Saját tapsztalattal szeretném kiegészíteni az elhangzottakat. Én is laktam vályogban, felnőttként pár évvel ezelőtt. Szerintem a jó hőtároló tömeg előnyként már nem feltétlenül állja meg a helyét. A régi szép időkben, amikor évente volt 2-3 hét kánikula valóban kellemes volt nyáron, mert érezhetően hűvös volt bent. Jelenleg így, hogy hónapokon keresztül folyamatosan 30fok fölött van a hőmérséklet kellemes egy darabig, aztán amikor átmelegszik, utánna pokol, amin az egész éjjszakás szellőztetés sem segít mert a falak ontják vissza a meleget.
ja, szintén zenész, 5 évet húztam le vályogban pár éve, még épp nem volt ennyire meleg nyáron de így is elviselhetetlen forróság volt benne augusztusra. Klímákkal megpakolva biztos élhetővé lehetett volna tenni de ugye a vályoghívők szerint ilyesmire nincs szükség mert 100 éve még tudtak építkezni.
Ez szerintem azért sok mindentől függ. Mi idén töltöttük az első egész nyarunkat a felújítandó vályogházunkban (egyrétegű üvegezésű ablakok). Amikor kint az árnyékban volt 37-38 fok, akkor is max. 25 fok volt bent. Persze nincs térkő a ház körül, viszont van gazdag vegetáció, egy kis tornác és egy nagy tető túlnyúlás a déli oromzaton.
Mennyire igaz! Százéves vályogházam van és vagy 20 veterán járművem. Teljesen értelmetlen mindkét dolog, de nagyon boldoggá tesz a fenntartásuk, javításuk. Ez tényleg egy életforma.
5 éve költöztünk ki Pestről egy vályogfalas kádárkockába. Az 50-es falra került később 10 centi kőzetgyapot. A födémen semmilyen szigetelés nincs, csak a gerendákon alul+felül deszka és alul vakolat, felül egy kis sarazás. Jelenleg (átalányban) kicsivel 8000 forint alatt van a gázszámlánk kondenzációs kazánnal. A ház lakóterülete 60 m2 körüli. Lehet gazdaságosan is fűteni ezeket az épületeket, ez ne legyen elrettentő ok. Most építünk központi szellőztetőrendszert a padláson csövezve és utána rögtön kap 30 cm szigetelést a födém is. Kíváncsi leszek, mennyit megy még le a fűtésszámla, ha elkészültünk. Persze a mi házunk beton alapon van, az ablakok és ajtók felett beton áthidalókkal, úgyhogy "korszerű" vályogháznak mondható. Mi semmilyen hátrányát nem érezzük a téglával szemben. A videóban elhangzottakat érdeklődve hallgattam, köszönöm az összeszedett információkat. Informatív volt így rendszerezve látni a pro és kontra érveket.
a közel 1 méteres vertfalu ház is simán áthűl ,csináltam tesztet, 5cm eps-t ideiglenesen raktam rá kb 3-5 fokkal melegebb lett a belső fal, nyáron kb 25 -26 fok a belső fal télen 17, ráraktam szigetelést 21-22fok lett pár nap alatt,, bent a szobában 23-25 fok szokott lenni,,
A vályogházak egy része konkrétan semmilyen alappal sem rendelkezik. Ha egy gödörbe dobáltak terméskövet, az már alapnak minősült. Lehet, hogy olcsóbb megvenni, de rendberakni külön szaktudást igényel.
Kb. 500.000 vályog falazatú ház van hzánkban, így a cseréjük nehezen oldható meg. Ha jól fel van újítva, a jól választott anyagoknak köszönhetően teljesen jól tudnak funkcionálni. Aki rossz minőségűben élt, az természetesen tart tőle.
Itt a hangsúly a jól felújított részen van. Ezt nagyon ritkán latom, szinte mindenhol modern diszperziós festéket és cement vakolatot használnak. Ismerős vett valyogházat, a lelkére kötöttem, hogy figyeljen mivel dolgozik a festő, természetesen diszperziossal akart. Amikor mondta, hogy ő ragaszkodik a mészfestékhez a festő nagy suttogva megcsinálta azzal. Amikor oda mentem megnézni milyen lett észrevettem, hogy biztos ami biztos alapon diszperzios melyalapozót használt….sok festőnek a tudása sincs meg hozzá.
Jelenleg is vályogban lakom, egy szigetelettlen vályogban… én már 0fok feletti kinti hőmérséklet esetén nem is fűtök, csak hétvégén, mert a gatyám is rámenne a fűtésre. Alvást az egyik szobában külön kialakított hőszigetelt alvókabinban oldom meg, rémesen sok a kompromisszum, nyáron szeretem, télen gyűlölöm., alig várom, hogy megszabaduljak tőle.
Közel 50 éves vagyok, vályogházban nőttem fel, és az jutott sajátomnak is. De lottózok, hogy vehessek egy sok példában ócsárolt kádár kockát, amin ha egyszer megjavítok valamit, akkor az úgy is marad.
Ilyen sose lesz. Már hogy úgy is marad. Családi háznál mindig van valami nyavalya :) Nálunk Poroton falazat van (most porothermnek becézett), falon kívül mindig van valami, amivel foglalkozni kell.
Kb 80éves, 65m2 es alap nélküli, vályogházban lakunk. 2szoba, konyha, fürdő, közlekedő folyosók. A fal tiszta tömés, vályog téglák nélkül. A legkeskenyebb részén is 60cm. Semmilyen szigetelés nincsen a külső falakon, a falakat levertük, és mészhabarcsal lett bepucolva. Az eredeti tornác be lett falazva, tömör slitter téglával, ez kapott 7cm es hungarocel szigetelést. Műanyag nyílászárók. A födém 30cm üveggyapotot kapott. A padlózat le van betonozva, és linóleum burkolatú a szobákban. Mi ezt nem szedtük fel. Vizesedés nulla. Nyugodtan lehet diszperzittel festeni, mi már 37 éve azzal festjük, nyilván nem minden évben. Csempe burkolat több helyen, járólapok a fürdő, konyha közlekedőkben. Fűttés kéményes gázkonvektorokkal. Reggel fél 7-21,30 ig megy a fűttés. Aztán éjelre ki van kapcsolva. Este 24 fok van, reggel kb 18, ez nyilván a télre vonatkozik. Éves szinten 1300m3 gázt fizetünk, de álltalában az elszámolás után kettő hónapot nem kell fizetnünk. A főzés is gázzal történik. A legjobb választás ha olcsón akarsz lakni. Persze ez sincs ingyen. Egy élet munkája van benne, és abból nem kevés saját kezű munka. Ez amikor megvettük egy totál leélt ház volt. A szobából ki lehetett látni a mennyezeten keresztül a csillagos égre. Ami fontos, ne legyen vizes, födémre min 30cm szigetelés. Modern nyílászárók. Jó fűttés. A titok az hogy egész nap megy benne a fűttés, átmelegszik a fal. A tömésház igen is jó meleg tud lenni. Én és a családom nem is szeretnénk másban lakni. A legjobb választás ha nem zavar az hogy a válaszfal teteje vastagabb mint az alja. Csak egy vélemény a témával kapcsolatban.
Gyerekkorom óta vályog házban lakom,lehet hogy egy 100 nm² fölötti alapterületű vályog ház fűtése valóban nem költséghatékony,de lenne itt egy apróság,az hogy vidéken rengeteg 55-75nm² es vályog ház található,ugyanis ezekben az épületekben mindíg max 3 helység volt régen amit egy cserép kályhával vagy kis vegyes tüzelésű kájhával nagyon jól ki lehet fűteni.Jól mondtad,ha a föntről szigeteljük tovább csökkenthetjük a fűtési számlákat.Nálam egy kis szenes kályha amiben fával tüzelek plusz van elektromos radiátor illetve a fürdőben egy fali hősugárzó.Így körülbelül havonta egy 45 ezer forintból ki jön a fűtés úgy hogy 25 fok van a házban.Itt egy közel 100 éves vályog házról beszélünk és kisebb vakolási hibák szoktak lenni de kb ennyi.Persze akinek nagyobb házra van szüksége az szerintem sem érdemes vályog házat választani.Az egér és hangya pedig,na igen,ezeket ugyan úgy meg találtam egy új építésű házban is.
,,Éljen a műanyag!" Faszerkezetű házban lakunk, az egyik homlokzaton hungarocell szigetelés van. Az ablakok fából,szigetelt üveggel, de nem a legjobban szigetelnek. A hálószobánk egyetlen külső fala a hungarocelles. Ha sokáig be van csukva az ajtó az oxigén elfogy, a szobában 25-27fok, az étkezőben, ahová a háló ajtaja nyílik 20 fok. Nem annyira jó ilyen szobában aludni, pedig ez csak egy fal. A többi falat nem engedem hungarocelles szigeteléssel szigetelni, így felemás, de legalább a ház többi részében van oxigén. Egyelőre nincs pénz légáteresztő szigetelésre, se szellőztető rendszerre, marad a gyakori szellőztetés és több fűtés.
Volt egy kolegá a 21 század csoda házát épitette fel. Napelem, klima, vagyis minde villannyal ment. Aztán jött egy kamion kiütötte a villany oszlopot. Egy fővezetéket...több mint egy napig nem volt villany. Mikor megkérdeztem...Na és ott a napelemed. Az monda nincs villanya mivel ő rátáplál a hálózatra és onnan kapja visssza, nincsenek telepei áram tárolásra.. Egyszóval szarhatta a szuper vázát... Se fűtés, se melegviz, se főzés... Egy szar az is ha becseszik valami...
Kíváncsi lennék, végre egy jól összerakott elemzésre, a "földházakkal" kapcsolatban. A lényeg, hogy kívülről, földdel fedett, de belül miből van, az lehet többféle megoldás is. Jó, én csak egy 2vh-s német betonerődítményben jártam, júniusban, Norvégiában, de az p.csahideg volt! Jó, persze az ajtók vasból voltak, és nyitva. :D Egy rendes földház viszont nagyon érdekelne. Tudom, a Frodó-féle hobbitlak csak egy mese, de valami hasonló koncepció bejönne.
@@moritzlaszlo1675 Mióta? A vákuum a legjobb hőszigetelő!!! Azután a különböző gázok (nemesgázoktól lefelé!). Majd a különböző porózus szerkezetű szilárd halmazállapotú anyagok s minél tömörebb annál jobban vezeti a hőt!!!
Gratula Kömkel, ezt jól összeszedted nagy király vagy, bár a vályog fanatikusokat nem lehet meggyőzni Üdv egy szintén vályogban felnőtt telenként sokat fagyoskodó
Az, hogy hideg vagy meleg az mindig attól függ, hogy ki mennyire spórol a száraz fával. (a cigány is meg mondta "ahol f'ist van ott meleg is!!!" ;-) Tehát, ha jó a kéményed a kályhád és nem sajnálod a SZÁRAZtüzifát akkor a vályogház is meleg lesz!!!
Az miért van,hogy a szomszédom klímával csinál 24 fokot nálam meg alapon van annyi.?? Pedig csak 50-es a vályogfal.Miért van az,hogy télen nem szárad a fika az orromba,a panelbe meg téglába igen.De lehetne órákig sorolni.Egy biztos.Ha 100 000 évig jó volt nekem is jó lesz.
Ez el is mondta.Van akinek megfelel.Nem egyformák az igenyeink.Téged teljesen kielégít egy vályogház.Mást nem.Sajnos magyarországon még mindig rengeteg a sárgafogú savanyúszagú igénytelen fejlődésképtelen csőlátasú proli.Ven alkesz komcsik stb stb ha nem.dől rá már neki megfelel.Engedd már meg hogy a fiataloknak könnyebbre egyszerűbbre precizebbre szebbre jobbra is legyen igénye.Persze ha van rá keret.A te egyszerű kis életedbe elleszel benne.Sőt a te fajtád szereti is kihívásokat pár ezer forint plusszert egész nap képesek vagytok fáthasogatni zugatni a furészt.Aztan ezzel dicsekedni.Ahelyett hogy inkább adnál 30 ezerrel tobbet a konyhakészert és helyette kirándulnál filmeznél vagy fogatmosnál.Tele van az ország ilyen aluliskolázott régmindenjobbvót agresszív csőlátású buta prolival.Na pont a te fajtád lakik vályogba jóhelyen vagy.
Akkor lakjál barlangban,az is jó volt régen,miért szarakodnának az emberek vályoggal ha van jobb,a nagy páratartalom miatt nem szárad be a fikád,ami jellemző a vályogra,érdekes mindig jön egy okos vályogháztulaj hogy nála minden fasza,és megcáfolja Kömkel állításait, azt nem veszi figyelembe, hogy mindenhol más volt az agyagminőség, lehet a tiédben több a szalma jobban szigetel, de nincs két egyforma vályogház, én is vályogban nőttem fel a nyolcvanas években, betonalappal vízszigeteléssel eltátott kádárkocka, 50 es rakott fallal akkoriban ez menőnek számított, de annyit fagyoskodtunk hogy nem igaz, apu este tízig nyomata a vegyestüzelésű kazánt szénnel fával, de már hajnali háromkor meglátszott bent a szobában a lehelet,úgyhogy jól mondja Kömkel a 3-4 ezer köbméterest gázfogyasztást egy ilyen házra, ráadásul a nyolcvanas években még kemény telek voltak -15-20 fokkal Most könnyű fűteni amikr +5 fok az átlag hömérséklet egész télen, ha visszajönnének az ilyen kemény telek Beszopnák a klímások meg a vályogosok
Én laktam Kádár kockába, panelbe. Épitettem egy ilyen puccos műanyag EU szabvány házat. Mégse éreztem benne jól magam. Műanyag mit a guminő.... Azzal is lehet élni. Majd kiköltöztem vidékre egy 100 éves vályog házba. Jó a fekvése, tályolása, védett helyen van... Ha érteni ez mit jelent. Száraz, tiszta, olcsón javitható, fentartható. Most ez a műanyag a divat és az előirás. Meddig?? Ámen.
Muter asztmával volt így. Amíg téglába laktunk küszködött vele a házban. Aztán amikor le lett cserélve vályogra, megszűnt ez a problémája. Pedig csak 3 utcával odébbi költüztünk.
Felteszem nincs alapja a háznak és a föld hője is érvényesül, valószínűleg azért van alapból annyi fok. De ha van alapja akkor is sokkal párásabb a levegő és a párás levegő melegebbnek érződik, ez az oka annak is hogy a fika nem szárad az orrodba.
75-ben épített szülői vályogházban lakunk. A fürdő rész tégla. Alap van , beton 80 cm.magas, alap szigetelt. Most került rá a padra 30 cm gyapot. Vályog és vályog közt is van különbség, de azért jó lenne beszélgetni még a témáról. Sok.kerdesem.lenne
Nem tudom hogy csinálják a házszemlések... (Lukács Laci is hasonló km-t megy tán), hogy havi 8e km mellett mindenre is marad idő. Én mint kamionsofőr havi 2 angol fuvarral 1hét meló 1hét szabad, épp hogy megyek ennyit.
A vályog elavult építőanyag, mechanikai szilárdsága már két szintet sen bír el. Melegebb éghajlatokon, ahol magas a hőmérséklet, kevesebb a csapadék, ott egy szintig megfelelő - de könnyű födémszerkezettel. Emlékszem, a szabolcsi árvizeknél teljesen elmosta a víz a vályogházakat, összeomlottak.
Nagyon tanulságos, köszönjük! Milyen vályogház az amit ajánlani tudnál? Az rendben van, ha van víz szigetelés a fal alatt? Mi a helyzet akkor, ha van aljzat beton, alatta hungarocell, esetleg laminált padló, a falakon pedig cementes vakolat? Az ilyen ház már menthetetlen, függetlenül attól, hogy van-e a fal alatt szigetelés, vagy a vakolat leverésével, az aljzat beton feltörésével meg lehet még menteni? Elég esetleg az aljzat betonon rést kialakítani a fal mellett? Megértem, hogy te nem laknál ilyen házban, de mi van akkor, ha valaki csak ezt engedheti meg magának? Milyen tulajdonságokkal rendelkezik az a ház amit érdemes megvenni? Mi van az új építésű vályogházakkal? Van-e olyan szempont pl. asztma, légúti betegségek, ami miatt érdemes ilyet építeni? Melyek azok a megoldások amelyekkel korszerű, egészséges épületet lehet építeni vályogból?
Menthető, de rengeteg idő-munka és hozzáértő szakember kell, ami egy holdról is jól látható összegben nyilvánulhat meg. Laktam ilyenben, gyönyörűeb felújítottam/tattam korszerűsítettem azt hittem szakszerűen.... Bármiféle eltérés az eredeti technológiától óhatatlanul a ház károsodását eredményezi.
1926-os verandás vályogtégla házam van. 30 éve lakom benne. Eredetileg is beton alap, beton lábazat, vízszigetelés, beton koszorú, ami az áthidalók szerepét is betölti. Igaz betonacél nélküli. De 55cm széles, 45 cm magas. Hőhíd nincs. Meszes, cementes vakolat kívül és belül is. Telibe hálózva, glettelve és mészfestékkel festve. A fürdő és a konyha részben csempézve. Padlótól 135-200 cm-ig. Nyílván ott magas, ahol szükséges. (tűzhely, mosogató, jakuzzi). A padló minden helységben fel lett szedve és megfelelő rétegrendben. Kavicságy, vízszigetelés, beton, hőszigetelés, burkolat. Nyílászárók hőszigetelt fa ablakok, ajtók. Mennyezet gipszkarton. Fa födém 25 cm szigeteléssel. Tető beton cserép fedéssel. Fűtés gáz kombi kazán, radiátorok. És kandalló alkalmanként. Tájolás tökéletes kelet-nyugat. A veranda, udvar délre néz. Nyáron a tető árnyékolja a déli oldalt. Télen a nap minden ablakon a hátsó falig besüt. Fűtés csövek a falban, szigetelt védőcsőben. A használati vízvezeték és szennyvíz vezeték a vizes blokk alatti pincéből. Falban nincs vízvezeték. Hasznos lakóterület 75 nm, belmagasság 250 cm, padlószint a járdától +20cm. Éves hőmérséklet 22-30 Celsius. De én minimum 24 fokot szeretek. Páratartalom 50-60%. Penészedés, repedés semmi. 2023-as teljes éves gázszámla összesen 265.000 Ft. Fűtés, főzés, melegvíz. Semmi másra nem cserélném ezt a házat! Szilikát kádárkockában nőttem fel. És éltem panelben is. Van összehasonlítási alapom. És szakmai tapasztalatom is.
Teljesen igazad van .40 éve költöztünk ki falura egy vályogházba, ahol a mestergerendán az 1840-es évszám szerepelt. Nem volt más.A falak alulról nedvesedtek mikor esett, az egerek bejártak a konyhába, pedig a macskát ott tartottuk, a födémről potyogott a padlás pora, és szinte befűthetetlen volt, mert nem volt födémszigetelés, az egész házban agyagpadló volt lesározva, amelyet lebetonpztunk. A szobába cserépkályhát építettünk, most már lett meleg. Egyik éjjel ezen gondolkodva arra a következtetésre jutottam, hogy mindenképpen új házat kell építenünk, ebbe az elmaradott technolőgiába nem szabad befektetni, nem lehet toldozgatni, csak viszi a pénzt. Mikor beköltöztünk az újba, és bontották a régit, akkor láttuk, hogy milyen romhalmazban laktunk.
Köszi a videot , csak az edrekelne hogy a minta hazba milyen kifutesi ertekek jonenek ki ha tegla helyett ytong lenne behelyetesitve vagy porfix mondjuk 40 - 50 cm.
Szakiellenőr 200 éves háza, akit érdekel rákereshet. Nálunk pont így van, ház mögötti rész vertfal. Nem lett bontva, de sok munkával járt a rendbehozatala.
Épp ma van a nyílt napi bemutató Lovasberényben, sajna nem tudtam eljutni pedig érdekelne. Anno saját vásárláskor Mednyánszki Miklóst hívtam mint szakértőt . Sajnos a felújítás "hamvába hótt", pedig jók az egyéb paraméterek. (tájolás, benapozás, lokalizáció stb)
Átlag emberhez képest ők szerintem tudták, hogy mibe ugranak bele, mit szabad megvenni, mennyibe fog kerülni, és kikkel tudják megbízhatóan elvégeztetni a munkát. Ami nem csekély előny...
Sok munka, sok pénzbe kerül! Aki megteheti tegye meg! Csakhogy ezek a házak már kiszolgáltak 1-2 generációt, a mai igenyszint mellett pedig egy harmadikat már nem fognak, mert állandó simogatást igényel. Olyan mint az egészségügy, hiába tolják bele a lóvét jobb attól nem lesz. Amúgyis egy ozmózis anyag, sok változóval, tömör és ennél fogva a bele jutó nedvesség (ami lehet pára forma is) kb sosem távozik, ennek eredménye az állandó magas páratartalom és a gyönyörű penészgomba telepek. Sajnos Én is tapasztalatból mondom, mivel laktam néhány vályogban, és ruhadtul nem buli, amikor az összes cuccodat dobhatod ki és vehetsz újat, mert a korszerű fűtésrendszerek alkalmatlanok arra hogy kifűtsék!
És mi a helyzet 1986 os b30 as tégla falazatú (régen vízszigetelő bitument raktak alá, de már nem tökéletes) épülettel. Itt is célszerű páraáteresztő szigetelés rétegrendet és festést használni? Tehát hasonlóan kezelni mintha vályogház lenne ilyen szempontból?
Nem kell, teljesen felesleges. A kozhiedelemmel ellentetben meg az 50-60 eves bitumenes vizszigeteleseknek sincsen semmi baja a teglafal alatt (amennyiben nem erte mechanikai behatas) A B30 teglara rakhatsz barmit, nem kell foglalkozni a paraval (amennyiben alulrol nem vizesedik)
Van még a "szalma nélküli gyári vályog" Régen még a Horthy rendszerben a kiégetésre várakozó száraz téglát, ha volt belőle akkora mennyiség hogy nem veszélyeztette a kemencében a tűz haladási sebességét akkor féláron lehetett megvenni vályogtéglaként.
Nekünk egy beton alapra - ám vízszigetelés nélkül - épült, kb 70cm falvastagságú (vert)vályogház(rész)ünk van. Amikor megvettük rengeteg penész volt és magas páratartalom (persze érdekes, hogy nem a vályogfalon, hanem mindenhol máshol). Elkezdtem leverni róla a cementes vakolatot (díszizét, nem is tudom igazán mi a neve), szétfúrtam 32es furatokkal, gazdagon kapott Szilikófób anhydrót, mész-homok vakolatot. Padlót lecseréltem modern rétegrendre (kavics, beton, bitumenlemez, PIR szigetelés, gipsz(!)esztich), igazából egyelőre fullosnak tűnik így(gömbös nedvességmérővel szoktam ellenőrizni, egyelőre száradó tendenciát mutat így 1.5 évvel a munkkálatok megkezdése után, de túl nedves sehol sem volt eredetileg sem). :) Jövőre kap kívülről 20cm kőzetgyapotot, szerintem úgy már egészen kitűnő lesz. (22-23 belső hőmérsékletnél kb 19fokos jelenleg a fal belül egyébként szóval a hőszigetelőkéje tényleg gatya alapból...) Új építésre ilyet biztosan nem ajánlanék, de akinek van rá ideje, türelme és pénze, az azért látszólag jól meg tudja csinálni, kevés kompromisszummal. Akié nincs jó állapotban, nincs rajta padlásbeépítés, nincs alapja, esetleg már kóklerek sok cementtel megbüntették, azt mondjuk én is inkább bontanám. (Bár padlásbeépítés alatti falcserét is láttam már, szerencsére nem közelről. :D )
Szia, nagyon jók a videóid. Szívesen meghallgatnám, hogy mi a véleményed az elektromos kazánnal való fűtésről ami központi fűtéséhez van. És a nyitott és zárt cellás fújt tetőszigetelésről.
@szilkar nem kell fikázni vert vályog házakat, kellemesebb mint ègetett tèglás 🏡 ,házakat ,előnye rengeteg hátránya minimális,meg szoktam vert vályog házunkat,új alap van alatta, fárasztó volt, de meg csináltuk😭🥲🥵❤️❤️❤️❤️❤️🌺🌺
Azt se felejtsuk el, hogy a legtobb faluban a valyog godor/banya megtalalhato sokszor ingyen beszerezheto, szalma hasonloan. De sajnos nem szaktudas nelkul! Meglevo hazaknal a megnovekedett talajviz mozgas regen nem volt problema, de most mar az. Nem emlitetted a padlo szigetelest (hianyat).
Nem. Maximális hőigényt erre kell számolni (illetve 20 fokos belső hőmérséklettel kellene, de az nem életszerű, ezért van 22-re rakva). A WINWATT energetikai program egész évre kiszámolja a fűtési fogyasztást a ház adataiból. Tehát: MAX HŐIGÉNY: erre kell(ene) a fűtési rendszert méretezni, mert ez a maximum, ami kelleni fog egyidejűleg, ha kint -15 fok van. FŰTÉSI FOGYASZTÁS: az egész éves fűtési fajlagos hőigény az épület és szerkezetek adataiból, tájolásból, stb számolva (Megjegyzés: a magyarországi téli átlaghőmérséklet +4 fok)
Mi 1 milliós ráfizetésel hagytunk ott egy Vàlyogházat inkább ráfizettünk a kiszállásra mert perelni akart az eladó. Kiderült hogy drasztikusan szét van vizesedve csak elvállt a csirkehálós vályogvakolás a faltol így nem látszódott. 10.8 milkás vályogból így lett helyette egy kisebb lakás városban. De 32 éves koromra már kifizetjük legalább. A vályogház teljesen felujítandó Várostól 10km-re volt 10.8 milka 60 m2 helyette városban lett részben felujított lakás 12.8 ért 47m2. Kiszámoltam még akkor s felujítási költségeket vályog barát módon és csak a padló csere snnyi volt hogy kiesett a szemem. Nekünk akiknek semmi támogatás nem jár a kormánytól mert nem szeretnénk gyereket elég drága buli egy felujítás.
ha nem akarsz gyereket, az a pénz amit a gyerekesek a gyerekekre költenek maguk helyett a zsebedben marad. Miért adjon az állam még ezen felül neked még pénzt???
@@KodajAndras nem mondta egy szóval se,H adjon neki az állam pénzt......amúgy pedig ha mondta volna azzal se lenne semmi baj. A támogatások piactorzító hatását nagyon megérzik azok akik kimaradnak a támogatásból. Az pedig alap,H ezek a támogatások csak és kizárolag az építőipart támogatják nem a vevőket
@@KodajAndras ha már nem lehet a politikát kihagyni itt sem akkor : miután kirepültek a gyerekek se marad a zsebedben + több adó, de visszamenőleg én is elfogadnék egy csokot vagy szaldós napelem h tarifás klímával fél áron. kérdezd meg a 40+ és a 60+ korosztályt milyen lehetőségek voltak.
@@antaltamasi9944 igen azt tényleg nem mondta, én meg azt mondom hogy miért ne kaphatna a gyerekes család több támogatást mint aki csak saját magára költ? Ne üljünk már fordítva a lovon.
Heló! A max hőigény konkrétan milyen adatokból van kiszámítva? A ház alapterületéből vagy a fűtendő helyiségek területének összegéből? Számitásba van véve a belmagasság is? Kültéri hömérséklet és beltéri hömérséklet értékek is gondolom fontosak. Köszönöm.
Bocsi de a szilikát új fajtája Ytongot miért nem említed sosem? Válaszod előre is köszönöm ! Elivleg a legjobb az Ytong nem kell szigetelni ha a vastagabb elemét a főfalazni valót használják az mennyire igaz? Erről csinállnál egy videót esetleg egy link ha már van mert mostanában rengeteg videód néztem de nem találltam olyat.
Van rola 6 evvel ezelotti videom, akkori aron az Ytong +1 millioval kerult volna dragabba, ha rendesen csinaljak (sajat athidaloival, stb). A szerkezeti hohidak miatt (pl fal-padlo es fal-fodem talakozas) mindenkeppen javasolt egy kulso hoszigeteles az Ytong falra is.
A fürdőszobàt és a konyhàt kell jòl megcsinàlni. Utána kellene egy vagy két macskát beszerezni ,hogy ne legyen sok gondunk a hàzra .Ha ilyen hàzban él az ember akkor kis karbantartással jò hàz bármelyik vàlyoghàz.Ja és 80-100 cm-es alap minden épületnek kell.
Ez csak az én tapasztalatom , és észrevételeim hátha segít valakinek. 2007 ben épült ,vályog házban élek. Nevezhető modern vályogháznak is szerintem. Emelt beton alapos szóval víznek esélye sincs . Természetesen vízszigetelt. Az épület sarkai kisméretű tégla közte vályog. Belső válaszfalak normál válaszfal tégla Nincs szigetelve. (Bár lehet később kap még 15 cm .) Padlás szigetelt 15 cm kőzetgyapot. Új nyílászárók. Fűtés padlófűtés. Ezt csak azért írtma hogy mindenki képben legyen mik a paraméterek röviden. Nyáron ha 30fok fele megy a hőmérsékelt ott már kezd meleg lennei bent,de teljesen elviselhető. Ezt a tégla családi házunkról már nem tudnám elmondani. Télen is szerintem a benti levegő és páratartalom is tökéletes ,hőérzet is . Nincs sehol penész. Pedig sima gelettel falak normál festékkel van kifestev nincs repedés . Csempe is van bőven , fő falon fűrdőszobában persze megfelelő vízszigeteléssel zuhany kabinban pláne .Külső fal nemes vakolat. És eddig minden működik . Szóval nyilván van ettől jobb is . De ha nem lenne már most ilyen drága az új vályogtégla én megint siman építkeznék vályogból. Én még hátrányát nem tudok felsoroni. Szóval az elég általános hogy kevés előnye van. Szerintem nem lehetetlen mostani technológiával nagyon jót kihozni beleőle .Ez a ház csaladunk tulajdona a kezdetektöl szóval nem pár éves a tapasztalat. Köszönöm videót hasznos adtok voltak benne.
Nekünk jó állapotú, de öreg házunk lett 9 éve. Azóta is toldozgatjuk. 60-as, 70-es években lett felújítva, van benne B30, vert fal 30 cm, meg vályogtégla 60-80 cm. Ki van emelve 80 cm-t. Átvezetékeltük, tetőt lecseréltük, padlófűtés, 3 retegű üveges fa nyílászárók, most már "csak" a falak szigetelése van hátra. Sajnos a 100 nm fűtött területnek nagy a hőigénye. Átszellőztetett előtétfalas lécváz lesz rajta kőzetgyapottal, az előtétfal borítása még kérdőjel, szálcement lenne jó, de nem vagyunk milliomosok. Hátrányként az egerek jutnak eszembe, velük folyik a harc a kamra környékén. Az egyenetlen falak igazak, nem tudsz ellene tenni. Előnyként a hangszigetelés, az 50%-os páratartalom és a jó levegőminőség jut eszembe. Ha újrakezdeném, telket vennék, és egy kisebb könnyűszerkezetest húznék rá.
Szia! Mostanában nagyon reklámozzák a talajcsavarokat betonalap helyett. Speciel én utálom a betont meg a betonozást, és drága is, ezért gondolkodom valami könnyűszerkezetes megoldásban, de laikus szemmel azért mégsem lehet minden talajszerkezetbe talajcsavrt vagy cölöpöt verni/rakni?
Mivel más nem írt választ :) Nem mindenhol jó, ill. nem kevés talajcsavart kell leküldeni. Nálunk 20 kerben nagyon homokos a talaj, inkább homok, mint más. Ide ha lecsavarom a talajcsavart (megtettem) az első 40 cm mint ha nem is lenne, simán kinyeklik oldalra, ha lejjebb megy (60cm csavarom volt) akkor már jobb. Féltetőt csináltam vele a kertbe, csak egyik oldala ül ezeken, több talajcsavar nem lesz nálam. No meg függőbe nem is olyan könnyű leküldeni, mint azt gondolnánk :) Evvel szemben van olyan hely ahol jó lehet, de én előbb csinálnám meg betonnal nem telibe, hanem pontszerűen a talajcsavar helyett. (na ez se egyszerű mifelénk, mivel nem tudsz egyenesen lemenni, mivel folyamatosan omlik a homok vissza oldalról, míg Vörösváron simán tudtunk így ásni, 20 kerben esélytelen :)) Szóval inkább betoncölöp, rá mehet a könnyűszerkezet. De erről statikussal kéne egyeztetni itteni szabályok mit engednek.
Na erre én is nagyon kíváncsi lennék, vajmi kevés infó van róla. Én most ebből szeretném csinálni, de nálunk mindenki a téglát nyomja, s apámék is a teglára esküsznek, ezért le akarnak a fáról beszélni.
A baj az h minden előzetes tudás nèlkül veszik meg ezeket azt minden taknyot rákennek ami a praktikerben van azt utána meg fikázzák. A vályoghoz olyan teknikát kell használni ami ahoz való. Vannak akik ezzel fogalakoznak fel kell őket keresni szívesen segítenek ezt tapasztalatból mondhatom
Szia. Szuper hogy megcsináltad ezt a videót. Igazi hiánypótló videó volt. Kommentekben jó párszor leírtam már hogy a vájog nemjó hőszigetelő. Netuddmeg hányszor lehülyéztek miatta. Aztán szépen megkerestem nekik a hőátbocsájtás tényező értékeket forrás megjelöléssel. Na mondom most okoskodjál hülyegyerek. Egy dolgot még hiányoltam a videódból . Szerintem ez még nagyon kellett volna. Egy mondjuk porotherm 30 as fal 5 illetve 10 cm eps 80 al vs 50 es vájogfal. Na ott igazán drasztikus a különbség. Az a baj akárhányszor és akármennyit mondjuk még mindig sokan fújják meggyőződéssel a hülyeséget. Nem is értem miből gondolják hogy egy ilyen nehéz és tömör anyag jó hőszigetelő. Amikor az összes hőszigetelő anyag könnyű és levegős. Sok buta ember.
Nektek nem jár kompromisszummal,azért azt tedd hozzá.Elmondta a videóban is van aki simán elvan benne.De mindenkinek más az igénye.Nektek megfelel a te történeted itt végetér.
@@szm650 Mikor szétszedtük a házat és csak a falak maradtak majd 2 hétig esett az eső, talicskával hordtam ki a vizet minden nap. Kapott egy emeletet és még mindig áll. A fűtés cső is a falba vésve csak hogy fokozzam az élvezeteket.
Vannak fent hőátbocsájtás kalkulátorok a neten. Nem mindegyikbe van benne a vájog de van ahol igen. Én egyszer megnéztem milyen vastag vájog fal kéne hogy egyenértékű legyen egy 30 as porotherm fallal. Nos az eredmény 2 m !!! Úgyhogy ne várj csodát a 70 cm től sem. Gondolj csak bele. Mégis mi a fenétől lenne jó hőszigetelő egy ennyire nehéz és tömör anyag. Minden ami nehéz és tömör az jól vezeti a hőt tehát rossz hőszigetelő. Nézd csak meg minden hőszigetelő anyag könnyű és levegős. Nem véletlenül. Nem hülyék találták ki ezeket. A vastagság nem jelent egyet a jó hőszigetelő képességgel. Nagyon nem! Csak nagy a hőtároló tömeg. Álltalában ezért van a tévhit hogy jó
Most megnéztem neked csak kíváncsiságból. Egy 70 cm vájogfal hőátbocsájtása. 0.88 w/m2/K Ezzel kb egyenértékű lenne 5 cm hungarocell szigetelés eps 80 Pedig az sem egy világbajnok önmagában. (A különböző kalkulátorok kissé eltérő értékeket adnak. De nagyjából ez valós)
70centi vályog vertfal U = 0,749 W/m2K 2024-ben a kötelező minimum U = 0,24 W/m2K, kb 10 centi jófajta kőzetgyapotot kell rárakni, hogy megfeleljen a mai előírásoknak.
Én sem kívánok vályog házat, kistéglából épült házunk van ez sem mai gyerek. Viszont van benne egy darab kb 2 m hosszú belső vályogfal viszont ezzel nincs probléma. Sikerült belőle 0 energiás házat fabrikálni, tettünk rá 10 centis hőszigetelést részben padlófűtéses lett radiátorral fancolal, hőszivattyúval, van még két klíma is. 12 kw napelemmel megfejelve amíg a saldo tart addig nulla rezsi.
Inkább ne. Szomszéd pont ezt csinálta, pedig figyelmeztették rá hogy rossz ötlet. Fél éven belül meg is rogyott a vályogfal. 3-4 méterenként be kellett építenie acéloszlopokat hogy megmaradjon az épület.
Én a síkpala tetőt cseréltem sinus terran betoncserépre 3 éve. Semminek nincs semmi baja. Persze komplett tetőszerkezettel együtt. És nem kispórolva az anyagot.
A másik az, hogy a vályogot lehet csinálni kb ingyen, nem a házat, a téglát. Ha kicsit is jó lenne mindenki ezt csinálná.... Pláne ebben az országban, ahol az emberek nagy része 500Forintért a saját ...stb. stb.
Kedves József! " Én nem írnám le" - tökéletesen egyetértek önnel bár nekem "csak" hobbi a hétvégi vályog-ház ahol jó a közérzetem. A kert-telek müvelgetés a "munkatherápiám". Bonus számomra amit kimondott: "Néha el kell engedni a XXI sz. igényeket" : Igen, és megbecsülni elődeink egészségesebb életmódját, tapasztalatait. Üdv.🙂
Nem is ez volt a videó lényege.Ha erre van pénz akkor erre van.A videó arról szólt ,hogy ha van valasztási lehetőséged és rendelkezel megfelelő anyagi hattérrel akkor ne valyog legyen...
mi is laktunk vályogházban 20 évig . elég is volt. nem volt vizes mert aláfalaztak az előttünk lakók. inkább hőhidas volt. az alsó 50 cm-t szigeteltem hungarocellal,megszűnt a hőhíd. viszont maradt a büdös földszag. eladtuk.
Drága komkel fel voltam iratkozva de mostantól nem leszek mert ijesmit terjesztel! szégyelld megad semi jogod ijesmit terjesz én előttem és a barátaim előt le vizsgáztak!!!
Ért hozzá ezért nem az általad elvárt városi legendákat erősíti meg, természetes, hogy le kell róla iratkozni. Gondolom a nyelvtanóráról is hasonló okból iratkoztál ki.
Saját tapsztalattal szeretném kiegészíteni az elhangzottakat. Én is laktam vályogban, felnőttként pár évvel ezelőtt. Szerintem a jó hőtároló tömeg előnyként már nem feltétlenül állja meg a helyét. A régi szép időkben, amikor évente volt 2-3 hét kánikula valóban kellemes volt nyáron, mert érezhetően hűvös volt bent. Jelenleg így, hogy hónapokon keresztül folyamatosan 30fok fölött van a hőmérséklet kellemes egy darabig, aztán amikor átmelegszik, utánna pokol, amin az egész éjjszakás szellőztetés sem segít mert a falak ontják vissza a meleget.
ja, szintén zenész, 5 évet húztam le vályogban pár éve, még épp nem volt ennyire meleg nyáron de így is elviselhetetlen forróság volt benne augusztusra. Klímákkal megpakolva biztos élhetővé lehetett volna tenni de ugye a vályoghívők szerint ilyesmire nincs szükség mert 100 éve még tudtak építkezni.
Ez igaz. Nálunk is fel lett durrantva pár éve a klíma, amire eddig nem volt szükség.
Vegyél klímát
@@matefodor330 Megcsináltuk a födém szigetelést és egész nyáron hideg volt a lakás.
Ez szerintem azért sok mindentől függ. Mi idén töltöttük az első egész nyarunkat a felújítandó vályogházunkban (egyrétegű üvegezésű ablakok). Amikor kint az árnyékban volt 37-38 fok, akkor is max. 25 fok volt bent. Persze nincs térkő a ház körül, viszont van gazdag vegetáció, egy kis tornác és egy nagy tető túlnyúlás a déli oromzaton.
Mennyire igaz! Százéves vályogházam van és vagy 20 veterán járművem. Teljesen értelmetlen mindkét dolog, de nagyon boldoggá tesz a fenntartásuk, javításuk. Ez tényleg egy életforma.
Hibátlan összefoglaló a vályog építésű épületekről!
5 éve költöztünk ki Pestről egy vályogfalas kádárkockába. Az 50-es falra került később 10 centi kőzetgyapot. A födémen semmilyen szigetelés nincs, csak a gerendákon alul+felül deszka és alul vakolat, felül egy kis sarazás. Jelenleg (átalányban) kicsivel 8000 forint alatt van a gázszámlánk kondenzációs kazánnal. A ház lakóterülete 60 m2 körüli. Lehet gazdaságosan is fűteni ezeket az épületeket, ez ne legyen elrettentő ok. Most építünk központi szellőztetőrendszert a padláson csövezve és utána rögtön kap 30 cm szigetelést a födém is. Kíváncsi leszek, mennyit megy még le a fűtésszámla, ha elkészültünk. Persze a mi házunk beton alapon van, az ablakok és ajtók felett beton áthidalókkal, úgyhogy "korszerű" vályogháznak mondható. Mi semmilyen hátrányát nem érezzük a téglával szemben.
A videóban elhangzottakat érdeklődve hallgattam, köszönöm az összeszedett információkat. Informatív volt így rendszerezve látni a pro és kontra érveket.
Végre valaki őszintén beszélt a vályogházakról! Nem minden építész vallja be az igazságot!
a közel 1 méteres vertfalu ház is simán áthűl ,csináltam tesztet, 5cm eps-t ideiglenesen raktam rá kb 3-5 fokkal melegebb lett a belső fal,
nyáron kb 25 -26 fok a belső fal
télen 17, ráraktam szigetelést 21-22fok lett pár nap alatt,, bent a szobában 23-25 fok szokott lenni,,
A vályogházak egy része konkrétan semmilyen alappal sem rendelkezik. Ha egy gödörbe dobáltak terméskövet, az már alapnak minősült. Lehet, hogy olcsóbb megvenni, de rendberakni külön szaktudást igényel.
Kb. 500.000 vályog falazatú ház van hzánkban, így a cseréjük nehezen oldható meg. Ha jól fel van újítva, a jól választott anyagoknak köszönhetően teljesen jól tudnak funkcionálni. Aki rossz minőségűben élt, az természetesen tart tőle.
Itt a hangsúly a jól felújított részen van. Ezt nagyon ritkán latom, szinte mindenhol modern diszperziós festéket és cement vakolatot használnak. Ismerős vett valyogházat, a lelkére kötöttem, hogy figyeljen mivel dolgozik a festő, természetesen diszperziossal akart. Amikor mondta, hogy ő ragaszkodik a mészfestékhez a festő nagy suttogva megcsinálta azzal. Amikor oda mentem megnézni milyen lett észrevettem, hogy biztos ami biztos alapon diszperzios melyalapozót használt….sok festőnek a tudása sincs meg hozzá.
@@JonesyHun Egy megoldás van, legtöbb iparos mögött ott kell állni karikás ostorral !
Vagy fogod és akkor lefested magadnak a sajàt hàzadat!
Jelenleg is vályogban lakom, egy szigetelettlen vályogban… én már 0fok feletti kinti hőmérséklet esetén nem is fűtök, csak hétvégén, mert a gatyám is rámenne a fűtésre. Alvást az egyik szobában külön kialakított hőszigetelt alvókabinban oldom meg, rémesen sok a kompromisszum, nyáron szeretem, télen gyűlölöm., alig várom, hogy megszabaduljak tőle.
Közel 50 éves vagyok, vályogházban nőttem fel, és az jutott sajátomnak is. De lottózok, hogy vehessek egy sok példában ócsárolt kádár kockát, amin ha egyszer megjavítok valamit, akkor az úgy is marad.
Ilyen sose lesz. Már hogy úgy is marad. Családi háznál mindig van valami nyavalya :) Nálunk Poroton falazat van (most porothermnek becézett), falon kívül mindig van valami, amivel foglalkozni kell.
Kb 80éves, 65m2 es alap nélküli, vályogházban lakunk. 2szoba, konyha, fürdő, közlekedő folyosók. A fal tiszta tömés, vályog téglák nélkül. A legkeskenyebb részén is 60cm. Semmilyen szigetelés nincsen a külső falakon, a falakat levertük, és mészhabarcsal lett bepucolva. Az eredeti tornác be lett falazva, tömör slitter téglával, ez kapott 7cm es hungarocel szigetelést. Műanyag nyílászárók. A födém 30cm üveggyapotot kapott. A padlózat le van betonozva, és linóleum burkolatú a szobákban. Mi ezt nem szedtük fel. Vizesedés nulla. Nyugodtan lehet diszperzittel festeni, mi már 37 éve azzal festjük, nyilván nem minden évben. Csempe burkolat több helyen, járólapok a fürdő, konyha közlekedőkben. Fűttés kéményes gázkonvektorokkal. Reggel fél 7-21,30 ig megy a fűttés. Aztán éjelre ki van kapcsolva. Este 24 fok van, reggel kb 18, ez nyilván a télre vonatkozik. Éves szinten 1300m3 gázt fizetünk, de álltalában az elszámolás után kettő hónapot nem kell fizetnünk. A főzés is gázzal történik. A legjobb választás ha olcsón akarsz lakni. Persze ez sincs ingyen. Egy élet munkája van benne, és abból nem kevés saját kezű munka. Ez amikor megvettük egy totál leélt ház volt. A szobából ki lehetett látni a mennyezeten keresztül a csillagos égre. Ami fontos, ne legyen vizes, födémre min 30cm szigetelés. Modern nyílászárók. Jó fűttés. A titok az hogy egész nap megy benne a fűttés, átmelegszik a fal. A tömésház igen is jó meleg tud lenni. Én és a családom nem is szeretnénk másban lakni. A legjobb választás ha nem zavar az hogy a válaszfal teteje vastagabb mint az alja. Csak egy vélemény a témával kapcsolatban.
"Este 24 fok van, reggel kb 18," Igen, pont ilyen egy rosszul szigetelt ház. A jól szigeteltet elég 22re fűteni és reggel is 21 van benne.
Uram!
Nikecell szigetelés gratulálok.
@@steve_videoÚgy, hogy kint mínuszok vannak? Nem hinném..
@@zsoltszabo1192 Üdvözlöm, nem kell elhinnie hogy jó ez így.
@@FerencKiss-u8k Üdvözlöm, kb -5 fokig tartja a hőt éjszaka füttés nélkül
A gázszilikátról is mondjál adatot.! Köszike.
Gyerekkorom óta vályog házban lakom,lehet hogy egy 100 nm² fölötti alapterületű vályog ház fűtése valóban nem költséghatékony,de lenne itt egy apróság,az hogy vidéken rengeteg 55-75nm² es vályog ház található,ugyanis ezekben az épületekben mindíg max 3 helység volt régen amit egy cserép kályhával vagy kis vegyes tüzelésű kájhával nagyon jól ki lehet fűteni.Jól mondtad,ha a föntről szigeteljük tovább csökkenthetjük a fűtési számlákat.Nálam egy kis szenes kályha amiben fával tüzelek plusz van elektromos radiátor illetve a fürdőben egy fali hősugárzó.Így körülbelül havonta egy 45 ezer forintból ki jön a fűtés úgy hogy 25 fok van a házban.Itt egy közel 100 éves vályog házról beszélünk és kisebb vakolási hibák szoktak lenni de kb ennyi.Persze akinek nagyobb házra van szüksége az szerintem sem érdemes vályog házat választani.Az egér és hangya pedig,na igen,ezeket ugyan úgy meg találtam egy új építésű házban is.
Nagyon őszinte kis ember én nagyon bírom ...és szerintem nagyon a toppon van mint építész...
A kulcs: a XXI. században vagyunk, aszerint is építsünk, éljünk!
Köszi a megerősítést és a videót is! :)
Amíg van homok meg beton !
Te is lököd a kommunista propagandadumát: "A multat végképp eltörölni" Csak az ér valamit amit tegnap találtak ki.....
,,Éljen a műanyag!"
Faszerkezetű házban lakunk, az egyik homlokzaton hungarocell szigetelés van. Az ablakok fából,szigetelt üveggel, de nem a legjobban szigetelnek. A hálószobánk egyetlen külső fala a hungarocelles. Ha sokáig be van csukva az ajtó az oxigén elfogy, a szobában 25-27fok, az étkezőben, ahová a háló ajtaja nyílik 20 fok. Nem annyira jó ilyen szobában aludni, pedig ez csak egy fal. A többi falat nem engedem hungarocelles szigeteléssel szigetelni, így felemás, de legalább a ház többi részében van oxigén. Egyelőre nincs pénz légáteresztő szigetelésre, se szellőztető rendszerre, marad a gyakori szellőztetés és több fűtés.
Aki 'ád kalácsot, az adjon tanácsot! ;-)
Volt egy kolegá a 21 század csoda házát épitette fel. Napelem, klima, vagyis minde villannyal ment. Aztán jött egy kamion kiütötte a villany oszlopot. Egy fővezetéket...több mint egy napig nem volt villany. Mikor megkérdeztem...Na és ott a napelemed. Az monda nincs villanya mivel ő rátáplál a hálózatra és onnan kapja visssza, nincsenek telepei áram tárolásra.. Egyszóval szarhatta a szuper vázát... Se fűtés, se melegviz, se főzés... Egy szar az is ha becseszik valami...
Kíváncsi lennék, végre egy jól összerakott elemzésre, a "földházakkal" kapcsolatban. A lényeg, hogy kívülről, földdel fedett, de belül miből van, az lehet többféle megoldás is. Jó, én csak egy 2vh-s német betonerődítményben jártam, júniusban, Norvégiában, de az p.csahideg volt! Jó, persze az ajtók vasból voltak, és nyitva. :D Egy rendes földház viszont nagyon érdekelne. Tudom, a Frodó-féle hobbitlak csak egy mese, de valami hasonló koncepció bejönne.
Na ez engem is roppant érdekelne! Elvileg a föld a legjobb hőszigetelő (elvileg).
@@moritzlaszlo1675 Mióta? A vákuum a legjobb hőszigetelő!!! Azután a különböző gázok (nemesgázoktól lefelé!). Majd a különböző porózus szerkezetű szilárd halmazállapotú anyagok s minél tömörebb annál jobban vezeti a hőt!!!
Gratula Kömkel, ezt jól összeszedted nagy király vagy, bár a vályog fanatikusokat nem lehet meggyőzni
Üdv egy szintén vályogban felnőtt telenként sokat fagyoskodó
Én is vályogban nőttem fel, és végül úgy hozta a sors hogy azt is vettünk. Nekem a túl meleg volt a probléma.😂
Az, hogy hideg vagy meleg az mindig attól függ, hogy ki mennyire spórol a száraz fával. (a cigány is meg mondta "ahol f'ist van ott meleg is!!!" ;-) Tehát, ha jó a kéményed a kályhád és nem sajnálod a SZÁRAZtüzifát akkor a vályogház is meleg lesz!!!
Ez szuperül összeszedett videó lett!
Az miért van,hogy a szomszédom klímával csinál 24 fokot nálam meg alapon van annyi.?? Pedig csak 50-es a vályogfal.Miért van az,hogy télen nem szárad a fika az orromba,a panelbe meg téglába igen.De lehetne órákig sorolni.Egy biztos.Ha 100 000 évig jó volt nekem is jó lesz.
Ez el is mondta.Van akinek megfelel.Nem egyformák az igenyeink.Téged teljesen kielégít egy vályogház.Mást nem.Sajnos magyarországon még mindig rengeteg a sárgafogú savanyúszagú igénytelen fejlődésképtelen csőlátasú proli.Ven alkesz komcsik stb stb ha nem.dől rá már neki megfelel.Engedd már meg hogy a fiataloknak könnyebbre egyszerűbbre precizebbre szebbre jobbra is legyen igénye.Persze ha van rá keret.A te egyszerű kis életedbe elleszel benne.Sőt a te fajtád szereti is kihívásokat pár ezer forint plusszert egész nap képesek vagytok fáthasogatni zugatni a furészt.Aztan ezzel dicsekedni.Ahelyett hogy inkább adnál 30 ezerrel tobbet a konyhakészert és helyette kirándulnál filmeznél vagy fogatmosnál.Tele van az ország ilyen aluliskolázott régmindenjobbvót agresszív csőlátású buta prolival.Na pont a te fajtád lakik vályogba jóhelyen vagy.
Akkor lakjál barlangban,az is jó volt régen,miért szarakodnának az emberek vályoggal ha van jobb,a nagy páratartalom miatt nem szárad be a fikád,ami jellemző a vályogra,érdekes mindig jön egy okos vályogháztulaj hogy nála minden fasza,és megcáfolja Kömkel állításait, azt nem veszi figyelembe, hogy mindenhol más volt az agyagminőség, lehet a tiédben több a szalma jobban szigetel, de nincs két egyforma vályogház, én is vályogban nőttem fel a nyolcvanas években, betonalappal vízszigeteléssel eltátott kádárkocka, 50 es rakott fallal akkoriban ez menőnek számított, de annyit fagyoskodtunk hogy nem igaz, apu este tízig nyomata a vegyestüzelésű kazánt szénnel fával, de már hajnali háromkor meglátszott bent a szobában a lehelet,úgyhogy jól mondja Kömkel a 3-4 ezer köbméterest gázfogyasztást egy ilyen házra, ráadásul a nyolcvanas években még kemény telek voltak -15-20 fokkal
Most könnyű fűteni amikr +5 fok az átlag hömérséklet egész télen, ha visszajönnének az ilyen kemény telek
Beszopnák a klímások meg a vályogosok
Én laktam Kádár kockába, panelbe. Épitettem egy ilyen puccos műanyag EU szabvány házat. Mégse éreztem benne jól magam. Műanyag mit a guminő.... Azzal is lehet élni. Majd kiköltöztem vidékre egy 100 éves vályog házba. Jó a fekvése, tályolása, védett helyen van... Ha érteni ez mit jelent. Száraz, tiszta, olcsón javitható, fentartható. Most ez a műanyag a divat és az előirás. Meddig?? Ámen.
Muter asztmával volt így. Amíg téglába laktunk küszködött vele a házban. Aztán amikor le lett cserélve vályogra, megszűnt ez a problémája. Pedig csak 3 utcával odébbi költüztünk.
Felteszem nincs alapja a háznak és a föld hője is érvényesül, valószínűleg azért van alapból annyi fok. De ha van alapja akkor is sokkal párásabb a levegő és a párás levegő melegebbnek érződik, ez az oka annak is hogy a fika nem szárad az orrodba.
75-ben épített szülői vályogházban lakunk. A fürdő rész tégla. Alap van , beton 80 cm.magas, alap szigetelt. Most került rá a padra 30 cm gyapot. Vályog és vályog közt is van különbség, de azért jó lenne beszélgetni még a témáról. Sok.kerdesem.lenne
Pl az északi falat szeretném tavasszal vakolható gyapottal szigetelni. A falon meszes színes vakolat van, erre közvetlenül mehet e a gyapot?
Nem tudom hogy csinálják a házszemlések... (Lukács Laci is hasonló km-t megy tán), hogy havi 8e km mellett mindenre is marad idő.
Én mint kamionsofőr havi 2 angol fuvarral 1hét meló 1hét szabad, épp hogy megyek ennyit.
A vályog elavult építőanyag, mechanikai szilárdsága már két szintet sen bír el. Melegebb éghajlatokon, ahol magas a hőmérséklet, kevesebb a csapadék, ott egy szintig megfelelő - de könnyű födémszerkezettel. Emlékszem, a szabolcsi árvizeknél teljesen elmosta a víz a vályogházakat, összeomlottak.
Nagyon tanulságos, köszönjük! Milyen vályogház az amit ajánlani tudnál?
Az rendben van, ha van víz szigetelés a fal alatt? Mi a helyzet akkor, ha van aljzat beton, alatta hungarocell, esetleg laminált padló, a falakon pedig cementes vakolat? Az ilyen ház már menthetetlen, függetlenül attól, hogy van-e a fal alatt szigetelés, vagy a vakolat leverésével, az aljzat beton feltörésével meg lehet még menteni? Elég esetleg az aljzat betonon rést kialakítani a fal mellett? Megértem, hogy te nem laknál ilyen házban, de mi van akkor, ha valaki csak ezt engedheti meg magának? Milyen tulajdonságokkal rendelkezik az a ház amit érdemes megvenni?
Mi van az új építésű vályogházakkal? Van-e olyan szempont pl. asztma, légúti betegségek, ami miatt érdemes ilyet építeni? Melyek azok a megoldások amelyekkel korszerű, egészséges épületet lehet építeni vályogból?
Menthető, de rengeteg idő-munka és hozzáértő szakember kell, ami egy holdról is jól látható összegben nyilvánulhat meg.
Laktam ilyenben, gyönyörűeb felújítottam/tattam korszerűsítettem azt hittem szakszerűen....
Bármiféle eltérés az eredeti technológiától óhatatlanul a ház károsodását eredményezi.
1926-os verandás vályogtégla házam van. 30 éve lakom benne. Eredetileg is beton alap, beton lábazat, vízszigetelés, beton koszorú, ami az áthidalók szerepét is betölti. Igaz betonacél nélküli. De 55cm széles, 45 cm magas. Hőhíd nincs. Meszes, cementes vakolat kívül és belül is. Telibe hálózva, glettelve és mészfestékkel festve. A fürdő és a konyha részben csempézve. Padlótól 135-200 cm-ig. Nyílván ott magas, ahol szükséges. (tűzhely, mosogató, jakuzzi). A padló minden helységben fel lett szedve és megfelelő rétegrendben. Kavicságy, vízszigetelés, beton, hőszigetelés, burkolat. Nyílászárók hőszigetelt fa ablakok, ajtók. Mennyezet gipszkarton. Fa födém 25 cm szigeteléssel. Tető beton cserép fedéssel. Fűtés gáz kombi kazán, radiátorok. És kandalló alkalmanként. Tájolás tökéletes kelet-nyugat. A veranda, udvar délre néz. Nyáron a tető árnyékolja a déli oldalt. Télen a nap minden ablakon a hátsó falig besüt. Fűtés csövek a falban, szigetelt védőcsőben. A használati vízvezeték és szennyvíz vezeték a vizes blokk alatti pincéből. Falban nincs vízvezeték. Hasznos lakóterület 75 nm, belmagasság 250 cm, padlószint a járdától +20cm. Éves hőmérséklet 22-30 Celsius. De én minimum 24 fokot szeretek. Páratartalom 50-60%. Penészedés, repedés semmi. 2023-as teljes éves gázszámla összesen 265.000 Ft. Fűtés, főzés, melegvíz. Semmi másra nem cserélném ezt a házat! Szilikát kádárkockában nőttem fel. És éltem panelben is. Van összehasonlítási alapom. És szakmai tapasztalatom is.
Teljesen igazad van .40 éve költöztünk ki falura egy vályogházba, ahol a mestergerendán az 1840-es évszám szerepelt. Nem volt más.A falak alulról nedvesedtek mikor esett, az egerek bejártak a konyhába, pedig a macskát ott tartottuk, a födémről potyogott a padlás pora, és szinte befűthetetlen volt, mert nem volt födémszigetelés, az egész házban agyagpadló volt lesározva, amelyet lebetonpztunk. A szobába cserépkályhát építettünk, most már lett meleg. Egyik éjjel ezen gondolkodva arra a következtetésre jutottam, hogy mindenképpen új házat kell építenünk, ebbe az elmaradott technolőgiába nem szabad befektetni, nem lehet toldozgatni, csak viszi a pénzt. Mikor beköltöztünk az újba, és bontották a régit, akkor láttuk, hogy milyen romhalmazban laktunk.
Sajnos a Házzal nem törődtek, ezért lett olyan rossz! A Vájogház él,és mint minden élőlénnyel törődni kell !
@@sandorfulop7767szolgálni kell a házat, ugye?? 😂
Köszi a videot , csak az edrekelne hogy a minta hazba milyen kifutesi ertekek jonenek ki ha tegla helyett ytong lenne behelyetesitve vagy porfix mondjuk 40 - 50 cm.
Kezd elfáradni a vályogtéglaforgató technika. Szívesen :)
sajnos igen. Rohadjon meg, 100 kg-ot írtak a terhelhetőségére és pár hónaposan már megadta magát...
Szakiellenőr 200 éves háza, akit érdekel rákereshet. Nálunk pont így van, ház mögötti rész vertfal. Nem lett bontva, de sok munkával járt a rendbehozatala.
Meg van rajta 20centi grafitos EPS.
Épp ma van a nyílt napi bemutató Lovasberényben, sajna nem tudtam eljutni pedig érdekelne. Anno saját vásárláskor Mednyánszki Miklóst hívtam mint szakértőt . Sajnos a felújítás "hamvába hótt", pedig jók az egyéb paraméterek. (tájolás, benapozás, lokalizáció stb)
Átlag emberhez képest ők szerintem tudták, hogy mibe ugranak bele, mit szabad megvenni, mennyibe fog kerülni, és kikkel tudják megbízhatóan elvégeztetni a munkát.
Ami nem csekély előny...
Sok munka, sok pénzbe kerül!
Aki megteheti tegye meg!
Csakhogy ezek a házak már kiszolgáltak 1-2 generációt, a mai igenyszint mellett pedig egy harmadikat már nem fognak, mert állandó simogatást igényel. Olyan mint az egészségügy, hiába tolják bele a lóvét jobb attól nem lesz.
Amúgyis egy ozmózis anyag, sok változóval, tömör és ennél fogva a bele jutó nedvesség (ami lehet pára forma is) kb sosem távozik, ennek eredménye az állandó magas páratartalom és a gyönyörű penészgomba telepek.
Sajnos Én is tapasztalatból mondom, mivel laktam néhány vályogban, és ruhadtul nem buli, amikor az összes cuccodat dobhatod ki és vehetsz újat, mert a korszerű fűtésrendszerek alkalmatlanok arra hogy kifűtsék!
És mi a helyzet 1986 os b30 as tégla falazatú (régen vízszigetelő bitument raktak alá, de már nem tökéletes) épülettel. Itt is célszerű páraáteresztő szigetelés rétegrendet és festést használni? Tehát hasonlóan kezelni mintha vályogház lenne ilyen szempontból?
Nem kell, teljesen felesleges.
A kozhiedelemmel ellentetben meg az 50-60 eves bitumenes vizszigeteleseknek sincsen semmi baja a teglafal alatt (amennyiben nem erte mechanikai behatas)
A B30 teglara rakhatsz barmit, nem kell foglalkozni a paraval (amennyiben alulrol nem vizesedik)
Van még a "szalma nélküli gyári vályog"
Régen még a Horthy rendszerben a kiégetésre várakozó száraz téglát,
ha volt belőle akkora mennyiség hogy nem veszélyeztette a kemencében a tűz haladási sebességét
akkor féláron lehetett megvenni vályogtéglaként.
Nekünk egy beton alapra - ám vízszigetelés nélkül - épült, kb 70cm falvastagságú (vert)vályogház(rész)ünk van. Amikor megvettük rengeteg penész volt és magas páratartalom (persze érdekes, hogy nem a vályogfalon, hanem mindenhol máshol). Elkezdtem leverni róla a cementes vakolatot (díszizét, nem is tudom igazán mi a neve), szétfúrtam 32es furatokkal, gazdagon kapott Szilikófób anhydrót, mész-homok vakolatot. Padlót lecseréltem modern rétegrendre (kavics, beton, bitumenlemez, PIR szigetelés, gipsz(!)esztich), igazából egyelőre fullosnak tűnik így(gömbös nedvességmérővel szoktam ellenőrizni, egyelőre száradó tendenciát mutat így 1.5 évvel a munkkálatok megkezdése után, de túl nedves sehol sem volt eredetileg sem). :) Jövőre kap kívülről 20cm kőzetgyapotot, szerintem úgy már egészen kitűnő lesz. (22-23 belső hőmérsékletnél kb 19fokos jelenleg a fal belül egyébként szóval a hőszigetelőkéje tényleg gatya alapból...)
Új építésre ilyet biztosan nem ajánlanék, de akinek van rá ideje, türelme és pénze, az azért látszólag jól meg tudja csinálni, kevés kompromisszummal.
Akié nincs jó állapotban, nincs rajta padlásbeépítés, nincs alapja, esetleg már kóklerek sok cementtel megbüntették, azt mondjuk én is inkább bontanám. (Bár padlásbeépítés alatti falcserét is láttam már, szerencsére nem közelről. :D )
Szia, nagyon jók a videóid. Szívesen meghallgatnám, hogy mi a véleményed az elektromos kazánnal való fűtésről ami központi fűtéséhez van. És a nyitott és zárt cellás fújt tetőszigetelésről.
Nemsokara kikerul a purhab-szigeteleses videom. Nah, az lesz am az igazi atombomba :D
@szilkar
nem kell fikázni vert vályog házakat, kellemesebb mint ègetett tèglás 🏡
,házakat ,előnye rengeteg hátránya minimális,meg szoktam vert vályog házunkat,új alap van alatta, fárasztó volt, de meg csináltuk😭🥲🥵❤️❤️❤️❤️❤️🌺🌺
Azt se felejtsuk el, hogy a legtobb faluban a valyog godor/banya megtalalhato sokszor ingyen beszerezheto, szalma hasonloan. De sajnos nem szaktudas nelkul! Meglevo hazaknal a megnovekedett talajviz mozgas regen nem volt problema, de most mar az. Nem emlitetted a padlo szigetelest (hianyat).
Szia
Ez mind nagyon szép, és jó,hogy tudjuk mely falazatu ház,mekkora hőigénnyel bír, De a lakótérben hány fok körül van?
22 fokos belső és -15 fokos külső hőmérséklettel vannak számolva a max hőigények
Köszönöm!
Ezek a hőmérséklet adatok egész fűtés idényben állandóak?
Nem. Maximális hőigényt erre kell számolni (illetve 20 fokos belső hőmérséklettel kellene, de az nem életszerű, ezért van 22-re rakva).
A WINWATT energetikai program egész évre kiszámolja a fűtési fogyasztást a ház adataiból.
Tehát:
MAX HŐIGÉNY: erre kell(ene) a fűtési rendszert méretezni, mert ez a maximum, ami kelleni fog egyidejűleg, ha kint -15 fok van.
FŰTÉSI FOGYASZTÁS: az egész éves fűtési fajlagos hőigény az épület és szerkezetek adataiból, tájolásból, stb számolva
(Megjegyzés: a magyarországi téli átlaghőmérséklet +4 fok)
Köszönöm a választ!
Mi 1 milliós ráfizetésel hagytunk ott egy Vàlyogházat inkább ráfizettünk a kiszállásra mert perelni akart az eladó.
Kiderült hogy drasztikusan szét van vizesedve csak elvállt a csirkehálós vályogvakolás a faltol így nem látszódott.
10.8 milkás vályogból így lett helyette egy kisebb lakás városban.
De 32 éves koromra már kifizetjük legalább.
A vályogház teljesen felujítandó Várostól 10km-re volt 10.8 milka 60 m2 helyette városban lett részben felujított lakás 12.8 ért 47m2.
Kiszámoltam még akkor s felujítási költségeket vályog barát módon és csak a padló csere snnyi volt hogy kiesett a szemem.
Nekünk akiknek semmi támogatás nem jár a kormánytól mert nem szeretnénk gyereket elég drága buli egy felujítás.
ha nem akarsz gyereket, az a pénz amit a gyerekesek a gyerekekre költenek maguk helyett a zsebedben marad. Miért adjon az állam még ezen felül neked még pénzt???
@@KodajAndras nem mondta egy szóval se,H adjon neki az állam pénzt......amúgy pedig ha mondta volna azzal se lenne semmi baj. A támogatások piactorzító hatását nagyon megérzik azok akik kimaradnak a támogatásból. Az pedig alap,H ezek a támogatások csak és kizárolag az építőipart támogatják nem a vevőket
@@KodajAndras ha már nem lehet a politikát kihagyni itt sem akkor : miután kirepültek a gyerekek se marad a zsebedben + több adó, de visszamenőleg én is elfogadnék egy csokot vagy szaldós napelem h tarifás klímával fél áron. kérdezd meg a 40+ és a 60+ korosztályt milyen lehetőségek voltak.
@@antaltamasi9944 igen azt tényleg nem mondta, én meg azt mondom hogy miért ne kaphatna a gyerekes család több támogatást mint aki csak saját magára költ? Ne üljünk már fordítva a lovon.
@@KodajAndras Talán azért mert ezeket a támogatásokat eddig mindig benyelték a kivitelezők?
Ugyanez igaz a barlangokra is 😃
Heló!
A max hőigény konkrétan milyen adatokból van kiszámítva? A ház alapterületéből vagy a fűtendő helyiségek területének összegéből? Számitásba van véve a belmagasság is? Kültéri hömérséklet és beltéri hömérséklet értékek is gondolom fontosak. Köszönöm.
Winwattban van szamolva, helyisegenkenti hoigeny szamitassal, reszletes adatokkal.
Mi a helyzet a szilikáttal, főleg hőszigetelés szempontjából ?
Vályognál, B30-nál, tömörtéglánál sokkal jobb. (kb fele a λ)
Bocsi de a szilikát új fajtája Ytongot miért nem említed sosem? Válaszod előre is köszönöm !
Elivleg a legjobb az Ytong nem kell szigetelni ha a vastagabb elemét a főfalazni valót használják az mennyire igaz? Erről csinállnál egy videót esetleg egy link ha már van mert mostanában rengeteg videód néztem de nem találltam olyat.
Én úgy tudom, hogy az ytongra is ajánlott 5cm külső hőszigetelés.
a legdrágább ytong éppen teljesíti a kötelező minimumot, cserébe sokkal drágább mint egy olcsó falazóanyag +szigetelés.
Van rola 6 evvel ezelotti videom, akkori aron az Ytong +1 millioval kerult volna dragabba, ha rendesen csinaljak (sajat athidaloival, stb).
A szerkezeti hohidak miatt (pl fal-padlo es fal-fodem talakozas) mindenkeppen javasolt egy kulso hoszigeteles az Ytong falra is.
A fürdőszobàt és a konyhàt kell jòl megcsinàlni. Utána kellene egy vagy két macskát beszerezni ,hogy ne legyen sok gondunk a hàzra .Ha ilyen hàzban él az ember akkor kis karbantartással jò hàz bármelyik vàlyoghàz.Ja és 80-100 cm-es alap minden épületnek kell.
Ez csak az én tapasztalatom
, és észrevételeim hátha segít valakinek.
2007 ben épült ,vályog házban élek. Nevezhető modern vályogháznak is szerintem.
Emelt beton alapos szóval víznek esélye sincs . Természetesen vízszigetelt. Az épület sarkai kisméretű tégla közte vályog.
Belső válaszfalak normál válaszfal tégla
Nincs szigetelve. (Bár lehet később kap még 15 cm .)
Padlás szigetelt 15 cm kőzetgyapot. Új nyílászárók. Fűtés padlófűtés.
Ezt csak azért írtma hogy mindenki képben legyen mik a paraméterek röviden.
Nyáron ha 30fok fele megy a hőmérsékelt ott már kezd meleg lennei bent,de teljesen elviselhető. Ezt a tégla családi házunkról már nem tudnám elmondani.
Télen is szerintem a benti levegő és páratartalom is tökéletes ,hőérzet is .
Nincs sehol penész. Pedig sima gelettel falak normál festékkel van kifestev nincs repedés . Csempe is van bőven , fő falon fűrdőszobában persze megfelelő vízszigeteléssel zuhany kabinban pláne .Külső fal nemes vakolat. És eddig minden működik .
Szóval nyilván van ettől jobb is . De ha nem lenne már most ilyen drága az új vályogtégla én megint siman építkeznék vályogból.
Én még hátrányát nem tudok felsoroni. Szóval az elég általános hogy kevés előnye van.
Szerintem nem lehetetlen mostani technológiával nagyon jót kihozni beleőle .Ez a ház csaladunk tulajdona a kezdetektöl szóval nem pár éves a tapasztalat.
Köszönöm videót hasznos adtok voltak benne.
Nekünk jó állapotú, de öreg házunk lett 9 éve. Azóta is toldozgatjuk. 60-as, 70-es években lett felújítva, van benne B30, vert fal 30 cm, meg vályogtégla 60-80 cm. Ki van emelve 80 cm-t. Átvezetékeltük, tetőt lecseréltük, padlófűtés, 3 retegű üveges fa nyílászárók, most már "csak" a falak szigetelése van hátra. Sajnos a 100 nm fűtött területnek nagy a hőigénye. Átszellőztetett előtétfalas lécváz lesz rajta kőzetgyapottal, az előtétfal borítása még kérdőjel, szálcement lenne jó, de nem vagyunk milliomosok.
Hátrányként az egerek jutnak eszembe, velük folyik a harc a kamra környékén. Az egyenetlen falak igazak, nem tudsz ellene tenni. Előnyként a hangszigetelés, az 50%-os páratartalom és a jó levegőminőség jut eszembe. Ha újrakezdeném, telket vennék, és egy kisebb könnyűszerkezetest húznék rá.
Szia! Mostanában nagyon reklámozzák a talajcsavarokat betonalap helyett. Speciel én utálom a betont meg a betonozást, és drága is, ezért gondolkodom valami könnyűszerkezetes megoldásban, de laikus szemmel azért mégsem lehet minden talajszerkezetbe talajcsavrt vagy cölöpöt verni/rakni?
Mivel más nem írt választ :) Nem mindenhol jó, ill. nem kevés talajcsavart kell leküldeni. Nálunk 20 kerben nagyon homokos a talaj, inkább homok, mint más. Ide ha lecsavarom a talajcsavart (megtettem) az első 40 cm mint ha nem is lenne, simán kinyeklik oldalra, ha lejjebb megy (60cm csavarom volt) akkor már jobb. Féltetőt csináltam vele a kertbe, csak egyik oldala ül ezeken, több talajcsavar nem lesz nálam. No meg függőbe nem is olyan könnyű leküldeni, mint azt gondolnánk :)
Evvel szemben van olyan hely ahol jó lehet, de én előbb csinálnám meg betonnal nem telibe, hanem pontszerűen a talajcsavar helyett.
(na ez se egyszerű mifelénk, mivel nem tudsz egyenesen lemenni, mivel folyamatosan omlik a homok vissza oldalról, míg Vörösváron simán tudtunk így ásni, 20 kerben esélytelen :))
Szóval inkább betoncölöp, rá mehet a könnyűszerkezet. De erről statikussal kéne egyeztetni itteni szabályok mit engednek.
Remek videó! A Kömkel név egyébként Kőműves Kelemen név összeházasítása? :D
Szivesen hallgatnank a velemenyedet a CLT hazakrol. Koszi a videokat!
Na erre én is nagyon kíváncsi lennék, vajmi kevés infó van róla. Én most ebből szeretném csinálni, de nálunk mindenki a téglát nyomja, s apámék is a teglára esküsznek, ezért le akarnak a fáról beszélni.
A baj az h minden előzetes tudás nèlkül veszik meg ezeket azt minden taknyot rákennek ami a praktikerben van azt utána meg fikázzák. A vályoghoz olyan teknikát kell használni ami ahoz való. Vannak akik ezzel fogalakoznak fel kell őket keresni szívesen segítenek ezt tapasztalatból mondhatom
Sosem vennék, mészkőből készült házat vettünk, ezt is bánom minden nap 😂
Szia. Szuper hogy megcsináltad ezt a videót. Igazi hiánypótló videó volt. Kommentekben jó párszor leírtam már hogy a vájog nemjó hőszigetelő. Netuddmeg hányszor lehülyéztek miatta. Aztán szépen megkerestem nekik a hőátbocsájtás tényező értékeket forrás megjelöléssel. Na mondom most okoskodjál hülyegyerek.
Egy dolgot még hiányoltam a videódból . Szerintem ez még nagyon kellett volna. Egy mondjuk porotherm 30 as fal 5 illetve 10 cm eps 80 al vs 50 es vájogfal. Na ott igazán drasztikus a különbség. Az a baj akárhányszor és akármennyit mondjuk még mindig sokan fújják meggyőződéssel a hülyeséget. Nem is értem miből gondolják hogy egy ilyen nehéz és tömör anyag jó hőszigetelő. Amikor az összes hőszigetelő anyag könnyű és levegős. Sok buta ember.
Tizen éve lakunk vályogban, normálisan meg van csinálva, semmilyen hátránnyal nem jár, nincs kompromisszum 😎 Télen - nyáron élvezzük.
Nincs? Elég egy alattomos vízcső szivárgás és kész a baj, komplett fal dőlhet ki. Hacsak nem vitted az összes vízcsövet valami védőburkolatban.
Nektek nem jár kompromisszummal,azért azt tedd hozzá.Elmondta a videóban is van aki simán elvan benne.De mindenkinek más az igénye.Nektek megfelel a te történeted itt végetér.
@@szm650 Mikor szétszedtük a házat és csak a falak maradtak majd 2 hétig esett az eső, talicskával hordtam ki a vizet minden nap. Kapott egy emeletet és még mindig áll. A fűtés cső is a falba vésve csak hogy fokozzam az élvezeteket.
@@Abajeueb23 20 évig diszperzittel volt feste, láttam a rétegeket lekaparva. Most megcsináltuk meszessel. Ezen kívül milyen kompromisszumra gondolsz?
És hogy jön ki a matek 70cm vályoggal? Én sehol se találkoztam még ilyen vékony (50cm) vályogfallal. Még a szobákat elválasztó fal is 70cm.
Vannak fent hőátbocsájtás kalkulátorok a neten. Nem mindegyikbe van benne a vájog de van ahol igen. Én egyszer megnéztem milyen vastag vájog fal kéne hogy egyenértékű legyen egy 30 as porotherm fallal. Nos az eredmény 2 m !!! Úgyhogy ne várj csodát a 70 cm től sem. Gondolj csak bele. Mégis mi a fenétől lenne jó hőszigetelő egy ennyire nehéz és tömör anyag. Minden ami nehéz és tömör az jól vezeti a hőt tehát rossz hőszigetelő. Nézd csak meg minden hőszigetelő anyag könnyű és levegős. Nem véletlenül. Nem hülyék találták ki ezeket.
A vastagság nem jelent egyet a jó hőszigetelő képességgel. Nagyon nem! Csak nagy a hőtároló tömeg. Álltalában ezért van a tévhit hogy jó
Most megnéztem neked csak kíváncsiságból.
Egy 70 cm vájogfal hőátbocsájtása. 0.88 w/m2/K
Ezzel kb egyenértékű lenne 5 cm hungarocell szigetelés eps 80
Pedig az sem egy világbajnok önmagában.
(A különböző kalkulátorok kissé eltérő értékeket adnak. De nagyjából ez valós)
A fal hőszigetelése jobb lesz kb 40%-kal, mert annyival vastagabb.
Pedig van milyenk 50-es rakott sárfal 1972-ben épült beton alapra és rohadt hideg télen,nem tudjuk normálisan kifűteni
70centi vályog vertfal U = 0,749 W/m2K 2024-ben a kötelező minimum U = 0,24 W/m2K, kb 10 centi jófajta kőzetgyapotot kell rárakni, hogy megfeleljen a mai előírásoknak.
Hát akkor földalatti ház és nincs semmi gond.
Télen meleg nyáron hűvös, többihez képest minimális rezsivel.😊
Én sem kívánok vályog házat, kistéglából épült házunk van ez sem mai gyerek. Viszont van benne egy darab kb 2 m hosszú belső vályogfal viszont ezzel nincs probléma. Sikerült belőle 0 energiás házat fabrikálni, tettünk rá 10 centis hőszigetelést részben padlófűtéses lett radiátorral fancolal, hőszivattyúval, van még két klíma is. 12 kw napelemmel megfejelve amíg a saldo tart addig nulla rezsi.
"amíg a saldo tart addig nulla rezsi." = amíg más fizeti a drága téli áram költségét addig nulla a rezsi
Ha majd kifut a szaldo - akkor 20 kWh-ás akksi.
Beton cserépre cserélés a vályog házon? Gondolom, nem ajánlott.
Inkább ne. Szomszéd pont ezt csinálta, pedig figyelmeztették rá hogy rossz ötlet. Fél éven belül meg is rogyott a vályogfal. 3-4 méterenként be kellett építenie acéloszlopokat hogy megmaradjon az épület.
@@IgnacViktor Mi meg emeletet húztunk rá, mégis áll 😁
Én a síkpala tetőt cseréltem sinus terran betoncserépre 3 éve. Semminek nincs semmi baja. Persze komplett tetőszerkezettel együtt. És nem kispórolva az anyagot.
A másik az, hogy a vályogot lehet csinálni kb ingyen, nem a házat, a téglát. Ha kicsit is jó lenne mindenki ezt csinálná.... Pláne ebben az országban, ahol az emberek nagy része 500Forintért a saját ...stb. stb.
Úgy van ingyen, hogy nagyon sok segítség kell, mert egyedül nem bírod...
hozzád ingyen jönnek dolgozni a munkások? Mit adsz cserébe? Te is ingyen mész hozzájuk dolgozni egész életeden át amig törleszted?
Kb. ingyen?
meséld el hogyan!
Én meg elmesélem miért nem igaz.
@@akosszucs1455 értsd jól! nem egy nagyságrend azzal ha megveszed a téglàt.
Kedves József! " Én nem írnám le" - tökéletesen egyetértek önnel bár nekem "csak" hobbi a hétvégi vályog-ház ahol jó a közérzetem. A kert-telek müvelgetés a "munkatherápiám". Bonus számomra amit kimondott: "Néha el kell engedni a XXI sz. igényeket" : Igen, és megbecsülni elődeink egészségesebb életmódját, tapasztalatait. Üdv.🙂
Nem mindenkinek telik puccos házra és csak örülni tud ha vályog házat tud venni.
Azzal nincs semmi gond, csak ne akarja meggyőzni a világot hogy az mennyire fasza.
@@istvaneles6479 Nem tudom ez hol van? Felénk a jó állapotú vályogok is 35milla.
@@istvaneles6479 Azért ekkora különbségek nincsenek az árban, ha a falazaton kívül minden más megegyezik.
Nem is ez volt a videó lényege.Ha erre van pénz akkor erre van.A videó arról szólt ,hogy ha van valasztási lehetőséged és rendelkezel megfelelő anyagi hattérrel akkor ne valyog legyen...
Ez volt a mentalitásom, mikor megvettem, bár ne tettem volna, életem egyik legrosszabb döntése volt.
Miért van minden vályogházban ilyen büdös-penészes áporodott ólszag ?
🤣Rossz helyen jártál. Az enyémben nimcs! Meg is szagolhatod...🤣🤣
Nálunk nincs. És amibe jártam abba se volt. Nem tudom te milyen házakba jársz XD
mi is laktunk vályogházban 20 évig .
elég is volt.
nem volt vizes mert aláfalaztak az előttünk lakók.
inkább hőhidas volt. az alsó 50 cm-t szigeteltem hungarocellal,megszűnt a hőhíd.
viszont maradt a büdös földszag.
eladtuk.
Nincs mindegyikben! Szárazon kell tartani!
Nincsen az Alap szigetelés! Vizesedik a aja .
Szerintem inkább maradtál volna csöndbe a vályog tele jó nincs vele semi baj
csak a höszigetelőképessége rossz meg a nedvességtűrése, de legalább küzdelem bármilyen nehezebb tárgyat rögziteni rá.
Szerintem te meg nem tudod mi hangzott el a videòban☝
Drága komkel fel voltam iratkozva de mostantól nem leszek mert ijesmit terjesztel! szégyelld megad semi jogod ijesmit terjesz én előttem és a barátaim előt le vizsgáztak!!!
Miért is ,azért mert ő építész és csak segítséget nyújt
Ért hozzá ezért nem az általad elvárt városi legendákat erősíti meg, természetes, hogy le kell róla iratkozni. Gondolom a nyelvtanóráról is hasonló okból iratkoztál ki.
Te jobb is ha leìratkozol,nem a magadfajtànak valò ez a csatorna 🙋♀
Hamarabb laknék sátorban mint vályog házban.