Przebieg bitwy pod Vercellae (na zachód a nie wschód od Mediolanu) nie jest do końca ustalony. Plutarch opisując to starcie przytacza historię jakoby to Gajusz Mariusz miał się zgubić na polu bitwy w "wielkiej kurzawie" (xD) przez co zwycięstwo było możliwe dzięki postawie Sulli i Katulusa. Jak jednak zauważa G. Sampson - dość mało prawdopodobnym jest scenariusz, w którym tak doświadczony dowódca traci nagle z oczu parędziesiąt (paręset?) tysięcy żołnierzy wroga. Co więcej, Plutarch przytaczając przebieg bitwy opierał się głównie na pamiętnikach Sulli i Katulusa, którzy koniecznie chcieli podkreślić swoje zasługi podczas inwazji Cymbrów i Teutonów, dyskredytując przy okazji swojego byłego przełożonego. Dlatego wraz za wymienionym historykiem, przyjąłem wersję Pawła Orozjusza i właśnie ona jest ukazana w filmie. Pozdrawiam Was cieplutko, Aleksander.
Panie Aleksandrze dziekuje bardzo znowu za swietny historyczny fim,ma pan swietne filmy które sie super oglada prosze dalej wykonywac swoja swietna prace.
Nie lubię rzymian, ale Twoją serię oglądam z przyjemnością, głównie dlatego że opowiadasz o nich z tą nutką kpiny i każde potknięcie rzymian jest takie cudnie przyjemne...
Nie cierpię napuszonych narracji, które często są charakterystyczne dla kanałów historycznych, więc staram się odbrązawiać co tylko się da w odcinkach. Bez przesady, ówcześni też byli ludźmi i nie defekowali marmurem :D
Doskonała robota - jak zwykle. 😀👍 Animacja trzyma wysoki poziom z zabawnymi tekstami. Skoro było o germańskim zagrożeniu - to aż chciałoby się już usłyszeć o bitwie w Lesie Teutoburskim. ☺️ Jednak do tego starcia jeszcze wiele, wiele dziesięcioleci... 😜 Teraz zaś czekamy już powoli na dyktatora Sullę o listy prospekcyjne. W tym materiale pokazujesz nam mroczne początki jego majątku i kariery. 🤔 Za Sulli pojawi się Pompejusz a troszkę później - tutaj werble - pewien Gajusz J. (ale nie Mariusz) 😜😄. Wszyscy zapewne wiemy o kogo chodzi... 😂 Rozpoczynasz bowiem arcyciekawy zmierzch Republiki Rzymu i wodzów, którzy staną się dyktatorami - co doprowadzi w końcu do cesarstwa. 🙂. Oj - będzie się działo : wojny domowe, podbój Galii, Egipt, itd... Raz jeszcze dziękuję w imieniu nas wszystkich i życzę dalszej owocnej pracy przy rozwoju kanału. 😀👍
No powiem że mógłbyś prowadzić wykłady na auli, bardzo przyjemnie się Ciebie słucha. Niektórzy wykładowcy powinni się od Ciebie uczyć jak zainteresować studenta.
Panie Aleksandrze jak będziemy przy Pompejuszu - proszę rozwinąć (o ile pozwalają na to materiały) wątek kampanii przeciw piratom. Miło też zobaczyć wojny Sulli, które dały mu w końcu możliwość opanowania Rzymu i wprowadzenia dyktatury. Raz jeszcze pozdrawiam i dziękuję za Pana działalność. 😀👍
Oczywiście, zrobię wszystko co w mojej mocy. W ogóle teraz sobie uświadomiłem, że już tylko dziesięć lat nam zostało do wojny ze sprzymierzeńcami i I wojny z Mitrydatesem VI Eupatorem!
Następnym odcinkiem na pewno będą Pola Katalaunijskie. Bitwy są bardzo wymagającym materiałem do animacji, więc niestety przerwa na kanale będzie długa. Praca też nie sprzyja szybkim produkcjom :( . W każdym razie, wracam w najbliższych dniach do pisania Chalons by jak najszybciej stworzyć ten film. Mam nadzieję, że substytut w postaci dwóch bitew dzisiaj trochę osłodził Ci czas oczekiwania ;)
Czy u rzymian najazd galów był ciągle tak żywy, że nawet po ponad 200 latach pamiętali o nim i bali się go w wspomnieniach jak ognia? Jeśli tak to dlaczego?
Trudno powiedzieć, ale takie traumy narodowe potrafią być przechowywane w świadomości pokoleń - my na przykład wciąż pamiętamy o rozbiorach pomimo upływu 226 lat. Przecież nawet dzisiaj pojawiają się one czasem w debacie politycznej, nie mówiąc już o Targowicy. Tak jak sporo Polaków jest wyczulona (czy też czasem przeczulona) na próby zmiany sytuacji wewnętrznej kraju z pomocą "zagranicy", z automatu doszukując się podobieństw z Konfederacją Targowicką, tak Rzymianie w II w. p.n.e. jakiekolwiek zagrożenie z północy mogli od razu porównywać do ich tragedii z 390/386 roku p.n.e. lub najazdu Hannibala. Tak ja przynajmniej staram się to sobie tłumaczyć. Pozdrawiam ;)
Najczęściej przedstawiana wersja mówi ,że nie tyle chodziło o manewry polityczne Mariusza z uzyskaniem kolejnych konsulatów ale bardziej z intensywnym szkoleniem żołnierzy rzymskich przed ostatecznymi starciami z Cymbrami i Teutonami. I jest to logicznie do wytłumaczenia - wcześniej Rzymianie ponieśli ciężkie klęski a fakt ,że dużą częścią wojska byli nowo wcieleni rekruci musiał wpłynąć na decyzję o odwleczeniu starcia. Zresztą barbarzyńcy to ułatwili bo zniknęli na kilka lat z rzymskiego horyzontu . Zresztą prawdopodobnie wtedy Mariusz przeforsował wypłacanie regularnego (choć niskiego ) żołdu no i pojęcie "muli Mariani" (muły Mariusza) na określenie jego żołnierzy też nie wzięło się znikąd. Jednym słowem - wódz rzymski kompleksowo przygotował się do ostatecznej rozgrywki, która przyniosła mu największe militarne triumfy w karierze.
Cześć. Sugeruje dodanie odcinków od początku serii, skoro i tak są one twoją współwłasnością. Jako nowy odbiorca trochę byłem skonfundowany tym, że seria jest na dwóch kanałach. Oba kanały są super!!!
akurat następna będzie Wielka Bitwa Starożytności w uniwersum Rzymu, czyli Pola Katalaunijskie. W głównej serii myślę, że nadejdzie czas wewnętrznych niepokojów związanych z wymienionymi na końcu odcinka jegomościami.
Plutarch pisze, że Boiorix sam wybrał miejsce i czas bitwy, więc mogła to być jego inicjatywa. Zresztą miejsce batalii pod Vercellae nie jest do końca ustalone. Przyjąłem za najpowszechniejszą opinią, że chodziło o dzisiejsze Vercelli.
Trochę szczerze mówiąc nie rozumiem krótkowzroczności senatu, przecież po pokazie siły cymbrom, oznajmiając im jak Gajusz Mariusz pozamiatał teutonów, mogli spokojnie im dać te ziemie na zasadzie standardowego podpisania paktu sojusznika podległemu Rzymowi że mają dawać rekrutów itd. A z tej historii wynika (zakładając że to faktyczny przebieg zdarzeń) iż cymbrowie byli dosyć honorowymi ludźmi i chcieli wszystko załatwić pokojowo ale jak się nie dało byli po prostu zmuszeni sprobować użyć siły, a dziwię się tym debilom z senatu dlatego że Rzym ciągle prowadził wojny, to jest fakt, jakby przyłączyć cymbrów jako sojuszników to nie dość że by Rzymowi pilnowali tyłka na północy to jeszcze ile rosłych, dzielnych (i wydaje się że dość honorowych jak na owe czasy) wojowników możnaby było tylko doszkolić, doposażyć i by na żadną wojnę nie brakło i oglądając tę serię po raz któryś już to uważam że republika upadła na swoje własne życzenie czyt. Chciwość polityków, przede wszystkim senatorów (do granic absurdu posuniętą), krótkowzroczność i debilne decyzje albo posunięcia spowodowane choćby chęcią zrobienia sobie nawzajem na złość czy udupieniem drugiego za wszelką cenę bo ktoś miał twardy beton zamiast mózgu, bo ok rozumiem że człowiek jest leniwy i chciwy ale wszystko powinno mieć swoje granice no bo skoro nobile już byli bogaci i na nic im tak naprawdę nie brakowało to dlaczego ciągle i tak chcieli więcej, zresztą tyczy się to również obecnych czasów skoro załóżmy masz tyle że stać Cię na co tylko zapragniesz (multimiliarderzy na przykład) to po co ciągle chcesz więcej zamiast się cieszyć z tego że tyle masz i czerpać z życia pełnymi garściami ile tyle ile dasz radę dzięki fortunie którą zgromadziłeś, a niech teraz dorabia się ktoś następny, takie mnie przemyślenie naszło. Pozdrawiam i świetna seria ;)
@@kronikahis Mnie z kolej w trakcie słuchania zastanowiło jak Cymbrowie „nawigowali” swój tragiczny Exodus, nie licząc jakiegoś bliskiego zwiadu i opowieści zasłyszanych po drodze. chyba raczej nie mieli map
Jest to absolutnie nie w moim stylu i psuje immersję. Poza tym nie uzależniam prowadzenia kanału od liczby subów i lajków, tylko od przyjemności i satysfakcji z robienia filmów. Pozdrawiam ;)
Przebieg bitwy pod Vercellae (na zachód a nie wschód od Mediolanu) nie jest do końca ustalony. Plutarch opisując to starcie przytacza historię jakoby to Gajusz Mariusz miał się zgubić na polu bitwy w "wielkiej kurzawie" (xD) przez co zwycięstwo było możliwe dzięki postawie Sulli i Katulusa. Jak jednak zauważa G. Sampson - dość mało prawdopodobnym jest scenariusz, w którym tak doświadczony dowódca traci nagle z oczu parędziesiąt (paręset?) tysięcy żołnierzy wroga. Co więcej, Plutarch przytaczając przebieg bitwy opierał się głównie na pamiętnikach Sulli i Katulusa, którzy koniecznie chcieli podkreślić swoje zasługi podczas inwazji Cymbrów i Teutonów, dyskredytując przy okazji swojego byłego przełożonego. Dlatego wraz za wymienionym historykiem, przyjąłem wersję Pawła Orozjusza i właśnie ona jest ukazana w filmie.
Pozdrawiam Was cieplutko,
Aleksander.
wielkie kurzawy po mglistym poranku to prawdziwa plaga
hahah, dokładnie tak.
Panie Aleksandrze dziekuje bardzo znowu za swietny historyczny fim,ma pan swietne filmy które sie super oglada prosze dalej wykonywac swoja swietna prace.
Wspaniały materiał. Wszystkie materiały znakomicie się słuchało i oglądało. Bardzo dziękuję.
Dziękuję bardzo za materiał.
Jak zawsze świetny film. Dzięki tym animacjom bitew i dialogom dużo lepiej zapamiętuje się materiał.
Każde miłe słowo na temat animacji jest niczym miód na moje obolałe od animowania ręce ;)
Łapka na start i komentarz dla zasięgów. Lecimy z kolejnym ciekawym materiałem.
Genialne
Świetny materiał! Widać kupę pracy włożona w przygotowanie
świetna robota
Czekałem na ten materiał i warto było czekać 😀
Ależ to doskonałe! Lepsze niż najlepszy serial. Już czekam na kolejny odcinek :)
Trochę trzeba będzie poczekać bo to będzie bitwa, czyli zdecydowanie bardziej wymagająca produkcja ;)
Łapa w górę i oglądamy! Dzięki za świetne materiały bracie!
Jak zwykle dobra robota. Tylko bardzo proszę nie używaj stwierdzenia kawaleria, kawalerzysta, bo to twór nowożytny. Jazda, konnica brzmi dużo lepiej.
Dobrze, zapamiętam. Pozdrawiam! ;)
super film
Dobra robota, oby tak dalej 😉
Nie lubię rzymian, ale Twoją serię oglądam z przyjemnością, głównie dlatego że opowiadasz o nich z tą nutką kpiny i każde potknięcie rzymian jest takie cudnie przyjemne...
Nie cierpię napuszonych narracji, które często są charakterystyczne dla kanałów historycznych, więc staram się odbrązawiać co tylko się da w odcinkach. Bez przesady, ówcześni też byli ludźmi i nie defekowali marmurem :D
Dziękuje Alek cieszę się, że jesteś tu i doceniam to co robisz.
KC za ten film
Doskonała robota - jak zwykle. 😀👍 Animacja trzyma wysoki poziom z zabawnymi tekstami. Skoro było o germańskim zagrożeniu - to aż chciałoby się już usłyszeć o bitwie w Lesie Teutoburskim. ☺️ Jednak do tego starcia jeszcze wiele, wiele dziesięcioleci... 😜 Teraz zaś czekamy już powoli na dyktatora Sullę o listy prospekcyjne. W tym materiale pokazujesz nam mroczne początki jego majątku i kariery. 🤔 Za Sulli pojawi się Pompejusz a troszkę później - tutaj werble - pewien Gajusz J. (ale nie Mariusz) 😜😄. Wszyscy zapewne wiemy o kogo chodzi... 😂 Rozpoczynasz bowiem arcyciekawy zmierzch Republiki Rzymu i wodzów, którzy staną się dyktatorami - co doprowadzi w końcu do cesarstwa. 🙂. Oj - będzie się działo : wojny domowe, podbój Galii, Egipt, itd... Raz jeszcze dziękuję w imieniu nas wszystkich i życzę dalszej owocnej pracy przy rozwoju kanału. 😀👍
Czekam na więcej filmow !
No powiem że mógłbyś prowadzić wykłady na auli, bardzo przyjemnie się Ciebie słucha. Niektórzy wykładowcy powinni się od Ciebie uczyć jak zainteresować studenta.
Kozak jesteś (a pewno Polak :P), nie zmieniaj się! o/
Super film i jak zwykle po oglądnieciu twojego materiału mam ochote zagrac w Divide et Impera Rome 2 XD
👍
Panie Aleksandrze jak będziemy przy Pompejuszu - proszę rozwinąć (o ile pozwalają na to materiały) wątek kampanii przeciw piratom. Miło też zobaczyć wojny Sulli, które dały mu w końcu możliwość opanowania Rzymu i wprowadzenia dyktatury. Raz jeszcze pozdrawiam i dziękuję za Pana działalność. 😀👍
Oczywiście, zrobię wszystko co w mojej mocy. W ogóle teraz sobie uświadomiłem, że już tylko dziesięć lat nam zostało do wojny ze sprzymierzeńcami i I wojny z Mitrydatesem VI Eupatorem!
Kiedy kolejne wielkie bitwy bo czekam z niecierpliwością.
Następnym odcinkiem na pewno będą Pola Katalaunijskie. Bitwy są bardzo wymagającym materiałem do animacji, więc niestety przerwa na kanale będzie długa. Praca też nie sprzyja szybkim produkcjom :( . W każdym razie, wracam w najbliższych dniach do pisania Chalons by jak najszybciej stworzyć ten film. Mam nadzieję, że substytut w postaci dwóch bitew dzisiaj trochę osłodził Ci czas oczekiwania ;)
Szanuje za nawiązania do Asterixa i Obelixa - Misji Kleopatry :D
😃👍
Fajnie użyłeś "mem" z Asterixa i Oblelixa. Nie każdy potrafi to zrobić naturalnie i nie na siłę.
Czy u rzymian najazd galów był ciągle tak żywy, że nawet po ponad 200 latach pamiętali o nim i bali się go w wspomnieniach jak ognia? Jeśli tak to dlaczego?
Trudno powiedzieć, ale takie traumy narodowe potrafią być przechowywane w świadomości pokoleń - my na przykład wciąż pamiętamy o rozbiorach pomimo upływu 226 lat. Przecież nawet dzisiaj pojawiają się one czasem w debacie politycznej, nie mówiąc już o Targowicy. Tak jak sporo Polaków jest wyczulona (czy też czasem przeczulona) na próby zmiany sytuacji wewnętrznej kraju z pomocą "zagranicy", z automatu doszukując się podobieństw z Konfederacją Targowicką, tak Rzymianie w II w. p.n.e. jakiekolwiek zagrożenie z północy mogli od razu porównywać do ich tragedii z 390/386 roku p.n.e. lub najazdu Hannibala. Tak ja przynajmniej staram się to sobie tłumaczyć. Pozdrawiam ;)
Oj, już wkrótce będzie gorąco w Rzymie.
Najczęściej przedstawiana wersja mówi ,że nie tyle chodziło o manewry polityczne Mariusza z uzyskaniem kolejnych konsulatów ale bardziej z intensywnym szkoleniem żołnierzy rzymskich przed ostatecznymi starciami z Cymbrami i Teutonami. I jest to logicznie do wytłumaczenia - wcześniej Rzymianie ponieśli ciężkie klęski a fakt ,że dużą częścią wojska byli nowo wcieleni rekruci musiał wpłynąć na decyzję o odwleczeniu starcia. Zresztą barbarzyńcy to ułatwili bo zniknęli na kilka lat z rzymskiego horyzontu . Zresztą prawdopodobnie wtedy Mariusz przeforsował wypłacanie regularnego (choć niskiego ) żołdu no i pojęcie "muli Mariani" (muły Mariusza) na określenie jego żołnierzy też nie wzięło się znikąd. Jednym słowem - wódz rzymski kompleksowo przygotował się do ostatecznej rozgrywki, która przyniosła mu największe militarne triumfy w karierze.
Cześć. Sugeruje dodanie odcinków od początku serii, skoro i tak są one twoją współwłasnością. Jako nowy odbiorca trochę byłem skonfundowany tym, że seria jest na dwóch kanałach.
Oba kanały są super!!!
Na jakim kanale jest reszta odc
th-cam.com/users/HistorycznyTopvideos tutaj, aczkolwiek ich formuła jest nieco inna.
podbijam komentarze
Co następne w histori starożytnego Rzymu
akurat następna będzie Wielka Bitwa Starożytności w uniwersum Rzymu, czyli Pola Katalaunijskie. W głównej serii myślę, że nadejdzie czas wewnętrznych niepokojów związanych z wymienionymi na końcu odcinka jegomościami.
Kccc
Panie Aleksandrze, jestem ciekaw w jakim programie tworzysz animacje do swoich odcinków.
W Adobe After Effects ;)
@@kronikahisdziękuję za odpowiedź.
:)
Świetnie materiał od fanatyka Rome total war dla fanatyka Rome total war 😅
Dlaczego cymbrowie opuścili Doline Padu i znaleźli się na zachód od Mediolanu?
Plutarch pisze, że Boiorix sam wybrał miejsce i czas bitwy, więc mogła to być jego inicjatywa. Zresztą miejsce batalii pod Vercellae nie jest do końca ustalone. Przyjąłem za najpowszechniejszą opinią, że chodziło o dzisiejsze Vercelli.
:))
Zabrakło tylko nawiązani do Kilera:„Co prawda konsulat 2 razy w dekadzie jest zawieszony, ale dla was zrobimy co? Wyjątek!” ;)
Hejka
Chwila relaksu.
Wszyscy murem za ...rzymskim mundurem.
Trochę szczerze mówiąc nie rozumiem krótkowzroczności senatu, przecież po pokazie siły cymbrom, oznajmiając im jak Gajusz Mariusz pozamiatał teutonów, mogli spokojnie im dać te ziemie na zasadzie standardowego podpisania paktu sojusznika podległemu Rzymowi że mają dawać rekrutów itd. A z tej historii wynika (zakładając że to faktyczny przebieg zdarzeń) iż cymbrowie byli dosyć honorowymi ludźmi i chcieli wszystko załatwić pokojowo ale jak się nie dało byli po prostu zmuszeni sprobować użyć siły, a dziwię się tym debilom z senatu dlatego że Rzym ciągle prowadził wojny, to jest fakt, jakby przyłączyć cymbrów jako sojuszników to nie dość że by Rzymowi pilnowali tyłka na północy to jeszcze ile rosłych, dzielnych (i wydaje się że dość honorowych jak na owe czasy) wojowników możnaby było tylko doszkolić, doposażyć i by na żadną wojnę nie brakło i oglądając tę serię po raz któryś już to uważam że republika upadła na swoje własne życzenie czyt. Chciwość polityków, przede wszystkim senatorów (do granic absurdu posuniętą), krótkowzroczność i debilne decyzje albo posunięcia spowodowane choćby chęcią zrobienia sobie nawzajem na złość czy udupieniem drugiego za wszelką cenę bo ktoś miał twardy beton zamiast mózgu, bo ok rozumiem że człowiek jest leniwy i chciwy ale wszystko powinno mieć swoje granice no bo skoro nobile już byli bogaci i na nic im tak naprawdę nie brakowało to dlaczego ciągle i tak chcieli więcej, zresztą tyczy się to również obecnych czasów skoro załóżmy masz tyle że stać Cię na co tylko zapragniesz (multimiliarderzy na przykład) to po co ciągle chcesz więcej zamiast się cieszyć z tego że tyle masz i czerpać z życia pełnymi garściami ile tyle ile dasz radę dzięki fortunie którą zgromadziłeś, a niech teraz dorabia się ktoś następny, takie mnie przemyślenie naszło.
Pozdrawiam i świetna seria ;)
Trochę żal Cymbrów. Ich los trochę pokazuje dlaczego w końcu Rzym zdecydował się przyjmować migrujące po lepszy żywot masy. Było to łatwiejsze.
Mnie w trakcie pisania zaczęło zastanawiać co by było gdyby to konsul Karbon nie zaatakował pierwszy, czy miałoby to jakiś wpływ na dalsze wydarzenia.
@@kronikahis Mnie z kolej w trakcie słuchania zastanowiło jak Cymbrowie „nawigowali” swój tragiczny Exodus, nie licząc jakiegoś bliskiego zwiadu i opowieści zasłyszanych po drodze. chyba raczej nie mieli map
Łapka w góre ???..
Patrząc na liczbę subskrybcji i wyświetleń pod twoimi filmami to radzę ci zacząć żebrać o suby i laiki. Tak jak na wcześniejszym kanale.
Jest to absolutnie nie w moim stylu i psuje immersję. Poza tym nie uzależniam prowadzenia kanału od liczby subów i lajków, tylko od przyjemności i satysfakcji z robienia filmów. Pozdrawiam ;)
@@kronikahis A więc życzę ci jak najwięcej chęci do nagrywania.
Uważam, że to zbyt mało. Zasługujesz na większe zasięgi. Przecież te nagrania są świetne!
@@mamuthoreszko9163 Spokojnie, cierpliwości. Nie od razu Rzym zbudowano ;)
👍