To że obejrzalem cały odcinek o kolumnach ktorych raczej nie zabrałbym ze śmietnika do domu zawdzięczam doskonałemu narratorowi jakim jest reduktor szumu. Dziękuję i pozdrawiam 😊.
W Polsce jest dramat. Sporo ludzi patrzy głównie na wygląd, a jakość dźwięku jest daleko w tyle... Tyczy to się głównie kolumn. 2 razy przy próbie sprzedaży Kef Coda 9 z 1996r potencjalni kupujący wybrali sklepowe kolumny w kolorze piano black. Cieszę się, że nie trafiły one w ich ręce :) Póki co wycofałem ogłoszenie i niech stoją sobie w domu.
Dziękuję za ten odcinek. Jestem szczęśliwym posiadaczem tych kolumn i wiem jedno - muszą mieć dopasowany wzmacniacz. Próbowałem z kilkoma sprzętami i wniosek jest taki, że ze sprzętem z epoki jest bardzo dobrze lub wyśmienicie. Moje próby to: amplitunery Philips 22RH720, Telefunken Opus 201, Telefunken Opus 301 oraz wzmacniacz SABA VS80. Za każdym razem rezultat więcej niż zadowalający. Najlepiej z Opusami! Gdzieś w katalogu był 301 razem z TL800, więc być może był to zestaw dedykowany. Następnie poczyniłem próbę ze sprzętem współczesnym czyli hybrydą lampowo-tranzystorową Unison Research Unico Primo i myślałem, że to dopiero będzie czad. No i nastąpiło duże rozczarowanie. Ten wzmacniacz jest bardzo dobry, ale nie w tym zestawieniu. To po prostu ze sobą nie grało. No i wróciłem do vintage. Pożyczony od kolegi wzmacniacz Uher VG851 zgrał się z TL800 znakomicie. Takie są moje wnioski z użytkowania TL800. Zaznaczam że wnioski prostego amatora, żadnego audiofila ;)
Unison piszą, że THD 0,15%... może po prostu na tych kolumnach "lepiej" było słychać te zniekształcenia i stąd rozczarowanie. Nie do końca też wiadomo, jak działa ta ich "Dynamic A Class". Spróbuj jeszcze zwykłego wzmacniacza tak jak projektowało się w latach 80tych typu nawet Yamaha AS-701.
Kupiłem około 10 lat temu gdy były dobre ceny model niższy 700. Po czasie drugą parę na zapas, ponieważ w pierwszej jeden głośnik uległ uszkodzeniu. Miałem też okazję modyfikować opisane 800 wymiana kondensatorów na bodajże Dellundy (bardzo drogie), i przewodów . Kolumny bardzo dobrze zagrały z lampą, szczególnie monoblokami lampowymi. W kręgu pasjonatów mają bardzo dobre opinie, są poszukiwane. Jeżeli cenisz przestrzeń i jakość średnicy i wysokich to zagrają pięknie. myślę ze warto, jeszcze bywają w DE w dobrych cenach, szczególnie 700. Dziękuję za film.
Ja bym jeszcze z właścicielem ustalił wymianę kabli o większym przekroju tj. 1,5 mm, a z tego co widać to oryginalnie te kabelki są bardzo cieniutkie. Jak to Reduktor Szumu, nie byłby sobą gdyby jeszcze nie udoskonalił konstrukcji, więc brawo za własną inicjatywę. Ja np w swoich starych kolumnach także uszczelniłem mocowanie glosników, plus uszczelnienie obudów. Teraz to one dopiero grają żywo, bass jest mocny dość nisko schodzi i znacznie lepiej jest kontrolowany niż przed ww zabiegiem
Przez kilkadziesiąt lat posiadałem, różne kolumny Tonsil, Telefunken,kef, qudral... i wiele...wiele innych, jednak urzekła mnie wschodnia produkcja, dawniej była ZSRR ,teraz chyba to jest łotewska "Radiotehnika" A w chwili obecnej odsłuchuję takie o cudo: Renkforce S-300F pod inną nazwą to "Radiotehnika S-400" kolumny czterodrożne ,przy odsłuchu to mogę pochwalić się dobrym brzmieniem :)
2:34 kiedy przyszedłem do pracy w radiu w 1997 roku - pracowałem na takich właśnie profesjonalnych magnetofonach Telefunkena, rocznik 1976. Teraz stoją gdzieś bezużyteczne w magazynie.
Nie są używane. bo ludziom brakuje wiedzy o posługiwaniu się nimi. Jak każdy materialny twór wymagają troski , narzędzi i obsługi. . Teraz najłatwiej gdy wszystko mają ludziom robić apki które udają twory materialne i tworzą obrazek do oglądania jakby to iistniało . Odsłuch taśm wymaga dużo zabiegów ale nic nie znika z wyłączeniem procesora- magnetofon nawet bez zasilania widać.
haha ja też, ten podsłuchiwacz z bezpieki powiedział: "tylko żebyś nie zamienił go na unitrę", czy jakoś tak, dzisiaj to byłby raczej prestiż gdyby zamienić na unitrę robiącą hi-end
I git. Bo jak oglądałem kiedyś film o elektronice po angielsku robiony przez Niemca i uzył tam niemieckiej nazwy mostka sześciopulsowego (pełnofazowy prostownik trójfazowy) to mi ręce same do góry odruchowo podskoczyły... Szkoda sobie podnosić ciśnienie.
Fakt, Karajan lubił bardzo nowe technologie, ale to, że brał udział przy rozwoju płyty CD było podykowane nie tylko tym uwielbieniem, a raczej tym, że podlegał pod Philipsa. Philips był właścicielem wydawnictwa Phonogram, które było częścią grupy PolyGram (joint venture Polydor-Phonogram), której częścią było Deutsche Grammophon - i pod tym wydawnictwem był von Karajan.
Kiedyś zadałem pytanie Panu Reduktorowi czy nie podjąłby się serwisu czy też bardziej przeglądu kolumn Sansui SP-100 z 1969r. Odmówił... To był dla mnie impuls żeby zająć się tym samemu. Poczytałem. Poszukałem. I samodzielnie wymieniłem podzespoły w zwrotniach. Poprawa brzmienia - 100%.
Ja powiem tak... Mialem TL800, są to kolumny dla co poniektórech jako szczyt marzeń , możliwości i najlepiej grajace... Tak jak dla wielbicieli Grundiga 1500a proffesional badz 2500a profesjonal... Top of the top... Reasumujac patrząc na dzisiejsze ceny tych kolumn to nieporozumienie sztucznie wywindowane za obecna kwotę jaka sa wystawiane du...py nie urywa. Pozdrawiam serdecznie
Jeszcze dzieci i wnuki tych handlarzy będą tony tego zgromadzonego złomu sprzedawać latami Już zaczyna się spekulantami interesować Urząd Skarbowy / portale aukcyjne / .
Rodzą się podejrzenia co do stanu głośników, choćby z przyczyny starzenia materiałowego zawieszeń, czy membran. No, ale jeśli brzmi to w miarę dobrze, nie ma co się czepiać.
Sam użytkuje kolumny wielodrożne i wiem jedno, że kolumny z lat 70 potrzebują albo wzmacniaczy z tamtych lat albo niestety korekcji pasma przy użyciu korektora. Niestety "współczesne" wzmacniacze sobie z nimi nie radzą. Mam summit hs500 softline
15:15 I to jest profesjonalne podejście. Zostawianie 40letnich elektrolitów tylko dlatego, że w pomiarach wychodzą dobrze to zwyczajna fuszerka. Oczywiście jest pokusa, aby zachować oryginalne elementy, ale pytanie brzmi: Czy urządzenie ma stać w muzeum, czy ma dalej służyć swoją pracą?
Dość rzadkie rozwiązanie cztero drożne, wygląd tych zestawów jest mało atrakcyjny, ale wiedziałem że pewnie dobrze grają, inaczej by ten odcinek nie powstał. Szkoda by było czasu na jakiś badziew. Ciekawy odcinek, o ciekawym sprzęcie. Pozdrawiam.
Symaptyczne kolumny, mam DUALe cl180, wymienilem kondki, odratowalem jedna wysokotonowke, ale ciutke za duzo basu jak dla mnie maja. Z tym ze jazz i klasyka podchodzi im idelanie, widac tak byly strojone kiedys.
Mam Dual CL 270 kupione kilka lat temu na pchlim targu za 200 pln jako ciekawostka. Okazało się że po wyczyszczeniu ,rozebraniu i sprawdzeniu są w idealnym stanie. Po podłączeniu do starych wzmaków Duala np CV 1120 zagrały rewelacyjnie.
@@mariuszkusinski7666 One graja bardzo ladnie, i czysto jedynie to wlasnie natezenie basu ktore w zaleznosci od ampa roznia sie na Akai 2200 a dosc obecne, Cambridge p70x jest ok, marantz 1040 podobnie do akai ale nie tak wysoko, ostatnio skonczylem naprawe technicsa se9021 i tu zaskocznie bardzo neutralnie i czysto. [;
@@mistahke Dlatego kolumny i wzmaki muszą być dobrane odpowiednio. Nawet cena i prestiż mają marginalne znaczenie. Ale niektórzy uwielbiają tylko wszystko krytykować, taka natura .Pozdro.
Kiedyś na giełdzie kupiłem takie kolumny i obie były sprawne , ale ich brzmienie jest i było nie akceptowalne , grają źle bez basu cała średnica i góra jest wyeksponowana basu wcale tak jak szybko zakupiłem tak szybko je sprzedałem i nigdy węcej.
I...wielka racja . Tera się Trabantami i Polonezami zachwycają , bo już od nadmiaru ofert dóbr materialnych poczyniła się u ludzi frustracja w mózgu i dorabiania ideologii do wysypiska śmieci .
Zamiast zwiększać wartość rezystora lepiej być może, byłoby rozsunąć pasmo wspólnej pracy średniotonowca i tweetera, tzn zwiększyć ciut kondensator równoległy średniotonowego, lub zmniejszenie np. z 3,3 na 2,7 uF
@@ReduktorSzumu "krzykliwość" w pewnym zakresie pasma może pochodzić z górki zakresu wspólnej pracy średniotonowego i tweetera i tylko stąd. Dając rezystor na tweeter możemy niepotrzebnie tłumić jego pracę tam gdzie brzmi właściwie a problemu i tak nie rozwiązujemy.
Czy wiadomo Panu cos o jeszcze jednej wersji, mianowicie bez zadnego dyfuzora na kopułce średnio tonowej? Wiele razy juz takie widzialem, jednak nic na ich temat nie ma w sieci. Posiadam wlasnie taki egzemplarz, jak rowniez te z 10 ramiennym "plastikiem". Obie są znakomite jednak graja inaczej, te z dyfuzorem(najnowsza odslona modelu) graja bardzo przestrzennie, z chyba najlepszymi damskimi wokalami jakie mialem okazje posluchac, w połączeniu z Grundigiem v7000 (moim zdaniem to najlepsze zestawienie). Te starsze graja bardzi namacalnym dzwiekiem z rownie piekna barwa, ale tak dostadniej, bardziej skupionym dzwiekiem i tu najlepiej wg mnie z Sony Ta-f55, lub wlasnie z v7000. Slyszalem je w polaczeniu z wieloma wzmacniaczami, rowniez opusami 201, 301 i moim skromnym zdaniem i jak na moj gust wygrywaja wymienione przeze mnie powyżej. A Pan z jakimi wzmacniaczami ich sluchal, bo niestety z wieloma tez zagraly bardzo slabo...
Osobiście nie zetknąłem się z modelem bez dyfuzora. Prawdopodobnie to były egzemplarze z samego początku produkcji. Ale nie mam pewności. Ja słuchałem na 3020 oraz na moim lampowcu EL84.
@@tencovteddyakurat posiadałem obie i mojemu gustowi bardziej podeszedł ten z literka a, czy było to spowodowane, może nadmiernym zużyciem tamtego egzemplarza, nie wiem możliwe. W każdym razie, obie wersje z tl800 wg mnie co najwyżej poprawnie. Bez zachwytu.
Ja nigdy nie brałem tak starymych głośników pod uwagę, więc nie mam doświadczenia. Ale na logike papier, guma bardzo starzeją się (wilgoć, brud, zmęczenie mechaniczne, degradacja z wiekiem). Stąd pytanie - czy warto inwestować w takie zabytki do codziennego użytkowania poza kolekcjonerską ciekawością, przeżywaniem ponownie młodości i szpanem? Chyba współcześnie znajdzie się coś lepszego? Jestem ciekaw...
Wbrew pozorom, papierowa membrana i gumowe zawieszenie, to nadal chyba najlepsze rozwiązanie pod względem jakości a zarazem ceny w produkcji. A wilgoć? Gdzie? Trzeba by mieszkać w UK i trzymać takie głośniki w łazience żeby zgrzybiały ;P W domowych warunkach żadna wilgoć nie grozi takiej membranie. Polecam Ci osobiście przyjrzeć się bliżej "retro" sprzętom, uważam że warto ponieważ obecny rynek Audio i nie tylko, to przede wszystkim marketing i mało którym firmom zależy na tym by klient był zadowolony i to za rozsądne pieniądze... Oczywiście to tylko moje zdanie;) Pozdroo
Przez 50 lat i co najmniej 3 pokolenia właścicieli założenie, ze ani razu taki sprzęt nie był w piwnicy, garażu, poddaszu jest ryzykowne. Jak pierwszy właściciel trzyma od nowości to ok, ale kupić używki to chyba nie. Zwłaszcza, ze jest wybór nowych w przystępnych cenach.
Omijam kadzenie bo każdy widz wie że kanał jest niespotykanie fachowy. W związku z tym mam pytanie/prośbę o wyjaśnienie tematu łączenia Toslinkiem (optic) CD playera z przedwzmacniaczem i resztą zestawu. Dotychczas żyłem w przekonaniu że Toslink omija wszelkie przetworniki playera i puszcza sygnał cyfrowy do konwertera DAC w przedwzmacniaczu i to konwerter przedwzmacniacza odpowiada za generowanie dźwieku a odtwarzacz jest w zasadzie tylko napędem płyty. Ostatnio jednak przezyłem szok u kolegi który pozyczył do testów Upsampler dCS Vivaldi, do ktorego właczył po linni cyfrowej odtwarzacz zupełnie dobrze grajacy CD Player MCD350. To faktycznie gra inaczej tak jakby przerabiało strumień cyfrowy. Pomijając juz jakies kosmiczne opowiesci o cenie tej skrzyneczki, bardzo chetnie bym zapoznał się z opinią fachowca co do sensowności upsamplerów dla odtwarzania CD. Pozdrawiam serdecznie
@@stefan_kraweznik Oczywiście, lata 70-80 to była moda na wsadzanie do kolumn jak największej ilości przetworników. Wspomniałem o Sansui że względu na to że nadal posiadam w kartonie ich kolumny. Trzeba przyznać że przy skuteczności 98db. wystarczy kilka Watów żeby głośno zagrały. No i ten duży głośnik basowy (38cm) potrafi pchnąć sporo powietrza i to czuć na klacie.
Do autora . Mam takie pytanie .Czy można podłączyć jedna parę kolumn pod jeden wzmacniacz ale dwoma parami kabla . Chodzi mi oto by podczas porównań kabli nie było potrzeby przepinania kabli tylko zmiana na przełączniku na wzmacniaczu . Że schematów wynika że tak ale moja pewność minęła około 20 lat temu .
No dokładnie. "Może nie wymienię wszystkich konserwatorów jak będą w miarę bo chcę by było oryginalnie ale zmienię wartość rezystora, coś nakleję na głośnik, cały front zmienię...". Takie to dziwne podejście podejście do oryginalności. Z drugie strony autor filmu po prostu mówi szczerze, bada i ma jakieś przemyślenia i konkluzje więc dobrze się to ogląda. Ponadto trzeba pamiętać, że właściciel kolumn ma swoje życzenia 😊
2:15 o jej! to przecież Unitra Fonica WG-415 i WG-418! To też mieliśmy na licencji? 😧 eh... Ale i tak go lubię, bo mnie popieścił prądem jak pchałem łapy do środka po wyjęciu talerza i dotknąłem transformatora - takich rzeczy się nie zapomina, może byłem w 5, może w 6 klasie podstawówki.
@@zbigniewgurak8261 pojęcia nie miałem, nawet byłem dumny "z naszych", że wymyślili taki cwany mechanizm przesuwu ramienia 😅Byłem wtedy dzieckiem a potem już się tematem nie zajmowałem.
Hej, zamierzałem też to zauważyć. Mam któryś z nich, ale ma pr0blem z napędem talerza, Czy można to amatorsko naprawić, bo sprzęt leży nieużywany, a płyt trochę nagromadziłem?
Zmiany w starych kolumnach to nie jest dobry pomysł. Niszczymy zabytek. Konstruktorzy chcieli, żeby grały w określony sposób i powinniśmy to uszanować. Jeśli chcemy podrasować konstrukcję to albo użyjmy do eksperymentów egzemplarze z wysypiska, albo zbudujmy replikę. Głupia gąbka w maskownicy mocno zmienia brzmienie 🤷
Problem to nie zdiagnozowany został wpływ zdjęcia maskownic. Jeśli chce się usłyszeć najbardziej zbliżony do oryginału dźwięk trzeba użyć tych gąbek ale zamocować je do oryginalnych płyt. radzę wstawić same płyty bez tkaniny i posłuchać.że one zmieniają bo zmienia wszystko . Można było też odczepić tą tkaninę i ją uprać i naciągnąć ale skoro gąbka bardziej pasuje optycznie i nie tłumi to właściciel ma zawsze rację . Najbardziej zdumiały mnie rozrzuty wartości oryginalnych kondensatorów, tylko że ja tak dużych pojemności nigdy nie stosowałem, Powinno się je maksymalnie dokładnie dobrać .bo chodzi o naprawdę niuanse a pamiętajmy że standardowo nowy kondensator ma margines 5-10%. dokładności . 47uF to może być od 43uF do 51uF i tak z każdym po kolei. Byle jakiej kolumny się wiele nie zepsuje ale te są wyjątkowe. Tym niemniej ładny film.
Zdecydowanie dałbym cross-capy o właściwych pojemnościach takie łączenie kondensatorów jakoś mi nie pasuje. Po za tym słuchałem trochę takich wiekowych głośników i bardzo odpowiada mi ich brzmienie.
To prawda, cokolwiek jest prezentowane na tym kanale nabiera momentalnie wartości. Może tak Altusy 140 😂. To szczekawki, ale mam do nich ogromny sentyment. Używam ich na otwartej przestrzeni i do baaaardzo wyrafinowanych odsłuchów...gril i min 6 piw😂
Kilka uwag -Cewki opisane jako powietrzne były by takie gdyby śruba je mocująca była z plastiku -płyty wypełnienia wątpię że są mineralne, łatwo to sprawdzić przez przypalenie małej ilości -głośniki niskotonowe a bardziej ich membrana nie wygląda zdrowo -rozmieszczenie głośników przypadkowe nie może być, bo trzeba rozstawić je tak, aby przy harmonicznych nie wzbudzał/wpływał jeden na drugiego -filc nie jest od zabezpieczenia płyty przed drganiami a jako zwyczajne uszczelnienie -płytka zwrotnicy na pierwszy rzut oka od razu mówiła mi że nikt tam nie gmerał -zwrotnica przez fakt przesuwania w fazie pewnych częstotliwości wymusza odwrotne połączenie niektórych głośników -przelot przewodu można potraktować klejem ale lepiej sprawdzi się tam ugnieciona gumka chlebowa czy też masa do przyklejania "Tack it" bo przy wymianie przewodu nie będzie trzeba rzeźbić w gównie. -maskownice wykonać na starej zwyczajnie zerwać materiał i przykleić gąbkę, bez zabaw w magnesy i nowej ramki która zmieni charakterystykę. -wymiana uszczelek z tyłu na moje oko była nie konieczna, ewentualnie można było po prostu dokleić dodatkową w pustych miejscach. -Pomiar impedancji omomierzem będzie dawał inne wartości w zależności od pozycji głośnika(wypchnięcie cewki z pola magnetycznego lub jej wciągnięcie w pole magnetyczne plus działanie grawitacji) należało by pomiar wykonywać w pozycji pracy głośnika, raz zgodnie z polaryzacją a raz odwrotnie do polaryzacji i wyciągnąć średnią. -modyfikacje oj oj w AudioVoodoo się bawimy nieładnie -końcówka gdzie zestawiono wzmacniacz NAD 3030 o mocy nominalnej 30w/kanał przy 8ohm do kolumn o mocy 60w@4ohm to chyba klasyka gatunku Reduktora Szumu, I jeżeli to on tak to ze sobą zestawił to nic dziwnego że ciężko te kolumny wysterować, w najlepszym wypadku przy 0db wzmacniacz wypluje 2x60W i efektywnie jego parametry pracy będą jak przy pracy z przesterem o 3db z kolumnami 60w@8ohm, innymi słowy wyciskamy ósme poty ze wzmacniacza co nie jest zdrowe a jak dojdzie do przesteru to twetery szlak może trafić. Do kolumn z materiału wzmacniacz powinien mieć 120w/kanał przy 4ohm nominalnie @ 0db, wtedy i tylko wtedy zapewnimy taki zapas mocy żeby można było te kolumny poprawnie wysterować Na poparcie powyższej tezy proszę sobie odpowiedzieć na pytanie jaki zasilacz awaryjny powinno się dobrać do urządzenia które ciągle pobiera 1000w -Wielodrożne kolumny to "no go" dla mnie świadczy to o rzeźbieniu aby z gorszych przetworników zbudować kolumnę o pożądanych parametrach, idealne są rozwiązania dwu lub co najwyżej trzy-drożne. Osobiście posiadam kolumny/monitory zamknięte (RFT B 9261 @ 50VA@4ohm) i dwie takie pary mam podpięte do Pioneer VSX-9500s o mocy ciągłej 125W/kanał@8ohm i dynamicznej 185W@8ohm, 260W@4ohm i 280W@2ohm. Zatem jak widać mocy mojemu wzmacniaczowi nie brakuje toteż nie mam żadnego problemu z wysterowaniem moich kolumn. Za to SONY F570ES 2x80W/kanał@8ohm przy jednej parze tych samych kolumn potrafił się na przesterze zabezpieczyć i wymagał ponownego włączenia.
Zamiast oryginalnego przewodu głośnikowego , możnaby z tyłu kolumn zamontować porządne terminale głośnikowe ..... Oczywiście o ile właścicielowi nie zależy aż tak na oryginalności
Takie rozmieszczenie przetworników na froncie to jakieś nieporozumienie, z resztą brak symetrii między lewą a prawą kolumną też jest słaby. Poza tym robienie konstrukcji czterodrożnej w tych rozmiarach też jest bez sensu.
Co ma wielkość skrzynki do "wielodrożności" kolumn? Tak samo nie rozumiem w czym miałaby przeszkadzać asymetria ułożenia przetworników? To nawet nie są monitory bliskiego pola. 🤷
@@zbigniewk2840Owczesni inzynierowi, dzisiejsi nie pozwoliliby sobie na taka dyfrakcje nieprofilowanych krawedzi i asymetrie charakterystyki w plaszczyznie pionowej, a co dopiero poziomej. Technologia jednak do przodu, rowniez pomiarowa (Klippel)
Dlaczego niby brzmiały lepiej, kolejny, co nie słyszał orginału, ale twierdzi że grało lepiej. Rozwalacie mnie tym swoim pieprzeniem, te kolumny mają 50lat, istnieje coś takiego jak entropia, a Ty nie miałeś możliwości tego usłyszeć, wiec skończ.
Jak te stare kondki były nowe to na pewno było bardzo dobrze.😊 Ale ten spuchnięty i klejący się kondek na pewno bardzo dobrze wpływał na brzmienie.😂 No i jego koledzy z tego samego roku produkcji raczej nie są niezniszczalne i też pewnie by zdechły po jakimś czasie.
Gwarantujesz? No tak najlepiej grały bo miały taki audiofilski elektrolit i on ma być częściowo na zewnątrz, najlepiej jak cieknie po podłodze. Scena wtedy najszerszą 😅
Szkoda zachodu z tymi starociami..co kiedyś było odlotowe dla przeciętnego Polaka w latach 70 dziś jest śmieciem lub kandydatem do eksponowania w muzeum audio
H. Von Karajan nie mial z Telefunken nic wspolnego. Nie wiem skad ta legenda. Fa. Telefunken wspolpeacowala w kwestiach akustyki jednak z dolnosaksonska filharmonia w Hannowerze. Do Salzburga i Karajana to kawalek drogi
"Niewybaczalną zbrodnią Niemiec przed II wojną światową była próba uwolnienia gospodarki od światowego systemu handlu i zbudowania niezależnego systemu wymiany, z którego światowa finansjera nie mogła już czerpać zysków. Zarżnęliśmy niewłaściwą świnię". - Winstona Churchill
To że obejrzalem cały odcinek o kolumnach ktorych raczej nie zabrałbym ze śmietnika do domu zawdzięczam doskonałemu narratorowi jakim jest reduktor szumu. Dziękuję i pozdrawiam 😊.
W Polsce jest dramat. Sporo ludzi patrzy głównie na wygląd, a jakość dźwięku jest daleko w tyle... Tyczy to się głównie kolumn. 2 razy przy próbie sprzedaży Kef Coda 9 z 1996r potencjalni kupujący wybrali sklepowe kolumny w kolorze piano black. Cieszę się, że nie trafiły one w ich ręce :)
Póki co wycofałem ogłoszenie i niech stoją sobie w domu.
@@arturrutra2520 wiesz ...nie dziwię się to też musi się podobać. Choć twoje są ok. Te reduktora fatalne 🙂
Świetnie napisane 🙋♂️
Dziękuję za ten odcinek.
Jestem szczęśliwym posiadaczem tych kolumn i wiem jedno - muszą mieć dopasowany wzmacniacz. Próbowałem z kilkoma sprzętami i wniosek jest taki, że ze sprzętem z epoki jest bardzo dobrze lub wyśmienicie. Moje próby to: amplitunery Philips 22RH720, Telefunken Opus 201, Telefunken Opus 301 oraz wzmacniacz SABA VS80. Za każdym razem rezultat więcej niż zadowalający. Najlepiej z Opusami! Gdzieś w katalogu był 301 razem z TL800, więc być może był to zestaw dedykowany.
Następnie poczyniłem próbę ze sprzętem współczesnym czyli hybrydą lampowo-tranzystorową Unison Research Unico Primo i myślałem, że to dopiero będzie czad. No i nastąpiło duże rozczarowanie. Ten wzmacniacz jest bardzo dobry, ale nie w tym zestawieniu. To po prostu ze sobą nie grało.
No i wróciłem do vintage. Pożyczony od kolegi wzmacniacz Uher VG851 zgrał się z TL800 znakomicie.
Takie są moje wnioski z użytkowania TL800. Zaznaczam że wnioski prostego amatora, żadnego audiofila ;)
ty audiofilu 😖
prosty amator, żaden audiofil nie wie co to: hybrydą lampowo-tranzystorową Unison Reserach Unico Primo
@@profipranieradom7312?
Unison piszą, że THD 0,15%... może po prostu na tych kolumnach "lepiej" było słychać te zniekształcenia i stąd rozczarowanie. Nie do końca też wiadomo, jak działa ta ich "Dynamic A Class".
Spróbuj jeszcze zwykłego wzmacniacza tak jak projektowało się w latach 80tych typu nawet Yamaha AS-701.
Skoro 'vintage' to podłącz do telewizora Tosca Lux albo Neptun . 😛
Kupiłem około 10 lat temu gdy były dobre ceny model niższy 700. Po czasie drugą parę na zapas, ponieważ w pierwszej jeden głośnik uległ uszkodzeniu. Miałem też okazję modyfikować opisane 800 wymiana kondensatorów na bodajże Dellundy (bardzo drogie), i przewodów . Kolumny bardzo dobrze zagrały z lampą, szczególnie monoblokami lampowymi. W kręgu pasjonatów mają bardzo dobre opinie, są poszukiwane. Jeżeli cenisz przestrzeń i jakość średnicy i wysokich to zagrają pięknie. myślę ze warto, jeszcze bywają w DE w dobrych cenach, szczególnie 700. Dziękuję za film.
Ja bym jeszcze z właścicielem ustalił wymianę kabli o większym przekroju tj. 1,5 mm, a z tego co widać to oryginalnie te kabelki są bardzo cieniutkie.
Jak to Reduktor Szumu, nie byłby sobą gdyby jeszcze nie udoskonalił konstrukcji, więc brawo za własną inicjatywę.
Ja np w swoich starych kolumnach także uszczelniłem mocowanie glosników, plus uszczelnienie obudów. Teraz to one dopiero grają żywo, bass jest mocny dość nisko schodzi i znacznie lepiej jest kontrolowany niż przed ww zabiegiem
Przez kilkadziesiąt lat posiadałem, różne kolumny Tonsil, Telefunken,kef, qudral... i wiele...wiele innych, jednak urzekła mnie wschodnia produkcja, dawniej była ZSRR ,teraz chyba to jest łotewska "Radiotehnika" A w chwili obecnej odsłuchuję takie o cudo: Renkforce S-300F pod inną nazwą to "Radiotehnika S-400" kolumny czterodrożne ,przy odsłuchu to mogę pochwalić się dobrym brzmieniem :)
Do tych kolumn proponuje wzmacniacze telefunken v201a krzem, v201 german, v250 lub amplitunery telefunken opus 201 bądź opus 301 na krzemie
Bardzo chetnie obejrzę ☺️👍
2:34 kiedy przyszedłem do pracy w radiu w 1997 roku - pracowałem na takich właśnie profesjonalnych magnetofonach Telefunkena, rocznik 1976. Teraz stoją gdzieś bezużyteczne w magazynie.
Nie są używane. bo ludziom brakuje wiedzy o posługiwaniu się nimi. Jak każdy materialny twór wymagają troski , narzędzi i obsługi. . Teraz najłatwiej gdy wszystko mają ludziom robić apki które udają twory materialne i tworzą obrazek do oglądania jakby to iistniało . Odsłuch taśm wymaga dużo zabiegów ale nic nie znika z wyłączeniem procesora- magnetofon nawet bez zasilania widać.
Miałem przez jakiś czas Mission MK 2 model 70 z 1983r. Byłem pod wielkim wrażeniem jak dobre budżetowe kolumny robiono w tamtych czasach.
Dzięki za kolejny ciekawy odcinek:))
Jakies 30 lat temu rodzice mieli telewizor Telefunken z wbudowanym tunerem satelitsrnym i systemem D2-Mac. To byl wtedy niezly sprzet.
Obudowa zamknięta to podstawa, bas ma dużą kontrolę a przekaz jest szybszy i bardziej selektywny
Dzięki za odcinek, pozdrowienia dla prowadzącego oraz widzów kanału 💯💯👌👌
miałem już ok 20 kolumn, po testach odsprzedawałem, bo żadne nie dorównują Bose 601, które posiadam,
jedyna wada, że są za ciche
Świetny materiał!💪💪💪💪💥💥💥💥
Firmę Telefunken kojarzę z serialu "Altermatywy 4"
Pozdrowionka
A ja z katalogów niemieckich ( np. OTTO) 😂
@@jarekheka935
W katalogach Quelle było dużo sprzętu Telefunken, Universum....
haha ja też, ten podsłuchiwacz z bezpieki powiedział: "tylko żebyś nie zamienił go na unitrę", czy jakoś tak, dzisiaj to byłby raczej prestiż gdyby zamienić na unitrę robiącą hi-end
I git. Bo jak oglądałem kiedyś film o elektronice po angielsku robiony przez Niemca i uzył tam niemieckiej nazwy mostka sześciopulsowego (pełnofazowy prostownik trójfazowy) to mi ręce same do góry odruchowo podskoczyły... Szkoda sobie podnosić ciśnienie.
Fakt, Karajan lubił bardzo nowe technologie, ale to, że brał udział przy rozwoju płyty CD było podykowane nie tylko tym uwielbieniem, a raczej tym, że podlegał pod Philipsa.
Philips był właścicielem wydawnictwa Phonogram, które było częścią grupy PolyGram (joint venture Polydor-Phonogram), której częścią było Deutsche Grammophon - i pod tym wydawnictwem był von Karajan.
No nie należy zapominać że nie tylko "pod" wydawnictwem Deutsche Grammophon ale "pod" wyjątkowo Deutsche organizacją jaką była NSDAP .
@@wojtekwesolowski1950 ale wszyscy wiedzą, że robił to nie z pobudek ideowych, a po to, by sobie ułatwić budowanie kariery
@@wojtekwesolowski1950 czyli kolejarzem był w rzeszy
Kiedyś zadałem pytanie Panu Reduktorowi czy nie podjąłby się serwisu czy też bardziej przeglądu kolumn Sansui SP-100 z 1969r. Odmówił... To był dla mnie impuls żeby zająć się tym samemu. Poczytałem. Poszukałem. I samodzielnie wymieniłem podzespoły w zwrotniach. Poprawa brzmienia - 100%.
Świetny odcinek ,kolumny równie.Miło było by wiedzieć wiecej kolumny do napraw. Pozdro🏴🥃🥃
Ja powiem tak... Mialem TL800, są to kolumny dla co poniektórech jako szczyt marzeń , możliwości i najlepiej grajace... Tak jak dla wielbicieli Grundiga 1500a proffesional badz 2500a profesjonal... Top of the top...
Reasumujac patrząc na dzisiejsze ceny tych kolumn to nieporozumienie sztucznie wywindowane za obecna kwotę jaka sa wystawiane du...py nie urywa.
Pozdrawiam serdecznie
Jeszcze dzieci i wnuki tych handlarzy będą tony tego zgromadzonego złomu sprzedawać latami Już zaczyna się spekulantami interesować Urząd Skarbowy / portale aukcyjne / .
Rodzą się podejrzenia co do stanu głośników, choćby z przyczyny starzenia materiałowego zawieszeń, czy membran. No, ale jeśli brzmi to w miarę dobrze, nie ma co się czepiać.
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję. Pozdrawiam 😊
13:13 Zakochani w Unitrze, powiedzą, że Elwa z pojemnością 3x większą jest w idealnym stanie i tak ma być ;D
PAL to było mistrzostwo w porównaniu do SECAM czy tam NTSC.
Sam użytkuje kolumny wielodrożne i wiem jedno, że kolumny z lat 70 potrzebują albo wzmacniaczy z tamtych lat albo niestety korekcji pasma przy użyciu korektora. Niestety "współczesne" wzmacniacze sobie z nimi nie radzą.
Mam summit hs500 softline
15:15 I to jest profesjonalne podejście. Zostawianie 40letnich elektrolitów tylko dlatego, że w pomiarach wychodzą dobrze to zwyczajna fuszerka. Oczywiście jest pokusa, aby zachować oryginalne elementy, ale pytanie brzmi: Czy urządzenie ma stać w muzeum, czy ma dalej służyć swoją pracą?
Coś jak wymiana 2 opon na nowe , a tylne zostają , bo mają jeszcze 4mm i są z 2000 r. 🙂. Tera rozumiem sens .
Dość rzadkie rozwiązanie cztero drożne, wygląd tych zestawów jest mało atrakcyjny, ale wiedziałem że pewnie dobrze grają, inaczej by ten odcinek nie powstał. Szkoda by było czasu na jakiś badziew. Ciekawy odcinek, o ciekawym sprzęcie. Pozdrawiam.
Super, było ciekawie.
Ja mam RFT Made in DDR grają swietnie.
Symaptyczne kolumny, mam DUALe cl180, wymienilem kondki, odratowalem jedna wysokotonowke, ale ciutke za duzo basu jak dla mnie maja. Z tym ze jazz i klasyka podchodzi im idelanie, widac tak byly strojone kiedys.
Mam Dual CL 270 kupione kilka lat temu na pchlim targu za 200 pln jako ciekawostka. Okazało się że po wyczyszczeniu ,rozebraniu i sprawdzeniu są w idealnym stanie. Po podłączeniu do starych wzmaków Duala np CV 1120 zagrały rewelacyjnie.
@@mariuszkusinski7666 One graja bardzo ladnie, i czysto jedynie to wlasnie natezenie basu ktore w zaleznosci od ampa roznia sie na Akai 2200 a dosc obecne, Cambridge p70x jest ok, marantz 1040 podobnie do akai ale nie tak wysoko, ostatnio skonczylem naprawe technicsa se9021 i tu zaskocznie bardzo neutralnie i czysto. [;
@@mistahke Dlatego kolumny i wzmaki muszą być dobrane odpowiednio. Nawet cena i prestiż mają marginalne znaczenie. Ale niektórzy uwielbiają tylko wszystko krytykować, taka natura .Pozdro.
Za lektora niemieckich słów, nazw i zdań może zwrócić się do Złomnika? :)
Kiedyś na giełdzie kupiłem takie kolumny i obie były sprawne , ale ich brzmienie jest i było nie akceptowalne , grają źle bez basu cała średnica i góra jest wyeksponowana basu wcale tak jak szybko zakupiłem tak szybko je sprzedałem i nigdy węcej.
I...wielka racja . Tera się Trabantami i Polonezami zachwycają , bo już od nadmiaru ofert dóbr materialnych poczyniła się u ludzi frustracja w mózgu i dorabiania ideologii do wysypiska śmieci .
Zamiast zwiększać wartość rezystora lepiej być może, byłoby rozsunąć pasmo wspólnej pracy średniotonowca i tweetera, tzn zwiększyć ciut kondensator równoległy średniotonowego, lub zmniejszenie np. z 3,3 na 2,7 uF
Uzasadnij.
@@ReduktorSzumu "krzykliwość" w pewnym zakresie pasma może pochodzić z górki zakresu wspólnej pracy średniotonowego i tweetera i tylko stąd. Dając rezystor na tweeter możemy niepotrzebnie tłumić jego pracę tam gdzie brzmi właściwie a problemu i tak nie rozwiązujemy.
Czy wiadomo Panu cos o jeszcze jednej wersji, mianowicie bez zadnego dyfuzora na kopułce średnio tonowej? Wiele razy juz takie widzialem, jednak nic na ich temat nie ma w sieci. Posiadam wlasnie taki egzemplarz, jak rowniez te z 10 ramiennym "plastikiem". Obie są znakomite jednak graja inaczej, te z dyfuzorem(najnowsza odslona modelu) graja bardzo przestrzennie, z chyba najlepszymi damskimi wokalami jakie mialem okazje posluchac, w połączeniu z Grundigiem v7000 (moim zdaniem to najlepsze zestawienie). Te starsze graja bardzi namacalnym dzwiekiem z rownie piekna barwa, ale tak dostadniej, bardziej skupionym dzwiekiem i tu najlepiej wg mnie z Sony Ta-f55, lub wlasnie z v7000. Slyszalem je w polaczeniu z wieloma wzmacniaczami, rowniez opusami 201, 301 i moim skromnym zdaniem i jak na moj gust wygrywaja wymienione przeze mnie powyżej. A Pan z jakimi wzmacniaczami ich sluchal, bo niestety z wieloma tez zagraly bardzo slabo...
Osobiście nie zetknąłem się z modelem bez dyfuzora. Prawdopodobnie to były egzemplarze z samego początku produkcji. Ale nie mam pewności.
Ja słuchałem na 3020 oraz na moim lampowcu EL84.
Obstawiam, że lampa dużo lepiej? U mnie z moim 3020a to było przeciętne zestawienie
Ja mam wersję bez dyfuzora. Moje przemyślenia napisałem w innym komentarzu do tego filmu.
To może być wina tej jednej literki "A" w modelu ;)
O ile dobrze pamiętam, kiedyś szanowny Reduktor wspominał coś o różnicy pomiędzy 3020 a 3020a
@@tencovteddyakurat posiadałem obie i mojemu gustowi bardziej podeszedł ten z literka a, czy było to spowodowane, może nadmiernym zużyciem tamtego egzemplarza, nie wiem możliwe. W każdym razie, obie wersje z tl800 wg mnie co najwyżej poprawnie. Bez zachwytu.
Kiedyś to było 😂
Ten NAD z wychylami … 😊
Szkoda ze nie mozemy uslyszec jak to brzmi. Prosimy o odsłuchy
Ja nigdy nie brałem tak starymych głośników pod uwagę, więc nie mam doświadczenia. Ale na logike papier, guma bardzo starzeją się (wilgoć, brud, zmęczenie mechaniczne, degradacja z wiekiem). Stąd pytanie - czy warto inwestować w takie zabytki do codziennego użytkowania poza kolekcjonerską ciekawością, przeżywaniem ponownie młodości i szpanem? Chyba współcześnie znajdzie się coś lepszego? Jestem ciekaw...
Papier chyba aż tak się nie starzeje? Mam 30 letnie głośniki które wyglądają jak nowe.
Wbrew pozorom, papierowa membrana i gumowe zawieszenie, to nadal chyba najlepsze rozwiązanie pod względem jakości a zarazem ceny w produkcji.
A wilgoć? Gdzie? Trzeba by mieszkać w UK i trzymać takie głośniki w łazience żeby zgrzybiały ;P
W domowych warunkach żadna wilgoć nie grozi takiej membranie.
Polecam Ci osobiście przyjrzeć się bliżej "retro" sprzętom, uważam że warto ponieważ obecny rynek Audio i nie tylko, to przede wszystkim marketing i mało którym firmom zależy na tym by klient był zadowolony i to za rozsądne pieniądze... Oczywiście to tylko moje zdanie;) Pozdroo
Przez 50 lat i co najmniej 3 pokolenia właścicieli założenie, ze ani razu taki sprzęt nie był w piwnicy, garażu, poddaszu jest ryzykowne. Jak pierwszy właściciel trzyma od nowości to ok, ale kupić używki to chyba nie. Zwłaszcza, ze jest wybór nowych w przystępnych cenach.
Jeden lubi klasyczny sprzęt z lat świetności HI-FI, drugi dzisiejszy chiński syf pod różnymi nazwami a trzeci jak mu skarpetki śmierdzą.
Krótko i na temat : NIE WARTO. amen
TRX3000 tez byl Legendą i bardzo trudny dostępny
Święty Graal też był legendą , a potem komedie o nim zrobili / Monty Python /. Tyle pozostaje z legend = pośmiewisko.
Omijam kadzenie bo każdy widz wie że kanał jest niespotykanie fachowy. W związku z tym mam pytanie/prośbę o wyjaśnienie tematu łączenia Toslinkiem (optic) CD playera z przedwzmacniaczem i resztą zestawu. Dotychczas żyłem w przekonaniu że Toslink omija wszelkie przetworniki playera i puszcza sygnał cyfrowy do konwertera DAC w przedwzmacniaczu i to konwerter przedwzmacniacza odpowiada za generowanie dźwieku a odtwarzacz jest w zasadzie tylko napędem płyty. Ostatnio jednak przezyłem szok u kolegi który pozyczył do testów Upsampler dCS Vivaldi, do ktorego właczył po linni cyfrowej odtwarzacz zupełnie dobrze grajacy CD Player MCD350. To faktycznie gra inaczej tak jakby przerabiało strumień cyfrowy. Pomijając juz jakies kosmiczne opowiesci o cenie tej skrzyneczki, bardzo chetnie bym zapoznał się z opinią fachowca co do sensowności upsamplerów dla odtwarzania CD. Pozdrawiam serdecznie
👍🏻👍🏻
Ja też jeden z pierwszych
Chętnie bym posłuchał jak te kolumny brzmią...
Lubię takie leciwe głośniki np. Saba, RCF, RFT , Philips, RRR, Sansui, itd.
Sansui to dopiero uwielbiało robić zestawy cztero czy nawet pięcio drożne. KABUKI😂
@@NazirzEfezu
Nie tylko Sansui, bo Pioneer, Onkyo, Bose, Kenwood....
@@stefan_kraweznik Oczywiście, lata 70-80 to była moda na wsadzanie do kolumn jak największej ilości przetworników. Wspomniałem o Sansui że względu na to że nadal posiadam w kartonie ich kolumny. Trzeba przyznać że przy skuteczności 98db. wystarczy kilka Watów żeby głośno zagrały. No i ten duży głośnik basowy (38cm) potrafi pchnąć sporo powietrza i to czuć na klacie.
@@NazirzEfezu
Świetne kolumny i uroku nie można im odmówić.
👍
Do autora . Mam takie pytanie .Czy można podłączyć jedna parę kolumn pod jeden wzmacniacz ale dwoma parami kabla . Chodzi mi oto by podczas porównań kabli nie było potrzeby przepinania kabli tylko zmiana na przełączniku na wzmacniaczu . Że schematów wynika że tak ale moja pewność minęła około 20 lat temu .
Jemu się czytać komentarzy nie chce, bo celembrytom fszysko wolno . 😛 Zapytaj chopie na forum !
Z jednej strony dbałość o jak największą oryginalność a z drugiej zmiany "bo fajnie wygląda" ;), takie trochę przeciwieństwa ;).
No dokładnie. "Może nie wymienię wszystkich konserwatorów jak będą w miarę bo chcę by było oryginalnie ale zmienię wartość rezystora, coś nakleję na głośnik, cały front zmienię...". Takie to dziwne podejście podejście do oryginalności.
Z drugie strony autor filmu po prostu mówi szczerze, bada i ma jakieś przemyślenia i konkluzje więc dobrze się to ogląda. Ponadto trzeba pamiętać, że właściciel kolumn ma swoje życzenia 😊
@@czary44 oczywiście, zwróciłem tylko na to uwagę bo jakoś tak dziwnie to zabrzmiało w trakcie oglądania filmu. Pozdrawiam!
2:15 o jej! to przecież Unitra Fonica WG-415 i WG-418! To też mieliśmy na licencji? 😧 eh... Ale i tak go lubię, bo mnie popieścił prądem jak pchałem łapy do środka po wyjęciu talerza i dotknąłem transformatora - takich rzeczy się nie zapomina, może byłem w 5, może w 6 klasie podstawówki.
Naprawdę nie wiedziałeś, że Mister Hit to licencja Telefunken ???
@@zbigniewgurak8261 pojęcia nie miałem, nawet byłem dumny "z naszych", że wymyślili taki cwany mechanizm przesuwu ramienia 😅Byłem wtedy dzieckiem a potem już się tematem nie zajmowałem.
Hej, zamierzałem też to zauważyć. Mam któryś z nich, ale ma pr0blem z napędem talerza, Czy można to amatorsko naprawić, bo sprzęt leży nieużywany, a płyt trochę nagromadziłem?
Lepiej by przy projektowaniu brał von Karajan niż słynny austryjacki akwarelista.
Możliwe , że na kondach są swastyki , bo pochodzą one z rakiet V2 . Nie wiadomo ...
Zmiany w starych kolumnach to nie jest dobry pomysł. Niszczymy zabytek. Konstruktorzy chcieli, żeby grały w określony sposób i powinniśmy to uszanować.
Jeśli chcemy podrasować konstrukcję to albo użyjmy do eksperymentów egzemplarze z wysypiska, albo zbudujmy replikę.
Głupia gąbka w maskownicy mocno zmienia brzmienie 🤷
Owszem, tak by było, gdybyśmy byli w roku 1975, powiedzmy. Od tamtych lat głośniki już nie działają tak samo, stąd warto to i owo zmodyfikować.
@@ReduktorSzumu Profanacja 🤪
Problem z tą gompko będzie taki że po roku będzie szara od kurzu…
Problem to nie zdiagnozowany został wpływ zdjęcia maskownic. Jeśli chce się usłyszeć najbardziej zbliżony do oryginału dźwięk trzeba użyć tych gąbek ale zamocować je do oryginalnych płyt. radzę wstawić same płyty bez tkaniny i posłuchać.że one zmieniają bo zmienia wszystko . Można było też odczepić tą tkaninę i ją uprać i naciągnąć ale skoro gąbka bardziej pasuje optycznie i nie tłumi to właściciel ma zawsze rację .
Najbardziej zdumiały mnie rozrzuty wartości oryginalnych kondensatorów, tylko że ja tak dużych pojemności nigdy nie stosowałem, Powinno się je maksymalnie dokładnie dobrać .bo chodzi o naprawdę niuanse a pamiętajmy że standardowo nowy kondensator ma margines 5-10%. dokładności . 47uF to może być od 43uF do 51uF i tak z każdym po kolei. Byle jakiej kolumny się wiele nie zepsuje ale te są wyjątkowe. Tym niemniej ładny film.
To jest sprzęt do użytkowania a nie zabytek do muzeum.
Proszę podłączyć zestaw do Telefunkena Opus 301 . Dźwięk typu obłęd. Pozdrawiam serdecznie. Pozdrawiam serdecznie
Telefunkena Opus 301 ostatnio widziano w 1984r. w remizie strażackiej w Bad Lichtenhain / DDR/.
@drhakim8365 U mnie w domu stoi kilka modeli. Pozdrawiam serdecznie.
Zdecydowanie dałbym cross-capy o właściwych pojemnościach takie łączenie kondensatorów jakoś mi nie pasuje. Po za tym słuchałem trochę takich wiekowych głośników i bardzo odpowiada mi ich brzmienie.
I w tym momencie ceny kolumn telefunken poszybowały w górę o 200%
Ehh jak dobrze e jadą do mnie dwa komplety po 180€ za komplet 😉
To prawda, cokolwiek jest prezentowane na tym kanale nabiera momentalnie wartości. Może tak Altusy 140 😂. To szczekawki, ale mam do nich ogromny sentyment. Używam ich na otwartej przestrzeni i do baaaardzo wyrafinowanych odsłuchów...gril i min 6 piw😂
@@MrMarcinek1983 jakie 300, u nas po 2500zl chodzą 😁
Trzeba mu było logo na maskownicę wydrukować na drukarce 3D z pustką na litery, a wypełnić je szpachlą.
Myślałem że wymieni Pan również kabel połączeniowy...
Kilka uwag
-Cewki opisane jako powietrzne były by takie gdyby śruba je mocująca była z plastiku
-płyty wypełnienia wątpię że są mineralne, łatwo to sprawdzić przez przypalenie małej ilości
-głośniki niskotonowe a bardziej ich membrana nie wygląda zdrowo
-rozmieszczenie głośników przypadkowe nie może być, bo trzeba rozstawić je tak, aby przy harmonicznych nie wzbudzał/wpływał jeden na drugiego
-filc nie jest od zabezpieczenia płyty przed drganiami a jako zwyczajne uszczelnienie
-płytka zwrotnicy na pierwszy rzut oka od razu mówiła mi że nikt tam nie gmerał
-zwrotnica przez fakt przesuwania w fazie pewnych częstotliwości wymusza odwrotne połączenie niektórych głośników
-przelot przewodu można potraktować klejem ale lepiej sprawdzi się tam ugnieciona gumka chlebowa czy też masa do przyklejania "Tack it" bo przy wymianie przewodu nie będzie trzeba rzeźbić w gównie.
-maskownice wykonać na starej zwyczajnie zerwać materiał i przykleić gąbkę, bez zabaw w magnesy i nowej ramki która zmieni charakterystykę.
-wymiana uszczelek z tyłu na moje oko była nie konieczna, ewentualnie można było po prostu dokleić dodatkową w pustych miejscach.
-Pomiar impedancji omomierzem będzie dawał inne wartości w zależności od pozycji głośnika(wypchnięcie cewki z pola magnetycznego lub jej wciągnięcie w pole magnetyczne plus działanie grawitacji) należało by pomiar wykonywać w pozycji pracy głośnika, raz zgodnie z polaryzacją a raz odwrotnie do polaryzacji i wyciągnąć średnią.
-modyfikacje oj oj w AudioVoodoo się bawimy nieładnie
-końcówka gdzie zestawiono wzmacniacz NAD 3030 o mocy nominalnej 30w/kanał przy 8ohm do kolumn o mocy 60w@4ohm to chyba klasyka gatunku Reduktora Szumu, I jeżeli to on tak to ze sobą zestawił to nic dziwnego że ciężko te kolumny wysterować, w najlepszym wypadku przy 0db wzmacniacz wypluje 2x60W i efektywnie jego parametry pracy będą jak przy pracy z przesterem o 3db z kolumnami 60w@8ohm, innymi słowy wyciskamy ósme poty ze wzmacniacza co nie jest zdrowe a jak dojdzie do przesteru to twetery szlak może trafić.
Do kolumn z materiału wzmacniacz powinien mieć 120w/kanał przy 4ohm nominalnie @ 0db, wtedy i tylko wtedy zapewnimy taki zapas mocy żeby można było te kolumny poprawnie wysterować
Na poparcie powyższej tezy proszę sobie odpowiedzieć na pytanie jaki zasilacz awaryjny powinno się dobrać do urządzenia które ciągle pobiera 1000w
-Wielodrożne kolumny to "no go" dla mnie świadczy to o rzeźbieniu aby z gorszych przetworników zbudować kolumnę o pożądanych parametrach, idealne są rozwiązania dwu lub co najwyżej trzy-drożne.
Osobiście posiadam kolumny/monitory zamknięte (RFT B 9261 @ 50VA@4ohm) i dwie takie pary mam podpięte do Pioneer VSX-9500s o mocy ciągłej 125W/kanał@8ohm i dynamicznej 185W@8ohm, 260W@4ohm i 280W@2ohm. Zatem jak widać mocy mojemu wzmacniaczowi nie brakuje toteż nie mam żadnego problemu z wysterowaniem moich kolumn. Za to SONY F570ES 2x80W/kanał@8ohm przy jednej parze tych samych kolumn potrafił się na przesterze zabezpieczyć i wymagał ponownego włączenia.
No dobra audiofilskie madrale, mam pytanie, czemu te zestawy nie sa symetryczne?
Ponieważ kable prawej kolumny jest dłuższy o 4,6 mm .
Na tej zwrotnicy na pewno są cewki wyglądają jak transformatory?.
cewka transformatorowa jest dużo lepsza i stosuje się je w drogich kolumnach
Do tego Trx3000
Zamiast oryginalnego przewodu głośnikowego , możnaby z tyłu kolumn zamontować porządne terminale głośnikowe ..... Oczywiście o ile właścicielowi nie zależy aż tak na oryginalności
Komentarz.
Wszystko fajnie, ale ślad po kleju na kopułce pozostał od oklejonej gumowej zaślepki.
to ma grać .. estetykę zostaw
@@infraceptor4749 estetyka jest ważna, przynajmniej dla mnie
zdecydowanie bym wywalil ten kabel od lampki nocnej i zrobil z tylu porzadny port
w vermonach regentach tez byla ta plastikowa siatka, okropieństwo.
W porownaniu do Tonsil to widac ze niemcy przegrali wojne...
Także i syrenka w porównaniu do niemieckich samochodów to potwierdzała 😉
XD co wy macie z tymi kolumnami tonsila, które w większości były syfem.
Takie rozmieszczenie przetworników na froncie to jakieś nieporozumienie, z resztą brak symetrii między lewą a prawą kolumną też jest słaby. Poza tym robienie konstrukcji czterodrożnej w tych rozmiarach też jest bez sensu.
Dokładnie, dlaczego nie można było rozmieścić głośników symetrycznie w lewej i prawej kolumnie?
Na szczęście nad tym zestawem głośnikowym pracował sztab inżynierów a nie znawcy przeglądarki Google i Facebooka
Co ma wielkość skrzynki do "wielodrożności" kolumn?
Tak samo nie rozumiem w czym miałaby przeszkadzać asymetria ułożenia przetworników? To nawet nie są monitory bliskiego pola. 🤷
@@adamkowalczyk5155 Bo to nie ma znaczenia, a koszt projektowania i produkcji dwóch różnych obudów jest wyższy niż jednej powielonej milion razy.
@@zbigniewk2840Owczesni inzynierowi, dzisiejsi nie pozwoliliby sobie na taka dyfrakcje nieprofilowanych krawedzi i asymetrie charakterystyki w plaszczyznie pionowej, a co dopiero poziomej. Technologia jednak do przodu, rowniez pomiarowa (Klippel)
Ile 😂
Gwarantuję, że te stare kondensatory brzmiały lepiej niż te nowe.
Jeśli dobierzesz nowe kondensatory z takimi samymi parametrami jak stare to co miałoby się zmienić w brzmieniu zestawu?
Dlaczego niby brzmiały lepiej, kolejny, co nie słyszał orginału, ale twierdzi że grało lepiej.
Rozwalacie mnie tym swoim pieprzeniem, te kolumny mają 50lat, istnieje coś takiego jak entropia, a Ty nie miałeś możliwości tego usłyszeć, wiec skończ.
Jak te stare kondki były nowe to na pewno było bardzo dobrze.😊 Ale ten spuchnięty i klejący się kondek na pewno bardzo dobrze wpływał na brzmienie.😂 No i jego koledzy z tego samego roku produkcji raczej nie są niezniszczalne i też pewnie by zdechły po jakimś czasie.
Gwarantujesz? No tak najlepiej grały bo miały taki audiofilski elektrolit i on ma być częściowo na zewnątrz, najlepiej jak cieknie po podłodze. Scena wtedy najszerszą 😅
No tak stare rozjebane na bank "brzmiały" lepiej 🤣🤣🤣
Szkoda zachodu z tymi starociami..co kiedyś było odlotowe dla przeciętnego Polaka w latach 70 dziś jest śmieciem lub kandydatem do eksponowania w muzeum audio
Widać że to spręt z przed lat. Głośniki montowane od "tylnej strony". Montaż taki powodował "powstanie tłoka pneumatycznego". No coś w tym jest. ;-)
H. Von Karajan nie mial z Telefunken nic wspolnego. Nie wiem skad ta legenda. Fa. Telefunken wspolpeacowala w kwestiach akustyki jednak z dolnosaksonska filharmonia w Hannowerze. Do Salzburga i Karajana to kawalek drogi
kolumny z kasetą VHS z tyłu :D
Z jaką kasetą?
@@ReduktorSzumu Pierwszy rzut oka na plecy zestawu widzę kaseta VHS, przyjrzałem się dokładniej aha trzymadełko na zwinięcie kabla.
Jedni widzą ślady po kleju a inni znowu kasety VHS... :/
@@ReduktorSzumu 😜🤪😋
Słowem mówiąc, gdyby nie Adolf z swoją Naz... ideą, Niemcy nie byłyby tak wielkie jak są obecnie? Więc 🤚
"Niewybaczalną zbrodnią Niemiec przed II wojną światową była próba uwolnienia gospodarki od światowego systemu handlu i zbudowania niezależnego systemu wymiany, z którego światowa finansjera nie mogła już czerpać zysków. Zarżnęliśmy niewłaściwą świnię". - Winstona Churchill
👍👍