Piękne wykonanie ! Niepokoi mnie tylko jedna sprawa, nie zauważyłem mianowicie żadnego systemu odprowadzenia skroplin kondensatu. To wróży dość duże problemy w miesiącach zimowych, czyli tych w których najbardziej liczymy na sprawny reku. Wiem coś o tym bo użytkuję kupiony reku , w którym producent zapomniał uszczelnić rurkę odpływową z tacki zbiorczej pod wymiennikiem . To właśnie wyrobiło mi wyobrażenie o ilościach wody jaką "produkuje " wymiennik. Niestety wełna w stropie też się o tym przekonała :(
+raaster69 Dziękuję za komentarz. Rurka będzie zamontowana jak tylko reku trafi na swoje miejsce w nowym domku. Zdecydowałem ze montaż jej teraz utrudni jego przechowywanie i instalacje. Cieszy mnie że wykonanie się podoba. Pozdrawiam :)
Witam. Mógłbym prosić o schemat elektroniczny podłączenia?? Oraz jakieś schematy bądź podpowiedzi. Mega projekt i mam zamiar również zbudować podobną rekuperacje. Dzięki za świetny projekt ;)
Zastanawiam sie jeszcze nad zagadnieniem zastosowania filtrów: filtr powiniem być na wejściu świeżego powietrza (czerpnia) i na wyjściu zużytego, jeszcze przed odzyskie ciepła,. Ten pierwszy oczyści powietrze z pyłów, muszek, pająków, zapachow itd w zależności o zastosowanego typu. Drugi oczyści zużyte powietrze wyciągnięte z domu. Dzięki temu nie zapchamy wymiennika. Na początku filmu widać wersje poprawną a poźniej już do końca widać błędnie ulożone filtry. Czy faktycznie tak jest?
+Grzegorz Kunas Nie. Na końcu filmu jest poprawnie. Jeden filtr na czerpni z zewnątrz drugi filtr na wyciągu z wewnątrz budynku. Oba są przed wymiennikiem. Pozdrawiam :)
Projekt i wykonanie przepiękne, aż miło się patrzy. Muszę zdecydować się na rekuperację z uwagi na zbyt dużą wilgotność. Takie materiały dodają otuchy gdy ceny urządzeń przyprawiają o ból głowy. Czy możesz się podzielić gotowymi wymiarami (schematem) aby można było również samodzielnie wykonać taki rekuperator? Serdzczenie pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.
Na filmie są dwie różne konfiguracje rekuperatora (inna lokalizacja wentylatorów), która jest poprawna? Rozumiem, że wentylatory działają tylko w jednym kierunku, jako tłoczące? Gdzie kupowałeś wymiennik ciepła?
Nie wiem co się stało, ale aktualnie znikł rynek wymienników, albo ja nie umiem szukać. Ceny są jakieś kosmiczne w okolicach 1500 - 2400 za sam wymiennik i to często krzyżowy
Witaj ponownie, tym razem jestem już krok dalej i rekuperator mam już wykonany ale nie w 100%. Mam pytanie jak wykonałeś odpływ skroplin, po której stronie czy po obu stronach i jaki syfon zastosowałeś ?
+Karol Mitura Sterowanie to termometr 8 kanałowy z termostatem. Do tego idą przekaźniki które przełączają potencjometr prędkości EBMow na drugi potencjometr o obniżonej prędkości obrotowej. Równolegle do termostatu rozmrazajacego jest podłączony czujnik czadu dymu itp.
Witam. Poczekam jeszcze trochę na większe mrozy i nagram odcinek z tego jak to działa. Jesteśmy zadowoleni z jego pracy, ciszy a w razie czego też mocy gdy trzeba przyłożyć wentylatorom gdy się na kuchni cos przypali etc.
Można je załatwić taniej na olx co jakiś czas się pokazują. Trzeba obserwować. Nowy wentylator EC EBMpapst to ponad połowa sukcesu całej instalacji nawiewno-wywiewnej.
Rozważam budowę rekuperatora i nurtują mnie zawsze te same pytania. Obiegi nawiew/wywiem i sprawa filtrów antysmogowych chociażby? Powinny być na wejściu i wyjściu aby układ był czysty?
Jeżeli mieszkasz w okolicy gdzie jest smog w powietrzu to oczywiście że warto zamontować filtr antysmogowy na czerpni. Dbasz w ten sposób o wymiennik ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Pozdrawiam :)
Troche za duza wydajnosc tych "wiatraczkow" moim zdaniem, z tego co czytalem, to na chalupke 150 m2 wystarczy miedzy 400-600 m3/h a ty masz prawie 2 k :), pisze czysto teoretycznie :) z tego co czytałem :P, chyba ze masz chalupke pi x oko 500 m2.
Dzięki za komentarz. Mają one wydajność 820m3/h każdy. Pamiętajmy jednak że przy rekuperatorze pracują one w odwrotnych kierunkach. Jeden dmucha do domu, drugi wyciąga na zewnątrz. Dlatego nie sumuje się ich wydajności. Więc wydajność centrali wentylacyjnej to max 820m3. Moja kubatura domu to coś poniżej 800m3. Więc są skrojone na miarę żeby w razie potrzeby wymienić całe powietrze w domu "wietrzenie" w ciągu 1 godziny. W praktyce chodzą tak, że oba pobierają wyłącznie 30watow mocy. Ich moc max wspólna to 238W.
Nie mam wykazu części. Wszystko na tzw pałę robione. Kupiłem bodajże 5 listków styroduru i zacząłem rysować na papierze jak to mniej więcej ma wyglądać. Styrodur 500tka musi być. Najtwardszy jaki da się kupić. Od tego zacznij. Później pisz na maila hudy14777@o2.pl. pozdrawiam
Witam . Bardzo spodobała mi sie twoja wizja na to ze sam go zbudowałeś. Uważam ze nie ma sensu wydawać dużo kasy na produkty które robią to samo Interesuje mnie jednak jak to dziala po po upływie tego czasu od budowy zmieniłeś coś ?? Sam zastanawiam sie nad budowa dla siebie na własne potrzeby ale bardziej interesuje mnie wymiennik z odzyskiem wilgoci i zrobił bym go w postaci duo. Pozdrawiam
Świetnie się sprawuje i jestesmy mega zadowoleni z rekuperacji w domu. Ostatnio zakupiłem presostat i podłącze go z jakąś kontrolna aby informował o konieczności wymiany filtra. Tego mi jeszcze brakowało. Pozdrawiam :)
@@phantom3dji45 witam. Mają być obok siebie jeśli wymiennik jest ustawiony pionowo tak jak u mnie. Na początku budowy byl to błąd konstrukcyjny, na szczęście wyłapałem to na czas :) dodatkowe korzyści w umieszczenia wymiennika pionowo to przedewszystkim szybsze i łatwiejsze odladzanie go.
Wentylatory dalej pracują bez problemów. W zimie musi chodzić na minimum bo przesusza powietrze. Teraz w lecie chodzi pobierając 30wat, wystarczająco a zarazem w pomieszczeniach niesłyszalnie. Filtry mogłyby mieć większą powierzchnię filtracji, gdy zamontuję tkaninę F7 jest zatkana po 2 tygodniach, przy podstawowej G4 pracuje około 3 miesiące zanim presostat ustawiony na 20 Pa się zaświeci. Pozdrawiam :)
Na stronie klingenburg.pl wyślą program żeby sobie policzyć jaki wymiennik potrzeba do konkretnego domu i potem składa się zamówienie. Taki wymiennik nie ma porównania pod względem wykonania z tymi montowanymi fabrycznie w rekuperatorach.
Jesteśmy bardzo zadowoleni. Żadnych problemów nie było do tej pory. W sumie jest to zbudowane z najwyższej dostępnej jakości komponentów, łaski nie robi. A Filtry wycięte mam na zapas, na 2 lata do przodu. 30 minut roboty. Szczerze wątpię żeby reku nawet za 10k miał porównywalne parametry. A obsługa WiFi i te pierdoly? Po co to komu. Szwyt marketingowy.
Witam. Tak ale test był robiony w głupich warunkach. Lekko mówiąc. Teraz reku już na budowie śmiga i sprawność wynosi mi takie realne 80-90proc. Nie do końca wiem dlaczego sprawność się wacha, może kwestia wilgotności powietrza usuwanego z domu.
@@DamianB_784 witam ja nie jestem zwolennikiem wymuszonych obiegów ja kocham grawitację tak jak w wymianie powietrza jak i ogrzewaniu domu powód jest banalnie prosty to działa za darmo znam również słabe strony tego rozwiązania ale nawet te słabe strony nie zmienią mojego podejścia do tego zagadnienia natomiast co do straty w wymuszonym obiegu radzę wentylatory nastawić na tę samą wartość obrotową i zmierzyć temperaturę na czerpni i na wyrzucie i na podstawie różnicy kolega dokładnie uzyska informację co do strat takiego wymiennika gdyby były zbyt wielkie pozostaje do systemu dołączyć wymiennik gruntowy bo rozumiem że na tym etapie budowy to już za późno na tradycyjne kominy
@@DamianB_784 oczywiście że wilgotność ma wpływ na różnicę ale ważniejsza jest wilgotność wewnątrz budynku ponieważ zarówno ogrzewanie jak i rekuperacja prowadzi do spadku wilgotności do niebezpiecznych wartości wewnątrz budynku i tu radzę ja kontrolować i korygować ja aby utrzymać wilgotność na poziomie 40% muszę odparować w sezonie grzewczym 800 litrów wody
+winuser666 nie ma bypassu w wymienniku. W przypadku oblodzenia wymiennika czujniki temp i ciśnienia wykrywają to i obroty wentylatora nawiewnego zmniejszanie są do minimum aż do czasu rozmrozenia wymiennika. Jednak trwa to trochę długo i zdecydowałem się na montaż nagrzewnicy kanalowej. Pozdrawiam :)
@@marekwudarczyk4129 będzie działać na odwrót. Latem będzie schładzać. Bajpas by się przydał... Zwłaszcza że nie problem go zrobić. Nagrzewnica wstępna to konieczność... Chyba żeby zrobić bardzo długi kanał od czerpni w cieplym miejscu i mocno zaizolowany... Ale i w to wątpię. Nagrzewnica musi być.
@@DamianB_784 witaj. Jak rozwiązałeś sterowanie nagrzewnicą. I jakiej mocy masz nagrzewnicę? Bo mam problem z moim rekuperatorem że też zwalnia Nawiew a wyciąg idzie w górę przy ujemnych temperaturach. Ale to działa mizernie. I noszę się z zamiarem kupna nagrzewnicy wstępnej. Ale nie wiem jaka moc by wystarczyła i jak nią sterować. Mogę ewentualnie przy większych nakładach zastosować nagrzewnicę wodną. W zimie i tak grzeję grzejnikami więc nie wiem czy to nie był by dobry pomysł.
Witaj. Nie mam żadnej nagrzewnicy. Wywaliłem :) Przed rekuperatorem zamontowałem rurę 3 drożną z klapą. Na niej siłownik. Jeśli temperatura nawiewu spadnie do 14*C klapa w trojniku zamyka się na dopływ powietrza z zewnątrz a otwiera na powietrze z wewnątrz. Po sięgnięciu temp nawiewu 20*C klapa wraca do pierwotnego stanu. Jeśli układ ciągnie powietrze z wewnątrz wentylator wyciągowy z domu zwalnia prawie do zera. Po to by: 1. Nie tworzyć podciśnienia w domu. 2. By wentylator przypadkiem nie zaciągał kropel wody.
+Aleksander Sudoł - CEB.COM.PL Charakterystyka Energetyczna Budynków Witam. Dziękuję za komentarz. Mam gdzieś narysowany odręcznie. Jeśli to wystarczy to mogę udostępnić. Proszę podać @ do Pana. Pozdrawiam :)
+Aleksander Sudoł - CEB.COM.PL Charakterystyka Energetyczna Budynków Witam. Podeślę jak tylko będę miał dostęp do komputera na którym zostało to zaprojektowane. Ogólnie wymiary bardzo proste.
Proszę Pana... Ten wymiennik według mnie nie ma sprawności 95% Widać, że do wyrzutni dochodzi powietrze podgrzane przez energię dostarczaną do wentylatorów(ponad 1 stopień), zatem od temperatury nawiewu również należałoby odjąć około 1 stopnia. Bardzo proszę o wyniki z okresu zimowego. Jeszcze warto zauważyć, że im słabsza praca wenylatorów tym sprawnosc wymiennika lepsza. Za miesiac pochwalę sie moimi wynikami. Ja mam wymienik GS 16 na pół metra;]
+Donald Tusk Dzięki za komentarz :) akurat nie z tego filmiku robiłem odczyty sprawności. Tutaj na filmiku rekuperator był włączony na korytarzu i podłączony tylko jedną rurą na czerpnie. Sprawdzałem tylko czy sterowanie działa dobrze itd. Czyli rozumiem że budował Pan własny reku? Pozdrawiam :) chciałbym zdjecia zobaczyć... hudy14777@o2.pl... jakby Pan mógł to chętnie obejrzę :)
@@DamianB_784 Acha Ok szkdoa trochę ale i tak super pomógł byś dobrać wszystkie podzespoły pod wymiennik enalpiczny thessla green? i pytanko jaki rodzaj wymiennika Ty masz zastosowany i czy nie osusza Ci za bardzo powietrza?
+Zbigniew Rabęda szukaj na olx. Sprzedaje od czasu do czasu gość te modele. Nowe oryginalne wentyle ebm. Świetne są. Ciche podczas normalnej pracy a jak podkrecisz na maxa to (wierz mi lub nie) z dwóch metrów od wentyla obiad z mojego talerza wylądował na ścianie :)
+Mariusz z Sieradz Dzięki za komentarz. Wiesz, nie opowiadałem gdyż zdjęcia z których było montowane wideo były robione tak dla siebie. Później stwierdziłem ze zmontuje i wystawie film gdyż efekt pracy był zadowalający :) Na co zwrócić uwagę? Na szczelność. Nie ma prawa łapać lewego powietrza. Trzeba też obliczyć odpowiedni wymiennik by działał sprawnie w konkretnym budynku.
+Mariusz z Sierad Poczytaj pooglądaj o tym. Forum.murator itd tam znajdziesz duży temat o tym. Warto zrobić samemu reku gdyż za 6 tys nie kupisz reku z tej klasy wymiennikiem i wentylatorami EC.
Niestety ceny poszły w górę, ja dostałem wycenę że montaż z uruchomieniem w mieszkaniu że strychem 60m² 12000zl. 3 wywiewy oraz 3 nawiewy.. Pytanie czy kombinować ten diy i jakiej mocy wszystko czy lepiej zapłacić majstrowi. Pozdro i podziwiam
Chętnie wejdę w spółkę i pomogę w produkcji podzespołów. Mam dużo wolnego czasu i do czegoś mógłbym się przydać. A swoja droga to też chce takie reku u siebie zainstalować.@@DamianB_784
Pomysl fajny lecz autor filmu tak wytlumaczyl aby nikt kto nie ma wiekszej wiedzy i umiejetnosci nie zrobi tego. Film dla filmu pochwalil sie i tyle reszte kazdy niech sobie szuka.
0.15; 0.19 ventilatory naprzeciw siebie; 0,21 wentylatory obok siebie, chyba coś nie poszło w czasie budowy rekuperatora, i w czasie budowy koncepcja się zmieniła
+Grzegorz Kunas zgadza się :) na początku wentylatory były w złych miejscach i przebieg powietrza nie był "przeciwprądowy" a tylko taki umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności. Na szczęście zauważyłem błąd jeszcze przed silikonowaniem itd wiec zamiana miejsc była łatwa. Pozdrawiam :)
@@DamianB_784 Mnie to fizycznie boli - gdy widzę rażące błędy. Stąd uwaga. Zresztą pomyśl - jeśli ktoś nie wie jak pisać, to rodzi się podejrzenie, że może również nie wiedzieć o czym pisze. :-) Jak to zweryfikować? :-)))
Witam. Jestem w trakcie robienia rekuperatora i chcialbym zamontowac takie sterowanie w moim reku. Bylbym wdzieczny o przeslanie schematu sterowania na poczte. Janusz23gn@interia.pl. Pozdrawiam
Czy wymiennik przeciwprądowy jest do kupienie www.klingenburg.pl zaprzestał produkcji do odwołania ? Jak ktoś zainteresowany innymi wentylatorami to tutaj moje rozwiązanie na standardowych 120x120 łączonych szeregowo gdyby się uprzeć można i więcej połączyć. th-cam.com/video/ssD8FKxlvWE/w-d-xo.html
Na bieżąco!
Brrrrrrr....
Super projekt!
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Piękne wykonanie ! Niepokoi mnie tylko jedna sprawa, nie zauważyłem mianowicie żadnego systemu odprowadzenia skroplin kondensatu. To wróży dość duże problemy w miesiącach zimowych, czyli tych w których najbardziej liczymy na sprawny reku. Wiem coś o tym bo użytkuję kupiony reku , w którym producent zapomniał uszczelnić rurkę odpływową z tacki zbiorczej pod wymiennikiem . To właśnie wyrobiło mi wyobrażenie o ilościach wody jaką "produkuje " wymiennik. Niestety wełna w stropie też się o tym przekonała :(
+raaster69 Dziękuję za komentarz. Rurka będzie zamontowana jak tylko reku trafi na swoje miejsce w nowym domku. Zdecydowałem ze montaż jej teraz utrudni jego przechowywanie i instalacje. Cieszy mnie że wykonanie się podoba. Pozdrawiam :)
Witam. Mógłbym prosić o schemat elektroniczny podłączenia?? Oraz jakieś schematy bądź podpowiedzi. Mega projekt i mam zamiar również zbudować podobną rekuperacje. Dzięki za świetny projekt ;)
Hello! What tasks does the panel perform? Where did you get the panel? (thermometer)
Zastanawiam sie jeszcze nad zagadnieniem zastosowania filtrów: filtr powiniem być na wejściu świeżego powietrza (czerpnia) i na wyjściu zużytego, jeszcze przed odzyskie ciepła,. Ten pierwszy oczyści powietrze z pyłów, muszek, pająków, zapachow itd w zależności o zastosowanego typu. Drugi oczyści zużyte powietrze wyciągnięte z domu. Dzięki temu nie zapchamy wymiennika. Na początku filmu widać wersje poprawną a poźniej już do końca widać błędnie ulożone filtry. Czy faktycznie tak jest?
+Grzegorz Kunas Nie. Na końcu filmu jest poprawnie. Jeden filtr na czerpni z zewnątrz drugi filtr na wyciągu z wewnątrz budynku. Oba są przed wymiennikiem. Pozdrawiam :)
Witam chętnie sam zbuduje ale problem z znalezieniem dostawcy wymiennika i wentylatorów w tych cenach
Projekt i wykonanie przepiękne, aż miło się patrzy. Muszę zdecydować się na rekuperację z uwagi na zbyt dużą wilgotność. Takie materiały dodają otuchy gdy ceny urządzeń przyprawiają o ból głowy. Czy możesz się podzielić gotowymi wymiarami (schematem) aby można było również samodzielnie wykonać taki rekuperator? Serdzczenie pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.
Na filmie są dwie różne konfiguracje rekuperatora (inna lokalizacja wentylatorów), która jest poprawna? Rozumiem, że wentylatory działają tylko w jednym kierunku, jako tłoczące? Gdzie kupowałeś wymiennik ciepła?
Fajnie wygląda i cena. Po aktualnych podwyżkach renomowanych firm rekuperatory mają ceny kosmiczne.
Nie wiem co się stało, ale aktualnie znikł rynek wymienników, albo ja nie umiem szukać. Ceny są jakieś kosmiczne w okolicach 1500 - 2400 za sam wymiennik i to często krzyżowy
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Witaj ponownie, tym razem jestem już krok dalej i rekuperator mam już wykonany ale nie w 100%. Mam pytanie jak wykonałeś odpływ skroplin, po której stronie czy po obu stronach i jaki syfon zastosowałeś ?
I to jest właściwe pytanie.
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Fajna robota,
A mógłbyś coś więcej powiedzieć o sterowaniu? Jakie elementy wchodzą w jego skład? Dzięki
+Karol Mitura Sterowanie to termometr 8 kanałowy z termostatem. Do tego idą przekaźniki które przełączają potencjometr prędkości EBMow na drugi potencjometr o obniżonej prędkości obrotowej. Równolegle do termostatu rozmrazajacego jest podłączony czujnik czadu dymu itp.
jak tam dalsze testy? jak wygląda sprawność w większej różnicy temperatur?
Witam. Poczekam jeszcze trochę na większe mrozy i nagram odcinek z tego jak to działa. Jesteśmy zadowoleni z jego pracy, ciszy a w razie czego też mocy gdy trzeba przyłożyć wentylatorom gdy się na kuchni cos przypali etc.
Cześć, jak i na jakiej zasadzie skonstruował Pan sterownik?
Też jestem ciekaw co to za sterownik
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Podziwiam, popieram, tyle tylko, że "bieżący" pisze się przez "ż". -;--)
A sorki ;) pozdrawiam :)
a jak zamarznie gdy na zewnatrz-15 skoro to wymiennik plytowy to co dmuchacie suszarka do wlosow?
Spokojnie wszystko działa w największe mrozy bez suszarki do włosów ;)
Na dzisiaj to około 4tyś za same wentylatory a gdzie reszta :)
Można je załatwić taniej na olx co jakiś czas się pokazują. Trzeba obserwować. Nowy wentylator EC EBMpapst to ponad połowa sukcesu całej instalacji nawiewno-wywiewnej.
Rozważam budowę rekuperatora i nurtują mnie zawsze te same pytania. Obiegi nawiew/wywiem i sprawa filtrów antysmogowych chociażby? Powinny być na wejściu i wyjściu aby układ był czysty?
Jeżeli mieszkasz w okolicy gdzie jest smog w powietrzu to oczywiście że warto zamontować filtr antysmogowy na czerpni. Dbasz w ten sposób o wymiennik ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Pozdrawiam :)
Troche za duza wydajnosc tych "wiatraczkow" moim zdaniem, z tego co czytalem, to na chalupke 150 m2 wystarczy miedzy 400-600 m3/h a ty masz prawie 2 k :), pisze czysto teoretycznie :) z tego co czytałem :P, chyba ze masz chalupke pi x oko 500 m2.
Dzięki za komentarz. Mają one wydajność 820m3/h każdy. Pamiętajmy jednak że przy rekuperatorze pracują one w odwrotnych kierunkach. Jeden dmucha do domu, drugi wyciąga na zewnątrz. Dlatego nie sumuje się ich wydajności. Więc wydajność centrali wentylacyjnej to max 820m3. Moja kubatura domu to coś poniżej 800m3. Więc są skrojone na miarę żeby w razie potrzeby wymienić całe powietrze w domu "wietrzenie" w ciągu 1 godziny. W praktyce chodzą tak, że oba pobierają wyłącznie 30watow mocy. Ich moc max wspólna to 238W.
@@DamianB_784 A jak z poziomem hałasu na różnych "biegach"?
Brawo!!! ja też chcę taki zbudować. pomógł byś mi? jakiś wykaz części? Proszę!!!
Nie mam wykazu części. Wszystko na tzw pałę robione. Kupiłem bodajże 5 listków styroduru i zacząłem rysować na papierze jak to mniej więcej ma wyglądać. Styrodur 500tka musi być. Najtwardszy jaki da się kupić. Od tego zacznij. Później pisz na maila hudy14777@o2.pl. pozdrawiam
Ok. Wielkie dzieki za odpowiedź.
Udostępniasz może gdzieś schemat sterownika? Sam myślę o zrobieniu czegoś na Arduino ale to jest raczej jak strzelanie z armaty do kanarka ;-)
Sterownik jest do kupienia na allegro. Jest to termostat 8 kanałowy. Szukaj :)
Witam . Bardzo spodobała mi sie twoja wizja na to ze sam go zbudowałeś. Uważam ze nie ma sensu wydawać dużo kasy na produkty które robią to samo
Interesuje mnie jednak jak to dziala po po upływie tego czasu od budowy zmieniłeś coś ?? Sam zastanawiam sie nad budowa dla siebie na własne potrzeby ale bardziej interesuje mnie wymiennik z odzyskiem wilgoci i zrobił bym go w postaci duo. Pozdrawiam
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Witam, można wiedzieć jak się sprawuje taki system po kilku latach? Z góry dzięki za info.
Świetnie się sprawuje i jestesmy mega zadowoleni z rekuperacji w domu. Ostatnio zakupiłem presostat i podłącze go z jakąś kontrolna aby informował o konieczności wymiany filtra. Tego mi jeszcze brakowało. Pozdrawiam :)
Możesz podzielić się informacją co to za płytka do sterowania i odczytu?
Arduino wyświetlacz i program obecnie używam żaby to wyświetlać
@@DamianB_784 ciężko to ogarnąć żeby to działało.
Nie trudno. Proste jak budowa cepa :)
@@DamianB_784 podobnie jak z maliną ze wgrywa się program itd?
Nie do końca. Resztę pisz na fb. Damian Brydniak
Super !!! Zastanawia mnie tylko jak Ciche jest to urządzenie? Czym najlepiej jest wyciszyć ściany rekuperatora czy komory z wentylatorami?
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Witam w takim razie jak maja byc rozmieszczone wentylatory ?
Na przeciwko siebie czy obok siebie?
?????
@@phantom3dji45 witam. Mają być obok siebie jeśli wymiennik jest ustawiony pionowo tak jak u mnie. Na początku budowy byl to błąd konstrukcyjny, na szczęście wyłapałem to na czas :) dodatkowe korzyści w umieszczenia wymiennika pionowo to przedewszystkim szybsze i łatwiejsze odladzanie go.
Jakieś ciekawe wnioski po kilku latach?
Wentylatory dalej pracują bez problemów. W zimie musi chodzić na minimum bo przesusza powietrze. Teraz w lecie chodzi pobierając 30wat, wystarczająco a zarazem w pomieszczeniach niesłyszalnie. Filtry mogłyby mieć większą powierzchnię filtracji, gdy zamontuję tkaninę F7 jest zatkana po 2 tygodniach, przy podstawowej G4 pracuje około 3 miesiące zanim presostat ustawiony na 20 Pa się zaświeci. Pozdrawiam :)
Można jakieś wymiary i więcej szczegółów?:) właśnie jestem na kupnie ale widzę że będę sam próbował dzialac:).
Pozdrawiam
Witam. Czy do tych wentylatorów można zainstalować zwykły regulator obrotów?
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
super robota
gdzie można kupić sam taki wymiennik?
Na stronie klingenburg.pl wyślą program żeby sobie policzyć jaki wymiennik potrzeba do konkretnego domu i potem składa się zamówienie. Taki wymiennik nie ma porównania pod względem wykonania z tymi montowanymi fabrycznie w rekuperatorach.
@@DamianB_784różnica na plus?? Co takiego zauważyłeś?
Zrób opracowanie / Załaduj na Google Doc's / Udostępnij == załamanie rynku rekuperacyjnego XD
cześć, to cudo działa cały czas, jak wrażenia?
Jesteśmy bardzo zadowoleni. Żadnych problemów nie było do tej pory. W sumie jest to zbudowane z najwyższej dostępnej jakości komponentów, łaski nie robi. A
Filtry wycięte mam na zapas, na 2 lata do przodu. 30 minut roboty. Szczerze wątpię żeby reku nawet za 10k miał porównywalne parametry. A obsługa WiFi i te pierdoly? Po co to komu. Szwyt marketingowy.
@@DamianB_784witam, pytanie o wymiennik, czy on jest wykonany w całości z aluminium, czy tylko obudowa. Pozdrawiam
@@marcin84m2 obudowa jest z kwasowski a płyty wymiennika to pofalowane aluminium.
czy te wartości temperatury były przy takich samych obrotach wentylatora wyciągowego
i nawiewnego
Witam. Tak ale test był robiony w głupich warunkach. Lekko mówiąc. Teraz reku już na budowie śmiga i sprawność wynosi mi takie realne 80-90proc. Nie do końca wiem dlaczego sprawność się wacha, może kwestia wilgotności powietrza usuwanego z domu.
@@DamianB_784 witam ja nie jestem zwolennikiem wymuszonych obiegów ja kocham grawitację tak jak w wymianie powietrza jak i ogrzewaniu domu powód jest banalnie prosty to działa za darmo znam również słabe strony tego rozwiązania ale nawet te słabe strony nie zmienią mojego podejścia do tego zagadnienia natomiast co do straty w wymuszonym obiegu radzę wentylatory nastawić na tę samą wartość obrotową i zmierzyć temperaturę na czerpni i na wyrzucie i na podstawie różnicy kolega dokładnie uzyska informację co do strat takiego wymiennika gdyby były zbyt wielkie pozostaje do systemu dołączyć wymiennik gruntowy bo rozumiem że na tym etapie budowy to już za późno na tradycyjne kominy
@@DamianB_784 oczywiście że wilgotność ma wpływ na różnicę ale ważniejsza jest wilgotność wewnątrz budynku ponieważ zarówno ogrzewanie jak i rekuperacja prowadzi do spadku wilgotności do niebezpiecznych wartości wewnątrz budynku i tu radzę ja kontrolować i korygować ja aby utrzymać wilgotność na poziomie 40% muszę odparować w sezonie grzewczym 800 litrów wody
@@jacekgajdzik1197 wentylatory pracują z dokładnie takimi samymi obrotami. Spięte są kablem tacho.
Cześć! Wymiennik nie ma by-pass'u ? co w przypadku zalodzenia wymiennika ?
+winuser666 nie ma bypassu w wymienniku. W przypadku oblodzenia wymiennika czujniki temp i ciśnienia wykrywają to i obroty wentylatora nawiewnego zmniejszanie są do minimum aż do czasu rozmrozenia wymiennika. Jednak trwa to trochę długo i zdecydowałem się na montaż nagrzewnicy kanalowej. Pozdrawiam :)
A co w przypadku letniego przewietrzania nocnego? 95% sprawności będzie wadą takiego rozwiązania...
@@marekwudarczyk4129 będzie działać na odwrót. Latem będzie schładzać. Bajpas by się przydał... Zwłaszcza że nie problem go zrobić. Nagrzewnica wstępna to konieczność... Chyba żeby zrobić bardzo długi kanał od czerpni w cieplym miejscu i mocno zaizolowany... Ale i w to wątpię. Nagrzewnica musi być.
@@DamianB_784 witaj. Jak rozwiązałeś sterowanie nagrzewnicą. I jakiej mocy masz nagrzewnicę? Bo mam problem z moim rekuperatorem że też zwalnia Nawiew a wyciąg idzie w górę przy ujemnych temperaturach. Ale to działa mizernie. I noszę się z zamiarem kupna nagrzewnicy wstępnej. Ale nie wiem jaka moc by wystarczyła i jak nią sterować. Mogę ewentualnie przy większych nakładach zastosować nagrzewnicę wodną. W zimie i tak grzeję grzejnikami więc nie wiem czy to nie był by dobry pomysł.
Witaj. Nie mam żadnej nagrzewnicy. Wywaliłem :) Przed rekuperatorem zamontowałem rurę 3 drożną z klapą. Na niej siłownik. Jeśli temperatura nawiewu spadnie do 14*C klapa w trojniku zamyka się na dopływ powietrza z zewnątrz a otwiera na powietrze z wewnątrz. Po sięgnięciu temp nawiewu 20*C klapa wraca do pierwotnego stanu. Jeśli układ ciągnie powietrze z wewnątrz wentylator wyciągowy z domu zwalnia prawie do zera. Po to by:
1. Nie tworzyć podciśnienia w domu.
2. By wentylator przypadkiem nie zaciągał kropel wody.
czy Twój rekuperator ma odprowadzenie skroplin?
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
A gdzie jest odprowadzanie skroplin?
Już jest :) nie robiłem bo nie wiedziałem jaką rynienkę mi zrobią z kajnerki. Tzn w którym punkcie dokładnie będzie spust.
Skad nabyłeś wymiennik i wentylatory ?
Cześć .Wymiennik pewnie z firmy z Świdnicy. W 1:08 jest nazwa firmy.
Witam. Jest dostępny schemat z wymiarami do tego rekuperatora?
+Aleksander Sudoł - CEB.COM.PL Charakterystyka Energetyczna Budynków Witam. Dziękuję za komentarz. Mam gdzieś narysowany odręcznie. Jeśli to wystarczy to mogę udostępnić. Proszę podać @ do Pana. Pozdrawiam :)
Poproszę się nie obawiać, chcę to wykorzystać do celów prywatnych oleksudol@gmail.com
Pozdrawiam
+Aleksander Sudoł - CEB.COM.PL Charakterystyka Energetyczna Budynków Witam. Podeślę jak tylko będę miał dostęp do komputera na którym zostało to zaprojektowane. Ogólnie wymiary bardzo proste.
Poradnik Komputerowy Comp-Clinic Witam , skromnie zapytam czy można by poprosić o schemat rekuperatora z sterownikiem , lucloc81@gmail.com Dziękuję :)
Witam jestem także zainteresowany schematem chciałbym dla swoich potrzeb dom 140 m2.robert12376@wp.pl,
Czy ktoś wie gdzie kupić sam wymiennik ciepła?
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Proszę Pana... Ten wymiennik według mnie nie ma sprawności 95% Widać, że do wyrzutni dochodzi powietrze podgrzane przez energię dostarczaną do wentylatorów(ponad 1 stopień), zatem od temperatury nawiewu również należałoby odjąć około 1 stopnia. Bardzo proszę o wyniki z okresu zimowego. Jeszcze warto zauważyć, że im słabsza praca wenylatorów tym sprawnosc wymiennika lepsza. Za miesiac pochwalę sie moimi wynikami. Ja mam wymienik GS 16 na pół metra;]
+Donald Tusk Dzięki za komentarz :) akurat nie z tego filmiku robiłem odczyty sprawności. Tutaj na filmiku rekuperator był włączony na korytarzu i podłączony tylko jedną rurą na czerpnie. Sprawdzałem tylko czy sterowanie działa dobrze itd. Czyli rozumiem że budował Pan własny reku? Pozdrawiam :) chciałbym zdjecia zobaczyć... hudy14777@o2.pl... jakby Pan mógł to chętnie obejrzę :)
@Michał Socha - czy masz już może wyniki? ;-)
Witam super sprawa mam pytanko skontaktowali byśmy się? może dogadalibyśmy sie co do budowy takiego cuda:D
Witam. Cieszę się że się podoba. Nie wykonuję ich na zlecenie ponieważ zwyczajnie nie mam czasu. Mogę pomóc, doradzić w budowie. Pozdrawiam.
@@DamianB_784 Acha Ok szkdoa trochę ale i tak super pomógł byś dobrać wszystkie podzespoły pod wymiennik enalpiczny thessla green? i pytanko jaki rodzaj wymiennika Ty masz zastosowany i czy nie osusza Ci za bardzo powietrza?
A nagrzewnica wstępna?
Nie ma. Siłownik otwiera czerpnię na dom gdy wymiennik podaje zbyt niską temperaturę i wtedy go rozmraża.
@@DamianB_784 masz na myśli że otwiera bypass ?
Dolot powietrza z czerpni masz zamknięty?
To jak to ma działać?
Nic nie rozumiem
Proszę zdradź, gdzie kupiłeś te wentyle za 800 za 2 sztuki.. Na TME dali mi teraz ofertę na ok 1700 za sztukę.. KOSZMARNA cena
+Zbigniew Rabęda szukaj na olx. Sprzedaje od czasu do czasu gość te modele. Nowe oryginalne wentyle ebm. Świetne są. Ciche podczas normalnej pracy a jak podkrecisz na maxa to (wierz mi lub nie) z dwóch metrów od wentyla obiad z mojego talerza wylądował na ścianie :)
@@DamianB_784 Od Kamila brales?
Szkoda że nie opowiedziałeś krok po kroku jak to wszystko zmontować,a co zwrócić uwagę itp...łapka leci gratuluję
+Mariusz z Sieradz Dzięki za komentarz. Wiesz, nie opowiadałem gdyż zdjęcia z których było montowane wideo były robione tak dla siebie. Później stwierdziłem ze zmontuje i wystawie film gdyż efekt pracy był zadowalający :)
Na co zwrócić uwagę? Na szczelność. Nie ma prawa łapać lewego powietrza. Trzeba też obliczyć odpowiedni wymiennik by działał sprawnie w konkretnym budynku.
Szkoda bo jeśli by było bardziej szczegółowo omówione,wytłumaczone to może też bym zaryzykował i zrobił sam a takto musze szykować około 6tysiaków:(
+Mariusz z Sierad Poczytaj pooglądaj o tym. Forum.murator itd tam znajdziesz duży temat o tym. Warto zrobić samemu reku gdyż za 6 tys nie kupisz reku z tej klasy wymiennikiem i wentylatorami EC.
Niestety ceny poszły w górę, ja dostałem wycenę że montaż z uruchomieniem w mieszkaniu że strychem 60m² 12000zl. 3 wywiewy oraz 3 nawiewy.. Pytanie czy kombinować ten diy i jakiej mocy wszystko czy lepiej zapłacić majstrowi. Pozdro i podziwiam
Chętnie zakupie taki rekuperator
Niestety nie robie ich na sprzedaż chociaż już z 15 ofert kupna miałem :) musze to przemyśleć.
Chętnie wejdę w spółkę i pomogę w produkcji podzespołów.
Mam dużo wolnego czasu i do czegoś mógłbym się przydać.
A swoja droga to też chce takie reku u siebie zainstalować.@@DamianB_784
Witam
Można złożyć zamówienie?
Pzdr
Pomysl fajny lecz autor filmu tak wytlumaczyl aby nikt kto nie ma wiekszej wiedzy i umiejetnosci nie zrobi tego. Film dla filmu pochwalil sie i tyle reszte kazdy niech sobie szuka.
Pomogę na Facebooku Damian Brydniak proszę szukać ;)
0.15; 0.19 ventilatory naprzeciw siebie; 0,21 wentylatory obok siebie, chyba coś nie poszło w czasie budowy rekuperatora, i w czasie budowy koncepcja się zmieniła
+Grzegorz Kunas zgadza się :) na początku wentylatory były w złych miejscach i przebieg powietrza nie był "przeciwprądowy" a tylko taki umożliwia uzyskanie wysokiej sprawności. Na szczęście zauważyłem błąd jeszcze przed silikonowaniem itd wiec zamiana miejsc była łatwa. Pozdrawiam :)
Jak może próbować uczyć czegokolwiek ktoś, kto pisze "bierząco"? ;>>>
Aj tam, nie czepiaj się :)
@@DamianB_784 Mnie to fizycznie boli - gdy widzę rażące błędy. Stąd uwaga. Zresztą pomyśl - jeśli ktoś nie wie jak pisać, to rodzi się podejrzenie, że może również nie wiedzieć o czym pisze. :-) Jak to zweryfikować? :-)))
@@emesdestrojer1569 jest ryzyko - jest zabawa !
@@przemysawsykua216 No... Nie wiem, czy jestem przekonany! :-)
@@emesdestrojer1569 Posmaruj sobie Voltarenem Max tylko nie wiem, czy oczy, czy całą głowę?
Projekt fajny ale dobrze by było zapisać sie na kurs ortografii aażeby na ''bierząco'' pisać bez błędów,
Oj czepiasz się :) pozdrawiam :)
Albo "aażeby"
Witam można prosić o shemat i wymiary rekuperatora i częsci do sterowania przedstawiony starczy na dom 100m2? email koniu57@gmail.com z góry dziekuje
Witam.
Jestem w trakcie robienia rekuperatora i chcialbym zamontowac takie sterowanie w moim reku. Bylbym wdzieczny o przeslanie schematu sterowania na poczte. Janusz23gn@interia.pl.
Pozdrawiam
Witam. Niestety nie posiadam schematu, zrobione na pałę :) w razie pytań proszę pisać na facebooku na stronie firmowej comp-clinic :) Pozdrawiam :)
ma ktoś na sprzedaż?
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
jeśli można to poprosił bym też schemacik na maila ( marcinx00@poczta.onet.pl ) do własnego użytku bo też mam w planach na takich silnikach to zrobić
Witam. Niestety nie posiadam schematu, zrobione na pałę :) w razie pytań proszę pisać na facebooku na stronie firmowej comp-clinic :) Pozdrawiam :)
Czy wymiennik przeciwprądowy jest do kupienie www.klingenburg.pl zaprzestał produkcji do odwołania ?
Jak ktoś zainteresowany innymi wentylatorami to tutaj moje rozwiązanie na standardowych 120x120 łączonych szeregowo gdyby się uprzeć można i więcej połączyć.
th-cam.com/video/ssD8FKxlvWE/w-d-xo.html
Polecam producenta: Recair plastikowe wymienniki o dużej powierzchni. Stosowane np. W Frapolowskich rekuperatorach I małych centralach wentylacyjnych
Plastikowe wymienniki są tańsze ale slyszalem dużo że się rozklejają i inne cuda się dzieją. Może nie wszystkich producentów.
@@DamianB_784
Nie spotkałem się z takim przypadkiem... A miałem ich w rękach setki.. Tak samo jak tych aluminiowych..
Poprosze o schemat sterownika dziekuje info@pro-car.pl
Witam prosze o papierologie do stworzenia takiego cacka kamil.skiermanski@gmail.com
Super !
Jest mała aktualizacja na kanale więc jeśli dalej zainteresowany to zapraszam do komentowania nowego filmu :)
Witam.tez poprosiłbym o schemat na kosbud@vp.pl
Niestety nie mam schematu do niego :( narysowałem go na kartce i tyle.
Rowniez prosze o szczegoly na adam.pasinski@onet.eu
Proszę pisać na Facebooku Damian Brydniak jeśli chcecie znać szczegóły.