witam, dodam i moje przemyślenie: czasami może się przydarzyć i taka sytuacja, gdy podczas nawijania pakuł lub teflonu na gwinty i skręcaniu całości może dojść do niezamierzonego zmniejszenia światła rury przez ześlizgnięty materiał uszczelniający na którym następnie może budować się osad. Wystąpienie tej wady jest skali prawdopodobieństwa znikoma, nie mniej możliwa.
Nie można z tej instalacji nic wyciąć, bo to jest maksymalnie okrojona wersja. Jeśli pozbyłbym się jakiegoś elementu np. na powrocie zaworu ATV, to straciłabym gwarancja producenta.
Ciekawa ta instalacja. Po jaki czort tutaj jest zainstalowany zawór czterodrogowy. I zawór trójdrożny termostatyczny na powrocie. To niema prawa działać.
Powiem Ci kolego zawor 4 drogowy z siłownikiem który masz zamontowany jest najlepszy jaki istnieje na rynku masz zle wykonana instalacje zmień fachowca który ci montował instalacje i serwisanta który robił ci pierwsze odpalenie u mnie kociol z firmy kostrzewa 10 kw przy 90 m spalił 2.8 t na sezon i boljer 120 l nie wiem czy masz regulator pokojowy jesli nie masz to kup to podstawa niskiego spalania izawor ochrony kotla pozdrawiam
kolego nie skomplikowaną instalację CO i CWU to mam ja chodzi na grawitacji jakiekolwiek ograniczenie przepływu zakłóca przepływ jedynie nowoczesne urządzenie to termometr mnie tylko mogą zepsuć się zapałki sam zaprojektowałem układ ale jak powiedziałem hydraulikowi co ma zrobić to myślałem że zemdleje bo hydraulicy teraz jak niema pompy i termostatu bufora i zaworu mieszającego to myślą że to czary a to tylko fizyka
Przeglądnąłem pobieżnie Pana filmy, dobrze, że sytuacja wygląda dużo lepiej niż na początku a podejrzewam, że będzie jeszcze lepiej. Też mam kocioł Lazara (Smartfire - wydaje mi się, że dość podobny konstrukcyjnie). U mnie (dom 110m2 powierzchni użytkowej) średnia z 3 ostatnich lat to 2,3 tony pelletu na sezon (tylko C.O., w domu temperatura waha się między 19,2 i 20,2 st.C). Siłownik przy zaworze 4D mam założony - jak dla mnie wygoda o tyle, że jak ustawię, że na grzejniki ma iść 40stopni to tyle idzie. Temperaturą powrotu jakoś nigdy się specjalnie nie interesowałem - od tego jest termostat żeby zbyt chłodnej wody na kocioł nie puścić. Pod rozwagę chciałbym poddać Panu włożenie jakiegoś wkładu do komina. Ja włożyłem wkład z tzw "kwasówki" (średnica 120mm). Dzięki temu udało mi się ustawić kocioł w ten sposób, że temperatura spalin niewiele różni się od temperatury kotła (np temp. kotła 63 stopnie, temp. spalin 65 stopni). Oczywiście przy takich wartościach pojawiły się w kominie skropliny, ale spływają grzecznie odprowadzeniem na dole zastosowanego przeze mnie wkładu. I tak jeszcze na koniec - może to kwestia jakości pelletu a może jeszcze ustawień kotła ale ten popiół to rzeczywiście jakiś taki niezbyt ładny. Powodzenia, ustawienia są do dopracowania - w końcu to nie reaktor atomowy :-)
@@pawciopawcio1329A żeby mieć taką niską temperaturę spalin to przerwę w podawaniu wydłużyłem ile się dało (przynajmniej na tym pellecie który teraz mam). Wygląda to mniej więcej tak, że czas podawania to 4s a przerwa ok 60s (musiałbym sprawdzić w domu, ale kojarzę, że ustawiłem 60s żeby była okrągła liczba ;-) ), mój kocioł jest z sondą lambda a wentylator jest ustawiony tak, że nie zwolni poniżej 30% (podobno obroty poniżej 30% mogą się odbić na żywotności wentylatora). Przerwy podawania niestety nie można wydłużać w nieskończoność bo jak się przesadzi to albo przestaje się trzymać taka temperatura na kotle jaką chcę albo rośnie zawartość tlenu w spalinach, sonda lambda bardziej wentylatora nie zwolni i w pewnym momencie (o ile dobrze pamiętam to gdy O2 wzrośnie powyżej 17%) kocioł uznaje, że się nie pali i z tego co pamiętam to wali błędem, że brak paliwa. Generalnie to najlepiej poczekać na prawdziwą zimę, wziąć urlop, kupić piwo i przy kotle posiedzieć pamiętając żeby raczej nie zmieniać więcej niż jednego parametru na raz i obserwować, obserwować, obserwować...
@@janusz81 To u mnie przy mocy 100% było tylko 14 sekund przerwy a podawanie 4 sek...i temperatura spalin jest ponad 130 C. Jaki uważacie pellet za dobry do tych Lazar...pieców ?
Ma Pan temp. spalin 65st? Chyba tylko na 30% mocy. Z tego co udało mi się dowiedzieć przy wizytach serwisanta że temperatura spalin powinna być o jakieś 20-25st wyższa niż zadana na kotle. Im wyższa moc kotła, tym ta różnica powinna być wyższa. Dla mocy 100% min. temp. spalin powinna oscylować na poziome 100st. Obniżyć temperaturę spalin jest bardzo łatwo, wystarczy obniżyć moc nadmuchu, ale co z tego, jak z komin nie lubi niskich temperatur. Należy znaleźć złoty środek, bo za wysoka temp. to marnotrawienie opału. Wkładu do komina raczej nie będę wkładał, bo to nie kocioł gazowy z zamkniętą komorą, który tego wymaga. U mnie aktualnie temperatura spalin przy 100% mocy, jest na poziomie 90st. i uważam że jest w porządku, ale patrząc na wskazania sondy lambda, to sonda uważa że temperatura spalin powinna być niższa. Udało mi się nieraz tak po manewrować nadmuchem że wskazania sondy pokrywały mi się z tymi na kotle, ale muszę to jeszcze po testować, czy tak niska temp. spalin której domaga się sonda nie "zniszczy" mojego komina.
Mój kolega - sąsiad - ma bardzo czuły palnik Kipi i jego kocioł toleruje tylko Berlinka. Osobiście go jeszcze nie testowałem, ale serwisant twierdzi że do lazarów nie ma sensu sypać pelletu z najwyższej półki, bo te kotły spalą wszystko. Zapytałem a co z pelletem przemysłowym? To odpowiedział, że przemysłowy raczej nie będzie dobry, bo w nich jest pełno plastiku.
Moja rada jest taka. Najlepiej znalezc fachowca, który od 20 lat zajmuje się takimi instalacjami. Od początku pojawienia się piecy na pellet. Dobry piec spala każdej jakości pellet...
Dlaczego nie został zamontowany zawór 3dr, skoro masz odzielną ochrone powrotu. Następny temat to temperatury załanczania pompek. Pompa krótkiego obiegu musi załanczać się jako pierwsza (~48°) a pompa na grzejniki przy parametrze np.57÷58°.
Sprawdziłem to i zgodnie z pozostałymi schematami które były w katalogu, była taka możliwość, ale zawór 3d + sprzęgło są zalecane do montażu w instalacji jednoobiegowej w układzie zamkniętym w której bufor ma pojemność równą lub większą niż 220L. Ja mam bufor 100L. Dziękuje za podpowiedzi związane z ustawieniem temperatur na pompach. I tak pompę CO mogę kontrolować temperaturowo, zaś pompy na powrocie nie mogę - chyba że tą pompę można ustawiać jakoś ręcznie, ale z tego co patrzyłem to tam jest tylko wybór 3 stopni mocy i 3 trybów pracy (ja mam ustawiony tryb pod grzejniki i na najniższy stopień mocy).
@@BW-et1ut Ok, tak zrobię w najbliższy weekend. Z ciekawości wszedłem sobie na stronę Lazara przed chwilą w FAQ i proszę zobaczyć co znalazłem - cytuje: Czy pompka kotła, która jest dołączona do zestawu hydraulicznego, musi cały czas pracować na najwyższych obrotach? Tak, pompka kotła na pellet HKS Lazar musi działać cały czas na trzecim, najwyższym biegu, aby zapewnić prawidłowy przepływ w obiegach grzewczych.
Testy trwają. Sprawdziłem przy jakiej temp. załącza się pompa powrotu - krótkiego obiegu. Okazuje się że w takiej samej temp. jak pompa obiegowa CO, tzn. jeśli ustawie załączanie pomocy CO na 55st to i pompa krótkiego obiegu również w tej samej temp. będzie się załączać. Nie wiem czy jest szansa na modyfikacje pompy powrotu, ale wątpię.
spalanie 2 kg na godzinę daje 48 kg to jest ogromna ilość radzę kupić pirometr i sprawdzić temperaturę spalin jeżeli czajnik ma sprawny wymiennik temperatura spalin nie powinna przekraczać temperatury wody więcej jak 10 - 15 stopni jeżeli jest więcej mamy do czynienia ze stratą
Moim zdaniem popiół ktróy pokazujesz to niedopalony pellet, a nie słaby pellet. Ale mogę się mylić. Druga sprawa napchają tych zaworów 4d i 3d do instalacji i zamiast pomagać to robią problemy. Może kocioł często się rozpala i wygasza stąd takie spalanie. Kocioł powinien dobić do określonej temperatury a potem przejść w podtrzymanie do tego mogą dohcodzić duże straty kominowe. Przy Twojej ilości wody w układzie powinien szybko łapać zadaną temp. kolejna sprawa czy dom jest ocieplony i czy w nim mieszkasz i jak często CO działa. Inna sprawa hydraulicy, duża część nie ma pojęcia o tym co robi, w domu zimno to bach pompę obiegową dlaej zimno to pompa na maxa. Dalej zimno uuu Panie to grzejniki trzeba wymienić na aluminiowe bo w żeliwniakach za dużo wody itd. Piszę o własnych doświadczeniach z tymi partaczami. Kilka rzeczy ogarnłąem sam bo miałem ich dość. Pamietam jak przyjechał do mnie jeden aby wspawać podłączenie grzejnika do pionu (stara inst. grawitacyjna) wszedł do domu i od razu Panie kto to teraz naprawia takie inst. wywalić i wstawić miedź. i nowe grzejniki. Wspawał szybko i ładnie nie powiem. Ale pogadałem z nim chwilę gość zobaczył, że trochę kumam temat. I na odchodne powiedział, żebym nie wymieniał instal. bo on też ma taką i nie zamierza zmieniać. Więc pytam czemu palnął żeby wymieniać inst. Odpowiedź: wie pan ja też musze z czegoś żyć! Tacy to fachowcy.
Postaram się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania: Dom prze-izolowany - 20cm 031 od zewnątrz, 2cm 031 od wewnątrz, podłoga 20cm 031, sufity 10cm 031. Piana PUR 30cm na poddaszu. Okna, drzwi na szczelnym montażu. Brama 60mm. Tu nie ma do czego się przyczepić. Od nośnie fachowców. Znajomi często pytają mnie dlaczego ja w domu wszystko lub większość rzeczy robię sam? A właśnie z tego samego powodu co Pan napisał, aby nie bujać się z fachowcami, którzy klienta mają głęboko w du... Przekładanie i olewanie terminów jest nagminne. Nie dość że krzyczą za pierdoły szatańskie kwoty, to i tak po niemal każdej wizycie jest coś do poprawienia. W dzisiejszych czasach chyba najlepiej jest kupić dom "na gotowo" i nie się nie wkurzać na nic, ani nie tracić czasu.
Ten kocioł nie ma czegoś takiego jak podtrzymanie. Ma tryb nadzór, po którym następuje ponowne rozpalenie. Taki urok tego kotła. Jeśli nie chcemy wygaszania i rozpalania to należy zamontować bufor ciepła, jakieś 50-70l na 1 kW mocy kotła. Ewentualnie tak obniżyć parametry, żeby kocioł sam się trzymał bez wygaszenie, ale wtedy tracimy na jego efektywności. Ja tak robię choć rozważam bufor lub przejście na pompę ciepła.
@@marcinp2993to jakie spalanie masz jak piec pracuje na okrągło??bo też mam ten piec i przy 0 stopni na dworzu 30kg na 24h..i dodam że dochodzi do zadanej temp.i wtedy nadzór i wiadomo później na nowo się rozpala itd..milo by było jakbyś odpisał... pozdrawiam
@@arus1611 cześć! Wiele zależy od warunków w domu i układzie grzewczym. U mnie przy około 0 stopni Celsjusza na zewnątrz schodzi około 15 kg na 24h i tak zakładam kupując opał na sezon. Zaznaczę, że używam ogrzewania podłogowego i sterowania strefowego (grzane jest tylko to pomieszczenie, w którym temperatura spadła poniżej zadanej, reszta nie grzeje). Kocioł ustawiłem na 3 progi mocy, zależnie od tego, ile stopni brakuje do zadanej temperatury kotła. Przy takim ustawieniu, nawet jeśli rozbiór ciepłej wody w CO jest mały to kocioł się nie gotuje i nie wyłącza, ale powoli się ochładza pracując z małą mocą. Dzięki temu rzadziej się wyłącza i ponownie rozpala. Mimo tego myślę nad montażem bufora rzędu 2000l, żeby kocioł odpalał się raz na dobę, może dwie, a w okresie przejściowym to może i rzadziej. Zauważyłem, że sam pellet też ma duże znaczenie i są takie, które na 100% mocy kotła dają temperaturę spalin 180 stopni, a mój najlepszy 200 stopni. To też ogranicza zużycie.
Witam. Masz wszystko dobrze tylko temperaturę powrotu mierz nie na rurze która wychodzi z zaworu czterodrożnego tylko na rurze przy samym kotle. U Ciebie o temp powrotu dba zawór termostatyczny a nie zawór czterodrożny i temperatura powrotu powinna być mierzona przy samym piecu.
Schematy dołączane do projektów budynków często dołączane są na zasadzie "żeby jakiś był"... Bo tego wymaga projekt... Moim skromnym zdaniem najlepsze rozwiązanie to sprzęgło hydrauliczne na 2 obiegi. Pompa przewałowa na obiegu kotłowym o dużo większej wydajności niż suma wydajności pomp po stronie instalacji. Takie rozwiązanie samo w sobie zabezpiecza temperaturę powrotu. Ewentualnie zawór termostatyczny z separatorem zanieczyszczeń ponieważ zawory termostatyczne są dość wrażliwe na zanieczyszczenia. Postronie instalacji zawór 3d z siłownikiem i porządnym sterownikiem (przykładowo tech i1 - nie drogie i sprawdzone sterowniki). Kolejno od góry przyłącze nr 1 sprzęgła do zasilenia cwu, przyłącze nr 4 powrót z cwu. Przyłącze nr 2 i 3 instalacja grzejnikowa z zaworem 3d. Zawory zwrotne na powrotach. Taka konfiguracja przy kotłach stałopalnych sprawdza się całkiem nieźle.
Tak, ma Pan rację z tym pelletem, natomiast zmieniłem teraz metodę palenia na tym pellecie, i jeśli utrzymuje kocioł na 100% mocy nie mam żadnych spieków - koszyk czyściutki. Co nie zmienia faktu, że drugi raz tego pelletu nie kupię.
@@DomZa100 Niestety oszustów jest pełno. Nawet sprawdzeni dostawcy oszukują. Piasek i kora w pellecie to standard. Ostatnio zamówiłem i przyjechał swieży z produkcji, jeszcze nieodparowany i ciepły 😐
A i jeszcze jedno, sprawdź instalację grzewczą do kaloryferów czy nie są po drodze poprzykręcane jakieś zawory np. te pizdryczki pod kaloryferami. Powodzenia. Na szczęście przepływ ciepłej wody łatwo sprawdzić za pomocą własnej ręki lub termometru
Wyrzuciłbym te wszystkie cuda co masz nawciskane za kotłem i zrobił prostą kotłownie tzn: sprzęgło z 1 pompą na powrocie, za sprzęgłem pompa z zaworem 3 drogowym na grzejniki i 2 pompka na cwu. Sterowanie z pogodówki
@@DomZa100 Oby coś się udało poprawić w kwestii spalania bo kocioł z górnej półki powierzchnia też nie za duża, a spalanie mega wysokie. Na pewno gdzieś jest przyczyna takiego stanu rzeczy
Będzie, bo ja nie odpuszczę dopóki nie sprawdzę wszelkich możliwości w celu usprawnienia pracy całej instalacji. Mam w głowie jeden pomysł, ale muszę go przetestować poza kamerami i jeśli przyniesie pozytywny wymiar wstawię film.
Mam ten kocioł w wersji 22kw. Ogrzewa 2 budynki. jeden z lat 60 słabo ocieplony,8 cm styro, 120m2. Drugi budynek nowy plus styro 15cm 50m2. Łącznie 180m2. Ogrzewam 4 rok. Spalanie 3.5-4 ton pelletu. Praca od 6 do 21. W domu 22 stopnie.
Jaką ma Pan temperaturę na grzejnikach? Czy są tak gorące że nie można ich dotknąć? U mnie grzejniki mają temp. 40st, a chciałbym osiągnąć na nich jakieś 50st.
Nie martw się "zimnym" powrotem bo kocioł zabezpieczony jest przez zawór TV55. Skoro powrót jest zimny to z kaloryferów wraca zima woda (objaw kaloryfery gorące na górze, zimne na dole) to może świadczyć o zbyt małym przepływie ustawionym na pompach. pompa kotłowa (ta zielona na dole) musi mieć ustawioną wydajność większą niż suma wydajności wszystkich pozostałych pomp. Generalnie w tym układzie zawór czterodrogowy nic nie robi i powinien być cały czas otwarty. Zauważ, ze pompa PM (ta "kaloryferowa") powinna się załączyć dopiero po otwarciu zaworu TV55 bo przy całkowitym otwarciu czterodrogowego a zamkniętym TV55 nie ma przepływu.
Myślę podobnie jak Ty.Układ trzeba wyregulować,żeby pompy nie" kradły" sobie wody,a grzejniki kryzować w zależności od przepływu,bo nie wszystkie są w tej samej odległości od pionu,czy rozdzielacza.Skoro kocioł ma wewnętrzną ochronę, po co się sugerować powrotem z instalacji.Wykonałem dwie instalacje i nie było problemów,właściwie tę drugą lekko przerobiłem po firmie hydraulicznej,bo pół chałupy nie grzało jak należy i parę innych kwiatków...z wykształcenia jestem automatykiem😀.
Mam pytanko bo widzę że Pan w temacie chce zamontowac sprzeglo co z dwoma obiegami na parter i piętro na grzejniki czyli tu dwie pompy 25/40 + pompa cwu 25/40 to pompa kotłowa wystarczy na powrót reż 25/40?
Ja teraz palę w kamienicy 8 ton węgla mam piec w przybudówce 2 pompy i jadę na dwa domy ciekaw jestem czy taki piec na pelet da radę . Dodam że w każdym domu bojler w łazience w sumie jest ok 20 grzejników .
Kocioł na pellet da radę ogrzać każdą powierzchnię, pytanie jakiej mocy kocioł dobrać. Znam hotele które ogrzewają całe budynki pelletem i sobie chwalą.
witam.zawór temperaturowy pełne otwarcie ok 5 do 10 st powyzej temp .która jest opisana na zaworze to po pierwsze ,a następna sprawa pompa którą masz przy kotle to 25-40 czy 25-60 ??, co do nastaw ,ja przy sasie mam 2 sek podawania i 10 przerwy,
@@DomZa100 palnik ustawiony na 9kw moc nominalna 18kw ,ogrzewanie 3 godz.rano i 4 godz.popołudniu.temp.ok 21st., w nocy 19,5 st C ,spalanie 2kg na godz. ,ale jak było =20 st to chapał duzo..zawor 4 drozny z siłownikiem wita4, ale mam pompe przewalową
Dzięki za obszerny materiał wiesz miło jak byś podał jakie teraz masz ustawienia przy podawaniu pellet .i powiem ci dziwny masz ten popiół u mnie przy pellet z Ikei miałem taki sypki jak mąka ..to na prawdę masz historię z tym piecem...ale z tymi ustawieniami to jest cyrk u mnie serwisant ten sam co u ciebie zauważył że miałem źle ustawiony bo był ustawiony jak na podłogowe ...a mam tylko grzejniki ...pozdrawiam
Cześć, podzielę się z Tobą moim zdaniem, bo od 6 lat użytkuję kocioł pelletowy Lazar Smartfire 22 kW. Kocioł jest dobry, a może i bardzo dobry. Po jego stronie z całą pewnością nie leży wina. O temperaturę powrotu "małego obiegu" dba zawór ATV zamontowany fabrycznie na tyle kotła. Mam u siebie zawór 4-drogowy z siłownikiem, który służy wyłącznie do uzyskania i utrzymywania temperatury na obiegu grzewczym. Nie ma on wpływu na temperaturę powrotu "dużego obiegu", czyli obiegu grzewczego. U mnie działa to na 120m² podłogówki (dodatkowy zawór 3-drogowy) i na 5 grzejnikach. Moje zdanie jest takie, że skoro na grzejniki wychodzi ciepła woda, a wraca zimna to znaczy, że budynek odbiera taką ilość ciepła i tyle. Jaką masz temperaturę zasilania na mieszaczu i jakie grzejniki? Dom już ocieplony? Jest wiele czynników. Poza tym w pierwszym roku ogrzewania spalisz więcej paliwa, bo musisz wygrzać mury, czyli odparować wilgoć obecną przy technologii mokrej (zakładam, że taką stosujesz). Ile kW ma kocioł na ile metrów kwadratowych? Grzej i obserwuj co się dzieje. Mimo wszystko powrót powinien być ciepły po kilku godzinach. Pozdro Marcin
To co Pan napisał ma rację bytu, ponieważ teraz kiedy mieszkam od pół roku i grzeje codziennie, to da się dogrzać powrót. Budynek przeizolowany - można powiedzieć, więc brakiem wystarczającej izolacji bym sobie głowy nie zawracał. Mam kocioł 11kW, a ogrzewam niż dom 230m2:-) a Pan ma 22kW i ogrzewaniem zaledwie 120m2:-)
@DomZa100 W moim przypadku kocioł mógłby być mniejszy, ale dzięki modulacji mocy działa bardzo dobrze. Do uzyskania zadanej temperatury H2 kocioł pracuje z pełną mocą, a później znacząco schodzi z osiągów, by utrzymywać temperaturę mieszacza. W tym czasie waha się między H1 (30%) / H2 (50%) i poza progiem H2 (wtedy pełna moc). Mój kocioł jest już tak znacząco pozmieniany w ustawieniach, że nie wiem na jakich mocach pracuje😉 przy obecnych temperaturach i utrzymywaniu 22,5-23,0 stopni w domu (100 m²), 21,5 stopnia w garażu (25 m²) oraz dogrzewaniu jeszcze nie gotowego poddasza do około 18 stopni (100 m²) przez strop i klatkę schodową schodzi niespełna 1 worek pelletu na dobę. Grzeje tylko podłoga w garażu i na parterze. Piętro ma zakręcone grzejniki. Jak dla mnie jest OK.
@@marcinp2993 Dziękuje za informacje. Ja też bardzo mocno pozmieniałem ustawienia na swoim kotle, można powiedzieć że parę ładnych godzin przestałem łącznie w kotłowni, ale obecnie mam spalanie najniższe jakie wydaje mi się dla tego kotła jest osiągalne czyli 650gram na dobę. Dziwi mnie jakim cudem udało się Panu zejść do 1 worka na doba przy tak dużej mocy, ale jakoś to się Panu udało, więc gratuluje.
@@DomZa100 Raczej 650g na godzinę, nie ma dobę😉 ja takiego zużycia nie liczę, bo nie monitoruję ile godzin na dobę kocioł pracuje, a ile czeka w nadzorze. Liczy się komfort cieplny w domu oraz ile worków spalam tygodniowo. Obecnie wychodzi 6-7 worków. Zakładając 15 kg na 24h wychodzi 625g/h, czyli podobnie jak w Twoim przypadku. Także gratuluję za dojście do takiego wyniku.
@@marcinp2993 Upps, zjadłem jedno zero, ale nie wiem dlaczego coś mi ubzdurało z tym 650. Podsumowując, spalam na dobę 10kg pelletu jakieś 65% worka 15kg - chodziło mi o procenty a nie o gramy. Przepraszam
Czy te kotły nie mają wymogu instalacji przez osobę z licencją ? Inaczej producent może odmówić gwarancji .Ja nigdy nie ryzykuję ,trzeba zapłacić i mieć pewność ,że jest zrobione dobrze . Współczuję
Ma Pan rację, dlatego instalacja została zbudowana identycznie na schemacie dołączonym do tego pieca przez instalatora z wieloletnim doświadczeniem. Żeby gwarancja była zachowana, licencjonowany serwisant sprawdza jakoś wykonanej instalacji i musi uruchomić kocioł jako pierwszy - wszystko to zostało zachowane, więc kocioł jest na gwarancji. Teraz aby kocioł zachował gwarancje przez kolejne lata musi mieć co roczny przegląd i czyszczenie przez licencjonowanego serwisanta. Aktualnie jestem umówiony na pierwszy roczny przegląd - czekam w kolejce...
Ja u siebie miałem problem z grzaniem a powodem była za słaba pompa obiegowa i powiedzmy że grzejniki były tylko ciepłe 20cm od góry a dół zimny ażeby były cieplejsze to ponad 70stopni na piecu a po zmianie pompy to wystarczy 48--55 stopni na piecu w zależności od temperatury na zewnątrz. A z tym zimnym grzejnikiem to może trzeba go dobrze odpowietrzyć Ja u siebie mam takie 2 grzejniki które żeby odpowietrzyć to musze pozamykać wszystko i zostawic tylko obieg kocioł i ten grzejnik pompa na 3 bieg i wtedy dopiero się odpowietrzy . U mnie tez byli fachowcy każdy co innego gadał aż w końcu sam zaczołem robić i ogarnąłem to
Z tym odpowietrzaniem to muszę przyznać Panu rację, bo zaskakującym było dla mnie zjawiskiem, gdyz po tygodniu grzania codziennie, nadal w układzie co i raz odzywało się powietrze:-) Obecnie jest cisza.
Czy Pan doradzil by piec na pelet u nas piec na węgiel i drzewo właśnie zrobiła się dziura w piecu zeszła woda czy jest szansa czy się naprawi proszę o poradę 😭😫😫😥😫
A co do pelletu to ja stosowałem takie za 700 zł za tonę oraz takie 2-3 razy droższe. Takiego syfu jak u Ciebie nie miałem, choć bywały spieki. Wszystko do wyprowadzenia parametrami, ale to kosztuje czas i obserwację. Obecnie mam tylko popiół lotny (tylko pył) bez spieków. Polecam założyć regulator ciągu kominowego, bo fajnie działa przy dużych wiatrach.
Zamontowałem zawór 4D z siłownikiem, ale żeby pełnił funkcję ochronną kotła musi to być ustawione w jego sterowniku. W tech i3+ jest do włączenia funkcja ochrony powrotu i funkcja przed przegrzaniem i wtedy kocioł priorytetowo najpierw dobija powrót do zadanej temp, nie wyższej niż ustawiona na kotle i później otwiera i reguluje temperaturę zadaną na dany obieg. W przypadku gdy temperatura wzrośnie z zadanej na kotle do ustawionej jako przegrzanie, sterownik otwiera powoli zawór 4d na obieg i nie sprawdza już temperatury na obiegu a czeka aż temperatura na kotle spadnie do zadanej. I tutaj wykorzystuję wszystkie 3 funkcje jakie można wydoić z zaworu 4D z siłownikiem ale najważniejszy jest sterownik siłownika i czujki odpowiednio zamontowane (powrót i zasilanie na rurce przy samym kotle, a czujnik obwodu zaraz za zaworem 4D) Aż dziwne, że spece mówili o zamontowaniu siłownika na tym zaworze w momencie gdzie masz już realizowaną funkcję ochrony powrotu zaworem ATV. Być może nie rozmkinili tego po tym makaronie i ciasnocie jaka jest za kotłem. DObrze że już wszystko działa. Pozdro!
@@BW-et1ut o prosze jaki gawędziashhhh: D Chłopie wpadasz jak filip, mędrkujesz jak konopia, żadnych argumentów (to akurat zrozumiałe dla takich laików) nie przedstawiasz bo szkoda czasu nie? Na pisanie głupot już nie szkoda? Wielki znawca wiedzy tajemnej :D
@@BW-et1ut akurat zlazłeś na taki tor tematyki, że mógłbyś swojego stracić a swoim CO dalej Ziemię byś opętlał :P Co nie zmienia faktu, że w dobie młodego pokolenia oraz Internetu i kanałów takich jak Afriso - rzesza DIY pójdzie własną droga ciesząc się instalacją CO wykonaną samodzielnie, sprawną, sterowalną, za połowe tego co hydraulik weźmie. Rób swoje ale nie umniejszaj amatorom. Podnieś kwalifikacje i pokaż, że jesteś lepszy bo inaczej Twój zawód nie ma przyszłości, chyba, że po starych ludziach ciągle będziesz ganiał. I sie nie boi o czyjeś rurki życząc powodzenia. My DIY poradzimy sobie bez tych starej daty fachur, powodzenia obejdzie się :D
kożystam z zaworu 4d juz 13lat i zawsze mam ciepły powrót. hdraylikiem nie jestem ale w tym roku 2 raz sam zakładałem u siebie kociol i wszystko działa jak powinno i to na zawoże 4d. jak na moje te ten mały obieg bym wywalił a zawór 4d jest poto zeby ograniczyć teperature zasilania na grzejniki. ja mam 65°c na piecu zawór ustawia się sam tak ze podaje 45°c na dom a powrót zawsze mam około wygrzany powyżej 55°c a zdaża się nieraz że jest tylko 2 stopnie różnicy między tęperaturą kotła a powrotem.
Co do spalania to czy był przeważony pellet podawany przez podajnik? bo u mnie serwisant od pieca ustawił na 3kg. a w instrukcji przeczytałem że nawet przy każdej zmianie pelletu powinno się przeważyć. Zważyłem według instrukcji i wyszło 2kg. wpisałem to w ustawienia i jest zauważalna różnica. Zawór 4D mam bez siłownika a temperaturę za zaworem mam ustawioną na 60* grzejniki z termostatami. Temperaturę na powrocie do pieca mam około 55* Piec zamontowałem pod starą instalację jaką miałem w domu a serwisant był potrzebny żeby zrobił odbiór i podbił gwarancję.
Ten kocioł nie ma takiej funkcji, aby wprowadzić przeważony pellet. Można sprawdzić ile pelletu podaje na 2minuty pracy, ale co z tego... Jedyne modyfikacje to zmiana ustawienia czasu podawania i przerwy.
@@DomZa100 U mnie w sterowniku w menu opcja 'palnik' jest opcja 'ilość paliwa' i opcja 'ważenie paliwa'. A masz instrukcję od sterownika? może tam coś znajdziesz. Odnośnie pelletu to ja kupuję "OLCZYK" i zostaje z niego sam pyłek i nie wygląda jak ten twój popiół. poszukaj i poczytaj na yutubie o ważeniu pelletu.
@@DomZa100 Czy pięć nadal pracuje na 100procent mocy. U mnie chodził na 100 i 50 procent i nie mógł osiągnąć zadanej temp. Były po ustawiane kosmiczne histerezy. Obecnie H1 11 H2 9.Moge podesłać resztę ustawień mocy
@@romekromeks9335 Tak, po proszę jeśli to nie problem, bo czasy i przerwy są najważniejsze. I jakie ma Pan nadmuchy? Jak jeszcze po testuje trochę ten kocioł, to przy kolejnym materiale pokaże jakie mam ustawienia i które spisują się u mnie najlepiej.
@@DomZa100 100pr.nadmuch 65pr.podajnik4sek.przerwa15sek. 50pr.nadmuch46pr.podajnik4sek.przerwa30sek. 30pr.nadmuch35pr.podajnik4sek.przerwa60sek.Histerezy H2 12,,H1 9.Przedtem poddałem błędnie. Temperatura mieszacza tzn ster elektronicznego+zawór 4d 38st.Temp w domu 22,5-23st.Budynek nie ocieplony. lata 80.Przy tym ustawieniu pięc chodzi 14 h na 30 procent, a 10 h na 50 procent mocy, paląc ok 25kg na dobę. Chodzi przez cały czas, przez co temp. stała
Moje zdanie jest takie, im więcej tych udziwnień tym gorzej. Mój wujek ma kopciucha + 1 pompę + zawór manualny - cała elektronika w kotle odłączona i wszystko śmiga aż miło. Żadnych zabezpieczeń na powrocie. Instalacja otwarta.
@@DomZa100 Ja mam kopciucha bez pompki,tylko grawitacja,kocioł ma już 30 lat.Też bez ochrony powrotu i układ otwarty.Co do tych udziwnień w nowoczesnych piecach to wszystko dziala ale jak jest zrobione poprawnie.
Po 5 latach palenia pelletem przechodze za rok na PC. Nie powiem piec Kamen dobrze chodzi ale magazynowanie pelletu, czyszczenie pieca i pozyskiwanie pelletu jest wkurzające. Dość noszenia workow i walki o dibrej jakości pellet.
Jeśli pyta Pan o irytujący dźwięk siłownika zaworu sterującego zaworem 4d lub 3d, to wystarczy zablokować przestawić zawór na sterowanie ręczne i całkowicie go otworzyć i po pykaniu:-) A jeśli chodzi o pykanie sterownika BWC 310 to ja to jedyna opcja to schować to do jakieś skrzynki wytłumionej wełną. Jeśli natomiast wkurza Pana pykanie pykanie samego kotła, to proszę zdjąć pokrywę z tylnej części i przykleić na nią cienką wełnę i po bokach, to powinno wyciszyć kocioł całkowicie:-) Nie stosowałem jeszcze tego sposobu, bo jak pisałem, mam zawór 4d w pozycji manualnej więc jest cisza.
Spala moim zdaniem 2,5kg/h przy mocy nominalnej czyli 100% mocy. Piec można ustawić żeby pracował ciągle na 100% mocy. Wytłumaczę niebawem jak finalnie problem został rozwiązany w materiale który muszę wrzucić na kanał.
Słuchaj a wstaw czujnik temperatury od zaworu czterodrogowego na powrocie do kotła i wtedy nadmiar temperatury będzie szedł na co a kocioł będzie pilnował temperatury własnej
Gdybym miał odpowiednie klucze, narzędzia to od razu bym tak zrobił, a tak to mam związane ręce. Po drugie nie mogę w tej instalacji ruszyć zawór termostatycznego na powrocie bo stracę gwarancje producenta na kocioł. Zawór termostatyczny + pompa na powrocie należy do wyposażenia gwarancyjnego jak spójna całość z kotłem.
@@1sigi5mp Ciekawa podpowiedź. A jaką temperaturę ustawić na wł. pomp co i kotłowej na powrocie? Bo u mnie pompa CO i kotłowa po ustawieniu, włączają się z tą samą zadaną temperaturą. Dokupiłem sterownik, który pozwoli mi ustalić inną temp. na pompę CO a inną na pompę kotłową.
Prosze sprawdzic czy zawory pod grzejnikami sa odkrecone. Po drugie sprawdzic czy filtry przy kotle sa czyste(drozne). Po trzecie sprawdzic czy zawory zwrotne jak sa zalozone czy sa w prawidlowa strone zamontowane zgodnie z kierunkiem przeplywu. Prosze sprawdzic czy pompa nie jest zapowietrzona. Sprawdzic cisnienie wody w instalacji.
@@bartrak1565 W złej ćwiartce? Co prawda siłownik podłączałem sam i sam ustawiałem w którą stronę ma się wychylać i wydaje mi się że jest ustawiony prawidłowo. Na kotle gdy pokazuje informacje "zawór siłownika 100%" to wtedy u mnie siłownik otwarty jest w 100% na obiec CO, więc raczej jest ok. Mogę go testowo ustawić odwrotnie, tylko pytanie co to da, jak na wyświetlaczu będzie widniała informacją "zawór siłownika 100%" a zawór będzie w 100% wtedy zamknięty na obieg CO i cała gorąca woda będzie jedynie dogrzewała powrót. Z drugiej strony, to właśnie tak powinien działać ten zawór 4d z siłownikiem, aby najpierw powrót za zaworem 4d dogrzać do 55st a dopiero wtedy powoli otwierać się na obiec CO. Ciekawe... nie mam nic do stracenia, wystarczy przełożyć dwa kabelki w sterowniku i zawór będzie pracował odwrotnie:-)
Dodam jeszcze tylko od siebie że ja mam instalacjie zrobiona na zaworze 3d bez sprzęgła (co jest sprzeczne z dtr kotła) same grzejniki i wszystko działa. Serwis nie miał zastrzeżeń. Cały czas uważam że w tej inwestycji winny jest zawór 4d
Dzień Dobry Kocioł peletowy powinien pracować bez przerw tak aby instalacja się nie wychładzała ,wygaszanie kotła skutkuje większym zużyciem peletu na ponowne rozgrzanie instalacji.W tym kotle temperatura powinna być nastawiona na 70st.inaczej zawór termostatyczny nie puszcza ciepłej wody na co. Jakość peletu jest bardzo ważna widać na zdjeciach że wylot jest zaklejony , to wynik okresowego palenia , komin jest nie wygrzany i wykrapla sie w nim kondensat który spaja w grudki produkty ze spalania. Zimny powrót w tym miejscu oznacza że instalacja odbiera całe ciepło wychodzace z kotła. Trzeba kocioł uruchomić na stałe, oczywiście parametry podawania muszą być prawidłowe. Pozdrawiam
Od nośnie pompy ciepła, to uważam że to największa mina jaką kiedykolwiek wynaleziono. Oczywiście jeśli ma Ktoś na dachu fotowoltaike, to pompa powinna zdać egzamin, ale pompa bez fotowoltaika to strzał w kolano.
Bzdura kompletna. Kocioł peletowy może pracować w trybie ciągłym jak i z postojami kiedy czeka na sygnał z termostatu pokojowego gdy spadnie temp w domu
Witam co innego jest wygaszenie kotła , a co innego praca w stabilizacji gdy sterownik kotła ustala ze kocioł się ma się wygasić i czekać na zapotrzebowanie na ciepło np.ze sterownika pokojowego.
Witam. Mam identyczny siłownik zaworu 4D, i z tego co widzę twój siłownik jest zamontowany do góry nogami!!!, nie wiem jak sam zawór i czy ma to znaczenie bo tego nie widać. Mam kocioł kostrzewy i jak najbardziej zawór 4D pełni rolę ochrony powrotu która jest dla niego PRIORYTETEM, jeżeli ustawimy ochronę powrotu 55 stopni a na grzejniki chcemy dać powiedzmy 45 stopni to jaka temperatura musi być na kotle?, żeby zawór utrzymał na powrocie 55 stopni co jest dla niego PRIORYTETEM to kocioł musi mieć odpowiednią temperaturę, najprawdopodobniej masz za niską temperaturę kotła i mieszacz niema z czego dać ciepła na grzejniki bo w pierwszej kolejności chroni powrót. BO ZAWÓR 4D JEST STWORZONY WŁAŚNIE DO OCHRONY POWROTU!!!
Dziękuje za informacje. Tak, słusznie Pan zauważył siłownik mam założony do góry nogami, ale skala została obrócona prawidłowo i zgodnie z instrukcją siłownik może być ustawiony w każdą stronę świata, byleby był zawór 4d ustawiony prawidłowo czyli wyżłobieniem do góry. Zawory 4d lub 3d z siłownikami dzielimy na dwie grupy: pierwsza grupa to siłowniki ARM które kontrolują jedynie temperaturę na wyjściu na CO czyli stało temperaturowe, druga grupa to siłowniki ACT które są bardziej rozbudowane i one oprócz kontroli temp. na wyjściu na CO, kontrolują też drugą sondą temp. powrotu. I tylko ta druga grupa ACT, jest w stanie zapewnić ochronę powrotu na zadaną temperaturę w siłowniku. Wybrałem prostszy siłownik ARM bez ochrony powrotu, bo mój kocioł ma fabrycznie dołączony zestaw ochrony powrotu, więc nie ma nigdzie możliwości w kotle ustawienia i sprawdzenia temperatury na powrocie. Ten kocioł zawsze dogrzeje sobie powrót drugą nitką na krótkim obiegu. W weekend zaczynam testy, bo dostałem kilka podpowiedzi, a dodatkowo mam pewien pomysł jak zmusić kocioł do szybszego nagrzewania powrotu i jeśli to się uda, podzielę się oczywiście ze wszystkimi moimi ustawieniami. Od nośnie za niskiej temp. na kotle, to napiszę tak: miałem nawet na kotle ustawianą temp. zadaną i 80st i to również nie przynosiła wymiernych korzyści. Kotły Kostrzewy na pelletu są automatyczne, ale nie aż tak automatyczne jak Lazara. Przy lazarze nic nie powinno się robić, kompletnie nic... tylko niestety na dzień dzisiejszy u mnie coś wymaga zmiany ustawień i mam nadzieje że w ten weekend testy przebiegną po mojej myśli.
witaj użytkowniku tego kotła masz fajną kotłownię tylko po co jest to wszystko napchane z tyłu kotła nie do zrozumienia , dlaczego ? Czy to ma być jak ten samolot 737 Max 800. 2,5 kg pelletu na godzina z ilu godzin pracy tego kotła to wyszło. Dużo za dużo. W pewnym kadrze filmu zrozumiałem twój problem. Życzę Ci powodzenia w rozwiązani problemów .
Zawór czterodrogowy w Twojej instalacji to niewypał. Mam również 11 kw czwarty sezon dom zaizolowany 160 m2 spalam 3 tony. Mam zawór trójdrogowy sterowany siłownikiem i działa to rewelacyjnie. Czterodrożny zawór w kotłach Lazara się nie sprawdzają Ty jesteś kolejnym tego przykładem (grupa mieszająca z zaworem trójdrożnym rozwiąże wszystkie Twoje problemy)
Dziękuje za informację. Na obecną chwilę nie planuje kolejnych modyfikacji w kotłowni. Mam zamiar sprawdzić jak będzie sprawowała się moje kotłownia przez jeden cały sezon, wtedy podejmę decyzję o ewentualnych modyfikacjach. Jak już w razie bym się zdecydował na zmianę, to tak, zmienię zawór 4d na 3d lub na sprzęgło.
jesli ustawisz 4 drogowy na 5 a kocioł jest rozgrzany do wiecej niz 55 st i pompa "zielona" pożądnie odpowietrzona to nie ma bata zeby ten twój powrót był zimny
Zastanawiam się czy zawór 4dr nie dzala odwrotnie niz powinien jak temperatura jest większa to się zamyka a podinien się otworzyć druga sprawa to na piecu wyjście to 60 st a powrót to 45 48 powinien być skontaktuj się z Stanisław mig Grobelny on ci pomoże ma kanal na YT swój
U mnie zawór działa tak: jeśli ustawie temp. na mieszaczu np. 50st to zawór jest 100% otwarty na obieg CO, a jeśli z kotła wychodzi np. 60st, to zawór 4d ze 100% otwarcia robi 80% otwarcia i wtedy 80% idzie na obieg, a 20% gorącej wody dogrzewa powrót. Jutro weekend testowy, więc na mieszaczu ustawie 40st, a na kotle 65-70st, więc zawór będzie musiał pracować na 60-70% otwarcia na obieg CO, a 40-30% będzie dogrzewał powrót.
@@DomZa100 to jest na 100 procent źle zawór bo jak pięć ma 50 st to powinien otworzyć na 30 procent gdzes z powrotu z grzejników na powrót pieca A jeśli 70 nawet na piecu.to na 100 procent powinien się otworzyć żeby zbić temperatura w obiegu na 50 c Odkrec go ze śrubek i zobacz czy nie jest odwrotnie złożony bo otwory są symetryczne i ktoś źle go złożył
Żarty? Jaki zimny powrót? Powrót Jet dogrzany.. a pilnuje tego zawór termostatyczny. Aby zawór 4d pilnował również powrotu należy to tak podłączyć do kotła, i ustawić aktywną ochronę powrotu. Ale to nie potrzeba tego robić. Pan grzeje kotłem świeży dom. Grzeje pan kilka godzin i wyłącza kocioł. To też nigdy pan nie nagrzeje takiego domu i takiej instalacji. Fizyki pan nie oszuka. Zawór 4d z siłownikiem, no jeśli już pan zakupił taki siłownik, warto się pokusić o układ sterowania pogodowego. Jeśli wszystki grzejniki są dobrze podlaczone( ma pan podłączenie typu v zasilanie od wewnątrz) a zawór 4d ma pan otwarty na maks. Grzejniki powinny grzać, chyba że zawieradlo jest inaczej ustawione. Głowica innej firmy i zawór termostatyczny innej firmy, nie gwarantują poprawnego działania. Oglądając film i słuchając pana komentarzy, odnoszę wrażenie, że nie do końca wie pan o co chodzi. Jednak myślę że grzejąc 2-3 godziny w domu, który jest nie wygrzany i wszystko schnie to stanowczo za krótko. Proszę włączyć kocioł, a wygrzanie będzie odczuwalne dopiero po kilku tygodniach.
Dlaczego masz tzw mały obieg,druga rurka. Przecież mały obieg zrobi zawór 4 ro drogowy. Za niska temp na powrocie, to przymknie i skieruje do kotła, a jak osiągnie np 55 st to otworzy stopniowo duży obieg.
Dokładnie powinno być tak jak Pan piszę, ale Lazar ma fabrycznie dodatkowe zabezpieczenie przed zimnym powrotem, więc czy ktoś chce czy nie CAŁY czas dogrzewa sobie wodę na powrót do kotła. Dla mnie jest to rozwiązanie tragiczne, ponieważ nie da się zamknąć tej dodatkowej nitki, więc nigdy 100% gorącej wody ogrzanej przez ten kocioł nie trafia na obieg. Jeśli zdemontuje ktoś to zabezpieczenie kocioł straci 10 letnią gwarancje, a pozostanie jedynie 5 letnia. Jest to chyba jedyny producent który stosuje ten rodzaj zabezpieczenia.
A odnośnie peletu widac ze lipa bo palnik nie potrafi nawet usunąć tego ponieważ zrobiła sie kostka w palniku. Proponuję ustawić czysvzenie palnika co 4 godziny a jeżeli nadal będą takie spieki w palniku trzeba zejść jeszcze niżej. Jeżeli taki duży spieki jest w palnika to soonda ma problem z dostarczeniem zadanego tlenu a co za tym idzie temperatura kotla spada kocioł wskakuje cały czas na 100 procent mocy aby podnieść temperaturę kotła ale jezeli jest taki spiek w palniku to nie ma opcji. A po zatym palnik nie ma odpowiedniego chłodzenia powietrzem co może grodzić jego przegrzaniem oraz uszkodzenie deflektorów nad palnikiem.
Według sondy lambda kocioł na każdej mocy modulacji ma za dużo powietrza. Jednak jak Pan słusznie napisał, za mało powietrza to niedobrze dla samego procesu spalania, dlatego mimo iż sonda pokazuje przekroczone wartości powietrza, staram się ich nie zmieniać. Można ustawić tyle powietrza ile chce sonda, ale wtedy wentylator należy bardzo mocno zduszać.
Temperatura spalin uzależniona jest od mocy z jaką kocioł pracuje i powinna wynosić ok. 25-30°C więcej niż temperatura kotła, tw. np. u mnie przy mocy 100% kotła, mam temp. spalin na poziomie ok. 94-95°C. Serwisant zaleca aby temp. spalin przy pracy kotła na 100% była na poziomie 100°C. Temperaturę spalin moduluje sobie Pan procentami wentylatora - większy nadmuch = więcej procent powietrza = wyższa temp. spalin. Należy znaleźć złoty środek bo im wyższa temp. na kotła jak i spalin, tym spalanie jest wyższe, zaś za niska temp. na kotle i spalin spowoduje nie do końca wypalanie kondensatu który będzie się cofał do kotła i ściekał po wymiennikach na dół kotła - tzw. "czarna breja".
@@DomZa100 to u mnie długo było że temp przy 100 procentach pracy kotła nadmuchu 70 procent było do 130 C teraz już po 2 latach 150 C dzięki za odpowiedź muszę sam wyczyścić piec bo serwis w moim przypadku to porażka ...
Mój szwagier ma kocioł peletowi sasa bez żadnych 4d i 3d u sobie chwali. Popatrz sobie na film afrizo jak działa 4d to zrozumiesz dlaczego masz problemy
Piszę Pan że kocioł Sas'a bez żadnego zaworu mieszającego (3d ani 4d)? To jak ta instalacja funkcjonuje? W jaki sposób realizowana jest ochrona powrotu? Zaworem termostatycznym?
@@DomZa100 Zawór termostatyczny jest jak u Pana .tylko na obiegu grzejnikowym nie ma zaw 3d i 4d.ma sterowanie sterownikami pokojowymi.Gdy sterownik włączy się to kocioł się odpala i włącza się pompa obiegowa i puszcza gorącą wodę na grzejniki .Gdy osiągnie pokojówka zadaną temp to pompa się wyłącza i wygasza kocioł.Dodatkowo podobnie ma zastosowane rozwiązanie i może grzac 2 kondygnacje w innych temp .
Siłowniki? Ma Pan na myśli głowice termostatyczne? Bo jeśli tak, to mam ją na każdym grzejniku (a na części miałem - czas przeszły, bo się okazały niesprawne).
@@DomZa100 mam na myśli Tech STT-869 Bezprzewodowy siłownik elektryczny do grzejnika lub Tech G-X Bezprzewodowy siłownik elektryczny do tego panel osobiście korzystam z tego i jestem zadowolony na kotle 65 stopni a w pomieszczeniach tyle ile każdemu odpowiada.
Czym więcej DUPERELI tym wiece rzeczy może pójść nie tak, ja 15 lat temu wszystkie termostaty grzejnikowe WYRZUCIŁEM !, wiadomo każdy grzejnik ma inny opór hydrauliczny to wyregulowałem zaw kulowymi.
Dokładnie. Ja też mam wszystkie głowice zdjęte bo to badziew straszny, a reguluje sobie przepływie. I to który grzejnik jaki przepływ potrzebuje zależy od wielkości grzejnika i wielkości pomieszczenia, a ustawianie otwarcia przepływu według stereotypowego schematu czyli im dalej od kotła tym większy przepływ można sobie wsadzić. Oczywiście jest to startowy punkt odniesienia, ale regulacje należy przeprowadzać indywidualnie pod własne potrzebny danego budynku/ pomieszczeń.
@@DomZa100 jeśli chcesz mogę Ci udostępnić moje nastawy kotła. Chcesz to spróbujesz, nie chcesz nie skorzystasz. U mnie popiół jest wyłącznie sypki/pył i to bez względu na to co wsypię (ale mimo wszystko jakość pelletu jest ważna). Jakby co czekam na kontakt. Pozdrawiam Marcin
2kg na godzinę? To dziennie 48 kg? To jakaś masakra. Miesięcznie 1.5 t peletu tobie wyjdzie? To co na sezon 10 ton? W nowym domu? Coś tu nie gra. Ja spałam 1.8t ekogroszku na cały sezon.. tylko podłogowe
2,4kg to wartość podawana przez producenta przy pracy na mocy nominalnej więc pewnej kwestii się nie da przeskoczyć. Uważam jednak że kocioł nie będzie musiał chodzić cały czas, a po drugie na pewno nie non stop na 100% swojej mocy. Podczas testów trzymałem kocioł w 70% na 100% mocy, bo ciągle sprawdzałem spalanie i kolejne ustawienia od serwisanta.
Dziwny schemat tej instalacji. Najprościej sprzęgło i zawór 3D. A czujnik z powrotu powinien być założony przed samym kotlem nie na powrocie 4D. Możliwe że z pellet em coś nie tak bo dziwny popiół. Obyś wszytko opanował i kocioł dobrze się sprawował.
Temperatura na czwórniku przed samym powrotem do kotła jest zawsze odpowiednio wysoka, bo kocioł dogrzewa ją sobie zawsze powrót drugą nitką pomijając zawór termostatyczny, który jest na drugim powrocie z CO.
@@DomZa100 Przejrzałem jeszcze raz film. Błędnie jest zrobiona instalacja, zawór 4D ma za zadanie chronić powrót a ty masz założony zawór stałotemperaturowy czyli on chroni powrót więc ochrona powrotu się dubluje. Zamiast 4D powinien być 3D. Zimny powrót będzie bo za zaworem 4D powinna być pompa, a powrót sprawdzaj na powrocie z grzejników przed zaworem 4D. Przejrzyj instalacje innych producentów i porównaj a najlepiej imstalacje firmy AFRIZO. Ogólnie powinno być tak jak pisałem wcześniej czyli sprzęgło hydrauliczne i zawór 3D i niebyło by żadnych kłopotów. Masz zamontowany czujnik temperatury powrotu? Jak tak to gdzie? Bo powinien być zamontowany przed samym powrotem do kotła za zaworem stałotemperaturowy. Co do wyliczenia spalania 2kg/h to są ok ale zamiast 2 min warto puścić test 6min wtedy jest bardziej miarodajny. Zakładając że pellet ma 17KW/H a potencjał palnika to 11,5kg to twój palnik pracuje z mocą 9,4KW. Kaloryczność peletu to przedział pomiędzy 17-18kw wszystko co powyżej albo poniżej to coś nie tak. Ciekaw jestem czy patrzyłeś na płomień podczas pracy na mocy maxymalnej bo ustawiać palnik nie widząc płomienia to tak jakby cukrować herbatę nie kosztując jej. Widać po spiekach w popiele że jest grubo coś nie tak, tak jak by za dużo dostawał paliwa albo jakies dodatek był w pellecie. Możesz jeszcze pobawić się ustawieniami ale tak jak ktoś wcześniej napisał odłączyć FL i sonda żeby pracował na sztywno.
Zawory 3d lub 4d z siłownikami dzielimy na dwie grupy: pierwsza która kontroluje tylko wyjście gorącej wody na instalacja czyli stałotemperaturowe, a druga która dodatkowo kontroluje temperaturę powrotu dają tym samym ochronę powrotu. Ja miałem już prawie kupiony ten drugi siłownik z kontrolą powrotu, ale przypomniałem sobie że kocioł lazara ma wbudowany sterownik do sterowania siłownikiem, a za powrót odpowiedzialny jest zawór termostatyczny TV 55st.
Przekombinowana? Ja zawsze uważałem że gdyby tu było sprzęgło + 3d to wtedy można byłoby tak powiedzieć, a jak mam zawór 4d to chyba prościej się nie da?
Zawór 4-D albo zrobi ciepły powrót albo ciepło na CO. Widze tam jeszcze zawór ATV55st. Ja grzeje 120m2 podłogi znienawidzonym przez niektórych Ferroli Biopellet 12kw+ ATV55st + 500l bufor. W domu 22st spalanie przy średniej dobowej 5st poniżej 10kg na dobę
@@sawek72 Od nośnie zaworu 4d to jest dokładnie tak jak Pan napisał, bo akurat mój ubogi siłownik może spełniać jedną z tych funkcji, ale są siłowniki które kontrolują obudowie te rzeczy. Od nośnie Ferroli to patrzyłem na ten kocioł 8kW, ale mi odradzono.
Płytki nazywają się Raphael Grey 45x45. Jednak wiem że zostały już wyprzedane, ale proszę poszukać w sieci może gdzieś jeszcze Pani coś zajdzie. Jeśli potrzebuje Pani tych płytek, to jeśli dobrze pamiętam zostało mi 2 albo 3 paczki. W paczce jest 8szt. Jest dość mała ilość, ale może Pani wystarczą. Jeśli jest Pani zainteresowana, proszę o kontakt poprzez fb. Ogólnie polecam ten gress, bo jest mega wytrzymały na ścieranie i solidny jeśli chodzi o samą grubość płytki, tylko troszkę nie trzyma wymiarów jak większość płytek obecnie produkowanych. Jeżeli podają się Pani takie płytki i ten styl wykończenia, to proszę poczekać aż opublikuje film z kuchnią i z salonem:-)
Brawo. W końcu Ktoś odważył powiedzieć się dokładnie to samo co ja o tym wszystkim myślę od samego początku. I dodam więcej, jak widzę jak niektórzy mają rozbudowane kotłownie o jakieś skrzynki zabudowę to aż nie chce mi się wierzyć że ktoś im to wcisnął. Wracając do mojej prostej instalacji, sądziłem że im prościej tym lepiej, ale jak widać się chyba myliłem. Jednak nie wszystko jeszcze stracone, muszę jednak zrobić coś "nielegalnego" w tej kotłowni, aby to w końcu zaczęło chodzić jak powinno.
@@DomZa100 Mój pierwszy kocioł pracował prawie 30 lat,temperatura na kotle przeważnie 40,na powrocie ok.30.Wymieniłem go nie z powodu awarii.W drugiej chałupie od 18-tu lat pracuje Pereko na takich samych parametrach.
@@davidsanders9058 Domyślałem się do czego Pan zmierza... Proszę tylko napisać jakie temp. miał Pan na grzejnikach? Bo utrzymując na kotle 40st. nie spodziewałbym się jakiś bardzo wysokich temperatur.
@@DomZa100 Głównie zależy z jakiego materiału są rury,miedź trzeba mocno izolować,a i tak straty są większe niż na nieizolowanym PEX-ie.Mierzyłem temperatury na grzejnikach w celu wyregulowania układu na kryzach,ale nie przykładałem uwagi ,jak bardzo temp.grzejników odbiega od tej na kotle.Taka temperatura wystarcza przy jednocyfrowych mrozach do utrzymania 21-22 st.Dom jest w starej technologii bez ocieplania fundamentów,jedynie na ścianach 10 styro.i strop 30 wełny.W innej odpowiedzi sugerowałem podpowiedzi do Twojego problemu,zaznaczam,że jestem samoukiem w tej materii i doświadczenia zebrałem z dwóch wykonanych przez siebie instalacji(jedna od podstaw,druga poprawka po superfirmie).Z tego co zrozumiałem masz dom "na wygrzaniu",a to spora różnica do takiego w którym normalnie mieszkasz.Musisz sobie wyobrazić gdzie woda łatwiej płynie i co jej może przeszkadzać.Nie znam szczegółów Twojej instalacji ,ale ja bym wyłączył pompę kotłową i obserwował ,czy znacząco poprawia się krążenie w ukl.grzejników.Grzejniki "dobierałem" ok.60 W/m2.
@@davidsanders9058 Wyłączać pompy kotłowej jeszcze nie próbowałem - ciekawa podpowiedź. Pytanie czy wyłączona pompa kotłowa na obiegu nie zablokuje całkowicie przepływu? Dziękuje za odpowiedź.
po co zawor atv przy zaworze 4d??? tobie cala sprawe pierdzieli dodatkowy krotki obieg dogrzewania powrotu. po co ci ta rurka (czerwona kreska na rysunku)? nie powinno go byc bo piec ci grzeje i pcha wiekszosc na krotki obieg. wywal ta pionowa rurke, usun zawor atv, zostaw pompke za nim jako kotlowa krotkiego obiegu z zaworu 4d i steruj wszystko zaworem 4d z silownikiem.
Dobre pytanie, instalacja zbudowana na podstawie instrukcji dołączonej z kotłem. W mojej opinii również uważam że zawór 4d i to jeszcze z siłownikiem mija się tu z celem, ale w ten instalacji zawór 4d steruje jedynie temp. na wyjściu, a w przypadku gdyby instalacja była zbudowana jedynie na zaworze 4d bez ATV, zawór 4d sterowałby również temperaturą na powrocie. Jak pewnie sam Pan wie, jest kilka odmian zawór 4d, ja wybrałem wersje jedynie do sterowania temperaturą na wyjściu, bo wiedziałem że powrót mam zabezpieczony. Dlaczego kupiłem zawór 4d z siłownikiem? Pierwotnie był manualny, a sterownik dokupiłem i dołożyłem, bo część widzów twierdziła że to poprawi sytuacje z wysokim spalaniem.
Jeden horror, sprzęgła ,serwisy ,kominy ,kurz ,smród i bród,nie przespane noce ,siwe włosy na głowie ,kobieta w nocy sama w łóżku ty w komórce przy piecu . Wystarczy folia grzewcza pod panele ,bojler na wodę ,a tę komórkę masz na rowery i 30 lat spokoju !
witam, dodam i moje przemyślenie: czasami może się przydarzyć i taka sytuacja, gdy podczas nawijania pakuł lub teflonu na gwinty i skręcaniu całości może dojść do niezamierzonego zmniejszenia światła rury przez ześlizgnięty materiał uszczelniający na którym następnie może budować się osad. Wystąpienie tej wady jest skali prawdopodobieństwa znikoma, nie mniej możliwa.
No nic... Instalacja do przerobienia. Połowę rzeczy trzeba wyciąć i będzie działać aż miło..
Nie można z tej instalacji nic wyciąć, bo to jest maksymalnie okrojona wersja. Jeśli pozbyłbym się jakiegoś elementu np. na powrocie zaworu ATV, to straciłabym gwarancja producenta.
Ciekawa ta instalacja. Po jaki czort tutaj jest zainstalowany zawór czterodrogowy. I zawór trójdrożny termostatyczny na powrocie. To niema prawa działać.
Po to, żeby kocioł nie rdzewiał.
@@NiceTristTen kocioł ma własną grupę regulującą temperaturę powrotu. Wiem, bo też używam tego kotła.
@@marcinp2993 to może sprawdź co jest niezbędne u Ciebie ,a co jest dodatkowo na filmie ,musi być coś zabagnione. Pozdrawiam
Powiem Ci kolego zawor 4 drogowy z siłownikiem który masz zamontowany jest najlepszy jaki istnieje na rynku masz zle wykonana instalacje zmień fachowca który ci montował instalacje i serwisanta który robił ci pierwsze odpalenie u mnie kociol z firmy kostrzewa 10 kw przy 90 m spalił 2.8 t na sezon i boljer 120 l nie wiem czy masz regulator pokojowy jesli nie masz to kup to podstawa niskiego spalania izawor ochrony kotla pozdrawiam
kolego nie skomplikowaną instalację CO i CWU to mam ja chodzi na grawitacji jakiekolwiek ograniczenie przepływu zakłóca przepływ jedynie nowoczesne urządzenie to termometr mnie tylko mogą zepsuć się zapałki sam zaprojektowałem układ ale jak powiedziałem hydraulikowi co ma zrobić to myślałem że zemdleje bo hydraulicy teraz jak niema pompy i termostatu bufora i zaworu mieszającego to myślą że to czary a to tylko fizyka
jakie to grzejniki , dlaczego pan tego nie pokazał ? Może widzowie by panu wcześniej doradzili .
Przeglądnąłem pobieżnie Pana filmy, dobrze, że sytuacja wygląda dużo lepiej niż na początku a podejrzewam, że będzie jeszcze lepiej. Też mam kocioł Lazara (Smartfire - wydaje mi się, że dość podobny konstrukcyjnie). U mnie (dom 110m2 powierzchni użytkowej) średnia z 3 ostatnich lat to 2,3 tony pelletu na sezon (tylko C.O., w domu temperatura waha się między 19,2 i 20,2 st.C). Siłownik przy zaworze 4D mam założony - jak dla mnie wygoda o tyle, że jak ustawię, że na grzejniki ma iść 40stopni to tyle idzie. Temperaturą powrotu jakoś nigdy się specjalnie nie interesowałem - od tego jest termostat żeby zbyt chłodnej wody na kocioł nie puścić. Pod rozwagę chciałbym poddać Panu włożenie jakiegoś wkładu do komina. Ja włożyłem wkład z tzw "kwasówki" (średnica 120mm). Dzięki temu udało mi się ustawić kocioł w ten sposób, że temperatura spalin niewiele różni się od temperatury kotła (np temp. kotła 63 stopnie, temp. spalin 65 stopni). Oczywiście przy takich wartościach pojawiły się w kominie skropliny, ale spływają grzecznie odprowadzeniem na dole zastosowanego przeze mnie wkładu. I tak jeszcze na koniec - może to kwestia jakości pelletu a może jeszcze ustawień kotła ale ten popiół to rzeczywiście jakiś taki niezbyt ładny.
Powodzenia, ustawienia są do dopracowania - w końcu to nie reaktor atomowy :-)
Też zauważyłem że nie jest fajny ten popiół jak zrobiłeś że masz tak niską temperaturę spalin?
@@pawciopawcio1329A żeby mieć taką niską temperaturę spalin to przerwę w podawaniu wydłużyłem ile się dało (przynajmniej na tym pellecie który teraz mam).
Wygląda to mniej więcej tak, że czas podawania to 4s a przerwa ok 60s (musiałbym sprawdzić w domu, ale kojarzę, że ustawiłem 60s żeby była okrągła liczba ;-) ), mój kocioł jest z sondą lambda a wentylator jest ustawiony tak, że nie zwolni poniżej 30% (podobno obroty poniżej 30% mogą się odbić na żywotności wentylatora). Przerwy podawania niestety nie można wydłużać w nieskończoność bo jak się przesadzi to albo przestaje się trzymać taka temperatura na kotle jaką chcę albo rośnie zawartość tlenu w spalinach, sonda lambda bardziej wentylatora nie zwolni i w pewnym momencie (o ile dobrze pamiętam to gdy O2 wzrośnie powyżej 17%) kocioł uznaje, że się nie pali i z tego co pamiętam to wali błędem, że brak paliwa. Generalnie to najlepiej poczekać na prawdziwą zimę, wziąć urlop, kupić piwo i przy kotle posiedzieć pamiętając żeby raczej nie zmieniać więcej niż jednego parametru na raz i obserwować, obserwować, obserwować...
@@janusz81 To u mnie przy mocy 100% było tylko 14 sekund przerwy a podawanie 4 sek...i temperatura spalin jest ponad 130 C. Jaki uważacie pellet za dobry do tych Lazar...pieców ?
Ma Pan temp. spalin 65st? Chyba tylko na 30% mocy. Z tego co udało mi się dowiedzieć przy wizytach serwisanta że temperatura spalin powinna być o jakieś 20-25st wyższa niż zadana na kotle. Im wyższa moc kotła, tym ta różnica powinna być wyższa. Dla mocy 100% min. temp. spalin powinna oscylować na poziome 100st.
Obniżyć temperaturę spalin jest bardzo łatwo, wystarczy obniżyć moc nadmuchu, ale co z tego, jak z komin nie lubi niskich temperatur. Należy znaleźć złoty środek, bo za wysoka temp. to marnotrawienie opału.
Wkładu do komina raczej nie będę wkładał, bo to nie kocioł gazowy z zamkniętą komorą, który tego wymaga.
U mnie aktualnie temperatura spalin przy 100% mocy, jest na poziomie 90st. i uważam że jest w porządku, ale patrząc na wskazania sondy lambda, to sonda uważa że temperatura spalin powinna być niższa. Udało mi się nieraz tak po manewrować nadmuchem że wskazania sondy pokrywały mi się z tymi na kotle, ale muszę to jeszcze po testować, czy tak niska temp. spalin której domaga się sonda nie "zniszczy" mojego komina.
Mój kolega - sąsiad - ma bardzo czuły palnik Kipi i jego kocioł toleruje tylko Berlinka. Osobiście go jeszcze nie testowałem, ale serwisant twierdzi że do lazarów nie ma sensu sypać pelletu z najwyższej półki, bo te kotły spalą wszystko. Zapytałem a co z pelletem przemysłowym? To odpowiedział, że przemysłowy raczej nie będzie dobry, bo w nich jest pełno plastiku.
Współczuję wykonania serwisów z tyłu kotła
Moja rada jest taka. Najlepiej znalezc fachowca, który od 20 lat zajmuje się takimi instalacjami. Od początku pojawienia się piecy na pellet. Dobry piec spala każdej jakości pellet...
Dlaczego nie został zamontowany zawór 3dr, skoro masz odzielną ochrone powrotu. Następny temat to temperatury załanczania pompek. Pompa krótkiego obiegu musi załanczać się jako pierwsza (~48°) a pompa na grzejniki przy parametrze np.57÷58°.
Sprawdziłem to i zgodnie z pozostałymi schematami które były w katalogu, była taka możliwość, ale zawór 3d + sprzęgło są zalecane do montażu w instalacji jednoobiegowej w układzie zamkniętym w której bufor ma pojemność równą lub większą niż 220L. Ja mam bufor 100L.
Dziękuje za podpowiedzi związane z ustawieniem temperatur na pompach. I tak pompę CO mogę kontrolować temperaturowo, zaś pompy na powrocie nie mogę - chyba że tą pompę można ustawiać jakoś ręcznie, ale z tego co patrzyłem to tam jest tylko wybór 3 stopni mocy i 3 trybów pracy (ja mam ustawiony tryb pod grzejniki i na najniższy stopień mocy).
@@BW-et1ut Ok, tak zrobię w najbliższy weekend. Z ciekawości wszedłem sobie na stronę Lazara przed chwilą w FAQ i proszę zobaczyć co znalazłem - cytuje: Czy pompka kotła, która jest dołączona do zestawu hydraulicznego, musi cały czas pracować na najwyższych obrotach? Tak, pompka kotła na pellet HKS Lazar musi działać cały czas na trzecim, najwyższym biegu, aby zapewnić prawidłowy przepływ w obiegach grzewczych.
@@BW-et1ut Żeby było śmieszniej u mnie serwisant zrobił to samo:-) ale chyba tylko w ramach testów. Aktualnie mam już na trybie grzejnikowym i "1".
Testy trwają. Sprawdziłem przy jakiej temp. załącza się pompa powrotu - krótkiego obiegu. Okazuje się że w takiej samej temp. jak pompa obiegowa CO, tzn. jeśli ustawie załączanie pomocy CO na 55st to i pompa krótkiego obiegu również w tej samej temp. będzie się załączać. Nie wiem czy jest szansa na modyfikacje pompy powrotu, ale wątpię.
@@DomZa100 zrobisz jak uważasz. Ale napewno zwiększ bieg pompy krótkiego obiegu.
spalanie 2 kg na godzinę daje 48 kg to jest ogromna ilość radzę kupić pirometr i sprawdzić temperaturę spalin jeżeli czajnik ma sprawny wymiennik temperatura spalin nie powinna przekraczać temperatury wody więcej jak 10 - 15 stopni jeżeli jest więcej mamy do czynienia ze stratą
Moim zdaniem popiół ktróy pokazujesz to niedopalony pellet, a nie słaby pellet. Ale mogę się mylić. Druga sprawa napchają tych zaworów 4d i 3d do instalacji i zamiast pomagać to robią problemy. Może kocioł często się rozpala i wygasza stąd takie spalanie. Kocioł powinien dobić do określonej temperatury a potem przejść w podtrzymanie do tego mogą dohcodzić duże straty kominowe. Przy Twojej ilości wody w układzie powinien szybko łapać zadaną temp. kolejna sprawa czy dom jest ocieplony i czy w nim mieszkasz i jak często CO działa. Inna sprawa hydraulicy, duża część nie ma pojęcia o tym co robi, w domu zimno to bach pompę obiegową dlaej zimno to pompa na maxa. Dalej zimno uuu Panie to grzejniki trzeba wymienić na aluminiowe bo w żeliwniakach za dużo wody itd. Piszę o własnych doświadczeniach z tymi partaczami. Kilka rzeczy ogarnłąem sam bo miałem ich dość. Pamietam jak przyjechał do mnie jeden aby wspawać podłączenie grzejnika do pionu (stara inst. grawitacyjna) wszedł do domu i od razu Panie kto to teraz naprawia takie inst. wywalić i wstawić miedź. i nowe grzejniki. Wspawał szybko i ładnie nie powiem. Ale pogadałem z nim chwilę gość zobaczył, że trochę kumam temat. I na odchodne powiedział, żebym nie wymieniał instal. bo on też ma taką i nie zamierza zmieniać. Więc pytam czemu palnął żeby wymieniać inst. Odpowiedź: wie pan ja też musze z czegoś żyć! Tacy to fachowcy.
😃 tu się zgodze
Postaram się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania: Dom prze-izolowany - 20cm 031 od zewnątrz, 2cm 031 od wewnątrz, podłoga 20cm 031, sufity 10cm 031. Piana PUR 30cm na poddaszu. Okna, drzwi na szczelnym montażu. Brama 60mm. Tu nie ma do czego się przyczepić.
Od nośnie fachowców. Znajomi często pytają mnie dlaczego ja w domu wszystko lub większość rzeczy robię sam? A właśnie z tego samego powodu co Pan napisał, aby nie bujać się z fachowcami, którzy klienta mają głęboko w du... Przekładanie i olewanie terminów jest nagminne. Nie dość że krzyczą za pierdoły szatańskie kwoty, to i tak po niemal każdej wizycie jest coś do poprawienia.
W dzisiejszych czasach chyba najlepiej jest kupić dom "na gotowo" i nie się nie wkurzać na nic, ani nie tracić czasu.
Ten kocioł nie ma czegoś takiego jak podtrzymanie. Ma tryb nadzór, po którym następuje ponowne rozpalenie. Taki urok tego kotła. Jeśli nie chcemy wygaszania i rozpalania to należy zamontować bufor ciepła, jakieś 50-70l na 1 kW mocy kotła. Ewentualnie tak obniżyć parametry, żeby kocioł sam się trzymał bez wygaszenie, ale wtedy tracimy na jego efektywności. Ja tak robię choć rozważam bufor lub przejście na pompę ciepła.
@@marcinp2993to jakie spalanie masz jak piec pracuje na okrągło??bo też mam ten piec i przy 0 stopni na dworzu 30kg na 24h..i dodam że dochodzi do zadanej temp.i wtedy nadzór i wiadomo później na nowo się rozpala itd..milo by było jakbyś odpisał... pozdrawiam
@@arus1611 cześć! Wiele zależy od warunków w domu i układzie grzewczym. U mnie przy około 0 stopni Celsjusza na zewnątrz schodzi około 15 kg na 24h i tak zakładam kupując opał na sezon. Zaznaczę, że używam ogrzewania podłogowego i sterowania strefowego (grzane jest tylko to pomieszczenie, w którym temperatura spadła poniżej zadanej, reszta nie grzeje). Kocioł ustawiłem na 3 progi mocy, zależnie od tego, ile stopni brakuje do zadanej temperatury kotła. Przy takim ustawieniu, nawet jeśli rozbiór ciepłej wody w CO jest mały to kocioł się nie gotuje i nie wyłącza, ale powoli się ochładza pracując z małą mocą. Dzięki temu rzadziej się wyłącza i ponownie rozpala. Mimo tego myślę nad montażem bufora rzędu 2000l, żeby kocioł odpalał się raz na dobę, może dwie, a w okresie przejściowym to może i rzadziej. Zauważyłem, że sam pellet też ma duże znaczenie i są takie, które na 100% mocy kotła dają temperaturę spalin 180 stopni, a mój najlepszy 200 stopni. To też ogranicza zużycie.
Witam. Masz wszystko dobrze tylko temperaturę powrotu mierz nie na rurze która wychodzi z zaworu czterodrożnego tylko na rurze przy samym kotle. U Ciebie o temp powrotu dba zawór termostatyczny a nie zawór czterodrożny i temperatura powrotu powinna być mierzona przy samym piecu.
Tak, ma Pan rację. Przeniosłem termometr na czwórnik zaraz na powrocie przy kotle.
Schematy dołączane do projektów budynków często dołączane są na zasadzie "żeby jakiś był"... Bo tego wymaga projekt...
Moim skromnym zdaniem najlepsze rozwiązanie to sprzęgło hydrauliczne na 2 obiegi. Pompa przewałowa na obiegu kotłowym o dużo większej wydajności niż suma wydajności pomp po stronie instalacji. Takie rozwiązanie samo w sobie zabezpiecza temperaturę powrotu. Ewentualnie zawór termostatyczny z separatorem zanieczyszczeń ponieważ zawory termostatyczne są dość wrażliwe na zanieczyszczenia.
Postronie instalacji zawór 3d z siłownikiem i porządnym sterownikiem (przykładowo tech i1 - nie drogie i sprawdzone sterowniki).
Kolejno od góry przyłącze nr 1 sprzęgła do zasilenia cwu, przyłącze nr 4 powrót z cwu. Przyłącze nr 2 i 3 instalacja grzejnikowa z zaworem 3d. Zawory zwrotne na powrotach.
Taka konfiguracja przy kotłach stałopalnych sprawdza się całkiem nieźle.
Czyli już pan wie ,ile błędów było popełnionych przy robionej instalacji ,albo ma pan pecha ,bo ta plątanina rur i tych zaworów , to istna dżungla .
Czy dom jest docieplony?
Panski pellet do wymiany , nigdy nie miałem takich spieków.
Tak, ma Pan rację z tym pelletem, natomiast zmieniłem teraz metodę palenia na tym pellecie, i jeśli utrzymuje kocioł na 100% mocy nie mam żadnych spieków - koszyk czyściutki. Co nie zmienia faktu, że drugi raz tego pelletu nie kupię.
@@DomZa100 Niestety oszustów jest pełno. Nawet sprawdzeni dostawcy oszukują. Piasek i kora w pellecie to standard. Ostatnio zamówiłem i przyjechał swieży z produkcji, jeszcze nieodparowany i ciepły 😐
A i jeszcze jedno, sprawdź instalację grzewczą do kaloryferów czy nie są po drodze poprzykręcane jakieś zawory np. te pizdryczki pod kaloryferami.
Powodzenia.
Na szczęście przepływ ciepłej wody łatwo sprawdzić za pomocą własnej ręki lub termometru
Wyrzuciłbym te wszystkie cuda co masz nawciskane za kotłem i zrobił prostą kotłownie tzn: sprzęgło z 1 pompą na powrocie, za sprzęgłem pompa z zaworem 3 drogowym na grzejniki i 2 pompka na cwu. Sterowanie z pogodówki
Zapewne ma Pan rację, ale mam jeszcze jedną opcję, którą muszę wypróbować. Po testuje i wrzucę materiał.
@@DomZa100 Oby coś się udało poprawić w kwestii spalania bo kocioł z górnej półki powierzchnia też nie za duża, a spalanie mega wysokie. Na pewno gdzieś jest przyczyna takiego stanu rzeczy
Czy będzie więcej, o kotle i testach związanych z nim?
Będzie, bo ja nie odpuszczę dopóki nie sprawdzę wszelkich możliwości w celu usprawnienia pracy całej instalacji. Mam w głowie jeden pomysł, ale muszę go przetestować poza kamerami i jeśli przyniesie pozytywny wymiar wstawię film.
@@DomZa100 fajnie że ktoś tu pokazuje co można poprawić ustawić ..👍 czekam na następny film...
Mam ten kocioł w wersji 22kw. Ogrzewa 2 budynki. jeden z lat 60 słabo ocieplony,8 cm styro, 120m2. Drugi budynek nowy plus styro 15cm 50m2. Łącznie 180m2. Ogrzewam 4 rok. Spalanie 3.5-4 ton pelletu. Praca od 6 do 21. W domu 22 stopnie.
Jaką ma Pan temperaturę na grzejnikach? Czy są tak gorące że nie można ich dotknąć? U mnie grzejniki mają temp. 40st, a chciałbym osiągnąć na nich jakieś 50st.
Na grzejniki puszczam od 32 do 38 stopni, zależy jak na zewnątrz. Raz tylko dałem na 40 stopni. Grzejniki letnie oczywiście
Nie martw się "zimnym" powrotem bo kocioł zabezpieczony jest przez zawór TV55. Skoro powrót jest zimny to z kaloryferów wraca zima woda (objaw kaloryfery gorące na górze, zimne na dole) to może świadczyć o zbyt małym przepływie ustawionym na pompach. pompa kotłowa (ta zielona na dole) musi mieć ustawioną wydajność większą niż suma wydajności wszystkich pozostałych pomp. Generalnie w tym układzie zawór czterodrogowy nic nie robi i powinien być cały czas otwarty.
Zauważ, ze pompa PM (ta "kaloryferowa") powinna się załączyć dopiero po otwarciu zaworu TV55 bo przy całkowitym otwarciu czterodrogowego a zamkniętym TV55 nie ma przepływu.
Myślę podobnie jak Ty.Układ trzeba wyregulować,żeby pompy nie" kradły" sobie wody,a grzejniki kryzować w zależności od przepływu,bo nie wszystkie są w tej samej odległości od pionu,czy rozdzielacza.Skoro kocioł ma wewnętrzną ochronę, po co się sugerować powrotem z instalacji.Wykonałem dwie instalacje i nie było problemów,właściwie tę drugą lekko przerobiłem po firmie hydraulicznej,bo pół chałupy nie grzało jak należy i parę innych kwiatków...z wykształcenia jestem automatykiem😀.
Mam pytanko bo widzę że Pan w temacie chce zamontowac sprzeglo co z dwoma obiegami na parter i piętro na grzejniki czyli tu dwie pompy 25/40 + pompa cwu 25/40 to pompa kotłowa wystarczy na powrót reż 25/40?
@@szymon9886 Pooglądaj filmy ma kamale Karluk-Hydro
Ja teraz palę w kamienicy 8 ton węgla mam piec w przybudówce 2 pompy i jadę na dwa domy ciekaw jestem czy taki piec na pelet da radę . Dodam że w każdym domu bojler w łazience w sumie jest ok 20 grzejników .
Kocioł na pellet da radę ogrzać każdą powierzchnię, pytanie jakiej mocy kocioł dobrać. Znam hotele które ogrzewają całe budynki pelletem i sobie chwalą.
witam.zawór temperaturowy pełne otwarcie ok 5 do 10 st powyzej temp .która jest opisana na zaworze to po pierwsze ,a następna sprawa pompa którą masz przy kotle to 25-40 czy 25-60 ??, co do nastaw ,ja przy sasie mam 2 sek podawania i 10 przerwy,
Oznaczenie pompy kotłowej muszę sprawdzić. Jakie ma Pan spalanie przy takich ustawieniach 2s podawania i 10s przerwy?
@@DomZa100 palnik ustawiony na 9kw moc nominalna 18kw ,ogrzewanie 3 godz.rano i 4 godz.popołudniu.temp.ok 21st., w nocy 19,5 st C ,spalanie 2kg na godz. ,ale jak było =20 st to chapał duzo..zawor 4 drozny z siłownikiem wita4, ale mam pompe przewalową
Dzięki za obszerny materiał wiesz miło jak byś podał jakie teraz masz ustawienia przy podawaniu pellet .i powiem ci dziwny masz ten popiół u mnie przy pellet z Ikei miałem taki sypki jak mąka ..to na prawdę masz historię z tym piecem...ale z tymi ustawieniami to jest cyrk u mnie serwisant ten sam co u ciebie zauważył że miałem źle ustawiony bo był ustawiony jak na podłogowe ...a mam tylko grzejniki ...pozdrawiam
Moje ustawienia na 100% mocy, bo tylko głównie takie mnie interesują to 19 sekund i 4 sekundy.
@@DomZa100 wiesz u mnie było 16 sekund i na 4 sek..przy pracy na 100 % i jak przestawiłeś mniej ci teraz idzie tego pellet ..
@@pawciopawcio1329 Obecnie mam ustawione przy 100% mocy 21s i 4s i spala jakieś 2-25kg/h.
jesli chodzi o ustawienia to jaka to jest dmuchawa ilu watowa jest ??
Cześć, podzielę się z Tobą moim zdaniem, bo od 6 lat użytkuję kocioł pelletowy Lazar Smartfire 22 kW. Kocioł jest dobry, a może i bardzo dobry. Po jego stronie z całą pewnością nie leży wina. O temperaturę powrotu "małego obiegu" dba zawór ATV zamontowany fabrycznie na tyle kotła. Mam u siebie zawór 4-drogowy z siłownikiem, który służy wyłącznie do uzyskania i utrzymywania temperatury na obiegu grzewczym. Nie ma on wpływu na temperaturę powrotu "dużego obiegu", czyli obiegu grzewczego. U mnie działa to na 120m² podłogówki (dodatkowy zawór 3-drogowy) i na 5 grzejnikach. Moje zdanie jest takie, że skoro na grzejniki wychodzi ciepła woda, a wraca zimna to znaczy, że budynek odbiera taką ilość ciepła i tyle. Jaką masz temperaturę zasilania na mieszaczu i jakie grzejniki? Dom już ocieplony? Jest wiele czynników. Poza tym w pierwszym roku ogrzewania spalisz więcej paliwa, bo musisz wygrzać mury, czyli odparować wilgoć obecną przy technologii mokrej (zakładam, że taką stosujesz). Ile kW ma kocioł na ile metrów kwadratowych? Grzej i obserwuj co się dzieje. Mimo wszystko powrót powinien być ciepły po kilku godzinach. Pozdro Marcin
To co Pan napisał ma rację bytu, ponieważ teraz kiedy mieszkam od pół roku i grzeje codziennie, to da się dogrzać powrót. Budynek przeizolowany - można powiedzieć, więc brakiem wystarczającej izolacji bym sobie głowy nie zawracał. Mam kocioł 11kW, a ogrzewam niż dom 230m2:-) a Pan ma 22kW i ogrzewaniem zaledwie 120m2:-)
@DomZa100 W moim przypadku kocioł mógłby być mniejszy, ale dzięki modulacji mocy działa bardzo dobrze. Do uzyskania zadanej temperatury H2 kocioł pracuje z pełną mocą, a później znacząco schodzi z osiągów, by utrzymywać temperaturę mieszacza. W tym czasie waha się między H1 (30%) / H2 (50%) i poza progiem H2 (wtedy pełna moc). Mój kocioł jest już tak znacząco pozmieniany w ustawieniach, że nie wiem na jakich mocach pracuje😉 przy obecnych temperaturach i utrzymywaniu 22,5-23,0 stopni w domu (100 m²), 21,5 stopnia w garażu (25 m²) oraz dogrzewaniu jeszcze nie gotowego poddasza do około 18 stopni (100 m²) przez strop i klatkę schodową schodzi niespełna 1 worek pelletu na dobę. Grzeje tylko podłoga w garażu i na parterze. Piętro ma zakręcone grzejniki. Jak dla mnie jest OK.
@@marcinp2993 Dziękuje za informacje. Ja też bardzo mocno pozmieniałem ustawienia na swoim kotle, można powiedzieć że parę ładnych godzin przestałem łącznie w kotłowni, ale obecnie mam spalanie najniższe jakie wydaje mi się dla tego kotła jest osiągalne czyli 650gram na dobę. Dziwi mnie jakim cudem udało się Panu zejść do 1 worka na doba przy tak dużej mocy, ale jakoś to się Panu udało, więc gratuluje.
@@DomZa100 Raczej 650g na godzinę, nie ma dobę😉 ja takiego zużycia nie liczę, bo nie monitoruję ile godzin na dobę kocioł pracuje, a ile czeka w nadzorze. Liczy się komfort cieplny w domu oraz ile worków spalam tygodniowo. Obecnie wychodzi 6-7 worków. Zakładając 15 kg na 24h wychodzi 625g/h, czyli podobnie jak w Twoim przypadku. Także gratuluję za dojście do takiego wyniku.
@@marcinp2993 Upps, zjadłem jedno zero, ale nie wiem dlaczego coś mi ubzdurało z tym 650. Podsumowując, spalam na dobę 10kg pelletu jakieś 65% worka 15kg - chodziło mi o procenty a nie o gramy. Przepraszam
Jakie ma Pan teraz ustawienia podawania i przerwy pelletu.
Moje ustawienia na 100% mocy, bo tylko głównie takie mnie interesują to 19 sekund i 4 sekundy.
Teraz mam ustawione 21s i 4s.
@@DomZa100 wydluzajac przerwe obniza sie moc
Czy te kotły nie mają wymogu instalacji przez osobę z licencją ? Inaczej producent może odmówić gwarancji .Ja nigdy nie ryzykuję ,trzeba zapłacić i mieć pewność ,że jest zrobione dobrze . Współczuję
Ma Pan rację, dlatego instalacja została zbudowana identycznie na schemacie dołączonym do tego pieca przez instalatora z wieloletnim doświadczeniem. Żeby gwarancja była zachowana, licencjonowany serwisant sprawdza jakoś wykonanej instalacji i musi uruchomić kocioł jako pierwszy - wszystko to zostało zachowane, więc kocioł jest na gwarancji. Teraz aby kocioł zachował gwarancje przez kolejne lata musi mieć co roczny przegląd i czyszczenie przez licencjonowanego serwisanta. Aktualnie jestem umówiony na pierwszy roczny przegląd - czekam w kolejce...
Ja u siebie miałem problem z grzaniem a powodem była za słaba pompa obiegowa i powiedzmy że grzejniki były tylko ciepłe 20cm od góry a dół zimny ażeby były cieplejsze to ponad 70stopni na piecu a po zmianie pompy to wystarczy 48--55 stopni na piecu w zależności od temperatury na zewnątrz. A z tym zimnym grzejnikiem to może trzeba go dobrze odpowietrzyć Ja u siebie mam takie 2 grzejniki które żeby odpowietrzyć to musze pozamykać wszystko i zostawic tylko obieg kocioł i ten grzejnik pompa na 3 bieg i wtedy dopiero się odpowietrzy . U mnie tez byli fachowcy każdy co innego gadał aż w końcu sam zaczołem robić i ogarnąłem to
Z tym odpowietrzaniem to muszę przyznać Panu rację, bo zaskakującym było dla mnie zjawiskiem, gdyz po tygodniu grzania codziennie, nadal w układzie co i raz odzywało się powietrze:-) Obecnie jest cisza.
Łukasz karluk?
Karluk zakłada na pewno Sasy, a tutaj Lazar.
Czy Pan doradzil by piec na pelet u nas piec na węgiel i drzewo właśnie zrobiła się dziura w piecu zeszła woda czy jest szansa czy się naprawi proszę o poradę 😭😫😫😥😫
Czy można wiedzieć przyczyny dużego spalania
Problemem byłby głównie ustawienia czasu podawania pelletu.
A co do pelletu to ja stosowałem takie za 700 zł za tonę oraz takie 2-3 razy droższe. Takiego syfu jak u Ciebie nie miałem, choć bywały spieki. Wszystko do wyprowadzenia parametrami, ale to kosztuje czas i obserwację. Obecnie mam tylko popiół lotny (tylko pył) bez spieków. Polecam założyć regulator ciągu kominowego, bo fajnie działa przy dużych wiatrach.
Dziękuje za informację. Regulator już zamontowany. Będę również zmieniał nasadę kominową z parasola na strażaka.
Zamontowałem zawór 4D z siłownikiem, ale żeby pełnił funkcję ochronną kotła musi to być ustawione w jego sterowniku. W tech i3+ jest do włączenia funkcja ochrony powrotu i funkcja przed przegrzaniem i wtedy kocioł priorytetowo najpierw dobija powrót do zadanej temp, nie wyższej niż ustawiona na kotle i później otwiera i reguluje temperaturę zadaną na dany obieg. W przypadku gdy temperatura wzrośnie z zadanej na kotle do ustawionej jako przegrzanie, sterownik otwiera powoli zawór 4d na obieg i nie sprawdza już temperatury na obiegu a czeka aż temperatura na kotle spadnie do zadanej. I tutaj wykorzystuję wszystkie 3 funkcje jakie można wydoić z zaworu 4D z siłownikiem ale najważniejszy jest sterownik siłownika i czujki odpowiednio zamontowane (powrót i zasilanie na rurce przy samym kotle, a czujnik obwodu zaraz za zaworem 4D)
Aż dziwne, że spece mówili o zamontowaniu siłownika na tym zaworze w momencie gdzie masz już realizowaną funkcję ochrony powrotu zaworem ATV. Być może nie rozmkinili tego po tym makaronie i ciasnocie jaka jest za kotłem. DObrze że już wszystko działa. Pozdro!
@@BW-et1ut oo kolejny spec od filozofii życia :D Oj sporo musisz jeszcze poczytać. Powodzenia z ochroną! :D
@@BW-et1ut o prosze jaki gawędziashhhh: D Chłopie wpadasz jak filip, mędrkujesz jak konopia, żadnych argumentów (to akurat zrozumiałe dla takich laików) nie przedstawiasz bo szkoda czasu nie? Na pisanie głupot już nie szkoda? Wielki znawca wiedzy tajemnej :D
@@BW-et1ut akurat zlazłeś na taki tor tematyki, że mógłbyś swojego stracić a swoim CO dalej Ziemię byś opętlał :P Co nie zmienia faktu, że w dobie młodego pokolenia oraz Internetu i kanałów takich jak Afriso - rzesza DIY pójdzie własną droga ciesząc się instalacją CO wykonaną samodzielnie, sprawną, sterowalną, za połowe tego co hydraulik weźmie. Rób swoje ale nie umniejszaj amatorom. Podnieś kwalifikacje i pokaż, że jesteś lepszy bo inaczej Twój zawód nie ma przyszłości, chyba, że po starych ludziach ciągle będziesz ganiał. I sie nie boi o czyjeś rurki życząc powodzenia. My DIY poradzimy sobie bez tych starej daty fachur, powodzenia obejdzie się :D
kożystam z zaworu 4d juz 13lat i zawsze mam ciepły powrót. hdraylikiem nie jestem ale w tym roku 2 raz sam zakładałem u siebie kociol i wszystko działa jak powinno i to na zawoże 4d. jak na moje te ten mały obieg bym wywalił a zawór 4d jest poto zeby ograniczyć teperature zasilania na grzejniki. ja mam 65°c na piecu zawór ustawia się sam tak ze podaje 45°c na dom a powrót zawsze mam około wygrzany powyżej 55°c a zdaża się nieraz że jest tylko 2 stopnie różnicy między tęperaturą kotła a powrotem.
Potwierdzam, ma Pan rację, tylko jak usunę "krótką nitkę z zaworem ATV" to stracę na kocioł gwarancje.
ATV działa bardzo dobrze, nie ruszać. Zawór 4d działa niezależnie
A spaliny jaką mają temperaturę jak kociolek pracuje
Spaliny trzymam na poziomie 96°C
Kurde ja mam to samo. Mam zimny powrót a grzejniki ciepłe do połowy.
Co do spalania to czy był przeważony pellet podawany przez podajnik? bo u mnie serwisant od pieca ustawił na 3kg. a w instrukcji przeczytałem że nawet przy każdej zmianie pelletu powinno się przeważyć. Zważyłem według instrukcji i wyszło 2kg. wpisałem to w ustawienia i jest zauważalna różnica. Zawór 4D mam bez siłownika a temperaturę za zaworem mam ustawioną na 60* grzejniki z termostatami. Temperaturę na powrocie do pieca mam około 55* Piec zamontowałem pod starą instalację jaką miałem w domu a serwisant był potrzebny żeby zrobił odbiór i podbił gwarancję.
Ten kocioł nie ma takiej funkcji, aby wprowadzić przeważony pellet. Można sprawdzić ile pelletu podaje na 2minuty pracy, ale co z tego... Jedyne modyfikacje to zmiana ustawienia czasu podawania i przerwy.
@@DomZa100 U mnie w sterowniku w menu opcja 'palnik' jest opcja 'ilość paliwa' i opcja 'ważenie paliwa'. A masz instrukcję od sterownika? może tam coś znajdziesz. Odnośnie pelletu to ja kupuję "OLCZYK" i zostaje z niego sam pyłek i nie wygląda jak ten twój popiół. poszukaj i poczytaj na yutubie o ważeniu pelletu.
Też mam Lazara 11.Mialem podobne klopoty, walczyłem dwa sezony
Proszę jeszcze napisać jak udało się Panu rozwiązać problem? I co stanowiło problem u Pana?
@@DomZa100 Czy pięć nadal pracuje na 100procent mocy. U mnie chodził na 100 i 50 procent i nie mógł osiągnąć zadanej temp. Były po ustawiane kosmiczne histerezy. Obecnie H1 11 H2 9.Moge podesłać resztę ustawień mocy
@@romekromeks9335 Tak, po proszę jeśli to nie problem, bo czasy i przerwy są najważniejsze. I jakie ma Pan nadmuchy? Jak jeszcze po testuje trochę ten kocioł, to przy kolejnym materiale pokaże jakie mam ustawienia i które spisują się u mnie najlepiej.
@@DomZa100 100pr.nadmuch 65pr.podajnik4sek.przerwa15sek. 50pr.nadmuch46pr.podajnik4sek.przerwa30sek. 30pr.nadmuch35pr.podajnik4sek.przerwa60sek.Histerezy H2 12,,H1 9.Przedtem poddałem błędnie. Temperatura mieszacza tzn ster elektronicznego+zawór 4d 38st.Temp w domu 22,5-23st.Budynek nie ocieplony. lata 80.Przy tym ustawieniu pięc chodzi 14 h na 30 procent, a 10 h na 50 procent mocy, paląc ok 25kg na dobę. Chodzi przez cały czas, przez co temp. stała
Ustawienia serwisowe 9999
miałem podobnie,dopiero jak wywalilem ten złom 3D z Afriso i załozylem manualny problem znikł.
Moje zdanie jest takie, im więcej tych udziwnień tym gorzej. Mój wujek ma kopciucha + 1 pompę + zawór manualny - cała elektronika w kotle odłączona i wszystko śmiga aż miło. Żadnych zabezpieczeń na powrocie. Instalacja otwarta.
@@DomZa100 Ja mam kopciucha bez pompki,tylko grawitacja,kocioł ma już 30 lat.Też bez ochrony powrotu i układ otwarty.Co do tych udziwnień w nowoczesnych piecach to wszystko dziala ale jak jest zrobione poprawnie.
Po 5 latach palenia pelletem przechodze za rok na PC. Nie powiem piec Kamen dobrze chodzi ale magazynowanie pelletu, czyszczenie pieca i pozyskiwanie pelletu jest wkurzające. Dość noszenia workow i walki o dibrej jakości pellet.
Gdyby mi nawet chcieli założyć pompę ciepła za darmo, to bez foto na dachu też bym się nie zgodził. Dla mnie PC to strzał w kolano.
Cześć mowiles ostatnio ze denerwuje ci pykanie głośne dalej to sie utrzymije wiesz mnie to juz meczy taka glosna jest praca kotla tym pykaniem...
Jeśli pyta Pan o irytujący dźwięk siłownika zaworu sterującego zaworem 4d lub 3d, to wystarczy zablokować przestawić zawór na sterowanie ręczne i całkowicie go otworzyć i po pykaniu:-) A jeśli chodzi o pykanie sterownika BWC 310 to ja to jedyna opcja to schować to do jakieś skrzynki wytłumionej wełną. Jeśli natomiast wkurza Pana pykanie pykanie samego kotła, to proszę zdjąć pokrywę z tylnej części i przykleić na nią cienką wełnę i po bokach, to powinno wyciszyć kocioł całkowicie:-) Nie stosowałem jeszcze tego sposobu, bo jak pisałem, mam zawór 4d w pozycji manualnej więc jest cisza.
Czyli rozumiem że piec spala 2kg/h ale przy 100% mocy i nie chodzi z pełną mocą cały czas, tak?
Spala moim zdaniem 2,5kg/h przy mocy nominalnej czyli 100% mocy. Piec można ustawić żeby pracował ciągle na 100% mocy. Wytłumaczę niebawem jak finalnie problem został rozwiązany w materiale który muszę wrzucić na kanał.
Ok rozumiem ale chyba nie pracuje na pełnej mocy cały czas? Tzn gdy osiągnie zadaną temp reguluje sobie płynnie mocą od min do max?
Słuchaj a wstaw czujnik temperatury od zaworu czterodrogowego na powrocie do kotła i wtedy nadmiar temperatury będzie szedł na co a kocioł będzie pilnował temperatury własnej
Gdybym miał odpowiednie klucze, narzędzia to od razu bym tak zrobił, a tak to mam związane ręce. Po drugie nie mogę w tej instalacji ruszyć zawór termostatycznego na powrocie bo stracę gwarancje producenta na kocioł. Zawór termostatyczny + pompa na powrocie należy do wyposażenia gwarancyjnego jak spójna całość z kotłem.
@@DomZa100 nic nie musisz przerabiać wystarczy przełożyć czujnik temperatury który jest za zaworem i w ustawieniach ustawić żądaną temperaturę
@@1sigi5mp Ciekawa podpowiedź. A jaką temperaturę ustawić na wł. pomp co i kotłowej na powrocie? Bo u mnie pompa CO i kotłowa po ustawieniu, włączają się z tą samą zadaną temperaturą. Dokupiłem sterownik, który pozwoli mi ustalić inną temp. na pompę CO a inną na pompę kotłową.
Ustawiasz temperaturę mieszacza a nie pompy
Prosze sprawdzic czy zawory pod grzejnikami sa odkrecone. Po drugie sprawdzic czy filtry przy kotle sa czyste(drozne). Po trzecie sprawdzic czy zawory zwrotne jak sa zalozone czy sa w prawidlowa strone zamontowane zgodnie z kierunkiem przeplywu. Prosze sprawdzic czy pompa nie jest zapowietrzona. Sprawdzic cisnienie wody w instalacji.
Sprawdzić czy zasilanie z powrotem nie jest pomylone
Wszystko co Pan wymienił zostało sprawdzone na samym początku jako rzeczy oczywiste.
To jedyne co mi jeszcze przychodzi to że zawór 4 d chodzi w złej ćwiartce...
@@bartrak1565 W złej ćwiartce? Co prawda siłownik podłączałem sam i sam ustawiałem w którą stronę ma się wychylać i wydaje mi się że jest ustawiony prawidłowo. Na kotle gdy pokazuje informacje "zawór siłownika 100%" to wtedy u mnie siłownik otwarty jest w 100% na obiec CO, więc raczej jest ok. Mogę go testowo ustawić odwrotnie, tylko pytanie co to da, jak na wyświetlaczu będzie widniała informacją "zawór siłownika 100%" a zawór będzie w 100% wtedy zamknięty na obieg CO i cała gorąca woda będzie jedynie dogrzewała powrót. Z drugiej strony, to właśnie tak powinien działać ten zawór 4d z siłownikiem, aby najpierw powrót za zaworem 4d dogrzać do 55st a dopiero wtedy powoli otwierać się na obiec CO. Ciekawe... nie mam nic do stracenia, wystarczy przełożyć dwa kabelki w sterowniku i zawór będzie pracował odwrotnie:-)
Dodam jeszcze tylko od siebie że ja mam instalacjie zrobiona na zaworze 3d bez sprzęgła (co jest sprzeczne z dtr kotła) same grzejniki i wszystko działa. Serwis nie miał zastrzeżeń. Cały czas uważam że w tej inwestycji winny jest zawór 4d
Dzień Dobry
Kocioł peletowy powinien pracować bez przerw tak aby instalacja się nie wychładzała ,wygaszanie kotła skutkuje większym zużyciem peletu na ponowne rozgrzanie instalacji.W tym kotle temperatura powinna być nastawiona na 70st.inaczej zawór termostatyczny nie puszcza ciepłej wody na co. Jakość peletu jest bardzo ważna widać na zdjeciach że wylot jest zaklejony , to wynik okresowego palenia , komin jest nie wygrzany i wykrapla sie w nim kondensat który spaja w grudki produkty ze spalania. Zimny powrót w tym miejscu oznacza że instalacja odbiera całe ciepło wychodzace z kotła. Trzeba kocioł uruchomić na stałe, oczywiście parametry podawania muszą być prawidłowe. Pozdrawiam
To samo dotyczy pomp ciepła.
Jeżeli się przerywa grzanie rozruch przez pierwsze 3 dni pobiera tyle prądu co jak byś grzał przez 7 dni.
Dziękuje za informacje. Od weekendu zaczynam testowanie, bo część osób podpowiedziała też inne rozwiązania.
Od nośnie pompy ciepła, to uważam że to największa mina jaką kiedykolwiek wynaleziono. Oczywiście jeśli ma Ktoś na dachu fotowoltaike, to pompa powinna zdać egzamin, ale pompa bez fotowoltaika to strzał w kolano.
Bzdura kompletna. Kocioł peletowy może pracować w trybie ciągłym jak i z postojami kiedy czeka na sygnał z termostatu pokojowego gdy spadnie temp w domu
Witam co innego jest wygaszenie kotła , a co innego praca w stabilizacji gdy sterownik kotła ustala ze kocioł się ma się wygasić i czekać na zapotrzebowanie na ciepło np.ze sterownika pokojowego.
Witam. Mam identyczny siłownik zaworu 4D, i z tego co widzę twój siłownik jest zamontowany do góry nogami!!!, nie wiem jak sam zawór i czy ma to znaczenie bo tego nie widać. Mam kocioł kostrzewy i jak najbardziej zawór 4D pełni rolę ochrony powrotu która jest dla niego PRIORYTETEM, jeżeli ustawimy ochronę powrotu 55 stopni a na grzejniki chcemy dać powiedzmy 45 stopni to jaka temperatura musi być na kotle?, żeby zawór utrzymał na powrocie 55 stopni co jest dla niego PRIORYTETEM to kocioł musi mieć odpowiednią temperaturę, najprawdopodobniej masz za niską temperaturę kotła i mieszacz niema z czego dać ciepła na grzejniki bo w pierwszej kolejności chroni powrót. BO ZAWÓR 4D JEST STWORZONY WŁAŚNIE DO OCHRONY POWROTU!!!
Dziękuje za informacje. Tak, słusznie Pan zauważył siłownik mam założony do góry nogami, ale skala została obrócona prawidłowo i zgodnie z instrukcją siłownik może być ustawiony w każdą stronę świata, byleby był zawór 4d ustawiony prawidłowo czyli wyżłobieniem do góry.
Zawory 4d lub 3d z siłownikami dzielimy na dwie grupy: pierwsza grupa to siłowniki ARM które kontrolują jedynie temperaturę na wyjściu na CO czyli stało temperaturowe, druga grupa to siłowniki ACT które są bardziej rozbudowane i one oprócz kontroli temp. na wyjściu na CO, kontrolują też drugą sondą temp. powrotu. I tylko ta druga grupa ACT, jest w stanie zapewnić ochronę powrotu na zadaną temperaturę w siłowniku.
Wybrałem prostszy siłownik ARM bez ochrony powrotu, bo mój kocioł ma fabrycznie dołączony zestaw ochrony powrotu, więc nie ma nigdzie możliwości w kotle ustawienia i sprawdzenia temperatury na powrocie. Ten kocioł zawsze dogrzeje sobie powrót drugą nitką na krótkim obiegu.
W weekend zaczynam testy, bo dostałem kilka podpowiedzi, a dodatkowo mam pewien pomysł jak zmusić kocioł do szybszego nagrzewania powrotu i jeśli to się uda, podzielę się oczywiście ze wszystkimi moimi ustawieniami.
Od nośnie za niskiej temp. na kotle, to napiszę tak: miałem nawet na kotle ustawianą temp. zadaną i 80st i to również nie przynosiła wymiernych korzyści.
Kotły Kostrzewy na pelletu są automatyczne, ale nie aż tak automatyczne jak Lazara. Przy lazarze nic nie powinno się robić, kompletnie nic... tylko niestety na dzień dzisiejszy u mnie coś wymaga zmiany ustawień i mam nadzieje że w ten weekend testy przebiegną po mojej myśli.
witaj użytkowniku tego kotła masz fajną kotłownię tylko po co jest to wszystko napchane z tyłu kotła nie do zrozumienia , dlaczego ? Czy to ma być jak ten samolot 737 Max 800. 2,5 kg pelletu na godzina z ilu godzin pracy tego kotła to wyszło. Dużo za dużo. W pewnym kadrze filmu zrozumiałem twój problem. Życzę Ci powodzenia w rozwiązani problemów .
Zawór czterodrogowy w Twojej instalacji to niewypał. Mam również 11 kw czwarty sezon dom zaizolowany 160 m2 spalam 3 tony. Mam zawór trójdrogowy sterowany siłownikiem i działa to rewelacyjnie. Czterodrożny zawór w kotłach Lazara się nie sprawdzają Ty jesteś kolejnym tego przykładem (grupa mieszająca z zaworem trójdrożnym rozwiąże wszystkie Twoje problemy)
Dziękuje za informację. Na obecną chwilę nie planuje kolejnych modyfikacji w kotłowni. Mam zamiar sprawdzić jak będzie sprawowała się moje kotłownia przez jeden cały sezon, wtedy podejmę decyzję o ewentualnych modyfikacjach. Jak już w razie bym się zdecydował na zmianę, to tak, zmienię zawór 4d na 3d lub na sprzęgło.
jesli ustawisz 4 drogowy na 5 a kocioł jest rozgrzany do wiecej niz 55 st i pompa "zielona" pożądnie odpowietrzona to nie ma bata zeby ten twój powrót był zimny
Zastanawiam się czy zawór 4dr nie dzala odwrotnie niz powinien jak temperatura jest większa to się zamyka a podinien się otworzyć druga sprawa to na piecu wyjście to 60 st a powrót to 45 48 powinien być skontaktuj się z Stanisław mig Grobelny on ci pomoże ma kanal na YT swój
U mnie zawór działa tak: jeśli ustawie temp. na mieszaczu np. 50st to zawór jest 100% otwarty na obieg CO, a jeśli z kotła wychodzi np. 60st, to zawór 4d ze 100% otwarcia robi 80% otwarcia i wtedy 80% idzie na obieg, a 20% gorącej wody dogrzewa powrót.
Jutro weekend testowy, więc na mieszaczu ustawie 40st, a na kotle 65-70st, więc zawór będzie musiał pracować na 60-70% otwarcia na obieg CO, a 40-30% będzie dogrzewał powrót.
@@DomZa100 to jest na 100 procent źle zawór bo jak pięć ma 50 st to powinien otworzyć na 30 procent gdzes z powrotu z grzejników na powrót pieca
A jeśli 70 nawet na piecu.to na 100 procent powinien się otworzyć żeby zbić temperatura w obiegu na 50 c
Odkrec go ze śrubek i zobacz czy nie jest odwrotnie złożony bo otwory są symetryczne i ktoś źle go złożył
@@DomZa100 o tym mówię właśnie żebyś wiedział th-cam.com/video/wi4rEc2a7Es/w-d-xo.htmlfeature=shared
pan łukasz ci nie pomógł?
Był sprawdził wszystko razem z hydraulikiem, wszystko zrobione książkowo więc stwierdził że problem leży po stronie samego kotła lub paliwa.
Żarty? Jaki zimny powrót? Powrót Jet dogrzany.. a pilnuje tego zawór termostatyczny. Aby zawór 4d pilnował również powrotu należy to tak podłączyć do kotła, i ustawić aktywną ochronę powrotu. Ale to nie potrzeba tego robić. Pan grzeje kotłem świeży dom. Grzeje pan kilka godzin i wyłącza kocioł. To też nigdy pan nie nagrzeje takiego domu i takiej instalacji. Fizyki pan nie oszuka. Zawór 4d z siłownikiem, no jeśli już pan zakupił taki siłownik, warto się pokusić o układ sterowania pogodowego. Jeśli wszystki grzejniki są dobrze podlaczone( ma pan podłączenie typu v zasilanie od wewnątrz) a zawór 4d ma pan otwarty na maks. Grzejniki powinny grzać, chyba że zawieradlo jest inaczej ustawione. Głowica innej firmy i zawór termostatyczny innej firmy, nie gwarantują poprawnego działania. Oglądając film i słuchając pana komentarzy, odnoszę wrażenie, że nie do końca wie pan o co chodzi.
Jednak myślę że grzejąc 2-3 godziny w domu, który jest nie wygrzany i wszystko schnie to stanowczo za krótko. Proszę włączyć kocioł, a wygrzanie będzie odczuwalne dopiero po kilku tygodniach.
Dlaczego masz tzw mały obieg,druga rurka. Przecież mały obieg zrobi zawór 4 ro drogowy. Za niska temp na powrocie, to przymknie i skieruje do kotła, a jak osiągnie np 55 st to otworzy stopniowo duży obieg.
Dokładnie powinno być tak jak Pan piszę, ale Lazar ma fabrycznie dodatkowe zabezpieczenie przed zimnym powrotem, więc czy ktoś chce czy nie CAŁY czas dogrzewa sobie wodę na powrót do kotła. Dla mnie jest to rozwiązanie tragiczne, ponieważ nie da się zamknąć tej dodatkowej nitki, więc nigdy 100% gorącej wody ogrzanej przez ten kocioł nie trafia na obieg. Jeśli zdemontuje ktoś to zabezpieczenie kocioł straci 10 letnią gwarancje, a pozostanie jedynie 5 letnia. Jest to chyba jedyny producent który stosuje ten rodzaj zabezpieczenia.
A odnośnie peletu widac ze lipa bo palnik nie potrafi nawet usunąć tego ponieważ zrobiła sie kostka w palniku. Proponuję ustawić czysvzenie palnika co 4 godziny a jeżeli nadal będą takie spieki w palniku trzeba zejść jeszcze niżej. Jeżeli taki duży spieki jest w palnika to soonda ma problem z dostarczeniem zadanego tlenu a co za tym idzie temperatura kotla spada kocioł wskakuje cały czas na 100 procent mocy aby podnieść temperaturę kotła ale jezeli jest taki spiek w palniku to nie ma opcji. A po zatym palnik nie ma odpowiedniego chłodzenia powietrzem co może grodzić jego przegrzaniem oraz uszkodzenie deflektorów nad palnikiem.
Według sondy lambda kocioł na każdej mocy modulacji ma za dużo powietrza. Jednak jak Pan słusznie napisał, za mało powietrza to niedobrze dla samego procesu spalania, dlatego mimo iż sonda pokazuje przekroczone wartości powietrza, staram się ich nie zmieniać. Można ustawić tyle powietrza ile chce sonda, ale wtedy wentylator należy bardzo mocno zduszać.
Mam pytanie jaka masz temp.spalin przy pracy na 100 % jakos nie moge doczekac sie wizyty servisanta co by zrobil przeglad roczny ...
Temperatura spalin uzależniona jest od mocy z jaką kocioł pracuje i powinna wynosić ok. 25-30°C więcej niż temperatura kotła, tw. np. u mnie przy mocy 100% kotła, mam temp. spalin na poziomie ok. 94-95°C. Serwisant zaleca aby temp. spalin przy pracy kotła na 100% była na poziomie 100°C. Temperaturę spalin moduluje sobie Pan procentami wentylatora - większy nadmuch = więcej procent powietrza = wyższa temp. spalin. Należy znaleźć złoty środek bo im wyższa temp. na kotła jak i spalin, tym spalanie jest wyższe, zaś za niska temp. na kotle i spalin spowoduje nie do końca wypalanie kondensatu który będzie się cofał do kotła i ściekał po wymiennikach na dół kotła - tzw. "czarna breja".
@@DomZa100 to u mnie długo było że temp przy 100 procentach pracy kotła nadmuchu 70 procent było do 130 C teraz już po 2 latach 150 C dzięki za odpowiedź muszę sam wyczyścić piec bo serwis w moim przypadku to porażka ...
Mój szwagier ma kocioł peletowi sasa bez żadnych 4d i 3d u sobie chwali. Popatrz sobie na film afrizo jak działa 4d to zrozumiesz dlaczego masz problemy
Piszę Pan że kocioł Sas'a bez żadnego zaworu mieszającego (3d ani 4d)? To jak ta instalacja funkcjonuje? W jaki sposób realizowana jest ochrona powrotu? Zaworem termostatycznym?
@@DomZa100 Zawór termostatyczny jest jak u Pana .tylko na obiegu grzejnikowym nie ma zaw 3d i 4d.ma sterowanie sterownikami pokojowymi.Gdy sterownik włączy się to kocioł się odpala i włącza się pompa obiegowa i puszcza gorącą wodę na grzejniki .Gdy osiągnie pokojówka zadaną temp to pompa się wyłącza i wygasza kocioł.Dodatkowo podobnie ma zastosowane rozwiązanie i może grzac 2 kondygnacje w innych temp .
@@DomZa100 Tak, woda kręci się w obiegu wylot kotła-wlot kotła a jak osiągnie 55 stopni to się otwiera zawór i dopiero puszcza na sprzęgło/bufor
powrót będzie zawsze chłodniejszy od zasilania o jakieś 10 stopni dopóki nie wygrzejesz domu. załóż sobie siłowniki na grzejniki
Siłowniki? Ma Pan na myśli głowice termostatyczne? Bo jeśli tak, to mam ją na każdym grzejniku (a na części miałem - czas przeszły, bo się okazały niesprawne).
@@DomZa100 mam na myśli Tech STT-869 Bezprzewodowy siłownik elektryczny do grzejnika lub Tech G-X Bezprzewodowy siłownik elektryczny do tego panel osobiście korzystam z tego i jestem zadowolony na kotle 65 stopni a w pomieszczeniach tyle ile każdemu odpowiada.
@@Piotr0x dziękuję za wyjaśnienie
Czym więcej DUPERELI tym wiece rzeczy może pójść nie tak, ja 15 lat temu wszystkie termostaty grzejnikowe WYRZUCIŁEM !, wiadomo każdy grzejnik ma inny opór hydrauliczny to wyregulowałem zaw kulowymi.
Dokładnie. Ja też mam wszystkie głowice zdjęte bo to badziew straszny, a reguluje sobie przepływie. I to który grzejnik jaki przepływ potrzebuje zależy od wielkości grzejnika i wielkości pomieszczenia, a ustawianie otwarcia przepływu według stereotypowego schematu czyli im dalej od kotła tym większy przepływ można sobie wsadzić. Oczywiście jest to startowy punkt odniesienia, ale regulacje należy przeprowadzać indywidualnie pod własne potrzebny danego budynku/ pomieszczeń.
@@DomZa100 jeśli chcesz mogę Ci udostępnić moje nastawy kotła. Chcesz to spróbujesz, nie chcesz nie skorzystasz. U mnie popiół jest wyłącznie sypki/pył i to bez względu na to co wsypię (ale mimo wszystko jakość pelletu jest ważna). Jakby co czekam na kontakt. Pozdrawiam Marcin
@@marcinp2993 Jeśli byłby Pan tak miły chętnie poznam Pana ustawienia tu lub proszę je przesłać na maila: noworosyjsk@o2.pl Dziękuje
2kg na godzinę? To dziennie 48 kg? To jakaś masakra. Miesięcznie 1.5 t peletu tobie wyjdzie? To co na sezon 10 ton? W nowym domu? Coś tu nie gra. Ja spałam 1.8t ekogroszku na cały sezon.. tylko podłogowe
2,4kg to wartość podawana przez producenta przy pracy na mocy nominalnej więc pewnej kwestii się nie da przeskoczyć. Uważam jednak że kocioł nie będzie musiał chodzić cały czas, a po drugie na pewno nie non stop na 100% swojej mocy. Podczas testów trzymałem kocioł w 70% na 100% mocy, bo ciągle sprawdzałem spalanie i kolejne ustawienia od serwisanta.
Witam serdecznie.
Czy praca kotła uległa stabilizacji
Tak, po licznych próbach mam już pewne wnioski, o których opowiem w kolejnym materiale, który muszę wrzucić na kanał.
ty poprostu masz spitolonom instalacje CO.
A to to panu montował Proszę poszukać osoby która zna zasady instalacji kotłów z automatyką
Dziwny schemat tej instalacji. Najprościej sprzęgło i zawór 3D. A czujnik z powrotu powinien być założony przed samym kotlem nie na powrocie 4D. Możliwe że z pellet em coś nie tak bo dziwny popiół. Obyś wszytko opanował i kocioł dobrze się sprawował.
Temperatura na czwórniku przed samym powrotem do kotła jest zawsze odpowiednio wysoka, bo kocioł dogrzewa ją sobie zawsze powrót drugą nitką pomijając zawór termostatyczny, który jest na drugim powrocie z CO.
@@DomZa100 Przejrzałem jeszcze raz film.
Błędnie jest zrobiona instalacja, zawór 4D ma za zadanie chronić powrót a ty masz założony zawór stałotemperaturowy czyli on chroni powrót więc ochrona powrotu się dubluje. Zamiast 4D powinien być 3D. Zimny powrót będzie bo za zaworem 4D powinna być pompa, a powrót sprawdzaj na powrocie z grzejników przed zaworem 4D. Przejrzyj instalacje innych producentów i porównaj a najlepiej imstalacje firmy AFRIZO. Ogólnie powinno być tak jak pisałem wcześniej czyli sprzęgło hydrauliczne i zawór 3D i niebyło by żadnych kłopotów. Masz zamontowany czujnik temperatury powrotu? Jak tak to gdzie? Bo powinien być zamontowany przed samym powrotem do kotła za zaworem stałotemperaturowy.
Co do wyliczenia spalania 2kg/h to są ok ale zamiast 2 min warto puścić test 6min wtedy jest bardziej miarodajny. Zakładając że pellet ma 17KW/H a potencjał palnika to 11,5kg to twój palnik pracuje z mocą 9,4KW. Kaloryczność peletu to przedział pomiędzy 17-18kw wszystko co powyżej albo poniżej to coś nie tak. Ciekaw jestem czy patrzyłeś na płomień podczas pracy na mocy maxymalnej bo ustawiać palnik nie widząc płomienia to tak jakby cukrować herbatę nie kosztując jej. Widać po spiekach w popiele że jest grubo coś nie tak, tak jak by za dużo dostawał paliwa albo jakies dodatek był w pellecie. Możesz jeszcze pobawić się ustawieniami ale tak jak ktoś wcześniej napisał odłączyć FL i sonda żeby pracował na sztywno.
Zawory 3d lub 4d z siłownikami dzielimy na dwie grupy: pierwsza która kontroluje tylko wyjście gorącej wody na instalacja czyli stałotemperaturowe, a druga która dodatkowo kontroluje temperaturę powrotu dają tym samym ochronę powrotu. Ja miałem już prawie kupiony ten drugi siłownik z kontrolą powrotu, ale przypomniałem sobie że kocioł lazara ma wbudowany sterownik do sterowania siłownikiem, a za powrót odpowiedzialny jest zawór termostatyczny TV 55st.
Zawór 4-drogowy nie jest dobrym rozwiązaniem - co widać. Najlepiej sprzęgło. Ta instalacja jest przekombinowana.
Przekombinowana? Ja zawsze uważałem że gdyby tu było sprzęgło + 3d to wtedy można byłoby tak powiedzieć, a jak mam zawór 4d to chyba prościej się nie da?
Zawór 4-D albo zrobi ciepły powrót albo ciepło na CO.
Widze tam jeszcze zawór ATV55st.
Ja grzeje 120m2 podłogi znienawidzonym przez niektórych Ferroli Biopellet 12kw+ ATV55st + 500l bufor. W domu 22st spalanie przy średniej dobowej 5st poniżej 10kg na dobę
@@sawek72 Od nośnie zaworu 4d to jest dokładnie tak jak Pan napisał, bo akurat mój ubogi siłownik może spełniać jedną z tych funkcji, ale są siłowniki które kontrolują obudowie te rzeczy. Od nośnie Ferroli to patrzyłem na ten kocioł 8kW, ale mi odradzono.
@@DomZa100 Od Ferroli jak najdalej się trzymaj
Płytki na podłodze !!! Błagam powiedz gdzie kupiłeś 🙏🙏🙏🙏
Płytki nazywają się Raphael Grey 45x45. Jednak wiem że zostały już wyprzedane, ale proszę poszukać w sieci może gdzieś jeszcze Pani coś zajdzie. Jeśli potrzebuje Pani tych płytek, to jeśli dobrze pamiętam zostało mi 2 albo 3 paczki. W paczce jest 8szt. Jest dość mała ilość, ale może Pani wystarczą. Jeśli jest Pani zainteresowana, proszę o kontakt poprzez fb. Ogólnie polecam ten gress, bo jest mega wytrzymały na ścieranie i solidny jeśli chodzi o samą grubość płytki, tylko troszkę nie trzyma wymiarów jak większość płytek obecnie produkowanych. Jeżeli podają się Pani takie płytki i ten styl wykończenia, to proszę poczekać aż opublikuje film z kuchnią i z salonem:-)
Ogólnie ściema czy ciepły powrót czy zimny i tak pięć szlak trafia fizyki nie oszukasz kiedyś tego nie było i wszystko śmigała bez tych pomp
Brawo. W końcu Ktoś odważył powiedzieć się dokładnie to samo co ja o tym wszystkim myślę od samego początku. I dodam więcej, jak widzę jak niektórzy mają rozbudowane kotłownie o jakieś skrzynki zabudowę to aż nie chce mi się wierzyć że ktoś im to wcisnął. Wracając do mojej prostej instalacji, sądziłem że im prościej tym lepiej, ale jak widać się chyba myliłem. Jednak nie wszystko jeszcze stracone, muszę jednak zrobić coś "nielegalnego" w tej kotłowni, aby to w końcu zaczęło chodzić jak powinno.
@@DomZa100 Mój pierwszy kocioł pracował prawie 30 lat,temperatura na kotle przeważnie 40,na powrocie ok.30.Wymieniłem go nie z powodu awarii.W drugiej chałupie od 18-tu lat pracuje Pereko na takich samych parametrach.
@@davidsanders9058 Domyślałem się do czego Pan zmierza... Proszę tylko napisać jakie temp. miał Pan na grzejnikach? Bo utrzymując na kotle 40st. nie spodziewałbym się jakiś bardzo wysokich temperatur.
@@DomZa100 Głównie zależy z jakiego materiału są rury,miedź trzeba mocno izolować,a i tak straty są większe niż na nieizolowanym PEX-ie.Mierzyłem temperatury na grzejnikach w celu wyregulowania układu na kryzach,ale nie przykładałem uwagi ,jak bardzo temp.grzejników odbiega od tej na kotle.Taka temperatura wystarcza przy jednocyfrowych mrozach do utrzymania 21-22 st.Dom jest w starej technologii bez ocieplania fundamentów,jedynie na ścianach 10 styro.i strop 30 wełny.W innej odpowiedzi sugerowałem podpowiedzi do Twojego problemu,zaznaczam,że jestem samoukiem w tej materii i doświadczenia zebrałem z dwóch wykonanych przez siebie instalacji(jedna od podstaw,druga poprawka po superfirmie).Z tego co zrozumiałem masz dom "na wygrzaniu",a to spora różnica do takiego w którym normalnie mieszkasz.Musisz sobie wyobrazić gdzie woda łatwiej płynie i co jej może przeszkadzać.Nie znam szczegółów Twojej instalacji ,ale ja bym wyłączył pompę kotłową i obserwował ,czy znacząco poprawia się krążenie w ukl.grzejników.Grzejniki "dobierałem" ok.60 W/m2.
@@davidsanders9058 Wyłączać pompy kotłowej jeszcze nie próbowałem - ciekawa podpowiedź. Pytanie czy wyłączona pompa kotłowa na obiegu nie zablokuje całkowicie przepływu? Dziękuje za odpowiedź.
po co zawor atv przy zaworze 4d??? tobie cala sprawe pierdzieli dodatkowy krotki obieg dogrzewania powrotu. po co ci ta rurka (czerwona kreska na rysunku)? nie powinno go byc bo piec ci grzeje i pcha wiekszosc na krotki obieg. wywal ta pionowa rurke, usun zawor atv, zostaw pompke za nim jako kotlowa krotkiego obiegu z zaworu 4d i steruj wszystko zaworem 4d z silownikiem.
Dobre pytanie, instalacja zbudowana na podstawie instrukcji dołączonej z kotłem. W mojej opinii również uważam że zawór 4d i to jeszcze z siłownikiem mija się tu z celem, ale w ten instalacji zawór 4d steruje jedynie temp. na wyjściu, a w przypadku gdyby instalacja była zbudowana jedynie na zaworze 4d bez ATV, zawór 4d sterowałby również temperaturą na powrocie. Jak pewnie sam Pan wie, jest kilka odmian zawór 4d, ja wybrałem wersje jedynie do sterowania temperaturą na wyjściu, bo wiedziałem że powrót mam zabezpieczony. Dlaczego kupiłem zawór 4d z siłownikiem? Pierwotnie był manualny, a sterownik dokupiłem i dołożyłem, bo część widzów twierdziła że to poprawi sytuacje z wysokim spalaniem.
Zawór 4d to słaby pomysł Spitolona instalacja Sprzęgło hydrauliczne Masz pompę za zaworem
Są dwie pompy, jedna na "zasilaniu", a druga na "powrocie" do kotła, czyli przed i za zaworem.
@DomZa100 zawór bez napędu to jak toyota hybryda bez hybrydy Nie nawidze tych zaworów
Ale ten siłownik to ścierwo ja mam inny i działa
Jaki ma Pan siłownik?
Jeden horror, sprzęgła ,serwisy ,kominy ,kurz ,smród i bród,nie przespane noce ,siwe włosy na głowie ,kobieta w nocy sama w łóżku ty w komórce przy piecu . Wystarczy folia grzewcza pod panele ,bojler na wodę ,a tę komórkę masz na rowery i 30 lat spokoju !
Tak a rachunki z kosmosu 😂😂
Tylko sprzeglo i pompa kotłowa
8kg na godzinę 😂😂.