez końca puste pieniądze - to kto zagwarantuje , że fotowoltaika na starych zasadach będzie jeszcze za rok lub dwa? Nie ma żadnych gwarancji, nie ma żadnych zasad. Jest tylko widzimisię idiotów u władzy.
Fajnie by było dogadać się z sąsiadem i oddawać mu latem nadwyżki energii a zimą gdy brakuje energii od sąsiada z drugiej taryfy podładować magazyn energi.
Wszystko można zrobić, tylko chęci muszą być.
Dzięki za pozdrowienia, pewno że oglądam 😉
To jeszcze raz Pozdrawiamy
Zgadza się Piotrze, u Ciebie żel u mnie AGM te same zasady fizyczne. Przy rozłożeniu prądu na ilość baterii naprawdę się dobrze z nimi pracuje. Potwierdzam i również życzę porozumienia z sąsiadami. Pozdro
Oglądam, oglądam i słyszałem 😀
Pozdrowienia dla Piotra.
Czekam na testy, jestem bardzo ciekawy 😀
Właśnie. Trzeba sprawdzić
Tak naprawdę on tego magazynu używa może z rok więc to byłby test jak zachowa się 6 letni akumulator używany przez 4 miesiące zimy.
@@jacek2929 Zastanawia mnie skąd Ty bierzesz takie teorie. Victron nie pracuje bez baterii a jak dokładnie oglądałeś moje materiały, to doskonale na nich widać ile lat ma instalacja. Ale to taki drobny szczegół.
Pasja najważniejsza..a może by dołożyć magazyn energii ale cieplnej.. i to najlepiej sezonowy..
Z tego co pamiętam, to Nadzór Budowlany wszczynał lub wszczął postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. Jeśli można zapytać, jak potoczyła się sprawa w organach Nadzoru Budowlanego, a może postępowanie jest toku?
Sprawa w toku. Jeden organ przeciw drugiemu. Finalnie NSA rozstrzygnie temat ale tylko w zakresie betonowych bloczków, bo zarówno nadzory jak i WSA uznały, że sama instalacja jest całkowicie zgodna z przepisami.
Dzień Dobry. Tak mnie trzy rzeczy zastanawiają (nie znam sprawy, na kanale oglądam po prostu jakiś film co pewien czas). 1. Nie ma jakiś przepisów w jakiej odleglosci od granicy działki mogą być budowane instalacje fotowoltaiczne ? Na pewno chyba przy budynkach jest minimalna odległość 3 m albo chyba 1.5 m jak do iluś metrów ma działka. 2. Bardzo często przy plotach są sadzane jakieś rośliny jak żywoplot, tuje itp z biegiem czasu to zakryje w części jak nie w pełni tych paneli. 3. Tak samo wybuduje sąsiad jedno lub dwu piętrowy domek to jest możliwość że mniej ślońca bedzie padać na panele.
Pozdrawiam że Złotowa. Czy płyty nie powinny być ułożone poziomo anie pionowo
Piotr na pewno odpowie
Z punktu widzenia produkcji nie ma to zupełnie żadnego znaczenia. Światło słoneczne nie jest spolaryzowane, więc produkcja jest będzie identyczna zarówno przy ułożeniu pionowym jak i poziomym. Znaczenie ma tutaj inna rzecz. W przypadku trackera liniowego zacienienie wzajemne paneli przy ich przekręceniu maksymalnie odetnie jedną sekcję jeżeli panele są w pionie. Gdyby były w poziomie, to diody bocznikujące odcinałyby cały panel przy wzajemnym zasłonięciu choćby fragmentu panela. Analizowałem to zanim zaprojektowałem ten tracker.
Jak można zrobić sobie coś takiego na działce, dramat.
I jeszcze zdziwienie że sąsiadom przeszkadza 7 metrowa postawiona nielegalnie konstrukcja. Aż się prosi o tuje na granicy.
Można i nawet to fajnie wygląda
@@PompaCiepłaiPV wrzucałem klientowi ostatnio instalację w skarpę pod domem aby jej nie było widać.
Ten chochoł to dramat.
@@PompaCiepłaiPV chyba sobie żartujesz ... ale o gustach się nie dyskutuje.
To jest instalacja użytkowa a nie obraz
Ale milion obecnie czy po denominacji (za parę latek jak inflacja wystrzeli)?
Milion przy tej inflacji to ledwo na waciki 😉
Moim skromnym zdaniem myślenie o byciu off Giedroycia powinno się zaczynać id redukcji potrzeb energetycznych. Finansowo powinno być znacznie taniej i wyjdzie znacznie bliżej 100% niezależności.
Dokładnie
Dokładnie tak. Offgrid przy dobowym zużyciu do 3 kWh ma sens. Zapomnijcie o grzaniu prądem ze sprawnością 10% fotovoltaiką. Samochód ładowany w dzień tylko dla nie dojeżdżających do pracy samochodem
@@krzysztofgutowski1910 jeśli bateria i PV radzą sobie od marca donpazdzier ika to resztę dopełni pasywność budynku. I tak w okresach zimowych coś tam wlasnej energii będzie a siłowanie się na 100% niezależności bez użycia agregatu jest nieuzasadnione ekonomicznie i jest mało ekologiczne. To już lepiej agregat gazowy lub kogenerator.
Bo trzeba optymalizować zużycie energii. Wtedy off grid nabiera prawdziwego sensu.
jak mozna sobie tak ogródek spie*dolic
PANIE WALDKU, dlaczego Pan włączył CENZURĘ!!!! pod filmem:
"""Fotowoltaika - NISZCZY SĄSIADÓW ❗❗❗
*******************************************************
Niedawno zrobiłem materiał z Piotrem z kanału @Eko Niezależny o problemach z sąsiadem """
Komentarze są wyłączone. Więcej informacji
Brak komentarzy!!!!
Pozdrawiam:)
Co sądzicie o - ogniwie Peltiera na zimę.🔌
Rozwiązanie fajne, ale termogenerator elektryczny ma bardzo małą sprawność w stosunku do jego ceny. Robiłem takie eksperymenty i nie spięło się to finansowo. Ale może kiedyś...
Chcemy zobaczyć agregat
Dokładnie
Trawka zajebista na tym podwórku nawet pokusiłbym się że nawet lepsza niż u Waldka
O ty....
@@PompaCiepłaiPV nie no twój dywan zajebisty ale u Piotrka to myszy zjadły 🤣
Dzięki :)
Podziwiam zapał, upór i wysiłek finansowy !
Pozdrawiam
Tylko uparci ludzie osiągają cel w życiu.
Głupich nie sieją sami sie rodzą
@@rghost1647 Na szczęście coraz więcej jest mądrych przekonanych do niezależności.
Tak dla jasności/ścisłości nasze słońce zgaśnie za niecałe 5 mld lat.
Właśnie dlatego nie musimy się martwić o to źródło energii.
To trzeba magazynowac z lata na zimę ;)
O to to
Nad tym właśnie trwają prace. W jakim rodzaju medium przechowywać nadprodukcję letnią, aby starczyło jej na zimę.
Etanol plynne i uniwersalne paliwo
@@tadeuszraxniak5786 Ale też odparowuje.
@@EkoNiezalezny dlatego łatwo się pali w prostych grzejniczkach
Najlepiej to wodór albo w polsce to na etanol i w zimie do ogrzewania ;)
Pozdrawiam
Ciekawy jestem czy z perspektywy czasu Pana gospodarz nie zdecydowałby się na kogenerator gazowy na LPG i instalacje około 10-15 KWP. Kogenerator powiedzmy o mocy 6/14. 6 kWh prądu i 14 kWh ciepła z 2 M3 gazu ziemnego lub z 3 litrów propanu. Tak jak zimą trzeba odpalać generator tak samo można odpalać kogenerator. Można mieć butle podziemna na LPG nawet 6500 l. A diesel również trzeba kupić. Instalacja foto dużo mniejsza, brak zeszpecenia działki, brak agregatu. Tylko kogenerator, mała instalacja foto, ewentualnie układ hybrydowy kogeneratorow z pompą ciepła. Niezależność podobna. Pozdrawiam.
Koszt nadmiarowej fotowoltaiki to pewnie koszt małego kogeneratora. A jeszcze nie trzeba generatora, który też pewnie kilkadziesiąt tys kosztował?
@@robertponikowski78 A do tego kogeneratora to zasilanie z pierdów?
@@jacek2929 przecież z magazynu energii, a LPG z butli. A ile prądu potrzebuje do samej pracy taki kogenerator? Przyznam, że się nie orientuję w tym zakresie. Ale chyba rozsądniej w zimie grzać gazem i jako produkt uboczny mieć prąd i to dużo prądu niż spalać ropę w generatorze by zasilić pompę ciepła to ogrzania domu.
@@robertponikowski78 ale prościej jest grzać po prostu prądem 🤣
@@jacek2929 Tylko, że Eko niezależny chce być off grid, więc prąd musi sam sobie wyprodukować. I są na to różne metody, albo fotowoltaika, albo generator. A zimą wydajność fotowoltaiki jest niska,a chcąc ogrzewać dom pompą ciepła potrzeba dużo prądu. Więc musi być bardzo duża instalacja fotowoltaiczna nadwyraz przewymiarowana na sezon letni i bardzo duży magazyn energii. No i dodatkowo zapas diesla i agregat. Drugim rozwiazaniem jest mniejsza instalacja fotowoltaiczna, mniejszy magazyn energii i kogenerator, oraz zamiast diesla LPG w zbiorniku podziemnym. To się da policzyć. Bo w jednym i drugim wypadku nie ma ucieczki od paliw kopalnych, a tylko od ZE lub sprzedawcy gazu ziemnego. Z tym, że łatwiej jest magazynować na osiedlu domków LPG niż diesel i instalacja fotowoltaiczna nie jest tak wielka. Pozdrawiam
Za 100 tys to na dzień dzisiejszy to sam postawiłbym u siebie 40KWp od zera.
Przeniesienie instalacji gdyby to zlecił jakiejś firmie to góra 20-30 tysi by mu wzięła więc o jakich "Eko"niezależny baja.
Dokładnie
Znam Pana co robi fajny pięć z silnikiem stirlinga juz jeden taki ma , ale ten projekt ma generować dużo więcej prądu , ale jak się uda będę rozmawiał z tym Panem by zrobił pięć który będzie generował gaz drzewny który można wykorzystać do generatora prądu.
Rezultat taki że jeżeli będę chciał w zime troche prądu przepale w piecu wygeneruje prądu naładuje akumulatory i będę miał chwile spokoju
Napisz do mnie proszę
@@PompaCiepłaiPV gotowe wysłałem maila
Waldek ja chciałbym żebyś coś wyjaśnił ..mój kumpel który ma fotowoltaikę Właśnie odroczył kupno pompy ciepła?? Dlaczego ??? Ostatnio przeczytał ( nie ogląda YT ) że żywotność Pompy ciepła to 6-8 lat przeliczając koszty dotację. Pobór produ ( założona foto....) to jest problem z opłacalnością ..może zrób coś o tym ..przelicz .. porównaj ..może będzie fajny kanał
Agregaty klimatyzacji działają po 20 lat, a pompa ciepła to nic innego jak klimatyzator.
Znajdź najstarszą biedronkę/dino/społem w okolicy. Idź spytaj, kiedy wymieniali pompę ciepła. Tak, oprócz klimy, używają pc do grzania wody zbiorniki po 800l.
👍
jezdząc elektrykiem pomyslcie o dzieciach ktore jak prawie niewolnicy wydobywają lit i kobalt do baterii, to dopiero "ekologia"
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
A gdyby nie wydobywały tego Litu i kobaltu to co by robiły?
A paląc w piecach węglem, eko groszkami i innymi świństwami pomyślmy o wszystkich ludziach (także o dzieciach) w okolicy, którzy oddychają SMOGiem, i którzy później leczą się na choroby układu oddechowego i nowotwory. Pomyślmy też o górnikach pracujących pod ziemią, mających pylicę lub ginących rokrocznie w wypadkach w kopalniach. A gdyby teraz powstały potężne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, to Ci wszyscy górnicy znaleźliby bezpieczną i znakomicie płatną pracę przy konserwacji i doglądaniu tych farm. To jest przyszłość.
Mam nadzieję że przez swoje życie ten pan dojdzie do niezależności od prądu ale w polszy to będzie trudno i życia może zabraknąć i pokoleń
Rozproszona sieć energetyczna jest nie do uniknięcia w tym stuleciu bo jest ona po prostu lepszym rozwiązaniem niż scentralizowana. Dokładniej - sieć rozproszona będzie działała w tandemie ze scentralizowaną, ale jej znaczenie wzrośnie znacząco.
Dziękuję za komentarz
@@NimbleBard48 Dokładnie tak się stanie. Wielu czeka na uwolnienie rynku energii. Wtedy się zacznie prawdziwe Eldorado.
Panele fotowoltaiczne rozwiną skrzydła jak będzie bunkier betonowy z zestawami baterii używanych z samochodów elektrycznych li-ion, tak to Eko Niezależny zyska prąd na dłużej , zamiast dławić produkcję z paneli.🙂
Jest taki plan.
Jak za dużo energii to może wodór produkować?
A tymczasem gaz na giełdzie w Amsterdamie 300 Euro za 1 MWh. Czyli jakieś 1,40 za kWh, albo ok. 15,80zł za 1 m3. Po prostu super to wygląda. Tak więc przy takich cenach to prąd będzie wkrótce najtańszym źródłem ciepła.
Może i do tego dojść.
Czy aby coś nie pomyliłeś.? Chociaż właściwie niewiele :(. 3,03 euro za m3
Chyba śnisz. Zerkńij ile kosztuje prąd na giełdzie w Amsterdamie. W Holandii ładowańie elektryka juz jest droższe od benzyniaka na 100km.
@@rghost1647 Proszę patrzeć chłodno i myśleć logicznie. Obecna cena energii, która nawiasem mówiąc już sukcesywnie spada, jest pokłosiem suszy oraz napraw elektrowni jądrowych we Francji. Wyłączono hydroelektrownie a francuskie elektrownie jądrowe ruszą za kilka tygodni. W efekcie ceny jeszcze bardziej spadną a nasi drodzy monopoliści obecnie sprzedają przez interkonektor na maxa prąd, bo produkują taniej. Co do gazu potrzebujemy 20 mld m3 rocznie z czego obecnie dostajemy tylko 13,5mld. Te wyłączenia azotów nie były podyktowane ceną a zwyczajnie brakiem gazu. Nie mamy dalej zakontraktowanych dostaw przez Baltic Pipe i w związku z tym cena gazu raczej nie będzie korzystna. Rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych i wyłoży na to 60mld zł, by pokryć różnicę bo w końcu będziemy mieli rok wyborczy. Dlatego dalej twierdzę że prąd wyjdzie taniej.
Gościu nadaje jak katarynka, ciężko zrozumieć ten potok słów, może jakaś herbatka na uspokojenie.
Jakim dużym magazynem energii obecnie Pan Eko Niezależny dysponuje?
95 kWh
th-cam.com/video/5oieiFqurSI/w-d-xo.html nie masz co zrobić z prądem latem, zbuduj taki magazyn. 100 ton piasku to cztery ciężarówki. Jeśli to prawda co jest w tym filmiku to 100 ton piasku zakumuluje 8MW energii którą można wykorzystać zimą.
😁👍👍
Fajne że ktoś lubi wydać tyle kasy, być może ma dofinansowanie skoro to projekt badawczy. A wiadomo że duże pieniądze robi się na słomianych inwestycjach.
Fajnie.
Słaby ten inteligentny dom, że tyle kabli trzeba, warto by zobaczyć dom Kapitana Turbulencja, wystarczy jedna skrętka na wszystkie obwody :), drukarka 3d mikroprocesory i nie trzeb kilometrów drogich kabli, aby wszystko było 100% zarządzalne zdalnie inteligentne, to juz nie te czasy ESP i Home Asystant daje większe możliwości niż gotowe rozwiązania.
daj mi milion to wyjadę z PL i będę niezależny
🙂🙂
👌
Milion? a podobno to za darmo jest
Potem to już free
Cześć . Fajny odcinek..! :)
Pozdrowionka dla Ciebie Waldku i Piotra.. ! ;)
Piotr jedzie na Podhale.. mamy się spodkać.. ;)
Zapewne będzie jakiś film ....Tematyka ... jak zabezpieczyć się na zimę.. w off grid... ;)
Pozdrowienia ze słonecznej Bukowinki...
- Paweł P.
Hej !
Energetyka powinna w całości sponsorować ten kanał. Domyśl się dlaczego
Z materia nigdy pan nie będzie niezalezny
Ten głupi komentarz wel .Olszewskiego pominę .... masz nadprodukcję więc pomyśł o wytwornicy wodoru i zborniku .... agregat pójdzie w odstawkę ...... może tu jest kierunek ???? Akumulatory OK ale mają swoją granicę niezależnie od tego jakie są .....
Dobry sąsiad to skarb. Mój sąsiad to by wzdłuż płotu posadził tuje i to takie po 3 metry wysokości. A co, nie żałowałby kasy, aby na złość mi zrobić. Także tu tragedii nie ma, bo mimo konfliktu energię robi. Inna sprawa, że miejsca na działce sporo i nie musiał w miedzy tego stawiać, ale cóż, mleko się rozlało.
Pozdrawiam