Witam , jak do dzisiaj nie spotkałem lepszego fachowca w tematach prezentowanych na Pana kanale YT . Wielkie uznanie i dzięki ,tylko szkoda że w usługach zbyt często trafiamy na ,,fachowców,,,Pozdrawiam.
9 หลายเดือนก่อน +1
Dzięki :) Staram się - choć fachowcem nie jestem, wszystko wiem z Internetu pytając innych i oglądając filmiki i czytając fora internetowe :) No niestety :/ Pozdro!
No i właśnie też się tak zastanawiałem, jak montowałem sobie w Favoritce przed Złombolem Staga Gofasta - robiłem na wzór tego co wcześniej było na trójnikach, ale się zastanawiałem, czy nie ma lepszego rozwiązania - w końcu dwa dodatkowe trójniki w układzie, to dwa dodatkowe miejsca, gdzie coś może pieprznąć :) Ale z drugiej strony - redukcje też... Zastanawiałem się przez chwilę, czy to nie zakłóci wydajności układu, ale przecież rurki w nagrzewnicy są jeszcze węższe, niż nyple reduktora... I proszę ogrzać pieska :D
11 หลายเดือนก่อน
Jak tylko jest opcja to zakładać szeregowo i wszystko jest dobrze :) A nawet lepiej - teraz na autostradzie mam o wiele lepiej dogrzany reduktor niż wcześniej :) Jasne :) Pozdrawiam! ;)
Cuda w Niemcach poprawiałem po gaziasz gdzie w m54b25 szeregowo podłączył jeszcze na powrocie do zbiorniczka. Tragedia. Wskazówka w pionie 90st a na reduktorze w sofcie 17 st. I wyłączało gaz. Instalacja brc
Witam Ja rowniez podlaczylem reduktor szeregowo (Skoda octavia 1 silnik 2.0). tylko ja podpielem reduktor przed wymiennikiem ciepla podstawy filtra oleju. Reduktor odbiera cieplo z ukladu i lepiej chodzi olej. Średnica weży taka sama jak w reduktorze. Pozdrawiam
11 หลายเดือนก่อน +1
O widzisz, ciekawe :) Chociaż czy chłodzić olej zimą to dobrze? :P Ale tam tak naprawdę to jest obieg własny tylko dla oleju? Czy wspólny z nagrzewnicą?
@ W głowicy jest trójnik i zasilanie cieczy chodzącej płynie tylko do wymiennika ciepła a następnie do powrotu. Więc ten układ zasila tylko wymiennik oleju.
Kiedyś wypowiadałem się na temat nagrzewnicy w Twoim shorcie... kupiłem dwie nagrzewnice... nrf i nissens one mają taką samą budowę, wlotu i wylotu zaś... maja mniej żeberek na całej powierzchni i tu bym raczej upatrywał różnicę zamiennika vs oryginalnej. Druga sprawa to rurki wylotowe w każdej z nagrzewnicy są przewężone od dołu ( zamiast okrągłych są od dołu płaskie ). Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa związana z moim autem. W skodzie mam reduktor szeregowo wpięty w wymiennik ciepła oleju. Wcześniej winę na kiepskie ogrzewanie w aucie zrzucałem na uszkodzone klapki w obudowie nagrzewnicy... udało mi się je zreanimować bez demontażu całego zespołu, ale... o ile poprawił się nadmuch na poszczególne pozycje ogrzewanie w aucie niestety się nie poprawiło. W aucie mam nagrzewnicę zamiennik i... podczas jazdy grzeje ok, na postoju jak odpale zimne auto może sobie chodzić z 15 min i leci z kratek letnie powietrze. Dzisiaj zrobiłem test... odpaliłem auto chodziło sobie może z 5 min na postoju ruszyłem zrobiłem może z 400m i zajrzałem pod maskę sprawdzić jak ciepłe węże są od nagrzewnicy... i lipa... węże oba ledwo letnie... niestety nie sprawdziłem węży na wymienniku ciepła. Dlatego zastanawiam się czy gazownik nie podłączył źle reduktora pod wymiennik ciepła. Podobno w vag wymiennik ciepła jest na małym obiegu.
11 หลายเดือนก่อน
A termostat masz sprawny na pewno? Dziś o 11 będzie film na moim kanale z diagnozy termostatu w Daihatsu Sirionie
@ Termostat jest sprawny... to już drugi zamontowany. Auto trzyma 90*C na zegarach bez problemu, podczas jazdy temp nic nie opada. W drugim aucie z 1.9tdi miałem lekko uchylony gdy silnik był zimny i już nawet latem auto dłużej się dogrzewało, więc wiem jak zachowuje się uszkodzony termostat. Reduktor mam podpięty pod wymiennik ciepła a jego umiejscowienie jest pod akumulatorem. Reduktor nie jest niczym ocieplony, węże mają z 50-60cm w jedną i drugą stronę. Węże dałem w otulinę szarą dla rurek centralnego ogrzewania. Jutro sprawdzę jedną rzecz z rana jak auto odpalę... jeśli węże od wymiennika ciepła będą szybciej ciepłe niż węże od nagrzewnicy to gdzieś jest problem z podłączeniem. W sobotę jeszcze sprawdziłem jedną rzecz... lpg mam ustawione na 30*C przełączanie a przełącza przy temp silnika 34*C odczytane vcds.
11 หลายเดือนก่อน
Nie wiem jak działa ten wymiennik ciepła, nie jest sterowany jakimś elektrozaworem? Czemu nie podłączone pod nagrzewnicę?
11 หลายเดือนก่อน
Wg mnie wymiennik ciepła oleju aż nie ma tyle temperatury do "oddania" - ciecz chłodząca to jednak ciecz chłodząca w sensie obieg nagrzewnicy - to kiedykolwiek działało dobrze czy od początku montażu są problemy?
@ Auto kupiłem w grudniu 2015r sprowadzone z DE. Zarejestrowałem przed świętami a 7 stycznia 2016r miałem lpg zamontowane. Czyli długo się autem nie najeździłem. Jak auto kupiłem to termostat był padnięty, wymieniłem na nowy przed montażem lpg, później jak auto zaczęło jeździć to po 20tys km uszczelka pod głowicą padła ( okazało się, że coś grzebali w DE bo rozrząd był wymieniony na nowy i uszczelka nie była ori ). Później padła nagrzewnica rozszczelniła się na łączeniu, ostatnio "zregenerowałem" klapki nawiewu. Dobijając do celu... dzisiaj zrobiłem test... odpaliłem auto chodziło sobie na wolnych obrotach z 5-10min podniosłem maskę i... wąż przy wymienniku ciepła cieplejszy niż węże przy nagrzewnicy... wychodzi na to, że ciepły płyn chętniej płynie w kierunku reduktora niż nagrzewnicy, różnica była spora w temperaturze, Może jakąś kryzę założyć w wąż, który podgrzewa wstępnie wymiennik ciepła a teraz puszczony jest wpierw na reduktor?
12:55 - jaką aplikacją rejestrowałeś napięcie akumulatora? Telefon cały czas był w zasięgu wtyczki OBD2, że się zarejestrowało na przestrzeni takiego czasu, czy ta "wtyczka" to bardziej jakiś "loger" z którego potem się zgrywa?
11 หลายเดือนก่อน +2
To się nagrywa na ponad miesiąc na urządzeniu a jak zasysam do telefonu regularnie to mam kilka lat wstecz nawet wykresy :) BM2 wtedy, teraz mam BM6 ale najlepszy podobno jest BT2000
@ O! Spoko urządzonka :) Tanie nie są (70-80zł z Chin), ale jako sprzęt warsztatowy by dać klientowi aby pojeździł, to całkiem niezłe. Sprawdzałeś czy faktycznie pobierają tylko te 1-1,5 mA w czasie braku połączenia z telefonem? Jak często zapisywane są próbki w czasie bezczynności? - Zdąży się wyłapać jakieś anomalie?
Cześć! Mam pytanie o akumulator w duży mróz. Czy przed rozruchem silnika warto go pobudzic poborem prądu? Rozgrzewa to elektrolit i pomaga coś, czy raczej nieopłacalna akcja bo zużywany energię? Jesli jednak to pomaga to jaki pobór prądu i na ile sekund polecasz przed rozruchem? Pozdrawiam!
11 หลายเดือนก่อน +2
Powiem Ci, myślałem o tym kiedyś, czy obciążenie akumulatora go obudzi, ale nigdy nie przetestowałem tego - ogólnie to odpalać jak się da i albo się uda albo nie uda 😀 Trzymać w domu powerbank rozruchowy i nosić go ze sobą żeby był ciepły 😉 Ja wsiadam, w benzynie przekręcam kluczyk aż pompa paliwa napompuje i odpalam - w Dieslu czekam aż zgaśnie kontrolka świec żarowych i też od razu odpalam - zawsze trzymając sprzęgło, żeby rozrusznik miał łatwiej i nie musiał w lepkim oleju skrzyni obracać - jak auto odpali czekam na sprzęgle z 3-5sekund i powoli je puszczam, żeby olej w skrzyni zdążył się rozruszać i czuć wtedy jak silnik dostaje obciążenia żeby tym kręcić 😉 Bo jak masz wciśnięte sprzęgło to cała skrzynia jest odłączona i stoi - nie kręci się. Jak puścisz sprzęgło to nawet na luzie wtedy skrzynia się obraca w środku
@ zawsze wciskam sprzeglo, latem też, przy gaszeniu również, żeby nie szarpało mocniej przy gaszeniu skrzynią z silnikiem. Rozruch wiadomo, olej gesty i nawet napęd czuć jak chce olej przenieść na kola, więc sprzeglo to musowo. Chodziło mi o ako czy ono się aktywizuje bardziej przy lekkim poborze... taka jakby rozbiegówka wstępna przed zadaniem bojowym 😃
Też myślę o takiej przeróbce tylko mam najwieksza obawę co do tej zwężki, którą trzeba zrobić w ukladzie. Czy to nie wplynie negatywnie na cos? Nie wiem, że pompa wody będzie miała ciężko czy jakieś niepotrzebne ciśnienie będzie się tworzyć w układzie. Nie wiesz może czy w reduktorze jest ważny kierunek przepływu?
9 หลายเดือนก่อน +1
W reduktorze kierunek nie ma znaczenia - co do zwężki - też tak myślałem - zobacz mój niedawny film o wymianie reduktora w Daihatsu Sirion - zmiana z Reduktora PRINS na AC R02 - ogrzewanie kabiny od razu się poprawiło 😉 Szkoda tylko, że pomyliłem się i dałem reduktor za nagrzewnicą a nie przed. Jak możesz to montuję reduktor przed nagrzewnicą - tak mam w Toledo i tak zaleca Prins i inni producenci instalacji. To chyba tylko w Polsce tak na lenia zawsze montują równolegle żeby nie było problemów z ogrzewaniem jak są elektrozawory, bo nikomu się nie chce sprawdzać - i gratis do instalacji są zawsze trójniki, więc szkoda 10zł na kolanka, nie? 😉
9 หลายเดือนก่อน +1
Dodatkowo, szeregowo nie ma żadnych problemów z odpowietrzaniem układu itp. I staraj się mieć reduktor poniżej głowicy, poniżej lustra płynu w zbiorniku wyrównawczym i będzie dobrze 👍
Gazownicy zakładają gaz od lat 80. Jak się nauczyli równolegle tak zakładają. Chociaż niektóre warsztaty zakładają szeregowo. Ja do każdego swojego auta zakładam ogrzewanie postojowe. Więc jak jest gaz, to chwilę po rozruchu na niego się przełącza. Bo ciepło już jest.
11 หลายเดือนก่อน +1
Wtedy były elektrozawory nagrzewnic? Ja myślałem, że to nowsze auta mają takie wynalazki :o
Witam Rzeżbiarz ty masz wszystko na tych spreżystych opaskach ?. Nawet zasilanie lpg na listwe ?. Jak po czasie to sie sprawdza jak to dobierać i jakiej firmy ?.
หลายเดือนก่อน
Tak, wszystko 😉 Super szczelnie, bardzo dobrze - tylko trzeba to bardzo dobrze dobrać do zastosowanych węży i osprzętu. Do silników Turbo czasem lepsze skręcane opaski - byle markowe. I też skręcanych masz dwa rodzaje - ślimaczki o dużym zakresie regulacji i takie co mają kilka mm zakresu, ale równomiernie opasają węże. Dużo też zależy od osprzętu - np. Listwa STAGa ACW01 ma króciec niby na 12mm ale jakby był na mniej - tam musiałem dać skręcaną u Darka w Skodzie. Tak samo filtr odstojnikowy LPGTECHa Perfect Blue ma jakieś króćce nieco mniejsze i na 12mm wąż musiałem dać opaski 17mm, gdzie normalnie dawałem 19mm sprężyste. Jedne węże LPG mają grubą ściankę, jedne cienką - oraz masz węże miękkie i twarde - powiem Ci z tym dobieraniem może być czasem różnie. Ale raz dobrane prawidłowo jest bezobsługowe. Niektóre warsztaty dają sprężyste tylko na węże wody, bo tam najbardziej to pracuję termicznie. A LPG robią na skręcane
W 1:10 Mówił, że przed nagrzewnicą, co moim zdaniem jest błędne.
11 หลายเดือนก่อน +2
Przed nagrzewnicą - chciałem sprawdzić czy będzie jakoś słabo auto grzać - no i wąż powrotu był przecięty w dziwnym miejscu, nie wiedziałem jak to się zachowa więc najbezpieczniej mi było zrobić to przed nagrzewnicą 😉 Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze 👍 Dziś przy -1 stopniu po całej nocy przełącza na LPG po przejechaniu 300m a ciepło w kabinie się robi po 1km jazdy 😉👍 Zybi - czemu uważasz że błąd?
Zawsze zastanawiało mnie to dlaczego równolegle, a nie szeregowo... Odpowiedź jest prosta, ELEKTROZAWÓR :) Bo jak nie puszcza na nagrzewnice to i nie idzie przez parownik. Natomiast co do montowania przed czy za nagrzewnicą... No to już chyba nie mam pytań, albo przynajmniej jedno... Chcesz mieć najpierw ciepło w samochodzie czy najpierw ma się na gaz przełączyć? :D Ja miałem astrę g 1.6 8V ale tam właśnie miałem równolegle, a szkoda, że nie przełożyłem na szeregowo... A obroty załączenia gazu podniosłem sobie sam na 3000 :P bo dopóki mi wskazówka temperatury nie wstała to nie dawałem gazu... Lżej dla silnika :D
"Chcesz mieć najpierw ciepło w samochodzie czy najpierw ma się na gaz przełączyć? " no właśnie i co wybrałeś? :) " A obroty załączenia gazu podniosłem sobie sam na 3000" w sumie ciekawy pomysł
@@avix213 2-3 minuty wiecej rozgrzewania kabiny to bez znaczenia przy 45 min jazdy, Poza tym LPG ma większą temperaturę spalania więc to się wyrównuje moment. Niestety nie mam już tego samochodu ale z tego co pamiętam miałem trójnik. Obroty na 3k tak ustawiłem sobie po tym jak samochód na zimnym dawał mi obroty na ssaniu dosłownie na sekundę w granicach 1700 i od razu przełączał na LPG no i gasł, więc po odpaleniu samochodu 2k-2500 Eco driving :) To była stara instalacja jeszcze drugiego albo trzeciego typu gdzie przełączał dopiero po obrotach. W środku tego przełącznika jest Potencjometr którym reguluje się obroty przy których ma przełączyć się na gaz. To był STAG2-W z przełącznikiem 1 0 2,
11 หลายเดือนก่อน +4
No u mnie nie ma żadnych elektrozaworów :) Dałem przed nagrzewnicę bo na powrocie w dziwnym miejscu był trójnik i nie wiedziałem jak to się zachowa jak dam tam szeregowo - więc powrót połączyłem jak fabryka i dałem przed nagrzewnicą dla testu czy się później będzie kabina grzać - wg mnie nie ma żadnej różnicy. A gaz szybko się włącza, co przy jeździe 10-15 minut do miasta akurat dużo daje :) Wnętrze też się grzeje szybciutko - bo ile ciepła ten reduktor na wolnych obrotach bierze? Tak samo przy spokojnej jeździe, tam tego gazu jakoś dużo nie odparowuje - jak dwa dezodoranty powiedzmy - a nagrzewnica to potrafi ciepła odebrać :) Płyn wpływa 80 stopni a wypływa z niej 60 stopni :) Także dla szybkiej i stabilnej pracy na LPG dałem go przed nagrzewnicą - często patrzyłem czy na wlocie reduktora i wylocie da się zauważyć różnicę temperatur, to jest praktycznie taka sama - może na autostradzie przy pełnym obciążeniu by coś spadło - bo jak był równolegle to miał nawet po 55 stopni tak się chłodził (przez brak przepływu wg mnie). a teraz ma sztywno 75+ stopni, w zależności od pogody i prędkości :) Ja polecam przed nagrzewnicę dawać :)
Dało by radę jakoś zamontować suche webasto z odzyskiem ciepła ze spalin do tego auta podłączając do magazynu energii? Czy gra nie warta świeczki i lepiej kupić mokre webasto?
Ciekawy pomysł tylko kilka uwag. 1. Jak i gdzie umieścić takie Webasto by ciepło szkło do kabiny a spaliny przez chłodnice EGR do układu? 2. Przy dieslu nie ma problemu z paliwem ale benzyna to dodatkowy zbiornik na ON 3. Chyba lepiej zamontować podgrzewacz na 230v o ile ktoś ma garaż(no gniazdo w pobliżu)
0:44 jak jest elektrozawór to nawet nie ma sensu przepinać na szeregowo, bo przy skręceniu na minimum temperature w kabinie, ev i tak zamyka całkowicie obieg nagrzewnicy
10 หลายเดือนก่อน
Tak, o tym dokładnie mówię :) Ja na szczęście nie mam żadnego auta z elektrozaworami na grzaniu :) Pozdro!
@ mam staga instalację kupiłem interfejs CCY nie ma żadnej instrukcji
11 หลายเดือนก่อน +2
Jaki to STAG? STAG ma dwie apki na telefon, dla instalatora i dla użytkownika. Kabelek nawet USB z przejściówką OTG do telefonu działa normalnie 😉 Nie musi być Bluetooth - Ty masz kablowy czy Bluetooth?
@ ale wszystkie chlodniczki są wpięte równolegle. Chodzi o różnice temperatur/czysta fizyka. I automatycznie jest większe ciśnienie i lepszy przepływ bo jest różnica temperatur. W szeregu w wężu jest tylko przepływ wymuszony przez pompę wody im dalej tym słabiej. A wiemy że r6 czy v8 to duże silniki i pojemność cieplna jest duża
Wszystkie beemki a zawsze to były benzyny i lpg. Wcześniej silniki m20b25 w E30. Wszystkie były reduktory montowane równolegle. Było chyba razem 6 stk. Kumpel w omega B też miał równolegle
11 หลายเดือนก่อน +2
Właśnie nie wiem czy Miro w BMW nie pokazywał wpięcia szeregowego - dla mnie szeregowo jest lepszy przepływ bo jest wymuszony nie ma efektu, że nagrzewnica robi bypass dla reduktora i reduktor dla nagrzewnicy - u siebie w Toledo widzę różnicę na autostradzie - przy 140km/h reduktor równolegle miał 55 stopni, teraz w połączeniu szeregowym ma 75+ spokojnie
@ nie znam miro. Daj link. Zawsze to jest uzależni e od innych czynników. Pojemność silnika. Czy ma klimatronik. Gdzie się wpinasz w węże. I długość węży jak i gdzie reduktor jest zamontowany. Ja w mondeo mk1 gbp 1.6 l. 90 mam na dole reduktor przy zderzaki. A nigdy w zimę problemu nie było z przrlanczaniem.a zaznaczę ze auta te mam od 14 lat na lpg. I zero problemów. Nawet w Czechach w 2012 było minus 20i bmw e39 było wsio git
Kiedyś były zawory sterujące ogrzewaniem dla tego stosowali trójniki . Zakładają je dalej bo się przyzwyczaili i jest i prościej niż sprawdzać poszczególne układy grzewcze .pozdrawiam
11 หลายเดือนก่อน +1
Właśnie nie wiem czy kiedyś, czy teraz w nowszych znowu montują? 😀
11 หลายเดือนก่อน +1
Ale tak potwierdzam - zakładają trójniki, bo szybciej i na pewno bez komplikacji - a to, że słabiej dogrzany reduktor to już druga sprawa 😉
Tylko szeregowo, dla mnie rownolegle to jest patologia takich instalacji. Zakloca to obieg plynu, szczegolnie w nowszych autach, i do tego zwieksza niepotrzebnie ilosc polaczen. Zawsze jak mam okazje grzebac przy LPG i wyciekach to przerabiam na szeregowe. Koniec :D Poprosze nastepny odcinek :P PS: po napisaniu komentarza obejrzalem zapowiedz... podtrzymuje... to co wyzej :D Tylko wlasnie trzeba sie zawsze zastanowic w danym aucie jak podlaczyc, a dokladnie gdzie wpiac w szereg.
@@pawezieba7924 Niestety nie odpowiem ci na to pytanie bo musial bym stac przed samochodem, i wiedziec jak jest zrobiony uklad ogrzewania wraz z cala reszta magistrali wodnej. Nie zawsze moze sie tak dac jesli np. nie masz zadnej cienkiej rurki zblizonej do tej od reduktora, i jesli beda zawory. Jesli zaworow niema to z regoly stosuje sie za nagrzewnica. Aby odparowujacy gaz w reduktorze nie schladzal dodatkowo plynu wpadajacego do nagrzewnicy. Bo jak dasz przed to mozesz miec gorsza wydajnosc ogrzewania, ale to tez zalezy do silnika. WIadomo ze takiemu V8 nie zrobi to roznicy bo generuje duzo wiecej ciepla niz np 3-4 cylindrowa jednostka. Czasem sa tez jakies wezyki zblizone do reduktora ktore wchodza do pompy wody. Czasem jakies w glowice. Bez szklanej kuli a najlepiej auta przed nosem nie da sie na to pytanie odpowiedziec.
11 หลายเดือนก่อน +1
Siema Kamil :) To z Tobą na mailu się fotkami wymieniałem i też rozmowa z Tobą mnie przekonała aby zamontować szeregowo :) Ja zamontowałem przed nagrzewnicą, bo było mi tak wygodniej i miałem w dziwnym miejscu przecięty powrót z nagrzewnicy - węże się tam rozchodziły w dziwny sposób i wolałem nic nie zaburzyć na przepływie z powrotu. A reduktor aż tyle mocy cieplnej nie obiera - zwłaszcza w małych silnikach jak 100KM, także nie czuję żadnego spadku wydajności grzania nagrzewnicy :) A przełącza super szybciutko - zarówno latem jak i zimą jest kolosalna różnica
@ "A reduktor aż tyle mocy cieplnej nie obiera" - tez mi sie tak wydaje ze nie powinien. Nigdy nie testowalem termometrem. Jakby tu jest tylko kwestia chyba tak zwanego legeartis. Czyli montujac za nagrzewnica, zachowujemy fabryczna moc grzania, nie ingerujemy w uklad. Ale jak wiemy praktyka a teoria to jedno i drugie. I obie konfiguracje moga dzialac poprawnie bez wiekszego odczucia termicznego. Kiedys w pracy nam zamarzal parownik z Jaguarze XJ6 4.0L 6cylindrow rzedowo. Wlasnie uklad byl wpiety rownolegle z nagrzewnica ktora ma dodatkowa pompke obiegu jeszcze, i reduktor nie byl dobrze podgrzewany. Przez co na biegu jalowym nie bylo specjalnie problemu, ale wystarczylo zwiekszyc obciazenie, potrzymac na wysokich obrotach itp, i momentalnie parownik zamarzal :) Przerobilem wtedy pierwszy raz na szeregowo tak jak uwazalem ze bedzie dobrze, na logike. Dawno to bylo z 10lat temu, od tamtej pory jak widze jakies dziwne osmiornice z przewodow to mnie krew zalewa. Niedosc ze utrudnia naprawe to jeszcze nie dziala jak powinno. Chociaz moze inaczej. W mieskzaniu tez kaloryfery dzialaja rownolegle czasami, i to dziala. Owszem, ale w aucie to troszke miesza z przeplywami. Oczywiscie kazdy moze sie mylic, i byc moze jest auto w ktorym nie ma nigdzie przewodu zblizonego srednica do reduktorowego, ktory np. ma zawory i nie mozna go podlaczyc w szerego ukladu nagrzewnicy. Ale do tej pory nie spotkalem sie z takim problemem. Dla przykladu jeszcze napisze ze w silniku V8 4.2L np w XK8 (x150 model) Jesli nam sie uszkodzi termostat, a dokladnie obudowa w ktorej on siedzi. To auto w korku nam sie przegrzewa gdyz plyn leci bokiem i zakloca swoj wlasny obieg. ALe wystarczy wkrecic go np na 2tys obrotow i juz problemu niema, silnik sie ladnie wychlodzi. Takze przeplywy zawsze sa istotne i nie warto ingerowac w bajpasy, bo wlasnie reduktor rownolegle zamontowany jest takim bajpasem.
11 หลายเดือนก่อน +1
Reduktor chyba może na pełnej mocy 2kW ciepła wciągnąć tak AC R02 chyba? Nie wiem dokładnie - coś pamiętam z webinaru chyba. Ale z tym bypassem i niedogrzaniem reduktora - widziałem to u siebie na autostradzie, reduktor miał 55 stopni jak był równolegle - teraz szeregowo ma ciągle 80 - także wychładzał się za bardzo jak był równolegle 😉👍
@@mistyczny94 wystarczy że gaz bedzie miał 60 stopni. 60° na czujniku który jest za parownikiem. wiesz jaki będzie skutek dla proporcji rozgrzanego gazu do powietrza?
Parownik zabiera ciepło żeby podgrzać lpg do fazy lotnej . Dlatego spada na wolnych obrotach.
11 หลายเดือนก่อน +1
Jaki parownik? Parownik to inaczej reduktor w instalacji LPG
11 หลายเดือนก่อน +2
A nie, to na filmie to wina zamiennika nagrzewnicy - pisałem tam komentarz o tym. Kiedyś nagrywałem Shorta że nagrzewnica ma połowę mniejszą średnicę wlotu niż oryginał - wywaliłem ten zamiennik i wróciłem do oryginału i na wolnych obrotach teraz ogrzewanie działa tak samo dobrze jak podczas jazdy 😉 Nie czuję żadnego wpływu reduktora na wpływ temperatury w kabinie - potwierdzają to pomiary termowizją - płyn który wpływa i wypływa z reduktora jest praktycznie tej samej temperatury, gdzie do nagrzewnicy jak wpływa 80 stopni to wypływa 60 stopni, także nagrzewnica grubo odbiera ciepło 😉
U mnie w Fabii reduktor od początku, czyli od 2004 roku, jest równolegle. Jak działa to nie będę zmieniał. Gaz to przełączam po 100m od wyjazdu z garażu, bo mam drugą generację. 😀
@ Jak najbardziej słusznie, bo pierwszej generacji to już chyba nikt nie ma 😁, ja też mam oczywiście równolegle podpięte przez gazownika dwie butle temu czyli 20 lat😁. Jak skończę nową Granadę to też właśnie planuję montaż w szeregu. Co do odpalania na gazie to jeszcze w okolicach zera da się ruszyć poniżej parownik zamarza 🤣.
@@TheKilgore666 u mnie też 20 lat, w marcu druga butla do wymiany. Wnętrze szybko się nagrzewa, reduktor zamarza przy -10*C na dworze. Ostatnio wymieniłem termostat i ten co teraz mam to się otwiera przy 97*C, poprzedni już przy 80*C.
Witam , jak do dzisiaj nie spotkałem lepszego fachowca w tematach prezentowanych na Pana kanale YT . Wielkie uznanie i dzięki ,tylko szkoda że w usługach zbyt często trafiamy na ,,fachowców,,,Pozdrawiam.
Dzięki :) Staram się - choć fachowcem nie jestem, wszystko wiem z Internetu pytając innych i oglądając filmiki i czytając fora internetowe :)
No niestety :/
Pozdro!
Sprzed się pisze właśnie tak (w opisie filmiku na ekranie).
No i właśnie też się tak zastanawiałem, jak montowałem sobie w Favoritce przed Złombolem Staga Gofasta - robiłem na wzór tego co wcześniej było na trójnikach, ale się zastanawiałem, czy nie ma lepszego rozwiązania - w końcu dwa dodatkowe trójniki w układzie, to dwa dodatkowe miejsca, gdzie coś może pieprznąć :) Ale z drugiej strony - redukcje też... Zastanawiałem się przez chwilę, czy to nie zakłóci wydajności układu, ale przecież rurki w nagrzewnicy są jeszcze węższe, niż nyple reduktora... I proszę ogrzać pieska :D
Jak tylko jest opcja to zakładać szeregowo i wszystko jest dobrze :) A nawet lepiej - teraz na autostradzie mam o wiele lepiej dogrzany reduktor niż wcześniej :)
Jasne :)
Pozdrawiam! ;)
Cuda w Niemcach poprawiałem po gaziasz gdzie w m54b25 szeregowo podłączył jeszcze na powrocie do zbiorniczka. Tragedia. Wskazówka w pionie 90st a na reduktorze w sofcie 17 st. I wyłączało gaz. Instalacja brc
:D Gruba fantazja :D
Elegancko ;)
Witam
Ja rowniez podlaczylem reduktor szeregowo (Skoda octavia 1 silnik 2.0). tylko ja podpielem reduktor przed wymiennikiem ciepla podstawy filtra oleju. Reduktor odbiera cieplo z ukladu i lepiej chodzi olej. Średnica weży taka sama jak w reduktorze.
Pozdrawiam
O widzisz, ciekawe :) Chociaż czy chłodzić olej zimą to dobrze? :P Ale tam tak naprawdę to jest obieg własny tylko dla oleju? Czy wspólny z nagrzewnicą?
@ W głowicy jest trójnik i zasilanie cieczy chodzącej płynie tylko do wymiennika ciepła a następnie do powrotu. Więc ten układ zasila tylko wymiennik oleju.
Kiedyś wypowiadałem się na temat nagrzewnicy w Twoim shorcie... kupiłem dwie nagrzewnice... nrf i nissens one mają taką samą budowę, wlotu i wylotu zaś... maja mniej żeberek na całej powierzchni i tu bym raczej upatrywał różnicę zamiennika vs oryginalnej. Druga sprawa to rurki wylotowe w każdej z nagrzewnicy są przewężone od dołu ( zamiast okrągłych są od dołu płaskie ). Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa związana z moim autem. W skodzie mam reduktor szeregowo wpięty w wymiennik ciepła oleju. Wcześniej winę na kiepskie ogrzewanie w aucie zrzucałem na uszkodzone klapki w obudowie nagrzewnicy... udało mi się je zreanimować bez demontażu całego zespołu, ale... o ile poprawił się nadmuch na poszczególne pozycje ogrzewanie w aucie niestety się nie poprawiło. W aucie mam nagrzewnicę zamiennik i... podczas jazdy grzeje ok, na postoju jak odpale zimne auto może sobie chodzić z 15 min i leci z kratek letnie powietrze. Dzisiaj zrobiłem test... odpaliłem auto chodziło sobie może z 5 min na postoju ruszyłem zrobiłem może z 400m i zajrzałem pod maskę sprawdzić jak ciepłe węże są od nagrzewnicy... i lipa... węże oba ledwo letnie... niestety nie sprawdziłem węży na wymienniku ciepła. Dlatego zastanawiam się czy gazownik nie podłączył źle reduktora pod wymiennik ciepła. Podobno w vag wymiennik ciepła jest na małym obiegu.
A termostat masz sprawny na pewno?
Dziś o 11 będzie film na moim kanale z diagnozy termostatu w Daihatsu Sirionie
@ Termostat jest sprawny... to już drugi zamontowany. Auto trzyma 90*C na zegarach bez problemu, podczas jazdy temp nic nie opada. W drugim aucie z 1.9tdi miałem lekko uchylony gdy silnik był zimny i już nawet latem auto dłużej się dogrzewało, więc wiem jak zachowuje się uszkodzony termostat. Reduktor mam podpięty pod wymiennik ciepła a jego umiejscowienie jest pod akumulatorem. Reduktor nie jest niczym ocieplony, węże mają z 50-60cm w jedną i drugą stronę. Węże dałem w otulinę szarą dla rurek centralnego ogrzewania. Jutro sprawdzę jedną rzecz z rana jak auto odpalę... jeśli węże od wymiennika ciepła będą szybciej ciepłe niż węże od nagrzewnicy to gdzieś jest problem z podłączeniem. W sobotę jeszcze sprawdziłem jedną rzecz... lpg mam ustawione na 30*C przełączanie a przełącza przy temp silnika 34*C odczytane vcds.
Nie wiem jak działa ten wymiennik ciepła, nie jest sterowany jakimś elektrozaworem?
Czemu nie podłączone pod nagrzewnicę?
Wg mnie wymiennik ciepła oleju aż nie ma tyle temperatury do "oddania" - ciecz chłodząca to jednak ciecz chłodząca w sensie obieg nagrzewnicy - to kiedykolwiek działało dobrze czy od początku montażu są problemy?
@ Auto kupiłem w grudniu 2015r sprowadzone z DE. Zarejestrowałem przed świętami a 7 stycznia 2016r miałem lpg zamontowane. Czyli długo się autem nie najeździłem. Jak auto kupiłem to termostat był padnięty, wymieniłem na nowy przed montażem lpg, później jak auto zaczęło jeździć to po 20tys km uszczelka pod głowicą padła ( okazało się, że coś grzebali w DE bo rozrząd był wymieniony na nowy i uszczelka nie była ori ). Później padła nagrzewnica rozszczelniła się na łączeniu, ostatnio "zregenerowałem" klapki nawiewu. Dobijając do celu... dzisiaj zrobiłem test... odpaliłem auto chodziło sobie na wolnych obrotach z 5-10min podniosłem maskę i... wąż przy wymienniku ciepła cieplejszy niż węże przy nagrzewnicy... wychodzi na to, że ciepły płyn chętniej płynie w kierunku reduktora niż nagrzewnicy, różnica była spora w temperaturze, Może jakąś kryzę założyć w wąż, który podgrzewa wstępnie wymiennik ciepła a teraz puszczony jest wpierw na reduktor?
Siemano, ja zawsze w szeregu mam reduktor. Pozdro z premiery 🥳🥳
Siema 😉
Ja teraz też wszędzie gdzie się da tak będę robić 😉👍
Pozdro! 👍
Widać że na destylacji to się nie zna, destylację to robi się przez chleb... 😂😂😂
Piona.
Chleba nie miałem :D
12:55 - jaką aplikacją rejestrowałeś napięcie akumulatora? Telefon cały czas był w zasięgu wtyczki OBD2, że się zarejestrowało na przestrzeni takiego czasu, czy ta "wtyczka" to bardziej jakiś "loger" z którego potem się zgrywa?
To się nagrywa na ponad miesiąc na urządzeniu a jak zasysam do telefonu regularnie to mam kilka lat wstecz nawet wykresy :)
BM2 wtedy, teraz mam BM6 ale najlepszy podobno jest BT2000
@ O! Spoko urządzonka :) Tanie nie są (70-80zł z Chin), ale jako sprzęt warsztatowy by dać klientowi aby pojeździł, to całkiem niezłe. Sprawdzałeś czy faktycznie pobierają tylko te 1-1,5 mA w czasie braku połączenia z telefonem? Jak często zapisywane są próbki w czasie bezczynności? - Zdąży się wyłapać jakieś anomalie?
Cześć! Mam pytanie o akumulator w duży mróz. Czy przed rozruchem silnika warto go pobudzic poborem prądu? Rozgrzewa to elektrolit i pomaga coś, czy raczej nieopłacalna akcja bo zużywany energię? Jesli jednak to pomaga to jaki pobór prądu i na ile sekund polecasz przed rozruchem? Pozdrawiam!
Powiem Ci, myślałem o tym kiedyś, czy obciążenie akumulatora go obudzi, ale nigdy nie przetestowałem tego - ogólnie to odpalać jak się da i albo się uda albo nie uda 😀
Trzymać w domu powerbank rozruchowy i nosić go ze sobą żeby był ciepły 😉
Ja wsiadam, w benzynie przekręcam kluczyk aż pompa paliwa napompuje i odpalam - w Dieslu czekam aż zgaśnie kontrolka świec żarowych i też od razu odpalam - zawsze trzymając sprzęgło, żeby rozrusznik miał łatwiej i nie musiał w lepkim oleju skrzyni obracać - jak auto odpali czekam na sprzęgle z 3-5sekund i powoli je puszczam, żeby olej w skrzyni zdążył się rozruszać i czuć wtedy jak silnik dostaje obciążenia żeby tym kręcić 😉
Bo jak masz wciśnięte sprzęgło to cała skrzynia jest odłączona i stoi - nie kręci się.
Jak puścisz sprzęgło to nawet na luzie wtedy skrzynia się obraca w środku
@ zawsze wciskam sprzeglo, latem też, przy gaszeniu również, żeby nie szarpało mocniej przy gaszeniu skrzynią z silnikiem. Rozruch wiadomo, olej gesty i nawet napęd czuć jak chce olej przenieść na kola, więc sprzeglo to musowo. Chodziło mi o ako czy ono się aktywizuje bardziej przy lekkim poborze... taka jakby rozbiegówka wstępna przed zadaniem bojowym 😃
Też myślę o takiej przeróbce tylko mam najwieksza obawę co do tej zwężki, którą trzeba zrobić w ukladzie. Czy to nie wplynie negatywnie na cos? Nie wiem, że pompa wody będzie miała ciężko czy jakieś niepotrzebne ciśnienie będzie się tworzyć w układzie. Nie wiesz może czy w reduktorze jest ważny kierunek przepływu?
W reduktorze kierunek nie ma znaczenia - co do zwężki - też tak myślałem - zobacz mój niedawny film o wymianie reduktora w Daihatsu Sirion - zmiana z Reduktora PRINS na AC R02 - ogrzewanie kabiny od razu się poprawiło 😉
Szkoda tylko, że pomyliłem się i dałem reduktor za nagrzewnicą a nie przed.
Jak możesz to montuję reduktor przed nagrzewnicą - tak mam w Toledo i tak zaleca Prins i inni producenci instalacji.
To chyba tylko w Polsce tak na lenia zawsze montują równolegle żeby nie było problemów z ogrzewaniem jak są elektrozawory, bo nikomu się nie chce sprawdzać - i gratis do instalacji są zawsze trójniki, więc szkoda 10zł na kolanka, nie?
😉
Dodatkowo, szeregowo nie ma żadnych problemów z odpowietrzaniem układu itp.
I staraj się mieć reduktor poniżej głowicy, poniżej lustra płynu w zbiorniku wyrównawczym i będzie dobrze 👍
Gazownicy zakładają gaz od lat 80. Jak się nauczyli równolegle tak zakładają. Chociaż niektóre warsztaty zakładają szeregowo. Ja do każdego swojego auta zakładam ogrzewanie postojowe. Więc jak jest gaz, to chwilę po rozruchu na niego się przełącza. Bo ciepło już jest.
Wtedy były elektrozawory nagrzewnic? Ja myślałem, że to nowsze auta mają takie wynalazki :o
@ miały mechanicznie zawory. Sterowane linką. Potem pneumatyczne podciśnieniem z układu serwa. A dzisiaj masz klapy sterujące.
Witam Rzeżbiarz ty masz wszystko na tych spreżystych opaskach ?. Nawet zasilanie lpg na listwe ?. Jak po czasie to sie sprawdza jak to dobierać i jakiej firmy ?.
Tak, wszystko 😉
Super szczelnie, bardzo dobrze - tylko trzeba to bardzo dobrze dobrać do zastosowanych węży i osprzętu.
Do silników Turbo czasem lepsze skręcane opaski - byle markowe. I też skręcanych masz dwa rodzaje - ślimaczki o dużym zakresie regulacji i takie co mają kilka mm zakresu, ale równomiernie opasają węże.
Dużo też zależy od osprzętu - np. Listwa STAGa ACW01 ma króciec niby na 12mm ale jakby był na mniej - tam musiałem dać skręcaną u Darka w Skodzie.
Tak samo filtr odstojnikowy LPGTECHa Perfect Blue ma jakieś króćce nieco mniejsze i na 12mm wąż musiałem dać opaski 17mm, gdzie normalnie dawałem 19mm sprężyste.
Jedne węże LPG mają grubą ściankę, jedne cienką - oraz masz węże miękkie i twarde - powiem Ci z tym dobieraniem może być czasem różnie. Ale raz dobrane prawidłowo jest bezobsługowe.
Niektóre warsztaty dają sprężyste tylko na węże wody, bo tam najbardziej to pracuję termicznie. A LPG robią na skręcane
Reduktor szeregowo wpiąłes między silnik a nagrzewnice, czy na wyjściu z nagrzewnicy?
W 1:10 Mówił, że przed nagrzewnicą, co moim zdaniem jest błędne.
Przed nagrzewnicą - chciałem sprawdzić czy będzie jakoś słabo auto grzać - no i wąż powrotu był przecięty w dziwnym miejscu, nie wiedziałem jak to się zachowa więc najbezpieczniej mi było zrobić to przed nagrzewnicą 😉
Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze 👍
Dziś przy -1 stopniu po całej nocy przełącza na LPG po przejechaniu 300m a ciepło w kabinie się robi po 1km jazdy 😉👍
Zybi - czemu uważasz że błąd?
Zawsze zastanawiało mnie to dlaczego równolegle, a nie szeregowo... Odpowiedź jest prosta, ELEKTROZAWÓR :) Bo jak nie puszcza na nagrzewnice to i nie idzie przez parownik. Natomiast co do montowania przed czy za nagrzewnicą... No to już chyba nie mam pytań, albo przynajmniej jedno... Chcesz mieć najpierw ciepło w samochodzie czy najpierw ma się na gaz przełączyć? :D
Ja miałem astrę g 1.6 8V ale tam właśnie miałem równolegle, a szkoda, że nie przełożyłem na szeregowo... A obroty załączenia gazu podniosłem sobie sam na 3000 :P bo dopóki mi wskazówka temperatury nie wstała to nie dawałem gazu... Lżej dla silnika :D
"Chcesz mieć najpierw ciepło w samochodzie czy najpierw ma się na gaz przełączyć? " no właśnie i co wybrałeś? :)
" A obroty załączenia gazu podniosłem sobie sam na 3000" w sumie ciekawy pomysł
@@avix213 2-3 minuty wiecej rozgrzewania kabiny to bez znaczenia przy 45 min jazdy, Poza tym LPG ma większą temperaturę spalania więc to się wyrównuje moment. Niestety nie mam już tego samochodu ale z tego co pamiętam miałem trójnik. Obroty na 3k tak ustawiłem sobie po tym jak samochód na zimnym dawał mi obroty na ssaniu dosłownie na sekundę w granicach 1700 i od razu przełączał na LPG no i gasł, więc po odpaleniu samochodu 2k-2500 Eco driving :) To była stara instalacja jeszcze drugiego albo trzeciego typu gdzie przełączał dopiero po obrotach. W środku tego przełącznika jest Potencjometr którym reguluje się obroty przy których ma przełączyć się na gaz. To był STAG2-W z przełącznikiem 1 0 2,
No u mnie nie ma żadnych elektrozaworów :) Dałem przed nagrzewnicę bo na powrocie w dziwnym miejscu był trójnik i nie wiedziałem jak to się zachowa jak dam tam szeregowo - więc powrót połączyłem jak fabryka i dałem przed nagrzewnicą dla testu czy się później będzie kabina grzać - wg mnie nie ma żadnej różnicy. A gaz szybko się włącza, co przy jeździe 10-15 minut do miasta akurat dużo daje :)
Wnętrze też się grzeje szybciutko - bo ile ciepła ten reduktor na wolnych obrotach bierze? Tak samo przy spokojnej jeździe, tam tego gazu jakoś dużo nie odparowuje - jak dwa dezodoranty powiedzmy - a nagrzewnica to potrafi ciepła odebrać :)
Płyn wpływa 80 stopni a wypływa z niej 60 stopni :)
Także dla szybkiej i stabilnej pracy na LPG dałem go przed nagrzewnicą - często patrzyłem czy na wlocie reduktora i wylocie da się zauważyć różnicę temperatur, to jest praktycznie taka sama - może na autostradzie przy pełnym obciążeniu by coś spadło - bo jak był równolegle to miał nawet po 55 stopni tak się chłodził (przez brak przepływu wg mnie). a teraz ma sztywno 75+ stopni, w zależności od pogody i prędkości :)
Ja polecam przed nagrzewnicę dawać :)
Dało by radę jakoś zamontować suche webasto z odzyskiem ciepła ze spalin do tego auta podłączając do magazynu energii?
Czy gra nie warta świeczki i lepiej kupić mokre webasto?
Nie mam pojęcia, nie mnie pytaj :D
Ciekawy pomysł tylko kilka uwag.
1. Jak i gdzie umieścić takie Webasto by ciepło szkło do kabiny a spaliny przez chłodnice EGR do układu?
2. Przy dieslu nie ma problemu z paliwem ale benzyna to dodatkowy zbiornik na ON
3. Chyba lepiej zamontować podgrzewacz na 230v o ile ktoś ma garaż(no gniazdo w pobliżu)
0:44 jak jest elektrozawór to nawet nie ma sensu przepinać na szeregowo, bo przy skręceniu na minimum temperature w kabinie, ev i tak zamyka całkowicie obieg nagrzewnicy
Tak, o tym dokładnie mówię :)
Ja na szczęście nie mam żadnego auta z elektrozaworami na grzaniu :)
Pozdro!
Zimno pieskowi 🙂🤝
Siema Freedom :)
Co to za apke używasz do LPG ?
Każdy producent ma swoją albo nie ma :D Ja mam instalację LPGTECH i używam GasDroid 2.0 a kiedyś LPGTECH GASDROID - Ty jaką masz instalację?
@ mam staga instalację kupiłem interfejs CCY nie ma żadnej instrukcji
Jaki to STAG? STAG ma dwie apki na telefon, dla instalatora i dla użytkownika.
Kabelek nawet USB z przejściówką OTG do telefonu działa normalnie 😉 Nie musi być Bluetooth - Ty masz kablowy czy Bluetooth?
Zimno Pieskowi :)
:)
U mnie Toledo długo się "grzeje". Więc przełączenie na gaz dłużej trwa
No ja też mam Toledo :) A czemu Ci się długo grzeje?
@ no właśnie nie wiem, rok temu nagrzewnica była wymieniona. Inne samochody w domu szybko się nagrzewają i przełączają na LPG
W bmw r6 zawsze równolegle. Są zawory od klimatronik dwu strefowej. Przed nagrzewnica trzeba wiedzieć gdzie sie wpiąć
Tak, też to słyszałem od kogoś, że jak się wie z który wąż to można dać szeregowo nawet chyba w jakimś tam BMW i jest super :)
@ ale wszystkie chlodniczki są wpięte równolegle. Chodzi o różnice temperatur/czysta fizyka. I automatycznie jest większe ciśnienie i lepszy przepływ bo jest różnica temperatur. W szeregu w wężu jest tylko przepływ wymuszony przez pompę wody im dalej tym słabiej. A wiemy że r6 czy v8 to duże silniki i pojemność cieplna jest duża
Wszystkie beemki a zawsze to były benzyny i lpg. Wcześniej silniki m20b25 w E30. Wszystkie były reduktory montowane równolegle.
Było chyba razem 6 stk.
Kumpel w omega B też miał równolegle
Właśnie nie wiem czy Miro w BMW nie pokazywał wpięcia szeregowego - dla mnie szeregowo jest lepszy przepływ bo jest wymuszony nie ma efektu, że nagrzewnica robi bypass dla reduktora i reduktor dla nagrzewnicy - u siebie w Toledo widzę różnicę na autostradzie - przy 140km/h reduktor równolegle miał 55 stopni, teraz w połączeniu szeregowym ma 75+ spokojnie
@ nie znam miro. Daj link.
Zawsze to jest uzależni e od innych czynników. Pojemność silnika. Czy ma klimatronik. Gdzie się wpinasz w węże. I długość węży jak i gdzie reduktor jest zamontowany. Ja w mondeo mk1 gbp 1.6 l. 90 mam na dole reduktor przy zderzaki. A nigdy w zimę problemu nie było z przrlanczaniem.a zaznaczę ze auta te mam od 14 lat na lpg. I zero problemów. Nawet w Czechach w 2012 było minus 20i bmw e39 było wsio git
Kiedyś były zawory sterujące ogrzewaniem dla tego stosowali trójniki . Zakładają je dalej bo się przyzwyczaili i jest i prościej niż sprawdzać poszczególne układy grzewcze .pozdrawiam
Właśnie nie wiem czy kiedyś, czy teraz w nowszych znowu montują? 😀
Ale tak potwierdzam - zakładają trójniki, bo szybciej i na pewno bez komplikacji - a to, że słabiej dogrzany reduktor to już druga sprawa 😉
Zimno pieskowi :P co to za sprzęt i program do sprawdzania napięcia na smyrofona?
Zimno :)
BM2 wtedy, teraz mam BM6 ale najlepszy podobno jest BT2000
Tylko szeregowo, dla mnie rownolegle to jest patologia takich instalacji. Zakloca to obieg plynu, szczegolnie w nowszych autach, i do tego zwieksza niepotrzebnie ilosc polaczen.
Zawsze jak mam okazje grzebac przy LPG i wyciekach to przerabiam na szeregowe.
Koniec :D Poprosze nastepny odcinek :P
PS: po napisaniu komentarza obejrzalem zapowiedz... podtrzymuje... to co wyzej :D
Tylko wlasnie trzeba sie zawsze zastanowic w danym aucie jak podlaczyc, a dokladnie gdzie wpiac w szereg.
Mam grande punto 1.4 75KM gdzie i jak radzisz wpiąć reduktor, obecnie jest równolegle.
@@pawezieba7924 Niestety nie odpowiem ci na to pytanie bo musial bym stac przed samochodem, i wiedziec jak jest zrobiony uklad ogrzewania wraz z cala reszta magistrali wodnej.
Nie zawsze moze sie tak dac jesli np. nie masz zadnej cienkiej rurki zblizonej do tej od reduktora, i jesli beda zawory.
Jesli zaworow niema to z regoly stosuje sie za nagrzewnica. Aby odparowujacy gaz w reduktorze nie schladzal dodatkowo plynu wpadajacego do nagrzewnicy.
Bo jak dasz przed to mozesz miec gorsza wydajnosc ogrzewania, ale to tez zalezy do silnika. WIadomo ze takiemu V8 nie zrobi to roznicy bo generuje duzo wiecej ciepla niz np 3-4 cylindrowa jednostka.
Czasem sa tez jakies wezyki zblizone do reduktora ktore wchodza do pompy wody.
Czasem jakies w glowice.
Bez szklanej kuli a najlepiej auta przed nosem nie da sie na to pytanie odpowiedziec.
Siema Kamil :) To z Tobą na mailu się fotkami wymieniałem i też rozmowa z Tobą mnie przekonała aby zamontować szeregowo :)
Ja zamontowałem przed nagrzewnicą, bo było mi tak wygodniej i miałem w dziwnym miejscu przecięty powrót z nagrzewnicy - węże się tam rozchodziły w dziwny sposób i wolałem nic nie zaburzyć na przepływie z powrotu.
A reduktor aż tyle mocy cieplnej nie obiera - zwłaszcza w małych silnikach jak 100KM, także nie czuję żadnego spadku wydajności grzania nagrzewnicy :)
A przełącza super szybciutko - zarówno latem jak i zimą jest kolosalna różnica
@ "A reduktor aż tyle mocy cieplnej nie obiera" - tez mi sie tak wydaje ze nie powinien. Nigdy nie testowalem termometrem.
Jakby tu jest tylko kwestia chyba tak zwanego legeartis. Czyli montujac za nagrzewnica, zachowujemy fabryczna moc grzania, nie ingerujemy w uklad.
Ale jak wiemy praktyka a teoria to jedno i drugie. I obie konfiguracje moga dzialac poprawnie bez wiekszego odczucia termicznego.
Kiedys w pracy nam zamarzal parownik z Jaguarze XJ6 4.0L 6cylindrow rzedowo. Wlasnie uklad byl wpiety rownolegle z nagrzewnica ktora ma dodatkowa pompke obiegu jeszcze, i reduktor nie byl dobrze podgrzewany.
Przez co na biegu jalowym nie bylo specjalnie problemu, ale wystarczylo zwiekszyc obciazenie, potrzymac na wysokich obrotach itp, i momentalnie parownik zamarzal :)
Przerobilem wtedy pierwszy raz na szeregowo tak jak uwazalem ze bedzie dobrze, na logike. Dawno to bylo z 10lat temu, od tamtej pory jak widze jakies dziwne osmiornice z przewodow to mnie krew zalewa. Niedosc ze utrudnia naprawe to jeszcze nie dziala jak powinno.
Chociaz moze inaczej. W mieskzaniu tez kaloryfery dzialaja rownolegle czasami, i to dziala. Owszem, ale w aucie to troszke miesza z przeplywami.
Oczywiscie kazdy moze sie mylic, i byc moze jest auto w ktorym nie ma nigdzie przewodu zblizonego srednica do reduktorowego, ktory np. ma zawory i nie mozna go podlaczyc w szerego ukladu nagrzewnicy.
Ale do tej pory nie spotkalem sie z takim problemem.
Dla przykladu jeszcze napisze ze w silniku V8 4.2L np w XK8 (x150 model) Jesli nam sie uszkodzi termostat, a dokladnie obudowa w ktorej on siedzi. To auto w korku nam sie przegrzewa gdyz plyn leci bokiem i zakloca swoj wlasny obieg. ALe wystarczy wkrecic go np na 2tys obrotow i juz problemu niema, silnik sie ladnie wychlodzi.
Takze przeplywy zawsze sa istotne i nie warto ingerowac w bajpasy, bo wlasnie reduktor rownolegle zamontowany jest takim bajpasem.
Reduktor chyba może na pełnej mocy 2kW ciepła wciągnąć tak AC R02 chyba? Nie wiem dokładnie - coś pamiętam z webinaru chyba.
Ale z tym bypassem i niedogrzaniem reduktora - widziałem to u siebie na autostradzie, reduktor miał 55 stopni jak był równolegle - teraz szeregowo ma ciągle 80 - także wychładzał się za bardzo jak był równolegle 😉👍
W autach w których trzeba wpiąć się równolegle lepiej dać trójniki Y niż T.
Jest zauważalna różnica?
Wiosną będę u mnie przerabiał i zobaczę jak będzie.
nie wiem czy na lato warto. jezeli temperatura duża a gazu niewiele płynie to przegrzeje.
Ale co przegrzeje?
przegrzeje gaz trafiajacy na wtryski i do silnika
@@StopTeoriomSpiskowym mózg ci przegrzeje.
@@mistyczny94 wystarczy że gaz bedzie miał 60 stopni. 60° na czujniku który jest za parownikiem. wiesz jaki będzie skutek dla proporcji rozgrzanego gazu do powietrza?
@@StopTeoriomSpiskowym sterownik robi korektę po temperaturze, nie ma to żadnego znaczenia.
Parownik zabiera ciepło żeby podgrzać lpg do fazy lotnej . Dlatego spada na wolnych obrotach.
Jaki parownik? Parownik to inaczej reduktor w instalacji LPG
A nie, to na filmie to wina zamiennika nagrzewnicy - pisałem tam komentarz o tym.
Kiedyś nagrywałem Shorta że nagrzewnica ma połowę mniejszą średnicę wlotu niż oryginał - wywaliłem ten zamiennik i wróciłem do oryginału i na wolnych obrotach teraz ogrzewanie działa tak samo dobrze jak podczas jazdy 😉
Nie czuję żadnego wpływu reduktora na wpływ temperatury w kabinie - potwierdzają to pomiary termowizją - płyn który wpływa i wypływa z reduktora jest praktycznie tej samej temperatury, gdzie do nagrzewnicy jak wpływa 80 stopni to wypływa 60 stopni, także nagrzewnica grubo odbiera ciepło 😉
Cały czas używasz także w funkcji 'tak że', najprościej nie używać tej formy, wystarczy pisać 'więc'.
Prawda :)
🎉👍👍🔥🔥
Siema Trebor :)
@ cześć witam widzę że dalej walczysz z autem , ale przynajmniej rezultaty widać 👍💪💪 a te podróbki nagrzewnic to faktycznie porażka ...
U mnie w Fabii reduktor od początku, czyli od 2004 roku, jest równolegle. Jak działa to nie będę zmieniał.
Gaz to przełączam po 100m od wyjazdu z garażu, bo mam drugą generację. 😀
A ja mam pierwszą i odpalam z gazu 😅.
@@TheKilgore666 też mogę odpalać na gazie. 😉
Można i tak 😉
Ja chciałem się pobawić i poeksperymentować i opłacało się 😉👍✋️
@ Jak najbardziej słusznie, bo pierwszej generacji to już chyba nikt nie ma 😁, ja też mam oczywiście równolegle podpięte przez gazownika dwie butle temu czyli 20 lat😁. Jak skończę nową Granadę to też właśnie planuję montaż w szeregu. Co do odpalania na gazie to jeszcze w okolicach zera da się ruszyć poniżej parownik zamarza 🤣.
@@TheKilgore666 u mnie też 20 lat, w marcu druga butla do wymiany. Wnętrze szybko się nagrzewa, reduktor zamarza przy -10*C na dworze.
Ostatnio wymieniłem termostat i ten co teraz mam to się otwiera przy 97*C, poprzedni już przy 80*C.
"Zimno Pieskowi" :)
Hej Kamil :)
@ cześć Tytus
Zimno Pieskowi
Siema :)
P. S. Pod poprzednim filmem zgarnąłeś matę ESD :)