Dokładnie tak jest, cieszę się z powrotu i czekam na dalsze filmy. Sam mam PV z magazynem i ciekawi mnie kwestia rozliczeń godzinowych sprzedawanej i kupowanej energii.
Dziekuje za Pana materiały, jak zawsze bardzo merytoryczne. Rozważam montaż turbiny wiatrowej jako uzupełnienie fotowoltaiki. Czekam z niecierpliwością na Pana materiał w tym temacie.
Powodzenia w rozwoju kanału, a co do monetyzacji. Oglądam treści bez treści gdzie sypią się reklamy a gdy coś jest tak jak Pana kanał, merytoryczny to oglądamy pomimo reklamy.
Witam. Czy po 1 lipca prosument będzie tylko sprzedawał prąd w cena godzinowych czy tez automatycznie będzie musiał w takich cenach też kupować prąd ? i z jakim wyprzedzeniem będę znane ceny za daną godzinę ? czy np. o 12 operator poda cena jaka będzie obowiązywać od 12 do 13 ? pytam pod kątem strategii ładowania i rozładowania magazynu energii
Stawki godzinowe będą znane dzień wcześniej. Ba, już dziś w godzinach popołudniowych będzie można sprawdzić RCE na jutro. Co więcej, ceny godzinowe na następny dzień można było sprawdzać już parę lat temu. RCE nie jest nowym wskaźnikiem, po prostu takie rozliczenie będzie nowym sposobem jego wykorzystania. Co do pierwszego pytania, więcej przedstawię w innym filmie, ale w skrócie nie będzie takiej konieczności.
Czy ma Pan informacje czy OSD lub jakaś instytucja będzie publikowała stawki godzinowe za energię, aby osoby posiadające magazyn energii mogły to zintegrować i odpowiednio sterować czasem sprzedaży energii?
Stawki RCE są publikowane już od wielu lat na stronie PSE, około godziny 14 lub 15 w dzień poprzedzający dana dobę. Teraz rola producentów falowników i EMS jest podpięcie urządzeń pod te ceny.
Pracuję w prywatnej spółce obrotu i zajmuję się systemem rozliczeń. Już dzisiaj każdy większy OSD (PGE, Tauron itd) udostępnia nam dane 15 minutowe z liczników klientów, na swoim serwerze FTP. Nie mamy tylko jeszcze systemu, który by te dane rozliczał w oparciu o ceny RCE, ale pracujemy nad tym 🙂CSIRE nie jest do tego niezbędne ale jeśli już będzie działać ujednolici w pewnością system przekazywania informacji.
Dzięki za komentarz. Dodając do tego taryfy dynamiczne, wirtualnego prosumenta i usługi elastyczności wydaje się, że będziecie mieli pełne ręce roboty w najbliższych latach. :)
Rewelacja dobrze, że wróciłeś. Byłaby szansa o link do tych odpowiedzi z OSD w sprawie godzinowego rozliczania? Btw czy bilansowanie między fazowe to obecnie obowiązek z którego OSD musi się wywiązać, czy sam prosument musi zgłosić taką chęć?
Zgodnie z ustawą OZE, prosument powinien być bilansowany w taki właśnie sposób. Dodatkowo, powinno być to bilansowane godzinowo. Samo OSD ma dostarczyć właściwie informacje o tym bilansie do sprzedawcy, a sprzedawca rozliczyć to zgodnie z tą logiką. Poza samą wolą osd i sprzedawców do wprowadzenia zmian, pozostają jeszcze ograniczenia techniczne (LZO), ale dotyczą one raczej starszych prosumentów. Co do odpowiedzi z OIRE, MKiŚ, czyli OSD nie mam żadnego linku, tylko screeny, gdyż były to odpowiedzi na moje wiadomości mailowe.
Od 1 lipca cena energii będzie dynamiczna. A co z ceną za dystrybucję. Też bedzie ustalana dynamiczne? Czy moze jak do tej pory? Czy za dytrybucje beda obowiazywaly taryfy dwustrefowe jak G12?
Tego jeszcze nie wiadomo. Słyszałem ostatnio, że cena za dystrybucje ma nie zmieniać się dynamicznie, ale mam nadzieję, że w praktyce okaże się inaczej. Moim zdaniem ciężko będzie zachęcić konsumenta do wyboru taryfy dynamicznej jeśli w momencie cen bliskich zera za zakup energii będzie musiał płacić więcej za dystrybucję. Zwłaszcza, że przy rynku tak nasyconym prosumentami, ta energia prawdopodobnie byłaby przesłana po nN od sąsiada, a nie z elektrowni w Bełchatowie.
Ceny sprzedaży (z sieci do nas) łącznie z dystrybucją są już znane i nie będą dynamiczne, jedynie cena zakupu (od nas wysłana do sieci) będzie ceną dynamiczną. edit Chyba że piszesz o cenach dynamicznych 15minutowych które mają wejśc od sierpnia.
Witam. Mam pv 10kw . Zostanie mi np. po sezonie 3000kw zapasu to po wejściu taryf dynamicznych jak to będzie liczone ? Najpierw zużyje prąd z nadwyżki a dopiero póżniej będą mi naliczane kw w taryfie dynamicznej?
Hm... przy 3000 kWh zapasu, to w zasadzie niezależnie od taryf rachunek będzie zredukowany do samych opłat stałych. Nie wiem tylko co się stanie, jeśli energia wprowadzona i przemnożona przez wskaźnik 0,7 lub 0,8 będzie mniejsza od ilości energii pobranej.
Mam licznik dwukierunkowy od 2016 roku (PGE). Jednak mimo obowiązku dostarczenia mi na żądanie raportu godzinowego energii dostarczonej i pobranej, nie było półrocza, w kórym te dane byłyby kompletne.. Od dwóch lat praktycznie 3-4 miesiące miały kompletne dane, a w pozostałych miesiącach brakowało całych dni, a nawet tygodni bez danych. OSD rozliczał ostatecznie na podstawie odczytów miesięcznych z jakimś algorytmem średniego profilu ... Przykładowo kilkanaście kolejnych dni miały identyczne dane godzinowe energii wyprodukowanej, choć wg moich danych były to dni słoneczne i pochmurne. W tej sytuacji nie wierzę, aby wszyscy OSD byli gotowi na rozlicznie godzinowe cen energii, skoro nie potrafią odczytać danych z liczników. A poza tym dzięki za merytoryczne filmiki ....
Moim zdaniem z godzinowym sprzedawcy/dostawcy będą mieli łatwiej. Aktyalnie cena RCEm moze ulegac zmianie do 12 miesięcy od jej ogłoszenia (zapewne przez czynnik wolumenu który jest uwzględniany w RCEm) wiec sprzedawcy chyba z tego powodu niechętnie przedstawiają rozliczenie depoytu na fakturze moglo by sie zmieniac z miesiaca na miesiąc nawet dla wcześniejszego okresu). Jak będą ceny godzinowe wszystkie potrzebne dane będą znane na koniec miesiąca (cena RCE oraz kWh z licznika) wiec i łątwiej będzie liczyć depozyt oraz całe koszta. Co do LZO to 100% prosumentów musi je mieć, bez tego nie byli by w stanie robić bilansowania godzinowego :)
Otrzymałem wczoraj pismo z pge, w którym informują o taryfach dynamicznych i jasno jest tam napisane, że przejście na taryfy dynamiczne od 1 lipca jest możliwością, póki co nie obowiązkowe.
Tak, taryfy dynamiczne będą dla wszystkich opcją, ale rozliczenia godzinowe będą dla niektórych obowiązkiem. O różnicach między tymi dwiema kwestiami opowiem w jednym z dwóch następnych filmów. Pozdrawiam.
Witam mam pytanko trochę z innej beczki.Czy orientuje się Pan może jak będzie wyglądało dofinansowanie mój prąd 6.0 .Czy to prawda że trzeba będzie posiadać magazyn energii, żeby otrzymać dofinansowanie? Pozdrawiam.
Nie ma jeszcze regulaminu dotacji Mój Prąd 6.0, więc nie można nic powiedzieć ze 100% pewnością. Strona globenergia, którą uważam za wiarygodne źródło, donosi jednak, że nabycie magazynu będzie faktycznie konieczne, by otrzymać dotację.
@@filipkaszubowski to mnie Pan zmartwił... Jestem na etapie budowy pv na gruncie.Niestety brak funduszy na magazyn energii.Co gorsza z dotacji też będzie lipa.
zapowiedziane było że magazyn ma mieć pojemność x2 do mocy paneli , czy będzie ? zobaczymy , zakładam że tak , bo sieć jest zapchana prądem z paneli w godz dziennych , magazyn spycha nadmiar dzienny na godz szczytu wieczorem ,
Pomysł na kolejny film: Dlaczego nie warto mieć przewymiarowaną instalację na net billingu. Czemu by nie kupować tańszej energi (w odpowiednich godzinach), przerzucać jej do magazynu i potem sprzedawać jak jest drożej (w odopowednich godzinach).
Co do przewymiarowanego pv zależy za jaką kasę to robimy i jaki jest cel. Na przykład ja chcę dobić do 10mies niezależności i robię sam więc jeśli mogę mieć w cenie komercyjnych 10kwp 20kwp to uważam że warto nawet nie oddając do sieci 😁
Pomysły na filmy: - kupno a sprzedaż energii przez prosumentów na net-biling a taryfy dynamiczne. Omówienie jak to ma działać. - dlaczego kompleksowa usługa instalacji pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych to prawie zawsze minimum dwukrotność ceny samych urządzeń - wałek na dofinansowaniach instalatorów?
Polak lubi drogo najwidoczniej, instalacja 10 kw to około 15 tysięcy, resztę bierze instalator. Polski "producent" magazynów podobnie, nakładają takie marże, że to praktycznie równowartość dotacji, którą dostaniemy za ten magazyn.
@@TomdexPL no właśnie jak z tym walczyć? Nie wejdę samemu na dach i nie zainstaluje paneli, tak samo nie mam uprawnień i nie podłączę samemu pompy ciepła.
@@rafabaszczyk5018 normalna firma robi audyt, wypisują wszystko ile co kosztuje. Możesz porównać później z cenami hurtowymi. I wybrać najkorzystniejszą. Ogólnie omijaj firmy, które tego audytu nie robią, albo nie dają wycen. To samo z pompami ciepła, MUSZĄ zrobić audyt, żeby sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku, sprawdzić, gdzie są największe straty ciepła. Jak jakaś firma pyta tylko ile masz m2 i według tego dobiera pompę to już możesz szukać innej firmy. Jest dużo takich sygnałów. Można w sumie o tym pisać i pisać. Warto poszukać hurtowni, która ma swoich instalatorów, wtedy wyjdzie najtaniej i możesz przebierać czy to w panelach czy pompach.
@@rafabaszczyk5018 Wejście na dach i zamontowanie paneli, podłączenie i uruchomienie pompy ciepła czy falowników to właśnie jest "montaż" i za to firmy biorą resztę pieniędzy. Do tego podatki i reszta papierologii.
Fajnie ze wróciłeś, jeden z bardziej merytorycznych kanałów o tematyce PV.
W sumie jeden z niewielu. Inne już dawno poszły w sponsoring innych firm i to jest żart.
Dokładnie tak jest, cieszę się z powrotu i czekam na dalsze filmy. Sam mam PV z magazynem i ciekawi mnie kwestia rozliczeń godzinowych sprzedawanej i kupowanej energii.
Dokładnie... Ziomek jest do tematu...
Kanał rewelacja. Bez clickbaitów bez krzyku , głupich wstawek. Fajnie, że wróciłeś! :)
I czekamy na dalsze odcinki :)
Fajnie było też poznać w tym odcinku Pana założenia stworzenia i prowadzenia kanału. Pozdrawiam
Dziekuje za Pana materiały, jak zawsze bardzo merytoryczne.
Rozważam montaż turbiny wiatrowej jako uzupełnienie fotowoltaiki. Czekam z niecierpliwością na Pana materiał w tym temacie.
Powodzenia w rozwoju kanału, a co do monetyzacji. Oglądam treści bez treści gdzie sypią się reklamy a gdy coś jest tak jak Pana kanał, merytoryczny to oglądamy pomimo reklamy.
Uff, już się bałem, że najbardziej merytoryczny kanał o fotowoltaice zawiesił działalność.
Dzięki za film
Dzięki za film 👍
dzięki
Jak zwykle na temat !!
Nie bój się nagrywać !! Jedziesz Filipie.
jakie godzinow e. ja nie dostałem do dzisiaj(3 lipca) rozliczenia produkcji\depozytu za czerwiec
przyszły jakieś odpowiedzi z uśmiechniętych ministerstw?
oj dużo bym zapłacił by otrzymać te filmy już dzisiaj 😅
Witam. Czy po 1 lipca prosument będzie tylko sprzedawał prąd w cena godzinowych czy tez automatycznie będzie musiał w takich cenach też kupować prąd ?
i z jakim wyprzedzeniem będę znane ceny za daną godzinę ? czy np. o 12 operator poda cena jaka będzie obowiązywać od 12 do 13 ? pytam pod kątem strategii ładowania i rozładowania magazynu energii
Stawki godzinowe będą znane dzień wcześniej. Ba, już dziś w godzinach popołudniowych będzie można sprawdzić RCE na jutro. Co więcej, ceny godzinowe na następny dzień można było sprawdzać już parę lat temu. RCE nie jest nowym wskaźnikiem, po prostu takie rozliczenie będzie nowym sposobem jego wykorzystania. Co do pierwszego pytania, więcej przedstawię w innym filmie, ale w skrócie nie będzie takiej konieczności.
Dziękuję bardzo @@filipkaszubowski
Czy ma Pan informacje czy OSD lub jakaś instytucja będzie publikowała stawki godzinowe za energię, aby osoby posiadające magazyn energii mogły to zintegrować i odpowiednio sterować czasem sprzedaży energii?
Stawki RCE są publikowane już od wielu lat na stronie PSE, około godziny 14 lub 15 w dzień poprzedzający dana dobę. Teraz rola producentów falowników i EMS jest podpięcie urządzeń pod te ceny.
Pracuję w prywatnej spółce obrotu i zajmuję się systemem rozliczeń. Już dzisiaj każdy większy OSD (PGE, Tauron itd) udostępnia nam dane 15 minutowe z liczników klientów, na swoim serwerze FTP. Nie mamy tylko jeszcze systemu, który by te dane rozliczał w oparciu o ceny RCE, ale pracujemy nad tym 🙂CSIRE nie jest do tego niezbędne ale jeśli już będzie działać ujednolici w pewnością system przekazywania informacji.
Dzięki za komentarz. Dodając do tego taryfy dynamiczne, wirtualnego prosumenta i usługi elastyczności wydaje się, że będziecie mieli pełne ręce roboty w najbliższych latach. :)
Nie rozumiem tylko jak będzie miało się bilansowanie energii godzinowe do rozliczeń sprzedaży energii w cyklach 15 minutowy.
Dobre pytanie. Postaram się odpowiedzieć w filmie o taryfach dynamicznych.
Rewelacja dobrze, że wróciłeś. Byłaby szansa o link do tych odpowiedzi z OSD w sprawie godzinowego rozliczania?
Btw czy bilansowanie między fazowe to obecnie obowiązek z którego OSD musi się wywiązać, czy sam prosument musi zgłosić taką chęć?
Zgodnie z ustawą OZE, prosument powinien być bilansowany w taki właśnie sposób. Dodatkowo, powinno być to bilansowane godzinowo. Samo OSD ma dostarczyć właściwie informacje o tym bilansie do sprzedawcy, a sprzedawca rozliczyć to zgodnie z tą logiką. Poza samą wolą osd i sprzedawców do wprowadzenia zmian, pozostają jeszcze ograniczenia techniczne (LZO), ale dotyczą one raczej starszych prosumentów. Co do odpowiedzi z OIRE, MKiŚ, czyli OSD nie mam żadnego linku, tylko screeny, gdyż były to odpowiedzi na moje wiadomości mailowe.
Od 1 lipca cena energii będzie dynamiczna. A co z ceną za dystrybucję. Też bedzie ustalana dynamiczne? Czy moze jak do tej pory? Czy za dytrybucje beda obowiazywaly taryfy dwustrefowe jak G12?
Tego jeszcze nie wiadomo. Słyszałem ostatnio, że cena za dystrybucje ma nie zmieniać się dynamicznie, ale mam nadzieję, że w praktyce okaże się inaczej. Moim zdaniem ciężko będzie zachęcić konsumenta do wyboru taryfy dynamicznej jeśli w momencie cen bliskich zera za zakup energii będzie musiał płacić więcej za dystrybucję. Zwłaszcza, że przy rynku tak nasyconym prosumentami, ta energia prawdopodobnie byłaby przesłana po nN od sąsiada, a nie z elektrowni w Bełchatowie.
Ceny sprzedaży (z sieci do nas) łącznie z dystrybucją są już znane i nie będą dynamiczne, jedynie cena zakupu (od nas wysłana do sieci) będzie ceną dynamiczną.
edit
Chyba że piszesz o cenach dynamicznych 15minutowych które mają wejśc od sierpnia.
Witam. Mam pv 10kw . Zostanie mi np. po sezonie 3000kw zapasu to po wejściu taryf dynamicznych jak to będzie liczone ? Najpierw zużyje prąd z nadwyżki a dopiero póżniej będą mi naliczane kw w taryfie dynamicznej?
Rozumiem, że skoro zapas jest liczony w kWh, to mówimy o net-meteringu?
@@filipkaszubowski Tak jestem na starych zasadach.
Hm... przy 3000 kWh zapasu, to w zasadzie niezależnie od taryf rachunek będzie zredukowany do samych opłat stałych. Nie wiem tylko co się stanie, jeśli energia wprowadzona i przemnożona przez wskaźnik 0,7 lub 0,8 będzie mniejsza od ilości energii pobranej.
Mam licznik dwukierunkowy od 2016 roku (PGE). Jednak mimo obowiązku dostarczenia mi na żądanie raportu godzinowego energii dostarczonej i pobranej, nie było półrocza, w kórym te dane byłyby kompletne.. Od dwóch lat praktycznie 3-4 miesiące miały kompletne dane, a w pozostałych miesiącach brakowało całych dni, a nawet tygodni bez danych.
OSD rozliczał ostatecznie na podstawie odczytów miesięcznych z jakimś algorytmem średniego profilu ...
Przykładowo kilkanaście kolejnych dni miały identyczne dane godzinowe energii wyprodukowanej, choć wg moich danych były to dni słoneczne i pochmurne.
W tej sytuacji nie wierzę, aby wszyscy OSD byli gotowi na rozlicznie godzinowe cen energii, skoro nie potrafią odczytać danych z liczników.
A poza tym dzięki za merytoryczne filmiki ....
Moim zdaniem z godzinowym sprzedawcy/dostawcy będą mieli łatwiej. Aktyalnie cena RCEm moze ulegac zmianie do 12 miesięcy od jej ogłoszenia (zapewne przez czynnik wolumenu który jest uwzględniany w RCEm) wiec sprzedawcy chyba z tego powodu niechętnie przedstawiają rozliczenie depoytu na fakturze moglo by sie zmieniac z miesiaca na miesiąc nawet dla wcześniejszego okresu). Jak będą ceny godzinowe wszystkie potrzebne dane będą znane na koniec miesiąca (cena RCE oraz kWh z licznika) wiec i łątwiej będzie liczyć depozyt oraz całe koszta.
Co do LZO to 100% prosumentów musi je mieć, bez tego nie byli by w stanie robić bilansowania godzinowego :)
Otrzymałem wczoraj pismo z pge, w którym informują o taryfach dynamicznych i jasno jest tam napisane, że przejście na taryfy dynamiczne od 1 lipca jest możliwością, póki co nie obowiązkowe.
Tak, taryfy dynamiczne będą dla wszystkich opcją, ale rozliczenia godzinowe będą dla niektórych obowiązkiem. O różnicach między tymi dwiema kwestiami opowiem w jednym z dwóch następnych filmów. Pozdrawiam.
Witam mam pytanko trochę z innej beczki.Czy orientuje się Pan może jak będzie wyglądało dofinansowanie mój prąd 6.0 .Czy to prawda że trzeba będzie posiadać magazyn energii, żeby otrzymać dofinansowanie?
Pozdrawiam.
Nie ma jeszcze regulaminu dotacji Mój Prąd 6.0, więc nie można nic powiedzieć ze 100% pewnością. Strona globenergia, którą uważam za wiarygodne źródło, donosi jednak, że nabycie magazynu będzie faktycznie konieczne, by otrzymać dotację.
@@filipkaszubowski to mnie Pan zmartwił... Jestem na etapie budowy pv na gruncie.Niestety brak funduszy na magazyn energii.Co gorsza z dotacji też będzie lipa.
zapowiedziane było że magazyn ma mieć pojemność x2 do mocy paneli , czy będzie ? zobaczymy , zakładam że tak , bo sieć jest zapchana prądem z paneli w godz dziennych , magazyn spycha nadmiar dzienny na godz szczytu wieczorem ,
Pomysł na kolejny film: Dlaczego nie warto mieć przewymiarowaną instalację na net billingu. Czemu by nie kupować tańszej energi (w odpowiednich godzinach), przerzucać jej do magazynu i potem sprzedawać jak jest drożej (w odopowednich godzinach).
Co do przewymiarowanego pv zależy za jaką kasę to robimy i jaki jest cel. Na przykład ja chcę dobić do 10mies niezależności i robię sam więc jeśli mogę mieć w cenie komercyjnych 10kwp 20kwp to uważam że warto nawet nie oddając do sieci 😁
Pomysły na filmy:
- kupno a sprzedaż energii przez prosumentów na net-biling a taryfy dynamiczne. Omówienie jak to ma działać.
- dlaczego kompleksowa usługa instalacji pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych to prawie zawsze minimum dwukrotność ceny samych urządzeń - wałek na dofinansowaniach instalatorów?
Polak lubi drogo najwidoczniej, instalacja 10 kw to około 15 tysięcy, resztę bierze instalator. Polski "producent" magazynów podobnie, nakładają takie marże, że to praktycznie równowartość dotacji, którą dostaniemy za ten magazyn.
@@TomdexPL no właśnie jak z tym walczyć? Nie wejdę samemu na dach i nie zainstaluje paneli, tak samo nie mam uprawnień i nie podłączę samemu pompy ciepła.
@@rafabaszczyk5018 normalna firma robi audyt, wypisują wszystko ile co kosztuje. Możesz porównać później z cenami hurtowymi. I wybrać najkorzystniejszą. Ogólnie omijaj firmy, które tego audytu nie robią, albo nie dają wycen. To samo z pompami ciepła, MUSZĄ zrobić audyt, żeby sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku, sprawdzić, gdzie są największe straty ciepła. Jak jakaś firma pyta tylko ile masz m2 i według tego dobiera pompę to już możesz szukać innej firmy. Jest dużo takich sygnałów.
Można w sumie o tym pisać i pisać. Warto poszukać hurtowni, która ma swoich instalatorów, wtedy wyjdzie najtaniej i możesz przebierać czy to w panelach czy pompach.
@@rafabaszczyk5018Sam możesz zbudować instalację PV, byleby przyszedł i sprawdził to elektryk i klepnął pieczątkę.
@@rafabaszczyk5018 Wejście na dach i zamontowanie paneli, podłączenie i uruchomienie pompy ciepła czy falowników to właśnie jest "montaż" i za to firmy biorą resztę pieniędzy. Do tego podatki i reszta papierologii.
:)