Kolejny, genialny odcinek!!! Czy to dużo? Pytasz. Uważam, że nie! Zwłaszcza że mamy fachowy pomiar, rzetelne sprawdzenie połączeń oraz podłączenie rozdzielni, a na koniec protokół - przy zakupie mieszkania są to wręcz śmiesznie niskie koszta. Tak dla przykładu, dziś klient poprosił o podłączenie tylko 3 źródeł oświetlenia, wszystko miało być podłączone tylko wstawić włączniki i już. Temat zakończył się włożeniem 25 mb przewodu oraz peszla, (z przewodu od żarówki tylko do włącznika to i Salomon prądu nie dostarczy) szukaniem przewodów do włączników schodowych, założeniem przewodów zasilających, oprawek, puszek, złączek WAGO. Klient w szoku bo, "przecież miały być tylko włączniki założone, przecież kable wiszą" nie mówię już o przewiertach, otworach itp. Odpowiadając na Twoje pytanie (przepraszam za Per Ty) ale nie jest to dużo - przede wszystkim korzystajmy z gwarancji lub rękojmi instalatora, dewelopera, korzystajmy z usług osób, które mają wiedzę pojęcie, wiedzą gdzie i czego szukać by samemu nie stać się ofiarami oszustwa lub cwaniactwa.
Oswietlenie poza awaryjnym musi byc objete RCD, oswietlenie moze byc z roznych faz i sens jest taki, zeby w przypadku zaniku fazy, nie bylo ciemno w calym mieszkaniu, wtedy stosujemy znaczniki przewodow, ktore kosztuja grosze
W łączniku podwójnym schodowym nie mamy dwóch faz, jest to jedna o ta sama faza, a podział oświetlenia na poszczególne fazy nie ma absolutnie nic w wspólnego z łącznikami podwójnymi schodowymi. Absolutnie nic.
@@bartoszpopawski7098 Na jakiej podstawie twierdzisz, że na jednym z tych łączniku nie miał dwóch faz? Wykonywałeś tę instalację? Ja się z czymś takim już spotkałem.
gniazdka i lampy powinno się sprawdzać co najmniej 500 watową żarówka wolframową a najlepiej farelką. Te żaróweczki ledowe to jakaś kpina do tego promuje Pan vago a te żarówki łączy Pan na zwykłe kostki. Chyba szybciej zapiąć vago niż kręcić śrubokręcikiem Ale ogólnie materiał spoko Pozdro z Choroszczy !!!!!
Nie promuję wago (bynajmniej w tym momencie) - stosuje wago i sugeruję nowe metody 😉 tu używam kostek ze względu że takie już są zainstalowane na przewodach. Gdybym sam je musiał obierać wówczas użyłbym wago - tu korzystam z tego co jest 😉
Teraz oglądam. I widzę że grosz do grosza i będzie........ Jak dla mnie to i dużo i mało biorąc pod uwagę że jeżeli przyjeżdża dwóch serwisantów do maszyny akurat rolniczej z podobnym komputerkiem😊 i liczą sobie 260 od łebka +VAT za godzinę plus dojazd oczywiście osobno w dwie strony a pewnie od każdego jeżeli mają na trasie więcej to sam oceń😅. Według mnie taniocha😅u ciebie. Pozdro😊
Na końcu filmu mówi Pan o uprawnieniach, jakie to są uprawnienia? Czy posiada Pan uprawnienia budowlane elektryczne i czy do sporządzenia protokołu są takowe potrzebne czy wystarczą same uprawnienia G1 (E+D)?
Sęp E i D z pomiarami oboje do tego Marcin jest projektantem plus budowlane. Dzięki temu możemy ogarnąć kompleksowo z dokumentacją np ładowarki w garażach
@@twojelektryktrojmiasto A do odbioru instalacji w mieszkaniu / małym domu starczy SEP E + D czy muszą być budowlane? Druga sprawa, czy wymiana instalacji aluminiowej na miedzianą łącznie z nową rozdzielnicą (czyli de facto nowa instalacja) wymaga projektu i odbioru w kontekście prawnym?
Gdy stawiasz dom i kładziesz pierwsza instalacje potrzebujesz wpisu do dziennika budowy który wykonuje kierownik budowy. Tyle. Wymiana instalacji jeśli robisz to w mieszkaniu wymaga co najwyżej zgody ADM bo takie są wewnętrze przepisy. Projektu nie wymaga - wymaga ogarniętego elektryka który wiesz że jest dobry i na koniec zostawi Ci i protokół i gwarancję. Jak tego nie daje to jest ujowy bo nie masz pewności że potem odbierze od Ciebie telefon
Całe oświetlenie na jednym bezpieczniku to może nie błąd ale pewne utrudnienie. Jeśli jakaś lampa zacznie wywalać różnicówkę to pozbawiamy się oświetlenia w całym domu. A że często grzebie się w domu jak wrócimy z roboty to jest i tak ciemno, więc albo po ciemku albo do latarki latamy po domu i szukamy usterki. Mimo wszystko zrobiłbym przynajmniej na dwóch "esach".
To była na prawdę przyzwoita promocja dla klienta, takie stawki przed inflacja były. Niestety z takich wycen nie da się dziś utrzymać firmy i życia codziennego. Musimy się nauczyć że usługi specjalistyczne nie mogą podlegać pod „szukanie oszczędności” bo człowiek je na mieście, zostawia napiwki, marnotrawi w różny sposób pieniądze już nie chce wymieniać bo jest tego mnóstwo. Gdy przychodzi do rozliczenia za przeniesienie rur w domu, naprawę auta,pomiar do ubezpieczenia domu, pada zdziwienie dlaczego to tyle kosztuje. Zapraszam do aktualizacji cen 😊 więcej takich filmów prosimy!
To nie trzeba marnotrawic pieniędzy proste nie wydawać na byle co a po drugie to co niektórzy chcieli by nie wiadomo jak żyć duże domy mieć za miliony auta po kilkaset tysięcy.
W dzisiejszym czasie jak ktoś kompletnie się nie zna jak to działa to taki odbiór przez fachowca jest potrzebny i musi być. Deweloper robi jak najtaniej tak jak np. tynki gipsowe w łazienkach...Woda lubi to :D
@@tytusdezoo7347 Gipsowe tynki nadają się do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, ale o niskim stopniu zawilgocenia. Wszędzie tam, gdzie wilgotność jest wysoka, np. w łazienkach czy basenach krytych i saunach, wykorzystaj lepiej tynk cementowo-wapienny.
@@kamilo62 Tynk gipsowy w takich pomieszczeniach jak dobrze zagruntujesz to nie pociągnie ani grama wody a pod płytki jeżeli będą na całych ścianach daje się i tak wcześniej hydroizolację, to myślisz że tynk cementowy nie chłonie wody?? spróbuj a się zdziwisz. W filmie jest płyta G-K to też jest tynk tyle że tzw suchy tynk ale gipsowy i do tego z kartonem i jakoś ludziom nie odpadają ze ściany płytki itp. Z twoim tokiem myślenia w drewnianym domu musiałbym ściany łazienki wymurować i obrzucić tynkiem cementowo-wapiennym bezsens dziś są inne materiały dużo lepsze i łatwiejsze do adaptacji na ściany niżeli sam tynk który lubi pękać po czasie albo w trakcie wiercenia otworu odpadnie z połowy ściany.
@@mudassaba8194 to nie jest moj tok myślenia tylko tak można robić. Co do dzisiejszych czasów i materiałów..kiedyś też była folia w płynie i co z tego ? Jak sam napisałeś jak dobrze za impregnujesz i płytki będą do sufitu..ale nie muszą być. Dziś są robione gipsy bo taniej, ale tynk cementowy wcale nie jest wymysłem.. Jeśli natomiast chodzi o domy drewniane ..przecież też je impregnujesz , a w tartaku kupujesz z nałożonym środkiem grzybobójczy m.
@@Rykacz masz rację cena niska. Ja za same pomiary w mieszkaniu biorę 600-700 zł. Profesjonalne urządzenie dobre kilka tysięcy (między 6-10 tys) do tego program na licencji powyżej 1 tys. Uprawnienia, wiedza i podpis drugiego elektryka z uprawnieniami (potrzebny ten co pomiary wykonał i sprawdzający) więc cena niska jak za całość usługi z odbiorem :)
Czy taka usługa jest potrzebna, są to dwie pieczenie na jednym ogniu, przegląd instalacji elektrycznej który mówi nam o tym że instalacja jest dla nasza bezpieczna i sprawna , przy okazji są papiery ew. dla ubezpieczalni w razie W, i dodatkowo bonus usunięcie usterek przez dewelopera na jego koszt, koniec końców to najtańsza wersja, i czy 900zł to dużo? sądzę że w punkt, ani dużo ani mało, jak by rozbić to na 3 usługi: sprawdzenie osobno, pomiary osobno, usunięcie usterek to wręcz jest to PROMOCJA!
Panie, sąsiad elektryk to za flaszkę mi to zrobi i jeszcze poprawi po tamtych ;) A na powaznie to biorąc pod uwagę że masz koszty działalności i albo przez popołudnie zrobisz kilka awarii albo posiedzisz na sprawdzeniu to ten tysiak na was 2 w mobej ocenie jest ceną ok.
Kolejny świetny materiał ;) Brak RCD w obwodach oświetlenia.. problem pojawia się bardzo często i w moim regionie (woj. Podkarpackie). No cóż, nie każdy aktualizuje wiedzę i stąd ten problem, ale nie będę się rozpisywał bo wszystko jest zawarte w artykule, o którym mówisz :) Dodam tylko, że równie częstym problemem jest również brak wykonania podziału PEN i robienie układów TN-C z wyspą TT.. taka bym powiedział wizytówka moich okolic :)
Wypowiem się stricte nt. dojazdu do klienta. Moim zdaniem czas dojazdu jesteśmy w stanie jakoś sobie wyliczyć (np. na podstawie map googla, ale tez na bazie własnego doświadczenia) oczywiscie zdarzają sie wypadki - korki. No ale to juz siła wyższa. Wiadomo czas to pieniądz, jeżeli mam przeznaczyć na dojazd 2 godziny, a w tym czasie teoretycznie mógłbym blisko siedziby firmy zrobić dwa zlecenia to wiadomo. Kwestia godzin w których dojeżdżamy do klienta - różnica w cenie. To myślę można z góry określić i powiedzieć jaka stawka. Np. 50pln godzina dojazdu, nie chce klient, niech szuka kogoś blizej. Trochę jak z dowozem pizzy :) Sam pomiar myślę ze 250-300 brutto za godzinę. (I tak minimum 300 - jakby sie okazało, że jest jeden włącznik)
Cena usługi jak najbardziej adekwatna do tego jak fachowo została wykonana. Właściciel zapewne nie był zdziwiony z ceny, a przy okazji ma na papierze źle zrobione punkty przez dewelopera. Pozdrawiam i dzięki za filmik ;-)
Wkoncu jest ten temat ruszony . Odbieram mieszkania i jestem wykonawcą . Instalacje elektryczną jest ciężko " zbadać " jak klientowi się nie nadmieni , że musi zgłosić znacznie wcześniej o licznik . Na odbiorze podnoszą bezpieczniki przedlicznikowe i wtedy można sprawdzać . Na ostatnim odbiorze na Gdańsk Letnica z rzutów branżowych brakowało jednego gniazda i oraz łacznik światla był po innej stronie 😮
Nie zgodzę się, że lepiej robić oświetlenie na jednej fazie. Jeśli instalacja jest trzy fazowa to robi się tak najlepiej rozdzielając na różne fazy. W przypadku braku jednej użytkownik dalej będzie miał jakieś oświetlenie. Nikt nie powołany nie ma grzebać w puszkach, a elektryk i tak powinien każdą swoją pracę sprawdzać i być pewien braku międzyfazowego przypadku. Można np. dodatkowo planując instalacje w sąsiadujących puszkach nie stosować innej fazy, ale jest to możliwość dodana, a nie obowiązek. Osobiście rzeczywiście np. planując gniazda (np. w przypadku podwójnej puszki dla pralki i suszarki) często sugeruję klientowi zachować odstęp puszek do tych gniazd tak żeby móc podzielić obciążenie także na tych obwodach. Tym bardziej że zmiana aranżacji to szczegół mało istotny, a projektanci wielu szczegółów nie uwzględniają. Dziwi mnie więc szczegółowość przedstawiona w filmie co to aranżacji (ale ok😉)W praktyce więcej sprawdzeń połączeń, kolorów zastosowanych żył przewodów co do przeznaczenia, poprawność i czy w ogóle wykonano połączenia wyrównawcze - to niektóre z kwestii które powinny paść przy oględzinach, a potem..... pomiary. 😊 Mam nadzieję że krytyka nie brzmi złośliwie dla właściciela kanału, ponieważ kwestia tzw. odbiorów jest stosunkowo złożona, a sam kanał ciekawie ujmuje wiele kwestii. Życzę powodzenia👍
Cena drozsza niz w Angli a widze ze zrobione duzo mniej. A brak RCD na swiatla to zacofanie masakryczne. Ten test bym zrobil samodzielnie w 2-3 godzin wlacznie z protokolem. Smieszne ze cos takiego jest robione przed zakonczeniem remontu. Jaka pewnosc ze pozniej metalowe lampy beda uziemione albo czy wszystko bedzie prawidlowo podlaczone I nie zostana Kable wystajace ze sciany tylko na kostkach?
Prawda, ale jeżeli w tej samej łazience gdzie oprócz pralki będzie jeszcze tylko jedno gniazdko pod golarkę albo suszarkę to chyba wyjątkowo można darować i to gniazdo i pralkę zrobić na jednym obwodzie.
@@RavKov bez przesady na 1 dwie takie pralki pójdą bez problemu albo pralka+suszarka jak robiłem deweloperke to też projektant nie zaprojektował osobnego do pralki nigdzie
Nie zgodzę się ,że oświetlenie ma być z jednej fazy. Ja preferuję jedna fazę na pokoje a drugą fazę na korytarz. Zysk jest taki jeżeli nastąpi uszkodzenie w którejś lampie to mamy inne źródło światła w mieszkaniu . Dzieci i starsze osoby zdecydowanie lepiej znoszą takie awarie. Pozdrawiam
Każde pomieszczenie z innej fazy oświetlenie i z innej gniazda jedyne sensowne rozwiązanie to już nie te czasy że dwa korki i do okoła domu lecz dalej to się zdarza... Szczególnie w Pato deweloperce
@@michalotto8492Chyba mieszacie pojęcia obwodu i fazy .... Oświetlenie na kliku obwodach, nawet w jednym pomieszczeniu TAK. Obwody oświetlenia na różnych fazach w jednym pomieszczeniu LEPIEJ UNIKAĆ.
@@krzysztofj7807 Dlaczego? Może prędzej jeżeli chodzi o gniazda. Ale to przy jakimś sprzęcie np audio co jest łączony ze sobą. Dlaczego akurat oświetlenie szczególnie jak jest z innej grupy włączników.
Jeżeli już podnosisz temat obwodów oświetlenie sprzed rcd to najlepiej jest o po prostu poprosić o projekt wg którego instalacja rozdzielnicy została wykonana (a taki na pewno jest) i w tedy się do tego odnosić. Ja też jestem zdania że wszystkie obwody winny być dobezpieczone rcd. Jednak rzeczowo to projektant za to odpowiada projektując rozdzielnice elektryczną w tym lokalu (budynku). Jeżeli chcesz już sprawdzać wkonalnosc z projektu to schemat ideowy rozdzielnicy też powinieneś mieć.
@@zino7945 osobny obwód do urządzeń powyżej 2kW a przeciętna pralka czy zmywarka ma obecnie około 1800 W. Ale jestem zdania, że i tak warto zrobić osobny obwód bo klient wstawi nietypową pralkę.
Dokładnie. To nowa instalacja więc dołożenie jednego czy dwóch obwodów (pralka i suszarka) to nie są koszty które wiercą dziurę w kieszeni klienta. W razie awarii jednego z urządzeń włączamy awaryjny obwód a drugi pracuje bez wymuszonej przerwy. Jednak zawsze jest hierarchia najpierw projektant później my wykonawcy;)
Elektryk przy mnie podłączał skrzynkę bezpieczników na mieszkanie: dal różnicowkę na każdą fazę, czyli trzy roznicowki, wyłącznik główny w tym przypadku nie był przewidziany choć powinien być dla zasady wg mnie, obwody oświetleniowe zrobiłem 4 i na gniazda 6, porozdzielal wszystko pomiędzy te 3 fazy i można wyłączać różne obwody a światło i prąd zawsze będzie dostępne z innych pomieszczeń,
Inerpretacja jest taka że wszystkie obwody powinny być zabezpieczone rcd jednak w praktyce nie każdy to stosuje jednak wg prawa światło powinno być zabezpieczone rcd
Jak dla mnie... to nie ma odbioru bez rozkręcania każdego gniazda i łącznika. Niestety... Połączenia są krytycznymi punktami w instalacji. Tyle się słyszy o dziadostwie jakie robią deweloperzy. Ja bym czegoś takiego nie użytkował bez sprawdzenia puszek.
"Brak RDC na obwody oświetlenia" - "OBWIESZCZENIE MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII1) z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" - "§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy :" - "3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed po- wstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;" - PRAWO (oficjalnie) OBOWIĄZUJĄCE W POLSCE - developer nie ma prawa podważyć.
@@twojelektryktrojmiasto ja bym użył rcd, tak jak zasugerował Pan badający.... ale nie dlatego że wymaga rozporządzenie, bo tu jak teoretyk by chciał to mógłby dyskutować o ochronie przed porażeniem , wyobraźmy sobie układ gdy do takiego obwodu podłączy się nieszczęśnik, pomiędzy fazę i N ale nie uziemi, co jest możliwe np plastikowej drabince, rcd ma prawo nie zadziałać, gdyż nie będzie różnicy prądu w układzie testowym różnicówki
Cześć Paweł, mam pytanie. W jaki sposób przedłużyłbyś przewody w przypadku konieczności przeniesienia rozdzielnicy 70cm dalej? Wago? Lutowanie? Skrętka? Wszystkie przewody są miedziane. Zasilanie do mieszkania mam nowe z 2m zapasu, tylko odejścia na obwody są zdecydowanie za krótkie, a tam gdzie teraz jest rozdzielnica będzie duża szafa. Z góry dziękuję za odpowiedź. Robisz dobrą robotę, bardzo przyjemnie ogląda się Twoje filmy. Wiele się od Ciebie nauczyłem
Chyba łatwiej by było zmienić lokalizację szafy a rozdzielnice zostawić na swoim miejscu, skrętki? lutowanie? profesjonalnie odpada fachowo trzeba by w tym miejscu w ścianie dać skrzynkę i listwy zaciskowe i podłączyć wszystko na listwy i z listw pociągnąć takie same przewody do rozdzielnicy, dodatkowo od nowa wszystkie pomiary bo mogą a nawet raczej napewno zmienią się wyniki pomiarów. Trzeba pamiętać żeby zastosować te same przewody z taką samą izolacją i tej samej średnicy bo później co w protokole napiszesz. Chyba że robisz "na pałe" to wtedy już według własnego uznania, najłatwiej wago
Nowe mieszkanie w stanie dweloperskim przynajmniej u mnie w miescie nigdy nie ma licznika. Energa dopiero po dokonaniu odbioru mieszkania pozwala podpisac umowę. Druga sprawa to z tego co się orientuje to nowe mieszkania powinny miec zrobione pomiary elektryczne przez dewelopera? Ja przy odbiorach sprawdzam to co widać czyli rozmieszczenie, wysokości itp. oraz w rozdzielnicy czy opisy i bezpieczniki się zgadzają b10 , b16 itp. Koszt normalny.
Fajny filmik. Dzięki. Zasięg. Czy 900zł to dużo? Odjąć koszta prowadzenia działalności i paliwa, wychodzi niezbyt dużo. Ze 40zł za godzinę. Jakoś tak. Jak na dobrego elektryka to nie dużo.
Pana filmy są ciekawe interesujące odnoszę wrażenie że Pan jest profesjonalistą co do elektryki za co należy się szacunek robi pan niezłą robotę tak trzymać pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę 😊
Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41:2017 pkt. 411.3.4 "W obiektach indywidualnych gospodarstw domowych należy zapewnić ochronę uzupełniającą w końcowych obwodach oświetleniowych a.c. za pomocą urządzenia ochronnego różnicowoprądowego (RCD) o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA." Oświetlenie musi być na RCD!
przyjmuje się że nowa instalacja, to testowo dociekliwy robi wybiórczo ile jeszcze nie ma odbiorników, lub testowe odpina a co do izolacji to jest takie postępowanie praktykowane że posiłkuje się certyfikatami na użyte kable udostępnionymi przez producenta nie jest to złe, zwłaszcza że cała badanie składa się z ocen wielu aspektów, w tym izolacji np na podstawie deklaracji producenta, nikt nie mierzy 100% odcinków na izolacje jeszcze trudniej w obiekcie gdy już działa, do tego dojdą niejawne odbiorniki (taka szkoła czy przychodnia, hurtownia itp- nie ma szans, tylko ocena)
Musi byc rożnicówka na oświetleniu. Np. jest lampa z obudową metalową i jest uszkodzona nastepnie ktoś zmywa kurz mokrą szmatą i tragedia pewna. Zabezpieczenie przeciwprzepieciowe też jest obowiązkowe.
N SEP 002: "Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilać z odrębnego obwodu, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z zapotrzebowaniem." Co do RCD to ja stosuję podział na pomieszczenia mokre i suche / osobno gniazda i oświetlenie. No i pytanie jakiego typu RCD było (projekt / montaż). A i gniazdo na dworze, czy bezpośrednio przy ujęciu wody (łazienka, kuchnia) zalecam klientom IP68 (własne podejście).
Pralka , zmywarka, suszarka a czasem piekarnik to moc grubo poniżej 2kW do tego pobierana chwilowo dlatego u nas projektant nigdzie nie zaprojektował osobnego do pralki na całym bloku
Jak to jest ze skoro nie bylo odbioru to nie bylo przeniesienia aktu wlasnosci wiec nie powinno byc pradu bo nie ma licznika zalozonego na przyszlego wlasciciela. Czy tutaj coś mylę?
Nie jest dla mnie zrozumiale, dlaczego tak prosta czynnosc mozna wykonac źle. Jest schemat i trzeba tylko według niego wykonac instalacje. I co wyszlo z różnicowka? Projektant może niestosowac jej przy obwodach oswietlenia?
Cześć. Czy możesz polecić jakiś detektor/miernik do domowej diagnostyki gniazdek elektrycznych? Te, które patrzyłem mają detekcję fazy na prawym wtyku i nie nadają się na polskie gniazda.
Cześć 😊W mojej ocenie biorąc pod uwagę podatki, opłaty (ZUS, amortyzację itd.), Twoją wiedzę i doświadczenie oraz to że wziąłeś elektryka pomiarowca któremu też trzeba zapłacić cena jest adekwatna do usługi którą wykonaliście. Natomiast jestem ciekawy jak Ty i inni elektrycy podchodzą do tego iż ktoś sam kto nie ma uprawnień zrobi elektrykę łącznie ze skrzynką bezpiecznikową zgodnie z przepisami (gdzie sprawdzilibyście w trakcie wizyty czy faktycznie tak jest) do wykonania protokołu odbioru jak i pomiarów właśnie też między innymi pod kątem ubezpieczeń mieszkaniowych? Czy wykonujecie takie protokoły gdy ktoś inny zrobił czy stanowczo odmawiacie wykonania usługi ? A i fajnie byłoby jeszcze zrobić film o rozłożeniu obciążenia na poszczególnych fazach bo to mało informacji w tym zakresie
A dlaczego nie ? Taki ktoś może to zrobić nawet lepiej ode mnie bo będzie się starał a ja mogę popaść w rutynę😉 jeżeli wszystko jest poprawnie wykonane nie widzę przeszkód. Przecież robiąc pomiary gdziekolwiek i wychodzą one poprawnie to też poświadczasz poprawne wykonanie czyjejś pracy
@@twojelektryktrojmiasto dobrze wiedzieć. Bo czasem w necie są elektrycy którzy piszą iż jeśli elektrykę wykonał ktoś inny niż osoba która ma wykonać pomiary to stanowczo odmawia bo nie che brać odpowiedzialności i blablabla…
@@pkonrad9966 Są też tacy co nie przyjeżdżają na poprawki po kimś innym i moim zdaniem to trochę janusze biznesu, bo dlaczego nie mogę wziąć kogoś innego (np z lepszą ofertą) na montaż biały, a potem do tego pierwszego zwrócić się o pomoc bo coś nie działa?
Czy prowadząc pomiary można wykonywać je samemu tzn posiadając Sep g1 E D + pomiary czyli pełen zakres czynności czy potrzebna jest druga osoba sprawdzająca?
Brak różnicowki na obwodach oświetlenia a gosc tytuujacy sie mianem "elektryka" Sie zastanawia czy to dobrze czy niedobrze 😆😂😂 Systematycznie z filmiku na filmik pokazujesz, że jesteś po jakims kursie kupionym na aliexpress albo temu . Jeszcze ten podzial oświetlenia na jedna fazę to jest dopiero hit. 😂
Obejrzalem bo mi sie niestety wyswietlaja twoje filmy. Nie oglądam żeby zdobyć wiedzę tylko po to żeby zobaczyć jakie głupoty gadasz do ludzi, którzy mają jeszcze mniejsze pojęcie niż ty a jak widzę w komentarzach są I tacy, i niestety jest ich sporo.
Uslugi sa drogie bo obwodnica 3miasta jest niewydolna. Tez prowadze biznes w okolicy i trzeba liczyc ze kierowcy nie ma czesto po 5h czyli wiekszosc jego dnia - przejazd z gda do gdyni
Bez dwóch zdań pomiary i protokoły odbiorcze nowych instalacji elektrycznych powinny być obligatoryjne oraz umocowane jako wymóg prawny. To także powinno dotyczyć przeglądów okresowych i wszelkich modyfikacji instalacji w zależności od zakresu robót pełnych lub skróconych protokołów. Kwestia interwałów pomiędzy przeglądami już powiedzmy umowna. Dla domowej instalacji tutaj jest co 10 lat, albo w przypadku wynajomowania mieszkania na zakończenie wynajmu i przed ponownym wynajęciem. Jeśli chodzi o same pomiary jak i odbiór instalacji to skupiłeś się na czymś co my tutaj nazywamy testami funkcjonalnymi, a kolega na faktycznych pomiarach. To cieszy, że jedne i drugie są wpisywane do protokołu, a nie tylko samo sprawdzenie ochrony z wynikami. Jednak bardziej kompleksowe. Zgadzam się, że pomiary to nudna robota. Dla mnie jak pewinie dla Ciebie są prawdziwą karą. Zdecydowanie wolę coś tworzyć niż łazić z miernikiem i papierami lub laptopem. Z mojego doświadczenia wiem, że wystęujące różnice pomiędzy stanem faktycznym instalacji, a planami nie są traktowane jako usterki o ile zostały wykonane na podstawie rewizji oryginalnego planu, a nie na podstawie widzimi się i zgadywanki elektryka jak w tym przypadku. Natomiast co mnie zaciekawiło to fakt, że instalacja była zasilona przed wykonaniem pomiarów w stanie beznapięciowym czyli R1+R2, R1+RN, Rezystancji Izolacji obwodów oraz kontynuacji przewodów ochronnych. Tutaj jest to zabronione. Zabepieczenia obwodów jak i sam odłącznik główny muszą być zablokowane w pozycji "0" tak by uniknąć przypadkowego włączenia zasilania. Odpowiedzialna osoba ma klucze do kłódek od każdej blokady i dopiero po pozytywnym potwierdzeniu w/w pomiarów można włączyć zasilanie i wykonać pozostałe pomiary. Czy drogo, czy tanio? Cena i liczba godzin spędzonych na przeglądzie wydaje się nieprzesadzona. Gdybyś robił to sam wyszłoby 4 godziny na odbiorze plus czas dojazdu i pisanie protokołu oraz koszta z tym związane. Cieszy, że po przeliczeniu stawka godzinowa w Polsce za ten rodzaj usługi zaczyna rosnąć i dościgać stawki na zachodzie.
@@twojelektryktrojmiasto Możesz kiedyś opowiedzieć jakiej kasy używasz :) Ja w przyszłym roku będe musiał kupić do pierwszej działalności , wiem że skarbówka zwraca 90 % a nie wiecej niż 700 zł hahahaha a kasa prawie 2 k :)
@@twojelektryktrojmiasto a w tym przypadku? Mam taki sam i taka aparaturę dokręcam 2.4 niuta i to trzeba niekiedy się zaprzeć aby bit dobrze dolegał oraz wbrew pozorom użyć sily. Na filmie wkrętak przeskakuje niczym grzechotka... stąd też moje pytanie.
A dlaczego tak jest ze ci deweloperzy nie dawaja rdc na oswietlenie ja tez sie z tym spotkalem u mojego brata w mieszkaniu tez jest to samo czy to jest ku przestrodze?
Panie elektryku czy w 2024r nadal trzeba podczas burzy wyłączać elektronikę z gniazdek? Czy już mieszkania, bloki, domki maja takie zabezpieczenia które chronią przed uszkodzeniem? NP. Serwerownie nie są wyłączane podczas burzy i im nic sie nie dzieje. Dziekuje za odpowieć
Tu jest odbiór ale nie taki typowy o którym myślisz. Tu odbieramy prace które miał zlecone deweloper. To nie jest odbiór z wpisem do dziennika budowy bo to zupełnieninny temat. Tu odbieramy dla klienta, za klienta, na zlecenie klienta bo się nie zna a chce wiedzieć czy jest wykonane to czego oczekiwał
@@hscxca Co za brednie Uprawnienia typ Do uprawniają do nadzoru prac nad grupą ludzi z kategorią E. Gość mający kat Do nie może wystawić protokółu z pomiaru elektrycznego,to są inne uprawnienia. Jest jeszcze gość z uprawnieniami budowlanymi,jest on po studiach i min pięcioletnią praktyką, może się wpisywać do dziennika budowy.
Witam, dlaczego podpisałeś się pod protokołami skoro P. Marcin sam je wykonywał? wspomniałeś we filmie, że tym się nie zajmujesz przecież. a przecież w tych protokołach nic nie ma na temat Twojego sprawdzania oświetlenia czy gniazd.
Uważam ze za drogo I to dużo za dużo, najważniejsze ze taką pracę powinna jedna osoba zrobić co zmniejszyło by juz cene a tak musza być dwie osoby przecież opłacone. Remonty robią jednoosobowo chyba ze trzeba coś co wymaga pomocy drugiej osoby. Ale elektryk żeby był w kilku osobach przesada to lekka praca dla jednej osoby i cena powinna byc o polowe mniejsza. A co do juz samej stawki to jeszcze inna kwestia ale pomijajac juz szczegóły to jak pisalem na początku jedna osoba to powinna zrobic i koszt to polowa tej ceny.
Pytanie: czy jeśli dwa gniazda, nad blatem i pod dla pralki są na jednym obwodzie, a nadblatowe jest ip44 z klapką ale mniej jak 60cm od kranu umywalki to czy w protokole będzie to jako do poprawy?
"a nadblatowe jest ip44 z klapką ale mniej jak 60cm od kranu umywalki to czy w protokole będzie to jako do poprawy?" -" od umywalki" - NIE - dziszejsze prawo dopuszcza takie usytułowanie. (ps: "kran" czy inna wystajca ze ściany rura z wodą nigdy nie tworzy wokół siebie strefy. Strefę tworzyło umywalka, zlew, wanna, brodzik czy inny basen i należało się odsunąc o 0,6 m. ale sam kran czy inna wystająca rura ze ściany nie tworzy wokół siebie strefy więc można wokół niej zakładać gniazdka - nad, pod lub pod skosem.)
urządzania w łazience wymagają osobnego gniazda na osobnym obwodzie, a także pralka jako urządzenie stałe wymaga takiego podłączenia. jeżeli moc łączna tych odbiorników będzie poniżej 2kw to może być jeden obwód. kwestia usytuowania to osobna sprawa, należy pilnować stref i takie gniazdo nie może być tak usytuowane jak Pan opisał
Ja uważam, że między innymi problem z brakiem oddzielnego obwodu na pralkę wynika z tego, iż Klient podał deweloperowi projekt elektryczny bez podziału na obwody. To jest często spotykane. Nie wiem, czy zaznaczone jest jakiekolwiek gniazdo na planie jako do pralki. My zawsze dopytujemy o takie detale, jednak, jak widać, nie każda firma wykonawcza pomyśli o tym za Klienta/Projektanta.
To już zapytać klienta. O ile w salonie może to być gniazdko np dla choinki która elegancko zapalisz łącznikiem to w sypialni nie widzę pomysłu ale klient ten pomysł na pewno ma 😉
Szczerze mówiąc, to myślałem, że to będzie więcej niż 900zł, kwota na pewno konkurencyjna, tylko pewnie nie każdy o tym wie. Raz na 5 lat do przeżycia.
A i jeszcze jedno. W włączniku podwójnym schodowym nie ma dwóch faz, jest to jedna i ta sama faza, a rękojmia obowiązuje dwa lata, reguluje to polskie prawo.
O widzisz, i tu jest to dopuszczone i całkiem normalne 😉 kolejna bzdura deweloperów. Do zmywarki mogą być gniazda przy samym zaworze ale w łazience już nie
Deweloper nie jest tutaj winny tylko ekipa, którą zatrudnił do wykonania instalacji. Każda zgłoszona deweloperowi usterka trafia do firmy, która wykonała instalacje i chłopaki muszą to ogarnąć. Zastanawia mnie rozdzielnica natynkowa czy lekko schowana? Na pomysł, aby nie zabezpieczać instalacji oświetleniowej RCD wpada, w co najtrudniej uwierzyć najczęściej kierownik budowy...
Zastanawia mnie czemu robiliście pomiary skoro deweloper musi zrobic pomiary zeby instalaja była odebrana.Protokół z pomiarow ochronnych powinien dostarczyc deweloper.Cena nie jest wysoka skoro w tym sa pomiary.Łapka w górę. Pozdro
W sumie to racja. Skoro wykonał instalacje to papiery powinien on okazać. A nie teraz klient na własną rękę. I zaraz będzie odbijanie piłeczki, że on jak skończył to było wszystko ok. . . .
@@twojelektryktrojmiasto jak nie spotkałeś dewelopera który wydaje protokoły z pomiarów ? Pracuje dla wielu deweloperów jako generalny wykonawca instalacji, jako podwykonawca i zawsze ale to zawsze czy to domy jednorodzinne czy mieszkaniówka muszę obowiązkowo wykonywać pomiary i oddać protokoły z tych ze pomiarów. W końcu żeby dostać pozwolenie zamieszkanie deweloper te protokoły musi oddać w nadzorze budowlanym oraz przekazać zarządcy / spółdzielni budynku. Także jestem w dużym szoku czytając że nigdy nie spotkałeś się z protokołami od dewelopera. To jego Zasr…. Obowiązek
Deweloper z tego co ja się orientuję musi dać protokół z rezystancji izolacji oraz ZK. Ty jako klient dostajesz mieszkanie i zakładasz licznik. Czy wpuszczasz później ekipę od dewelopera aby na twoim mieszkaniu robiła pomiary? Wątpie. A pomiary impedancji pentli zwarcia czy pomiary rcd możesz wykonać na zasilaniu docelowym a nie na przedłużaczu z rb-tki. Co jak monter licznika coś skopie? Np nie dokręcona żyła N - impedancja na papierze z rb-tki super a naprawde dużo za wysoka
Mnie zastanawia taka kwesta: Developer by zakończyć proces budowlany musiał zrobić pomiary elektryczne, ktoś z uprawnieniami budowlanymi podpisał się w dzienniku budowy ze odebrane. A tam na pewno jest wpisane że wszystkie gniazda działają. Zastanawiam się na ile pomiary które zrobiliście mogą być podstawą do zawiadomienia do prokuratury że tam ktoś podswiadczyl nieprawdę. To by musiał sie jakiś prokurator wypowiedzieć. Moze ktoś ogląda?
Aż miło się patrzy na robotę. Cieszy fakt, że są jeszcze profesjonaliści, którym chce się pracować i rzetelnie podchodzą do wykonywania swojej roboty. Koszt usługi jak została wykonana na warunki miejscowe ( Poznań - okolice ) wyceniam na 1200-1400 PLN. W filmie zabrakło omówienia pomiarów wykonywanych przez wspólnika bo jest co robić i to nie jest kilka kliknięć na mierniku ;). Przy osprzęcie z tej półki cenowej należy zwracać uwagę na skuteczność RCD, która bywa po za dopuszczonymi normami. ;)
Inna sprawa, że gdyby nie pisanie w domu, to usługa zajmująca 5- 6 godzin z dojazdem praktycznie rozpieprza ci dzień. Ciężko jest znaleźć sobie coś doroboty na brakujące 2 godziny. Tymczasem ZUS, czynsz, głodne dzieciaki nie dadzą ci taryfy ulgowwej na ten dzień. Wydatki są takie jak zawsze. Ostatnio gadam z ukraińcami robiącymi remont. Prace ogólnobudowlane i wykończeniówka. Fakt, że robią bardzo starannie, ale wychodzi im dniówka 800 PLN na łeb i nie mogą się opędzić od zleceń... Skończyła się "PIS drożyzna" teraz pora płacić 1000 PLN dniówki.
Wg mnie cena jest adekwatna w momencie gdy elektryk dostarcza dokumentacje swojej pracy na koniec - dzięki temu jest baza do dyskusji klienta z deweloperem. Idealnie byłoby gdyby w tej cenie elektryk reprezentował klienta w kontakcie z deweloperem. Dlaczego? z cala wiara w skille klienta - z pewnością nie będzie w stanie przekazać tak samo dobrze tych informacji deweloperowi jak mu to Pan opowiadał na miejscu.
@@Jontek_ze_wsi takie słabe połączenie byłoby widoczne po dokonanych pomiarach. No wiadomo, że z czasem może się utlenić ale po pierwszym przeglądzie instalacji po 5 latach byłoby to już zauważalne. No chyba, że jestem w błędzie?
Kiedyś wychodził słaby pomiar L do N i L do PE na gnieździe zmywarki. Okazało się że w przewodzie był kołek bo hydraulik zamontował zawór nad gniazdem już po tynkach i wpił się w przewód. Po załączeniu napięcia pomiar: „zawór do N = 230v” 😉
W ogóle to jakiś absurd, mieszkanie by otrzymać odbiór musi mieć pomiary,a by otrzymać licznik musisz mieć odbiór. Wiec jak zrobić pomiary bez napięcia,i to wszystko w Polsce przechodzi.
PN-HD 60364-4-41.2017 411.3.4 Dodatkowe wymagania dla obwodów oświetleniowych w układach TN i TT Punkt odnośnie konieczności stosowania (RCD) w obwodach oświetleniowych
Niestety z kwestią oświtlenia sie nie zgodzę. Uważam że oświetlenie powonno być podzielone na dwa zabeczpieczenia, choćby ze względu na awarię jednego z punktow oświetlenia. Dzięki tem nie skończymy bez światła w mieszkaniu. Także uważam, że jeżeli jest możliwość podzielić oświetlenie na fazy nalżey to zrobić ze wzgledu na awarie na przyklad zaniku fazy, ten sam argument dalej bedzie oświetlenie w cześci mieszkania. Ps. Instalacja powinna byc tak wykonna aby fazy nie mieszały sie w jednej grupie puszek. Pozdrawiam z trojmiasta
Czy tam są trzy fazy? RCD trójfazowy na gniada jednofazowe? Obwód pralki powinien być osobny, z powodu mocy poboru powyżej 2kW. Czy to dużo, tak. Ale wartość mieszkania jest o wiele większa.
Tak jak pisałem w filmie o instalacji w domku jednorodzinnym o tym że lepiej z jednej fazy zrobić gniazdka w jednym pokoju. Tak teraz mówi Pan klientowi że lepiej oświetlenia nie robić z dwóch faz.
@@twojelektryktrojmiasto To odpowiem tak jak mi ktoś odpowiedział na poprzednim filmie. (-niech sobie ludzie biorą elektryka a nie sami grzebią. -wystarczy opisać bezpieczniki odpowiednio.) A ja widzę jednak że mój tok myślenia jest bardzo dobry.
Nie dużo. A propos niedziałających gniazd. Jestem tylko elektronikiem RTV, więc się nie znam. Ale widziałem osobiście, jak w pewnym mieszkaniu PRL nie było gniazda zasilającego w łazience i elektryk podciągnął zasilanie z oświetlenia. Pralka działała, jak w łazience było załączone oświetlenie.
Że jeszcze ludzie nie dorośli do korzyści płynących z układu w gwiazdę "w nowym budownictwie". Koszt mizerny w stosunku do domu a potem robisz sobie co chcesz i jak chcesz. a tu dalej partyzantka jak za komuny pajęczyna tylko ze w innym wydaniu.
To wcale nie jest mała kwota plus znacznie większa rozdzielnica gdzie w bloku mało jest na to miejsca. Często na samo prowadzenie przewodów jest bardzo mało miejsca. W gwiazdę to się robi w domkach i stawia szafę wielką.
oj widzisz, zapis że tracisz gwarancje dotyczy tylko tej cześci przerabianej, dorabianej. Idąc tym tokiem rozumowania, nic po oddaniu nie możesz zrobić. Nie dezinformujcie klientów.
Kolejny treściwy i edukacyjny odcinek z relacji na budowie, podoba mi się 😁😁
Kolejny, genialny odcinek!!! Czy to dużo? Pytasz. Uważam, że nie! Zwłaszcza że mamy fachowy pomiar, rzetelne sprawdzenie połączeń oraz podłączenie rozdzielni, a na koniec protokół - przy zakupie mieszkania są to wręcz śmiesznie niskie koszta. Tak dla przykładu, dziś klient poprosił o podłączenie tylko 3 źródeł oświetlenia, wszystko miało być podłączone tylko wstawić włączniki i już. Temat zakończył się włożeniem 25 mb przewodu oraz peszla, (z przewodu od żarówki tylko do włącznika to i Salomon prądu nie dostarczy) szukaniem przewodów do włączników schodowych, założeniem przewodów zasilających, oprawek, puszek, złączek WAGO. Klient w szoku bo, "przecież miały być tylko włączniki założone, przecież kable wiszą" nie mówię już o przewiertach, otworach itp. Odpowiadając na Twoje pytanie (przepraszam za Per Ty) ale nie jest to dużo - przede wszystkim korzystajmy z gwarancji lub rękojmi instalatora, dewelopera, korzystajmy z usług osób, które mają wiedzę pojęcie, wiedzą gdzie i czego szukać by samemu nie stać się ofiarami oszustwa lub cwaniactwa.
Przede wszystkim płacę za czyjąś wiedzę a ona jest już sama w sobie cenna ;)
👏👏👏
Tak potszebno! Każdy robi swoją robotę!
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
Profesjonalne podejście 👌
Pamiętajcie, za wiedzę się płaci!
Oswietlenie poza awaryjnym musi byc objete RCD, oswietlenie moze byc z roznych faz i sens jest taki, zeby w przypadku zaniku fazy, nie bylo ciemno w calym mieszkaniu, wtedy stosujemy znaczniki przewodow, ktore kosztuja grosze
Tak, masz rację ale tu są podwójne schodowe i na jednym łączniku mamy dwie różne fazy. W tym problem
W łączniku podwójnym schodowym nie mamy dwóch faz, jest to jedna o ta sama faza, a podział oświetlenia na poszczególne fazy nie ma absolutnie nic w wspólnego z łącznikami podwójnymi schodowymi. Absolutnie nic.
@@bartoszpopawski7098 Na jakiej podstawie twierdzisz, że na jednym z tych łączniku nie miał dwóch faz? Wykonywałeś tę instalację? Ja się z czymś takim już spotkałem.
gniazdka i lampy powinno się sprawdzać co najmniej 500 watową żarówka wolframową a najlepiej farelką. Te żaróweczki ledowe to jakaś kpina do tego promuje Pan vago a te żarówki łączy Pan na zwykłe kostki. Chyba szybciej zapiąć vago niż kręcić śrubokręcikiem Ale ogólnie materiał spoko Pozdro z Choroszczy !!!!!
Nie promuję wago (bynajmniej w tym momencie) - stosuje wago i sugeruję nowe metody 😉 tu używam kostek ze względu że takie już są zainstalowane na przewodach. Gdybym sam je musiał obierać wówczas użyłbym wago - tu korzystam z tego co jest 😉
Teraz oglądam. I widzę że grosz do grosza i będzie........ Jak dla mnie to i dużo i mało biorąc pod uwagę że jeżeli przyjeżdża dwóch serwisantów do maszyny akurat rolniczej z podobnym komputerkiem😊 i liczą sobie 260 od łebka +VAT za godzinę plus dojazd oczywiście osobno w dwie strony a pewnie od każdego jeżeli mają na trasie więcej to sam oceń😅. Według mnie taniocha😅u ciebie. Pozdro😊
Na końcu filmu mówi Pan o uprawnieniach, jakie to są uprawnienia? Czy posiada Pan uprawnienia budowlane elektryczne i czy do sporządzenia protokołu są takowe potrzebne czy wystarczą same uprawnienia G1 (E+D)?
Sęp E i D z pomiarami oboje do tego Marcin jest projektantem plus budowlane. Dzięki temu możemy ogarnąć kompleksowo z dokumentacją np ładowarki w garażach
@@twojelektryktrojmiasto Sep* autokorekta się wkradła 😀 PS. super film jestem na drugim roku technikum elektrycznego i czerpię wiedzę
@@twojelektryktrojmiasto A do odbioru instalacji w mieszkaniu / małym domu starczy SEP E + D czy muszą być budowlane? Druga sprawa, czy wymiana instalacji aluminiowej na miedzianą łącznie z nową rozdzielnicą (czyli de facto nowa instalacja) wymaga projektu i odbioru w kontekście prawnym?
Jak co to poprawiaj jak źle gadam 😉😝
Gdy stawiasz dom i kładziesz pierwsza instalacje potrzebujesz wpisu do dziennika budowy który wykonuje kierownik budowy. Tyle. Wymiana instalacji jeśli robisz to w mieszkaniu wymaga co najwyżej zgody ADM bo takie są wewnętrze przepisy.
Projektu nie wymaga - wymaga ogarniętego elektryka który wiesz że jest dobry i na koniec zostawi Ci i protokół i gwarancję. Jak tego nie daje to jest ujowy bo nie masz pewności że potem odbierze od Ciebie telefon
Całe oświetlenie na jednym bezpieczniku to może nie błąd ale pewne utrudnienie. Jeśli jakaś lampa zacznie wywalać różnicówkę to pozbawiamy się oświetlenia w całym domu. A że często grzebie się w domu jak wrócimy z roboty to jest i tak ciemno, więc albo po ciemku albo do latarki latamy po domu i szukamy usterki. Mimo wszystko zrobiłbym przynajmniej na dwóch "esach".
I tak i nie. To raczej małe mieszkanie. Jeśli już to tylko oświetlenie do łazienek dałbym na oddzielnym obwodzie.
Na oświetlenie nie stosujemy różnicówki
@@zbyszekstolski6251 a niby dlaczego?
To była na prawdę przyzwoita promocja dla klienta, takie stawki przed inflacja były. Niestety z takich wycen nie da się dziś utrzymać firmy i życia codziennego. Musimy się nauczyć że usługi specjalistyczne nie mogą podlegać pod „szukanie oszczędności” bo człowiek je na mieście, zostawia napiwki, marnotrawi w różny sposób pieniądze już nie chce wymieniać bo jest tego mnóstwo. Gdy przychodzi do rozliczenia za przeniesienie rur w domu, naprawę auta,pomiar do ubezpieczenia domu, pada zdziwienie dlaczego to tyle kosztuje. Zapraszam do aktualizacji cen 😊 więcej takich filmów prosimy!
To nie trzeba marnotrawic pieniędzy proste nie wydawać na byle co a po drugie to co niektórzy chcieli by nie wiadomo jak żyć duże domy mieć za miliony auta po kilkaset tysięcy.
W dzisiejszym czasie jak ktoś kompletnie się nie zna jak to działa to taki odbiór przez fachowca jest potrzebny i musi być. Deweloper robi jak najtaniej tak jak np. tynki gipsowe w łazienkach...Woda lubi to :D
Na przykład 😉
Tynki gipsowe w łazience są niezgodne ze sztuką?
Na filmie jest płyta GK.
@@tytusdezoo7347 Gipsowe tynki nadają się do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, ale o niskim stopniu zawilgocenia. Wszędzie tam, gdzie wilgotność jest wysoka, np. w łazienkach czy basenach krytych i saunach, wykorzystaj lepiej tynk cementowo-wapienny.
@@kamilo62 Tynk gipsowy w takich pomieszczeniach jak dobrze zagruntujesz to nie pociągnie ani grama wody a pod płytki jeżeli będą na całych ścianach daje się i tak wcześniej hydroizolację, to myślisz że tynk cementowy nie chłonie wody?? spróbuj a się zdziwisz. W filmie jest płyta G-K to też jest tynk tyle że tzw suchy tynk ale gipsowy i do tego z kartonem i jakoś ludziom nie odpadają ze ściany płytki itp. Z twoim tokiem myślenia w drewnianym domu musiałbym ściany łazienki wymurować i obrzucić tynkiem cementowo-wapiennym bezsens dziś są inne materiały dużo lepsze i łatwiejsze do adaptacji na ściany niżeli sam tynk który lubi pękać po czasie albo w trakcie wiercenia otworu odpadnie z połowy ściany.
@@mudassaba8194 to nie jest moj tok myślenia tylko tak można robić. Co do dzisiejszych czasów i materiałów..kiedyś też była folia w płynie i co z tego ? Jak sam napisałeś jak dobrze za impregnujesz i płytki będą do sufitu..ale nie muszą być. Dziś są robione gipsy bo taniej, ale tynk cementowy wcale nie jest wymysłem..
Jeśli natomiast chodzi o domy drewniane ..przecież też je impregnujesz , a w tartaku kupujesz z nałożonym środkiem grzybobójczy m.
Szczerze tutaj to cena za niska - 2h na miejscu, dojazd, protokół to wychodzi lekko 600 zł za jednego :)
Dzięki za sugestię 😉😂
@@Rykacz masz rację cena niska. Ja za same pomiary w mieszkaniu biorę 600-700 zł. Profesjonalne urządzenie dobre kilka tysięcy (między 6-10 tys) do tego program na licencji powyżej 1 tys. Uprawnienia, wiedza i podpis drugiego elektryka z uprawnieniami (potrzebny ten co pomiary wykonał i sprawdzający) więc cena niska jak za całość usługi z odbiorem :)
Wam każda kwota to jest za mało
@@zino7945 xD do mechanika w warsztacie też tak mówisz? xD
Czy taka usługa jest potrzebna, są to dwie pieczenie na jednym ogniu, przegląd instalacji elektrycznej który mówi nam o tym że instalacja jest dla nasza bezpieczna i sprawna , przy okazji są papiery ew. dla ubezpieczalni w razie W, i dodatkowo bonus usunięcie usterek przez dewelopera na jego koszt, koniec końców to najtańsza wersja, i czy 900zł to dużo? sądzę że w punkt, ani dużo ani mało, jak by rozbić to na 3 usługi: sprawdzenie osobno, pomiary osobno, usunięcie usterek to wręcz jest to PROMOCJA!
Też tak sądzę - dla mnie też wygoda robiąc to wszystko za jednym podjazdem 👍
Panie, sąsiad elektryk to za flaszkę mi to zrobi i jeszcze poprawi po tamtych ;)
A na powaznie to biorąc pod uwagę że masz koszty działalności i albo przez popołudnie zrobisz kilka awarii albo posiedzisz na sprawdzeniu to ten tysiak na was 2 w mobej ocenie jest ceną ok.
Też tak uważam 👍
Kolejny świetny materiał ;) Brak RCD w obwodach oświetlenia.. problem pojawia się bardzo często i w moim regionie (woj. Podkarpackie). No cóż, nie każdy aktualizuje wiedzę i stąd ten problem, ale nie będę się rozpisywał bo wszystko jest zawarte w artykule, o którym mówisz :) Dodam tylko, że równie częstym problemem jest również brak wykonania podziału PEN i robienie układów TN-C z wyspą TT.. taka bym powiedział wizytówka moich okolic :)
Wiele osób nie aktualizuje, co fachu uczy się tylko na budowie i tak zostaje.
Albo mają w 4 literach absurdalne normy
@@zino7945 dlaczego absurdalne? Wyjaśnij.
Często spotkałem się z teorią że lampy nikt nie dotknie i nie musi być RCD 😉
W Lublinie nie spotkałem się jeszcze żeby w nowym bloku oświetlenie było poza RCD, a pracuję głównie na nowych blokach
A przepraszam czy gniazdo jest zalozone kolo odplywu wody i kranach a w zasadzie to na kranach
Wypowiem się stricte nt. dojazdu do klienta.
Moim zdaniem czas dojazdu jesteśmy w stanie jakoś sobie wyliczyć (np. na podstawie map googla, ale tez na bazie własnego doświadczenia) oczywiscie zdarzają sie wypadki - korki. No ale to juz siła wyższa.
Wiadomo czas to pieniądz, jeżeli mam przeznaczyć na dojazd 2 godziny, a w tym czasie teoretycznie mógłbym blisko siedziby firmy zrobić dwa zlecenia to wiadomo.
Kwestia godzin w których dojeżdżamy do klienta - różnica w cenie.
To myślę można z góry określić i powiedzieć jaka stawka.
Np. 50pln godzina dojazdu, nie chce klient, niech szuka kogoś blizej.
Trochę jak z dowozem pizzy :)
Sam pomiar myślę ze 250-300 brutto za godzinę. (I tak minimum 300 - jakby sie okazało, że jest jeden włącznik)
Cena usługi jak najbardziej adekwatna do tego jak fachowo została wykonana. Właściciel zapewne nie był zdziwiony z ceny, a przy okazji ma na papierze źle zrobione punkty przez dewelopera.
Pozdrawiam i dzięki za filmik ;-)
Zawsze przedstawiam ceny przed spotkaniem
Aktualne warunkibtechniczne wymagaja rcd na wszystkich obwodach . A to juz akt prawny wyzej niz norma
Wkoncu jest ten temat ruszony . Odbieram mieszkania i jestem wykonawcą . Instalacje elektryczną jest ciężko " zbadać " jak klientowi się nie nadmieni , że musi zgłosić znacznie wcześniej o licznik . Na odbiorze podnoszą bezpieczniki przedlicznikowe i wtedy można sprawdzać . Na ostatnim odbiorze na Gdańsk Letnica z rzutów branżowych brakowało jednego gniazda i oraz łacznik światla był po innej stronie 😮
Z licznikiem jest problem czasem, ja miałem po tygodniu, a brat po 3 miesiącach, a siostra znów po 2 tygodniach
Tauron robi jak chce 😅
A ja dzwonię, podaje numer umowy i klient ma tego samego dnia 😉
I taki to ma wtedy czas na łowienie ryb :)
Jakie sa normatywnie konieczne pomiary w mieszkaniu ?
Nie zgodzę się, że lepiej robić oświetlenie na jednej fazie. Jeśli instalacja jest trzy fazowa to robi się tak najlepiej rozdzielając na różne fazy. W przypadku braku jednej użytkownik dalej będzie miał jakieś oświetlenie. Nikt nie powołany nie ma grzebać w puszkach, a elektryk i tak powinien każdą swoją pracę sprawdzać i być pewien braku międzyfazowego przypadku. Można np. dodatkowo planując instalacje w sąsiadujących puszkach nie stosować innej fazy, ale jest to możliwość dodana, a nie obowiązek. Osobiście rzeczywiście np. planując gniazda (np. w przypadku podwójnej puszki dla pralki i suszarki) często sugeruję klientowi zachować odstęp puszek do tych gniazd tak żeby móc podzielić obciążenie także na tych obwodach. Tym bardziej że zmiana aranżacji to szczegół mało istotny, a projektanci wielu szczegółów nie uwzględniają.
Dziwi mnie więc szczegółowość przedstawiona w filmie co to aranżacji (ale ok😉)W praktyce więcej sprawdzeń połączeń, kolorów zastosowanych żył przewodów co do przeznaczenia, poprawność i czy w ogóle wykonano połączenia wyrównawcze - to niektóre z kwestii które powinny paść przy oględzinach, a potem..... pomiary. 😊
Mam nadzieję że krytyka nie brzmi złośliwie dla właściciela kanału, ponieważ kwestia tzw. odbiorów jest stosunkowo złożona, a sam kanał ciekawie ujmuje wiele kwestii. Życzę powodzenia👍
Jak mierzycie R izolacji to rozpinacie N i PE w rozdzielnicy? Czy tylko zrzucacie nadprądówki
Cena drozsza niz w Angli a widze ze zrobione duzo mniej. A brak RCD na swiatla to zacofanie masakryczne. Ten test bym zrobil samodzielnie w 2-3 godzin wlacznie z protokolem. Smieszne ze cos takiego jest robione przed zakonczeniem remontu. Jaka pewnosc ze pozniej metalowe lampy beda uziemione albo czy wszystko bedzie prawidlowo podlaczone I nie zostana Kable wystajace ze sciany tylko na kostkach?
23:00 moja praktyka: urządzenie, gdzie P > 2kW -> osobny obwód. Jak dla mnie te gniazdko 7:26 (prawy dół) i 6:35 dół -> do przesunięcia/likwidacji.
Prawda, ale jeżeli w tej samej łazience gdzie oprócz pralki będzie jeszcze tylko jedno gniazdko pod golarkę albo suszarkę to chyba wyjątkowo można darować i to gniazdo i pralkę zrobić na jednym obwodzie.
Do tego wspolczesne pralki pobierają mniej nik 2kw
@@zino7945 1. im więcej zabezpieczeń tym lepiej, 2. wieki miną, zanim w każdym mieszkaniu w Polsce będą takie pralki :D
@@RavKov bez przesady na 1 dwie takie pralki pójdą bez problemu albo pralka+suszarka jak robiłem deweloperke to też projektant nie zaprojektował osobnego do pralki nigdzie
Nie zgodzę się ,że oświetlenie ma być z jednej fazy. Ja preferuję jedna fazę na pokoje a drugą fazę na korytarz. Zysk jest taki jeżeli nastąpi uszkodzenie w którejś lampie to mamy inne źródło światła w mieszkaniu . Dzieci i starsze osoby zdecydowanie lepiej znoszą takie awarie. Pozdrawiam
Zgadza się ale tu - w tym konkretnym przypadku wszystko jest w układzie łączników podwójnych schodowych i na JEDNYM ŁĄCZNIKU mamy dwie fazy
@@twojelektryktrojmiasto kurcze, niebezpiecznie, nie? Również uważam, że nie powinno się mieszać faz w takim małym obiekcie/pokoju.
Każde pomieszczenie z innej fazy oświetlenie i z innej gniazda jedyne sensowne rozwiązanie to już nie te czasy że dwa korki i do okoła domu lecz dalej to się zdarza... Szczególnie w Pato deweloperce
@@michalotto8492Chyba mieszacie pojęcia obwodu i fazy .... Oświetlenie na kliku obwodach, nawet w jednym pomieszczeniu TAK. Obwody oświetlenia na różnych fazach w jednym pomieszczeniu LEPIEJ UNIKAĆ.
@@krzysztofj7807
Dlaczego?
Może prędzej jeżeli chodzi o gniazda.
Ale to przy jakimś sprzęcie np audio co jest łączony ze sobą.
Dlaczego akurat oświetlenie szczególnie jak jest z innej grupy włączników.
Jakiego momentu używasz do sprawdzenia dokręcenia? Szukałem w kartach bezpieczników, ale nic nie podają.
Podają podają 😉 szukaj na stronie producenta . Np szyny montażowe to zazwyczaj 1.8 a aparatura to 2.2 2.4 2.6 w zależności o d firmy
Jeżeli już podnosisz temat obwodów oświetlenie sprzed rcd to najlepiej jest o po prostu poprosić o projekt wg którego instalacja rozdzielnicy została wykonana (a taki na pewno jest) i w tedy się do tego odnosić. Ja też jestem zdania że wszystkie obwody winny być dobezpieczone rcd. Jednak rzeczowo to projektant za to odpowiada projektując rozdzielnice elektryczną w tym lokalu (budynku). Jeżeli chcesz już sprawdzać wkonalnosc z projektu to schemat ideowy rozdzielnicy też powinieneś mieć.
Do tego nie musi być osobnego obwodu do pralki bo też się z tym spotkałem że projektant nie zaprojektował osobnego w całym bloku
@@zino7945 osobny obwód do urządzeń powyżej 2kW a przeciętna pralka czy zmywarka ma obecnie około 1800 W. Ale jestem zdania, że i tak warto zrobić osobny obwód bo klient wstawi nietypową pralkę.
A często i pralkę i suszarkę jedną na drugiej 😉
@@twojelektryktrojmiasto pralka i suszarką spokojnie pójdzie na jednym
Dokładnie. To nowa instalacja więc dołożenie jednego czy dwóch obwodów (pralka i suszarka) to nie są koszty które wiercą dziurę w kieszeni klienta. W razie awarii jednego z urządzeń włączamy awaryjny obwód a drugi pracuje bez wymuszonej przerwy. Jednak zawsze jest hierarchia najpierw projektant później my wykonawcy;)
Elektryk przy mnie podłączał skrzynkę bezpieczników na mieszkanie: dal różnicowkę na każdą fazę, czyli trzy roznicowki, wyłącznik główny w tym przypadku nie był przewidziany choć powinien być dla zasady wg mnie, obwody oświetleniowe zrobiłem 4 i na gniazda 6, porozdzielal wszystko pomiędzy te 3 fazy i można wyłączać różne obwody a światło i prąd zawsze będzie dostępne z innych pomieszczeń,
Inerpretacja jest taka że wszystkie obwody powinny być zabezpieczone rcd jednak w praktyce nie każdy to stosuje jednak wg prawa światło powinno być zabezpieczone rcd
Roznicowka na światło to jak 5 koło u wozu
Uczciwa cena👍
Jak dla mnie... to nie ma odbioru bez rozkręcania każdego gniazda i łącznika. Niestety...
Połączenia są krytycznymi punktami w instalacji. Tyle się słyszy o dziadostwie jakie robią deweloperzy. Ja bym czegoś takiego nie użytkował bez sprawdzenia puszek.
"Brak RDC na obwody oświetlenia" - "OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII1)
z dnia 15 kwietnia 2022 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" - "§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy :" - "3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed po-
wstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;" - PRAWO (oficjalnie) OBOWIĄZUJĄCE W POLSCE - developer nie ma prawa podważyć.
Zgadza się 👍
@@twojelektryktrojmiasto ja bym użył rcd, tak jak zasugerował Pan badający.... ale nie dlatego że wymaga rozporządzenie, bo tu jak teoretyk by chciał to mógłby dyskutować o ochronie przed porażeniem , wyobraźmy sobie układ gdy do takiego obwodu podłączy się nieszczęśnik, pomiędzy fazę i N ale nie uziemi, co jest możliwe np plastikowej drabince, rcd ma prawo nie zadziałać, gdyż nie będzie różnicy prądu w układzie testowym różnicówki
Cześć Paweł, mam pytanie. W jaki sposób przedłużyłbyś przewody w przypadku konieczności przeniesienia rozdzielnicy 70cm dalej? Wago? Lutowanie? Skrętka? Wszystkie przewody są miedziane. Zasilanie do mieszkania mam nowe z 2m zapasu, tylko odejścia na obwody są zdecydowanie za krótkie, a tam gdzie teraz jest rozdzielnica będzie duża szafa. Z góry dziękuję za odpowiedź. Robisz dobrą robotę, bardzo przyjemnie ogląda się Twoje filmy. Wiele się od Ciebie nauczyłem
Chyba łatwiej by było zmienić lokalizację szafy a rozdzielnice zostawić na swoim miejscu, skrętki? lutowanie? profesjonalnie odpada fachowo trzeba by w tym miejscu w ścianie dać skrzynkę i listwy zaciskowe i podłączyć wszystko na listwy i z listw pociągnąć takie same przewody do rozdzielnicy, dodatkowo od nowa wszystkie pomiary bo mogą a nawet raczej napewno zmienią się wyniki pomiarów. Trzeba pamiętać żeby zastosować te same przewody z taką samą izolacją i tej samej średnicy bo później co w protokole napiszesz. Chyba że robisz "na pałe" to wtedy już według własnego uznania, najłatwiej wago
@@mrocznyczeladnik658 No to właśnie chyba wykorzystam patent z małą skrzynką i listwami zaciskowymi. Dzięki
@@kurier420-w5e pamiętaj, że do tej skrzynki musi być dostęp i koniecznie nanieś ją na rysunek.
Nowe mieszkanie w stanie dweloperskim przynajmniej u mnie w miescie nigdy nie ma licznika. Energa dopiero po dokonaniu odbioru mieszkania pozwala podpisac umowę. Druga sprawa to z tego co się orientuje to nowe mieszkania powinny miec zrobione pomiary elektryczne przez dewelopera? Ja przy odbiorach sprawdzam to co widać czyli rozmieszczenie, wysokości itp. oraz w rozdzielnicy czy opisy i bezpieczniki się zgadzają b10 , b16 itp. Koszt normalny.
Oczywiście że firma dewelopera robi od razu odbior
@@damianzimnicki2881 Pewnie protokół firma elektryczna wystawia, ale nigdy pomiarów miernikiem na blokach nie robiliśmy
17:55 gniazdko dziala na wlacznik? Tak sie teraz robi? Gdzie tu sens?
Np. w sterowaniu lampą stojącą.
Fajny filmik. Dzięki. Zasięg.
Czy 900zł to dużo? Odjąć koszta prowadzenia działalności i paliwa, wychodzi niezbyt dużo. Ze 40zł za godzinę. Jakoś tak. Jak na dobrego elektryka to nie dużo.
Podobnie do tego podchodzę 👍
Pana filmy są ciekawe interesujące odnoszę wrażenie że Pan jest profesjonalistą co do elektryki za co należy się szacunek robi pan niezłą robotę tak trzymać pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę 😊
Dziękuję ☺️
Elegancko
Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41:2017 pkt. 411.3.4 "W obiektach indywidualnych gospodarstw domowych należy zapewnić ochronę uzupełniającą w końcowych obwodach oświetleniowych a.c. za pomocą urządzenia ochronnego różnicowoprądowego (RCD) o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA." Oświetlenie musi być na RCD!
👍
Uczciwa cena to taka, aby każdy był zadowolony :)
Twój komentarz ma drugie dno 😉
@@twojelektryktrojmiasto bo nie ma uczciwej ceny niestety. Dobra robota to dobre wynagrodzenie. Ważne, aby się dogadać na kwotę "zgodną".
Czy pomiary o których wspominasz (5-letnie) nie obejmują również pomiar rezystancji izolacji przewodów ? Miało to miejsce w tym odcinku ?
Kto Ci się bawi w to
@@zino7945 dokładnie wariacie, pomiar rezystancji izolacji to jakiś dowcip
przyjmuje się że nowa instalacja, to testowo dociekliwy robi wybiórczo ile jeszcze nie ma odbiorników, lub testowe odpina
a co do izolacji to jest takie postępowanie praktykowane że posiłkuje się certyfikatami na użyte kable udostępnionymi przez producenta
nie jest to złe, zwłaszcza że cała badanie składa się z ocen wielu aspektów, w tym izolacji np na podstawie deklaracji producenta, nikt nie mierzy 100% odcinków na izolacje
jeszcze trudniej w obiekcie gdy już działa, do tego dojdą niejawne odbiorniki (taka szkoła czy przychodnia, hurtownia itp- nie ma szans, tylko ocena)
Musi byc rożnicówka na oświetleniu. Np. jest lampa z obudową metalową i jest uszkodzona nastepnie ktoś zmywa kurz mokrą szmatą i tragedia pewna. Zabezpieczenie przeciwprzepieciowe też jest obowiązkowe.
Też tak uważam odnośnie RCD - w kwesti SPD już nie
@@twojelektryktrojmiasto podejrzewam że SPD w nowych budynkach to kwestia czasu coraz więcej ładowarek innych cudów w DE chyba już standard
@@GregsSwidnica Jeżeli to blok, to na pewno ma (musi mieć) SPD, jeden na cały obiekt. Nie ma wymogu stosowania SPD w mieszkaniach.
Dokładnie.
N SEP 002: "Każdy odbiornik o mocy 2 kW i większej należy zasilać z odrębnego obwodu, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z zapotrzebowaniem." Co do RCD to ja stosuję podział na pomieszczenia mokre i suche / osobno gniazda i oświetlenie. No i pytanie jakiego typu RCD było (projekt / montaż). A i gniazdo na dworze, czy bezpośrednio przy ujęciu wody (łazienka, kuchnia) zalecam klientom IP68 (własne podejście).
Pralka , zmywarka, suszarka a czasem piekarnik to moc grubo poniżej 2kW do tego pobierana chwilowo dlatego u nas projektant nigdzie nie zaprojektował osobnego do pralki na całym bloku
Jak to jest ze skoro nie bylo odbioru to nie bylo przeniesienia aktu wlasnosci wiec nie powinno byc pradu bo nie ma licznika zalozonego na przyszlego wlasciciela. Czy tutaj coś mylę?
Mogli wykorzystac ten trujfazowy rcd czemu tego nie zrobilj?
Nie jest dla mnie zrozumiale, dlaczego tak prosta czynnosc mozna wykonac źle. Jest schemat i trzeba tylko według niego wykonac instalacje. I co wyszlo z różnicowka? Projektant może niestosowac jej przy obwodach oswietlenia?
No widzisz - proste rzeczy a i tak źle 😉
Cześć. Czy możesz polecić jakiś detektor/miernik do domowej diagnostyki gniazdek elektrycznych? Te, które patrzyłem mają detekcję fazy na prawym wtyku i nie nadają się na polskie gniazda.
Za stówkę unit-ut15
@@twojelektryktrojmiasto Dzięki wielkie :)
Ale czemu nie zrobili calego mieszkania pod jednym rcd?
Cześć 😊W mojej ocenie biorąc pod uwagę podatki, opłaty (ZUS, amortyzację itd.), Twoją wiedzę i doświadczenie oraz to że wziąłeś elektryka pomiarowca któremu też trzeba zapłacić cena jest adekwatna do usługi którą wykonaliście. Natomiast jestem ciekawy jak Ty i inni elektrycy podchodzą do tego iż ktoś sam kto nie ma uprawnień zrobi elektrykę łącznie ze skrzynką bezpiecznikową zgodnie z przepisami (gdzie sprawdzilibyście w trakcie wizyty czy faktycznie tak jest) do wykonania protokołu odbioru jak i pomiarów właśnie też między innymi pod kątem ubezpieczeń mieszkaniowych? Czy wykonujecie takie protokoły gdy ktoś inny zrobił czy stanowczo odmawiacie wykonania usługi ?
A i fajnie byłoby jeszcze zrobić film o rozłożeniu obciążenia na poszczególnych fazach bo to mało informacji w tym zakresie
A dlaczego nie ? Taki ktoś może to zrobić nawet lepiej ode mnie bo będzie się starał a ja mogę popaść w rutynę😉 jeżeli wszystko jest poprawnie wykonane nie widzę przeszkód. Przecież robiąc pomiary gdziekolwiek i wychodzą one poprawnie to też poświadczasz poprawne wykonanie czyjejś pracy
@@twojelektryktrojmiasto dobrze wiedzieć. Bo czasem w necie są elektrycy którzy piszą iż jeśli elektrykę wykonał ktoś inny niż osoba która ma wykonać pomiary to stanowczo odmawia bo nie che brać odpowiedzialności i blablabla…
@@pkonrad9966 Są też tacy co nie przyjeżdżają na poprawki po kimś innym i moim zdaniem to trochę janusze biznesu, bo dlaczego nie mogę wziąć kogoś innego (np z lepszą ofertą) na montaż biały, a potem do tego pierwszego zwrócić się o pomoc bo coś nie działa?
@@ghost8762 a to akurat też wiem, trochę mogę zrozumieć bo skoro ktoś spie…li to niech naprawia ten kto popsuł
Czy prowadząc pomiary można wykonywać je samemu tzn posiadając Sep g1 E D + pomiary czyli pełen zakres czynności czy potrzebna jest druga osoba sprawdzająca?
Musi być druga osoba, ale kręcą się tam dwie osoby, więc film zinterpretuj sobnie sam.
@@hscxca nie muszą być dwie osoby, jedna może zrobić i sprawdzić i podpisać.
Ci znajomi co to właśnie kupują mieszkania, to potem do nas po prostu zadzwonią żeby jakoś ogarnąć ;)
Brak różnicowki na obwodach oświetlenia a gosc tytuujacy sie mianem "elektryka" Sie zastanawia czy to dobrze czy niedobrze 😆😂😂 Systematycznie z filmiku na filmik pokazujesz, że jesteś po jakims kursie kupionym na aliexpress albo temu .
Jeszcze ten podzial oświetlenia na jedna fazę to jest dopiero hit. 😂
To nie oglądaj jak nie rozumiesz sensu zadawanych pytań 😉 pozdrawiam
Obejrzalem bo mi sie niestety wyswietlaja twoje filmy. Nie oglądam żeby zdobyć wiedzę tylko po to żeby zobaczyć jakie głupoty gadasz do ludzi, którzy mają jeszcze mniejsze pojęcie niż ty a jak widzę w komentarzach są I tacy, i niestety jest ich sporo.
Tam jest taka opcja: „nie wyświetlaj materiałów tego użytkownika” - kliknij
Uslugi sa drogie bo obwodnica 3miasta jest niewydolna. Tez prowadze biznes w okolicy i trzeba liczyc ze kierowcy nie ma czesto po 5h czyli wiekszosc jego dnia - przejazd z gda do gdyni
Bez dwóch zdań pomiary i protokoły odbiorcze nowych instalacji elektrycznych powinny być obligatoryjne oraz umocowane jako wymóg prawny. To także powinno dotyczyć przeglądów okresowych i wszelkich modyfikacji instalacji w zależności od zakresu robót pełnych lub skróconych protokołów. Kwestia interwałów pomiędzy przeglądami już powiedzmy umowna. Dla domowej instalacji tutaj jest co 10 lat, albo w przypadku wynajomowania mieszkania na zakończenie wynajmu i przed ponownym wynajęciem. Jeśli chodzi o same pomiary jak i odbiór instalacji to skupiłeś się na czymś co my tutaj nazywamy testami funkcjonalnymi, a kolega na faktycznych pomiarach. To cieszy, że jedne i drugie są wpisywane do protokołu, a nie tylko samo sprawdzenie ochrony z wynikami. Jednak bardziej kompleksowe. Zgadzam się, że pomiary to nudna robota. Dla mnie jak pewinie dla Ciebie są prawdziwą karą. Zdecydowanie wolę coś tworzyć niż łazić z miernikiem i papierami lub laptopem. Z mojego doświadczenia wiem, że wystęujące różnice pomiędzy stanem faktycznym instalacji, a planami nie są traktowane jako usterki o ile zostały wykonane na podstawie rewizji oryginalnego planu, a nie na podstawie widzimi się i zgadywanki elektryka jak w tym przypadku. Natomiast co mnie zaciekawiło to fakt, że instalacja była zasilona przed wykonaniem pomiarów w stanie beznapięciowym czyli R1+R2, R1+RN, Rezystancji Izolacji obwodów oraz kontynuacji przewodów ochronnych. Tutaj jest to zabronione. Zabepieczenia obwodów jak i sam odłącznik główny muszą być zablokowane w pozycji "0" tak by uniknąć przypadkowego włączenia zasilania. Odpowiedzialna osoba ma klucze do kłódek od każdej blokady i dopiero po pozytywnym potwierdzeniu w/w pomiarów można włączyć zasilanie i wykonać pozostałe pomiary. Czy drogo, czy tanio? Cena i liczba godzin spędzonych na przeglądzie wydaje się nieprzesadzona. Gdybyś robił to sam wyszłoby 4 godziny na odbiorze plus czas dojazdu i pisanie protokołu oraz koszta z tym związane. Cieszy, że po przeliczeniu stawka godzinowa w Polsce za ten rodzaj usługi zaczyna rosnąć i dościgać stawki na zachodzie.
Wystawiles na to paragon Vat 8%?
Tak
@@twojelektryktrojmiasto Możesz kiedyś opowiedzieć jakiej kasy używasz :) Ja w przyszłym roku będe musiał kupić do pierwszej działalności , wiem że skarbówka zwraca 90 % a nie wiecej niż 700 zł hahahaha a kasa prawie 2 k :)
900 śmiech na sali Panie kochany. 900 na łeba to jeszcze rozumiem
Czy prowadzenie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych po tynku a nie w ścianie to jakaś nowa technika deweloperska?
to norma, spotyka się także nie tynkowane łazienki bo i tak będą klejone kafelki to po co zmniejszać metraż.
@@hscxcamało chleba jeszcze zjadłes i głupoty piszesz
@@MajsterPioter bzdura
Na ile niutów ustawił Pan wkrętak?
To zależy co i gdzie. Każdy zacisk ma swoje deklaracje. 1.8, 2.2, 2.4…
@@twojelektryktrojmiasto a w tym przypadku? Mam taki sam i taka aparaturę dokręcam 2.4 niuta i to trzeba niekiedy się zaprzeć aby bit dobrze dolegał oraz wbrew pozorom użyć sily. Na filmie wkrętak przeskakuje niczym grzechotka... stąd też moje pytanie.
@@dajankov dokręca się normalnie zwykłym wkrętakiem a nie cuduje z takimi zabawkami
@@zino7945 odpowiedz bez związku z pytaniem. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
Jak z protokołem te "mniej niż tysiak" to ok plus są wykonane pomiary
A dlaczego tak jest ze ci deweloperzy nie dawaja rdc na oswietlenie ja tez sie z tym spotkalem u mojego brata w mieszkaniu tez jest to samo czy to jest ku przestrodze?
Różnicowka na światło to jak 5 koło u wozu nie ma co przeżywać bez roznicowka jeszcze zerowanie chroni metalowe obudowy lamp
A gdzie są napisy? Prosiłbym o utworzenie napisów dla osób niesłyszących.
Panie elektryku czy w 2024r nadal trzeba podczas burzy wyłączać elektronikę z gniazdek? Czy już mieszkania, bloki, domki maja takie zabezpieczenia które chronią przed uszkodzeniem? NP. Serwerownie nie są wyłączane podczas burzy i im nic sie nie dzieje. Dziekuje za odpowieć
jak są odpowiednie ochronniki przepięć to nie
@@Psipsiak172 Coś więcej? Rozwiń myśl.
Ale numer tyle błędów ja jak robię to na koniec sprawdzam czy gra wszystko 😊
Cześć
Czy do odbioru nowej instalacji nie są potrzebne uprawnienia budowlane?
Tu jest odbiór ale nie taki typowy o którym myślisz. Tu odbieramy prace które miał zlecone deweloper. To nie jest odbiór z wpisem do dziennika budowy bo to zupełnieninny temat. Tu odbieramy dla klienta, za klienta, na zlecenie klienta bo się nie zna a chce wiedzieć czy jest wykonane to czego oczekiwał
Do "Dopuszczenia instalacji do ekspluatacji są potrzebne uprawnienia D - Dozoru" - same uprawnienia budowlane w zakresie elektrycznym nie wystarczą.
@@hscxca
Co za brednie
Uprawnienia typ Do uprawniają do nadzoru prac nad grupą ludzi z kategorią E.
Gość mający kat Do nie może wystawić protokółu z pomiaru elektrycznego,to są inne uprawnienia.
Jest jeszcze gość z uprawnieniami budowlanymi,jest on po studiach i min pięcioletnią praktyką, może się wpisywać do dziennika budowy.
@@TataKacpisia "Gość mający kat Do nie może wystawić protokółu z pomiaru elektrycznego,to są inne uprawnienia." - jakie są potrzebne uprawnienia ?
@@hscxca
Uprawnienia na pomiary elektryczne
To jest zupełnie inna kategoria niż uprawnienia D
Odpowiadając, w warunkach technicznych jest jasno określone że obwody oświetlenia mają być zabezpieczone rożnicówka.
Witam, dlaczego podpisałeś się pod protokołami skoro P. Marcin sam je wykonywał? wspomniałeś we filmie, że tym się nie zajmujesz przecież. a przecież w tych protokołach nic nie ma na temat Twojego sprawdzania oświetlenia czy gniazd.
Uważam ze za drogo I to dużo za dużo, najważniejsze ze taką pracę powinna jedna osoba zrobić co zmniejszyło by juz cene a tak musza być dwie osoby przecież opłacone. Remonty robią jednoosobowo chyba ze trzeba coś co wymaga pomocy drugiej osoby. Ale elektryk żeby był w kilku osobach przesada to lekka praca dla jednej osoby i cena powinna byc o polowe mniejsza. A co do juz samej stawki to jeszcze inna kwestia ale pomijajac juz szczegóły to jak pisalem na początku jedna osoba to powinna zrobic i koszt to polowa tej ceny.
Pytanie: czy jeśli dwa gniazda, nad blatem i pod dla pralki są na jednym obwodzie, a nadblatowe jest ip44 z klapką ale mniej jak 60cm od kranu umywalki to czy w protokole będzie to jako do poprawy?
Zależy na kogo trafisz
"a nadblatowe jest ip44 z klapką ale mniej jak 60cm od kranu umywalki to czy w protokole będzie to jako do poprawy?" -" od umywalki" - NIE - dziszejsze prawo dopuszcza takie usytułowanie. (ps: "kran" czy inna wystajca ze ściany rura z wodą nigdy nie tworzy wokół siebie strefy. Strefę tworzyło umywalka, zlew, wanna, brodzik czy inny basen i należało się odsunąc o 0,6 m. ale sam kran czy inna wystająca rura ze ściany nie tworzy wokół siebie strefy więc można wokół niej zakładać gniazdka - nad, pod lub pod skosem.)
urządzania w łazience wymagają osobnego gniazda na osobnym obwodzie, a także pralka jako urządzenie stałe wymaga takiego podłączenia. jeżeli moc łączna tych odbiorników będzie poniżej 2kw to może być jeden obwód. kwestia usytuowania to osobna sprawa, należy pilnować stref i takie gniazdo nie może być tak usytuowane jak Pan opisał
Ja uważam, że między innymi problem z brakiem oddzielnego obwodu na pralkę wynika z tego, iż Klient podał deweloperowi projekt elektryczny bez podziału na obwody. To jest często spotykane. Nie wiem, czy zaznaczone jest jakiekolwiek gniazdo na planie jako do pralki. My zawsze dopytujemy o takie detale, jednak, jak widać, nie każda firma wykonawcza pomyśli o tym za Klienta/Projektanta.
Też tak może być 👍
Czy ktoś mi powie, po co w sypialni jest gniazdo włączane łącznikiem przy wejściu do pomieszczenia? Do czego będzie to gniazdo wykorzystywane?
To już zapytać klienta. O ile w salonie może to być gniazdko np dla choinki która elegancko zapalisz łącznikiem to w sypialni nie widzę pomysłu ale klient ten pomysł na pewno ma 😉
@@twojelektryktrojmiasto Być na miejscu i nie zapytać... chciałbym tak jak ty nie musieć wiedzieć... 😂
Ja po tylu latach pewnych rzeczy nie chce wiedzieć 😉
Szczerze mówiąc, to myślałem, że to będzie więcej niż 900zł, kwota na pewno konkurencyjna, tylko pewnie nie każdy o tym wie. Raz na 5 lat do przeżycia.
Kiedyś babeczka pruła się, że 200 zł za taką robotę to dużo
A i jeszcze jedno. W włączniku podwójnym schodowym nie ma dwóch faz, jest to jedna i ta sama faza, a rękojmia obowiązuje dwa lata, reguluje to polskie prawo.
W myśl przepisów przesunęli poprawnie gniazda w łazience ... gniazdo zmywarki "Kur.. Widzisz mnie" 🤣🤣🤣 Pzdr
O widzisz, i tu jest to dopuszczone i całkiem normalne 😉 kolejna bzdura deweloperów. Do zmywarki mogą być gniazda przy samym zaworze ale w łazience już nie
Dzięki za odpowiedź a jest gdzieś to w normach że tak można robić? Czy to tylko tak umownie tak jak faza z lewej strony? Pozdrawiam
Deweloper nie jest tutaj winny tylko ekipa, którą zatrudnił do wykonania instalacji. Każda zgłoszona deweloperowi usterka trafia do firmy, która wykonała instalacje i chłopaki muszą to ogarnąć. Zastanawia mnie rozdzielnica natynkowa czy lekko schowana? Na pomysł, aby nie zabezpieczać instalacji oświetleniowej RCD wpada, w co najtrudniej uwierzyć najczęściej kierownik budowy...
Zastanawia mnie czemu robiliście pomiary skoro deweloper musi zrobic pomiary zeby instalaja była odebrana.Protokół z pomiarow ochronnych powinien dostarczyc deweloper.Cena nie jest wysoka skoro w tym sa pomiary.Łapka w górę. Pozdro
W sumie to racja. Skoro wykonał instalacje to papiery powinien on okazać. A nie teraz klient na własną rękę. I zaraz będzie odbijanie piłeczki, że on jak skończył to było wszystko ok. . . .
Nie spotkałem dewelopera który wydaje pomiary
W firmie której pracowałem wykonywaliśmy jako podwykonawcy (dewelopera) pomiary za każdym razem po zakończeniu prac :)
@@twojelektryktrojmiasto jak nie spotkałeś dewelopera który wydaje protokoły z pomiarów ? Pracuje dla wielu deweloperów jako generalny wykonawca instalacji, jako podwykonawca i zawsze ale to zawsze czy to domy jednorodzinne czy mieszkaniówka muszę obowiązkowo wykonywać pomiary i oddać protokoły z tych ze pomiarów. W końcu żeby dostać pozwolenie zamieszkanie deweloper te protokoły musi oddać w nadzorze budowlanym oraz przekazać zarządcy / spółdzielni budynku. Także jestem w dużym szoku czytając że nigdy nie spotkałeś się z protokołami od dewelopera. To jego Zasr…. Obowiązek
Deweloper z tego co ja się orientuję musi dać protokół z rezystancji izolacji oraz ZK. Ty jako klient dostajesz mieszkanie i zakładasz licznik. Czy wpuszczasz później ekipę od dewelopera aby na twoim mieszkaniu robiła pomiary? Wątpie. A pomiary impedancji pentli zwarcia czy pomiary rcd możesz wykonać na zasilaniu docelowym a nie na przedłużaczu z rb-tki. Co jak monter licznika coś skopie? Np nie dokręcona żyła N - impedancja na papierze z rb-tki super a naprawde dużo za wysoka
Mnie zastanawia taka kwesta: Developer by zakończyć proces budowlany musiał zrobić pomiary elektryczne, ktoś z uprawnieniami budowlanymi podpisał się w dzienniku budowy ze odebrane. A tam na pewno jest wpisane że wszystkie gniazda działają. Zastanawiam się na ile pomiary które zrobiliście mogą być podstawą do zawiadomienia do prokuratury że tam ktoś podswiadczyl nieprawdę. To by musiał sie jakiś prokurator wypowiedzieć. Moze ktoś ogląda?
Aż miło się patrzy na robotę. Cieszy fakt, że są jeszcze profesjonaliści, którym chce się pracować i rzetelnie podchodzą do wykonywania swojej roboty.
Koszt usługi jak została wykonana na warunki miejscowe ( Poznań - okolice ) wyceniam na 1200-1400 PLN.
W filmie zabrakło omówienia pomiarów wykonywanych przez wspólnika bo jest co robić i to nie jest kilka kliknięć na mierniku ;).
Przy osprzęcie z tej półki cenowej należy zwracać uwagę na skuteczność RCD, która bywa po za dopuszczonymi normami. ;)
Inna sprawa, że gdyby nie pisanie w domu, to usługa zajmująca 5- 6 godzin z dojazdem praktycznie rozpieprza ci dzień. Ciężko jest znaleźć sobie coś doroboty na brakujące 2 godziny. Tymczasem ZUS, czynsz, głodne dzieciaki nie dadzą ci taryfy ulgowwej na ten dzień. Wydatki są takie jak zawsze. Ostatnio gadam z ukraińcami robiącymi remont. Prace ogólnobudowlane i wykończeniówka. Fakt, że robią bardzo starannie, ale wychodzi im dniówka 800 PLN na łeb i nie mogą się opędzić od zleceń... Skończyła się "PIS drożyzna" teraz pora płacić 1000 PLN dniówki.
Wg mnie cena jest adekwatna w momencie gdy elektryk dostarcza dokumentacje swojej pracy na koniec - dzięki temu jest baza do dyskusji klienta z deweloperem. Idealnie byłoby gdyby w tej cenie elektryk reprezentował klienta w kontakcie z deweloperem. Dlaczego? z cala wiara w skille klienta - z pewnością nie będzie w stanie przekazać tak samo dobrze tych informacji deweloperowi jak mu to Pan opowiadał na miejscu.
Ludzie nie mają świadomości.... Nikt mi mieszkania czy domu nie odstawi do "garażu" żebym mógł wykonać pomiary, przyłącze ect...
Dokładnie 👍
Ciekawi mnie jaka będzie odpowiedź dewelopera na ten brak rcb na oświetleniu i inne błędy w wykonaniu
Sam czekam 😉
Fajnie by było gdybyś napomniał o tym kiedyś w jakimś filmiku😀 pozdro⚡
Postaram się gdy dostanę informację ale różnie to bywa
Cena ok jednym jest usluga a gdzie uprawnienia sprzet wiedza i dokumentacja nikt nie zdaje sobie z tego sprawy
👏👏👏
taka kontrola i tak nie pokarze jakie kwiatki mogą być pod tynkiem.
Co na przykład?
Np. przedłużane gniazdo zmywarki lub pralki na skrętkę.
@@Jontek_ze_wsi takie słabe połączenie byłoby widoczne po dokonanych pomiarach. No wiadomo, że z czasem może się utlenić ale po pierwszym przeglądzie instalacji po 5 latach byłoby to już zauważalne. No chyba, że jestem w błędzie?
Nie zawsze
Kiedyś wychodził słaby pomiar L do N i L do PE na gnieździe zmywarki. Okazało się że w przewodzie był kołek bo hydraulik zamontował zawór nad gniazdem już po tynkach i wpił się w przewód. Po załączeniu napięcia pomiar: „zawór do N = 230v” 😉
W ogóle to jakiś absurd, mieszkanie by otrzymać odbiór musi mieć pomiary,a by otrzymać licznik musisz mieć odbiór.
Wiec jak zrobić pomiary bez napięcia,i to wszystko w Polsce przechodzi.
PN-HD 60364-4-41.2017
411.3.4 Dodatkowe wymagania dla obwodów oświetleniowych w układach TN i TT
Punkt odnośnie konieczności stosowania (RCD) w obwodach oświetleniowych
Niestety z kwestią oświtlenia sie nie zgodzę. Uważam że oświetlenie powonno być podzielone na dwa zabeczpieczenia, choćby ze względu na awarię jednego z punktow oświetlenia. Dzięki tem nie skończymy bez światła w mieszkaniu. Także uważam, że jeżeli jest możliwość podzielić oświetlenie na fazy nalżey to zrobić ze wzgledu na awarie na przyklad zaniku fazy, ten sam argument dalej bedzie oświetlenie w cześci mieszkania.
Ps. Instalacja powinna byc tak wykonna aby fazy nie mieszały sie w jednej grupie puszek.
Pozdrawiam z trojmiasta
Min 1000zl netto. Tym bardziej przy takich cenach nieruchomości i ogólnie usług
Tu było bez napraw. Gdyby klient zażyczył sobie naprawy wówczas doliczyłbym za nie jako kolejne składowe
A co mają ceny nieruchomości do tego? Idziesz do nowego mieszkania to bierzesz więcej za taką samą robotę niż w starym?
@@ciapeek1234 dokładnie. Tak samo jak za serwis Mercedesa mechanik kasuje więcej tak samo ja za usługę macbook liczę więcej niż inne marki.
650/750 zł jeśli dostanę na koniec dokument.
Ja biorę 800 zł woj zach
Czy tam są trzy fazy?
RCD trójfazowy na gniada jednofazowe?
Obwód pralki powinien być osobny, z powodu mocy poboru powyżej 2kW.
Czy to dużo, tak. Ale wartość mieszkania jest o wiele większa.
nie tyle obwód pralki co obwód urządzeń w łazience
Tysiaka powinna taka usługa kosztować.
Wiedziałem że za mało 😀
Drozyzna
Tak jak pisałem w filmie o instalacji w domku jednorodzinnym o tym że lepiej z jednej fazy zrobić gniazdka w jednym pokoju.
Tak teraz mówi Pan klientowi że lepiej oświetlenia nie robić z dwóch faz.
Bo tu są podwójne schodowe - są dwie fazy na jednym łączniku
@@twojelektryktrojmiasto
To odpowiem tak jak mi ktoś odpowiedział na poprzednim filmie.
(-niech sobie ludzie biorą elektryka a nie sami grzebią.
-wystarczy opisać bezpieczniki odpowiednio.)
A ja widzę jednak że mój tok myślenia jest bardzo dobry.
Nie dużo. A propos niedziałających gniazd. Jestem tylko elektronikiem RTV, więc się nie znam. Ale widziałem osobiście, jak w pewnym mieszkaniu PRL nie było gniazda zasilającego w łazience i elektryk podciągnął zasilanie z oświetlenia. Pralka działała, jak w łazience było załączone oświetlenie.
850 Netto z Pomiarami tyle biorę w okolicach Poznania. Za takie mieszkanie
To drogo 😉 bo my bierzemy tyle ale na dwóch - oboje mamy swoje JDG 😉
@@twojelektryktrojmiasto Na dwóch zapomniałem dopisać 🫣🫣🫣
Dobra, dobra 😝
Że jeszcze ludzie nie dorośli do korzyści płynących z układu w gwiazdę "w nowym budownictwie". Koszt mizerny w stosunku do domu a potem robisz sobie co chcesz i jak chcesz. a tu dalej partyzantka jak za komuny pajęczyna tylko ze w innym wydaniu.
Pomóż nadmiar przewodu przez ilość mieszkań w takim bloku a wyjdzie Ci dodatkowa kwota.
To wcale nie jest mała kwota plus znacznie większa rozdzielnica gdzie w bloku mało jest na to miejsca. Często na samo prowadzenie przewodów jest bardzo mało miejsca.
W gwiazdę to się robi w domkach i stawia szafę wielką.
Ale w znaczej części przypadków, klient chce aby było tanio. Na okablowanie w gwiazdę idzie dużo mb. kabla.
@@Ezoteriusz Dokładnie tak dużo więcej i większa rozdzielnica jest potrzebna to jest nawet kilka tys zł więcej
oj widzisz, zapis że tracisz gwarancje dotyczy tylko tej cześci przerabianej, dorabianej. Idąc tym tokiem rozumowania, nic po oddaniu nie możesz zrobić. Nie dezinformujcie klientów.
Ja biorę 1000zł razem z pomiarem
Za dwóch chłopa to nie jest dużo.