UWAGA: Pod koniec 1938 i 1939, na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, wydano kilka płyt Syrena Electro z lirycznymi przebojami w wykonaniu młodego, obiecującego wokalisty Zbigniewa Rawicza, pochodzącego ze Lwowa. Jego ciepłe, melodyjne interpretacje zwróciły na niego uwagę publiczności i nazwano go „polskim Tino Rossi”. Niestety wybuch wojny przerwał karierę kogoś, kto miał szansę stać się jednym z ulubionych polskich śpiewaków, wyznawcą tak wybitnych śpiewaków jak Witas, Popławski czy Harris. W czasie wojny Rawicz występował w warszawskich kawiarniach i działał w podziemnym ruchu antyhitlerowskim. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim w sierpniu-październiku 1944 r., które zakończyło się całkowitym zniszczeniem miasta przez wycofujących się Niemców. Po wojnie Zbigniew Rawicz w dużej mierze nadrabiał stracony w karierze czas. Nagrał dziesiątki nowych piosenek w zespołach Melodje i Muza (ta ostatnia wydała 60 płyt), często występował też w radiu i jeździł na koncerty za granicę, m.in. do Austrii, Węgier, Rumunii. Zmarł przedwcześnie w 1966 r. w Warszawie, nękany przewlekłą chorobą. Na uwagę zasługuje również czarujący styl towarzyszącej Rawiczowi Orkiestry Piotra Szymanowskiego. W pierwszych latach po II wojnie światowej, niezależnie od rozwijającego się w Polsce ruchu swingowego (m.in. orkiestry Braci Łopatowskich czy Charlesa Bowery'ego) wzorem do naśladowania dla popularnych zespołów tanecznych były znakomite przedwojenne, ale już nieistniejące już orkiestry taneczne, m.in. Henryk Wars, Henryk Gold, Szymon Kataszek. Dlatego brzmienie tych wczesnych powojennych spektakli tanecznych bardzo często w niesamowity sposób przypomina stylistykę płyt Odeon czy Syrena Electro.
Zbigniew Rawicz' vocal was delightfully smooth en refined indeed, and Szymanowski's orchestra had a wonderful, polished and velvety sound. Thank for this particularly pleasant performance!
Purtroppo, non si è realizzato nel periodo migliore per la canzone polacca, che era il tempo prima del 1939. Ma ha continuato a cantare magnificamente dopo la guerra, anche se è morto troppo presto. Saluti :-)
Witam piekne slowa piosenki super wykonanie dziekuje pozdrawiam ❤❤❤❤❤❤
Uroda tych polskich dawnych piosenek jest ogromna..🌻
tak, na pewno są piękne, ta muzyka; Ja słucham.
UWAGA: Pod koniec 1938 i 1939, na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, wydano kilka płyt Syrena Electro z lirycznymi przebojami w wykonaniu młodego, obiecującego wokalisty Zbigniewa Rawicza, pochodzącego ze Lwowa. Jego ciepłe, melodyjne interpretacje zwróciły na niego uwagę publiczności i nazwano go „polskim Tino Rossi”. Niestety wybuch wojny przerwał karierę kogoś, kto miał szansę stać się jednym z ulubionych polskich śpiewaków, wyznawcą tak wybitnych śpiewaków jak Witas, Popławski czy Harris. W czasie wojny Rawicz występował w warszawskich kawiarniach i działał w podziemnym ruchu antyhitlerowskim. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim w sierpniu-październiku 1944 r., które zakończyło się całkowitym zniszczeniem miasta przez wycofujących się Niemców. Po wojnie Zbigniew Rawicz w dużej mierze nadrabiał stracony w karierze czas. Nagrał dziesiątki nowych piosenek w zespołach Melodje i Muza (ta ostatnia wydała 60 płyt), często występował też w radiu i jeździł na koncerty za granicę, m.in. do Austrii, Węgier, Rumunii. Zmarł przedwcześnie w 1966 r. w Warszawie, nękany przewlekłą chorobą.
Na uwagę zasługuje również czarujący styl towarzyszącej Rawiczowi Orkiestry Piotra Szymanowskiego. W pierwszych latach po II wojnie światowej, niezależnie od rozwijającego się w Polsce ruchu swingowego (m.in. orkiestry Braci Łopatowskich czy Charlesa Bowery'ego) wzorem do naśladowania dla popularnych zespołów tanecznych były znakomite przedwojenne, ale już nieistniejące już orkiestry taneczne, m.in. Henryk Wars, Henryk Gold, Szymon Kataszek. Dlatego brzmienie tych wczesnych powojennych spektakli tanecznych bardzo często w niesamowity sposób przypomina stylistykę płyt Odeon czy Syrena Electro.
Zbigniew Rawicz' vocal was delightfully smooth en refined indeed, and Szymanowski's orchestra had a wonderful, polished and velvety sound. Thank for this particularly pleasant performance!
Polish tango , an universe of wonders!!!
Beautiful tango and video which reveals the desire to return to live after the atrocities of war. Many thanks for posting 🙏🌈🎶🙋🍀
1:48 That photo is art.
Ja tez super slowa pozdrawiam ❤❤❤❤❤❤
Super dziewczyny
Bardzo słuchany Pan po wojnie światowej ll 😊😊😊
❤❤ in effetti bella voce piena di dolcezza
Purtroppo, non si è realizzato nel periodo migliore per la canzone polacca, che era il tempo prima del 1939. Ma ha continuato a cantare magnificamente dopo la guerra, anche se è morto troppo presto. Saluti :-)
1:20 I've never seen a hat quite like that one.
The hat is the boater which has had a revival in Europe from the days of 1900. It became very fashionable in 1946 and after.
@@240252 Doesn't look like a boater to me.
@@Tadfafty www.etsy.com/pl/listing/236728933/1900s-straw-boater-hat-danbury-conn-made?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=1900s+boater+hat&ref=sr_gallery-1-2&from_market_listing_grid_organic=1
@@240252 No it looks nothing like that, are we looking at the same hat?
Boaters are light colored straw with flat brim. This isn't straw, the material is dark, and the brim is curled.
¨"°❃„¸¸¸ ¨"°º❊„ ¸❃ ۣۜঔ💕❃ ۣۜঔ¸„❊º°"¨¸¸„❃º°"¨
¸¸„❃º°"¨¸„❊º°"¨❃🍃💥🌿❃ ¨"°º❊„¸¨"°º❃„¸¸
❃˜"ڰۣڿ"˜❃ 🌀 ❃SUPER❃🌀 ❃˜"ڰۣڿ"˜❃
🌴✨ Życzę udanego tygodnia.🕊️💦
💝🌼 Pozdrawiam cieplutko;)) ☕😘
🐘 ˜"*°•ڰۣڿ🎀ڰۣڿ•°*"˜ 🕊
Ástfanginn.