Podziw za przygotowanie takiego materiału. Wszystko ładnie, przejrzyście podzielone i konkretnie wytłumaczone jak przysłowiowemu chłopu. Wspaniała praca.
(9:00) Transformator w uproszczeniu, to działa tak, że zmienia wysokie napięcie na niskie napięcie (albo odwrotnie) albo na takie samo napięcie (niekiedy jest taka potrzeba). Jak ktoś się na tym nie zna, to wymyśla nową fizykę: "strumień elektromagnetyczny". Tenże strumień ponoć występuje w uzwojeniu i zamienia się w strumień indukcji magnetycznej w rdzeniu. Tylko, że to "coś" nie występuje ani w równaniach Maxwella ani w żadnym podręczniku do fizyki. Pała z fizyki, pała z teorii pola. Żeby coś upraszczać, aby osoba niewykształcona zrozumiała o co mniej więcej chodzi, to wprzódy samemu należy dobrze rozumieć upraszczane zjawiska.
Odeka super szkolenia. Wiedza na kursach przekazywana w taki sposób że zrobienie uprawnien 1kV to była formalność. Wszystko przekazane w sposób tak zrozumiały że w toporny mózg wiedzą wsiąkła jak w gabke
Nie widze czesci pierwszej? Switnie tlumaczone z przykladami. Ja bym chetnie zobaczyl rowniez kurs od podstaw z elektroniki tlumaczony przez tego pana, swietnie tlumaczy w odpowiednim tempie. Dalem suba, bo licze ze reszte kursu panstwo dodacie i licze na ten z elektroniki oraz kurs dla operatow dzwigow stacjonarnych i samojezdnych.
37:40 - 39:00 - istnieją urządzenia elektryczne, które posiadają metalową obudowę, ale są wykonane w II klasie ochronności z dwużyłowym przewodem zasilającym. Taka obudowa nie jest podłączona z przewodem uziemiającym, gdyż takie urządzenie nie posiada w ogóle takiego. Tak więc są urządzenia wykonane w II klasie nie wypełniające warunków podanych przez Pana na filmie. Oczywiście, gdy w urządzeniu II klasy z metalową obudową żyła robocza z powodu uszkodzenia dotknie obudowy to taka obudowa znajdzie się pod napięciem i nie zadziała zabezpieczenie nadprądowe. Przykłady takich urządzeń: prostowniki do ładowania akumulatorów (prod. byłej Eltron-Elektromet z Kędzierzyna-Koźla), lampy nabiurkowe, właśnie starsze modele wiertarek Celmy czy Elpromy, B&D, itp. Faktycznie, dobry przykład, który przeczy podanym w filmie informacjom. Ładowarka laptopa może być wykonana w I lub II klasie ochronności, ale zawsze ma obudowę plastikową! Jeżeli ładowarka jest wykonana w I klasie ochronności to tylko dla tego, aby wyprowadzenie wbudowanego w nią filtru przeciwzakłóceniowego zostało podłączone do uziemienia (dla zmniejszenia smogu elektromagnetycznego jakie produkują zasilacze impulsowe). Znacznie ciekawsze są jednak ww. urządzenia z metalowymi obudowami II klasie ochronności, które mają stosowny znaczek na obudowie (dwa koncentrycznie umieszczone kwadraty). Skoro zawsze symbol jest wyznacznikiem klasy, to właśnie te urządzenia mają taki symbol na obudowie wykonanej ze stalowej blachy. Podwójna izolacja jest wykonana w nich w inny sposób, ale to już rozmowa na inną dyskusję.
@@odekaplTo żart? Szkołę kończyłem 32 lata temu, ale tam byli praktycy, nie poeci. Proponuję zapoznać się z literaturą fachową i ewentualnie dopytać fachowców z SEP i SPE.
Wydaje mi się że lektor tutaj nie mówił że to jest powszechny popularny system tylko że jeden z przykładów sieci dystrybucji - sieć dystrybucji w tym przykładzie? Rysunek byłby zbyt skomplikowany gdyby jeszcze dorysowywać odczepy PE i pisać jakie to tam oporności muszą wystąpić. Ten który zawsze widziałem to tak jak piszesz nie TN-S tylko TN-C-S
@@TymexComputing Faktem, że nie zostało jasno powiedziane i wytłumaczone. Jednak prowadzący powołuje się na sieć napowietrzną w której występuje tylko stary układ TT i nowszy TN-C . Inne układy w sieci n.n. Z.E. z uwagi na koszty realizacji nie występują ( przynajmniej na moim terenie). TN-S występuje w nowo budowanych obiektach budowlanych , na terenie których umieszczone jest TRAFO ( przypisane własnością do danego obiektu) . Tak jak pisałem wcześniej sieć TT jest wycofywana i w czasie modernizacji zastępowana przez TN-C.
Układy sieci TN-S występują rzadko,kiedyś realizowaliśmy taki w Kronostarze,od trafa do rozdzielni pięć odrębnych przewodów 120 mm2 CU układanych w ziemi.
@@hubertj8565 Wszystkie urządzenia i materiały są własnością inwestora.Po wykonaniu wszelkich prac odbioru energetycznego dokonuje ZE ,w tym wypadku RE Szczecinek.
Dzień dobry szkolenie może odbyć się on-line jednak w celu odbycia egzaminu państwowego należy napisać maila zgłoszeniowego na elektryczne@odeka.pl. W odpowiedzi otrzyma Pan szczegóły dotyczące realizacji egzaminu Powodzenia
Polecanie norm nie ma sensu, gdyż nie są one publicznie dostępne i przez co nie stanowią przepisów prawa krajowego, wbrew powszechnym opiniom. Zgodnie z przepisami prawa krajowego jeżeli przepis ma być obowiązkowy to musi zostać publicznie ogłoszony - czyli opublikowany na bezpłatnych portalach rządowych, co wynika z Konstytucji RP. Normy, na które się Pan powołuje nie są nigdzie publikowane więc i tak nikt z widzów w praktyce nie jest w stanie ich przeczytać aby się z nimi zapoznać. Jedyna możliwość to kupić je od ich komercyjnego publikatora co jest niezwykle kosztowne. PKN sprzedaje: PN-HD 60364-4-41:2017-09 - wersja polska Bez VAT: 171,90 PLN Z VAT: 180,50 PLN lub PN-HD 60364-4-41:2017-09 - wersja angielska Bez VAT: 266,40 PLN Z VAT: 279,72 PLN Konstytucja RP: "Art. 87. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Art. 88. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa." www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/3.htm No, a to że niektóre sądy (w zasadzie sędziowie) uważają, że norma to obowiązujące prawo, no to jest całkowitym bezprawiem. No, ale takie sądy są dziś w Polsce i niewiele na to można poradzić. Trzeba zmienić zasady publikowania norm, aby stały się dostępne jak wszystkie inne akty prawne publikowane na stronach rządowych - zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym. Wtedy będzie sens się na nie powoływać. Na dziś łapę na tym trzymają jakieś dziwne komitety i sytuacja jest taka, że normy nie są powszechnie dostępną wiedzą.
1:50 Co za beznadziejne przedstawienie charakterystyki czasowo-prądowej. Wszelakie uczelnie, literatura przedstawia taką charakterystykę gdzie w osi pionowej jest czas a w poziomej prąd. Gdybym tak narysował to na egzaminie to by mnie wyśmieli.
Jezeli prąd wraca do elektrowni to dlaczego za niego płacimy ? Jezeli kupisz kubek i zwrocisz go natychmiast to nie zaplacisz. A tu prad wraca jeszcze szybciej niz kubek
Co to za dojście czterech przewodów po stronie pierwotnej transformatora,czegoś takiego nie widziałem w naszych trafach.Punkt zerowy zawsze jest po stronie wtórnej.
Mega przydatne, dobrze wytłumaczone i przedstawione.
Dziękuje.
Dziękujemy za komentarz do filmu elektrycznego
Zgadzam się :)
Niezły awatar. Już myślałem, że to mój komentarz
@@warsawcaw6300 hah. Ty też masz fajny.
W końcu coś zrozumiałem, konkretnie, zrozumiale i praktycznie. Super wykład, serdecznie dzięki.
Chętnie bym zobaczył inne części tego kursu. Bardzo przystępny język do zrozumienia zagadnień!
Świetny wykład prosimy o więcej, wykładowca to człowiek na właściwym miejscu
Genialny wykład. Pełny profesjonalizm, wzorowy przekaz wiedzy.
Podziw za przygotowanie takiego materiału. Wszystko ładnie, przejrzyście podzielone i konkretnie wytłumaczone jak przysłowiowemu chłopu. Wspaniała praca.
(9:00) Transformator w uproszczeniu, to działa tak, że zmienia wysokie napięcie na niskie napięcie (albo odwrotnie) albo na takie samo napięcie (niekiedy jest taka potrzeba).
Jak ktoś się na tym nie zna, to wymyśla nową fizykę: "strumień elektromagnetyczny". Tenże strumień ponoć występuje w uzwojeniu i zamienia się w strumień indukcji magnetycznej w rdzeniu. Tylko, że to "coś" nie występuje ani w równaniach Maxwella ani w żadnym podręczniku do fizyki. Pała z fizyki, pała z teorii pola.
Żeby coś upraszczać, aby osoba niewykształcona zrozumiała o co mniej więcej chodzi, to wprzódy samemu należy dobrze rozumieć upraszczane zjawiska.
Spokojny, profesjonalny, merytoryczny, zrozumiały wykład. Aż miło jest słuchać. Dzięki.
Naprawdę wszystko bardzo dobrze wytłumaczone na najwyższym poziomie. Dziękuję bardzo
Super! Dziekuje bardzo
czy mozna prosic o dodanie wszystkich pozostalych czesci tego kursu? dziekuje
Bardzo pomocne materiały
Dziękuję bardzo super przekazane pozdrawiam z Poniatowej
Bardzo dobry wykład.
Super nauczyciel!
Odeka super szkolenia.
Wiedza na kursach przekazywana w taki sposób że zrobienie uprawnien 1kV to była formalność. Wszystko przekazane w sposób tak zrozumiały że w toporny mózg wiedzą wsiąkła jak w gabke
A gdzie jest 3 cześć wykladu?
Pozdrawiam Pana 😊
Naprawdę super
11:45 po stronie SN mamy zwykle trójkąt (3xfaza) czym jest czwarty przewód? PE?
Wtedy nie występuje tam taki
Zapas.
Ekstra fajnie Pan prowadzi wszystkiego dobrego
Nie widze czesci pierwszej? Switnie tlumaczone z przykladami. Ja bym chetnie zobaczyl rowniez kurs od podstaw z elektroniki tlumaczony przez tego pana, swietnie tlumaczy w odpowiednim tempie. Dalem suba, bo licze ze reszte kursu panstwo dodacie i licze na ten z elektroniki oraz kurs dla operatow dzwigow stacjonarnych i samojezdnych.
Piotr Górecki wytłumaczy Ci teorię, praktykę i historię elektroniki. Bez bajek braci Grimm.
Gościu w 20:00 to o czym mówisz to jest prąd upływu. Zwarcie jest między L i N lub międzyfazami.
W 10:30 strona górną ma 3 izolatory, a dolna 4
Wie ktoś z jakiej to książki definicje i rysunki ?
37:40 - 39:00 - istnieją urządzenia elektryczne, które posiadają metalową obudowę, ale są wykonane w II klasie ochronności z dwużyłowym przewodem zasilającym. Taka obudowa nie jest podłączona z przewodem uziemiającym, gdyż takie urządzenie nie posiada w ogóle takiego. Tak więc są urządzenia wykonane w II klasie nie wypełniające warunków podanych przez Pana na filmie. Oczywiście, gdy w urządzeniu II klasy z metalową obudową żyła robocza z powodu uszkodzenia dotknie obudowy to taka obudowa znajdzie się pod napięciem i nie zadziała zabezpieczenie nadprądowe. Przykłady takich urządzeń: prostowniki do ładowania akumulatorów (prod. byłej Eltron-Elektromet z Kędzierzyna-Koźla), lampy nabiurkowe, właśnie starsze modele wiertarek Celmy czy Elpromy, B&D, itp.
Faktycznie, dobry przykład, który przeczy podanym w filmie informacjom. Ładowarka laptopa może być wykonana w I lub II klasie ochronności, ale zawsze ma obudowę plastikową! Jeżeli ładowarka jest wykonana w I klasie ochronności to tylko dla tego, aby wyprowadzenie wbudowanego w nią filtru przeciwzakłóceniowego zostało podłączone do uziemienia (dla zmniejszenia smogu elektromagnetycznego jakie produkują zasilacze impulsowe).
Znacznie ciekawsze są jednak ww. urządzenia z metalowymi obudowami II klasie ochronności, które mają stosowny znaczek na obudowie (dwa koncentrycznie umieszczone kwadraty). Skoro zawsze symbol jest wyznacznikiem klasy, to właśnie te urządzenia mają taki symbol na obudowie wykonanej ze stalowej blachy. Podwójna izolacja jest wykonana w nich w inny sposób, ale to już rozmowa na inną dyskusję.
Nie znajdzie się pod napięciem, bo nie spełniałaby 2 klasy ochronności.
Robisz mi dzień!
zapraszamy na kurs w odeka.pl :)
@@odekaplTo żart? Szkołę kończyłem 32 lata temu, ale tam byli praktycy, nie poeci. Proponuję zapoznać się z literaturą fachową i ewentualnie dopytać fachowców z SEP i SPE.
Gdzie pan z takm doswiadczeniem i wiedza sie ukrywal gratulacje i pordrowienia
wykład ciekawy, tylko dlaczego plansza jest *po niemiecku* ?
Czy pytania na egzaminie też już są w języku naszego zachodniego sąsiada??
dziekuje serdecznie
Gdzie jest część 3-cia??????
O Kur...a ,Stary Po twoim wykladzie wiem mniej niz przed nim.
11:40 mala nieścisłość. sieci dystrybucyjnej ZE nie występuje układ sieci taki jak na rysunku czyli TN-S !!
Wydaje mi się że lektor tutaj nie mówił że to jest powszechny popularny system tylko że jeden z przykładów sieci dystrybucji - sieć dystrybucji w tym przykładzie? Rysunek byłby zbyt skomplikowany gdyby jeszcze dorysowywać odczepy PE i pisać jakie to tam oporności muszą wystąpić. Ten który zawsze widziałem to tak jak piszesz nie TN-S tylko TN-C-S
@@TymexComputing Faktem, że nie zostało jasno powiedziane i wytłumaczone. Jednak prowadzący powołuje się na sieć napowietrzną w której występuje tylko stary układ TT i nowszy TN-C . Inne układy w sieci n.n. Z.E. z uwagi na koszty realizacji nie występują ( przynajmniej na moim terenie). TN-S występuje w nowo budowanych obiektach budowlanych , na terenie których umieszczone jest TRAFO ( przypisane własnością do danego obiektu) . Tak jak pisałem wcześniej sieć TT jest wycofywana i w czasie modernizacji zastępowana przez TN-C.
Układy sieci TN-S występują rzadko,kiedyś realizowaliśmy taki w Kronostarze,od trafa do rozdzielni pięć odrębnych przewodów 120 mm2 CU układanych w ziemi.
@@alfred-n6u A TRAFO było własnością inwestora .
@@hubertj8565 Wszystkie urządzenia i materiały są własnością inwestora.Po wykonaniu wszelkich prac odbioru energetycznego dokonuje ZE ,w tym wypadku RE Szczecinek.
Czy jest Moze te szkolenie w wersji online ?
Dzień dobry szkolenie może odbyć się on-line jednak w celu odbycia egzaminu państwowego należy napisać maila zgłoszeniowego na elektryczne@odeka.pl. W odpowiedzi otrzyma Pan szczegóły dotyczące realizacji egzaminu
Powodzenia
super ale żałuję że nie ma kontynuacji jutro mam egzamin
Polecanie norm nie ma sensu, gdyż nie są one publicznie dostępne i przez co nie stanowią przepisów prawa krajowego, wbrew powszechnym opiniom. Zgodnie z przepisami prawa krajowego jeżeli przepis ma być obowiązkowy to musi zostać publicznie ogłoszony - czyli opublikowany na bezpłatnych portalach rządowych, co wynika z Konstytucji RP. Normy, na które się Pan powołuje nie są nigdzie publikowane więc i tak nikt z widzów w praktyce nie jest w stanie ich przeczytać aby się z nimi zapoznać. Jedyna możliwość to kupić je od ich komercyjnego publikatora co jest niezwykle kosztowne.
PKN sprzedaje:
PN-HD 60364-4-41:2017-09 - wersja polska
Bez VAT: 171,90 PLN Z VAT: 180,50 PLN
lub
PN-HD 60364-4-41:2017-09 - wersja angielska
Bez VAT: 266,40 PLN Z VAT: 279,72 PLN
Konstytucja RP:
"Art. 87.
Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
Art. 88.
Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.
Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa.
Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa."
www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/3.htm
No, a to że niektóre sądy (w zasadzie sędziowie) uważają, że norma to obowiązujące prawo, no to jest całkowitym bezprawiem. No, ale takie sądy są dziś w Polsce i niewiele na to można poradzić.
Trzeba zmienić zasady publikowania norm, aby stały się dostępne jak wszystkie inne akty prawne publikowane na stronach rządowych - zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym. Wtedy będzie sens się na nie powoływać.
Na dziś łapę na tym trzymają jakieś dziwne komitety i sytuacja jest taka, że normy nie są powszechnie dostępną wiedzą.
Dzieki
Kiedy trzecia część?
dziękuję za film. jedna uwaga : gdyby mógł Pan mówić 1.25x szybciej byłoby super ... pozdrawiam.
Ustaw sobie w opcjach filmu
@@mikrandr ... nie zrozumiałeś przekazu :)
38:14 Nie ma już takiego pojęcia jak "ochrona dodatkowa".
Ale była i pan wykładowca sięga do historycznych źródeł prawiedzy.
IP 69 to telefony CATa jeśli mnie pamięc nie myli np S75
to nie telefon CAT tylko klasa szczelności urządzeń elektrycznych
@@tsfankrk telefon o klasie szczelność IP 69... do precyzuję dla czepialskich :)
Prościej: To co niebezpieczne nie powinno być dostępne. A to co dostępne powinno być bezpieczne.
Sam tytuł jest mylny. To nie są uprawnienia tylko kwalifikacje.
ALE WOLNO MÓWI,przy predkosci 2.0 jest ok
1:50 Co za beznadziejne przedstawienie charakterystyki czasowo-prądowej. Wszelakie uczelnie, literatura przedstawia taką charakterystykę gdzie w osi pionowej jest czas a w poziomej prąd. Gdybym tak narysował to na egzaminie to by mnie wyśmieli.
Ciekawostka: tempo 1.5x brzmi jak normalne nagranie
1. 25 👍
Jezeli prąd wraca do elektrowni to dlaczego za niego płacimy ? Jezeli kupisz kubek i zwrocisz go natychmiast to nie zaplacisz. A tu prad wraca jeszcze szybciej niz kubek
A dlaczego bazujemy na niemieckich schematach, to już nie można na POLSKICH?😡 POLSKIE są gorsze?
Są... Właśnie jestem za pomocnika elektryka w Niemczech... Konkret
Owszem, za każdym razem inne.
41:11 nie ladowark tylko zasilacz ty kurwo. Materiał bardzo dobry, pozdrawiam serdecznie, miłego dnia
Lecz się, przyjacielu.
@@OceanicFlight815- nie znasz się, naura
Nie śmieć. Twój przebłysk intelektu jest porażający wysokim napięciem indolencji :-0
jak chciales zablysnac to trzeba bylo sie brokatem posypac
X D
Co to za dojście czterech przewodów po stronie pierwotnej transformatora,czegoś takiego nie widziałem w naszych trafach.Punkt zerowy zawsze jest po stronie wtórnej.
Proponuję przyśpieszyć 1,5 x bo inaczej idzie usnąć