Живеем ли в държавен капитализъм? Кръг Квадрат / еп.65

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 มิ.ย. 2024
  • Атанас Пеканов, Димитър Гърдев, Кънчо Стойчев и Андрей Райчев разговарят по икономически теми в Кръг Квадрат тази седмица:
    За водещата роля на държавите в днешната икономика
    За регулациите, ръста и социална държава;
    Губи ли днес капиталистическата класа властта си?
    За това, че глобализацията се оказа отчасти икономически успешна, но политически се провали;
    За това, че днес е напълно премахната връзката между предмет и стойност;

ความคิดเห็น • 61

  • @IvanTodorov-mj1mk
    @IvanTodorov-mj1mk 3 วันที่ผ่านมา +6

    Държавата ,субсидира частният сектор ,без мнозинството от хората да получи от това ползи.

  • @evelinapopova1269
    @evelinapopova1269 5 วันที่ผ่านมา +15

    Аплодисменти и дълбоко уважение за изключителния ерудит и мислител АНДРЕЙ РАЙЧЕВ !Благодаря му че участва в това предаване,за да го направи смислено и гледаемо!Чест и почитания,г-н РАЙЧЕВ!

  • @user-ln8ph7gu4j
    @user-ln8ph7gu4j 5 วันที่ผ่านมา +7

    Не винаги съм съгласен с Андрей (в това предаване съм съгласен), но никога не ми е скучно да чуя гледната му точка. Способността му да извлича същественото и да формулира прости и разумни тези е потресаваща. Да си жив и здрав, Андрей!

  • @petkokalaidjiev619
    @petkokalaidjiev619 3 วันที่ผ่านมา +3

    Разговорът е добър пример за сблъсъците между социолози и икономисти. Андрей Райчев се опита да каже, че социалното и културното предопределят стойността, като цяло. Че икономиката, като наука, зависи от неща извън своето полезрение. За Райчев стойността е функция на пропагандата(особенно в един свят на пари освободени от обвързаност с метали). Това остана неразбрано или отречено според мен в дискусията. Влиянието на медиите беше силно подценено. Косвено и влиянието на политиците. Опираме до спор култа ли оформя икономиката или икономиката култа. Според мен е по-скоро първото. Ако второто беше вярно лидерите нямаше да могат да вземат нерентабилни решения мотивирани от културата в тяхната територия, но не това наблюдаваме в човешката история. Множество държави са падали заради лоши икономически решения т.е. за лидерите подкрепяни или търпяни от хората през годините са били по-важни неща извън икономиката на страната им (в много случаи ние имаме данни, че те са били предупредени от техни съветници, че това, което правят ще ги разори, но не се вслушват в тези предупреждения защото смятат, че има по-важни неща).

  • @user-nt7cx3dk9r
    @user-nt7cx3dk9r 5 วันที่ผ่านมา +12

    Живеем ли в демокрация е въпросът, питайте Петканов, когато има основателни притеснения за влизането ни в еврозоната и негативното отношение на мнозинството българи, защо продължаваме с тази нежелана визия за бъдещето?

  • @user-qd1gq5hh4d
    @user-qd1gq5hh4d 3 วันที่ผ่านมา +2

    Изходът е одържавяване на стратегически бизнес, като енергетиката, води, пътища, оръжие.
    Образование и здравеопазване - смесен , но с разделено финансиране.
    И частен, като правилата относно замърсяване на околната среда са ясни и строго определени, а наказанията тежки.

  • @stellageorgieva5273
    @stellageorgieva5273 5 วันที่ผ่านมา +6

    Чудесна тема,но е толкова обширна и многопосочна,че наистина има нужда от няколко продължения. Добри събеседници ,които представиха различни аспекти и се получи доста информативен разказ. Благодаря. Ще очаквам просължаване,защото това е изключително важен поглед към настоящето и бъдещето на страната и света.

  • @GeorgiKatsarski
    @GeorgiKatsarski 5 วันที่ผ่านมา +9

    Господин Пеканов, Вие наистина ли вярвате в "могъществото" на САЩ? Аз пък мисля, че това просто не е вярно.

    • @dimitargenurov9101
      @dimitargenurov9101 3 วันที่ผ่านมา +1

      Объркан жендър соросоид .

  • @pinkykleo
    @pinkykleo 4 วันที่ผ่านมา +2

    Браво, че подхващате тема! Наистина е изключително важна и се надявам много много да я развиете.

  • @user-mz3ol5lw7m
    @user-mz3ol5lw7m 5 วันที่ผ่านมา +3

    Разговорът беше много интересен, особено неща, които каза г-н Пеканов. Като човек с професия много далеч от икономиката и съответно невежа в тази област за мен беше особено интересно да науча, че в България няма десни (нали правилно разбирам "десни политици"?). Не мога да разбера обаче кое точно ни е лявото - плоският данък ли, най-ниските доходи в ЕС ли, или непрекъснато отварящата се ножица между богати и бедни. Иначе отдавна е ясно, че пенсионерите са виновни за това, че икономиката буксува, това "левите" ни политици непрекъснато ни го набиват в главите по телевизиите.

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      Пеканов е заблуден като муха удавена в сурватка.

  • @desislavakashova8937
    @desislavakashova8937 4 วันที่ผ่านมา +1

    Много добра тема.Не едно няколко предавания още, ако е възможно!

  • @katerinab9202
    @katerinab9202 3 วันที่ผ่านมา +2

    Димитър Гърдев е страхотен , научих много от него. Беше ми много неприятно, че Пеканов непрекъснато го прекъсваше :(

  • @user-js8im3bz9w
    @user-js8im3bz9w 5 วันที่ผ่านมา +9

    А бе пак никой не може да обясни нещата информирано и разбираемо като Андрей Райчев.

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      ти па Райчев незнае на чии ора е

  • @yovkanikolova2197
    @yovkanikolova2197 4 วันที่ผ่านมา +2

    Цикъла на еднополюсния свят приключи,от там и всичко,което предстои за живота на човечеството ни.

  • @GongtheBong7356
    @GongtheBong7356 4 วันที่ผ่านมา +2

    Чудесен епизод

  • @hristoivanov8665
    @hristoivanov8665 12 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Прекрасен анализ от страна на Райчев и човека от ИТН.
    Но: Едно изречение от страна на Пеканов ме втрещи : В България били ниски данъците? Това звучи като виц, който не е смешен.

  • @dimitarkostov1126
    @dimitarkostov1126 4 วันที่ผ่านมา +1

    Най-добрите!!!👍👍👍👍

  • @user-xh1tz3jv1r
    @user-xh1tz3jv1r 5 วันที่ผ่านมา +3

    То държава няма.Те държавен капитализъм сънуват.В Китай има такова животно защото държавата държи огромни капитали и ги преразпределя и създава огромни проекти.При нас няма и капитализъм - чакаме заеми и фондове да платим пенсии и да раздадем за обществени поръчки.

  • @user-mf6bi3fd2p
    @user-mf6bi3fd2p 3 วันที่ผ่านมา +3

    Държавен капитализъм в САЩ? От времето на Рейгън там държавата се намесва само когато това е в изгода на големите корпорации. Прословутото спасяване на банките по времето на Обама е типичен пример. Това ли е "държавен капитализъм"? Напомня ми на онази дефиниция, че демокрацията е управление на демократите.

    • @ronaldmcmaster9148
      @ronaldmcmaster9148 2 วันที่ผ่านมา

      Не беше ли по времето на Буш

  • @user-qd1gq5hh4d
    @user-qd1gq5hh4d 3 วันที่ผ่านมา +1

    България давайте за отрицателен пример

  • @SolNoy
    @SolNoy 5 วันที่ผ่านมา

    Аз се информирам за икономическите сътресения по света и у нас по обема на прическата на Пеканов защото съм руса душевно. Но браво на вас интелектуалците за този приятен разговор, и благодаря, разбира се.

    • @katekara9131
      @katekara9131 4 วันที่ผ่านมา +1

      България не може да избяга от лапитенаамериканците.😏

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      @@katekara9131 поне докато несе появи руската армия на Дунава.

  • @dzhunietbasri9944
    @dzhunietbasri9944 5 วันที่ผ่านมา +2

    Бог дал, Бог взел 2:54 .

  • @BoychBG
    @BoychBG 5 วันที่ผ่านมา +1

    Добра е темата..., но някак тук се "подтичва около нея"!
    Действително не е достатъчно да се реем само в надстройката, а трябва по-дълбоко да анализираме и визуализираме базата, но нека бъдат поканени "повече и по-пъргави-умове визионери" (икономисти). (Не искам да съм груб, към гостите разбира се), понеже е щекотлива темата като смес от политикономия, философия, с щипки от коментарна геоистория и политика, но нещо се губи. Нямам нищо против тези гости, но примерно ще ми е по-интересно като събеседници - икономисти (без да се сменя темата), да се изредят още няколко двойки изявени икономисти, без да се сменя темата! За да може освен ретроактивна фактология и преглед на кризата, да се получи творчески диалог за удачните и възможни визии, тенденции и геостратегия за излизане от кризата, но по НОВ начин в които решенията ще са удачни (като глобален вектор) за "разширяващи се групи от хора", въз основа на удачни "цивилизационни и глобални решения", а не чрез разпалване на войни (за нулиране на сметките, кражбите и превръщане на военните пасиви в активи), чрез досегашния способ за "горещо" нулиране на ефектите от зачестилите глобални кризи. Защото решенията в този случай се постигат за сметка на безмислени човешки жертви и пропускане на смислени възможности, което като способ е всичко друго, но не и цивилизовано и е отчасти абсурдно. А е абсурдно, защото (пак векторно) решава проблемите на "намаляваща група от хора", а това е важната "метрика", която остаряло (за мен) се нарича "социална". Просто трябва да се посочи ясно и точно, коя е основната цел на цивилизацията, която като визионерство се търси... И като център (основна цел) да се сложи (възстанови) Човека, (към който могат да се сложат епитети, като образован, здрав, емпатичен, с възможност за лично творчество и достоен живот... и т.н. и т.н.) И всичко друго като надстройка и база, ако променя мястото на човека от основна ЦЕЛ в СРЕДСТВО, (като икономика (с лихвените отношения), политика и всичко останало и в базата и надстройката), да бъде променено адекватно, и визионерски насочено.
    И тук именно да е дебата с гостите: КАК, и по кой път (глобално) ще бъде най-ефективно и безболзнено възможното решение?! А "необходимата ДЕМЕНЦИЯ" по всичко старо, познато и "велико" да се прилага по-дозирано и внимателно, за да не предизвикват ненужни фрустрации и конфликти сред т.нар. "локалисти", националисти и всякакви религиозни догмати, които не искат лесно да се разделят с визията си и "комфортната си зона" или позициите и достиженията си, срещу друга, неясна и непонятна за тях визия, в която заради едно "мъгляво общо благо", трябва да се жертват и разделят с усещането си за контрол (привидността-капан на същата тази позната комфортна зона, с познатото циклично решаване на кризите).
    Та накратко - добра е темата, но завъртете повече гости икономисти, за да открием "визиите-бисери" в дебата между тях...
    Ето в това би имало... "величие".

  • @IvanTodorov-mj1mk
    @IvanTodorov-mj1mk 3 วันที่ผ่านมา

    Интересен разговор ,но не може да се определи съвременният Западен капитализъм като държавен. Има регулации ,но държавният капитализъм е друга форма на икономически отношения.

  • @adavsdasavsd
    @adavsdasavsd 4 วันที่ผ่านมา

    🎉

  • @petrov301
    @petrov301 5 วันที่ผ่านมา +2

    Браво

  • @stoyanmladenov8859
    @stoyanmladenov8859 5 วันที่ผ่านมา +12

    Този Пеканов говори глупости

    • @petkoprodanov-iq1qk
      @petkoprodanov-iq1qk 2 วันที่ผ่านมา +1

      Наистина този младок е такава досада,че едва издържам да му слушам излиянията,но заради визията на Андрейката издържам някак това бращолевене на глупости от този аматьор Пеканов:)

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา +1

      а представи си с какви глупости пълни главата на студентите и после защо нямало икономисти.

  • @GeorgiBalabanov
    @GeorgiBalabanov 4 วันที่ผ่านมา +1

    Нищо не разбрах - от къде на къде федерален дълг е най-добрата инвестиция?

    • @petkoprodanov-iq1qk
      @petkoprodanov-iq1qk 2 วันที่ผ่านมา

      Просто системата и структурата са такива,че крайно "сигурно убежище" се явява американските ценни книжа за всеки "капиталист" Това е така и поради без алтернаивния долър....Съвсем разбираемо е за който мисли:)

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      @@petkoprodanov-iq1qk до сега да видим кво ше се случи като доиде падежа на облигациите и напечатат новите , а отсреща ги нема Китай,арабите и Русия.Предстои да видим колко са сигурни.

  • @user-qd1gq5hh4d
    @user-qd1gq5hh4d 3 วันที่ผ่านมา +3

    Ако една дама ти гледа портфейла, то тя е далеч от дама.

  • @GeorgiGeorgiev-im1vh
    @GeorgiGeorgiev-im1vh 5 วันที่ผ่านมา

    Не Петканов а ПеКанов

  • @katekara9131
    @katekara9131 4 วันที่ผ่านมา

    Вярно ли си мислите,чеполитицитерешават😁

  • @user-qd1gq5hh4d
    @user-qd1gq5hh4d 3 วันที่ผ่านมา +1

    Истински капитализъм?
    Грешна формулировка.

  • @katekara9131
    @katekara9131 4 วันที่ผ่านมา

    Решаватсветовнитебанкикорпорации. Ниенесмечастоттях

  • @alexdimitrov-sk3gs
    @alexdimitrov-sk3gs 4 วันที่ผ่านมา +1

    Че ние не сме излизали от държавния капитализъм - Ленин в Д и Р казва, че социализмът е форма на държавен капитализъм, понеже благата се разпределят по буржуазен начин и средствата за производство са обобществени.
    Различаваме се само по това, че част от средствата за производство са частна собсвеност. Държавната собственост доминира.

    • @ivayloivanov5766
      @ivayloivanov5766 4 วันที่ผ่านมา +1

      Ленин глупости не говори и такова нещо не е казвал.

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      е кое е държавно костов всичко раздаде на часници и се облагодетелства.

  • @DeanIvanov
    @DeanIvanov 4 วันที่ผ่านมา

    Добре би било са се пресичат явните инсинуации (като тези за атомната бомба), както и анализите, изхождащи от теорията на Маркс за класовото общество, която може би е била валидна преди 150 години, но не и сега. Иначе се получават верни резултати на базата на грешни аксиоми и допускания.

    • @nikolayparvanov7292
      @nikolayparvanov7292 2 วันที่ผ่านมา

      глупости на търкалета единствено маркс има обяснение на кризите и защо се получават.Единствения начин да нема кризи е планова икономика инече кризите са неизбежни.