Kilka minut temu obejrzałam pierwszy odcinek z serii naprawy tego komputera, a tu niespodzianka! Wyskakuje mi ten film, i z radością od razu klikam! Dziękuje za kolejny nowy film, pozdrawiam!
W materiale jest pewien błąd - zarówno oryginalny 8 bitowy slot (formalnie PC-bus), jak i jego rozszerzona 16-bitowa wersja (formalnie AT-bus) zostały nazwane (przez "gang dziewięciu") tą samą nazwą - ISA. Standard EISA, wprowadzony w 1989 roku, to wersja 32-bitowa, która okazała się totalnym niewypałem i była chyba nawet rzadziej spotykana niż MCA. EISA, podobnie jak MCA, była 32-bitowa. Złącze EISA miało dwa poziomy styków, podobnie jak AGP, choć wymiarowo było identyczne z 16-bitowym złączem ISA i można było do niego wkładać 8- i 16-bitowe karty ISA.
@zzavatski Komercyjnym niewypałem, serwery to jednak niszowy rynek, a sama EISA "żyła" bardzo krótko w porównaniu z ISA czy PCI. Korzystało z niej Olivetti i IBM, 32-bitowych kart poza kontrolerami SCSI Adapteca praktycznie nie było. W systemach 386 praktycznie niespotykana, występowała tylko w erze 486, gdzie (niezbyt skutecznie) konkurowała z VLB i PCI.
@zzavatski Skoro coś co zostało pomyślane jako następca masowo stosowanego standardu, znajduje jedynie niszowe zastosowanie, to można chyba powiedzieć, że okazało się niewypałem. Nawet wśród pomysłodawców standardu EISA, nie wszyscy producenci zdecydowali się wdrożyć to rozwiązanie w swoich produktach, to chyba o czymś świadczy.
Przypomniałem sobie właśnie DOSa. Uświadomiłem sobie jaki jestem stary. Wielkie Dzięki ZMASLO. Idę poprawię sobie humor kawałkiem śledzia. WESOŁYCH ŚWIAT !
dzieki tej grze doom nie musialem pisac pytania jak wygladal by obraz na kolorowym ekranie a nie na tym starym monochromatycznym wyswietlaczu :) fajnie wiedziec i super odcinek :)
Lubie takie materiały :) Bardzo mnie kusi by "odzyskać" swój pierwszy komputer....który pod marką California Access (jak sie okazało to był "polska marka") był moim pierwszym krokiem w świat PCów....mój CA z 8086 8Mhz , 640kg RAM, 2x360kb FDD, grafika Herkules (i monitor cz-b) .....bez dysku twardego za to z DOS 3.30 ...działało na nim nawet SiM City czy Empire....
Piękny sprzęt 😎 z tym bootowaniem z karty CF mam dokładnie ten sam problem na swoim Pentium 2, ale aż tak głęboko nie kopałem jak sie tego problemu pozbyć. Założyłem stary dysk tależowy i jazda.
Takiego kompa chciałabym teraz pod choinkę. W latach 90 moi rodzice mieli IBM-a ze stacją CD, chociaż byli biedni. Mama musiała mieć komputer, bo byla nauczycielką informatyki. Przez chwilę byłem elitą w podstawówce. Koledzy jak zobaczyli realistyczne(jak na tamte czasy) gry to im odbierało mowę. Wszystkie gry jakie miałem jako smarkacz to były piraty z giełdy albo niemieckie oryginały z targu rupieci. W porównaniu do gier na CD to gry z kartridży Pegasusa czy kaset/dyskietek Commodore 64 to były jakieś popierdółki na max 1h. Moje ulubione gry z tamtych czasów to seria Commander Keen-odpowiednia gra dla 8 letnich chłopców, do tego nauka angielskiego Word Rescue. Kiedyś można było zrobić grę edukacyjną która nie była gniotem. No i seria w którą gram do dzisiaj czyli pierwsze Command & Conquer z filmami.
Materiał bardzo mi się podobał! Retro pełną parą 😉 moje klimaty to walka z 386-486, dlatego podziwiam wytrwałość i ogarnięcie tak archaicznego sprzętu 😉
Musisz zrobić overclok, lub wsadzić 8088 od NECa, ponoć był szybszy od oryginalnego I8088 przy tym samym zegarze. Zobacz jeszcze czy tego Dooma nie da się się przypadkiem odpalić w trybie z FPU. Niektóre gry DOSowe chyba miały taką opcję.?
Zobaczymy co da się zrobić, kusi mnie kiedyś żeby się pobawić innymi systemami jak CP/M, a może jakąś specjalną wersję linuxa uda się odpalić - kto wie 😆
To samo chciałem zaproponować, dokładnie Nec V20 (dla systemów 8088, nie mylić z V30 dla 8086). Był ponoć 20-30% szybszy przy tym samym zegarze. Ja do swojej 286 dokupiłem okazyjnie koprocesor IIT, ale realnie przed 486 to z niego korzystał tylko AutoCAD, wspomniany Flight Simulator oraz dema do rysowania fraktali. Z V20 skorzysta każdy program ;)
Elo :) Jak możesz zrób proszę jakiś materiał czy warto kupić all in one :P Zastanawiam się nad zakupem. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka na nowy rok
Dziękuję za życzenia. Tobie i Twojej rodzinie też życzę Wszystkiego najlepszego,zdrowych I spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Oraz chcę podziękować za pomoc przy thinkpadzie t470.dziekuje że odpowiedziałeś na pytania widzowi kanału. To potwierdza że to co robisz robisz z pasją. Powodzenia w rozwoju kanału
Gdyby były wolne sloty to XT-IDE (czy tam CF-XT) może współdziałać z kontrolerem ST-506, nie będzie co prawda listował dysków MFM, ale jak wciśniesz D, to zabootuje z pierwszego dysku MFM, a jak wciśniesz E to z drugiego (jak nic nie wciśniesz, lub wciśniesz C to z karty CF). Oczywiście musisz zadbać, by adres IO nie kolidował z kontrolerem ST-506 (MFM). Swoją drogą XUB to jeden z genialnych mechanizmów IBM-PC - czyli rozszerzenia BIOSu, dzięki temu rozwiązaniu, nowo projektowane karty mogły rozszerzać lub zastępować systemowe procedury BIOSu. Nie wiem też czemu tak wiele ludzi korzysta z archaicznej bety v.2.0.0b3 XUBa. Można uaktualnić bez programatora, tylko pamiętaj aby najpierw ją skonfigurować, obrazy pobrane ze strony projektu nie zadziałają bez ich wcześniejszej konfiguracji.
Ja zaczynałem od C64 a potem wykonałem skok na Amigę. A600, A1200, A3000, A4000, A1200ppc200MHz+Permedia...pecet zagościł u mnie dopiero w 2004 roku. Można mnie mieć za jakiegoś masochistę z tą Amigą ale żywiłem do niej sentyment, że filmy obrabiałem przez nockę a na drugi dzień oglądałem w 320x256 w oienku bez napisów i lektora. System dopalony na maksa w 32bitach i 1024x768 śmigał i był responsywny, dla mnie. Niestety przestawianie ikonek to było za mało. Tak miałem w 2002 roku. Potem tylko pecety...a teraz za "imitację" AmigaOs służy mi kolejna dystrybucja Linuxa na x86. Dorosłem. Komputer nie jest dla mnie już niczym innym jak mikrofala, pralka, telewizor. Ot elektronika użytkowa. Dlatego leci do mnie kurierem rpi500 :D i będę się jarał ;).
Mogles zmniejszyć DOOMA do ekranu wielkości pocztowki, i wtedy bys ujrzal prawdziwą moc drzemiaca w tym sprzęcie. A wzrok masz dobry, boś młody jeszcze i nawet bys wszystko widział. Wiec proszę o jakis edit filmiku, bo hardcorowy gracz z lat 90 na pewno by taka opcje sprawdzil. Dodatkowo mozna sprawdzic kilka rozmiarow obrazu z DOOMEM. No to masz pomysl na benchmark, wiec hop hop testować 😜
Hej! Retro jest bardzo fajne z Twojej strony, natomiast brakuje mi filmów pokroju tego, co był z i7-2500k. Jeśli będziesz chciał nagrać podobny to podpowiem, że hitem w "komputerach do gier z portalu aukcyjnego" jest i7-4770. Zrobili upgrade :D
Dopiero sprzęt klasy 386 radził sobie z grammi typu Doom + karta VGA. Hercules był używany tylko do zadań biurowych. Poza tym optymalny RAM to 4MB dla tego typu gier, zresztą był komunikat no XMS memory.
32:41 dwa ostatnie filmy pokazują idealnie przeskok technologiczny przez te prawie 40 lat. Dzisiaj w taka grę zagrasz na sprzęcie kuchennym wtedy na pc grałeś w pokaz slajdów
Byłaby spora szansa (9:14), że nie używalibyśmy tego badziewia zwłaszcza w połączeniu z innym zwanym Gwindow$. Już MS-DOS był badziewiem (w czasie MS-DOS były lepsze rozwiązania) a Gwin to porażka jakich mało. mam nadzieję, że niedługo przestanie być popularny!
Taka merytoryczna poprawka - 8:11 - to nie jest EISA, tylko 16 bitowe ISA. Standard EISA był rozszerzeniem do 32-bitów i używał innych, "dwupoziomowych" złącz, gdzie górna część posiadała całość normalnej szyny ISA, zaś dolna - obsadzona głębiej - część odpowiadającą za utworzenie z całego slotu magistrali EISA. Tak na prawdę standard ten nie przyjął się zbyt szeroko, choć był dedykowany dla nowopowstałego 386. Głównie skończył w serwerach i stacjach roboczych, a odszedł w zapomnienie całkowicie poprzez wprowadzenie PCI-X, który był gwoździem do jego trumny.
Czemu zakładasz, że udostępnienie kodu BIOSu było niedopatrzeniem, skoro potem dokładnie wyjaśniasz jaki był jego cel? To było dokładnie przemyślane przez IBM i jak widać, przynajmniej na początku się sprawdzało.
@ZMASLO w @7:57 trochę masz nieadekwatne obrazki do tego co mówisz, EISA to nie ISA, ISA to 8 i 16bit, EISA to 32BIT i inne złącza, w które pasowały po prostu karty ISA 8 i 16bit. Z EISA nie powstało PCI.
Herculesa miałem sparowanego z... 286 ;-) Cisnęło się w test drive, prince of persia czy electro body (ta ostatnia to była akurat polska gra, dowiedziałem się o tym już bardzo po czasie ;- )
Ło panie, dopiero na AWE64 Gold kupionym w 2013 roku (miałem wtedy pierdolca w czasach technikum informatycznego, że brałem każdego starocia z 486/Pentium do domu z tejże szkoły XD) dowiedziałem się, że muzyka lepiej brzmi niż na kodekach Realteka.
Jesli chcesz naprawde przypieszyc ten komputer to uzyj karty np. Orchid Tiny Turbo 286. Karta zawiera procesor 286 i zastepuje 8088. Aha i moje osobiste zdanie to ze ten zielony monitor fajniej wyglada. Pozdrawiam
Przy okazji, chciałem Wam życzyć zdrowych i spokojnych świąt! 😀🎄
dzięki, nawzajem!
Dzięki tobie też życzę wesołych świąt❤
Nawzajem ❤
Nawzajem
Dzięki w końcu świąteczny odcinek
W 1993 roku - właśnie w TAG-u, pisałem moją pracę magisterską.
Wydruk mam do dzisiaj.
Ja pracę dyplomową 👍😋
Wow 😅
Ja TAGa sie uczyłem w LO w 1994r. a magisterkę kodowałem w LaTeX'u
Retro to najlepsza rzecz jaka się ogląda :) obaj z Kamilem fajnie , że wracacie do takich rzeczy
Kilka minut temu obejrzałam pierwszy odcinek z serii naprawy tego komputera, a tu niespodzianka! Wyskakuje mi ten film, i z radością od razu klikam! Dziękuje za kolejny nowy film, pozdrawiam!
W materiale jest pewien błąd - zarówno oryginalny 8 bitowy slot (formalnie PC-bus), jak i jego rozszerzona 16-bitowa wersja (formalnie AT-bus) zostały nazwane (przez "gang dziewięciu") tą samą nazwą - ISA. Standard EISA, wprowadzony w 1989 roku, to wersja 32-bitowa, która okazała się totalnym niewypałem i była chyba nawet rzadziej spotykana niż MCA. EISA, podobnie jak MCA, była 32-bitowa. Złącze EISA miało dwa poziomy styków, podobnie jak AGP, choć wymiarowo było identyczne z 16-bitowym złączem ISA i można było do niego wkładać 8- i 16-bitowe karty ISA.
EISA niewypałem? Nie w serwerach.
@zzavatski Komercyjnym niewypałem, serwery to jednak niszowy rynek, a sama EISA "żyła" bardzo krótko w porównaniu z ISA czy PCI. Korzystało z niej Olivetti i IBM, 32-bitowych kart poza kontrolerami SCSI Adapteca praktycznie nie było. W systemach 386 praktycznie niespotykana, występowała tylko w erze 486, gdzie (niezbyt skutecznie) konkurowała z VLB i PCI.
@@TzOk EISA była niszą, bo high end zawsze jest niszą. PCI64 też było niszą. (VLB to był hack, więc się nie odnoszę).
@zzavatski Skoro coś co zostało pomyślane jako następca masowo stosowanego standardu, znajduje jedynie niszowe zastosowanie, to można chyba powiedzieć, że okazało się niewypałem. Nawet wśród pomysłodawców standardu EISA, nie wszyscy producenci zdecydowali się wdrożyć to rozwiązanie w swoich produktach, to chyba o czymś świadczy.
@@TzOk Czy Pentium Pro to też niewypał? A cały dzisiejszy rynek serwerów wywodzący się z x86? Przecież x86 to synonim komputera osobistego.
ale czy odpali crysisa? (albo pokaże kręcącego się bombelka)
Podobno trzeba napisać bombelka na znakach ascii pod dosa 😀
@ZMASLO a crysis to z sam siebie odpali
ulala w koncu znowu cos retro
Świetny materiał! Dzięki wielkie za niego !
Przypomniałem sobie właśnie DOSa. Uświadomiłem sobie jaki jestem stary. Wielkie Dzięki ZMASLO. Idę poprawię sobie humor kawałkiem śledzia. WESOŁYCH ŚWIAT !
Teraz czekamy na XT a potem 286, które Prince of Pesia na Harkulesie ogarnia jak 3a. Zajebisty materiał
Jak 286 to i Prehistorik 2 😎
dzieki tej grze doom nie musialem pisac pytania jak wygladal by obraz na kolorowym ekranie a nie na tym starym monochromatycznym wyswietlaczu :) fajnie wiedziec i super odcinek :)
w końcu cos z Retro i wesołych świąt
wesołych świąt!
Zdrowych wesołych
Lubie takie materiały :) Bardzo mnie kusi by "odzyskać" swój pierwszy komputer....który pod marką California Access (jak sie okazało to był "polska marka") był moim pierwszym krokiem w świat PCów....mój CA z 8086 8Mhz , 640kg RAM, 2x360kb FDD, grafika Herkules (i monitor cz-b) .....bez dysku twardego za to z DOS 3.30 ...działało na nim nawet SiM City czy Empire....
640 kilogramów?🤔 nie kilobajtów?
@@binabalbina107 autokorekta :) oczywiście że 640kB
kiedyś na bazarze udało mi sie kupić dyskietkę 5,25 SD (bułgarską od "ruskich") zrobiłem z boku wcięcię i...poszła na DD
Takie odcinki to ja lubię, Retro pełną gębą.
W końcu kontynuacja! Wesołych Świąt i wszystkiego WZAJEMNIE! xD
fajny materiał! To kiedy coś "z półki magazynowej" bierzesz od nas do filmu? :) Wesołych Świąt!!
Miałem starego XT z Herculesem i bursztynowym monitorem. To był sztos.
Dziękuję że wkońcu pojawil się odcinek o pierwszym ibm 5150
Wesołych świąt ZMASLO 🎄 Retro fajnie❤️
kocham stare kompy a najbardziej upgredy
Nie mogłem sie doczekać odcinka
Moje początki gameingu :D heheh Zmaslo dzięki za ten odcinek :)
Witam ! Oglądam cały materiał plus łapka w górę !
Piękny sprzęt 😎 z tym bootowaniem z karty CF mam dokładnie ten sam problem na swoim Pentium 2, ale aż tak głęboko nie kopałem jak sie tego problemu pozbyć. Założyłem stary dysk tależowy i jazda.
Super materiał!
Zaczynałem od czegoś lepszego hehe pozdrawiam
Takiego kompa chciałabym teraz pod choinkę. W latach 90 moi rodzice mieli IBM-a ze stacją CD, chociaż byli biedni. Mama musiała mieć komputer, bo byla nauczycielką informatyki. Przez chwilę byłem elitą w podstawówce. Koledzy jak zobaczyli realistyczne(jak na tamte czasy) gry to im odbierało mowę. Wszystkie gry jakie miałem jako smarkacz to były piraty z giełdy albo niemieckie oryginały z targu rupieci. W porównaniu do gier na CD to gry z kartridży Pegasusa czy kaset/dyskietek Commodore 64 to były jakieś popierdółki na max 1h.
Moje ulubione gry z tamtych czasów to seria Commander Keen-odpowiednia gra dla 8 letnich chłopców, do tego nauka angielskiego Word Rescue. Kiedyś można było zrobić grę edukacyjną która nie była gniotem. No i seria w którą gram do dzisiaj czyli pierwsze Command & Conquer z filmami.
Wesolych Swiat! Oby zMASŁO bylo tanie! 😁
ulala, już czekam po raklamie aby obejrzeć ;). Pozdro zmaślak
biedaku kup premium
@@xvcmae biedaku zainstaluj adblocki
Piękne te zielone monitory.
Lubię tego gościa. Nie ma brody czyli jest mojego wyznania 😉😄
Dooma nie da się odpalić na teście ciążowym. Jedyna próba to było uruchomienie doom na andurino czy rapsbery i wykorzystanie ekranu testu.
Materiał bardzo mi się podobał! Retro pełną parą 😉 moje klimaty to walka z 386-486, dlatego podziwiam wytrwałość i ogarnięcie tak archaicznego sprzętu 😉
Trafiłem 2 minuty po publikacji zapowiada się fajnie
Bardzo ciekawe robisz filmy o technologi ja akurat oglądam na komputerze lenovo :}
Dawne piękne czasy i jeszcze przydzielanie pamięci pod dos w latach 90 😂
Musisz zrobić overclok, lub wsadzić 8088 od NECa, ponoć był szybszy od oryginalnego I8088 przy tym samym zegarze. Zobacz jeszcze czy tego Dooma nie da się się przypadkiem odpalić w trybie z FPU. Niektóre gry DOSowe chyba miały taką opcję.?
Zobaczymy co da się zrobić, kusi mnie kiedyś żeby się pobawić innymi systemami jak CP/M, a może jakąś specjalną wersję linuxa uda się odpalić - kto wie 😆
To samo chciałem zaproponować, dokładnie Nec V20 (dla systemów 8088, nie mylić z V30 dla 8086). Był ponoć 20-30% szybszy przy tym samym zegarze.
Ja do swojej 286 dokupiłem okazyjnie koprocesor IIT, ale realnie przed 486 to z niego korzystał tylko AutoCAD, wspomniany Flight Simulator oraz dema do rysowania fraktali. Z V20 skorzysta każdy program ;)
Polecam dokument "Krzemowi Kowboje" opowiada o początkach pecetów i o tym jak dzięki Compaqowi i innym firmom dziś mówimy PC a nie IBM
Wspaniały odcinek, czekam na więcej.
Ciekawi mnie tylko ile taka maszynka ciągnie prądu?
Loo w końcu coś retro
Fajnie patrzeć jak uparcie próbujesz w Prince of Persia przeskoczyć wroga czego zrobić się nie da bo trzeba go pokonać mieczem...
Wesołych świąt.
Da się to zrobić, speedrunnerzy to wykorzystują.
@@vvgr409 O kurde :D Hau hau! Odszczekuję!
@@unclehoszczecin ja tẹ grẹ pamiẹtam jako dziecko.
Jak zwykle dobry film
Wesołych! A tak BTW: Jak się Postarasz to i POP na tej konfiguracji bardziej płynnie Odpalisz😁Gdzie żyłka Tunera? No ! jeszcze trochę...
Elo :) Jak możesz zrób proszę jakiś materiał czy warto kupić all in one :P Zastanawiam się nad zakupem. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka na nowy rok
Wesołych świąt Zmasło!
Cudowna maszyna.
Ma w sobie coś osobliwego, jak większość maszyn z tamtej epoki. Dzisiejsze Pecety już tak czarujące nie są
Obok gniazda klawiatury jest gniazdo dla magnetofonu tak jak w C64 czy Atari 8bit.
Dziękuję za życzenia. Tobie i Twojej rodzinie też życzę Wszystkiego najlepszego,zdrowych I spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Oraz chcę podziękować za pomoc przy thinkpadzie t470.dziekuje że odpowiedziałeś na pytania widzowi kanału. To potwierdza że to co robisz robisz z pasją. Powodzenia w rozwoju kanału
Gdyby były wolne sloty to XT-IDE (czy tam CF-XT) może współdziałać z kontrolerem ST-506, nie będzie co prawda listował dysków MFM, ale jak wciśniesz D, to zabootuje z pierwszego dysku MFM, a jak wciśniesz E to z drugiego (jak nic nie wciśniesz, lub wciśniesz C to z karty CF). Oczywiście musisz zadbać, by adres IO nie kolidował z kontrolerem ST-506 (MFM).
Swoją drogą XUB to jeden z genialnych mechanizmów IBM-PC - czyli rozszerzenia BIOSu, dzięki temu rozwiązaniu, nowo projektowane karty mogły rozszerzać lub zastępować systemowe procedury BIOSu.
Nie wiem też czemu tak wiele ludzi korzysta z archaicznej bety v.2.0.0b3 XUBa. Można uaktualnić bez programatora, tylko pamiętaj aby najpierw ją skonfigurować, obrazy pobrane ze strony projektu nie zadziałają bez ich wcześniejszej konfiguracji.
Wygląda jak PC z Fallouta 😅
Super ciekawy materiał
Ja zaczynałem od C64 a potem wykonałem skok na Amigę. A600, A1200, A3000, A4000, A1200ppc200MHz+Permedia...pecet zagościł u mnie dopiero w 2004 roku. Można mnie mieć za jakiegoś masochistę z tą Amigą ale żywiłem do niej sentyment, że filmy obrabiałem przez nockę a na drugi dzień oglądałem w 320x256 w oienku bez napisów i lektora. System dopalony na maksa w 32bitach i 1024x768 śmigał i był responsywny, dla mnie. Niestety przestawianie ikonek to było za mało. Tak miałem w 2002 roku. Potem tylko pecety...a teraz za "imitację" AmigaOs służy mi kolejna dystrybucja Linuxa na x86. Dorosłem. Komputer nie jest dla mnie już niczym innym jak mikrofala, pralka, telewizor. Ot elektronika użytkowa. Dlatego leci do mnie kurierem rpi500 :D i będę się jarał ;).
Miałem IBM PC 8088 10mhz. Mój pierwszy PC. Przedtem była Amiga 600 i Commodore 64
Mogles zmniejszyć DOOMA do ekranu wielkości pocztowki, i wtedy bys ujrzal prawdziwą moc drzemiaca w tym sprzęcie.
A wzrok masz dobry, boś młody jeszcze i nawet bys wszystko widział.
Wiec proszę o jakis edit filmiku, bo hardcorowy gracz z lat 90 na pewno by taka opcje sprawdzil. Dodatkowo mozna sprawdzic kilka rozmiarow obrazu z DOOMEM.
No to masz pomysl na benchmark, wiec hop hop testować 😜
Hej! Retro jest bardzo fajne z Twojej strony, natomiast brakuje mi filmów pokroju tego, co był z i7-2500k. Jeśli będziesz chciał nagrać podobny to podpowiem, że hitem w "komputerach do gier z portalu aukcyjnego" jest i7-4770. Zrobili upgrade :D
Dopiero sprzęt klasy 386 radził sobie z grammi typu Doom + karta VGA. Hercules był używany tylko do zadań biurowych. Poza tym optymalny RAM to 4MB dla tego typu gier, zresztą był komunikat no XMS memory.
32:41 dwa ostatnie filmy pokazują idealnie przeskok technologiczny przez te prawie 40 lat. Dzisiaj w taka grę zagrasz na sprzęcie kuchennym wtedy na pc grałeś w pokaz slajdów
Pamiętam że mając kompa z Herculesem kiedyś dorwałem jakiś emulator CGA dla tej karty i dzięki temu mogłem odpalać więcej gier
Świetny materiał :)
A co to za wersja Doom? Pierwszy Doom wymagał 4 MB RAM a na tym komputerze jest 512 kb?
wesołego komputera ze śmietnika!
Jest fajny serial Halt and Catch Fire i tam właśnie była scena że inna firma wykorzystała kod biosu IBM do swojego komputera .
Kazdemu co to czyta zycze milych swiat 🎉🎄
Bardzo ciekawy film.
Siema zmaslo zrub test gotowca z alegro za 3k
Przypomniałeś mi dzieciństwo 😁👍286 herkules
elo
Mam pytanie: czy po wyjęciu kontrolera dysku twardego i kontrolera flopa zgłosi się Basic?
Dokładnie tak, mało tego idzie do niego wejść również z XT-IDE
Byłaby spora szansa (9:14), że nie używalibyśmy tego badziewia zwłaszcza w połączeniu z innym zwanym Gwindow$. Już MS-DOS był badziewiem (w czasie MS-DOS były lepsze rozwiązania) a Gwin to porażka jakich mało. mam nadzieję, że niedługo przestanie być popularny!
17:11 aż się zakrztusiłem
fajny prezent pod choinkę :D taki filmik o IBMie
Lubię tego typu odcinki 👍🏻
Szybko wstawiłeś 2 cześć:D bo zwykle się nie spieszysz tak jak z 3 częścią a600 :D
podobno to dlatego, że mam awersję do trójek jak Valve 😅
turowy doom na koniec dobre dobre :D
Doom na xt w moich czasach było to nie możliwe, doom wymagał min 4mb ramu ,,💪👍
Wesołych ZMASLO 🎄
wesolych swiat(kiedy komputer ze smietnika :))
Taka merytoryczna poprawka - 8:11 - to nie jest EISA, tylko 16 bitowe ISA. Standard EISA był rozszerzeniem do 32-bitów i używał innych, "dwupoziomowych" złącz, gdzie górna część posiadała całość normalnej szyny ISA, zaś dolna - obsadzona głębiej - część odpowiadającą za utworzenie z całego slotu magistrali EISA. Tak na prawdę standard ten nie przyjął się zbyt szeroko, choć był dedykowany dla nowopowstałego 386. Głównie skończył w serwerach i stacjach roboczych, a odszedł w zapomnienie całkowicie poprzez wprowadzenie PCI-X, który był gwoździem do jego trumny.
Wesołych Świąt
Fajne filmy robisz
5:40 Kiedyś na PC mówiło się grzyb albo standard blaszano-przemysłowy.
Chyba w epoce kamienia
i5-12490F przebija wydajnością ultra 9 285k i nie rozumiem po co kupować inny procesor nisz i5-12490F
kocu dzeki zmasko fajni
Wesołych świąt
Fantastyczny materiał o fantastycznym komputerze, którego jednak nie chciałbym mieć.
Jesteś moim idolem
W Doomie można było skalować wielkość okna renderowania aż do malutkiego pośrodku ekranu - to by go przyspieszyło dość mocno
Za co odpowiada " DUPA.CAL" 24:16 ?
Witam pana zmasło , szukam pomocy do uruchomieniem lasera konturowego do cnc akurat na
Ms dos
Czemu zakładasz, że udostępnienie kodu BIOSu było niedopatrzeniem, skoro potem dokładnie wyjaśniasz jaki był jego cel? To było dokładnie przemyślane przez IBM i jak widać, przynajmniej na początku się sprawdzało.
super materiał Zmaslo
a czy wrócisz do seria Amiga
Wesołych :)
Przepraszam za 30 minut spóźnienia
Jeśli obiecasz poprawę to wybaczymy
Wesołych świąt i leszpego nowego roku dla wszystkich oglądających
@ZMASLO w @7:57 trochę masz nieadekwatne obrazki do tego co mówisz, EISA to nie ISA, ISA to 8 i 16bit, EISA to 32BIT i inne złącza, w które pasowały po prostu karty ISA 8 i 16bit. Z EISA nie powstało PCI.
No to czekamy na DOOMa na teście ciążowym 😁
Herculesa miałem sparowanego z... 286 ;-) Cisnęło się w test drive, prince of persia czy electro body (ta ostatnia to była akurat polska gra, dowiedziałem się o tym już bardzo po czasie ;- )
17:04 Czy możemy już gratulować?
Mega retro pc
Miałem AWE 64 na ISA, ale to grało . Myślę że obecny mój Realtek 897 to kicha.
Ło panie, dopiero na AWE64 Gold kupionym w 2013 roku (miałem wtedy pierdolca w czasach technikum informatycznego, że brałem każdego starocia z 486/Pentium do domu z tejże szkoły XD) dowiedziałem się, że muzyka lepiej brzmi niż na kodekach Realteka.
Hej Zmaslo!
Komputery 8-bit z tamtych czasów (22:10) miały kolorową grafikę, lepszy dźwięk i więcej FPS. Przy okazji były kilka razy tańsze od blaszaka!
Jesli chcesz naprawde przypieszyc ten komputer to uzyj karty np. Orchid Tiny Turbo 286. Karta zawiera procesor 286 i zastepuje 8088. Aha i moje osobiste zdanie to ze ten zielony monitor fajniej wyglada. Pozdrawiam