Najbardziej w tym przekazie opłacalny jest montaż i sprzedaż takich systemów. Dobrze że samemu mogłem sobie zamontować panele i magazyn. 😎 Widać że jest parcie w pieniądz w tym wszystkim...
@@BuBuModeratorATQ Mam parę instalacji PV, jestem sympatykiem PV, EV, PC itd ale! Stwierdzam ze smutkiem, że indoktrynacja i propaganda zeszła już także na poziomy oddolne. Kanałów na YT ,,.... które miały mówić co? Prawdę.....? Edukować...??? Być świeżym weryfikatorem oszustów i naganiaczy..../ ściemniaczy?. Ale widzowie szybko zweryfikują sami, przestana oglądać, wierzyć Panu Kupie. A, kanał powolutku zgaśnie. Jak fajnie zaczął, tak kiepsko skończy. A prawdziwego tzw: Gościa cyt:"poznaje się jak kończy, nie zaczyna"! ;-)
@@wojciechwaksmundzki6273 😳😳😳 Jak? Mógłbym prosić o dokładne wyszczególnienie, wyliczenie...?! Ja znam troszkę temat, sam robię Off-gridy i ni jak nie wychodzi rentowność na takim poziomie. ⚠ Czekam na wyliczenie!
"My jako właściciele domów nie mamy innego wyjścia no bo nie widzę innego wyjścia" - cytat właściciela - "inwestora". Nie spodziewam się twardych danych i rzetelnych kalkulacji. Kalkulacja oparta na emocjach, strachu, demagogii nt. przyszłych kosmicznych cen. Argument o uniezależnieniu się jest śmieszny. Ciekawe kiedy zaczną się uniezależniać od NFZ i lekarzy, od infrastruktury drogowej i od Internetu.
Panie Kubo, ostatnio te wywiady na YT to jakaś masakra, Pan robi wywiad z gościem który sprzedaje eko ściemę i pyta go Pan czy to się opłaca, a co on ma odpowiedzieć? Że nie? Ostatnio Radek Rygielski robił wywiad że swoim współpracownikiem czy handel na rynku jest trudny itp no wiadomo ze nie skrytykuje swojego biznesu, bo zarabiają na kursach. Szacun dla Pana za wiedzę, za większość materiałów itp ale to już jest trochę przesada.
Kuba to material sponsorowany? Uwazaj z czyms takim, jezeli wziales pieniadze to na przyszlosc pamietaj co swoja osoba reklamujesz, masz juz okreslony pozytywny image i glupio byloby takimi wspolpracami to roztrwonic. Pieniadze to nie wszystko .Na kilometr czuć reklame.
20k za gaz rocznie w domu 200m to oznacza, że robi pan coś źle. Ja w bliźniaku 120m płacę 2500 rocznie za gaz. Znajomi w domu wolno stojącym ok 160m płacą 6k za gaz. A gdzie 20k?
potwierdzam komentarz wyzej, rozwniez mam stary dom wolostojacy do ogrzania 160 m2 ocieplony i za gaz wychodzi okolo 6000 zl rocznie, przy normalnym uzytkowaniu temp ok 21-21.5°,...koles ktory opowiada przepiekne bajki o fotovoltaice, magazynie energii ,pompie ciepla odpowiada na pytanie jakie sa wady ze nie ma wad to chyba kazdemu inteligentnemu czlowiekowi zapali sia lampa w glowie, a ta jego inwestycja w te wszytskie urzadzenia jak sie zwroci to juz bedzie przestarzala i nadawała sie do wymiany !!!!
Dokładnie to samo sobie pomyślałem. Poza tym same ogólniki, zadłuż się i się ciesz że będziesz eko. Pompę ciepła używa się najwięcej kiedy jest mało słońca, przecież się nie zmagazynuje energi w lecie aby ją używać w zimie. Nic nie ma o serwisowaniu, ani o spadku pojemności baterii itp. Można by dużo pisać.
Hej, rozumiem Twoje wątpliwości, fajnie, że jesteś krytyczny. To prawda, często trudno odróżnić reklamę od rzetelnej informacji. Co do Kuby Midela, to już jego sprawa, jak prowadzi kanał, ale ważne jest, aby mieć różne źródła informacji i pokazywać różne rozwiązania z różnej perspektywy. Co do pomp ciepła i fotowoltaiki, masz rację, że są wyzwania, jak magazynowanie energii na zimę czy serwisowanie. Ale to nie znaczy, że to złe rozwiązania. Technologie cały czas się rozwijają, a co do baterii - no tak, z czasem ich wydajność spada, ale to też się poprawia z każdym rokiem. Kluczowe jest, żeby dobrze zrozumieć plusy i minusy, zanim zdecydujesz się na inwestycję. Ważne, żebyś miał pełny obraz, zanim podejmiesz decyzję.@@bartoszi1306
Jak dla mnie wartościowy odcinek bo buduje niezależny dom na prąd i nie jestem milionerem a inżynierem i liczby mówią dobrze co jak kiedy dlaczego i ile
Taki magazyn tylko w przypadku dużej instalacji fotowoltaicznej i potężnego zużycia energii w firmie. W warunkach domowych nigdy się to nie zwróci- akumulatory też mają swoją żywotność.
To oświeć mnie ile magazyn odda energi(ile będzie warta ) dziennie dla przeciętnego domu po zmroku jak przestaną produkować panele.Oczywiście przez 6-7 mcy bo jesienią i zimą magazyn energi jest pusty 😄Przeciętny dom to taki że wieczorem i w nocy chodzi TV ,lodówka i oświetlenie led ,no chyba jeszcze że ktoś pierze po nocy żeby z magazynu pobrać hehe @@EkoNiezalezny
Moim zdaniem inwestycja kosmicznie droga (nieważne w ile to się zwróci). Agregat jak w filmie prawie 70k, jeden element w magazynie energii 5-6k a jest ich chyba z 20 lekko (sprawdzam na szybko w google). NIe liczę pompy ciepła, instalacji PV , falownika i pewnie miliona innych rzeczy , gratuluję zasobności portfela ale jeśli kogoś na to stać to może z 0.5 promila społeczeństwa
obejrzałem i stwierdzam że sa to rozwiazania dla zamożnych i dla firm. Dla przeciwwagi proponowałbym zrobić wywiad z osobami, które takie instalacje mają założone od dłuższego czas, bo tak to wiadomo słyszymy same superlatywy od sprzedawców.
Zrobiliśmy setki takich instalacji i nie znam osoby (inwestora), który powiedziałby po kilku latach, że to była chybiona inwestycja. To naprawdę działa i powoduje, że rachunki za energię bez względu na panujący system spadają do zera.
"Rachunki za energię spadają bez względu na panujący system spadają do zera" No dobre to było, zużywam miesięcznie jakieś 700 kWh energii elektrycznej, jak założę pompę ciepła to w zimie wyjdzie 1700 kWh miesięcznie, fotowoltaika w takim grudniu wyprodukuje 150 kWh z instalacji 10kW. Proszę mi dobrać instalacje i magazyn aby rachunki na energię spadły do zera. No chyba że założę agregat na benzynę koło domu tylko jeszcze skąd wziąć darmową benzynę? Swoją drogą niezła hipokryzja promować auta elektryczne bo spalinowe są beeee i postawić sobie agregat na benzynę koło domu.
2:02 Taki troche tan8 marketing mowienie ze nie placa za koszty domu, prawda jest taka ze Placa za prad gdyż musieli zainwestować i to im się amortyzuje przez 10,15, czy tam 20 lat, do tego doliczyć trzeba serwis urządzeń przez te wszystkie lata i potencjalną wymiana
Przy czym, gdyby nie ta inwestycja, to inwestor płaciłby za prąd coraz większe pieniądze. W czasie, w którym ta inwestycja się będzie amortyzowała energia będzie drożała. Gdyby teraz nie było tego magazynu, to po kilku latach nadal inwestor płaciłby za prąd a tak przez najbliższe 15-20 lat ma święty spokój.
@@EkoNiezalezny założenia są fajne i można zakładać cokolwiek, że wytrzyma nawet i 100 lat, jednak realia są zapewne inne i gwarancji 2 lat, dla firm może i rok, a nie zdziwiłbym się gdyby na akumulatory było 6 miesięcy. Jak coś się stanie i pójdzie coś nie tak to nikt odpowiedzialności za to nie weźmie.
@@Masak89 To tutaj jest zgoła inaczej. Na inwertery Victrona jest 5 lat gwarancji lub w opcji z dopłatą 10 lat. Na akumulatory jest 10 lat gwarancji lub 6000 pełnych cykli pracy, na inwerter SolarEdge jest 12 lat gwarancji lub 20 w przypadku opcji z dopłatą, na optymalizatory mocy jest 25 lat gwarancji, na panele jest 10 lat gwarancji na wady ukryte i 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy do 80%. Myślę, że to na tyle długie okresy, że spokojnie nie ma się czym martwić. A jak pokazuje doświadczenie, są to wszystko urządzenia, które na ogół działają o wiele dłużej niż okres gwarancji jaki został na nie udzielony. To nie jest mały tani "chińczyk", niewiadomego pochodzenia.
Kuba, dobry temat na czasie. Zrób proszę konkretną kalkulacje dla domu jednorodzinnego. Panele plus pompa ciepła plus magazyn na prąd jeżeli jest tak jak mówicie to liczby same się obronią. Ludzi negujących temat jest dużo,bo ich nie stać, a przynajmniej tak im się wydaje. Niemcy rozwijają się lepiej maja wyższy standard zarobkowy stać ich na to na co nas nie stać, nowe auto, wakacje, drobne inwestycje. Polaków stać na spłacanie kredytów, bieżące opłaty itp. Jest to po części problem nas samych, wynikający z próżności lub braku edukacji. Pozdrawiam
Cała esencja wyrażona w kilku zdaniach. Lepiej bym tego nie ujął. Kuba pewnie takiej kalkulacji nie zrobi, natomiast ja się tym właśnie zajmuję. Będziemy także na Wielkiej Integracji w styczniu i będzie można z nami porozmawiać na naszym stoisku.
Nie zająkneliscie sie ani słowem o kosztach pana instalacji :) celowo ? jezeli to nie tajemnica to prosze powiedziec ile całościowo Pan zapłacił za ten cały ofgrid . Bez złośliwości pisze. Ale to spore niedopatrzenie z waszej strony.
Ja bym nie mieszał tu ekonomi bo jej tu niema (w gospodarstwie domowym), natomiast chodzi oto że kto bogatemu zabroni wozić się teslą czy lamborghini i tyle w temacie.
Jaki niezależny?A agregat na świeże powietrze pracuje?Mam fv 10 kW/stary system/.Od wiosny do jesieni „gromadzę”prąd w PGE.W zimie ogrzewam tym prądem dom.Jaki magazyn „pomieści”mi 6500kWh?
Niestety biorąc pod uwagę 1) koszty tych rozwiązań 2) ilość możliwych błędów 3) powszechny teraz obraz nieopłacalności np. fotowoltaiki, pomp ciepła - wszystko to prowadzi konsumentów w czarną dziurę. Ciekaw jestem kiedy ludzie wyjdą na ulicę.
Dzięki za komentarz! Jasne, koszty i potencjalne błędy przy instalacji fotowoltaiki czy pomp ciepła mogą zniechęcać. Ale pamiętaj, że technologia idzie do przodu. Co do nieopłacalności, to faktycznie bywają różne historie. Ale z perspektywy firmy, która to robi, widzę też wiele pozytywnych przypadków, gdzie ludzie faktycznie oszczędzają na rachunkach. Czasem media skupiają się na negatywach, a przecież są też sukcesy. Co do wyjścia ludzi na ulicę - no, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, a zamiast tego będzie więcej rozmów i rozwiązań, które pomogą wszystkim, nie tylko nielicznym. Warto trzymać rękę na pulsie i obserwować, jak się sytuacja rozwija!@@EkoNiezalezny
@@enerp6882 Zgadza się. Zawsze lepiej jest rozmawiać i zapobiegać niż później leczyć. Także mam nadzieję, że nie dojdzie do żadnych zamieszek, bo to dla nikogo dobrze by się nie skończyło.
Niestety ale ekonomia jest nieubłagana, podaje przykład magazyn 10kWh zmagazynuje rozsądnie 7kWh(licząc też sprawność urządzeń) na dobę czyli optymistycznie licząc dni słoneczne daje to 1800kWh w ciągu roku pobrane z magazynu , będąc prosumentem ta energia nie jest więcej warta niż 1100- 1300zł więc po 5 latach mamy ok 6000zł oszczędności i nie liczyłbym że magazyny będą działać 10lat bezawaryjnie bo po 10latach aku będą na wyczerpaniu jeśli w ogóle część się nie wysypie, Także opłaca się jak najbardziej ale instalatorom i producentom.
off grid to życie poza systemem. Kupowanie diesla to wspieranie systemu. Ja do tej pory zużyłem 20 litrów benzyny. Jest 26 listopad. kupię jeszcze 40 litrów i starczy. W zeszłym roku od 1 lutego ani razu nie włączyłem agregatu. Żyje tak od 3 lat.
CO ZA BZDURY. Kuba, taki odcinek to marnowanie naszego czasu i branie słuchaczy za IDIOTÓW. Gość mówi, że za ogrzanie małego domku płaci 20.000 rocznie, a ty nawet się nie zajknąłeś? Jesteś odklejony od rzeczywistości? 20.000 to ja płacę za ogrzewanie gazem domu 250m2 za 3 lata :) I to nie jest zaden energooszczędny dom, bo okna już dość leciwe. Przeciez tego się nie da słuchać. A jakiś gość za całkiem nowy mały domek na 20.000 kosztów ogrzewania?
Taaa. Z PV ładujemy 2 auta elektryczne i grzejemy pompą ciepła. Tylko ze ja mam od tygodnia caly dach zasypany sniegiem a instalacje wylaczona calkiem. Takie są realia a nie mżonki.
A mówienie, że magazyn wytrzyma 17 lat to wierutna bajka, to jedynie przewidywanie i obietnica producenta. Nie ma takich magazynów, które tyle pracują. Sama technologia LFP powszechnie uzywana jest może jakieś 6 lat a więc skąd te dane, ze to przeżyje 17 lat. Panie Kuba - no szkoda, że publikuje Pan u siebie takie marketingowe bajki.
Porównanie do opłacalności PV z początku fajnie widać u Sławka z kanału Panele Fotowoltaiczne. Instalacja zamontowana 7 lat temu zwróci mu się dopiero za rok bo jej koszt był bardzo duży. Panele opłacają się dopiero od kilku lat bo wzrosła ich wydajność, bardzo staniały oraz wzrosła cena prądu (choć mniej niż wzrosła inflacja). To co kiedyś kosztowało 40 tys. (5kWp, teraz spokojnie zmieści się w 10tys z montażem). 4x taniej! Magazyny zaczną się opłacać dopiero jak rzeczywiście wzrosną mocno ceny energii (kilkukrotnie w stosunku do siły nabywczej), faktycznie zmieni się prawo (choć prywatne domy nigdy nie będą miały cen ujemnych) oraz gdy te rozwiązania mocno stanieją.
Dokładnie tak. Póki ludzie są w czasie produkcyjnym to nie myślą o tym co będzie za kilka, czy kilkanaście lat. Ale gdy zbliżają się do emerytury, to nagle stają przed dylematem z czego ja to wszystko utrzymam. Przecież jestem styrany pracą i już nie mam na nic siły. Dlatego należy myśleć o wszystkim odpowiednio wcześniej.
@@EkoNiezaleznyBo młodzi nie myślą (nie wszyscy) albo mają "swój" rozum. Ewentualnie natukli im bzdury do głowy. A na starość zebrało się doświadczenie życiowe.
@@bartoszi1306 Otóż to. Inwestor akurat nie jest jeszcze starym człowiekiem ale myśli bardzo przyszłościowo i wie, że jeżeli teraz nie poradzi sobie z systemem to za chwilę system poradzi sobie z nim.
@@EkoNiezalezny system jeszcze nie raz go wyru**a :D. Wystarczy, że wprowadzą jakiś podatek od paneli, pompy ciepła czy wymyślą cokolwiek innego. A dla tych co myślą, że tego nie zrobią to cofnijcie się o kilka lat wstecz i pomyślcie jakie absurdy przechodziły bez protestów.
Akumulatory LiFePO4 tanieją, światowi liderzy w Chinach obniżają ceny. Drożej będzie u instalatorów.🤔Ale Ekosciema straszna. Każdy akumulator się pali bo ma energię wszystko tylko zależy jak szybko nastąpi reakcja zapłonu. Szybkie ładowanie skraca czas życia akumulatora który w aucie stanowi spory procent jego wartości. Auta elektryczne na bazie najbardziej wydajnych akumulatorów litowo-jonowych (gęstość energi) niestety są tykajacymi bombami. Strach takim autem zaliczyc dzwona. Tego nie da się ugasić. Nikt o tym nie mówi. Nikt nie wspomina o awariach pomp i falowników co generuje koszty. Akumulatory tracą pojemnosć z czasem.
Według mnie biogazownie są przyszłością gdyby Polacy byli zgrani i tworzyli grupy producenta można taka biogazownie postawić i ze swoich odpadów gospodarczych produkować prąd gaz i ciepło.
Dzień dobry, zgadzam się, ale lobby innych rozwiązań jest większe i łatwiej je wprowadzić, biogazownie mają ten minus że potrzebują taniego substratu w niedalekiej okolicy aby zmniejszyć koszty.
@@krzysztofp7846 Kapusta 1kg dziennie jedna osoba. 0,5kg fasoli. Więcej nie da rady. Nie wiem czy cały metan da się odzyskać. Instalacja może popuszczać.
sie usmialem tym stwierdzeniem ze najlepszym dzis sposobem ogrzewanai domu i ekonomicznym jest pompa ciepla.Dosc ze sama instalacja jest kosmicznie droga to nawet z panelami sie to tak oplaca jak nie wiem. Nigdy sie to nie zwroci a nei ze zwroci sie za 5-7 lat. Pompy ceipla dzis to najgorszy i najdrozszy sposob ogrzewania domu.Gaz nawet wegiel jest sporo tanszy a jak zdrozeje energia to pompa ciepla w zime bedzie taka oplacalna ze ho ho
Jeszcze kwestia promieniowania elektromagnetycznego i mikrofalowego wewnątrz domu. A docelowo koszt i sposób utylizacji paneli wypchanych toksyczną chemią.
A co do dowodów że nie zwraca się to policz magazyn +panele+agregat+ pompa ciepła 300tyś .300tyś dobrze zainwestowane daje więcej dochodu miesięcznie niż te wszystkie rachunki np.3000zł toż to śmiech ,stanowi to tylko 1% tej kwoty ,więc się nie opłaca ,opłaca się szarlatanom energetycznym
Dokładnie tak. Jeżeli myślisz na poważnie, to teraz jeszcze jest bardzo dobry moment na kupno akumulatorów, które mocno będą drożały w przyszłym roku. Wzrost cen energii przyczyni się do zwiększonego popytu na te rozwiązania a to wywoła większą podaż.
W filmie jest wspominane że do instalacji off grid jako zasilanie awaryjne najlepiej wykorzystać agregat lub podłączenie sieci elektroenergetycznej, więc mam pytanie? Czy z definicji dalej jest to instalacja off grid? I czy należy ja zgłaszać do dostawcy prądu np PGE ?
moje uwagi : powiedziane ze pompy ciepla super git najlepsze a zero informacji o tym, ze w przypadku duzych mrozow sa bardzo nieefektywne i po prostu grzeją grzałką. 17-20 lat zywotnosci akumulatory? chyba, ze zywotnosc liczymy do 0% pojemnosci akumulatora, gdy spadnie ponizej 50% to juz jest watpliwe
Mam jedno pytanie czy bardziej się opłaca zakup benzyny czy jakiegoś innego paliwa do aregatu czy ładowanie w jakiejś najniższej teryfie możliwej dla tegiego domu bateri na poczet dalszej konsumpcji, bo przecież nie zawsze bierzemy prąd z sieci w tetej konkretnej sytuacji kiedy potrzebujemy , a cena jego jest najniższa dobrze by było jak by ktoś się pokusiły o jakiekieś wyliczenia
Generalnie, ładowanie baterii w najniższej taryfie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż używanie agregatu na benzynę. Prąd z sieci w niskich taryfach zwykle kosztuje mniej niż paliwo, plus masz mniejszy wpływ na środowisko.
Czy wymagana jest jakaś rejestracja czy zgłoszenie tak dużego magazynu energii ? oczywiście rozumiem że to jest w off-gridzie ale podobno powyżej jakiejś tam mocy należy zgłosić?
Jakiego producenta bateri używasz i polecasz, chciałbym do swojej instalacji PV wymienić inventer na Deye i założyć baterie 5 kW z możliwością rozbudowy do 10 kW ? Pozdrawiam
Akumulatory Pylontech. A inwerter najlepiej VIctrona. Deye nie da Ci takich możliwości jak VIctron i za kilka lat znów będziesz musiał go wymieniać ponownie wydając pieniądze.
Super Reklama ale taki magazyn szybko się nie zwróci !!!! Szanowni widzowie 😊 problem leży w zbyt wysokim napięciu w sieci!!! Kiedy załączają nam się instalacje fotowoltaiczne w pierwsze słoneczne dni. Moi drodzy jest na to sposób który rozwiązaliśmy w naszej okolicy 😅 Należy złożyć odpowiedni wniosek , podanie do dostawcy waszego Prądu o obniżenie napięcia w sieci !!! Dzwonić i się upominać aż do skutku😅 Panowie przyjadą do transformatora i obniżą napięcie w czasie najwyższej produkcji naszych Instalacji , jesienią niestety muszą przyjechać jeszcze raz żeby zwiększyć napięcie !!!!! Trochę biurokracji, telefonów i falowniki działają poprawnie 😊 Magazyn fajny Gadżet ale osobiście wolałbym kupić jedno mieszkanie na wynajem za te pieniążki jak Pan Kuba M. Pozdrawiam
@@EkoNiezalezny No właśnie Twój przykład jest nieodpowiedni, bo nie jesteś szarym Kowalskim, tylko instalatorem z dostępem do niższych cen sprzętu, bardzo niskim jeśli nie zerowym kosztem instalacji (praca własna lub kolegów), dużej wiedzy ze szkoleń itd.
Witam, na jakich podzespołach magazyn energii powstał? Falownik widzę victron, a magazyny pylontech? Wysokonapięciowe czy niskonapięciowe? To są trzy osobne instalacje ? Bo w filmie za wiele konkretów nie było 😁😁
System powstał w oparciu o 3 falowniki Victron Energy Quattro 15000VA każdy, skonfigurowane do pracy w układzie 3-fazowym. Do tego 40 akumulatorów Pylontech US3000C. System jest niskonapięciowy 48V. U mnie na kanale jest cały film z realizacji tej inwestycji i tam jest mnóstwo szczegółów.
@@EkoNiezalezny dzięki za odpowiedź, mam jeszcze pytanko .czy instalujecie tylko victron+ pylontech czy coś innego też wchodzi w grę? Raczej ta opcja nie należy do najtańszych a na rynku są inne opcje też dość ciekawe
@@emilrobak7880 Tak, jest wiele różnych systemów, ale jedynie Victron spełnia wszelkie wyśrubowane wymogi i daje możliwości, których nie zapewni żaden inny system. Wiem, że nie należy on do rozwiązań tanich, ale to go wyróżnia i dlatego właśnie działa tak jak działa. My preferujemy instalacje na Victronie i Pylontechu. Wiemy, że jak taką instalację zrobimy, to gdy spotkamy się z inwestorem po 15 latach, to on powie: "To była dobra inwestycja - mieliście rację..."
@@EkoNiezalezny ok rozumiem. Mam instalacje na firmie o mocy blisko 17 kWh. Potrzebuje teraz ok 50 KWh magazyn energii. Ile orientacyjnie takie rozwiązanie falownik victron+ pylontech może kosztować wraz z usługą z waszej strony? Czysto orientacyjnie w jakim przedziale cenowym
Witam ja panele mam mniej więcej od 2012-13 roku sąsiedzi właśnie też pukali się w głowę po co ci to potrzebne .Jeszcze firm w Polsce nie było a do zakładu energetycznego poszedłem .To powiedzieli że nie mają prawa takiego by to podlonczyc .Dziś widzę sąsiedzi na potęgę instalują.Mi instalacja dawno się wzrocila mimo że ściągałem z Niemiec w tamtym czasie używane .być może mają 20 lat i nie widać większej różnicy od tych co dołożyłem nowa instalację....
@KUBA MIDEL Brakuje mi tutaj możliwości omówienia prosumenta wirtualnego np. Masz kilka mieszkań na wynajem budujesz w innym miejscu elektrownie np 50 KW i wynajmujacy bedzie placił ci za wynajem i dostarczasz mu również prąd. Czy jest taka możliwosc zeby pokazac taki sposób...wydaje sie to. Ciekawe rozwiazanie. Zarabiasz na sprzedaży pradu i np podpinasz tez swoj dom do tej elektrowni i bedziesz miał pelne zuzycie wyprodukowanego prądu.
Nie zająkneliscie sie ani słowem o kosztach pana instalacji :) celowo ? jezeli to nie tajemnica to prosze powiedziec ile całościowo Pan zapłacił za ten cały ofgrid . Bez złośliwości pisze. Ale to spore niedopatrzenie z waszej strony.
Kuba Midel Dziękuję za fajny odcinek jak i za wiekszosc Twoich filmow. Ale mam 2 uwagi. Szybkie ładowarki niestety niszczą baterie. Rozmawialem z pewną osobą z Wawy ktora sprowadza Tesle z USA ładowane głównie superchargerami . Pierwsze co to wywala na złom akumulator i szuka drugiej baterii. Caly sekret EV to wolne ładowanie. I druga rzecz to banki energii domu. Rozwiazanie dla zamoznych ale przy taryfach dynamicznych ktore niedlugo wchodzą to rozwiazanie niezbedne . Oprocz akumulatorow energie z paneli mozna magazynowac w BUFORACH CIEPŁA I ZBIORNIKACH CWU. Akumulatory są drogie a woda tania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby miec np 2000 litrow bufor.
tak lekko licząc w 1 szafir 15 zestawów x 3 szafy x 5k pln za 1 zestaw to daje jakieś 225 k pln - a to tylko akumulatory, do tego falowniki i fotowoltaika i cały osprzęt czy okablowanie i przekraczamy znacznie 300 k pln - czy to aby na pewno będzie taki popularne ? Ale jak kogoś stać to jak najbardziej jest autonomia energetyczna i stabilne napięcie w sieci domowej.
To będzie coraz bardziej popularne. Sieć energetyczna działa coraz gorzej i przerwy w dostawach energii będą występowały coraz częściej. W ciągu najbliższych 2-3 lat magazyny energii będą tak popularne jak obecnie instalacje fotowoltaiczne (nad ich sensem jeszcze kilka lat temu też większość się zastanawiała).
Wiem, że zima to wyzwanie dla fotowoltaiki. Ale jest kilka rozwiązań. Jak wspomniałem w filmie, w lecie generujemy nadwyżki energii, które dzięki net-billingowi można 'odłożyć' na zimę. To trochę jak oszczędności na 'czarną godzinę'. Kolejna opcja to turbina wiatrowa. Nawet kiedy jest mało słońca, wiatr często jest i to kolejne źródło energii. Wiem, że to nie zawsze idealne, ale zawsze to coś. No i w skrajnych przypadkach można uruchomić agregat. To nie jest eko, ale w awaryjnych sytuacjach lepiej mieć backup. I na koniec, technologia naprawdę idzie do przodu. Już niedługo możemy mieć magazyny wodorowe, baterie sodowo-jonowe, które będą jeszcze lepsze w magazynowaniu energii. Więc, mimo że zima to wyzwanie, to jest sporo opcji i technologie cały czas się rozwijają.
@@enerp6882 Odbieranie prundu z elektrowni jest mnustwo eko bo elektrownia ma sprawność średnio 35% minus straty na przesyle minus odwrotna konwersja prundu na ciepło. No to żeby odebrac "zielony" prund elektrownia w zimie musi wyemitować 3 razy więcej CO2 niz dobrej klasy piec na ekogroszek by dostarczyć tyle samo energii :) Mnustwo eko sie tu produkuje.. Gimbaza twierdzi ,że jest eko bo se panele postawili bo somsiad mo to doczego nie jo i jeszcze dopłocajom i wiara w narodzie nie ginie ,że magazynują "zielone ludziki voltowe" w drutach czy to miedzianych czy to alu i se za pare miesięcy odbiorą :) Niech se dla otrzeźwinio odłączom akumulator od samochodu w zime i niech sprawdzom ile się zachowało energii w przewodach :) Samych sukcesów życze panie, a nuż rozrusznik zakrynci i stanie się cud :) Ten gość wi co robi .Wizjoner jest. Jak zlikwidujom wągiel i każdy bedzie eko z panelem czy śmigłem bez wiatru to se dizla włączy , a reszta w grudniu na Świnta zostanie w chłodniach ogrzewanych z paneli na se swym własnym se osobistym dachu z bananem na twarzy bo przecie w drutach miało byc odłożone na czornom tfu zimnom godzine.Klasa sama w sobie, ale czego to sie nie robi dla idei tak szczytnej i jeszcze beszczelnie zadajom głupie pytania za ile to sie zwróci. Nigdy , ale kto przezyje ten bedzie żył, albo i nie. Pozdrowka od ekoszaleńca :)
Firma może też dzięki temu pobierać prąd gdy jest tańszy np nocą lub z taryfy dynamicznej i ładować alulilatory a gdy prąd jest drogi pobierać z banku .
Wiecznie energia nie będzie drożała, ale póki budżet i firmy energetyczne kosza podatki i zyski od energii w PL to raczej dużo nie stanieje (choc w lecie w PL już wiele razy była ujemna chwilowa cena energii w weekendy - trzeba by energochłonne fabryki zautomatyzować aby produkowały w święta samodzielnie). Nadal elektrownie węglowe trują, a podatek węglowy idzie do budżetu. W kilka lat można to zmienić jak widać na przykładzie Australii - z pomocą magazynów energii na poziomie sieci oraz źródeł odnawialnych (w gospodarstwach domowych oraz farm PV i farm wiatrowych w sieci) wiele węglowych kopciuchów tam już zamknięte. U nas można by również użyć cieplnych magazynów np jak w Finlandii piaskowy magazyn ciepła na zimę. Co do pojazdów elektrycznych - wystarczy popatrzeć w ogólnodostępne statystyki pożarów pojazdów dostępne online - najczęściej pala się hybrydy następnie kopciuchy na paliwa kopalne, a bateryjne najrzadziej, natomiast te z bateriami LiFePO4 niemal w ogóle. Pozdrawiam 👍
Ja myślę, że będzie drożała, bo inflacja jest naturalnym procesem w gospodarce. Oczywiście za parę lat wraz ze spadkiem inflacji pewnie nieco ten wzrost zwolni. Ale raczej nie zniknie. W końcu wszyscy chcą zarabiać coraz więcej a zatem i ceny muszą rosnąć.
Na pewno daje to niezależność też na wiosnę zakładam magazyn energi mini offgrid to koszt obliczyłem w granicach 9000-11000pl i to w zupełności wystarczy na mój domek,oczywiście bez agregatu a zimą te 3 miesiące dobiorę z sieci energetycznej.😊👍🔋🔋🔌😉
38:36 Ten środkowy ruski pryncypał chce byśmy wyszli z UNI bo mu się w uni nie podoba, a sam zachodnimi brykami się buja. Proponuję by sobie kupił furmankę i pogońmy go na wschód.
Podejrzewam że sporo odbiorców energii zauważa problem z podrażaniem kosztów energetycznych życia. O tym co i dla kogo jest opłacalne zależne jest głównie od faktycznych potrzeb gospodarstwa domowego. Wywiad fajny lecz nie odkrywczy. Niestety nie zawiera żadnej kwoty jaką poniósł właściciel domu. Abstrahując od tego co tu słyszeliśmy,dziwi mnie to że wszyscy są zmuszeni do przejścia do drożyzny jak do czegoś normalnego a przecież wszystko to nam zafundowała nasza kochana unia jako czystą energię ale głównie w Europie kiedy reszta świata wcale się nie śpieszy z wprowadzaniem czegokolwiek. Mamy swój polski ogromny energetyczny potencjał a okazuje się że nie wolno nam go wykorzystać bo wszyscy nagle musza być eko. Koniec końców to odbiorca indywidualny będzie całe życie niewolnikiem tych ,,super ekologicznych rozwiązań ’’.
Co prawda, to prawda. Niemniej jednak świat idzie z postępem. Nowe możliwości i rozwiązania są odkrywane. Mamy transformację energetyczną i to nie tylko w Polsce czy Europie. Wszyscy jesteśmy beneficjentami bez względu na to, czy jesteśmy przedsiębiorcami czy też odbiorcami końcowymi. Pewne jest to, że gdybyśmy nie szli z postępem, to nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach i polowali na dzikie zwierzęta przy pomocy kamieni, aby móc coś zjeść.
Pompa ciepła koszt instalacji 50tys Piec gazowy koszt instalacji z przyłączami i wszystkimi papierami 13k Sasiad za prąd płaci za wszystko łącznie z pompą 8k (po starych cenach) Ja za gaz około 3k rocznie, plus za prąd koło 2300 Jaka jest tu opłacalność? Jest ogromny marketing na pompy ciepła ale jak ktoś ma dostępu do gazu to jest on bezkonkurencyjnie bardziej ekonomiczny, nie mówiąc już o koszcie inwestycji
Tu nie chodzi o same koszty ale przede wszystkim o bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko jest fajnie jak człowieka stać na płacenie coraz wyższych rachunków i do tego jak dostarczane usługi faktycznie działają tak jak powinny i są stale dostępne.
Węgiel jest ekologiczny w 200% ,jest z pra pra pra pra starego drzewnianego drewna z wielkich paproci co pamiętały dino -zaury i takie tam bzdury ,chyba że ufoludki dowożą węgiel z kosmosu , ale to już rozkminka dla kuloziemców
Jeżeli ktoś dzisiaj zarabia 3 tys. to ja bym się zastanowił nad zmianą pracy, bo niestety za chwilę za same rachunki trzeba będzie więcej płacić. Trzeba zmienić podejście. Wykonać budżet domowy, wszystko policzyć. Można zbudować maleńki system a potem sukcesywnie go powiększać. Nie od razu Kraków zbudowano.
Na razie to ma sens tylko dla biznesu. Przed założeniem PV roczne zużycie prądu w domu to było 3500zł. Po założeniu paneli spadło do 1500zł. Żywotność magazynu 17 lat, czyli oszczędność na pełnym off-gridzie 25 500zł. W ciągu 3 miesięcy zimy ciężko go naładować z paneli, czyli i tak jakiś prąd z sieci muszę brać oraz płacić abonament. Obawiam się, że koszt takiego magazynu jest sporo większy niż 25 tys. Nawet jak prąd zdrożeje o 100% to taniej wyjdzie dołożyć paneli. Do zasilania awaryjnego mam agregat, ale przez 8 lat użyłem go 2x po parę godzin. Grzeję gazem, kominkiem i w przyszłości dołożę małą pompę ciepła lub klimatyzatory z funkcją grzania.
Uzależnienie, aha. Podatek od fotowoltaiki, podatek od magazynu energii itp itd. Nie ma uniezależnienia się od Państwa które dowolnie może narzucac oboiwązki na obywateli
To wcale nie wychodzi taniej. Własna praca także kosztuje i to nie mało, a to, że mało kto to liczy to już zupełnie inny temat. Do tego wiedza, doświadczenie lub czas i koszty poniesione na ich zdobycie. Później wsparcie i ewentualne serwisowanie, dopasowywanie do ewentualnych przyszłościowych wymogów prawnych. To wszystko trzeba brać pod uwagę i dopiero wówczas zdecydować, czy robić samemu, czy może jednak zlecić wykonanie profesjonalistom a samemu w tym czasie zająć się np. zarabianiem pieniędzy.
@@mmichal81 Instalator zarabia jak na każdej usłudze, czy na montażu pieca, pompy ciepła, czy też przy wykonaniu kotłowni. To, że instalator zarabia, to raczej jest oczywiste i normalne. Zapewniam Cię jednak, że nie są to wielkie pieniądze. Natomiast system spokojnie generuje o wiele większe oszczędności niż może Ci się wydawać. Ceny każdy może sobie sprawdzić w Internecie - przecież to nie jest tajemnica a wiadomo, że my jako instalatorzy jeżeli ktoś od nas bierze zarówno sprzęt jak i usługę montażową, to w pakiecie dajemy wszystko taniej.
@@EkoNiezalezny dla mnie jest normalne, że instalator zarabia. Ale jeśli bierze tyle, że instalacja zwraca się nie po 5-10 latach tylko przez 20-25 to już normalne nie jest i ja takiej instalacji nie zakupię bo nie jest ekonomiczne. Czemu nie podałeś ceny? Tylko nie kłam jak w innych komentarzach, że nie możesz.
@@mmichal81 Instalatorzy wcale nie biorą wielkich pieniędzy za montaże - normalne prace elektroinstalacyjne. Cena jaką zapłacił inwestor nie jest istotna. Jeżeli ktoś chce tego typu system to musi się liczyć z pewnymi wydatkami inwestycyjnymi i tyle. A jeżeli ktoś chce poznać cenę aby hejtować inwestorów to nie ma to żadnego sensu. Wiadomo, że Victron nie jest tani natomiast to jest tak samo jakbyś poszedł kupić Bentleya i pytał się ile on będzie kosztował. No sorry, ale to delikatnie mówiąc nie takt.
Drodzy rodacy...ropa, gaz, prąd to energia którą można przełożyć na KW. Jeśli prąd będzie po 3zl za 1kw to cena ropy też pójdzie do góry. Inaczej ludzie będą jechać na agregatach. Od listopada do marca dzień trwa 8h. Z tego słońce świeci zakładam 25% czasu. Każdy wie że zimą panele prądu nie dadzą. Więc magazyn jest pustawy. Trzeba albo kupować kw z sieci albo ładować agregatem do którego kupujemy ropę po 5 albo po 15zl/l. Jaki tu sens? Latem słońce świeci 16h panele naładują do pełną magazyn ale nocą nikt nie zużyje tego co w magazynie. Nadchodzi kolejny dzień i kw idą w sieć gdy magazyn jest pełen. Cenie Kuba to z czym się dzilisz ale brakuje tu problemu braku ciągłości produkcji prądu okrągły rok. Największa konsumpcja prądu jest zima ale nie ma wówczas produkcji która da prąd i naładuje magazyny.
Na obecną chwilę nie uwierzę, że się to opłaca. Przy takim parciu na ogniwa i tym samym pogorszeniu ich jakości, nie mamy pewności, że to pożyje jakiś czas a co dopiero się zwróci. W obecnej sytuacji politycznej, mamy co mamy. Nie pozwólmy sobie tylko na więcej ściem i bajek opowiadanych, ze będzie tak różowo. Będziemy dopłacać do tego jeszcze długo, bo się pewnym osobą to opłaca. W nowym domu mam podłogówkę, mur w systemie trzywarstwowym, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperacja, LPG z własnej butli, generator zasilany tym gazem i nie widzę nic tańszego i bardziej bezobsługowego. A pompa nie ma deklarowanej sprawności poniżej -5 st. na dworze, wiec grzejesz prądem z sieci. Ktoś zastawiał się ile zapłaci za utylizację PV. Jeśli jesteś na dotacji, to ani pompa ani PV nie są Twoje, więc z urzędu podyktują Ci co masz z tym robić i ile stopni w domu będziesz mógł mieć. Zwrot 5-7 lat zwrot, gdzie większość ogniw 2-3 lata działa, jeśli nic się nie wydarzy po drodze...
Super odcinek Kuba! Inwestowanie nie jest trydne tylko trzeba mieć otwarta głowie. Entuzjazm Pana Piotra tylko potwierdza to że to wlasciwa droga do wolności i bogactwa. Prosze o więcej odcinków z tak pozytywnymi osobami.
29.10 minuta filmu, i co ,dodatkowy komfort i bezpieczeństwo styrta drewna i chyc do pieca-kopciucha ,rzecz jasna ,ajjj jaj jaj jak cieplutko się zrobiło
Dotacja rządu łehehehehe. Płacisz za to we wszystkich podatkach i inflacją cen w sklepach. Mało tego, w imieniu Twoim i Twoich potomków zaciągane są kredyty na te "dotacje".
No raczej nie o oszczędności tutaj chodzi ale o lepszą jakość tego zasilania i jego dostępność. U mnie w sieci napięcie skacze od 185V do 265V, a zaniki mają miejsce kilka razy do roku... Taka "pro" instalacja za 500k PLN nie będzie miała sensu. Sens będą miały wydzielone obwody z zasilaniem gwarantowanym i ceną zestawu do 20-25k PLN. Do tego ogrzewanie rezerwowe w postaci kominka czy grzejnika gazowego i już.
Jestem zielony w temacie. Mam pytanie czy z tymi dotacjami na pompę, fotowoltaikę i magazyn, które finansują 85% wartości inwestycji a może i więcej to czy to się opłaca na nowych zasadach czy nie? Warto w to wchodzić inwestując 15% lub mniej czy nadal jest to bez sensu? Obecnie ogrzewam budynek 140m2 gazem. Prądu zużywam 350-450KWh na miesiąc.
Podstawa to dobrze ocieplony budynek, u mnie jest ogrzewanie gazowe i od 12 lat zużywam 800-900 m3 gazu rocznie na ogrzanie i cwu, kocioł immergaz 12 KW !!! nie 24 KW tak jak doradzał mi hydraulik :) na twoim miejscu zostawił bym kocioł gazowy a pomyślał o 2-3 KW panele i magazyn. Za prąd nie płace bo mam PV od stycznia 2021 i dom 140 m2 mieszkalnych.
@@user-ok4do6yj6d Przy ogrzewaniu gazowym nie potrzebujesz więcej kw na dachu, to powinno wystarczyć na autokonsumpcje plus zapas na noc lub dwie noce. Przy obecnym rozliczeniu większą instalacja będzie produkowała dużo taniego prądu ale nie dla ciebie a dla zakładu energetycznego bo w lato nie będziesz w stanie zmagazynowac wszystkiego bo magazyn energii jest bardzo drogi, poza tym przez 8 miesięcy kiedy jest największą produkcja to nie ma sensu na magazynowanie.
ok ale jeżeli oni mi zrefundują 85% inwestycji to chyba nie ma się co aż tak ograniczać. Sprawa wygląda tak, że ja w jakimś programie złożyłem wniosek na pompę , foto i magazyn i mi to wstępnie przyznali i teraz się głowię czy to brać czy nie i już powoli dochodzę do wniosku, że pompy nie ma sensu ale myślę nad resztą, bo te 15% mojego wkładu to to nie będzie majątek.@@marcinm1807
Same baterie to koszt co najmniej 240 000 pln. Zakładam że cała inwestycja to przynajmniej 350 000 pln. Jeśli rachunki za prąd były powyżej 5800 pln miesięcznie i zakładając że dzięki takiemu systemowi nie zapłacimy ani złotówki do zakładu energetycznego oraz, że nic się nie popsuje to zwróci się w 5 lat.
Magazyn z pompą ciepła nie naładuje się do pełna nawet do 5 miesięcy w ciągu roku bo P.C. Będzie potrzebować energię. Ile tej enerci będę potrzebował z magazynu w lato jak dzień długi.
to są bardzo drogie systemy, nie mówię "NIE", ale to system dla kogoś, komu cena prądu nie powinna stanowić wyzwania. Mam podobny system 150kWh w Li-lion na barce, na której pracuję, która zapewnia zasilanie profesjonalnej hodowli 2,5 miliona łososia. Różnica polega na tym, że nie ma tam paneli PV, a 2x100 kWh agregaty HIMOINSA, które zamiennie produkują energie, by zasilić potrzeby bieżące i naładować baterie, na czas nocy i problemów. koszt jednego agregatu to ponad 25 tyś euro, a sam magazyn to 200 tyś pln, nie wspomnę Victronach, których jednostkowa cena to ok. 20 tyś. PLN... x3. Mało kogo jest stać, wywalić "poł bańki" na zasilanie, gdy jego dom jest często mniej warty. mój pomysł na życie, korzystać z tego co słońce da, a resztę kupić od miasta. oczywiście mam magazyn, ale doba życia lub dwie, bez szaleństwa.
WŁASNY PRĄD i MAGAZYN ENERGII - kiedy to się zwróci? Odpowiedz brzmi: NIGDY. a jak myślisz inaczej to jestes głupcem. Tu chodzi tylko o biznes żebys własnie kupił taki szajs i myslał ze jestes pro... chcesz zarobić nie kupuj tego.
Kuba czas zainteresować się domami dzielić na mieszkania foto pv pompa ciepła i rentierstwo w zasięgu ręki (może czas postawić na innego konia?) pozdrawiam
No to ciekawy pomysł na rentierstwo, ale niestety już dawno wykorzystywany przez zamożnych ludzi :) Mamy nawet realizację magazynu energii w domu, który jest tak podzielony i wynajmowany długoterminowo, ale to @EkoNiezależy musiałby więcej się wypowiedzieć.
@@enerp6882 Zgadza się. Jeżeli myślimy o rentierce, to warto wziąć pod uwagę budowę pod wynajem domów i mieszkań samowystarczalnych energetycznie. Można je wynająć za o wiele większe pieniądze a już niebawem ten rynek stanie się rynkiem topowym, bo tradycyjne zasilanie nie będzie mogło sprostać potrzebom mieszkańców i bez magazynów energii zwyczajnie się nie obejdzie.
Najbardziej w tym przekazie opłacalny jest montaż i sprzedaż takich systemów. Dobrze że samemu mogłem sobie zamontować panele i magazyn. 😎 Widać że jest parcie w pieniądz w tym wszystkim...
A z jakiem firmy masz magazyn energii?
@@mireknowak1362 sofar
"Widać że jest parcie w pieniądz w tym wszystkim..." - tak jakby były alternatywy? Parcie w altruizm i charytatywność?
Firmy zdzierają to prawda ale jeśli ktoś jest np lekarzem czy prawnikiem to nie założy sobie bo się na tym nie zna. Chociaż dla chcącego nic trudnego.
Chciałabym zobaczyć założenia i obliczenia gdzie temu panu ten magazyn zwraca się w 7 lat.
MATEMATYKA OPARTA NA KWANTACH I ABSTRAKCYJNYCH ZAŁOZENIACH MOZE DA RADE
@@BuBuModeratorATQ Mam parę instalacji PV, jestem sympatykiem PV, EV, PC itd ale! Stwierdzam ze smutkiem, że indoktrynacja i propaganda zeszła już także na poziomy oddolne. Kanałów na YT ,,.... które miały mówić co? Prawdę.....? Edukować...??? Być świeżym weryfikatorem oszustów i naganiaczy..../ ściemniaczy?. Ale widzowie szybko zweryfikują sami, przestana oglądać, wierzyć Panu Kupie. A, kanał powolutku zgaśnie. Jak fajnie zaczął, tak kiepsko skończy. A prawdziwego tzw: Gościa cyt:"poznaje się jak kończy, nie zaczyna"! ;-)
400k zwrotu w 7 lat
@@wojciechwaksmundzki6273 😳😳😳 Jak? Mógłbym prosić o dokładne wyszczególnienie, wyliczenie...?! Ja znam troszkę temat, sam robię Off-gridy i ni jak nie wychodzi rentowność na takim poziomie. ⚠ Czekam na wyliczenie!
"My jako właściciele domów nie mamy innego wyjścia no bo nie widzę innego wyjścia" - cytat właściciela - "inwestora". Nie spodziewam się twardych danych i rzetelnych kalkulacji. Kalkulacja oparta na emocjach, strachu, demagogii nt. przyszłych kosmicznych cen. Argument o uniezależnieniu się jest śmieszny. Ciekawe kiedy zaczną się uniezależniać od NFZ i lekarzy, od infrastruktury drogowej i od Internetu.
Piotrze @Eko Niezależny piękny magazyn energii. Rewelacja.
No baaaaa. Mnie się mega podoba.
A dziękujemy, dziękujemy :)
Panie Kubo, ostatnio te wywiady na YT to jakaś masakra, Pan robi wywiad z gościem który sprzedaje eko ściemę i pyta go Pan czy to się opłaca, a co on ma odpowiedzieć? Że nie? Ostatnio Radek Rygielski robił wywiad że swoim współpracownikiem czy handel na rynku jest trudny itp no wiadomo ze nie skrytykuje swojego biznesu, bo zarabiają na kursach. Szacun dla Pana za wiedzę, za większość materiałów itp ale to już jest trochę przesada.
Kuba to material sponsorowany? Uwazaj z czyms takim, jezeli wziales pieniadze to na przyszlosc pamietaj co swoja osoba reklamujesz, masz juz okreslony pozytywny image i glupio byloby takimi wspolpracami to roztrwonic. Pieniadze to nie wszystko .Na kilometr czuć reklame.
20k za gaz rocznie w domu 200m to oznacza, że robi pan coś źle. Ja w bliźniaku 120m płacę 2500 rocznie za gaz. Znajomi w domu wolno stojącym ok 160m płacą 6k za gaz. A gdzie 20k?
moze saune ma 26 stopni w calej chalupie nawet na strychu nieocieplonym
potwierdzam komentarz wyzej, rozwniez mam stary dom wolostojacy do ogrzania 160 m2 ocieplony i za gaz wychodzi okolo 6000 zl rocznie, przy normalnym uzytkowaniu temp ok 21-21.5°,...koles ktory opowiada przepiekne bajki o fotovoltaice, magazynie energii ,pompie ciepla odpowiada na pytanie jakie sa wady ze nie ma wad to chyba kazdemu inteligentnemu czlowiekowi zapali sia lampa w glowie, a ta jego inwestycja w te wszytskie urzadzenia jak sie zwroci to juz bedzie przestarzala i nadawała sie do wymiany !!!!
163m gaz rocznie 4500zl
Jeśli podgrzewa dużo wody do kranu ...........
Panie Jakubie, jeżeli to reklama to będzie wielką szkodą dla biednego widza... Autorytet upadnie!
Masakra i w tym momencie więcej stracił niż zarobił na tej reklamie
reklama ucieczki z niewolnictwa
Sztuka równowagi 💪
Dokładnie to samo sobie pomyślałem. Poza tym same ogólniki, zadłuż się i się ciesz że będziesz eko. Pompę ciepła używa się najwięcej kiedy jest mało słońca, przecież się nie zmagazynuje energi w lecie aby ją używać w zimie. Nic nie ma o serwisowaniu, ani o spadku pojemności baterii itp. Można by dużo pisać.
Hej, rozumiem Twoje wątpliwości, fajnie, że jesteś krytyczny. To prawda, często trudno odróżnić reklamę od rzetelnej informacji. Co do Kuby Midela, to już jego sprawa, jak prowadzi kanał, ale ważne jest, aby mieć różne źródła informacji i pokazywać różne rozwiązania z różnej perspektywy. Co do pomp ciepła i fotowoltaiki, masz rację, że są wyzwania, jak magazynowanie energii na zimę czy serwisowanie. Ale to nie znaczy, że to złe rozwiązania. Technologie cały czas się rozwijają, a co do baterii - no tak, z czasem ich wydajność spada, ale to też się poprawia z każdym rokiem. Kluczowe jest, żeby dobrze zrozumieć plusy i minusy, zanim zdecydujesz się na inwestycję. Ważne, żebyś miał pełny obraz, zanim podejmiesz decyzję.@@bartoszi1306
Jak dla mnie wartościowy odcinek bo buduje niezależny dom na prąd i nie jestem milionerem a inżynierem i liczby mówią dobrze co jak kiedy dlaczego i ile
W takim razie polecam zgłębianie wiedzy w tym zakresie bo niezależność energetyczna to przyszłość.
Taki magazyn tylko w przypadku dużej instalacji fotowoltaicznej i potężnego zużycia energii w firmie. W warunkach domowych nigdy się to nie zwróci- akumulatory też mają swoją żywotność.
Tu jesteś w błędzie. Właśnie naszym zadaniem jest wyprowadzić z błędu takie osoby i pokazać, że jest to bardzo rentowna inwestycja.
Dla was napewno. 💪
To oświeć mnie ile magazyn odda energi(ile będzie warta ) dziennie dla przeciętnego domu po zmroku jak przestaną produkować panele.Oczywiście przez 6-7 mcy bo jesienią i zimą magazyn energi jest pusty 😄Przeciętny dom to taki że wieczorem i w nocy chodzi TV ,lodówka i oświetlenie led ,no chyba jeszcze że ktoś pierze po nocy żeby z magazynu pobrać hehe @@EkoNiezalezny
W warunkach domowych to lepiej w ogóle samochodu nie kupować. Jak policzysz że możesz jeździć taksówką za tę kasę do końca życia.
@@robertgniado6322 Piękne porównanie. Rewalacja - muszę zapamiętać. 😀👍
Komentarz dla zasięgu. Dziękuję za materiał.
Moim zdaniem inwestycja kosmicznie droga (nieważne w ile to się zwróci). Agregat jak w filmie prawie 70k, jeden element w magazynie energii 5-6k a jest ich chyba z 20 lekko (sprawdzam na szybko w google). NIe liczę pompy ciepła, instalacji PV , falownika i pewnie miliona innych rzeczy , gratuluję zasobności portfela ale jeśli kogoś na to stać to może z 0.5 promila społeczeństwa
obejrzałem i stwierdzam że sa to rozwiazania dla zamożnych i dla firm. Dla przeciwwagi proponowałbym zrobić wywiad z osobami, które takie instalacje mają założone od dłuższego czas, bo tak to wiadomo słyszymy same superlatywy od sprzedawców.
Zrobiliśmy setki takich instalacji i nie znam osoby (inwestora), który powiedziałby po kilku latach, że to była chybiona inwestycja. To naprawdę działa i powoduje, że rachunki za energię bez względu na panujący system spadają do zera.
TYLKO Elektoria atomowa
"Rachunki za energię spadają bez względu na panujący system spadają do zera"
No dobre to było, zużywam miesięcznie jakieś 700 kWh energii elektrycznej, jak założę pompę ciepła to w zimie wyjdzie 1700 kWh miesięcznie, fotowoltaika w takim grudniu wyprodukuje 150 kWh z instalacji 10kW.
Proszę mi dobrać instalacje i magazyn aby rachunki na energię spadły do zera.
No chyba że założę agregat na benzynę koło domu tylko jeszcze skąd wziąć darmową benzynę?
Swoją drogą niezła hipokryzja promować auta elektryczne bo spalinowe są beeee i postawić sobie agregat na benzynę koło domu.
@@EkoNiezalezny ilu ludzi z tych setek pracuje na etacie za średnią krajową ?
@@EkoNiezalezny Jesteś trollem albo świadomie kłamiesz. Dziesiątki filmów na YT że to się nie opłaca, może raczej że PRZESTAŁO się opłacać.
2:02 Taki troche tan8 marketing mowienie ze nie placa za koszty domu, prawda jest taka ze Placa za prad gdyż musieli zainwestować i to im się amortyzuje przez 10,15, czy tam 20 lat, do tego doliczyć trzeba serwis urządzeń przez te wszystkie lata i potencjalną wymiana
Przy czym, gdyby nie ta inwestycja, to inwestor płaciłby za prąd coraz większe pieniądze. W czasie, w którym ta inwestycja się będzie amortyzowała energia będzie drożała. Gdyby teraz nie było tego magazynu, to po kilku latach nadal inwestor płaciłby za prąd a tak przez najbliższe 15-20 lat ma święty spokój.
@@EkoNiezalezny założenia są fajne i można zakładać cokolwiek, że wytrzyma nawet i 100 lat, jednak realia są zapewne inne i gwarancji 2 lat, dla firm może i rok, a nie zdziwiłbym się gdyby na akumulatory było 6 miesięcy. Jak coś się stanie i pójdzie coś nie tak to nikt odpowiedzialności za to nie weźmie.
@@Masak89 To tutaj jest zgoła inaczej. Na inwertery Victrona jest 5 lat gwarancji lub w opcji z dopłatą 10 lat. Na akumulatory jest 10 lat gwarancji lub 6000 pełnych cykli pracy, na inwerter SolarEdge jest 12 lat gwarancji lub 20 w przypadku opcji z dopłatą, na optymalizatory mocy jest 25 lat gwarancji, na panele jest 10 lat gwarancji na wady ukryte i 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy do 80%. Myślę, że to na tyle długie okresy, że spokojnie nie ma się czym martwić. A jak pokazuje doświadczenie, są to wszystko urządzenia, które na ogół działają o wiele dłużej niż okres gwarancji jaki został na nie udzielony. To nie jest mały tani "chińczyk", niewiadomego pochodzenia.
Kuba, dobry temat na czasie.
Zrób proszę konkretną kalkulacje dla domu jednorodzinnego. Panele plus pompa ciepła plus magazyn na prąd jeżeli jest tak jak mówicie to liczby same się obronią. Ludzi negujących temat jest dużo,bo ich nie stać, a przynajmniej tak im się wydaje. Niemcy rozwijają się lepiej maja wyższy standard zarobkowy stać ich na to na co nas nie stać, nowe auto, wakacje, drobne inwestycje. Polaków stać na spłacanie kredytów, bieżące opłaty itp. Jest to po części problem nas samych, wynikający z próżności lub braku edukacji. Pozdrawiam
Cała esencja wyrażona w kilku zdaniach. Lepiej bym tego nie ujął. Kuba pewnie takiej kalkulacji nie zrobi, natomiast ja się tym właśnie zajmuję. Będziemy także na Wielkiej Integracji w styczniu i będzie można z nami porozmawiać na naszym stoisku.
dla fotowoltaiki jest podatek. Ale dla ocieplenia domu już niema.
@@poznajaximum4955 pierwsze słyszę, aby był jakiś podatek.
Nie zająkneliscie sie ani słowem o kosztach pana instalacji :) celowo ? jezeli to nie tajemnica to prosze powiedziec ile całościowo Pan zapłacił za ten cały ofgrid . Bez złośliwości pisze. Ale to spore niedopatrzenie z waszej strony.
Ja bym nie mieszał tu ekonomi bo jej tu niema (w gospodarstwie domowym), natomiast chodzi oto że kto bogatemu zabroni wozić się teslą czy lamborghini i tyle w temacie.
Jak jeden akumulator kosztuje koło 6,5k to ta instalacja przecież kosztuje koło 200k.....to jaki to jest sens montażu??
Jest duży sens -dla sprzedawców..
@@tompk111 A jeszcze większy dla inwestorów.
Jaki niezależny?A agregat na świeże powietrze pracuje?Mam fv 10 kW/stary system/.Od wiosny do jesieni „gromadzę”prąd w PGE.W zimie ogrzewam tym prądem dom.Jaki magazyn „pomieści”mi 6500kWh?
Niestety biorąc pod uwagę 1) koszty tych rozwiązań 2) ilość możliwych błędów 3) powszechny teraz obraz nieopłacalności np. fotowoltaiki, pomp ciepła - wszystko to prowadzi konsumentów w czarną dziurę. Ciekaw jestem kiedy ludzie wyjdą na ulicę.
Dopiero, gdy będą przymierać głodem.
Dzięki za komentarz! Jasne, koszty i potencjalne błędy przy instalacji fotowoltaiki czy pomp ciepła mogą zniechęcać. Ale pamiętaj, że technologia idzie do przodu. Co do nieopłacalności, to faktycznie bywają różne historie. Ale z perspektywy firmy, która to robi, widzę też wiele pozytywnych przypadków, gdzie ludzie faktycznie oszczędzają na rachunkach. Czasem media skupiają się na negatywach, a przecież są też sukcesy. Co do wyjścia ludzi na ulicę - no, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, a zamiast tego będzie więcej rozmów i rozwiązań, które pomogą wszystkim, nie tylko nielicznym. Warto trzymać rękę na pulsie i obserwować, jak się sytuacja rozwija!@@EkoNiezalezny
@@enerp6882 Zgadza się. Zawsze lepiej jest rozmawiać i zapobiegać niż później leczyć. Także mam nadzieję, że nie dojdzie do żadnych zamieszek, bo to dla nikogo dobrze by się nie skończyło.
kolego wyjść mogą, ale co z tego? tusk już strzelał do górników, więc teraz też się nie cofnie.
@@krzysztofp7846 A no co do tego, to nie mam wątpliwości.
Niedługo, zamiast ogrzewać chatę zimą, to taniej będzie pojechać na trzy miesiące do ciepłych krajów na wycieczkę.
23:03 - pan Zmywak jechał z UK do Polski elektrykiem i raczej nie potwierdzi tej opinii, że ładowarki są co naście kilometrów w Niemczech
Niestety ale ekonomia jest nieubłagana, podaje przykład magazyn 10kWh zmagazynuje rozsądnie 7kWh(licząc też sprawność urządzeń) na dobę czyli optymistycznie licząc dni słoneczne daje to 1800kWh w ciągu roku pobrane z magazynu , będąc prosumentem ta energia nie jest więcej warta niż 1100- 1300zł więc po 5 latach mamy ok 6000zł oszczędności i nie liczyłbym że magazyny będą działać 10lat bezawaryjnie bo po 10latach aku będą na wyczerpaniu jeśli w ogóle część się nie wysypie,
Także opłaca się jak najbardziej ale instalatorom i producentom.
Dodajmy do tego jeszcze koszt utylizacji aku ...
off grid to życie poza systemem. Kupowanie diesla to wspieranie systemu. Ja do tej pory zużyłem 20 litrów benzyny. Jest 26 listopad. kupię jeszcze 40 litrów i starczy. W zeszłym roku od 1 lutego ani razu nie włączyłem agregatu. Żyje tak od 3 lat.
Dlaczego kupowanie diesla to wspieranie systemu a benzyny juz nie?
jakie zycie poza systemem przestańcie się osmieszać tym stwierdzeniem!
CO ZA BZDURY. Kuba, taki odcinek to marnowanie naszego czasu i branie słuchaczy za IDIOTÓW. Gość mówi, że za ogrzanie małego domku płaci 20.000 rocznie, a ty nawet się nie zajknąłeś? Jesteś odklejony od rzeczywistości? 20.000 to ja płacę za ogrzewanie gazem domu 250m2 za 3 lata :) I to nie jest zaden energooszczędny dom, bo okna już dość leciwe. Przeciez tego się nie da słuchać. A jakiś gość za całkiem nowy mały domek na 20.000 kosztów ogrzewania?
Taaa. Z PV ładujemy 2 auta elektryczne i grzejemy pompą ciepła. Tylko ze ja mam od tygodnia caly dach zasypany sniegiem a instalacje wylaczona calkiem. Takie są realia a nie mżonki.
A mówienie, że magazyn wytrzyma 17 lat to wierutna bajka, to jedynie przewidywanie i obietnica producenta. Nie ma takich magazynów, które tyle pracują. Sama technologia LFP powszechnie uzywana jest może jakieś 6 lat a więc skąd te dane, ze to przeżyje 17 lat. Panie Kuba - no szkoda, że publikuje Pan u siebie takie marketingowe bajki.
Porównanie do opłacalności PV z początku fajnie widać u Sławka z kanału Panele Fotowoltaiczne. Instalacja zamontowana 7 lat temu zwróci mu się dopiero za rok bo jej koszt był bardzo duży. Panele opłacają się dopiero od kilku lat bo wzrosła ich wydajność, bardzo staniały oraz wzrosła cena prądu (choć mniej niż wzrosła inflacja). To co kiedyś kosztowało 40 tys. (5kWp, teraz spokojnie zmieści się w 10tys z montażem). 4x taniej! Magazyny zaczną się opłacać dopiero jak rzeczywiście wzrosną mocno ceny energii (kilkukrotnie w stosunku do siły nabywczej), faktycznie zmieni się prawo (choć prywatne domy nigdy nie będą miały cen ujemnych) oraz gdy te rozwiązania mocno stanieją.
Pozdrowienia dla wszystkich świadomych
Padło fajne zagadnienie na starość ,faktycznie mlody człowiek o tym nie myśli plus za to .Piekna inwestycjia jeśli się wyslucha wszystkich szczegółów.
Dokładnie tak. Póki ludzie są w czasie produkcyjnym to nie myślą o tym co będzie za kilka, czy kilkanaście lat. Ale gdy zbliżają się do emerytury, to nagle stają przed dylematem z czego ja to wszystko utrzymam. Przecież jestem styrany pracą i już nie mam na nic siły. Dlatego należy myśleć o wszystkim odpowiednio wcześniej.
@@EkoNiezaleznyBo młodzi nie myślą (nie wszyscy) albo mają "swój" rozum. Ewentualnie natukli im bzdury do głowy. A na starość zebrało się doświadczenie życiowe.
@@bartoszi1306 Otóż to. Inwestor akurat nie jest jeszcze starym człowiekiem ale myśli bardzo przyszłościowo i wie, że jeżeli teraz nie poradzi sobie z systemem to za chwilę system poradzi sobie z nim.
@@EkoNiezalezny system jeszcze nie raz go wyru**a :D. Wystarczy, że wprowadzą jakiś podatek od paneli, pompy ciepła czy wymyślą cokolwiek innego. A dla tych co myślą, że tego nie zrobią to cofnijcie się o kilka lat wstecz i pomyślcie jakie absurdy przechodziły bez protestów.
Dzień dobry, w nocy i o północy, 17:17 teraz tanieją panele i akumulatory, to normalny towar jak każdy inny i podlega prawom rynku.
prawom
@@dziupla2000 dzięki
Akumulatory LiFePO4 tanieją, światowi liderzy w Chinach obniżają ceny. Drożej będzie u instalatorów.🤔Ale Ekosciema straszna. Każdy akumulator się pali bo ma energię wszystko tylko zależy jak szybko nastąpi reakcja zapłonu. Szybkie ładowanie skraca czas życia akumulatora który w aucie stanowi spory procent jego wartości. Auta elektryczne na bazie najbardziej wydajnych akumulatorów litowo-jonowych (gęstość energi) niestety są tykajacymi bombami. Strach takim autem zaliczyc dzwona. Tego nie da się ugasić. Nikt o tym nie mówi. Nikt nie wspomina o awariach pomp i falowników co generuje koszty. Akumulatory tracą pojemnosć z czasem.
Oczywiście, cała rzeczywistość.
Według mnie biogazownie są przyszłością gdyby Polacy byli zgrani i tworzyli grupy producenta można taka biogazownie postawić i ze swoich odpadów gospodarczych produkować prąd gaz i ciepło.
Dzień dobry, zgadzam się, ale lobby innych rozwiązań jest większe i łatwiej je wprowadzić, biogazownie mają ten minus że potrzebują taniego substratu w niedalekiej okolicy aby zmniejszyć koszty.
ile odpadów trzeba na 1m3 gazu? Jaki typ gazu??? Ile metanu?
@@abiogaz to nie minus, to zaleta. Każdy z nas wydala fekalia, każdy z nas produkuje odpadki w postaci ogryzków, obierek.
@@krzysztofp7846 Kapusta 1kg dziennie jedna osoba. 0,5kg fasoli. Więcej nie da rady. Nie wiem czy cały metan da się odzyskać. Instalacja może popuszczać.
sie usmialem tym stwierdzeniem ze najlepszym dzis sposobem ogrzewanai domu i ekonomicznym jest pompa ciepla.Dosc ze sama instalacja jest kosmicznie droga to nawet z panelami sie to tak oplaca jak nie wiem. Nigdy sie to nie zwroci a nei ze zwroci sie za 5-7 lat. Pompy ceipla dzis to najgorszy i najdrozszy sposob ogrzewania domu.Gaz nawet wegiel jest sporo tanszy a jak zdrozeje energia to pompa ciepla w zime bedzie taka oplacalna ze ho ho
Jeszcze kwestia promieniowania elektromagnetycznego i mikrofalowego wewnątrz domu. A docelowo koszt i sposób utylizacji paneli wypchanych toksyczną chemią.
A co do dowodów że nie zwraca się to policz magazyn +panele+agregat+ pompa ciepła 300tyś .300tyś dobrze zainwestowane daje więcej dochodu miesięcznie niż te wszystkie rachunki np.3000zł toż to śmiech ,stanowi to tylko 1% tej kwoty ,więc się nie opłaca ,opłaca się szarlatanom energetycznym
No super temat! Sam mysle o tym bo tanio to juz bylo.
Dokładnie tak. Jeżeli myślisz na poważnie, to teraz jeszcze jest bardzo dobry moment na kupno akumulatorów, które mocno będą drożały w przyszłym roku. Wzrost cen energii przyczyni się do zwiększonego popytu na te rozwiązania a to wywoła większą podaż.
Super, pozdrawiam 🤛
Dzięki i także pozdrowienia dla Ciebie.
W filmie jest wspominane że do instalacji off grid jako zasilanie awaryjne najlepiej wykorzystać agregat lub podłączenie sieci elektroenergetycznej, więc mam pytanie?
Czy z definicji dalej jest to instalacja off grid? I czy należy ja zgłaszać do dostawcy prądu np PGE ?
moje uwagi :
powiedziane ze pompy ciepla super git najlepsze a zero informacji o tym, ze w przypadku duzych mrozow sa bardzo nieefektywne i po prostu grzeją grzałką.
17-20 lat zywotnosci akumulatory? chyba, ze zywotnosc liczymy do 0% pojemnosci akumulatora, gdy spadnie ponizej 50% to juz jest watpliwe
Mam jedno pytanie czy bardziej się opłaca zakup benzyny czy jakiegoś innego paliwa do aregatu czy ładowanie w jakiejś najniższej teryfie możliwej dla tegiego domu bateri na poczet dalszej konsumpcji, bo przecież nie zawsze bierzemy prąd z sieci w tetej konkretnej sytuacji kiedy potrzebujemy , a cena jego jest najniższa dobrze by było jak by ktoś się pokusiły o jakiekieś wyliczenia
Generalnie, ładowanie baterii w najniższej taryfie jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż używanie agregatu na benzynę. Prąd z sieci w niskich taryfach zwykle kosztuje mniej niż paliwo, plus masz mniejszy wpływ na środowisko.
Czy wymagana jest jakaś rejestracja czy zgłoszenie tak dużego magazynu energii ? oczywiście rozumiem że to jest w off-gridzie ale podobno powyżej jakiejś tam mocy należy zgłosić?
MIndelek masz rację w jednym - to jest fanaberia, i tu żeś ocenił bardzo obiektywnie tego typu instalacje.
Jakiego producenta bateri używasz i polecasz, chciałbym do swojej instalacji PV wymienić inventer na Deye i założyć baterie 5 kW z możliwością rozbudowy do 10 kW ?
Pozdrawiam
Akumulatory Pylontech. A inwerter najlepiej VIctrona. Deye nie da Ci takich możliwości jak VIctron i za kilka lat znów będziesz musiał go wymieniać ponownie wydając pieniądze.
@@EkoNiezalezny Podeślij model będę, muszę uwzględnić go w budżecie domowym.
@@pawelkocur8044 US3000C
Super Reklama ale taki magazyn szybko się nie zwróci !!!! Szanowni widzowie 😊 problem leży w zbyt wysokim napięciu w sieci!!! Kiedy załączają nam się instalacje fotowoltaiczne w pierwsze słoneczne dni. Moi drodzy jest na to sposób który rozwiązaliśmy w naszej okolicy 😅
Należy złożyć odpowiedni wniosek , podanie do dostawcy waszego Prądu o obniżenie napięcia w sieci !!! Dzwonić i się upominać aż do skutku😅 Panowie przyjadą do transformatora i obniżą napięcie w czasie najwyższej produkcji naszych Instalacji , jesienią niestety muszą przyjechać jeszcze raz żeby zwiększyć napięcie !!!!! Trochę biurokracji, telefonów i falowniki działają poprawnie 😊 Magazyn fajny Gadżet ale osobiście wolałbym kupić jedno mieszkanie na wynajem za te pieniążki jak Pan Kuba M. Pozdrawiam
Piotrze, czy mógłbyś zrobić kiedys zestawienie całkowitych kosztów posiadania takiej instalacji dla okresu 5, 10 i 15 lat dla zwykłego Kowalskiego?
Myślę, że bez problemu. Na własnym przykładzie.
@@EkoNiezalezny No właśnie Twój przykład jest nieodpowiedni, bo nie jesteś szarym Kowalskim, tylko instalatorem z dostępem do niższych cen sprzętu, bardzo niskim jeśli nie zerowym kosztem instalacji (praca własna lub kolegów), dużej wiedzy ze szkoleń itd.
@@MrRatpaw równnież czekam na te ceny , nawet po jego kosztach czyli samego sprzetu. Czuje ze ta informacja przeraża dlatego jej w filmie nie ma ;)
@@artk2936 tutaj agregat to koszt 50tyś, a cała ta instalacja to coś koło 500tys.
@@piotrpiersa5459 - dobre - czyli wartość domu (50+500)
Witam, na jakich podzespołach magazyn energii powstał? Falownik widzę victron, a magazyny pylontech? Wysokonapięciowe czy niskonapięciowe? To są trzy osobne instalacje ? Bo w filmie za wiele konkretów nie było 😁😁
System powstał w oparciu o 3 falowniki Victron Energy Quattro 15000VA każdy, skonfigurowane do pracy w układzie 3-fazowym. Do tego 40 akumulatorów Pylontech US3000C. System jest niskonapięciowy 48V. U mnie na kanale jest cały film z realizacji tej inwestycji i tam jest mnóstwo szczegółów.
@@EkoNiezalezny dzięki za odpowiedź, mam jeszcze pytanko .czy instalujecie tylko victron+ pylontech czy coś innego też wchodzi w grę? Raczej ta opcja nie należy do najtańszych a na rynku są inne opcje też dość ciekawe
@@emilrobak7880 Tak, jest wiele różnych systemów, ale jedynie Victron spełnia wszelkie wyśrubowane wymogi i daje możliwości, których nie zapewni żaden inny system. Wiem, że nie należy on do rozwiązań tanich, ale to go wyróżnia i dlatego właśnie działa tak jak działa. My preferujemy instalacje na Victronie i Pylontechu. Wiemy, że jak taką instalację zrobimy, to gdy spotkamy się z inwestorem po 15 latach, to on powie: "To była dobra inwestycja - mieliście rację..."
@@EkoNiezalezny ok rozumiem. Mam instalacje na firmie o mocy blisko 17 kWh. Potrzebuje teraz ok 50 KWh magazyn energii. Ile orientacyjnie takie rozwiązanie falownik victron+ pylontech może kosztować wraz z usługą z waszej strony? Czysto orientacyjnie w jakim przedziale cenowym
Witam ja panele mam mniej więcej od 2012-13 roku sąsiedzi właśnie też pukali się w głowę po co ci to potrzebne .Jeszcze firm w Polsce nie było a do zakładu energetycznego poszedłem .To powiedzieli że nie mają prawa takiego by to podlonczyc .Dziś widzę sąsiedzi na potęgę instalują.Mi instalacja dawno się wzrocila mimo że ściągałem z Niemiec w tamtym czasie używane .być może mają 20 lat i nie widać większej różnicy od tych co dołożyłem nowa instalację....
@KUBA MIDEL Brakuje mi tutaj możliwości omówienia prosumenta wirtualnego np. Masz kilka mieszkań na wynajem budujesz w innym miejscu elektrownie np 50 KW i wynajmujacy bedzie placił ci za wynajem i dostarczasz mu również prąd. Czy jest taka możliwosc zeby pokazac taki sposób...wydaje sie to. Ciekawe rozwiazanie. Zarabiasz na sprzedaży pradu i np podpinasz tez swoj dom do tej elektrowni i bedziesz miał pelne zuzycie wyprodukowanego prądu.
SUPER odcinek
Pozdro
Też tak sądzimy.
Nie zająkneliscie sie ani słowem o kosztach pana instalacji :) celowo ? jezeli to nie tajemnica to prosze powiedziec ile całościowo Pan zapłacił za ten cały ofgrid . Bez złośliwości pisze. Ale to spore niedopatrzenie z waszej strony.
Dzięki za materiał ! :) Kawał dobrej roboty i kolejne informacje celem uniezależnienia się.
Taki jest cel - aby pokazać jak największej rzeszy osób, że to są naprawdę rewelacyjne rozwiązania warte uwagi.
Kuba Midel Dziękuję za fajny odcinek jak i za wiekszosc Twoich filmow. Ale mam 2 uwagi. Szybkie ładowarki niestety niszczą baterie. Rozmawialem z pewną osobą z Wawy ktora sprowadza Tesle z USA ładowane głównie superchargerami . Pierwsze co to wywala na złom akumulator i szuka drugiej baterii. Caly sekret EV to wolne ładowanie. I druga rzecz to banki energii domu. Rozwiazanie dla zamoznych ale przy taryfach dynamicznych ktore niedlugo wchodzą to rozwiazanie niezbedne . Oprocz akumulatorow energie z paneli mozna magazynowac w BUFORACH CIEPŁA I ZBIORNIKACH CWU. Akumulatory są drogie a woda tania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby miec np 2000 litrow bufor.
tak lekko licząc w 1 szafir 15 zestawów x 3 szafy x 5k pln za 1 zestaw to daje jakieś 225 k pln - a to tylko akumulatory, do tego falowniki i fotowoltaika i cały osprzęt czy okablowanie i przekraczamy znacznie 300 k pln - czy to aby na pewno będzie taki popularne ? Ale jak kogoś stać to jak najbardziej jest autonomia energetyczna i stabilne napięcie w sieci domowej.
To będzie coraz bardziej popularne. Sieć energetyczna działa coraz gorzej i przerwy w dostawach energii będą występowały coraz częściej. W ciągu najbliższych 2-3 lat magazyny energii będą tak popularne jak obecnie instalacje fotowoltaiczne (nad ich sensem jeszcze kilka lat temu też większość się zastanawiała).
A jak sobie radzić w okresie listopad-marzec? Skąd brać energię jak mało słońca i dzień bardzo krótki?
Wiem, że zima to wyzwanie dla fotowoltaiki. Ale jest kilka rozwiązań. Jak wspomniałem w filmie, w lecie generujemy nadwyżki energii, które dzięki net-billingowi można 'odłożyć' na zimę. To trochę jak oszczędności na 'czarną godzinę'. Kolejna opcja to turbina wiatrowa. Nawet kiedy jest mało słońca, wiatr często jest i to kolejne źródło energii. Wiem, że to nie zawsze idealne, ale zawsze to coś. No i w skrajnych przypadkach można uruchomić agregat. To nie jest eko, ale w awaryjnych sytuacjach lepiej mieć backup. I na koniec, technologia naprawdę idzie do przodu. Już niedługo możemy mieć magazyny wodorowe, baterie sodowo-jonowe, które będą jeszcze lepsze w magazynowaniu energii. Więc, mimo że zima to wyzwanie, to jest sporo opcji i technologie cały czas się rozwijają.
W net metering również? Z tego co się orientuję zasady nowe nie nadają się np do Pompy Ciepła . Generalnie ogrzewania prądem . Czy tak jest ?
Spytaj ile ON spalił niezależny poprzedniej zimy w agregacie i o zgrozo ładował nim jeszcze kijankę :) naprawdę Bareja by się ukłonił z szacunkiem.
@@enerp6882 Odbieranie prundu z elektrowni jest mnustwo eko bo elektrownia ma sprawność średnio 35% minus straty na przesyle minus odwrotna konwersja prundu na ciepło. No to żeby odebrac "zielony" prund elektrownia w zimie musi wyemitować 3 razy więcej CO2 niz dobrej klasy piec na ekogroszek by dostarczyć tyle samo energii :) Mnustwo eko sie tu produkuje..
Gimbaza twierdzi ,że jest eko bo se panele postawili bo somsiad mo to doczego nie jo i jeszcze dopłocajom
i wiara w narodzie nie ginie ,że magazynują "zielone ludziki voltowe" w drutach czy to miedzianych czy to alu i se za pare miesięcy odbiorą :)
Niech se dla otrzeźwinio odłączom akumulator od samochodu w zime i niech sprawdzom ile się zachowało energii w przewodach :)
Samych sukcesów życze panie, a nuż rozrusznik zakrynci i stanie się cud :)
Ten gość wi co robi .Wizjoner jest. Jak zlikwidujom wągiel i każdy bedzie eko z panelem czy śmigłem bez wiatru to se dizla włączy , a reszta w grudniu na Świnta zostanie w chłodniach ogrzewanych z paneli na se swym własnym se osobistym dachu z bananem na twarzy bo przecie w drutach miało byc odłożone na czornom tfu zimnom godzine.Klasa sama w sobie, ale czego to sie nie robi dla idei tak szczytnej i jeszcze beszczelnie zadajom głupie pytania za ile to sie zwróci. Nigdy , ale kto przezyje ten bedzie żył, albo i nie.
Pozdrowka od ekoszaleńca :)
Dzięki 😀
Firma może też dzięki temu pobierać prąd gdy jest tańszy np nocą lub z taryfy dynamicznej i ładować alulilatory a gdy prąd jest drogi pobierać z banku .
Dokładnie o to chodzi i właśnie ten mechanizm zapewnia gigantyczne oszczędności każdego roku.
Wiecznie energia nie będzie drożała, ale póki budżet i firmy energetyczne kosza podatki i zyski od energii w PL to raczej dużo nie stanieje (choc w lecie w PL już wiele razy była ujemna chwilowa cena energii w weekendy - trzeba by energochłonne fabryki zautomatyzować aby produkowały w święta samodzielnie). Nadal elektrownie węglowe trują, a podatek węglowy idzie do budżetu. W kilka lat można to zmienić jak widać na przykładzie Australii - z pomocą magazynów energii na poziomie sieci oraz źródeł odnawialnych (w gospodarstwach domowych oraz farm PV i farm wiatrowych w sieci) wiele węglowych kopciuchów tam już zamknięte. U nas można by również użyć cieplnych magazynów np jak w Finlandii piaskowy magazyn ciepła na zimę.
Co do pojazdów elektrycznych - wystarczy popatrzeć w ogólnodostępne statystyki pożarów pojazdów dostępne online - najczęściej pala się hybrydy następnie kopciuchy na paliwa kopalne, a bateryjne najrzadziej, natomiast te z bateriami LiFePO4 niemal w ogóle. Pozdrawiam 👍
Ja myślę, że będzie drożała, bo inflacja jest naturalnym procesem w gospodarce. Oczywiście za parę lat wraz ze spadkiem inflacji pewnie nieco ten wzrost zwolni. Ale raczej nie zniknie. W końcu wszyscy chcą zarabiać coraz więcej a zatem i ceny muszą rosnąć.
Na pewno daje to niezależność też na wiosnę zakładam magazyn energi mini offgrid to koszt obliczyłem w granicach 9000-11000pl i to w zupełności wystarczy na mój domek,oczywiście bez agregatu a zimą te 3 miesiące dobiorę z sieci energetycznej.😊👍🔋🔋🔌😉
jedno jest pewne nie oplaca sie :D
Tobie nie , bo nie umiesz użyć kalkulatora nawet, nie umiejąc liczyć :)
Zasadniczo, to życie się nie opłaca a jednak ludzie chcą Żyć i oddychać pełną piersią. Trzeb działać i nie poddawać się!!!
@@EkoNiezalezny nie porównuj życia do magazynu energii xd
@@mariuszdabrowski5549 użyłem obliczylem nie opłaca się :D
@@lukalukaa2011 To nie porównanie tylko niezaprzeczalny fakt.
38:36 Ten środkowy ruski pryncypał chce byśmy wyszli z UNI bo mu się w uni nie podoba, a sam zachodnimi brykami się buja. Proponuję by sobie kupił furmankę i pogońmy go na wschód.
Dziękuję za film, bardzo przydatny.
Cieszę się, że Ci się temat podoba.
Podejrzewam że sporo odbiorców energii zauważa problem z podrażaniem kosztów energetycznych życia. O tym co i dla kogo jest opłacalne zależne jest głównie od faktycznych potrzeb gospodarstwa domowego. Wywiad fajny lecz nie odkrywczy. Niestety nie zawiera żadnej kwoty jaką poniósł właściciel domu. Abstrahując od tego co tu słyszeliśmy,dziwi mnie to że wszyscy są zmuszeni do przejścia do drożyzny jak do czegoś normalnego a przecież wszystko to nam zafundowała nasza kochana unia jako czystą energię ale głównie w Europie kiedy reszta świata wcale się nie śpieszy z wprowadzaniem czegokolwiek. Mamy swój polski ogromny energetyczny potencjał a okazuje się że nie wolno nam go wykorzystać bo wszyscy nagle musza być eko. Koniec końców to odbiorca indywidualny będzie całe życie niewolnikiem tych ,,super ekologicznych rozwiązań ’’.
Co prawda, to prawda. Niemniej jednak świat idzie z postępem. Nowe możliwości i rozwiązania są odkrywane. Mamy transformację energetyczną i to nie tylko w Polsce czy Europie. Wszyscy jesteśmy beneficjentami bez względu na to, czy jesteśmy przedsiębiorcami czy też odbiorcami końcowymi. Pewne jest to, że gdybyśmy nie szli z postępem, to nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach i polowali na dzikie zwierzęta przy pomocy kamieni, aby móc coś zjeść.
Pompa ciepła koszt instalacji 50tys
Piec gazowy koszt instalacji z przyłączami i wszystkimi papierami 13k
Sasiad za prąd płaci za wszystko łącznie z pompą 8k (po starych cenach)
Ja za gaz około 3k rocznie, plus za prąd koło 2300
Jaka jest tu opłacalność?
Jest ogromny marketing na pompy ciepła ale jak ktoś ma dostępu do gazu to jest on bezkonkurencyjnie bardziej ekonomiczny, nie mówiąc już o koszcie inwestycji
Tu nie chodzi o same koszty ale przede wszystkim o bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko jest fajnie jak człowieka stać na płacenie coraz wyższych rachunków i do tego jak dostarczane usługi faktycznie działają tak jak powinny i są stale dostępne.
Węgiel jest ekologiczny w 200% ,jest z pra pra pra pra starego drzewnianego drewna z wielkich paproci co pamiętały dino -zaury i takie tam bzdury ,chyba że ufoludki dowożą węgiel z kosmosu , ale to już rozkminka dla kuloziemców
Polecam przeczytać książkę zielone oszustwo
Może wytłumacz ludziom co zarabiają 3tyś jak mają to zrobić. Tylko dla bogatych jak samochody elektryczne kogo na to stać.
Jeżeli ktoś dzisiaj zarabia 3 tys. to ja bym się zastanowił nad zmianą pracy, bo niestety za chwilę za same rachunki trzeba będzie więcej płacić. Trzeba zmienić podejście. Wykonać budżet domowy, wszystko policzyć. Można zbudować maleńki system a potem sukcesywnie go powiększać. Nie od razu Kraków zbudowano.
Fajne uczucie słuchać człowieka który myśli tak samo
Na razie to ma sens tylko dla biznesu. Przed założeniem PV roczne zużycie prądu w domu to było 3500zł. Po założeniu paneli spadło do 1500zł. Żywotność magazynu 17 lat, czyli oszczędność na pełnym off-gridzie 25 500zł. W ciągu 3 miesięcy zimy ciężko go naładować z paneli, czyli i tak jakiś prąd z sieci muszę brać oraz płacić abonament. Obawiam się, że koszt takiego magazynu jest sporo większy niż 25 tys. Nawet jak prąd zdrożeje o 100% to taniej wyjdzie dołożyć paneli. Do zasilania awaryjnego mam agregat, ale przez 8 lat użyłem go 2x po parę godzin. Grzeję gazem, kominkiem i w przyszłości dołożę małą pompę ciepła lub klimatyzatory z funkcją grzania.
Uzależnienie, aha. Podatek od fotowoltaiki, podatek od magazynu energii itp itd. Nie ma uniezależnienia się od Państwa które dowolnie może narzucac oboiwązki na obywateli
Takie rzeczy to najlepiej sobie samemu montować. Wychodzi połowę taniej i wtedy to ma sens.
To wcale nie wychodzi taniej. Własna praca także kosztuje i to nie mało, a to, że mało kto to liczy to już zupełnie inny temat. Do tego wiedza, doświadczenie lub czas i koszty poniesione na ich zdobycie. Później wsparcie i ewentualne serwisowanie, dopasowywanie do ewentualnych przyszłościowych wymogów prawnych. To wszystko trzeba brać pod uwagę i dopiero wówczas zdecydować, czy robić samemu, czy może jednak zlecić wykonanie profesjonalistom a samemu w tym czasie zająć się np. zarabianiem pieniędzy.
@@EkoNiezalezny jak nie mówisz ile to kosztuje to przestań prawić o tym, że ktoś zarobi w tym samym czasie tyle co weźmie instalator.
@@mmichal81 Instalator zarabia jak na każdej usłudze, czy na montażu pieca, pompy ciepła, czy też przy wykonaniu kotłowni. To, że instalator zarabia, to raczej jest oczywiste i normalne. Zapewniam Cię jednak, że nie są to wielkie pieniądze. Natomiast system spokojnie generuje o wiele większe oszczędności niż może Ci się wydawać. Ceny każdy może sobie sprawdzić w Internecie - przecież to nie jest tajemnica a wiadomo, że my jako instalatorzy jeżeli ktoś od nas bierze zarówno sprzęt jak i usługę montażową, to w pakiecie dajemy wszystko taniej.
@@EkoNiezalezny dla mnie jest normalne, że instalator zarabia. Ale jeśli bierze tyle, że instalacja zwraca się nie po 5-10 latach tylko przez 20-25 to już normalne nie jest i ja takiej instalacji nie zakupię bo nie jest ekonomiczne. Czemu nie podałeś ceny? Tylko nie kłam jak w innych komentarzach, że nie możesz.
@@mmichal81 Instalatorzy wcale nie biorą wielkich pieniędzy za montaże - normalne prace elektroinstalacyjne. Cena jaką zapłacił inwestor nie jest istotna. Jeżeli ktoś chce tego typu system to musi się liczyć z pewnymi wydatkami inwestycyjnymi i tyle. A jeżeli ktoś chce poznać cenę aby hejtować inwestorów to nie ma to żadnego sensu. Wiadomo, że Victron nie jest tani natomiast to jest tak samo jakbyś poszedł kupić Bentleya i pytał się ile on będzie kosztował. No sorry, ale to delikatnie mówiąc nie takt.
Jestem ciekaw co w te 20tyś/rok wchodzi ? Bo 200m2 to wcale nie dużo.
dzięki
Drodzy rodacy...ropa, gaz, prąd to energia którą można przełożyć na KW. Jeśli prąd będzie po 3zl za 1kw to cena ropy też pójdzie do góry. Inaczej ludzie będą jechać na agregatach. Od listopada do marca dzień trwa 8h. Z tego słońce świeci zakładam 25% czasu. Każdy wie że zimą panele prądu nie dadzą. Więc magazyn jest pustawy. Trzeba albo kupować kw z sieci albo ładować agregatem do którego kupujemy ropę po 5 albo po 15zl/l. Jaki tu sens?
Latem słońce świeci 16h panele naładują do pełną magazyn ale nocą nikt nie zużyje tego co w magazynie. Nadchodzi kolejny dzień i kw idą w sieć gdy magazyn jest pełen. Cenie Kuba to z czym się dzilisz ale brakuje tu problemu braku ciągłości produkcji prądu okrągły rok. Największa konsumpcja prądu jest zima ale nie ma wówczas produkcji która da prąd i naładuje magazyny.
mam 120 m2 dom.... 3 klimy do grzania(koszt 6 000.00 PLN) na dachu 7.77 kwp... opłata za prund za 1/2 roku... 174.00 PLN:)
Na obecną chwilę nie uwierzę, że się to opłaca. Przy takim parciu na ogniwa i tym samym pogorszeniu ich jakości, nie mamy pewności, że to pożyje jakiś czas a co dopiero się zwróci. W obecnej sytuacji politycznej, mamy co mamy. Nie pozwólmy sobie tylko na więcej ściem i bajek opowiadanych, ze będzie tak różowo. Będziemy dopłacać do tego jeszcze długo, bo się pewnym osobą to opłaca. W nowym domu mam podłogówkę, mur w systemie trzywarstwowym, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperacja, LPG z własnej butli, generator zasilany tym gazem i nie widzę nic tańszego i bardziej bezobsługowego. A pompa nie ma deklarowanej sprawności poniżej -5 st. na dworze, wiec grzejesz prądem z sieci. Ktoś zastawiał się ile zapłaci za utylizację PV. Jeśli jesteś na dotacji, to ani pompa ani PV nie są Twoje, więc z urzędu podyktują Ci co masz z tym robić i ile stopni w domu będziesz mógł mieć. Zwrot 5-7 lat zwrot, gdzie większość ogniw 2-3 lata działa, jeśli nic się nie wydarzy po drodze...
Mam turbinę wodną i ja ciebie słucham to ma Zamiar przejść na kabel od Taurona
Przechodź - przecież ja Ci nie bronię.
Ta... żywotność 17, 20 lat. Ja nie wiem skąd takie dane, poza tym serwisowanie naprawy eksploatacja itp.
Super odcinek Kuba! Inwestowanie nie jest trydne tylko trzeba mieć otwarta głowie. Entuzjazm Pana Piotra tylko potwierdza to że to wlasciwa droga do wolności i bogactwa. Prosze o więcej odcinków z tak pozytywnymi osobami.
Bardzo dziękuję za miłe słowo.
29.10 minuta filmu, i co ,dodatkowy komfort i bezpieczeństwo styrta drewna i chyc do pieca-kopciucha ,rzecz jasna ,ajjj jaj jaj jak cieplutko się zrobiło
fajny marketing ale energia w blokach nie zdrożała a nawet dzieki dotacją rzadu płace o połowę mniej Nie strasz ludzi
Dotacja rządu łehehehehe. Płacisz za to we wszystkich podatkach i inflacją cen w sklepach. Mało tego, w imieniu Twoim i Twoich potomków zaciągane są kredyty na te "dotacje".
Samochód be, agregat cacy… Tacy „goście” obniżają poziom tego kanału. Pozdrawiam prowadzącego.
No raczej nie o oszczędności tutaj chodzi ale o lepszą jakość tego zasilania i jego dostępność. U mnie w sieci napięcie skacze od 185V do 265V, a zaniki mają miejsce kilka razy do roku...
Taka "pro" instalacja za 500k PLN nie będzie miała sensu. Sens będą miały wydzielone obwody z zasilaniem gwarantowanym i ceną zestawu do 20-25k PLN. Do tego ogrzewanie rezerwowe w postaci kominka czy grzejnika gazowego i już.
Jestem zielony w temacie. Mam pytanie czy z tymi dotacjami na pompę, fotowoltaikę i magazyn, które finansują 85% wartości inwestycji a może i więcej to czy to się opłaca na nowych zasadach czy nie? Warto w to wchodzić inwestując 15% lub mniej czy nadal jest to bez sensu? Obecnie ogrzewam budynek 140m2 gazem. Prądu zużywam 350-450KWh na miesiąc.
Podstawa to dobrze ocieplony budynek, u mnie jest ogrzewanie gazowe i od 12 lat zużywam 800-900 m3 gazu rocznie na ogrzanie i cwu, kocioł immergaz 12 KW !!! nie 24 KW tak jak doradzał mi hydraulik :) na twoim miejscu zostawił bym kocioł gazowy a pomyślał o 2-3 KW panele i magazyn. Za prąd nie płace bo mam PV od stycznia 2021 i dom 140 m2 mieszkalnych.
Dzięki za odpowiedź. A czy te 2-3 KW to nie jest za mało?@@marcinm1807
@@user-ok4do6yj6d Przy ogrzewaniu gazowym nie potrzebujesz więcej kw na dachu, to powinno wystarczyć na autokonsumpcje plus zapas na noc lub dwie noce. Przy obecnym rozliczeniu większą instalacja będzie produkowała dużo taniego prądu ale nie dla ciebie a dla zakładu energetycznego bo w lato nie będziesz w stanie zmagazynowac wszystkiego bo magazyn energii jest bardzo drogi, poza tym przez 8 miesięcy kiedy jest największą produkcja to nie ma sensu na magazynowanie.
ok ale jeżeli oni mi zrefundują 85% inwestycji to chyba nie ma się co aż tak ograniczać. Sprawa wygląda tak, że ja w jakimś programie złożyłem wniosek na pompę , foto i magazyn i mi to wstępnie przyznali i teraz się głowię czy to brać czy nie i już powoli dochodzę do wniosku, że pompy nie ma sensu ale myślę nad resztą, bo te 15% mojego wkładu to to nie będzie majątek.@@marcinm1807
Kuba to nie hejt, to racjonalne spojrzenie na spraw jeśli chodzi o off grid i ogrzewanie tym w zimie kiedy słońca mało.
Same baterie to koszt co najmniej 240 000 pln. Zakładam że cała inwestycja to przynajmniej 350 000 pln. Jeśli rachunki za prąd były powyżej 5800 pln miesięcznie i zakładając że dzięki takiemu systemowi nie zapłacimy ani złotówki do zakładu energetycznego oraz, że nic się nie popsuje to zwróci się w 5 lat.
Magazyn z pompą ciepła nie naładuje się do pełna nawet do 5 miesięcy w ciągu roku bo P.C. Będzie potrzebować energię.
Ile tej enerci będę potrzebował z magazynu w lato jak dzień długi.
to są bardzo drogie systemy, nie mówię "NIE", ale to system dla kogoś, komu cena prądu nie powinna stanowić wyzwania. Mam podobny system 150kWh w Li-lion na barce, na której pracuję, która zapewnia zasilanie profesjonalnej hodowli 2,5 miliona łososia. Różnica polega na tym, że nie ma tam paneli PV, a 2x100 kWh agregaty HIMOINSA, które zamiennie produkują energie, by zasilić potrzeby bieżące i naładować baterie, na czas nocy i problemów.
koszt jednego agregatu to ponad 25 tyś euro, a sam magazyn to 200 tyś pln, nie wspomnę Victronach, których jednostkowa cena to ok. 20 tyś. PLN... x3. Mało kogo jest stać, wywalić "poł bańki" na zasilanie, gdy jego dom jest często mniej warty.
mój pomysł na życie, korzystać z tego co słońce da, a resztę kupić od miasta. oczywiście mam magazyn, ale doba życia lub dwie, bez szaleństwa.
Magazyny energii to przyszłość energetyki!
WŁASNY PRĄD i MAGAZYN ENERGII - kiedy to się zwróci? Odpowiedz brzmi: NIGDY. a jak myślisz inaczej to jestes głupcem. Tu chodzi tylko o biznes żebys własnie kupił taki szajs i myslał ze jestes pro... chcesz zarobić nie kupuj tego.
Prosił bym jakieś namiary do pod wykonawcy do Pana Bartosza.
Jak akumulatory tyle lat moga wytrzymac? Jak ktos jest podlaczony do sieci to placi abonament nawet jak wykaczy besoieczniki
około 25 PLN / miesiąc w taryfie G11 (PGE)
Prosiłbym o kontakt do instalatora
Kuba czas zainteresować się domami dzielić na mieszkania foto pv pompa ciepła i rentierstwo w zasięgu ręki (może czas postawić na innego konia?) pozdrawiam
No to ciekawy pomysł na rentierstwo, ale niestety już dawno wykorzystywany przez zamożnych ludzi :) Mamy nawet realizację magazynu energii w domu, który jest tak podzielony i wynajmowany długoterminowo, ale to @EkoNiezależy musiałby więcej się wypowiedzieć.
@@enerp6882 Zgadza się. Jeżeli myślimy o rentierce, to warto wziąć pod uwagę budowę pod wynajem domów i mieszkań samowystarczalnych energetycznie. Można je wynająć za o wiele większe pieniądze a już niebawem ten rynek stanie się rynkiem topowym, bo tradycyjne zasilanie nie będzie mogło sprostać potrzebom mieszkańców i bez magazynów energii zwyczajnie się nie obejdzie.
Zastanawiam się czy ma sens zakup magazynu energii bez fotowoltaiki i wykorzystywanie magazynu do ładowania prądem z taryfy G12 lub G12W.
Opłacało by się ale jak zrobili limit do 2000kWh i ceny w taryfach wyrównali to pomysł ten padł i mi. Ale czas pokaże co będzie dalej.
nie, nie ma. Dalej płacisz za prąd, dalej płacisz opłaty stałe.
Jaką pojemność ma ten Pański magazyn?
Kupić sobie agregat parowy!
używanie paneli do ogrzewania jest nieuzasadnione ekonomicznie. Siłownie wiatrowe robią robotę na jesieni , ale Piotr się na nich nie zna.
14:52 jestem ciekaw tych 15 20 lat pracy.
tak samo trwałe jak EV
ja mam często calle z katarem, mam magazyn energii , który wcale mi na katar nie pomagą ;-)
To nie o ten katar chodziło 🤣 tylko o Katar.
@@EkoNiezalezny czasami też mam większy katar taki prawie przez duże K😁
@@chomcio7980 A chyba, że tak - to bardzo wiele wyjaśnia 😁😁😁
A spaliny z agregatu to nie śmierdzą?Całą zimę agregat „pracuje”i to ma być niezależność i ekologia?Pozdrawiam.❤
Pozdrawiam
O pozdrawiam wspólego widza.
Jak kolega nie płaci za nic w domu?
Płaci podatek od nieruchomości a to najważniejsza i najbardziej chamska opłata reszka to wybór !