Dzięki za świetny materiał, dzięki Tobie nie kupię drogiego badziewia. Jednak trochę szkoda, bo CMP3000 wypada bardzo dobrze cenowo, w porównaniu do fluke itp.
Jak zwykle super odcinek i świetny test. Uni-t robi moim zdaniem najlepsze cęgi cena jakość i mowa tu o modelu ut210e za +- 200 zł. One mierzą już względnie dobrze "out of the box". Co ciekawe producent je wykastrował softowo (do 2000 zliczeń) i mniejszej dokładności (pominięta kalibracja 2 ostatnich cyfr). Natomiast przy odrobinie samozaparcia można je przeprogramować (odblokować 6000 zliczeń i skalibrować nasz konkretny model). Wtedy stają się właściwie bezkonkurencyjne, A Sonel, no cóż bez niespodzianki (niestety).
WITAM!!! Pamiętam wykłady z miernictwa na P. Wroclawskiej. Były bardzo ciekawe, był wówczas rok 1967. Profesor przedstawiał i opisywal przyrządy, mierniki analogowe. Z nowości wówczas prod. polskiej to miernik Lavo 3. I komputer tranzystorowy, Odra 1013. To były czasy!. Dzieki ze Pan przekazuje wiedzę dla potrzebujących. Ale moje spojrzenie na Pana wykłady. Są O.K. .Ale brakuje mi wprowadzenia z bezpieczenstwa posługiwania i użytkowania tych urządzeń przez słuchaczy. Uwagę przekazuję ze wzgledu na bezpieczeństwo poslugiwaniu się multimetrami w domu. Z poważaniem 81 letni emeryt elektryk.
Zawsze zastanawiało mnie skąd u elektryków, zwłaszcza tych starszej daty, aż tak duży nacisk na mówienie o bezpieczeństwie. Dla mnie to klasyczne nudzenie, z którego nic nie wynika. Świadomość zagrożenia powinna brać się z wiedzy, a nie ze straszenia przez starszych. Prąd elektryczny to nie siła magiczna, której trzeba się bać, tylko zjawisko fizyczne, które trzeba rozumieć.
@@TzOk Witam! Nasze przepisy ochrony przeciwporażeniowej są wspólne z przepisami krajów z których pochodzą normy europejskie. Tam najważniejsze jest bezpieczeństwo dla życia ludzi i zwierząt. Urządzenia , instalację, sieci winny być wykonane aby nie zagrażały tym osobom, zwierzęta. Mają być bezpieczne! Za zgodność z przepisami norm PN , E N odpowiada projektant,wykonawcza, insp. nadzoru. Mimo że nie wszystkie normy są obowiązujące to są stosowane. Z poważaniem dla Pana, skromny elektryk.
@@JerzyWojciech Szkoda, że jakoś tego nie widać po jakości wykonania instalacji elektrycznych w budynkach, a przecież musiał je wykonywać "elektryk z uprawnieniami", a potem jeszcze ktoś to musiał dopuścić do eksploatacji. Także jak dla mnie, to puste gadanie o bezpieczeństwie, a praktyka idzie odrębną drogą. Szkoda też, że treść tych wszystkich norm nie jest publicznie dostępna, np. w Internecie. Wtedy przynajmniej klient mógłby zweryfikować, czy aby na pewno zatrudniony fachowiec wykonał wszystko zgodnie z normami.
przecież sonel to co najwyżej średniak. multimetry i testery od zawsze mają słabe opinie jeśli poczytać fora pomiarowców. Tandetne materiały, wolne działanie, grzeje się jak piekarnik, akumulatory tragedia, padają wyświetlacze. Tylko niestety najczęściej wypowiadają się ci co za wiele nie myślą i zazwyczaj jak ktoś prosi o polecenie to leci "polecam sonela". Swojego mpi kupiłem od firmy robiącej pomiary w przemyśle. Szef kupił go w październiku, ja odkupiłem w grudniu. Żaden pracownik nie chciał na nim robić, bo woleli stare metrele.@@qba2802
@@piotrburnos1004To jest co najmniej zaskakujące. Zamiast rozwiać wątpliwości co do ich przyrządów, to tylko bardziej podkopali swoją reputację. Całkowicie niezrozumiała dla mnie sytuacja.
Ogólnie Sonel ma problemy z dokładnością. Pirometr który mam okazje używać też losuje temperaturę, a nie mierzy. Multimetr(tak ma TRUE RMS) przy pomiarze napięcia AC + składowa stała to już żart a nie pomiar. Dość drogi sprzęt a jakość pomiarów średnia, serwis też nie najlepszy, mocna zlewka klienta i ceny z kosmosu.
Dziękuję za Pański kanał! Jak to dobrze, że są jeszcze ludzie którzy mówią prawdę! I mają wiedzę! W dobie ogólnej miernoty intelektualnej społeczeństwa i tragicznej wiedzy u polityków, taki prawdziwy kanał jest bezcenny. Ja od 1978 roku zajmuję się elektroniką, a moim pierwszym miernikiem było LAVO3 kupione w sprzedaży wysyłkowej z katalogu sklepu z odzieżą w Łodzi. Do teraz czuję zapach tego miernika po wypakowaniu z paczki. Mam go do dziś, a ciekawostką jest, że był w styropianowym pudełku i w czasie powodzi w 2010 roku pływał w moim warsztacie i dzięki temu nie uległ zniszczeniu! Obecnie używam Sanwy i Brymena oraz kleszczy Kewtech, które mają pomiar prądu DC o rozdzielczości do 10 mA! Gdy je 14 lat temu otrzymałem, nie mogłem się nacieszyć z tej opcji. A Sonel? Zacytuję powiedzenie: "Niechaj się narody przeszłością nie szczycą, wszak i prostytutka była kiedyś dziewicą". - tak jak Mercedes czy VW. Życzę zdrowia i sił, by nieść ten Oświaty kaganek, zwłaszcza gdy ministrą jest Nowacka, choć na szczęście nie Pańską. Pozdrawiam!
Uważam Pana program za jeden z najbardziej profesjonalnych a wykonywane testy są perfekcyjne. Czasami może boleć mała ilość testowanych przyrządów, ale wiadomo zawsze są ograniczenia. Jednak myślę, że wisienką na torcie były by testy multimetrów a może również mierników cęgowych przy pomiarze napięć i prądów przemiennych o przebiegach odkształconych - tak, aby można było ocenić, co tak naprawdę są warte zastosowane w nich przetworniki True RMS, a co ważniejsze czy są między nimi jakieś znaczące różnice przy takim samym przebiegu wzorcowym. Podejrzewam, że mógłby być problem ze źródłem wzorcowym, ale jeżeli by się Panu to udało, to taki materiał byłby bezkonkurencyjny ( ja nie znalazłem w sieci do tej pory takich testów). W większości przypadków przeciętny elektronik lub automatyk używa przyrządów pomiarowych do pomiarów urządzeń lub układów, które pracują w „naturalnych warunkach” (nie w laboratorium), a w takich przypadkach rzadko ma się do czynienia z „czystym sinusem”. Czy jest szansa na tego typu testy?
Dziękuję za świetne materiały. Bardzo bardzo proszę o uzupełnienie sprawdzenia dokładności mierników tzw. trueRms o pomiary porównawcze dokładności dla zniekształconych przebiegów sinusoidalnych. Obecnie w sieciach nawet domowych prądy odbiorników raczej nie mają nic wspólnego z czystą sinusoidą. Krąży również wiele informacji, że obecne liczniki elektroniczne kalibrowane i sprawdzane są wyłącznie dla przebiegów prądów sinusoidalnych i w praktyce wykazują znaczne zawyżanie wskazań dla przebiegów silnie odkształconych. Proszę przeprowadzić pomiar prądu dla zwykłej żarówki led. Zastanawiam się jak i czym wygładziś przebieg prądu "widzianego" przez licznik (filtry, baterie kondensatorów, dławiki, filtry aktywne?)
Dziękujemy za rzetelny film Panie Profesorze. Cóż, nic dodać. Ja zauważyłem, że producenci mierników cęgowych zaznaczają dwoma strzałkami (trójkącikami) wytłoczonymi na obudowie cęg, gdzie ma przechodzić przewód, i niekoniecznie jest to w środku cęg. Zatem przewód raczej trzeba umieszczać tam, gdzie wskazał producent. I mała, zupełnie maleńka uwaga z racji na fakt, że jest Pan wykładowcą i to się przyda, słowo "procent" połączone z liczebnikiem jest słowem nieodmiennym, zatem trzy i sześć dziesiątych procent a nie trzy i sześć dziesiątych procenta. Pozdrawiam!
Cytat ze strony PWN: Jeśli wyraz procent łączy się z liczebnikami oznaczającymi całości, nie odmieniamy go w mianowniku, dopełniaczu i bierniku, np. „Na partie lewicowe głosowało dwa procent wyborców”, „Zabrakło pięciu procent głosów”, „Odnotowano wzrost zysku o dwadzieścia jeden procent”. W celowniku, narzędniku i miejscowniku w połączeniu z liczebnikiem oznaczającym całości rzeczownik ten odmienia się, np. „Huragan zagrażał dziecięciu procentom powierzchni kraju”, „Zadowolił się trzema procentami zysku”, „Mówił o stu procentach pewności”. Poprawną formą dopełniacza lub biernika jest wobec tego 38 procent. Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Zapewne w certyfikacie kalibracji tego Sonela wyszło super i multimetr sprzedano jako spełniający specyfikację typu. Pan Piotr najwyraźniej nie chciał kopać leżącego. I tu pytanie retoryczne o wartość takich certyfikatów.
@@daro0352 To wynika z treści filmu, a przede wszystkim z przedstawionych przez Piotra wykresów, na których widać, że błąd bezwzględny niektórych sprawdzanych wielkości jest poza obszarem dopuszczalnych błędów dla tego typu multimetru. Certyfikat kalibracji jest wydany dla tego konkretnego egzemplarza i można przyjąć a priori, że wykazano w nim zgodność błędów ze specyfikacją. Inaczej multimetr nie trafiłby do sprzedaży. Prawdopodobnie multimetr z indywidualnym certyfikatem kalibracji kosztuje też więcej niż bez certyfikatu. Nawet jeśli przyjąć, co mało prawdopodobne, że w laboratorium Sonela ten egzemplarz spełniał wymagania specyfikacji, to wyraźnie został rozkalibrowany. A to nie świadczy dobrze o jakości produktu.
@@daro0352 Nie, to nie tak. Czasy kalibracji multimetrów za pomocą potencjometrów należą od dawna do przeszłości. Oczywiście mówimy tu o multimetrach wyższej klasy i nie najtańszych (za taki Sonel uważa te cęgi). Gwarancja spełniania specyfikacji zawsze była na 1 rok. Po tym czasie odsyła się multimetr do serwisu, który dokonuje powtórnej kalibracji. Obejrzyj sobie procedurę kalibracji Brymena na kanale EEVblog.
Ale jazda, sam w pracy mamy sonele i to hmm. Raczej jako te najlepsze. Szkoda, ze nie ma pomiarow wyzszych niz 230V, w koncu miedzyfazowe to standard. DC 600V juz duzo mowi, ale szyna DC w falownikach to ponad 600, a cala fotowoltaika to juz nawet dzisiaj 800V w magazynach wysokonapieciowych, po ~400V na stringach z paneli. Podobnie magazyny 48V, tam spotykane jest i 200A+. To 380V to jako obowiazkowy pomiar.
Dziękuję za to uwagi. Faktycznie przydałoby się powyżej 270 v na AC. Ale też mam pewne ograniczenia i muszę polegać na kalibratorze żeby nie wprowadzać widzów w błąd.
Wychodzi na to iż marka zaliczyła solidny "pad na glebę". Hmmm, do pomiarów stacjonarnych w takim razie będę używał karty USB DAQ MCC 2404 -UI (pląta mi się od 5 lat) i przetworników prądowych 1A/10V, 10A/10V,100A/10V "od chińczyka", lepiej wydać stówę za jeden zakres i kupić trzy a i tak wyjdzie taniej i lepiej. Dzięki za "rozwianie złudzeń" producenta z ISO 9001.
Ja mierniki firmy SONEL kojarzyłem zawsze jako solidny sprzęt służący do pomiarów w sieciach energetycznych...pomiary impedancji pętli zwarcia, sprawdzanie RCD...wiadomo o jaką grupę pomiarów i o jakie sprzęty chodzi. SONEL chyba chciał, korzystając ze swojej wyrobionej dobrej marki, wejść na rynek multimetrów i innych mniejszych mierników jak ten tu prezentowany. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że tych mierników oni sami nie produkują, a komuś to zlecają ewentualnie brendują (oklejają swoim logiem). Nie jest to problem pod warunkiem, że taki sprzęt dalej jest wysokiej jakości. Tutaj niestety okazuje się, że wysoka jest tylko cena która koresponduje jedynie z wysokimi apetytami zarządu firmy SONEL. Radził bym firmie SONEL pożegnać się z marketingowcem który mamiony łatwym zarobkiem w krótkim czasie pogrąży dobre imię firmy. Budowa dobrego imienia firmy trwa zazwyczaj latami a stracić je można w jeden sezon. Lepiej darować sobie zyski z tego segmentu sprzętu albo szybko poprawiać jego jakość. Mam nadzieje, że mierniki sieci dalej robią dobre.
@@JanJan-fs8mw Nic nie sądzę bo nie miałem tego w rękach. SONEL kojarzę i jest mi smutno, że ceniona, chyba jeszcze polska firma, psuje sobie markę i opinię w taki sposób.
@@JanJan-fs8mw serwisanci terenowi nie potrafili uszanować sprzętu ;p Stracone zostały 2szt. Mieliśmy jedyny taki miernik z otwarta pętlą z dużą dokładnością i szybkością ustabilizowania pomiaru AC. W DC problem byl jedynie z ręczną kalibracją zera potencjometrem zawartym w cęgach, co było bardzo irytujące. W innych wciskasz REL i masz zero
Kolejny raz uświadczam się w przekonaniu, że im bardziej producent chwali swój wyrób tym jest on gorszy, analogicznie odnosi się to do reklamy. Im więcej reklamy ma dany produkt tym jest on gorszy. W skrócie certyfikatem Sonela można sobie co najmniej cztery litery wytrzeć do tego nada się idealnie😂. Pozdrawiam.
Miałem brać Sonela ale jednak widzę że to przyrząd któremu nie można ufać dzięki za film . Biorę Fluka 365, na Fluku się nigdy nie zawiodłem choć ma mniej funkcji i mniejsze zakresy jest bardziej przydatny.
Myślałem właśnie nad miernikami sonela-multimetr/ cęgowy. Jednak po testach chyba się zastanowię nad Brymen/ Metrel ( W sumie chyba brymen robi takie sprzęty dla metrela. Przynajmniej wyglądają podobnie - np multimetr) Może ktoś się wypowie kto wie.
Uni-T ma wg. mnie jedną zasadę jako producent, której się trzyma: Jeśli zapłacisz mało to dostajesz mało, ale jak zapłacisz dużo to dostajesz dużo. Proste. Wiele osób ma negatywne opinie bo kupuje tylko najtańsze modele, a ja mam już 3 przyrządy i nie chcę innej firmy. Z resztą na kanale nie raz było widać, że specyfikację producenta spełnia aż nadto 😍😍😍
W tej chwili bardzo tani multimetr cęgowy kupimy już za 66,99 zł! To jest Aneng ST180. Marka uznana a parametry podobne go Hogerta (też brak pomiaru prądu stałego ale mierzy pojemność, ma podświetlany wyświetlacz i oświetlenie diodą obszaru roboczego)
Coś z multimetrami firmy Sonel jest nie tak. Nie powinny z takimi parametrami przejść kontroli jakości u producenta. Mierniki typowo energetyczne Sonela ( rez izolacji rez uziemienia p3tla zwarcia) mierzą dobrze i są cenione przez elektryków. Spotkałem się z viekawym modułem zawierającym układ scalony z hallotronem i obwód magnetyczny ale nierozłączny prod Winston typ WCS 1600. Spróbuję wykonać na tym prosty amperomierz do pomiaru prądu baterii w instalacji fotowoltaicznej. Mam takiego UNI T porównam i dam znać. Wszystkiego dobrego na święta !
Sonele są znane i cenione, ale może warto się zastanowić dlaczego? Sonel w zasadzie zmonopolizowal rynek, szczególnie szkoleń. Jeśli szkolenia są na sonelach to ludzie potem kupują sonele. Jeśli ludzie maja sonele to inni widząc, ze skoro wszyscy mają sonele to może trzeba kupić sonela, miliony much nie mogą się mylić!
Może i tak jest. Ale proszę mieć na uwadze że przetestowałem wycinek oferty Sonela dotyczącego multimetrów i przyrządów cęgowych. Nie wypowiadam się na temat innych urządzeń przeznaczonych głównie do badania parametrów sieci.
@@piotrburnos1004 Był teraz większy luz pracy, sprawdziłem Fluke 189 i Sonel CMM-60. Wyniki dla DC były identyczne, dosłownie identyczne, do 0,001V. Fluke aktualne wzorcowanie, Sonelowi skończyło się w lutym.
Niestety Sonel ma bardzo dobrą reklamę, a mierniki są średnie ostatnio po ładowaniu miernika MPI padł pomiar impedancji pętli zwarcia co się okazało jak miernik ostygł funkcja zaczęła działać ale co się zdenerwowałem to inna sprawa i trochę czasu straciłem. A na mierniki unit nie narzekam super sprzęt. Mam ich trochę w pracy.
Nie będę spekulować. Ale przez ostatnie kilkanaście lat nigdy mi się nie zdarzyło aby nowy przyrząd się tak zachowywał. Oczywiście nie mówię o chińczykach za 15 zł ale o sprawdzonych przyrządach.
Moim zdaniem audytu wymaga laboratorium Pana Piotra bo jak sądzę żaden z wykorzystywanych do testów przyrządów nie był wzorcowany w sensownym okresie i tak naprawdę nie ma żadnej pewności ani co do obiektywności metrologicznej podawanych wyników ani do jakości badanych obiektów.
@qba2802 Audytu PCA? To ani nie jest potrzebne ani możliwe 😅😅 Po raz kolejny wykazuje się Pan brakiem wiedzy. Ale bardziej interesuje mnie to na jakiej podstawie Pan tak sądzi o przyrządach? Czy bywa Pan regularnie w laboratorium metrologii? Na podstawie jakich dowodów zarzuca Pan brak obiektywizmu metrologicznego? Słucham. Porównywanie laboratorium metrologii z akredytowanym to manipulacja. Za kolejny komentarz sugerujący, że wyniki nie są obiektywne albo manipulowanie będzie zasłużony permanentny ban na moim kanale. Który zresztą dawno się Panu należy za szerzenie herezji "pomiarowej" w wielu komentarzach i mieszanie ludziom w głowach.
@@piotrburnos1004 Panie Piotrze, banuje się zwykle wtedy, gdy wypowiadający używa w swoich wypowiedziach słów wulgarnych względem autora lub obraża jego uczucia religijne lub patriotyczne. Nie banuje się za wypowiedzi merytoryczne stojące w opozycji względem wygórowanych ambicji autora. Ale widocznie na Pana kanale panują inne zasady - lajkuje Pan wypowiedzi ogólne bez żadnych argumentów a grozi banowaniem wypowiedzi inicjujących dyskusje na kanale. Dziwne ma Pan zasady no ale tego nie zmienię. Natomiast jeżeli chodzi o obiektywizm pomiarów - nie można nazwać obiektywnymi pomiarów, które porównują ze sobą trzy nowe mierniki i roczny o nieznanej historii. Zresztą nie tylko ja to zauważyłem, była jeszcze jedna osoba mająca odwagę to napisać. Niestety robi Pan więcej szkody niż pożytku - większość osób oglądających Pana recenzje jest przekonanych, że dotyczą one całej populacji mierników a nie tego jednego egzemplarza. Co raz to albo ktoś żałuje, że kupił dany model miernika albo cieszy się, że go nie kupił. Niektórzy już nawet kwestionują kompetencje laboratoriów wzorcujących i PCA. To Pan miesza ludziom w głowach i wprowadza ich w błąd. A osobiście dziwię się, że wyraża się Pan tak niepochlebnie o bądź co bądź polskiej firmie. Również nie bardzo wiem, w którym miejscu porównywałem Pana laboratorium do laboratorium akredytowanego - tu kolejna Pana manipulacja. Nigdy czegoś takiego nie napisałem.
@qba2802 Ostatni raz Panu odpisuję. Proszę mi nie mówić za co się banuje. Ja banuję za szerzenie nieprawdziwych i szkodliwych dla widzów opinii. Takie jak Pan głosi i nie mogę sobie na to pozwolić. Wielokrotnie manipulował Pan wypowiedziami widzów i faktami przedstawionymi w moich filmach. Tutaj również próbuje mnie Pan wciągnąć w jakąś dyskusje, w której w ogóle się nie wypowiadałem. Nigdzie ani we filmach ani w komentarzach nie wspominałem o laboratoriach akredytowanych. To widzowie o tym dyskutują, a Pan podsyca te dyskusje. Jak wspomniałem za kolejny taki manipulatorski komentarz poleci ban.
Z pracy w laboratorium wzorcowania przyrządów pomiarowych zapamiętałem jedno: - najlepszy stosunek ceny do jakości oferuje Uni-T, w przypadku każdego mierzonego egzemplarza błędy mieściły się w zakresie podanym przez producenta, - w przypadku mierników Sonel, każdy mierzony egzemplarz, niezależnie od typu i funkcji, wykazywał błędy ponad zakres podany przez producenta.
Jeśli chodzi o multimetry Uni-T to od lat są to sprawdzone i niezawodne urządzenia. Porównywalny model z większymi możliwościami polecam Uni-T UT219DS (dla automatyków) lub UT219PV (dla fotovoltaiki). Myśle ze z dokładnością o niebo lepiej od Sonela. Posiadam UT219DS i chętnie dam go dla testów do laboratorium Metrologii.
Wyniki pomiarów jak się mają do certyfikatu kalibracji? Może proces kalibracji był wykonany przy użyciu wadliwych przyrządów, a może ta weryfikacja obarczona jest błędem. Ciekawe jest to niesamowicie. Dziękuję za świetną pracę.
Panie Piotrze, podczas filmów używa Pan tabletu/notatnika z ekranem e-ink. Jestem bardzo ciekaw jakiego producenta i jaki model urządzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź. Roman
Każdy sprawny przyrząd musi "przejść" wzorcowanie. We wzorcowaniu co do zasady nie ocenia się dokładności. Choć może to być podstawa do zlecenia adjustacji.
Nie wiem skąd zachwyty nad Sonelem, to chińska marka, chyba nawet nie własna tylko kupiona nazwa. Z drugiej strony UNI-T to marka własna producenta z ponad 30 letnim doświadczeniem (Uni-Trend), który stworzył tę markę od zera i dba o jej renomę.
Druga sprawa, to zerowanie wskazań takiego miernika cęgowego -- jak ten proces powinien zostać w poprawny sposób przeprowadzony? Czy powinno się szczękami dojechać do przewodu, który zamierzamy mierzyć? Czy szczęki powinny się stykać z przewodem (przed zerowaniem)? W jakiej pozycji trzymać cęgi przed zerowaniem, na płask, na sztorc, pod kątem? Pytam bo co kolejny materiał na YT, to to zerowanie wygląda inaczej.
Trzecia sprawa, dotyczy terminu/zjawiska "magnesowania szczęk" w takim mierniku cęgowym, o którym kilka osób wspominało w materiałach na YT. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć potwierdzenia, czy faktycznie taki efekt występuje, więc może będziesz wiedział o co w tym chodzi? Z tego co widziałem, to po zerowaniu i dokonaniu pomiaru, gdy przesuniemy miernik w to samo położenie, w którym był w chwili zerowania, to wskazuje już inną wartość, a nie zero. Ponowne zerowanie i ponowny pomiar sprawia, że miernik wskazuje inną już wartość przepływającego prądu w mierzonym przewodzie ale przemieszczenie miernika do pozycji wyjściowej po zakończeniu pomiaru sprawia, że wskazania wracają do zera. To który pomiar był poprawny, ten pierwszy czy ten drugi? A może coś jest nie tak z miernikiem?
A dlaczego nadal pomija Pan w swoich filmach mierniki marki Brymen? Chętnie bym zobaczył jak one się sprawują. I czy ma Pan może jakieś starsze egzemplarze mierników prezentowanych producentów żeby ocenić dokładność urządzeń używanych?
Szkoda, że nie wiedziałem o planach na taki odcinek, bo mogłem podrzucić nietypowy, bo "forkowy" miernik UT256. Jakby co - nadal mogę wypożyczyć, podrzucić na AGH nie problem.
Posiadam wiele zabawek sonela,. niegdy więcej 2511 porażka 540 co chwila coś nie tak, itp LKZ to koszmar sprzęt konkurenci za 1/4 ceny wymiata Sonel nigdy więcej
Witam. Jestem laikiem i wydaje mi się że to normalne miejsce w którym mogę zapytać czy może jest jakiś miernik którym mogę tak jakby cęgami lub czymś podobnym aby nie rozpinać przewodu sprawdzić V?
Fluke chyba coś takiego wprowadził w swoich cęgach, bezkontaktowy pomiar napięcia. A to znaczy, że będzie drogo. Inni producenci masowo oferują ale tylko detekcję napięcia.
Czy SONEL jest zły? A może zaniedbanie mierzącego. Skrót. Prawdopodobna przyczyna dużego błędu przy pomiarze cęgowym to namagnesowanie cęg. Może się to zdarzyć przy złym przechowaniu miernika w pobliżu magnesów, lub zbyt długi pomiar prądu stałego zwłaszcza jeżeli nastąpiło zwarcie. Ten podejrzany miernik należy sprawdzić pod względem namagnesowania i dobrego zamykania cęg. Najprościej jest go rozmagnesować. Elektronik by to zrobił po odłączeniu cewek, następnie zmierzył indukcyjność. Prąd rozmagnesowania taki aby rdzeń wchodził w nasycenie.
LoL, ten Sonel to jakaś porażka. Miernik za tyle pieniędzy i praktycznie nie nadaje się do pomiarów, gdzie liczy się jakakolwiek dokładność. Może on faktycznie jest jakiś uszkodzony. Warto by było powtórzyć test na jakimś innym egzemplarzu tego samego modelu. Ogólnie ciekawy test, z dobrym metodycznym podejściem i właściwą metodologią, szczególnie w obszarze błędów pomiarowych - w Internecie to rzadkość.
SONEL niestety przereklamowany 😂 certyfikaty w pudełku a nie mierzy 8-12% błędu SZOK! Używam od kilku lat UNI-T UT203+ i to coś pięknego. Koszt to około 200zł POLECAM
Na szczęście mierniki są większości dostarczane przez widzów, więc Sonel ma tu mało do gadania, że nie da miernika. A metod pomiarów i wiedzy prowadzącego raczej będzie im ciężko obalić.
99% testowanych przyrządów są kupowane "na" laboratorium, lub są wypożyczane jako nowe od producentów lub dystrybutorów. 1% to przyrządy od widzów. SONEL w teście akurat był od widza. Ale firma SONEL odmówiła przysłania drugiego przyrządu.
Cześć, rzadko kiedy będziemy mieć taki układ, z jednym odizolowanym od reszty kabelkiem. Czy jak mamy przewód fazowy i na nim mierzy wartość prądu miernikiem cęgowym, to czy bliskie sąsiedztwo przewodu neutralnego pozostaje bez znaczenia dla wyniku pomiaru? Weźmy przykład taki, że wsadzamy przewód fazowy dokładnie w środek szczęk, a przewód neutralny nam sobie dynda z boku jednej szczęki i się z nią styka -- czy wynik pomiaru będzie w takiej sytuacji wiarygodny?
@@piotrburnos1004 Hmm, niezbyt to intuicyjne 😃. Ale to ciekawe, ze pole magnetyczne w tym drugim przewodzie nie będzie miało wpływu (mniej więcej tak jak w w przypadku umieszczenia obu przewodów w szczękach miernika). Jest tu jakieś dodatkowe zjawisko, które takie zachowanie warunkuje?
Szanowni Państwo, odnosząc się do licznych komentarzy zapewniamy, że zapoznaliśmy się z problemem i nie zostawiliśmy go bez odpowiedzi. Po obejrzeniu zapowiedzi testu, która została opublikowana dwa tygodnie temu, skontaktowaliśmy się z Panem Piotrem i poinformowaliśmy go, że testowany przyrząd powinien zostać wysłany, w ramach gwarancji, do serwisu celem przeprowadzenia ekspertyzy i usunięcia wady. Takie zlecenie powinien złożyć właściciel przyrządu. Pan Piotr, jako niezależny twórca, zdecydował jednak, że opublikuje film, mimo stwierdzonych wad przyrządu. Chcemy również podkreślić, że bierzemy pełną odpowiedzialność za wszystkie urządzenia marki Sonel i każdy produkt, w którym stwierdzono niezgodności, powinien zostać przeanalizowany w oficjalnym serwisie. Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Szanowni Widzowie oraz Przedstawiciele firmy SONEL. W komentarzu @SonelSA, zabrakło pewnych faktów, stąd chciałbym poinformować, że: 1) Dnia 14 marca otrzymałem wiadomość mailową od przedstawiciela firmy SONEL, że we filmie pt. "Jak działa miernik (multimetr) cęgowy", na krótkim fragmencie widać, że pojedynczy pomiar wykonany przyrządem CMP-1015 PV nie spełnia specyfikacji dotyczącej dopuszczalnych błędów granicznych i że przyrząd wymaga adjustacji i powinien być odesłany do serwisu. 2) Tego samego dnia, bezzwłocznie odpisałem do przedstawiciela firmy SONEL, cytuję: "materiał do kolejnego filmu, który ukaże się za tydzień (24.03), mam już gotowy i nagrany". To jest ten film, pod którym czytacie komentarze. Zaproponowałem jednak, że, cytuję: " ... proponuje aby firma wysłała mi drugi egzemplarz tego przyrządu. Wykonam ponowne pomiary dla tego nowego miernika, zakładając że będzie spełniał specyfikacje. Takie wyniki pokażę we filmie. Jeżeli wysyłka dobrego przyrządu jest niemożliwa, zostanie pierwotna wersja filmu, z komentarzem, że nie spełnia specyfikacji i wymaga prawdopodobnie naprawy (adjustacji)." 3) Dnia 15 marca otrzymałem odpowiedz od firmy SONEL, cytuję "Niestety nie możemy dostarczyć nowego egzemplarza przyrządu." Podsumowując, ponieważ materiał filmowy był gotowy, a firma odmówiła przysłania drugiego egzemplarza przyrządu, to film "poszedł" w pierwotnej wersji z uwagą, że przyrząd wymaga adjustacji. Uważam, że wykazałem dobrą wolę wobec rodzimego producenta, tym bardziej, że badanie drugiego egzemplarza przyrządu wymagałoby wykonania wszystkich pomiarów od nowa, co jest czasochłonne, nie mówiąc o montażu nowego filmu. Niestety firma SONEL odmówiła, przesłania drugiego przyrządu. Pozdrawiam, Piotr Burnos
@@piotrburnos1004 Potwierdzamy wersję Pana Piotra - faktycznie w czwartek wieczorem zaproponował nam przesłanie drugiego egzemplarza przyrządu, który mielibyśmy mu dostarczyć najpóźniej w poniedziałek. Jednocześnie informujemy, że aby wypożyczyć lub przekazać nasz produkt podmiotowi zewnętrznemu, musimy podpisać z nim umowę regulującą taką współpracę. Z Panem Piotrem, niezależnym twórcą, nie mamy podpisanej tego typu umowy, a gdyby nawet wyraził wolę rozpoczęcia takiej współpracy, jeden dzień roboczy to niestety zbyt mało, żeby przeprocesować sprawę. Jeszcze raz podkreślamy, że każdy nasz produkt, w którym stwierdzono niezgodności, należy wysłać do serwisu celem przeprowadzenia ekspertyzy i usunięcia wady.
@SonelSA - dziękuję za komentarz. Szkoda, że nie wspomnieli Państwo w mailu o konieczności podpisania umowy lub o tym, że potrzeba więcej czasu . Dostałem tylko krótką odpowiedz, że "nie jest możliwe dostarczenie dobrego egzemplarza", bez podania uzasadnienia. O umowie, dowiaduję się pierwszy raz z Państwa komentarza. Mógłbym wtedy o tym powiedzieć w dogranym specjalnie fragmencie filmu. Ze swojej strony mogę tylko dodać (i doradzić), że wielokrotnie wypożyczałem nowy sprzęt pomiarowy od różnych podmiotów o wartości podobnej lub wielokrotnie większej niż badane cęgi (np. multimetr 6 1/2 cyfry również poważanego producenta). Formalności załatwiane były "z maila na mail" w ciągu jednego, dwóch dni, lub nie było ich wcale.
@@SonelSA ble ble ble, jak by firmie zależało na wyjaśnieniu sprawy to bez najmniejszego problemu "wypożyczyła" inne cęgi, a nie po czasie pitoli o umowach .........które pewnie załatwiać trzeba miesiąc lub dwa. Odnośnie multimetrów elektronicznych ( innych przedmiotów i narzędzi również) nie ma zasady że drogi to dobry, niestety, często gęsto te tanie są dokładniejsze od drogich tak jak pokazanie na filmie☹️
Wrzesień 2023. Odnawianie uprawnień elektroenergrtycznych. Szkoleniowcy tak nachalnie promowali mierniki Sonela, że aż się rzygać chciało. Jeden z nich próbował dyskredytować Fluke'a. 😂
Ja mogę powiedzieć też trochę złego o Flukach, mamy na hali kilka 189 i w każdym jednym niektóre przyciski albo już odmówiły, albo odmawiają posłuszeństwa, głównie niebieski od zmiany funkcji.
Wy tu mówicie o trwałości mechanicznej, wiadomo z nią będzie raz lepiej raz gorzej nawet u tego samego producenta - może się trafić gorsza guma z której są wykonane przyciski czy cokolwiek. Ale tutaj pierwotnie w komentarzu chodziło o dokładność pomiarów - a jeśli o to chodzi to Fluke nie zawodzi. Sonel tak jak widać - a jest bardzo rozpowszechniony we wszelkich firmach których działalność opiera się na instalacjach elektrycznych.
Panie Piotrze, z całym szacunkiem ale certyfikat kalibracji nie poświadcza tego, że przyrząd spełnia specyfikację producenta. A nawet gdyby tak było to skoro jak Pan powiedział "mamy pewność, że przyrząd mierzy poprawnie" to dlaczego Pana pomiary zaprzeczają temu stwierdzeniu?
Panie Kuba. Gdyby Pan dokładnie oglądał film, to by Pan zobaczył, że na certyfikacie kalibracji, był podany faktyczny (zmierzony) błąd, oraz błąd dopuszczalny przez producenta (coś czego faktycznie zazwyczaj nie ma). Wg Sonela, wszystkie wyniki pomiarowe spełniały specyfikację. Rzeczywistość okazała się inna.
@@piotrburnos1004 Zgadzam się z Panem. Ale jak sam Pan napisał nie na wszystkich świadectwach wzorcowania są podawane bezpośrednio informacje o błędzie granicznym dopuszczalnym. Dlatego warto wyraźnie podkreślać, że dopiero analiza świadectwa wzorcowania daje nam informację czy przyrząd spełnia czy nie spełnia wymagań metrologicznych. Sam fakt posiadania świadectwa wzorcowania nie zapewnia tego. Swoją drogą trudno uwierzyć, że przyrząd po niespełna roku aż tak się pogorszył.
To zależy od świadectwa wzorcowania. Jeśli jest podany dopuszczalny błąd to jest to jak najbardziej informacja o tym czy przyrząd spełnia, czy nie specyfikacji producenta. Nie ma co generalizować. Tu producent jasno podał, że przyrząd spełnia specyfikacje.
Czyli kalibracja Sonela nie ma żadnej wartości jest robiona dla sztuki ciekawe jak to wygląda przy innych przyrządach tej firmy. Myślę że warto to sprawdzić.
Dlaczego testuje Pan używane urządzenia? Nawet, jeśli to tylko kilka miesięcy to różne rzeczy mogły sie z nimi dziać - uszkodzenie, źle przechowywane, upadek, itd. Jak dla mnie to nie są obiektywne recenzje.
Jak na dr. hab. to trzeba popracować nad wymową liczebnika "trzy" bo słuchając filmu czuję się jak bym był na straganie gdzie "przekupka" 3 wymawia "czy".
Regionalizmy nie są błędem. Wymawianie "trzy" jako "czy" albo "strzała" jako "szczała" jest własnie takim przykładem regionalizmu. Jeśli się kogoś krytykuje i poprawia wypadało by mieć minimum wiedzy na ten temat.
Sonel ma falszywie pompowana renome, a wysoka cena ma robic wrazenie sprzetu z wyzszej polki, w rzeczywistosci jest tylko gigantyczna marza producenta. Najwieksza zenada jest, ze falszywe pomiary "certyfikowanym" Sonelem beda uznawane jako prawda absolutna, a prawdziwe wyniki z innych miernikow beda wysmiewane. Ale w takich czasach idiokracji zyjemy.
@@daro0352 Wystarczy kilka przypadkow, ktore akurat ktos zweryfikowal, a nie powinno sie to zdazyc ani raz,zwlaszcza dajac na to papierek "certyfikat". Wiekszosc miernikow,nawet tanich podaje prawidlowe wartosci w granicach bledu,ale bedzie traktowane jak bzdury,ze jakas "chinszczyzna". Kompromitacja i tyle.
@@Qrokodyl Miernik mógł się rozkalibrować przed wysłaniem do testów, choć wcześniej tuż po zakupie mógł mierzyć poprawnie. Pełny obraz co do dokładności mielibyśmy na podstawie miernika po adjustacji albo nowego i mierzącego zgodnie ze specyfikacją.
@@daro0352 Ja jestem negatywnie nastawiony do sonela i nie mam litosci. Troche starsze modele miernikow wygladaja jak prymitywny ruski kloc z czasow ZSRR, nowsze troche lepiej, ale cena sonela to 90% marketing,10% produkt, absolutnie i beszczelnie wygorowane. Za takie bledy jest skreslony i kropka. Ciekawe jak bys sie tlumaczyl robiac nieswiadomie falszywe pomiary,majace moc prawna i wyszlo by na jaw ze wyniki byly falszywe. Na pewno Twoje tlumaczenie nie bylo by zbyt wiarygodne i masz pozamiatane.
@@Qrokodyl No ja wiem że pozamiatane. Zwłaszcza w pomiarach od których zależy bezpieczeństwo. Niemniej jednak kupując miernik z certyfikatem mam prawo oczekiwać że będzie mierzyć poprawnie. Miernik faktycznie bardzo drogi i raczej nie dla amatorów i pasjonatów metrologii.
Dobrze że kupiłem unita.Dobra jakość za rozsądną cenę. Dziękuję za odcinek,pozdrawiam!
Dzięki za świetny materiał, dzięki Tobie nie kupię drogiego badziewia. Jednak trochę szkoda, bo CMP3000 wypada bardzo dobrze cenowo, w porównaniu do fluke itp.
Jak zwykle super odcinek i świetny test. Uni-t robi moim zdaniem najlepsze cęgi cena jakość i mowa tu o modelu ut210e za +- 200 zł. One mierzą już względnie dobrze "out of the box". Co ciekawe producent je wykastrował softowo (do 2000 zliczeń) i mniejszej dokładności (pominięta kalibracja 2 ostatnich cyfr). Natomiast przy odrobinie samozaparcia można je przeprogramować (odblokować 6000 zliczeń i skalibrować nasz konkretny model). Wtedy stają się właściwie bezkonkurencyjne, A Sonel, no cóż bez niespodzianki (niestety).
Dziękuję za komentarz 🙂
Jest gdzieś o tym jakiś film?
Jak rozumieć 2000 zliczeń?
@@Rob-Sam Maksymalne wskazanie 1999 czyli 3 1/2 cyfry.
@@daro0352
Ok. Teraz wszystko jasne. 👍
WITAM!!! Pamiętam wykłady z miernictwa na P. Wroclawskiej. Były bardzo ciekawe, był wówczas rok 1967. Profesor przedstawiał i opisywal przyrządy, mierniki analogowe. Z nowości wówczas prod. polskiej to miernik Lavo 3. I komputer tranzystorowy, Odra 1013. To były czasy!. Dzieki ze Pan przekazuje wiedzę dla potrzebujących. Ale moje spojrzenie na Pana wykłady. Są O.K. .Ale brakuje mi wprowadzenia z bezpieczenstwa posługiwania i użytkowania tych urządzeń przez słuchaczy. Uwagę przekazuję ze wzgledu na bezpieczeństwo poslugiwaniu się multimetrami w domu. Z poważaniem 81 letni emeryt elektryk.
Dziękuję za komentarz, pozdrawiam!
Zawsze zastanawiało mnie skąd u elektryków, zwłaszcza tych starszej daty, aż tak duży nacisk na mówienie o bezpieczeństwie. Dla mnie to klasyczne nudzenie, z którego nic nie wynika. Świadomość zagrożenia powinna brać się z wiedzy, a nie ze straszenia przez starszych. Prąd elektryczny to nie siła magiczna, której trzeba się bać, tylko zjawisko fizyczne, które trzeba rozumieć.
@@TzOk Witam! Nasze przepisy ochrony przeciwporażeniowej są wspólne z przepisami krajów z których pochodzą normy europejskie. Tam najważniejsze jest bezpieczeństwo dla życia ludzi i zwierząt. Urządzenia , instalację, sieci winny być wykonane aby nie zagrażały tym osobom, zwierzęta. Mają być bezpieczne!
Za zgodność z przepisami norm PN , E N odpowiada projektant,wykonawcza, insp. nadzoru. Mimo że nie wszystkie normy są obowiązujące to są stosowane.
Z poważaniem dla Pana, skromny elektryk.
@@JerzyWojciech Szkoda, że jakoś tego nie widać po jakości wykonania instalacji elektrycznych w budynkach, a przecież musiał je wykonywać "elektryk z uprawnieniami", a potem jeszcze ktoś to musiał dopuścić do eksploatacji. Także jak dla mnie, to puste gadanie o bezpieczeństwie, a praktyka idzie odrębną drogą. Szkoda też, że treść tych wszystkich norm nie jest publicznie dostępna, np. w Internecie. Wtedy przynajmniej klient mógłby zweryfikować, czy aby na pewno zatrudniony fachowiec wykonał wszystko zgodnie z normami.
właśnie miałem kupować, dzięki wielkie za ten filmik
A mialem kupić wymieniony model Sonela ...... Dziękuję za test 👍
Sytuacja dotyczy tego jednego konkretnego egzemplarza a nie wszystkich dostępnych w sprzedaży.
Dlatego poprosiłem Sonela aby przysłał drugi egzemplarz do testów.
Trudno mi było uwierzyć że jest aż tak źle. Niestety dostałem odpowiedź odmowną.
przecież sonel to co najwyżej średniak. multimetry i testery od zawsze mają słabe opinie jeśli poczytać fora pomiarowców. Tandetne materiały, wolne działanie, grzeje się jak piekarnik, akumulatory tragedia, padają wyświetlacze. Tylko niestety najczęściej wypowiadają się ci co za wiele nie myślą i zazwyczaj jak ktoś prosi o polecenie to leci "polecam sonela". Swojego mpi kupiłem od firmy robiącej pomiary w przemyśle. Szef kupił go w październiku, ja odkupiłem w grudniu. Żaden pracownik nie chciał na nim robić, bo woleli stare metrele.@@qba2802
@@piotrburnos1004To nie świadczy najlepiej o producencie. Pozdrawiam.
@@piotrburnos1004To jest co najmniej zaskakujące. Zamiast rozwiać wątpliwości co do ich przyrządów, to tylko bardziej podkopali swoją reputację. Całkowicie niezrozumiała dla mnie sytuacja.
Jsszcze cęgówki appy, brymena i sanwy fajnie by było widzieć, jakby Pan znalazł czas na takie sprawdzenie
Jeszcze jakieś od kyoritsu no i kewtech który podobno należy do kyoritsu.
świetny kanał, masa pracy przy robieniu materiału, gratuluję
Ogólnie Sonel ma problemy z dokładnością. Pirometr który mam okazje używać też losuje temperaturę, a nie mierzy. Multimetr(tak ma TRUE RMS) przy pomiarze napięcia AC + składowa stała to już żart a nie pomiar. Dość drogi sprzęt a jakość pomiarów średnia, serwis też nie najlepszy, mocna zlewka klienta i ceny z kosmosu.
Dziękuję za Pański kanał! Jak to dobrze, że są jeszcze ludzie którzy mówią prawdę! I mają wiedzę! W dobie ogólnej miernoty intelektualnej społeczeństwa i tragicznej wiedzy u polityków, taki prawdziwy kanał jest bezcenny. Ja od 1978 roku zajmuję się elektroniką, a moim pierwszym miernikiem było LAVO3 kupione w sprzedaży wysyłkowej z katalogu sklepu z odzieżą w Łodzi. Do teraz czuję zapach tego miernika po wypakowaniu z paczki. Mam go do dziś, a ciekawostką jest, że był w styropianowym pudełku i w czasie powodzi w 2010 roku pływał w moim warsztacie i dzięki temu nie uległ zniszczeniu! Obecnie używam Sanwy i Brymena oraz kleszczy Kewtech, które mają pomiar prądu DC o rozdzielczości do 10 mA! Gdy je 14 lat temu otrzymałem, nie mogłem się nacieszyć z tej opcji. A Sonel? Zacytuję powiedzenie: "Niechaj się narody przeszłością nie szczycą, wszak i prostytutka była kiedyś dziewicą". - tak jak Mercedes czy VW. Życzę zdrowia i sił, by nieść ten Oświaty kaganek, zwłaszcza gdy ministrą jest Nowacka, choć na szczęście nie Pańską. Pozdrawiam!
Uważam Pana program za jeden z najbardziej profesjonalnych a wykonywane testy są perfekcyjne. Czasami może boleć mała ilość testowanych przyrządów, ale wiadomo zawsze są ograniczenia.
Jednak myślę, że wisienką na torcie były by testy multimetrów a może również mierników cęgowych przy pomiarze napięć i prądów przemiennych o przebiegach odkształconych - tak, aby można było ocenić, co tak naprawdę są warte zastosowane w nich przetworniki True RMS, a co ważniejsze czy są między nimi jakieś znaczące różnice przy takim samym przebiegu wzorcowym. Podejrzewam, że mógłby być problem ze źródłem wzorcowym, ale jeżeli by się Panu to udało, to taki materiał byłby bezkonkurencyjny ( ja nie znalazłem w sieci do tej pory takich testów). W większości przypadków przeciętny elektronik lub automatyk używa przyrządów pomiarowych do pomiarów urządzeń lub układów, które pracują w „naturalnych warunkach” (nie w laboratorium), a w takich przypadkach rzadko ma się do czynienia z „czystym sinusem”.
Czy jest szansa na tego typu testy?
Dziękuję za pomysł. Oczywiście, że jest. Choć do wakacji w zasadzie tematy już mam 🙂
Używam tego uni-T, nigdy się nie zawiodłem. Dodatkowo bardzo skutecznie wykrywa przewody pod napięciem w ścianie.
Super film, idealny do kolacyjki
Smacznego!
Dziękuję za świetne materiały. Bardzo bardzo proszę o uzupełnienie sprawdzenia dokładności mierników tzw. trueRms o pomiary porównawcze dokładności dla zniekształconych przebiegów sinusoidalnych. Obecnie w sieciach nawet domowych prądy odbiorników raczej nie mają nic wspólnego z czystą sinusoidą. Krąży również wiele informacji, że obecne liczniki elektroniczne kalibrowane i sprawdzane są wyłącznie dla przebiegów prądów sinusoidalnych i w praktyce wykazują znaczne zawyżanie wskazań dla przebiegów silnie odkształconych. Proszę przeprowadzić pomiar prądu dla zwykłej żarówki led. Zastanawiam się jak i czym wygładziś przebieg prądu "widzianego" przez licznik (filtry, baterie kondensatorów, dławiki, filtry aktywne?)
Dziękuję za komentarz. Widzę, że temat wymaga uwagi bo kilku widzów o to pyta. Może więc taki odcinek powstanie.
Dziękujemy za rzetelny film Panie Profesorze. Cóż, nic dodać. Ja zauważyłem, że producenci mierników cęgowych zaznaczają dwoma strzałkami (trójkącikami) wytłoczonymi na obudowie cęg, gdzie ma przechodzić przewód, i niekoniecznie jest to w środku cęg. Zatem przewód raczej trzeba umieszczać tam, gdzie wskazał producent. I mała, zupełnie maleńka uwaga z racji na fakt, że jest Pan wykładowcą i to się przyda, słowo "procent" połączone z liczebnikiem jest słowem nieodmiennym, zatem trzy i sześć dziesiątych procent a nie trzy i sześć dziesiątych procenta. Pozdrawiam!
Cytat ze strony PWN:
Jeśli wyraz procent łączy się z liczebnikami oznaczającymi całości, nie odmieniamy go w mianowniku, dopełniaczu i bierniku, np. „Na partie lewicowe głosowało dwa procent wyborców”, „Zabrakło pięciu procent głosów”, „Odnotowano wzrost zysku o dwadzieścia jeden procent”.
W celowniku, narzędniku i miejscowniku w połączeniu z liczebnikiem oznaczającym całości rzeczownik ten odmienia się, np. „Huragan zagrażał dziecięciu procentom powierzchni kraju”, „Zadowolił się trzema procentami zysku”, „Mówił o stu procentach pewności”.
Poprawną formą dopełniacza lub biernika jest wobec tego 38 procent.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Nie wiedziałem że prof. Miodek ma tyle klonów 😁
Zmieńcie kanał panowie i nie popisujcie się!
To dlaczego volt i amper się odmieniają? 🤔
Zapewne w certyfikacie kalibracji tego Sonela wyszło super i multimetr sprzedano jako spełniający specyfikację typu. Pan Piotr najwyraźniej nie chciał kopać leżącego. I tu pytanie retoryczne o wartość takich certyfikatów.
Mają własne laboratorium. Dlaczego ich badania miałyby być niewiarygodne?
@@daro0352 To wynika z treści filmu, a przede wszystkim z przedstawionych przez Piotra wykresów, na których widać, że błąd bezwzględny niektórych sprawdzanych wielkości jest poza obszarem dopuszczalnych błędów dla tego typu multimetru. Certyfikat kalibracji jest wydany dla tego konkretnego egzemplarza i można przyjąć a priori, że wykazano w nim zgodność błędów ze specyfikacją. Inaczej multimetr nie trafiłby do sprzedaży. Prawdopodobnie multimetr z indywidualnym certyfikatem kalibracji kosztuje też więcej niż bez certyfikatu. Nawet jeśli przyjąć, co mało prawdopodobne, że w laboratorium Sonela ten egzemplarz spełniał wymagania specyfikacji, to wyraźnie został rozkalibrowany. A to nie świadczy dobrze o jakości produktu.
@@daro0352 Nie, to nie tak. Czasy kalibracji multimetrów za pomocą potencjometrów należą od dawna do przeszłości. Oczywiście mówimy tu o multimetrach wyższej klasy i nie najtańszych (za taki Sonel uważa te cęgi). Gwarancja spełniania specyfikacji zawsze była na 1 rok. Po tym czasie odsyła się multimetr do serwisu, który dokonuje powtórnej kalibracji. Obejrzyj sobie procedurę kalibracji Brymena na kanale EEVblog.
Ale jazda, sam w pracy mamy sonele i to hmm. Raczej jako te najlepsze. Szkoda, ze nie ma pomiarow wyzszych niz 230V, w koncu miedzyfazowe to standard. DC 600V juz duzo mowi, ale szyna DC w falownikach to ponad 600, a cala fotowoltaika to juz nawet dzisiaj 800V w magazynach wysokonapieciowych, po ~400V na stringach z paneli. Podobnie magazyny 48V, tam spotykane jest i 200A+.
To 380V to jako obowiazkowy pomiar.
Dziękuję za to uwagi. Faktycznie przydałoby się powyżej 270 v na AC. Ale też mam pewne ograniczenia i muszę polegać na kalibratorze żeby nie wprowadzać widzów w błąd.
Wychodzi na to iż marka zaliczyła solidny "pad na glebę". Hmmm, do pomiarów stacjonarnych w takim razie będę używał karty USB DAQ MCC 2404 -UI (pląta mi się od 5 lat) i przetworników prądowych 1A/10V, 10A/10V,100A/10V "od chińczyka", lepiej wydać stówę za jeden zakres i kupić trzy a i tak wyjdzie taniej i lepiej. Dzięki za "rozwianie złudzeń" producenta z ISO 9001.
Ja mierniki firmy SONEL kojarzyłem zawsze jako solidny sprzęt służący do pomiarów w sieciach energetycznych...pomiary impedancji pętli zwarcia, sprawdzanie RCD...wiadomo o jaką grupę pomiarów i o jakie sprzęty chodzi. SONEL chyba chciał, korzystając ze swojej wyrobionej dobrej marki, wejść na rynek multimetrów i innych mniejszych mierników jak ten tu prezentowany. Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że tych mierników oni sami nie produkują, a komuś to zlecają ewentualnie brendują (oklejają swoim logiem). Nie jest to problem pod warunkiem, że taki sprzęt dalej jest wysokiej jakości. Tutaj niestety okazuje się, że wysoka jest tylko cena która koresponduje jedynie z wysokimi apetytami zarządu firmy SONEL. Radził bym firmie SONEL pożegnać się z marketingowcem który mamiony łatwym zarobkiem w krótkim czasie pogrąży dobre imię firmy. Budowa dobrego imienia firmy trwa zazwyczaj latami a stracić je można w jeden sezon. Lepiej darować sobie zyski z tego segmentu sprzętu albo szybko poprawiać jego jakość. Mam nadzieje, że mierniki sieci dalej robią dobre.
A co sadzisz o miernikach Kyoritsu?
Cenowo się cenią i czy owa cena jest adekwatna do dokładności pomiarów?
@@JanJan-fs8mw Nic nie sądzę bo nie miałem tego w rękach. SONEL kojarzę i jest mi smutno, że ceniona, chyba jeszcze polska firma, psuje sobie markę i opinię w taki sposób.
@@JanJan-fs8mwKyoritsu, swego czasu jedne z najlepszych cęg na rynku. Używaliśmy w latach 2008...2012
@@W.Arc. Skoro najlepsze to dlaczego tak krótko? :)
@@JanJan-fs8mw serwisanci terenowi nie potrafili uszanować sprzętu ;p
Stracone zostały 2szt. Mieliśmy jedyny taki miernik z otwarta pętlą z dużą dokładnością i szybkością ustabilizowania pomiaru AC.
W DC problem byl jedynie z ręczną kalibracją zera potencjometrem zawartym w cęgach, co było bardzo irytujące. W innych wciskasz REL i masz zero
dzięki za film:)
Kolejny raz uświadczam się w przekonaniu, że im bardziej producent chwali swój wyrób tym jest on gorszy, analogicznie odnosi się to do reklamy. Im więcej reklamy ma dany produkt tym jest on gorszy. W skrócie certyfikatem Sonela można sobie co najmniej cztery litery wytrzeć do tego nada się idealnie😂. Pozdrawiam.
Miałem brać Sonela ale jednak widzę że to przyrząd któremu nie można ufać dzięki za film . Biorę Fluka 365, na Fluku się nigdy nie zawiodłem choć ma mniej funkcji i mniejsze zakresy jest bardziej przydatny.
Myślałem właśnie nad miernikami sonela-multimetr/ cęgowy. Jednak po testach chyba się zastanowię nad Brymen/ Metrel ( W sumie chyba brymen robi takie sprzęty dla metrela. Przynajmniej wyglądają podobnie - np multimetr) Może ktoś się wypowie kto wie.
Uni-T ma wg. mnie jedną zasadę jako producent, której się trzyma: Jeśli zapłacisz mało to dostajesz mało, ale jak zapłacisz dużo to dostajesz dużo. Proste. Wiele osób ma negatywne opinie bo kupuje tylko najtańsze modele, a ja mam już 3 przyrządy i nie chcę innej firmy. Z resztą na kanale nie raz było widać, że specyfikację producenta spełnia aż nadto 😍😍😍
W tej chwili bardzo tani multimetr cęgowy kupimy już za 66,99 zł! To jest Aneng ST180. Marka uznana a parametry podobne go Hogerta (też brak pomiaru prądu stałego ale mierzy pojemność, ma podświetlany wyświetlacz i oświetlenie diodą obszaru roboczego)
Coś z multimetrami firmy Sonel jest nie tak. Nie powinny z takimi parametrami przejść kontroli jakości u producenta. Mierniki typowo energetyczne Sonela ( rez izolacji rez uziemienia p3tla zwarcia) mierzą dobrze i są cenione przez elektryków.
Spotkałem się z viekawym modułem zawierającym układ scalony z hallotronem i obwód magnetyczny ale nierozłączny prod Winston typ WCS 1600. Spróbuję wykonać na tym prosty amperomierz do pomiaru prądu baterii w instalacji fotowoltaicznej. Mam takiego UNI T porównam i dam znać.
Wszystkiego dobrego na święta !
Dzięki. I również wszystkiego dobrego!
Sonele są znane i cenione, ale może warto się zastanowić dlaczego? Sonel w zasadzie zmonopolizowal rynek, szczególnie szkoleń. Jeśli szkolenia są na sonelach to ludzie potem kupują sonele. Jeśli ludzie maja sonele to inni widząc, ze skoro wszyscy mają sonele to może trzeba kupić sonela, miliony much nie mogą się mylić!
Może i tak jest. Ale proszę mieć na uwadze że przetestowałem wycinek oferty Sonela dotyczącego multimetrów i przyrządów cęgowych. Nie wypowiadam się na temat innych urządzeń przeznaczonych głównie do badania parametrów sieci.
@@piotrburnos1004 Był teraz większy luz pracy, sprawdziłem Fluke 189 i Sonel CMM-60. Wyniki dla DC były identyczne, dosłownie identyczne, do 0,001V. Fluke aktualne wzorcowanie, Sonelowi skończyło się w lutym.
@@KarolHamann Dziękuję za informacje. Może między CMM-30 a 60 jest jakiś znaczny skok jakościowy :)
Niestety Sonel ma bardzo dobrą reklamę, a mierniki są średnie ostatnio po ładowaniu miernika MPI padł pomiar impedancji pętli zwarcia co się okazało jak miernik ostygł funkcja zaczęła działać ale co się zdenerwowałem to inna sprawa i trochę czasu straciłem. A na mierniki unit nie narzekam super sprzęt. Mam ich trochę w pracy.
Albo osoba przy kalibratorze w Sonelu miała gorszy dzień jak sprawdzała miernik, albo się uszkodził, bo to nawet pokonuje Sanwę z pierwszego odcinka.
Nie będę spekulować. Ale przez ostatnie kilkanaście lat nigdy mi się nie zdarzyło aby nowy przyrząd się tak zachowywał. Oczywiście nie mówię o chińczykach za 15 zł ale o sprawdzonych przyrządach.
Świetny test. Lab w Sonelu ewidentnie wymaga audytu😁
Moim zdaniem audytu wymaga laboratorium Pana Piotra bo jak sądzę żaden z wykorzystywanych do testów przyrządów nie był wzorcowany w sensownym okresie i tak naprawdę nie ma żadnej pewności ani co do obiektywności metrologicznej podawanych wyników ani do jakości badanych obiektów.
@qba2802 Audytu PCA? To ani nie jest potrzebne ani możliwe 😅😅 Po raz kolejny wykazuje się Pan brakiem wiedzy. Ale bardziej interesuje mnie to na jakiej podstawie Pan tak sądzi o przyrządach? Czy bywa Pan regularnie w laboratorium metrologii? Na podstawie jakich dowodów zarzuca Pan brak obiektywizmu metrologicznego? Słucham. Porównywanie laboratorium metrologii z akredytowanym to manipulacja. Za kolejny komentarz sugerujący, że wyniki nie są obiektywne albo manipulowanie będzie zasłużony permanentny ban na moim kanale. Który zresztą dawno się Panu należy za szerzenie herezji "pomiarowej" w wielu komentarzach i mieszanie ludziom w głowach.
@@piotrburnos1004 Panie Piotrze, banuje się zwykle wtedy, gdy wypowiadający używa w swoich wypowiedziach słów wulgarnych względem autora lub obraża jego uczucia religijne lub patriotyczne. Nie banuje się za wypowiedzi merytoryczne stojące w opozycji względem wygórowanych ambicji autora. Ale widocznie na Pana kanale panują inne zasady - lajkuje Pan wypowiedzi ogólne bez żadnych argumentów a grozi banowaniem wypowiedzi inicjujących dyskusje na kanale. Dziwne ma Pan zasady no ale tego nie zmienię. Natomiast jeżeli chodzi o obiektywizm pomiarów - nie można nazwać obiektywnymi pomiarów, które porównują ze sobą trzy nowe mierniki i roczny o nieznanej historii. Zresztą nie tylko ja to zauważyłem, była jeszcze jedna osoba mająca odwagę to napisać. Niestety robi Pan więcej szkody niż pożytku - większość osób oglądających Pana recenzje jest przekonanych, że dotyczą one całej populacji mierników a nie tego jednego egzemplarza. Co raz to albo ktoś żałuje, że kupił dany model miernika albo cieszy się, że go nie kupił. Niektórzy już nawet kwestionują kompetencje laboratoriów wzorcujących i PCA. To Pan miesza ludziom w głowach i wprowadza ich w błąd. A osobiście dziwię się, że wyraża się Pan tak niepochlebnie o bądź co bądź polskiej firmie. Również nie bardzo wiem, w którym miejscu porównywałem Pana laboratorium do laboratorium akredytowanego - tu kolejna Pana manipulacja. Nigdy czegoś takiego nie napisałem.
@qba2802 Ostatni raz Panu odpisuję. Proszę mi nie mówić za co się banuje. Ja banuję za szerzenie nieprawdziwych i szkodliwych dla widzów opinii. Takie jak Pan głosi i nie mogę sobie na to pozwolić. Wielokrotnie manipulował Pan wypowiedziami widzów i faktami przedstawionymi w moich filmach. Tutaj również próbuje mnie Pan wciągnąć w jakąś dyskusje, w której w ogóle się nie wypowiadałem. Nigdzie ani we filmach ani w komentarzach nie wspominałem o laboratoriach akredytowanych. To widzowie o tym dyskutują, a Pan podsyca te dyskusje. Jak wspomniałem za kolejny taki manipulatorski komentarz poleci ban.
@qba2802 i czekam na dowody na jakiej podstawie Pan twierdzi, że przyrządy nie były kalibrowane
Z pracy w laboratorium wzorcowania przyrządów pomiarowych zapamiętałem jedno:
- najlepszy stosunek ceny do jakości oferuje Uni-T, w przypadku każdego mierzonego egzemplarza błędy mieściły się w zakresie podanym przez producenta,
- w przypadku mierników Sonel, każdy mierzony egzemplarz, niezależnie od typu i funkcji, wykazywał błędy ponad zakres podany przez producenta.
Jeśli chodzi o multimetry Uni-T to od lat są to sprawdzone i niezawodne urządzenia. Porównywalny model z większymi możliwościami polecam Uni-T UT219DS (dla automatyków) lub UT219PV (dla fotovoltaiki). Myśle ze z dokładnością o niebo lepiej od Sonela. Posiadam UT219DS i chętnie dam go dla testów do laboratorium Metrologii.
Wyniki pomiarów jak się mają do certyfikatu kalibracji? Może proces kalibracji był wykonany przy użyciu wadliwych przyrządów, a może ta weryfikacja obarczona jest błędem. Ciekawe jest to niesamowicie. Dziękuję za świetną pracę.
Panie Piotrze, podczas filmów używa Pan tabletu/notatnika z ekranem e-ink. Jestem bardzo ciekaw jakiego producenta i jaki model urządzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Roman
Remarkable 2
Sonel - jak to kurde przechodzi wzorcowanie...? Mam ten model, aż nie mogę doczekać się sierpnie jak go wyśle na pierwsze wzorcowanie
Wzorcowanie nie jest czynnością, którą można "przejść" albo "nie przejść".
@@qba2802 chyba mylisz pojęcia :)
@@Borys_konin Chyba nie :)
Każdy sprawny przyrząd musi "przejść" wzorcowanie. We wzorcowaniu co do zasady nie ocenia się dokładności. Choć może to być podstawa do zlecenia adjustacji.
Nie wiem jak to jest z tym sonelem - ale zawsze były z nimi problemy - pracowałem już w kilku zakładach i jak ktoś miał sonela to miał z nimi kłopoty
Nie wiem skąd zachwyty nad Sonelem, to chińska marka, chyba nawet nie własna tylko kupiona nazwa. Z drugiej strony UNI-T to marka własna producenta z ponad 30 letnim doświadczeniem (Uni-Trend), który stworzył tę markę od zera i dba o jej renomę.
super test !
Druga sprawa, to zerowanie wskazań takiego miernika cęgowego -- jak ten proces powinien zostać w poprawny sposób przeprowadzony? Czy powinno się szczękami dojechać do przewodu, który zamierzamy mierzyć? Czy szczęki powinny się stykać z przewodem (przed zerowaniem)? W jakiej pozycji trzymać cęgi przed zerowaniem, na płask, na sztorc, pod kątem? Pytam bo co kolejny materiał na YT, to to zerowanie wygląda inaczej.
Sonel jakie rozczarowanie...
Liczby nie kłamią...
Ja osobiście polecam HT albo CEM - chętnie zobaczyłbym porównanie.
Zobacz HT 9025 - coś Ci przypomina? No właśnie to dokładnie ten sam Sonel.
Trzecia sprawa, dotyczy terminu/zjawiska "magnesowania szczęk" w takim mierniku cęgowym, o którym kilka osób wspominało w materiałach na YT. Nigdzie nie potrafiłem znaleźć potwierdzenia, czy faktycznie taki efekt występuje, więc może będziesz wiedział o co w tym chodzi? Z tego co widziałem, to po zerowaniu i dokonaniu pomiaru, gdy przesuniemy miernik w to samo położenie, w którym był w chwili zerowania, to wskazuje już inną wartość, a nie zero. Ponowne zerowanie i ponowny pomiar sprawia, że miernik wskazuje inną już wartość przepływającego prądu w mierzonym przewodzie ale przemieszczenie miernika do pozycji wyjściowej po zakończeniu pomiaru sprawia, że wskazania wracają do zera. To który pomiar był poprawny, ten pierwszy czy ten drugi? A może coś jest nie tak z miernikiem?
To ma znaczenie tylko przy pomiarze prądu stałego. Zawsze należy wyzerować przyrząd przed pomiarem
A dlaczego nadal pomija Pan w swoich filmach mierniki marki Brymen? Chętnie bym zobaczył jak one się sprawują.
I czy ma Pan może jakieś starsze egzemplarze mierników prezentowanych producentów żeby ocenić dokładność urządzeń używanych?
To jest pytanie z tezą chyba :) Niczego nie pomijam, tak samo jak nie jestem w stanie przetestować wszystkiego co jest dostępne.
fajne będzie
Mam nadzieję, że film będzie pomocny i rozwieje przy okazji pewne mity dotyczące cęg 🙂
👍
Szkoda, że nie wiedziałem o planach na taki odcinek, bo mogłem podrzucić nietypowy, bo "forkowy" miernik UT256. Jakby co - nadal mogę wypożyczyć, podrzucić na AGH nie problem.
To może warto wcisnąć dzwoneczek na YouTubie albo zostać patronem 🙂
Posiadam wiele zabawek sonela,. niegdy więcej 2511 porażka 540 co chwila coś nie tak, itp LKZ to koszmar sprzęt konkurenci za 1/4 ceny wymiata Sonel nigdy więcej
Sonel - obstawiałem, że to będzie faworyt.
Bogate funkcje pomiarowe, ale.... wyszło jak wyszło..
Witam. Jestem laikiem i wydaje mi się że to normalne miejsce w którym mogę zapytać czy może jest jakiś miernik którym mogę tak jakby cęgami lub czymś podobnym aby nie rozpinać przewodu sprawdzić V?
Fluke chyba coś takiego wprowadził w swoich cęgach, bezkontaktowy pomiar napięcia. A to znaczy, że będzie drogo. Inni producenci masowo oferują ale tylko detekcję napięcia.
Czy SONEL jest zły? A może zaniedbanie mierzącego.
Skrót. Prawdopodobna przyczyna dużego błędu przy pomiarze cęgowym to namagnesowanie cęg.
Może się to zdarzyć przy złym przechowaniu miernika w pobliżu magnesów, lub zbyt długi pomiar prądu stałego zwłaszcza jeżeli nastąpiło zwarcie.
Ten podejrzany miernik należy sprawdzić pod względem namagnesowania i dobrego zamykania cęg.
Najprościej jest go rozmagnesować.
Elektronik by to zrobił po odłączeniu cewek, następnie zmierzył indukcyjność.
Prąd rozmagnesowania taki aby rdzeń wchodził w nasycenie.
👍👍👍🔋🔋🔋
Jakim cudem Sonel ma certyfikat?! 😂 Toż to porażka na całej linii i blamaż sprzedawcy.
LoL, ten Sonel to jakaś porażka. Miernik za tyle pieniędzy i praktycznie nie nadaje się do pomiarów, gdzie liczy się jakakolwiek dokładność.
Może on faktycznie jest jakiś uszkodzony. Warto by było powtórzyć test na jakimś innym egzemplarzu tego samego modelu.
Ogólnie ciekawy test, z dobrym metodycznym podejściem i właściwą metodologią, szczególnie w obszarze błędów pomiarowych - w Internecie to rzadkość.
SONEL niestety przereklamowany 😂 certyfikaty w pudełku a nie mierzy 8-12% błędu SZOK!
Używam od kilku lat UNI-T UT203+ i to coś pięknego.
Koszt to około 200zł
POLECAM
To już nie pierwsza wpadka Sonela. Producent powinien wyciągnąć z tego wnioski.
Ojoj
Coś mi sie wiedzi ze nie bedzie wiecej Sonela do testow
Na miejscu firmy ja bym zrobił wszystko żeby było jak najwięcej dobrych przyrządów do testów.
Na szczęście mierniki są większości dostarczane przez widzów, więc Sonel ma tu mało do gadania, że nie da miernika. A metod pomiarów i wiedzy prowadzącego raczej będzie im ciężko obalić.
99% testowanych przyrządów są kupowane "na" laboratorium, lub są wypożyczane jako nowe od producentów lub dystrybutorów. 1% to przyrządy od widzów. SONEL w teście akurat był od widza. Ale firma SONEL odmówiła przysłania drugiego przyrządu.
Brakuje mi HABOTEST HT208D
Jak i dziesiątków innych przyrządów 🙂
Cześć, rzadko kiedy będziemy mieć taki układ, z jednym odizolowanym od reszty kabelkiem. Czy jak mamy przewód fazowy i na nim mierzy wartość prądu miernikiem cęgowym, to czy bliskie sąsiedztwo przewodu neutralnego pozostaje bez znaczenia dla wyniku pomiaru? Weźmy przykład taki, że wsadzamy przewód fazowy dokładnie w środek szczęk, a przewód neutralny nam sobie dynda z boku jednej szczęki i się z nią styka -- czy wynik pomiaru będzie w takiej sytuacji wiarygodny?
Tak
@@piotrburnos1004 Hmm, niezbyt to intuicyjne 😃. Ale to ciekawe, ze pole magnetyczne w tym drugim przewodzie nie będzie miało wpływu (mniej więcej tak jak w w przypadku umieszczenia obu przewodów w szczękach miernika). Jest tu jakieś dodatkowe zjawisko, które takie zachowanie warunkuje?
Szanowni Państwo, odnosząc się do licznych komentarzy zapewniamy, że zapoznaliśmy się z problemem i nie zostawiliśmy go bez odpowiedzi. Po obejrzeniu zapowiedzi testu, która została opublikowana dwa tygodnie temu, skontaktowaliśmy się z Panem Piotrem i poinformowaliśmy go, że testowany przyrząd powinien zostać wysłany, w ramach gwarancji, do serwisu celem przeprowadzenia ekspertyzy i usunięcia wady. Takie zlecenie powinien złożyć właściciel przyrządu. Pan Piotr, jako niezależny twórca, zdecydował jednak, że opublikuje film, mimo stwierdzonych wad przyrządu.
Chcemy również podkreślić, że bierzemy pełną odpowiedzialność za wszystkie urządzenia marki Sonel i każdy produkt, w którym stwierdzono niezgodności, powinien zostać przeanalizowany w oficjalnym serwisie. Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Szanowni Widzowie oraz Przedstawiciele firmy SONEL. W komentarzu @SonelSA, zabrakło pewnych faktów, stąd chciałbym poinformować, że:
1) Dnia 14 marca otrzymałem wiadomość mailową od przedstawiciela firmy SONEL, że we filmie pt. "Jak działa miernik (multimetr) cęgowy", na krótkim fragmencie widać, że pojedynczy pomiar wykonany przyrządem CMP-1015 PV nie spełnia specyfikacji dotyczącej dopuszczalnych błędów granicznych i że przyrząd wymaga adjustacji i powinien być odesłany do serwisu.
2) Tego samego dnia, bezzwłocznie odpisałem do przedstawiciela firmy SONEL, cytuję: "materiał do kolejnego filmu, który ukaże się za tydzień (24.03), mam już gotowy i nagrany". To jest ten film, pod którym czytacie komentarze.
Zaproponowałem jednak, że, cytuję: " ... proponuje aby firma wysłała mi drugi egzemplarz tego przyrządu. Wykonam ponowne pomiary dla tego nowego miernika, zakładając że będzie spełniał specyfikacje. Takie wyniki pokażę we filmie. Jeżeli wysyłka dobrego przyrządu jest niemożliwa, zostanie pierwotna wersja filmu, z komentarzem, że nie spełnia specyfikacji i wymaga prawdopodobnie naprawy (adjustacji)."
3) Dnia 15 marca otrzymałem odpowiedz od firmy SONEL, cytuję "Niestety nie możemy dostarczyć nowego egzemplarza przyrządu."
Podsumowując, ponieważ materiał filmowy był gotowy, a firma odmówiła przysłania drugiego egzemplarza przyrządu, to film "poszedł" w pierwotnej wersji z uwagą, że przyrząd wymaga adjustacji.
Uważam, że wykazałem dobrą wolę wobec rodzimego producenta, tym bardziej, że badanie drugiego egzemplarza przyrządu wymagałoby wykonania wszystkich pomiarów od nowa, co jest czasochłonne, nie mówiąc o montażu nowego filmu.
Niestety firma SONEL odmówiła, przesłania drugiego przyrządu.
Pozdrawiam,
Piotr Burnos
@@piotrburnos1004 Potwierdzamy wersję Pana Piotra - faktycznie w czwartek wieczorem zaproponował nam przesłanie drugiego egzemplarza przyrządu, który mielibyśmy mu dostarczyć najpóźniej w poniedziałek.
Jednocześnie informujemy, że aby wypożyczyć lub przekazać nasz produkt podmiotowi zewnętrznemu, musimy podpisać z nim umowę regulującą taką współpracę. Z Panem Piotrem, niezależnym twórcą, nie mamy podpisanej tego typu umowy, a gdyby nawet wyraził wolę rozpoczęcia takiej współpracy, jeden dzień roboczy to niestety zbyt mało, żeby przeprocesować sprawę.
Jeszcze raz podkreślamy, że każdy nasz produkt, w którym stwierdzono niezgodności, należy wysłać do serwisu celem przeprowadzenia ekspertyzy i usunięcia wady.
@SonelSA - dziękuję za komentarz. Szkoda, że nie wspomnieli Państwo w mailu o konieczności podpisania umowy lub o tym, że potrzeba więcej czasu . Dostałem tylko krótką odpowiedz, że "nie jest możliwe dostarczenie dobrego egzemplarza", bez podania uzasadnienia. O umowie, dowiaduję się pierwszy raz z Państwa komentarza. Mógłbym wtedy o tym powiedzieć w dogranym specjalnie fragmencie filmu.
Ze swojej strony mogę tylko dodać (i doradzić), że wielokrotnie wypożyczałem nowy sprzęt pomiarowy od różnych podmiotów o wartości podobnej lub wielokrotnie większej niż badane cęgi (np. multimetr 6 1/2 cyfry również poważanego producenta). Formalności załatwiane były "z maila na mail" w ciągu jednego, dwóch dni, lub nie było ich wcale.
@@SonelSA ble ble ble, jak by firmie zależało na wyjaśnieniu sprawy to bez najmniejszego problemu "wypożyczyła" inne cęgi, a nie po czasie pitoli o umowach .........które pewnie załatwiać trzeba miesiąc lub dwa.
Odnośnie multimetrów elektronicznych ( innych przedmiotów i narzędzi również) nie ma zasady że drogi to dobry, niestety, często gęsto te tanie są dokładniejsze od drogich tak jak pokazanie na filmie☹️
Sami siebie wykiwaliście, Sonel. Chcieliście być sprytni i naciskać na odesłanie pierwszej sztuki, a wyszło wam bokiem.
Wrzesień 2023. Odnawianie uprawnień elektroenergrtycznych. Szkoleniowcy tak nachalnie promowali mierniki Sonela, że aż się rzygać chciało. Jeden z nich próbował dyskredytować Fluke'a. 😂
Ja mogę powiedzieć też trochę złego o Flukach, mamy na hali kilka 189 i w każdym jednym niektóre przyciski albo już odmówiły, albo odmawiają posłuszeństwa, głównie niebieski od zmiany funkcji.
@@kikiv1993 Każde urządzenie może się w końcu zepsuć. Pytanie tylko jak szybko.
Poza tym Fluke 189 ma dożywotnią gwarancję. Żaden problem.
Nie ma czegoś takiego, jak "dożywotnia gwarancja". Proponuję doczytać na stronie producenta, co rozumieją pod tym określeniem.
Wy tu mówicie o trwałości mechanicznej, wiadomo z nią będzie raz lepiej raz gorzej nawet u tego samego producenta - może się trafić gorsza guma z której są wykonane przyciski czy cokolwiek. Ale tutaj pierwotnie w komentarzu chodziło o dokładność pomiarów - a jeśli o to chodzi to Fluke nie zawodzi. Sonel tak jak widać - a jest bardzo rozpowszechniony we wszelkich firmach których działalność opiera się na instalacjach elektrycznych.
@@kikiv1993 A macie może coś od kyoritsu, a jesli tak to jak się sprawują?
Dobrze ze mam dwa UNI-T bo teraz cena poszybuje.
No to ten certyfikat kalibracji Sonela chyba wydrukowany w Chinach. Tam napiszą co kto sobie życzy i nie mają gdzieś wszelkie normy.
Panie Piotrze, z całym szacunkiem ale certyfikat kalibracji nie poświadcza tego, że przyrząd spełnia specyfikację producenta. A nawet gdyby tak było to skoro jak Pan powiedział "mamy pewność, że przyrząd mierzy poprawnie" to dlaczego Pana pomiary zaprzeczają temu stwierdzeniu?
Panie Kuba. Gdyby Pan dokładnie oglądał film, to by Pan zobaczył, że na certyfikacie kalibracji, był podany faktyczny (zmierzony) błąd, oraz błąd dopuszczalny przez producenta (coś czego faktycznie zazwyczaj nie ma). Wg Sonela, wszystkie wyniki pomiarowe spełniały specyfikację. Rzeczywistość okazała się inna.
@@piotrburnos1004 Zgadzam się z Panem. Ale jak sam Pan napisał nie na wszystkich świadectwach wzorcowania są podawane bezpośrednio informacje o błędzie granicznym dopuszczalnym. Dlatego warto wyraźnie podkreślać, że dopiero analiza świadectwa wzorcowania daje nam informację czy przyrząd spełnia czy nie spełnia wymagań metrologicznych. Sam fakt posiadania świadectwa wzorcowania nie zapewnia tego.
Swoją drogą trudno uwierzyć, że przyrząd po niespełna roku aż tak się pogorszył.
To zależy od świadectwa wzorcowania. Jeśli jest podany dopuszczalny błąd to jest to jak najbardziej informacja o tym czy przyrząd spełnia, czy nie specyfikacji producenta. Nie ma co generalizować. Tu producent jasno podał, że przyrząd spełnia specyfikacje.
Tym bardziej lipa, jak mam kwitek potwierdzający dokładność, a w rzeczywistości kawałek papieru bez wartości.
Czyli kalibracja Sonela nie ma żadnej wartości jest robiona dla sztuki ciekawe jak to wygląda przy innych przyrządach tej firmy. Myślę że warto to sprawdzić.
Dlaczego testuje Pan używane urządzenia? Nawet, jeśli to tylko kilka miesięcy to różne rzeczy mogły sie z nimi dziać - uszkodzenie, źle przechowywane, upadek, itd.
Jak dla mnie to nie są obiektywne recenzje.
99% dotychczasowych testów to urządzenia nowe. Jeśli jest inaczej to mówię o tym jasno.
Szac niiwiem kto Cię ! udupi bo to jest temat finansowy ????? 27:38
Jak na dr. hab. to trzeba popracować nad wymową liczebnika "trzy" bo słuchając filmu czuję się jak bym był na straganie gdzie "przekupka" 3 wymawia "czy".
Regionalizmy nie są błędem. Wymawianie "trzy" jako "czy" albo "strzała" jako "szczała" jest własnie takim przykładem regionalizmu. Jeśli się kogoś krytykuje i poprawia wypadało by mieć minimum wiedzy na ten temat.
Myślę że dyskusja na ten temat nie ma sensu. Jakoś tak już mówimy w Krakowie 😎
Wow!! Następny klon prof. Miodka!!
Mam Sonela CMP 1010 nic go nie przebije w tej kwocie. Fluke to przepłacone gówno.
Sonel ma falszywie pompowana renome, a wysoka cena ma robic wrazenie sprzetu z wyzszej polki, w rzeczywistosci jest tylko gigantyczna marza producenta. Najwieksza zenada jest, ze falszywe pomiary "certyfikowanym" Sonelem beda uznawane jako prawda absolutna, a prawdziwe wyniki z innych miernikow beda wysmiewane. Ale w takich czasach idiokracji zyjemy.
Na podstawie czego takie wnioski? Bo trafiła się wadliwa sztuka wymagająca adjustacji ale z certyfikatem?
@@daro0352 Wystarczy kilka przypadkow, ktore akurat ktos zweryfikowal, a nie powinno sie to zdazyc ani raz,zwlaszcza dajac na to papierek "certyfikat". Wiekszosc miernikow,nawet tanich podaje prawidlowe wartosci w granicach bledu,ale bedzie traktowane jak bzdury,ze jakas "chinszczyzna". Kompromitacja i tyle.
@@Qrokodyl Miernik mógł się rozkalibrować przed wysłaniem do testów, choć wcześniej tuż po zakupie mógł mierzyć poprawnie. Pełny obraz co do dokładności mielibyśmy na podstawie miernika po adjustacji albo nowego i mierzącego zgodnie ze specyfikacją.
@@daro0352 Ja jestem negatywnie nastawiony do sonela i nie mam litosci. Troche starsze modele miernikow wygladaja jak prymitywny ruski kloc z czasow ZSRR, nowsze troche lepiej, ale cena sonela to 90% marketing,10% produkt, absolutnie i beszczelnie wygorowane. Za takie bledy jest skreslony i kropka. Ciekawe jak bys sie tlumaczyl robiac nieswiadomie falszywe pomiary,majace moc prawna i wyszlo by na jaw ze wyniki byly falszywe. Na pewno Twoje tlumaczenie nie bylo by zbyt wiarygodne i masz pozamiatane.
@@Qrokodyl No ja wiem że pozamiatane. Zwłaszcza w pomiarach od których zależy bezpieczeństwo. Niemniej jednak kupując miernik z certyfikatem mam prawo oczekiwać że będzie mierzyć poprawnie. Miernik faktycznie bardzo drogi i raczej nie dla amatorów i pasjonatów metrologii.