Praca w Niemczech: Rozliczenie podatkowe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2015
  • iTalki:
    promos.italki.com/polish-polyg...
    polishpolyglot
    polishpolyglot.org/praca-w-nie...

ความคิดเห็น • 35

  • @annaanski1357
    @annaanski1357 7 ปีที่แล้ว +2

    Ich weiß nicht, ob es so eine gute Idee ist eine Steuererklärung abzugeben, wenn man sich sprachlich nicht sicher ist. Das deutsche Finanzamt ist nicht gerade dafür bekannt, dass es nachsichtig ist, aber der Satz für Steuerberater ist gesetzlich ( ich glaube prozentual) gedeckelt, so dass man keine Angst vor zu hohen Kosten haben muss, wenn man die Unterlagen an einen Steuerberater übergibt.

  • @majabuchowiecka3350
    @majabuchowiecka3350 6 ปีที่แล้ว

    Czy mogłaby Pani podpowiedzieć jak się nazywa to zeznanie? Nie mogę go nigdzie znaleźć.

  • @arcyidzielo
    @arcyidzielo 8 ปีที่แล้ว +2

    wcale nie jest proste :) Studiuję prawo podatkowe w Berlinie i niestety przy działalności złożenie rozliczeń rocznych jest ciężkie dla osoby które nie mają styczności z prawem.

  • @damianjabonski1796
    @damianjabonski1796 3 ปีที่แล้ว

    Świetnie tlunaczsz i jesteś super 🙂Pozdrawiam

  • @komputerpc6239
    @komputerpc6239 3 ปีที่แล้ว

    Skąd można pobrać formularz do zwrotu podatku w niemczech ?

  • @mojjezykniemiecki3225
    @mojjezykniemiecki3225 8 ปีที่แล้ว +1

    Sehr informatives Video. Vielen Dank :)

  • @danielrhizo7202
    @danielrhizo7202 7 ปีที่แล้ว

    czy mogę wykupić lekcję języka podczas której wytłumaczysz mi jak wypełnić zeznanie podatkowe ?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  7 ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie oferuję takich "lekcji" :) Wypełnienie zeznania jest naprawdę bardzo proste. Tam jest wszystko jasno napisane.

  • @danutareszke5584
    @danutareszke5584 6 ปีที่แล้ว +1

    A jak ma rozliczyc sie Polak otrzymujacy emeryture z Niemiec ? Nie ma zadnych porad a emerytow przybywa . Takiego emeryta obowiazuje w Niemczech ograniczony lub nieograniczony obowiazek podatkowy . To ma zwiazek z niemiecka wolna kwota od podatku ale Polakow i Rumunow dotyczy tylko polowa tej kwoty .

  • @at7fo870
    @at7fo870 8 ปีที่แล้ว

    Please use a microphone when film it cuz voice quality is not good)

  • @karolinam.5567
    @karolinam.5567 8 ปีที่แล้ว

    a ja jestem ciekawa jak to wygląda kiedy mieszkało sie w polsce i sie przenosi za granice, czy dalej sie trzeba w pl rozliczać czy już nie, czy trzeba coś gdzieś zgłaszać?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  8 ปีที่แล้ว

      Rozlicza się tam, gdzie się mieszka dłużej w danym roku.

    • @luk11c4
      @luk11c4 7 ปีที่แล้ว

      Przenosisz się na stałe? W Polsce musisz się rozliczyć ZAWSZE w roku kalendarzowym (jeśli osiągnęłaś zarobki z pracy legalnej), niezależnie od tego ile pracowałaś i zarobiłaś, taki mamy kraj - jak w następnym roku nie będziesz pracowała w Polsce, to już się fiskusem nie przejmujesz. W Niemczech (i w większości krajów w europie, może nawet na świecie) musisz, kiedy jesteś rezydentem danego kraju, czyli jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracowałaś więcej niż 183 dni w tym kraju.

  • @mariuszodrobinski5559
    @mariuszodrobinski5559 6 ปีที่แล้ว

    chcialem zaznaczyc ze bylem na klasie 1 jakies 7 miesiecy teraz jestem na klasie 3

  • @Retro_Hacker
    @Retro_Hacker 8 ปีที่แล้ว +1

    Potresti fare anche video,o almeno le cc sottotitoli in italiano? Cosi potrei postarli su nostri gruppi di Italiani in Germania.Grazie.

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  8 ปีที่แล้ว +1

      +melanrz1 O Dio! Tanto lavoro! ;) Ci penserò :)

    • @Retro_Hacker
      @Retro_Hacker 8 ปีที่แล้ว

      Magari anche un riassunto di video che avevi già pubblicato :)

  • @1690610
    @1690610 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie jeśli ktoś tu jeszcze jest :D. Wyjeżdżam do Niemiec pod koniec października wcześniej pracowałem w Polsce w jednej firmie przez prawie 3 lata i teraz mam prawie miesiąc zastoju pytanie moje jest takie. Rozliczenie podatkowe za rok 2022 musze zrobić w Polsce i w Niemczech? bo Pit mi polski przyjdzie no i w Niemczech będę robić od października pewnie do końca 2023 roku wtedy jak przepracuje cały rok w Niemczech to tylko i wyłącznie mam w Niemczech się rozliczać? Dodam tylko ze nie zmieniam zameldowania dalej będę zameldowany tu w Polsce i meldunek zrobię też w Niemczech czyli de facto będę miał meldunek w dwóch miejscach.

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  ปีที่แล้ว

      Wątpię, czy ktoś odpowie. Warto zapytać w firmie, która się w tym specjalizuje.

  • @mariuszodrobinski5559
    @mariuszodrobinski5559 6 ปีที่แล้ว

    a mam pytanka pracuje od marca 2017r w Niemczech i pracodawca mi nie wydal takiego pitu a chcialem sie rozliczyc jak to mozna zalatwic inaczej jesli sie nie moge doprosic pracodawcy o ten pit?gdzie to mozna zglosic? prosze o odp

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  6 ปีที่แล้ว

      Od pracodawcy nie dostaniesz nic innego, jak tylko Lohnsteuerbescheinigung. Nie wiem, czy w ogóle jest taka możliwość, żeby tego nie dostać. To idzie automatycznie z działu personalnego.

    • @mariuszodrobinski5559
      @mariuszodrobinski5559 6 ปีที่แล้ว

      ok TYLKO PRACUJE OD 2017 ROKU MAM PRZEPRACOWANE PONAD 1 ROK W NIEMCZECH CHODZI MI O TO ZE POPROSTU PRACODAWCA MI TEGO NIE DAL ZEBYM MOGL SIE ROZLICZYC A JEST 25 MARZEEC 2018 DO KIEDY MA PRACODAWCA CZAS NA WYDANIE TEGO PITU ? DZIEKUJEZA ODP

    • @mariuszodrobinski5559
      @mariuszodrobinski5559 6 ปีที่แล้ว

      TO PYTANIE W JAKI SPOSOB MOGE SIE ROZLICZYC JESLI NIE MAM TEGO PITU?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  6 ปีที่แล้ว

      Żeby się rozliczyć, potrzebujesz Lohnsteuerbescheinigung. Bez tego się nie da. Nigdy nie słyszałam o tym, żeby ktoś odmawiał takiego czegoś. No chyba że praca byłaby na czarno. Ale normalnie to nie.
      Zwyczajnie dostaje się to na początku roku, w styczniu. Można już grudniu po ostatniej wypłacie nawet.
      Co mówi pracodawca? Jak to argumentuje?

    • @mariuszodrobinski5559
      @mariuszodrobinski5559 6 ปีที่แล้ว

      Madame Polyglot to znaczy nie znam języka żeby się dogadać i załatwiam to przez kolegę Polaka który tu jest tylko nie wiem czy on mi mówi cała prawdę. Porostu do tej pory nie dostałem nic takiego. A można to jakoś inaczej załatwić nie przez pracodawcę? Do kiedy takiego pita pracodawca może wydać jeśli nie wydał tego do tej pory? Dziękuję ślicznie za odpowiedzi

  • @iwonapatek1688
    @iwonapatek1688 6 ปีที่แล้ว

    jestem na 1 klasie. Wiem,że nie muszę się rozliczac Ale JEZELI rozliczyłam sie za 2013 rok , to czy MUSZĘ czy nie. Różne sa opinie, najczęściej że jak sie zaczęło to trzeba ..... więc? mam sie rozliczac tzn. muszę?

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  6 ปีที่แล้ว

      Cześć Iwona! Nie jestem tutaj pewna. Powiedziałabym, że nie, wynika to z mojego doświadczenia. Ale nie gwarantuję, że to jest poprawna informacja. W tym przypadku najlepiej zrobisz dzwoniąc do Twojego Finanzamtu i pytając bezpośrednio. Poza tym zrobienie rozliczenia raczej zawsze się opłaca, więc warto je zrobić.

    • @iwonapatek1688
      @iwonapatek1688 6 ปีที่แล้ว

      dziekuje za szybka odpowiedz. Ja juz próbowałam zrobic wstepne rozliczenie za 2014 i 2015...wyszło,że muszę zapłacic jakies 30euro i 15 euro...mam małe zarobki...najlepiej bedzie jak zadzwonie do Finanzamtu :) dziekuje

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  6 ปีที่แล้ว

      Próbowałaś SAMA to wyliczyć? :O Nawet nie wiem, jakim cudem można to zrobić :) Możesz złożyć deklarację, a jeśli wyjdzie dopłata, to pisemnie ją wycofać. To idzie raz dwa i nie trzeba nic płacić wtedy. Pod warunkiem, że nie masz obowiązku jej składać. I na to się możesz później powołać.

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  6 ปีที่แล้ว

      A jeśli masz małe zarobki, to tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz zwrot.

  • @rama111
    @rama111 5 ปีที่แล้ว

    I znowu troche niewiedzy, troche polprawdy i duzo niescislosci. Moze lepiej bylo zostac przy tancu towarzyskim.
    Min. 1:40 -Nie zarobki a CZYSTY DOCHOD bo mowa jest o podatku dochodowym. Kazdy, kto w Niemczech uzyskal jakikolwiek przychod, musi go opodatkowac.
    Jednakze osoby, ktorych CZYSTY DOCHOD (po odciagnieciu wszelkich kosztow uzyskania tego przchodu) nie przekroczy tej wspomnianej sumy (dla osoby pojedynczej, dla pary, ktora sie rozlicza wspolnie suma sie podwaja) nie beda placic podatku (minimalna egzystencja).
    Min.2:25. Skladanie zeznania podatkowego. To, ze zatrudnieni na stale pracownica zeznania podatkowego skladac nie musza to nie jest cala prawda.Zgoda na to, ze wiekszosc zeznania nie sklada, bo pracodawca co miesiac odprowadzil za nich ZALICZKE na poczet podatku dochodowego (jest to obliczane przez specjalne programy do naliczania plac, ktore trzymaja sie scisle okreslonych tabel i nie uwzgledniaja sytuacji konkretnej osoby). Jest kilknascie punktow, ktore mowia, ze takie zeznanie trzeba zlozyc. Zalezy to od konstelacji tzw. Steuerklasse, czy pobieralo sie jakiekolwiek zapomogi, HarzIV, albo inne (zwolnione od podatkow) zasilki, jak sie przekroczylo pewna sume rocznych dochodow, albo uzyskalo sie dochody (pow. 410€) od innego pracodawcy (zweite Steuerkarte). No i oczywiscie zawsze wtedy, gdy sie dostanie od urzedu skarbowego wezwanie do zlozenia zeznania podatkowego.
    Min 4:34: Samochod sluzbowy (Uwaga! dotyczy to samochodu osobowego. Transportery, samochody warsztatowe i specjalne sa z tego wylaczone). Jezeli pracodawca stawia samochod do dyspozycji pracownika wlacznie z tzw. prywatnym uzytkiem, musi doliczyc do kazdej wyplaty ten uzytek wlasny. tzn. 1% od wartosci nowego pojazdu (wg ceny na listach producenta obliczanej wg. tzw. klucza w dowodzie rejestracyjnym- chodzi o model i o wyposazenie) plus 0,03% za kilometr za dojazy do pracy.
    I tego nie mozna odliczyc od podatkow, chyba ze te koszty dojazdu ale tak jak kazdy inny w Niemczechniezaleznie od samochodu sluzbowego.
    5:05 Robienie zeznania podatkowego dla kogos innego. UWAGA Zeznania podatkowe moga robic tylko Steuerberater (StBGes).
    Tak wiec lepiej sie do tego nie przyznawac.
    Min. 7:23 Skladanie zeznan podatkowych na tzw. Gewerbie: Od 01.10.2017 urzedy skarbowe nie przyjmuja zeznan podatkowych od przedsiebiorcow na pismie. Zeznania musza byc skladane elektroniczniew systemie ELSTER a do tego potrzebny jest specjalny kod idntyfikacyjny. Ten kod przyznaje zentralny urzac d/s podatkow (Bundeszentralmat für Steuer) Steuerberaterom i dzialom finansowym duzych przedsiebiorstw. Wszystkie male firmy sa zobowiazane robic zeznania podatkowe przez steuerberatera.

    • @rozwojownikjezykowy
      @rozwojownikjezykowy  5 ปีที่แล้ว

      I nie dało się napisać konstruktywnego komentarza bez obrażania? Dżentelmen w całej okazałości.

  • @ewahabel2308
    @ewahabel2308 5 ปีที่แล้ว

    Jak można tak mydlic oczy ludziom. Katastrofa!!!!!