kurde ale akcja nigdy nie sadzilem ze to jeden czlowiek wszystko robil :ooo dobry typo a ty masz koles dobry glos, nie zanudzasz, sztos sie slucha, ja to sie srednio w takich rzeczach obracam ale moze nawet zostane jak cos jeszcze bedziesz robil. leci sub i czekam co dalej moze tez tak fajnie
To prawda. Istenie nawet projekt banknotu 50 milionów. Jednak z powodu tego, iż projekty te nigdy nie zostały zatwierdzone, postanowiłem o nich nie wspominać w tym materiale.
7:39 -- "Banknot nigdy nie wyszedł poza Mennicę Narodowego Banku Polskiego". Banknoty produkowała i produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych a nie "Mennica", naprawdę musiał pojawić się taki błąd w materiale o człowieku który związany był właśnie zawodowo z PWPW...
Oczywiście racja, jest to przejęzyczenie z mojej strony. Użyłem słowa "mennica" jako synonim, bo jest krótsze, bardziej pasowało mi do scenariusza i spodziewałem się, że każdy zrozumie o co chodzi. Ale prawda, powinno być "Banknot ten nigdy nie wyszedł poza budynek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych".
6:40 "był to pierwszy polski banknot z wizerunkiem kobiety" ...ciekawe, ponieważ w latach emisji: 1919 - 1 Marka Polska, 20 Marek Polskich, 500 Marek Polskich: królowa Jadwiga, 1920 - 5000 Marek Polskich: królowa Jadwiga, 1922 - 10000 Marek Polskich: głowa dziewczyny, 1928 - 10 złotych: profil głowy kobiety, 1930 - 5 złotych: Stanisława Serafińska, 1931 - 20 złotych: Emilia Plater 1936 - 2 złote: Dobrawa, 1936 - 20 złotych: Emilia Plater 1948 - 20zł: tzw. "Anielka" Nie wspomniałeś też nic o denominacyjnej serii "miasta polskie", która nie została wprowadzona do obiegu.
Tak, to prawda. Ale nie do końca (;. Warto zaznaczyć, że wszystkie "Banknoty" przed 5000zł (z Fryderykiem Chopinem) były Biletami Skarbowymi, a nie Banknotami. Różnica jest niewielka, ale jednak (;. Nawet na widocznych na nagraniu starych banknotach poniżej nominału 5000zł można zauważyć napis "Bilety emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce" - obecnie słowo "Bilet" zostało zamienione na "Banknot". Stąd właśnie stwierdzenie "Był to pierwszy polski banknot z wizerunkiem kobiety" jest poprawne, gdyż był to również dopiero trzeci banknot w historii Polskich środków płatniczych. Natomiast jeśli chodzi o serię "Miasta Polskie" mam w planach zrobić osobny materiał o polskich banknotach. Tam o nich dokładniej opowiem (: Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości. Pozdrawiam (:
@@czarnywilk Różnica między biletem a banknotem to jak różnica między pokrowcem a etui. Znaczy to samo i jest tym samym. Ze zmianą nazwy nie zmieniła się rola takiego pieniądza. Słowo banknot jest obcojęzyczne (bodaj pochodzenia niemieckiego) które "pokochaliśmy" w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Na banknotach (czy też biletach) 10 i 20 złotych na odwrocie również widnieje "banknot" (1982). Zasadniczo, byłem przekonany, że "Miasta Polskie" były też dziełem Heidricha. To był film o nim więc nie ma tematu.
To prawda, że obecnie słowa "Bilet Skarbowy" i "Banknot" są używane wymiennie. Jednak wcześniej różnica była - "Bilet" określany był dla walut z parytetem złota, natomiast "Banknot" dla pieniędzy fiducjarnych. Banknoty wprowadzone po wojnie (znane wszystkim jako PRLowskie złotówki) nie były już Biletami, więc ich nazwa razem z wprowadzeniem nominału 5000zł została zmieniona. Polski Złoty po denominacji wciąż pozostał pieniądzem fiducjarnym, więc banknoty odziedziczyły nazwy po swoich poprzednikach. Warto też dodać, że wydany przez NBP album upamiętniający postać Andrzeja Heidricha również podaje Banknot 20 000zł jako pierwszy polski banknot obiegowy z wizerunkiem kobiety. pozdrawiam (;
@@czarnywilk Idąc tym tropem, pierwszym banknotem z wizerunkiem kobiety było 20 złotych z 1948 roku (wprowadzony w 1950). Tak na chłopski rozum... o ile był on jednak oparty na złocie jak już Wspomniałeś. Człowiek może napisać wszystko. Kłamstwo powtarzane setki razy też zazwyczaj staje się prawdą... taka dygresja) Pozdrawiam i życzę sukcesów.
To prawda, poprawnie końcówka nazwiska powinna być wypowiadana przez twarde "H". Dowiedziałem się tego jednak długo po przygotowaniu materiału, stąd w filmie pojawia się niemiecki akcent (;
Bardzo ciekawy materiał o ciekawej osobie. Nie dowierzałem tylko własnym uszom, gdy usłyszałem o serii "Najk" Czytelnika (4:11). Po polsku słowo Nike (grecka bogini zwycięstwa) czyta się tak, jak się pisze. O właściwej wymowie nazwiska już było w komentarzach. Ostatni zarzut to potoczna wymowa "10 złoty". W materiale z ambicjami warto byłoby jednak używać poprawnej formy "10 złotyCH" (słyszalne h) - taką staranną wymowę słowa "złotyCH" można usłyszeć np. w reklamach. Poza tym szacunek za włożoną pracę!
Serdecznie dziękuję za obejrzenie materiału. Jeśli Ci się podobało, nie zapomnij go udostępnić, a także skomentować. Pozdrawiam!
Super , wspaniały film o wielkim człowieku .
Dziękuję serdecznie!
Brawo
Dziękuję!
Super wyszło, Jarek
Dziękuję bardzo!
Gratuluję ! Masz talent. Rozwijaj go.
Dziękuję!
Świetny film! Bardzo profesjonalnie wykonany. Ciekawa treść przekazana w przystępny i fynamiczny sposób. Czekam na kolejne produkcje!
Dziękuję bardzo za te słowa!
Ciekawy dokument. Bardzo fajnie się ogląda 😀
Dziękuję!
Ciekawa osoba. Szkoda, że tak mało znana. Fajnie, że zrobiłeś ten film
Dziękuję bardzo. Faktycznie, ubolewam nad faktem, że tak mało osób go zna.
@@czarnywilk a w sumie nazwisko na każdym banknocie haha
Prawda. A mimo to tak niewielu zdaje sobie z tego sprawę...
Dziekuje za podjecie tematu
Pozdrawiam
Dziękuję i również Pozdrawiam (;
Wspaniały grafik, bardzo, bardzo dobry film, ogromne dzięki Jarku!
Dziękuję bardzo! Cieszę się, że coraz więcej osób może usłyszeć o Panu Heidrichu (:
Widać, że dużo pracy w to włożyłeś
To prawda. Nie łatwo było znaleźć informacje o nim.
kurde ale akcja nigdy nie sadzilem ze to jeden czlowiek wszystko robil :ooo dobry typo
a ty masz koles dobry glos, nie zanudzasz, sztos sie slucha, ja to sie srednio w takich rzeczach obracam ale moze nawet zostane jak cos jeszcze bedziesz robil. leci sub i czekam co dalej moze tez tak fajnie
Dziękuję bardzo! Co do następnych produkcji są zaplanowane, nawet jeszcze na ten rok. Ale wszystko zależy od czasu (:
dziękuję za flm
Nie ma za co (:
👍👍👍
Dziękuję!
To człowiek znany. Dementuję tu kilku opinii.
Najlepszy film 🥰
Pierwszy ;)
Dziękuję za obejrzenie materiału!
Andrzej Heidrich stworzył też 10,15 i 20 milionów
To prawda. Istenie nawet projekt banknotu 50 milionów. Jednak z powodu tego, iż projekty te nigdy nie zostały zatwierdzone, postanowiłem o nich nie wspominać w tym materiale.
@@czarnywilk rozumiem
Wielki człowiek
To prawda (;
7:39 -- "Banknot nigdy nie wyszedł poza Mennicę Narodowego Banku Polskiego". Banknoty produkowała i produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych a nie "Mennica", naprawdę musiał pojawić się taki błąd w materiale o człowieku który związany był właśnie zawodowo z PWPW...
Oczywiście racja, jest to przejęzyczenie z mojej strony. Użyłem słowa "mennica" jako synonim, bo jest krótsze, bardziej pasowało mi do scenariusza i spodziewałem się, że każdy zrozumie o co chodzi. Ale prawda, powinno być "Banknot ten nigdy nie wyszedł poza budynek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych".
6:40 "był to pierwszy polski banknot z wizerunkiem kobiety" ...ciekawe, ponieważ w latach emisji:
1919 - 1 Marka Polska, 20 Marek Polskich, 500 Marek Polskich: królowa Jadwiga,
1920 - 5000 Marek Polskich: królowa Jadwiga,
1922 - 10000 Marek Polskich: głowa dziewczyny,
1928 - 10 złotych: profil głowy kobiety,
1930 - 5 złotych: Stanisława Serafińska,
1931 - 20 złotych: Emilia Plater
1936 - 2 złote: Dobrawa,
1936 - 20 złotych: Emilia Plater
1948 - 20zł: tzw. "Anielka"
Nie wspomniałeś też nic o denominacyjnej serii "miasta polskie", która nie została wprowadzona do obiegu.
Tak, to prawda. Ale nie do końca (;. Warto zaznaczyć, że wszystkie "Banknoty" przed 5000zł (z Fryderykiem Chopinem) były Biletami Skarbowymi, a nie Banknotami. Różnica jest niewielka, ale jednak (;. Nawet na widocznych na nagraniu starych banknotach poniżej nominału 5000zł można zauważyć napis "Bilety emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce" - obecnie słowo "Bilet" zostało zamienione na "Banknot". Stąd właśnie stwierdzenie "Był to pierwszy polski banknot z wizerunkiem kobiety" jest poprawne, gdyż był to również dopiero trzeci banknot w historii Polskich środków płatniczych.
Natomiast jeśli chodzi o serię "Miasta Polskie" mam w planach zrobić osobny materiał o polskich banknotach. Tam o nich dokładniej opowiem (:
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.
Pozdrawiam (:
@@czarnywilk Różnica między biletem a banknotem to jak różnica między pokrowcem a etui. Znaczy to samo i jest tym samym. Ze zmianą nazwy nie zmieniła się rola takiego pieniądza.
Słowo banknot jest obcojęzyczne (bodaj pochodzenia niemieckiego) które "pokochaliśmy" w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Na banknotach (czy też biletach) 10 i 20 złotych na odwrocie również widnieje "banknot" (1982).
Zasadniczo, byłem przekonany, że "Miasta Polskie" były też dziełem Heidricha. To był film o nim więc nie ma tematu.
To prawda, że obecnie słowa "Bilet Skarbowy" i "Banknot" są używane wymiennie. Jednak wcześniej różnica była - "Bilet" określany był dla walut z parytetem złota, natomiast "Banknot" dla pieniędzy fiducjarnych. Banknoty wprowadzone po wojnie (znane wszystkim jako PRLowskie złotówki) nie były już Biletami, więc ich nazwa razem z wprowadzeniem nominału 5000zł została zmieniona. Polski Złoty po denominacji wciąż pozostał pieniądzem fiducjarnym, więc banknoty odziedziczyły nazwy po swoich poprzednikach. Warto też dodać, że wydany przez NBP album upamiętniający postać Andrzeja Heidricha również podaje Banknot 20 000zł jako pierwszy polski banknot obiegowy z wizerunkiem kobiety.
pozdrawiam (;
@@czarnywilk Idąc tym tropem, pierwszym banknotem z wizerunkiem kobiety było 20 złotych z 1948 roku (wprowadzony w 1950). Tak na chłopski rozum... o ile był on jednak oparty na złocie jak już Wspomniałeś.
Człowiek może napisać wszystko. Kłamstwo powtarzane setki razy też zazwyczaj staje się prawdą... taka dygresja)
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Dziękuję i wzajemnie pozdrawiam (;
Temat uważam za zamknięty.
ARCYDZIEŁO.
Dziękuję serdecznie!
Filmik spoko ale boli po uszach sposób i błędność wypowiadania nazwiska Pana Andrzeja
To prawda, poprawnie końcówka nazwiska powinna być wypowiadana przez twarde "H". Dowiedziałem się tego jednak długo po przygotowaniu materiału, stąd w filmie pojawia się niemiecki akcent (;
Bardzo ciekawy materiał o ciekawej osobie. Nie dowierzałem tylko własnym uszom, gdy usłyszałem o serii "Najk" Czytelnika (4:11). Po polsku słowo Nike (grecka bogini zwycięstwa) czyta się tak, jak się pisze. O właściwej wymowie nazwiska już było w komentarzach. Ostatni zarzut to potoczna wymowa "10 złoty". W materiale z ambicjami warto byłoby jednak używać poprawnej formy "10 złotyCH" (słyszalne h) - taką staranną wymowę słowa "złotyCH" można usłyszeć np. w reklamach. Poza tym szacunek za włożoną pracę!
Dziękuję za te uwagi. Byłem wtedy bardzo młody, stąd te błędy (;
Pozdrawiam