Pocok- és szántásvita, no-till prekoncepciók, precíziós kritika - HEKTÁR Nagyágyúk

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 24

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว +1

    1. Imádom ezeket a podcast adásokat! Szerintem ezek a legjobbak! Sajnos semmi közöm a növénytermesztéshez ( nehezebb egy tanyára valót összeszedni mint gondoltam) és több 100 vagy 1000 hektáros léptékben ne is legyen ( ok no-tillel kiegyezek). Nem értem, hogy azok a gazdák, akik szántással azon vannak, hogy a természet utolsó maradványait is kiöljés a földekből, miért csodálkoznak, hogy egy vagy két élőlény tetemes kárt okoz nekik, Hisz a természet minden résztvevőjét ki akarják írtani! A pocok alkalmaszkodik ennyi!. Az ujjal mutogatás a termelők 1%-ára, hogy miattuk van, az teljesen elmebeteg és a logika totális hiányát jelzi. Az ilyet a föld bérléstől is eltiltanám!
    Másik! Pocok. Nem vagyok biológus, de tudtommal a pocok és a polip közti különbség, hogy a pocok megdöglik a víz alatt. Ha nem azon lennének, hogy minnél jobban kiszárítsák a följeiket, akkor pocoknak sem lenne annyira jó a száraz meleg terület.

  • @quivognemagyarorszag
    @quivognemagyarorszag ปีที่แล้ว +1

    Ismét egy érdekes téma!

  • @randiclub
    @randiclub 11 หลายเดือนก่อน

    Előnyök:
    Erosziócsökkentés: A no till módszer csökkenti a víz és a szél okozta talajeróziót, mivel a talaj felszíne borítva marad (pl. növényi maradványokkal), ami segít megőrizni a talaj szerkezetét és termékenységét.
    Vízmegtartás: A talaj felszínének borítása segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, ami különösen száraz éghajlaton vagy aszályos időszakokban előnyös.
    Talajélet javítása: A talaj megzavarásának minimalizálása elősegíti a talajban élő mikroorganizmusok, például gombák és baktériumok életét, ami javíthatja a talaj termékenységét és szerkezetét.
    Költségcsökkentés: Kevesebb gépi munkára van szükség, ami csökkenti az üzemanyag-fogyasztást és a gépek kopását.
    Szén-dioxid megkötés: A talaj megfordításának elkerülése segít megőrizni a talajban tárolt szén-dioxidot, ami csökkentheti a légkörbe jutó szén-dioxid mennyiségét.
    Hátrányok:
    Kártevők és betegségek felhalmozódása: A talajművelés hiánya elősegítheti bizonyos kártevők és talajban élő betegségek felhalmozódását, mivel nincs mechanikus beavatkozás, ami segítene ellenőrzésük alatt tartani.
    Gyomnövények kezelése: A gyomnövények elleni küzdelem nehezebb lehet, mivel a talajművelés, mint gyomirtási eszköz nem áll rendelkezésre. Ez több herbicid használatához vezethet, ami saját környezeti hatásokkal járhat.
    Talajhőmérséklet: A talaj borítása lassíthatja a talaj felmelegedését a tavaszi időszakban, ami késleltetheti a vetést és a növények növekedését bizonyos éghajlati viszonyok között.
    Beruházási költségek: Bár hosszú távon költségmegtakarítást jelenthet, kezdetben beruházás szükséges speciális vetőgépekbe és más eszközökbe, amelyek a no till módszerhez szükségesek.
    Összességében a no till művelés előnyei és hátrányai nagymértékben függenek a helyi körülményektől, a termesztett növénytípustól, és attól, hogy milyen intézkedéseket hajtanak végre a potenciális hátrányok kezelésére.

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  11 หลายเดือนก่อน

      Ez saját tapasztalat?

    • @randiclub
      @randiclub 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@hektarpodcast egy részt bár én fokhagymába utazom . Meg sokat foglalkozom a témával . Enged meg hogy bemutkazam Tomka Pál mvagyok a Békés megyei Csanádapácáról . 45 éves vagyok és 45 éve benne vagyok a mezögazdaság minden ágában. gyermek korom ba több 1000 sertés közt nöttem fel a rendszerváltásig majd utána a Boci tejben usztunk mellette volt a szüleimnek földje és gépei! Jó magam Békésen a Mezgé be tanultam mezögazdasági gépszerlönek föállásban a Linamar Hungary alkalmazásába állok és volt szerencsém céges kiküldetésben Oroszországba a Tambovi gamaona mezökhöz És a Kaukázus fele a hatalmas kukorica és napraforgó táblákat látni és ottani termelési szokásokról is van képem. Másod sorban Elefánt fokhagyma , fokhagyma és füszerpaprikával foglalkozom. Emellet meteorologiával is Az Idöképnek 2012 óta én szolgaltatom 24 órában a helyi meteorologiai mérési adatokat!

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว

    9. Lehet kicsit hosszú lett és tele van helyesírási hibákkal, de számomra fontos kérdéseket tettem fel. Köszönöm!

  • @mihalytiborvidovenyecz816
    @mihalytiborvidovenyecz816 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon jó podcast, már csak apockokat is tájékoztatni kellene, hogy ne haljanak meg bután🥸🥸😃🤣🤣

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  ปีที่แล้ว

      Tök jó lenne, ha hallgatnák a HEKTÁR podcastot, mert egekbe repülne a hallgatottságunk. :D

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว +1

    2. Mivel a pocok nem vízi élőlény, így az árasztásos öntözéshez való visszatérés kiiktatná a pockok jó részét, lenne víztartalék a talajban. Öszi áradások alkalmával elárasztani még ha nem is az egész földet, hanm csak egy részét, már az sokat segíthetne sokmindenben ( szerintem). T fa. Ha kiraksz egy T fát a semmibe, abból nem fog ragadozó kinőni. Kiraksz egy T fát és 100 km-es körzetben nincs fa, abból nem lesz ragadozó. Tény viszont, hogy vannak olyan helyen és olyan növények, amik és ahol csak szántással termeszthetők. Megoldás! nem ott és nem azt kell termeszteni. Ehhez is logika kellene, ami nincs.

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว

    5. Ha már HEKTÁR a csatorna címe, akkor nem lehetne hektárakról beszélni? nem 100-1000 vagy a fölött, hanem 2-3-4-5 HEKTÁR mértékben. Értem hogy sok hektárral sok a gong, az adminisztráció, de pl én egy legalább 2 hektáros földet szertnék venni, ami vizsgához kötött miért, mi van vizsgában, ez mivel jár, vagy ha szeretnék erdőt telepíteni mondjuk 1 hektáron, 1 hektáron tönkölyt, negyed hektáron kukoricát, negyeden árpát, negyeden meg kendert ( mag kendert), és ha ez mondjuk 8 hektár? Szertnék no till körülmények közt növényt termesztemi, Hogy kell neki látni? Akiket eddig hallottunk, azok a szántásból álltak át no till.re, az könnyő, de mondjuk egy 20 éve töretlen ( nem ekézett és szétbarmolt) talajjal mit kell tenni? Hogy kezdjen neki az ember, milyen területen mi lehet jó mire kell odafigyelni, gépesítés, kell , lehet, mekkora, stb!

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว +1

    7. röviden. Szeretnék HALLANI egy olyan podcast adást ahol nem a milliárdos vállalkozókat kérdezik hogy "hol fáj a fél milliós olasz bőr cipő" hanem gondoljunk kicsit azokra is, akik nem lopnak/tak/fognak ( itt nem az urakra céloztam, hanem a korábban említett élősködőkre), hanem mondjuk egy 5 hektáros területtel rendelkeznek és nem a természet kiírtásán ügyködnek, hanem annak megtartásán vagy helyreállításán, vagy javításán. Géppel, gépnélkül hogy megy a no till a nulláról százra? Hányév? Na persz mi kell hozzá!

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว

    10. Ha rossz helyen kérnék infót bárki szólhat persze, viszont remélhetőleg a Nagy Ágyúk is a nulláról kezdték és nem apuci segített, hogy kezdj magaddal valamit b .......

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 ปีที่แล้ว +1

    4. Létezik olyan mezőgazdasági vállalkozás magyarországon, aki meg tudna élni, ingyen pénz nélkül? Minek, mire és miért kapnak támogatást (ingyen pénzt)? Én nem kapok ingyen pént sehonnan, pedig én dolgozok és nem egy 60-120-150 millós gépben hízlalom a hátsóm, ahonnan kiszálva légkondis kabonból, ahol egész nap a youtubeot, a tiktokot vagy valami hasonlót nézegettem egész nap, mert a gép megcsinált minden helyetten és kiszállva, de hosszú nap volt és de elfáradtam, mert 4 szer rá rántottam. Egy régi Rábában, vagy k 700-asban még megérteném, de nem ezekben. "Ma csak 8 órát tudtam aludni a munkában, mert át kellet menni egy másik területre is!"

  • @vonabalint
    @vonabalint ปีที่แล้ว +1

    Aki szánt az a saját sírját ássa!!

    • @vagnerdenes
      @vagnerdenes ปีที่แล้ว +1

      Azért a vésőeke (olasz típusú lazító) és a grúber sem a talajépítés eszköze.

  • @mihaly9217
    @mihaly9217 ปีที่แล้ว

    Gribek Dani te mindent csak promótálsz. Borzalom

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  ปีที่แล้ว

      Mire gondolsz? :) A Talajélet Konferenciát reklámoztuk, mert kiemelt médiapartner vagyunk. :)