Myšleno to asi bylo dobře, byť si to, hlavně pro sebe víc zkomplikoval. Ovšem je tam víc "maličkostí", které by chtělo opravit, jako např. že napětí neteče, polovodič není vodič ani ve smyslu přirovnání, protože právě teplota se promítá do jistých vlastností, z kterých by polovodič nepracoval narozdíl od vodiče a stejně tak přechod PN, který, pokud je obnažen, může emitovat záření z důsledku šíře vyprázdněné oblasti a s tím souvisejícím elektrickým polem, kde už to napětí dost souvisí.
Suhlasim. Mohol to vysvetlit cez difuzne napatie, ktore vznika prudom preskakovanim nosicov naboja na PN prechode. Ze toto napatie pak brani dalsim nosicom naboja prejst, ze je to ista bariera. Ak prilozime napatie v zavernom smere toto difuzne napatie sa zvacsuje bariera sa je vyraznejsia. Ak prolozime napatie v priepustnom smere tuto barieru vyrusime. Dalej ze pri prechode PN prechodom sa z majoritnych stava minoritny nosic naboja, v ktorom mame ziarivu aj neziarivu rekombinaciu. Pri neziarivej sa energia o velkosti zakazanej sirke pasma (tym urcujeme vlnovu dlzku fotonov) pohlti zmenou hybnosti nosica naboja. U ziarivej rekombinacii sa hybnost elektronu nezmeni a svoju energiu vypusti uvolnenim fotonu. Mohol si povedat ze elektron moze by v roznych kvantovych energetickych hladinach. Ze uvolnenim fotonu sa zmeni jeho energeticka hladina. Ze kazdy elektron nema dostocnu energeticku hladinu na uvolnenie. Preto existuje ista pravdepodobnost na ziarivu rekombinaciu. Ze pri struktura PN s priamou pasovou strukturov byva typicka ziariva rekombinacia.
Takový detail pro zajímavost. Ledka sama o sobě bílé světlo dělat neumí. Bílá ledka funguje podobně jako fluorescenční svítidla, zářivky. V trubici je fluorescenční vrstva konvertující ultrafialové světlo z hořícího oblouku ve rtuťových výparech do několika nižších vlnových délek, které dohromady vypadají bíle (proto mimochodem zkresluje barvy). Stejně to je i u bílých diod. Když se pozorně podíváte třeba na červenou diodu, uvidíte právě ten malinký kousek polovodiče, u červené to je taková černá kostička, ze které leze uprostřed drátek. U bílé vidíte jakousi žlutou hmotu. To je právě ta fluorescenční hmota kolem ultrafialového "zářiče".
Jen taková zajímavost, některé "bílé" LED diody, např. ve svítidlech, využívají stejného mechanismu jako zářiky, totiž že samotná LED vyzařuje záření blízké/přímo v UV oblasti spektra, které pak pohlcuje nějaká chemická látka nanesená na LED diodě a vyzařuje "přirozenější" bílé světlo než je to, které vzniká ze tří LED diod o různých barvách. Jinak vysvětlení skvělé, takové netradiční.
@@Peter-x29 Nějaké chybičky ve videu jsou, ale jak vidíte, je kontrolován a pro mnohé, kteří nejsou zběhlí v kvantové mechanice, je toto video dostatečné.
@@metty3873 To by ses divil, ale jak jsem uvedl, video je dostatečné a plně vyhoví i deváťákům, nicméně, s tímto "výkladem" bych u zápočtu oboru KF neuspěl. Tedy ještě jednou, pro cílovou skupinu shledávám toto video dostatečným.
Řekl bych, že toto vysvětlení polovodiče není úplně šťastné/přesné. Polovodič nejsou "dva speciální vodiče", nýbrž je to (často krystalická) látka, jejíž vodivé vlastnosti závisí na vnějších/vnitřních podmínkách. (tedy buď na teplotě v případě vlastního(čistého) polovodiče, nebo na stupni dotace ("množství příměsí") v případě polovodiče nevlastního(příměsového)) - např. křemík. Čistý polovodič nemá za nízkých teplot volné elektrony (=je nevodič), a naopak při pokojových teplotách "vyskočí" elektron z vazby (-> volný elektron + díra) - tento jev se nazývá tzv. GENERACE páru elektron-díra (opačný jev = REKOMBINACE). U příměsových polovodičů nehraje již takovou roli teplota, protože vodivost záleží primárně na již zmíněném stupni dotace. Rozdělují se primárně na dva druhy dle druhu příměsi: typ N a typ P... Typ N obsahuje příměs z 5. skupiny (P, As, Sb, Bi) a stává se tzv. DONOREM (počet elektronů > počet děr) - protože například fosfor má o jeden elektron více ve valenční vrstvě než křemík -> ve vazbě jeden elektron přebývá bez vzniku díry. Typ P obsahuje příměsi ze 3. skupiny (B, Al, Ga, In) a stává se tzv. AKCEPTOREM (elektrony minoritní X díry majoritní). Spojením kladného a záporného polovodiče (typ N a typ P) vzniká v místě dotyku tzv. PN přechod, který jsi právě popisoval a který je právě použit v diodách a způsobuje propustnost/ nepropustnost při určitém zapojení. (proto se také diody využívají v usměrňovačích/jako usměrňovače)
Hehe stejny vysvetleni jsem tady tady někde stranou zanechal. Jako když nahradíš slovo "polovodič" slovem "dioda" a spojení "dva specailní vodiče" slovem "dva polovodiče" popřípadě zmínky o vodíčích opět slovy polovodiče, je to víceméně OK.
Martine vysvětlil jsi to dobře, ale myslím si, že přírovnání k pracovním místum jsi lidi spíše zmátnul.Vím že jsi myslel na to, že na to budou koukat laicia a chtel jsi to více polopaticky vysvětlit, ale v tomto případě myslím, že by bylo mnohem pochopitelněšjší, kdyby se to vyvětlovalo přímo na atomu donoru a akceptoru. Jenom třeba rada pokud by jsi dělal dále něco z elektroniky. Jinak video super.
Látka (lepidlo) je složený z molekul a ty mají různé síly ve vrstvách a když se spojí s jinou látkou tak se k ní spojí. Nejsem chemik, fyzik nebo tak jen jsem si to v hlavě představil.
@@cervenapaprika9593 tak je několik druhů lepidel už jen logikou - lepidla, která mezi dvěma díly nechají materiál a jen dobře drží (vteřiňák) a například modelářské rozpouštědlová lepidla na bázi toluenu, které rozpustí materiál v bodě kontaktu a spojí jej... Ale je jich víc, tohle jen pro ukázku
lepidlo má hlavne tieto vlastnosti: adhézia - schponosť naniesť sa na materiál a kohézia - súdržnosť. Je zložené z takých chem látok a zlúčenín aby pri istom vonkajšom jave (teplo, prístup vzduchu,...) začal tuhnúť.
Len jedna poznámka, ktorou by som chcel doplniť toto video. Je to LED, nie LED dióda..keby niekto nevedel. Irituje ma, keď to niekde počujem a počujem to takmer všade. Ďakujem, že v tomto videu to bolo správne podané :)
no ta metafora s pracovníky a potom s bydlištěm byla teda šťavnatá :D Ale pořád mnohem lepší vysvětlení než jsem dostal v hodině fyziky někdy na gymnáziu
"Polovodič jsou vlastně 2 speciální vodiče které když jsou v kontaktu dovolí průchod elektronů jenom z jedné strany"... Přijde mi ze zaměňujes polovodič a diodu (nebo PN přechod). Dioda je obecně cokoli co ma ten efekt jednosmernosti. To co popisujes tady je dioda co používá PN přechod - spojení polovodičů typu N a P (jak říkáš "2 speciální vodiče" - byť to jsou vlastně 2 polovodiče). Existuje dal třeba i vakuová dioda tzv. elektronka, která nepoužívá žádné polovodiče (také emituje lehce světlo - byť skrze žhavení katody čímž jsou bližší wolframovým žárovkám). Co je to polovodič? Látky se specificky uspořádánou krystalovou mřížkou což při dodání energie způsobí uvolnění elektronů a vzniku děr. V jejich pásovém modelu mají polovodiče stejně jako izolanty tzv. zakázaný pás, který je však dodáním energie možné překovat dodáním energie (právě díky uspořádání). Hlavní poznávací znak je že tedy s teplotou klesá jejich odpor (což je v přímém protikladu s vodiči) - čím větší teplota tím více elektronů je uvolněných a tím více děr vzniká a tím větší vodivost (tzv. vodivost vlastní). To definuje polovodič. Samotné P a N polovidče jsou jiné polovodiče do kterých byly přidány příměsy dopování. Jak si říkal "jeden bude mít ve struktuře prvky co dodají volné elektrony (N -> ten druhý, P, zas prvky do dodají díry). Tadyta příměsová vodivost má pak jméno vodivost nevlastní. Jinak potom co jsi říkal ten popis, tak to je ten PN přechod, problém ale je, že pro své fungování vyžaduje tyhle specificky nadopované typy polovodičů a nelze použít libovolné polovodiče.
to by ale musel vysvětlit jevy v polovodičích různých typů, co je to polovodič, jak vzniká, proč polovodič "polovede" elektrický proud.. Vědecké kladivo nikdy nemělo být půlhodinové.
@@plutotheplanet5341 ale keby nebol....... A dával zdroje, tak každý si môže doplniť vedomosti tak aby to nebolo zavádzajúce... Takto to nemá reálnu hodnotu...
Návrh na ďalšie video: chémia/chemikália/jed. Ten jed som tam napísal hlavne z dôvodu, že niektorí ľudia považujú jed a chemikálie/chémiu za jed. Bolo by to fajn objasnenie.
4 ปีที่แล้ว
Ve skutečnosti existuje LEDka, která umí měnit barvu. Jedná se diodu se třemi nožičkami, tedy třemi polovodiči a je možné přepínat mezi výstupem na led, čímž je měněna i jeho barva.
Nevite jak mam udelat to s tim led paskem aby to nevyzarovalo primo to svetlo (abych nevidel naprimo jednotlive ledky), ale aby tam byl jakoby ten odrazenej effect napriklad nekdy je to v hotelech diky za odpoved doufam ze pomuze :)
Co takhle téma ,,Překyselení organismu - podvod nebo realita"? Zajímá mě to, protože pořád o tom slýchám, ale ještě jsem o tom neslyšel mluvit žádného lékaře.
Mě spíše mrzí že jsi nevysvětlil tu podstatnou část Ledky.. z čeho se skládá ten vnitřek, proč má přesně takový tvar? Že obsahuje různé kovy a sloučeniny právě proto, aby se docílilo různých barev a hlavně proč jsou energeticky tak nenáročné oproti ostatním druhům světla.
V tej jednej sú 3 PN prechody, vpodstate sú spojené tie 3 ledky dohromady, ak máte aj nejaký stmievac, stačí ubrať jas na úplne minimum a potom je vidieť jednotlivé prechody
mě třeba hrozně zajímá jak funguje hraní online her-konkrétně střílečky.Jak je možné,že člověk třeba 2000km daleko dokáže mít můj výstřel u sebe v monitoru ve zlomku sekundy?
Pro případ, že by byl někdo zaujatý polovodiči, zde je odkaz, kde je taktéž vysvětleno, jak polovodiče fungují. th-cam.com/video/P138KQn-SQ4/w-d-xo.html
Urob prosím niekedy video ako vieme že globálne otepľovanie a globálna zmena klímy sú ľudského pôvodu, myslím si že je to dosť potrebné video a rád by som mal kam odkazovať ľudí čo tomu neveria lebo vysvetľovať to je niekedy održku 😅. Prípadne si myslím že by to mohlo byť dobré aj do Zvedárov ale to už je samozrejme na tebe.
Inak zase nemáš žiadne zdroje... Inak povedané nedá sa tomu veriť, lebo je zle ak by aj 90% bola pravda, kvôli zvyšným 10% môže niekto potom ďalej tvrdiť blbosti a buď sa klesne v kolektíve, dostane zlú známku a podobne... A keďže si sa s tými vedomosťami nenarodil, bolo by pekné uviesť aspoň základné zdroje...
Hlavně by bylo dobré nezaměňovat "PN přechod" a "polovodič", "vodič" a "polovodič", či neříkat že vlastnost polovodiče je mití propustného a závěrného směru (což je z definice diody, potažmo vlastnost PN přechodu). Samotná vysvětlení jsou dobře, ale nepopisují to, co se Martin snaží popsat. (viz že PN přechod nazývá polovdičem ze dvou speciálních vodičů). Ono tu úvodní větu že "Polovodič jsou 2 speciální vodicě které při svém kontaktu umožní průchod elektronů jenom z jedné strany" lze přepsat jako "PN přechod, jsou 2 speciální polovidče, které při svém kontaktu umožní průchod eletroknů jenom z jedné strany" a bude to správně, či "Dioda je speciální součástk která umožní průchod elektronů jenom z jedné strany" (protože ne všechny diody používají PN přechod pro dosažení tohohle jevu).
Zdrojujte, prosím prosím! Stačí hodit do popisku odkaz na kokrétní heslo wikipedie odkud informace pochází, konkrétní knihu, konkrétní časopis. Myslím že je důležité lidem ukazovat, že není možné něco "prostě vědět". Každá informace, kterou používám, musí odněkud pocházet. Vzpomeňte prosím na Janu Hruškovou, která tvrdila že má informace "z normálních zdrojů", ale nic dalšího dodat nezvládla. th-cam.com/video/_nrUjjvhppQ/w-d-xo.html
To přirovnání s pracovníky je doslova složitější, než to, jak to skutečně je.
Tiež si myslím 😁
Jn..v realite je to asi najjednoduchšia vec ktorú sme na škole brali. Škoda len že nič iné si už nepamätám xD
Myšleno to asi bylo dobře, byť si to, hlavně pro sebe víc zkomplikoval. Ovšem je tam víc "maličkostí", které by chtělo opravit, jako např. že napětí neteče, polovodič není vodič ani ve smyslu přirovnání, protože právě teplota se promítá do jistých vlastností, z kterých by polovodič nepracoval narozdíl od vodiče a stejně tak přechod PN, který, pokud je obnažen, může emitovat záření z důsledku šíře vyprázdněné oblasti a s tím souvisejícím elektrickým polem, kde už to napětí dost souvisí.
Já to třeba na "pracovnících" lépe pochopil a zapamatoval. :D
Suhlasim. Mohol to vysvetlit cez difuzne napatie, ktore vznika prudom preskakovanim nosicov naboja na PN prechode. Ze toto napatie pak brani dalsim nosicom naboja prejst, ze je to ista bariera. Ak prilozime napatie v zavernom smere toto difuzne napatie sa zvacsuje bariera sa je vyraznejsia. Ak prolozime napatie v priepustnom smere tuto barieru vyrusime. Dalej ze pri prechode PN prechodom sa z majoritnych stava minoritny nosic naboja, v ktorom mame ziarivu aj neziarivu rekombinaciu. Pri neziarivej sa energia o velkosti zakazanej sirke pasma (tym urcujeme vlnovu dlzku fotonov) pohlti zmenou hybnosti nosica naboja. U ziarivej rekombinacii sa hybnost elektronu nezmeni a svoju energiu vypusti uvolnenim fotonu. Mohol si povedat ze elektron moze by v roznych kvantovych energetickych hladinach. Ze uvolnenim fotonu sa zmeni jeho energeticka hladina. Ze kazdy elektron nema dostocnu energeticku hladinu na uvolnenie. Preto existuje ista pravdepodobnost na ziarivu rekombinaciu. Ze pri struktura PN s priamou pasovou strukturov byva typicka ziariva rekombinacia.
Upřímně, do dneška jsem chápal jak to funguje ale tohle video mě více zmátlo než poučilo
Možná proto, že to vysvětlil špatně
přesně
Takový detail pro zajímavost. Ledka sama o sobě bílé světlo dělat neumí. Bílá ledka funguje podobně jako fluorescenční svítidla, zářivky. V trubici je fluorescenční vrstva konvertující ultrafialové světlo z hořícího oblouku ve rtuťových výparech do několika nižších vlnových délek, které dohromady vypadají bíle (proto mimochodem zkresluje barvy). Stejně to je i u bílých diod. Když se pozorně podíváte třeba na červenou diodu, uvidíte právě ten malinký kousek polovodiče, u červené to je taková černá kostička, ze které leze uprostřed drátek. U bílé vidíte jakousi žlutou hmotu. To je právě ta fluorescenční hmota kolem ultrafialového "zářiče".
Krytone, máš zvláštní dar. Umíš vysvětlit neskutečně komplikované věci, neskutečně komplikovaně :D
Jen taková zajímavost, některé "bílé" LED diody, např. ve svítidlech, využívají stejného mechanismu jako zářiky, totiž že samotná LED vyzařuje záření blízké/přímo v UV oblasti spektra, které pak pohlcuje nějaká chemická látka nanesená na LED diodě a vyzařuje "přirozenější" bílé světlo než je to, které vzniká ze tří LED diod o různých barvách. Jinak vysvětlení skvělé, takové netradiční.
3:44 *prepúšťa prúd , nie napätie . Napäťie netečie obvodom napätie je rozdiel 2 potenciálov . Asi tolko len , ale inak paradne video
Nie je parádne, lebo nemá zdroje, takže sa nedá rýchlo overiť, čo z toho všetkého bola pravda
@@Peter-x29 Nějaké chybičky ve videu jsou, ale jak vidíte, je kontrolován a pro mnohé, kteří nejsou zběhlí v kvantové mechanice, je toto video dostatečné.
@@DL-kc8fc kvantové mechanice? Tohle se učí v 9. třídě, zas tak složitý to není.
@@metty3873 To by ses divil, ale jak jsem uvedl, video je dostatečné a plně vyhoví i deváťákům, nicméně, s tímto "výkladem" bych u zápočtu oboru KF neuspěl. Tedy ještě jednou, pro cílovou skupinu shledávám toto video dostatečným.
20 let dělám elektro a konečně jsem pochopil polovodič. Paráda 8-)
Řekl bych, že toto vysvětlení polovodiče není úplně šťastné/přesné. Polovodič nejsou "dva speciální vodiče", nýbrž je to (často krystalická) látka, jejíž vodivé vlastnosti závisí na vnějších/vnitřních podmínkách. (tedy buď na teplotě v případě vlastního(čistého) polovodiče, nebo na stupni dotace ("množství příměsí") v případě polovodiče nevlastního(příměsového)) - např. křemík. Čistý polovodič nemá za nízkých teplot volné elektrony (=je nevodič), a naopak při pokojových teplotách "vyskočí" elektron z vazby (-> volný elektron + díra) - tento jev se nazývá tzv. GENERACE páru elektron-díra (opačný jev = REKOMBINACE). U příměsových polovodičů nehraje již takovou roli teplota, protože vodivost záleží primárně na již zmíněném stupni dotace. Rozdělují se primárně na dva druhy dle druhu příměsi: typ N a typ P... Typ N obsahuje příměs z 5. skupiny (P, As, Sb, Bi)
a stává se tzv. DONOREM (počet elektronů > počet děr) - protože například fosfor má o jeden elektron více ve valenční vrstvě než křemík -> ve vazbě jeden elektron přebývá bez vzniku díry. Typ P obsahuje příměsi ze 3. skupiny (B, Al, Ga, In) a stává se tzv. AKCEPTOREM (elektrony minoritní X díry majoritní). Spojením kladného a záporného polovodiče (typ N a typ P) vzniká v místě dotyku tzv. PN přechod, který jsi právě popisoval a který je právě použit v diodách a způsobuje propustnost/ nepropustnost při určitém zapojení. (proto se také diody využívají v usměrňovačích/jako usměrňovače)
Lépe bych to nenapsal :)
Tenhle koment jsem tu hledal, díky že jsi to napsal za mě.
Hehe stejny vysvetleni jsem tady tady někde stranou zanechal. Jako když nahradíš slovo "polovodič" slovem "dioda" a spojení "dva specailní vodiče" slovem "dva polovodiče" popřípadě zmínky o vodíčích opět slovy polovodiče, je to víceméně OK.
že obyčejné LED nejsou schopné měnit barvu? mě už se povedlo ze zelené LED udělat žlutou LED... a potom nefunkční LED :D
To se mi taky povedlo a nasledovala exploze
Každá barva LED má jiné napětí
Barva ledky závisí také na teplotě, v tekutém dusíku se barva změní (už si ale nepamatuju u kterých barev to platí)
Martine vysvětlil jsi to dobře, ale myslím si, že přírovnání k pracovním místum jsi lidi spíše zmátnul.Vím že jsi myslel na to, že na to budou koukat laicia a chtel jsi to více polopaticky vysvětlit, ale v tomto případě myslím, že by bylo mnohem pochopitelněšjší, kdyby se to vyvětlovalo přímo na atomu donoru a akceptoru. Jenom třeba rada pokud by jsi dělal dále něco z elektroniky. Jinak video super.
Cool vidko :) Dávám palec nahoru
Mám tu vzkaz od Patrika: "Martine, to přirovnání tě napadlo během natáčení?"
Na tenhle komentář jsem čekala xd
Propustí prúd, nie napätie. Už som počul mnoho verzi vysvetlenia PN přechodu, ale toto bolo najviac chaotické. ☺️☺️
Ja byl celou dobu zmateny jako Vincent Vega, kdyz jsi mluvil o tom pracovnim trhu a elektronech, chytl jsem se az pri orbitalech a vyzareni fotonu :D
Kdybych nevěděl jak LED funguje tak z tohoto videa to nepochopím.
oooo Děkuji za další High Quality Content pokračuj jen tak dál ! :D
Kvalitný content obsahuje zdroje... Vo videu sú chyby a keďže nepoužíva zdroje tak buď mu veríš ako ovečka, alebo nemôžeš veriť vôbec...
ahoj, mám návrh na další video:
Jak funguje lepidlo ?
Látka (lepidlo) je složený z molekul a ty mají různé síly ve vrstvách a když se spojí s jinou látkou tak se k ní spojí. Nejsem chemik, fyzik nebo tak jen jsem si to v hlavě představil.
@@cervenapaprika9593 tak je několik druhů lepidel už jen logikou - lepidla, která mezi dvěma díly nechají materiál a jen dobře drží (vteřiňák) a například modelářské rozpouštědlová lepidla na bázi toluenu, které rozpustí materiál v bodě kontaktu a spojí jej... Ale je jich víc, tohle jen pro ukázku
@@marekpolacek1721 taky jsem si říkal 🤔
lepidlo má hlavne tieto vlastnosti: adhézia - schponosť naniesť sa na materiál a kohézia - súdržnosť. Je zložené z takých chem látok a zlúčenín aby pri istom vonkajšom jave (teplo, prístup vzduchu,...) začal tuhnúť.
@@yurkay jediný kto to vysvetlil ako človek
Příjde mi to příliš složitě vysvětlené. Dalo by se o dost jednodušeji.
Len jedna poznámka, ktorou by som chcel doplniť toto video. Je to LED, nie LED dióda..keby niekto nevedel. Irituje ma, keď to niekde počujem a počujem to takmer všade. Ďakujem, že v tomto videu to bolo správne podané :)
Ondrej Mager mě taky! Zas ne moc. Ale trochu mi to nejde přes uši 😂
Stejně iritující jako říct CD disc nebo DVD disc.
V americe taky říkají ATM machine 😂
Ssd/hdd disk je tiež painful
@@simorx580alebo RIP in peace
Z dnešní epizody si dovolím vypíchnout jednu frázi, a to "propouští napětí" :D
no ta metafora s pracovníky a potom s bydlištěm byla teda šťavnatá :D Ale pořád mnohem lepší vysvětlení než jsem dostal v hodině fyziky někdy na gymnáziu
"Polovodič jsou vlastně 2 speciální vodiče které když jsou v kontaktu dovolí průchod elektronů jenom z jedné strany"... Přijde mi ze zaměňujes polovodič a diodu (nebo PN přechod). Dioda je obecně cokoli co ma ten efekt jednosmernosti. To co popisujes tady je dioda co používá PN přechod - spojení polovodičů typu N a P (jak říkáš "2 speciální vodiče" - byť to jsou vlastně 2 polovodiče).
Existuje dal třeba i vakuová dioda tzv. elektronka, která nepoužívá žádné polovodiče (také emituje lehce světlo - byť skrze žhavení katody čímž jsou bližší wolframovým žárovkám).
Co je to polovodič? Látky se specificky uspořádánou krystalovou mřížkou což při dodání energie způsobí uvolnění elektronů a vzniku děr. V jejich pásovém modelu mají polovodiče stejně jako izolanty tzv. zakázaný pás, který je však dodáním energie možné překovat dodáním energie (právě díky uspořádání). Hlavní poznávací znak je že tedy s teplotou klesá jejich odpor (což je v přímém protikladu s vodiči) - čím větší teplota tím více elektronů je uvolněných a tím více děr vzniká a tím větší vodivost (tzv. vodivost vlastní). To definuje polovodič.
Samotné P a N polovidče jsou jiné polovodiče do kterých byly přidány příměsy dopování. Jak si říkal "jeden bude mít ve struktuře prvky co dodají volné elektrony (N -> ten druhý, P, zas prvky do dodají díry). Tadyta příměsová vodivost má pak jméno vodivost nevlastní. Jinak potom co jsi říkal ten popis, tak to je ten PN přechod, problém ale je, že pro své fungování vyžaduje tyhle specificky nadopované typy polovodičů a nelze použít libovolné polovodiče.
0:05 led vzniká tak že voda zamrzne.
Ne jinak dobrý video 🐸.
Super👍👍👍😉 ale mohol si spomenúť aj aké prvky v LED robia akú farbu. Ale inak super.👍👍👍👍👍👍👍👍
Super videjko jen říkat že polovodič se skládá z vodičů je dost nepřesné, jsou to polovodičové materiály dotované tak aby vznikl polovidič typu P a N.
to by ale musel vysvětlit jevy v polovodičích různých typů, co je to polovodič, jak vzniká, proč polovodič "polovede" elektrický proud.. Vědecké kladivo nikdy nemělo být půlhodinové.
@@plutotheplanet5341 ale keby nebol....... A dával zdroje, tak každý si môže doplniť vedomosti tak aby to nebolo zavádzajúce... Takto to nemá reálnu hodnotu...
Udělej video jak funguje Spectrogram, kdo souhlasí 👍👍
Návrh na ďalšie video: chémia/chemikália/jed. Ten jed som tam napísal hlavne z dôvodu, že niektorí ľudia považujú jed a chemikálie/chémiu za jed. Bolo by to fajn objasnenie.
Ve skutečnosti existuje LEDka, která umí měnit barvu. Jedná se diodu se třemi nožičkami, tedy třemi polovodiči a je možné přepínat mezi výstupem na led, čímž je měněna i jeho barva.
Jsem elektrikář a za celou dobu co to dělám jsem poprvé slyšel že Místo proudu teče napětí 😂👌🤷
Nevite jak mam udelat to s tim led paskem aby to nevyzarovalo primo to svetlo (abych nevidel naprimo jednotlive ledky), ale aby tam byl jakoby ten odrazenej effect napriklad nekdy je to v hotelech diky za odpoved doufam ze pomuze :)
Používá se před to difuzor
RGB (RED, GREEN, BLUE) LED se jmenuje podle třech barevných led které jsou integrovany v jednom pouzdře
cs.wikipedia.org/wiki/LED
Příběh modré LEDky: th-cam.com/video/yoTALRhAqWc/w-d-xo.html
Mohl by jsi udělat zase něco z elektroniky, jinak super video.
Ahoj, Martine, docela by mě zajímalo, proč někdy při poslouchání písniček dostanu husí kůži.
tohle téma myslím že bylo v "proč to řešíme"
Co takhle téma ,,Překyselení organismu - podvod nebo realita"?
Zajímá mě to, protože pořád o tom slýchám, ale ještě jsem o tom neslyšel mluvit žádného lékaře.
LED je vlastně Oresundsky most. 😁 v Malmö jsou byty a v Kodaň je práce. 😂
Takže polovodiče vyřeší trh práce v příhraničí, pokud se tam postaví dost bytů, až přijde krize? Pochopil jsem to správně?
Udělej video o hyperobrech (hvězdy)
mna by dost zaujimalo ako funguje anti-gravity ... nasiel som na nete ako roztocia koleso a funguje antigravitacne :D je to fakt divne ...
Kéž by to takhle vysvětlovali ve škole. Nám to vysvětlovali úplně napiču
Musím se přiznat, myslel jsem, že to bude o ledu jako zmrzlé vodě do pevného skupenství. 😀😀😀
Ale LED jako dioda je zajímavější než zmrzlá voda.
Prosím video o cbd
2:38 - tady je to pochopení?
Jen taková kontrolní otázka:
Při jaké energii že to elektron vyzařuje bílé světlo?
🤔😉
Vidím Cthulhu sošku jak svítí. Klikám na video
... v polke som sa už stratil :D
Mě spíše mrzí že jsi nevysvětlil tu podstatnou část Ledky.. z čeho se skládá ten vnitřek, proč má přesně takový tvar? Že obsahuje různé kovy a sloučeniny právě proto, aby se docílilo různých barev a hlavně proč jsou energeticky tak nenáročné oproti ostatním druhům světla.
A když mám ledku ve světlu která dokáže měnit na všechny barvy, přitom je jen jedna očividně uvnitř?
V tej jednej sú 3 PN prechody, vpodstate sú spojené tie 3 ledky dohromady, ak máte aj nejaký stmievac, stačí ubrať jas na úplne minimum a potom je vidieť jednotlivé prechody
V tomto krátkom videu som sa o loďkách naučil viacej ako na strednej 😀😀😀
Proč se hadi hýbou tak divně a mají rozeklátej jazyk?
Co takhle video na RGB a CMYK ???
Video jak funguje led je vlastně video o tom kolik lidí je ve spatnym zaměstnání :D
Chápu že pracující jdou ze zásuvky,přeskočí při tom uprdnou foton,kam odejdou ?
Vynechal jsi to zrcadlo martine :D
Si v polovině zapomněl na jakým příkladu to chceš ukázat ne.🤣
Proč bublinky v minerálce nevyplavou na hladinu
mě třeba hrozně zajímá jak funguje hraní online her-konkrétně střílečky.Jak je možné,že člověk třeba 2000km daleko dokáže mít můj výstřel u sebe v monitoru ve zlomku sekundy?
Tak el. proud se šíří téměř rychlostí světla, takže kolem dokola země to dá za 0,1 s. :)
Já si počkám až budou celovodiče.
Návrh na video: Jak funguje lumilor? (EDIT: Jedná se o barvu/materiál emitující světlo při zapojení ke zdroji el. energie)
pěkné video, a co takhle ještě dodat ekologickou zátěž těchto světelných zdrojů (led, zářivka, žárovka, výbojka)
Asi tak že zamrzne voda
Návrh na další video: Duch (jestli e možná existence této entity)
Pozor, je možné aby ledka změnila barvu světla kterou vydává, záleží na teplotě.
4:16 bílé ne
Proč zíváme?
th-cam.com/video/v5QOCXIcZh4/w-d-xo.html
Jsem asi jedinej komu tím přirovnáním připoměl Sheldona z Big Bang TheoryXDDD
Pro případ, že by byl někdo zaujatý polovodiči, zde je odkaz, kde je taktéž vysvětleno, jak polovodiče fungují. th-cam.com/video/P138KQn-SQ4/w-d-xo.html
Vsichni tu jsou chytry jak nevim co, a pak kdyz zkousej doma zapojit LEDku, tak ji daj primo zdroj a rikaj.. ona nefunguje :D
Urob prosím niekedy video ako vieme že globálne otepľovanie a globálna zmena klímy sú ľudského pôvodu, myslím si že je to dosť potrebné video a rád by som mal kam odkazovať ľudí čo tomu neveria lebo vysvetľovať to je niekedy održku 😅.
Prípadne si myslím že by to mohlo byť dobré aj do Zvedárov ale to už je samozrejme na tebe.
Taková zajímavost ohledně LED, RGB a barev. watch?v=uYbdx4I7STg
Nemohlo vzniknúť toto tak pol roka dozadu zišlo by sa to.
Barters mě se taky stávalo, že něco Martin na Vědecké kladivo zveřejnil tak 2 týdny po tom co jsem ve škole psal test na to téma .... 😂 a ne jednou
Inak zase nemáš žiadne zdroje... Inak povedané nedá sa tomu veriť, lebo je zle ak by aj 90% bola pravda, kvôli zvyšným 10% môže niekto potom ďalej tvrdiť blbosti a buď sa klesne v kolektíve, dostane zlú známku a podobne... A keďže si sa s tými vedomosťami nenarodil, bolo by pekné uviesť aspoň základné zdroje...
Hlavně by bylo dobré nezaměňovat "PN přechod" a "polovodič", "vodič" a "polovodič", či neříkat že vlastnost polovodiče je mití propustného a závěrného směru (což je z definice diody, potažmo vlastnost PN přechodu). Samotná vysvětlení jsou dobře, ale nepopisují to, co se Martin snaží popsat. (viz že PN přechod nazývá polovdičem ze dvou speciálních vodičů).
Ono tu úvodní větu že "Polovodič jsou 2 speciální vodicě které při svém kontaktu umožní průchod elektronů jenom z jedné strany" lze přepsat jako "PN přechod, jsou 2 speciální polovidče, které při svém kontaktu umožní průchod eletroknů jenom z jedné strany" a bude to správně, či "Dioda je speciální součástk která umožní průchod elektronů jenom z jedné strany" (protože ne všechny diody používají PN přechod pro dosažení tohohle jevu).
Návrh: konzervace masa, proč, jak, NaCl×KNO3 apod.
Ted výklad by tím "kladivem" jednoho ubil. 😃
Zdrojujte, prosím prosím! Stačí hodit do popisku odkaz na kokrétní heslo wikipedie odkud informace pochází, konkrétní knihu, konkrétní časopis. Myslím že je důležité lidem ukazovat, že není možné něco "prostě vědět". Každá informace, kterou používám, musí odněkud pocházet. Vzpomeňte prosím na Janu Hruškovou, která tvrdila že má informace "z normálních zdrojů", ale nic dalšího dodat nezvládla. th-cam.com/video/_nrUjjvhppQ/w-d-xo.html
Vysvětlovat elektro není úpe easy co? 😂
takovýho flexení kolik má LEDek ve všem
Chtěl jen ukázat, že LEDky jsou v dnešní hodně používané
@@bloop-bizarremovie1081 a trochu zaflexit že mu svítí myš a klávesnice
Co jsi to řekl? Že polovodič je kov, který vede jen v jednom směru? xd To je ještě horší než to přirovnání, tohle video je spíše dezinformačí.
Tvoje vysvetlenie je úprimne zbytočne zložité, lepší príklad sú vodné nádrže.
strašně zábavný video :D
Celkom sranda dívať sa na to ako študent elektrotechniky 😄