F. DOSTOJEWSKI, BRACIA KARAMAZOW - cz. IV - PODŁOŚĆ - KARAMAZOWSKA SIŁA CZY SŁABOŚĆ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024
  • Czy można życzyć śmierci osobom bliskim? A ojcu?
    A jeśli to są osoby podłe tak jak Fiodor Pawłowicz - ojciec Dymitra, Iwana, Aloszy i Smierdiakowa?
    Na czym polega "karamazowska siła podłości", o której mówi Iwan Karamazow?
    Szukamy odpowiedzi w:
    Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow. Powieść w czterech częściach z epilogiem, przełożył Aleksander Wat; w: Fiodor Dostojewski, Dzieła zebrane, t. 6, PIW, Warszawa 1987(1959).
    Федор Достоевский, Братья Карамазовы, «Эксмо», Москва, 2019.

ความคิดเห็น • 2

  • @mateusz.pakajigsaw5695
    @mateusz.pakajigsaw5695 2 ปีที่แล้ว +3

    W przypisach od Adama Pomorskiego pisze, że Dostojewski na zesłaniu spotkał osobę niewinnie skazana za Ojcobójstwo i to on jest pierwowzorem Dymitra.

    • @mysleniejednakboli2809
      @mysleniejednakboli2809  2 ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję za komentarz. Nazywał się: Dmitrij Ilińskij - zgadza się oprócz imienia: ranga, przestępstwo, próba obwinienia sług, reputacja - długi, nagany za służbę, spory z ojcem, charakter - bujny, hulaka a przy tym wewnątrz naiwny. Działo się to w latach 40tych XIX wieku w Tobolsku. Dzieło, które miało 3 tysiące stron. Dostojewski poznał je na katordze od swoich współbraci w biedzie. Gdy go spotkał osobiście w Omsku ten miał 28 lat (zabił? gdy miał 22 lata) a więc i wiek podobny (dane od: dr Irina Jakubowicz).
      Ale za wzór jeśli chodzi o przekonanie Dymitrija, że nie jest złodziejem - "zwier i podlec no nie wor" prawdopodobnie służył katorżnik Filka Morozow (Zpiski z martwego domu).
      Śledzenie prototypów (jeszcze ciekawszy jest ten Fiodora) jest fascynującą sprawą, ale trzeba pamiętać, że Dostojewski jakby lepił z życiorysów ludzi dookoła swoje własne, osobne postacie.