@@ferenc_horvath Ez a sebességtől független, a fordulatszám és a nyomaték számít. Mondjuk van egy jó nyomatékos autód 500 newtonméter forgatónyomaték teljesítménnyel, amit 1750 és 2750 között ad le a motor. Mész a városban 50-nel, és feltételezzük, hogy 1500-as fordulaton forog a motor. Te erősen gyorsítani szeretnél, és elkezded nyomni a gázt, mint az őrült, mert 1750-nél elkezd jönni a nyomaték és húzni fog a kocsi. Na, ezt annyira nem szabad erőltetni. Inkább vissza kell váltani egyet és mielőtt beletaposnál a gázpedálba, adsz egy kis gázfröccsöt, hogy ezzel is kíméld a motort (az automata váltók ma már ezt a kis gázfröccsöt is automatikusan adagolják - ha nem így csinálsz, akkor a motornak hirtelen kell alacsony fordulatról magasra forogni, ami megint csak idő előtti kopást okozhat) és úgy kell gyorsítani, nyilvánvalóan az optimális fordulatszám mindenkori figyelembevételével. Alapvetően azt lehet mondani, hogy a legtöbben takarékosan akarnak közlekedni és ezért (na meg azért is, mert ezt tanították) minél hamarabb, minél magasabb fokozatba kapcsolnak, hogy az autó minél alacsonyabb fordulaton pörögjön és ezáltal alacsonyabb legyen a fogyasztása. De ezzel pontosan a videóban taglalt kockázatot és egyéb hibákat idéznek elő, például az az autó, ami mindig alacsony fordulaton jár, az tele lesz lerakódásokkal, korommal és csökkenni fog a teljesítménye, a fogyasztása meg nőni fog, szóval ez egy hibás megközelítés. Még a nagy nyomatékú turbó dízeleknél is érdemesebb (nagy általánosságban mondom, hogy:) mondjuk inkább 2000 körül tartani a fordulatot (vagy urambocsá' még magasabban), mint állandóan 1000-1500 körül. Rengetegen vezetnek így. Nem éri meg azt a 100km-enkénti kb 1 liternyi üzemanyag spórolást.
Jó videó lett! Nyilván nem fog mindenkinek megfelelni. A járműmérnököknek unalmas és a hibát keresik, aki nem ért hozzá annak meg kínai az egész. Ez a videó a középút, jó ismertető videó!
Köszönöm ! A magyarázat részleteit mind ismertem (az erőhatásokat) de anno '70-es években, mikor szereztem a jogosítványomat, azt sulykolták belénk, hogy a dízelt mindig a lehető legkisebb fordulaton, nagy töltéssel (gázzal) használjuk ! És ezt én kritikátlanul elfogadtam ! Pedig villamosmérnök vagyok és mi még komoly mechanikát is tanultunk (evolvens és hypoid fogaskerék számítás, szilárdságtan stb.) Több mint 30 éve dízel autót használok, úgyhogy most "revidiáltam" a tanultakat ! Szerencsére most egy Renault Safrane 2,2 DT -m van (12. éve) és 380 ezer kilométerrel még két olajcsere között kb 1 liter olajat fogyaszt. Füstje 0, -10 fokban is indul (ha nem felejtem el ellenőrizni az izzítógyertyákat, mert van benne "utóizzítás" 65 fokos vízhőmérsékletig, környezetvédelmi okokból) Ja és RIMET nanobronz Orosz adalékot is használok úgy 15 éve, mióta kapható) Nekem elég bizonyíték, hogy a Német hadsereg az összes katonai járművében használja. A bronz siklócsapágy még hideg olajnyomás és kenőképesség nélküli motorban is sklócsapágy ! Nagyon jók az előadásaid még így mérnök szemmel is ! Még egyszer köszönöm ! Jó egészséget kívánok és még sok jó előadást !
Ez való igaz, de ha szétszedne egy mostani dízelmotort, elsírná magát ,ha megnézne pl egy dugyattyút, alig van palástja. Vagy ott az elektromosan szabályzott olajszivattyú, hogy ha nem kell, annyi olaj,akkor kevesebbet szállít. Aztán ha az ember nyom egy kövéret, akkor meg nincs annyi olaj ott, ahol éppen kéne.
@@csabatoth1233 Ez sajnos igaz ! Visszasírom a régi Volvo 244-esemet, amibe 2200-as Mercedes dízelmotort építettem kézi mechanikus váltóval, mikor tönkrement az automata váltója. Az még áram nélkül is járt, csak nem volt szabad leállítani. A "húzógombos" alapjárat növelőjével. Nem volt egy lóerő-bajnok, de a világból kiment a vas öntvény hengerfejével. A KPM vizsgabiztos kérdezte is a hatósági átalakítási vizsgán: " Na nyugodjon meg fiatalember (akkor még az voltam ! 🤣) átment a vizsgán, de közelebbről megnézném, mert olyan szépen van megcsinálva" ! Ki csinálta, - Én, mondtam szerényen. - miért, mi maga, közlekedési mérnök? - Nem villamos. - Hát akkor hogy tudta megcsinálni? - Szakközépiskolába is jártam, ott megtanítottak még esztergálni is, volt gépelemtan, szilárdságtan a gyártástechnológián belül, no meg van egy barátom, aki művezető a Volvo - Mercedes szervizben, ha nem tudtam valamit, őt megkérdeztem. Meg a hegesztéseket is szakember csinálta. Mikre nem képes az ember fiatalon !🤣
@@mariusbogdan9036Egyedül tuti nem tudtad volna megcsinalni. Ez nagyon komoly munka ezt gyárban csináljàk szakemberek vagy autószerelők évtizedes tapasztalatokkal. Nem semmi hogy sikerült mert villamos mérnökök erre nem nagyon képesek egyedül mivel nem tanítják őket mechanikára az egyetemen
Sokat biciklizem akkor a legkönnyebb hajtani ha elől és hátul is a legkisebb fogaskerék hajtja de így a leglassúbb is de valamit valamiért. Sajnos a Shimano váltóm nem tudja a legkisebb fogaskerékre kapcsolni ezért parton felfelé nagyon megérzem már ezt az egyel nagyobb fogaskeréknyi különbséget is és nagyon nehéz tekerni a lábam majd szét megy a térdeim. Majd csavarok a hátsó Shimano váltón van két kis csavar rajta biztos azzal kell beállítani mert elállítódott az évek alatt mivel rengeteget tekertem főleg nagy dőlésszögű partokon felfelé. Tehát igen csak saját bőrömön lábaimon tapasztaltam meg a fogaskerék áttételeken a különbségeket óriási a különbség. Volt hogy gyorsan tekertem és elől és hátul is a legnagyobb fogaskerekek voltak használva azokon forgott a lánc és le kellett lassítanom majd utána újra tekernem és alig tudtam tekerni annyira nehéz volt mert nagyon lecsökkent a sebesség. Nagyon nagy munka volt a lábamnak és direkt nem váltottam hogy teszteljem mennyi időbe és milyen nehézségek árán sikerül felgyorsulnom a korábbi nagyobb sebességre és nagyon sok időbe és kínszenvedésembe került a lábaim nagyon fájtak és kifulladtam nagyon lihegtem fujtattam alig kaptam levegőt a szívverésem az egekben volt. Ekkor jutott eszembe a Samamaram mert Azt is néha így vezettem de csak pár másodpercig 4-5 fokozatban maradt véletlenül a váltó és bizony a hirtelen lecsökkent sebességnél nem tudtam gyorsítani csak nagyon lassan és akkor a motor már elkezdett rázkódni mert nem bírta és kínlódott nem volt benne erő mint a lábam az előbb említett kerékpáros ominózus esetemnél nagyon fájt és nem tudtam hajtani csak nagyon nagy erőbedobással ami hosszú tavon tönkre teszi a lábaim a térdeim az ízületeket porckorongokat inakat csontokat. Ugyanúgy mint az autómnál a fogaskerekeket kinyírja az egész váltót és egyéb szerkezeti részeket alkatrészeket
Jó a meglátás, munkaütemben valóban a hajtórúd kitérésével ellentétes oldalra nyomódik a dugattyú, ott nagyobb a kopás. Kicsit kapkodtam, elnézést a hibáért! (Üdv: Gajdán Miki)
Tévedsz, nem a fordulat száma határozza meg a kopás mértékét, hanem az oldalirányban fellépő erő. Az meg alacsony fordulatnál azért magas, mert egyszerűen 2-3x annyi cucc ég el, mint amennyinek kellene, a padlógáz miatt. Ha magasabb fordulatnál, félgázzal mész, hatványozottan csökken ez a káros nyomás, ergo nem ugyanott tartunk...
Tényleg nem veszi észre, hogy a normálerő a másik irányba hat. (4:35) Amiről beszél már rég nem releváns. 10-15 évvel ezelőtt gyártott autókban sem fedezhető már fel hengerkopás, több százezer km után sem. A hengerben billegő dugattyú sem a kopás miatt mozog, hanem mert az évek alatt kovácsolódott, és zömült. (6:30) Még ez sem okoz nagy hengerveszteséget. Legtöbb motorban így nem is akopás okoz gondot, hanem a nem megfelelő kenőanyag használata, illetve annak nem időben való cseréje. Ilyenkor lakkosodik "beragasztja" az olajáteresztő, rosszabb esetben a többi gyűrűt is. Leszűkíti az olajjáratokat, így csökkentve a kenést, hűtést. Ebből következik, hogy a lecsökkent olajáramlás miatt az olaj ezeken a szakaszokon túlmelegszik, ezzel gyorsítva a folyamatot. A kartergáz mennyiségének nézegetése is elfeledett nepperszokás.
Régebbi autóm van. Hangosabb és jobban érezni rajta, ha valami "nem tetszik neki". Az egyik ilyen a helytelen fokozat megválasztása. Ilyenkor a hangja is megváltozik, erőtlenebb, jobban rezonál. Már csak ezért sem erőltetem 2000 alá folyamatosan. Másik, hogy alacsonyabb fordulaton az olajnyomás is lecsökken.
Pontosan. Erőlködik a motor. De még kiegészíteném valamivel, mert sokan nincsenek tisztában azzal ami az alacsony fordulaton való járatást illeti. Nagyon sokan azt tanácsolják, tévesen , hogy ne járj 1000-es fordulattal, erőlködik, elrontod a motort. Pedig simán szabad. Példa: Ha én éjjel utazom át a városon, bár tudom, hogy 1000-es fordulatnál erőnek 5-ös fokozatban nyoma sincs, de mivel folyamatosan tarthatom a sebességet, és nem is dombos az út, a motor szépen elvan, meg sem nyikkan. Más a helyzet ha ugyanezt forgalomban kell megtennem, lassítani kell, gyorsítani kell, ott már jönnek a rezgések ,,bezabál,, sokallja az ötöst. Tehát, ha a helyzet megengedi a motor nem bánja a nagyon alacsony fordulatot sem.
Változó szelepvezérléses motor van a kocsimban 1000-2000 közt se rezonál hanem szépen jár. Emellett tényleges 6,5 literes fogyasztást produkál az autó rátankolásos módszer szerint is! Előbb hal meg a vezérlés és azzal kapcsolatos elektronikák. Ez a videó 20 évvel ezelőtt igaz lett volna.
Nincs igazatok! Igen is károsan hat a motorra, ha kis alacsony azaz ezres fordulatszám körül erőltetik! Amit Írtok a kétféle saját autótokban történő a kis fordulaton való "erőltetésről" illetve az azzal kapcsolatos jelenségekről, az valószínűleg megfelel a valóságnak. CSAKHOGY, arról megfeledkeztek hogy egy 10 15 évnél fiatalabb, modernek mondott autóban már nem egy bowdennel adod a gázt! Az ECU azaz a központi vezérlőegység dönt mindenről, hiába nyomod padlóig a pedált, ha kicsi a fordulat nem fogja "lepadlózni". Viszont egy hagyományos szerkezetű karburátoros motorban ha ezres fordulat körül full gázt adsz, igenis ártalmas lehet neki!
@Gábor Lukácsik nagyon egyszerű a válasz: ( maradjunk egy hagyományos, karburátoros, bowdennel vezérelt pillangószelepes szívó benzinmotornál) Lepadlózzuk ( teljesen kinyitjuk a pillangószelepet, vagy másnéven fojtószelepet), ilyenkor szívó ütemben a keverék akadálytalanul áramlik a hengerbe, kisebb fordulaton a motor jobban meg tudja magát szívni (Pl. Ezért működnek kisebb fordulatszámon a dízelmotorok, mert ott ez nagyon lényeges), mint magasabb fordulaton, több keverék jut egy ütem alatt a hengerbe, több keverék égése pedig nagyobb több égésterméket, nagyobb gáznyomást termel ( ami ráadásul még hosszabb ideig is "marad helyben") Röviden kb. ... de ezt bárki egy egyszerű kísérlettel kipróbálhatja, ha egy hagyományos szívómotort megpadlóz kis fordulaton! rezonál, hülye hangja lesz búg, majd kiesik a helyéről....
@Gábor Lukácsik amit leírtál az többé-kevésbé így van, de az írásod egyáltalán nincs ellentmondásban az enyémmel. 🙂 Nem a nagyobb gáznyomással van baj, hanem az hogy ez kisebb fordulaton történik. Az hogy a motor milyen terhelést bír el alsó határán, az a konstrukciójától függ. És Legjobb tudomásom szerint a motorok túlnyomó részét nem úgy konstruálják, hogy alapjárati fordulatszám közelében padlózzuk. Csak a példa kedvéért pillantsunk bele egy kicsit a motor belsejébe úgy, hogy legyen ezres a fordulatszám, és maximális a ráadott teljesítmény: dugattyú lefelé halad szívóütemben, mivel kicsi a fordulatszám van ideje magát jól teleszívni, alsó Holtpont átbillen elindul fölfele sűríteni, A fölfele útja a Kb 1/4ed énél zárnak a szívószelepek, A fölső holtponton vagyis általában előtte még egy kicsivel, amikor a gáznak a nyomása 10-15 Bar a szikra berobbantja a keveréket. A keverék Nem Pillanatszerűen ég el hanem az égésnek van egy sebessége, néhány milliszekundumnak el kell telnie még az egész töltet elég. Ebben a pillanatban a gáznak a nyomása a felmehet három négyszáz Bar-ra is, a hőmérséklete pedig több száz fokot meghalad. Gondolatban állítsuk meg ezen a ponton a motort, Nem nehéz elképzelni milyen iszonyat terhelés nehezedik ilyenkor a dugattyúcsapszegre, a hajtókarcsapágyra ( ezek az alkatrészek mind mind olajfilmen siklanak), és a motor többi szerkezeti elemére. Egyáltalán nem mindegy hogy az a pillanatnyi "túlterhelés" mennyi ideig áll fenn, magasabb fordulaton nyilván kevesebb ideig....
6:34 a kartergáz teljesen normális az az motor karterból (olajtérből) való gőze. Az autókon általában már a kartergáz a szelepfedélbe van bevezetve. Viszont a régebbi autókon a légszűrőházba volt. Akkor van baj ha a kartergázcsőből már tömény füst vagy esetleg olaj jön ki. Ilyenkor az autót gyűrűzni kell. Ugyanez a teemdő, ha az autó eszi az olajat. Mondjuk 10000km alatt 1dl olaj nem sok. Viszont 1000km alatt 1dl már sok.
Ez elméleti síkon teljesen érthető, és világos. Ugyanakkor érdekelne, hogy valaha, valaki végzett kifejezetten erre irányuló tesztet? Pl 300 ezer km-nek megfelelő üzemórán keresztül terhel 2 ugyanolyan motort, ugyanazon teljesítményen, az egyik mondjuk 1500-as, a másik 3000-es fordulaton. Ezt ha csak üzemanyagba nézzük, szerintem kb minimum 30 köbméter üzemanyag szükséges. Egyébként meg világos, h alacsony fordulaton nagyobb erők hatnak az alkatrészre, de kevesebb a körülfordulás is.
Valamilyen autós (ilyen működéssel kapcsolatos, vezetéstechnikai, hasznos információkat tartalmazó) tanfolyamot nem indítanak esetleg? Nagyon szimpatikus ahogyan az úr magyarázz a dolgokat.
akármennyire is igaz, hogy hat oldalsó irányban egy erő, szerintem az inkább balra megy az adott ábrán, mivel a kar pont jobb oldalról támasztja meg, így a dugattyú hozzányomódik a BAL oldalhoz.
A lényege a dolognak, hogy bármilyen fokozatban vagyunk, azt a lehető legkisebb gázpedál lenyomással tegyük meg. Egy példa: Hazafelé emelkedő van, bivaly erős a motor, harmadikban 1500 1/min fordulaton felmegy a végéig, kicsivel több, mint félgázon. Ilyenkor ez nem a helyes megoldás. Vissza második fokozatba, inkább forogjon a motor 2500 1/min fordulaton, kevesebb gázpedál lenyomással. Ez kevésbé káros. A lényeg, hogy a dugattyú tetején ne legyen felesleges hőterhelés, nagy gázpedál lenyomás.... Jajj annyi minden van még a fejemben, csak nem akarok sokat írni. :D :D
Ezt egyszerűbben is le lehet írni. Abban a lehető legnagyobb fokozatban kell felmenni az emelkedőre amelyben még egy újabb gázadásra gond nélkül gyorsulni tudunk. Tehát, nem kell néznünk hol van a nyomatékunk, mennyi a fordulat, csak arra kell törekedni, hogy olyan fokozatot válasszunk egy bizonyos gyorsasághoz ahol ha közben jobban rálépek a gázra, a motor nem fulladozni kezd hanem megindul. Minden más helyzetben is igaz, mindig az a helyes -legnagyobb- fokozat amely egy újabb gázadásnál még tud gyorsulni
Nekem az a technikám, hogy emelkedő közben nem adok rá több gázt. Esetleg az emelkedő előtt egy nagyon picit még ráengedek, de ha lassul, akkor nem nyomok többet, hanem visszaváltok. Tehát emelkedőn ugyanazzal a pedálállással megyek, mint sík úton, ha ez nem elég, akkor visszaváltok.
Erről beszéltem mindíg a lehető legkisebb gázt adjuk, fokozattól függetlenül. Dízelnél, meg kihasználni a légfelesleg és hőfelesleg lehetőségeit. A seregben teljesen felújítottam egy IFA-t. Mindenét. Én járattam be, precízen raktam össze a motort. Közúti volt, tehát csak alap hátsókerekes. A közúti normafogyasztása 22l/100km volt. Evvel az IFA-val 13.8 liter volt a fogyasztás 100 kilométerre.... Az adagolót kicsit piszkáltam, így üresen 105 Km/h volt a végsebessége. Büszke voltam rá.... :D :D
Ha emelkedőn lassul és ráadsz egy kis gázt, akkor ,,bezabál,,. Ha nagyon lelassul akkor túl nagy fokozatban vagy. Ha csak keveset lassul, kibírja. Ki kell ismerni a motort és akkor nincs gond. Amit írtam a gyorsulásról az csak egy teszt, ha olyankor váltás nélkül tudsz gyorsulni akkor a jó sebességfokozatban vagy. Ha már a dombon kell visszaváltani az nem jó, mert az annak a jele hogy 1. azt ,,benézted,, és azért sem mert 2. másfélszer annyi fogyasztással mész fel, mert benézted.
Érdekes tapasztalatom volt a Smartunkkal. Gépjármű technikusként tudtam, amit itt a videóban elmondasz, bár nem ilyen részletesen, nem tudtam volna így elmondani, viszont azon túl, hogy én mindig kihúzatom a váltások előtt a motort, ő meg nagyon hamar elvált városban, autópályán egyaránt, amikor én vezetem az autót mindig több, mint fél literrel kevesebb a fogyasztása.
Ha már Otto feltalálta a benzin levegő keverékkel működő motrot akkor már kapja meg ő is a tiszteletet mint Diesel hogy nem benzines motornak hívjuk hanem Otto motornak (így is hívják csak nem így maradt meg a köznyelvben )
Sokat biciklizem akkor a legkönnyebb hajtani ha elől és hátul is a legkisebb fogaskerék hajtja de így a leglassúbb is de valamit valamiért. Sajnos a Shimano váltóm nem tudja a legkisebb fogaskerékre kapcsolni ezért parton felfelé nagyon megérzem már ezt az egyel nagyobb fogaskeréknyi különbséget is és nagyon nehéz tekerni a lábam majd szét megy a térdeim. Majd csavarok a hátsó Shimano váltón van két kis csavar rajta biztos azzal kell beállítani mert elállítódott az évek alatt mivel rengeteget tekertem főleg nagy dőlésszögű partokon felfelé. Tehát igen csak saját bőrömön lábaimon tapasztaltam meg a fogaskerék áttételeken a különbségeket óriási a különbség. Volt hogy gyorsan tekertem és elől és hátul is a legnagyobb fogaskerekek voltak használva azokon forgott a lánc és le kellett lassítanom majd utána újra tekernem és alig tudtam tekerni annyira nehéz volt mert nagyon lecsökkent a sebesség. Nagyon nagy munka volt a lábamnak és direkt nem váltottam hogy teszteljem mennyi időbe és milyen nehézségek árán sikerül felgyorsulnom a korábbi nagyobb sebességre és nagyon sok időbe és kínszenvedésembe került a lábaim nagyon fájtak és kifulladtam nagyon lihegtem fujtattam alig kaptam levegőt a szívverésem az egekben volt. Ekkor jutott eszembe a Samamaram mert Azt is néha így vezettem de csak pár másodpercig 4-5 fokozatban maradt véletlenül a váltó és bizony a hirtelen lecsökkent sebességnél nem tudtam gyorsítani csak nagyon lassan és akkor a motor már elkezdett rázkódni mert nem bírta és kínlódott nem volt benne erő mint a lábam az előbb említett kerékpáros ominózus esetemnél nagyon fájt és nem tudtam hajtani csak nagyon nagy erőbedobással ami hosszú tavon tönkre teszi a lábaim a térdeim az ízületeket porckorongokat inakat csontokat. Ugyanúgy mint az autómnál a fogaskerekeket kinyírja az egész váltót és egyéb szerkezeti részeket alkatrészeket. Érdekes a econometer is teljesen kiakadt a nagyon gazdaságtalan sárga fogyasztási sávba ilyenkor ami nem csoda mert a motor csak nyelte a benzint de nem hajtott.
Ahogy FBafna írta helyesen ezért van eltolva a dugattyú csapszeg a dugattyú középvonaltól, hogy az oldal billentő erőt kompenzálja. Már a régi Ladáknál is így volt... amúgy a maximális nyomaték közelében kell üzemeltetni a motort, ott a legkisebb a veszteség. Ezt egy gyakorlott vezető érzi.
Ez a hiba simán magyarázható az LSPI jelenséggel. Az LSPI pont az alacsony fordulatszámnál okoz gondot, feltöltős motorokban, de az megint teljesen más jelenség mit amiről itt Miklós beszél.
Sok uj automata vàltò eleg alacsony fordulatszamon tartja a motort. Gondolom az alacsonyabb fogyasztas miatt, de igy meg a motornak nem jo hosszutavon. Nekem pl egy volvo s60 D4 2014, az automata vàlto vàrosban sokszor 2000es fordulat alatt is tartja
Tisztelt Gajdán Tanár Úr! Először is nagyon szeretem az oktató videóit nagyon jók! Köszönet értük! Ez az alacsony fordulatszám vs. motor élettartam videó jutott eszembe mikor is a WLTP -vel kapcsolatos írást kerestem, történetesen azt, hogy miért tart ennek a mérési ciklusnak a hitelesítése ennyi ideig és miért kényszerülnek a gyártók némely modelljüket visszatartani a forgalmazásból? Nos erre még nem találtam meg a választ, viszont a kutakodás közben a VW oldalán találtam egy, az ezen videóban szereplő érvelés ellenkezőjéről egy írást. Esetleg a PoHu val egyeztetve számomra érdekes lenne egy vélemény egyeztetés r-go vita a témában. Ugyanis ha jól olvasom a VW pont az ellenkezőjét állítja, miszerint nem okoz gondot a motorjainak az alacsony fordulat, sőt arra biztat, hogy minél előbb kapcsoljunk fel és már 2000-es fordulattól tolhatjuk neki. Most akkor melyiket vegyük alapul? "Időben kapcsolni, később tankolni" bekezdés, kb. az oldal közepén: www.volkswagen.hu/wltp Üdvözlettel, Péter
Nagyon hálás vagyok ezekért a videókért, rengeteget tanulok belőle...tízéves jogosítvány mellett... A másik véglet a szüleim, akik a dízelmotorjaikat pörgetik 5-6000-es fordulatszámon, mert telefonálás közben elfelejtenek/nincs szabad kezük váltani...
@@dokesz530 attól függ mire. mikor traktort húzok a terepjárómmal vagy egy nagyobb gépet, nem szeretném benzinessel. A traktort, kombájnt sem szeretném benzinnel tankolni.
Az egyik autómnak 5400nál van a nyomatékcsúcsa. Addig szépen emelkedik a görbe.Utána megindul lefelé. Általában 5000-7000 között használom. Most már biztos vagyok benne,hogy így a legjobb ennek a motornak.
Szia. Nekem egy H astra van 1.3 diesel 6-os váltóval. Mondták nekem hogy 80-90-nèl nyugodtan 6-ikba menjek. Simán viszi 5-ben is. Városban 3-ikban simán meny 40-50-el de ott már nyugodtan tegyem 4-ikbe. De ha rá hallgatok nem megy olyan magas fordulatszámon a motor kevesebbet eszik. De akkor ez jó a motornak? Bocsi csak nemrèg óta van diesel autóm.
Szia egy új autonál van annyi beépiett kamera sávtarto táblafelismerő egyébb ezeket a felvételeket gyárilag lelehet menteni vagy használhatjuk e ugyanazt a kamerát hogy ne kelljen menetrögzitő. Vagy van rá külön app amit fel lehet tölteni a kocsiba hogy ne kelljen elcsufitani a szélvédőt egy ujabb kamerával???? (nem tesla)!!? Csak ugy kiváncsiságbol köszönöm
Ford kuga 1,5 150le 1300-1600ford/perc között javasolja a váltást.Fordnál a fentieket nem tudják, miért van így beállítva akkor? Betartom a tanár úr javaslatát de így nem is vezetek környezetkímélően a kocsi szerint.
Lehetne majd arról is szó hogy miért nem érdemes alacsony fordulatszámmal haladni? Mint amatőr úgy tudom hogy teljes kenést csak 1750-es fordulatnál kapunk... De lehet engem is ki kell javítani, mert ez is új volt számomra hogy négyesben 2000 környékén ne tartsam mert mindig ezt a tartományt preferáltam hogy ez jobban kímélni az autóm. Meg arra lennék kíváncsi hogy a görbe hogy alakul ha rajtam kívül ülnek még 4en a kocsiba. úgy számoljunk + 4x70kg-ot. Hegymenetbe hogy alakul + sima úton.
Nem csak a henger falát koptatja szét teljesen, de jelentős kormozódás is tapasztalható, amennyiben jelentősen terheljük alacsony fordulaton a motort tudomásom szerint.
Szerintem is jobb magasabb fordulaton menni, de azt azért ne felejtsük el hogy így a dugattyú is nagyobb utat jár be egységnyi idő alatt, szóval hosszabb úton koptatja a hengerfalat.
nem azért de ha olyan helyen laksz ahol kigurulsz a parkolóból és máris egy forgalmas út vár ott nem tudod lassan felmelegíteni a motort.inkább járatom picit mielött elindulok addig átnézem az autót.
Váltóra milyen hatással van, ha nincs meghúzatva az autó felváltáskor? Van egy 180 ezer kilométert futott 1.6 /8 szelepes Octáviám. A kocsiban garantáltan ennyi van, mert 10 évig egy rokonomé volt, aki mindig nagyon hamar felváltott, ő második tulaja volt, első gazdája pedig egy Osztrák-Magyar vegyesvállalat főnöke aki a lizing lejárta után megvette a kocsit, ami így főleg autópályán futotta az első 80 ezer kilométerét . A váltó elég gáz, hiába kapott friss (Castrol) olajat, a kettest , hármas, kicsit akadva veszi. Sőt volt, hogy melegen 4-ből 3-ba visszaváltva megreccsent, tehát a szinkrongyűrűk meg lehetnek kopva.
Attól függ. Ha nincs meghúzatva, de a következő fokozatot hirtelen kihúzatom, az megterheli. Ha viszont marad a nyugodt vezetési stílus akkor az erőhatás is átlagos. Szóval a váltás milyensége ami számít. Ami pedig az egyes fokozatok kopását illeti, az kopik jobban amelyik többet van használva. Máshol kopik el egy autópályás autó és megint más fokozat ott amelyik városban volt inkább használva. Simán lehetséges, hogy egy 200e-t futott váltónál még csak a kulissza van elkopva, alátétek, minden ahol gumi van, s ha a baj nagyobb, még mindig elég kicserélni az egyes fokozatok (azét amelyik rossz) kis csapjait, angolul ,,locking pin,, a váltó oldalán.
Az olaj nem sokat javít, az inkább csak véd a kopás ellen. Nem tudom melyik autógyár mit tesz bele, de pl. a BMW-nél bár Castrol-t töltöttek bele a 2000-es években (mint a motorba is), mégis tőlük érdemes venni ha már cseréli az ember, mert ők még külön adalékanyagokat tesznek bele.
Köszönöm a választ! Igazából itt arra gondoltam, hogy ha nincs rendesen meghúzatva, akkor nincs-e az, hogy a szinkrongyűrűknek többet kell dolgozni, hogy a következő fokozat fogaskerekét felpörgessék, hozzáigazítsák a nyeles tengely fordulatszámához? Tudom, hogy rokon , ilyen 1500-1800-as fordulatnál már kapcsolgatott fel. Kettest nehezen veszi, pláne nulla fok alatt , akkor több másodperc mire hajlandó bemenni a helyére induláskor, viszont 1-ből 3-ba meg simán becsusszan. De mikor bemelegszik, akkor azért jobb a helyzet. Adalékként én tettem bele , direkt váltóba való metabondot. Ez anno a 98-as Escortom váltójára jó hatással volt, télen megszűnt, hidegen a 2-es megreccsenése induláskor. Castrol olajat egy Octaviás fórumon olvastam, ahol a srác javíttatta a váltóját, és a váltószevízes mondta neki, hogy csakis ezt tegye bele.
Victor Farkas Hát én ezek alapján is a pinekre gyanakszom. Filléres a csere, ha van hozzá alkatrész (cikkszám). Előtte azonban a kulisszát érdemes, bár nem ismerem az Oktaviat alulról, gyanítom hogy itt sem kell levenni a sebességváltót ehhez. A sebváltó egyébként masszív, nem megfelelő használatnál a leggyengébb pont adja fel, ami ugye kuplung. A fordulat nem számít, ha jó az olaj. A hirtelen fordulat az ami számít, mert az sokkal erősebben is támaszkodik meg.
Ok, még egy kérdés. Mik is ezek a "pin"-ek? A tolórudak reteszelései, vagy a mozgató, forgó elemek a váltón. A kocsi amúgy Golf4-es alapokra épült, tehát a váltó is az, mozgatómechanika pedig bowdenes, itt nem érzem, hogy kotyogna bármi is, bár lehet, hogy kellene egy beállítás neki.
És hideg motornál mi a helyzet? Mert ott nem lehet nagyobb fordulatszámon pörgetni a motort. Téli indításnál én 2000 fölé nem is szertek menni a fordulatszámmal (max 2600). Rosszul teszem?
Már elnézést,de ez nem egészen így van! Mielőtt az a fránya oldalirányú? erő egyáltalán kárt tudna okozni , a motor lefullad! És ha mégis netalán-tán kárt okozna bármilyen erő (a motor nem fullad le) ,azt nem a hengerfal sínyli meg!!
A barátom azt mondta hogy a piros lámpánál nem tesz jót a motornak hogyha mindig fokozatokat visszakapcsolok hogyha magasabb lesz a fordulat, ő szerinte nullába kell rakni és a végén fékezni a lámpáig üresbe. Mit gondol róla jó ez a felvetés hogy megöli a motort?
Nem olvastam végig a hozzászólásokat így nem tudom hasonló van e. Jobb motorok főtengely forgáspontja ép ezért nem a henger szimmetria vonalával esik egybe, egy kicsit eltolva helyezkedik el, a dugattyú lefele mozgásakor így kevésbé ferde hajtókar, vagyis kisebb az oldalerő. Két ütemű motoroknál ezt a vezérlési diagram kedvezőbbé tétele érdekébe alkalmazzák.
Ez elég érdekes, mert eddíg mindenhol azt olvastam, hogy a fordulatszám és nem a nyomaték teheti tönkre a motort. Ezért kis gázzal, 2000-es fordulat körül kell tartani a benzinest, amíg be nem melegszik, ki nem nyit a termosztát.
Te meg miről beszélsz karterszűrő? A nívónál mióta van karterszűrő :D ? Tehát ha a henger vagy a gyűrű el van kopva, nem az olajbeöntőn hanem a nívón keresztül a legcélszerűbb megnézni.
Tisztelt Tanár úr! Szeretném Öntöl megkérdezni a következöt: Van egy 1.9 esTdi Golfom Ha a motort melegen leállitom és újra inditom (gázadás nélkül) felpöröd olyan 2000 -2300 -as fordulatig és utána visszaáll k.b. 1050 ig ami elég magas alapjárat. De az az hogy nem mindig csinálja ezt Különben simán megy teszi a dolgát az auto. Mi lehet az oka ennek? Elöre is köszönöm válaszát
Elhangzott, hogy ez mennyire fontos a mai turbós motorok esetében, illetve hogy ezeknél milyen könnyű beleesni ebbe a hibába. Ha már ez így ki lett emelve, akkor az volna a kérdésem, hogy régi, 15-20 éves szívóbenzineknél ez ugyanígy igaz, vagy van valami különbség? Előre is köszönöm!
Nagyon jóindulatú vagy, de az egész elgondolás úgy ahogy van hibás. (Bár helyes tőről gyökerezik) Először is 2000-es fordulat már nagyon nem alacsony. Ilyen fordulat mellett már teljes gáz esetén sincs száraz súrlódás a hengerfal és a dugattyú(gyürü) között. A tervezök számoltak azzal ha valaki használja a gázpedált. Persze tovább bírja a motor ha mindig csak félgázon megyünk vele, de ez már nem az ötvenes évek. Ma a motorjavítások 95%-a nem a hengerfal kopása miatt szükséges. A 2000-es évek után gyártott motoroknak szinte egyikéhez sem lehet pl. túlméretes dugattyút rendelni. A videó címében a "motorgyilkos" jelzö csak egy hatásvadász bullshit, semmi több.
Ezzel kapcsolatban lenne nekem is egy kerdesem. A napokban vasaroltam egy Mazda 6-ot ket literes benzinmotorral es automata valtoval. Amit eszrevettem, hogy emelkedon is hajlamos kis fordulaton tartani a motort (~1500-2000 rpm), es csak akkor valt vissza, ha hatarozottabban ralepek a gazpedalra, vagy, ha egyenesen kickdown-t adok neki. Amig manualis valtos autom volt, addig en is inkabb visszavaltottam, ahogy a tanar ur is javasolta, es valoszinuleg ezert is tunik most furcsanak, hogy az automata pont az ellentettjet csinalja. A kerdesem az, hogy automata valto eseteben kell foglalkozni az ilyen fajta kopassal, vagy egyszeruen csak ra kell hagyni a szamitogepre, hogy mikor es, hogy valtson, mert mondjuk ugy, "tudja o jobban"?
A nyomatékgörbén nem pont a maximális nyomatéknál a legjobb a motor hatásfoka? Ezen a fordulatszámon kisebb gázzal tudja ugyanazt a teljesítményt leadni, mint nagyobb fordulaton kisebb nyomatékkal. A hengerfalra ható erő lehet, hogy feljebb kisebb, de a termikus és egyéb veszteség nagyobb kell legyen, ha rosszabb a hatásfok. A video mondanivalója érthető, de ha egy autónak a nyomaték maximuma 2200-nál van, akkor én oda váltanék előzéshez, ha 4000-nél van, akkor meg inkább oda.
Hogy mi a probléma? Az, hogy ma .....már.....olyan motorokat gyártanak, amik fordulattal (ló)erősek, némelyik, vagyis nem is némelyik már olyan túlzásba viszi, hogy egy vezérmű szakadáskor a dugók elérik a vezérlés alkatrészeit. .....Érted?.......Akár ki is dobhatod, ez a jobb megoldás......Tudom, cseréljék ki időben a szíjat.......Nem. Ott rohadjon meg. Ebből majd tanulnak és nem szar műanyagra bíznak egy többmillkós autó motort. .......................Van másik autónk! A feleségem jár vele, de azzal csak közlekedni lehet.
Most akkor hogy melegítsem a hideg motort? 2013 as Tolyota avensis diesel 2000 köbcentis 124 lóerős, 1500 as fordulaton érzi jól magát minek pörgessem ha nem kell?!! (jelzi mikor váltsak).
Az úr azt mondta a videoban hogy ne tövig nyomd a gázpedált mert 2000-res fordulatnál adja le a legnagyobb nyomatékot, ha nem tövig nyomod a gázpedált nem kopik úgy a hengerfal. Da azért a videóhoz hozzá lehetett volna tenni hogy minden kocsiba máshol adja le a motor a maximális nyomatékot(nálam 3500-nál)
A dizel az más, kisebb fordulaton dolgozik, mint a benzines. Például a régi Honda CRX 160 lóerős volt, amit leadott mondjuk 8000-es fordulaton. Egy kamion motor 1450-es fordulaton leadhat akár 500 lóerőt is. Sarkított példa, de nézzük meg az öregem régi autóját. Benzines Suzuki Liana, a 100Km/h tempónál 2900 volt a fordulat. A mostani autómnál, mivel édesapám elhunyt, egy Volvo S60 D5-nél a 100Km/h-hoz 1800-as fordulat jár. A dízel motor kisebb fordulaton működik, nagyobb nyomatékkal. Igen én melegítem a Volvo motorját reggelente, most télen kicsit többet, mint nyáron. A dizel motor nagyon kényes, ha hidegen meghajtják. A szelepek közt képes megrepedni a hengerfej, gátas lesz, így nevezik. Az oldal erőktől a dugattyú képes megroppanni. Nem törik el, de a szoknyája az oldalterheléstől összeroppan. Benzinek motoroknál lehet jól hallani hideg motornál. Finom kolompoló hang hallható, amíg a motor nem melegszik meg. Fontos, egy motort sem szabad hidegen meghajtani. Nem véletlen van pár autóban olajhőfok kijelző. Ha az olaj üzemi fokon van, akkor lehet hajtani. Bocsi a szófosásért. :D
Hát igen ezért is hívnak minket Európai barmoknak. Kézi váltó? Nagyon fontos lehet, 1-2-3-4-1-2-3-4-0. 200 éve lemaradásban vagyunk:) Mire megfejtjük addigra kivonják a forgalomból a benzines autókat:)
hát nem tudom,ha van olaj és kevés a hidegalapjárati kínzás akkor egy normális motor az életben nem kopik oválisra hüvelyileg..én láttam már más okból szétszedett 12 literes kamion motort és 1,8 millió km-ernél még minden hüvelyen épp volt a hónolás...pedig ez a kamcsi nem 1500kilóval rohangált hanem egész életében 45-55000kiló össztömeggel...azért ott van némi terhelés amikor egy annahegyi emelkedőre 1400 as fordulaton 50-el húzza fel ezt a csekély súlyt...az biztos,hogy a 40 tonnás szerkó akkor megy fel szépen,nem kínozva és gazdaságosan ha 90 helyett max85-tel megyek neki 1500 ös fordulaton és hagyom leesni 1200-re.a sebesség emelkedőn másodlagos szempont kell legyen.a zöld,gazdaságos tartomány kb fedi a kamionmotor hosszan lapos nyomaték csúcsát-1000-től 1500 fordig..az 1200 as fordulatot megőrizve felenkénti vissza váltással 2/3 ig lenyomott gázzal,nem pedig full gázzal megyek fel.4 forduló alatt kb 8 liter megmarad és csak kb 5 perc a veszteség...napi 2900ft/5 perc....x20-22 nap=58-64000ft/hó......igaz kissé elkanyarodtam a témától,de hátha segít megérteni az úrvezetőknek mit miért csinál az előttük cammogó kamcsi...
Nem a fordulat hanem a nyonaték öl! Nem hiába. Hiszen a fordulat fugvenyeben az olajnyomas is noni fog. Namarmost aki tenyleg alpjaratozgat meg enelkedon is azzal annyit er el hogy a csapagyaknal nem lesz elegendo olaj ami ott is van az is meg eg es hamar hasznalodik a motorblokkal egyutt.. Nekem anno azt montak hogy 2000 fordulat felett legyen az auto mindog. Es inkabb forogjon kicsit tobbet mintsem remegjen az egesz auto. Ismeros vw 1.6 td be 800 ezer km van es soha nem alapjaratozott.. Olyan 2-3 ezer kozott tartja. Fatet toyota 1.6 benzin 440 ezer km palyazik vele sokat szinten nem egy elvaltos tipus.. Egy a lenyeg.. Olaj es szuroket 9 ezrenkent csere!! Meghalalja a dolog :)
Érdekes, 200e km után én inkább egy rakat eleltronikai hibáról és egy önindító cseréről hallottam, nem a henger, vagy bármilyen közelében lévő dolog hibájáról.
Mi a helyzet az automata váltóval? Ugyanis az enyém figyeli a vezetési technikát és képes arra hogy 2000es fordulaton megy felfelé 60al és nagyobb gázt adok akkor sem feltétlen vált vissza mert mondjuk nem vezetek olyan lendületesen... Ilyenkor is érdemes beleszólni és inkább visszaváltani manuális módban vagy hagyni ahogy Ő dolgozik?
Ez nem teljesen igaz. Ha az lenne akkor a nagy teherautokban nem lenne turbo dizel ami 1200-as fordulatszamon adja le a max erejet, es vegig azon vontat gond nelkul akar 1 millio km-t is. Pont, hogy a nagy fordulatszam ami jobban koptatja a a hengert, ezert is altalaban egy benzin motornak nagyobb a kopasa egy ido utan mint egy dizel motornak ugynannyi ido utan.
Sajnos ezt a történet tovább gyűrűzik, további reakciókat vált ki a motornál, és nem áll meg. (Pl. diesel motorok bekokszosodása az alacsony fordulatok miatt...dpf...stb.) Nesze nekünk modern motor :)
Na jó persze így van, ez csak egy költői feltevés volt :)) Én úgy gondolom egyébként, ha nem kellene a szennyezésre odafigyelni, akkor jobb lenne a helyzet, nem kéne mindig valamit kitalálni, hogy teljesítsék a normákat. De hát ez nem lehet valóság, mert a környezetszennyezés fontos dolog, mindenképp szabályozni kell, mert a következő generációk isszák meg a levét, ha nem teszünk érte.
A szelepek elhasználódása inkább fordulatszámfüggő, tehát azokat kíméli az alacsony fordulatszám. A tehetetlenségi erők is meredeken nőnek a fordulatszámmal. A kenés hatékonysága és a kopás mértéke nem egyenesen arányos a nyomásal, hanem egy bizonyos határ felett ugrik csak meg, tehát az meg helyes méretezés kérdése. Amit viszont meredeken romlik részleges hengertöltéssel - az a TERMIKUS HATÁSFOK! 2000-es fordulaton már érdemes rendesen tölteni a hengereket egy személyautóban - tehát padlógázt lehet adni nyugodtan - mert gazdaságos és nem fog egy normális szívómotor szétkopni tőle. Sőt éppen ellenkezőleg, a szelepek élettartama is rendben lesz.
Kiigazítás, magyarázat a hibával kapcsolatban, köszi ha megnézitek!
th-cam.com/video/s9RyVV3jwHU/w-d-xo.html
Már épp írni készültem... :)
Vezess TV &;
Vezess TV d
@@ferenc_horvath Ez a sebességtől független, a fordulatszám és a nyomaték számít. Mondjuk van egy jó nyomatékos autód 500 newtonméter forgatónyomaték teljesítménnyel, amit 1750 és 2750 között ad le a motor. Mész a városban 50-nel, és feltételezzük, hogy 1500-as fordulaton forog a motor. Te erősen gyorsítani szeretnél, és elkezded nyomni a gázt, mint az őrült, mert 1750-nél elkezd jönni a nyomaték és húzni fog a kocsi. Na, ezt annyira nem szabad erőltetni.
Inkább vissza kell váltani egyet és mielőtt beletaposnál a gázpedálba, adsz egy kis gázfröccsöt, hogy ezzel is kíméld a motort (az automata váltók ma már ezt a kis gázfröccsöt is automatikusan adagolják - ha nem így csinálsz, akkor a motornak hirtelen kell alacsony fordulatról magasra forogni, ami megint csak idő előtti kopást okozhat) és úgy kell gyorsítani, nyilvánvalóan az optimális fordulatszám mindenkori figyelembevételével.
Alapvetően azt lehet mondani, hogy a legtöbben takarékosan akarnak közlekedni és ezért (na meg azért is, mert ezt tanították) minél hamarabb, minél magasabb fokozatba kapcsolnak, hogy az autó minél alacsonyabb fordulaton pörögjön és ezáltal alacsonyabb legyen a fogyasztása. De ezzel pontosan a videóban taglalt kockázatot és egyéb hibákat idéznek elő, például az az autó, ami mindig alacsony fordulaton jár, az tele lesz lerakódásokkal, korommal és csökkenni fog a teljesítménye, a fogyasztása meg nőni fog, szóval ez egy hibás megközelítés.
Még a nagy nyomatékú turbó dízeleknél is érdemesebb (nagy általánosságban mondom, hogy:) mondjuk inkább 2000 körül tartani a fordulatot (vagy urambocsá' még magasabban), mint állandóan 1000-1500 körül. Rengetegen vezetnek így. Nem éri meg azt a 100km-enkénti kb 1 liternyi üzemanyag spórolást.
Ja, és persze amit többen is írnak, azt érdemes mérlegelni: a mai autóknál már ez a veszély elég elhanyagolható - de van helyette sok más. :)
Jó videó lett!
Nyilván nem fog mindenkinek megfelelni. A járműmérnököknek unalmas és a hibát keresik, aki nem ért hozzá annak meg kínai az egész. Ez a videó a középút, jó ismertető videó!
Pont igy van ahogy leirtad!
Köszönöm ! A magyarázat részleteit mind ismertem (az erőhatásokat) de anno '70-es években, mikor szereztem a jogosítványomat, azt sulykolták belénk, hogy a dízelt mindig a lehető legkisebb fordulaton, nagy töltéssel (gázzal) használjuk ! És ezt én kritikátlanul elfogadtam ! Pedig villamosmérnök vagyok és mi még komoly mechanikát is tanultunk (evolvens és hypoid fogaskerék számítás, szilárdságtan stb.) Több mint 30 éve dízel autót használok, úgyhogy most "revidiáltam" a tanultakat ! Szerencsére most egy Renault Safrane 2,2 DT -m van (12. éve) és 380 ezer kilométerrel még két olajcsere között kb 1 liter olajat fogyaszt. Füstje 0, -10 fokban is indul (ha nem felejtem el ellenőrizni az izzítógyertyákat, mert van benne "utóizzítás" 65 fokos vízhőmérsékletig, környezetvédelmi okokból) Ja és RIMET nanobronz Orosz adalékot is használok úgy 15 éve, mióta kapható) Nekem elég bizonyíték, hogy a Német hadsereg az összes katonai járművében használja. A bronz siklócsapágy még hideg olajnyomás és kenőképesség nélküli motorban is sklócsapágy ! Nagyon jók az előadásaid még így mérnök szemmel is ! Még egyszer köszönöm ! Jó egészséget kívánok és még sok jó előadást !
Ez való igaz, de ha szétszedne egy mostani dízelmotort, elsírná magát ,ha megnézne pl egy dugyattyút, alig van palástja. Vagy ott az elektromosan szabályzott olajszivattyú, hogy ha nem kell, annyi olaj,akkor kevesebbet szállít. Aztán ha az ember nyom egy kövéret, akkor meg nincs annyi olaj ott, ahol éppen kéne.
@@csabatoth1233 Ez sajnos igaz ! Visszasírom a régi Volvo 244-esemet, amibe 2200-as Mercedes dízelmotort építettem kézi mechanikus váltóval, mikor tönkrement az automata váltója. Az még áram nélkül is járt, csak nem volt szabad leállítani. A "húzógombos" alapjárat növelőjével. Nem volt egy lóerő-bajnok, de a világból kiment a vas öntvény hengerfejével. A KPM vizsgabiztos kérdezte is a hatósági átalakítási vizsgán: " Na nyugodjon meg fiatalember (akkor még az voltam ! 🤣) átment a vizsgán, de közelebbről megnézném, mert olyan szépen van megcsinálva" ! Ki csinálta, - Én, mondtam szerényen. - miért, mi maga, közlekedési mérnök? - Nem villamos. - Hát akkor hogy tudta megcsinálni? - Szakközépiskolába is jártam, ott megtanítottak még esztergálni is, volt gépelemtan, szilárdságtan a gyártástechnológián belül, no meg van egy barátom, aki művezető a Volvo - Mercedes szervizben, ha nem tudtam valamit, őt megkérdeztem. Meg a hegesztéseket is szakember csinálta. Mikre nem képes az ember fiatalon !🤣
@@mariusbogdan9036Egyedül tuti nem tudtad volna megcsinalni. Ez nagyon komoly munka ezt gyárban csináljàk szakemberek vagy autószerelők évtizedes tapasztalatokkal. Nem semmi hogy sikerült mert villamos mérnökök erre nem nagyon képesek egyedül mivel nem tanítják őket mechanikára az egyetemen
Másik egyszerű példa, ülj biciklire és menj és váltogass...mikor is szakadsz meg?! De tényleg örülök,hogy valaki ezt így elmondta!!
Sokat biciklizem akkor a legkönnyebb hajtani ha elől és hátul is a legkisebb fogaskerék hajtja de így a leglassúbb is de valamit valamiért. Sajnos a Shimano váltóm nem tudja a legkisebb fogaskerékre kapcsolni ezért parton felfelé nagyon megérzem már ezt az egyel nagyobb fogaskeréknyi különbséget is és nagyon nehéz tekerni a lábam majd szét megy a térdeim. Majd csavarok a hátsó Shimano váltón van két kis csavar rajta biztos azzal kell beállítani mert elállítódott az évek alatt mivel rengeteget tekertem főleg nagy dőlésszögű partokon felfelé. Tehát igen csak saját bőrömön lábaimon tapasztaltam meg a fogaskerék áttételeken a különbségeket óriási a különbség. Volt hogy gyorsan tekertem és elől és hátul is a legnagyobb fogaskerekek voltak használva azokon forgott a lánc és le kellett lassítanom majd utána újra tekernem és alig tudtam tekerni annyira nehéz volt mert nagyon lecsökkent a sebesség. Nagyon nagy munka volt a lábamnak és direkt nem váltottam hogy teszteljem mennyi időbe és milyen nehézségek árán sikerül felgyorsulnom a korábbi nagyobb sebességre és nagyon sok időbe és kínszenvedésembe került a lábaim nagyon fájtak és kifulladtam nagyon lihegtem fujtattam alig kaptam levegőt a szívverésem az egekben volt. Ekkor jutott eszembe a Samamaram mert Azt is néha így vezettem de csak pár másodpercig 4-5 fokozatban maradt véletlenül a váltó és bizony a hirtelen lecsökkent sebességnél nem tudtam gyorsítani csak nagyon lassan és akkor a motor már elkezdett rázkódni mert nem bírta és kínlódott nem volt benne erő mint a lábam az előbb említett kerékpáros ominózus esetemnél nagyon fájt és nem tudtam hajtani csak nagyon nagy erőbedobással ami hosszú tavon tönkre teszi a lábaim a térdeim az ízületeket porckorongokat inakat csontokat. Ugyanúgy mint az autómnál a fogaskerekeket kinyírja az egész váltót és egyéb szerkezeti részeket alkatrészeket
Az ábra súlyos tévedése, hogy jobbra mutatja az oldalirányú erőt. A valóságban a hajtókarral ellentétes oldalhoz nyomódik a dugattyú!
Pontatlanság. De ez a skicc az elv magyarázatához megfelelő.
@@zolim5613 Pont nem!
Jó a meglátás, munkaütemben valóban a hajtórúd kitérésével ellentétes oldalra nyomódik a dugattyú, ott nagyobb a kopás. Kicsit kapkodtam, elnézést a hibáért! (Üdv: Gajdán Miki)
Tévedsz, nem a fordulat száma határozza meg a kopás mértékét, hanem az oldalirányban fellépő erő. Az meg alacsony fordulatnál azért magas, mert egyszerűen 2-3x annyi cucc ég el, mint amennyinek kellene, a padlógáz miatt. Ha magasabb fordulatnál, félgázzal mész, hatványozottan csökken ez a káros nyomás, ergo nem ugyanott tartunk...
Attila H. e
@@vargazoltan6724 Ez sajna nem így működik!
@Gábor Lukácsik Ez nem így működik! Nézz utána mielőtt butaságokat irkálsz!
@@tatabike Tudod az a baj,hogy amikor az általatok emlegetett oldalirányú erő létrejön ,akkor már a motor egyéb alkatrészei régen elkoptak!
Tényleg nem veszi észre, hogy a normálerő a másik irányba hat. (4:35)
Amiről beszél már rég nem releváns. 10-15 évvel ezelőtt gyártott autókban sem fedezhető már fel hengerkopás, több százezer km után sem.
A hengerben billegő dugattyú sem a kopás miatt mozog, hanem mert az évek alatt kovácsolódott, és zömült. (6:30)
Még ez sem okoz nagy hengerveszteséget.
Legtöbb motorban így nem is akopás okoz gondot, hanem a nem megfelelő kenőanyag használata, illetve annak nem időben való cseréje.
Ilyenkor lakkosodik "beragasztja" az olajáteresztő, rosszabb esetben a többi gyűrűt is.
Leszűkíti az olajjáratokat, így csökkentve a kenést, hűtést. Ebből következik, hogy a lecsökkent olajáramlás miatt az olaj ezeken a szakaszokon túlmelegszik, ezzel gyorsítva a folyamatot.
A kartergáz mennyiségének nézegetése is elfeledett nepperszokás.
Régebbi autóm van. Hangosabb és jobban érezni rajta, ha valami "nem tetszik neki". Az egyik ilyen a helytelen fokozat megválasztása. Ilyenkor a hangja is megváltozik, erőtlenebb, jobban rezonál. Már csak ezért sem erőltetem 2000 alá folyamatosan. Másik, hogy alacsonyabb fordulaton az olajnyomás is lecsökken.
Pontosan. Erőlködik a motor. De még kiegészíteném valamivel, mert sokan nincsenek tisztában azzal ami az alacsony fordulaton való járatást illeti. Nagyon sokan azt tanácsolják, tévesen , hogy ne járj 1000-es fordulattal, erőlködik, elrontod a motort. Pedig simán szabad. Példa: Ha én éjjel utazom át a városon, bár tudom, hogy 1000-es fordulatnál erőnek 5-ös fokozatban nyoma sincs, de mivel folyamatosan tarthatom a sebességet, és nem is dombos az út, a motor szépen elvan, meg sem nyikkan. Más a helyzet ha ugyanezt forgalomban kell megtennem, lassítani kell, gyorsítani kell, ott már jönnek a rezgések ,,bezabál,, sokallja az ötöst. Tehát, ha a helyzet megengedi a motor nem bánja a nagyon alacsony fordulatot sem.
Változó szelepvezérléses motor van a kocsimban 1000-2000 közt se rezonál hanem szépen jár. Emellett tényleges 6,5 literes fogyasztást produkál az autó rátankolásos módszer szerint is! Előbb hal meg a vezérlés és azzal kapcsolatos elektronikák. Ez a videó 20 évvel ezelőtt igaz lett volna.
Nincs igazatok!
Igen is károsan hat a motorra, ha kis alacsony azaz ezres fordulatszám körül erőltetik!
Amit Írtok a kétféle saját autótokban történő a kis fordulaton való "erőltetésről" illetve az azzal kapcsolatos jelenségekről, az valószínűleg megfelel a valóságnak. CSAKHOGY, arról megfeledkeztek hogy egy 10 15 évnél fiatalabb, modernek mondott autóban már nem egy bowdennel adod a gázt!
Az ECU azaz a központi vezérlőegység dönt mindenről, hiába nyomod padlóig a pedált, ha kicsi a fordulat nem fogja "lepadlózni". Viszont egy hagyományos szerkezetű karburátoros motorban ha ezres fordulat körül full gázt adsz, igenis ártalmas lehet neki!
@Gábor Lukácsik nagyon egyszerű a válasz:
( maradjunk egy hagyományos, karburátoros, bowdennel vezérelt pillangószelepes szívó benzinmotornál)
Lepadlózzuk ( teljesen kinyitjuk a pillangószelepet, vagy másnéven fojtószelepet), ilyenkor szívó ütemben a keverék akadálytalanul áramlik a hengerbe, kisebb fordulaton a motor jobban meg tudja magát szívni (Pl. Ezért működnek kisebb fordulatszámon a dízelmotorok, mert ott ez nagyon lényeges), mint magasabb fordulaton, több keverék jut egy ütem alatt a hengerbe, több keverék égése pedig nagyobb több égésterméket, nagyobb gáznyomást termel ( ami ráadásul még hosszabb ideig is "marad helyben") Röviden kb. ... de ezt bárki egy egyszerű kísérlettel kipróbálhatja, ha egy hagyományos szívómotort megpadlóz kis fordulaton! rezonál, hülye hangja lesz búg, majd kiesik a helyéről....
@Gábor Lukácsik amit leírtál az többé-kevésbé így van, de az írásod egyáltalán nincs ellentmondásban az enyémmel. 🙂
Nem a nagyobb gáznyomással van baj, hanem az hogy ez kisebb fordulaton történik. Az hogy a motor milyen terhelést bír el alsó határán, az a konstrukciójától függ. És Legjobb tudomásom szerint a motorok túlnyomó részét nem úgy konstruálják, hogy alapjárati fordulatszám közelében padlózzuk.
Csak a példa kedvéért pillantsunk bele egy kicsit a motor belsejébe úgy, hogy legyen ezres a fordulatszám, és maximális a ráadott teljesítmény: dugattyú lefelé halad szívóütemben, mivel kicsi a fordulatszám van ideje magát jól teleszívni, alsó Holtpont átbillen elindul fölfele sűríteni, A fölfele útja a Kb 1/4ed énél zárnak a szívószelepek, A fölső holtponton vagyis általában előtte még egy kicsivel, amikor a gáznak a nyomása 10-15 Bar a szikra berobbantja a keveréket. A keverék Nem Pillanatszerűen ég el hanem az égésnek van egy sebessége, néhány milliszekundumnak el kell telnie még az egész töltet elég. Ebben a pillanatban a gáznak a nyomása a felmehet három négyszáz Bar-ra is, a hőmérséklete pedig több száz fokot meghalad. Gondolatban állítsuk meg ezen a ponton a motort, Nem nehéz elképzelni milyen iszonyat terhelés nehezedik ilyenkor a dugattyúcsapszegre, a hajtókarcsapágyra ( ezek az alkatrészek mind mind olajfilmen siklanak), és a motor többi szerkezeti elemére. Egyáltalán nem mindegy hogy az a pillanatnyi "túlterhelés" mennyi ideig áll fenn, magasabb fordulaton nyilván kevesebb ideig....
6:34 a kartergáz teljesen normális az az motor karterból (olajtérből) való gőze. Az autókon általában már a kartergáz a szelepfedélbe van bevezetve. Viszont a régebbi autókon a légszűrőházba volt. Akkor van baj ha a kartergázcsőből már tömény füst vagy esetleg olaj jön ki. Ilyenkor az autót gyűrűzni kell. Ugyanez a teemdő, ha az autó eszi az olajat. Mondjuk 10000km alatt 1dl olaj nem sok. Viszont 1000km alatt 1dl már sok.
e46 320i 2-3 dl/1000km. 14 éves autó. a hozzáértők azt mondják ez az érték rendben van. akkor most mi a helyzet? :)
@@widow1024Ez már nagyon sok lassan a motor kuka azt jelenti vagy fel kell újítani ami nagyon drága főleg eredeti gyári alkatrészekből horror
Ez elméleti síkon teljesen érthető, és világos. Ugyanakkor érdekelne, hogy valaha, valaki végzett kifejezetten erre irányuló tesztet?
Pl 300 ezer km-nek megfelelő üzemórán keresztül terhel 2 ugyanolyan motort, ugyanazon teljesítményen, az egyik mondjuk 1500-as, a másik 3000-es fordulaton. Ezt ha csak üzemanyagba nézzük, szerintem kb minimum 30 köbméter üzemanyag szükséges. Egyébként meg világos, h alacsony fordulaton nagyobb erők hatnak az alkatrészre, de kevesebb a körülfordulás is.
Valamilyen autós (ilyen működéssel kapcsolatos, vezetéstechnikai, hasznos információkat tartalmazó) tanfolyamot nem indítanak esetleg? Nagyon szimpatikus ahogyan az úr magyarázz a dolgokat.
akármennyire is igaz, hogy hat oldalsó irányban egy erő, szerintem az inkább balra megy az adott ábrán, mivel a kar pont jobb oldalról támasztja meg, így a dugattyú hozzányomódik a BAL oldalhoz.
Gajdan Ur, on magyaraz el dolgokat a legerhetobben. Koszonom!
Aki csak a lényegre kíváncsi, a magyarázat nélkül az pörgessen 06:03-hoz.
A lényege a dolognak, hogy bármilyen fokozatban vagyunk, azt a lehető legkisebb gázpedál lenyomással tegyük meg. Egy példa: Hazafelé emelkedő van, bivaly erős a motor, harmadikban 1500 1/min fordulaton felmegy a végéig, kicsivel több, mint félgázon. Ilyenkor ez nem a helyes megoldás. Vissza második fokozatba, inkább forogjon a motor 2500 1/min fordulaton, kevesebb gázpedál lenyomással. Ez kevésbé káros. A lényeg, hogy a dugattyú tetején ne legyen felesleges hőterhelés, nagy gázpedál lenyomás.... Jajj annyi minden van még a fejemben, csak nem akarok sokat írni. :D :D
Ezt egyszerűbben is le lehet írni. Abban a lehető legnagyobb fokozatban kell felmenni az emelkedőre amelyben még egy újabb gázadásra gond nélkül gyorsulni tudunk. Tehát, nem kell néznünk hol van a nyomatékunk, mennyi a fordulat, csak arra kell törekedni, hogy olyan fokozatot válasszunk egy bizonyos gyorsasághoz ahol ha közben jobban rálépek a gázra, a motor nem fulladozni kezd hanem megindul. Minden más helyzetben is igaz, mindig az a helyes -legnagyobb- fokozat amely egy újabb gázadásnál még tud gyorsulni
mg42mg42 u
Nekem az a technikám, hogy emelkedő közben nem adok rá több gázt. Esetleg az emelkedő előtt egy nagyon picit még ráengedek, de ha lassul, akkor nem nyomok többet, hanem visszaváltok. Tehát emelkedőn ugyanazzal a pedálállással megyek, mint sík úton, ha ez nem elég, akkor visszaváltok.
Erről beszéltem mindíg a lehető legkisebb gázt adjuk, fokozattól függetlenül. Dízelnél, meg kihasználni a légfelesleg és hőfelesleg lehetőségeit. A seregben teljesen felújítottam egy IFA-t. Mindenét. Én járattam be, precízen raktam össze a motort. Közúti volt, tehát csak alap hátsókerekes. A közúti normafogyasztása 22l/100km volt. Evvel az IFA-val 13.8 liter volt a fogyasztás 100 kilométerre.... Az adagolót kicsit piszkáltam, így üresen 105 Km/h volt a végsebessége. Büszke voltam rá.... :D :D
Ha emelkedőn lassul és ráadsz egy kis gázt, akkor ,,bezabál,,. Ha nagyon lelassul akkor túl nagy fokozatban vagy. Ha csak keveset lassul, kibírja. Ki kell ismerni a motort és akkor nincs gond. Amit írtam a gyorsulásról az csak egy teszt, ha olyankor váltás nélkül tudsz gyorsulni akkor a jó sebességfokozatban vagy. Ha már a dombon kell visszaváltani az nem jó, mert az annak a jele hogy 1. azt ,,benézted,, és azért sem mert 2. másfélszer annyi fogyasztással mész fel, mert benézted.
Bringáznátok, tudnátok :-P a térd ugyanígy jelez, na meg az izmok
Istvan Varga nyúljon az a lánc :)
Nagyon jó a hasonlat! Pont én is ezzel szoktam az ismerősöknek jelezni, mit művelnek épp a motorral :D
Nagyon jó hasonlat!! 😃
Egysebességes biciklivel hegymenetbe nagy áttétellet, akkor este szoktam érezni.
@@szaracenzsakos6952 .
Érdekes tapasztalatom volt a Smartunkkal. Gépjármű technikusként tudtam, amit itt a videóban elmondasz, bár nem ilyen részletesen, nem tudtam volna így elmondani, viszont azon túl, hogy én mindig kihúzatom a váltások előtt a motort, ő meg nagyon hamar elvált városban, autópályán egyaránt, amikor én vezetem az autót mindig több, mint fél literrel kevesebb a fogyasztása.
Ha már Otto feltalálta a benzin levegő keverékkel működő motrot akkor már kapja meg ő is a tiszteletet mint Diesel hogy nem benzines motornak hívjuk hanem Otto motornak (így is hívják csak nem így maradt meg a köznyelvben )
Igen jogos a felvetésed, főleg hogy a benzines sokkal kiforrottabb megbízhatóbb halkabb szebb járású mint a Diesel
Sokat biciklizem akkor a legkönnyebb hajtani ha elől és hátul is a legkisebb fogaskerék hajtja de így a leglassúbb is de valamit valamiért. Sajnos a Shimano váltóm nem tudja a legkisebb fogaskerékre kapcsolni ezért parton felfelé nagyon megérzem már ezt az egyel nagyobb fogaskeréknyi különbséget is és nagyon nehéz tekerni a lábam majd szét megy a térdeim. Majd csavarok a hátsó Shimano váltón van két kis csavar rajta biztos azzal kell beállítani mert elállítódott az évek alatt mivel rengeteget tekertem főleg nagy dőlésszögű partokon felfelé. Tehát igen csak saját bőrömön lábaimon tapasztaltam meg a fogaskerék áttételeken a különbségeket óriási a különbség. Volt hogy gyorsan tekertem és elől és hátul is a legnagyobb fogaskerekek voltak használva azokon forgott a lánc és le kellett lassítanom majd utána újra tekernem és alig tudtam tekerni annyira nehéz volt mert nagyon lecsökkent a sebesség. Nagyon nagy munka volt a lábamnak és direkt nem váltottam hogy teszteljem mennyi időbe és milyen nehézségek árán sikerül felgyorsulnom a korábbi nagyobb sebességre és nagyon sok időbe és kínszenvedésembe került a lábaim nagyon fájtak és kifulladtam nagyon lihegtem fujtattam alig kaptam levegőt a szívverésem az egekben volt. Ekkor jutott eszembe a Samamaram mert Azt is néha így vezettem de csak pár másodpercig 4-5 fokozatban maradt véletlenül a váltó és bizony a hirtelen lecsökkent sebességnél nem tudtam gyorsítani csak nagyon lassan és akkor a motor már elkezdett rázkódni mert nem bírta és kínlódott nem volt benne erő mint a lábam az előbb említett kerékpáros ominózus esetemnél nagyon fájt és nem tudtam hajtani csak nagyon nagy erőbedobással ami hosszú tavon tönkre teszi a lábaim a térdeim az ízületeket porckorongokat inakat csontokat. Ugyanúgy mint az autómnál a fogaskerekeket kinyírja az egész váltót és egyéb szerkezeti részeket alkatrészeket. Érdekes a econometer is teljesen kiakadt a nagyon gazdaságtalan sárga fogyasztási sávba ilyenkor ami nem csoda mert a motor csak nyelte a benzint de nem hajtott.
Megjegyezném, hogy erö-ellenerö elvén, a dugattyú nem a jobboldalon nyomódik a hengerhez, hanem ellenkezöleg, a baloldalon. Sürítéskór a jobboldalon.
Ezt honnan tudod? Te vagy a dugattyú? Érezted?
köszönet ,hasznos tanács mindenkép
Ahogy FBafna írta helyesen ezért van eltolva a dugattyú csapszeg a dugattyú középvonaltól, hogy az oldal billentő erőt kompenzálja. Már a régi Ladáknál is így volt... amúgy a maximális nyomaték közelében kell üzemeltetni a motort, ott a legkisebb a veszteség. Ezt egy gyakorlott vezető érzi.
Hajtórúd pontosabban, mivel rúdirányú erőket vesz fel illetve ad át..
karja a mákdarálónak van ...
Ez a hiba simán magyarázható az LSPI jelenséggel. Az LSPI pont az alacsony fordulatszámnál okoz gondot, feltöltős motorokban, de az megint teljesen más jelenség mit amiről itt Miklós beszél.
Sok uj automata vàltò eleg alacsony fordulatszamon tartja a motort. Gondolom az alacsonyabb fogyasztas miatt, de igy meg a motornak nem jo hosszutavon. Nekem pl egy volvo s60 D4 2014, az automata vàlto vàrosban sokszor 2000es fordulat alatt is tartja
Korrekt videó, de a vektor rendszer hiányos és hibás
Tisztelt Gajdán Tanár Úr!
Először is nagyon szeretem az oktató videóit nagyon jók!
Köszönet értük!
Ez az alacsony fordulatszám vs. motor élettartam videó jutott eszembe mikor is a WLTP -vel kapcsolatos
írást kerestem, történetesen azt, hogy miért tart ennek a mérési ciklusnak a hitelesítése ennyi ideig és miért kényszerülnek a gyártók némely modelljüket visszatartani a forgalmazásból?
Nos erre még nem találtam meg a választ, viszont a kutakodás közben a VW oldalán találtam egy, az ezen videóban szereplő érvelés ellenkezőjéről egy írást.
Esetleg a PoHu val egyeztetve számomra érdekes lenne egy vélemény egyeztetés r-go vita a témában.
Ugyanis ha jól olvasom a VW pont az ellenkezőjét állítja, miszerint nem okoz gondot a motorjainak az alacsony fordulat, sőt arra biztat, hogy minél előbb kapcsoljunk fel és már 2000-es fordulattól tolhatjuk neki.
Most akkor melyiket vegyük alapul?
"Időben kapcsolni, később tankolni" bekezdés, kb. az oldal közepén:
www.volkswagen.hu/wltp
Üdvözlettel,
Péter
Köszönöm a hasznos tanácsokat!
Nagyon hálás vagyok ezekért a videókért, rengeteget tanulok belőle...tízéves jogosítvány mellett...
A másik véglet a szüleim, akik a dízelmotorjaikat pörgetik 5-6000-es fordulatszámon, mert telefonálás közben elfelejtenek/nincs szabad kezük váltani...
legalább jól kiég.a dízel a legrosszabb motor de a fél világ szereti.én inkább benzines párti vagyok had pörögjön és nincs korom.
@@dokesz530 attól függ mire. mikor traktort húzok a terepjárómmal vagy egy nagyobb gépet, nem szeretném benzinessel. A traktort, kombájnt sem szeretném benzinnel tankolni.
@@balintmagyar3285 jó de autókba nem való a dízel csak teherbe.
Az egyik autómnak 5400nál van a nyomatékcsúcsa. Addig szépen emelkedik a görbe.Utána megindul lefelé. Általában 5000-7000 között használom. Most már biztos vagyok benne,hogy így a legjobb ennek a motornak.
Köszi szépen a videót! Jó!!! :)
Köszönjük 🙏🙏☺️
S mi van abban az esetben, mikor az embernek egy automata váltója van? Esetemben ZF 8 fokozatú.
Ez a tanar ur, annyira profi, hogy nem sok ilyen van mar ma.
sziasztok
nagyon büdös olaj/gáz szag van a kocsiban
mit tegyünk? olajcsere elég ?
ford costum, diesel
Hmm...Ezek érdekes felis iratkozztam csak így tovább pacsi :)
hú de jó , hogy megnéztem ezt a videót...
nagyon eszi az olajat az autó mitől van elkopott az olajlehuzogyűrű érdemes cserélni gyűrűt ? Vagy bontoba vinni az autótt 2.9 td disel
Szia. Nekem egy H astra van 1.3 diesel 6-os váltóval. Mondták nekem hogy 80-90-nèl nyugodtan 6-ikba menjek. Simán viszi 5-ben is. Városban 3-ikban simán meny 40-50-el de ott már nyugodtan tegyem 4-ikbe. De ha rá hallgatok nem megy olyan magas fordulatszámon a motor kevesebbet eszik. De akkor ez jó a motornak? Bocsi csak nemrèg óta van diesel autóm.
Szia egy új autonál van annyi beépiett kamera sávtarto táblafelismerő egyébb ezeket a felvételeket gyárilag lelehet menteni vagy használhatjuk e ugyanazt a kamerát hogy ne kelljen menetrögzitő. Vagy van rá külön app amit fel lehet tölteni a kocsiba hogy ne kelljen elcsufitani a szélvédőt egy ujabb kamerával???? (nem tesla)!!?
Csak ugy kiváncsiságbol köszönöm
Kartel gázt járó motornál nézve ha kihuzom a nívó pálcát nem fröcsög ki az olaj a füstel együtt?
Ford kuga 1,5 150le 1300-1600ford/perc között javasolja a váltást.Fordnál a fentieket nem tudják, miért van így beállítva akkor? Betartom a tanár úr javaslatát de így nem is vezetek környezetkímélően a kocsi szerint.
hiánypótló videó, várom a következő részt :)
Lehetne majd arról is szó hogy miért nem érdemes alacsony fordulatszámmal haladni? Mint amatőr úgy tudom hogy teljes kenést csak 1750-es fordulatnál kapunk... De lehet engem is ki kell javítani, mert ez is új volt számomra hogy négyesben 2000 környékén ne tartsam mert mindig ezt a tartományt preferáltam hogy ez jobban kímélni az autóm. Meg arra lennék kíváncsi hogy a görbe hogy alakul ha rajtam kívül ülnek még 4en a kocsiba. úgy számoljunk + 4x70kg-ot. Hegymenetbe hogy alakul + sima úton.
Nem csak a henger falát koptatja szét teljesen, de jelentős kormozódás is tapasztalható, amennyiben jelentősen terheljük alacsony fordulaton a motort tudomásom szerint.
Szerintem is jobb magasabb fordulaton menni, de azt azért ne felejtsük el hogy így a dugattyú is nagyobb utat jár be egységnyi idő alatt, szóval hosszabb úton koptatja a hengerfalat.
Mirkó O. rthjizsgkjrehpjfdj😎😎😅😘😇😘😆😗
nem azért de ha olyan helyen laksz ahol kigurulsz a parkolóból és máris egy forgalmas út vár ott nem tudod lassan felmelegíteni a motort.inkább járatom picit mielött elindulok addig átnézem az autót.
Váltóra milyen hatással van, ha nincs meghúzatva az autó felváltáskor? Van egy 180 ezer kilométert futott 1.6 /8 szelepes Octáviám. A kocsiban garantáltan ennyi van, mert 10 évig egy rokonomé volt, aki mindig nagyon hamar felváltott, ő második tulaja volt, első gazdája pedig egy Osztrák-Magyar vegyesvállalat főnöke aki a lizing lejárta után megvette a kocsit, ami így főleg autópályán futotta az első 80 ezer kilométerét . A váltó elég gáz, hiába kapott friss (Castrol) olajat, a kettest , hármas, kicsit akadva veszi. Sőt volt, hogy melegen 4-ből 3-ba visszaváltva megreccsent, tehát a szinkrongyűrűk meg lehetnek kopva.
Attól függ. Ha nincs meghúzatva, de a következő fokozatot hirtelen kihúzatom, az megterheli. Ha viszont marad a nyugodt vezetési stílus akkor az erőhatás is átlagos. Szóval a váltás milyensége ami számít. Ami pedig az egyes fokozatok kopását illeti, az kopik jobban amelyik többet van használva. Máshol kopik el egy autópályás autó és megint más fokozat ott amelyik városban volt inkább használva. Simán lehetséges, hogy egy 200e-t futott váltónál még csak a kulissza van elkopva, alátétek, minden ahol gumi van, s ha a baj nagyobb, még mindig elég kicserélni az egyes fokozatok (azét amelyik rossz) kis csapjait, angolul ,,locking pin,, a váltó oldalán.
Az olaj nem sokat javít, az inkább csak véd a kopás ellen. Nem tudom melyik autógyár mit tesz bele, de pl. a BMW-nél bár Castrol-t töltöttek bele a 2000-es években (mint a motorba is), mégis tőlük érdemes venni ha már cseréli az ember, mert ők még külön adalékanyagokat tesznek bele.
Köszönöm a választ! Igazából itt arra gondoltam, hogy ha nincs rendesen meghúzatva, akkor nincs-e az, hogy a szinkrongyűrűknek többet kell dolgozni, hogy a következő fokozat fogaskerekét felpörgessék, hozzáigazítsák a nyeles tengely fordulatszámához? Tudom, hogy rokon , ilyen 1500-1800-as fordulatnál már kapcsolgatott fel. Kettest nehezen veszi, pláne nulla fok alatt , akkor több másodperc mire hajlandó bemenni a helyére induláskor, viszont 1-ből 3-ba meg simán becsusszan. De mikor bemelegszik, akkor azért jobb a helyzet. Adalékként én tettem bele , direkt váltóba való metabondot. Ez anno a 98-as Escortom váltójára jó hatással volt, télen megszűnt, hidegen a 2-es megreccsenése induláskor. Castrol olajat egy Octaviás fórumon olvastam, ahol a srác javíttatta a váltóját, és a váltószevízes mondta neki, hogy csakis ezt tegye bele.
Victor Farkas Hát én ezek alapján is a pinekre gyanakszom. Filléres a csere, ha van hozzá alkatrész (cikkszám). Előtte azonban a kulisszát érdemes, bár nem ismerem az Oktaviat alulról, gyanítom hogy itt sem kell levenni a sebességváltót ehhez. A sebváltó egyébként masszív, nem megfelelő használatnál a leggyengébb pont adja fel, ami ugye kuplung. A fordulat nem számít, ha jó az olaj. A hirtelen fordulat az ami számít, mert az sokkal erősebben is támaszkodik meg.
Ok, még egy kérdés. Mik is ezek a "pin"-ek? A tolórudak reteszelései, vagy a mozgató, forgó elemek a váltón.
A kocsi amúgy Golf4-es alapokra épült, tehát a váltó is az, mozgatómechanika pedig bowdenes, itt nem érzem, hogy kotyogna bármi is, bár lehet, hogy kellene egy beállítás neki.
A kartelgázt hogyan ellenőrizzük? Hideg motorral vagy meleg motorral?
És hideg motornál mi a helyzet? Mert ott nem lehet nagyobb fordulatszámon pörgetni a motort. Téli indításnál én 2000 fölé nem is szertek menni a fordulatszámmal (max 2600). Rosszul teszem?
Már elnézést,de ez nem egészen így van! Mielőtt az a fránya oldalirányú? erő egyáltalán kárt tudna okozni , a motor lefullad! És ha mégis netalán-tán kárt okozna bármilyen erő (a motor nem fullad le) ,azt nem a hengerfal sínyli meg!!
A barátom azt mondta hogy a piros lámpánál nem tesz jót a motornak hogyha mindig fokozatokat visszakapcsolok hogyha magasabb lesz a fordulat, ő szerinte nullába kell rakni és a végén fékezni a lámpáig üresbe. Mit gondol róla jó ez a felvetés hogy megöli a motort?
Fordítás: A motorfék káros?
en igy szoktam spec. begurulok es fek. persze a kerdes az, ha elindul a sor es akkor 30nal uresbol beteszem 3asba, az jo e?
Szóval azt kerüljük el, hogy amikor nem ugrik már a gázadásra csak küzd a fokozatban akkor ne adjunk jó sok gázt még ugye?
Szóval magasabb fordulat per perc és gyengébb gáz a legjobb?
Kérnék egy automata hibrid verziót is. :)
Nem olvastam végig a hozzászólásokat így nem tudom hasonló van e. Jobb motorok főtengely forgáspontja ép ezért nem a henger szimmetria vonalával esik egybe, egy kicsit eltolva helyezkedik el, a dugattyú lefele mozgásakor így kevésbé ferde hajtókar, vagyis kisebb az oldalerő. Két ütemű motoroknál ezt a vezérlési diagram kedvezőbbé tétele érdekébe alkalmazzák.
Megoldást jelent erre az automata váltó?
és ha nem löveli a kartergázt a motor olaj beöntőnél akkor a motor patika ?
mármint a motor nagyon jó ?
És motorfék használatakor mi a helyzet??
Ez elég érdekes, mert eddíg mindenhol azt olvastam, hogy a fordulatszám és nem a nyomaték teheti tönkre a motort. Ezért kis gázzal, 2000-es fordulat körül kell tartani a benzinest, amíg be nem melegszik, ki nem nyit a termosztát.
Az olajbeöntő nyitásnál keletkező "gázosodás" az nem a szelepek kopását mutatja?
Csak azért írtam, mert a videóban az olajbetöltő nyílásnál nézné a kartergázt. A gyűrűk kopását viszont szerintem a nívón keresztül lehet látni.
Avagy te olajfurat! Nekem a BMW nek a szelepfedél alatt gázosodott, de a nívón és a kartercsövön keresztül nem pipált.
Te meg miről beszélsz karterszűrő? A nívónál mióta van karterszűrő :D ?
Tehát ha a henger vagy a gyűrű el van kopva, nem az olajbeöntőn hanem a nívón keresztül a legcélszerűbb megnézni.
Tisztelt Tanár úr!
Szeretném Öntöl megkérdezni a következöt:
Van egy 1.9 esTdi Golfom
Ha a motort melegen leállitom és újra inditom (gázadás nélkül) felpöröd olyan 2000 -2300 -as fordulatig és utána visszaáll k.b. 1050 ig ami elég magas alapjárat. De az az hogy nem mindig csinálja ezt
Különben simán megy teszi a dolgát az auto.
Mi lehet az oka ennek?
Elöre is köszönöm válaszát
Friedrich Mondschein ezt sok minden okozhatja
Friedrich Mondschein tapasztalsz nagyobb fogyasztást vagy hogy eszi az olajat ?
Elekes András
Köszönöm válaszát.
Nem tapasztaltam nagyobb olaj fogyasztást ,és nagyobb üzemanyag fogyasztást sem.
Elhangzott, hogy ez mennyire fontos a mai turbós motorok esetében, illetve hogy ezeknél milyen könnyű beleesni ebbe a hibába. Ha már ez így ki lett emelve, akkor az volna a kérdésem, hogy régi, 15-20 éves szívóbenzineknél ez ugyanígy igaz, vagy van valami különbség? Előre is köszönöm!
kb ugyan így igaz ez esetben is
Hogy jön létre az a erő ami a dugattyút a hengerfalnak nyomja? A másik két erőkar kialakulását értem, csak azt nem, hogy a harmadik, miért jön létre.
Mert végig rossz irányba mutogat. Az erö pont a hengerfal bal oldala felé ébred, nem jobbra.
Nekem is pont ez szúrt szemet. Hogyan nyomhatja a dugattyú a henger jobb oldalát, ha az alátámasztási pont a dugattyú középpontjától jobbra van?
Az önjelölt szakértök már csak ilyenek. :-/
Talán csak elszólás volt a részéről.. Kíváncsi lennék a véleményére. Logikusnak tűntek az alapok, ilyenek meg becsúszhatnak.. :)
Nagyon jóindulatú vagy, de az egész elgondolás úgy ahogy van hibás. (Bár helyes tőről gyökerezik)
Először is 2000-es fordulat már nagyon nem alacsony. Ilyen fordulat mellett már teljes gáz esetén sincs száraz súrlódás a hengerfal és a dugattyú(gyürü) között. A tervezök számoltak azzal ha valaki használja a gázpedált.
Persze tovább bírja a motor ha mindig csak félgázon megyünk vele, de ez már nem az ötvenes évek. Ma a motorjavítások 95%-a nem a hengerfal kopása miatt szükséges. A 2000-es évek után gyártott motoroknak szinte egyikéhez sem lehet pl. túlméretes dugattyút rendelni.
A videó címében a "motorgyilkos" jelzö csak egy hatásvadász bullshit, semmi több.
Igaz nem mostani a videó, de automata váltóval mi a helyzet ilyenkor?
Mielőtt levennénk az olajbetöltő sapkát és elindítanánk a motort ne feledjük még az új motornak is van egy kicsi kartergáza.
nagyon öreg teoria!
kb mennyit bírna egy épített turbós benzines motor mondjuk 700-1000 ló környékén?
Ezzel kapcsolatban lenne nekem is egy kerdesem.
A napokban vasaroltam egy Mazda 6-ot ket literes benzinmotorral es automata valtoval. Amit eszrevettem, hogy emelkedon is hajlamos kis fordulaton tartani a motort (~1500-2000 rpm), es csak akkor valt vissza, ha hatarozottabban ralepek a gazpedalra, vagy, ha egyenesen kickdown-t adok neki. Amig manualis valtos autom volt, addig en is inkabb visszavaltottam, ahogy a tanar ur is javasolta, es valoszinuleg ezert is tunik most furcsanak, hogy az automata pont az ellentettjet csinalja.
A kerdesem az, hogy automata valto eseteben kell foglalkozni az ilyen fajta kopassal, vagy egyszeruen csak ra kell hagyni a szamitogepre, hogy mikor es, hogy valtson, mert mondjuk ugy, "tudja o jobban"?
Nagyon jó!
Minden nagyjából így van csak az oldal nyomaték pont az ellenkező irányba van pl. Itt az ábrán balra nem pedig jobbra.
János Attila Igen,olvasok. Gondolkodj és majd rá jössz te is. Talán.
Hehe, majd ezt mondom a rendőrnek is :))) 7000-nél van a maximális nyomatékom csak kímélem a motort azért húzattam ki 11ezerig :D
Érdekes látvány lesz, mikor üveghangon 60-nal gurulsz egyesben :D
szívó dízel???? meg az a nyomaték-fordulatszám görbe magyarázata!!! ez az ember gyanús
Tehát ha kisebb fokozatban jobban adom a gázt példának okádék gyorsuláskor, akkor jobban óvom az elhasználódástól a dugattyúmat?
A nyomatékgörbén nem pont a maximális nyomatéknál a legjobb a motor hatásfoka? Ezen a fordulatszámon kisebb gázzal tudja ugyanazt a teljesítményt leadni, mint nagyobb fordulaton kisebb nyomatékkal. A hengerfalra ható erő lehet, hogy feljebb kisebb, de a termikus és egyéb veszteség nagyobb kell legyen, ha rosszabb a hatásfok. A video mondanivalója érthető, de ha egy autónak a nyomaték maximuma 2200-nál van, akkor én oda váltanék előzéshez, ha 4000-nél van, akkor meg inkább oda.
Hogy mi a probléma? Az, hogy ma .....már.....olyan motorokat gyártanak, amik fordulattal (ló)erősek, némelyik, vagyis nem is némelyik már olyan túlzásba viszi, hogy egy vezérmű szakadáskor a dugók elérik a vezérlés alkatrészeit. .....Érted?.......Akár ki is dobhatod, ez a jobb megoldás......Tudom, cseréljék ki időben a szíjat.......Nem. Ott rohadjon meg. Ebből majd tanulnak és nem szar műanyagra bíznak egy többmillkós autó motort.
.......................Van másik autónk! A feleségem jár vele, de azzal csak közlekedni lehet.
Most akkor hogy melegítsem a hideg motort? 2013 as Tolyota avensis diesel 2000 köbcentis 124 lóerős, 1500 as fordulaton érzi jól magát minek pörgessem ha nem kell?!! (jelzi mikor váltsak).
Az úr azt mondta a videoban hogy ne tövig nyomd a gázpedált mert 2000-res fordulatnál adja le a legnagyobb nyomatékot, ha nem tövig nyomod a gázpedált nem kopik úgy a hengerfal. Da azért a videóhoz hozzá lehetett volna tenni hogy minden kocsiba máshol adja le a motor a maximális nyomatékot(nálam 3500-nál)
A dizel az más, kisebb fordulaton dolgozik, mint a benzines. Például a régi Honda CRX 160 lóerős volt, amit leadott mondjuk 8000-es fordulaton. Egy kamion motor 1450-es fordulaton leadhat akár 500 lóerőt is. Sarkított példa, de nézzük meg az öregem régi autóját. Benzines Suzuki Liana, a 100Km/h tempónál 2900 volt a fordulat. A mostani autómnál, mivel édesapám elhunyt, egy Volvo S60 D5-nél a 100Km/h-hoz 1800-as fordulat jár. A dízel motor kisebb fordulaton működik, nagyobb nyomatékkal. Igen én melegítem a Volvo motorját reggelente, most télen kicsit többet, mint nyáron. A dizel motor nagyon kényes, ha hidegen meghajtják. A szelepek közt képes megrepedni a hengerfej, gátas lesz, így nevezik. Az oldal erőktől a dugattyú képes megroppanni. Nem törik el, de a szoknyája az oldalterheléstől összeroppan. Benzinek motoroknál lehet jól hallani hideg motornál. Finom kolompoló hang hallható, amíg a motor nem melegszik meg. Fontos, egy motort sem szabad hidegen meghajtani. Nem véletlen van pár autóban olajhőfok kijelző. Ha az olaj üzemi fokon van, akkor lehet hajtani. Bocsi a szófosásért. :D
És ezt honnan lehet megtudni, hogy melyik autó hol adja le a max. nyomatékot?
Horváth Gábor Fékpadon
Értem, köszönöm szépen a választ. Titokban abban bíztam, hogy van valami táblázat/leírás, amiből meg lehet tudni... :(
Gajdán Miki? ő az a híres gépészmérnők, akiről elnevezték a gajdántengelyt? :)
szia kérdésem hogy a gyorsításnál az alfámnál ez kis fordulatnak számított volna szerinted ? (az én videóm van bevágva) :)
Hogyan hívják az előadó emberünket?
Gajdán Miklós
HSCS
zene3
Hát igen ezért is hívnak minket Európai barmoknak. Kézi váltó? Nagyon fontos lehet, 1-2-3-4-1-2-3-4-0.
200 éve lemaradásban vagyunk:) Mire megfejtjük addigra kivonják a forgalomból a benzines autókat:)
hát nem tudom,ha van olaj és kevés a hidegalapjárati kínzás akkor egy normális motor az életben nem kopik oválisra hüvelyileg..én láttam már más okból szétszedett 12 literes kamion motort és 1,8 millió km-ernél még minden hüvelyen épp volt a hónolás...pedig ez a kamcsi nem 1500kilóval rohangált hanem egész életében 45-55000kiló össztömeggel...azért ott van némi terhelés amikor egy annahegyi emelkedőre 1400 as fordulaton 50-el húzza fel ezt a csekély súlyt...az biztos,hogy a 40 tonnás szerkó akkor megy fel szépen,nem kínozva és gazdaságosan ha 90 helyett max85-tel megyek neki 1500 ös fordulaton és hagyom leesni 1200-re.a sebesség emelkedőn másodlagos szempont kell legyen.a zöld,gazdaságos tartomány kb fedi a kamionmotor hosszan lapos nyomaték csúcsát-1000-től 1500 fordig..az 1200 as fordulatot megőrizve felenkénti vissza váltással 2/3 ig lenyomott gázzal,nem pedig full gázzal megyek fel.4 forduló alatt kb 8 liter megmarad és csak kb 5 perc a veszteség...napi 2900ft/5 perc....x20-22 nap=58-64000ft/hó......igaz kissé elkanyarodtam a témától,de hátha segít megérteni az úrvezetőknek mit miért csinál az előttük cammogó kamcsi...
Jól mondja az ember! :) Hatalmas pacsi neki! :)
Annyira körbe magyaráz hogy el felejtem az elejét amit mond
Üdv!
én letiltanám a kommenteket az összes videónál !
hasznosak a videók :)
Danke
Nem a fordulat hanem a nyonaték öl! Nem hiába. Hiszen a fordulat fugvenyeben az olajnyomas is noni fog. Namarmost aki tenyleg alpjaratozgat meg enelkedon is azzal annyit er el hogy a csapagyaknal nem lesz elegendo olaj ami ott is van az is meg eg es hamar hasznalodik a motorblokkal egyutt.. Nekem anno azt montak hogy 2000 fordulat felett legyen az auto mindog. Es inkabb forogjon kicsit tobbet mintsem remegjen az egesz auto. Ismeros vw 1.6 td be 800 ezer km van es soha nem alapjaratozott.. Olyan 2-3 ezer kozott tartja. Fatet toyota 1.6 benzin 440 ezer km palyazik vele sokat szinten nem egy elvaltos tipus.. Egy a lenyeg.. Olaj es szuroket 9 ezrenkent csere!! Meghalalja a dolog :)
hmmm ez elég hasznos videó volt számomra!!!
Ez inkább agysejt gyilkos videó.
Hát kb 😀😂
Magyarul : Ne használd a kocsit 2000-res fordulat alatt !!
Érdekes, 200e km után én inkább egy rakat eleltronikai hibáról és egy önindító cseréről hallottam, nem a henger, vagy bármilyen közelében lévő dolog hibájáról.
Mi a helyzet az automata váltóval? Ugyanis az enyém figyeli a vezetési technikát és képes arra hogy 2000es fordulaton megy felfelé 60al és nagyobb gázt adok akkor sem feltétlen vált vissza mert mondjuk nem vezetek olyan lendületesen...
Ilyenkor is érdemes beleszólni és inkább visszaváltani manuális módban vagy hagyni ahogy Ő dolgozik?
A nyomaték öl, nem a fordulat...
Az erő iránya valahogy nem stimmel!
Nekünk nőknek kérünk érthető fordítást vagy új videót.
Ti menjetek inkább a műkörmöshöz és beszéljetek a zselékről, lakkokról, meg arról, hogy ki mit főzött.
jó
A mostani motorokat a "tervezett elavulás" nagyfokú betartásával készítik.
Ez nem teljesen igaz. Ha az lenne akkor a nagy teherautokban nem lenne turbo dizel ami 1200-as fordulatszamon adja le a max erejet, es vegig azon vontat gond nelkul akar 1 millio km-t is. Pont, hogy a nagy fordulatszam ami jobban koptatja a a hengert, ezert is altalaban egy benzin motornak nagyobb a kopasa egy ido utan mint egy dizel motornak ugynannyi ido utan.
a 100 bar felületi nyomás a dugattyúra csak egy ezredmásodperc tört rész idejéig tart robbanás ütemben a gáz nyomása csökken térfogata nő.
Sajnos ezt a történet tovább gyűrűzik, további reakciókat vált ki a motornál, és nem áll meg. (Pl. diesel motorok bekokszosodása az alacsony fordulatok miatt...dpf...stb.)
Nesze nekünk modern motor :)
Na jó persze így van, ez csak egy költői feltevés volt :))
Én úgy gondolom egyébként, ha nem kellene a szennyezésre odafigyelni, akkor jobb lenne a helyzet, nem kéne mindig valamit kitalálni, hogy teljesítsék a normákat. De hát ez nem lehet valóság, mert a környezetszennyezés fontos dolog, mindenképp szabályozni kell, mert a következő generációk isszák meg a levét, ha nem teszünk érte.
A szelepek elhasználódása inkább fordulatszámfüggő, tehát azokat kíméli az alacsony fordulatszám. A tehetetlenségi erők is meredeken nőnek a fordulatszámmal. A kenés hatékonysága és a kopás mértéke nem egyenesen arányos a nyomásal, hanem egy bizonyos határ felett ugrik csak meg, tehát az meg helyes méretezés kérdése. Amit viszont meredeken romlik részleges hengertöltéssel - az a TERMIKUS HATÁSFOK! 2000-es fordulaton már érdemes rendesen tölteni a hengereket egy személyautóban - tehát padlógázt lehet adni nyugodtan - mert gazdaságos és nem fog egy normális szívómotor szétkopni tőle. Sőt éppen ellenkezőleg, a szelepek élettartama is rendben lesz.