SPACER ZIELARSKI. W GOŚCINIE U DRZEW #2 - WIERZBA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ก.พ. 2024
  • Cześć, tu Małgosia z ‪@NaZiolowej‬ . Cykl „W gościnie u drzew" dedykuję drzewom i krzewom.
    Bohaterką dzisiejszego odcinka jest wierzba (Salix).
    W Polsce można spotkać około 30 gatunków drzew z tego rodzaju.
    Najpopularniejszym surowcem zielarskim wierzby jest kora. Najlepsza jest kora z młodych gałązek. Zbiera się ją wczesną wiosną, jeszcze zanim pojawią się liście. Zdejmuje się ją nożykiem (nacina się korę w poprzek, na dwóch końcach odcinka (około 10-15 cm) i od tych końców nacina się się go wzdłuż. Dzięki temu łatwiej i szybciej zdjąć korę. Kolejny krok to lekkie rozdrobnienie surowca (lekkie, bo te właściwe następuje dopiero przed użyciem!) i suszenie. Suszy się rozłożoną cienką warstwą w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Dobrze ususzona kora musi szeleścić i łamać się.
    Sięga się też po kwiatostany wierzby, czyli tak nam znane „bazie", „kotki". Zbiera się je przed pełnym rozwojem (w fazie białej) lub po dojrzeniu (faza żółta, zielono-żółta). Można z nich zrobić lecznicze winko, odwar na mleku.
    Działanie wierzby:
    przeciwbólowe, napotne, przeciwgorączkowe, uspokajające, rozkurczowe, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne, przeciwzakrzepowe.
    Zastosowanie:
    - gorączka, przeziębienie i grypa,
    - nerwobóle,
    - migrena, bóle głowy,
    - bóle reumatyczne, zapalenie stawów, gościec.
    Bezpieczeństwo:
    - uczulenie na salicylany,
    - ciąża, laktacja,
    - ostrożnie w przypadku wrzodów żołądka, chorób nerek, wątroby.
    Co można zrobić z wierzby
    - napar (choć, jak mówiłam, będzie on najsłabszy w działaniu). I z tego powodu trzeba pamiętać, by spożywać go, gdy osiągnie temperaturę około 50 stopni Celsjusza. 1 łyżka surowca („bazi") na 1 szklankę przegotowanej, gorącej wody (może być mleko z miodem).
    - odwar: 3 łyżki rozdrobnionej kory wierzby zalać dwoma szklankami zimnej wody, przykryć pokrywką i gotować przez około 15 minut. Zdjąć z ognia. Ostudzić, przecedzić.
    - kąpiel dla stóp (przeciwgrzybiczna, osuszająca stopy, zmniejszająca potliwość stóp)
    Przygotuj odwar (jak powyżej). Gdy go zdejmiesz ognia to dodaj 1 łyżkę liści szałwii. Pozostaw na 15 minut. Odcedź i wlej do miski z wodą. Mocz stopy 15 minut. Dokładnie osusz, a do kremu do stóp dodaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego (wymieszaj krem z olejkiem i wmasuj w stopy, zwłaszcza w miejsca, które zaatakowała grzybica).
    - nalewka w proporcji 1:3 (przeciwbólowa, do nacierania stawów): 1 część kory (rozdrobnionej) z rocznych gałązek, 3 części gorącego alkoholu o mocy 3 30-40%, pozostawić na14 dni, codziennie wstrząsać. UWAGA! Ostrożnie z podgrzewaniem alkoholu! Nigdy nie robi się tego na otwartym ogniu (np. kuchenki gazowej). Najlepiej w kąpieli wodnej, na kuchence (np. elektrycznej).
    Ciekawostki o wierzbie:
    Witkom wierzbowym przypisywano moce magiczne : pomagały wypędzać czary, złe duchy, choroby. Aby pozbyć się zimnicy (malarii) nasi przodkowie o wschodzie słońca trzykrotnie obiegali wierzbę wołając: "Niech ciebie trzęsie, mnie słońce grzeje!".
    W bólach uszu sięgano po sok z liści i korę wierzby zmieszaną a z olejkiem różanym.
    Leonard de Verdmon Jacques w dziele „Kuracja roślinna" napisał, że masa z utartych liści wierzbowych z octem może zniszczyć brodawki i kurzajki! Tego jeszcze nie próbowałam, więc zanosi się, że glistnik będzie miał konkurencję (wszak to jego sok orężem jest w walce z powyższymi:-)).
    Tylko... musiałabym sobie wyhodować jakąś kurzajkę...brrr!!
    Do usłyszenia w kolejnych odcinkach cyklu „W gościnie u drzew".
    W tym opisie korzystałam z wiedzy własnej, jak i publikacji dr Różańskiego, a także książki „Na początku było drzewo" (praca zbiorowa pod red. A. Rodak-Śniecińskiej, warszawa 2011).
    Film, jak i jego opis mają wyłącznie charakter edukacyjno - informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej ani fitoterapeutycznej.

ความคิดเห็น • 4

  • @annap3454
    @annap3454 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję Pani Małgosiu za tą cenną poradę!!! Cudnie❤nie rozumiem czy korę wierzby też gotujemy w tłuszczu? Czy robimy napar? A jak często w ciągu dnia i jak długo można to pić?

    • @NaZiolowej
      @NaZiolowej  4 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo dziękuję za to pytanie💚Już uściślam: czysty kwas salicylowy łatwo rozpuszcza się w etanolu (alkoholu) oraz oleju rycynowym. Słabiej w wodzie, ale oczywiście napar, czy odwar z kory wierzby tez będą mieć działanie napotne, przeciwgorączkowe, czy przeciwbólowe. Bo (poza wymienioną) zawierają jeszcze inne substancje czynne o podobnym działaniu. Trzeba tylko pamiętać, że kora wierzby lubi ciepłą wodę, dlatego napar lub odwar z kory wierzby powinno się pić ciepły lub bardzo ciepły (temperatura minimum 50 stopni Celsjusza).

    • @NaZiolowej
      @NaZiolowej  4 หลายเดือนก่อน +1

      Mocniejszy w działaniu będzie odwar. Podlinkowuję stronę dr Rózanskiego, na której wspomina o dawkowaniu: rozanski.li/438/wierzba-salix-w-praktycznej-fitoterapii/

    • @annap3454
      @annap3454 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@NaZiolowej Dziękuję Pani za radę i link :) życzę dobrych i zdrowych spacerów 🤗🤗🤗