Na giełdzie okazja życia - nie zmarnuj jej!
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Aktualnie na giełdzie trwa bessa i czy związku z tym nie lepiej poczekać na lepsze czasy i zacząć dopiero inwestować jak wrócą wzrosty? Czy jednak warto już teraz zacząć?
📚 KSIĄŻKĄ do kanału:
sklep.pamietni...
☕️ Jeśli wyciągasz z tego kanału wartość i chcesz nam postawić "wirtualną kawę" to możesz to zrobić tu: buycoffee.to/git
👉 Subskrybuj nasz kanał:
/ giełda inwestycje trading
✉️ Współpraca: gieldainwestycjetrading@gmail.com
👉 Nasze social media:
Instagram: / gieldainwestycjetrading
Facebook: / pamietnikgieldowy
Twitter: Da...
Dobry materiał. Zwiększenie zaangażowania w bessie to jedna z najważniejszych zasad długoterminowego inwestowania, warto przypominać.
Bardzo duzo przydatnej wiedzy !!!
Nie wszystkie Twoje filmy mi się bardzo podobają, ale ten naprawdę jest super.
Oglądam ten materiał w styczniu 2025. Każdy kto Pana posłuchał, obłowił się po sam kurek. Gratuluję trafnej opinii.
Piękne i proste. Pozdrawiam wszystkich oglądających
Bardzo dobry materiał. Poprawiłeś mi humor. Ja jestem początkującym inwestorem zacząłem w tym roku w styczniu wpłacając 10tys PLN. Był to lokalny szczyt i oczywiście ponoszę straty ale jestem wytrwały i pomimo strat co miesiąc coś dokupuję. Inwestuje długoterminowo.
no ale chwila. Upraszczając (bez dokupowania akcji), jesli wydam teraz jednorazowo 10 tys zl. I za 10 lat, bede chcial sobie to wyplacic, założmy zysk z akcji będę miał na poziomie 10%, czyli 1% w skali roku. To właściwie jestem stratny bo przez te 10 lat była inflacja, która zdewaluowała pieniądz. Jezeli inflacje są na poziomie 18% to wlasciwie bardzo trudno zyskac przy dlugodystansowym inwestowaniu. Dobrze mysle?
Chciałem ci podziękować Patrik, za astronomiczną wiedzę o inwestowaniu, którą otrzymałem od ciebie. Jestem dzieckiem hossy na rynku (inwestuję od 2 lat), więc ten materiał jest pomocny w pomocy przy inwestowaniu długo terminowym. Moim zdaniem robisz mega robotę w edukacji w temacie inwestycji, jesteś teraz najbardziej wartościowym kanałem na polskim YT.
Serdecznie dziękuję, ale nic z tych materiałów by nie powstało gdyby nie wartość merytoryczna Daniela, który jest mózgiem całej tej operacji :D
Patryk, może to będzie głupie pytanie, ale nęci mnie jedno. Mówisz o jednorazowej inwestycji co roku w wysokości 10 tysięcy złotych, czyli zakładamy że inwestor długoterminowy np w styczniu pakuje 10 000 nadprogramowych środków które ma. Czy wpłacając co miesiąc około 800 złotych (tak żeby mniej więcej uzyskać ekwiwalent tych 10 000) można spodziewać się podobnych wyników kalkulacji które zrobiłeś? W skrócie - czy wpłata coroczna to przewaga nad wpłatą comiesięczną?
Większa częstotliwość szczególnie na początku inwestowania wygładzi przyrost wartości. Później wraz czasem i wzrostem portfela kolejne takie samej wilkości wpłaty będą miały coraz mniejszy wpływ na zmienność procentową.
@ Panie Patryku, bardzo dziękuję za informację, niestety moja wiedza nadal nie pozwala mi na dokonanie jednoznacznego wyboru, więc zapytam inaczej: czy z perspektywy inwestycji od jutra, na kolejne 15-20 lat, lepiej jeżeli wpłaty będą robione raz do roku, raz na kwartał, czy raz na miesiąc, w celu maksymalizacji zysku? Dziękuję za pomoc i przepraszam za brak wiedzy.
Ciekawie zobrazowane, jednak doczepiłbym się trochę do przykładu, gdyż dzisiejsze 10k pln to nie 10k pln z 1998. Nie uwzględniłeś w tym wszystkim inflacji. Minimalne wynagrodzenie z 31.12.1998 wynosiło 500,00 zł BRUTTO, więc mało kto mógł sobie przed rokiem 2000 pozwolić na inwestycje takich kwot, nawet gdy zarabiał dwukrotność najniższej, czyli 12k brutto rocznie.
ale procentowe zyski będą takie same nawet jeśli kwota to będzie 1000 rocznie
@ procentowo tak
Film, który pokazuje siłę 8 cudu świata wg WB
Bardzo dobry materiał, mój plan inwestycyjny to inwestowanie w spółki wzrostowe aby właśnie powiedzmy po 25 latach przetransferować kapitał w spółki dywidendowe
mądrego to warto posłuchać
dlaczego w 2016 roku 8% jest neutral, ale w 2018 -8% to czerwień
Czy jest to wciaz aktualne?
Witam ,a w co moze zainwestowac osoba po 50 -tce majc rocznie wolnych srodków tylko 10tys zł na zakup etf-ów to pewnie za mało i trzeba czekać dekady by sie cos uzbierało z takiej kwoty i jeszcze jest ryzyko ze etf-y wogóle nie dadzą zarobic bo moga przez długie lata być na minusie ( etf sa dobre dla osób młodych i z wieksza gotówka )
podpinam sie do pytania
Gdzie najlepiej inwestować, na jakiejś stronie? Te wszystkie akcje będą w jednym miejscu ?
W akcje inwestuje się za pośrednictwem brokera. Broker jest tylko pośrednikiem i akcje te trzymane są u depozytariusza. Recenzje kilku brokerów na naszym kanale znaleźć można w tej playliście: th-cam.com/play/PLk6oF2C1fmMy3I22aJioZz0jnSpHNQ2Lk.html
A inflacja gdzie ?
Trochę chyba manipulujesz)). Przecież tak dobry wynik w drugim przypadku nie wynika z tego, że zaczął od -40% spadku, a z tego, że właśnie USUNĄL go. Gdybyś zostawił te -40% tam, gdzie były, i do tego jeszcze dodał -40% na początek zamiast +25% - no wtedy tak, ale wtedy już nie byłoby tak kolorowo, co? ))
do tego wykresu przydał by się wykres inflacyjny ile kosztuje puszka zupy pomidorowej z czasem =]
Mówisz o zwrotach z inwestycji i o procentach jakie można by zarobić. Czy uwzględniłes inflację w tych całych wyliczeniach?
Długoterminowo indeksy idą do góry???
Powiedz to Japończykom, bo oni czekają już ponad 30 lat.
A pamiętasz może kiedy indeks Dow wrócił do poziomu sprzed krachu w 1929? Wiem, teraz jest inaczej 🙄
W niedzielę będzie film o japońskim indeksie ;)
Dlatego nie inwestuje się w pojedynczy kraj tylko kilka krajów np. MSCI World albo ACWI
Bardzo ciekawy material,dzieki za analizy, ale odnosnie Etoro to nie jest broker tylko market maker ,nie jestes wlascicielem akcji I nie mozesz przeniesc ich do innego brokera oraz ma duze spready,
jest duzo dobrych prawdziwych brokerow jak IB,Exante,Dif,Degiro.
masz jakieś OSOBISTE doświadczenie z DEGIRO ?
Dziękuję Ci Patrik za ten odcinek, dał mi on dużo do myślenia. Myślę ruszyć inwestycje w S&P500 ETF Acc lub All-World ETF Acc, lecz nie do końca wiem z którego brokera skorzystać. W niektórych odcinkach reklamowałeś eToro, w najnowszych już XTB. Czy coś się zmieniło (zdaję sobie sprawę, że też może być to kwestia funduszy, które wydają na reklamę u Ciebie), lecz czy faktycznie XTB jest najlepszy (w tym dla początkujących)? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za porcję wiedzy :)
Cześć. Przed objęciem przez brokera sponsorstwa na naszym kanale, my przygotowujemy recenzje, żeby widz mógł sobie samemu wybrać tego najlepiej do siebie pasującego brokera. Playlista z recenzjami: m.th-cam.com/play/PLk6oF2C1fmMy3I22aJioZz0jnSpHNQ2Lk.html :)
@ Dziękuję za szybką odpowiedź. Zapoznam się z materiałami.
A co z kursem USD/PLN?
4.00
Tutaj jeszcze jedna kwestia globalny idx zabezpieczony do PLN czy nie? Obecnie wyceny spadły w USD, ale wyceniając w PLN wcale nie widać tak dużych spadków....
W temacie drogiego dolara polecamy poprzedni odcinek: m.th-cam.com/video/NxG3V9hXldY/w-d-xo.html
Martwi mnie Twój optymizm, który sugeruje że bessa już niedługo się kończy.
Kiedy i gdzie sugerowałem, że bessa się skończy? Przedstawiam interpretacje rynku. Nikt nie wie kiedy bessa się kończy, ale dla inwestora z długim horyzontem czasowym im dłużej ona trwa, tym lepiej, bo w długim ujęciu świat się rozwija.
Wszystko fajnie, ale dane z tabel nie są skorygowane o inflację.
No nie są, ale inflacja dotyka wszystkie wyceny w miarę po równo…
Ani o inflację, ani o konieczny do zapłacenia przez zwykłego inwestora podatek od zysku minimum 19 procent, ani o prowizje zakupu/sprzedaży, ani o opłatę za zarządzanie jednostką ETF. Brakuje mi jeszcze jednej analizy - mianowicie pierwsze lata na zielono a spadki we wszystkich ostatnich latach - może warto pokazać ten dramatyczny scenariusz? Wtedy już entuzjazm młodych inwestorów opadnie. ;) Dzisiejszy materiał jest słaby, nie prezentuje pełni zagrozeń. Poprzednie materiały są okej ;)
Polecamy oglądać film do końca, bo ten scenariusz też jest pokazany: 14:48 ;)
@@ZiggyTL podatek od zysku w takim scenariuszu płacisz dopiero na samym końcu. Koszty transakcji w scenariuszu prezentowanym w nagraniu również są pomijalne bo jest ich niewielka ilość. Koszty zarządzania dobrych ETF to z reguły 0.2% rocznie albo mniej. Konkurencja jest duża i te opłaty z reguły spadają w czasie.
Co innego indeks a co innego akcje, dokladanie do stratnych akcji moze skonczyc sie bankructwem...
Dlatego wspominam o tym w 13:37 ;)
Dziękuję, ciekawe.
Zależy o czym mowa i jakich sytuacjach, bo to powiedzenie może upuścić jeszcze więcej krwi gdy będzie zastosowane do wszystkiego.
👍
👊
Materiał na najwyższym poziomie, zresztą jak zawsze.
Jaki wpływ na wyniki mają różnice kursowe, czy opłaca się inwestować np. co miesiąć/kwartał i te różnice kursowe się uśrednią do w miarę normalnego kursu?
Istnieje opcja wykupienia spotkania/rozmowy ws. portfela itd.?
Można się skontaktować tutaj: sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/portfel-szyty-na-miare-konsultacje-mailowe/
Bardzo ciekawy materiał, obecnie nie mam za bardzo czasu na selekcjonowanie spółek a nie boję się obecnych spadków, więc kupuję ETFy na szeroki rynek.
A książkę Daniela zdecydowanie polecam, wyselekcjonowałem na " dołku covidowym" spółki, które teraz biją szeroki indeks :)
Czy te "wyliczenia" odzwierciedlają inflację, kursy walut i podatki? Ludzie, nie róbcie bzdur, chrońcie kapitał jeśli go macie. Zanim zaczniecie inwestować, przeczytajcie chociaż kilka książek ekonomicznych. Masowy dodruk (a potem CDBC) to tylko kwestia czasu. Rządy chcą palić swoje długi w ten sposób.
Czy ty sugerujesz, że NIE inwestowanie jest formą "ochrony kapitalu"? XD Ktoś tu chyba nie uważał na matematyce w podstawówce.
1. Kapitał jest poddany inflacji w każdej formie. Inwestując długoterminowo osiągamy wyższą stopę zwrotu niż stopa inflacji, i w ten sposób właśnie chronimy kapitał, a nie zostawiając go na pożarcie inflacji.
2. Akurat w podanym przykładzie kurs USD/PLN wzrasta od 1998 r. o około 20%, co jest zyskiem dla polskiego inwestora, więc niezbyt pasuje do twojej tezy.
3. Podatek płaci się jedynie od zysku. To, że nie musisz go zapłacić jeśli nie inwestujesz wynika z tego, że nie masz żadnego zysku. Chyba lepiej mieć zysk i zapłacić od niego 19% niż go nie mieć?
Dziękuje Patrik za kawał dobrej roboty 👍
Odnośnie inwestycji np. akcje amerykańskie w trakcie bessy przy wysokim kursie dolara, czy lepowej jest wybrać brokera polskiego czy zagranicznego ? Czy też nie ma to znaczenia ?
Dzięki. Bez znaczenia czy polski, czy zagraniczny broker. Odnośnie drogiego dolara, polecamy poprzedni odcinek: m.th-cam.com/video/NxG3V9hXldY/w-d-xo.html
A czy nie lepiej zrobić tak samo, ale inwestując w nasdaq100? Poziom ryzyka jak S&P500, a zysk większy :>
Powinien pan dodać tabelke z uwzględnieniem inflacji. Jedni powiedzą, że to szczegół/ inwestor powie, że to podstawa kalkulacji długoterminowej. Bez spojrzenia na tle inflacyjnym można zrobić wykres boskości aktualnych obligacji które w okresie 10 lat bezpiecznie przyniosą +- 92% a z uwzględnieniem wyjdzie 1-2% realnego zarobku.
No fajnie tylko te 7% czy nawet 16% średnio w skali roku to niestety za mało. Od zysków trzeba odjąć podatek, gdy zyskujemy płacimy podatek, gdy tracimy nie mamy żadnego zwrotu. Przy procencie składanym podatek mocno obniża zyskowność. Po 2. Trzeba patrzeć też na wartość pieniądza. Oglądając filmy sprzed ~30 lat widzę ile wtedy znaczyło 1000 zł i jak za taką kwotę można było przeżyć miesiąc a dziś za tyle nie wynajmie się samego małego mieszkania nie licząc jakichś dziur. W latach 90 paliwo w Polsce kosztowało mniej niż 2 zł za litr, dziś 7-8. Inwestując na tak mały % zwrotu oddajemy 10 ciastek żeby za 10/20 lat zjeść 8 ciastek. A jak nic nie będziemy z pieniędzmi robić to co roku będzie nam znikało 1 ciastko... Dlatego trzeba założyć wyższą stopę zwrotu a najlepiej inwestować siebie i we własny biznes gdzie 20% nie jest ogromnym wyzwaniem.
Wszystko fajnie tylko podatek od zysku kapitałowego zapłacisz dopiero po 30 latach od zysku a nie co roku. O ile dobrze pamiętam to tak ten podatek działa w większości cywilizowanych krajów na świecie. Własny biznes może być oczywiście lepszą inwestycją ale niesie ze sobą ryzyko bankructwa, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz pracy. Inwestując po prostu w indeks nie musisz się tym martwić. Ponadto inwestowanie w indeks nie wyklucza posiadania własnego biznesu. Często się zdarza, że nasz biznes już nie ma szans na wzrost i nie ma sensu lokowanie tam nadwyżek kapitału. Dlatego wcześniej czy później, jak Ci się w życiu powodzi, staniesz przed wyborem i będziesz musiał zainwestować nadwyżki kapitału. Według mnie, indeksy MSCI/FTSE World są idealnym miejscem aby to robić.
Super materiały przedstawiasz
Mam też pytane czy książka „Giełda, inwestycje, trading” jest również dostępna w formie e-booka?
Książka dostępna jest tylko w formie papierowej :)
@ Trochę szkoda, ale rozumiem że to przez koncept piractwa.
Dobry material! 😎👍
Przyjęte założenia są kalką historii, natomiast zbliżamy się do przełomu, którym będzie koniec kapitalizmu jaki znamy. Realia ekonomii padły przez ostatnie 2 lata. Należy zmienić podejście i przejść na scalping, zamiast skupiać się na budowaniu wwrtości.
XD
"kupuj,gdy leje się krew"
Tak warto inwestować a szczególnie w inwestować w wiedzę. Lecz nie wiedzę kolejny raz powtórzona w tym filmie i książce. TH-cam selling
Jak to było liczone? PLN przeliczone na USD po kursie z danego roku? Jakie przyjąłeś opłaty za zarządzanie / ETF?
Czy nie dostrzega Pan jednak szczególnej specyfiki obecnej sytuacji pod postacią nagromadzenia negatywnych czynników? 1. Wyprodukowana inflacja i zadłużenie wielu państw nigdy wcześniej nie odnotowywane, 2. ruska wojna i brak dostępu do taniego paliwa, 3. cały czas aktualny covid-19 i to co pokaże jesienią, 4. katastrofa klimatyczna narastająca "geometrycznie", 5. przygotowania Chin do konfliktu podobnego temu ukraińskiemu. Skąd zatem taki optymizm i przekonanie, że spowolnienie lub recesja odejdą szybko. Wiadomo, że tak się kiedyś stanie, ale dlaczego tak relatywnie szybko i przy takim otoczeniu. Czy nie uważa Pan, że odbicie urodzi się w bólach po kilku latach bezruchu.
Giełda wycenia przyszłość i kiedy jest "najgorzej" wtedy zawsze była najlepsza okazja do zakupów. Media żyją straszeniem i w okresach kryzysowych zawsze wymalowują coraz to czarniejsze scenariusze. Jaka będzie przyszłość, tego nikt nie przewidzi, ale wieżę w dobro ludzi oraz innowacyjność zarządzających firmami. Myślę, że w ciągu roku/półtora indeksy wybiją nowe historyczne szczyty. Dlatego też trwającą promocję na giełdach wykorzystuję do zwiększenia aktywności zakupowej :) Dla długoterminowego inwestora, im dłużej trwa taka bessa, tym lepiej, bo mamy więcej czasu na zebranie tanio wycenionych spółek.
Panie Tabelkowy, a co z końcem dolara ? Toż to ćwierć wieku. Po 25 latach takie tabelki mogą pokazywać już skośnoocy. A my zostaniemy z papierem do ...
3:46 Mały błąd - w indeks S&P500 wchodzi 505 spółek a nie 500 :)
czyli dalej najlepsza inwestycja to kryptowaluty. Nie trzeba czekać 10 lat na marne 200-300%
Ale gościu ty wyliczasz 25 lat inwestycji weź ty się zastanów przez te 25 lat to ja się 3 razy mogę kojtnąć a już nie mówię ze za te zainwestowane wtedy 100k zbudowałbym taki sam dom jaki teraz jest wart 400-500k wiec zysk jakiś tam jest ale tak naprawdę żaden patrząc ze to aż 25 lat
inwestowanie to nie metoda na zarabianie tylko na ochronę i pomnażanie majątku
Dołożyć jeszcze do tego dywidendy... 🤪 podobno się nie opłacają, ale gdyby dołożyć 7% co roku dy to ma w cholipkę kasy 😎 Pozdro!
Nagananie na etfy przy najsłabszej złotówce od początku wieku imo nie jest dobrym pomysłem xD
Nagananie na etfy przy najsłabszej złotówce od początku wieku imo nie jest dobrym pomysłem xD
Nie naganiamy. Edukujemy. Odnośnie słabej złotówki, polecam obejrzeć ten film: m.th-cam.com/video/NxG3V9hXldY/w-d-xo.html ;)
@ Trochę prowokacyjny komentarz, ale imo kursy i prowizje mogą dać po łapkach nowym osobą xd