Awantury Literackie i Hist. Recommendation Tag pod zegarem cz 1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 51

  • @oksiazkach
    @oksiazkach 8 หลายเดือนก่อน +4

    Wspaniała opowieść o książkach, lista do przeczytania spuchła niesamowicie zwłaszcza, że o części książek nigdy nie słyszałam a brzmią ultra interesująco. Najlepsze jest to, że będzie druga część :D

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Witam i dziekuję za miłe słowo. Postaram się nie zawieść i w drugiej części. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ukaszkoszewski5333
    @ukaszkoszewski5333 8 หลายเดือนก่อน +1

    Nawet nie zwróciłem uwagi, jak minęła godzina i to zdecydowanie nie była stracona godzina. Uwielbiam posłuchać przedstawianej z pasją opowieści o książkach. Tym bardziej, że prezentowane pozycje zapowiadają się naprawdę interesująco :-)

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Co do pasji to i tak się hamuję, żeby mnie nie poniosło. Staram się też panować nad dygresjami, żeby chociaż piętrowych nie było. Pozdrawiam serdecznie. PS. No i to pioruńskie "w każdym BĄDŹ razie" przypczepiło się jak rzep... Jednak walczę z nim dzielnie. Dzięki za zwrócenie mi na to uwagi.

    • @ukaszkoszewski5333
      @ukaszkoszewski5333 8 หลายเดือนก่อน

      @@emigrant41 Pewien nauczyciel matematyki powiedział do swoich uczniów: Ile razy mam wam powtarzać, że połowy są zawsze równe? Ale co tam. I tak większa połowa z was tego nie zrozumie

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      @@ukaszkoszewski5333 😆 Dobre! Kupuję to.

  • @poczytajmycos
    @poczytajmycos 8 หลายเดือนก่อน +2

    "Podniebna krucjata" to coś, co BARDZO chciałabym przeczytać :) Bardzo się cieszę, że w swoich filmach opowiada Pan o starych i mniej znanych książkach, przecież to są istne perełki!
    "My, dzieci z dworca ZOO" to była lektura obowiązkowa (oczywiście nie w sensie kanonu lektur szkolnych) w moich licealnych czasach w połowie lat 90tych, no po prostu w dobrym guście było to czytać. Nigdy nie myślałam, że rzeczywiście, tak jak Pan mówi, ta książka jest popularna od 40 lat! Aż sobie muszę do niej wrócić i przeczytać z perspektywy osoby dorosłej.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. Bardzo jestem ciekawy Pani wrażeń z "Podniebnej krucjaty". Co do "My, dzieci..." to sam się zdzwiłem, kiedy się dowiedziałem (z polskiej vlogosfery zresztą, więc ostatnio), że to nadal popularna pozycja wśród młodych. Dobry pomysł (choć niebezpieczny) z tym ponownym przeczytaniem tego. Chyba sam spróbuję. 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

    • @poczytajmycos
      @poczytajmycos 8 หลายเดือนก่อน

      @@emigrant41 "Krucjatę" zamówiłam już w mojej bibliotece, króciutkie to, 140 stron, akurat na wieczór :)
      A o "Dzieciach" to chyba zrobię osobny film, porównanie wrażeń 16latki i 46latki (prawie) :)

  • @joannachrabi3972
    @joannachrabi3972 8 หลายเดือนก่อน

    Zegar fantastyczny 😊😊😊

  • @magdeuke
    @magdeuke 8 หลายเดือนก่อน +1

    Wow, ile książek i to w większości mi nieznanych🫣 a tu jeszcze druga część się zapowiada😁 czekam, czekam😊

  • @EvaMarg
    @EvaMarg 8 หลายเดือนก่อน

    Piekny zegar, i pieknie bije :-) Gotarczyka juz zamowilam.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. U Gontarczyka rzetelność przekazu gwarantowana, a jako że Panią najwyraźniej interesują te kwestie, to i satysfakcja z lektury będzie z pewnością. Choć, szczerze mówiąc, ciężko sie czyta o tych sprawach, bo wiadomo czym to się wtedy skończyło. Pozdrawiam serdecznie.

  • @tomaszkralka7483
    @tomaszkralka7483 8 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za rekomendację książki Kirsta Bóg śpi na Mazurach wspaniała!!

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Cieszę się, że się podobała. W podobnych klimatach są jego "Wilki". W ogóle to autor godzien, moim zdaniem, poznania, bardzo płodny, choć, rzecz jasna, samych arcydzieł nie pisał. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ap8971
    @ap8971 8 หลายเดือนก่อน

    Z niecierpliwością będę czekać na drugą część filmu.Niektore ze wskazanych książek znam i tez mi się bardzo podobały,dotyczy to zwłaszcza A lasy wiecznie śpiewają i W tył zwrot....Z książek skandynawskich o wikingach i czasach sredniwiecznych wymienila bym jeszcze Krystynę córkę Lawransa Sigrid Undset i Córkę wikingów Very Henriksen.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Zrobię go jak będę mógł najszybciej. Co do ksiązki Sigrid Undset, to oczywiście jest klasyka i porównałbym to do naszej Malewskiej, przynajmniej, jesli chodzi o klasę literatury. Z książek o wikingach, poleciłbym także z czystym sumieniem "Sagę o jarlu Broniszu" Grabskiego i "Bizancjum" Stephena Lawheada.Cieszę się, że Pani zna "A lasy wiecznie..." bo wygląda na to, że to bardzo mało znana już książka (nie słyszałem, żeby ktoś o niej wspominał we vlogosferze), a z pewnością warta przeczytania. Podobnie ja książki Kishona. Pozdrawiam serdecznie.

    • @ap8971
      @ap8971 8 หลายเดือนก่อน

      @@emigrant41 Sagę o Jarlu Broniszu kiedyś czytałam ale już jej dobrze nie pamiętam .Zapisuje sobie do przeczytania tą drugą pozycję - Bizancjum,bo przyznam , że o niej nie słyszałam.Serdecznie pozdrawiam.

  • @fiszkowa
    @fiszkowa 8 หลายเดือนก่อน +1

    Niziurskiego też kocham. Ja akurat tych dwóch książek Księgi urwisów i tego zbioru opowiadań nie kojarzę, natomiast zaczytywałam się w Siódmym wtajemniczeniu oraz w Awanturze w Niekłaju. To były książki które przeczytałam (minimum) kilkanaście razy i uważam że są doskonałe.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Cieszę się w takim że Niziurski podobał się także nastepnym pokoleniom czytelniczym. Od "Awantury w Niekłaju" to ja w ogóle swoją przygodę z nim rozpocząłem i mam do tej książki wielki sentyment. "Siódme wtajemniczenie" też należy do moich ulubionych: "Matusku, wrogu mój śmiertelny, nadęty, drętwy i bezczelny, ..." 🤣 Pozdrawiam serdecznie.

  • @monikamarszaek4325
    @monikamarszaek4325 8 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za filmik, to była czysta przyjemność ❤z Pana polecajek zakupiłam cesarski poker i empirowy pasjans... Będzie czytane 😊

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      O, tu gwarantuję przyjemność lektury. Są nawet wątki kobiece, choć sam Napcio był przeciwny mieszaniu się kobiet do polityki, o wojaczce już nawet nie wspominając. Pozdrawiam serdecznie.

  • @janm.dugosz9180
    @janm.dugosz9180 8 หลายเดือนก่อน

    Jak zwykle minęła ta godzina bardzo szybko, drugą też bym wytrzymał... Niesamowite, że ma Pan we własnej historii ten epizod libijski. Bardzo ciekawa koincydencja ;)

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. Czyli Pan w takim razie też ma libijski epizod w życiorysie? Ciekawie byłóby prównać wrażenia w takim razie. Pozdrawiam.

  • @zbigniew.8261
    @zbigniew.8261 8 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry.
    👍
    Jak zawsze obejrzę po południu ,ale z 19 wymienionych punktów, 12 czytałem . Jeszcze po południu coś dopiszę.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Witam i czekam z niecierpliwością na opinie o tych książkach. Ciekawe czy bedą zbliżone. Pozdrawiam.

    • @zbigniew.8261
      @zbigniew.8261 8 หลายเดือนก่อน

      @@emigrant41
      Dobry wieczór.
      Trudno cokolwiek do Pana opowieści dodać , niektóre książki czytane w młodości na przykład Niziurski,Nienacki, inne też już czas temu.
      Mogę tylko coś od siebie dodać .Na początek King , w którymś zbiorze opowiadań ,nie pamiętam ani tytułu zbioru ani tytułu opowiadania , było o facecie który na weekend utkwił w toi toiu gdzieś na odludziu i próbował się wydostać (lubię też opis inspiracji Kinga dzięki której powstało opowiadanie) , efekt opowiadania taki , że od tamtego czasu nie wejdę do czegoś takiego .
      Zofia Kossak tu dodam jeszcze "Pożoga" i "Przymierze" . Forsyth wszystko . Reszta jeżeli czytana to niekoniecznie mnie zainteresowała.
      I zgodnie z obietnicą co ja przeczytałam od ostatniego spotkania .
      "Wspomnienia Kaszuba spod Verdun"
      Bernard Potrykus, tylko 104 strony , bardzo ciekawa. Tadeusz Konwicki " Kalendarz i klepsydra" przypomnienie bo u Pana też się pojawił autor i przyszykowana:
      "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku"
      Bernard Newman.
      A jeszcze jest przez Polskę w ruinie i przez Polskę ludową .
      Pierwsza , interesują mnie czasy II RP.Dwie następne , niekoniecznie.
      W bonito promocja wyd Filia, to kupione.
      "Szaleństwo w ciemnościach" Palin, "Pierwsze kroki" DeSilva, po tej dużo sobie obiecuje , zobaczymy .
      Raz jeszcze pozdrawiam serdecznie i czekam na następne spotkanie.

  • @Adrian-fq6vl
    @Adrian-fq6vl 8 หลายเดือนก่อน

    Przeczytałem Psy Wojny od razu jak tylko o nich usłyszałem od Pana świetna dziękuję 😅
    Zajęła pierwsze miejsce na liście moich ulubionych książek. Uwielbiam ją postawię jej ołtarzyk 😂😂😂

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Ciszę się, że się podobała. Inne książki Forsytha też są dobre (te wcześniejsze głównie), a zwłaszcza "Dzień Szakala" O zamachu na DeGaulle'a.

  • @monikachoros7128
    @monikachoros7128 8 หลายเดือนก่อน

    Zwarzywszy na fakt, że mamy bardzo podobne oceny książek i pisarzy, chciałabym poprosić o "Awanturę....." na temat Józefa i Stanisława Mackiewiczów. Każdy z braci z różnych powodów literackich i historycznych zasługuje na uwagę i propagowanie ich twórczości. A jak widzę zasięgi kanału rosną 🤗

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Witm serdecznie. Ba, Mackiewicze... Temat rzeka. a właściwie dwie rzeki. Za to obie rwące i spienione. Dwóch braci, każdy inny. Młodszy to gigant i literatury i moralności, godzien najwyższego podziwu moim zdaniem, starszy ciekawszy, bo bardziej złożony i kontrowersyjny. Obaj z pewnością zasługują na oddzielne odcinki. Myślałem już o tym, zwłaszcza o Cacie, ale to wymaga wprzypomnienia wielu lektur, którymi się, co prawda, zaczytywałem, ale jeszcze w latach 90-tych. Mam jednak wielką chęć zmierzyć się z tym tematem. Proszę o cierpliwość i pozdrawiam mocno.

  • @ZadzioraPandora
    @ZadzioraPandora 3 หลายเดือนก่อน

    Super odcinek! Kiedy ja to wszystko przeczytam. ;P

    • @emigrant41
      @emigrant41  3 หลายเดือนก่อน

      Cóż mogę powiedzieć? Chyba tyle, że znam ten ból.. 🙂 Poza tym- dzięki za miłe słowo. Będzie tego więcej.😁

  • @fiszkowa
    @fiszkowa 8 หลายเดือนก่อน

    Cieplarnię mam zapisaną na liście do przeczytania - mam mocno reprezentowaną tam sekcję sci-fi ale w tym roku mam ogromną chęć na ten gatunek, więc może wreszcie się uda :)

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Życzę bardzo, żeby się udało, bo tam jest dużo świetnych pozycji i czekam na kolejne Pani filmiki z tych lektur. (Mam tu w oglądaniu zaległości, które z pewnością nadrobię) Pozdrawiam serdecznie.

  • @nie-zahistoria1026
    @nie-zahistoria1026 8 หลายเดือนก่อน +4

    Wiesz co? Mógłbyś dodawać mniej filmów. Mam w domu już tyle książek, że życia mi nie starczy, żeby je wszystkie przeczytać, a tu dodajesz kolejny film i robisz mi smaka na następne. Zwłaszcza te "Psy wojny", powieści kryminalne z czasów PRL czy książka Kinga prezentują się wyjątkowo interesująco. Także przystopuj trochę! Choć może jednak nie. Zawsze miło jest posłuchać, jak ktoś z taką pasją opowiada o książkach :)

    • @Adrian-fq6vl
      @Adrian-fq6vl 8 หลายเดือนก่อน

      Psy wojny zdecydowanie polecam połknąłem w jedną noc nie da się oderwać! Świetna 😃

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 หลายเดือนก่อน

      Zgadzam się w stu procentach, u mnie było z tą książką tak samo.

  • @ap8971
    @ap8971 8 หลายเดือนก่อน

    Cieplarnia tez bardzo mi się podobala podobnie jak inna książka tego autora Non stop , której zakonczenia takze nie da się zapomnieć.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Witam. Zgadza się- "Non stop" przeczytałem długo po "Cieplarni" i też ją cenię za klimat i zakończenie, jednak "C." wywarła na mnie większe wrażenie. Może dlatego, że czytałem ją będąc dużo młodszym.🙂

  • @marzenalilac
    @marzenalilac 8 หลายเดือนก่อน

    supersam - ale dawno nie slyszalam tego słowa :) , kupiłam Cieplarnie pod wpływem Pana recenzji to pierwsza ksiazke ktorej nie mogę "przejsc" ktora czytałam z Pana polecenia jestem zdziwiona bo wszystko sie zgadza gatunek ,temat , polecający :) a ja nie mogę , zrobię trzecie podejscie za jakis czas :/

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. Czasem tak bywa i u mnie. Czasem nie jest ten czas na książkę (kiedy indziej wchodzi "od jednego strzału"), czasem po prostu nie podchodzi. Niby wszystko jest, co trzeba a jednak coś przeszkadza i to często człowiek nie bardzo może nawet wskazać co. Moge tylko powiedziec, że na mnie Cieplarnia wywierała podczas lektury wpływ wręcz prawie hipnotyczny. To jedna z tych książek, które swoim kilmatem wciagają jak bagno. Ale klimat rzeczywiście jest specyficzny i pewnie nie każdemu może pasować. Pozdrawiam serdecznie z nadzieją, że i u Pani jednak Cieplarnia "się przetrze."

  • @kinczyta
    @kinczyta 8 หลายเดือนก่อน

    O, ja ogladalam film dokumentalny o powstawaniu frakcji czerwonej armii oparty na dokumentach i filmach przez nich stworzonych, ciekawa jestem czy to sie pokrywa z ta ksiazka. Podejrzewam, ze film musial sie nia inspirowac przynajmniej w jakims stopniu

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      Filmu nie oglądałem (chyba, bo coś tam kiedyś widywałem w tym temacie, ale nie wiem czy mówimy o tym samym), ale książka jest arcydobra i pożyteczna. No i niesie nadzieję; skoro i ta dziewczyna nie zatraciła w takich warunkach wychowania kompasu moralnego to znaczy, że jednak można. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Joanna55.
    @Joanna55. 8 หลายเดือนก่อน +2

    Wytrwać nie było trudno.Widzę, że czytaliśmy podobne lektury.Nie znam tylko "Cieplarni", ale " Czystą robotę" poszukam.Które opowiadanie z " Trzynastego występku" zrobiło na Tobie takie wrażenie?Wydaje mi się, że znam dobrze twórczość Niziurskiego, ale jakoś nie przypominam sobie ważnego zakończenia.W czasach dzieciństwa namiętnie czytałam" Chłopców ze Starówki" H.Rudnickiej i "Dzieci Warszawy"Marii Zarebińskiej.Moi koledzy z klasy domagali się opowieści Wiktora Zawady " Kaktusy z Zielonej ulicy" i dalszych książek.Moja wychowawczyni była wicedyrektorką i ciągle wzywali ją, by coś załatwiała. Wychodząc z klasy( zgroza)rzucała:wychodzę, a Joasia wam poopowiada, co przeczytała.To opowiadałam. 😂😂😂😂😂

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน +1

      Oj "Czystą robotę" polecam bardzo. Zapomniałem nawet dodać, że opowiadnia te charakteryzują się bardzo niespodzianymi zakończeniami, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę. Co do "Trzynastego..." to chodzi mi o opowiadanie Gruby. Zakończenie w ogóle "zwaliło mnie z nóg" i, jak pisałem, pojąłem jego sens (tak myślę) dopiero później. "Dzieci Warszawy" nie znam, podobnie "Kaktusów..." ale "Chłopcy ze starówki" to była, o ile pamiętam lektura; czytało sie to dobrze, ale nie zostawało na zawsze. Już prędzej "Łysek z pokładu Idy" Morcinka czy "Nasza szkapa" Konopnickiej. Pozdrawiam serdecznie. PS. Ale fucha z tym opowiadaniem lektur! 😊

    • @Joanna55.
      @Joanna55. 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@emigrant41 Masz rację, opowiadanie "Grubas" i dzisiaj jest wstrząsające.Z naiwnością dziecka wierzyłam, że wszystko będzie dobrze, chociaż dobrze nie było, bo stan krytyczny.Zabraklo dręczycielom- przyjaciołom odwagi z wycofania się z karkołomnego nawet dla nich, sprawnych, zadania dla "Grubasa".Z perspektywy czasu nawet dzisiaj opowiadania nie mają smrodku dydaktycznego.I ta ciekawa galeria postaci kolegów, uczniów, nauczycieli, dyrektorów , woźnych , i sąsiadów.Pomysłowość uczniów nie miała granic, podobnie jak nazwiska bohaterów. A Niziurski chyba zapomniany.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      @@Joanna55. Co do "Grubasa" to oczywiście końcowa sytuacja wpisuje się w to, co wcześniej napisałem o konsekwencjach nie cofnięcia się, nie zobaczenia tej granicy, kiedy trzeba powiedzić- OK, dość, przeginamy. Mnie jednak w tym osłupieniem i niezrozumieniem od razu chodziło o ostanią scenę pod szpitalem i to, co im powiedział ojciec o tym jak syn ich jemu przedstawiał. To mną dopiero wstrząsnęło aż do osłupieina. Jakieś 12, 13 lat wtedy miałem.

    • @Joanna55.
      @Joanna55. 8 หลายเดือนก่อน

      @@emigrant41 Nazywam takie.zschowanie " odwagą Nemeczka", bohaterskiej postawy lojalności wobec kolegów, którzy absolutnie na to nie zasłużyli.

    • @emigrant41
      @emigrant41  8 หลายเดือนก่อน

      @@Joanna55. O, to bardzo trafne określenie!

  • @wodzimierzzima3599
    @wodzimierzzima3599 8 หลายเดือนก่อน

    📚🍀