Kedves László! Köszönjük szépen a visszajelzést! Nagyon örülünk, hogy tetszik a videóink minősége és hasznosnak találod őket. Továbbra is azon dolgozunk, hogy minél több hasznos tartalommal segítsük a pénzügyi tudatosságot.
Nem tudtam / akartam már tovább várni, év elején, januárban felvettem, 6,72%-on 9 milliót, 11 évre. Túl vagyok a vásárláson, jó érzés a saját lakásomba haza érkezni. Remélem sikerült "jó" időben vásárolnom (2013 szeptemberben még 12% volt). Évek óta toltam magam eltőtt, mondván majd hitel nélkül megveszem a lakást, de ez egy örök hajsza volt. Azt tervezem, hogy 3 év múlva felülvizsgálom a hitelt, vagy kiváltok vagy előtörlesztek, bár így is teljesen vállalható a havi költség.
Én most vettem nagyon jo állapotu lakást elsö emeleti butorozott .Én 100%önerövel tudtam megvenni.Tényleg jo érzés saját lakásba költözni bár még nem vettem birtokba.Fogalmam sincs milyen procedura hitel fel venni de nem is szeretném soha megtudni.
@@gabimohacs Hidd el a hitel nem feltétlen rossz dolog és nem ördögtől való. Inkább az a rossz dolog, amikor valaki megengedhetné magának ha tegyük fel jól keres és a jó keresetéből adódóan időnként előtörleszthetne valamennyit vagy idővel végtörleszthetné az egész hitelét de közben mégsem teszi, hanem inkább fizeti végig 10-15-20 évig amég magától le nem telik a hitel. Kedvencem amikor mondják, hogy "hagyom elinflálni a hitelem" mondván, hogy amit most fizet mondjuk havi 100 ezer forintot az az összeg 5 év múlva már nem azt a 100 ezret fogja érni mint jelenleg. Nos valóban igazuk van és ezzel nyugtatják magukat sokan. Megjegyezném, hogy a legjobb, ha bizonyos időnként mondjuk fél évente beletolsz egy nagyobb összeget a befizetett tőkébe, így jóval lecsökkented a havi törlesztődet és valamennyivel kevesebb pénzt fog onnantól elvinni az elkövetkezendő hónapokban, években a hiteled, emellett mégtöbbet eltudsz rakni amiből esetleg ugyan azt az összeget amit betoltál mondjuk korábban például 1 milliót fél év alatt tettél félre és raktad be, azt most mondjuk következő alkalomnál már mondjuk csak 5 hónap alatt összegyűjtöd, belerakod és így tovább. Saját példámat megemlíteném röviden: 22 éves koromig azt mondtam nekem sosem lesz hitelem, nem akartam, végül egy szülői ház 60%-ának birtoklása után a maradék 40% tulajdonrész megvásárlását csak lakáshitellel tudtam megoldani. Fix törlesztésű hitel, havi törlesztő nem emelkedik sosem, 10 évre 8,5 millió felvétel amire kb 13,5 milliót kellene visszafizetnem mert 2023 március-áprilisában a magas THM-ek miatt lakáshitelt kötni olyan volt mintha széllel szembe hugyoznál na mindegy. Lényeg, hogy havi 107-110 ezer között váltakozik a törlesztő, viszont én ezt nem 10 évig tervezem fizetni, ha minden jól megy 2026 áprilisában kilövöm ezt a hitelt ami hónapra pontosan 3 éve lesz a felvételtől számítva, ezzel összesen 10 milliót és pár tízezer forintot fizettem be a 13,5 millió helyett, és ez a nem mindegy. Sajnos sok ember saját magának az ellensége és még évekig fizeti tovább a tőkerész mellett a rengeteg kamatrészt, miközben megtehetné, hogy nem szórja a pénzt, hanem előbb kifizeti a hitelét. Az ilyen hiteltől való függéstől minél előbb szabadulni kell, mert senki nem tudja mit hozhat a jövő.
@@smilebeast Nekem sok rokonom bele bukott a lakás hitelbe meg növérem is.Macera az egész régen az árfolyam volt a kockázat most a kamat,ha meg fix a kamat akkor magas a törlesztö.A bank minden képp jol jár.Ha elöbb kiszálsz szerzözés modositási dij végtörlesztési dij meg minden kitalált baromság csak hogy lehuzhasson a bank.Nekem ez nem hiányzik.Már maga a tudat és tény hogy a bank az ember vérét szivja már ettöl undorodom soha de soha az életbe nem fogok hitelt fel venni amig élek.Hatalmas áldozatot hoztam sokmindenröl lemondtam hogy hitel nélkül legyenek meg a dolgaim.Nagyon jol kerestem mégis egy nagyon öreg rozsdás swiftel járok mind a mai napig pl.Ezt mindenki maga tudja.Tudom hogy sokaknak nehéz de akkor is egyéni döntés
@@smilebeastGratula hozzá. Egyet értek, hitelt felvenni "jó " dolog. Inkább a fix hitelt fizetem mint hogy nem évekig várják mire osszegyulik a teljes összeg egy ingatlanra. Mert a pénz inflalodik ,amit mondjuk most keresek az 6-8 év múlva sokkal kevesebbet dog érni ha nem rakom be valami megtakaritasba vagy befektetésbe. Szerencsés vagy abból a szempontból h örököltél 60% ha jól értem és így csak a 40% kell kifizetned. Az ingatlant azért is érdemes hitellel megvenni ,mert annak az ára csak fentebb megy az évek alatt. Mi tavaj vettünk egy 2+2 panelt vidéken nem kevés pénzért ha a környezetet nézem(Csongrád megye) Mi szinte mindent előre tervezünk, rövid és hosszútávon is. Így kiszámíthato nagyjából a szükséges pénz is hozzá. Nagy meglepetések nem értek a vásárlás során és a felújítás közben. 3 hitelt fizetünk abból 2 kamatmentes. Azaz 1 pedig személyi kölcsön amit 2 éven belül kifizetunk. Egyedül a babavarot vettük fel,mert anélkül esélyünk se lett volna ingatlant venni. Gyermeket meg szeretnénk szóval win-win helyzet. A 3 hitel havi 160k ami nem vészes.
Jó drágának hangzik ez a ződlakás. Mondjuk százmillió valami kis odúért a másodikon. Mégis honnan lesz a fiataloknak önereje meg keresete a gigatörlesztőkhöz?
Az MNB zöldhitel programja esetén ez volt az ingatlanra vonatkozó definíció: "Az ingatlan energetikai besorolásának el kell érnie legalább a „BB” minősítést, azaz közel nullás energiaigényűnek kell lennie. Vagyis legalább 25 százalékban megújuló forrásból kell biztosítani a ház energiafelhasználását. Emellett a ház primer energiaigényének 81-100 kWh/m2/év közé kell esnie. A lakás primer energiaigényével kapcsolatban azonban van önálló feltétel, elvárás is. Ez alapján az ingatlan összesített energiaigénye legfeljebb 90 kWh/m2/év lehet, ami miatt nem tud megfelelni az összes „BB” energetikai kategóriába kerülő új lakás." A definíció változhat...
Mi a szándék mögötte, az lenne az első kérdés. Ha a bezuhano ingatlanberuhazas, akkor a felvázolt verzió valószínű. Ha az ingatlanpiacot akarják felrázni, hogy több pénz legyen a piacon, ahhoz tobb kell. Arról nem volt szo, hogyha valaki most adna el, vásárlás nélkül, az NE most adja el, várjon pár hónapot.
Azt gondolom, hogy a dolgok nem úgy működnek, hogy valaki gondol egyet és megkéri, hogy "önkéntesen" csökkentsék a THM plafont. Ennyi erővel én megkérem a kormányt, hogy "önkéntesen" takarodjon el, keressen egy erős kötelet, a többit rájuk bízom. Az a baj, hogy az egyik "önkéntesen" részt kötelező lesz megcsinálni, a másikra meg rászarnak és itt amradnak a nyakunkon és pár havonta újra és újra bele avatkoznak mindenbe is, mert éppen úgy hozza az élet, hogy az jó a NER-nek. Gondolkodjunk. Tudom, hogy nehéz. Főleg a fideszeseknek. De próbáljatok meg gondolkodni.
Véleményetek szerint új BB+ energia besorolasu vagy a feletti házak építésére is vonatkozhat a szóban forgó hitel? Ha igen ebben az esetben is ugyan az az álláspontotok mint a jenelneg megvásárolható ingatlanok esetében?
A bankok a Hitel.pénzt a semmiből állítják elő..... Erre kérhetnek 5% ot ami mögött ingatlan fedezet van. Minimális kockázattal válalnák a kezességet a rendszer felé amikor 5% on hiteleznének....... Aki még nem érti mi a különbség a kölcsön És mi a teremtett hitel pénz Érdemes utána nézni.......
A bankok kamatköltségéről laikusként kevés valós adathoz jutok, de tudtommal ők nem a begyűjtött betétet helyezik ki közvetlenül, az csupán fedezetül szolgál (10% talán), tehát a betét sokszorosát helyezhetik ki. A kereskedelmi bank a hitelkihelyezéssel pénzt teremt a semmiből. Rosszul tudnám?
หลายเดือนก่อน
Abszolút jól tudod. A kétszintű bankrendszerben a kereskedelmi bankok teremtik a hitelezéssel a teljes pénzmennyiség kb 95-98%-át. Ezért is hívják az egészet röviden hitelpénzrendszernek. Ergo még maguk a begyujtott betétek is eredetileg innen vannak, egy hitelművelet által jöttek létre. Tehát egy bank igazi kockázata a bank run, ha egyszerre nagyon sok hitelt helyez ki rossz minőségben és egy krach során egyszerre akarják emberek beteteiket kivenni, amire nem lesz elég keszpenze a banknak. Egyebk a fiókok, alkalmazottak, informatika stb költségeit leszamitva minden hitel a banknak tiszta nyereség, mindegy hogy 2% vagy 12% éppen a kamat rajta. Plusz ugye a jegybanknal parkoltatott keszpenzre is kapnak kamatot az aktuális jegybanki alapkamat függvényében.
Kedves Balázs! Megköszönném, ha az emailcímemre küldött válaszodat átpasszolnád ide, hogy minden hozzászóló láthassa és informálódjon belőle. A leveledben foglaltakra is a nyilvánosság előtt szeretnék reflektálni. Azt gondolom, hogy ez így fair. Köszönöm!
Nekem lenne egy olyan kérésem hogy hogy akik rokkant ellátást kapnak és végleges státusszal rendelkezik azok hogy tudnak hitelt felvenni illetve mennyi hitelt kaphatnak lakás hitelről lenne szó plusz személyikölcsönt. az is érdekes lenne hogy érdemes lehet felvenni hitelt aki ellátást kap vagy nem ? előre is köszönöm :)
Ja beutik a számítógépbe a nem létező pénzt ami megjelenik a számládon. -50%os thm mellett is maradna pénzük esetes csipszre meg sábeszre bőven.... Meg mik ezek a .... praktikák hogy 7%... egész jól hangzik, de ha 20 millióra 36,4 et kell visszafizetni az nekem 84 százalékos kamatnak tűnik.. Akárhogy számolom.. Nem vagyok egy Maxwell de ez még nekem is megy. Aki teheti messziről kerülje el ezeket a féreg cégeket. Pár évtizede 1 év alatt építettél egy házat a munkáddal minimális anyagi raforditassal, most ott tartunk hogy elintézték hogy 20-30 évig csak a házra keress átlag fizubol és egy szelet kenyeret sem vehetsz ez idő alatt, ha enni is szeretnél akkor kb 40-50 évnyi jövedelmed sarcoljak. És még köszönd is meg... Ébresztő!!!
a 7% azaz éves kamat, amelyet minden évben az aktuálisan fennálló tőketartozás után kell megfizetni..ilyen ez a kamatos kamat.. pár száz éve létezik már
@@viktorthefirst Igen, utána tudok nézni ha akarok, de ez ettől függetlenül is minimum mellébeszélés. Egy esztetikazott atbaszas, hogy ne keljen azt írni a reklámokba, szerződésbe hogy 80-90%.
Azért a várható airbnb tiltást is érdemes lehet megemlíteni, mint árnövekedést gátló potenciálisan közeljövőben bekövetkező változást. Persze valószínűleg annyira nem lesz elég, hogy ellensúlyozza a többi tényezőt, de azért erős gátló hatást kiválthat.
Jó meglátások, köszönjük a hozzászólást! Tárgyaltuk az Airbnb témát részletesen az elmúlt hetekben több alkalommal is: th-cam.com/video/xcHp9ga5APY/w-d-xo.html th-cam.com/video/gqLKghavVBk/w-d-xo.html
Miért most jelentették be az 5%os THM-et? Más Európai országokban estek a kamatok.Nem akarok elméleteket gyártani, mert ezt én át sem látom igazán, de azért furcsa nekem. Az év elején mondták nekem szlovakiában, hogy a nyár végen esni fognak a kamatok.Egy török ingatlanos barátomnak szintén ugyan ezt mondták és lás csodát valóban így lett.Most beállt Magyarország is a sorba. Ezek szerint egész európában ingatlánár növekedés várható?
Szeretném egy kicsit árnyalni a képet: 1., a nemzetközi porondon valóban megjelent a kamatok csökkenése (USA, eurózóna központi bankok csökkentettek) 2., mindez Magyarországon is éreztette hatását 3., a hitelezés szempontjából (hazánkban) a 10 éves kamatszint a meghatározó, amiben 0,5%-os csökkenés következett be 4., a jellemző THM érték ma a lakáshitelpiacon 7% (a 0,5%-os csökkenés után!!!) és innen kellene 5%-ra mérsékelni ezt a mutatót 5., a 10 éves kamatszintekben 2%-nyi csökkenés hatalmas változás, itt nem arról van szó, hogy ez következő hónapkban nagy valószínűséggel meg tud történi Nincs tehát másról szó, mint hogy a kormányzat "szeretné" ha a bankok erőn felül csökkentenék a lakáshitel kamataikat, a lakosság több hitelt venne fel és ez élénkítené a gazdaságot...
Ha nekem most lenne már egy megkötött adás-vételim lerakott foglalóval, egyszerűen kérnék egy szerződés módosítást az eladótól hogy toljuk ki a fizetési határidőt 2 hónappal. Ha nem megy be, megfejelnéma. vételárat 200.000 Ft-tal és elfogadná rögtön.
Ki tudja belemenne-e. Ha jó fej és neki nem sürgős a pénz, akkor lehet belemenni. De akkor valóban "felesleges" plusz kiadás lenne neked, ha mégsem lennél jogosult az 5%-os THM plafonra. Ha sürgős neki a pénz, akkor nem fog belemenni. De akár azt is mondhatná, hogy a fizetési kötelezettséged megsértése esetén övé a foglalód, ami vélhetően nagyobb összeg lenne 200 ezer Ft-nál. Illetve, ha ő ezen intézkedések miatt áremelkedésre számít, akkor mondhatná, hogy most került ennyibe a lakás, két hónap múlva már többe fog (a különbözet meg nem 200 ezer Ft lenne).
Ismét hangsúlyoznánk, hogy a 2 hónap a "megoldás kidolgozására" vonatkozik és nem a bevezetésre... Bőven elképzelhető, hogy csak jövő év elején lesz elérhető
es mi van azokkal akiknek valoban jovore jar le az allampapir es ingatlanvasarlast terveznek? erdemesebb inkabb ido elott feltorni es most ramenni a piacra vagy kivarni es vallalni a dragulas kockazatat? szerintem kb ugyanott lennenk mind2 esetben. vagy rosszul gondolom?
Én vissza váltottam a 18.2% on kamatozo prémium magyar állampapiromat és vettem lakást.Egyrészt pár millio plusszal száltam ki mert több min másfél év tiszta kamatot kaptam másrészt nem könnyen el tud ez veszni ha jobban drágul az ingatlan mind amit ér a kamat.Eddig azon görcsöltem ne dráguljon az ingatlan most hogt megvan azért imádkozok hogy dráguljon a csillagos égbe mert már nem akarok venni.
@@gabimohacs Ha eladni sem tervezel, akkor nem teljesen mindegy, hogy merre mennek az arak? A kamatfordulod mikor lett volna? Egyebkent jol ilusztralsz egy szerintem letezo jelenseget: szerintem ami pmap vagyon ingatlanba akar menni, az nem jovore fog kamatfordulokkor, hanem reszben addigra fog befejezodni.
@@gerig7630 azert nem mindegy neki merre mennek az arak m ha esetleg megsem dragulna de o meg ido elott kiszallt a papirbol akkor ugymond “bukott” vmennyit az elmaradt kamat miatt. erdekes amit irsz h lehet mindenki megelozni igyekszik ezt bar a magas kamatrol rossz erzes lemondani sokaknak szoval kerdeses melyikbol lesz tobb. bar en egy minimalis dragulast mar most is latok a nyar elejehez kepest.. szoval nehez megmondani mi lesz..
@ritamindszenti Ha pl. 10 milliód van állampapírban, akkor arra kb. 1,8 millió kamatot fogsz kapni jövő év első felében. Amennyiben egy 40 milliós lakást tervezel megvenni, amiért jövőre mondjuk már 44-et kell fizetni, akkor jobban jársz, ha nem vársz. Ráadásul, ha jelenleg albérletben élsz, akkor még 6-8 havi bérleti díjat is meg tudsz spórolni addig. Attól függően, hogy mikor járna le az állampapírod és mikor tudnál beköltözni a sajátodba... (Persze nem biztos, hogy 10%-kal magasabb lesz a lakás ára. Lehet, hogy ugyanannyi lesz, mint most. De az is, hogy 15-20%-kal ugrik meg, ahogy megtörtént ez az alacsonyabb hitelkamatok és a CSOK Plusz miatt tavaly december és idén június között számos budapesti használt ingatlan esetében.)
@@gerig7630 Február 20 lett volna a kamatfordulo.A jövöven biztos lessz ingatlan eladásom mert most vettem magamnak egy panelt ami ha össze jön szeretnèk családot de vannak földjeim meg amiben szüleim laknak kertes családi ház az is az én tulajdonomban van de az az övék amig élnek.Most már nyugodt vagyok és nem zavar az ingatlan ár emelkedés
Pontosan mit és értünk azon, hogy a bankoknak ez veszteség? Milyen kamatköltsége van a bankoknak? A kenyeres példa azért rossz, mert a kenyérnek van alapanyag és előállítási költsége, amíg a pénz esetében csak kezelési költség van. Akkor beszélhetnénk veszteségről, ha a bankbetétekre magasabb kamatot fizetnének, de ez nem áll fenn. Vagyis akkor inkább az a helyes megfogalmazás, hogy a nyereségük csökken. Ez azért nagyon nem ugyanazt jelenti.
A bankoknak nincs saját pénze, az összeg amit neked odaad kölcsönbe, arra a banknak is fizetnie kell kamatot. Na erre jön rá a kezelési költség, meg némi plusz hogy legyen bevétele is a banknak, mert amúgy nem nonprofit szervezetek.
A pénznek is van költsége. A bankok számára is. A bankbetétes példa nem jó. Induljunk ki abból, hogy a bank 0%-os kamatot fizet a bankbetétekre (egyébként nem sokkal többet) -> ebben az esetben a bankbetétben lévő pénzt elhelyezheti az MNB-nél, állampapírt vásárolhat belőle, vagy a bankpiacon kölcsönadhatja másik banknak -> az itt elérhető kamatszint a viszonyítási alap a lakáshiteleknél... egyébként, ha egy banknak nincs szabad saját forrása lakáshitelként kihelyezni, akkor az említett bankközi piacon kölcsönt vesz fel az említett bankközi kamatszinten (ez egyébként a BIRS mutató): a mai napon 10 évre (ez a meghatározó a legtöbb lakáshitelnél) 5.90% ez az ominózus kamatszint. Ez tehát egy egészen konkrét költség. (Arról itt most nem beszélünk, hogy a lakáshitelezés esetében nem csak kamatköltsége van a banknak, hanem működési költsége és kockázati költsége is) Az 5%-os THM plafon = 4.7% kamattal. Az 5.9% és a 4.7%-ból egyenesen adódik egy 1.2%-os kamatveszteség (plusz további költségek). Így jobban érthető?
@@balazssandorfi Ezek közül a működési költség és a kamat költség az, ami konkrétan megfogható. A többi mind olyan rózsaszín ködbe vesző, majd mondunkrávalamiösszeget típusú, ami akár 0 is lehetne. A bankközi kölcsönöket nagyon gyorsan egymás között kiegyenlítik, nem állnak fenn a kölcsön teljes futamideje alatt, amint a likvid tőke megérkezik hozzá. Szóval így ez még mindig csak nyereségből csökkenés és nem veszteség.
@@antalbonfini9318 Hogy jönnek ide a betétek? Elenyésző amit abból adnak ki hitelbe. A nagy része áttételesen kötvényekből, direktbe inkább bankközi hitelből származik. Bankközi hitelhez meg a BUBOR-t nézd, a 3 havi 6% fölött van.
Ismervén a felsőbb hatalmakat: inkább pénzügyi csapda, de még azért megnézem a videót :D Tudom nem ide vág, de valahogy mégis. MOM Park moziban holnaptól az "Adóztass, ha tudsz" című doku film: th-cam.com/video/fhQGzPVxbac/w-d-xo.htmlsi=KmzuXa47_y7JuI9a
Igazad van, viszont nem mindenki teheti meg azt sem, hogy évekig vár és gyűjtöget ha tud és nem az albérletre költi el azt az összeget, amit félretenne.
@@denyiro Némi önrész úgy sem árt.Csak hitelből bele ugrani, ahhoz elég bizonytalan ez a vad kapitalizmus.Legalábbis a többségnek, nagyjából ígéretekkel van tele a padlás, de a realitás az nem olyan szép.
📢 Ne legyél azok között, akik lemaradnak a legfrissebb pénzügyi infókról! Iratkozz fel csatornánkra! 🔔
Mitől lesz zöldlakás egy lakás definíció szerint? Energetiakai besorolás vagy mi alapján? Milyen kötelező elemek vagy hogyan működik ez?
Jó minőségű a hang, jók a vágóképek, a témák mindig érdekesek!
Ilyen videók kellenek a magyar embereknek (nekem is), a pénzügy tudatossághoz!👍
Kedves László!
Köszönjük szépen a visszajelzést! Nagyon örülünk, hogy tetszik a videóink minősége és hasznosnak találod őket. Továbbra is azon dolgozunk, hogy minél több hasznos tartalommal segítsük a pénzügyi tudatosságot.
Nem tudtam / akartam már tovább várni, év elején, januárban felvettem, 6,72%-on 9 milliót, 11 évre. Túl vagyok a vásárláson, jó érzés a saját lakásomba haza érkezni. Remélem sikerült "jó" időben vásárolnom (2013 szeptemberben még 12% volt). Évek óta toltam magam eltőtt, mondván majd hitel nélkül megveszem a lakást, de ez egy örök hajsza volt. Azt tervezem, hogy 3 év múlva felülvizsgálom a hitelt, vagy kiváltok vagy előtörlesztek, bár így is teljesen vállalható a havi költség.
Ez a legfontosabb: "jó érzés a saját lakásomba haza érkezni..." Egy megfontolt, körültekintő hitelfelvétel mellett igazán jó döntés
Én most vettem nagyon jo állapotu lakást elsö emeleti butorozott .Én 100%önerövel tudtam megvenni.Tényleg jo érzés saját lakásba költözni bár még nem vettem birtokba.Fogalmam sincs milyen procedura hitel fel venni de nem is szeretném soha megtudni.
@@gabimohacs Hidd el a hitel nem feltétlen rossz dolog és nem ördögtől való. Inkább az a rossz dolog, amikor valaki megengedhetné magának ha tegyük fel jól keres és a jó keresetéből adódóan időnként előtörleszthetne valamennyit vagy idővel végtörleszthetné az egész hitelét de közben mégsem teszi, hanem inkább fizeti végig 10-15-20 évig amég magától le nem telik a hitel. Kedvencem amikor mondják, hogy "hagyom elinflálni a hitelem" mondván, hogy amit most fizet mondjuk havi 100 ezer forintot az az összeg 5 év múlva már nem azt a 100 ezret fogja érni mint jelenleg. Nos valóban igazuk van és ezzel nyugtatják magukat sokan. Megjegyezném, hogy a legjobb, ha bizonyos időnként mondjuk fél évente beletolsz egy nagyobb összeget a befizetett tőkébe, így jóval lecsökkented a havi törlesztődet és valamennyivel kevesebb pénzt fog onnantól elvinni az elkövetkezendő hónapokban, években a hiteled, emellett mégtöbbet eltudsz rakni amiből esetleg ugyan azt az összeget amit betoltál mondjuk korábban például 1 milliót fél év alatt tettél félre és raktad be, azt most mondjuk következő alkalomnál már mondjuk csak 5 hónap alatt összegyűjtöd, belerakod és így tovább. Saját példámat megemlíteném röviden: 22 éves koromig azt mondtam nekem sosem lesz hitelem, nem akartam, végül egy szülői ház 60%-ának birtoklása után a maradék 40% tulajdonrész megvásárlását csak lakáshitellel tudtam megoldani. Fix törlesztésű hitel, havi törlesztő nem emelkedik sosem, 10 évre 8,5 millió felvétel amire kb 13,5 milliót kellene visszafizetnem mert 2023 március-áprilisában a magas THM-ek miatt lakáshitelt kötni olyan volt mintha széllel szembe hugyoznál na mindegy. Lényeg, hogy havi 107-110 ezer között váltakozik a törlesztő, viszont én ezt nem 10 évig tervezem fizetni, ha minden jól megy 2026 áprilisában kilövöm ezt a hitelt ami hónapra pontosan 3 éve lesz a felvételtől számítva, ezzel összesen 10 milliót és pár tízezer forintot fizettem be a 13,5 millió helyett, és ez a nem mindegy. Sajnos sok ember saját magának az ellensége és még évekig fizeti tovább a tőkerész mellett a rengeteg kamatrészt, miközben megtehetné, hogy nem szórja a pénzt, hanem előbb kifizeti a hitelét. Az ilyen hiteltől való függéstől minél előbb szabadulni kell, mert senki nem tudja mit hozhat a jövő.
@@smilebeast
Nekem sok rokonom bele bukott a lakás hitelbe meg növérem is.Macera az egész régen az árfolyam volt a kockázat most a kamat,ha meg fix a kamat akkor magas a törlesztö.A bank minden képp jol jár.Ha elöbb kiszálsz szerzözés modositási dij végtörlesztési dij meg minden kitalált baromság csak hogy lehuzhasson a bank.Nekem ez nem hiányzik.Már maga a tudat és tény hogy a bank az ember vérét szivja már ettöl undorodom soha de soha az életbe nem fogok hitelt fel venni amig élek.Hatalmas áldozatot hoztam sokmindenröl lemondtam hogy hitel nélkül legyenek meg a dolgaim.Nagyon jol kerestem mégis egy nagyon öreg rozsdás swiftel járok mind a mai napig pl.Ezt mindenki maga tudja.Tudom hogy sokaknak nehéz de akkor is egyéni döntés
@@smilebeastGratula hozzá. Egyet értek, hitelt felvenni "jó " dolog. Inkább a fix hitelt fizetem mint hogy nem évekig várják mire osszegyulik a teljes összeg egy ingatlanra. Mert a pénz inflalodik ,amit mondjuk most keresek az 6-8 év múlva sokkal kevesebbet dog érni ha nem rakom be valami megtakaritasba vagy befektetésbe. Szerencsés vagy abból a szempontból h örököltél 60% ha jól értem és így csak a 40% kell kifizetned. Az ingatlant azért is érdemes hitellel megvenni ,mert annak az ára csak fentebb megy az évek alatt. Mi tavaj vettünk egy 2+2 panelt vidéken nem kevés pénzért ha a környezetet nézem(Csongrád megye) Mi szinte mindent előre tervezünk, rövid és hosszútávon is. Így kiszámíthato nagyjából a szükséges pénz is hozzá. Nagy meglepetések nem értek a vásárlás során és a felújítás közben. 3 hitelt fizetünk abból 2 kamatmentes. Azaz 1 pedig személyi kölcsön amit 2 éven belül kifizetunk. Egyedül a babavarot vettük fel,mert anélkül esélyünk se lett volna ingatlant venni. Gyermeket meg szeretnénk szóval win-win helyzet. A 3 hitel havi 160k ami nem vészes.
Geccc, 5%….
2 hónapja vettem fel 53,5M-t 5,91%-al.
Remélem ki lehet majd váltani…
Jó drágának hangzik ez a ződlakás. Mondjuk százmillió valami kis odúért a másodikon. Mégis honnan lesz a fiataloknak önereje meg keresete a gigatörlesztőkhöz?
Jól látod: a zöldlakások ártöbbletet masszívan felemészti az alacsonyabb kamatból származó törlesztő előnyt...
Mitől lesz zöldlakás egy lakás definíció szerint? Energetiakai besorolás vagy mi alapján? Milyen kötelező elemek vagy hogyan működik ez?
Az MNB zöldhitel programja esetén ez volt az ingatlanra vonatkozó definíció:
"Az ingatlan energetikai besorolásának el kell érnie legalább a „BB” minősítést, azaz közel nullás energiaigényűnek kell lennie. Vagyis legalább 25 százalékban megújuló forrásból kell biztosítani a ház energiafelhasználását. Emellett a ház primer energiaigényének 81-100 kWh/m2/év közé kell esnie.
A lakás primer energiaigényével kapcsolatban azonban van önálló feltétel, elvárás is. Ez alapján az ingatlan összesített energiaigénye legfeljebb 90 kWh/m2/év lehet, ami miatt nem tud megfelelni az összes „BB” energetikai kategóriába kerülő új lakás."
A definíció változhat...
Mi a szándék mögötte, az lenne az első kérdés. Ha a bezuhano ingatlanberuhazas, akkor a felvázolt verzió valószínű. Ha az ingatlanpiacot akarják felrázni, hogy több pénz legyen a piacon, ahhoz tobb kell.
Arról nem volt szo, hogyha valaki most adna el, vásárlás nélkül, az NE most adja el, várjon pár hónapot.
Hitelt is ki tudom vele váltani?
Meglévő jelzáloghitelt (~6% THM) lehet kiváltani 5% THM-el, vagy nem éri meg?
Ez ismét csak egy csapda lesz,úgy mint a devizahitelezés! Magyarországon soha többé nem vennék fel hitelt!
🟢💬 Mit gondoltok az 5%-os THM plafonról? Valóban segíti majd a lakásvásárlókat, vagy hosszú távon pénzügyi csapda lehet?
Azt gondolom, hogy a dolgok nem úgy működnek, hogy valaki gondol egyet és megkéri, hogy "önkéntesen" csökkentsék a THM plafont. Ennyi erővel én megkérem a kormányt, hogy "önkéntesen" takarodjon el, keressen egy erős kötelet, a többit rájuk bízom. Az a baj, hogy az egyik "önkéntesen" részt kötelező lesz megcsinálni, a másikra meg rászarnak és itt amradnak a nyakunkon és pár havonta újra és újra bele avatkoznak mindenbe is, mert éppen úgy hozza az élet, hogy az jó a NER-nek. Gondolkodjunk. Tudom, hogy nehéz. Főleg a fideszeseknek. De próbáljatok meg gondolkodni.
NER-es családok gyerekeinek kifejezetten jó lesz!
Átlagemberek bizton szívnak…
Véleményetek szerint új BB+ energia besorolasu vagy a feletti házak építésére is vonatkozhat a szóban forgó hitel? Ha igen ebben az esetben is ugyan az az álláspontotok mint a jenelneg megvásárolható ingatlanok esetében?
Fiatal es elso lakast vasarlo ket kriterium egyszerre kell teljesuljon majd vagy eleg ha elso lakast vasarlo?
A bankok a Hitel.pénzt
a semmiből állítják elő.....
Erre kérhetnek 5% ot ami mögött ingatlan fedezet van.
Minimális kockázattal válalnák a kezességet a rendszer felé amikor 5% on hiteleznének.......
Aki még nem érti mi a különbség a kölcsön
És mi a teremtett hitel pénz
Érdemes utána nézni.......
A bankok kamatköltségéről laikusként kevés valós adathoz jutok, de tudtommal ők nem a begyűjtött betétet helyezik ki közvetlenül, az csupán fedezetül szolgál (10% talán), tehát a betét sokszorosát helyezhetik ki. A kereskedelmi bank a hitelkihelyezéssel pénzt teremt a semmiből. Rosszul tudnám?
Abszolút jól tudod. A kétszintű bankrendszerben a kereskedelmi bankok teremtik a hitelezéssel a teljes pénzmennyiség kb 95-98%-át. Ezért is hívják az egészet röviden hitelpénzrendszernek. Ergo még maguk a begyujtott betétek is eredetileg innen vannak, egy hitelművelet által jöttek létre. Tehát egy bank igazi kockázata a bank run, ha egyszerre nagyon sok hitelt helyez ki rossz minőségben és egy krach során egyszerre akarják emberek beteteiket kivenni, amire nem lesz elég keszpenze a banknak. Egyebk a fiókok, alkalmazottak, informatika stb költségeit leszamitva minden hitel a banknak tiszta nyereség, mindegy hogy 2% vagy 12% éppen a kamat rajta. Plusz ugye a jegybanknal parkoltatott keszpenzre is kapnak kamatot az aktuális jegybanki alapkamat függvényében.
Én is pont ezt írtam a múltkori videó alá. Végülis direktbe senki nem cáfolta.
Nem, nem tudod rosszul. Lásd a részleteket erről a fenti írásomban.
Kedves Balázs! Megköszönném, ha az emailcímemre küldött válaszodat átpasszolnád ide, hogy minden hozzászóló láthassa és informálódjon belőle. A leveledben foglaltakra is a nyilvánosság előtt szeretnék reflektálni. Azt gondolom, hogy ez így fair. Köszönöm!
A hitelkiváltási céllal felvett hitelek THM-je azonos feltételek mellett bő 2%-kal magasabb. A bankok nyilván korlátozzák a versenyt.
Ja de szerintem emelni is fogják az ingatlan árakat ! Arra is behozhatnának egy plafon összeget 😅😅
Nekem lenne egy olyan kérésem hogy hogy akik rokkant ellátást kapnak és végleges státusszal rendelkezik azok hogy tudnak hitelt felvenni illetve mennyi hitelt kaphatnak lakás hitelről lenne szó plusz személyikölcsönt. az is érdekes lenne hogy érdemes lehet felvenni hitelt aki ellátást kap vagy nem ? előre is köszönöm :)
Ez egy nagyon speciális kérdés. Az javaslom, hogy a Bankmonitor weboldalán adj le egy érdeklődést és kollégáink válaszolni fognak személyre szabottan
Ja beutik a számítógépbe a nem létező pénzt ami megjelenik a számládon. -50%os thm mellett is maradna pénzük esetes csipszre meg sábeszre bőven.... Meg mik ezek a .... praktikák hogy 7%... egész jól hangzik, de ha 20 millióra 36,4 et kell visszafizetni az nekem 84 százalékos kamatnak tűnik.. Akárhogy számolom.. Nem vagyok egy Maxwell de ez még nekem is megy. Aki teheti messziről kerülje el ezeket a féreg cégeket. Pár évtizede 1 év alatt építettél egy házat a munkáddal minimális anyagi raforditassal, most ott tartunk hogy elintézték hogy 20-30 évig csak a házra keress átlag fizubol és egy szelet kenyeret sem vehetsz ez idő alatt, ha enni is szeretnél akkor kb 40-50 évnyi jövedelmed sarcoljak. És még köszönd is meg... Ébresztő!!!
a 7% azaz éves kamat, amelyet minden évben az aktuálisan fennálló tőketartozás után kell megfizetni..ilyen ez a kamatos kamat.. pár száz éve létezik már
@@viktorthefirst Igen, utána tudok nézni ha akarok, de ez ettől függetlenül is minimum mellébeszélés. Egy esztetikazott atbaszas, hogy ne keljen azt írni a reklámokba, szerződésbe hogy 80-90%.
Azért a várható airbnb tiltást is érdemes lehet megemlíteni, mint árnövekedést gátló potenciálisan közeljövőben bekövetkező változást. Persze valószínűleg annyira nem lesz elég, hogy ellensúlyozza a többi tényezőt, de azért erős gátló hatást kiválthat.
Jó meglátások, köszönjük a hozzászólást!
Tárgyaltuk az Airbnb témát részletesen az elmúlt hetekben több alkalommal is:
th-cam.com/video/xcHp9ga5APY/w-d-xo.html
th-cam.com/video/gqLKghavVBk/w-d-xo.html
Igazad van. Ez a tényező - jellemzően - a központi lokációkban fog érvényesülni, ahol az induló/jelenlegi árszint átlag felett van
Miért most jelentették be az 5%os THM-et? Más Európai országokban estek a kamatok.Nem akarok elméleteket gyártani, mert ezt én át sem látom igazán, de azért furcsa nekem.
Az év elején mondták nekem szlovakiában, hogy a nyár végen esni fognak a kamatok.Egy török ingatlanos barátomnak szintén ugyan ezt mondták és lás csodát valóban így lett.Most beállt Magyarország is a sorba. Ezek szerint egész európában ingatlánár növekedés várható?
Szeretném egy kicsit árnyalni a képet:
1., a nemzetközi porondon valóban megjelent a kamatok csökkenése (USA, eurózóna központi bankok csökkentettek)
2., mindez Magyarországon is éreztette hatását
3., a hitelezés szempontjából (hazánkban) a 10 éves kamatszint a meghatározó, amiben 0,5%-os csökkenés következett be
4., a jellemző THM érték ma a lakáshitelpiacon 7% (a 0,5%-os csökkenés után!!!) és innen kellene 5%-ra mérsékelni ezt a mutatót
5., a 10 éves kamatszintekben 2%-nyi csökkenés hatalmas változás, itt nem arról van szó, hogy ez következő hónapkban nagy valószínűséggel meg tud történi
Nincs tehát másról szó, mint hogy a kormányzat "szeretné" ha a bankok erőn felül csökkentenék a lakáshitel kamataikat, a lakosság több hitelt venne fel és ez élénkítené a gazdaságot...
@@balazssandorfi Nekem laikusnak ez egy mesterségesen gerjesztett gazdaságnövelésnek tűnik.Termelnünk kellene és eladni.Az hosszútávon hatékonyabb..
Ha nekem most lenne már egy megkötött adás-vételim lerakott foglalóval, egyszerűen kérnék egy szerződés módosítást az eladótól hogy toljuk ki a fizetési határidőt 2 hónappal. Ha nem megy be, megfejelnéma. vételárat 200.000 Ft-tal és elfogadná rögtön.
Aztán meg kellemetlen volna, ha mégse lenne mindenkinek 5%-os hitel.
kivéve persze, ha az eladód még nem foglalózott le mást x határidős fizetéssel...
Ki tudja belemenne-e. Ha jó fej és neki nem sürgős a pénz, akkor lehet belemenni.
De akkor valóban "felesleges" plusz kiadás lenne neked, ha mégsem lennél jogosult az 5%-os THM plafonra.
Ha sürgős neki a pénz, akkor nem fog belemenni. De akár azt is mondhatná, hogy a fizetési kötelezettséged megsértése esetén övé a foglalód, ami vélhetően nagyobb összeg lenne 200 ezer Ft-nál.
Illetve, ha ő ezen intézkedések miatt áremelkedésre számít, akkor mondhatná, hogy most került ennyibe a lakás, két hónap múlva már többe fog (a különbözet meg nem 200 ezer Ft lenne).
Ismét hangsúlyoznánk, hogy a 2 hónap a "megoldás kidolgozására" vonatkozik és nem a bevezetésre... Bőven elképzelhető, hogy csak jövő év elején lesz elérhető
Igen egyetértek, nagyon sok a ha így ha úgy - ez csak egy ötlet amivel szeretném kiegészíteni a videót.
es mi van azokkal akiknek valoban jovore jar le az allampapir es ingatlanvasarlast terveznek? erdemesebb inkabb ido elott feltorni es most ramenni a piacra vagy kivarni es vallalni a dragulas kockazatat? szerintem kb ugyanott lennenk mind2 esetben. vagy rosszul gondolom?
Én vissza váltottam a 18.2% on kamatozo prémium magyar állampapiromat és vettem lakást.Egyrészt pár millio plusszal száltam ki mert több min másfél év tiszta kamatot kaptam másrészt nem könnyen el tud ez veszni ha jobban drágul az ingatlan mind amit ér a kamat.Eddig azon görcsöltem ne dráguljon az ingatlan most hogt megvan azért imádkozok hogy dráguljon a csillagos égbe mert már nem akarok venni.
@@gabimohacs Ha eladni sem tervezel, akkor nem teljesen mindegy, hogy merre mennek az arak? A kamatfordulod mikor lett volna? Egyebkent jol ilusztralsz egy szerintem letezo jelenseget: szerintem ami pmap vagyon ingatlanba akar menni, az nem jovore fog kamatfordulokkor, hanem reszben addigra fog befejezodni.
@@gerig7630 azert nem mindegy neki merre mennek az arak m ha esetleg megsem dragulna de o meg ido elott kiszallt a papirbol akkor ugymond “bukott” vmennyit az elmaradt kamat miatt. erdekes amit irsz h lehet mindenki megelozni igyekszik ezt bar a magas kamatrol rossz erzes lemondani sokaknak szoval kerdeses melyikbol lesz tobb. bar en egy minimalis dragulast mar most is latok a nyar elejehez kepest.. szoval nehez megmondani mi lesz..
@ritamindszenti
Ha pl. 10 milliód van állampapírban, akkor arra kb. 1,8 millió kamatot fogsz kapni jövő év első felében. Amennyiben egy 40 milliós lakást tervezel megvenni, amiért jövőre mondjuk már 44-et kell fizetni, akkor jobban jársz, ha nem vársz.
Ráadásul, ha jelenleg albérletben élsz, akkor még 6-8 havi bérleti díjat is meg tudsz spórolni addig. Attól függően, hogy mikor járna le az állampapírod és mikor tudnál beköltözni a sajátodba...
(Persze nem biztos, hogy 10%-kal magasabb lesz a lakás ára. Lehet, hogy ugyanannyi lesz, mint most. De az is, hogy 15-20%-kal ugrik meg, ahogy megtörtént ez az alacsonyabb hitelkamatok és a CSOK Plusz miatt tavaly december és idén június között számos budapesti használt ingatlan esetében.)
@@gerig7630
Február 20 lett volna a kamatfordulo.A jövöven biztos lessz ingatlan eladásom mert most vettem magamnak egy panelt ami ha össze jön szeretnèk családot de vannak földjeim meg amiben szüleim laknak kertes családi ház az is az én tulajdonomban van de az az övék amig élnek.Most már nyugodt vagyok és nem zavar az ingatlan ár emelkedés
Állampapír milliók vagy pénzégetés? Orbán gazdasági növekedést vízionál, a MÁV már Japánt is veri: th-cam.com/video/5Z2hW3yOWSc/w-d-xo.html
Pontosan mit és értünk azon, hogy a bankoknak ez veszteség? Milyen kamatköltsége van a bankoknak? A kenyeres példa azért rossz, mert a kenyérnek van alapanyag és előállítási költsége, amíg a pénz esetében csak kezelési költség van. Akkor beszélhetnénk veszteségről, ha a bankbetétekre magasabb kamatot fizetnének, de ez nem áll fenn. Vagyis akkor inkább az a helyes megfogalmazás, hogy a nyereségük csökken. Ez azért nagyon nem ugyanazt jelenti.
A bankoknak nincs saját pénze, az összeg amit neked odaad kölcsönbe, arra a banknak is fizetnie kell kamatot. Na erre jön rá a kezelési költség, meg némi plusz hogy legyen bevétele is a banknak, mert amúgy nem nonprofit szervezetek.
A pénznek is van költsége. A bankok számára is. A bankbetétes példa nem jó. Induljunk ki abból, hogy a bank 0%-os kamatot fizet a bankbetétekre (egyébként nem sokkal többet) -> ebben az esetben a bankbetétben lévő pénzt elhelyezheti az MNB-nél, állampapírt vásárolhat belőle, vagy a bankpiacon kölcsönadhatja másik banknak -> az itt elérhető kamatszint a viszonyítási alap a lakáshiteleknél... egyébként, ha egy banknak nincs szabad saját forrása lakáshitelként kihelyezni, akkor az említett bankközi piacon kölcsönt vesz fel az említett bankközi kamatszinten (ez egyébként a BIRS mutató): a mai napon 10 évre (ez a meghatározó a legtöbb lakáshitelnél) 5.90% ez az ominózus kamatszint. Ez tehát egy egészen konkrét költség. (Arról itt most nem beszélünk, hogy a lakáshitelezés esetében nem csak kamatköltsége van a banknak, hanem működési költsége és kockázati költsége is)
Az 5%-os THM plafon = 4.7% kamattal. Az 5.9% és a 4.7%-ból egyenesen adódik egy 1.2%-os kamatveszteség (plusz további költségek). Így jobban érthető?
@@otapi És láttad, hogy mennyit fizet kamatot a betétek után? ;)
@@balazssandorfi Ezek közül a működési költség és a kamat költség az, ami konkrétan megfogható. A többi mind olyan rózsaszín ködbe vesző, majd mondunkrávalamiösszeget típusú, ami akár 0 is lehetne. A bankközi kölcsönöket nagyon gyorsan egymás között kiegyenlítik, nem állnak fenn a kölcsön teljes futamideje alatt, amint a likvid tőke megérkezik hozzá. Szóval így ez még mindig csak nyereségből csökkenés és nem veszteség.
@@antalbonfini9318 Hogy jönnek ide a betétek? Elenyésző amit abból adnak ki hitelbe. A nagy része áttételesen kötvényekből, direktbe inkább bankközi hitelből származik. Bankközi hitelhez meg a BUBOR-t nézd, a 3 havi 6% fölött van.
Ismervén a felsőbb hatalmakat: inkább pénzügyi csapda, de még azért megnézem a videót :D Tudom nem ide vág, de valahogy mégis. MOM Park moziban holnaptól az "Adóztass, ha tudsz" című doku film: th-cam.com/video/fhQGzPVxbac/w-d-xo.htmlsi=KmzuXa47_y7JuI9a
Torrente azt is mondta, ha meg kell b... akkor meg kell b.... :) nem lesz ennek jo vege
Kilátástalan a helyzet.....
A hitel alapból csapda.
Igazad van, viszont nem mindenki teheti meg azt sem, hogy évekig vár és gyűjtöget ha tud és nem az albérletre költi el azt az összeget, amit félretenne.
@@denyiro Némi önrész úgy sem árt.Csak hitelből bele ugrani, ahhoz elég bizonytalan ez a vad kapitalizmus.Legalábbis a többségnek, nagyjából ígéretekkel van tele a padlás, de a realitás az nem olyan szép.
Ajánljuk ezt a videónkat a témában: th-cam.com/video/PRsWGuTLAG8/w-d-xo.html